TIUIHIE1TEI UITEESTELl fPi£SCB1EN> Heerenhuis. ■Schildersknecht - avk—us CRNT DU Y VIS TARWENA onderwijsT Duo Heller PAASCHCAKESmet) SUN MAIDroziinenLcent Ot°CoLADE<N SUIKEREI EREN: WlASCHMANDlES—'HHK5'1 Frankrijk daarentegen beschikt over een vloot van niet minder dan 1260 eerste li nievliegtuigen. De beschikking over een luchtmacht, opgewassen tegen die van een andere natie, nou 35 millioen kosten. Hoe wel de minister het denkbeeld van een bot sing met Frankrijk verre van rich wierp, werd toch de weau»chelijkheid erkend de ge- heele quaeatie van de landsverdediging van uit dit nieuwe oogpunt bexien, eens duch tig te onderzoeken, waarmee de rijkaver- dodigingacommissie rich thans onledig Dergelijke cijfers en het debat daarover in het Hoogerhuis gevoerd rijn wel teeke nend voor de'verhouding in de betrekkingen tusschen de landen die Duitschland bestre den hebben en nog bestrijden. Ook België doet aan dit spel mee. De Belgische Kamer heeft gisteren een wets ontwerp aangenomen, waarbij de regeering de oprichting bevordert van een naamlooze vennootschap voor de Belgische luchtvaart, teeninde te kunnen voorrien in de noodzake lijke vorming van reserves aan materiaal en besturuders voor een eevntueele mobili satie. Tegenover de ontwapening van Duitsch land, die volgens verklaring van den Brit- schen vertegenwoordiger in de geallieerde militaire controle-commissie werkelijken voortgang heeft, staat bewapening van Bel gië en frankrijk. Moet aan deze gevaarlijke wedstrijd ook door dc andere landen worden deelgenomen Is het wonder, dat in Engeland nu reeds gevaar wordt geducht? VERSPREIDE BERICHTEN. DUITSCHLAND. Werkloozenrelletjes te Dresden. Te Dresden zijn groote werkloozenbetoo- gingen gehouden. Groote troepen werkloo- zen trokken door de straten en verzamelden zich voor het Landdaggebouw en poogden dit binnen te dringen. Aan een sterke poli tiemacht gelukte het, hen te verdrijven, doch er hebben nog steeds samenscholingen plaats ert de toestand wordt ernstig geacht. Zilverdief gepakt. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Stuttgart, dat een der medeplichtigen aan den diefstal van zilver uit het paleis Baben- hausen van de koningin-weduwe van Wur- temberg gepakt is. Het is een student in de sociologie. Een millioenenzwendel. Bij het districtsbestuur van Neukoelln is een bedrog ontdekt, dat in de millioenen loopt. Een hoofdinspecteur van het stede lijk kantoor voor sociale aangelegenheden te Neukoelln is in hechtenis genomen en heeft bekend al sinds maanden cheques ver- valscht te hebben. Vervalsching van documenten. Te Berlijn heeft de politieke politie in eetr groot hotel Unter den Linden een vervalscher van politieke documenten gear resteerd, Hinderer genaamd, een werkloos bankbeambte uit Silezië, die onlangs een Beriynsch correspondent der Amerikaansche Heart8pers had bezocht en hem had mede gedeeld, door zijn uitnemende relaties in staat te zijn vertrouwelijke documenten uit de Rijkskanselarij te verschaffen. Hij boog o.a. den tekst van een scheepvaartverdrag tusschen Duitschland en Japan aan, alsme de twee documenten over een beweerd Duitsch-Russisch militair verdrag, n.l. de hoofdovereenkomst en een aanvullend ver drag. De journalist, die het zaakje verdacht vond, verzocht om een paar afschriften en noodigde Hinderer uit de» volgenden dag in het genoemde hotel bij hem te komen. Intusschen begaf hij zieh naar dr. Cuno en toqnde hem de beide .documenten, die door den rijkskanselier onmiddellijk als verval- schingen werden gedisqualificeerd, waarop de arrestatie van den falsaris plaats had. ENGELAND. De Werkloosheid. Het aantal personen, dat op 12 Maart ge heel werkloos was, bedroeg 1.302.800 of 183.000 minder dan op 1 Januari. Een dokwerkersstaking vermeden. De stemming der dokwerkers te Liverpool over het aanbod der readers betreffende de betaling voor overwerk en nachtarbeid heeft een kleine meerderheid vóór het aanvaarden er van opgeleverd. De dreigende staking is aldus vermeden. De uitsluiting in het jutebedrijf. Volgens een Reuter-bericht uit Dundee is er ten gevolge van een geschil tusschen dc werkgevers en werknemers in het jutebe drijf een uitsluiting afgekondigd, welke 30.000 arbeiders omvat. Prins Henry van zijn paard gevallen. Prins Henry, de derde zo«n van den ko ning, is Dinsdag by het schoolryden van zyn paard gevallen, tengevolge waarvan hy een lichte hersenschudding heeft gekre gen. iZyn toestand baart echter geen zorg. De zomertijd. Officieel wordt aangekondigd dat de zo mertijd, welke thans wetteiyk is vastgesteld, den 22en April om twee uur 's ochtends be gint en den 16en September eindigt. HONGARIJE. Het anti-senitisme in Boedapest. Te Boedapest hebben opnieuw anti-Semi tische excessen plaats gehad. In de phar- maceutische afdeeling der universiteit ver schenen eenige studenten met knuppels ge wapend $n noodigden de aanwezige Joden uit, onmiddeliyk de zaai te verlaten, waar aan zy zonder verzet voldeden. By den uit gang weiden zy door een 50-tal studenten opgewacht, die de vrouweiyke Joodsdie toehoorders lieten pas see ren, maar hun manneiyke collega's ten bloede toe aioegen. Een der Joodsche toehoorders moest met ernstige verwondingen naar het hospitaal worden gevoerd. Aan de technische hoogeschool ging het op dezelfde wyze toe. Het bestuur der hoo geschool heeft den Joodschen toehoorders geadviseerd voorioopig de college# niet by te wonen. DENEMARKEN. Verhoogde invoerrechten voor schoeisel en sigaren. De regeering heeft by het Folketing het wetsontwerp ingediend, om met ingang van 1 April tydeluk verhoogde invoerrechten van schoeisel enLsigaren te heffen. Voor sigaren Vn sigaretten zal het (tot 1 Juli 1925) 6 kronen per KG. bedragen. Van schoeisel zal zoowel naar het gewicht als naar de waarde invoerrecht worden ge heven, waarvan de schaal voorshands tot Nov. wordt vastgesteld en dan zal worden herzien. Deze regeling is overigens afhan kelijk van de voorwaarde, dat de werkgevers en arbeiders in de schoenfabrieken vóór 1 Juli tot een schikking komen die een prijs verlaging van in Denemarken gemaakt schoeisel waarborgt. De werklieden zullen dus genoegen moeten nemen met verlaging van het uurloon, de werkgevers met een beperking van hun winst. BINNENLAND. De verkiezing van de Eerste Kamer. De dag voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer is bepaald op Dinsdag 10 Juli a.s. De Vrijheidsbondscandidaten in den Haag. Vandaag wordt in den Haag onder de leden van de afdeeling 's-Gravenhage van den Vryheidsbond een referendum gehouden voor de samenstelling van de candidaten- lyst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Het bestuur adviseerde den leden de lyst als volgt samen te stellen: 1. mr. P. Droog- leever Fortuyn, 2. dr. W. W. vaYi der Meu- len, 3. ir. R. A. van Sandick, 4. mevr. A. E. van Braam HouckgeestSchroot, 6. Gen. W. A. T. de Meester, 6. M. Joëls, 7. prof. ir. C. L. van der Bilt, 8. mej. H. H. Blauw, 9. K. E. Abbing, 10 mr. M. de Mos, 11. J. M. Kuiler, 12. L. A. de Waal. Op deze grosiyst komt niet voor den naam van Mr. Dr. Romeyn, het aftredend lid. Middenstandsbanken. Woensdag heeft te Utrecht een vergade ring plaats gehad van het bestuur van den Ned. Middenstandsbond, het bestuur van denvNed. R.-K. Middenstandsbond, het be stuur van de Christeiyke Vereeniging van den Handeldry venden en Industrieelen Mid denstand en de besturen en directie* van dc Algemeene Centrale Boazbanken, de Hanzebanken en de Middenstandsbanken voor Limburg. Het doel was te herhalen het verzoek dat reeds meermalen gedaan was aan de regeering, om uitvoering te geven aan het Koninklijk Besluit waarby geregeld wordt de belegging van de Postcheque en Giro- gelden. Na een inleiding van den heer Corn. Loeff, werd besloten dat de organisaties by de regeering zouden aandringen tot het nemen van maatregelen opdat de steeds groeiende postcheque- en girogelden ten behoeve van handel en nijverheid zullen kunnen worden aangewend. Uitvoerig werd besproken over de wen- scheiyicheid van nauwere samenwerking tusschen de Middenstandsorganisaties en haar c red ietinstellingen. Centrale* Verwarming Industrie. De Nederlandsche Vereeniging voor Cen trale Verwarming Industrie hield dezer da gen te Amersfoort haar gewone jaarlyk- sche algemeene vergadering. In de vaca ture van bestuurslid werd voorzien door de benoeming van den heer F. W. Braai Jr., zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren H. L. Geveke, M. Slotboom, A. Dros, F. W. Braat Jr. en L. B. Huygen. Tot directeur der vereeniging werd, ipo- als reeds vermeld is, benoemd de heer A. R. Veenstra, thans gemeente-secretaris van Amersfoort. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman lydt, zegt de Ned., aén bronchitis, die afcnvan- keiyk verergerde, doch waarin thans een gunstige keer gekomen is. Wel moet hy nog het bed houden, maar de dokter kon in uitzicht stellen, dat de patiënt spoedig weer een uurtje het bed zal mogen verla ten. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van 22 Maart 1923. Voorz: J. J. G. baron VAN VOORST TOT VOORST. Staatsbegrooting. De heer DE GIJSELAAR (cJl) eriti- seerde de geste van den Minister van Fi nanciën ten aanzien van het Leeningsfonds. De heer VAN EMBDEN (v.d.) herin nerde aan de critiek van den heer de Vos van Steenwyk. Spr. wees erop dat de Vrijz.-Democraten tegen verslechtering van het onderwys hebben gestemd, omdat het groote volksbelang hier wordt geschaad, niet, zooals de heer de Vos zeide, om den ondarwyxem in 't geviy te komen. Spr. kwam voorts op het defensie-vraag- Op de landsverdediging moet min- 50 millioen worden bezuinigd. Ip het antwoord, door Nederland inge zonden aan den Volkenbond in zake een vergeiyking der oorlogsuitgaven over 1922 met 1913, is medegedeeld, dat de styging dezer uitgaven 48 bedroeg. Deze sty ging k> hooger dan van vele andere landen en staat zeer ongunstig tegenover Zwitser land en Noorwegen, welker begrootingen een dalende lijn aanwyzen. De Minister van Financiën wordt ook beïnvloed door een militaristisch denken. Spr. wenachte dat men de militaire uit gaven zal Li mi tee ren b.v. tot 30 millioen en baaloot met de indiening van een motie, waarbij de Eerste Kamer de wenschelyk- heid van een dergelijk beperkt maximum van 80 millioen uitspreekt en de regeering uitnoodigt een staatscommissie te benoe men om te onderzoeken op wellce wyze dit bedrag is te verdeelen. Spr. weet, dat deze motie thans zal wor den verworpen, maar de tegenstanders van de hooge en noodelooze militaire uitgaven zullen den moed niet opgeven. De heer DIEPENHORST (ar.) betoogde dat Nederland geen vryhandelseiiandje kan biy ven te midden van de protectie. De toe stand van once handelsbalans wijst z.i. reeds uit en levert het bewys, dat het stel sel van reciprociteit niet gemist kan wor den. En dan is nog een argument de ver anderde stand van ons bed rij is wezen: heele groepen van fabrikanten sturen op be- fichermentjp rhaatregelen aan in de plaats van het vrij handeladogmatisme Spr. kwam op tegen de bewering, dat de protectie de dingen duurder maakt. Die be wering is in haar algemeenheid onjuist. De buiteniandsche producent zal een deel der verhooging dragen en voor den binnenland- schen producent zal uitbreiding van zyn afzetgebied reden zyn om zyn pryzen niet op te slaan. De heer 1DENBURG (a.r.) vroeg naar de voornemens der Regeering ten aanzien van de Staatsloterij. Wil de regeering die handhaven? In dezen tyd, waarin de speel woede zich van het volk meester maakt, moet de regeering dan geen oog hebben voor dit maatschappelijk gevaar? Hoe staat het verder met de ontwerpen in zaken den Zondag en de lykverbranding Het laat ste acht spr. het meest urgent. Er iev een toestand ontstaan, die niet gehandhaafd kan biyven. De regeering moet de kwestie van de lykverbranding wettelijk regelen. Wat de stemjplicht betreft, in 1922 zyn ruim 400.000 kiezers thuisgebleven. De wetgever ondenoiynt op deze manier zyn eigen gezag. In Boskoop ia een 60-jarige vrouw gear resteerd en naar Den Haag overgebracht, om gevangenisstraf te ondergaan. Zy kon niet stemmen, omdat Gods woord haar ver bood, volgens haar opvatting, aan het pu blieke leven deel te nemen. De boete meen de zy niet te moeien betalen. Nu weet spr. wel, er is geen stemplicht, alleen opkomst- plicht, maar Waarvoor dan die bemoeilij king van zooveel huismoeders, die uren ver moeten loopen dikwijls, uit hun huishou ding weg alleenom haar gezicht te laten zien? Spr. behandelde ten slotte de kwstie van de doodstraf met een beroep op het Apos-, telwoord, dat de overheid het zwaard moet hanteeren. In dezen tyd is dit juist zoo noo- dig ter voorkoming vaan verdere inworte- ling van het kwaad, de onverschilligheid van het gezag. Spr. eindigde zyn rede met zich aan te sluiten by het standpunt der regeering, dat het herstellen van het budget-even- wicht van het grootste belang is. Men zal zich niet alleen tot doelmatige bezuiniging kunnen beperken. Op alle terreinen moet tegeiyk worden bezuinigd, omdat dit de mentaliteit tot bezuiniging stemt en de eene bezuiniging de ander schraagt De heer IDENBURG weerspreekt het be toog van den heer van Embden. Het'absa- lute minimum bestaat wel en wordt door ons nagestreefd. Wy kunnen niet altyd de hieuwste snufjes hebben. Maar het gaat niet om een doorgezetten aanval te door staan, er wordt alleen van ons gevergd, dat wy den pljcht zullen doen, die ons onder de volken is opgelegd en onze neutraliteit zullen handhaven, opdat vreemden niet ge dwongen worden ons land te bezetten, door onze lamlendigheid ons land lokvink wordt om het te maken als basis van operaties. Spr. bestreed eveneens de motie-van Embden. Als het is, dat wy onzen militairen plicht niet volledig zouden kunnen nakomen, dan geeft spr. der regeering in overweging niet te bezuinigen op het operatief orgaan, dóch op het doode materiaal. De vergadering werd verdaagd tot he den elf uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 22 Maart. Voorz.: Mr. Dy. D. A. P. N. KOOLEN. Een aantal kleinere wetsontwerpen wer den z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna de interpellatie van den heer Brautigam over de belemme ringen van de scheepvaart op het Duitsche gedeelte van den RUn, zoomede over de moeilijkheden, die de Nederlandsche han del in het bezette gedeelte van. Duitschland ondervindt. De heer BRAUTIGAM (e.d.) lichtte zyn vragen toe en ging allereerst na welke moeilijkheden aan de Rynvaart in den weg zyn gelegd Tienduizenden Nederlanders zyn voor hun arbeid op het Roergebied aangewezen en voor vele industrieën oa. voor den tuin bouw, ie dit gebied van veel gewicht Er bestaat groote onzekerheid door den hul digen toestand en niemand weet wat de naaste toekomst zal brengen. Het is nu de vraag of de regeering weet wat da toestand is en wat er alsnog zal INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Voor pudding, vla's en algemeen gebruik in de keuken neme men: Niets kan tarwe ais grondstof overtreffen. 778 12 gebeuren. Dit is het eerste wat spr. wii vragen. Lr gaan allerlei geruchten ten aan zien van de unuruumng van iiet rioèrgeioed maar menutnu weet er het waren van. Wat weet de Minister Spr. stelde daarop een viertal vragen. De Minister van Buiteniandsche Laken, de heer VAN KAUNLBllK, beantwoordde den wterpexiant. Van liet beiang van het Boergeoied en de ltynvaart voor Nederland i- spr. ten zeerste overtuigd en hy acnt net een kapitaal beiang. De terugslag dien Ne derland ondervindt van de geiiuertexussen in 001 Roergebied, vindt met aueen zyn oor zaak ut net regime maar wel in de bezet ting zelf, want die bezetting heelt veran deringen verwekt in het verkeerswezen al daar. liet departement van Buiteniandsche Za ken erkent, dat zyn taak belangrijk en moeilijk is. De gegeven verhoudingen zyn nu eenmaal moeiiyk en het is ook moeiiyk Zich op de hoogte te stellen van den waren, toestand en de getroffen maatregelen. Spr. wendde zich tot de betrokken regeeringen om eerbiediging van de Kynvaartakte te verkrygen en eerbiediging van de Neder landsche belangen. Vervolgens zyn telkens ter plaatse de belangen behartigd om te trachten beweging te krygen in hetgeen vastgeloopen was. Die pogingen zyn niet geheel vruchteloos geweest, en er is een wyziging in het regime, die voor Neder land van belang is. Vervolgens ging spr. de wyziging in de bepalingen na die gemaakt zyn door de bezettende autoriteiten. Er is een lyst ge maakt van goederen, die vry bleven: daar na een van „reizende" goederen, die waren komen vast te liggen. In plaats van het Duitsche in- en uitvoertarief is gesteld gemakshalve de 10 heffing. Voor wat betreft de vrye goederen, die onder Duitsch taarief vry by uitvoer waren, is de vry- stelling gehandhaafd. Voorts is er een re geling gekomen voor de loopend e contrac ten en daarover wordt ten aanzien van enkele punten nog onderhandeld. Ten slotte is in onderhandeling het herstel van het oude Duitsche tarief, zoodat de 10 pet. weer komt te vervallen. Spr. kan natuurlyk geen voorspellingen doen, maar kan alleen de hoop uitspreken dat spoedig aan den toestand een eind zal komen. De heer DRESSELHUIJS (vi>.) meende dat de Minister niet voldoende de volken rechte! yke positie van ons land heeft ge schetst. Herhaaldelijk is de Rynvaart-akte geschonden en feiteiyk gaat die schending door, al tracht men de gevolgen daarvan op te heffen. Spr. vraagt wat de regeering alsnog denkt te doen ter opheffing van de schade, die reeds geleden is. De heer COLIJN (a.r.) zegt, dat gere geld rechtsverkrachting ons land treft en dat, terwyl Frankryk het Mannheimer trac- taat zelf heeft onderteekend. Spr. wenscht steeds te protesteeren tegen deze schen ding. De heer VAN DIJK (r.k.) is het met de .opvatting van den minister in zake het transit-verkeer naar het onbezette gebied niet eens. De heer VAN RAVESTEIJN (c.p.) be toogde, dat het Mannheimer tractaat on recht is en dat nu niets anders wordt ge daan dan onrecht plegen. De MINISTER dupliceert. Over de posi tie van Nederland is het moeiiyk een oor deel te vormen. Het belang van die vraag is groot, maar vóór het dagelyksch be leid is z'y er één van tweede orde. De interpellatie werd gesloten. Schoenen-Wetje. De heer VLIEGEN (sA) vraagt zich by een ontwerp af, wat het belang der arbei dersklasse is. Overigens dwingt de econo mische constructie van ons land ever te gaan en te blyven gaan in de richting van vryhandel. Het aangeboden middel tot steun der in dustrie acht spr. ondeugdelijk. Met prijsstijging daalt de consumptie en dat is dadelyk weer een groot nadeel voor velen. Spr. meende, dat er wel andere en be tere middelen zyn om de industrie te hel pen. Als de fabrieken het niet kunnen hou den, gaan zy wel over tot lagere pryzen en ten gevolge van de mindere kosten kunnen zy dan wel rendeeren. Spr. wil trachten het bedryf beter te organiseeren door kapitaalverstrekking, zoodat de bedry- ven beter en goedkooper werken.' De vergadering werd verdaagd tot he den elf uur. GEMENGDE BERICHTEN. Strijd tegen de diphtherie. De geneeskundige inspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zee land, de heer Hushof Pol, schrijft het vol gende: Het is bekend, dat in de laatste twee ja ren op tal van plaatsen in ons land in na volging van wat reeds sedert lange ren tyd ia- Amerika, Engeland en Duitschland ge schiedt, pogingen worden »in 't werk ge steld om het uitbreken en zich verbreiden van diphtherie tegen te gaan. Ten einde daartoe te geraken, wordt ge bruik gemaakt van de door prof. Von Bea ring aangegeven immunisatie-methode, na- da tallereerst door de Schick-reactie ia uit gemaakt, of het kind voor diphtherie ge- voelig is dan niet. Mocht dit laatste hst geval zyn, dus is het kind niet voor diph therie vatbaar, dan wordt natuurlyk geea behandeling ingesteld, die echter wel plaats grijpt, waanneer blijkt, dat vatbaarheid bestaat. Daar het belang van de voUcsgezoodheki medebrengt, dat niet jaarlyks nog duizen den kinderen door deze ziekte worden aan getast een honderden er aan bezwijken, stelt het staatstoezicht op de volksgezond heid allee in 't werk, om deze immunisatie te' bevorderen. De mengsels, die daarvoor noodig zijn, worden gratis beschikbaar ge steld. Het Ryksserologisch instituut te Utrecht zorgt voor de distributie. De gevolgen dezer nieuwere behandelings wijze zullen dan ook niet uitbiyven en lang zaam maar zeker de stryd tegen deze be smettelijke ziekte in andere banen geleid worden. Men zal niet meer trachten het eenmaal ziek geworden kind te genezen, doch voordien het jonge organisme door immuniseeren daarvoor onvatbaar te ma ken. Terwyl nu in Dordrecht deze bestrydings- wyze met kracht wordt doorgevoerd, hoort men hiervan in Den Haag nog weinig, in hoofdzaak wel omdat de toestand op dit gebied, daar gunstig is. Wiaar echter tijdig ingrijpen van veel belang blijft, is het daar om 't vermelden waard, dat dezer dagen de kinderen van het Waalsche weeshuis en van de Waalsche school aldaar, geïmmuni seerd zyn. Nadat aan alle ouders toestem ming was gevraagd, werden door dr. J. A. Molhuysen, geneesheer dier inrichting, daarby gesteund door den geneeskundigen inspecteur van het staatstoezicht op dé volksgezondheid, de daarvoor in aanmer king komende kinderen tegen diphthéritia ingeënt. De angstige tyden in 1921 door gemaakt, toen deze ziekte epidemisch on der bovengenoemde kinderen heerachte, lig gen nog te versch in 't geheugen, dan dat men niet met beide handen de gelegenheid aangreep, de kinderen te behoeden voor herhaling van wat toen weid doorgemaakt De raad van Amsterdam heeft beslotes tot den bouw van een tuindorp van onge veer duizend woningen onder de voorma lige gemeente Nieuwendam. Ook het jongste zusje overleden. Ook het jongste meisje van de twee zus jes, die Woensdag op het Waterlooplein te Amsterdam door een tram zyn overre den, is aan de bekomen verwondingen be zweken. Het bleken te zyn de kinderen van den werkman O., wonende in de Monaiksa- dwarsstraat te Amsterdam. De eerste kievitseieren. Gisteren werden aan de Koningin de eerste kievitseieren aangeboden en wel van vier verschillende zijden, te weten: door de firma Van Lith te 's-Gravenhage, door D. de Vries te Staveren, door G. Schouten te Heilo en door den lichttorenwachter Jaeoba Wierma te Workum. Aanrijding. Naby het station de Vink zyn Woen»- dagmiddag een auto en een wielryder te gen elkaar aangereden, waarby de laatste kwam te vallen. De autobestuurder stopte op 60 M. en wilde naar den aangereden® gaan, doch deze schold hem zoodanig uit, dat hy het geraden achtte zyn weg te ver volgen. Inmiddels was naar den Haag door particulieren getelefoneerd. De auto wem gisteren in beslag genomen en door deakoa- digen onderzocht. De remmen bleken in or de te zyn. De autobestuurder erkende den wielryder aangereden te hebben en deeMe mee dat deze plots poogde voor de auto uit den weg over te steken. De politie heeft den indruk gekregen dat de autobestaurt» geen schuld treft en heeft de auto dan oos vrijgegeven. Loonsverlaging bij de spoorwegen. Volgens „De Rsb." zou met 1 Januari 1924 een algemeene loonsverla ging van 10 by de Nederlandsche Spoor wegen worden ingevoerd. Aangehouden. De Utrechtsche politie heeft te Amster dam aangehouden den 28-jarigen K, junct-boekhouder der coöperatieve verten- ging van spoorwegpersoneel Voor verdacht van verduistering van nadeele van de Spaar- en VooyacI10^T dier vereeniging. De aangehoudene kend. Op vrije voeten gesteld. Gisteren is het sociaal-denwcrau*^ raadslid S. te Winschoten, die was van knevelarij, op vrije voete Kerkdiefstal. Op - aanwijaing van een twee agenten te Amsterdam gisterena^ een 34-jarigen Pool i> dacht van openaluiting eener synagfflP de Swammerdamstraat. Bil zyn op hem bevonden twee ofte een vyl. Nederlandsche Ouderraad. De in de oprichtingsvergadering Febr. U. benoemd. den Nederiandsehen W openbaar lager onderwp" staande uit de heeren De VA». m en Nieuwhoff, Utr** Centrulen Ouderraad te Amfteraam. en '#*Gravenhage, is dezer datgen te Den Heag bijeengekomen en heeft een voorioo pig ontwerp vastgesteld. Wanneer het ontwerp eventueel in overleg met de uit te noodigen onderwys- specialiteiten definitief cal zyn, wordt het ter behandeling en amendeering aan de plaatselijke centrales van oudercommis- siën gezonden, om te zyner tyd in een lan- delyke byeenkomst te worden behandeld. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Maart 1923. Vaststelling der Kiezersiyst. Burgemeester en Wethouders van Gouda, maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezersiyst voor het jaar 1923- 1924 van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen be taling der kosten, in afschrift, en stem- districtgewyze, ,in uittreksel, verkrygbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder be voegd by het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hy zelf of een ander, in stryd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, of niet behooriyk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongeizegeld pa pier worden gesteld. Gouda, 22 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, ULBO J. MIJS. De Secretaris, G. J. J. POT. De a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. Naar wy vernemen hebben de heeren J. G. Potharst en C. H, Koemans ontslag ge nomen als lid van den Gemeenteraad. De aanleiding daartoe zal wel gezocht moeten worden in de samenstelling van de grosiyst van candidaten der r. k. kiesver- eeniging, welke zoodanig is, dat hun her kiezing niet verzekerd is. Naur ons by iniormatie gebleken is, heb ben beide candidaten, vóór de samenstelling der lijst in dq kiesvereeniging, evenals alle andere candidaten een verklaring geteekend, waarby zy o.a. verklaren genoegen te nemen met de plaats hun op de lyst by stemming aungewezen. BJykbaar heeft echter de opgemaakte volgorde de instemming dezer heeren niet, en hoewel nog geen officieel bedanken voor een candidatuur is ingekomen, zal deze ze ker kunnen worden verwacht Wy vernemen, dat op de statuten van de Schoolvereeniging voor Byzonder Neutraal Onderwys voor Gouda en omstreken de Ko- ninklyke goedkeuring is ingekomen. De levering der politie-kleeding. De Kleermakersvereeniging „Onderling Hulpbetoon" onder de zinspreuk „Een dracht" heeft in haar Woensdag gehouden vergadering een motie aangenomen, waar in zy ernstige afkeuring uitspreekt over de wyze waarop de levering der politie- kleeding door het Dagelyksch Bestuur der Gemeente is uitbesteed. Die vereeniging sprak den wensoh uit dat in het vervolg alle door de gemeente te verstrekken kleeding in het openbaar zal worden aanbesteed en door Goudsdie werk krachten zal worden vervaardigd. Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van Burgemeester en Wethouders en hiervan in de plaatseiyke pers melding te maken. Ouderavond Centrale Kop school., In de Centrale Kopschool aan de Karno- melksloot vond gisterenavond een ouder avond "plaats. De heer J. J. Hoogendoorn, hoofd der school, zeide in zyn openings woord tot ■de aanwezige oqders de medewer king en contróle der ouders in den goeden zin bedoeld niet te schromen, immers spr. beschouwde dit als een teek en van meer dere belangstelling in het opvoedende werk der onderwyzers. Spr. betreurde het, dat zoo weinig ouders tr aan denken met de opvoeders over hunne kinderen te spreken, het wel mooi en goed vinden, dat zy verstandig en geestelyk wor den gevormd, maar zich tot nauwere samen werking niet geroepen gevoelen. Hoevelen verzuimen van de goede gelegenheid gebruik te maken om hun kinderen, Vals zy ongeveer 12 jaar oud de langere school verlaten, naar de Centrale Kopschool te zenden, terwyl die kinderen toch inderdaad niet voor hun 14o jaar een ambacht mogen leer en. De heer Hoogendoorn sprak vervolgens éen woord van dank tot den heer P. de Vos voor diens stoere hulp en medewerking en aan den voormaligen wethouder van onder wys, de heer Knuttel voor alles wat zy de den (mi tot de oprichting van de Centrale Kopschool te komen. Voorts meende spr. een woord van dank aan het personeel en de ouders en ook in 't by zonder «an Gemeente- Bouwmeester voor de goede en practisch ingerichte school niet te mogen onthouden. Nadat de aanwezigen de school hadden bezichtigd, werd overgegaan tot verkiezing van een nieuw bëstuur. De lezing over de Onderwyswet werd uitgesteld tot later. De aftredende voorzitter der oudercommissie, de heer van Bekkum, bracht dank aan den heer Hoogendoorn en het personeel der school voor hun welwillende gezindheid voor het kind. Aangehouden. Door de politie is gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen een marktkoopman in parfumeriën die verdacht werd een bekend handelsmerk te hebben nagemaakt. Een nieuwe zaak Da firma C. Broekes, opent morgenmid dag in het geheel verbouwde perceel Klei weg 91 een drogiatery, die zy den spre kenden naam heeft gegeven van „Het Groene Kruis". De vereeniging van dien naam is welbekend en heeft veler sympa thie, aan den eigenaar dezer nieuwe en goed ingerichte zaak is het thans zich in niet mindere mate een goede bekendheid te verwerven. Agenda: 28 Maart, 8 uiiy. „Blauwe Kruis", Antirev. Kiesvereeniging. 23 Maart 8 uur. Gebouw tot Heil des Volks, Evangelisatie aamenkomst. 26 en 29 Maart. 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Biljartwedstrijd Biljartclub Ter Gouw. 27 en 28 Maart. 79 uur Ambachtschool. Tentoonstelling van Teeken- en Boetseer werk, vervaardigd door de leerlingen. 28 Maart. 7% uur n.m. Raadzaal Stadhuis. Vergadering Kamér van Koophandel en Fabrieken. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. In openbare verkooping, ten overstaan van Notaris Krliseman alhier, werd dezer dagen in Hotel Van Haaf ten een boerdery verkocht, groot 9.80.41 HJV., dus nog be neden 10 bunder groot, voor ƒ40.100, zoodat deze hofstede totaal komt op ƒ42.706.50, dus 4355.per bunder. Het blykt dat aan den Ryn nog* uitmuntende landerijen zyn De jaarvergadering van Volksonderwya heeft 1.1. Woensdagavond het verslag van den Secretaris goedgekeurd, alsmede de re kening van den penningmeester, welke met een voordtelig saldo sloot. De aftredende Bestuursleden ,de heeren Schuling en Roer horst werden herkozen, en in de plaats van den heer Heusdens werd de heer P. H. v. Ingen gekozen. Afgev. van de algem. ver gadering brachten verslag uit, er werden weer 3 leden voor het Weerstandsfonds ge kozen. Het jaarverslag van de Zangvereeni- ging en Jeugdvereeniging werd voorgelezen, en den Secr. daarvoor dank gebracht. In 't Bestuur der Jeugdv. werden 3 leden geko zen, zynde de dames J. de Groot, S. Zaal—- v. Ingen, de heer W. v. Ingen. Nadat over de nieuwe leerlingen en andere schoolxaken was gesproken, sloot de voorzitter tegen 10 uur de vergadering. Een derde arts, Dr. Kielstra, zal zich dezer dagen hder vestigen. Vroeger had onze plaats altyd 8 artsen, en waar hu het zielen aantal reeds over 6000 is gekomen, was in derdaad 2 artsen wel wat weinig, want be halve Bodegraven, wordt praktyk waarge nomen in Nieuwkoop, Zegveld, Waarder, Barwoutswaarder, Rietveld en Zwammer- dam, zoodat ongeveer 7500 zielen tot dezen kring behhoren. BOSKOOP. Op de verkooping ten overstaan van no- tairs Maarschalk alhier zyn de perceelen toegewezen als volgt: Perceel 2 J. Blaauw ƒ1700; perceel 3 J. P. C. Bouwman 1401; perceel 4 tot en met 7 H. J. Kersberger 10.100; perceel 8 J. H. Osnabrugge ƒ4400; perceel 9 en 10 S. Barendsz 3945; perceel 11 en 12 firma F. J. Grootendorst ƒ2400; perceel 13 J. H. van Onsnabrugge ƒ1800 en perceel 14 C. Beu- schop voor 1860. GOUDERAK. De heeren Joh. J. Rupke, D. Tom en H. de Jong Lxn. hebben hun benoeming als lid der schattings-commixsie weder aange nomen; de heer C. Verkerk heeft als zoo danig bedankt. Tot organist# in de Ned. Herv. Kerk is benoemd mej. C. Tom, alhier. NIEUWERKERK a. d. USSEL. Voor den bouw van 10 woningen aan den Bermweg alhier zyn 20 biljetten ingeleverd. De hoogste inschrijver was D. Koster te Waddinxveen, met 87.875; de laagste J. Hoepel, te Heenvliet, met ƒ27.740. De be grooting was 27.000. Doordat aan 's-Gravenweg veel kinderen de maselen hebben, zyn de le en 2e klasse van de o. 1. school voor ongeveer een derde gedeelte ontvolkt STOLWIJK In de gisteren gehouden vergadering van de afd. Stolwjjk van den Vryheidsbond is de volgende lyst opgemaakt voor candida ten van den gemeenteraad: 1. M. Verdoold Cz., aftr., 2. A. C. v. d. Graaf, 3. C. P. Dogterom, 4. T. Dekkers aftr., 5. D. Bruyen- se, 6. A. Verkerk, aftr., 7. Joc. Verburg Jacz., 8. P. v. Wynen, 9. A. Scheer Jaesn., 10. D. Kroon. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Reclame. De oprichting van de Neutrale Byzondere School is sinds geruimen tyd het onderwerp van den dag, niet alleen voor de onderwy zers, maar ode voor de ouders. Dat de laatsten zich voor de onderwys- kwestie interesseeren, is geen wonder: zy zyn belanghebbenden en staan voor een deel verbysterd by het feit, dat één der drie op leidingsscholen dreigt opgeheven te worden (school Slop), terwyl de tweede, die van Mej. Bak, hoogstwaarschynlyk in een Neu trale school wordt omgezet en dus practisch als openbare inrichting verdwynt, gezwegen nog van de gevolgen voor de U.L.O. school van Mej. Snoep. Velen vragen zich terecht af: Waarheen moeten onze meisjes en jongens, als ze met op de Neutrale School worden toegelaten T Ik vraag: Welke gelegenheid zullen B. en W. scheppen om de^e ouders in hun wen- schen tegemoet te komen? Zy de ouders wachten en zullen hun geduld wellicht nog eenigen tyd moeten oefenen. Dat er een neutrale sdbool zou komen, ik heb het verwacht en velen met my, maar dat er op zoo'n eigenaardige, geheime wyze reclame zou Worden gemaakt, dat maakt de zaak minder mooi. Eenige ouders en biykbaar ook enkele on- derwijsmen.sehen, wenschen een neutrale school, dit is natuurlyk hun zaak; *ls vry- zinnig denkend man wil ik liever den staf niet breken over een streven, dat heeft ge leid tot de oprichting van zoovele vooral kerkelyke scholen, maar ae wyze, waarop vryxinnigen zydelirvgs een vryzinnige in stelling in caau de openbare school aanvallen, is m.i. ergerlyk. Langs verschillende wegen stelt men zich in verbinding met de ouders van myn leer lingen ra speelt men verschillende troeven uit, ra met succes! Dat myn school ver geef mjj het gebruik van het bezittelijk voornaamwoord myn, geachte lezers of lezeressen vee ren sou moeten laten, ik had het verwacht, maar althans niet in diè mate. Eenige ouders, die zeer veel op hebben met de inrichting, waarvan ik hoofd ben, vroegen my: „Maar, mynheer den Hoed, waarom ben u toch geen tegenactie begon nen?" „Ik heb er niet aan gedacht en doe het ongaarne, omdat ik tegenover de ouders geheel vry, onverplicht wil staan", was myn antwoord. Tot het my eenige dagen geleden te machtig werd. AU een zeker vry zinnig man de ouderB van myn leerlingen paait en zyn fraai op getuigd stokpaard berydende, ze overhaalt om my of liever myn school in den steek te laten, dan verneem ik later van de zyde der ouders als verklaring: „Ja, maar myn jongen zal alleen blyven, zyn kameraadjes gaan ook weg, zegt mynheer XOf ,,Op uw lagere school wordt geen Fransch meer geleerd" e. d. te veel om hier aan te halen, soms beleedigend voor my en myn personeel, gevolgen van machinaties of on bevoegde critiek over myn school. Gedurende den tyd, die ik hoofd ben van de 2e Burgerschool van jongens (nu school C -f U.L.O.) heb ik er een eer in gesteld en was het my steeds een groot genoegen, als de ouders hun kinderen aan myn leiding toeverti^uwden; ik heb naar beste weten getracht, hun opvoeding door gepaste maat regelen in goede banen te leiden, ben tege- lyk hun leeraar en hun vriend geweest. Waar zy straf verdienden, schroomde ik niet die te geven, maar het was my veel aangenamer, als ik den zwakke kon steunen, den bedroefde kon troosten. Nooit of te nimmer hob ik op unfaire wyze den bloei van myn school bevorderd- ten koBto van andere inrichtingen, zelfs byzondere. Wanneer een ouder zyn zoontje by my wilde overplaatsen, verwees ik hem gewoonlijk eerst naar het hoofd der vorige school, al was deze een collega van het byzonder onderwys. De betrokken ouders zullen deze bewering beamen. „Een school, waarin onderwyzers werken, die in hun arbeid hun levenstaak gepocht en gevonden hebben, menschen met liefde voor hun vak" (zie een zekere circulaire), ouders, gij vindt die bü m(j. Weet u wei, moeders en vaders, dat er op myn school leerkrachten zijn, die soms uren buiten den gewonen schooltijd werken en ......daarvoor geen betaling erlangen en ver langen? Onderzoekt het by my en ik zal het u bewijzen! Een hygiënische school Gy vindt die by my. Gebreken? Wy hebben ze ook en wy doen wel eens wat verkeerd, kunnen het ook niet ieder naar den zin maken; maar tracht nu eens een stel volmaakte onderwijzers en onderwijzeressen te vinden, het zal u gaan als Diogenes, die een volmaakt mensch zeeht. Stel u eens voor, geachte lezer of lezeres: ouders, die mij nog niet lang geleden hun groote ingenomenheid met school en onder wys betuigden, mannen, die ik in hun kin deren met raad en daad terzijde stond, en ouder hen zyn er, die de regels der wel levendheid ra het hoogere gevoel, dat in eiken mensch in meerdere of mindere mate aanwezig is, soo uit het oog verloren, dat zy het hoofd hunner school „mir nichts, dir nichts" sonder eenige kennisgeving of zonder advies gevraagd te hebben, in dn steek latrat Era schoon voorbeeld voor bun kinderral I Ik sou een ongevoelig man en een slecht hoofd van school zyn, als Ik by al dit „ga- wroet" zweeg. Reclame! Goed, maar dan opniyka, ge paste reclame. Ik dacht altyd, dat de beste reclame de waar zelf was, nu begryp ik, dat ik gedwaald heb en daarom roep ik u toe tot verdediging van myn school, die gelukkig wel tegen een stootje kan: „Ouders, myn school is vanaf November 1922 toegankelijk voor meisjes en jongens, ik ben bereid u alle inlichtingen te verschaf fen. Dat my hierby geen financieel e over wegingen leiden, behoef ik u niet te zeg gen." W. DEN HOED, Hoofd der school voor Gewoon L. Onderwys Burgemeester MartenxsingeL Goudsche kinderen naar bultra. Geachte Stadgraootra, Elk jaar worden door de Centrale Com missie tot uitzending van Ned. kinderen naar buiten, era aantal Goudsche kinderen uitgezonden naar koloniehuilen, en naar gezinnen op het platte land. Op 5 April a.s. worden wederom een tien tal meisjes naar Apeldoorn gezonden. Voor die kinderen is een kleine uitzet noodig, iets wat de meeste ouders, wegens de reeds lang heerschende werkloodheid niet kunnen bekostigen. Wie helpt er mee, eeni ge deser kinderen van het noodige, vooral ondergoed, te voorzien? Iedereen heeft wel iets in huis, dat toch niet meer gedragen wordt. Even een boodschap aan onderstaand adres en het wordt gaarne afgehaald. A. PEETERS. Corresp. v. d. Centrale Commissie, Markt 20, Tel. 537. Gouda 22-8-'23. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 770.0 te Sa rend. Laagste stand 758.9 te Vestmanver. Verwachting tot dra volgenden dag: Zwakke tot matigs Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen neerslag, later iets zaachter. WISSELKOERSEN. 28 /Maart 1923. 22 Maart. 23 Maait. Officieel. 2 uur. Londen 11.89 11.89 Beriyn 0.0121 0.012114 Parija 18.90 18.67 Brussel 14.90 14.46 Zwitserland 46M2H 46.86 Weenen 0.0036 0.00% Kopenhagen 48.60 48.92 Stockholm 67.46 67.42 Christiania 46.90 46.86 New-York 248% 2487» ADVERTENTIEN. Heden overleed onze geliefde Zus ter, Behuwdzuster en Tante Mojuffroaw Elisabeth Christina da Backer in den ouderdom van 73 Jaar. Arnhem, W. C. FEENSTRA— DE BACKER. Den Haag, S. P. J. DE BACKER. Haarlem, J. J. DE BACKER. Maastricht, V. A. H. DE BACKER— ROYEN'. J. C. DE BACKER. W. DE BACKER. I. DE BACKER— DE SAN. GOUDA, 22 Maart 1923. Katteneingel 31. Terstond GEVRAAGD een flinke U, bil J. B. MENS, Boskoop. TE KOOP anngeboden HEEREN HUIS met TUIN. Ft. Singel 44 820 0 Door omatandigheden aal bet optreden Tan bet tot nader datum worden

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2