zen THEE n »t ale Niet door menschenhanilen gebouwd üit het Engelsch van DAVID LYALL d<»r J. p. WESSELINK—VAN ROSSUM. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapeule, nieu WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15197 Donderdag 29 Maart 1923 61’ Jaargang gbaar Gtï a pieren, »ekjee. ZOON GOEDE VRUDAQ. Het debat over de Ruhrbezetting in het Engelsche Lagerhuis. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen •rdeiL de pnjxen VERSÉ-HEIDE BERICHTEN. )NS PAKJE H 51 «kinde INS PAKJE het litcevoerd (Wordt vervolgd.) J' voldoende waarborgen om «en en GOUDA. ERK EN, HT- PEN, IM-prU w elK*. :t leve*. sn bij de BEGEER EMEEL, veel. Advertentiën kunnei delaren, aan het DUITSCHLAND. In Duitschland zullen alle tweekleurige postzegels uit den omloop verdwenen en vervangen worden, voor de lagere waarden door het posthoorfl-type. De hoogere waar den die van 1000, 2000. 5000 en 10000 mark zullen in groot formaat en in ctfiertype ver- flchynen. Van 1 April af bedraagt de prijs Voor een bedkaart in de slaapwagen* op de Duitsche 1 spoorwegen voor de eerste klas 40.000, 2e kl. 20.'000, 3e kl. 8.000 mark gp 5 pet. be- spreekgeld. ende Upper De kubchheidscampagne. De Parysche overheid heeft eensklaps ernstige bezwaren doen gelden tegen de dik wijls zeer luchtige kleedij, welke de „ster ren" in de Parysche theaterrevues dragen. Zij heeft enkele inspecteurs op tournée door de Parjjsche variété'» uitgezonden om na te gaan of overal wel de begrippen der wel voegelijkheid in eere gehouden worden. De rapporten dezer heeren hebben ongunstig geluid, daar de directies van tal van kleinere cofés-concert in de voorsteden een andere opvatting-der zedelijkheid dan de handha vers der wet bleken te hebben. Natuurlijk geeft het gebeurde aan de bla- De RynlandcommiasAe heeft de Duitsche Regeering medegedeeld, dat zy zelf de hef fing der kolenbelasting in het bezette ge bied in handen neemt. Volgens de Matin biedt de Volkenbond nog geen eventueele botsing tusschen Frankrijk Duitschland te vermijden, daarom moet de eerste tien of twintig jaar niet tot demilita- risatie van het Rijngebied worden overge gaan. Mac Neill, de onderminister van buiten- landsche zaken, zeide naar aanleiding van de verklaring van Von Rosenberg, dat het denkbeeld der benoeming van een internati onale commissie van zakenmenschen tot vaststelling der schadevergoedingen precies hetzelfde denkbeeld was als dat, verschei den maanden geleden geopperd door den Amerikaanschen minister van buitenland- sche zaken Hughes. Er was echter iets, waardoor dit denkbeeld in zeer belangrijke mate werd beperkt en dat was, dat de Duitsche regeering duidelijk had gezegd, dat de onmiddellijke ontruiming van het Roergebied door Frankrijk als voorwaarde moest voorafgaan aan iederen stap van dezen aard. Iedereen wist, dat de Franschen in het minst niet voornemens waren het Roergebied geheel te ontruimen als vooraf gaande voorwaarde voor eenig onderzoek van het schadevergoedingsvraagstuk. Daar om was er in de rede van Von Rosenberg De „GOUDSCHE COURANT” zal VRIJDAG 30 MAART niet ver schijnen van de bezettingstroepen heeft doen stellen. De Zwitserrtche Bondsraad heeft den Franschen eisch inzake het doen in Wer king treilen der zone-overeenkomst in weer wil van den uitslag van het referendum tan stelligste van de hand gewezen, als zijnde onvereenigbaar met den plicht vun den Bondsraad, in strijd piet de Zwitaerseho de mocratie en een ontoelaatbare inmenging eener vreemde regeering.jn de Zwitaerache bfuenlandsdie aangelegenheden. De bezettingsoverheid in het Rijn- 'én Roergebied vervolgt in toenemende mate behalve de Duitsche pers ook de Belgische en Socialistische bladen. '4 Uit Landau werden een aantal douane ambtenaren uitgewezen, De Vorwarts beweert, dat in Bochum een tiental burgers werden aangehouden, omdat zij bij het nak(jken der passen hun hoéd niet hadden afgenomen. De mijndirecteuren Maqnus, Dr. Bellman en Heinz hebben gisteren voor den krijgs raad te Aken terechtgestaan. Hoeivel een aantal beschuldigingen tegen hen waren ingebracht, werden zij vrijgesproken. Do krijgsraad te Aken veroordeelde den regee- ringsambtenaar Gerbaulet te Mors wegens het niet uitvoeren van een bevel, hem ge geven door kapitein Olivier, tot twee maan den gevangenisstraf en zeshonderdduizend mark boete. In Essen en Wezel hebben de Franschen in de door hen bezette wijken den, staat van beleg afgekondigd. De rijksdagafgevaardigde Sollmann werd gisteren op zijn terugreis van Berlijn bij de pascontröle te Vohwinkel door Fransche sol daten uit den trein gehaald; zijn portefeuille en ryksdagstukken werden aan een nauw keurig onderzoek onderworpen, dat vier uur duurde. Eerst toen ambtenaren der Fran sche politieke afdeeling in Dusseldorf, die p*r telefoon naar Vohwinkel waren geroe pen, oaar waren aangekomen, werd den af gevaardigde toegestaan verder te reizen, met verontschuldigingen dat men hem zoo lang had opgehouden. De Burgemeester van Emmerik Is naar het Hbld. verneemt, gearresteerd door de Belgen en naar Grefeld overgebracht, omdat hij niet tijdig 70 woningen ter beschikking FEUILLETOM. (Nadruk verboden.) schappelijk met hem te maken. Deze jaren van onafgebroken arbeid hadden Guy ech ter van iets beroofd; van den zin voor ver maak. Het volkomen gemis aan afleiding of ontspanning had zijn vermogen om het tc genieten afgestompt en h(j verbaasde er zich nu over, hoe iemand de moeite kon nemen zich eenige uren te ontrukken aan zijn werk om voor een concert of het thea ter naar Birmingham te gaan, zooals Tib bie en hy in het begin nu en dan hadden gedaan. Tibbie morde nooit, maar op regenach tige dagen had zy dikwijls heimwee. Dan zwierven haar gedachten snel als vliegen de* vogels naar de heldere kleine gemeente b yde zee, waar de lucht zout was door de zachte Atlantische bries, en de regen slechts de schoonheid verhoogde vai) een natuurtooneel, dat altyd mooi was. Dan zag zy de Heads van Ayr door een nevel van tranen, die zy heimelijk had moeten weg vegen. Maar niemand was ooit beleedigd of ontstemd door die tranen en zij voelde er zich beter om. Zy keerde nu terug van een van haar talloos vele tochten van barm hartigheid; zy had een mand stevig voed sel en oud linnen gebracht aan d« vrouw van'een klinker, die van haar tiende kind in hel kraambed lag. Het aantal kinderen in eenige van deze arme woningen ontstelde Tibbie en de ge latenheid, waareme de lasten door de móé ders gedragen werden, scheen haar verhe ven tos. FRANKRIJK. Generaal Manoury. t t Generaal Manoury js in dejf trein van Orleans naar Parijs plotseling* ten gevolge van hartverlamming overleden. De overledene is de vroegere militaire gouverneur van Parijs, die in den oorlog door verwondingen in de loopgraven blind geworden was. Het oordeel van de Matin over de bezetting. De toestand in het Rijn en Roergebied. De Zóne-overeenkomst door de Zwitsersche Regeering afgewezen. Mr. Zimmerman bezoekt verschillende staatshoofden. tot een regeling te komen. Was, zoo vroeg spr., de regeering bereid de onderhandelin- gen op dien grondslag te hervatten? Asquith vestigde de aandacht op wat hy noemde een merkwaardige verklaring, in den Duitschen Rijksdag afgelegd door den mi nister van buitenlandsche zaken, dr. von Rosenberg. Hy zou gaarne weten of de mee- ning van Von Rosenberg was voorgelegd aan de Britsche regeering, en aan de regee- ringen van andere mogendheden. Sprekende over het denkbeeld van demi- litarisatie van het Rijnland of van eenig onbepaald gebied aldaar, wees de ex-premier er op, dat Frankryk by het verslag van Versailles een zeer voldoenden waarborg tegen toekomstig gevaar van Duitschland had ontvangen. (j De Labour-leider Ramsay Macdonald ver oordeelde het denkbeeld dat de regeering moest toelaten, dat deze verwoede strijd voortduurde tot een van beide partijen de nederlaag had geleden. Hy meende, dat de regeering heel beslist aan Frankryk moest vragen wat zyn politiek was en wat het zich vopratelde te verkrijgen door een voortge zette bezetting. Balduin, de kanselier van de schatkist, antwoordde voor de regeering by afwezig heid door ongesteldheid van Bonar Law. Spr. meende', dat de kern der moeilijkheid de volgende is: Er had, zoo zeide hij, gedurende de laat ste twee maanden een diep en werkelijk meenings ver schil bestaan tusschen onze ge allieerden en ons ten aanzien van de politiek welke aanvaard was. De Franschen voer den aan, dat door het doen van den stap, dien zij gedaan hebben, zy slechts dep stap hadden gedaan dien wij twee jaar geleden dreigden te doen. Dat was een heel moeHyke vraag cm te beantwoorden. Op het oogenblik hadden de Franschen zich bijzonder ongeneigd betoond om welke tusschenkomst ook te aanvaarden en he* was die houding hunnerzijds en van de zyde der met hen handelende geallieerden, welke tot- dusver een dichtgeslagen, gegrendelde en van een bout voorziene deur had gevormd tegen vele der gewone methoden van bena dering welke in gewone tijden konden leiden tot een regeling. De politiek van het voorleggen van het geheele vraagstuk aan den Volkenbond is nagegaan, evenals iedere andere politiek. Sprekende over de vrees wan Max Donald, dat de strijd niet zou eindigen voor een der beide partijen verslagen is, meende ook Bal- min, dat een dergelyk resultaat noodlottig ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhanuel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. dag is een schrede naar de eeu wigheid. Goii iisni e courant. Hi»h Street, moed toe gehad. Ook zij had een en ander haar broer opgeofferd, maar zy ge- *Mgde er nooit van, en dacht er zelfs niet De nationaal liberaal Sir Edward Grigg heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis de quaestie van de bezetting van hpt Roer gebied ter sprake gebracht Deze bezetting, zoo zeide hij, heeft een ernstige uitwerking op de Britsche nijverheid en het was z.i. te hopen, dat de Regeering maatregelen zou nemen om een betere behandeling van den Britschen uitvoer te verkrijgen van de Fransche en Belgische geallieerden. De Britsche handel met het vasteland van Europa kan nimmer worden hersteld Voor er een eind komt aan de Roerbezetting en er zorgvuldig een nieuwe politiek wordt uit gewerkt. Grigg verklaarde, dat Duitschland ge handeld had fh overeenstemming met de be palingen van het verdrag van Versailles en thans volkomen ontwapend was. Ten aanzien van het vraagstuk der scha devergoedingen was er geen verschil van meening tusschen Engeland en Frankryk, maar hy geloofde, dat de schadevergoedin gen niet meer het middenpunt der Fran sche politiek vormden. Frankrijk was bezig een nieuwe politiek te volgen, welke een vervreemding van de Duitschers beteekende, alsmede een vervreemding van Duitsch ge bied van Duitschland. Als Engeland die po litiek steunde, beteekende het, dat Enge land de verplichting op zich moest nemen zich te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van Duitschland en Duitsch- lands soevereiniteit voor goed te beperken. Het beteekende een onvermydelyke uitbar sting in de komende jaren en dit is, zoo meende spr., in stryd met het verdrag van Versailles. Sir Laming Worthington Evans, lid van de vrpegere coalitie-regeering, die de Pa- rijsche conferentie in Januari bijwoonde, wees op de noodzakelijkheid om de achter docht van Frankryk weg te nemen. Hy zeide, dat er weinig of geen reden voor die achterdocht was. Frankryk verdenkt ons er van, aldus spr., dat wy het in den weg stonden by het verkrijgen van schadever goeding. Dit was niet het geval; integendeel. Britannië was bereid geweest ieder prac- tisch voorstel, dat gedaan was, te steunen. Frankryk meent, dat wij het beroofd heb- en van de veiligheid, waarop het recht heeft, dit heeft Engeland niet gedaan. Alle Fransche voorstellen waren door de gealli eerde deskundigen beschouwd als economi se e voorstellen en waren onderzocht van het standpunt der inkomsten, welke er door Konden worden verkregen. Spr. hoopte, dat er op den grondslag der voorstellen van ugustus nog steeds mogelijkheid was om zou worden voor gansch Europa en de ge heele wereld. Ik geloof, zoo vervolgde de heer Baldwin, dat het oogenblik zal komen, waarop onze diensten tegenover onze geallieerden en Duitschland van onschatbare waarde zullen zyn. Als wjj onze besprekingen met onze geallieerden zoo zouden voeren, dat wy een kans zouden laten verloren gaan of dat wij hen deden gevoelen, dat wy terecht of ten onrechte een houding aannamen, die zij als vijandig zouden beschrtfveii dan zou onze geheele macht, die naar Jk geloof straks onmetelyk zal zijn, beperkt worden. De re geering is in nauw contact met den toe stand, zoowel ten aanzien van onze gealli eerden als van Duitschland eri als het Oogen blik komt, waarop zy door een voorstel van een of anderen aard, tusschenkomst of iets anders een stap voorwaarts kan doen, zal zy dit doen en aldus trachten den vrede nader te brengen, waarop Europa, zoo lang ge wacht heeft alsmede een regeling van de schulden en de schadevergoedingen, zonder welke wy geen duurzame verbetering kun nen zien van den internationalen toestand. Wij hopen nog steeds, dat de tijd zal ko men, waarop wij dit kunnen doen en wij zijn vast overtuigd, dat wy totdusver en met na me in de laatste'vier weken de eenige ge dragslijn hebebn gevolgd, welke dit land dient te-volgen. Wij hebben het vertrouwen en de vriendschap van onze geallieerden be houden en ik geloof, dat wij weer door Duitschland zullen worden aanvaard als eerlijk onderhandelaar, wanneer de tyd komt. Mr, Zimmermarfn la, naar de bladen mel den, reeds sedert geruimen t(jd voornemens lie regeeringen der naburige staten, die by het saneeringawerk betrokken xQn, a.1. Italië, Tsjecno-Slowakije én Zwitserland, een beleefdheidsbezoek te brengen. Hij wil daaraan met de Paaschdagen gevolg geven en allere&st naar Praag gaan, waar hij door president- Masaryk en den minster van bui ten). zaken dr. Benes zal worden ontvan gen. Ip de volgende maand zal hij dan Ro me en Bern bezoeken. tyd een gelukkig slot te geven, een bezig heid, die haar zeer boeide en veel er toe had bijgedragen, sedert zy de eenzame stad van het Zwarte Land bewoonde, om den scherpen kant van haar eenzaamheid af te slijpen en een groot gedeelte te vullen van den ledigen tyd, die haar anders zwaar zou hebben gedrukt. Zy had gedurende de vier jaren van haar verblijf te Birtley een groote hoeveelheid stof verzameld in haar boeken: het verslag van haar verkeer onder het volk; zy had er niet het flauwste idee /van, hoeveel waardevol materiaal het bevatte, en welk een getrouwe penteekening het van zijn leven gaf. Geenlevende ziel wist van den schat, dien zy achter slot en grendel verborg in haar kleine achterslaapkamer, die uitzicht had op de sintelhoopen. Zy «elf hechtte er'in 't geheel geen waarde aan, ofschoon zy het nu en dan met belangstelling en eenige aandoening overlas, telkens weer verbaasd er over, dat het de macht had om te ont roeren, een voordeel, dat een eenvoudige beschrijving dikwijls voor heeft op een op zettelijke poging om te treffen. Zij zag haar broer heel weinig, zijn werk nam al zijn tijd in beslag en ontroofde hem vaak zelfs de oogenblikken, waarop hy hoognoodig rust had moeten nemen. Het leven met den chirurg te Birtley zou Ali son in een week krankzinnig hebben ge maakt; dat gaf zy bij elk harer zeldzame bezoeken openhartig toe. De maaltijden vielen op alle mogelijke uren, voor het meerendeel op die, welke 16 leefden samen zeer gelukkig en of schoon er maar weinigen in Birtley waren, •e Tibbie gaarne haar vriendinnen noem- had zy zich tevreden gesteld met wat «t lot haar had toebedeeld, waartoe niet weinig bydroeg, dat zy gevoel had voor oen humor van het leven. Zy had dikwijls wimwee naar de heldere lucht en de ruim te van de gryze pastorie aan de zee te Ro- c allan, maar het meest verlangde zy naar en dienst in de kerk op Zondag, daar zy ^lc nooit thuis had kunnen voelen in de klikaansche kerk, waarby zy zich, zoo- a 8 Guy by hun komst had bepaald, hadden ongesloten. Zij verlangde er dikwijls naar in het pri- mitieve, methodistische Bethel op den hoek On Slack Street en Brunner Lane binnen H ppen <^en meer pretentieusen Bap- “rtiBchen Tabernakel op de helling van de maar zy had er nooit den er het minst gelegen -voor kwamen; gelui van de bel en het gehamer van den klopper hield haast niet op; overal vuile voetstappen en de walgelijke geur van antiseptische middelen doordrong het ge heele huis voor haar zou dit alles on- drageljjk geweest zijn. „Ik kan mij niet begrypen, dat je het kunt dulden, Tib,” zei zij op zekeren dag. „Indien ik hier was, dan zou ik een radicale verandering maken. Ik zou beginnen met hun te leeren helder en stipt te «ijn.” „Dan zou je werk voor je geknipt zijn, Ailie.” Tib lachte. „Zij hebben zelfs geen mat ten aan hun voordeur, en wat^ten tijd be treft, voor hen is het eene uur even goed als het .andere, als zij den dokter maar vangen. Dat, geloof my, is niet altyd een uitvoerbare daad.” De chirurgie beloofde voor Gavin Fle ming een groot succes te worden, en daar hij een Schot waa, bleef hy volhouden volkomen er van bewust, dat hij geheel in zijn vak thuis raakte gedurende deze schrale en harde jaren en dat hy, als de dingen hun gewonen loop namen, alle mo gelijke gevallen vroeg of laat te behandelen zou krijgen. Zyn chef, die te Barbridge woonde, was een bejaard man zonder kinderen en daar hy in Fleming het ideaal gevonden had van den hard werkenden man, welke zyn be langen behoorlijk behartigde, dien hy zich altyd had gewenscht en op wien hy ver geefs had gewacht gedurende geheel zyn beroepsleven, was hy voornemens bet aan, wat iets* anders is en meer aanspraak op onze bewondering geeft. Want er is ongetwyfeld een stille lyd- zaamheid, die met meer effect kan geese- len dan een menigte woorden. Zy geleek heel weinig op Alison, toen zy laat in den namiddag de High Street afliep, in dezelfde week, waarin de om wenteling te Rochallan plaats had. Zij was lichamelijk in minder edelmoe- digen vorm gegoten, ja, Icon een klein, vo gelachtig wezentje genoemd worden met een frisch gekleurd, tamelijk pikant ge zicht en een paar heel guitige, innemende z donkere oogen. Haar lippen, die zoo vaak lachten, deden haar nu gelijken op een kind, dat altijd pleizier heeft. Daar zy misschien minder sterk van karakter en lichaam was dan haar zuster, was het veel gemakkeiy- ker om met haar om te gaan. Toch, zonder zich te laten gelden, slaagde zy er in haar invloed te doen gevoelen en zij wist heel goed, dat haar broer in veel aangelegen heden van haar afhankelyk was. Zij had een levendige verbeelding en leefde in een eigen droomwereld, waartoe geen vreem den toegang kregen. Zy had een temperament, dat haar onder gunstiger omstandigheden een goeden naam als schryfster zou hebben verschaft. Haar geheim, dat we hier bekend ma ken, was, dat zy boeken had geschreven, ofschoon geen er van ooit het licht had gezien. Ven haar vroegste jeugd had zy er van gehouden het leven der menschen na te gaan, en de romans, die zy er aan ontleende, eenverschillend begin, maar al- in werkeiykheid geen stap tot toenadering te zien. Het was volkoma^^waar, zeide McNeill, dat de Britsche regeering wist, dat de Duitsche regeering waarschynlyk een der- gelyk denkbeeld zou opperen en laatstge noemde was gewaarschuwd, dat tenzy het heel wat verder ging dan het overgelegde résumé, de Britsche regeering het niet waarschynlyk achtte, (lat het denkbeeld op het huidige oogenblik vruchtdragend of nuttig zou blyken te zijn. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstrekea (beho«rende tot den bezorgfcring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advcrtentièn in het Zatcrdagnuainew 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentien de helft van den pry*. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer OM Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden médedeelingen by contract tot zeer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. 1men worden ingezonden door tusschenkomtt^van soliede boekhan- Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daag» vóór de plaatsing Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1