B I.J.B ft Zandleveriug. JE ADRES VOOR Bill Ml AFSLAG van Openbare Verkooping. I B B I a a a e la i a fel' ta Een KOESTAL of BOIUUR benoodigd zand voor be strating, Meubelen O Echt Christofle Zilver 30°l° Eetlepels of Vorken per dozijn stuks f 25 80 Dessert I 22.05 AANBEVELEND, TH- SCHMIDT, ter maar niet komen wil. De nood van de Duitsche huisvrouwen ia mij ten deele bekend. Met de moeilijkheden der af deeling Inkoop en de eenaaties der af- deeling Consumptie, ben ik ten volle ver trouwd, hetgeen voor een vrijgezel noodza kelijk is indien hy niet in een of ander hon- ger-pensdon of Men moet hier dikwijls aan den man Ka- rel Marx met zijn mager stokpaard Histo risch Materialisme denken, 'n Feit is, dat het veel omstredene beest, alhoewel lichte lijk kreupel, hier zwaar favoriet is. De grootste hier heerschende materieele noo- den zijn levensmiddelen -en woningnood. In Frankfurt a. M. een blijvend onderdak te vinden is buitengewoon moeilijk, veel moeilijker dan b.v. in Berlijn. Reeds voor den oorlog bestond hier eigenlijk een lichte wo ning- en kamergebrek, welke derhalve door de algemeene oorlogsinvloeden, nog sterk vergroot is door vestiging van uitgeweke nen uit den Elzas, Saargehied; van vele Jo den uit Opper-Silezië, en in de laatste we ken ook door huisvesting van Rynlandsche uitgewezenen. Lastiger echter nog om woongelegenheid te vinden, (zonder afgezet te wordenis het voor den Auslander". Ik weet niet of u de beteekenis voelt van het woord Auslander, de meeste buitenlanders is dat gevoel hier echter wel bijgebracht geworden. U komt in Frankfurt a. M. Hauptbanüof aan, met groote koffers tok''lang verblijf. U kijkt niet naar uw bagaffc dm, ter ver hooging van bewegingsvrijheid. U wenscht u vanuit een hotel in het Frankfurter wo ningwezen te orienteeren. Welk hotel Om het station is een lijfwacht van groote e/ymituier groote hotels; hongerig wachten fun leege hallenmagen op buitenlandsch Daar ik niet het beroep uitoefen van „Schlepper", in dezen deftiger gezegd: ho telagent, beveel ik hier niet een bepaald hotel aan. Het kan echter nut hebben voor zichtigheid aan te raden by het intrekne- men in het dure Garlton Hotel, 't z.g. „Zweitbestens am Platze". Toen ik met Kerstmis naar Holland ging, reisde ik sa men met twee Engelschen, 'n Hollander en een Duitscher, 't was een Duitscher. Onderwerp van gesprek was natuurlijk in ternationale politiek, voorzichtig, tastend, werd gepraat. Bij Coblenz reeds werd uitgesproken hoe leerzaam en aangenaam het reizen voor buitenlanders in het groote Duitschland is. En we prezen den Ryn, we prezen den deutschen Rhein. Bij Keulen stelden we ons in kennis van de bevindingen, opgedaan by het betalen van Duitsche hotelrekeningen. De conversatietaal was Engel sch. Onze Duitsche medereiziger verstond Engelsch, maar nam geen deel aan ons gesprek. Het heffen van een valuta-toeslag van 100 voor buitenlanders in Duitsche hotels werd gebillijkt. Maar wat denkt u, dat ik te betalen had in het Carlton Hotel in Frankfurt a. M. voor ©en groote mooie kamer mèt bad, op de dèr de verdieping? De Hollander stelde het raadsel. Men giste met zeer hooge bedragen. Alles mis. Men gaf het raden op. De Hollan der bracht ontzetting: Mk. 85.000.— voor één nacht met een Duitsch ontbijt. Vijf en tachtig duizend marken waren omgerekend tegen den toenmaligen koers gelyk aan 31.een en dertig goeie Hol- 1 andfiche guldens. De prijzen van het Am- stel Hotel in Amsterdam, de Savoy en Ritz in Londen werden gereleveerd en vergeleken met de geëxpanseeixle Frankfurter reke ning. En men meende zich te mogen verba zen, murmelde van futurisme in markenre- keningen. De oudste Engelschman geloofde niet ooit zulk een bedrag te hebben zien betalen op de wereld buiten Duitschland, voor logies met ontbijt, en wist absoluut ze ker zich zelf nooit zulk een som te hebben laten afnemen; in „the" Carlton in Londen betaalt men voor een goede kamer met ont bijt tegenwoordig slechts één pond. De le zer vermoedt wel, dat hèt Carlton Hotel in FINANCIEELE BERICHTEN. De Duitscher viel plots in, en zei, dat men in New-York in de groote hotels toch ook 7 ft 8 dollars per nacht moest betalen. Hetgeen niet bestreden werd, doch zonder bevestiging dezer verontschuldigende bewe ring werd hem voorgerekend, dat, 8 pond globaal nog maar Mk. 55.000.— waren, ter wijl toch over de gelijkheid van levensstan daard in de Staten en Duitschland, nog im mer een verschil van meening bestond. De jonge Engelschman zwéég. Een En gelschman is een nette koopman; de oudste Albionnees vond de Frankfurter hotel prijs buitengewoon merkwaardig, en nam het aanbod de hotelrekening te zien gaarne aan, doch alleen om haar als „curiositeit" te heb- 'k Heb 't stoute stuk ook 't was behoorlijk gespecificeerd. Grondprijs voor de kamer was Mk. 48.000, daarby kwamen bad, ontbijt, verwarming, bediening, rijksbelasting, stedelijke belas ting en tot slot nog een extra-rijksbelasting, de z.g. rijkswoningbelasting. Totaal Mk. 85.000. Het slachtoffer bekende betaald te heb ben, alhoewel onder protest van zijn Frank furter handelsagent. Daarenboven had hy de zaak aanhangig gemaakt bij de Neder- landsche Kamer van Koophandel ter stede, dewelke zich tot het officieele „Woekerbu- reau" zou wenden. In een volgenden brief zal ik u wat trach ten te vertellen van den Frankfurter wo- Wanneer wy de bladen doorlezen, die da- gelyksch uit alle oorden van de wereld hun weg naar onze werktafel vinden, dan spreekt daaruit, waar het de economische toestand aangaat, maar één geest, die van herstel en vooruitgang.. Uit Japan gelijk men weet de haard, van waar de achter ons liggende crisis uit ging uit Amerika, uit Engeland, ja zelfs uit het zoo geteisterde Centraal-Europa, klinken ons stemmen tegen, die ons leeren, hoe de weg naar normale verhoudingen met snelle pas wordt afgelegd en hoe in alle centra van industrie en handel de bedrijvig heid zienderoogen aan het toenemen is. Voor zoover het de industrie aangaat, worden cijfers gepubliceerd, die in dit op zicht boekdeelen spreken, doch die door ieder voorzichtig man nog met eenige restrictie aanvaard en op eigen wijze geïnterpreteerd kunnen worden. De herleefde activiteit in ile commercieel e wereld echter, teekent zich in de prijzen van producten en grond stoffen en niemand ter wereld is het mogelijk, hier een scheef beeld te verwek ken, aangezien deze pryzen zich automatisch regelen naar onveranderlijke wetten. Vandaar dat er in de wereld markten van tal van artikelen, die tot de primaire levens behoeften te rekenen zijn, een zeer ge schikte barometer te vinden is voor den druk der economische sfeer en dat, wie zich van den gang van zaken in dit opzicht aan courant gehouden heeft, niet meer twijfelen kan aan den ommekeer, die zich heeft vol trokken. Op de buitenlandsche beursen is de stem ming dan ook nog altijd uitermate opge wekt. Vooral Wallstreet geeft uiting aan het gevoel van opluchting, dat ontstaan is door den induatrieelen opbloei en legt een opti misme aan den dag, zooals in jaren niet het geval geweest is. De productie van de voornaamste indus trieën is volgens het jongste bulletin van de „Federal Board" gedurende de laatste vijf maanden met 22 c/c gestegen en steeg in Ja nuari zelfs boven het hoogste niveau van 1920, terwyl de groothandel dezen gang van zaken zooals trouwens van zelf spreekt op den voet kan volgen. In Engeland valt een zelfde tendenz waar te nemen en ook de Londensche beurs brengt een geest van vertrouwen in de toe komst tot uiting, gelyk sedert de „boom jaren niet het geval was. De krachtige opleving der beurszaken valt hier trouwens reeds lang op te merken en herhaaldelijk traden hausses in, slechts tijdelijk afgewisseld door perioden van ver slapping, doch steeds weer gevolgd door nieuwe koersstijgingen. Men voelt, dat de lucht geladen is met optimisme en ook op onze beurs, hoewel de zaken er beperkt van omvang blijven, ligt de markt zeer kenne lijk klaar voor een wilde ryzing. Hoelang het nog kan duren, voordat de heerschende sentimenten óp het Damrak tot uiting ko men, dat weet niemand, maar voor ons, zoo wel als voor ieder ander, die de toestanden kan ovenzien, staat het vast, dat de bewe ging onvermijdelijk is en dat zy binnen af- zienbaren tyd komen moet. In de afgeloopen week trad de handel in Tabakswaarden weder sterk op den voor grond. De inschrijvingen van 9 dezer hebben zeer bevredigende resultaten doen zien. De prijzen overschreden de taxaties weder met guldens en de Amerikaansche liefhebbers waren veel minder kieskeurig dan gewoon lijk, eenvoudig omdat er geen Sumatra dek in Amerika meer is. Ook voor Indische re kening werd er goed gekocht, zoodat summa summarum de verzwakking van de Duitsche koopkracht lang niet den invloed had, dien men er van vreesde. Na de veiling ging de speculatie op de fondsenmarkt tot winstne ming over, met het gevolg, dat de koereen vrij scherp inzonken. Rubbers waren prijshoudend, doch iets loomer van voorkomen, in verband met de dalende rubberpryzen te Londen, een ver schijnsel echter, dat algemeen beschouwd wordt als tijdelijk en dat derhalve in de kringen van goed ingewijden geen onrust wekt. In Indië trouwens wordt den laatsten tijd weder veel rubber afgedaan op pryzen, die zich boven de Londensche pariteit bewegen. Cultuurfondsen houden zich goed, maar trekken slechts matige belangstelling. De New-Yorksche suikerprijzen leggen nog al tyd een vaste stemming aan den dag en ook in Indië is de vraag groot genoeg om de pryzen van ready sugar zoowel als avn ter mijn leveringen te doen monteeren. De V. L S. P. heeft dan ook hare limiten kunnen vaststellen op basis van ƒ17.50 voor su perieur, hetgeen tto gevolg heeft, dat de doorsneeprys, waarvoor oogst 1923 verkocht werd, neerkomt op pl.m. 14 per picol. Scheepvaartfondsen waren minder beha gel yk gestemd. Vooral de aandeden en obli gaties der Kon. Holl. Lloyd en Hollandsche Stoomboot My. hadden een gedrukt voorko men en werden tegen scherp reageerende koersen afgedaan. De directie der Kon. Holl. Lloyd heeft hare obligatiehouders verblijd met eene circulaire, waarin ofschoon er •weinig positiefs in staat deze groep van geïnteresseerden niet veel moois voor de toe komst voorspeld wordt. De Petroleumafdeeling gaf een vasten grondtoon voor het hoofdfonds te zien, maar was overigens uiterst kalm van voorkomen. De handel werd in hoofdzaak gevormd door speculatieve dag-transacties en aankoopen 'oor Engelsche rekening. Consols waren tijdelijk wat beter ge stemd, in verband met eene uitlating in het Engelsche Lagerhuis, aangaande de scha deloosstel lingsquaeatie, die intusschen nog lang niet geregeld blijkt te zijn. O pde Yankeemarkt was de handel kalm, in New-York was hier de grondtoon vast voor sporen, zoowel als voor industrials. Prolongatie 8V4—8% Fa. B. SANDERS Ezn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN MODEPRAATJE. De Nieuwe Voorjaarsmode. Ronduit gesproken verkeert zy tei in een moeilyk parket. De groote huizen, welke haar op hunne shows ve: niet gemakkelyk met haar. Willen ze hunne modellen trouwe afgiet- sters laten zijn van wat de Paryzer mode huizen werkelyk brengen, dan weten ze van te voren, dat ze met het grootste deel,, hun maag Jdyven zitten. Want de nieuwe mode. is zoo bont, voo woelig en druk, dat men al vooruit weet cliënten is dat Men moet nu gaan transigeeren met de mode en terwyl men haar talryke concessies doet, toch eene collectie brengen, pasklaar gemaakt voor onze conservatieve landsbe- volking. Dat valt lang niet gemakkelyk, want, heeft men te weinig 'durf, dan heet het dat „wy hier achteriyk zyn" en tracht men het nieuwe ingang te doen vinden, dan is het zomerseizoen misschien bijna ten de alvorens het bonte, kleurige gedoe uit de winkelkasten verdwijnen gaat. De mode-koopman verkeert dus in hope en vreeze, koopt Voorzichtigjes in, en legt de nieuwe mode zoo gematigd en getemperd mogelyk voor. Er zyn natuurlijk ook mode-artikelen, welke het hem niet zóó moeilyk maken en daaronder zyn de mantelpakken zeker zeer dankbaar in hun soort. Hier is het geen sprong naar het nieuwe, maar treffen we goede kennisjes aan, die alleen door kleine wijzigingen in .hun uiterlijk, de karakter trekken van dit seizoen verraden. Ze zyn ons innemend trouw gebleven de aardige korte en losse jasjes, die het mid den houden tusschen eene „vareuse" en een „sacco" en die haar attibuut „de heupcein tuur" nog trouw om zich heen dragen. Wat meer zegt, ook de stoffen werken mede. Wij hebben hierin niet iets te accep teeren dat volkomen nieuw is, doch daar covert-coats, gabardines en zware popelines zich nog zeer in de gunst verheugen is het pleit ten hunnen voordeele reeds by voor baat beslecht. De nieuwe voorjaarsmode staat ook nog altijd in het teeken van de „slanke lijn". Het middel begint van plaats te verande ren en schuift geleidelijk weer de hoogte in, gaat dus in de richting van zijne eigen lijke standplaats. Dat verhindert echter niet dat de heupen zich nog in de algemeene aandacht blijven Men geeft hun een teveel aan ruimte over de lengte en doet dat over de breedte te zamen rimpelen, zoodat een effect als van eene mwikkelintf ontstaat, waaraan voor zeker de Egyptische invloed niet vreemd zal zijn. Soms komt men er rond voor uit dat men om de heupen eene opvallende versiering wenscht en iegt men de overblijvende lengte in kleine dwarsplooitjes, welke in groepjes ingestikt, en al dan niet met eene broche of gesp opgeluisterd, een alleraardigsten indruk maken. Deze tirelantjjntjes laten zich opmerken zoowel aan donkere, eenvoudige namiddag kleedjes als aan de statige avondrokjes. Met het losse, breede rugpand, dat als een scapulier over het geheele rugvlak hangt en op dè plaats des middels even overbloust, daar het tegengehouden wordt, is dit een der voornaamste détails der nieuwe mode. Dan zijn er „de Berthekraag" en de „groote strik". Een berthekraag vindt zijne plaats op tal van jeugdige kleedjes en reeds begint hy andere soorten van kragen in zyn gevolg te voeren of zich daarmede te vereenzelvigen. De groote lintstrik in felle afstekende kleuren, is een afwerking welke men op avondjaponnen aantreft. Zij zit op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen en neemt vooral van achteren, en dan zeer laaggeplaatst, soms zulk een omvang aan, dat zij eene sprekende gelijkenis met de strikken uit den tournuretyd vertoont. GRACE ALLAN. De Staat bemoeial. Hebben de jongeren zich er wel eens re kenschap van gegeven, hoe ontzettend in navolging van Duitschland de staats bemoeienis in ons goede vaderland in de laatste 25 jaar ie toegenomen? Wy dooden stelselmatig het particulier initiatief. Daarom schrijft L. in het Nieuws van den Dag o.a.: Een werkman mag, al wil hy nog zoo graag vooruit en al is hy nog zoo sterk en bereid tot werken, niet langer dan 8 uur daags, of 7H, precies weet ik het niet, arbpiden. Een winkeliertje, hoewel hy alles alleen moet doen, zijn winkel niet langer dan tot een zeker uur openhouden, al zou hy ook door wat meer te verdienen zyn kinderen een betere opvoeding kunnen geven of zijn zieke vrouw daardoor verlichting of zelfs genezing kunnen verschaffen. Bij verkiezingen mag ik niet meer stem men wien ik wil, doch alleen hen, die op een officieele lijst voorkomen Ieder groepje zonderlingen, die een bij zondere opvoeding voor zijn kinderen wenscht, behoeft zich slechts tot den Staat te wenden, om zyn wenschen vervuld te zien. Nathan der Weise en de Faust mogen op een openbare H. B. School niet gelezen worden. De meerderjarige Nederlander mag, voor z(jn goede geld, comedie's slechts zien, voor TEGEN HOEST bwl* d# uit»lokand w« 405 10 zooverre zyn burgervader die niet verbiedt. De hulp-aula der Wageningsche Hooge school mag niet voor een voordracht over de leer der Vrijmetselaars worden ge bruikt. Iemand, bereid om gratis, als presentje Idus, aan een Hoogeschool onderwys in He- legiaansche philosophic te geven, mag zulks 'niet doen. Zal ik doorgaan? Waartoe? De lijst zou eindeloos worden. Men zegge my liever, wat men in het vrije Nederland nog wel mag doen. Behalve belasting betalen tot in het on eindige, zal het niet veel zyn. Overdreven Och, dat zal wel, maar men moet wel eens overdrijven om een waarheid ingang te doen vinden en wftar is het, dat de Ne- derlandsche ovefheid, in plaats van het tot eigen initiatief te ontwikkelen, in plaats van op te voeden, de burgers meer en meer tot marionetten maakt, die niet in staat zijn, op eigen beenen te staan en, wat nog erger is, die steeds gewantrouwd moeten worden; terwylde „voogden" soms het voorbeeld geven in, zacht uitgedrukt, minder juiste handelwijzen. Ook hiervan een voorbeeld, weer als symptoom. Als ik een kaartje le klasse van Am- hem naar Wageningen koop, betaal ik daar voor meer dan wanneer ik eerst tot Ede en vandaar tot Wageningen neem. Waarom? Omdat er van Ede tot Wage ningen geen le klasse wagens loopen, maar men toch te Arnhem voor het heele tra ject berekent. Zou het niet goed zijn, als men eens be sloot volwassen menschen als volwassen menschen te beschouwen, hun vryheid al leen dan te beperken, wanneer niet-beper- king anderen, die zich daar niet zelf aan kunnen onttrekken, zou schaden? En zou het ook niet heilzaam voor ons volkskarakter zijn, als men eens begon met aan te nemen, dat iemand eerlijk is, zoolang h\j niet van het tegendeel blyk heeft gegeven. De vrouw en de politiek Wy lézen in de (anti-rev.) Rotterdammer, dat de kracht verblijdend is, waarmee de christelijke vrouwenbeweging zoekt haar invloed te versterken. Thans is wederom de uitgave van een bro chure-reeks „Christendom en Vrouwenbe weging" aangevangen, waarin door zaak- kundigen pakkende onderwerpen, op het vrouwenleven betrekking hebbend, worden ingeleid. Mejuffrouw mr. Frida Katz opende deze reeks met een gedocumenteerde Inleiding, waarin zy breedvoerig de richtingslijnen der christelijke vrouwenbeweging schetst. Zij schrijft daarin o.m.': De christenvrouwen willen juist op elk terrein, bij alle vraagstukken met de man- samenwerken. Zy weten immers maar al te goed, dat zelfs het zoogenaamde .vrouwenvraagstuk" niet haar alleeu, maar dóór en met haar het gezin en dus ook den man betreft. Maar waar nu eenmaal aller wegen de vrouwen gekomen zyn in beroep en bedryf, ja in het gansche openbare leven, daar moeten ook de christenvrouwen zich op alle maatschappelijke vraagstukken bezin nen, niet om dan met die verkregen kennis te gaan staan tegenover de mannen, inte gendeel, om deels nog door die mannen zelve voorgelicht, zelf dieper daarop in te gaan op haar eigen vrouwelijke wyze, op dat mannen en vrouwen elkaar kunnen aan vullen, als deze vraagstukken aan de orde komen in stad en land. Wy gelooven, aldus Mej. Belinfante in de N. Crt., dat in dit opzicht het stand - pnnt van de christenvrouwen weinig ver- schilï met dat vau de gematigde vrijzinnige vrouwen, voor zoover deze zich hebben aan gesloten by de bestaande politieke partyen. De vrouwen, die zelfstandig haar weg meenden te kunnen gaan, hebben een afzon derlijke vrouwenpartij, de Alg. Ned. Vrou wenorganisatie, gevormd, die hard werkt, maar o.i. toch te zwak zal blijven om invloed te krygen op de politiek. Ook voor de met de mannen in de partijen imenwerkende vrijzinnige vrouwen zyn er nog vele moeilijkheden te overwinnen. Dit is voor velen een reden om zich maar weer halfweg terug te trekken .overtuigd, dat er toch niets te veranderen valt. Wij zouden haar dan toch weer willen wyzen op de actie der christelijke vrouwen. Deze vrouwen zitten niet stil, evenmin de katholieke vrouwen of de sociaal-democra tische en communistische vrouwen. Wan neer alleen de vrijzinnige vrouwen volgens het voorbeeld van vele vrijzinnige mannen lauw en onverschillig blijven, beteekent dit schade niet alleen voor de vrijzinnige begin selen maar ook votfr de vrouwenbeweging. Dit jaar zijn er verkiezingen voor provin- ale staten en gemeenteraden. Laat de vrij zinnige vrouwen zorgen zich voor te berei den, en nieit toezien en treuren als het te laat is. Wy hebben nu weer eens een waar schuwing gekregen, dat de vrouwen van rechts flink werken, laat de vrijzinnige vrouwen toonen, dat zy niet minder hard willen werken en strijden voor de vrijzin nig^ beginselen. EERSTE KAMER. Vergadering, van 16 Maart. Voorzitter J. J. G. baron van VOOfigr TOT VOORST. Wijziging der Stoomwet. Aan de orde is het ontwerp tot wijzig en aanvulling der btoomwet. De heer WJüSTJüKlsiJK (vxl.) coniU teeit, dat deze wet weer nieuwe lasten os de industrie legt. Retaait de Staat de fc* ten van een wet /ian is dit een rem, m deze zoo gering mogeiyk te doen zyn, hier worden aues kosten op de gebruiken ai gewenteld. De heer SMJ&ENGE (vJï.) vindt dat het eeiug juiste standpunt is, geen nieuwe 1» ten op de industrie. De berekening, dat de wet cent per arbeider per week zal fc» ten mag juist zyn, de emmer is reeds meer dan voi, de druppel, die pen is reeds niet meer noodig, ypr. W|gt ook op de lasten, die speciaal het sleep boot- en sciieepvaantbedryf zal ondervin- den. De Minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE, zegt, dat jaarlyks 2% ton noodig is voor de controle op stoomketels. Dit be drag wil de minister voortaan doen beta len door de retributie. Als beginsel is dat toch niets nieuws. Zie naar de v leeschkeuringswet, de schepenwet. De rem tot zuinigheid bestaat hierin, dat de Staten-Generaal ervoor kunnen waken dat de kosten niet te hoog worden. De conclusie, die men trekt, dat het toe zicht, in 't algemeen belang uitgeoefend ook dooé de gemeenschap moet worden be taald, is onjuist. De gebruikers van stoom- toestellen hebben zelf groot ook finan cieel voordeel bij het staatstoezicht Wat het tydstip van invoering betreft, de toestand van 't lands financiën ia niet minder deplorabel dan die van de Na eenige repliek wordt het aangenomen met 25 tegen 5 stemmen. Te gen de heeren Smeenge, v. Embden, Slin- genberg, Westerdyk en Schönfeldt. Een aantal kleinere wetsontwerpen wer den vervolgens allen aangenomen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 16 Maart. Voorzitter Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN. Het verzoek van den heer BRAUTlGAM om verlof tot het richten van vragen aan de Regeering over de belemmeringen van de öcneepvaart op het Duitsche gedeelte van den Ryn, werd toegestaan Besloten is o.m. Dinsdag a.s. in de deelingen te onderzoeken het wetsontwerp- Boon in zake wijziging van de Kieswet (de Tielsche candidatenl y sten-kwestie Begrooting van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie voor 1923. Aan de or<le was het wetsontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de posteryen, de toiegraiie en teiefonit voor lWZó. De heer BULTEN (r.-k.) waarschuwde tegen opheffing van teveel huij toren, vooral ten piattelande. Ook omzetting van postkantoren in hulpkanto ren diende voorziciitigiieid betracnt. £>pr. miste soms een vaste lyn, ook wat betreft vereenvoudiging van werkzaamheden het daarvoor aangewezen personeel, door centralisatie van arbeidskrachten. De heer VAN BRAAMdEEK (s.-d.), vroeg inlichtingen over de assistenten en hootdconducteura, wier pro' motie niet goed geregeld zou zyn. Mevr. DE VRIES—BRUINS (s.-d.) be sprak de zaak-Stunkopp .Zij betreurde dat de minister ten aanzien van de klachten jegens dezen post-geneesheer te dam te laat een commissie van onderzoek wilde benoemen. De vroeger klachten over de controle-geneeskundigen verminderden geleidelijk, behalve ten op zichte van den Amsterdamschen ris, en dus moest er wel iets niet in zyn. De samenstelling van de commissie was ook niet goed; spr. miste er ambte naren in. Nu schijnt het wel, meende spr. alsof Rijksambtenaren niet ziek mogen wor den. De heer GERRITSEN (Vryh. maakte een aantal opmerkingen betreffen de den post-, cheque- en girodienst. Spr wilde dp rente voor de rekeninghouder verminderen. Voorts behandelde enkele personeelsbelangen, in 't van het hoogere personeel, dat in aalari- eering bij hoofdambtenaren in andere sten is achtergesteld. In Februari 1921 deed minister Kónig een op zichzelve alleszins billijke toezegging, maar tot nu toe is daar van niets gekomen. Bezuiniging behoefde z. i. niet tot onbillijkheid te leiden. Spr verzocht den minister in ^De heer BEUMER (a.-r.) bracht oJfc z. i. slechte uitvoering van postzegels sprake. Meer principieel behandelde *Pt de positie van de gehuwde vrouw als afflb tenaar. Evenals bü eiken anderen tak dienst verzuimen bij de post de «"f™ tweemalen zooveel als de mannen, gehuwde vrouwen nog meer daan de huwde. Het belang van den dienst zich tegen het hebben van vrouwelijke w®" tenaren en hoe eerder we alle gelww vrouwelijke ambtenaren kwijt zijn, fc» beter voor den dienst. De heer VAN GIJN (V. B.) betreurt vervallen van den post van 5 millioen hoofde van de afschaffing van denm vrijdom, in verband met de wenschelfy van een zuivere financieele rekening: In December heeft men hier het kind n» het badwater rente December heeft men hier het kindB* id water weggegooid. Spr. bekijkt* bij den postgirodienst van een mnt dan de heer Gerritzon, deze van invloed is op het saldo, dat i< j^T^Tdienst laat staan. Daardoor wor- gelden weggetrokken van de provin ce bankiers. Do minister geve ook aan dit punt speciale aandacht. De postgiro im mers leidt de gelden niet juist naar de °~L wenschelyke kanalen; zij leidt ze alleen naar publiekrechtelijke kanalen en tót naar de industrie en den handel. Spr. vindt het tekort op den postgirodjenst be- aaald ergerniswekkend ;vooral omdat die tónst onder de duiven schiet van de zegel- ^'"ergadering werd daarop verdaagd tot Dinsdag 1 uur. STADSNIEUWS. GOUDA, 17 Maart 1923. De Statenverkiezingen. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor da verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn de verschillen de ingediende lijsten «n lijstengroepen ge- ^Itevtdgorde voor den Kieskring Gouda is als volgt- No. 1 lyst-Brunt, Christelyk Historische Unia. No. 2 lyst-de Visser, Commumstosche Party. No. 4 lyst-Roetman, S.D.A.P. No. 6 lyst-Collé, Soc. Party. No 7 lyst-Rotteveel, Chr. Sociale Party. No. 8 lyst-de Laat de Kanter, Liberale Partij van Houten, Nat. Bond voor Bezui niging en Staatsparty voor Volkswelvaart No. 10 lyst-van den Hoven, Plattelanders- Plattelandersbond „Als Robinson Crusoë" is een hoogst ver makelijke onderhoudende geschiedenis in twee acten, waarby een bankier die tydens een zeiltocht zeeziek wordt, het gezelschap verlaat en zich in een bootje van het jacht verwijdert om op een onbewoond eilandje te recht te komen. Gewapend met het onmis bare boek van Robinson Crusoë, aapt hij hun zoo'n beetje na en wordt na veel we derwaardigheden en een verblyf van eenige op het eilandje door de politie ingere- omdat men, misleid door zyn haar groei, hem voor een gevaarlijken moorde naar aanziet. Het is een bijzonder vermake lijke comedie. Op het tooneel verbaast G. G. Hal Ier het publiek met zijn prestaties. Langzaam brengt hy met zijn rijwiel gang in de ver ticaal draaiende wielerbaan om ten slotte verscheidene keeren de geheele draadbewe ging op het rijwiel mede'te maken. Voor waar een sensationeel nummer! Het hoofdnummer in 6 deelen „Vadertje angbeen" is een goede geslaagde bewer king voor de film van het boek van dien naam met Mary Plckfort in de hoofdrol. Het geheel zal ongetwijfeld zoowel de lezers van het werk als degenen, die geen kennis van den inhoud van het boek ten volle bevredigen en amuseeren. De heer Ambriola's explicatie is dikwijls heel vermakelijk en het orkest zorgt voor opgewekte melodiën. No. 11 lyst-Limburg, Vryz. Dem. Bond. No. 12 lijst-Rutgers, Anti-Rev. Partij. No. 15 lyst-de Graaf, Herv. Geref. Party. No. 16 lyst-van der Houdt, Geref. Staats party. No. 18 lijst-Braat, links. No. 22 lyst-Beekenkamp, Vrijheidsbond. No. 23 lijst-v. d. Weijden, Roomsch Kath. party. No .25 lijst-Dill, Democratische Party. Nederlandsche Reisvereeniging. Afdeeling Gouda. Bovenstaande vereeniging heeft het voor nemen om op 12 April a.s. in samenwer king met de „Landesforening for Reiseli- vet i. Norge" (Noorsche Vereeniging voor vreemdelingenverkeer) te Chriatiania, een Propaganda-avond voor Noorwegen als touristenland te doen plaats vinden. Daar toe is door haar de Apollo-Bioscoop ge huurd. De heer H. K. Schutter van Chris- tiama zal in de Hollandsche taal de te ver- toonen filmbeelden toelichten, terwyl een strijkje toepasselijke muziek ten gehoore zal brengen. Bijzonderheden zullen nog nader bekend worden gemaakt. Jubileum. Donderdag herdacht de heer P. de Vos, hoofd eener O. School alhier den dag, waarop hy voor 25 jaren onderwijzer te de zer stede werd. De jubilaris moest de wel gemeende gelukwenschen der oudercommis sie in ontvangst nemen, terwijl de kinderen hem een zeer fraai bloemstuk aanboden. Keurloonen Vee en Vleesch. De verordening op de heffing van keur loonen van vee en vleesch in deze gemeente, vastgesteld bij raadsbesluit van 23 Januari j.l. is goedgekeurd by Koninklijk besluit van 5 Maart j.l. en zal op Maandag 26 Maart a.s. in werking treden. De gevolgen van de Reorganisatie L. O. Naar de Voorwaarts verneemt, heeft het hoofd der Kopschool ernstig bezwaar tegen (le verplaatsing va nschool no. 2 naar de Centr. Kopschool. Hy gaat zelfs, aldus de V. - op bezoek by de Edelachtbare H( Als argument geeft hy op, dat de kopschool zich dan niet meer kan uitbreiden. Of het met die uitbreiding zoo'n vaart zal loopen, gelooven we niet, zegt het blad en vervolgt aldus: Vooral in verband met de ministeri- eele besluiten en voorstellen. Hy heeft hier toe echter zelf meegewerkt Toen weth. Knuttel met het voorstel kwam om die school te bouwen, heeft de afd. Gouda en omstreken van den Bond van Ned. Onder wijzers geageerd voor een twaalfklassige school, die gemakkelyk gesplitst zou kun nen worden. De bedoeling hiervan was om bij toeneming van het aantal leerlingen de school te 'kunnen splitsen, zoodat de meente meer onderwijzers van het rijk ver goed kreeg. Het moest echter niet zoo zyn. Het moest een tienklassige school zyn en de bedoeling was, dat bü een flinke toename van het aantal leerlingen het hoofd ambu lant zou zyn, luidde het voorstel. Het echter niet zoo geloopen. Nu staat daar een school met tien lokalen, waarvan er vier worden gebruikt. De andere zes nn maar ongebruikt blijven en wachten op den «roei va nde school voor V. L. O. Nu is de toestand aan school no. 2 ook verre van rooskleurig. Hier zijn twee lo kalen, waarvan de plaats uitkomen. In den zomer spelen op die binnenplaats den heelen dag de kinderen van de bewaarschool en de lagere scholen 1 en 2, zoodat men genoodzaakt is, zyn ra men te sluiten, wat de atmosfeer in die lo kalen nu niet dadelijk verfrischt. Boven dien hebben die lokalen geen gang, zoodat alle leerlingen der verste klas by het verla ten ervan, door het voorafgaande een bron dus van allerlei storing Burgerlijke Stand. GEBOREN: 15 Maart 1923: Dirkje, d. van de Koning en C. Visser, Goudkade 1. Jo hannes Gerardus, z. v. A. E. Dortland en Castelein, Paradijs 20. Leendert, z. v. van Beekum en M. J. Rond, Oosthaven 6. ONDERTROUWD: 15 Maart 1923: A. de Koster en J. M. Boot. J. Bouterse en J. den Hertog. J. Dortland en E. de Zeeuw. OVERLEDEN: 13 Maart 1923: Gerrigje Verharen, weduwe van J. van der Lidt, 76 j. Agenda: 18 Maart. 11 uur v.m., Hotel de Zalm. Leden- ergadering Roei- en Zeilvereeniging Gouda": 18 Maart 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Prof. Roland. 19 Maart. 8 uur. Nieuwe Schouwburg Hof stad Tooneel. 20 Maart. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing Spiritistische Vereeniging Harmonie. UIT DEN OMTREK. OUDERKERK a .d. IJSEL. De op 13 Maart geopende omnibusdienst van hier op Krimpen en Gouda wordt zoo door reizigers overstroomd, dat een tweede omnibus zal worden ingelascht. De melk is bij de slijters afgeslagen en gebracht van 16 op 14 cent de liter. De collecte voor de Evangelisatie te Grijpskerk-Groningen in de Ned. Herv. Kerk aliher gehouden heeft opgebracht 97. Burgem. en Weth. hebben van de geld- leening van 76.000 uitgeloot de nrs. 4 en van die van 48.000 nr. 37 en van die 26.000 no. 29. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Mej. W. Spruyt, alhier slaagde voor het toelatings-examen van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Dor drecht. WADDINXVEEN. Dinsdag 20 Maart a.s. des avonds half acht zal Ds. Houtgast in de Remonstrant- sche Kerk een leaing met lichtbeelden hou den over de geschiedenis en Beginselen der Remonstrantsche Broederschap. De lezing is toegankelijk voor alle belang- elli Thalea Theater. Het journaal geeft o.a. een glijvlucht te oen met een vliegmachine zonder motor, temand met twee passagiers, een bloemen- Corso te Nice en een nieuwe Shimmy-fox. AMMERSTOL. Aan de Zalmmarkt alhier werd Woens dag aangevoerd 1 winterzalm, prijs 3 per K.G. Burgerlijke Stand. GETROUWD: P. Libregts en M. C. Koudijzer. A. v. d. Lee en M. C. Reyngoudt. GEBOREN: Albert, z. v. A. v. Dam en J. akker. Maria, d. v. C. Speelman en P. Bruin. Maria Theresia, d. v. J. Jeltema en F. P. Kabel. Pieter Albert, z. v. M. Nieuwen- huisen en M. A. Kramer. Jacob, z. v. J. Pol dervaart en J. M. Doesveld. Johanna Bar- dina Apolonnia, d. v. J. v. Marion en J. v. Berkel. Dirk, v. P. v. Beek en C. Hopman. Pieter, z. v. J. v. Dyk en P. L. v. d. Sjouw. Lambertus, z. v. J. v. d. Spek en A. Wuijster BERGAMACHT. Het afwerken van de in uitvoéring zijnde werken aan de Scheepmakershaven, te Schoonhoven, is na inschrijving gegund aan W. Bakker Fz., alhier, voor 5190. A.s. Maandagmorgen zal door den Rijks ontvanger, te Schoonhoven, de eerste zitting worden gehouden in een lokaal van de openb. lagere school alhier, tot het innen van belasting. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: A. Rehorst, 29 j. en W. M. Molenaar, 24 j. J. Oosterom, 25 j. en A. Kroone, 24 j. GEBOREN: Jan Willem, z. v. J. d. Ouden en J. Kooij. Teunis en Gerrit, z. v. G. Mac daniël en K. de Vry. BOSKOOP. Op de jaarvergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" is gekozen tot voorzit ter, (vacature van den heer P. A. Ottolan- der) de heer J. J. Grootervdoret. Tot secre taris de heer P. den Ouden (aftredend). In het comité voor wijkverpleging werd herko zen de heer J. E. Evers en in het comité voor bestrijding van tuberculose evem de aftrende heeren J. Hamburger en J. Jonge jan. Onder blijken van instemming wordt op voorstel van hot bestuur de heer P. A. Otto- lander tot eere-voorzitter benoemd. De Chr. Historische Kiesvereeniging al hier heeft als candidaten voor den gem< teraad gesteld: A. Nijhof, P. Loef Az., C. J. v. d. Broek, W. van Bergen, W. Kranen burg, A. Abbenbroek, J. v. Gemeren, C. van der Kaaden en K. de Kater. De lijst van de door de R. Kath. kiesver eeniging gestelde candidaten voor den Ge meenteraad is als volgt: A. Brand (aftr.) A. Houdyk, H. A. Boekraad (aftr.), H. Akerboom, G. Pannebakker, H. G. Mathot, C. J. v. Vliet, G. J. de Ruyter en J. Streng. GOUDERAK. Bij de gisteren gehouden aanbesteding voor den bouw van een burgerwoonhuis voor rekening van den heer F. van Dam alhier werd ingeschreven als volgt: Timmerwerk: J. W. Ooms voor ƒ3175 Gebr. Oskam, te Bergambacht ƒ2700. Met selwerk: W .de Knikker ƒ2189; Gebr. bergen ƒ2444; Verven: M. Rook ƒ331 Radder ƒ427.50. Loodgieter M. v. d. Gaag te Moordrecht 160. Smeden K. G. Smidt ƒ92.-. De melkboeren alhier hebben den prijs der melk verlaagd van 16 op 15 cent per liter. LKKKEKKEKK. De afd. Lekkerkerk van den Vrijheidsbond heeft de volgende heeren candadaat gesteld voor den gemeenteraad: 1. C. Broere Jzn. (aftr.), 2. C. v. d. Wouden Dzn., 3. J. Os kam Jzn., 4. A. v. d. Graaf Czn. (aftr.), 5. Broere Johzn., 6. G. den Oudsten Azn., R. Broere Adrzn., 8. W. Oskam Gin., 9. C. den Oudsten Mzn. (aftr.), 10. B. Streef- land Adrzn., 11. W. Broer Kn. en 12. W. Breedveld Tzn. MOORDRECHT. De candidatenl ijst der a.r. partij voor de a.s. Raadsverkiezingen luidt: 1. P. v. d. Bos; 2. H. Rietveld. 3. J. W. Termorshuizen. B. v. Halem. 5. A. Bogaard. 6. v. d. Ham. J. Priem Sr. De heer De Wilde alhier is benoemd tot hulpkeurmeester der gemeente Haastrecht, Iteeuwijk, Gouderak en Moordrecht. Groenten, fruit en bloemen. Boskoop, 16 Maart 1923. De Boskoopsche veiling. Er werden prij zen besteed als volgt: azalea indica in pot per stuk 5060 ct, azalea mollis in pot per stuk 60 ct., azalea hexc in pot per stuk 3065 ct., seringen in soorten per taak 15—30 ct. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht bij den Secretaris, Steynkado 27, of aan het lokaul der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 3 April. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 7 April. ADVEKTENT1RN. I PREDIKBEURTEN. Zondag 18 Maart. GOUDA. Remonstrantsche Kerk. 10 Ms u. v.m. Ds. J. E. v. d. Pot, em. pred. te Rotterdam. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Zendeling Bo daar, gewone dienst. Geref. Kerk. Turfmarkt. «10 u. v.m. Ds. T. Sap. 5 Mi u. n.m. Ds. W. Veder. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. W. Veder. 5 Mi u. n.m. Ds. T. Sap. Geref. Gemeente Turfmarkt. 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. J. O^erduin. AMMERSJTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. mm. De. J. v. d. Spek van Schoonhoven. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9Vè u. v.m. Ds. Groene- veldt. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9Mb u. v.m. en 6Mi u. mm. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Deetman van Oudshoorn. Remonstr. Kerlc. 10 u. v.m. Ds. M. v. d. Vegte, em. pred. te den Haag. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 914 u. v.m. Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 2 u. n.m. Ds. Verkerk, van Gouderak. Geref. Kerk. 9M u. .v.m en 6V4 u. n.m. Preeklezen. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuijzen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9Mi u. v.m. Ds. W. A. Hoek. 6 u. n.m. Ds. Buiskool. j STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9Ms u. v.m. Ds. B. J. lis. Evangelisatiegebouw. 9 Mi u. v.m. en 614 u. n.m. de heer C. v. Dam, g. o. te Utrecht. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 6 u. n.m. Ds. IJsebrands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9Mi u. v.m. Ds. IJsebrands. 6 u. n.m. Ds. Hospers uit Gouda. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Nieuwburg, em' "ouDHRKERK d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9bi u. v.m. en 614 u. n.m. Ds. Ewolt, v. Zuid Beierland. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9*4 u. v.m. en 6V4 u. n.m. Ds. Luyendijk. REEUW1JK. Ned. Herv. Kerk. 9Mi u. v.m. Ds. Verheul van Gouda. GOUDA. Maandag 19 Maart. VA u. n.m. Gebouw tot Heil des Volks, Ds. van Schuppen voor de Ver. Calvijn. LEGER DES HEILS. Zondag 18 Maart: 10 u. v.m. Heiligtags- dienst. Kapt. J. V. C. Stastra. 3.30 u. n.m. Openluchtmeeting bü de Sluis. aa m a a Probleem no. 28. Zwart schijven op: 69, 12, 15, 17, 26, 36, dam 25. Wit schijven op: 16, 20, 21, 24, 32, 37, 38, 40, 45, 47—49. Probleem no. 29. Zwart schijven op: 810, 12, 14, 16, 19, 20, 24, 26. Wit schijven op: 17, 23, 28, 29, 33, 35, 36, 38, 39, 45, 50. De oplossing van probleem no. 22 is: Wit 22—117, 50—44, 43—39, 39 39. De oplossing van no. 23 ia: Wit 3933, 36—31, 31—26, 49—43, 21—17, 26 10. 25 4. WISSELKOERSEN. 16 Maart Officieel 12 uur Londen 11.89 >4 11.89 Mi Berlijn 0.0121% 0.0121 Mi Parijs 16.10 15.80'/. Brussel 13.82 Mi 13.65—75 Zwitserland 47.25 Zwitserland 47.25 Weenen 0.0035 Mi Kopenhagen 48.80 Stockholm 67.60 Chriatiania 46.15 New-Yörk 2.53% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Motaria C. V08 te Waddinxveen zal by veiling en afslag op Donderdagen 29 Maart en 5 April 1923, voorm. 11 uur in hot Café „Het Schaak bord" aun den Kleiweg te Goud», gedeel telijk vrijwillig en gedeeltelijk krachtens Art 1223 B. W. In hot openbaar verkoopent MET HOOIBERG. benevens diverse perceelen uitmifhtend WEILAND, alles- staande en gelagen ip den Polder „De Putten" onder Widdinx- veen, samen groot 23.35.40 H.A., te veilen in tien perceelen, waarna combinatie» bi) den afslag. (Eigendom van den heer J. Ru plee Ghr.z.) Aanvaarding terstond by d© betaling uiterlijk 15 Mei a.s. Lasten vanaf 1 Jan. 1923. Inlichtingen worden verstrekt door bo- vengenoemden notaris. ?S3 30 DIRECTEUR der GEMEENTEWERKEN to SCHIEDAM is voornemens aan te be steden benoodigd van 1 April 1923 tot 1 April 1924. Benoodigde hoeveelheid H k 10.000 M3. Prijsopgaaf wordt ingewacht vóór of op 27 Maart. Inlichtingen zijn te bekomen Bureau Gem. Werken, Korte Haven te Schiedam. ?35 20 ^innenQU yjerouderxfe IH0E5T+ HOEST 'Verkoudheid, i Vaslzilrend 3/qoo? Volksmeubel magazijn Kort* Noodgodslaag 10 Hoogste stand 778.5 te Sarna. Laagste stand 760.0 te Biarritz Verwachting tot den volgenden dag: Matige Oostelijke wind, meest licht be wolkt, droog weer, iets zachter. ccht auriRTHP znnDBkPU MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". Veiling van 16 Maart 1923. Spinazie 19—31, Dunsel 25—29, Wit loof le srt. 18—32, idem 2e srt. 10—15, Spruiten le srt. 11—18.10, idem 2e srt. 1.70—8, Uien 0.40—2.40, Kroten 0.70 —2 70 alles per 100 K.G., Rabarber 4.30 9.4o! Radijs 7.20, Selderie 0.90-1.70, Peterselie 2.20—3.20, Prei 0.40—2.50 per 100 bos, Kropsla 1.80—4.30, Eieren 5.60—6.50 per 100 stuk». 761 «0 yf), Wad. B0ELSUMS - Hoogstraat, Boud».

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4