Gemeenteraad van Gouda. marktberichten. in tie gisterenavond onder voorzitter schap van Burgemeester Mijs gehouden vergadering van den Kaad dezer gemeente waren tegenwoordig 16 leden. Met kennis geving was afwezig de heer P. D. Muyl- wyk. Verder waren afwezig de heeren Ko- lyn, Koemans en Potharjrt, de beide laatst genoemden wegens inzending van hun ont slag. De notulen der vergadering van 27 fe bruari 1923 werden vastgesteld. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Kaad mede: I. dat de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen by schrijven van 24 Maart 1923 no. 894 Aid. H. O. zyn goed keuring heelt gehecht aan het raadsbesluit van 2 i Februari j.l., houdende benoeming van Mej. M. S. de Vries, Mej. B. van der Veen en den heer J. J. Weeda tot, leeraar aan het gymnasium. II. dat Gedeputeerde Staten bij schry ven van 20/24 Maart j.l. B. no. 1680 (3e Afd.) G. S. no. 21, goedgekeurd hebben te ruggezonden de raadsbesluiten van 27 Fe bruari j.l. tot verkoop van grond aan W M. de Jong en uitgifte van grond in erf- pacht aan Dortland's scheepsagentuui en expeditiebedrijf. III. dat Gedeputeerde Staten by schry ven van 12/14 Maart j.l. no. 362 (2e Afd.; G. S. no. 104, do ontvangst hebben bericht van het raadsbesluit van 27 Februari 1923 tot wijziging der Algemeene Politieveror dening dezer gemeente (marktwezen). IV. dat bij K. B. van 6 Maart 1923 no. 8 is goedgekeurd de verordening op de hef fing van keurloonen - voor vee en vleesch. V. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw blijkens mededeeling van Gedeputeerde Staten van 26 Maart j.l. bezwaar heeft tegen eene heffing van staan geld voor woonwagens van 1.per week en daarvoor wenscht een bedrag van 0.10 per dag. Deze mededeelingen warden voor kennis geving aangenomen. VI. dat de Gemeente-Ontvanger heeft ingezonden een staat vermeldende aansla gen plaatselijke directe belasting dienst 1920, weike door de belastingschuldige niet kunnen worden betaald. Besloten wordt deze aanslagen oninbaar te verklaren. Behalve de aan de orde gestelde stukken zyn ingekomen: Van den heer C. H. Koemans een schrij ven van 22 Maart j.l. houdende mededee ling dat hij ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Van den heer Potharst een schrij ven van 22 Maart jj. klsvoren. De VOORZITTER spreekt er zyn leed wezen over uit flat beide heeren zoo kort voor het einde yan 4e zittingsperiode ge meend hebben hun ontjalag als lid van den Raad te moeten nexnen Het besluit van beide heeren, die, al moge meermalen verschil van meening zyn gebleken, toch met grooten ijver en ambi tie hun taak hebben vervuld, is te betreu ren. Beide brieven worden voor kennisgeving aangenomen. Van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een schrijven van 24 Maart jJ. no. 3041, Afd. M. O. houden de mededeeling van de goedkeuring van het raadsbesluit tot nadere regeling der jaarwedden van het personeel van het Gym naaium pensioenverhaal Voor kennisgeving aangenomen. Van Mevr. J. J. M. Boer—Koeman een verzoek om eervol ontslag als reserve- onderwijzeres aan de openbare lagere scho len tegen 1 Mei a.s. Het gevraagd ontslag wordt eervol ver leend tegen 1 Mei 1023. Van den heer Inspecteur bij het Lager Onderwijs een schrijven van 16 Maart j.l. no. 8 betreffende het voorstel tot reorga nisatie van het Lager Onderwijs in verband met de wijziging der L. O. wet 1920. Van den heer J. J. Hagendoorn, hoofd der Centrale Kopschool voor L. O. alhier een adres van 24 Maart1 j.l. van dezelfde strekking. Besloten wordt beide stukken te behan delen bij het betreffende punt der agenda Van het bestuur van den Bond tegen het schenden van Gods heiligen naam door vloeken een schrijven van 2 Maart j.l. hou dende het verzoek een verbod uit te vaar digen bot het vloeken en ijdel gebruik van God's heiligen naam. Gesteld in handen der Commissie voor de Strafverordeningen. Van'den heer Ch. Zanen alhier een adres van 24 Maart j.l. betreffende het adres der Vereeniglng Middenstandshuisvesting al hier houdende het verzoek om een buiten gewone subsidie uit de Gemeentekas. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Van Regenten der beide Gasthuizen een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1922. Van Regenten van het Van Iterson-Zie kenhuis als voren. Van het Burgerlijk Armbestuur als voren. Van de Commissie van Bijstand in het beheer van betf i «Smpj^te-Pensioenfonde alsvoren. Van Regenten van het Vereenigd Wees- en Aelemoeaenierahuis als voren. Deze suppletoire begrootingen worden goedgekeurd. Van de Huureoramissie aanbieding van het jaarverslag over 1922. Van de Gezondheidscommissie als voren. Van Regenten van het Vereenigd Wees- en Aekmoeaeatershuia als voren. Van Regenten van het Hoffmans Ge sticht als voren. Deze verslagen worden voor kennisge ving aangenomen en zullen worden ge bruikt by de samenstelling van het Ge meenteverslag. Een schrijven van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs betreffende het voorstel tot reorganisatie L. O. Wordt behandeld bij het betreffende punt der agenda. Benoemingen. Benoemd worden: tot onderwijzer aan de O. L. school no. ji: W. Th. de Boer te Oud-Maarsseveen; tot onderwijzer aan de O. L. school no, 6: A. Piersma te Gouda; tot leden der Schattingaeommisaie voor, de Kyksinkomstenbelasting: de aftredende leden A. J. IJsselstyn Azn., R. U. Jongen burger, C. A. B. Bantzinger en I. van Dant- zig; tot lid der Commissie van Toezicht op de Stadsmuziekschool (vac. C. van Veen Azn.): L. H. A. J. M. Quant. Het voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit tot afstand van grond aan de N.V. Sigarenfabriek „Suma tra". Zonder discussie of stemming aangeno men. Het voorstel tot vaststelling der reke ning van het Gemeente-pensioenfonds over 1922. Zonder beraadslaging of stemming aan genomen. Het voorstel tot reorganisatie ran het Lager Onderwijs in verband met de wijziging der L. O. wet 1920. De heer LAFEBER (s.d.) is het met B. en W. eens waar zy zeggen niet verwacht to hebben dat zoo spoedig veranderingen in de L. O. wet van 1920 zouden komen. We staan echter voor het feit, alleen moet de wet nog in het Staatsblad verschijnen. Wanneer de invoering zal plaats hebben, is nog niet bekend. Spr. was zeer verheugd met de totstandkoming der wet van 1920, waardoor een einde zou kunnen komen aan de schrille wanverhouding tusschen het on derwijs der arbeiderskinderen en die der beter gesitueerden. Spr. betreurt nu dat men van den aanvankelijk ingeslagen weg is teruggekomen, door de vergrooting van het aantal leerlingen per klasse. Om het onderwijs vruchtdragend te doen zyn moet het aantal leerlingen zoo klein mogelijk ge houden worden. Noodgedrongen moeten we tjfis by de wet neerleggen. Spr. heeft den indruk dat B. en W. wat voortvarend met het voorstel zyn gekomen. Daar het Koninklijk besluit tot goedkeu ring der wet nog niet is verschenen, komt het voorstel aan Spr. min of meer ontijdig voor. Later zouden den Raad meer preciese plannen kunnen worden voorgelegd, ook in verband met de geruchten omtrent een nieuwe christelijke school en de stichting van een bijzondere neutrale school. De heer V. D. WANT (vh.) zou het be ter vinden indien besloten mocht worden de behandeling uit te stellen, het voorstel thans niet verder te bespreken. De VOORZITTER wijst er op dat de wet in het Staatsblad van 16 Februari j.l. is opgenomen en geacht wordt 1 Januari 1923 in werking te zijn getreden. Het denkbeeld om het voorstel aan te houden meent spr. met te kunnen ondersteunen. De wijziging der 1. o. wet is geboren uit het oogpunt van bezuiniging; waar bezuiniging drin gend geboden is, is het zaak daartoe mede te werken. Bestendiging van den toestand zou slechts tijdelijk kunnen zyn. Het is nog niet te zeggen of de meer dere kosten ten laste van het Rijk of ge meente zouden kennen. De minister zal met een novelle komen om het overgangstijd perk te verkorten, waardoor meerdere koe ien ten laste der gemeenten zouden kun nen komen. B. en W hebben gemeend, nu met het voorstel tot opheffing der school van den heer Slop te moeten komen, om dat goedkeuring van Ged. Staten ook noo- dig is, en teneinde paraat te zijn. Vrees voor verslechtering van het onderwijs door toelating van meerdere leerlingen bestaat meer in naam dan inderdaad. Op de school van den heer v. Kersen zijn 229 leerlingen. Spr. kan niet zeggen dat het onderwijs op die school minder vruchtdragend Is dan op de andere scholen v. g. 1. o. die wat minder leerlingen hebben. By overplaatsing naar de andere scholen zal nog niet het aantal bereikt worden wat thans de school van den heer van Kersen heeft Spr. aAt het gewenscht zoo spoedig mogelijk aan te pas sen bij den béstaanden toestand. De heer LAFEBER (s.d.) acht terugne ming van het voorstel geen bezwaar, om dat de novelle nog moet verschijnen en neemt gaarne aan hetgeen de Voorzitter omtrent de school van den heer v. Kersen heeft gezegd. Toch wyst spr. er op dat men op de scholen der beter gesitueerden 20 leerlingen per klasse reeds een respectabel cijfer noemt; daarom handhaaft hij zijn verzoek aan B. en W. om het voorstel te rug te nemen, anders zal spr. zijn verzoek omzetten in een voorstel. De VOORZITTER zegt dat dit laatste hem aangenaam zal zijn, opdat de Raad in deze uitspraak kan doen. Betreurd kan wor den dat het aantal leerlingen grooter zal worden, aan den eisch der noodzakelijkheid valt niet te ontkomen. De heer LAFEBER (s.d.) wil het onder wijs voor het arbeiderskind, dat op 18-jari- gen leeftijd de gereld in moet om te trach ten zich een bestaan te veroveren, too goed mogelijk doen zijn; omdat de kansen met de beter gesitueerden, die na dien leeftijd nog onderwijs kunnen genieten, too ver schillend zijn. De Vl/UiUiiA'itM merxt op dat het den heer Lateber niet zoozeer te doen is om uitstel dan wel dat hy gekant is tegen de vergrooting van het aantal leerlingerf per klasse. Wat baat dan uitstel, vraagt spr.Y We moeten toen noodzakelyk dien weg op. Het voorstel-Laieber tot uitstel van het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebraent en met 8 tegen 7 stemmen ver worpen. De beraadslaging wordt thans geopend. De heer VAN DER WANT (vi>.) zegt dat het voorstel tot reorganisatie niet in alle opzichten zyn stem kan verwerven. In de eerste plaats verwondert het spr. dat tón opzichte van het voortgezet onderwijs in het Fransch geen overleg met den inspec teur van het 1. o. heeft plaats gehad. Het aanvullen der andere scholen met de leer lingen van den heer Slop acht spr. niet zoo eenvoudig en hy vraagt pf B. en W. het recht hebben dat regelen. Omtrent de overplaatsing der school van den' heer Verjaal naar de kopschool, waar by B. eü W. door zuinigheid worden gedre ven, zegt spr. dat het van zelf spreekt, waar veel lokalen leeg staan die moeten worden benut, maar om nu een gelegenheid te zoeken die niet bestaat, is een verkeer de zuinigheid; een andere onderwijsinrich ting komt er door leeg te staan. Het mo tief zuinigheid acht ppr. niet gelukkig en vraagt of 't wel noodig is nu verandering in oen bestaanden toestand te brengen. Ook heeft spr. bezwaar om de centrale kop school aan haar bestemming te onttrekken, en vraagt of 't wel van goed beleid getuigt in die school verandering aan te brengen. Spr. heeft zich steeds verzet tegen den grooten spoed, waarmede de reorganisatie plannen in zake onderwijs zyn ter hand genomen en de ondervinding heeft geleerd dat het den besten weg zou zyn geweest minder spoed te betrachten. Ten aanzien van het gesprokene door den heer Lafeber merkt spr. op dat de leerlin gen die uitblonken, altyd meerder onder wijs hebben kunen krijgen. De VOORZITTER antwoordt dat de in specteur in de gelegenheid is geweest van de cursusplannen kennis te nemen. Prac tische bezwaren zyn niet te verwachten, iaten volgen. daarheT"aantal na Art' a etam «U vol**: jja De ontvamrers ziin verolicht v<x minder wordt De overplaatsing van de school van den heer Verjaal wil spr. als een alleszins aan bevelenswaardige oplossing voorkomen. De kopschool bevat 10 lokalen, 's voorzitters persoonlijke overtuiging is dat die lokalen nooit vol zullen komen. Nu krijgen er leerlingen onderwijs, werd het 7e leerjaar verplichtend, dan zou de toestand dezelfde blyven. Nu zijn er zes lokalen open; het komt B. en W. niet aanbevelenswaardig voor die ongebruikt te laten staan, omdat de kopschool «e misschien wel eens noo dig zou kunnewdiebben. In het Oosten dei stad is geen enkele o. 1. school. De school van den heer Verjaal is juist gekozen om dat daardoor de mogelijkheid zou kunnen worden geschapen om de bewaarschool aan de Patersteeg te verbeteren. Deze bewaar school is in elk opzicht onvoldoende wegens gebrek aan ruimte. De verhuiskosten zyn niet zoo overwegend en wegen wel op te gen de verbetering der lokaliteit. D© heer V. D. WANT (vb.) bUjft er bij dat bij aanneming van het voorstel nog niet uitgemaakt is of by invoering van het verplichte 7e leerjaar men zal moeten ko men tot bijbouw van de kopschool, daarom vindt spr. het beter den toestand i*>g een jaar te bestendigen en zal spr. tegenstem men. De heer LAFEBER (s.d.) kan zich goed vereenigen met het denkbeeld van B. fcn W. om de school van den heer Verjaal naar de centrale ko school over te brengen. De heer SANDERS (s.d.) vindt in de redeneering van den heer v d. Want veel waars, doch het gaat er om hoe een school, die naam kan het niet meer dragen, beter onder dak te brengen. De school aan de Patersteeg is onbewoonbaar en de toestand daar onhoudbaar, verbetering van die rotte school acht spr. noodzakelyk. Waneer het 7e leerjaar verplichtend ge steld zal worden, dan moet maar een stuk aan de kopschool worden bijgewoond. Om dus voor het oogenblik uit het moeras te komen acht spr. het voorstel aannemelijk. jdet voorstel wordt nu ip gedeelten in stemming gebracht. Het aantal leerlingen per klasse wordt als regel bepaald: op de scholen v. g. 1. o. met 6-jarige leergang ten hoogste op 40; o pde scholen v. g. 1. o. met 2-jarigen leer gang ten hoogste op 86; op de scholen voor u. 1. o. ten hoogste 30. Zonder stemming wordt dit goedgekeurd evenals de opheffing der schooi van den heer Slop en de verkrijging van een avond cursus voor onderwijs in de Fransche faal ten behoeve der 6e resp. 6e klasse dier school. In beginsel wordt besloten op een nader te bepalen tijdstip ontslag te verleenen wegens opheffing der school aan den heer Slop en mej. M. J. Koenraad. De verplaatsing der school van den heer Verjaal naar de kopschool direct na de Paaschvacantie, wordt goedgekeurd met 12 tegen 3 stemman (Tegen de heeren van der Want, Bokhoven en de Jong). De VOORZITTER merkt op dat alle ove rige scholen een afzonderlijke toegang hebben, hetgeen hier niet mogelijk is. Noo- dg zal het zijn dat de hoofden dier scholen in vrede met elkaar leven. De begroottagewijxigingen dienstjaren 1922 en IMS. Goedgekeurd. Interpellatie-Overhand. De heer OVERHAND (s.d.) stelt een tweetal vragen. Ie. omtrent net niet gesioten zyn van de Jan Kattenbrug op"feestdagen. De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. meen en dat het algemeen belang eischt dat voor de feestdagen de Jan Kattenbrug niet gelyk gesteld wordt met de Zondagen. De feestdagen zyn voor een groot deel der bevolking aanleiding op reis te gaan, op dergelyke dagen is er een buitengewoon verkeer, ook van plezierjachten, waar Gou da voordeel van trekt. Het verdient geen aanbeveling het verkeer eenige belemme ring in den weg te leggen. De heer OVERHAND (s/h) zegt dat de Jan Kattenbrug al wat voeten in de aarde heeft gehad. De heer BOKHOVEN (vi>.): „We ko men er wel eens op terug!" Do heer OVERHAND (sH.) wil voorstel len om de Jan Kattenbrug onder dezelfde regeling te doen vallen als de overige brug gen. 1 De tweede vraag van den hjeer OVER HAND betreft op welke gronden de VOOR ZITTER in de vorige vergadering heeft ge zegd dat de kwesties omtrent naleving van bestek en voorwaarden in het vervolg zich niet meer zullen voordoen. De VOORZITTER antwoordt dat de loo- nen onder toezicht van. een opzichter van gemeentewege zullen worden uitbetaald en door de dadelijk op te hangen loonlijst een ieder tot den volgenden maandagochtend in de gelegenheid blijft kennis te dragen van het uitbetaalde loon. Bezwaren als vroeger gerezen zullen zich niet meer voor doen. De openbare vergadering wördt daarop gesloten. BINNENLAND." Directe belastingen. In Staatsblad 01 is opgenomen de wet van 17 Maart 1923 tot wyzigmg van de wetgeving nopens de invordering van s Kyks directe belastingen, in de wet van 22 Mei 1846, Staatsblad 22, worden verschalende wyzigingen aan- De ontvangers zyn verplicht voor iedere betaling, did in hunne handen plaats heeft, qjimiddeilyk kwitantie op het aanslagbiljet te stellen. Indien het aansiagbinet in het ongereede mocht zyn geraakt,jynoet een duplicaat van hetzeive opgemaakte en te gen betaling van 1U cent aan den belasting schuldige uitgereikt worden. Art 8 luidt na de aangebrachte wijziging als volgt: Voor zoover by de belastingwetten de be taling by termynen niet geheel of gedeel telijk is verboden en behoudens de uitzon deringen, daaromtrent by 't volgende ar tikel gemaakt, zyn de aanslagen in de di recte belastingen invorderbaar in zooveel gelyke termynen als er na de maan, die in de dagteekening van het aanslagbiljet is vermeld, nog maanden van het belasting jaar overblyven. Op den laatsten dag van elk dier maan den vervalt een termijn. Vermeldt de dag- teeening van het aanslagbiljet èen latere maand dan de zevende van het belasting jaar, dan is de aanslag invorderbaar in 6 gelyke termynen, waarvan de eerste ver valt op den laatsten dag der maand, vol gende op die, welke in de dagteekening van het aanslagbiljet is vermeld, de tweede een maand later en-zoo vervolgens. Voorts is bepaald dat da de beteekening van het dwangbevel uitsluitend kan worden betaald ten kantore, waaraan de ambtenaar, houder van het dwangbevel, verbonden is of hy inbeslagneming in haxyien van dien ambtenaar. Art. 17 vervalt en wordt vervangen door een nieuw artikel, luidende: Indien de belastingschuldige niet in staat is anders dan met buitengewoon bezwaar de volle belasting te betalen, kan de belas ting door of vanwege den Minister van Financiën geheel of gedeeltelijk worden afgeschreven. Door of vanwege onzen minister van Fi nanciën kan uitstel van betaling van be lasting worden toegestaan, in welk geval wegens de dientengevolge niet betaalde gel den een door dien minister te bepalen in terest verschuldigd is van den vervaldag af tot aan den dag der betaling. De zomertijd en de Eerste Kamer. Gisteren is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer verschenen over het initia tief-voorstel van de heeren Braat en de Boer om den zomertijd niet weer in te voeren. Er blijkt uit, dat de groote meer derheid van de Kamer om uiteenloopende redenen meent dat het voorstel niet kan* worden aanvaard. Men kwam tot de slot- dat het op den weg der regeering ligt, met een modus vivendi te komen, door den termijn te bekorten, gedurende welken de zomertijd zou gelden of, gelyk eenige leden aangaven, door invoering van den midden-Europeeschen tijd. De verwachting werd daarom algemeen uitgesproken, dat b(j eventueels verwerping van het vobrstel- Braat c.s., de regeering in dien zin zou handelen. KERKNIEUWS. Viertal Rem. Gemeente. f Het bestuur van de Remonstrantsche Ge meente te 's-Gravenhage heety het volgen de viertal in alfabetische volgorde opge maakt in de vacature ontstaan door het vertrek van Dr. K. F. Sparnaay: dr. A H. Haentjes te Haarlem; dr. C. J. Hooykaas te Rotterdam; ds. F. KJeyn te Lochum en ds. W. Mackenzie te Utrecht 432e Nederlandsche Staatsloterij. 2e kl. Trekking van Woensdag 4 April ttti 2000 8825. ƒ1500: 13053. 1000: 15787 18069 21025. ƒ200:, 4057. ƒ100 3659, 4505, 4916, 5435, 6767 1|*j 16384, 17261. Prijzen van 30.--: 207 226 274 388 434 478 481 484 491 KA| 514 581 686 592 616 617 683 644 696 AM 708 709 717 739 774 804 890 976 1007 ltófl 1042 1107 1269 1291 1312 1317 1348 1638 1564 1620 1668 1675 1720 1724 1735 1766 1770 1786 1882 1848 1891 1902 1937 1988 1939 1949 1965 1979 2050 2141 2159 2219 2307 2401 2417 2467 2494 2530 2537 2660 2604 26^4 2638 2678 2681 2683 2701 2714 2786 2804 2880 2915 2932 2944 2945 2951 3043 3119 8161 3173 3182 3187 8200 3288 8310 332* 8344. 3866 8382 8422 8444 S44i 3470 3604 3606 3660 3612 8640 8701 37» 3766 8812 3817 3824 3883 8868 3926 39» 3961 4008 4029 4092 4172 4177 4817 4323 4342 4439 4466 4469 4619 4630 4690 4598 4604 4606 4609 4667 4690 4766 4772 4778 4789 4881 4860 4917 4923 4931 4968 49M 6011 6012 6044 6046 6049 6123 6I79 6230 6251 6282 6304 6366 6429 6467 6481 66» 6653 5672 6686 6602 6607 6609 6687 5669 6683 6712 5741 6818 6825 5840 6873 6939 6998 6082 6082 6107 6182 6246 6265 6322 6328 6336 6411 6432 6476 6616 6672 6697 6601 6646 6649 6651 6690 6697 6698 6741 6761 6968 6874 6877 6910 6925 6967 6970 6972 708 1 7113 7179 7203 7233 7246 7266 7427 7486 7496 7612 7629 7670 7719 7739 7758 7783 7796 7809 7847 7853 7922 8012 8056 8069 8091 8114 8143 8151 8206 8220 8265 8266 8306 8312 8313 8326 8861 8866 8366 8427 8462 8491 8501 8532 8610 8662 8666 8713 8726 8,741 8866 8876 8902 8911 8949 8960 8970 8980 8986 9027 9141 9164 9178 9192 9224 9238 9256 9267 9268 9284 9298 9328 9881 9334 9370 9387 9478 9603 9616 9617 9528 9573 9693 9696 9607 9667 9678 9692 9697 9726 9777 9841 9918 9968 10030 10056 10086 10102 10127 10169 10187 10203 10204 10303 10308 10316 10344 10469 10603 10626 10543 10567 10676 10616 10627 10633 10656 10671 10742 10772 10778 1(1801 10844 10916 10927 10946 10964 10969 1Q974 10978 10984 11028 11164 11176 11192 11249 11303 11827 11332 11341 11844 11846 11349 11362 11412 11429 11479 11681 11643 11680 11698 11741 11768 11804 11892 1190 311904 11911 11926 12053 12062 12066 12114 12182 12141 12165 12212 12214 12243 12251 12261 12338 12390 12436 12514 12596 12601 12676 12678 12699 12786 12828 12830 12967 13004 13038 13041 13044 13045 13049 13063 13084 13135 13143 13148 13159 13186 13217 13249 13299 13312 13827 13329 13364 13366 lSjTsi 13411 13424 13487 13494 13606 13622 18667 13672 13708 13717 13718 13727 13744 13797 13811 13905 13916 13994 14025 14033 14138 14148 14170 14173 14219 14239 14260 14290 14300 14311 14349 14386 14396 14410 144)2 14417 14486 14489 14634 14647 14568 14688 14601 14646 14666 14676 14712 14764 14774 14790 14818 14870 14898 14947 14991 16021 15046 16076 16078 15082 15113 16162 15168 15171 16183 16187 16198 16247 15281 16287 16343 16849 15381 15404 15464 15637 16660 1555115687 16709 16745 15766 16804 16820 16838' 16911 16920 16947 15991 16011 16060 16102 16106 16120 16128 16136 16140 161« 16160 16168 16167 16220 16224 16268 16310 16492 16603 16668 16661 16662 16696 16634 16661 16661 16736 16769 16771 16796 16810 16863 16882 16886 17246 17261 17252 17262 17266 17306 17318 17328 17329 17371 17876 17412 17413 17477 17613 17616 17534 17560 17561 17567 17608 17612 17668 17669 17672 17684 17687 17697 17702 17748 17762 1787S 17901 17904 17930 17987 18017 18021 18O80 18085 18109 18303 18339 18343 18390 18393 18445 18490 18561 18674 18688 18690 18712 18716 18758 18794 18897 18923 19004 19060 19078 19123 19125 19168 19164 19173 19186 19200 19211 19240 19269 19272 19276 19284 19296 19310 19362 19378 19409 19462 1948) 19658 19749 19766 19768 19783 19788 19826 19860 19901 19904 19927 19972 19977 19990 19998 20104 20111 20146 20166 20216 20224 20241 20249 20415 20480 20605 20663 20660 20597 20668 20700 20702 20711 20760 20786 20802 20849 20929 20950 20972 20978 2099! 21045 21078 21087 21103 21126 211Ï8 21152 21174 21186 21198 21196 21218 21248 21260 21295 21877 21460 21622 21676 21706 21720 21739 21746 21766 21774 21763 21797 21807 21826 21851 21947 21952 21975 21982 21995 22016 22133 22146 22160 22153 22336 22341 22371 22388 22428 22464 22463 22464 22489 22601 22508 22615 22627 22634 22719 22725 22761 22766 22767 22780 22793 22810 22826 22845 22935 22953 22072 22976 22988 Vorige lyst stond: 222 m. z. 221. GEMENGDE BERICHTEN. Kinderen bruin braden. Uit het Londensche Tijdschrift voor Kh* derbescherming neemt „School en flus het volgende Amerikaansche recept over- „Neem een groot grasveld, goed een half dozijn kinderen, twee of drie bj*» jes, een paar beekjes en wat grint M*s de kinderen en de hondjes goed dooreen zet ze onder aanhoudend roeren op het gr** veld. Giet de beekjes over het grint urt be strooi het veld met bloemen. Bedek het gr heel met een mooien blauwen hetnel, laat het in de zon braden. Als da kinde»* mooi bruin zyn, neem ze dan op en ze in een frisch bad. Het Londensche schrift, dat ook ervaring over de to«P^ sing van dit kookboekrecept beeft er aan toe, dat „aanhoudend roeren eens noodig is. Een redder verdronken. Maandagmiddag ongeveer half tww raakte te Rotterdam de zesjarig*1- kers, die zich met zijn vader aan boora vond van de gemeentelijke veerboot *»•- Weer 8", welke tusschen de Veerade en Katendrecht vaart, ter hoogte,, van de Ryn- jmven, in een onbewaakt oogenblik te wa ter. De 37-jarige havenarbeider J. Geutjes, die zich eveneens op de veerboot bevond, sprong zonder aarzelen over boord en smaakte het genoegen het jongetje t^gry- pen. Zwemmende bereikte hij een juist pas- seerende roeiboot, waarin hij het kind in veiligheid wist te brengen. Op hetzelfde oogenblik echter verdvyeen de moedige red- dti, waarschynlyk door kramp bevangen, in de diepte. Zyn lijk is nog niet opgehaald. Zware brand te Utrecht. Te Utrecht brak gisteravond een hevige brand uit in een noodwoning, staande aan de Magnoliastraat. In enkele oogenblikken tastte het 'Vuur ook de andere noodwonin gen aan en weldra was de geheele verza meling houten gebouwtjes een vuurzee. De brandweer trad krachtig op, doch kon niet anders doen dan de belendende steenen hui len beschermen, want aan blusschen van de vuurzee in de houten huisjes was geen denken. In een uur tijds was het geheele complex venüeld en byna 40 gezinnen wa ren dakloos. De meeste bewoners moeten niet tegen brandschade verzekerd zyn, zoodat de on- gelukkigen al hun have hebben verloren. Van gemeentewege zullen maatregelen worden .genomen om de mens ch en onder dak te brengen. Vershiilende autoriteiten waren op het terrein aanwezig. Nederlandsche eieren in Engeland. Gingen voor den oorlog onze voor export bestemde eieren in hoofdzaak naar Duitsch- lan i alleen de bruingeklëurde Barne\ el ders werden toen hoofdzakelijk naar En geland uitgevoerd de laatste jaren, nu er naar luxe-artikelen als eieren nog altyd zyn, bij onze Oostelyke buren geen vraag meer is, hebben onze handelaars en pluim- veevereenigingen over de geheele linie ern stige pogingen gedaan om vasten voet aan de Engelsche markt te krijgen, wat, dank zy onze^gunStige ligging en de goede zor gen, welke hier» te lande aan de ezport- eieren worden besteed, tot nu toe uitste kende resultaten heeft opgeleverd. Da-t blykt uit onze uitvoercyfers, maar 't blijkt vooral ook uit de openlijke waardeering van de Engelsche groothandelaren. De pluim veehouders in Engeland voeren reeds sinds jaren een actie om te komen tot een wette lijke regeling? ten aanzien van geïmporteer de eieren. Ze wenschen zoodanige maat regelen van regeerimgswege, dat van het buitenland gekomen eieren stuk vgpr stuk gemerkt worden onder aanduiding van het land van herkomst en ze hebbes het zoo ver weten te brengen, dat er een wetsont werp, dit beoogende, is ingedlemL De pluim veehouders hopen op dezé^ wrfze beschermd te worden tegen de fnuikende concurrentie van goedkoope eieren, welke vooral uit Ita lië en thans ook weer uit Polen worden in gevoerd, doch de handelaren in eieren zet ten zich zoo fel mogelyk schrap tegen een op deze wyze in te voeren wettelijke rege ling, omdat naar hun meening de consu ment de gevolgtrekking zal maken dat ge stempelde eieren als minderwaardig moe ten worden aangemerkt. Naar hunne over tuiging zyn ze dat echter vaak allerminst en by hunne actie wijzen ze op de uitste kende qualiteiten van uit ons land gekomen eieren, welke binnen enkele dagen nadat ze gelegd zyn, reeds aan de Engelshe markt worden verhandeld en gewoonlijk te ver- kielen zyn boven de producten van hun eigen land, omdat ze met grootere zorg gesorteerd en beter verpakt zyn. Misdaad? Gistermorgen is de justitie uit Heeren - veen naar Sint-Nicolaasga vertrokken, waar in een eendenkooi het lijk van een twintig jarigen jongeling gevonden is, met een schotwond in de beenen. Massa-vergiftiging van paarden. In verschillende gemeenten in Limburg en ook in enkele plaatsen üi het overig deel van ons land is een massavergiftiging by paarden geconstateerd. In Heerlen en om geving is op het oogenblik by verschillen de eigenaren reeds een twintigtal paarden gestorven, terwijl er een groot aantal ster vende is. Ook uit Echt, Sittard, Venlo en D'ordrpcht worden gevallen van vergifti ging gemeld. t De Tel. vernam dat na gehouden onder hoek is gebleken dat zich in de haver vele witte stukjes krijtachtige stof bevonden, soms een speldeknop groot, die hoeveel heden arsenicum, koper, zink en calcium bevatten. Voorts is gebleken, dat de be wuste haver door verschillende graanhan delaren uit Echt, Sittard en Heerlen op de beurs te Antwerpen gekocht is en per wa gonlading aan verschillende cliënten ver kocht. De haver is te Heerlen door de politie in beslag genomen. Thans is onderzocht aan welke adressen in Nederland van de' haven geleverd ig. Vermoedelijk ie het voedsel te Antwerpen uit Amerika aangevoerd door een boot die bij een vorige reis de witte substantie had overgebracht. De naam van het schip is nog niet bekend, evenmin waar de substantie voor dienen moest. Naar verluidt zouden honderd wagons haver van deze zelfde zen ding naar Nederland verkocht zijn. De ziekte openbaart zich bij de paarden, dadat zij deze haver eenige dagen gebruikt hebben, door hooge koorts, speekselover- vloed en vervolgens door aantastingen van de longpnvliezen en de slijmvliezen, gezwol len lever, nieren en milt, waarna de dood volgt. Nu de juiste oorzaak bekend is wordt J"* tegengift onder andere melk te drin- Het dorp der lange levens. rHet dorpje Colleville in het Fransohe de partement Seine-Inférieure, zoo vertelt de „Chicago Tribune", slaat het record van geheel Frankrijk, wat betreft den levens duur van zyn bewoners. Wanneer de men- schen uit Colleville als maatstaf mogen worden genomen, dan leert hun voorbeeld, dat men oud kan worden en tot het laatst een goede gezondheicL^bewaren, zoo men hoofdzakelijk leeft van lichten landwyn en goede kaas. Het dorpje in kwestie telt thans 623 inwoners. Vijftien ingezetenen van het dorp zijn tusschen zeventig en tachtig jaar, tien inwoners tellen tusschen zeventig en tachtig jaar, tien inwoners tellen tusschen tachtig en zes-en-negentig. Ze genieten zon der uitzondering een voortreffelijke"gezond heid. Te ?amen zyn ze mem dan 1:000 jaar oud. d. w. z. voor ieder oudje een leeftijds gemiddelde van ruim 80. Colleville is het centrum van een streek, die een der beste kaassoorten vaj> Frankrijk produceert. STADSNIEUWS. GOUDA, 4 April 1923. Stemming. Burgemeester en Wethouders van Gouda, brengen ter openbare kennis, dat op Woens dag 11 April 1923, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschie den de stemming ter verkiezing van de le den van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Stemplicht. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd by artikel 72, tweede lid, der Kies wet, dat .ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot 'de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor heïft op de kiezerslijst aangewezen stemdi strict. Artikel 160 der Kieswet luidt: De kiezer, dier niet voldoet aan de ver plichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, wordt, tenzij den rechter van een geldige „reden van verhindering blijkt, gestraft met ''berisping of met geldboete van ten hoog ste drie gulden. Indien ty'dens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen se dert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, of de deswege opge legde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden op gelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de staaf van berisping wordt op gelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt een schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opge legd bij art. 72, tweede lid, in het vervolg te voldoen aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wet boek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hy, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eené krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt,. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Gouda, 3 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, ULBO J. MIJS. De Secretaris, G. J. J. POT. De Gemeenteraadsverkiezing. De Staatkundig Gereformeerde Kiesver- eeniging besloot candidaat te stellen bij de as. verkiezing van leden voor den Gemeen- teraad van Gouda de heeren: 1. C. Kaars, 2. P. Roos, 8..G. v. d. Dool., Het Emmabloempje. De opbrengst van den verkoop van het Emmabloempje, op 2en Paaschdag gehou den, bedraagt 760. Geref. Gemeente. De heer G. van Heiningen, cand. te Gou da, heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente te Ter Aar. De buurtverkeertreinen. Zooals wij reeds hebben bericht, zijn vanaf 1 April o.a. op de lijnen GoudaRotterdam, Gouda:den Haag en GoudaUtrecht, een- daagsche retourbiljetten ingevoerd tegen de volgende verminderde prijzen: van Gouda 1© hl. 2e kl. 3e kl. naar Rotterdam ƒ2.10 1.60 1.05 naar Den Haag 2.90 2.20 1.45 naar Utrecht 3.30 2.50 1.65 Deze eendaagsche retourbiljetten zijn gel dig op de volgende treinen: naar Rotterdam: 6.04*, 7.37*, 846**, 9.56*, 10.35, 11.14, 12.16, 1.01, 2.19, 4. 4.45*, 7.18, 8.32,10.27, 10.57, 11.27; van Rotterdam: 5.29*, 5.50*, 7.22, 9.04, I.18*, 3.04, 4.49*, 5.13, 7.25, 9.26, 10.21; naar 's-Hage: 7.42*, 8.41**, 10.08, 10.40, II.19*, 12.21, 1.06, 2.23, 4.50*, 5.20, 7.55, 8.37, 10.32, 10.53, 11.32; van 's-Hage: 5.49*, 7.11, 9.03, 1.10*, 1.10**, 4.46*, 5.00, 7.16, 9.09, 10.20; naar Utrecht: 6.22*, 6.38', 11.03, 2.06* 4.10, 6.21*, 5.53, 10.10; van Utrecht: 6.30*, 7.39, 9.57, 10.39*, 12.21, 1.15, 8.08, 4.12*, 6.26, 7.59*, 9.00,10.49. beteekent niet op Zon- en feestdagen. beteekent alleen op Zon- en feestdagen. Naar de Bloembollenvelden. De Toeristenclub „Gouda" organiseert Zondag 8 April a.s. een introductietocht naar de Bloembollenvelden (Lisse). De af rit is bepaald», op 4Luur 's worg^ vimaf de Markt. Vermoedelijk 7 uur terug. Voor' voldoende en geschikte rustplaatsen is reeds gezorgd; o.a. zal gerust worden in den mooien theetuin Oud-Hortusticht a. d. Witte singel te Leiden, terwijl als eindpunt is vastgesteld de theetuin „de Nachtegaal" te Lisse. Introductiekaarten voor dezen tocht zyn deze week by alle loden en Zondagmorgen voor den afrit by de leiders gratiB verkrijgbaar. Rika Hopper in den Nieuwen Schouwburg. Rika Hopper, die reeds in verschillen te plaatsen van ons land jubileerde ten ge legenheid van haar 26-jarige tooneelloop- baan in Tolatoï's Opstanding, komt o*/k hier in den Nieuwen Schouwburg op Zon dag 8 April a.s. jubileeren. Kleine zwervers. Door de olitie zyn hedenmorgen aange houden drie kinderen die te Heemstede in een woonwagen thuis behoorden en die wa ren weggeloopen. Zy zullon naar hun ouders worden teruggebracht. Soirée Dansante. James Meyer Fils, de directeur van het bekende Dans Instituut te Amsterdam, or ganiseert Zaterdag 7 April in de zaal Kunst min der Soc. Ons Genoegen een Soirée dan sante voor leerlingen en bezoekers. Teneinde de aantrekkelijkheid van deze Soirée te verhoogen, zullen Miss Mary Gay ford uit Londen en Madlle. Suzette liarra uit Parys hunne modewerking verleenen. Voor byzonderheden verwyzen wy naar de advertentie in dit blad. De Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". Het bestuur van de Roei- en Zeilvereeni ging „Gouda" vestigt er de aandacht van de leden op, dat het Clubgebouw Vrydag 6 April a.s. gesloten zal zyn. Gevonden Voorwerpen. Op eiken werkdag, des voormiddags tus schen 10 en 12 uur, zyn, aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voorwerpen: 1 portemonnaie, 1 sleutel, 1 portemon- naie, 1 groen jasje, 8 rozenkransen, 1 cein tuur. Voorts zyn te bevragen: 1 portemonnaie, by C. de Pater, Pretoriaplein 35; 1 haar speld, A. Guérain, J. v. d. Heydenstr. 27; 1 notieboekje, J. v. d. Heuvel, P. C. Bothstraat 40; 1 dweil, A. Slangen, L. Tiendeweg 82; 1 portemonnaie, A. de Gruyl, Groeneweg 30; 1 g. ring, H. v. Assendelft, y. B. IJzendoorn- park 9; 4 portemonanie, J, v. Schaik, R. v. Catsweg 206; 9 stukjes band, D. de Wolf, Steinkade 1; 1 k. portemonnaie, G. Verbiest, L. Noodgodsteeg 36; 1 potlood, K. D. Ver- hey, Pretoriaplein 17; 1 jnuts, J. de Jong, Boelekade 18; 1 bankbiljet, D. v. Vreumin- gen, Wydstraat; 1 sleute^A. de Jong, IJs- sellaan 45; 1 luns, P. Schfering, Kaam 284; 1 handschoen, H. de Gruyl, Robaarsteeg 10; 1 bril in étui, M. IJsselsteyn, Vorstmanstr. 31; 1 knipmes, P. G. Overeynder, Peperstr. 82; 1 ceintuur, W. Kempers, Boelekade 43; 1 portemonnaie, H. v. Vlaardingen, Bocken- bergstraat 19; 1 sliklap, S. Maier, Regentes- seplantsoen 31; 1 paraplu, L. Prins, 4e Ka de 24; 1 hondenketting, B. Broer, Raamstr. 21; 1 bankbiljet, C. Brencj» W. Tombergstr. 19; 2 duiven, J. A. de Bruin, Noothoven v. Gooretr. 5; 1 spookschaafje, B. Thoen, Klei weg 47} 1 portemonnaie, C. Reurings, N. Haven 296; 1 portemonnaie, M. Ouwersloot, G. Jan Verwellendyk 7; 1 k, portemonnaie, H. v. d. Zwalm, Turfmarkt 100; 1 mantel- ceintuur, H. de Hoop, Geuzenstraat 18; 1 armband, L. Pol, Fourieweg 3; 1 tabak zakje, G. v. Zuylen, St. Josephstraat 27; 1 ceintuur, J. Stekelenburg, Raam 217; 1 p. handschoenen, L. KaptóyU, Vischsteeg 11; 1 haarstrikH B. Vonk, Kleiweg 27; 1 ceintuur, Mej. v. d. Pol, Fluweelensingel 27; 1 porte- monnaietje, W. v. Leeuwen, Keizerstraat 58; 1 kindermuts, L. Binnendyk, Boelekade 21; 1 horloge met armband, J. v. Vliet, Leth- maetstraat 48; 1 boodschappentasch, Wed. Graatsma, Nieuwe Markt 9; 1 boekje, A. v. d. Woude, Komeynsteeg 11; 1 schaartje, Coornhertstraat 14; 30 postzegels, H. Spruit, Keizerstraat 76; 1 ring, G. de. Jong, C. Ketelstraat 53; 1 mesje, D. Steenland, Cronjéstraat 11; 1 pakje met ondergoed, H. Kunst, Baanstraat 11; 1 teekenlap, v. Wijk, Naaierstraat 5; 1 hondje, C. de Krij ger, Gr. v. Bloisstraat 4; 1 portemonnaie, de Rotte, Bothstraat 53; 1 kindertaschje, G. Nieuwjoort, Krugerlaan 41; 1 halsketting, A. v. Ewyk, Moordr. Verlaat 1; 1 hand schoen, B. van Reede, Bothstraat 53; 1 gonje zak, H. Geul, P. C. Bothstraat 46; 1 rozenkrans, J. Noorlander, Raam 195; 1 hon- déhhaisband, J. Sm(to, P. C. Bothstraat 14; 1 schoolétui, J. Ravensberg, IJssellaan 17; 1 steigertouw, B. Calmeyer, L. Willemsteeg 9; 1 schooltasch, J. Kooy, Achter Willens 707; 1 portemonnaletje, T. IJkenboom, Zwarteweg 695; 1 duimstok, P. Vergunst, W. Haven 13; 1 lepel en een groenteachep, Buursma, P. C. Bothstraat 7; 1 handschoen tje, A. Kreeuwen, Turfmarkt 11; 1 k. por- temonnaiettje, J. Rietveld, Vrouwensteeg 26; 1 kinderringetje, Veldt, Burg. Martens- singel 59; 1 portemonnaie, v. Driesten, Turfmarkt 62; 1 bril, Scheerens, Heerenstr. 17; 1 jongensjas, A., Snel, Muilepoort 69; 1 bontje, A. v. d. Heuvel, Keizerstraat 24; 1 kinderhoedje, J. Verhoef, Boschweg 27; 1 heerenhandschoen, J. de Bruin, Tuinstraat 9; 1 portemonnaie, J. J. Korevaar, L. Tien deweg 42; 1 rozenkrans, A. de Graaf, Turf markt 63; 1 rozenkrans, B. Verschut, Doewin straat 26; 1 lorgnet in étui, B. Degekamp, Bogen 41; 1 portemonnaie, K. v. Essen, Bockenbergstraat 28; 1 stenographieboek, J. v. d. Berg, Vor»tman8traat 64; 1 porte monnaie, P. Snel, iteerenstraat 110; 1 spon- z^ndooe; J. Bndenburg, W. Haven 66; 1 huls sleutel, H. Bakker, Boomgaardstraat 90; 1 haarkam, J. Slange, Houtmansgracht 17; 1 pet, J. Frison, Markt; 1 ceintuur, W. v. Kersbergen, Bockenbergstraat 64; 1 tafel mes, J. Furrer, Groeneweg 69; 1 ceintuur, A. Boef, O. Haven 48; 1 rozenkrans In étui, Dernee, Kleiweg 79; 1 portemonnaie, H. IJs- sel de Schepper, Crabethstraat 43; 1 p. bre tels, J. Kaars, L. Tiendeweg 67; 1 bankbil jet, H. Verkrooet, Groenendaal 88; 1 rozen krans, F. Jansen, P. C. Bothstraat 12; 1 vulpenhouder, A. de Graaf, Turfmarkt 63; 1 reticule, A. Steenbergen, Gr. van Bloisstr. 17; 1 bril met doos, A. Barehdse, v. Streijen- straat 44; 1 portemonnaie, J. Buursma, P. (X Bothstraat 17; 6 zakdoeken, A. de Jong, Raam 75, Agenda: k 4 April. 8 uur. Soc. „de Réunie". apenbare verg. afd. Gouda. Bond van Ned. Onder wijzers. 8 April. 2 uur. Nieuwe Schouwburg. Kinder- matinée ilo^r Mevrouw Antoinette van D()k. 12 April./i uur. Nieuwe Schouwburg. Con cert ^Symphonia". UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. De kiesvereeniging Ammerstet heeft de volgende candidaten voor den gemeenteraad gesteld: C. Dogterom (aftr.), J. S. Stuur man (aftr.), W. Ooms Oz. (aftr.), A. Zaneo Pz,, J. Visser, C. Zaaneu Hz., H J. Scholten Jac.zn., P. C. Kok, Herm. de Jong Pz., Otto Ooms, C. van Harten en G. de Jong Jz. BERGAMACHT. B .en W. dezer gemeente hebben aanbe steed het jaariyksch onderhoud der gemeen te-eigendommen, waarbij werd ingeschreven voor timmerwerk: door Gebr. v. d. Wal, voor 394 en door S. v. d. Oevertvoor ƒ436. Met selwerk: C. v. d. Oever voor 468, P. Beze- mer 558.15 en A. v. d. Lecq 612. Schilder werk: B. Veer, 316 en A. C. Bezemer 352. Smidawerk: C. Rietveld 190 en T. v. Zoest 195.60. Aan de laagste inschrijvers Is het werk gegund. Eenige vryzinnige kiezers hebben candi daat voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing gesteld de heeren: 1. A. Oskam Dzn. (aftr.), 2. K. Hoffland (aftr.), 3. C. Kok Tz., 4. C. d. Hee (aftr.), 5. W. Stigter Pzn., 6. G. v. d. Bas; 7. D. Hoogenboczem, 8. K. 3. Kok; 9. A. D. Oskam Azn. BERKENWOUDE. Naar men verneemt zyn alhier plannen in voorbereiding tt ohet in dienst stellen van een auto-dienst BerkenwoudeGouda en Berkenwoude—Rotterdam. BOSKOOP. Tot predikant by de Geref. Gemeente is beroepen Ds. W. Veder te G^tda. GOUDERAK. Zondag 1 April hield de postduiven-ver- eeniging De Witpen een wedvlucht om eieren, van uit Schoonhoven. Duiven werden losgelaten 10.16 uur. De pry zen werden als volgt behaald: le prijs H. J. Scholten 10.23,12 uur, 2e A. W. Soet 10.24.9, 8e F. D. Both 10.24.20, 4e H. J. Scholten 10.27.17, 5e F. D. Both 10.27.27, 6e idem 10.28.62, 7« A. W. Soet 10.28.56, 8e F. v. Vliet 10.29.19, 9e T. D. Both 10.29.27, 10e A. den Braber 10.29.58, He T. D. Both 10.30.8, 12e idem 10.33.41, 13e A. W. Soet 10.34.7, 14e F. v. Vliet 10.34.42, 15e J. C. Honkoop 10.35.39, 16e F. v. Vliet 10.87.39, 17e A. de Groot 10.37.48, 18e A. den Braber 10.39.0, 19e J. C. Honkoop 10.39.55, 20c idem 10.41.49, 21o A. den Braber 10.43.47, 22e F. v. Vliet 10.43.49, 23e H. J. Scholten 10.44.20, 24e ÏL Loendersloot 10.44.25, 26e A. de Groot 10.44.59, 26e J. C. Honkoop 10.46.9, 27e A. W. Soet 10.46.31, 28e C. v. Vliet Nz. 10.46.46v 29e A. de Groot 10.47.29, 30e P. Burger 1047.35, 81e W. Loendersloot 10.47.45, 32e P. Burger 10.47.51, 33e idem 10.48.43. le overduif J. Baas 10.49.16. De Raad dezer gemeente is in opeWare vergadering byeengeroepen op Vrydag 6 April a.s. des v.m. 10 uur. De agenda vermeld: Mededeelingen. gekomen stukken. Eventueele benoeming onderwyzer(es) aan de openbare lagere school (vacature v. d. Heyden). Benoeming lid schattingscommissie, wegens het niet aannemen der herbenoeming door C. Ver kerk. Vaststelling verordening regelende het beheer der drinkwaterleiding. Wyziging bouw- en woningverordening. Aanslag fo rens G. van Dyk G*n., Moordrecht Recla mes Schoolgelden. Idem waterleiding. REEUWIJK. De soc.-dem. candidaten voor den ge meenteraad zyn: 1. A. van Os (aftr.); 2. H. Achterberg, 3. W. Schouten Dz. SCHOONHOVEN. By de examens aan de Rijks Vak- en Kunstnijverheidsschool voor goud- en zilver smeden en horlogemakers alhier, werd het einddiploma toegekend aan: afd. goudsme den: H. A. Gunters te 's-Gravenhage en W. J. v. Andel'te Rijswijk; afd. horlogemakers: C. G. J. Loonen te Ambt-Delden. Toegelaten werden tot het derde studie-jaar: afd. goud smeden: B. Pelt Azn., B. Belt; afd. zilver smeden: H. de Leeuw den Bouter, A. J. A. Nienhuis; afd. horlogemakers: B. Bruns, A. J. v. Cuyk, H. A. Weijschedé. Toegelaten tot het tweede studiejaar: afd. goudsmeden: G. J. v. <L Gergh, P. J. Gaillard, C. Hol, C. Kous (voorwaardelijk); afd. zilversmeden D. Keykhof, C. Oostrom; afd. horlogema- kere: H. G. v. Helden, J. Velthuisen, K- Ko- vacsevita, B. v. Bos ren, L. Lankhorst (voor waardelijk). STOLWIJK. Zondagavond gaf de Tooneelvereeaiging Kunst na Arbeid een opvoering van het dra ma in 4 bedrijven „De Fabrieksbaas". De zaal was stampvol met een aandachtig luis terend publiek, dat geheel met het spel mee leefde. De opvoering zelf was voortreffelijk, de rollen waren in zeer goede handen. Deze uitvoering is dan ook wear een waar succes voor de vereoniging geweest. Voor afwisse ling zorgde het Stolwyksche 8trijkje, weke tusschen de bedrijven een goed nummer mu ziek tyn gehoore bracht. We hopen, dat de samenwerking tusschen beide vereenigingen zal blyven voortduren, daar hierdoor de uitvoeringen van Kunst na Arbeid nor aantrekkelijker worden. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen G. V. B. I April 1923. 2e klasse A. G. S. V. U—Woerden II 17—0 3e klasse B. G. S. V. Ill—Moordrtcht II 5—1 4e klasse B. Gouda V—Haastrecht II 0—8 G. 8. V. IV—Bergambacht I 0—4 2 April. 4e klasse B. G. S. V. IV—Haastrecht II 0-8 De Voetbalvereen. Bodegraven speelde op eigen terrein een vriendschappeiyke wedstryd U. Zondag tegen The Ghasshop- pers vanx Lelden, een combinatie van spe lers uit verschillende vereenigingen, o.a. was er de aanvoenler van een tweede Was ser by, en waren de meeste spelers biyk- baar zeer goed geroutineerd in het spel. Beide clubs hadden 2 invallers; by Bode graven was een der invallers een verliete- ring, omdat deze (A. S.) van ouds een be trouwbaar speler ia. B y<le rust stapd het 02 voor Lelden en aan het einde 8—2 voor Bodegraven. Indien het elftal van Bode graven a.s. Zondag volledig uitkomt, be- Btalt veel ans, dat van O. N. A. te Gouda gewonnen zal worden. LAND- EN TUINBOUW. Int. Tuinbouwtentoonstelling te Haarlem. In het voorjaar van 1926 zal te Haar lem oen groote internationale tentoonstel ling gehouden worden van planten In den vollen grond uitgeplant, benevens van bloombollen De volgende commissie is voor deze ex positie benoemd: Ernst M. Krelage (War- lem) voorzitter; Jan Roes (Heemstede) vice-voorzitter; H. M. Ru y sen aars Hzn. (Heemstede), Joa M. J. Braam (Heem stede), Jac. W. B(jve«t (Overveen), J. M. C. Hoog (Haarlem); Cf. Ludwig (Hille- gom), L. de Wilde (Heemstede), J. Preiyde Gzn. (Heemstede), Chr. Eggink Jr. (Voor schoten), K. J. GriWUfitté» (Lisse), J. W. A. Lefeber Lisse), Adr. Veldhuyzen van Zanten (Hillegom), M. Alderdon Gin. (Aalsmeer), D. Eveleens-Maarae (Aals meer), J. M. C. Mensing (Aalsmeer), J. H. Straaten van Nes en D. Frete (Boskoop). TOONEEL. FusieHdJeraan»—Louis de Vries? Naar tie Tel. verneemt zou de he*r Louis de Vries met verschillende tooneelkunste naars in onderhandeling zijn, ten einde voor het volgende seizoen een nieuw tooneelge- zelschap te vormen. Ook zou het reeds oude plan van een fusie met de Nederlandsche /rooneelvereeniging, directeur Herman lleyermans, onieuw door beiden in over weging genomen zijn. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Onvatbaarheid voor tubercnloee. Op het natuur- en geneeskundig congres, dat de volgende week te Maastricht wordt gehouden, zal de voorzitter prof. Spronck een openingsrede houden, waarin hy een ontdekking zal bekend maken betrekking hebbende op de immuniteit tegen tubercu lose. Kaasmarkt. Woerden. 4 April 1923. Aanvoer 76 partijen. Pril» Goudache Kaas le art i 60—63, 2e art. 56—69; la srt met Rykamer 58ƒ67Hendel ma tig. WISSELKOERSEN, 3 April 4 April officieel 8 uur Londen 11.88 11.87% Berlijn 0.0120% 0.0120% Parys 16.80 16.46 Brussel 14.40 14.15 Zwitserland 46.96 46.90 Weenen 0.0036 0.00% Kopenhagen 48.6» 4841 Stockholm 67.86 67.60 Christians 45.85 46.85 New-York 244% 8-54% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 771.4 te Kopenden. Laagste stand 7514 te Veetmonver. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige, later afnemende Zuidoos telijke tot Zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, weinig ochtends

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2