lOME FASHIONS REMIE voor de LEZERS van dit BLAD Abonneert U nu op de vooraanstaande Londensche Modebladen: CHIL HOME FASHIONS CHILDREN'S OPROEP. Speciale Aanbieding Dr. HOMMEL'S 1AEMAT0GEN Tuinman - Bloemist GRASGEWAS Jongedames nodig* ABONNEMENTSPRIJS. Kiest Uwe gratis patronen uit deze lijst. m Harmsworth's HOME FASHIONS Harmsworth's CHILDREN'S DRESS GOUDSCHECOURANT GRATIS TWEE papieren patronen (ter waarde van 60 cents ieder) voor abonnée's op: Harmsworth's HOME FASHIONS, Harmsworth's CHILDREN'S DRESS. male. Het lag dus op den weg der chemici- medici een nauwkeurig onderzoek in te stel len hiernaar. Men is er evenwel niet ingeslaagd eenige afwijking in de samenstelling van het bloed te vinden. Alle stoffen, waaruit het normale hloed bestaat, bevinden zich in dezelfde ver houding oook in 't bloed van een z.g. bloe der. Het is dus ook thans voor ons nog een raadsel, waarom de bloeding by een lijder aan haemophilie zoo moeilijk te stelpen is. De haemophilie is nu gelukkig geen vaak voorkomende ziekte. Wel vinden we haar in alle landen der wereld en ónder alle rassen. Voorts heeft men gevonden, dat zy een aan geboren ziekte is en heele geslachten voor komen, waarin deze aandoening haar in trede heeft gedaan. Zoo zyn wy dan thans in het bezit van uit uitgebreide stamboomen van familie's, waaronder de haemophilie voorkomt In 't algemeen nu komen meer bloeders voor onder de mannen dan onder de vrouwen. Voorts heeft men opgemerkt, dat wanneer een man, die zelf geen bloeder is, doch in wiens familie dit euvel wel voor komt, trouwt met een gezonde normale vrouw, in wier familie deze aandoening vol komen onbekend is, in den regel gezonde kinderen heeft, die geen bloeders zyn. Staat de vrouw echter uit een bloeders familie, dan bevinden zich onder de nako melingschap altijd één of meer bloeders, terwijl de vrouw zelve geen bloedster be hoeft te zym Uit dit alles biykt dus ten duidelijkste, dat het vrouwelijke geslacht in byna alle gevallen de schuldige is in zake de erfelijkheid. Uit den aard der zaak openbaart de hae mophilie zich doorgaans zeer vroegtijdig. Reeds by een geboorte heeft men niet zel den te kampen met energische bloedingen aan de navelstreng. Meestal loopt 't in die maanden zoo'n vaart niet, daar het kind, dat in de wieg ligt, geen gelegenheid vindt zich op een dusdanige wijze te stooten etc., dat de haemophilie komt vast te staan. Gaat t echter loopen, dan wordt 't anders en het meest opvallende verschijnsel is wel, dat bij een betrekkelijk zeer geringe stoot of val de bloeding en haar gevolgen in ver houding zeer aanzienlijk zyn. Hebben wy nu te doen met een onder- huidsche bloeding, dan valt alles nog al een beetje mee, tenzij levensgewichtige deelen in 't spel komen. Geheel anders en in veel ernstiger mate treedt de Haemophilie op den voorgrond, wanneer 't een uitwendige bloeding geldt. Zoo zyn b.v. helaas gevallen bekend, dat het uittrekken van een tand of een kies een zoodanige bloeding in 't leven riep,» dat deze den dood van den patiënt met zich meebracht, daar men niet bij machte was de bloeding vóór dien tijd te stelpen, dus m. a. w. de persoon in kwestie eenvoudig dood bloedde. In een ander deel van de gevallen lukte 't wel de bloeding tot staan te brengen, doch had in dien tus- schentyd de ongelukkige reeds zooveel bloed verloren, dat den levensdraad spoedig daar na werd afgesneden. Ook tal van kleinere nnen op deee wyze noodlottig In de meeste gevallen is natuurlijk de patiënt wel zoo wys den medicus vooraf mede te deelen, dat hij aan Haemophilie lydt en zal men dan, indien mogelyk, liever van elke operatieve ingreep afzien. Het is duide lijk, dat dit niet ten allen tijde mogelijk Is, en men wel eens wordt gedwongen tot een ongrondwettigheid is h.i. geen sprake en dat niet het geheele land aan een periodieke is in de praktijk Wij zullen nu den volgenden keer nog enkele belangrijke punten aangaande deze typische ziekte met elkander bespreken. STATEN-GENERAAL. Wijziging van de Kieswet. Aan het voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, ontleenen we het volgende: Vele leden betreuren, dat dit wetsontwerp zoo laat is ingediend, waardoor en rustige behandeling onmogelijk is gemaakt. Boven dien bevindt de Volksvertegenwoordiging zich dientengevolge in een dwangpositie. In dien men wil; dat by de Eerste Kamer het beginsel van evenredige vertegenwoordiging zal worden toegepast, zal men over vele bezwaren tegen het stelsel van het wets ontwerp moeten heenstappen, en het, z\j het ook belangrijk gewijzigd, moeten aannemen, omdat verwerping der Tweede of Eerste Kamer ten gevolge zou hebben, dat het on mogelijk zal zijn tijdig een nieuwe regeling tot stand te doen komen. Het Provinciaal verband. Verschillende leden achten geen voldoen de reden om het wetsontwerp aan te nemen en hadden er ernstige bedenkingen tegen. Verscheiden leden betreuren, dat de re geering heeft toegegeven aan den wensch der Eerste Kamer, om verband te behouden tuaschen de gekozen leden en bepaalde pro vincies. Dei wyze, waarop de regeering uitvoering heeft gegeven aan het denkbeeld om het provinciaal verhand in overeenstemming te brengen met het beginsel van evenredigheid, heeft tot veel critiek aanleiding gegeven. Sommige leden meenen, dat deze terri toriale indeeling tot misbruiken aanleiding kan geven en er gelegenheid tot willdkeur ontstaat. Vele leden hebben bezwaar tegen het vooiwtel om by de aftreding van de beide helften der Eerste Kamer telkens slecht» de helft van het kiezerskorps aan de verkie zing te doen deelnemen. De Eerste Kamer zal t. a. v. de partyverhoudingen en der politieke gezindheid veelal niet zyn samen gesteld in overeenstemming met de politieke verhoudingen, die men in het volk of zelfs in de Staten der provinciën aantreft. Er zul len zelfs Prov. Staten gekozen worden, die tydens hun zittingsduur nimmer tot een pe riodieke verkiezing voor de Eerste Kamer zullen worden geroepen. Andere leden verdedigen het voorstel. Van Gegeven nu eenmaal het feit, dat by de onderhavige regeling met het provinciaal worden gehou- in overwe ging gegeven, het thans voor de Tweede Kamer geldende stelsel voor de verkiezin gen, voor de Eerste Kamer over tfe nemen, behoudens dat de kieskringen worden ge vormd door de elf provinciën. De verkiezing van de helft der leden om de drie jaar zou ook over het geheele land kunnen plaats vinden, zonder dat het beginsel van de even redigheid te veel in het gedrang kwam, in dien de bevoegdheid werd gegeven, de in de provinciale kieskringen ingediende candida- tenlysten te verbinden. Alle aldus uitge brachte stemmen zouden moeten worden sa mengeteld en gedeeld door 26, ter bereke ning van den algemeenen kiesdeeler en deze zou moeten worden gedeeld op het totaal aantal stemmen, door iedere party verkre gen. Daardoor zou worden bereikt, dat de 25 zetels naar evenredigheid over de partyen zouden worden verdeeld. Vervolgens zou het aantal stemmen, door elke partij be haald, gedeeld moeten worden door het aan tal zetels, aan die party toegewezen. De aldus verkregen partykiesdeeler zou moe ten worden gedeeld op het aantal stemmen, door de party in elke afzonderlyke provin cie behaald. Waar de kiesdeeler zou zyn verkregen, zouden de partijzetels moeten worden toegekend. Hierdoor zou worden bereikt, dat iedere gekozene voor een be- paalde provincie zitting zou hebben, waar door het door velen zoozeer gewenschte provinciaal verband ou worden verzekerd. Andere leden achten door een dergelyk stelsel het provinciaal karakter van de af gevaardigden nog geenszins gewaarborgd. Daarvoor is ook noodig, dat een afgevaar digde zyn stelsel verwerft door de stemmen, in een bepaalde provincie uitgebracht en dat het samenstellen van de candidateniys- ten in hoofdzaak geschiedt door de stem gerechtigden in een provinciaal verband. De exploitatie van de spoorwegen. In de mem. van antwoord op het voorl. verslag der Eerste Kamer in zake de Wa- terstaatsbegrooting wordt gezegd dat wat de uitgaven van het spoorwegbedrijf be treft, verwacht mag worden, dat deze be houdens onvoorziene omstandigheden in 1923 ten gevolge van prijzendaling en be zuinigingsmaatregelen ruim 35 millioen minder bedragen dan in 1921 en ruim 15 millioen minder dan in 1922, d. i. een vermindering van niet minder dan 18 en 9 De achteruitgang in de ontvangsten, die voor 1922 ten opzichte van 1921 door de spoorwegmaatschappijen op 16 k f 17 millioen geschat wordt, zal eerst tot stil stand komen en in vooruitgang kunnen overgaan, wanneer het economische leven zich herstelt. De ervaring met betrekking tot het rei zigersverkeer, waarvan de opbrengst over 1922 ondanks de groote malaise slechts pl.m. 3.5 by het vorige jaar ten achter blijft, maakt het niet aannemelijk, dat al gemeen verlaagde tarieven betere uitkom sten zouden hebben opgeleverd. Voorts merkt de minister op, zooals ook reeds door de Commissie van Rapporteurs werd ge daan, dat verlaging van den tariefgrond slag op groote afstanden reeds plaats vond en deelt hij mede, dat vermoedelijk ingaan de 1 April a.s. op een aantal baanvakken het buurtverkeertarief weer zal worden toe gepast en dat ook dit jaar uitgifte van vacantiekaarten zal plaats vinden. Het komt den minister voor, dat gelei- deiyk zal moeten worden voortgegaan met verlagingen op de goederentarieven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ONS PLUIMVEE. Welke broedeieren neemt „Jan de fokker?" „Jan de Fokker" houdt kippen. Die wor den een dagje ouder en moeten eens wor den Vervangen. Dies koestert hy plannen om kuikens te fokken. Hy vraagt inlichtin gen bij zijn buurman, die óók kippen houdt en de zaak komt in orde. Een broedgele- genheid wordt gezocht en gevonden, de broedsche hen komt ook wel en nu de éieren. Zyn eigen kippen hebben altyd best gelegd, ja er waren er by die in 't voorjaar 5 da gen achtereen legden en ook wel enkelen van 2 dagen achtereen en dan een dag over slaan. Waarom zou h|j dan zoo-„veel geld" uitgeven voor geannonceerde broedeieren, als hy ze zelf binnen zyn bereik heeft? Een haan loopt er toch ook by. Hoe is hy aan dien haan gekomen? Is 't er een dien hy indertyd gelyk met de jonge hoenders heeft gekocht, een volle of halve broer van de Htennen, of heeft hy dien als „onverwant" gekocht? En nu het cardinale punt: Weet hy iets van de afstamming van dien haan af? Weet hy of die geboren is uit produc tieve dieren, zoowel van moeders- als van vaderskant? Want de haan is toch de halve toom! Een klungel van een haan kan de gunstige hoedanigheden der hennen waar hy mee gepaard wordt in hun nakomelingen zeer ongunstig beïnvloeden, andersom ook weer gunstig bevorderen. Gewoonlijk weet hy het niet, blyft dus in de loterij spelen, gaat geen stap vooruit, mag zelfs al in zyn nopjes zyn, wanneer hü' op dezelfde hoogte blyft. 't Is geen overdreven voorstelling, welke wy hier geven, och neen 't gaat soms nog tfeel anders, nog veel droeviger. Hoenders waarvan men geen gepreciseerde legcyfers weet, zyn gelyk aan domino-steenen, welke met de zwarte zyde naar boven liggen. Zichtbaar zyn ze uiteriyk volkomen gelyk- waardig. Maar bekijkt ze eens aan den bin nenkant! Dubbel-zes ligt broederlyk naast Zwakken en zy die lijdende zyn aan bloedarmoede en zenuwachtigheid vinden in 679 ia A lom ^erkr U «"baar0^™1F *13? "per fl! dubbel-blank met de verschillende andere waardeeringen daar tusschen in. Van die uiterlijke gelijkwaardigheid biyft niet veel over! En 't is niet alleen de kleine kippenfok- ker, de leek ,die zoo verder boert, 't is niet het grootste contingent van onze boeren- pluimveehouders die jaar in, jaar uit zoo gewerkt hebben en nog werken, ook zy, die het hoenderbedryf als vak uitoefenen gaan nog dikwyls op die wyze in zee. Ze mogen dan wel een stap verder zyn gekomen, de lichamelijk achterlijken uitschakelen, de hoenders die b.v. in Januari nog niet gelegd hebben als fokhoenders wegnemen ,de al- geheele bijzonderheden, welke hij absoluut noodig heeft, om de toevalligheden pooveel mogelyk te vermyden, heeft hy niet tot zyn beschikking. Er zyn enkelen die hun hoenders al by- zonder goed kennen, hierin geleid door uiterst nauwkeurige waarnemingen en ge bruik makend van primitieve hulpmiddelen, als b.v. de hennen onderling onderscheiden door het aanleggen van gekleurde ringen, maar behalve dat dit systeem tydroovend is en niet geheel en al veilig, gaat het nog alleen voor Kem op, die een beperkt aantal dieren bezit. Anders zyn ze zelfs by de grootste nauwgezetheid nog niet uit elkaar te houden. k Zoo hebben o.a. eenige leden der Wel- summer Pluimveefokvereeniging gewerkt, met bepaald verrassend gunstige resultaten. Maar nu ze daar het valnest-systeem heb ben leeren kennen en dit by hun beide fok- statioms hebben toegepast, voelen ze toch hoe zy het zich jaren lang moeilyk hebben gemaakt, op hoeveel meer eenvoudige wy ze zij dezelfde resultaten en nog meer ze kerder hadden kunnen verkrijgen. De mo derne hoenderteelt drijft dan ook op de val- nest-controle. Alleen door toepassing van dit systeem zullen we kunnen komen tot den eisch dezer tyden! Beter Pluimvee! In een volgend artikeltje zullen wy het een en ander over die valnest-controle gaan Voor de huisvrouw. Nu de schoonmaaktijd weer begonnen is, doordat Paschen dit jaar nog al vroeg is, volgen hier enkele nuttige wenken voor bet thuis behandelen yan gordijnen. Velen zien er tegen op om vitrag* of tu len gordijnen te laten wasschen. Toch kan men dit heel gemakkelijk zelf doen en ze worden keurig netjes, als men ze op onder-, staande manier behandelt. Men neemt van de <fe wasschen gordynen eerst de maat in de lengte en breedte en schryft dit zoolang op. Eerst worden de gordynen een nacht in schoon water gezet, opdat het vuil er los in gaat zitten. Dan maakt men een 'vet sun- light-zeep-sopje en laat ze daar eenige uren in trekken. Dan worden ze er flink doorge spoeld (niet gewaeschen) en uitgedrukt. Vi trage of tule moet men nooit wringen, daar door gaat ze stuk. Nog eens weer in schoon sop naspoelen, op de bleek leggen, als men tenminste een bleek heeft. Den volgenden dag worden ze een paar maal in schoon wa ter nagespoeld en daarna door witte of crème stijfsel gehaald. Nu wordt op den vloer of zolder een schoon laken uitge spreid. Men zorgt een flink aantal spelden by de hand te hebben. Een gordyn wordt voorzichtig uitgeklopt en op het laken ge legd. Nu rekt men hét gordijn, tot bet de gewenschte lengte heeft, die men opgetee- kend heeft en drukt aan de vier hoeken een speld in het gordyn en door het hout,'290 blyft het vast zitten en kan niet terug sprin gen. Dan steekt men aan beide zoomen tus schen elke speld nog een tiental spelden, zoodat de zoomen mooi recht komen te lig gen. Vervolgens rekt men de breedte en steekt weer spelden, telkens op één afstand van ongeveer 15 c.M. Men moet vooral zor gen roestvrije spelden te gebruikeiï en dat de gordynen mooi recht komen te liggen. Zoo kan men er wel een stuk of vier op elkaar leggen en vaststeken. Zijn de gordij nen goed droog, dan kan men de spelden ér af doen en de gordynen zyn klaar. Men is van het lastige strijken bevrijd en de gor dynen zien er als gemangeld uit. Men be hoeft ze nu alleen maar aan den stok te bevestigen en op te hangen eri ze vallen zoo netjes als nieuwe. Wie het eens zoo gedaan heeft, doet het altyd. Op dezelfde manier kan men ook kleedjes behandelen. Wil men nieuwe vitrage-gordynen maken, dan moet men er aan denken, er een dubbelen zoom aan te naaien. Moeten de gordynen gewas- schen, dan worden eerst de zoomen uitge legd voor het krimpen. Heeft men gordynen met trekvermogen, dan gebeurt het dikwyls, dat men zoo gauw niet meer weet, hoe eigenlijk de koorden bevestigd waren. Men geeft het midden van den stok aan en hangt de gordynen eraan. Het koord wowlt in twee deelen verdeeld, waarvan het ééne stuk een halve stoklengte korter is, dan het andere; het kortste is het opentrekkoord. Nu haalt men het koord door de katrol met één opening, die men van te voren aan den stok bevestigd heeft en knoopt haar dan aan de laatste ring van het eerste gordyn, het tweede eind aan den eersten ring van het tweede gordyn. Dan bevestigt men het andere katrolletje aan den stok en haalt er beide einden door. Men moet er altyd op letten, dat de bijhangende koorden, voor het Open- en dicht trekken der gordynen, aan de rechterzijde van het raam komen. Wil men de gordijnen makkelijk doen schuiven, dan gaat men even met de boeniap over den stok, of het metaal, waar aan ze bevestigd zyn; daardoor wordt de stok gladder. GEMENGDE BERICHTEN. De toestand der Nederlanders in het Rijngebied. In de „Post van ruuiand", orgaan van den ried. uond m Mutsen land, trui ons liet vuigende bericht: ''auü Koer en Ryn is het noodweer voor onze lanogenooieii. iairyKe ftoliandscne üunilies, voor het allergrootste gedeelte aiüeuiersfamnies, wonen en lyüen in de uczeute geoietien. Msn hoinieixiduizemital zielen, in het Koergeoied alleen circa veer- tiguuizend. Zoowei door persoomyke er varing ais door bericnten van het rieder- lanuscne gezantschap te üeriyn en der Hot- landsche consulaten in Duitschland is ons bekend, dat de nood onzer landgenooten reeds groot is en weldra nypend zal wor den. De pryzen in het geoccupeerde gebied zyn mateioos gestegen, ueze week ging in Duisburg in een dag de prys voor vieesch iöUU mark omhoog. Onze landgenooten zien dan ook nooit meel- vieesch op hun tafel en hun kinderen zyn gespeend van melk. Wel dra zal de werkloosheid ongemeten zyn. En iedereen kan zich wel denken, dat de Duitscne industrie niet in de eerste plaats de Duilsche werknemers zal ontslaan. Voor onze landgenooten dreigt het spook der werkloosheid. Voor hen is dat veel erger dan voor de Duitschers. Want het onge looflijke is waar, dat de niet-Duitsche werk lieden in geval van werkloosheid geheel anders worden behandeld op grond der wet telijke voorschriften dan hun Duitsche col lega's, me twie zy hetzelfde werk verrich ten voor groei en bloei van het industrie gebied. De Duitsche werklooze krygt auto matisch zyn werkioozenondersteuning van staatswege, de niet-Duitsche werkman wordt naar de armenbedeeling gestuurd. Ook op het gebied der ongevallen- en an dere verzekering wordt de niet-Duitsche werkman zeer nadeelig behandeld tegen over zyn Duitschen collega, terwijl hy de zelfde contributie betaalt. Deze feiten doen ons vreezen, dat ook de bijdragen tot het zoogenaamde „Volksopfer" voor het be zette gebied niet in gelijke mate aan de niet-Duitsche kleine luyden zullen ten goede komen als aan de Duitschers. De Nederlandsche Bond in Duitschalnd, waarby vyf en veertig Hollandsche ver- eenigingen zyn aangesloten, waarvan het allergrootste gedeelte zyn zetel heeft in de bezete gebieden, heeft zich voorgenomen, om, zoo mogelyk, krachtige hulp te verlee- nen aan onze arme landgenooten aan Roei en Rijn. Een juwelier overvallen. Door dengoudamit T. T. de \yit, Nieuwe Binnenweg te Roterdam, is aangifte ge daan, dat hij Woensdagavond in zijn winkel door drie onbekende mannen is aangeval len. Even voor het sluitingsuur, negen uur, kwamen drie personen binnen, die gouden ringen wenschten te zien. Ze waren nogal lastig in hun keuze, zoodat het over nege nen was, toen zy nog niet tot een besluit waren gekomen. Ten einde te voldoen aan de politieverordening, deed de winkelier de deur daarom op de knip. Het zal ongeveer 14 minuten over negen zyn geweest, toen een der drie mannen De Wit by den kraag nam, tegen den grond sloeg en hem tracht te te wurgen. De tweede liet het rolluik zakken, opdat buitenstaanders niet zouden zien, wat zich in den winkel afspeelde. Op het hevig gegil van De Wit kwam een broer C de Wit, met zyn tante naar voren. Het diretal achtte het toen raadzaam de vlucht tc nemen. Zij deden de knip van de deur en buiten. In één van de drie de heer De Wit een vroe- geren schoolkameraad te Doodelyk ongeluk. De 20-jarigé" constructie-bankwerker J. J. van E. is by Thomsons Havenbedrijf te Rotterdam van een hulpstelling in het ruim van een schip gevallen. Hij bekwam een hersenschudding en overleed eenigen tyd later. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Wedstrijdprogramma voor Zondag 18 Maart. Westelijke afdeeling. Ie klasse. Den Haag: Quick—R.C.H. Rotterdam: SpartaFeyenoord. Overgangsklasse. Hilversum: 't Gooi—O.D.S. Den Haag: A.D.O.—Spartaan. Den Haag: V.U.C.Stormvogels. A. Amsterdam: Spartaan IIHaarlem II. Amsterdam: Blauw Wit IIAjax II. Haarlem: H.F.C. II—Z.F.C. II. B. Den Haag: H.B.S. II—R.F.C. II. Rotterdam: Sparta II—D.V.V. II. Schiedam: S.V.V. II—Steeds Hooger II. 2e klasse. A. Amsterdam: HortusA.F.C. B. Ledden: Concordia—Victoria. Utrecht: D.O.S.—D.E.C. Programma G. V. B. 18 Maart 1925. 2e klasse A. Alphen III—A. L. T. O. I, 2 uur] Bodegraven IIO. N. A. II, 2 Woerden IIG. S. V. II, 2 uur. 2e klasse B. Olympia IVHaastrecht I, 2 uur. Oudewater IEspérance I, 2 uur. 8e klasse B. O. N. A. III—Stolwijk I, 2 uur. A. L. T. O. IIOudewater II, 2 uur. G. S. V. IIISchoonhoven III, 2 uur. 4e klasse A Vivantie IIA. L. T. O. III, 2 uur. Alphia III—Vriendschap I, 2 uur. 4e klasse B. Schoonhoven IV—G. S. V. IV, 12 uur. Gouda V—Bergambacht I, 12 uur. I)e nieuwe wandelweg over de Noord-Veluwe. Wy lezen in De Kampioen: In het komende voorjaar zal over de Op- per-Veluwe een wandeling woixien uitge bakend, die te Futten begint en zyn eind punt vindt in Zwolle, in aansluiting aan den reeds bestaanden wandelweg Zwolle— Alle hiervoor noodige voorbereidingen, besprekingen, enz. zyn nagenoeg afgeloo- pen, zoodat het boekje thans ter perse ia Deze route loopt van Futten naar Gar deren door de mooie bosschen langs den Garderenschen grindweg, en over de hooge heide by Bergsham, vanwaar men een prachtig panorama kan genieten. Van Gar deren gaat de wandeling door de Staata- bosschen bij Drie, langs historische plek jes naar Groeveübeek en Ermelo, en van hier naar Leuvenum en Staverden. Dpor het fraaie Leuvenumsche bosch van de Ver- eenigiAg tot Behoud van Natuurmonumen ten en het landgoed „Leuvenhorst" wordt cle Hulshorst bereikt en gaat men door den sciiilderachtigen Zoom naar Nunspeet. Na de Nunspeetsche bosschen voert de wandeling door de Staatsbosschen van Nieu-Soerel en door de fraaie bosschen van het Weina, over den Tepelberg naar het schoone Tongeren. Hier leveren de hoogten de Tepelberg en de Tongerensche hoogte weer prachtige vergezichten op. Langs de vele mooie plekjes, die men op het land goed „Tongeren" aantreft en langs de oude watermolens aan de Wisselbeeksche beek wordt nu Epe bereikt. Na Epe en het schilderachtige Nore) word het fraaie landgoed „De Dellen" be zocht, waarna een wandeling door de heide. Heerde gelegenheid tot rusten geeft. Dan volgt als afwisseling na al de bosschen een heide, een korte wandeling door de lage landen aan het Grifkanaal, maar spoedig voert de route weer over de hooge heide bij den Woldberg, en wordt over Flipsberg en Trijzelenberg, beide met ruime verge zichten, het oude stadje Hatem aan den IJsel opgezocht. Fer voetveer over den IJsel brengt ten slotte een korte wandeling den toerist in Overijssel's hoofdstad. Aan deze hoofdroute is een zijtak ver bonden, die van Nunspeet door de Vier- houtensche, CorteLsche„ en Elspeeter bos schen voert naar de mooie Hoog-Soeren- sche bosschen, en welke te Apeldoorn, het ceytrum van de Veluwe, eindigt. Op vele plaatsen wordt da aandacht ge vestigd op kleine zij-uitstapjes, naar plek jes, die een bezoek overwaard zyn. Deze route omvat bijna alles wat de Opper-Veluwe aan natuurschoon den toe rist-wandelaar kan aanbieden, terwijl ook de natuurliefhebber er zeer veel merk waardigs zal aantreffen. Zoodra de geheele route is uitgezet, zal dit nader in „De Kampioen" worden mede gedeeld. ADVERTENTIEN. vraagt Tuinen voor onderhoud. liedt aan alle soorten Bloemplanten en Vruchtboomen. Op gebied van Dahlia's de nieuwste soorten. Verpot kamerplanten en levert kamerplanten. 702 15 Alles tegen zeer lage prijzen. H. VINK Jr. - Platteweg - REEUWIJK. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te GOUDA zal bij inschrij ving verpachten het v>an het excercitieterrein aan den Moor- drechtschen dijk te Gouda voor het ja*1 1923. Biljetten op zegel van 0.50 in te leveren uiterlijk Vrijdag, 23 Maart a.s., 's morgen» 11 uur, ten kantore van den Ontvanger (Zeugstraat-!. 40), waar nadere inlichtingen verstrekt worden. 745 1® Het Bestuur van de Vereeniging tot Be* strijding der Tuberculose, heeft voor At Emmabloem-Collecte een grote schare 'Zij, die daaraan willen yiedewerken, wor den verzocht zich te melden bij een de volgende adressen: Mevr. M. G. K. RUPS—BOON, L. Tiendeweg Mevr. L. F. SCHROOT—PRINS, Bleekerssingel Mevr. J. A. v. d. WOLF—BELONJB. Mej. A. PEETERS, Enquêtrice, 26 Markt Voor één blad f 2.50 jaarlijks. Voor beide bladen f5.jaarlijks. Alleen voor abonnée's op dit blad. '0-+40 I HARMSWORTHS" y No. 30,440 Dames Nachtjapon en Pantal. No. 29,681 Dames Combination. No. 30,062 Dames Mantel. No. 30.947 Dames Japon. No. 29,744 Dames Japon. No. 30,234 Dames Mantelcostuum. No. 30,373 Dames Blouse. No. 30.135 Dames Mantel. DEZE beroemde Modebladen zijn de meest gezochte over de geheele wereld. Indien U werkelijk voor u en voor uwe kin deren de nieuwste, meest practische modes verlangt, behoort ge U te*abonneeren voor slechts ƒ5.(beide bladen), ƒ2.50 (voor elk der bladen), ALLEEN voor de lezers van dit blad. Harmsworth's HOME FASHIONS bevat de laatste en meest practische modeplaten voor Dames. Bij ieder nummer behoort een gratis papieren patroon, met een zeer heldere, hoogst een voudige uiteenzetting, hoe deze thuis te vervaardigen. Home Fashions wijst U den weg tot een smaakvolle kleeding, geeft de meest nuttige wenken. Harmsworth's CHILDREN'S DRESS doet iedere moeder haar kinderen van iederen leeftijd eenvoudig, doch met smaak klee- den, hét kindermodeblad voor bescheiden beurzen. Children's Dress geeft iedere maand gratis papieren patronen, met duide lijke aanwijzingen en strijkpatronen. voor lezeressen van de Kiest een tweetal patronen uit de hierbij opgenomen modellen (groote of kleine maat)Abonnée's op beide bladen 4 patronen ter keuze. Verzuimt deze schitterende gelegenheid niet! HARMSWORTH'S •It HARMSWORTH'S Zendt bijgaande strook in aan de administratie van de GOUDSCHE COURANT. Ondergeteekende, abonnée op verzoekt te noteeren: Abonnement HARMSWORTH'S HOME FASHIONS k 2.50 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnement HARMSWORTH'S CHILDREN'S DRESS k f 2.50 per jaar bü vooruitbetaling. en verzoekt tevens toezending van patroon No. (groote) (kleine) maat. AdresOnderteekening

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2