’s THEE UWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSpTR 4\cC t Blad' Milt door menschenhandcn gebouwd NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, goude rak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. s No. ISI95 81* Jaargang Dinsdag 27 Maart 1823 f ZOON Protesten van de Deutsch-Volkische Partij. GOUDSCHE COURANT Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen pakje GLEYS w- de prijzen »NS PAKJE e k e n d e NS PAKJE (ONTEA IS PAKJE IKR. apleren, oekles. GOUDA !beld ley’s. VHg- ischt Iley’s eten, Uw oudt ditle lank. >ezltf- werk port, :gom ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagablad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geachledt Franco per poet per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. WERK PPEN, I1CHT- NTEN, ERMINT Stinnes is naar Rome gegaan om contact te zoeken met de Amerikaansche staal- koningen Barnes en Gary, en andere leden der handelsdelegatie, die aldaar vertoeven voor de besprekingen in de Internationale Kamer 'an Koophandel, met het kennelijk doel hun invloed te vragen om Ame- rikaansche industrieelen' op te wekken om Duitschlund in de crisis by de staan. Ook z'ou Stinnes een onderhoud hebben gehad met ken zal, dat de toevoeren naar België en Frankrijk anwenlijk toenemen. Wel hebben de Belgen nu de Staatsmijn Rheinaben be zet en hebben zij daar en te Schlagleisen opslagplaatsen geopend, maar omtrent het vervoer spreken de Fransche en Duitsche berichten elkaar tegen. Een Duitsch be richt meldt, dat het personeel van de mijn Rheinaben het werk heeft neergelegd. Een bericht van een Hbld.corr. deelt mede, dat de bezetting der mijn Rheinaben, die de groot ste staatsmijn in de streek van Reckinghau- sen is »jj heeft een productie van gem. 2600 ton per dag vermoedelijk ten doei heeft den Franschen eens te laten zien hoe het moet. Maar ook deze berichtgever zegt, dat tot dusver de Belgen niet veel succes hebben. Want onmiddellijk bü hun verschij nen verlaten de arbeiders de mjjn en de be- drijfsraad verklaarde, dat het werk zal worden gestaakt, zoolang zich Belgen op de mijn bevinden. Alleen de berichten uit Fransche bron mel den, dat de ver lading en het vervoer van cokes naar België en Frankrijk geregeld gaat van alle opslagplaatsen, waarvan er voor 1 April 6 in exploitatie zullen zijn. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels /2.05, elke regel meer /0.5Q. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- ,den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Mr. Zimmerman, de commissaris-generanl van Vien Volkenbond, stuit, zooals te ver wachten was, by de uitvoering van z(jn ar beid op grooten tegenstand. Er is een lijde lijk verzet ontstaan in die kringen wier be langen worden aangetast. Het is al begonnen met de besprekingen over de saneering der Oostenrijksche spoor wegen. Meer dan een derde van het deficit van den staat wordt veroorzaakt door de Oostenryksche staatsspoorwegen, die, zoo als alom wordt toegegeven, er veel te veel ambtenaren op nahouden. Voor 5000 K.M spoorweg heeft Oostenrijk 97.000 employé’», terwijl b.v. de Fransche „Compagnie d’Or- léans” op 7800 K.M. slechts 50.000 man aan het werk heeft. Dat wil zeggen, dat Oosten rijk op iederen spoorwegkilometer 20 amb tenaren heeft, of wel op iedere 50 meter één ambtenaar, zooals men ietwat overdre ven maar des te aanschouwelijker zou kun nen zeggen! Nu hebben zoowel de cómmis- saris-generaal, Mr. Zimmerman, als ook de Oostenryksche regeering als een der be- langrykste ondernemingen by het sanee- ringswerk beschouwd, dat er aan dezen on- mogelijken toestand een einde wordt ge maakt. En tot de vele mogelijkheden, ja noodzakelijkheden van die taak behoort vooral ook een energieke oplossing van het vrijkaartenprobleem. Dat -de eigenlijke spoorwegmannen gratis reizen, is zeker over de heele wereld sinds lang een begrij pelijk privilegie. In Oostenrijk genieten ech ter ook de ambtenaren van post, telefoon en telegraaf dit voorrecht; en dat kwam zóó: In 1919 heeft men op grond van admini stratieve overwegingen den dienst der pos* terijen bü het departement van spoorwegen ondergebracht, en men was destijds zoo Bloemen zijn op eiken weg te vinden, doch niet ieder weet den krans tevjech- len; het was een nis, die voor Edith Brooke volstrekt niet paste. „Het was heel vriendeiyk van u zoo spoedig te komen,” zei Edith, terwijl zij heen en weer schommelde m den vervallen schommelstoel, waarbij de punten van haar zeer spitse schoenen van onder den rand van haar japon uitkwamen. „Het was myn plicht te komen," sei Ali son kortaf. „En bovendien voegde zij er nog snel aan toe, toen zij uit de manier, waarop juffrouw Btóoke haar wenkbrau wen optrok, bemerkte, dat dit met «enige verbazing werd aangehoord, „verlangde ik er natuurlijk naar kennis met u te ma kenen ik hoop, dat u van Zaterdag tot Maandagmorgen te Rochallan wilt komen." Zij "herhaalde deze woorden als een goed van buiten geleerde les. Edith luisterde en vroeg zich af, of zij ooit onder de koude, harde kont van de natuur van juffrouw Fleming zou komen en waarop zij zou ge lijken, alz zjj er ooit in slagen zou de kern van de waarlijk hoogstaande vrouw te be reiken. „Ik zal graag komen, als ik u niet in den weg ben.” „Natuurlijk zult u Vanen; zal het mor gen zijn Als, als Daar hield zy op; vrij plotseling herin nerde zü zich de droeve omstandigheden en met een rilling van medelijden vroeg zij zich af, of de doode misschien niet in de naaste kamer lag. „Wy zullen mün vader morgen om half drie begraven, mijnheer Fleming”, zei Edith, waaibty Patrick recht te het ge- schoon gewanschen >n vernieuwd leven. toenemende zenuwachtigheid van haar broer op, toen zü Charing Cross naderden, waar uitstapten om het overige van den weg te voet af te leggen. „Een étagewonteg V’ vroeg zü, toen zü ten straat insloegen met hooge huizen, die onder één dak zooveel families met al wat FEUILLETON. Wt het Engolsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) laat zag. „Hoe laat zult u morgen komen T" „Ik zal natuurlijk ‘s ochtends komen”, antwoordde hy, „en bij je blijven, tot het tjjd ia om naar Rochallan te gaan.” Op 'dat oogenblik werd «r zacht aan de deur getikt. Edith ri«p het diedstmelsjs toe binnen te komen, en dat verscheea nu met een theeblad, dat zü onhandig aan het einde der (afel plaatste, zonder de moeite te nemen eerst een kleed te spreiden. Edith sprong op en toen zag Alison, dat zü heel lang was en bevallig van gestalte, dat zü haar kale japon met buitengewone grati« droeg «n dat zü iets onbeschrijfelijks over zich had, dat zü bü gebrek aan een bate* ren naam „een air" zou willen noemen. Zü mocht ongeschikt voor en met geschikt op haar plaats in een pastorie zü®, maar ge- woon was zij in elk gev*l niet, neen, was iemand die achting af sou dwingen. Het mysterieuze, dat over het geheel lag scheen toe te nemen ea een nieuwe phase ging Alison's verbazing in, waartdj de groote vraag, welke gezneeasshap er toon zjjn tusechen haar broer en deze vrouw, die In een zoo geheel ander sfeer seheen te leven, nog verder van haar beantwoor ding verwüderd scheen. Edith zelf, die heel weinig sprak, 0eed niets, wat een optoe ring naderbij zou kunnen brengen; sjj was alz een, voor wie het leven te veel is, en die noeh door verlang» naar, noch door vrees voor wat de toekosnM breng» «al, gvpiaagu worai gaderingen een vergrüp tegen deze wet, en volgens par. 19 dezer wet zouden rijksdag afgevaardigden, die in dergelyke vergade ringen redevoeringen wilden houden, even eens strafbaar zyn, evenals de leden, die de vergadering beleggen. Door het verbod van den Pruisischen minister zou dus den rijks dagafgevaardigden het uitoefenen van hun mandaat buiten het parlement absoluut on- mogelijk gemaakt worden. Daarom ver wachten de drie heeren van den rüksminis- ter van binnenlandsche zaken, dat hü met alle ten dienste staande middelen het grond- wettelijk recht der rykgdagafgevaardigden zal herstellen en beschermen. Alles is rustig gebleven, zoowel in Berlyn alleen een betooging voor het Ryksdagge- bouw en daarna voor de Fransche legatie, als in Pruisen, en zelfs niet eens in Beieren schjjnt ook maar het geringste gebeurd te zyn. Het kan zyn, dat de Hitlertroepen hier of daar 'a Zondagsoefening hebben gehou den, maar een opmarsch naar Pruisen, zoo als in het „Achtuhrabendblatt” werd voor speld, hebben ze niet ondernomen. Volgens de overtuiging van de Pruisische regeering is echter met het rustige verloop van den dag van gisteren wellicht nog niet het laat ste woord in de geheele actie van den mi nister van binnenlandsche zaken gespro ken. Er wordt n.l. beweerd, dat de ontbonden organisaties zich vóór 31 Maart met alle middelen tegen hun vernietiging willen ver zetten en dat daarom de republiek nog steeds in gevaar verkeert. De Evening Standard meent te weten, dat binnenkort een belangryke wending in den toestand kan worden verwacht. Naar ge meld wordt, zal Lloyd George by de debat ten in het Lagerhuis in zyn rede belang ryke punten ter sprake brengen en zal deze rede het sein zyn voor een beweging onder de leden van alle partyen om druk op de i egeering te oefenen, teneinde tusschenbeide te komen en er bü Frankrük op aan te dringen, dat het naar Duitschland’s voor stellen zal luisteren. Lloyd George zal aandringen op Engeland’» tusschenkomst. Stinnes naar Rome. De toestand in het Rijn- en Roergebied. De kolenvoor ziening. Mr. Zimmerman’s pogen in Oostenrijk stuit op lijdelijk verzet der ambtenaren. Een oplossing in Ierland aanstaande? Drie millioen meer voor legeruitgaven in den Vrijstaat. De maatregelen door den Pruisischen Mi nister van Binnenlandsche Zaken gelast te gen de Deutsch-Volkische partü, worden verder uitgevoerd. Gisteren zyn door de po litie wederom eenige leden dier party in hechtenis genomen. De leiders dezer partü zitten onder dit krachtig ingrijpen niet stil en zü trachten het besluit herroepen te krügen. Tot dit doel hebben ze o.a. een schrifte- Jjjk verzoek bü den rüksminister van bin nenlandsche zaken ingediend. Bovendien roepen de leiders de hulp van een aantal bekende juristen in, die zullen moeten be wijzen, dat de Pruisische regeering geens zins recht bezat een dergelyk besluit te ne men. Ook hebben deze leiders protest aange- tcekend tegen de arrestatie van verschillen de leden van hun partü. wijzen er op, dat de gearresteerden slechts onderge schikte functies in de partü vervullen en dat alleen van Graefe, Wulle, Henning en graaf Reventlow voor de actie van de partij verantwoordelyk zyn. Het besluit tot ontbinding der partü is gegrond op art. 17 der wet ter bescherming der republiek dat aan de regeeringen der bondsstaten 't recht verleent organisaties te vei bieden of te ontbinden. De vraag is nu maar of dit ook geldt voor politieke party en, die bovendien in het rijksparlement verte genwoordigd zyn. Hetzelfde artikel der be treffende wet geeft aan alle ontbonden or ganisaties het recht bü het staatsgerechts- hof in beroep te gaan, Alleen het staatsge- rechtdhof heeft het recht een dergelyk ver bod op te heffen. Door ongesteldheid van den rükskanselier Cuno is deze niet in staat geweest deze aangelegenheid in de commissie voor bui- tealandsche aangelegenheden te bespreken en evenmin om met de drie Deutsch-Völki- sche afgevaardigden von Grafe, Henning en Wulle te confereeren. Deze drie hebben in- tusschen een onderhoud gehad met den rüks- minister van justitie en hem hun standpunt ’en aanzien van de politieke maatregelen van den Pruisischen minister van binnen landsche zaken uitvoerig uiteengezet. Gis terenavond hebben zü een schrüven gericht tot den lyksminister van binnenlandsche zaken, om onmiddellük een onderzoek er naar te laten instellen, of volgens de grond wet de minister van binnenlandsche zaken van een bondsstaat do bevoegdheid heeft een parlementaire ryksparty te verbieden. Als een partü op grond van de wet< tot bescher ming van de republiek verboden wordt, dan zijn ook alle door deze partü belegde ver- 14 ZÜ had vast beloofd alles over te laten aan mevrouw Dunlop, en was er volkomen van overtuigd, dat haar belangen in geen veiliger handen konden zijn. Zü reisden samen zonder veel te zeggen tear Glasgow; Pat merkte met een lichte trilling van dankbaarheid en waardeering op, dat Alison eenzwarte japon droeg en dat zü de gekleurde bloemen van haar hoed had genomen en in de plaats daarvan er een zwarte veer op had gezet. Het was een zonnige en heldere morgen te den regen van den vorigen dag. Een zui denwind woei, en het scheen, alsof de stad schoon gewanschen was en zich verheugde Alison bemerkte de het leven aan tragedie en comedie ople vert, herbergen. Hü knikte en een oogenblik later had den zy de deur bereikt en beklommen de trap. Het kleine dienstmeisje dat er lang niet zoo netjes en zindelük uitzag, als Ali son zou hebben gewenscht, opende op hun bellen en zü werden binnen gelaten. Edith ontmoette hen aan de deur van de zitkamer, zy keek schuw en was misschien wat verward, maar toch niet zoo onrus tig, als de twee, die zü welkom heette. Ja, voor Edith was de komst van de zus ter van haar toekomstigen echtgenoot, of schoon belangwekkend, toch van veel min der gewicht dan vele andere aangelegen heden en zy was niet genegen het al te zwaar op te nemen, wat deze van haar dacht „Dit is myn zuster, Edith,” zei Pat le vendig, nadat hü haar zelf de hand had gedrukt. „Zü was dadelijk bereid mee te gaan, zooals ik ook gedacht had, ,dat zü doen zou.” Hü g>ag teraüde staan en Edith ant woordde slechts met een vragend „ja?” en stak haar de hand toe. Zü was er zich zeer wel van bewust, dat de mooie, grijze oogen van Alison Fleming onderzoekend op haar rustten, hoewel zü er volstrekt niet door in de war werd gebracht „Het is heel vrienrieiyk van u te komen. Wilt u niet plaats nemen, dadelyk zullen wy thee krijgen.” Alison prevelde iets, zü wist zelf niet wat en ging gedwee In een stoel ritten. Het was niet de vrouw, die zü had ver- sn bij de BEGEER* den enderetaat«secretaris van BinnenJand- bthe Zaken Finzy, die Mussolini van het berprokeue op de hoogte heeft gebracht; zelfs melden de bladen te Rome, dat Stinnes een bezoek heeft gebracht aan den Paui en u.’tn Kardinaal Gasparri. O'er ae resultaten der besprekingen is niets bekend geworden. Omtrent den toestand in het RÜn- en Roergebied wordt het volgende gemeld: In het district van de Fransche divisie, welke te Castrop is gelegerd, nemen de in hechtenisnemingen steeds grooteren omvang aan en worden de straffen steeds strenger. Ondanks het vlugge werken van den krügs- raad wachten op het oogenblik in de mili taire gevangenis te Castrop 50 lieden op hun vonnis. Een machinist, oorlogsinvalide, kreeg wegens sabotage 2 jaar gevangenis straf. Een koffiehuishoudcr uit Bochum we gens boycot varuJ-'ranschen 3 maanden en 2 millioen boete. De postdirecteur 2 maan den en 2 millioen boete, wegens het weige ren postzegels te verkoopen aan de bezet tingstroepen. De Bonner Zeitung is verboden wegens een artikel' 'over den aanslag op Smeets, de uitgever en de hoofdredacteur zün in hech tenis genomen. De Delgen hebben in de bezette wyken van Emmerik en Wezel den staat van befog afgekondigd en het sluitingsuur op 9 uur bepaald. De reden hiervoor is niet meege deeld. Te Bullay aan de Moezel is de staat van beleg afgekondigd. De brug over de Moezel is ’s nachts afgezet. De Fransche militaire rechtbank te Lud wigshafen heeft een onderwüzer, die zyn leerlingen nationale liederen had laten zin gen, veroordeeld tot 15 dagen gevangenis en 50.000 mark boete. Nadat reeds 10 dagen geleden de domi- nale wijngaarden aan de Moezel in beslag waren genomen, heeft de Rünland-commis- sie thans, naar de Rheinische Volkszeitung meldt, ook het in beslag nemen van de wün- gaarden in de Rüngouw gelast. Ook de ge bouwen en de wyn in de kelders valt onder het beslag. Volgens een bericht uit Wiesbaden heb ben de Franschen generaal Von Mudra, die tijdens den oorlog het bevel voerde in de Ardennen, gearresteerd. De reden hier van is onbekend. Volgens een Wolffbericht uit Wiesbaden heeft- de Fransche bezettingsoverheid giste ren 15 spoorwegbeambten uit hun woning gezet. Clara Zetkin is te Düsseldorf aangehou den toen zy het bezette gebied betrad om naar Essen te gaan, waar zü *ou spreken op een communistische bijeenkomst, doch op bevel van generaal Degoutte heeft zy haar reis mogen voortzetten. Omtrent de kolenvoorziening melden de berichten nog weinig positiefs, waaruit blü- royaal, ook aan al die postbeambten vrü* kaarten uit te reiken. Thans wil men hun die afnemen, en men was helaas niet ver standig genoeg, tijdig te bedenken, dat die menschen voor dit verlies toch de een of andere vergoeding moeten hebben. Voor velen van hen, die buiten Weenen wonen en in Weenen zelf geen woning kunnen vinden, lieteekent het verlies van hun vrükaart wer kelijk een groote schadepost. En men znl van de postambtenaren niet zoo maar mo gen verlangen, dnt ze in de toch al zoo zoo zware tyden, die ae doormnken, zonder een kik offers brengen, vooral waar de re geering haar toch voor gedachtenwiaselin* vatbare voorstellen niet voldoende hoeft overwogen. En daardoor heerscht sedert eenige dagen bü de post, telefoon en te legraaf de toestand, die men „Passive Re- ristenz", anders gezegd: lüdelijk noemt. Dat lüdelük verzet duurt thans reeds b<j- na een week en er Is nog geen uitzicht dat de ambtenaren zich zullen aanpassen aan wat noodzakelük gebeuren moet. Mr. Zimmerman heeft thans zün tweede rapport aan den Raad van den Volkenbond aangeboden. Blykens een uittreksel, dat daarvan reeds in de „Times" verscheen, logt dit rapport den nadruk op het onmid- delijke moreel® effect van de eerste inter nationale credieten en wü*t er op, wat thans een feit is, dat de Oostenryksche re geering gesterkt zal worden in de uitvoe ring van de hervormingen als kan aaa- tonnen, dat de credieten inderdaad I» aan tocht zün. Mr. Zimmerman zegt, dat hü overtuigd h, dat de noodsakelüke hervormingen tea uitvoer worden gebracht, doch hü voegt er aan toe, dat „als de regeering niet spoedig met kracht het werk van de hervorming ter hand neemt, er reden is te vreesen, dat de periode van twee Jaar te kort zal blüken om de hervormingen geheel in te voeren en de begrooting in evenwicht te brengen.” Mr. Zimmerman gewaagt ernstig van den hinderpaal, welke de taktiek van de sociaal democraten in den buitengewonen kabinets raad de spoedige uitvoering van de hervor mingen in den weg legt. „De beraadsla gingen van dezen raad”, aldus mr. Zimmer man, „dreigen het hsrtstochtelük en storm- achtik karakter te verkregen van het par- gemaakt van oen taktiek van obstructie en gemaakt van een taktiek van obstuctto en is zelfs niet teruggedelnad voor daden van geweld tegen het tydelyk hoofd van de re geering, toen dit een vergadering vooraat” In zyn conclusies overweegt hü, dat drie voorwaarden vervuld moeten worden voor het herstel van Oostenrijk. Ten le. de voor ziening van credieten; ten 2e. een verbete ring van den btnnenlandschen toestand dit is een wenk aan de partüen om de her vormingen niet langer tot inzet van den po- iitieken st rijd te maken ten 8e. de verbete ring van den oeeonomisehen toestand. In wacht. In een opzicht aangenaam getrof fen, was zij in een ander toch teleurge steld, want Edith Brogke had een natuur- lüke kalmte over zich en een' rustige waar digheid, die.eènigszins verwarrend werkten. De smeekende nederigheid, die bü de ge legenheid zou hebben gepast, schitterde door afwezigheid. Ongetwüfeld was haar volkomen zelfbeheersehing de beste eigen schap, die Edith Brooke gedurende dit moeilük onderhoud tentoonspreidde. Die was zoo groot ,dat Alison er zich links on handig bü voelde, als een vrouw van het land, die voor het eerst in een ongewone omgeving komt. Deze gewaarwording, hoe verrassend ook, was toch wat prikkelend. Zü opende de deur voor zooveel mogelykheden. Zü namen plaats en de stilte nam toe. De tong van Patrick Fleming kleefde aan zün gehemelte en hü kwam niet op de ge lukkige gedachte om de kamer te verlaten en de vrouwen alleen te laten, zoodat zü zich eens konden uitspreken. Alison zat op den rand van haar stoel; haar opmerkzame blikken dwaalden door de kamer, die er buitengewoon uitzag; het ontging haar niet, dat er stof lag op de lü»ten der schil- derüen, en roest op de haardüzers. Zü be proefde zich dit lange, slanke meisje in de rouwjapon, die een buitengewone witheid aan haar huid gaf, voor te stellen als de meesteres van Rochallan, die met Janet Aiken samen de huiselijke aangelegenhe den bezorgde, en de veelvulidge plichten ia het huis van een predikant waarnam. Ia die functie kon zü »'ch haar niet voorstel-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1