Gebr. SPAAS ria Tonic lilt inr menschenhindan geM Uit het Engetoch van DAVID LYALL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN r, 15203 Zaterdag 7 April 1823 82« Jaargang I WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, EERSTE BLAD. Groots keuze lal 37-39 r- ZOON >thoeden bevelend. Markt 16 - Gouda. Dit blad yerschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. INGEZONDEN MEDEDBEI.INGEN Dit nummer bestaat uit twee bladen. In Prima Zijden CharmeuM Zuiver Dr. T. BEEKENKAMP. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. HAGENAAR. 991 318 22 (Wordt vervolgd.) laren, »k K GOUDA. HOM 15 niverseeie gsnees- tegen umathiek, en Jicht per doos. RUGBAAR. 667 SI N XOON, 4«* Over de beteekenis van de Provinciale Staten behoeft na hetgeen daarover ge schreven is, thans wel niet meer in bijzon derheden te worden uitgewijd. Ieder kiezer weet nu wel, dat de Staten naast hunne be sturende en regelende taak voor alle aange legenheden der provincie, nog een taak heb ben, die aan het college een politiek karak ter heeft gegeven, n.l. de verkiezing uit zijn midden van Gedeputeerde Stelten, het machtige lichaam, waaraan de gemeenten ten aanzien van de goedkeuring van raads- Alisou bij de Gw«’a Eens binnen de groote ijzeren hekken van Old Hall viel het moeilijk de sombere verlatenheid van hét zwarte land daarbui ten voor te stellen. Het huis in den stijl der Tudors gebouwd, was in een park van ongeveer vijfhonderd acres gelegen, waar ruimte genoeg was voor een indrukwekken de uitgestrektheid bosch en water; het lag aaar, bedekt met klimplanten, waarboven alleen de daklijsten uitstaken, als een droom van schoonheid. Aan het oude huis, gebouwd door een grootgrondbezitter, was heel wat bijgebouwd, eer het de tegenwoor dige geriefelijke woning was geworden van een industrieel, die in de nabijheid van (lc plaats, waar zijn bedrijf werd uitgeoefend, moest wonen. Birtley Old Hall voldeed aan alles, wat van een woning te verlangen is. Het lag minder dan een halve mijl van de stad en toch hield het afschuwelyke der droefgees tige verlatenheid, die de geheele omgeving kenmerkte, als bij tooverslag achter zijn tuinhekken op. Zelfs de rook en de walge lijke dampen, die als een doodskleed op de kleine stad rustten, schenen de grenzen ƒ5.75 Crêpe Marocain 3.75 Crêpe de Chine ƒ3.75 Shanthung ƒ1.75, 150, ƒ3.50 wol Crêpe ƒ1.30, ƒ1.65 Crêpe Marocain ISO e.M. S.75 Craquelé 130 c.M. f4. Crêponné 130 e.M. 4.25 besluiten van kllerlei aard in zekeren zin ondergeschikt zijn en daarnaast de verkie zing voor de Eerste Kamer. Welken invloed dit college op de wetge ving uitoefent, is den laatsten tijd vooral,' nadat er veel stemmen zijn opgegaan tot af schaffing dier Eetste Kamer, gebleken. Bij de verkiezing voor de Provinciale Stil ten op Woensdag 11 April a.s. geldt dus wel degelijk evenals voor de Kamerverkie zingen naast de vraag over de meest ge- wenschte der candidaten, een vraag, die feitelijk in de kiesvereeniginggn door de voorkeurplaatsing op de lijsten reeds is be antwoord de vraag.; in welke richting1 de kiezer zijn Stem zal uitbrengen. Waar dit het geval isw,meenen wij de kie zers te moeten aanraden, brengt uw stem uit op de lijst van den Vrijheidsbond. Al is deze partij natuurlijk niet onfeilbaar, welke partij kan daarop bogen wij zijn van oor deel, dat het principe, waarop deze partij is gegrond, de bevordering van de vr(je ont wikkeling van- de zelfstandigheid van het individu, tot ontplooiing van alle krachten in het belang van maatschappij en staat, haar aanspraak ‘doet maken op krachtigen steun en sympathie. Wy doen daarvoor een beroep op allen, die daartoe kunnen medewerken. Het 'ligt voor de hand, dat bij de lijs ten het allereerst aandacht wordt geschon ken aan den candidaat, die de lijst draagt, die als eerste daarop voorkomt. Van de lijst van den Vrijheidsbond is dit Dr. T. BEEKENKAMP, arts te Gouderak. in den kring van Gouda algemeen bekend en gezien. Deze plaatsing van het aftreden de lid is zeker een zeer gelukkige te achten, wjjl Dr. Beekenkamp zich met groote toe wijding aan de vervulliitg van zijn taak in de Staten heeft gegeven. Dit maakt ons het geven tan advies des te gemakkelijker. Wij bevelen gaarne aan Woensdag 11 April q.s. te stemmen op no. 1 van lijst 22 een vreemde schaduw gleed over haar ge laat. Wat haar op dit oogenblik zoo onbegrij pelijk leek, was, dat Rochallah en al wat voor vier en twintig uur haar leven geweest was, in een onbegrensde ruimte scheen le- ruggeweken te zijn. HOOFDSTUK VII. DE STATENVERKIEZING op 11 April 1923. In de komende dagen wordt het Goudsche kiezersvolk weer opgeroepen om te voldoen aan den plicht bij de wet opgelegd, zijn stem uit te brengen voor de verkjezing van de afgevaardigden voor de Provinciale Staten. Ook thans is er, evenals bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer, die al geruimen tjjd achter ons liggen, weer een véelheid van candidaten op de verschillende lijsten bij eengebracht. Daarvoor hebben de partijen en belangengroepen weder gezorgd. De hoop, dat by het huidige stelsel na de eerste verkiezing wel een einde komen zou aan dien overvloed van lasten, waardoor de keuze voor de groote massa kiezers zoo zeer wordt bemoeilijkt, is ijdel gebleken. Er komen tel kens bij de partijen groepen, die zich, af scheiden, omdat zij in het groote partijver band geen bevrediging vinden en die het nu wenschelijk achten met eigen candidaten uit te komen, tot schade van de partij, die zij verlieten, tot schade ook voor zich zelf, daar de kans op een zetel voor die kleine groep jes uiterst gering is of zelfs in./t geheel niet bestaat. Maar bovendien al'brengen die kleine groepjes het zoover, dat zij een enkele vertegenwoordiger in het bestuurscollege verkozen krijgen, dan staat zoo’n eenling «daar op een eenzamen post, zoo van alle andere partijen geïsoleerd, dat deze elke aanraking daarmede mist en practisch niet het minst resultaat bereiken kan. Dat dit inderdaad zoo is,- is gebleken uit de praktijk in de Tweede Kamer. De wijziging in de kieswet aangebracht, waardoor een belang rijk hooger aantal stemmen voor een lijst wordt vereischt, zal er trouwens toe mede werken, dat van die kleine groepen er min der dan de vorige maal een afgevaardigde zullen kunnen verkiezen, waardoor de stem men op die kleintjes alle verloren gaan. de lijn de fietser, dan de automobilist en dan de motorrijder. De auto's hebben klaar blijkelijk voor het overgroote deel één ge brek, n.l. dat zij alle één of twee plaatsen te klein zijn, want het'is merkwaardig, dat allo auto’s overbeladen zijn met geselschap Dit typeert natuurlijk al den aard van het auto-rijdend publiek. Het is het uitgaand publiek dat van de huur-auto wil halen wat er te halen valt en dus kan kleine sus en broertje nog wel tussehen de groeten in zitten. Het doet denken 'aan de trouw-r(jtui- gen van de Scheveningers( waar er dik wijls zooveel in opgeborgen worden, dat de koetsier er een stokje voor moet steken. Alè men dat goeie leventje of Paasch dagen eens aanziet dan is er niet veel dat aan de malaise doet denken. Wat ziet dat uitgaand publiek, waarvan een groot deel uit dan werkmansstand is, er goed uit. Goed gezond en welgedaan in de kleeren. Nu kan men wel zeggen, dat het minder en niet goede, het niet-gezondê en niet van kleeren voorziene doel natuurlijk thuis blijft, maar dit bfehoeft niet geheel waar te zijn. In elk geval is het een groot deel van de bevol king, die er op uit gaat en dat deel ziet er bizonder goed uit. De fiets is het voornaam ste verkeersmiddel geworden, dat de terug keer naar de natuur hoeft tot stand ge bracht Wandelen is heel best maar de af standen zijn te groot dan dat eenig belang rijk deel afgewandeld kan worden. De fiets vertienvoudigt de afstanden ongetwijfeld. Zou Wassenaar, zou het Westland ooit dit bezoek hebben gehad zonder de fiets. De dagen van de Jan-Plezier waren misschien heel mooi, maar hoe slecht waren toen de wegen en hoe twijfeiachtig zal het genoe gen geweest zijn om daarover te rijden? De fiets heeft gedrongen naar verbetering der wegen en waarlijk deze zijn thans bijna overal om den Haag voortreffelijk. Hoe lan ger hoe meer komen de speciale fietspaden en dat is natuurlijk het ideaal, nu motor en auto zoo geheel en al den rijweg in be slag nemen. Het groote verkeer van den Haag uit wordt misschien nog wel overtroffen door het verkeer naar den Haag toe. Voor tien duizenden is een daag je naar den Haag een uitstapje van bizondere beteekenis. En van deze dagjes-menschen heeft den Haag zijn niet te onderschatten voordeel. Het zijn dan wel de café’s en lunchrooms daar naast toch ook nog wel andere, fruit- en snoepwinkels. Natuurlijk behoort bij het bezoek aan den Haag een kijkje op Sche- veningen en die er in de eerste plaats van profiteeren, maar daar is het gedurende beide Paaschdagen waarlijk zomersch druk geweest. Onbegrijpelijk dat nog niet meer inrichtingen geopend waren, want zij had den allicht goede zaken kunnen maken. Het uitgaand publiek is nu eenmaal kooplus tig- Het aantal gezellige zitjes Is sedert Zon- DCLV. De Paaschdagen zyn niet zoo mooi ge weest als we wel gehoopt hadden in de week die er aan vooraf ging. Want die had een schoone belofte gegeven in vele zon nige lentedagen, zóó zacht dat het leek alsof wy vlak vóór den zomer stonden. Eén week vóór Paschen zagen wy al een paar zwemmers in de zee. Nu maakt een zwemmer nog geen zomer, maar het is toch iets zeer abnormaals dat op 25 Maart de bad-lust al te sterk kan worden. Een praatje over het weer lijkt altijd ba naal, maar heusch het is het voor den Haag niet. Voor de residentie is mooi weer een bron van inkomsten en du# een bron van bestaan. 4 Do Paaschdagen vielen dus niet mee, al zijn zy voor den tijd van het jaar heel fraai geweest. In elk geval hebben duizenden er van genoten. Zou er wel een land zijn waar zooveel fietsen zijn als in Holland. In Ame rika is er op vijftien menschen een auto, zoo lazen wij onlangs. Men zegt dat er in Holland op de zes menschen een fiets is. Trek van deze zes de kinderen beneden zes jaar en de ouden boven de zestig af en het wordt wel haast een fiets op de drie perso nen. Dat klopt zoo ongeveer met het geen wij in eigen omgeving zien. Op da gen ais die van de Paschen zijn alle fiet sen in de weer. Wy zagen den Paaschmaan- dag een optocht in de richting van Was senaar, die uit een onafgebroken rij fiet sers bestond. Daartusschen de auto’s en de motorrijwielen. 't Is wel een raar publiekje dat in de auto’s en op de motoren zit, waarlijk niet het elite-publiek. Vooral de lawaaiige mo toren schijnen een begeerlijk instrument te zijn voor de opgeschoten burgerjongens, die de branie kunnen uithangen en opzien kunen baren met hun „wagen” en hun knal pot en hun hoorn. Het meest aristocratisch lijkt wel de wandelaar, dan volgt in dalen- ABONNEMENTSPRUSï per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad, 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int 82; Onze bureaux zijn dagelijks geopend Redactie TeL 545. Als de menschen meer bedachten, hoe dikwijls ze de hulp van anderen noodig hebben, zou er minder liefdeloosheid en meer geluk op aarde heerseften. dag weer met één vermeerderd eu dat wel ep een der aardigste punten den naa< n.l. aan den vyver in de Doschjfes. Eén aer vele hoerenhuizen die te koop of te huur staan ia ingencht tot theeschenkery. De aardige voortuin is met tal eitjes en stoelen bezet en waarlijk, het is eed lumineus* ge dachte geweest om juist op djt punt eui dergelyke inrichting te openen. Er ia in de Scheveningsche boschjes wel oen uitspan ning, n.1. de bekende Bataaf. Als kinder speelplaats heeft déze zelfs een grooU re putatie maar juist omdat een groot duel voor de kinderen is ingericht heeft zy een attractie voor een ander deel van het pu bliek verloren. De nieuwe theeschenk*. K zal dus voor het kinderlooze publiek mis schien meer aantrekking hebben dan de Bataaf, omdat het er veel rustiger la. Daar bij zal het uitzicht op den Vijver, en nog wel op een der irtooiste punten van dea Vijver, ook velen trekken. Op zomeravon den zal dit hoekje een rustpunt voor vela wandelaars en fietsers kunnen zün. Het is te hopen dat het gelukt deze inrichting in stand te houden. Wie weet of de zomer avonden niet met een strijkje zijn op te vrooltfken, waardoor de attractie zeer ver hoogd wordt De avonden in de Boschjes zyn juist zoo mooi maar zij kunnen niet benut worden, omdat men er struikelt over de vrijende paartjes, die reeds vroegtijdig alle banken in beslag nomen. Met het oog hierop is een zitje midden in de Boschjes ook te apprecieeren, Wat wij in den Haag dringend behoeven lis een luchtig en gezel lig plekje voor de zomeravonden wanneer het aan het strand to frisch is. En die plek jes zijn «r buiten de café’s niet. We hebben ze ht andere plaatsen, Haarlem en Arnhem wel aangetroffen. Alles concentreert zich 's zoners te veel aan de zee en dal kan niet altijd èn omdat het er dikwijls te koud is, èn omdat het er allicht vol ia Hepen wij dus dat dit nieuwe plekje In het beate punt van de Boschjes succes hebben mag. Voor vreemdelingen is het dringend noodig dat zij de gelegenheid hebben op hun wan delingen even te rusten, want juist zij zijn op zulke inrichtingen aangewezen. Wij vestigen dus de aandacht der bezoe kers van d« Boschjos op dit nieuwe punt. Het Haagsche Bosch heeft zoo iets roods aan het Boschhek, do Scheveningsche Bosch- jes zyn nu gevolgd. Hoe meer attractie* hoe beter. »’t Is afachuwelyk”, zei Alison snel en boslist „Daar moet een eind aan gemaakt Worden. Het is het ongeluk van den jongen niet zjjn fout” „Natuurlijk en niemand weet in hoeverre misschien zjjn vader zelf er verantwoorde lijk voor is. Een massa verhalen doen in Birtley de ronde over mijnheer Crewe, Ailie. Daar zyn een paar allesbehalve mooie KMchiedenissen onder. Maar kom laten we onzen heelen ochtend niet aan de Crewe’s bosteden; wy hebben er in deze plaats meer dan genoeg van.” «Maar ik stel belang in hen”, zei Alison nadenkend. «Mevrouw Crewe is zeker al lang dood, *tj, die je Anna noemt, heeft bij haar de plaats van de moeder ingenomen. Ik sou graag kennis met hear maken.” „Ik weet, dat je je iemand voorstelt, on geveer zooals je zelf bent. Maar stel je dat 01 Jh hoofd. Ik kan me geen oogenblik voor jou Ailie”, voegde zü er fluiste rend by, terwijl zy snel de deur uitging. „Tibbie, hoor eens, zeg den man, dat ik vanavond niet by hem zal dine eren.” „Dat kan ik niet doen. Dan moet je maar opstaan om het hem zelf te zeggen. Daar toe heb ik den moed niet”, antwoordde Tib bie nog voor ze eindelijk verdween. Dadelijk daarop kon Alison het geluid van hun stemmen uit de kamer beneden hooren en vijf minuten later het sluiten van de voordeur. Een breeden lach had Tibbie op haar gelaat, toen zy de kamer weer binnenkwam. „Ik weet niet, wat den man scheelt, Ali son. Het lijkt een geval van liefde op het eerste gezicht" „Doe niet zoo dwaas, Tibbie Fleming”, zei Alison en ondanks zichzelf kreeg zij een kleur. „Op onzen leeftijd komt zooiets niet voor en dat moest jij nu toch begrij pen,” „In ieder geval is hij kolossaal attent H(j zal ons voor vanavond het rijtuig te gen kwart over zevenen zenden.” „Ik zal niet gaan, om hem te toonen. dat er althans een is, even sterk als hij.” „Dan zal hy je met geweld halen”, lach te Tibbie. „Bovendien weet je zelf heel goed, dat je sterft van verlangen om te gaan. Wat is het leven toch een vreemd iets. Het is belangwekkend, vooral omdat men nooit weet, wat het volgende oogen blik zal gebeuren. Indien wy wisten, zelfs wat de volgende dag meebracht, dan zou het leven de moeite niet waard ztjn.” „Ik begrijp er niets van”, zei Alison tn FEUILLETOM. door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) van Old Hall niet te overschrijden. Zeker kon men geen mooier boomen, geen zach ter grasveld van lieflijker smaragdgroen vinden, al had men heel Engeland afge zocht. Een klein watervlak met een eiland in het m widen bood een schuilplaat» aan het wilde gevogelte. De terrasvormig aangelegde tuin daalde van den achterkant van het huis er naar toe en het uitzicht, dat men bad van uit de ramen der biblio theek, was onvergelijkelijk schoon. Het In wendige van het huis, hoewel wat de ar chitectonische schoonheid aangaat, volko men in overeenstemming met het uitwen dige, was geheel bedorven door het van dalisme, dat bij de decoratie en meubiléu- ring bedreven was, die een vrucht waren van de afschuwelijkste periode uit den tijd van Victoria. Crewe zelf was oen man zonder smaak, die zyn huishoudster had getrouwd, welke tot aan den dag van haar dood in angst voor hem had geleefd en die geen hartzeer ge voelde, toen zy er zich bewust van word, dat de spanning spoedig voorbij 1OU >ij®- Zy was een lieve, beschroomde ziel ge weest, met een natuurlijke beschaving, wel ke monigen nrwen schok van Edmund Crewe ondergaan had. Het was geen ver bintenis uit liefde geweest, maar eenvou dig een van die huwelijksovereenkomst- n die óf noodlottig óf anders ultval'en al naar het temperament van hen, die ze sluiten. ONZE KOLONIËN. Gedeeltelijke instorting van den Kloet* tunnel. Een Anota-bericht meldt uit Weltevre den dat de Kloet tunnel gedeeltelijk is In gestort Acht personen werden bedolven, waarvan zes gered konden worden. Twee werden gedood.' GOUDSCHE COURANT. - ADVERTENTIEPRIJS, Uit Goud* «n onutraken (bekeurend, tot dut beaorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels L55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnumnwr 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentlën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDED£ELINGEhh 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer 0-50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen bij contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen wedden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst yan Bollede boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijd ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ter wereld de plaats van een moeder in neemt: ze is zoo koud en stijf. Ik geloof, dat ze van Stephen houdt Ze is pas vyf en twintig jaar. Neen, de Crewe’s zyn op gegroeid in de oogenblikken, waarin zij hun vader ontwijken konden, ’t Is een groot heidensch huishouden. Staat UEdele dat aan 7 En geef mij nu maar wat nieuws uit Rochallan en Seadoon. Ik verlang nog wat van juffrouw Brooke te hooren.” „Ik heb je alles verteld, wat er te ver tellen ia” „O, nee, dat heb je niét Ik kan me nog niet begrijpen, hoe je *t over je kon krij gen deze week weg te gaan, nu je kans had hen samen in de pastorie gade te slaan. Ik houd van een liefdesgeschiedenis en tus- schen ons gezegd, Ailie, jij en ik hebben, door ongetrouwd te blijven, veel gemist” Alison antwoordde niet, maar dronk haar thee uit, ofschoon er eenige bitterheid dag in haar benewfeten blik. „Zoover ik het kan zien, schijnt het hu welijk op zichzelf geen bijzonder geluk mee te brengen.” „Geluk I Maar dat zoeken wij vrouwen toch niet?” zei Tibbie met een van haar eigenaardige, onverwachte ontboezemingen. „Wy verlangen er naar van menschen en dingen te houden en er voor te zorgen ja, Eliza, wat is er? De slager? Zeg hem, dat ik dadelijk beneden kom.” „Het is de slager niet, juffrouw, het is mijnheer Crewel” riep Eliza hijgend. „Wel lieve hemel, komt de man al vóór - - - het ontbijt!” riep Tibbie. „Natuurlijk op «donlMn, da* juffrouw Crewe b(j iemand naar aanloopen

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1