>UDA Bien. ~BÏacL VOGEL lMEN ndentie Hiel door menschenhanden gebouwd Uit het Eagalsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN BOSSUM. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15199 SI* Jaargang idere merken. No. 326. ZIG GOUDA. J75.-. ailieeren. URION; OUDEWATER,REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen feuilletoh. BERGAMBACHT, BERKEN WOU DE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ent Ernstige botsing in Krupp’s fabrieken te Essen. Dinsdag 3 ApbUI f923 fing van VERSPREIDE BERICHTEN. 912 30 •n. (Wordt VArrolfd.) BELG1K. Lezingen koloniale politiek Naar de N. R. CrL uit Brussel verneemt zal op aanstichting van mr. Louis Frank, minister van koloniën, en onder het be schermheerschap van koning Albert einde April en begin Mei, in de zaal van de Union Coloniale, te Brussel, drie lezingen worden gehouden over de Engelsche, Fransche en Nederlandsche koloniale politiek. Ah spre kers worden aangekondigdde Fransche minister van koloniën Albert Sanraut, ge wezen gouverneur-generaal van Indo-China; sir Frederic D. Lugard, gewezen gouver neur-generaal van Nigeria en mr. A. W. F. Idenburg, ex-minister van koloniën «a gewezen gouverneur-generaal van Neder- landsch Oost-lndië. 0. De gemeenschappelijke geallieerde nota van antwoord op de tegenvoorstellen, die de Turken op het verdfag van Lausanne ge daan hebben, is te Angora evenals in da ge allieerde landen gepubliceerd. Daar deze pu blicatie juist tegen Paschen plaats vond hebben de Engelsche bladen nog geen uit voerige beschouwingen over dit document, doch voor zoover er persstemmen zijn, wordt er op gewezen, dat de nota op een zeer ver zoenende houding van de zijde der geallieer den wyst. Hoewel de voorbereidingen wat betreft datum en plaats nog niet definitief getroffen kunnen worden, zoolang er geen nader bericht van de regeering van Angora ontvangen is, neemt men algemeen aan dat de conferentie ongeveer tegen het midden van deze maand zal worden hervat. Sir Ho race Rumbold, de Britsche hooge commissa ris te Konstantinopel die een der gevolmach tigden te Lausanne was, wordt genoemd als het waarschynlyke hoofd der Engelsche delegatie. In het antwoord der geallieerden wordt er op gewezen, dat Ismet pasja in zijn brief van 8 Maart verschillende vraag stukken weer aan de orde heeft gesteld, die vroeger als afgedaan door hem waren aan genomen en onder zyn tegenvoorstellen ver schillende reeds geredigeerde artikelen heeft opgenomen, waardoor geheel nieuwe punten aan de orde worden gesteld. Desondanks zyn de geallieerden bereid om zonder te pre- judicieeren op de besluiten, waartoe zy zul len geraken en met uitzondering van alle voofstellen, die niet in Ismet’s nota van 4 Februari aan de orde zyn gesteld, welke een De Franschen hebben de bezetting in de buitenwijken van Mannheim eenigszins uit gebreid, de auto-fabriek van Benz is bezet, eveneens het station aan den Neckar. Te Bochum en Witten hebben de Fran schen eenige fabrieken bezet, waar zij ’automobielen en loongelden in beslag na men. Te Bochum is de afzetting van het cen trum der stad opgeheveld De zaken zijn weer geopend. Het verkeersverbod werd vastgesteld voor den tyd van 9 uur nam. tot 7 uur voorm. Te Gelsenkirchen en by de myn Bismarck zyn de Fransche wachtposten versterkt. Generaal Mudra is thans door de Fran schen uit het bezette gebied uitgewezen. worden. Maar ik kan my' niet foorstellen, hoe je van Rochallan weg kunt gaan, als er zooveel gebeurt. Ik zou er eenvoudig doodelyk naar verlangd hebben haar die dagen bij my te zien én alles omtrent haar te weten, en Pat en haar gade te slaan. Wat voor een minnaar is hy?” „O, je kunt er zeker van zijn, dat hy even dwaas zal 'zyn als de beste. Ik kon niet blijven om het te zien. Zij is jong, niét ouder dan vier en twintig, en zy weet niets. Nog nooit in haar leven gehoord van een presbyterium Indien zij al eenigen gods dienst heeft, hetgeen ik betwijfel, dan is zy waarschynlyk katholiek.” „O, Alisón, zie het niet zoo somber in. Zy is, naar ik veronderstel een Engelsche, haar naam is het tenminste, daarom zal zij waarschynlyk tot de Anglikaansche kerk behooren. Maar waar het toch eigenlijk op aankomt en waar over wij ons alleen be zorgd hebben te maken, is, of zy Pat ge lukkig zal maken en hij haar. Geloof je, dat zy gelukkig zullen zijn 7” „Hoe kan ik dat zeggen? Zy weten niets van elkaar, absoluut niets en welke oplei ding heeft zy gehad. Ik zie het geknoei In de pastorie nu al voor mij. Pat is geen handig man in huis, en van het traktement komt men niet ver, tenzij het behoorlijk wordt beheerd.” „Nu, en wat ga jij beginnen?” vroeg Tibbie. Bij dece vraag nam Alison de spelden 'uit haar netten vilten hoed, legde dien op de tafel en streek haar haren glad. Hét was nog 'mooi haar, met geen enkel grijs haar- 888 40 opgericht 190Ï] 3 «nd.r. itMiaa. a. WESSELS te 127, Amsterdam. 1. H. B. S. De Engelsche bladen vernemen uit Parijs, dat aan de intergeallieerde socialistische conferentie aldaar de volgende voorwaarden voor een regeling van het Roer- en het en trotsch op zyn geld ook?” „Hjj houdt van Guy en 'dan, hij heeft nog twee dochters. Ik geloof met, dat hU zal weigeren.” „Dus varen zij beiden in hetaelfde schuit je; ons rjjk is uit”, zei Alieon norsch. „Dat komt er van als men zich opoffert voor zyn broers. Ik verbaas mij er over, dat zooveel vrouwen het doen." WO, ik geloof niet, dat het dit an juist is, tenminste niet in mijn geval", sei Tib bie snel; want zjj gevoelde plotseling hoe veel pjjn de herinnering aan Archie Mac ke r rouw haar zuster moest doen. „En dan wij moesten toch ergens leven,” „Het is misschien goed, dat wij samen stranden”, zei Alison levendig. „Wjj moe ten het een of ander plan maken. Indien wy slechts genoeg geld hadden liggen, dan kenden wij een pension beginnen in de een of andere badplaats. Zelfs te Rochallan wordt er behoorlijk mee verdiend. Mevrouw Blair is in staat geweest haar huis te koo- pen, na vjjf jaren zomergasten gelogeerd te hebben." „Ik sou het vreeselijk vinden", zei Tib bie hartstochtelijk, „Het is al erg genoeg het eten gereed te maken en het huis schoen te houden voor zijn eigen familie, maar om dat voor vreemden te doen en dan voor zijn levensonderhoud, dat sou ijjn, wat Guy hot uiterste noemt." belangrijke wijziging kunnen meebrengen, van de territoriale bepalingen, waarover men het eens is geworden, te beraadslagen. Met betrekking tot Ismet’s voorstel om de economische bepalingen uit het verdrag te lichten en daarover vervolgens te onder handelen met de belanghebbt^m partyen merkt de nota der geallieerden op,.dat de opgestelde artikelen, dje de uitnoodigende mogendheden na lange beraadslagingen met de Turksche delegatie aanboden, aangele genheden omvat, waarbij de belangen van henzelf en van hun onderdanen zijn. Indien dientengevolge de uitnoodigende mogend heden thans verklaren, dat zij bereid zijn de tegenvoorstellen te bespreken, geschiedt dit met de duidelijke bedoeling, dat deze be sprekingen hervat zullen worden over de econimischo bepalingen. De uitnoodigende mogendheden geloven bovendien dat het on mogelijk zal zijn in den loop der nieuwe on- derhandelingen en door wederzjjdsche tege moetkomingen tot overeenstemming te ko men omtrent bepalingen van dezen aard, die in het \erdrag kunnen worden opgenomeu. De {.eallieerde regecringen hebben hun belanghebbende onderdanen uPgenoodigd met <le Turksche regeering te onderhande len teneinde tot een regeling te komen op den grondslag van de bepalingen, in de re dactie van het verdrag opgenomen. Indiei deze cnkr handelingen binnen een redelij ken tijd met goeden uitslag afloopen sul len de bepalingen van het ontworpen ver drag die op deze aangelegenheid betrekking hebben hun beteekenis verioreft hebben «T* het sluiten van den vrede aal daardoor zeer vergemakkelijkt worden. schadevergoedingsvraagstuk als basis voor verdere beraadslaging zijn voorgelegd: le. de definitieve schadevergoedingsbeta- lingen van Duitschland moeten door een onpartijdige rechtbank worden vastgelegd op den grondslag van Duitschland’s beta- lingsvewnogen; 2e. de wederopbouw van de verwoeste gebieden in Frankrijk en België moet een eerste plaats by deze besprekingen innemen, en onverwijld worden ondernomen met de hulp der Duitsche arbeiders, volgens het plan, hetwelk de Fransche C. G. T. en de Duitsche vakvereenigingen twee jaar geleden overeengekomen zijn; 3e. de veilig heid der Fransche tegen eiken toekomstigen aanval moet worden gewaarborgd door een speciaal verdrag tusschen de geallieerden en de Vereenigde Staten, waarin de demilita- risatie van het Rynland nadrukkelijk wordt vastgesteld en waarby Duitschland plech tig van elke gedachte aan een revanche- oorlog afziet; 4e, het Roergebied moet ge leidelijk worden ontruimd; 5e. de regeling der intergeallieerde schulden moet worden overwogen in haar verband met het pro bleem der Duitsche schadevergoeding. De intergeallieerde deputatie van vier sociaal-democraten, welke dezer dagen te Berlyn heeft vertoefd, heeft de instemming der Duitsche sociaal-democraten met deze voorstellen verworven. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82* Redactie Tel. 545. DUITSCHLAND. Dr. Albert Dr. Albert, de leider van het pas ont bonden departement van de schatkist ia tot leider van het departement van den op bouw benoemd. (Nadruk verboden.) Een Havas telegram bracht Zaterdag het bericht, dat een Fransoh detachement tydens het inbeslagnemen van automobielen in een der fabrieken van Krupp door arbeiders werd aangevallen. Zy wierpen met steenen, dreigden met revolvers en trachtten stralen rook op de soldaten te richten, die, na de volgens reglement voorgeschreven somma ties, vuurden. Vjjf of zes Duitschers werden gedood en een dertigtal gewond. Volgens een Wolff- bericht zyn de Franschen de automobielen loods en in loods 3 van de Krupp-fabrieken binnengedrongen, verdreven de aanwezige arbeiders en ontruimden de loods geheel. De stoomfluiten weerklonken, hierdoor verzamelden de arbeiders zich voor de loods en omringden in dichte massa de troep Franschen. De Franschen brachten daarop een machinegeweer in gereedheid, en toen zy zich door het steeds toenemend aantal arbeiders in hun terugtocht bedreigd zagen, openden zij eensklaps het vuur uit het ma chinegeweer. Er vielen zeven dooden en eeltige zwaar- en licht gewonden. Ten teeken van rouw werd de geheele gietstaalfabriek gesloten. De Fransche lezing van het bloedig voor val wordt in een part, telegram' van de N. R. Ct. uit Essen weersproken. Zooals reeds kort gemeld is, aldus deze berichtgever, hadden de werklieden dadelijk nadat een Fransch officier en ingenieur met een sterke troepenmacht de remises 1 eii 8 bezet hadden en de arbeiders daaruit hadden verdreven, op het gehuil der sirenes de ver dere werkplaatsen verlaten. Tienduizenden arbeiders snelden de Altendörferstrasse op, welke midden door de fabrieken van Krupp heen loopt. Deze menigte drong te zamen voor de hoofdbrandwacht en het hoofdbe stuursgebouw, tusschen welke gebouwen de autoremise is gelegen. De toeloop was zoo groot, dat de tram niet meer rijden kon en er ook te voet nauwelijks meer doorko ken aan was. Remise 3 hebben de Franschen spoedig weer ontruimd. Toen na een uur de Fransche officieren en ingenieurs heenge gaan waren, stelde de bedryfsraad zich in verbinding met de troepen, welke remise 1 nog bezet hielden, en verklaarde hun, dat hy zou zorgen voor het heengaan van de me nigte, welke de fabriekspoorten en de straat afzgtte, opdat de troepen zouden kunnen af- rvkken. De Franschen antwoordden, dat zy wilden wachten op den terugkeer van hun officieren en ingenieurs. Intusschen wies de menigte onder het mergdoordringend gehuil van de sirenes nog steeds aan. Ook de mu ren en daken zaten vol lieden. De duizend- „Heb je het dan al lop verteld?” „Ja, en juffrouw Brooke brengt de laat- .ste dagen van de week in de oude pasto- 'die door.” „Maar waarom in de oude pastorie in plaats van in die van Rochallan? Dat be grijp ik niet. Verlangde Pat niet, dat je haar zoudt ontvangen in onze pastorie?” „Ja, natuurlijk, maar ik voelde my er niet toe in staat, en mevrouw Dunlop, je weet, hoe vriéndelijk zy is, zei, dat zy haar zou ontvangen. In zekeren zin is het heel goed voor Pat, want natuurlijk kan nie mand een kwaad woord over haar zeggen, als mevrouw Dunlop haar ontvangt „Ik begin ontzettend nieuwsgierig te De weg naar den roem gaat wel eens over het kerkhof van het geluk. tje er in. Een Ijdele vrouw zou er misschien meer van gemaakt hebben, maar juist de eenvoud, waarmede het was opgemaakt, vestigde de aandacht op de schoonheid er van. Tibbie werd er plotseling door ge troffen, dat haar zuster er zoo goed uit zag haar uiterlyk had dat aangename en bevallige, dat de vrouw soms wordt ge geven, als haar eerste jeugd voorbij te en zy al het hoekige uit haar meisjesjaren verloren heeft. Alison was een knappe flvrouw met ruime borst en een helder oog, een vrouw, die ongetwijfeld de moeder van veel zoons had moeten zyn. Het was een verlies voor de natie, dat zij nog onge trouwd was, dacht Tibbie. Zy had veel van die vreemde begrippen die zij nooit uitte. „Ik heb vandaag in den trein over veel gedacht, Tih, maar vertel mij eerst, heeft Jluy een meisje?" „Wel natuurlijk; hy is altijd verliefd ge weest op Celia Crewe, vanaf het eerste oogenblik, dat hij hier kwam en haar als jong meisje met lange vlechten' op haar rug gezien had. Nu is zij thuisgekomen van haar laatste kostschool; zy is negen tien jaar nu, en ik geloof, dat hij spoedig van plan is te spreken. Hy wacht er op dat dr. Houghton de laatste schikkingen zal tref fen omtrent het volle deelgenootschap in de praktijk." Alison boog zich naar voren met bjjna pijnlijke levendigheid, als iemand die nieu wen tijd speurt. „Celia Crewel Maar «al haar vader dat goed vinden? Hjj ie neer rijk, is het niet. De intergeallieerde commissie voor het Rynland heeft besloten dat de goederen, welke uit het niet-bezette gebied komen, en door het bezette gebied worden vervoerd met bestemming naar het buitenland, vrij zijn van elk uitvoerrecht bij het verlaten van de bezette gebiederi, indien een vergun ning wordt getoond, welke dooi- een bevoegd lichaam in niet-bezet Duitschland is ver strekt en waarop staat vermeld, dat een uitvoerrecht is betaald in het niet-bezette Duitschland. Gisterennacht heeft by Schifferstadt in de Palts een treinbotsing plaats gehad. Twee locomotieven, een kolenwagen en een goe derenwagon stortten van de helling. De ma- terieele schade is zeer aanzienlijk. Vier Franschen werden gedood, drie Franschen en een Duitscher gewond. IiOI IMHE COURANT. was te schimachtig, stond te ver buiten Alison’s eigen levenslan om beschreven te worden. „De zaak is, Tlb, dat ik haar niet kan beschrijven. Zy behoort niet tot ons soort menschen. Zij en haar vader zyn wat men Bohémiens noemt, wat in het algemeen be- teekent: een hoop stof op de meubelen en heel weinig in de provisiekamer of linnen kast, beter kan ik juffrouw Brooke niet beschrijven.” „Maar ik zie haar niet voor mij, Ailie. Vertel my of zij blond of donker, lang of kort is .Is zij mooi?" „Zy is lang en mager en heeft een bleek gelaat en veel donker haar. Ik zou haar niet mooi noemen, maar, zooals mevrouw Dunlop zei, mannen bewonderen vrouwen juist om die dingen, waarom wij haar vjer- oordeelen." x* mevrouw Dun- Elf arbeiders van Krupp gedood, 32 gewond. Gevangenneming van 4 Krupp-directeuren. Ernstige protesten van Duitsche zijde tegen dit optreden. Uitbreiding der bezetting. De intergeallieerde socialistische conferentie te Brussel. Het antwoord der Geallieerden aan Turkije. hoofdige menigte nam, ook voor de fabrieks poorten voor de bezette remise, geen drei gende houding jegens de Franschen aan, al klonk er ook hier en daar gefluit. Om 11 uur schenen de Franschen toch besloten te zijn de remise te ontruimen en het fabrieks terrein te verlaten. Een lid van den be dryfsraad deelde zulks aan de menigte mee en verzocht haar de poorten te verlaten en ruim baan te maken. Onmiddellyk daarop gingen de Franschen op het publiek in. De menigte, welke niet dadelyk aan het ver zoek van den bedryfsraad gevplg had ge geven, liet hun toch een vrij pad. Volgens een andere lezing zou iemand uit de menigte een stok naar de Franschen geslingerd heb ben. Hoe het zy, de Franschen ontplooiden zich in de Altendörferstrasse en schoten rechts en links in de menigte. De Franschen verlieten, toen zy met hun schieten ruim baan gemaakt hadden, het fabrieksterrein, waarop ook de sirenes zwegen. Uit protest is de heele gietstaalfabriek gesloten. Een nader telegram van dezen correspon dent zegt, dat de Franschen het gebeurde blijkbaar zeer pynlyk vinden en zij trachten de schuld op de fabriekleiding te schuiven. Den eersten Paaschdag hebben zy door middel van vliegtuigen en uitdeeling door soldaten vliegende blaadjes met hun lezing van het voorval verspreid. Dat heeft echter de verbittering onder de bevolking slechts doen toenemen. De Franschen beweren, in strijd met de waarheid, die ik als ooggetuige heb kunnen waarnemen, dat de directie der fabriek dui zenden werklieden op 12 Fransche soldaten hebben aangehitst. De soldaten zouden zyn aangevallen en metiieeten stoom bespoten, zoodat zy zich moesten verdedigen. Na drie maal in het Duitsch te hebben gewaar schuwd zouden zij ten slotte hebben gescho ten. De Iaden van den bedryfsraad van Krupp verklaren echter eenstemmig, dat de arbei ders uit eigen beweging zich hebben gekant tegen het wegnemen van de auto’s, die noo- dig waren voor den aanvoer van levensmid delen en loonen voor het personeel. Zonder zich in verbinding te stellen met de directie had de bedryfsraad reeds om 7 uur ’s och tends den Franschen officier gevraagd zich met zyn manschappen van het terrein te verwijderen, Dit verzoek is in den loop van den ochtend enkele malen herhaald, waarby de bedryfsraad zich bereid verklaarde de veiligheid van de Franschen te waarborgen. De Franschen zyn ook op geenerlei wyze bedreigd. Het voorwendsel, dat zy zijn aan gevallen en met stoom bespoten, mist eiken grond. Als de duizenden arbeiders de solda ten werkelijk hadden aangevallen, dan zou den hun wapens dezen naets hebben gehol pen. Het geneeskundig onderzoek heeft trou wens uitgemaakt, dat de meeste dooden en gewonden in den rug zijn geschoten. De bezettingsoverheid heeft naar aanlei ding van het gebeurde op den eersten Paaschdag tal van menschen in hechtenis laten nemen. Van Krupp zijn de directeui'en dr. Bruhn, Oesterlen en Hartwig en de af- deelingschef Richter gearresteerd. De an dere directie-leden, tegen wie ook een bevel tot arrestatie was uitgevaardigd, zijn niet te Essen. Aan den bevelvoerende!» generaal is een aantal protesten tegen het gebeurde over handigd, o.a. van het gemeentebestuur, dat qen gestreng onderzoek en bestraffing ysn de schuldigen verlangt. De Kamer van Koophandel teekent verzet aan tegen het ongemotiveerd dooden van vreedzame men schen, die opkwamen tegen in beslag neming van particulier eigendom, en tegen de ar restatie van de directeuren van Krupp. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (bshooronds tpt den bosorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den becorgkriog: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentién in het Zsterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liafdadigheids-advertontiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer /04MX Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer geredoceor- den prtis. Groots letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. 18 Dit zei z(j een beetje ondeugend, want zy herinnerde zich, dat Alison het meisje B’et al te gunstig had beoordeeld, ja by na zeer onvriendelijk was geworden, toen Pat het gewaagd had, haar te prijzen. «Het is erger dan dat, geloof ik, ofschoon zi) ook erg zou zyn geweest. Het is een juffrouw Brooke; hij heeft haar de vorige Kerstdagen ontmoet in de koudwaterinrich- ting van Craigellan, waar zy voor geld de Sasten amuseerde.” «O”, zei Tibbie een beetje verbluft. „Dat anders toch niets voor onzen Pat. Maar 3 zegt, dat je haar gezien hebt? Hoe ziet er uit ,en wat denk je van haar? Het kan natuurlijk zyn, dat de omstandigheden er haar toe gedrongen hebben dit voor haar levensonderhoud te doen. Van geen net ®eisje is te verwachten Jat zy dat pret tig vindt of het uit vryen wil veririest Vertel mij alles van haar, Alison." Maar de woorden van Alison stroomden et. Toen zjj er zich toe zette de fiancée van haar broer te beschrijven, voelde zij zich zonderling verlegen met het geval. Zij

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1