TARWE NA PUIJ VIS' JohanChrlstlaanUorlas J. C. Dorias Wagens sterfgeval is de zaak DORLAS, Westhaven 2, a.s. MAANDAG GESLOTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Het echtpaar Carnarvon had aanzien!Uk geërfd van Alfred Rothschild, die bevriend waa met de echtgenoote van den graaf, cn ook reeds tydens zijn leven veel voor de Carnarvon* had gedaan. Lord Carnan had in zijn talrijke huizen en kasteden mooie collecties antiquiteiten, vooral Egyp tische. iDe dood van Carnarvon cal onder de by- geloovige Egyptenaren en toch al zeer te gen de Britten ingenomen inlaad ache bevol king zeker veel indruk maken. Het volk, zoo zegt de N. R. Crt. zal er zeker een be teekenis aan geven en zeggen: „Zoo gaat het den grafschenner, die de bezwe ringsformulieren van de oude Egyptische goden minacht en zelfs de rust der dooden niet eerbiedigt." Dat wordt' men zal het zien binnenkort een legende, die zal blijken niet meer uit te roeien te zjjn. Daar bij komt nog de wijze waarop de wrekende wil van de vertoornde godheden zich (naar fellah- en bedoeïnen-opvatting) heeft ge manifesteerd. Ziet: de steek van een onaan zienlijk insect was voldoende om den Brit- schen lord die met houweel en, breekijzer verzegelde toegangen liet foroeeren, op het zjekbed te werpen en te doen sterven. ..De legende is geboren, niets zal haar kunnen onderdrukken." Berichten in Parijs en Londen uit Roe menië spreken van het uitbreken van een revolutie in Roemenië. Aanleiding hiertoe moet vermoedelijk worden gevonden in de overdreven geruchten, dat in oud-Roemenië de minderheden wegens het van kracht. wor den der nieuwe constitutie van hun rechten beroofd zijn, waardoor zeer groote opwin ding is ontstaan, terwUl de oppositiepartU van Avareacu tegen het kabinet Bratianu dagelijks groote betoogingen organiseert. BU een dergelijke betooging te Boekarest drong do menigte door tot het Koninklijke paleis waar de ruiten werden ingeslagen, zoodat soldaten tusschenbeide moesten ko men en talrijke personen gewond werden. In Moldavië zijn progroms tegen Joden georganiseerd, zoowel in kleine gemeenten als in Jassv. De Joden vluphtten in groeten getale naar Galatz en Braila. Het bericht, dat het ko ninklijk paar Roemenië heeft verlaten, vol gens het Roemeensche Gezantschap in Boe dapest, is onjuist. Wel bevindt de koning zich ver van Boekarest op jacht, terwyl de koningin op bezoek bij haar dochter te Bel grado ia Dé door de studenten gesteunde onlusten te Boekarest hebben groote opwin ding onder de boeren veroorzaakt, die in de provincie voortdurend betoogingen tegen de regeering houden. Het geheele land bevindt zich in een staat van opwinding en het ka binet Bratianu tracht de ontevredenheid van de bevolking met de wapens te onderdruk ken. Men kan nog niet beoordeelen of de re geering meester over den toestand blijft. VERSPREIDE 'BERICHTEN. DUITSCHLAND. De loonen in de Düitsche nijverheid. Halverwege de maan^ Ayrii zullen de be- I Z0U Verkr^gen- etuurdersbonden uit de vakbeweging met die der fabrikantenvereenigingen samen komen om te onderhan-'Hen over de sta -iliisatie van de loonen in de Duitsche nUverheid. Tevens zal men de vraagstukken van het «topzotten van bedryven en het neerleggen van het werk bespreken. ENGELAND. In 1917 was het s.s. Laurentic ter hoogte van Lough Swilly (noordkust van Ierland) getorpedeerd en gezonken. Opnieuw iB thans het bergingschip van de Admiraliteit, de Racer, naar Londonderry vertrokken om te trachten het goud te bergen, dat met dit «chip naar de diepte was gegaan, en dat een waarde had van 5.000.000. Het is reeds het zevende seizoen, dat er door de Racer naar dit goui gezocht wordt, en to^ en met Augustus van het afgeloopen jaar was reeds voor 1.600.000 aan goud bovengebracht. Ofschoon de duikers, die het goud moeten zoeken in het zand om het wrak heen, hun werjc onder de grootste moeilijkheden moe ten volbrengen, hoopt men meer dan de helft van het gezonken goud te zullen terug krij gen. kwamen en moest om 8 uur te Luzern aan komen. De locomotief behoorde tot het eer ste type, dat door de machinefabriek Oerli- kon was afgeleverd. Het ia gebleken, dat de transformator gesprongen is, hetgeen tot op heden nog nimmer op een dergelijke machine was voorgekomen. De oorzaken van het ongeluk zijn nog niet met zekerheid vast te stellen, doch men vermoedt, dat er gas- vorming heeft plaats gehad en dat het gas plotseling is ontploft. De ontploffing was zoo hevig, dat de beide wanden der locomotief werden inge drukt en op de spoorlijn terecht kwamen. OOSTENRIJK. Metaalbewerkersstaking. In de Böhlerwerke, de grootste staalfa briek van Oostenrijk, ia gisteren een alge- meene staking uitgebroken. De stakers eischen het ontslag van alle arbeiders, die aan de socialistische vakvereeniging geen contributie betalen. RUSLAND. Lenin wordt weer beter. Het laatste bulletin betreffende den ge zondheidstoestand van Lenin zegt, dat de symptomen van de longaandoening minder worden en dat zyn algemeene toestand ge leidelijk veibeterd. De temperatuur is thans 36A VEREENIGDE STATEN. Een hevige storm heeft gisteravond in de Vereenigde Staten groote verwoestingen aangericht. Te Pineville in den staat Loui siana werden 24 personen gedood en 50 ge wond. In een der hoofdstraten werd van een ry van twintig huizen de gevel weggerukt, terwyl ook vele andere gebouwen werden beschadigd. De verbindingen met de nabu rige steden Buyck en Goodpine zyn verbro ken. Gevreesd wordt, dat ook laatstgenoera de steden zeer door den storm hebben ge leden. Te Wendell in Noord-Carolina werden niet minder dan vijftig huizen verwoest. Vyf en twintig personen liepen er verwondipgen op. Te Caes in Texas werden twintig wonin gen vernield, doch persoonlijke ongelukken kwamen daar niet voor. Uit tal van plaatsen in de staten Missis sippi en Louisiana wonden hevige stort regens gemeld. De rivieren zyn er buiten de oevers getreden en op tal van plaatsen het spoorwegverkeer verbroken. demonstreerd, dat een overwegend deel van onzen handel en industrie het vrijhandels- stelsel niet wenacht prijs te geven. Een nieuwe wachtgeldregeling. Naar de Tel. verneemt heeft de Minis ter van Oorlog aan de commissie voor ge organiseerd overleg een nieuwe toepassing der wachtgeldregeling ter beoordeeling voorgelegd. In hoofdzaak beoogt het voorstel het percentage van 70 terug te brengen *0 Zomerdienst spoorwegen. De N. R. Crt. bericht, dat de zomerdienst op de Neder land sche spoorwegen 1 Juni werking zal treden. BINNENLAND. Het Midden-Damterrein. Naar de Tel. verneemt is eenigen tyd geleden door de Damhotel-combinatie in Amsterdam een gewijzigd voorstel voor de hotelbebouwing ingediend. Het nieuwe voor stel wil alle risico voor de gemeente op heffen en bevat een aanbod tot betaling van een zeer aanzienlyk bedrag in contan ten aan de gemeente in plaats van de oor- spronkelyke aangeboden 900.000 prefe rente aandeelen, waartegenover do hotel- combinatie het erfpachtsrecht voor 125 jaar De werkloosheid in Engeland blijft lang zaam afnemen. Het dept. van arbeid deelt mede, dat er op 26 Maart 1.243.000 personen totaal werkeloos waren, hetgeen 17.000 min der is dan de vorige week. In Juni 1921, toen het werkloozencU'fer het hoogst was, bedroeg het 2.000.000. In de kringen der spoorwegarbeiders heerscht, zooals in vele andere bedryven, groote ontevredenheid in verband met ver dere loonsverlagingen. Reeds zUn de loonen voor verschillende groepen met 10 shilling verlaagd en voor anderen, zooals de machi nisten met nog meer. Thans wenschen de di recties de loonen der arbeiders in de werk plaatsen en reparatieinrichtingen opnieuw met 6% shilling te verminderen, waardoor feitelijk de geheele tydends ^en oorlog ver kregen duurtebljslag zou verdwijnen. Ten einde dit te voorkomen heeft heden te Lon den een vergadering plaats van spoorweg personeel teneinde te beraadslagen over het aannemen eener algemeen*' gedragslyn. ZWITSERLAND. De conferentie te Lausanne. Men rekent er op, dat de heropening van de conferentie te Lausanne op Zondag 15 dezer zal plaats hebben. Maandag heeft in ÖeiÜve'een ontploffing plaats gehad op een electriaehe locomotief op de Gothardlyn, niet ver van Lavorgo, tusschen Faido en Glornico. Het verkeer W0*e de Paasehdagen zeer levendig en de Bondaspoorwegen hadden verschillen de speciale treinen georganiseerd naar Tes- slno. De bewuste trein vervoerde vele rei- <H« Hit Iachoo Locarno tone- Interparlementaire Unie. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, en het lid dier Kamer mr. V. H. Rutgers zyn naar Bazel gegaan om als leden van het bestuur der Interpar lementaire Unie de vergadering van de Unie by te wonen. Eerste Kamerverkiezing Zuid-Holland. D© provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren in buitengewone zitting, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. van den Berg. gekozen tot lid van de Eerste Kamer mr. P. E. Briët (A.-R.) advocaat te Leiden bij eerste stemming. Uitgebracht werden 73 stemmen waar van 2 in blanco. Van de 71 geldige ttem- men verkreeg de heer Briët er .13. Voorts werden uitgebracht op H. van Kol (S. D. 4. P.), 19 stemmen; mr. P. Rink (Vrij heidsbond) 10 stemmen; prof mr. van Vol- ïehhoven 3 stemmen; mg. S. van Houten (lib.) 1 stem. Een bloemenhulde. Het lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, de heer Volker, vond by den aan vang van de heden gehouden buitengewone zitting van dit college een bloemstuk op zyn tafel, een attentie van den Vryheids- o-nd ter herinnering aan het feit, dat het rin Juni a.s. 25 jaar geleden zal zyn, dat de tyeer Volker zym intrede deed in de Pro vinciale Staten. Een borstbeeld van de Koningin. Een reeds eenigen tyd geleden door den heer Gerard C. Vrint, beeldhouwer en kunst schilder te 's-Gravenhage gemodelleerde jubileum-buste van de Koningin, is thans gereed gekomen en zal, van den I4en de zer af, worden tentoongesteld in de Ko- ninklyke Kunstzaal Kleykamp aan den Ouden Scheveningschen Weg te 's-Graven hage. Het plan was dit beeld in brons uitge voerd te exposeeren, doch hiermede kon niet tydig tegen bovengenoemden datum worden gereed gekomen, zoodat het nu in gips zal worden tentoongesteld. Later zal het inversehillend materiaal, gips, brons en marmer verkrijgbaar zijn. congres voor den vrijhandel in voor bereiding. Naar de TeL verneemt worden op het oogenblik besprekingen gevoerd tusschen verschillende vereenigingen op het gebied van handel en industrie Lz. het houden van een vrijhandelscongres. Men meent, dat aan het reeds eenigen tijd gekoesterde voorne men, om een zoodanig congres te houden, thans gevolg moet worden gegeven en dat, nu de eerste schrede in de richting van pro tectie ia gadaan, krachtig moet worden ge- Prov. Staten van Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zyn gistermiddag in de vergaderzaal der Eerste Kamer in buitengewone zitting bij eengekomen, onder voorzitterschap van ba ron Sweerts de Laadas Wyborgh. Aan de orde was de verkiezing van lid der Eerste Kamer ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen als zoodanig door den heer mr. L. D. C. van den Berg» Uitgebracht werden 73 stemmen, waar van 2 blanco, 38 op mr. P. E. Briët, 3 op prof. mr. Van Vollenhoven, 19 op den heer H. van Kol, 1 op mr. S. van Houten en 10 op mr. Rink, zoodat gekozen is mr. P. Briët Aan de orde was hierop een voordracht van Gedeputeerde Staten tot het toeken nen van een provinéiaal subsidie in de ver betering van den weg onder Overschie, loo pende van de Doenkade tot de grens met de gemeente Rotterdam. De heer van Voorst tot Voorst wenschte een inlichting te ontvangen omtrent de mo gelijkheid van opheffing van de tol op den bedoelden weg. De heer ten Hope bracht hulde aan Ge deputeerde Staten voor het indienen van deze voordracht. Het speet hem echter, dat Gedeputeerden geen aanleiding hebben ge vonden een voordracht in te dienen voor verbetering van den weg by Zwyndrecht. Het was spr. bekend, dat de gemeente met een nieuw verzoek by Gedeputeerden zou komen en hy hoopte, dat dit dan ernstige overweging zou vinden, zoodat in de eerst volgende zitting een voordracht van Gede puteerden in behandeling zou kunnen wor den genomen. Voorts wenschte spr. de vraag te stellen of aan de concessie-ver leening voor een tol de voorwaarde wordt verbonden, dat Gedeputeerden toezicht kun nen uitoefenen op het onderhoud van den weg. De wegbeheerder, die den tol op den Delf weg tusschen de Hoornbrug en Delft beheert, doet niets:aan den weg. Dit niettegenstaande de tolopbrengst ver leden jaar 60.000 heeft bedragen, by on kosten van 10.00#. De weggebruiker moet thans driemaal méér betalen dan weleer. De heer Hoffman sloot zich aan by den door den heer Ten Hope geoefenden aan drang tot verbetering van den straatweg by Zwyndrecht. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Limburg, de sprekers' beantwoordend, deel de allereerst mede, dat de tol bU Overschie niet kan worden opgeheven. De vergelij king van dezen weg met den Zwyndrecht- schen weg is een vergelyking van twee on vergelijkbare grootheden. Intusschen zullen Gedeputeerden een nieuw verzoek van het gemeentebestuur ernstig in overweging ne men en de Staten zullen in de gelegenheid worden gesteld zich een volledig beeld van deze aangelegenheid te vormen. De vraag van den heer Ten Hope betreffende de tol aan den Delftweg Was eigenlyk buiten da orde. Spr. kon echter mededeel en, dat aan de tolconcessie de voorwaarde is verbonden dat Gedeputeerden toezicht kunnen oefenen op het onderhoud van den weg. In het ge val van den ^ol aan den Delftweg hebben Gedeputeerden Delft reeds bedreigd met in trekking van de concessie indien de op brengst niet wordt besteed voor wegver- betering. Tot dusver hebben de kosten ech ter de opbrengst overschreden. Het voorstel van Gedeputeerden werd hierop zonder hoofdelyke stemming aan genomen. Aan de orde was daarna een adres van den Tuindersbond, waarin wordt aange drongen op credietverleening aan noodly- dende tuindera in de provincie. Dit werd ten fine van prae-advies in handen van Ge deputeerden gesteld. De Voorzitter nam hierop afscheid van de Statenleden met het oog op de expiree- rende zittingsperiode. Hij dankte voor de aangename wyze waarop zy zich aan zyn leiding hadden onderworpen en constateer de, dat de debatten zich steeds door een aangenamen toon hadden onderscheiden. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik om zUn goede wenschen over te brengen den heer Voller, die eerlang den dag herdenkt, waarop Hij voor 25 jaren zyn in trede in de Staten deed. Verder uitte spr. zfyn beste wenschen voor het herstel der zieke Statenleden, de heeren Von Fisenne en Visser van iJkendoorn en herinnerde er aan dat laatstgenoemde reeds 31 jaar lid van de Staten is. Zonder iemand te kort te doen, meende spr. te mogen getuigen, dat deze een der uitnemendste leden van de Staten is. Hierna werd de buitengewone zitting ge sloten. GEMENGDE BERICHTEN. Moordaanslag. Te Roermond werd een20-jarigen ar beider K. by een twist een levonsgevnar- lyke messteek in den buik toegebracht. Alt vermoedelijke dader werd aangehouden J. H. P., 24 jaar, houtzager te Neer, die een volledige bekentenis aflegde. Het mes waar mee de misdaad werd gepleegd, is gevon den en in beslag genomen. Ken Haagsch advocaat slachtoffer van treindieven. Mr. H. F. Lütge, advocaat en procureur te Den Haag, is op een zakenreis naar Ma drid te Antwerpen het slachtoffer gewor den van treindieven, die waarschynlyk tot een internationale bende behooren. De heer Lütge had twee valiezen by zich en had die gelegd in het bagagenet van een eerste klasse coupé, waarin hy reisde. Toen hy in Antwerpen zich uit de coupé ver wijderde, verzocht hy den conducteur de coupé te sluiten, hetgeen in zyn tegenwoor digheid gebeurde. Toen de heer Lütge te rugkwam, vond hy de coupé geopend; te vens bemerkte hy dat een zyner valiezen verdw^pen was en wel, dat waarin zich voor duizenden guldens waarde bevond, on. knoopen van platina met brillanten bezet en documenten van groote waarde. De politie te Brussel, by wie de bestolene aangifte deed, heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Een nette cavalier. Het 20-jarige meisje T. S. uit Drachten, zou met een motorrijder een eindje op de duo-zitting meetoeren. Doch hy nam het meisje heelemaal mee naar Assen, waar hij haar 's avonds voor de Marechaussee kazerne neerzetten en er zonder meer van door ging. Door de goede zorgen der ma rechaussee is het meisje in staat gesteld, t avonds nog naar haar woonplaats terug te keeren. Verstikking door kolendamp. By de Zeeburgersluizen in het Merwede- inaal te Amsterdam, wordt baggerwerk verricht. De werklieden, die den bagger molen bedienen, slapen in keten daar in de buurt. Gisterennacht schynt in een keet de kachel wat te hard te zyn opgestookt en zich kolendamp te hebben ontwikkeld, 'b Morgens bleqk een arbeider, een Bra bander, vader van negen kinderen, doov de dampen te zyn gestikt. Een kameraad was bewusteloos, maar leefde nog en is naar het Gasthuis vervoerd. Ook een armlastige... Tot de eenvoudigste onderzoeken, die de Armenraad te Amsterdam verricht, behoo ren, volgens De Schakel, die naar aanlei ding van aanvragen voor uitzending met vacantiekoloniën. Er moet dan alleen naar de gezinsinkomsten worden geïnformeerd. Dat zoo'n onderzoekje echter zyn nut kan hebben, leert het volgende geval. Een ge zin vroeg goedkoope uitzending voor een kind aan 3 per week). De man was koet sier en zou 35 per week verdienen. Uit het onderzoek bleek, dat de „koetsier" een transportzaak had eb dat zyn inkomsten in het afgeloopen jaar ruim 13.000 had den bedragen. Het vliegongeluk bij Baarn. Gistermiddag is by Baarn de sergeant vlieger H. B. J. Sleeuw van het militaire vliegkamp te Soesterberg gevallen, waar- by de vliegenier zelf verongelukte. Het on geluk gebeurde toen sergeant Sleeuw op 100 M. hoogte loopings maakte, en by het af zetten van den motor de wind het toestel greep en omsloeg. De waarnemer, res. officier H. L. baron van Isselmuden, maakt het redelyk. RECHTZAKEN. Anti-statuaire handelingen van den direc teur eener Naami. Vennootschap. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan over de vordering, ingesteld door de curatoren in het faillissement der Zuid-Hollandsche Credietvereeniging tegen den gewezen directeur tot schadevergoe ding. Deze had n.l. by het verleenen van credieten het door de statuten daarvoor ge1 oorloofde bedrag overschreden en was thans aansprakelijk gesteld voor hetgeen boven het geoorloofd maximum op de credietne- mers onverhaalbaar bleek. Tegen deze actie had de gedaagde aan gevoerd, dat zy in ieder geval moest af stuiten op de hem door de algemeene aan deelhoudersvergadering verleende décharge. De rechtbank besliste echter, dat al aan genomen dat voor handelingen in stryd met de statuten ooit Rechtsgeldige décharge zou kunnen worden verleend, in dit gevel van zulk een décharge toch geen sprake kan zjjn, nu de aandeelhouders van die over schrijdingen der geoorloofde maxima voor de credietverleening door den directeur on kundig waren gelaten. De beperking van do bevoegdheid der directie op het stuk der credietverleening is trouwens te beschou wen als een waarborg voor de soliditeit der vennootschap tegenover de schuldeischers. Het zou derhalve niet aangaan der direc tie een beroep toe te kennen op ontslag uit haar aansprakelijkheid tegenover deze eischers, die als curatoren met de beharti ging van de belangen der schuldei-;chers zijn belast. De directeur had voorts aangevoerd, dat in ieder geval naast hem ook anderen, waaronder commissarissen en medebestuur ders, voor den gaoig van zaken aansprake lijk waren te achten. Ook dit verweer werd door de rechtbank ongegrond bevonden, daar, wat er ook zü van mede-verantwoor delijkheid van anderen, in ieder geval de gedragingen van gedaagde een schending van zijn verplichting els bestuurder mee brachten, die hem zelfstandig schadeplich- tig maakten. Evenmin kan de vóór gedaag- des directeurschap bestaan hebbende usance maxima te overschrijden, met welke ge woonte gedaagde zijn beheer nog had ver- 1/T FUNSTE voor PUDDING. VLi'IT] vooRDceugj I HEERLIJK - VOEDZAAM 954 10 dedigd, aan de toewijzing der ingestelde vordering in den weg staan, daar zulks een gewoonte nimmer d© onrechtmatigheid kan opheffen. Gedaagde werd derhalve veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding aan cu ratoren van ruim 1.700.000 met rente en kosten. Terwyl tevens het reeds te voren op de roerende en onroerend© goederen van den debiteur gelegd beslag van waar de werd verklaard. Het faillissement van den Haagsch» Bestuurdersbond aangevraagd. Naar het Vad. verneemt is het fai ment van den Haagschen Bestuurde] aangevraagd in verband met een schuld! welke zy in gebreke is gebleven te betalen! niettegenstaande zoowel de Rechtbank als de Hooge Raad te 's-Gravenhage deze vor dering had toegewezen. 't Gaat hier om een financieele tragedie, welke haar komischen kant niet ontbeert! Eischeres is de Amerikaansche Vennoot schap van Koophandel The American Ex press Company te New-York, die ook in Rotterdam een filiaal heeft. Reeds by von nis van 27 Juni 1922 heeft de Haagsche Rechtbank den Bestuurdersbond veroor deeld tot betaling van ƒ50.775 met bijbe taling van 6 rente v%n 1 Januari 1921 af. De Bestuurdersbond maakte de schuld door aankoop van een groote party dames kousen, heerenschoenen, rubberboorden en katoenen goederen te Montreal (Canada). De Bestuurdersbond bestreed den eisch en nu komt het komische os. met het argument, dat hy geen dames- maar kinderkousen geleverd kreeg. Hij kocht na- melyk op monsters met maat van 6, 6% en 7, terwUl aldus lezen we in het von nis elke huisvrouw weet, dat de vrou- wenmaat 9 is. De levering geschiedde vol gens monster, zoodat eischeres haar eisch werd toegewezen. Het blijkt uit het vonnis, dat de Bestuurdersbond- getracht heeft ook andere gemeenten met zyn aankoopen ge lukkig te maken. Ook voerde de Bestuurdesbond aan, dat hij gekocht zou hebben op voorwaarde van recht tot terugzending van het niet ver kochte, maar zoo weinig koopmanschap kan de Rechtbank van de American Ex press niet aapnemen en eischer kon brie ven overleggen, waarin de Bestuurders bond duidelijk en klaar geheel op eigen ri sico bestelde en zelfs betaling toezegde 90 dagen na ontvangst. De moordaanslag te ValkenswazriC De rechtbank te 's-Hertogenbosch ver oordeelde Kerssemakers, wegens poging tot moord tot 15 jaar gevangenisstraf, over eenkomstig den eisch, met bevel tot gevan genhouding. Zij gelastte de gevangenhouding van mevr. Desmet tot het instellen van een nader onderzoek. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 April 1923. Openbare Bewaarscholen. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys te Gouda, brengt ter algemeene kennis, dat op Dinsdag den 10 April 1923, des namiddags ten vyf ure, in de lokalen der 2e en 3e openbare bewaarschool de in- schryving zal worden gehouden van kinde ren wier plaatsing met ingang van 16 April 1923 wordt verlangd. By de inschrijving moet wordeh overge legd het trouwboekje der ouders en eene verklaring van een Genees- of Heelkundige, dat het kind met goed gevolg of meer dan eens de inenting tegen de pokken heeft on dergaan of aan de natuurlijke kinderpokken (variolae) heeft geleden. Kinderen van bedeelde ouders en van hen die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn. ontvangen om niet onderwijs. Voor meerdere bijzonderheden raadplege men de officieele kennisgeving, die ten stad- huize is aangeplakt. Drankwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat op 4 April bij hen i» ingekomen een verzoekschrift van: Willem van der Velden, van beroep melkslyter, wo nende te Gouda om verlof voor den ver koop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenloka- liteit van het perceel Turfsingel no. 60 al- daari Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren by hen inbrengen. Openbare vergadering Staatk. Geref. Partij. Aan de openbare vergadering der Staat kundig Gereformeerde Staatspaartij, welke gisteravond om 8 uur in het lokaal „Tot HeJl des Volks" zou worden gehouden en waar als spreker de heer J. W. van Hout zou optreden, is vermoedelUk niet tijdig de noodige publicatie gegeven, want met be stuur, spreker, concierge, publiek en pers waren in het totaal dertien personen aan wezig. Na twintig minuten op meer belang stellenden gewacht te hebben, werd beslo ten de vergadering maar niat te late» doorgaan. Gewetensgeid. Bij den inspecteur der directe belastingen gat, alhier, is 450.— ontvangen wegens te weinig betaalde oorlogswmstbelasting over 1916. Spaar- en Hulpbank Gouda. Gedurende de maand Maart 1923 zyn in gelegd en terugbetaald de navolgende be dragen: Inleg in 366 posten Bijgeschreven rente 24.136.23 30.07 24.166.30 Terugbetaling in 137 posten 19.597.95 jfeer ingelegd dan terug betaald 4.568.3414 Aan het einde der maand Februari was ten name der inleggers ingeschr. 1.015.661.40 uit. ïoodat hui Maart bedroeg 1.020.229.74% In den loop der maahd Maart zyn 14 nieuwe boekjes afgegeven, 5 oude boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 24 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Maart 2658 boekjes in omloop waren. De „Noorsche avond" voor de afd. van de Ned. Relsvereeniging. De reeds eerder aangekondigde „Noorsche avond" voor de afdeel ing Gouda van de Ned. Reisvereeniging zal gehouden worden op Donderdag 12 April in de Apollo Bios coop. Staatkundig Geref. Partij. Voor de afdeeling Gouda van de Staat kundig Gereformeerde Partij zal op Zater dag 7 April des avonds 7 uur in het lokaal tot Heil des Volks in openbare vergadering spreken de heer F. K. van Wingerden #van Reeuwyk, over „Waarom Staatkundig Ge reformeerd". Lezing Natuurkundig Genootschap. Voor de afdeeling Gouda van het Natuur kundig Genootschap zal op Vrijdag 13 April des avonds 8 uur in de Soc. de Réunie Ir. C. Spit van Amsterdam een lezing met licht beelden houden over de ontwikkeling van het luchtverkeer. Gent. Arbeidsbeurs. In de afgeloopen week kwamen by de Gem. Arbeidsbeurs de volgende aanvragen in: 1 werkmeisje, 1 keukenmeisje, 2 slij pers voor rywielfabriek, 1 strijkster (leer ling strijkster), 3 dagdienstboden, 1 dienst bode (dag en nacht), allen te Gouda. Wad- dinxveen 1 dienstmeisje, Reeüwijk 1 boeren- Er boden zich aan: 20 aardewerkers, pottenbakkers, pijpmakers enz., 1 boekdruk ker, 1 drukker, 1 letterzetter, 7 grondwer kers, 4 heiers, 18 opperlieden, 17 timmer lieden, 1 uitvoerder, 3 schilders, 4 metsë* laars, 1 aank. bouwk.-, 1 werktuigk.- en 1 bouwk. opzichter teekenaar, 1 steenhouwer, 1 telegraafwerker, 1 mach. bankwerker, 1 behanger, 1 stoelenmaker, 4 houtdraaiers, 3 meubelmakers, 9 kistenmakers, 1 bijtser, 1 klompmaker, 1 witwerker, 10 bleekers- knechten, 2 scheepstuigers, 2 schoenmakers, 2 machinisten, 1 meubelschilder, 1 rijwiel en 3 motorherstellers, 1 hulpmonteur, 1 loodbrander, 4 klinkers, 4 ijzerwerkers, 2 metaalbewerkers, 3 bankwerkers, 1 metaal draaier, l ketelmaker, 7 stokers, 4 smeden, 11 blikslagers, 3 electriciens, 1 aanhouder, 1 loodgieter, 1 werkmeester (textiel, 1 touw slager, 10 textielarbeiders (sers), 1 hekelaar, 1 nettenrekker, 7 brood- en banketbakkers, 3 suikerwerkers, 41 sigaren- en tabakbe werkers, 3 landbouw-, 29 pakhuis-, 1 maga zijn-, 2 expeditie- en 9 schippersknechten, 1 tuinder, 3 boomkweekers, 2 reizigers, 1 winkel- en 9 kantoorbedienden (schrijvers, administrateurs, enz.), 1 matroos (groote vaart), 101 transport- en fabrieksarbeiders, 1 zager, 2 wakers, 4 Duitsche dienstboden (nog niet in Holland), 1 halfwas-kopersla- ger-fitter, 1 chocolade décorateur, 4 chauf feurs, t aide de cuisine, 2 werksters, 3 koet siers. Agenda: 7 April. 7% uur. Zaal Kunstmin. Soc. Ons Genoegen Soirée Dansante Dans Instituut James Meyer Fils. 7 April. 7 uur. Lokaal tot Heil des Volks. Openb. Verg. Staatskundig Geref. Kies- vereeniging. 8 April 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Jubi leumavond Rika Hopper. 8 April. 2 uur. Nieuwe Schouwburg. Kinder- matinée door Mevrouw Antoinette van Dijk. 9 April 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Ge noegen Openbare Vergadering afd. Gouda S.D.A.P. 12 April. 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Con- 12 April. Apollo Bioscoop „Noorschen avond", afd. Gouda Ned. Reisvereeniging. 13 April 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing Na- betuiging van de Rijksveldwachters Haan stra en de Haerdt, voor de hun toegezeg de gratificatie over 1928. Proces-verbaal van kasopname door B. en W. bU den heer Ge meente-Ontvanger op 19 Maart 1.1. Volgens de boeken was ontvangen 242.226.18% en uitgegeven totaal 181.654.24%, zoodat in kas moest zijn ƒ60.571.94, welk bedrag in derdaad aanwezig was, voor het grootste deel belegd op de postgirodienat. Allen voor kennisgeving aangenomen. De rekening van de gezondheidscommis- k f 263.39 toelichting van den Voorzitter. Mej. J. C. de Groot, onderwijzeres aan school A vraagt vergunning dagelijks heen en weer te reizen naar Utrecht. B. en W. meenden liier niet gunstig te moeten advi- seeren. Eenige leden spreken de wensche- lykheid uit, dat het op de plaats wonen de voorkeur verdiend, in het belang van het onderwijs. Het verzoek werd afgewezen. De burgerwacht te Bodegraven vraagt ƒ150 en die te Niieuwerbrug 55 subsidie over 1923. De Voorzitter herinnert, dat reeds op de begrooting deze bedragen wer den uitiretrokken, en dus feitelyk reeds aan deze verzoeken is voldaan. De heer Rating merkte op, dat vorig jaar een der leden aangedrongen heeft op een fin. verslag van deze burgerwachten, en nu al leen N'ieuwerbrug daaraan heeft voldaan, terwyl Bodegraven er- zich af maakt met een verz iekBehrift van enkele regels. Spr. wil het gevraagde wel toestaan, mits alsnog een fin. verslag worde overgelegd. Aldus besloten. Eenige af- en overschryvingen op de be grooting werden goedgekeurd. Een adres van den Bond tegen het vloe ken werd gesteld in handen van B. en W. om advies. In de vacature van de comm. voor pl. schooltoezicht werd gekozen Mej. N. v. Dy- ken met 6 st. Op mej. M. Wallrabeinstein werden 2 stemmen uitgebracht. De beide af tredende dames leden, Mevr. de Jongh en Mevr. v d. Klein, werden met alg. stemmen herkozen. Secretaris dezer commissie is thans de heer A. H. v. d. Most, De verordening op de veemarkten kwam opnieuw terug van Ged. Staten, met verzoek alsnog enkele wyzigingen daarin aan te brengen. De Voorzitter lichtte dit verzoek nader toe. Werd besloten aan B. en W. op te dragen de gevraagde Wijzigingen aan te brengen. Het R. K. Schoolbestuur in de Meye vraagt een speelplaats met beton. Metselaar Twaalfhoven wil dit werk uitvoeren tegen ƒ2.50 de vierk. meter, zoodat ongeveer ƒ930 noodig zal zUn. De heer Beyen vroeg, of alle ambachtslie den in de gemeente gelegenheid zullen heb ben, naar dit werk in te schryven, of dat het R. K. Schoolbestuur Bier kan doen wat het wil. De Voorzitter betwyfelt, of hier de gemeente medezeggingschap heeft, maar zal inzicltt by B. en W. en w\jst op econom, toestanden, waardoor allicht het aantal leer lingen aan school G zal dalen, en de onder vinding leert dat een U.L.O. school onmid- 16 April 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Het Schouwtooneel. UIT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Bij de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren met den voor zitter den heer H. Ie Coultre, tegenwoordig de heeren P. Batelaan (Weth.), J. v. d. Ma- (weth.), Bn. Batelaan, J. H. Ruiiing, J. Beyen, L. Hortenaius, P. Mouris en K. Stap per. Afwezig de heeren C. B. Batelaan en G. M. Stolwijk. Er ia 1 vacature. De notulen werden vastgesteld, i ^e'tomen waren: Bericht van den heer J- Th- J- Kromme, uit Wyhe, dat hy de be noeming als hoofd van school B in de Meye, PW 1 Juni a.s. hoopt te aanvaarden; Dank- De Voorzitter deelde mede, dat aanvragen zyn ingekomen van verschillende schoolbe sturen, in verband met art. 102 van de lager onderwijswet.. Deze bedragen werden voor- loopig toegestaan. Een verslag van de comm. tot wering van schoolverzuim over 1922, onderteekend door H. E. La 'Gro, Voorzitter en A. Breekland, Secretaris, gaf geen aanleiding tot bespreking. Ged. Staten zonden de bègrooting van het electr. bedrijf terug, met verzoek om nadere inlichtingen. De Voorzitter lichtte den gang van zaken nader toe en zeide, dat heden morgen de balans, winst en verliesrekening over Oct., Nov. en Dec. '22 is ingekomen, gemaakt door den accountant H. M. van 't Riet te Gouda. Wordt besloten de gevraagde inlichtingen te verschaffen, en de balans enz. ter visie \jan de leden te leggen. De ge noemde maanden leverden een nadeel ig Bal- do op van 2.936.35%. De Voorzitter deelde mede, dat de Pro vinciale bereid is gevonden deel te nemen in de kosten-bestryding van het leggen eener straat in de Z. Z. en Weipoortweg, maar (jan moeten de reeds inhanden geno men steenen niet gebruikt worden, en daar voor genomen worden vlam- of le soort veld- ovensteen. Dén wil de Prov. een derde in de kosten bijdragen, welke thans op ƒ48.000 zullen komen. De Voorzitter wees er op, dat nu nog gewacht wordt op den steun van het RU k. De heer B. Batelaan herinnerde aan de vergadering der Prov. Staten, die allicht spoedig gehouden zal worden. De Voorzitter hoopte te kunnen bevorderen, dat spoedig bericht van Waterstaat binnen komt, opdat daarna aan de Prov. Staten nader geschre ven kan worden. (De Polder Zuid Zyde wil ƒ6000 geven, evenals de polder Weipoort; de gemeente zou ook bijdragen 12000), zoodat by een subsidie va nde Prov. Staten ad. 16000 nog 8000 te kert is, om aan het werk te kunnen beginnen). De Voorzitter stelde aan de orde het voor stel om een destyds genomen besluit van den Raad tot samenvoeging vèn school C bü school A, in te trekken, naar aanleiding van een wenk van Ged. Staten. Aldus wordt be sloten. Vervolgens lichtte de Voorzitter zeer uitvoerig toe, hoe de stand van zaken hier thans is. Het gaat om de vraag: indien school C zou worden gevoegd by school A, kan dan het ambachtsonderwys gegeven worden in de 2 lokalen van school C Daar toe werden opmetingen gedaan, B. en W. kunnen nog niet met bepaalde voorstellen komen. De heer Inspecteur van het Lager Onderwys te Gouda schryft aan den Raad uitvoerig over de samenvoeging dezer scho len, en zegt o.a. met groote verwondering te hebben kennis genomen van de nieuwe mee ning der meerderheid bij B. en_W., om thans bedoelde scholen weer niet saam te voegen, hoewel in Dec. 1.1. daartoe werd besloten. Vervolgens zegt de Inspectie, ten zeerste verbaasd te zUn over deze verandering van gemakkelyker leerlingen trekt, dan aan een geheel afzonderlyke school. .J)e Inspectie acht het teer gewenscht, dat in een plaats als Bodegraven een openbare U L.O. school blyft gehandhaaft, en blyft met den mees ten aandrang aanbevelen spoedig school C met school A te verbinden. De Voorzitter B. ert W. voor, hat advies n Inspecteur v. h. Nyver- heidsonderwys, ter zake van het eventueel verplaatsen van de ambachtsteekenschool naar school C, met de noodige verruiming der lokalen daar. Ingekomen was een uitvoerig adres van den Ghr. Bestuurdersbond, van den R. K. Bouwvakarbeidersbond en van den Alg. Ned. Bouwarbeiderebond, waarin gewezen wordt op steeds toenemende werkeloosheid in de gemeente, en gevraagd wordt om instelling van een commissie bestaande uit: 2 leden door den Raad te benoemen; 2 door de plaat- selyke vereenigingen en 1 door B. en W. In het adres wordt voorgesteld de Zuid-Zijder en W. P. weg af te graven; de Goudsche vaart tot aan t' spoor te dempen; de spoor- put te dempen enz. enz. voor werkverschaf- (ing. De heer Stapper vroeg of B. m W. al ad- vies over dit adres hebban, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordde. De heer v. d. Marei wil deze zaak heden afdoen. De heer Stapper acht dit een ingrijpend adres en besprak de steeds slechter wordende toe standen voor tal van arbeiders. Spreker is vóór instelling van een commissie zooals die in het adres wordt gevraagd. De uitkeerin- gen worden beduidend minder, en steun van de gemeente kan niet uitbiyven. B. en W. zegden toe in de eerstvolgende vergadering advies te geven over bedoeld adres en de voorstellen daarin vervat BU de rondvraag sprak de heer Mouris over de ruimte op de kaasmarkt. Nog werd gewezen op het drukke verkeer in de ge meente, waardoor het noodig.zal zyn agen ten op post te zetten, die het yerkeer zullen regelen. De heer Beyen vroeg inlichtingen over de plannen van de commissie voor feestvie ring by het Regeeringsjubileum, waarop de vergadering werd gesloten. De Vryzinnige Kiesvereeniglng Gemeente belang zal de volgende candidatenlyst in dienen: No. 1: J. Beyen (aftri), 2: L. Hor- ten8ius (aftr.-, 3: I« Baelde, 4: Dr. J. J. v. Bruggen, 5: J. G. Zei 1st ra, 6: A. H. van der Most, 7: J. D. den Hertog, 8: G. van der Wilt, 9: P. H. van Ingen. Woensdagavond sprak in openbare verga dering de hoer H. Groenewout van Sant poort, voor de afd. van de VfiUheidsbond in Hotel Het Zuid-Holl. Koffiehuis. De heer Gr. is hier geen onbekende.»» als steeds hield spreker een mooie redevoering. De afd. Het Groene Kruis' |ield een thee avond, welke redelijke belangstelling had, in hotel van Haaften. Alle bezoekers ontvingen gratis een kopje thee van een groote firma, welke dit als reclame deed. De Voetbal Vereeniging Bodegraven zal a.s. Zondag te Gouda gaan kampen om het kampioenschap Goudschen Voetbalbond. GOUDERAK. Gemeenteraad, in de hedenmorgen genouden gemeente raadsvergadering te «aouuerak. deelde de Voorzitter mede dat kas en boeken van deu gemeenteontvanger zyn nagezien en in or de bevonden. Voorts (jat de oude veerboot aan den hoogsten inscliryver, Stuyt, vo..r t>0.— is verkocht. Ged. Staten hebben G. van liyk Gz. in het gelyk gesteld zoodat hy ais forens zal worden aangeslagen. De bydrage in de kosten van den Keu rinesdienst is blykens berich( van Ged. Sta ten voor Gouderak vastgesteld op 208.73 voor 1923. B. en W. zyn overeengekomen met van Vliet te Stolwy kersluis voor eik© te ver richten noodslachting 8.voor een rund en L— voor een kalf te betalen; even- tueele kosten van begraven komen ten laste van den eigenaar. Beisoten wordt aan Ged. Staten mede te deelen dat alle pogingen door het gemeen tebestuur by de Goudsche Wateneiding Maatschappy aangewend over buisvergoe ding, zyn mislukt Blykens schryven van den minister van Binnenlandsche Zaken acht Z.E. de werk- loozénsteunregeling te hoog en moet ge bracht worden voor gehuwde eg ongehuwde kostwinners op 9.50 per week vermeer derd met 50 cents voor elk kind van het gezin tot een maximum van 10 personen; voor kostgangers op 7.per week. De Voorzitter merkt naar -aanleiding der steunregeling op dat de gemeente voor moeilijkheden komt te staan in verband met de nog niet goedgekeurde begrooting, er is nog geld voor ééne uitkeering dispo nibel. De heer Kersbergen wil by Ged. Staten op goedkeuring der begrooting aandringen daar de werkloozen niet de dupe mogen worden. Ook zou de betrekkelyke post met de helft verhoogd kunnen worden om zoo doende de uitkeering te kunnen voortzet ten in afwachting op goedkeuring der be grooting. Wethouder de Jong wil de werkloozen naar het Armbestuur renvoyeeren. De heer Kersbergen kan accoord gaan met subsidie verleening door Burgeriyk Armbestuur aan de Werkloozenorganisaties. Besloten wordt nog heden den toestand aan Ged. Staten mede te deelen en in af wachting van de beslissing van dat col lege het Burgeriyk Armbestuur met de sibunuitkaering te belasten. De expioitaue rekening over 1922 met een verhes van 14W.68 wordt ter visie gelegd. in de vacature ontstaan door het niet aannemen der herbenoeming als lid der Mhatungscommissie door den heer C. Var- kerk, wordt benoemd de heer A. Bergman. Over de ai of niet voorziening Ln een vacature aan de openb. lagere school wordt gediscussieerd D« heer Tom acht de zesde leerkracht overbodig omdat het aantal leerlingen slechts 170 180 bedraagt. Wanneer de novelle er komt en terugwerkende kracht zal hebben, komt die leerkracht ten laste der gemeente. De heer Kersbergen wUat op de belangen van het onderwys, de aan te stellen onder- wyzer kan nu nog door het Ryk betaald worden. De Voorzitter deelt roede op gezag van den schoolopziener (lat er geen gevaar be staat voor de kosten ten laste der gemeen te, mits de novelle komt na de benoeming. Hetgeen door wethouder de Jong wordt be vestigd. De heer Tom zegt dat de by*, school evenals de openb. school dan ook een 6e leerkracht zal voorstellen. Met 5 van do 7 stemmen wórdt besloten over te gaan tot benoeming- No. 1 van de oordracht, de heer G. de Groot te Heken- dorp, wordt tot onderwyser benoemd. In verband met de bouwverordening heb ben B. en W. afwyzend beschikt op een ver zoek van T. van Dam om een huis te bou wen met spouwmuren. Nu verzoekt T. v. Dam aan den Raad om de bouwverordening te wyzigen. Gebleken is, zegt de Voorzitter, dat in den Haag tegen spouwmuren geen bezwaren bestaan, want de plannen van de woningbouwvereeniging te Moordrecht, waar ook met spouwmuren gebouwd is, zyn goedgekeurd ondanks het verbod neerge legd in de plaatselijke bouwverordening. De heer Kersbergen wyst op het nut van spouwmuren, de huizen zyn droger en ge zonder. Besloten wordt tot wyziging der verordening over te gaan. Nog wordt mededeeling gedaan van oen te betalen bedrag ad 216.22 aan de ge meente Utrecht voor verpleging van 17 Oct—1 Januari van een armlastige in woonster. By de rondvraag kwam de heer Boer met hem ter oore gekomen klachten in ver band met den vleeschkeuringsdienst Uit d© mondelinge toelichting van den ge meente-veldwachter Human bleek dat de heer Boer geheel onjuist was ingelicht. De Voorzitter verklaarde zich bereid mee te werken tot het onderzoek naar gezonde klachten. Reclames schoolgelden en reclames wa terleiding werden behandeld in besloten zit ting. Voor de afd. der S.D.A.P. alhier zal Za terdagavond 7 uur op de bovenzaal van den heer Ooms in openbare vergadering spre ken den heer K. R. yan Staal uit Gouda, met het onderwerp: „Stemt rood." Er is gele genheid voor debat. spy «fabrikant alhier. Ingeschreven P. Jte- hurst, alhier ƒ6268; J. v. Wingerden en H. Verboom, Gouda ƒ6034; J. Schouten, Gouda 5980; P. G. Schouten, Gouda 5750, L. Bunschoten, Schoonhoven ƒ6662; K. En- de en Co- alhier ƒ5500 (gegund). INGEZONDEN. Buiten verantwoordèlllkhttd der Redactie. Ae ae**M» De Bisoudere Neutrale School. In vertind mot het verslag van de eer gisteravond gehouden vergadering over de thzondere Neutrale School, verzoek ik de Redactie beleefd het volgend* in haar blad te willen opnemen. Aan de Ouders 1 Oudere, stuurt uw kinderen niet naar de Bizondere Neutrale School I Belanghebbende oudere worden op het volgende attent gemaakt: De opleidingsschool B (Hoofd Mej. Bak) wordt niet opgeheven. De anget, dat uw kinderen, die niet naar de Bizondere Neu trale School gaan, suilen worden overge plaatst naar een ander soort school t'(U,v. school 8 hoofd de heer HeU), die angst is geheel ongegrond. Het gemeentebestuur ia verplicht er voor te zorgen, aan uw kind, dat thans opleidings- onderwys geniet, opleiding» onderwys- te b 1U e n geven. 't<p- Hct gemeentebestuur is verplicht voer voldoende opleidingsscholen te zofgeeu i Maakt u dus niet ongerust. Laat uw kin deren op de schooi, waar ze zyn. Het eenige wat zal gebeuren, al« Mej. Bak hoofd van een Bizondere Neutrale School wordt, is, dat aan de school, waar thans Mej. Bak hoofd ia, een ander hoofd benoemd zmk moe ten worden, lóiedaar allee! Ouders, die hiervan onwetend, hun lismd- teekening vóór oprichting van een Bizondere Neutrale School hebben geplaatst, neemt uw handteekening alsnog terug. Nu kan het nogl Zendt uw kinderen dus niet aahr>tte Bizondere Neutrale School I J. J. M. BOER—KOEMAN. Gouda, 6 April 1928. Londen Beriyn Pa!rys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania New-York WISSELKOERSEN, 6 April 1923. 5 AprU. Officieel. 11.87% 0.0120% 16.75 14.45 46.90 0.0086% 48.60 67.70 46.10 6 April. 3 uur.( n&i% 0.0121 1*8*% 14.54 46.79 0.00% 48.47% 67.55 46- 2.547* «OMMÉitas-» «—-•»)' U 1' ln de gisterenavond gehouden vergade ring der afd. Gouderak van Volksonderwy? werd tot bestuurslid gekozen de heer P. C. Beyen. De Ant.-Rev. party, Chr. Hist, en Chr. Ger. Staatsparty zullen te zomen by de a.s. gemeenteraadsverkiezing de volgende candidatenlyst indienen: 1. D. Tom, (aftr.), 2. H. de Jong Lan., (aftr.), 3. J. J. Boer (aftr 4. Mac. v. Dam Jan., 5. Adr. Evegroen, 6. A. J. Verkerk, 7. W. de jlruin, 8. H. de Jong Aan., 9. M. van Dam Mzn., 10. C. Bregman. De heer T. Rook, aftr., stelt zich voor een een candidatour niet meer beschikbaar. HAASTRECHT, v. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: B. W. van Groenin- gen. 25 j en S. M. Steenkamer, 27 j. VLIST. Geen aangiften. N1EUWERKERK a. d. 1JS3EL. Het faillissement van T. Baas is geëin digd. WADDINXVEEN. Burgeriyke Stand. GEBOREN: Franclseus Klazinus, i. v. W. Los en J. v. d. Akerboom; Janna, d. v. M. Kersseboom en C. de Greef; Arnolds Mi- da Sophia, d. v. G. A. M. Bontekoe en G. M. van Os; Francina, d. v. W. van KUk en G. Bakker; Hendrik, t. v. T. Dullemeyer en J. van der Zyden; Adrianus Cornells, s. v. J. A. van Eyk en H. van Masbergen. GEHUWD: P. J. Verwoerd en G. A. De- genhardt. De uitslag der aanbestedingen door den heer D. Stuurman alhier, gehouden is als volgt: Het maken van een ophaalbrug voor de N.V. Stoom meubelfabriek v.h. Modderkolk en Dljs. Ingeschreven J. Schouten. Gouda ƒ1900; K. Ende en Co., alhier ƒ1850; D. Verwey, Nieuwerbrug ƒ1842; H. Koert*al hier ƒ1725; L. Bunschoten, Schoonhoven 1782; H. Glasbeek en Zn-, alhier 1645; J. Reijm alhier 1545 (gegund). Het verbou wen van een fabrieksgebouw en een woon huis voor den heer C. B. Broer, amandel- TELEGRAF1SCH WEERBERICHT. Hoogste stand 772,7 te BtemwU. Laagst* stand 752.8 Iftvr*. Verwachting: Matige pot zwakke noord- oosteiyke tot oostelüio wtól, meest zwaar bewolkt met tydelyke opklaringen, in het Noorden weinig of geen regen, in het Zuiden waarschynlyk regenbuien, iete zachter. ADVERTENTIEN. Heden ontsliep kalm na langdurig lyden, onze lieve Man, Vader,, Be huwd- en Grootvader ln den ouderdom van byna 52 jaren. Hilversum, N. DORLAS BEEKENKAMP. Utrecht, G. .V. STOLE— DORLAS. C. C. C. VAN ST< en KJ Hilversum, C. N. DORLAS. Cape-Toran, J. C. DOIU.AS. Hilversum, T. DORLAS. Sumatra, N. RICHELMANN- DORLAS G. O. H. RICHEL- MANN. Hilversum, H. DORLAS. J. M. DORLAS. HILVERSUM, 5 April 1923. 's-Gravenlandscheweg 138. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 9 April a.s. op de Algemeene Begraafplaats te Htlyer- »um Vertrek 12 uur van het eUtrf- h'uis. Eenige en algemeene kennisgeving. na. Hiermede geven wy kennis van het overiyden van onze geachte pa troon, de Heer te Hilversum. HET PERSONEEL te Amsterdam en te Gouda. GOUDA, 5 April I

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2