SMOUTZETTER kistwisselö is 1.3 billioen mark meer noodig. Het lijn cijfers om van te duizelen! De motie-Snodden, waaromtrent gisteren reê*s een en ander is medegedeeld, is in het Lagerhuis reeds op heftige wijze bestreden. Tegen deze motie, luidende: „Met het oog op 't feit, dat 't kapitalis tische stelsel er niet in geslaagd is de na tuurlijke bronnen en de productieve krach ten voldoende te benutten of te organiseeren of voor groote lagen der bevolking den ver- eischten levensstandaard te verzekeren, en geloovende, dat de oorzaak van dat falen gelegen is in den particulieren eigendom en het particuliere beheer van de middelen van productie en distributie, geeft dit Huis te kennen, dat de wetgevende maatregelen ge richt dienen te worden op geleidelijke ver vanging van het kapitalistische stelsel door een industrieels en sociale orde, gebaseerd op gemeenschappelijk eigendom en demo cratisch beheer van de middelen van produc tie en distributie", is door de niet- socialisten partyen heftig opgetreden, niettegenstaande de voorstel'er ze r.p zakelyke wyze verdedigvlc. O.k de oud-minister Sir Alfred Mon, een groot-in dustrieel heeft die heilstaat belachelijk ge noemd en verklaarde gelijkheid van alle menschen een paskwil te vinden. Spr. kon niet begrijpen, waarom rijke menschen ka pitalisten werden genoemd, zeide, dat het kapitalisme zoo oud was als de wereld en was van meening, dat de coöperatieve bewe ging ook kapitalistisch was. Ter gelegenheid van de opening van het tweede congres van de Internationale Ka mer van Koophandel heeft minister-presi dent Mussolini een rede gehouden. Na de gedelegeerden welkom te hebben geheeten, zeide Mussolini, dat het feit, dat dit belang rijke congres wordt gehouden in de hoofd stad van Italië, slechts vijf maanden nadat de beweging, die de jonge krachten van den oorlog en de overwinning aan het be wind bracht, de gehèele wereld het beste bewijs geeft, dat Italië spoedig tot het nor male politieke en economische leven terug keert. De leidende economische beginselen van de Italiaansche regeering, aldus Mussolini, zijn duidelijk. Het is mijn overtuiging, dat een regeering, die wil, dat haar eigen volk zich zoo spoedig mogelijk herstelt van de crisis van na den oorlog, vrij spel moet ge ven aan de particuliere ondernemingen en alle maatregelen van staatscontrole moet nalaten, die misschien voldoening kunnen schenken aan de demagogie van links, maar op den langen duur blijken absoluut fataal te zijn voor de economische ontwikkeling van het land. De tijd is gekomen, dat wij geen steun meer moeten verleenen aan d« laatste overblijfselen van hetgeen „oorlogs bescherming" werd genoemd en dat wij de verschillende economische vraagstukken moeten onderzoeken, vrij van de hartstoch ten, waarmede in oorlogstijd rekening moest worden gehouden. Ik geloof niet, dat het complex van machten, bestaande uit industrie, landbouw, handel, bankwezen en transportwezen en aangeduid met den schitterenden naam van „kapitalisme", naar zijn einde loopt, zooals eenigen tijd geleden werd gedacht. Het zijn de groote denkers met historische ervarin gen, die ons duidelijk hebben gemaakt, dat elk systeem van samenwerking in de eco nomie, die het vrije initiatief en individu- eele krachten belet, tot mislukking gedoemd is. Het vrije initiatief sluit evenwel over eenkomsten tusBchen groepen niet uit, in dien deze de particuliere belangen boter kunnen behartigen. Mussolini noemde het feit, dat de Ver- eenigde Staten zulk een belangrijke delega tie naar het congres -hebben gezonden, een teekenend feit. Het kan slechts beteekenen, dat, ofschoon de officiecle politiek van reserve gehandhaafd blijft, de Amerikaan- sche economische kringen gevoelen, dat dit niet kan verhinderen belang te stellen in wat gedaan kan worden in Europa. VERSPREIDE BERICHTEN. FRANKRIJK. Valsche Franse he postzegels. De politie te Marseille en te Nice is op het spoor gekomen van een vervalsching op groote schaal van Fransche postzegels van 25 centimes. By een aantal tabakswinkeliers werden er aanzienlyke hoeveelheden van in beslag genomen. Zij beweerden ze gekocht te hebben van handelaars, die op hun beurt beween! hadden ze in betaling ontvangen te hebben toen er schaarschtc was aan pas munt Met verlies hadden z(j ie aan de tabakswinkeliers verkocht, n.l. voor10 centimes het stuk, hetgeen dus dien winke liers een zoet winstje bezorgde. Men heeft in het geheel reeds 20.000 val sche zegelb gevonden, die heel mooi waren nagemaakt. Vermoed wordt, dat de vervaar digers in Italië zitten. Het nadeel voor den staat wordt op twee millioen francs geschat. VEREENIGDE STATEN. Zware sneeuwstormen. Een zware sneeuwstorm, zooals men se dert 1888 niet meer zou hebben gekend, heeft in het Westen en het Noordwesten van Amerika gewoed. Milwaukee ligt onder een sneeuwlaag ter dikte van tien tot twaalf voet. De wegen die naar Chicago leiden zyn onbegaanbaar, waardoor de stad met melk- nood wordt bedreigd. De telegraaf- en trein verbinding met Chicago is sterk gestoord. Treinen kunnen Chicago slechts met behulp van twee locomotieven verlaten. In vele plaatsen ten westen van Chicago zUn trei nen in de sneeuw blijven steken. In Wyo ming, Colorado, Nebraska, Wisconsin en Iowa heerscht koud weer en woeden zware winden. In vele steden van Colorado heeft de sneeuw zich tegen de huizen opgestapeld tot de ramen der tweede verdieping. Toen de storm zyn hoogtepunt had be reikt, braken er te Chicago en Omaha bran den uit. Een blok huurwoningen te Chicago brandde uit, veertig families moesten in den sneeuwstorm een goed heenkomen zoe ken. Te Omaha brandde een groot blok kan toren in hetcentrum Van de stad af BINNENLAND. D« nood der tuinders. Zonderlinge belastingpraktyken7 De heer Duys heeft aan den minister van Financiën hot volgende gevraagd: Is liet juist, dat aan de tuinders, aan wie op grond van den nood, waarin zij verkee- ren, eenig uitstel van belasting betalen wordt toegestaan, door de belastingadmi nistratie een stuk ter onderteekening wordt voorgelegd, waarby zy zich moeten ver binden tot schuldigerkenning der achter stallige som en een rentebetaling van 6. over het verschuldigde bedrag? Zoo ja, is de regeering niet van meening, dat terstond aan deze praktyk een einde dient te worden gemaakt? Zoo neen, is de rëgeering dan bereid de redenen mede te deelen, die tot zulke han- delwyze hebben geleid? De Tabakswet. Naar Het Huisgezin verneemt, wordt door de regeering ernstig overwogen, een wyziging te brengen in de Tabakswet in dezen zin, dat alleen de kiatjes gebande- rolleerd zullen moeten worden en niet meer de losse sigaren. De wiskundige reserve in het Inva- liditeitsfonds. De heer Dresselhuys heeft aan de minis ters van Financiën en van Arbeid, Handel en Nyverheid de volgende vragen gesteld: 1. Zyn de ministers van Financiën en van Arbeid, Handel en Nyverheid bereid mede te deelen om welke reden nog geen gevolg ia gegeven aan het by hun brief van 28 April 1922, ter beantwoording van schriftelyke vragen, kenbaar geinaakte voornemen om een wetsontwerp in te die nen ter opheffing van 't bezwaar (ojn. voor gemeenten) verbonden aan de in art. 41 der Invaliditeitswet neergelegde rege ling, welke regeling door den minister van Financiën in de vergadering van de Twee de Kamer der Staten-Generaal van 17 No vember 1921 „onhoudbaar" werd genoemd en op de onbillykheid van welke regeling, medebrengemie een storting door gemeen ten van een zgn. wiskundige reserve in het Invaliditeitsfonds, reeds de aandacht der regeering was gevestigd onraiddellyk na de inwerkingtreding van de Invaliditeits wet van 3 December 1919? 2. Wji de minister van Arbeid mede- deelen, tot welk resultaat heeft geleid de by Zyn Excellentie volgens meergenoem- den brief aanhangige overweging van een wyziging der Invaliditeitswet, waarby zoo veel mogelyk wordt tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat o.n». gemeenten in tegenstelling met particuliere werkgevers, die daarvan zyn vrygesteld, worden belast met uitkeeringen (in den vorm van wis kundige reserves) ten aanzien van dege nen die den dienst zonder een voor onbe- paalden tyd toegekend pensioen verlaten en die aanvankelyk wel onder het begrip „arbeider" volgens de Invaliditeitswet vie len, doch naderhand ten gevolge van over schrijding der loongrens, niet meer als „ar beider" konden worden aangemerkt? De Noord wyksche duinen. De beslissing van den Minister, dat de toegangskaarten tot de duinen ook by Ho tels, Pensions en het Bureau van Vreem delingenverkeer moeten worden verkryg- baar gesteld, heeft in wyden kring groote blydschap gewekt. Feiteiyk is door deze beslissing de sluiting een wassen neus ge worden. Iedereen zal zich nu een kaart kun nen verzekeren, die wel is waar zal kan nen worden ingetrokken, maar waartoe niet spoedig zal worden overgegaan. Zeepost Ned.-Indië. De directeur van liet Postkantoor Am sterdam brengt ter kennis dat brievenma len zullen worden verzonden naar N. Indië, met uitzondering van Atjeh en On- derhoorigheden, Sumatra's Oostkust en Djambi, per stoomschip „Patria" van den Rotterd. Lloyd. Het zeeposttarief i£ op deze zendingen van toepassing. Te verzenden stukken te voorzien van de aanwyzing „Zeepost". Laatste buslichting ten Hoofd- postkantore aldaar 23 Maart 8 uur 's avonds, aanteekening tot 6 uur 's avonds; voor groote partyen drukwerk aanmerkelyk vroeger. Aan de bykantoren kunnen aangeteeken- de stukken worden worden aangeboden tot 3.30 's middags. Postpakketten voor N. O.-Indië en Egyp te met deze gelegenheid te verzenden kun nen worden aangeboden aan bureel Pak- ketpost, Warmoesstraat tot 8 uur des avonds. Groote hoeveelheden pakketten aanmerkelyk vroeger. De Bond van Sociaal-Democratische Vrou wenclubs naar den Minister. Gistermorgen is een deputatie uit het bestuur van den Bond van Sociaal-Demo cratische Vrouwenclubs naar den Minister van Buitenlandsche Zaken gegaan om, hem persooniyk de motie te overhandigen, waar in de Vrouwendag protesteert tegen de be zetting van het Roergebied. Het bestuur had alle vrouwen uitgenoo- digd om de delegatie naar het Plein in op tocht te vergezellen. Tegen tien uur wa ren er echter slechts een 80 k 40 vrouwen, die in de gang van het Volkagebouw krygs- raad liielden. Mevrouw Bleumink stelde voor de politie een strop te laten halen door niet te demonstreeren. Dat er niet meer vrouwen waren, waa de schuld van de politie, want die had de toestemming om te demonstreeren zoo lang vastgehou den. Het voorstel-Bleumink werd aangeno men, waarop de delegatie zich naar het Plein spoedde en de overige dames een straatje om gingen wandelen. Mevrouw de VriesBruins sprak by de overhandiging enkele woorden tot den Mi nister, waarby zy wees op de groote be langstelling welke voor deze zaak bestaat, en het betreurde dat de poging, door den heer Troelatra beproefd om deze quaestie tot het onderwerp eener interpellatie in de Tweede Kamer te maken, heeft moeten fa len, waarna zy ten slotte de hoop en ver wachting uitsprak, dat in dit persooniyk ter hand stellen van de motie aan den Mi nister een lichte aandrang op de regeering moge gezien worden om in de Roer-aan gelegenheid diligent te blyven. De Minister nam de motie aan onder dankzegging aan de dames voor haar be zoek. Na afloop van de audiëntie begaf de deputatie zich nSar het Volksgebouw op de Prinsegracht, waar mevrouw de Vries Bruins den aanwezigen nog een kort woord toesprak. a Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Naar het Corr.-Bur. verneemt, is de ge zondheidstoestand van den minister van Staat, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, in de laatste dagen weder minder gunstig. Zomertyd. Het Verbond van Vereenigingen van Si garenfabrikanten in Nederland, de Nederl. R. K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, de Vereeniging van R. K. Sigarenfabrikan ten Eindhoven, de Vereeniging van R. K. Sigarenfabrikanten De Kempen en de Ver eeniging van R. K. Sigarenfabrikanten Valkenswaard hebben aan de Eerste Ka mer verzocht, het voorstel-Braat tot af schaffing van den zomertyd te verwerpen. De Kamer van Koophandel en Frabrie- ken voor Rynland te Leiden, heeft na ge houden enquete onder de leden der Kamer een adres verzonden naar de Eerste Ka mer, met het verzoek, het initiatiefvoor stel van de heeren graat en de Boer, tot afschaffing van den zomertyd niet aan te nemen. Een minderheid kon zich met dit verzoek niet vereenigen. De Kamer van Koophandel te Eindhoven heoft aan de Eerste Kamer een adres ge zonden, waarin om verwerping van het wetsontwerp-Braat tot afschaffing van den zomertyd, wordt verzocht. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. (Vergadering van 21 Maart). Voorzitter J. J. G. Baron v. Voorst .tot Voorst. Zomertyd. De VOORZITTER deelde mede, dat mor gen om 3 uur in de afdeelingen zal worden onderzocht het voorstel-Braat tot afschaf fing van den Zomertyd. De Voorzitter ver wachtte dat de afdeelingen dan druk bezet zullen zyn met het oog op het gewicht, dat door de natie aan de quaestie van de Zo- mertydregeling wordt gehecht. Staatsbegrooting 1923. De heer v. LANSCHOT (R.K.) zet zyn rede voort. Hy treedt in eenige financieele beschouwingen en constateert dat de drang naar bezuiniging thans algemeen is. De eenige manier om de depreciatie van het ruilmiddel tegen te houden is terugkeer tot den ouden standaard. Spr. wyst op de bui tengewoon gunstige positie, waarin Neder land verkeert. De gouddekking bedraagt hier ten volle 60 pet., een phenomenaal bedrag I In België bedraagt deze dekking 4 pet- maar zie dan ook den koers van de franc! Spr. brengt een compliment aan de Directie van de Nederlandsche Bank voor de gezon de goudpolitiek, door haar gevoerd. Het buitenland stelt het hoogste vertrouwen in onzen gulden, 't is dus dwaas, dat wy ons ruilmiddel wantrouwen. De heer v. d. LANDE (R.K.) meende, dat het nood2akelyk is, dat de directe belastin gen met 50 pet. worden verlaagd, wat ver kregen kan worden door verhooging der in directe belastingen. Hy wyst op het gevaar, bet kapitaal stelselmatig te ondermynen. Dit geeft vernietiging van het nationaal in komen en armoede onder alle standen. Zon- d r een krachtige industrie kan niet gecon curreerd worden met het buitenland. Op dit oogenblik leeft de industrie eenigs- zins op, doch men make zich geen verkeerde illusies, want deze opleving komt daaruit, dat de Duitsche industrie op 't oogenb'ik is genekt. De hooge successierechten werken funest. Veel crediet wordt er door geschaad, bedry- ven worden geruïneerd. Spr. is een gevul bekend, dat iemand 12 millioen mark erfde toen deze op 3 ct stond. I)e heer WIBAUT (S.D.A.P.) besprak de raag of inderdaad gevaar bestaat voor da ling van de waarde van den gulden. In de tweede plaats de bezuinigingsmethode van de regeering. Wat het eerste punt betreft, spr. ontkent het recht der regeering om te spreken over de mogelykheid van een Papierwirtachaft. Er bestaat by ons geen inflatie, geen waar devermindering van hot geld. Sluitende bud getten zyn een goed middel tegen dat kwaad. Dat is de regoering met spr. eens. Spr. meent, dat ook een goede leeningspolitiek met goede aflossingspolitiek een middel is om den toestand gezond te houden. Maar hier te lande is men nog niet aan het einde van een behooriyke leeningscapaciteit. Ze'fa de ongewone grootte van de vlottende schuld is daarvoor geen bewys en als men dit ont kent, is dit enkel ujt ongegronde vrees voor de zekerheidstelling van den gulden. Z.l. doet de regeering verkeer^, onze leenings- capaciteit als bereikt te achten, om deugde- lyke uitgaven te weigeren, uit vrees voor ontwrichting van ons geldwezen. Daarom ook mag men geen woningvoorschotten wei geren. Wat de bezuinigingsmethode der regee ring betreft, haar potloodstelsel deugt niet. In verband hiermede de rede van den heer de Vos van Steenwyk besprekende, beweert hy, dat een zoo belezen man slechts ironisch gesproken kan hebben als hy deed over de sociaal-democratie en wyst hem er op, dat in de eerste plaats de sociaal-democraten willen aansturen op bezuiniging, waarby de doelmatigheid den doorslag geeft. Wat de bouwvoorschotten en den premie- bouw betreft, vroeg spr. hoe de regeering heeft opgemerkt, dat het particulier kapi taal zich meer interesseert voor arbeiders woningen. Spr. heeft het tegendeel opge merkt in zy'n eigen omgeving. In tegenstelling met den heer van Lan- schot biyft spr. nog wel positieve resultaten van de instelling der Staatscommissie ver wachten. Tegenover den heer v. d. Lan den betoogt spr., dat de fiscus met de groot ste redelykheid tegenover de belastingbeta lers te werk gaat. Ten slotte protesteert spr. tegen de bezuinigingsadviezen van denzelfden spreker. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 21 Maart. Voorz.: Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN. De VOORZITTER stelde voor, aan de agenda toe te voegen na het wetsontwerp tot beperking van den invoer van schoen werk het wetsvoorstel-Sannes tot wyziging der Kieswet; voorts om de eindstemming over het ontwerp-Jachtwet Vrydag a.s. aan het einde der vergadering te houden. Het ligt in de bedoeling, dat de Kamer daarna op reces zal gaan, vermoedelyk tot 17 April. De regeering stelt er prys op, dat de re geling van de verkiezing voor de Eerste Kamer spoedig tot stand komt. Mocht dit echter deze week niet mogelyk blyken, dan zal Spr. voorstellen het betreffende ont werp van de agenda af te voeren. De VOORZITTER stelde voor toe te staan het verzoek van den heer v. d. Tem pel, om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw aangaande de regelen, volgens welke door het Ryk aan de ge meenten bydragen worden verleend in de kosfcn van werkverschaffing en werkloo- zen-ondersteuning en den omvang dier by dragen; betreffende de voorwaarden welke daarby aan de gemeenten worden gesteld; en in het algemeen betreffende die be moeiing van de Regeering met de gestie der gemeenten te dezer zake, ook in ge val het Ryk geen financieelen steun ver leent. Initatief-voorstel Boon. Aan de oxxie kwam daarop het voorstel van wet van den heer Boon tot wyziging der Kieswet en tot afwyking van eenige bepalingen van de Kieswet en de Provinciale wet met betrekking tot de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Gelder land in den kieskring Tiel. De heer TROELSTRA (aA.) betoogde, dat het hier betreft de gronden van onze staatsinrichting en dat dus gevoelens van ridderlijkheid niet mogen meespreken. Een afwyking van de duideiyke bepalingen der Kieswet (aitt. 37, 43 sub d en 44 sub c) is van alle gronden ontbloot, en het hoofd stembureau te Tiel en Provinciale Staten van Gelderland staan dan ook volkomen in hun recht. Een andere conclusie had een voudig niet kunnen worden genomen. De heeren van den Vrijheidsbond vinden nu aanleiding tot welswyziging in het on derhavige geval. Het ware verstandiger geweest, indien zy deze zaak hadden over gelaten aan de Regeering en niet hadden gepreqjet voor eigen parochie. Dan ook had de wyziging de uitdrukking van een over tuiging geweest, die geheel vry stond te genover de Tielsche kwestie. Het blykt echter, volgens den heer Boon, een kwes tie van tydrekenkunde geweest: er was slechts een half uur tyd geweest! Maar de uitspraak van Provinciale Staten was toch te voorzien en de Vryheidsbond sche frac tie had vóór die uitspraak haar maatrege len toch kunnen treffen? Er is voor spreker slechts één belangrijk motief wat de ridderlijkheid betreft spr. houdt zich voor zyn party aanbevolen voor de ridderlykheid van den Vrijheidsbond... (Gelach.) Ook de Vryheidsbond kan zich van spre kers ridderlykheid overtuigd houden. De heer VAN RA VESTE YN (c.p.) oor deelt dat de voorzitter van het stembureau zich op loyale wyze tegenover de zaak had moeten stellen. Dat heeft hy niet gedaan. Haast zou de conclusie moeten worden ge trokken dat het er dezen burgemeester om te doen is geweest om een bepaalde poli tieke party een hak te zetten. Er ontstond een woordenwisseling tus- schen de heeren JAN TER LAAN en VAN RAPPARD. Deze roept waar blyft nu jul lie ridderlykheid. De heer TER LAAN s.d.) Ik laat myn klasse niet door jou beleedigen, schoft! Je jjent een vlegel! De VOORZITTER hamert voortdurend. De heeren Ter Laan en Van Rappard gaan voort met debatteeren, heftig gesti- culeerend. Incident. De heer JAN TER LAAN (s.d.) wilde een enkele term, door hem zoo juist gebe zigd, terugnemen. De heer Van Rappard heeft spreker en zyn klasse er van beêchul- dogd dat zy geen riddeiykheid zou bezit ten. Spr. heeft toen het woord „schoft" f». bruikt en Spr. neemt dat ridderiyk terug. De heer VAN RAPPARD (vi>.) heeft niet bedoeld de klasse van den heer Ter Laan te beleedigen, maar hy houdt vol, dat de party van den heer Ter Laan van weinig ridderlykheid blyk geeft. Die woor den kan Spr. dus niet terugnemen. Geroep: Is dat nou ridderiyk? De heer DUYS (s.d.): En dat is nou een rechter! Het incident wordt gesloten. Initiatief voorstel-Boon. Mej. VA NDORP (lib.) acht deze wyzi ging volkomen gewenscht. Spr. is moeilyk te volgen door het rumoer in de Kamer. De heer SCHOKKING (c.h.) meende dat dit wetsontwerp niet anders beteekent dun de uitspraken der betrokken colleges on gedaan te maken. Dat is concreet weerge geven, waarom het gaat. Aan de in de wet gestelde voorwaarden is niet voldaan en nu moet de Kamer de daardoor ontstane gevolgen zoo spoedig mogelyk uit den weg ruimen. Aan de wet nu moet de hand wor den gehouden, omdat dergelyke wetsvoor stellen groot gevaar met zich brengen. Men wil elkaar niet gaarne onaangenaam zyn. Het zou beter zyn dat dit ontwerp werd ingetrokken. Wat de Vryheidsbond zou ver liezen aan stemmen zou hy winnen aan respect voor zyn opvatting van de wetten. De heer BOON (v.b.) verdedigde z(jn ontwerp. Art. 37 spreekt van namen die op meer dan een lyst voorkomen en die moe ten worden geschrapt. Er wordt hier be doeld: namen, die op concurrerende lysten voorkomen. Maar Gedeputeerde Staten heb ben formalistisch gehandeld en zy hebben alle namen van de drie gêlykluidende lys ten geschrapt. Mr. v. d. Bergh, een partygenoot vzn den heer Troelstra, wel de beste kenner van het stelsel van evenredige vertegen woordiging, is tegen de beslissing van Ge deputeerden opgekomen .Spr. hecht meer waarde aan de kennis van mr. v. d. Bergh dan aan die van mr. Troelstra. Spr. heeft argumenten aangevoerd in zyn pleidooi voor Gedeputeerde Staten. Spr. is gebonden tot een initiatief ontwerp, om dat de tyd drong. De stem der kiezers is nog niet gehoord en 10.000 kiezers zullen thans hun stem niet kunnen uitbrengen en toch moeten zy stemmen. Het bezwaar is geopperd, dat spr. voor zyn eigen party opkomt. De zaak is echter objectief, om dat spr. alle kiezers de gelegenheid wil ge ven, om hun stem uit te brengen. Een al- gemeene regel is moeilyk te geven, maar men beoordeele ieder geval afzonderlijk. Moeten al die kiezers' worden buitengeslo ten? De Provinciale Staten moeten een zui ver beeld geven van wat onder de kiezers leeft. De heer TROELSTRA (s.d.) werpt het verwyt verre van zich dat zyn party on* ridderiyk zou zyn. De S. D. A. P. is wat politieke moraliteit betreft niets minder dan een der.-andere politieke partyen en de heer Van Rappard hfeeft Spr.'s party dus niet voldoende gerehabiliteerd en spr. ver wacht dit alsnog of een uiteenzetting van 's heeren v. Rappard's standpunt Spr. be toogde verder, dat het hoofdstembureau en Gedeputeerd^ Staten niet vry waren om een andere beslissing te nemen. De heer DRESSELHUYS (v.b.) beant woordde voor den heer Van Rappard, die afwezig was, den heer Troelstra. Spr. zou zich met de bedoelde uitspraak van den heer Van Rapard niet kunnen vereenigen, tenzy daarmee alleen zou worden bedoeld 0 dat op dit oogenblik de houding van de S. D. A. P. niet ridderiyk is te noemen. Wat de ridderlykheid van den heer Ter Laan betreft, Spr. oordeelt de opmerking dat de uitdrukking „schoft" in deze zaal niet thuis hoort allesbehalve ridderiyk, omdat het de opvatting vrylaat dat de uitdruking buiten deze zaal wel van pas zou zyn. De heer BOON repliceert. Het wetsontwerp werd verworpen met 56 tegen 16 stemmen. Vóór stemden de Vryheidsbonders, de vryzinnig-democraten, mej. Van Dorp, de Plattelandersbond en de heer Van Sasse van IJsselt. llegistratiewet 1917. Het amendement-Oud, strekende om op het stuk van het registratierecht wegens overdracht van onroerende zaken terug te keeren tot de beginselen, die voor de wy ziging van 1913 aan de Registratiewet ten grondslag lagen, werd door den heer OUD (v.d.) nader toegelicht Tot 1919 had alleen heffing van regi stratierecht plaats by wettelyk verkoopen en Spr. wenscht dat hersteld te zien. D* Kamer heeft deze zaken niet rustig kun nen bezien, omdat deze kwestie er pas de zer dagen by nota van wyziging is lag** bracht. De zaak kan niet zoo eenvoudig worden geregeld als het lykt Wanneer on roerend goed voorioopig wordt verkocht aan iemand, die zich als 't ware als tus- schenpersoon aanbiedt alvorens met een derde de werkelyke koop wordt gesloten, i» er voor den laatsten verkooper een «ris van overdracht noodig, zooals de Hooge Raad by arrest uitmaakte. Dat stond ech ter de fiscus niet aan en men wil nu de zaak zoo regelen, dat het koopcontract (on verschillig of dit als voorioopig is bedoeld) wordt belast."' De werkelyke koop blyft nu vrij. Spr. pleit voor verwerping der voor gestelde regeling en liefst terugkeer tot de kwestie van voor 1918. De Minister ontraadde het amendement» het werd evenwel aangenomen met 36 te gen 84 stemmen. Een amendement Michielsen om ook ver koopingen voor vischhandelaren en It»,1 niet alleen voor visschers vrij te stellen e# de veilingrechten op visch alleen gchaffen voor visch, afkomstig van Neder landsche vaartuigen, werd na bestrijding door den minister verworpen met 46 tegen 16 stemmen. GEMENGDE BERICHTEN. Nederl. Reisvereeniging. De Nederlandsche Reisvereeniging houdt 1 en 2 Juni te Utrecht haar 17de Jaarver gadering. De werkeloosheid. Voor de drie vacante plaatsen van werk man by den Gem. Reinigingsdienst te Schie dam hebben zich 514 sollicitanten aange meld. Weer brand in een Rotterdamsche school. Gistermorgen vroeg ontdekte een sur- veilleerend politieagent brand in de open bare school no. 55 aan den Parallelweg te Rotterdam, hoofd de heer Goudswaard. De brandweer rukte met veel klein materieel uit, doch kon niet verhinderen, dat van het op de eerste verdieping gelegen lokaal, waarin de brand was ontstaan, de vloer en het staande schotwerk verbrandden. Het vuur viel door den stukgebranden vloer op een kast met leermiddelen in een onderge legen lokaal. De kast, staande schotten en vloer van dit lokaal brandden eveneens uit. De brand was ontstaan, doordat de werk ster het rooster van een nog brandende kachel had omgekeerd en de aschla buiten de kachel had gezet. Het zink onder de kachel was daardoor gaan gloeien en de vloer in brand geraakt. Het onderwys on dervond natuurlyk eenige stagnatie. Het Nieuws v. d. Dag. Uit het in de heden te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van Aan deelhouders der N.V. De Kleine Courant „Het Nieuws van den Dag", uitgebrachte verslag van commissarissen, bleek, dat het bedryf van de algemeen heerschende ma laise den nadeeligen weerslag heeft onder vonden. Het dividend werd bepaald op 30.80 (v. j. 46.20), voor de aandeelen der eerste serie en op 200 300) voor de aandeelen der tweede serie. De heer Oir. A. Vieweg werd als commissaris her kozen. Voorts werd goedgekeurd een over eenkomst, waarby het recht tot uitgave van het dagblad Het Nieuws van den Dag met ingang van 1 April a.s. zal overgaan aan de N.V. Vereenigde Drukkeryen Roe- kilfzen, Hiibner en van Santen Gebrs. Binger. Twee kinderen gedood. Gistermiddag heeft op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam oen ernstig on geluk plaats gehad. Twee meisjes van 7 en 2 jaren, die op de trambaan stonden, zyn door de tram overreden. De bestuur der deelde mede, dat hy, de twee kinderen op de trambaan ziende, de vaart der tram verminderde, herhaaldelyk belde en toen zy zich nog niet verwyderden, krachtig heeft geremd. Het oudste kind was dadeiyk dood, het andere is ernstig gewond nar het zieken huis gevoerd; men vreest voor haar leven. Uit de steenindustrie. Naar aanleiding van het feit, dat langs den linker boven-IJssel op de steenfabrie ken het werk stop staat, terwyl in de buurt van Deventer het werk geregeld voortgang vindt, vernam de Tel. dat aldaar een loons verlaging van 22 is ingevoerd, zoodat er thans loonen van circa 14 tot ruim 20 worden verdiend. Deze loonsverlaging staat gelyk aan de loonsverlaging van 5 die verleden jaar en die van 17 die dit jaar op de fabrieken langs den Boven- IJssel van kracht zyn geworden. In de buurt van Deventer hebben echter de werk lieden met de loonsverlaging genoegen ge nomen. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Maart 1923. Kostelooze opname in het v. Iterson-Ziekenhuis. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat aanvragen, hetzy om kostelooze opname, hetzy om gedeelte- lyke v r y s t e 11 i n g in de kosten van op name in het van Iterson Ziekenhuis, behoo- ren te worden gedaan aan het Bureau voor Sociale Aangelegenheden, hetwelk in het Waaggebouw gevestigd is. Aanvragen ter verkryging van bewyzen voor vrye geneeskundige behandeling be- hooren aan het Bureau van het Burgerlyk Armbestuur aan de Jeruzalemstraat te wor den gedaan. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt op Woensdag 28 Maart des avonds half acht in de Raadzaal ten Stadhuize een vergadering. Aan de orde komt o.m. vast stelling van het jaarverslag. Machinist-examen. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het voorioopig machinistendiploma, de heer L. J. P. Jaspers alhier. Beroep Geref. Gemeente. De heer G. v. Heiningen, candidaat alhier, i* beroepen naar de Geref. Kerk te Blok- «yi. Gewet ensgeld. By den inspecteur der directe belastingen alhier is ƒ288 aan gewetensgeld binnenge komen. T"~'' •/«•wrr- Te weinig betaalde successierechten. De Minister van Financiën maakt bekend, dat aan zyn Departement is ontvangen van notaris J. van Kranenburg te Gouda, beta lende namens een onbekende, een bedrag van ƒ85 wegens te weinig betaalde suoces- rierechten. Ned. R.-K. Volksbond aid. Gouda. Onder leiding van den heer J, C. Riet veld werd, naar de N. Z.-H. meldt, Maan dagavond jj. in het Bondagebouw een le denvergadering gehouden der afdeeling Gouda van den Ned. K.K. Vodksbond. De voorzitter deelde om. mede, dat de afdeeling op 4 Maart j.l. 80 jaar heeft be staan, welk feit na Paschen feestelyk zal worden herdacht, dat op een nog nader vast te stellen datum de heer B. J. Greb ben, penningmeester van het Centraal Be stuur, als spreker zal optreden, met het onderwerp: „De Ned. R.K. Volksbond op sociaal-economisch gebied", en dat de heer J. C. Rietveld, ale voorzitter der afdeeling, zitting heeft genomen in het plaatseiyk comité tot inzameling voor een nationaal huldeblyk aan H. M. de Koningin. Door den secretaris, den heer W. J. Mid- delweerd, werd het jaarverslag uitgebracht, terwyl de penningmeester, de heer J. Gue- rain, rekening en verantwoording deed over het afgeloopen boekjaar, waaruit o.a. bleek, dat de ontvangsten waren 558.28, de uibg. 5323.7Mi, boeksaldo 234.56Mi Tot leden van de commissie van verifi catie werden benoemd de heeren Flux, van Kooten en Verkley. Na behandeling van de agenda der ver gadering van den Centralen Raad werd tot afgevaardigde gekozen de heer W. J. Mid- delweerd en tot plaatsvervanger de heer G. Hoonhout. Een zeer „smakeiyke" reclame. Nutricia, het filaal aan den Kleiweg van de bekende fabriek van melkproducten te Zoetermeer, dat dezer dagen een afdeeling fyne vleeschwaren aan zyn winkel verbon den heeft, zond ons ter kennismaking een reclame in natura bestaande uit een „mon stercollectie" van zyn diverse soorten, die in de nieuwe afdeeling verkrygbaar zyn. Het zal wel overbodig zyn te zeggen dat deze zeer smakeiyke collectie onze volle aandacht heeft gehad en wy kunnen hier aan gerust toevoegen dat ze de aandacht van alle „consumenten" ten volle verdient. De heer Bertels van Nutricia's filiaal zorg de voor een keurige verpakking zyner ex quise waren. Concours. Door de Mannenzangvereeniging „Door Oefening Kunst", hier ter stede, directeur de heer K. J. de Beun, welke vereeniging deelneemt aan het Internationaal Zangcon cours, uitgeschreven door de Liedertafel „Amstels Werkman" te Amsterdam, op 29 April a.s., zullen worden uitgevoerd als verplicht nummer „Tenuisti" van Willem Andriessen en „Kerklokje" van Jacob Ha mel, als eigen gekozen nummer. Verslag Gezondheidscommissie. II. Verontreiniging van de lucht (stank van iabrieken, enz.). Enkele malen werd onze aandacht ge vraagd voor de verontreiniging van de lucht door fabrieksschoorsteenen. Wy vestigden hiervoor de aandacht van Burgemeester en Wethouders op de te lage schoorsteenen der bleekerijen van Bou- mans op de Kattensingel en van Jaspers in de Van Stryenstraat, van de ysfabriek op de Blauwstraat,, welke allen aanschryving ontvingen en verbeterd werden door verhooJ ging of afsluiting, terwyl Burgemeester en Wethouders ons advies inwonnen betref fende een te verhoogen schoorsteen van perceel Verloren Kost 8 en voorts bericht ten dat zy voor de fabrieksschoorsteen van Werkhooven en Zn., Keizerstraat 46, verhooging voorschreven. Door bemidde ling der commissie werd de fabrieksschoor steen van de lakkery van van Duin, Kei zerstraat 81, verhoogd. Volkshuisvesting. Twee malen werd de vergunning gewei gerd voor bouwen of te verbouwen percee- len, w.o. eens in verband met een bouw- verbod. De woningnood gaf nog aanleiding wo ningen zoo lang mogelyk voor verbetering voor te dragen en niet dan noode over te gaan tot voordracht van onbewoonbaar verklaring. De verbeteringen door Burge meester en Wethouders voorgeschreven, werden echter zoo langzaam mogelyk ten uitvoer gebracht. Zelden zonder uitstel daarvoor te hebben toegestaan, meermalen dan nog niet door den eigenaar, maar op zyn kosten door deh gemeente-bouw meester. De onbewoonbaarverklaring der perceelen Boom gaard straat 7538 en 34 werxlen achtereenvolgens nadat die percee len waren verbeterd, opgeheven. Op desbetreffende verzoeken adviseer den de eommissie na ingesteld onderzoek inzake verwaarloozing en slechte rioleering van een aantal perceelen. Klachten. Vele klachten kwamen tot de Commissie grootendeels over verWaarioozing der per ceelen en gebreken in de riolen, een en kele maal was de klacht overdreven en werd ze geroyeerd, ook kwam.het voor dat na ons bezoek en voor de aanschrij ving van Burgemeester en Wethouders de gebreken werden' hersteld, meestal echter werd het herstel door de eigenaren zoo lang mogelyk uitgesteld, totdat in enkele gevallen evenals bovengemeld is, Burge meester en Wethouders den gemeente- bouwmeester het herstel moesten opdragen. Het Volks- en Schoolbadhuis biyft druk bezocht en niet alleen als volksbadhuis, maar ook voor schoolboden. De bezwaren van katholieke zyde zyn opgeheven, zoo dat ook de Byzondere scholen zich er thans van bedienen. De Commissie ontving een verzoek van den Inspecteur Dr. Hulshoff Pol om op gave van de aanwezige bed- en zwemge- legenheden. ZU berichtten hierop dat in de •weminrlchttoï m 60-tal kl»dltamertj« en 1 groote lokaliteit waren, zoodat het aantal dat gelyk kan gebruik maken van de Zweminrichting op circa 250 personen kan gesteld worden, terwyl het volks- en schoolbod hoewel in 't laatste voor 40 kin deren tegelyk gelegenheid is, voor vol wassenen slechts 6 kuipbaden en 10 sproei- baden aanwezig zyn. De aandacht van Burgemeester en Wet houders werd gevestigd op de overbelas ting die vaak plaats vond op de veerpont tusschen Turfsingel en Vest. Scholen. Hieromtrent heeft de fcommissie niets te vermolden wat van hygiënisch aanbe lang is. De lokaliteit van 't Gymnasium die M eerder aanleiding gaf tot klacht, deed dit ook dit jaar, waar echter het onderzoek nog niet ten einde is by het sluiten van dit verslag kunnen we nog slechts vermoe den, dat de ventilatie en de ruimte in som mige lokalen te wenschen overlaat, nu hot leerlingenaantal is toegenomen. De Commissie ontving van de Inspec- trice Mevrouw Bader een vrageniyst ter invulling betreffende de inrichting en wer king van de crèche, welke zy dd. 31 Maart beantwoordde. Besmettelijke ziekten. Gevallen van aziatische cholera, pest, gele koorts, dysenterie, pokken en typhus exanthematicus kwamen, zoover bekend, niet voor; wel deden zich 2 gevallen van meningitis cerebrospinal voor, beide ver pleegd in het Van Iterson-Ziekenhuis. De commissie ontving van den Gezondheids raad, alsmede van den Gemeentelijken Ont- smettingsdienst opgaven van 8 typhusge- vallen (tegen 6 verleden jaar). Drinkwatervoorziening. Sedert April 1922 wordt onze gemeente van drinkwater voorzien uit den beklem. Gedurende eenige weken „tferd veel last ondervonden van mangaajfafzetting, een dofbruine aanslag van vaatwerk, enz., dio uiterst moeilyk te verwMeren bleek, doch daarna verdween dit véfsehynsel geheel, evenals de aanvankelyk lichte inktamauk. Het water wordt gewonnen uit groote zand lagen tusschen circa 13 en 30 M. onder A.P. Het is door een kleilaag geheel afge sloten van het oppervlaktewater en is zoo volledig gereduceerd, dat er zelfs geen zwa velzure zouten in voorkomen. Het bevat 89 mgr. Cl, overeenkomend met 146 mgr. keukenzout per liter, en beeft een hardheid van circa 25 Duitsche graden. Tengevolge van veenlagen in den bodem bevat het or ganische stoffen, overeenkomend met een permanganaatverbruik van 39 miiligr., doch do kleuring van het water is uiterst gering. Dank zy de herkomst is het water steriel, het hooge yzer- en mangaangehalte verdwynt bjj de reiniging geheel, maat regelen om de hardheid te verlagen tot on geveer die van duinwater zyn in gang. We kunnen niet nalaten hulde te brengen aan den directeur Dr. van*-iöotechoten, ,aan wiens energie en onvermoeide pogingen onze gemeente de groote verbetering van het drinkwater heeft te danken, zoowel in chemisch als in bacteriologisch opzicht. Levens- en genotmiddelen, Gebruiks artikelen. Van de resultaten van dqn keuringsdienst ressorteerend onder het kcuringsgebied van 's-Gravcnhage, is by het samenstellen van dit verslag nog niets te vermelden over 1922. De vleeschkeuring bleef plaatsèlyk, waar de onderhandelingen met de omlig gende gemeenten tot geen resultaat leidden. Vastgesteld werden op 20 Juni 1922 de Verordening regelende het verbod van den verkoop van sterken drank in het klein voor de gemeente Gouda (zie by lage 1) en op 18 Juli de verordening op den keurings dienst van vee en vleesch in verband met de vleeschkeuringswot Stbl. 1919 no. 624 (zie bylage II). Uitvoering en handhaving van wetten en verordeningen. Behalve' de beide verordeningen ge noemd onder het vorig hoofdstuk als be trekking hebbendop het gebruik van le vens- en genotmiddelen, kunnen wy, zegt de Commissie, nog melden dat de contro leerend gemeente-geneesheer is aangewe zen den gemeentelyken ontsmettingsdienst ter zyde te staan met zyn instructies en toezicht. Voorts heeft het de commissie getroffen dat het schip „de 3 Gezusters" met een roodvonkpatiënt aan boord ver trokken was naar Hazerswoude alvorens maatregelen konden worden getroffen tot lokaliseering. De verordeningen, die in het belang der Volksgezondheid in deze gemeente zyn vastgesteld, zyn: de Bouw- en Woningverordening, Veror dening tot wering en beteugeling van be- smettelyke kinderziekten, Verordening, re- geleende de aanstelling en den werkkring van den schoolarts in de gemeente Gouda, Algemeene Politieverordening voor Gouda, Verordening op den ontemettingsdienst der gemeente Gouda, Verordening op de keu ring van waren, Verordening op de rech- ten Voor het gebnilk of genot ven mete- riaal of diensten door de gemeente-reini ging verstrekt of bewezen, Verordening houdende voorschriften voor het schoonhou den vnn gebouwen en terreinen, Verorde ning, regelende het verbod van den verkoop van sterken drank In het klein voor de ge meente Gouda, Verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesoh, in verband met de Vleeschkeuringewet, voor de ge-1 meente Gouda. Gem. Arbeidsbeurs. In de afgeloopen week kwamen bij de- Gem. Arbeidsbeurs de volgende aanvragen in: 1 keukenmeid niet uit Gouda, 1 slijper» voor rijwielfabriek, 1 atrijkster (leerling strijkster), S dagdieoetboóen voor Gooda, l dienstmeisje voor vlag en nacht voor Bode graven, Wadtiinxveen 1 dienstmeisje. Er boden zich aan: 24 aardewerkers, pottenbakkers, pypmakers, enz., 1 gipsgie- ter, 1 boekdrukker, 1 drukker, i letterzet ter, 10 grondwerkers, 6 heiers, 26 opperlie den, 28 .timmerlieden, 1 uitvoerder, 9 schil ders, 6 metselaars, 1 aank. bouwk.-, 1 werk- tuigk.- en 1 bouwk. opzichter teekenaar, 1 steenhouwer, 1 telograafwerker, 2 mach. bankewerkers, 1 behanger, 1 stoelenmaker, 3 houtdraaiers, 2 meubelmakers, 8 kisten makers, 1 bytser, 1 klompenmaker, 1 wa genmaker, 1 witwerker, 2 bieekerskncchten, 2 scheepstuigers, 2 schoenmakers, 2 machi nisten, 1 meubelschillder, 1 rywiel- en mo torhersteller, 1 hulpmonteur, 1 loodbrander, 5 klinkers, 5 yzerwerkers, 2 metaalbewer kers, 8 bankwerkers, 1 metaaldraaier, 1 smid (bek. met hoefbeslag), 1 ketel maker, 6 stokers, 4 smeden, 10 blikslagors, 3 elec- triciens, 1 aanhouder, 1 loodgieter, 1 werk meester textiel, 1 touwslager, 10 textielar beiders (sters), 1 hekelaar, 1 nottenrekker, 7 brood- en banketbakkers, 8 suikerwerkers, 86 sigaren- en tabaksbewerkers, 3 land bouw-, 29 pakhuis-, 1 magazyn-, 2 expeditie- en 11 schippersknechten, 1 tuinder, 4 boom kweekers, 3 reizigers, 1 winkel- en 10 kan toorbedienden (schrijvers, administrateurs enz.), 1 matroos (grotoe vaart), 112 trans- port- en fabrieksarbeiders, 1 zager, 2 wa kers, 7 Duitsche dienstboden (nog niet in Holland), 1 leerling broodbakker, 1 autobe- kleeder, 1 halfwas-koperslager-fitter, 1 chocolado decorateur, 2 chauffeurs, 1 ulde de cuisine, 2 werksters. Uitspraken Kantongerecht. In de zitting van 21 Maart zyn de vol gende uitspraken gedaan: Wegens openb. dronkenschap (verzet): G. F. v. L., Gouda, vernietiging van hot von nis voor zoover het de straftoemeting be treft en veroordoelen beklaagde tot een geldboete van 4 sub. 4 d. h. Wegens hondenkar zonder nummerbewya: H. J. v. B., zonder bekende woonpl., ƒ2 sub. 1 d. h. Wegens motorrijden op verboden weg: G. K., Wllleskop, 3 sub. 2 d. h. Wegens voetpad berijden toet trekdier: J. v. d. S., Zevenhuizen, ƒ2 sub. 1 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 17 Maart 1923: Elizabeth Maria, dochter van M. J. L. M. Mimpen en W. A. Scheffer, Raam 302; 19 Maart 1928: Geertruida Cornelia Josepha, dochter van A .van Duijn en W. M. Staal, N. Haven 5. GETROUWD: 21 Maart 1923: C. B. Groenendaal en G. Potharst. J. van Dam en J. de Mol. P. D. Vis en C. J. van der Zaan. OVERLEDEN: 19 Maart 1923: Roeland IJsselstein, 6 maanden. Nicolaas Holt- huysen, 1 jaar. Neeltje Sandvoort, we duwe van C. Vergeer, 72 jaar. Agenda: £2 Maart 8 uur. „Blauwq Kruis", Verg. PI u im vee-Ver eenigi n g. 23 Maart, 8 uur. „Blauwe Kruis", Antirev. Kiesvereeniging- 23 Maart. 8 uur. Gebouw tot Heil des Volks, Evangelisatie samenkomst. 27 en 28 Maait. 79 uur Ambachtschool. Tentoonstelling van Teekcn- en Boetseer werk, vervaardigd door de leerlingen. 28 Maart. 7tt uur n.m. Raadzaal Stadhuis. Vergadering Kaïmer van Koophandel en Fabrieken. UIT DËN~ÓMTUiBK^ BERGAMBACHT. In deze gemeente heerscht de pestziekte onder de varkens, vooral veel jonge varkens sterven aan deze ziekte. BOSKOOP. De vryheidsbond afd. Boskoop heeft de volgende candidaten voor den Gemeenteraad gesteld: J. v. Golderen (aftr.), W. C. v. Kleef, (aftr.), J. Sprayt (aftr.), C. Verkade Kz., G. Boer Pz., mevr. Nieuwburg—Wood, J. W. E. Ebbinge, J. Radder, J. v. Kleef Mz. en Jacob Groenwegen. MOORDRECHT. De candidatenlyst van den Vryheidsbond voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen luidt als volgt: 1. J. L. de Jong, 2. M. N. Dirkzwager, 3. J. v. d. Ban; 4. N. Dirk zwager I>ZI».; 5. Mevr. C. Kniphuizen—»De Joodc; 6. Joh. v. Dam; 7. Jac. Den Hollan- der; 8. J. Bier; 9. J. Buys. Door den Keuringsdienst van vee en vleesch zyn by den heer v. V., Kanaaldyk alhiér, twee kalveren afgekeurd voor de consumptie en onder politietoezicht vernie tigd. Het keurloon voor slachtdieren bedraagt in deze gemeente voor: een eenhoevig dier ƒ6, een rund (uitgezonderd kalf) ƒ6, een kalf ƒ2, een nuchter kalf 1.75, een varken 4, een schaap 1.50, een geit 0.50. By geheele afkeuring van het slachtdier wordt het keurloon terug betaald. De wedstrijden van den IJselkring zullen, behoudens nadere goedkeuring van de be trokken bonden gehouden worden op het terrein der voetbalvereeniging „EspeTance" te Nieuwerkcrk a. d. IJssel, op 28 April en de drie daaropvolgende Zondagen. OUDEWATER. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de Vrijzinnige Kiesvereeniging Ge meente Belang, is de volgende candidaten lyst voor den gemeenteraad opgesteld: 1. M. J. de Lint (aftr.), 2. G. van der Lee (aftr.), 3. Joh. de Goóyeo, 4. Th. van der Steen, 5. D. van der Klis, 6. W. C. Dogteren, 7. J. van Bergen, 8. J. de Waard, 9. J. Ver- sluys. SCHOONHOVEN. Burg-emMaUr ea Wethouder» deaer ge meente hebben aan d« Directie der Ned. Staatsspoorwegen te Utrecht verzocht maatregelen te nomen, dat met ingang van l April am. ook op de lyn Schoonhoven Gouda het buurtverkeer wordt ingevoerd. STOLWIJK. Gistermorgen werd met groote moeite naar de slachtplaats van den slager Zuider- vliet vervoerd een vet varken met het res pectable gewicht van 832 pond, eigenaar waa de heer G. Graveland Gz., alhier. Dat dit een unicum is bewyst, daar door denzelfden slager voor pl.m. 12 Jaar terug een aoort- geiyk varken is geslacht van 804 pond. WA DDI NX VEEN. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames A. M. de Graaff en M. H. Heikoop, alhier. 432e Nederlandsche Staatsloterij. Ie kl. Trekking van Donderdag 22 Maart. ƒ400: 18822. 100: 12687. Pry zen van 20« 155 387 1120 1251 1780 1U3U 1900 2024 2112 2200 2744 2839 2875 3696 3663 3798 4253 4938 5078 5170 5478 5504 6006 7449 7814 .854 7926 8043 8215 8481 8738 9031 9103 9333 9795 10166 10225 10603 11501 11677 11660 11912 11968 12184 12636 12681 12649 12686 13319 13396 13588 13677 13746 14180 14667 14852 14961 16008 16019 15032 16176 16472 16721 16768 16869 16978 16096 16393 16787 16896 16972 17166 17233 1726U 17312 17459 17656 18003 18106 18312 18460 18616 18772 20347 20606 20767 20798 20808 21061 22013 22273 22412 22625 22536 22662 22888 22933 22963 SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. N. V. B. Stand van de 2e klaase B, bygewerkt tot en met Zondag 18 Maart. (Abusieveiyk werd deze stand gisteren niet opgenomen.) 2e klasse B. A.S.C. 17 14 3 28 49—17 1.65 Zeist 16 9 4 8 22 26—17 1.38 R.F.C. 17 10 3 4 25 41—26 1.65 Concordia 15 9 1 6 19 32—18 1.27 Velox 16 7 8 6 17 27—2i 1.07 Ü.E.C. 17 7 4 6 18 42—31 1.06 Donar 17 3 5 9 11 23—33 0.66 Ülympm 16 3 4 9 10 26—40 0.63 Victoria 17 2 4 11 1 13—46 0.47 D.O.S. 14 2 10 6 7—34 0.43 Seriewedstryden V.O.C. Naar we vernemen neemt Oiympia met huur eerste elftal deel aan de jaarl. serie wedstryden van V.O.C. te Rotterdam. Onze sludgenooten spelen Dinsdag 3 April des middags 2 uur tegen Noptunus 2. Indien wordt gewonnen spelen se op 4 April van U12 uur tegen D.JJS. BILJARTEN. Onderlinge Biljartwedstrijd „Ter Gouw". Het bestuur van de biljartclub „Ter Gouw" hoeft een ouderlingen biljartwed strijd (met handicap) uitgeschreven. Deze wodstryden worden gehouden op Donder dag 22, Maandag 26 en Donderdag 29 Maart in de Sociëteit „Ons Genoegen". De wodstryden vangen aan om 8 uur 's avonds. De inschryving is nog open tot Heden avond in de Sociëteit. MARKTBERICHTEN. Gouda, 22 Maart 1923. GRANEN. Wederom lets vaster. Prijzen algemeen Iets hooger. Tarwe 10.75—12, Rogge 9.5010, Gerst 9.6010, id. chev. ƒ10.2511, Haver ƒ10.6011, Erwten ƒ20 —24, Bruine boonen 1723 per 100 K.G. Gouda, 22 Maart 1923. KAAS. Aangevoerd 32 partijen. Handel vlug. Ie kw. ƒ6669, 2e kw. ƒ8265, mot Kyksmerk 62—69. BOTER. Aanvoer redelyk. Handel matig. Goeboter 11.10, Weibotor ƒ0.961.06. VEEMARKT. Melkvee red. aanvoer, han del redelyk. ƒ300—625, Vette Varkans, red. aanvoer, handel vlug, 4850 ct. per half K.G., Magere Varkens, red. aanvoer, handel matig, 50—65 et. per half K.G.; Magere Biggen, groote aanvoer, handel matig, ƒ20 32. Nuchtere Kalveren, groote aanvoer, handel red. 613. EIEREN. Groote aanvoer, handel flauw, per 10 Ostuks 6.50—4.50. WISSELKOERSEN. 21 Maart 22 Maart officieel 2 uur Londen 11.89* 11.89* Berljjn 0.0121* 0.0121* Parijs 17.07* 17.07 Brussel 14.97* IK— Zwitserland 46.80 46.80 Weenen 0.00* 0.00* Kopenhagen 48.46 48.05 Stockholm 67.45 67.45 Christiania 46.06 4645 New-York 2.73* 2.537* TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 770.7 te Heufmnassen. Laagste stand 750.9 te Vestmanver. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke Qoetelijke tot Zuid-Ooa- teiyke wind, nevelig tot half bewolkt, waar- schyniyk droog weer, let» zachter. ADVERTENTIEN. Voor directe indiensttreding gevraagd rtMnt-MchiMUttar. bij Drukkeri) A. BRINKMAN k ZOON, Miufct 81, Gotata.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2