marktberichten: Echec voor Vander Velde. Het aoc. congres heeft met 369.213 tegen 238.259 stemmen en 16.439 onthoudingen het voorstel-Van der Velde om het vrou wenkiesrecht by de verkiesingen van tot de provinciale raden Wt' te breiden, ver worpen. (De vrouWbh hébben reeds stem recht voor de geatt&titeritdi&i doch nog niet voor de Kamer.) De verwerping van zijn voorstel ia een leeiyk échec voor Vander Velde FRANKRIJK. Het dorp Sarah Bernhardt. De Renaissance des Cités, het lichaam, dat xich met den wederopbouw van het verwoeste gebied in Noord-Frankrijk bezig hopdt, heeft besloten aan een der hieuw te bouwen dorpen den naam Sarah Bern hardt te geven. De architect Pierre Sardou, de zoon van den bekenden schryver, wiens stukken Sa rah zoovele jaren heeft gespeeld, zal met den bouw Worden belast. *on Dé zwager van den Mikado by een auto-ongeluk gedood. Gisternamiddag is op den weg van Parys naar Cherbourg een automobiel, waarin zich prins Kita, de zwager van den Mikado, prin ses Kita, prins Asaka en een hofdame be vonden, tegen een boom gereden. Prins Kita en de chauffeur zyn gedood. De drie andere inzittenden werden errnstig gewond. RUSLAND. De veroordeeling van bisschop Zepljak. Volgens een draadloos bericht uit War schau bepaalt het besluit van het centraal sovjetbestuur ten aanzien van de vermin dering van den straf voor biBschop Zepljak die straf op 1 jaar gevangenis (gemeld was aanvankelyk 10 jaar Red.). Het von nis ten aanzien van den vicaris-generaal is gehandhaafd, daar dezt^ aan zyn optreden op religieus gebied ook een contra-revolu tionaire bedryvigheid verbond en betrek kingen onderhield met de vijanden van het sovjetgezag in het buitenland. Onlusten. In het district Odessa zyn onlusten uit gebroken. De boeren bestormen de pakhui zen met- levensmiddelen en dwongen de trei nen door het opbreken van de rails te stop pen. Him doel is graan te bemachtigen voai den uitzaai .De ambtenaren en het spoor wegpersoneel zyn hun leven niet zeker. Uit Odessa zyn militairen gezonden om de on lusten te bestryden. BINNENLAND. Vrijwillige OüderdéWisverzekering. De korting"1^ Weekpremiën. Naar „De Verzekeringsbode" mededeelt, is in de concept-regeling voor de uitvoering van de vryWillige ouderdomsverzekering van het Ryk dë'k&fctïkfef op'de weekpremiën by betaling in gTOÖtere termijnen voorge steld op: 10 by betafihg per maand; 13 by betaling per 3 maanden, en 14 by betaling per jaar. Vervallenverklaring raadslidmaatschap. By Kon. beslit is ongegrond verklaard het door G. D. Hoekstra te Bergum inge steld beroep tegen het besluit van Ged. Sta ten, waarby hy is vervallen verklaard van het lidmaatschap van den raad van Tiet- jerkBteradeel wegens het handelen in strijd met art. 24 Gemeentewet door middellyke deelneming aan een aanneming ten behoeve die gemeente (het verven van voor de ge meente bestemde schoolbanken). De verhooging der collegegelden. Het wetsontwerp tot, verhooging der col- legegejdjen der universiteiten is thans in gekomen by den Raad van State. De bedoeling is, om het zoo mogelyk reeds de volgende week by dè Staten-Gc- neraal aanhangig te maken. 4 Emmen is uit de knel. Een krachtige verbetering is ingetreden te Emmen. By de behandeling van de be grooting 1928 heeft wethouder Gorter uit eengezet, dat de financieele moeilykheden welke de gemeente ondervond, vooral be stonden in kastekorten, die by gemis aan crediet. piet uit den weg waren te ruimen. Tegenover de 391.000, schulden der ge meente, staan aan privaat-rechteJyke eigen dommen 1.860.000. Het batig saldo over 1921 stelt m staat om de belasting belang rijk te verlagen. Een Raadslid becyferde het op een kleine anderhalve ton. De burgemeester heeft medegedeeld, dat de gemeente thans weer in staat 1b in re kening-courant te gaan met een solide bankinstelling. Was het percentage van heffing aan belasting hier als maximum voor een paar jaar ongeveer 20 van 't inkomen, het zal voor het komende dienst jaar wellicht tot ongeveer 18 kunnen wor den teruggebracht. Belast in «verlaging. B. en W. van Rotterdahi stellen voor den vermenigvuldigingscyfer van de inkomsten belasting 19231924 te verlagen van 1.2 tot 1.1. Bezuini gin gscon gres. Op 17, 18 en 49 April zal te Amsterdam onder leiding vjfo de heeren dr. E. Posthu- ma, directeur van Centraal Beheer te Am sterdam, oud-minister van landbouw, ny- verheid en handel, en F. M. Wibaut, wet houder van Amsterdam, lid van de Eerste Kamer, een bezuinig!ngs-(efficlency)con- grea worden gehouden, met, zoo meldt de TeL, het volgende program van werkzaam heden; Dinsdag 17 April, voormiddag» 10 uur 46 min. 1. Openingswoord door den heer Ed. Gerzon, algemeen voorzitter van het con gres. 2. Opening door den minister van finan ciën, jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter van het ee re-comité. 8. Rede van prof. J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft en buitengewoon hoogleeraar aan de Haadelahoogeschool te Rotterdam, over Efficiency en de beteekenis van het con gres. Namiddag 2.16 uur: Behandeling van de volgende prae-adviezen: 1. De*voorbereiding van het werk in ln- dustrieele ondernemingen. Prae-adviseur de heer prof. D. Dresden', hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. 2. Productie-controle als functie van be- dryfsbeheer. Prae-adviseur de heer ir. J. rf. Coops, ingenieur by het organisatie adviesbureau van de heeren irs. E. Hymans en V. W. v. Gogh te Amsterdam. 3. Bezuinigings-inspectie in gemeente diensten en bedryven. Prae-adviseurs de heeren ir. R .Borger en dr. J. F. van Oss, bezuinjgingsinspecteurs te Amsterdam. Woensdag 18 April v.m. 10 uur: Behan deling van de volgende prae-adviézen: 1. de kantoororganisatie van een groot bedrijf. Prae-adviseur de heer prof. J. G. Ch. Volmer. 2. Eenige algemeene beschouwingen trent het Nederlandsch systeem van finan cieel beheer en de organisatie van 's ryks diensten. Ptae-adviseur de heer mr. A. Spanjer, ryksbezuinigingsinspecteur. Namiddags 1.80 uur: 3. Beschouwingen over het finaniceel beheer van de gemeenten uit een oogpunt van efficiency. Prae-adviseur de heer J. Meyer Azn., directeur van het Centraal Bu reau voor Verrificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, tevoren referendaris, chef afd. financiën, ter gemeente-secretarie van Utrecht 4. De organisatie van de gemeente-se cretarie uit een oogpunt van efficiency. Prae-adviseur de heer A. R. Veenstra, se cretaris van Amersfoort Donderdag 19 April vjn. 10.30 uur. Be handeling van de prae-adviezen: 1. De beteekenis van de kospryabere- kening voor zuinig bedrijfsbeheer Prae-ad viseur de heer H. R. Reder, accountant te Amsterdam. Namiddags 1.30 uur. 2. Samenwerking van bedrijven als mid del tot verhooging van de efficiency. Prae- adviseur de heer dr. ir. J. Goudriaan Jr., directeur van het Normalisatie Bureau te Delft. Rede van den heer mr. G. Vissering, president- directeur van de Nederlandsche Bank. De bezetting van het Ruhrgebied. Op uitnoodiging van den Minister van Buitenlandsche Zaken werd gisteren op dit departement een conferentie gehouden van 'len directeur der Nederl. Rynvaartveree- niging, de heer D. G. van Beuningen, pres.- commissaris van de Ned. Rynvaartvereeni- ging, L .A. V. Gunters, dir. van de Ryn- vaartmaatschappy Damco, D. H. de Haan, dir. van Königsfelds' Reedery, Hulskamp, dir. van de Ned. Stoombootreederij, Bin- nendyk, dir. van de Nieuwe Rynvaartmnat- schappy te Amsterdam, met de Nederland sche delegatie in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, bestaande uit de heeren dr. G. Kroller, prof. Van Eysinga en Jol les. By ontstentenis van den Minister namen aan de conferentie deel de secretarissen- generaal van Buitenl. Zaken en van Finan ciën, de heeren Snouck Hurgronje en La ma de Vries. Verder werd ze bygewoond door dr. Nederbragt, chef van de afd. Eco nomische Zaken aan Buitenl. Zaken, de in- specteuren van den Rynvaart, W. A. Plate, dir. van de Scheepvaartver. Zuid. De besprekingen gingen over (Je moei lijkheden, die de Nederl. Rynvaart tenge volge van de bezetting van het Ruhrgebied in den weg worden gelegd, maar droegen een vertrouwelyk karakter. Zy gelden de voorbereiding van de op 4 April te Straats burg te houden conferentie van de Centrale Commissie voor de Rynvaart. De directeuren de* Rynvaartvereenigin- gen waren uitgenoodigd om krachtens hun ervaringen in het Rijngebied verschei- denen van hen vertoefden de laatute weken daar mededeelingen te doen overleg te plegen over de beste wyze om de moei lykheden op te lossen. Naar mer weet hebben thans zitting in de Centraio Commissie Duitschland, Fivn- kryk, België, Zwitserland, Engeland, Ita lië en Nederland. De loodsdienst op de Schelde. De Belgische Zeevaartbond heeft zich, volgens berichten uit Middelburg, verklaard tegen de oplossing der Nederlandsch-Bel- gische loodsenkwestie, zooals die door de beide regeeringen voorgestaan wordt, n.l. het bedienen door Hollandsche looctóen van de séhepen, die door het Oostgat binnen komen of uitvaren en door Belgische lood sen van de schepen, die langs de Wielingen de Schelde bereiken of deze verlaten. Deze overeenkomst zou, naar de bond meent, volgens de cyfers die werden medegedeeld een verlies beteekenen van het vierde deel van het aantal schepen, dat thans door Bel gische loodsen bediend wordt. Eigenaardige belastingheffing. Het gemeentebestuur van Noord-Schar- woude, aan den Langendyk in Noord-Hol land, heeft aan het begrip forens een uit breiding gegeven, welke zeker geen enkele wetgever kan hebben gewild. Personen, die te Noord-Scharwoude slechts een schuurtje INGEZONDEN MEDEDEELINÓKN Voor één Of twnn maanden WINKELHUIS te huur |««raigd. Br. E. G. 8BNGBR, W«i«rioJk.ds 81, Uen H«J, 942 t hebben, de geneesheer uit een naburig dorp, die er zyn patiënten bezoekt, kooplieden, die in het marktgebouw een plaatsje hebben, enz., allen hebben een aanslagbiljet thuis gekregen. Zuilen ook nog de bakkers, krui- deniers, slagers enz. uit andere dorpen, die te Noord-Scharwoude misschien een klant hebben, onder de aangeslagenen komen te behooren Nu Noord-Scharwoude zoo'n eigenaardige uitbreiding heeft gegeven aan de forensen belasting, zyn bUurtgeineenten als repre saille ook al met dergelyke maatregelen be gonnen. Men gelooft, dat de aangeslagenen zullen weigeren te betalen, om in hoogste instantie te zien uitgemaakt of dergelyke aanslagen rechtmatig zyn. Het Nationaal Arbeidssecretariaat. In het gedurende de Paaschdagen te Am sterdam gehouden congres van het Nat. Arb. Secretariaat werd behandeld de kwes tie van internationale aansluiting. Voorzit ter van het congres was de heer B. Lan- sink "Jr., die reeds in een brochure aanslui ting by de Berlynsche Internationale heeft verdedigd De heer van Dissel, secretaris Van het N. A. S. is voor aansluiting by de Internationale te Moskou. Eerstgenoemde stelt het „libetair" socialisme tegenover het staats-social isme; hy verzet zich tegen aan sluiting by Moskou, omdat men de vak beweging niet aan de politieke beweging ondergeschikt mag maken. De heer Dissel betoogt daartegenover, dat, sinds de Mos- kousche Internationale de desbetreffende bepalingen uit haar statuten geschrapt heeft, er geen overwegingen van onafhan kelijkheid meer tegen aansluiting daarby kunnen gelden. In December van verleden jaar hebben het N. A. S.-bestuur en de Algemeene Raad van het N. A. S. besloten om aan de dele gatie naar Berlyn od te dragen niet mede te werken aan de («richting van de Syn dicalistische Internationale ten gevol ge van de statuten-wyziging van dt Roode Vak Internationale. De eerst aange wezen delegatie voor Berlyn, bestaande uit de heeren Lansink, Wolff en Dissel, heeft zich toen teruggetrokken; daarna is de de legatie saamgesteld uit de heeren Dissel, Schenk en Van Zelm. Het rapport van deze delegatie adviseert tot aansluiting by Mos kou. De vergadering werd geleid door de heer C. Wolff (federatie sigarenmakers). Na breedvoerige besprekingen, waarby het nogal rumoerig vaak toeging, werd ii stemming gebracht zich aansluiten by Ber lyn of Moskou. Voor Moskou waren 99, voor Berlyn 84, terwyl 9 stemmen blanco waren. In principe is dus Moskou gekozen, een referendum zal in deze kwestie uit spraak moeten deen. POST EN VERKEEK. De Mail. De tijdstippen der laatste buslichting aan hetpostkantoor te Amsterdam voor de ver zending van brievenmalen zyn: Naar Ned.-Oost-Indië: Zeepost via Am sterdam 13 April 12 uur 's nachts; idem Rotterdam (1) 6 April 12 uur 's nachts; Holl. mail via Genua 7 April 5 uur 's av.; idem nazending 8 April 12 uur 's nachts; Holl. mail via Marseille (2) 14 April 5 uur 's av.; idem nazending (2) 15 April 12 uur 's nachts; Eng. mail via Marceille (3) 11 April 12 uur 's nacks; idem (4) eiken Woensdag 12 uur 's nachts. Naar'Suriname: Zeepost via Amsterdam (Surinamelyn) 4 April 12 uur 's nachts; Mail via Amsterdam (Colonlyn) 12 April 12 uur 's nachts; Mail via St..,Nazaire 16 April 12 uur 's nachts. Naar Aruba, Bonaire en Curasao: Zee- >st via Amsterdam (Colonlyn) 12 April 12 ir 's nachts; Mail over Engeland 3' en 6 April 9 uur 's namidd. Naar Jaba, St. Eustatius en-St. Martin: Zeepost via Amsterdam (Colonlyn) 12 April 12 uur 's nichts; Mail over Engeland eiken Vrijdag 9 uur 's m. i Naar Ver. Staten van Nootd-Amerika: vja >uthampton 3, 6 en 19 April 9 uur 's m.; via Cherbourg 3, 6 en 10 April 6 uur 's av. Naar Canada: vitf Southampton 3, 6 en 10 April 9 uur 's m,; via Cherbourg 3, 6 en 10 April 6 uur 's &v. Per zeepost te verzenden stukken zyn te oorzien van.de aanwyzing zeepost. (1) Geen correspondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra's Oostkust en Djambi. (2) Geen correspondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra's Oostkust, Tapanoeli ten Noorden van Siboga, Riouw, Djambi en de Westerafd. van Borneo. (3) Alleen correspondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra's Oostkust en Tapanoeli ten Noorden van Siboga. (4)- Alleen correspondentie voor Benkoe- len, Palembang, Djambi, Riouw en de Wes terafd. van Borneo. (6) Alleen op verlangen van de afzenders. Het treinverkeer met België. Blijkens nadere mededeeling der Belgische Spoorweg Administratie is de West- Europeesche zomertyd in België op 1 April 1923 niet ingevoerd. De dienstregeling op en via <ée grensbaan- vakken RoosendaalEsscheil Tilburg— Baarle Nassau, EindhovenA<T»el, Budel Hamont, en MaastrichtVisé bryft dus on veranderd zooals aangegeven in de dienst- regelingbeacheiden van 8 October 1922. GEMENGDEBERICHTEN. Schadelijke tinhoudende vruchten en groenten. Dr. Van Hamel Roos schryft in het Maandblad tegen de Vervalschingen: Onze publication in zake sterk tinhou dende vrachten, uit het buitenland en spe ciaal uit Californie geïmporteerd, hebben het Landbouw-Miaisterie te Washington aanleiding gegeven nader op deze waar schuwing in te gaan, en gewerd ons de mededeeling, van daar, dat alle verbruiks- artikelen, ook die voor export bestemd, wat vervalschitig en misbruik van etiket ten betreft (z.g. „misbranding") on derhevig wéren aan de in de Ver. St. vi- geerende bepalingen. Er wordt echter re kening gehouden met de eischea der arti kelen, in verband met de wetten .der lan den, waarheen de waren geëxporteerd wor den, en tevens met de' bijzondere instruc ties die door de koopers geëischt worden. Waar door ons wederom hoeveelheden van 230 milligram "tin per kilo in ananas in blik geconstateerd werden, achten wy het ten zeerste in het belang der openbare ge zondheid, dat onze importeurs, overeenkom stig de zeer juiste Amerikaansche bepalin gen, den eisch stellen, dat de vruchten in behoorlyk vernist blik verzonden worden, zoolang ooze regeering ten deze geen bin dende verordeningen vast stelt. Een dezer dagen in Londen voorgeko men rechtsgeding, waarby in Amerikaan sche blikasperges eveneens een zeer groote hoeveelheid tin geconstateerd is geworden (ca. 400 milligr. p. kilo), maakt deze eisch noodzakelyk ook voor zure groenten. Dat tegenover andere landen maatrege len niet minder noodzakelyk zyn, bleek ons uit het onderzoek van Italiaansch tomaten- moes in blik, waarin eveneens het hooge gehalte van 230 milligr. per kilogr. gecon stateerd werd. Het importeeren van deugdelyke artike len verdient zeer zeker aanmoediging, doch in de eerste plaats behooren zy aan hygië nische voorschriften te voldoen en zeer ze ker kan de afwezigheid geëischt worden van abnormale hoeveelheden metaalverbin dingen, die niet in oris voedsel behooren voor te komen, en voor zeer velen beslist schadelyk te achten zyn." De wallen van Muiden gesloopt. De minister van Oorlog heeft vergun ning gegeven tot het afgraven van de wes- telyke vestingwallen en het daarop aanleg- gan van wandelpaden en planten van hees ters. - Met den afgegraven grond zal het bouw terrein worden opgehoogd en zullen de sloo- ten gedempt worden. Een geschil. Sinds eeniglR tyd bestaat er een vry scherp conflict tusschen den Bond van dis tillateurs en likeurstokers in Nederland en het hoofdbestuur vah den Bond van koffie huis-restauranthouders en slyters, tusschen welke organisatie sinds de oorlogsjaren een vfij innige samenwerking heeft be staan. Naar wy vernemen, heeft het bestuur van den Bond van distillateurs en likeur stokers in Nederland aan het bestuur van den Bond van koffiehuis-, restauranthou ders en slyters voorgesteld dit geschil te doen beslechten door een jury, bestaande voor de helft uit personen van den Bond van koffiehuis-, restauranthouders en sly ters door zyn bestuur aan te wyzen, voor de andere helft uit personen uit den Bond van distillateurs en likeurstokers in Ne derland, eveneens aan te wyzen door zyn bestuur, onder voorzitterschap van een in gemeen overleg aan te wyzen jurist, liefst een lid van de rechterlijke macht Dit voor stel is echter door het bestuur van den Bond van koffiehuis-restauranthouders en'sly ters afgewezen. I Inmiddels is door den heer Simon A. Maas, alg. voorz. van den Bond van Distil lateurs en Likeurstokers in Nederland, tot den officier van justitie te Amsterdam het verzoek gericht om op zyn klacht een ver volging te willen instellen tegen het Ka merlid den heer Abr. Staalman, secretaris van den Bond van koffiehuis-, restaurant houders en slyters, ter zake van bele diging. Deutschland über alles. Een correspondent van „De Tyd" schryft: Deze dagen was ik op reis in het vrien- delyke Hilversum, waar het schoone lente weer tal van kindermeisjes met wagentjes, waarin dottige kleinen, naar buiten had ge lokt. Ik moest by iemand zyn, doch wist den weg niet. Wat kan ik beter doen, dan te vragen aan deze bekoorlyke dresboeken, alias de kinder meisjes. Ik sprak «dus het eerste de beste kindermeisje aan, en vroeg: „Ach kunt u men den weg wyzen naar de Hollandsche an?" „Bitte Verzeihnung; bin hier auch fremd", schmeichelde zy in vriendelyk Duitsch. „Aha, danke", zeide ik, en dacht by my- zelf, ik zal het eens vragen aan die kinder juf, die daar op 't bankje zit. „Ach, juffrouw, weet u de Hollandsche an misschien?" „Bin ganz frmd hier", zei het kind met weemoedige oogen. Danke bestens", bemoedigde ik het meisje. Toen werd ik koppig, en met den moed van een verwoed statisticus, iüaftipte ik elk kindermeisje en kinderjuf aan. Opsnyden heb ik in de oorlogsjaren verleerd, maar heusch, alle vyf meisjes, wien ik dén weg vroeg, waren „hier ganz fremd". Toen vroeg ik het een smidsjongen, met een vuilen toet, en in echt onvervalscht Hollandsch zei hy: „Daar mot je wezen 1" en stak zyn zwarte klavier in de richting van de Hollandsche laan, waar ik vlak bii scheen te zyn. Spoorwegpersoneel. Van het treinpersoneel zullen voorloop!» ruim ÏÖOO jongeren op wachtgeld worden gesteld. In den loop van dit jaar zal nog meer vermindering van personeel plaat, hebben, als gevolg van de reorganisatie van de treinbediening. Deze inkrimping zal even wel niet zoo groot zyn, als het aantal dat than^, op wachtgejd gesteld wordt. Wat Kfet administratieve personeel aan gaat, van de hoofifibukaux enz., daarvan 100 fnan op wachtgeld onder wie op zyn hoogst een 60 I Ook by hen zal volkomen volgens anciënniteit Worden gehandeld, dus de al lerjongsten komen Bet eerst op wachtgeld. De bedoeling is, by eventueele vacatures door overlyden, pensionneering, ontslag, venz. uit 'die jonge wachtgelders de oudste' in anciënniteit het eerst voor herplaatsidf te doen komen. Omtrent het locomotief-personeel, dat op wachtgeld zal komen, is nog niets met kerheid te zeggen; dit aantal zal Wel niet zeer hoog zyn. Zooveel mogelyk zal men trachten, ook locomotief-personeel voor an der werk aan te wyzen, evengds b.v. het overcomplete treinpersoneel, om daardoor de kosten van de wachtgeldregeling zoo laag mogelyk te houden. De directie heeft toegezegd, dat èn het op wachtgeld stellen èn het weer in dienst nemen van de wachtgelders zoo rechtvaar dig mogelyk-zal geschieden. 432e Nederlandsche Staatsloterij. 2e kl. Trekking van Dinsdag 3 April 1923. ƒ20000: 14736. ƒ5000: 7913. ƒ1500: 18766. ƒ1000: 13415 16403. ƒ400 9063 11095 14186 22694 22863. ƒ200: 3315 6644 14244 16297. 100: 594 5703 10227 10273 14434 15903 21312. Pry zen van 30.—: 9 147 185 196 221 246 253 257 258 298 316 319 322 362 367 374 376 408 471 472 475 517 543 575 601 658 859 910 988 1004 1006 1039 1062 1080 1082 1140 1165 1170 1183 1189 1197 1206 1209 1216 1218 1226 1231 1256 1345 1424 1434 1471 1491 1532 1535 1574'1577 1587 1591 1702 1722 1790 1811 1818 1992 2015 2021 2032 2035 2126 2133 2135 2157 2162 2201 2275 2282 2291 2310 2416 2477 2489 2539 2571 2581 2583 2593 2598 2611 2639 2665 2723 2734 2739 2740 2747 2790 2807 2839 2878 2893 2931 2960 3003 3035 3133 3154 3174 3321 «30 3335 3358 3373 3383 3408 3416 3425 3482 3484 3524 3578 3594 3602 3613 8631 3663 3674 3711 3758 3764 8793 3820 3906 3933 4013 4016 4066 4081 4114 4198 4248 4315 4839 4420 4452 4494 4524 4537 4595 4600 4601 4624 4662 4677 4712 4718 4766 4833 4848 48^4 4970 4977 5009 5010 5107 5147 5184 5191 5192 5220 5314 5337 5367 5391 5459 5473 5475 5517 6608 5653 5662 5671 5705 5725 5775 5811 5833 5839 6877 5879 5898 5908 5913 5940 5956 6025 6033 6034 6057 6129 6141 6239 6337 6347 6353 6400 6453 6480 6497 6509 6545 6562 6587 6599 6666 6730 6732 6776 6785 6822 6864 6867 6909 6920 6943 6980 7015 7034 7140 7183 7256 7263 7276 7287 7304 7339 7348 7373 7461 7461 7493 7518 7544 7551 7595 7635 7662 7692 7737 7738 7745 7850 7919 7950 7954 7989 7994 8145 8158 8172 8212 8226 8308 8359 8386 8398 8399 8409 8414 8420 8445 8465 8507 8508 8527 8531 8565 8564 8620 8699 8734 8814 8827 8837 8915 8945 8946 8976 8995 9028 9029 9079 9090 9097 9106 9154 9174 9177 9201 9208 9248 9280 9362 9373 8466 9545 9736 9798 9888 9982 9986 10014 10058 10083 10226 10259 10262 '10291 10299 10312 10333 10360 1038& 10425 10458 10491 10507 10513 10534 10549 10578 10592 10606 10647 14)653 10765 10809 10822 10881 10833 10836 10887 10947 10980 11025 11067 11080 11134 11193 11247 11278 11356 11367 11368 11489 11516 11581 11584 11610 11612 11627 11646 11647 11699 11719 11729 11787 11754 11849 11919 11924 12025 12050 12065 12089 12096 12097 12181 12222 12271 12288 12310 12331 12447 12464 12519 12541 12554 12565 12566 12600 12629 12673 12676 12690 12711 12821 12850 12985 12987 13014 13138 13208 13227 13245 13275 13282 13315 13381 13333 33336 13371 13484 13491 13499 13507 13530 13586 13602 13629 13657 13688 18770 13806 13815,13820 13821 13844 13850 13868 5 13815.13820 1 1408014095 ■l4117 14139 14160 14164 114201 14205 14231 14275 14329 14350 14353 14356 14427 14439 14519 14532 14578 14627 14649 14714 14783 14745 14778 14799 14880 14904 14930 15009 15013 15025 15038 15083 15136 15141 15188 15200 15248 15257 15261 15363 15511 15512 15516 15597 15616 15625 15670 15692 15716 15743 15754 15877 15941 15999 16001 16041 16091 16117 16153 16161 16178 16179 16214 16235 16236 16246 16253 16260 16265 16305 16314 16337 16362 16871 16383 16446 16489 16539 16545 16575 16609 16646 16673 16708 16714 16740 16848 16911 16918 16939 17051, 17076 17144 17221 17269 17307 17358 17365 17385 17393 17519 17524 17601 17628 17644 17.699 17750 17779 178» 17853 17863 17946 17955 17981 17991 18011 18022 18037 1806 218064 18145 18174 18211 18227 18238 18262 18289 18309 18325 183J7 18431 18433 18489 18491 18501 18523 18521 18559 18570 18580 18605 18608 18611 1868» 18637 18663 18672 18675 18709 18857 18867 18868 18869 18888 18901 18932 18979 1899» 119025 19099 19113 19114 19124 19175 19216 19278 19326 19374 19377 19401 19449 1945# 19510 19529 19559 19577 19612 19693 19784 19740 19756*9825 19842 19849 19882 19906 19939 19974 20040 20077 20086 20098 201?» ;0 20888 20289 20322 20349 20387 20400 20401 20482 20445 20446 20457 20548 20549 20589 20631 20641 20669 20699 20701 20721 20743 20744 20781 20826 20833 20865 20927 20953 20917 „7^21048 21062 21066 21162 21173 21177 21238 21258 21270 21299 21322 21358 21385 21399 21414 21419 21420 21447 21480 21577 21568 21634 2l67r9 21688 21705 21729 21756 21861 21905 21917 21953 21960 22032 22102 22103 22139 22168 22186 22192 22209 22287 22252 22253 22294 22333 22392 22408 22417 22422 22465 22495 22529 22562 22578 22614 22661 22670 22684-22735 22744 22761 22763 22809 22837 22869 22977 STADSNIEUWS. De Statenverkiezingen. De kiezers, die van meening mochten zyn, dat zij evenals by de Kamerverkiezing ook voor de verkiezing voor de Provinciale Sta ten en voor den CJemeenteraad kunnen stem- men in die gemeente, waar zy tijdeiyk ver toeven, maken wy er op attenj^iat deze vergunning alleen gold voor de Kamerver kiezing. Noch voor Provinciale Staten-, noch voor Gemeenteraadsverkiezingen is dit mogelijk. Vryz. Dem. Bond. Door het zich terugtrekken van een der candidaten, zyn door de afd. van den Vryz. Dem. Bond alhier, na nieuw gehouden refe rendum de volggnde personen candidaat ge- gteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. G. J. van Burk, 2. H. van Romburgh, 3. P. Hoevens, 4. J. Hofsté, 5. Chr. Zanen. De postchèque- en girodienst 1 Gedurende de maand Maart werd op het Postkantoor gestort op postrekeningen 1.017.331.46%, uitbetaald wegens cheques 614.157.61%: v Op de postrekeningen van dit kantoor werd: bygeschreven wegens stortingen ƒ848.740.54, bygeschreven wegens stortin gen ƒ1.141.651.07, afgeschreven wegens overschrijvingen 1.316.459.88%, afgeschre ven wegens cheques 677.430.78. Het aantal rekeninghouders op dit kantoor bedroeg op het einde der maand 570. Het Volks- en Schoolbad. In den afgeloopen week werden in het Volksbad verbruikt 279 sproeibaden en 256 kuipbaden. Het schoolbad werd bezocht door 527 kin deren. -» Kindermatinée Antoinette van Dyk. Zondag 8 April geeft Mevrouw Antoinette van Dyk in den Nieuwen Schouwburg een kindermatinée, uitsluitend toegankelyk voor de leden der Sociëteit, hunne dame's en kinderen. Het programma vermeldt liedjes, te zingen door Mevrouw van Dyk, speellied- jes yiet kinderen uit de zaal, Grootmoeders bril, tooneelsfcukje in een bedryf en liedjes by de luit. Mevrouw Antoinette van Dyk zal begeleid worden door Mevrouw S. v. d. WielenVan Raalte. Thalia-Theater. De week-revue geeft o.m. het sedert 1914 te Toulon gezonken oorlogssAip Liberté te zien, door middel van duikers en kra nen weer aan de oppervlakte gebracht; een succes op het gebied van autotourisn^e, het traject ParysNice in slechts 4 etappen; het graf van pharo en verschillende reeds blootgelegde graven in Egypte. Zeer "actueel is de Thalia revue en brengt de op 18 Maart gehouden oefenwedstrijd van het Nederl. Voetbalelftaltegen Willem II in het Stadion; de op 17 Maart gehouden Kattententoonstelling t in het Paleis, van Volksvlyt en Mr. A. R. Zimmerman voor zyn vertrek naar Oostenryk. „Bigorno als loodgieter" is een dol-ko- mische klucht in 2 acten, heel vermakelijk. „De strijd tegen den Erfvyand" is een mooie film als propaganda voor de tubercu- losebestryding. Het schitterende hoofdnummer „Jackie Coogan in My Boy" is» wederom een groot succes. De jeugdige filmacteur doet het ook zonder Charley Chaplin uitstekend. In zyn aanminnig prille jeugd heeft hy de kans een ryk beroemdheidje te worden. Behalve voor volwassenen Is het tevens een echte film vèn het kind vóór het kind. Jackie Blair de halve wees, wordt als wees (zyn moeder stierf aan boord) in Amerika bin nengesmokkeld en wordt de vriend van een oud zeekapitein op zwart zaad. De oude ert jonge vriend hechten zich by zonder aan el kaar en als na vele avonturen de rijke grootmoeder haar kleinkind, Jackie Blair, ontdekt willen de getrouwe vrienden van geen scheiden weten en bly'ven by de groot moeder inwonen. zoo byzonder mooie film wordt nog aantrekkelijker door de uitmuntende expli catie van den heer Ambriola. Het orkest was als meestal voortreffe lijk, de heeren zyn weer zeer gelukkig in de muziek-keuze, vooral tydens de reclame- vertooning geeft de heer Claus iets heel ntoèis. De belangstelling zal deze week zoowel van groot als klein bepaald buitengewoon zijl*. ■Ons Nederlandsch Volkslied. Minister De Visser heeft een poging ge daan, om er voor te zorgen, dat het op groeiend geslacht beter de Nederlandsche volksliederen zal kennen en zingen dan met ons geslacht helaas het geval is. Het Kamerlid Ter Hall vestigde indertyd de aandacht van den Minister op dit euvel. Dezer dagen nu heeft de Minister den volgenden brief aan de inspecteurs van het Lager Onderwijs gericht: „Het is my bekend en nog onlangs is van bevoegde zyde myn aandacht daarop opnieuw gevestigd dat de onwetendheid der schoolkinderen (en ook van de volwas- senen) teh aanzien der Nederlandsche volks- HedereU over het algemeen niet gering is. „Ik acht het nuttig u hierop te wijzen, ®P<Mt gij by de behandeling der leerplans "kraan da noodige aandacht wydt door ta bevorderen, dat In de leerprogramma's eenige der meest in zwang zynde volkslie deren worden opgenomen. Het verdient voorts aanbeveling de medewerking der hoofden van openbare en byzondere lagere scholen in te roepen, opdat de kinderen meer dan tot dusver naast de melodie ook de woorden dier liederen leeren kennen en onthouden. Ook komt het my gewenscht voor, dat aan de leerlingen der lagere scholen bij het verlaten der qshofil eèn boekje met liederen, waarin ook volksliederen voorkomen, wordt uitgereikt en dat gy by de 'gemeente- en schoolbesturen uw invloed aanwendt om dit te bevorderen. In verband met het verschil in karakter der onderscheidene scholen Verdient' het m.i. evenwel geen aanbeveling hiervoor een be paalde verzameling te noetaen; gemeente en schoolbesturen dienen ten deze zelf een keuze te doen. De Koopman van Venetië. ^r Gisterenavond gaf het Haarlemsch Too- neel, directeur LouU Bouwmeester, in den Nieuwen Schouwbuflf een opvoering van William Shakespeare's drama de Koopman van Venetië. Louis Bouwmeester speelde de Shylock. Er was slechts heel weinig belangstelling. Scheepvaart door de Mallegatsluis. Gedurende de maand Maart kwamen door de Mallegatsluit 1222 schepen met een in houd van 147150'M3, 2631 stoomschepen met een inhoud van 185626 M3, in totaal 3853 vaartuigen inhoudende 332776 M8. Voorts 6 houtvlotten uitmakende 20 kop pels. DéT Volksgaarkeuken. In de Volksgaarkeuken werden in de maand Maart verkocht in de zaal 2570 por- tiën, afgehaald werden er 557. Tezamen 3133 portiën. Agenda: 3 April. 734 uur. Stadhuis. Gemeenteraad» 4 April. 8 uur. Soc. „de Réunie". Openbare verg. afd. Gouda. Bond van Ned. Onder- wyzers. 8 April. 2 uur. Nieuwe Schouwburg. Kinder matinée door Mevrouw Antoinette van Dijk. 12 April. 8 uur. Nieqwe Schouwburg. .Con cert „Symiphonia". UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Naar wy vernemen zal de heer B. Roos uit Vlaardingen, Zaterdag 7 April in onze gemeente in openbare vergadering voor den Vrijheidsbond spreken over De aanr staande Statenverkiezing. BODEGRAVEN. De Geref. Staatsparty zal met de volgen de candidateniyst by de gemeenteraadsver kiezingen uitkomen'. 1. J. G. Hakkenberg, 2. J. Th. van Ghesel Grothe, 3. K. Blonk. De R.K. Kiesvereeniging heeft de volgen de candidaten gesteld: 1. Th. Leliveltj» 2. R. Kelfkens, 3. J. Moons, 4. W. Kooyman, 5. M. G. Stolwyk, 6. A. Vernooyen, 7. G. van den Berg. CAPELLE OP D'IJSSEL. De anti-revolutionairen kqmen by de raadsverkiezing met de volgende^ candida teniyst uit; 1. L. Vuijk Az. (aftr. weth.), 2. P. C. W. Jongebreur (aftr.), 3. G. de Bakker (aftr.), 4. J. Schouten Jz., 5. P. C. Streef kerk (aftr.), 6. W. Mast, 7. E. van Vliet, 8. J. Zeeuw Sr., 9. H. van Veen, 10. W. Vuyk, 11. J. Hagendyk, 12. A. van Spronsen, 13. A. Oosterwyk, 14. M. Rotteveel, 15. Ph. van der Eyk, 16. L. Vermeer, 17. W. van Eyk, 18. P. Verhoog Cz. De heer J. van Rya (a.-r.) stelt zich voor de aanstaande raadsverkiezingen wegens hoogen leeftyd niet meer beschikbaar. GOUDERAK. Bij den landbouwer G. v. Vliet alhier is een koe afgekeurd voor de consumptie en onder politietoezicht begraven. Evenzoo ging het met een kalf van den veehande laar C. de Groot. In de bizondere school alhier zal Woens- dagvaond voor de Anti-Rev. Kiesvereeni ging in openbare vergadering spreken den heer Mr. J. A. de Wilde uit den Haag, over de a.s. verkiezingen. HAASTRECHT. Ds. Robol uit Boekhout heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente aangenomen. KRIMPEN A. D. IJSSEL. De afdeeling Krimpen a. d. IJssel van den Vryheidsbond heeft de volgende candidaten iyst voor de Gemeenteraadsverkiezingen opgemaakt: 1. J. v. d. Plas. 2. H. Noorde- graaf. 3. O. J. Pannevis. 4. B. Geleeds. 5. S. Slappendel. 6. G. Vogelenzang de Jong. 7. G. v. Limburgh. 8. M. Goudriaan. 9. G. Verheul. 10. B. Velthuizen. TOONEEL. Een Bouwmeester-Ensemble. Het Romantisch Toon eel. Naar de Tel. verneemt bestaan ernstige plannen tot oprichting van een tooneelge- zelschap, hetwelk grootendeels uit de too- neelspelende leden der familie Bouwmees ter zou bestaan, en waartoe o.a. Louis Bouwmeester, Louis Bouwmeester Jr., F.rits en Raaf Bouwmeester zullen behooren. Het gezelschap zou eventueel den naam „Het Romantisch TooneeJ" dragen en onder di rectie van Louis Bouwmeester Jr. komen. Deze laatste deelde aan de TeL mede, dat er yverig aan de plannen gewerkt wordt, maar dat de moeiiyheden, veibon- den aan de verwerkeiyking van de aan trekkelijke idéé: alle Bouwmeesters in één ensemble vereenigd, voorloopig alle posi tieve mededeeling uitsluit. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. P AA SQH VOETBAL. Wedstryduitslagen van vriendschappelijke en seriewedstryden. Internationaal. Amsterdam: HollandFrankrijk 81 Seriewedatryden D. V. V. Den Haag: H. V. V. II—Gouda 2—1 Seriewedstryden Goudaehe Toerclub „Zwaluwen". Ie Paaschdag. Gouda: Hercules IBe Quick 21 Zwaluwen IAl to III 21 (Eindstrijd) Hercules—Zwaluwen 2—0 2e Paaschdag. Gouda: G. S. V. II—O. N. A. II 0—1 Alto I—Vivantie I 0-1*) Na loting door Alto gewonnen. (Eindstryd) door Alto gewonnen wegens niet opkomen van A. N. A. II. Vriendschappeiyk. Ie Paaschdag. Gouda: O. N. A. IScheidsrechterselftal 1—0 2e Paaschdag. Gouda: 0. N. A. II—D. O. N. K. I 0—0 HollandFrankrijk 8—1. De belangstelling voor deze wedstryd was gisteren veel minder dan andere jaren. Vermoedelijk omdat een weinig spannen- den stryd werd verwacht spaarden velen hun geld tot 29 April a .a. Toeh waren er c.a 30000 menschen opgekomen om den wedstrijd by te wonen tusschen de oranje- hemden en hun Fransche voetbalvrienden, die gisteren voor het eerst officieel hun bezoek aan Nederland brachten. Onder leiding van den Deenschen scheids rechter Einar Ullricht stellen de volgende elftallen zich op: Frankryk (in blauwe yerseys, met den Gallischen haan, witte broek en roode kousen) Berthelot Mony Coat Joyaut Hugues Bonnardel Dewaquez - Caillet - Hoenen - Boyer - Bard Sigmond - Addicks - Bulder - Roetert - Groosjohan Kuypers van Linge Lefèvre van der Kluft Denis Van der Poel Nederland (in oranje shirt, zwarte broek en kousen) Kuypers wint den toss en de Franschen, die tegen den vry scherpen wind in spelen, trappen af, doch Van. Linge zet onmiddel- ïyk zyn voorhoede aan het werk. Reeds na 1% minuut werkt Addicks zich vry en lost een harden schuiver, Berthelot duikt over den bal heen en Roetert plaatst het leder kalm in het net (1—0). De Hollan ders, luide aangemoedigd) biyven aanval lend en wederom is het Aédicks, die Bulder in de gelegenheid stelt eed schot te lossen, dat echter juist naast gaat. Van Linge werkt hard en goed, en zet zijn vleugels telken male aan het werk. Eqnige zwakke aan vallen der Franschen loopeóS dood op de Hollandsche verdediging, waarin Van der Kluft eenige malen vreemd doet, zonder dat dit echter noodlottige gevolgen hoeft. De Hollandsche aanvallen' zyn veel gevaar lijker dan die der Franschen en eenige goe de kansen, o.a van Roetert, om de score te vèrhoogen, gakt door treuzelen verloren. Een goed schot van Addioks wordt door Berthelot naar behooren gekeerd. Aan de andere zijde is het Van der Kluft, die een vooftet van Bard onderschept. Er wordt in de Hollandsche voorhoede aardig gecombineerd, doch Hugues en Coat breken, menigen aanval. Vooral de Fransche spil speelt een goede party en steekt ver boven zyn medespelers uit. Het tweede doel punt ontstaat als van Linge een hard, on verwacht schot inzendt, dat via den paal ip het Fransche doel verdwijnt (20j>. Er is dan juist een kwartier gespeeld. Vier mi nuten later is het Roetert, die- met een hard, ver schot in den hoek Berthelot ten derde male passeert (80). Een halve miauut voor het einde der eerste helft slaat Berthelot voor de zooveel- ste maal mis naar een hoogen voorzet van Sigmond en Bulder vergroot Holland's voor sprong tot 40. Rust Oogenblikkeiyk na de hervatting schiet Addicks tegen het kruispunt van lat en paal waarna de terugspringende bal door Groos johan wordt naast getrapt. De bal zweeft eenige malen gevaarlyk voor het Fransche doel. Na pijn. 5 min. zet de vleugel Roetert- Groosjohan een zeer goeden aanval op, die besloten wordt met een zuiver geplaatsten voorzet; Addicks is den Franschen keeper te vlug af en Holland leidt met 60. Het Hollandsche overwicht houdt aan, vooral de beide Hollandsche vleugels zyn zeer ac tief en geven telkenmale goede voorzetten. Ala de tweede helft pl.m. 12 min. oud ia, plaatst Kuyers den bal, na handig werk van Sigmond, voor het doel, het leder be landt bij Van Linge en met een prachtschot brengt deze den stand op 60. De Fran schen blyven hard doorwerken/ om althan» de eer te redden, doch er wordt in de voor hoede zoo onbenullig gespeeld, dat Van der Kluft en Denis geen moeite hebben hun aanvallen te breken. Hugues en Coat zyn voor de Hollandsche voorhoede t grootste struikelblok, de ove rigen beteekenen weinig en worden her haaldelijk gepasseerd. Slechts nu en dan Is de Fransche voor hoede in het bezit van den bal, doch die weinige malen doet buitenspel gewoonlijk de poging verloren gaan. Een half uur na het begin van de 2e helft valt den Fransdien de eerste hoekschop ten deel, doch deze le vert, slecht genomen, de Hollandsche ver dediging geen moeilykheden op De oranje hemden zyn steeds in den aanval, maar meerdere doelpunten blyven uit By een piotselingen snellen uitval der Franschen bemachtigt Dewaguez den bal, hy passeert Van «der Kluft, doch Van Linge en Denis werpen zich op hem, het drietal rolt met den bal op de lyn, tot Van Linge weet weg te werken. Onmitkleliyk hierop is weer het woord aan de Hollanders en na fraai werk tusschen Sigmond en Addicks doelpunt de laatste met een laag schot, dat Berthelot laat slippen (7—0). Nog geven de Franschen den moed niet op en reeds een minuut later hebben zy succes als Denis wat treuzelt, waardoor Bard in de gelegenheid komt, de eer''voor Frankrijk te redden (7Enkele minu ten voor het einde brengt Bulder met een welgericht schot den stand op 81, waar na niet meer wordt gedoelpunt. Nog doet Dewaquez een vruchteloozen aanval en vliegen eenige schoten langs het Fransche doel .Maar dan is het tyd en hééft Holland een zeer gemakkelyken overwinning be haald. Het spel der beide ploegen. Het spel der spelers stuk voor stuk te beoordeelen, kan na deze ontmoeting be- zwaarlyk. Daarvoor stond het spel der Franschen op te laag niveau. Door de wei nig hechte tegenstand speelden de Hollan ders een spel van kat en muis met een zekeren overmoed Het best voldeden even wel onze middenlinie en aanvalslinie, al waren daarin zwakke plaatsen aan te wy zen. Deze ontmoeting' schijnt niet eens een voldoende oefening voor de kolnende intpr- landenstryd HollandBelgië. Al hebben de oranjehemden zich giste ren met het grootst mogeiyke succes ge geven/in de komende ontmoeting tegen d« winnaars der laatste Olymiade, zal uiter mate veel meer worden gevergd. Het Zwaluwen-elftaL Onmiddellijk na afloop an den wedftryd Holland—Frankryk heeft de N. E. C. het Zwaluwen-elftal gekozen, dat de volgende week tegen d« Engelsche Corinthians zal spelen en dat waarschyniyk het elftal zal zyn, dat 29 April a.s. tegen België uit komt. Het elftal is als volgt opgesteld: Van der Poel (doel); Denis en Van der Kluift (achter); Lefévre, van Linge en Jole (midden); Groosjohan, Peereboom, Bulder, Addicks en Sigmond (voor). Roetert en Kuypers zyn dus vervangen door resp. Peereboom (H. B. S.) en Jole (Willem II). Wy vernemen, dat d« vervan ging van Kuypers mogelyk slechts tydelyk zal zyn, daar de H. F. C.-er Zondag a.s. verhinderd is. Het Studentenelftal. Het Nederlandsche Studentenelftal, dat op 7 Aril a.s. te 's-Gravenhage tegen de Engel sche Corafchians zal «pelen, is als volgt samengesteld: Doel: Rambonnet. Achter: Denis en Tetzner. «Half; J. CampionJ, Kuipers en Lefèvre. Voor: Snouck Hurgronje, Schilfer, D. Keesier, Siground en Everdingen. DAM WEDSTRIJD. De uitslag van de gisteren gehouden dam- wedstryd van de Damclub „Gouda", gehou den In het clublokaal op de bovenzaal van het Café Duinstee aan de Markt alhier, la ten wy hier volgen. De pryzen zyn toegekend aan: lo klasse. Groep I; De heer C. van, Eyk te Gouda. l'e klasse. Groep XI: De heer G. J. Bar bier te Waddinxveep. 2e klasse: le prys dé heer C. W. den Hoed te Gouda. 3e klasse: de heeren W. Verhoeven te Gouda, J. Gans te Alphen a. d. Ryn, J. Hoeloffs to Gouda. Troostpry'zen werden toegekend aan de heeren M. van der Linden te Gouda, A. van Toll te Waddinxveen, J. H. Nfeïte te Gouda en A. Schuurman te Alphen a .d. RUn. De damliefhebbers die aan de wedstry- den deelnamen en ook de bezoekers amu seerden zich byzonder, vooral by de party tusschen de heeren G. J. Barbier en J. S. <C. van Leeuwen. Deze party, die remise ge speeld werd, moest voor de eerste prys door het lot worden beslist. D© redacteur van de Dam rubriek vestigt er onze aandacht op, dat in de Damrubriek yan Zaterdag in probleem 32 een witte dam moet staan ook op 14. In probleem 83 stond In vergissing een witte schyf op 47, dit moet.jtfn op 44. L A NPB^ÜW"ËN^VEETEE LT\ De Ongevallenwet. Nu met 1 Mei (aanvankelijk was bepaald 1 ApriT) de Land- en Tutnbouwongevallen- wet 1922 In werking treedt, is het misschien niet overbodig een paar opmerkingen onder de aandacht te brengen. Zooals men weet-is de bedoeling van deze wet om de uitvoering zooveel mogelyk te "leggen in handen van de belanghebbenden, waardoor tevens hetfceen op dit tefrein door het particulier initiatief was tot stand ge komen, kon blyven bestaan, zy het dan ook in eenigszins gewyzigden vorm. De werkge ver, die alles zyn beloop heeft gelaten is aangesloten by de Ryksverzekeringsbank; hy die daartegen bezwaar had en dat waren er zeker 90 van de landbouwers kon lid worden van eene Bedryfsvereeni- ging, die thans alles voor hem in orde maakt en waaraan hy zijne premie moet be talen. Het zal nu de vraag zyn, wie het goedkoopst de verzekering zal uitvoeren; naar wy vernemen zulIeiSer waarschyniyk ongeveer acht Bedrijfsvereenigingen zyn, die door den Minister zullen worden erkend, omdat zy volkomen aan de vereischten, dat zy minstens 1000 leden hebben, die minstens 7.5 millioen gulden per jaar «itkeerea. Hoe meer dus de leden van deze vereenigingen meewerken om het aantal uitkeeringen zoo gering mogelijk te doen zyn, en hoe meer zy besparen op de administratie en de con- trdle, des te beter en het ie aan te bevelen om telkens op de algemeene vergaderingen of op de vergaderingen ,dfUf land bouwver enigingen te bespreken, welke middelen ter beveiliging van den arbeider tegen ongeval len men kan nemen en hoe de contrOle daarop kan zyn. Men denke hierby b.v. aan de zorg voor goede ladders en zoldert, aan het touwwerk en aan de beveiligingsmaatre gelen, die aan allerlei gevaariyke werktui gen kunnen worden aangebracht. Het spreekt echter van zelf, dat deze be zuiniging niet mag gaan ten koste van de rechten, die de arbeiders heeft gekregen op eene uitkeering. Om te zorgen, dat de aan giften van een ongeval tijdig geschieden, heeft daarom de wet hierin voorzien en zy heeft daarvoor den werkgever persoonlijk aansprakeiyk gesteld. Terwyi de Bedryfs- vereenigingen by de uitvoering eene betrek kelijk groote vrijheid van beweging hebben gekregen, ook al moeten hare ongevallen reglementen door den Minister worden goed gekeurd en al wordt dus by een ongeval ongeveer alles aan die vereenigingen over gelaten, maakt de wet hier eene uitsonde ring, vooral, zooals de toelichting zegt, om contróle van den Raad van Toezicht mo gelyk te maken, die aan de hand dezer onge- val«-aangiften kan nagaan of de voor reke ning eener Bedryfsvereeniging verzekerde arbeiders de Ijun toekomende schadeloos stellingen naar béhooren ontvangen. Arti kel 62 bepaalt daarom voor eiken werkge ver, ook al Is hy lid van eene Bedryfsver eeniging ,dat >y moet zorgen', dat genees kundige hulp wordt ingeroepen, wannéér aan een verzekerde in zijne onderneming een ongeval in verband met zyne dienstbe trekking overkomt, zoodra de gevolgen van dat ongeval geneeskundige hulp noodlg ma ken. Wie hieromtrent In verzuim ia, wordt gestraft RECHTZAKEN. De zaak der Centrale Crediet- en Landbouwbank te Amerafoort. Door den gewezen directeur der gefail leerde Centrale Crediet- en Landbouwbank te Amersfoort 1» hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der arrend, rechtbank te Utrecht, waarby hy werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf wegena hét pu- bliceeren eener valache balans. TIJDSCHRIFTEN. Het leven brengt ooj( ditmaal op 1 April een interessant verhaal betreffende een Am- ateniamsche effectenbura in de open lucht, waarby hek Dam terrein electrisch zal, wor den verwarmd! Doox ted van frappante by- zonderheden en ku^ig samengestelde foto's wordt getracht de geloofwaardigheid van de grap te bevorderen. Aan paardensport, too- neel, de prefeten van Gorssel enz. zyn voorts illustraties gewijd, terwijl over Louis Cou perus, in de serie „Twintig groote Neder landers," door Frans Coenen wordt geschre ven. - Rotterdamsdie Veemarkt. 3 April 1923. Aanvoert 173 paarden, 37 veulens, 1 eael, 1861 magere runderen, 924 vette runderen, 424 vette graskalveren, 2063 nuchtere kal veren, 114 schapen of lammeren, 676 var kens, 814 biggen, 1 bok of géit. Vette koeieft leltw. 117%—U0, 2e kw. 1.15—1.10, 8e kw. ƒ1—0.90; Ossen le ƒ1.15—1.20, 2e 1.10-1, 8e ƒ0.90—0.80? Stieren le 1—l.bf, 2e ƒ0.95—0.85, 8e ƒ0.75; Kalveren le 1.60-1.90, 2e ƒ1.40— 1.20, 8e 1.05—0.96. m Melkkoeien ƒ235—375, Kalfkoeien ƒ260 —400, Stieren ƒ160—325, Pinken ƒ185— 165, Zuig lammeren ƒ1620, Vaarzen ƒ150 —216, Werkpaarden 125-^225, S'lachtpaar- den 106150, Nuchtere kalveren 816, Fokkalveren 16—27, Biggen 16-68, Overloopera ƒ36—60. Vet vee en vette kalveren met matigen handel in alle kwaliteiten, melk- en kalf koeien met iets levendiger handel, schapen met tragen handel, zuiglammeren redelyk. Varkens in alle kwaliteiten matig, met te rug gaande pryzen. Kaasmarkt. BODEGRAVEN, 8 April 1928. Aanvoer 108 partyen, waaronder 75 met Ryksmerk, 5381 stuks, gewicht 26655 K.G. Pryi Goud- sche Kaas le soort 6265, 2e soort ffy —69; le soort met Rtjksmerk 5869. Han del matig. Coöp. Tuiniersver. „Gouda en Omatreken". Veiling van 8 April 1928, Spinazie ƒ6.60—10.60, Póstéfeto ƒ38— 84, Dunsel ƒ27 per HKOBLG.; Kropsla ƒ5.60 —10.40, id. 2e soort 2—2.60 per 100 stuk»; ld. vellen per kist ƒ0.57—0.67, Rabarber 8-3.10, Radij. 4.10-450, Selderie ƒ0.70 —1.80 per 100 bos. WISSELKOERSEN. 29 Maart 8 AprU officieel' 4! uur Londen 11.8814 1157% Berlyn 0.0118% 0.0120 Parijs 16.82 16.7» Brussel 14.58 14.42 Zwitserland N 46.82 46 92 Weenen 0.00% 0.00% Kopenhagen 48.86 48.77% Stockholm ik,/. 67M 6740 Christiania 45.88 48.90 New-York 2.58% 2.84% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stud 772.4 to Stoudfc Laagste stand 746.9 te Vestmanver. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidr oostelijke triad, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen ragen, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2