JE ADRES" "HEBBEN w Statenverkiezing Kieskring Gouda. Heeren Mode-Artikelen C. A. B. BANTZINGER Een perceel VEELUI 297" LIJST 22, RHEUMATI1K Aromatische Staal Glqria Tonic BEHANGSELPAPIEREN Adverteert in dit Blad. GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 7 APRIL 1923 - TWEEDE BLAD. Openbare Verkooping. te Capelle a.d. IJssel, Kina da Vrl| Kina Laroche Sangulnoi ALGONDA DAMASO Goudsche Voorschotbank Hypotheken en Credieten SPROETEfr lto«>W')^,rtSPRt/rOLl ANTON COOPS EET STEEDS VERDEER ,S GELDERSCH ROGGEBROOD De nieuwe Mantel Het nieuwe Costuum fttémt No. 1 van deze lijst, tenzij gij de voorkeur geeft aan een der andere candidaten; elke stem heeft waarde voor de lijst. Vraagt onze nieuwe staalcollectia J. DEKKER, Groeneweg 77. Grootste keuze Binders, Strikjes Sokken Overhemden - Boorden. De nieuwe Lente. Notaris J. L. MEYER te Rotterdam is «oornemens op WOENSDAG 18 APRIL 1823 bij opbod en op WOENSDAG 25 APRIL 1923 hij afslag, telkens v.m, 11 uur, in het Café „den Burg" aan de Korte Kade 159 te Rotterdam, in het open baar verkoopen: m-t de daarop aanwezige OP S T ALLEN, aan den Hoofdweg No. 28 Prins Alexanderpolder, Kad. Sectie A No. 28t>8 groot 1-96-20 H.A. Hot perceel wordt, met tenietdoening der niat geldige verhuring, geleverd vrij van huur. Grondbelasting 13.14. Polderlasten 1922 (Prins Alexander) 25.— per H.A. Polderlasten 1922 (Schieland 8.per H.A. Aanvaarding b(j betaling der kooppen ningen op 1 Juni 1923. Inlichtingen te verkregen ten kantore van genoemden notaris, Oppert 165, Rot terdam. 923 43 Verkrijgbaar bij 684 10 S. H. VAN LOON DROGISTERIJ -t. MARKT 6. Dames en Heeren, waarom wordt Helderziend Medium, het meest bezocht, omdat het succes verzekerd is. Niemand in Naderland, die helderder ziet dan zij. Komt allen vol vertrouwen tot mij, ik geef U raad, in alle zaken, ook per brief, met datum van geboorte en 60 cent aan post zegels,-voor antwoord, maar let vooral op het juiste adres, DELFTSCHEVAART 46, Hoek St. Jacobssjraat, ROTTERDAM. Ook uw adres voor alle Hygiënische ar tikelen en patentgeneesmiddelen. Dagelijks te spreken, ook Zondags. BIJ 4SPOT>-CrttQf5^M|^^DQOQi5TD1 0,95 ✓2.25 ShfrO Verkrijgbaar te Gouda by ANTON COOPS, Wydstraat. Waarschuwing. Koopt geen Pain-Expel- ler met Duitsche prijzen en verpakking Volksmaubalmigazlln Korts Nóodgodstaag 10 VOOR IVORA PLATEEL y, 060 9 BLEEKERSSINGEL 29, geeft credieten vanaf 50. ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR. 673 40 ^iomcn vroeg in Evoor/aar\ btj alle drogiaia, <M by OROUIST - W1JÜSTRAAT 31. 960 10 MERK C. V. HO'IT. BROOD-, BESCHUIT-, KOEK- EN BANKETBAKKERIJ. '0 KAAM 96—98. Het Universeels middel tegen Rhaumathiak, Spit en Jicht k J 2.50 per doos. OVERAL VERKRIJGBAAR. 6*7 IS UCCES JAPONNEN van 1?° tot 36?° MANTELS aan 4?' tot 39" BLOUSES w» 7&.ct tot 14!" BRENNINKMEYER zware wolgabardine, In de taille overbloezend, gesp- sluiting^half met zijde ge voerd 75 prima wQlgabardiae, Jumper model, strakke kend en kraag smaakvol mei zijde én zuiver wol ten gabardine nieewate modfl, het gebee meC gekleurde Terk'aéhc !)lliktrt)ve,- .^JJO slechts alléén gebouw.Keizershof Nieuwendiik 194-196 SpuiotreeO- Wogenetreat De Adelaar Heerestraat ÖO Hoogstraat hoak viaduct Nieuwestod 90 Oostgrdijk is niet alleen het bewijs van de buitengewond prijswaardigheid der aangeboden goederen, maar tevens dat dit tot steeds grootere kringen van het publiek doordringt. Te Utrecht waren de prijzen alleen reeds door het feit, dat wij ons daar zouden vestigen, door de concurrenten belangrijk verlaagd en toch was het publiek stom van verbazing toan het onze collectie zag tegen zulke lage prijzen aio het elders nooit gezieir had. En zeer terecht werd door het publiek opgemerkt: „dit zijn geen speciale lage prijzen alleen wegens de opening, maar het is van afge- meene bekendheid, dat C. A A. in al haar zaken steeds zóó scherp concurreert" Ieder, die nadenkt, moet tot de conclusie komen, dat eene onderneming als de onze met haar geweldigen onjzef in binnen- en buitenland, door veel voordeeligef inkoop en lagere winst- berekening het publiek belangrijkgoedkooper kan bedienen dan wié ook. Elke dame hééft steeds tot haar ge noegen geconstateerd, dat zij voordeellger bij ons gekocht had, dan haar kennissen elders. COSTUMES van 7."° tot 45?° KINDERMANTELS van 2?° tot 197" ROKKEN van 1?° tot 12!° De PROVINCIALE K1ESVEREENIGING van dén Vri|heldsbond vbor den Kieskring Gouda noodigt alle kiesgerechtigde mannén en vrduwen uit op Woensdag 11 April 1983 voor de Staten van Zuid-Holland hun stem uit te brengen op ién der candidaten van dan Vrl|haldsbond, die de volgende namen bevat 1. Dr. T. Beekenkamp, Arts te Gouderak (aftredend lid) J. Beijen, Kaashandelaar te Bodegraven A. J. IJsselstijn Azn., Wethouder van Gouda J. H. van Straaten van Nes, Boomkweeker te Boskoop C. Broere Jzn., Kaashandelaar te Lekkerkerk J. G. J. C. Nieuwenhuis, Ingenieur bij de Ned. Spoorwegen F. A- Minkema, Notaris te Woerden W. J. den Hertog. rustend Landbouwer te Alfpn a. d. Rijn J. de Groot Jacz., Landbouwer te Berkenwoude M. Heering-Brouwer, te Voorburg HET BESTUUR. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. van de goedkoopste tot de allerbeste soorten en allernieuwste DESSINS. Aanbevelend, 996 40 BEHANOERIJ, STOFFEERDERIJ, BEDDEN- EN MATRASSENMAKER!) OQMM.KT» WOMINOUmiQHTieq. Koopt men 't goedkoopst bij Drukkerij A. BRINKMAN A 200N, Gm4i Den 21sten Maart begint de lente. Maar in werkeiykheid begint ze dan niet altyd. Vaak klettert nog de hagel tegen de ruiten of daalt een zachte, witte vacht geruischloos op de wachtende aarde. En tot aan Mei lehuüen we nog verkleumd by de kachel. Maar nu, dit jaar, ia ze wel begonnen. Op den dag, dien de kalender voor haar komst heeft gereserveerd of was het een dag la- teri heeft ze haar glorieuze intocht ge- daan. En dadeiyk hebben de meizoentjes haar schuchtere hoofdjes boven het gras uitgestoken, zyn de dikke knoppen begonnen open te breken en in de nog kale boomen fluiten de vogels. En de wachtende, de ver langende menschen hebben hun deuren en vensters en de angstvallig gesloten deuren van hun harten uitnoodigend opengegooid, dat de mooie jonge lente "er zou binnenko men met haar kleurig gevolg van bloesems en droomen. De menschen zyn altyd het Vu rigst en 't ontstuimigst in hun verlangen. De groote boomen, met hun statige takken, de jongere, tengere heesters, zelfs de beschei den bangeiyke meizoentjes, ja ook de onge durige vogels wachten gelaten den tyd, dat de lente haar ranke pages, de lichtvoetige Zuidenwind en de in teer-blauw en rose ge stoken luchtnymfen vooruitzendt om den harden, barschen winter weg te jagen en de aarde feestelijk te maken voor haar intocht. Maar de menseh, wy, menschen van het Noorden, hebben dat geduld niet. Heel den langen winter hebben we gewacht met het ongeduld en het verlangen van den minnaar, die, verlangend, zyn liefste met al schooner kleuren en vormen voor zyn oog af teekent. Als de sneeuwbuien joegen of een yzige wind ons gezicht striemde, als 's avonds by de kachel we het huilen hoorden door de kale takken of 's morgens de ysbloemen, teero droomen van den nacht, geteekend vonden op bnze ruiten, dan zag onze verbeelding de bloesemende boomen en kleurige velden en om ons hoofd voelden we een vreemde zoelte, die ons van verrukking en verlangen huiveren deed. En de jonge lente werd de nieuwe vreugde, waarnaar we de verlan- gende armen strekten en die iederen dag van verlangen een nieuwe schoonheid te winnen scheen. En zoodra de dagen langer werden en de luchten teeder van blauw, lie pen we naar buiten om haar te zoeken. En het kon gebeuren, dat we, 's avonds naar huis keerende, als al een rozige lucht in het Westen kleurde en een licht windje om ons hoofd speelde, dat langs den weg even de kale takken wonderiyk-vreemd te ritselen begonnen, dat we dan haar jonge vreugde al meenden te voelen kloppen aan onze ge sloten harten. Het duurt zoo lang altyd. Ieder jaar op nieuw zeggen we ons zeiven dat. Maar we leeren er niet van. Het geduld van- de wyze boomen en van de tooh ook verlangen de vogels kunnen we ons maar niet eigen maken. Is het niet, omdat ons verlangen te sterk is, sterker dan van boomen en mei zoentjes en vogels? Want de lente, dat is voor ons niet alleen de kleur van bloesems en de streelende adem van den Zuidenwind. Wyder nog dan de vensters en deuren van ons huis staan de deuren van ons hart open, wanneer de jonge lente komt als een pralen de koningin. En meer dan de fantastische kleuren van haar kleed en de weelderigheid van haar jonge lichaam, is ons de diejie gloed harer oogen en de nauw verborgen schoonheid harer ziel. Zeker, we verlangen ook naar de zachte streeling harer handen en de kleur harer lichte bloesems. Daar zyn wij menschen voor. Maar het is haar glim- nch, die de wondere droomen in ons hart toovert en die, of we jong zyn of oud, een nieuwe verwachtinig wekt van de heerlijk heid van het leven. Haar bloemsluiers niet en niet de festoenen van haar jubel, maar haar stille droomen en de verborgen ver wachting van haar hart is het, waarnaar we de handen gestrekt hebben in den killen wintertijd, toen ons leven en ons verlangen te verstyven schenen onder den doodenden adem. Het verlangen! Dat is immers het leven zelf. Want wat anders is het, dat ons de eelden voortoovert, waarnaar we grypen, at ons dryft tot gedachten en woorden en daden, dat ons hart kloppen doet? Het is de motorische kracht, die ons, die aller leven stuurt en voortbeweegt en die de zoekende menschheid van uit de wildernis van het oer w«od en de wildernis der onbewustheid ge- raeht heeft naar het zelfbewustzyn en de beschaving van onzen tyd. Het verlangen, de verwachting! Maar Zy leeft in de lente, ZU geurt in de bloesems en ademt in het «achte ritselen der knoppende boomen. Het is het zyn waarde en zyn heeriykheid geeft. En dit verwachten is hi jeugd en lente als tot uit drukking gekomen. Het is niet het verwach ten van een enkel ding, maar het is het ver wachten, dat nog niet weet, hoe het is en hoe het komen zal, maar alles voor mogelyk houdt, dat alleen nog maar de handen en het hart openhoudt voor cte heeriykheid, die het leven er daar twyfelt men niet aan straks in leggen zal. Het is' het geloof in, het vertrouwen op het leven, dat de jeugd sterk maakt. Maar ook wie ouder geworden is, voelt het opnieuw, als een nieuwe lente haar gloed in zyn hart lacht. En met nieuw verlangen strekt hy de armen uit naar het leven, dat hom wel vaak teleurstelt, maar in wiens verborgen schatten hy opnieuw ge looft. FINANCIEELE BERICHTEN. nieuwe levensbegin, waaruit de vol- p| van den zomer geboren zal worden, maar die nog al de geheimenissen van den zomer en het komende leven in haar belof- verborgen houdt. Het is de jeugd, die nog f e mogelykheden open houdt en over het even de Btoutste droomen droomen durft, aar het is het geluk ook. En het is het ien niet gelukkige voorrecht van wie mfcr werden, dit te beseffen. Want niet beat, nietwaar? niet ook het verkrygen, aar b* verwacht«n is het, wat het leven Weekoverzicht. Het was gemakkeiyk te voorspellen, dat de week, die aan de feestdagen vooraf ging op het gebied van den beurshandel weinig belangwekkends te zien zou geven, doch algemeen niet groot was, bleek toch de grondtoon vry vast en waren er enkele af- deelingen, die zelfs een zeer geanimeerd voorkomen aan den dag legden. In het bi zonder was dit het geval in de afdeeling der Cultuurwaarden, alwaar onze voor spellingen ten volle bewaarheid werden en tal van factoren zich voordeden, die een stygende koerslyn voor de meeste gezoch te soorten, zoowel als voor de minder cou rante fondsen tot gevolg had. Niet alleen toch worden de officieele ramingen om trent de nieuwe Cuba-oogst steeds lager en zyn zy thans reeds tot 3% millioen ton teruggebracht, doch de cyfers van de we reldstatistiek van suiker toonen steeds dui- delyker aan, dat er wel degelyk rekening zal moeten worden gehouden met een te kort. De hooge suikerpryzen, die in Ame rika zoodanig de aandacht trekken, dat zy reeds officieele bemoeiingen hebben uit gelokt en maatregelen beraamd wjrrden om hierin verandering te brengen, zyn dan ook in het oog van ieder onbevooroordeelde wel degelyk gemotiveerd. Dit wordt zeer duideiyk geaccentueerd in de willige stem ming op de Java-suikermarkt, alwaar de V. J. S. P. reeds afdoeningen uit oogst 1924 vermeld heeft op basis van 16.25 voor superieur. Het spreekt vanzelf, dat onder deze om standigheden de markt voor Cultuurfond sen sterk de aandacht trekt en dat zy, die de portée van deze feiten weten te bega pen, er toe overgaan om zich hier van goedkoop beleggingsmateriaal te voorzien, temeer waar de kans groot is, dat belang- ryke koerssty gingen nog volgen. Ook de Rubberafdeeling had een opge wekt voorkomen en was van tyd tot tijd vast van stemmeng, in verband met rui mere afdoeningen op de Londensche markt. Hoewel de pryzen niet veel beter werden, ziet men in den levendiger handel terecht het bewys, dat de bona-fide belangstelling groeit en, gelyk wy reeds eerder aanstip ten, treedt dan ook te Londen het vaste land constant als kooper op, terwyi Ame rika het systeem blyft volgen van zich op de plantage zelf voor de bestaande behoef te te dekken. Een inzinking in de koffie prijzen had tot gevolg dat de koersen later iets reageerden, doch de grondtoon bleef ook hier niet onbehagelyk. Tabakswaarden konden zich handhaven, doch meer valt er van deze afdeeling niet te zeggen. Indien men omtrent de dividen den iets meer optimistisch gestemd kon zyn, dan zou er zeker voor deze afdeeling meer animo zyn, aangezien de pryzen, zoo als die tot nog toe op de veilingen gemaakt zyn, wel loonend genoemd mogen worden. Uit een rendements oogpunt mag men hier de koersen o.i. hoog genoeg achten en om ruiling in goede suikerwaarden is dan ook alleszins aan te bevelen. Op de Scheepvaartafdeeling ging weinig om, doch het feit, dat de Indische ïynen een uitbreiding van den vrachtendienst annon ceerden, had tot gevolg, dat voor aandeelen Nederland, Rott. Lloyd en Scheepvaart Unie wat meer speculatieve vraag ontstond, zoodat de koersen een kleine verbetering te zien gaven. Geiyk wy voorzagen, keert de Holland-Amerika Lyn over het afgeloo- pen boekjaar geen dividend uit. Aandeden Holl. Boot trokken wat meer belangstel - li ng, doch in het algemeen was de handel geheel overgelaten aan de beroepsspecu latie. De Petroleumafdeeling was het zwakke punt van de markt. Wallstreet gaf geen enkele stimulans in een bepaalde richting en fluctueerde fractioneel, zonder dat er eesnige tendenz merkbaar was. Ook te on zent vond men blijkbaar geen aanleiding tot actie in eenigerlei richting en ten slotte kwamen de koersen van Kon. Olie dan ook weder op lager peil terecht. Voor consuls en de andere Roemeensche soorten blyft de belangstelling uiterst gering, hetgeen in verband met de onbetrouwbare toestanden in Roemenië begrypelyk is. Industrieel© fondsen geven blyk van her leefde belangstelling. De jaarverslagen, voor zoover deze afkomen, vallen zonder uitzondering mee, hetgeen in de koersen nog slechts gedeelteiyk tot uiting komt. Wij biyven de aandacht vestigen op deze ru briek, die tal van goede kansen ln zich be sloten heeft. De Amerikaansche afdeeling was onre gelmatig van voorkomen, doch trok zoo goed als geen belangstelling. Prolongatie 3tt—3% Fa. B. SANDERS Exn., Amsterdam. MEDISCHE BRIEVEN. n. Het is duideiyk, dat de meest uiteenloo- pende oorzakelijke momenten in staat zyn aan een geregeld afvloeien van de gal in de darm paal en perk te stellen om zoodoende de geelzucht of icterus te weeg te brengen. Nu "eens is 't een ontsteking van de galwe- gen, waardoor de afvoer belemmerd is, dan weer is 't een steen, die in meerdore of min dere mate de stuwing van de gal in het le ven roept. Naast deze mechanische stoornis sen heeft men ook gemeend, dat het niet onmogelyk is, dat ook af en toe de levercel len, waaruit de lever is opgebouwd een bui tengemeene yver aan den dag leggen en een bovenmatige hoeveelheid gal produceeren, die niet tydig kan worden afgevoerd. Voorts weten wy heden ten dage, dat de galkieur- stof en de bloedkleur stof nauw aan elkan der verbonden zyn en de eerete ui* de laat ste ontstaat. Er doen zich nu omstandighe den voor, waarin veel bloedkleurstof vry komt, welke via de bloedbaan zoo lang in de lever pleegt gedeponeerd te worden en waaruit de levercellen ,als de tyd daar is de gaJkleurstof bereiden. Wy zien een enke len keer boven geschilderd proces by ver giftigingen. Als meest bekende stof moet ik hier even aanstippen de chloros kalicus, die sons op ondeskundige wyze wordt gebe zigd ais gorgeldrank, terwyl men er tevens wat van doorslikt Ook na het gebruik van bepaalde soorten van Champignons zien we dezen vorm van geelzucht wel eens voor den dag komen. In dit verband wil ik even een woord wy- den aan de z.g. derivaten van het picrine- zuur. Neemt men n.l. hiervan wat in, dan treedt weldra op een gele verkleuring van de huid, wit van het oog, de siymvliezen, kortom roept die verschijnselen in het le ven, welke de icterus kenmerken. Deze mid delen waren dan ook in vroegere jaren zeer geliefkoosd voor die adspiranten voor een of andere keuring, tlie er belang by hadden afgekeurd te worden. Toch rekenden zy by een nauwkeuriger onderzoek geheel buiten den waard, want gaat men de urine onder zoeken van een dergelyken shmnltant, dan is deze geheel normaal en mist men daarin de stof, die by een werkeiyken icterus patiënt ten allen tyde aanwezig is. Ook ziet men een enkelen Sper den icteur optreden na een buitengemeen heftige emo tie, die de persoon in kwestie hoeft door gemaakt. Na 1 a 2 dagen wordt de patiënt geel. Men komt dezen vorm wel niet iederen dag tegen, maar toch in «Mingeval wel zoo vaak, dat de spraakmakende gemeente dit op zeer typische wyze pleegt uit te druk ken, n.l. ,/lat hem of haar de gal door het bloed is geloopen". Waarom en hoe deze geelzucht ontstaat, is nog een zeer duistere kwestie. Misschien hebben we een voorby- gaande lichte ontsteking der galwegen of wanneer deze verklaring u weinig bevredigt kan men zioh ook denken, dat door de ze nuwwerking de galwegen plotseling een verwarming ondergaan, waardoor de afvoer belemmerd wordt. Wellicht zyn er onder myn lezeressen of lezers, die menschen kennen, waarby in één huisgezin verschillende leden aan ictera ly- den. Het zyn doorgaans lieden, die onder zeer slechte hygiënische omstandigheden le ven, waardoor een infectie naar alle waar- sohynlykheid onderhouden wordt, j Ook de pasgeborene, enkele dagen oud zynde, is een stamgast van de icterus en niet zelden, vooral wanneer het een eersteling geldt, komt moeder met de angstige vraag tot ons, wat het toch wél is, dat de kleine zoo geel ?iet. Welke precies de oorzaak is van het optreden van deze Icterus is ons nog niet geheel bekend. Vermoedelyk spe len verschillende oorzakelyke momenten hierby een rol. Hoe 't ook zy, wy kunnen moeder de vrouw gerust stellen en haar mededeelen, dat den geel ing van voorbij- gaanden en zeer onschuldigen aard is en dit verschynsel by meer dan de helft der zuige lingen pleegt voor te komen. Voeding en beroep. De boerenarbeider, zoo constateert het weekblad „Volksvoeding" in .een beschou wing over het onderwerp „Voeding en Be roep", die by zijn zware werk veel plantaar dig voedsel gebruikt, heeft daarin, al let hy er niet op, allicht nog een voldoende hoe veelheid eiwit, hoewel biologisch berekend, vaak nog krap aan. Hy heeft er genoeg aan, juist omdat hy zoo hard lichamelyk werkt. De hersenarbeider (dit in den meest alge- meenen zin genomen, dus feitelyk elke ar beider, die weinig zwaren arbeid verricht) kan dit echter niet. Hy is verplicht eiwitryke voedsels te gebruiken, die hem het eiwit minimum met betrekkeiyk geringe caloriën- productie verschaffen, daar hy anders of te veel caloriën of te weinig eiwit krijgt De calorierijke voedingsmiddelen als brood, aardappelen, mais, ryst, moeten dus plaats maken voor vleesch, eieren, kaas en melk. Het dageiyksch brood der traditie treedt dan ook by de moderne voeding op den ach tergrond tegenover het vleesch; reeds vóór den oorlog wae het afgenomen en ook de wereldcrisis kan deze evolutie hoogstens vertragen, doch niet remmen of keeren. Het sterkst spreekt dit verschynsel in Amerika met zyn groote industrialiseering en econo misch goeden toestand; reeds in 1904 bleek uit een statistiek over 2567 arbeider-fami lies, dat slechts 40 der verelschte calo riën door brood<meel, ryst en aardappelen werden geleverd. Het vleeschverbrulk steeg b.v. in Saksen in 1844—1903 van 16 tot 44 kilo per hoofd. De veranderde levenawyze brengt dus vermindering van brood en aard appelen, sterke vermeerdering van vleesch cn melk mede. Er zyn echter nog bizondere omstandigheden, die speciaal het vleesch- gebruik voor den hoofdwerker noodtakel yk maken. Zoowel by hersen- als by spierarbeid ont staan nameiyk zuren: phoehorzuur in hoofd zaak by den eersten en melkzuur by den laatsten. De normale alkalische reactie van het bloed en de andere lichaamsvochten wordt hierdoor verminderd; waarschynlijk hangt met dit verschynsel het veitnoeienis- gevoel samen. Een der krachtigste midde len, die het lichaam nu bezit, om dezen ver hoogden zuurgraad weer te verlagen, Is de afscheiding van het maagsap, dat immers taimelyk veel vry zoutzuur bovat. De her senarbeider moet dus apy» gebruiken, die moagsapafscheiding rykeiyk aanzet, doch slechts weinig caloriën produceert en onder de gebriukelyke voedsel komt eigenlyk al leen maar vleesch, speciaal in gebraden toestand, daarvoor in aanmerking. De behoefte meer rendabel eiwit in be- trekkelyk calorie-arm voedsel tot zich te nomen, heeft niet alleen het vleesch en de zuivelproducten de overhand laten krygen over het brood, maar ook in den aard van het gebruikte brood zelf een verandering gebracht. De vroegere volkskost bestond hoofdzakelijk uit grof, ongebuild brood; wil men de noodige 100 gram eiwit uit grof roggebiood halen, dan dient men 7600 calo riën te verwelken, fyn tarwemeel geeft dit noodige quantum met slechts 3300 C. Tot zelfB in den vorm, waarin het brood ge bruikt wordt, heeft de cultuureisch Invloed, doordat heit by voorkeur gebruikt wordt als kleine, goed doorbakken broodjes. Deze ge ven n.l. door hun roosteringsproducten een sterker gevoel van verbazing dan het grove brood. Naast caloriën en eiwitminimum tref fen wy hier dus een derdon phyaioiogischen factor by de voedingswyze, n.l. het vermo gen der spyzen, het hongergevoel te ver- dryven, dat ontstaat, wanneer de maag «eni gen tyd leeg is en niet afscheidt. De voe dingsstoffen verschillen hierin weer zeer belangryk: groente en pap b.v. stillen, zoo- als algemeen is, den honger zeer slecht, aardappelen en brood houden het midden, maximaal effect hebben kaas, boter, vet en vooral weor vleesch. Zeet elgenaatxHg ren- deeren in dit opzichtcombinaties meer dan de afzondoriyke componenten, zooalB vleesch met aardappelen, brood met vleesch of kaas, en in de volgorde der spyzen by den hoofdmaaltyd ia dit beginsel al zeer goed verwezeniykt: soep (vooral bouillon), vleesch met aèrdappelen en groente en zoete naspys geven inderdaad volledige ver zadiging. De aldus ontstane voeding, met vermeer derd vlceschgebruik, vermindering van planWiidig voedsel en veranderde brood soort, kan echter tot een nieuw defect voe ren, n.l. tot een tekort in vitaminen, die voor groei, stofwisseling en zenuwstelsel zoo onmisbare „edele voedingsstoffen." Speciaal geldt dit voor de in vet oplos bare A-stof, die in de vroegere massale voe ding voor een groot deel aanwezig was in het zomelenr'tjke grove brood, doch dat in het goedkoope varkcnsvleeseh en vet, even als in bloem van meel, ontbreekt. Zoolang de economisch zwakkere, doch uit den aard harer werkzaamheden op geconcentreerde voeding aangewezen stadsbevolking, dit te kort niet voldoende kan aanvullen door rundvleesch of natuurboter en andere melk producten, heeft dan ook steeds een zekere vitamine-armoede bestaan en de duurte van melk enz. dreigt de stedeiyke bevolking met scheurbuik en rachitis. De beteeken is van veeteelt en groentebouw tegenover de van oudsher ais fundamenteel beschouwde graancultuur komt in de moderne verhou dingen dan ook zeer naar voren. Als bykomstig, maar voor een goede ge zondheid niet onbelangryk gevolg der ver mindering van plantaardig voedsel en der fynere meelsoorten moge ten slotte gewe zen worden op het te kort aan cellulose en andere darmballast in de nieuwere voeding; van daar, dat de voorziening met de, uit vitaminebehoefte ook zoq noodige verschc groente en vruchten een urgent vraagstuk der groote steden biyft, waarmee speciale vervoersvraagstukken in verband staan. Samenvattend, zien wy de twee voedings typen geheel aangepast aan de historische cn aan de moderne productiewyze. By den vroege ren zwaren en ruwen handarbeid stond bet brood in het middenpunt der voe ding, het verschafte caloriën, en het hoofd deel van het eiwit, de vitaminen en de cel lulose; slechts kleine hoeveelheden melk, kaas en vleeach waren voor aanvulling noo- dig. Daartegenover staat de voeding van den modernen volleerden vakarbeider, zoo- ais zyn type die het meest geperfectio neerd in de Amérikaansche industrie vindt. Het vele Vleesch en melkgebruik schynt ze eiwitrijk te maken; indenlaad bevat ze ook niet meer dan 100 gram, daar brood en aard appelen geheel op den achtergrond zyn ge raakt; tijdeiyk vruchten en verse he groen ten zorgen voor de vitaminen en de cellu lose, zonder de ealoriën-hoeveeiheid noe menswaard te vergrooten. Tusschen beide stadiën in. doch duideiyk naar het nieuwe type georiënteerd, bevond zich de West- Europeeache bevolking reeds vóór den oor log en, hoe sterk ook de werekicataetrophe een reactie in deze ontwikkeling brengt, op den duur zal de ontwikkeling in de geschet ste richting niet kunnen worden tegen gehouden. STATEN-GENERAAL. De Bioscoopwet. Ingediend ia een wetsontwerp tot be steding van de zedeiyke en maatschappe lijke gevaren van do bioscoop. In de Memo rie van Toelichting wordt opgemerkt, dat de verwerping van de oatwerp-bioscoopwet de regeering voor de bealisaing plaatste om, hetzy in den bestaanden toestand te berus ten, hetzij een gewijzigde wetteiyke regeling voor te bereiden. Het eerste zou beteekenen dat aan het goedvinden der gemeentebestu ren blyft overgelaten, of ai dan niet een keuring van alle óf van bepaalde films wordt voorgeschreven. Het' zal, na hetgeen ten aanzien vun het standpunt door de re geering ingenomen, is gebleken, wel geen verwondering wekken, dat haar dit niet ver antwoord zou voorkomen. Veeleer is getracht door aanvulling van het wetsontwerp tegemoet te komen aan enkele bezwaren, welke tie minister van bin- nenlund.sche zaken en lapdbouw reeds by de mondelinge behandeling niet van belang ontbloot achtte. Vooreerst is de mogelijkheid geopend, dat de gemeenteraad in by zondert gevallen de oprichting van bioscoop-onder nemingen verbiedt. Geiyk de minister in de vergadering der Tweede Kamer van 16 Fe bruari 1923 mocht opmerken, kan hy zich zeer goed indenkgn ln de gevoelens, welke binnen den kring van sommige gemeenten worden gekoesterd. Wanneer de overgroots meerderheid principieel gekant is tegen de bioscoop ais middel van vermaak, pleit er in derdaad veel voor, haar in een dergelijke gemeente niet toe te laten. Uit den aard der zaak zuilen slechts kleinere gemeenten in de«e omstandigheden verkeeren en het ontwerp beperkt dan ook de bevoegdheid om een absoluut verbod uit te vaardigen tot ge meenten van minder dan 20.000 zielen. Bo vendien zal de koninkiyke goedkeuring hieraan hecht de minister van binnenland- sche zaken en landbouw, biyken*» zUn bo venaangehaalde rede, groote beteekenis tegen machtsmisbruik waken. In de tweede plaats opent het wet son t- werp gelegenheid om de rykskeuring te ver vangen door gemoenteiyke contröle. Indien de Kroon biykt, dat deze als minimum-elsch voldoet aan de criteria, welke aan de ryks- keuring worden getiteld, kan aan de ge meente vryheid worden gelaten om een by- zondere keuring te gelasten. In dat geval vervalt do eisch, dat do centrale commissie haar zegel aan de film hechte, met dian verstande, dat films, welke bereids door haar mochten zyn afgekeurd, niet aan de gemeenteiyke keuring mogen worden onder worpen. Eindeiyk is er mede in overeenstem ming met de meeniog, welke de minister voorstond in de vergadering tier Twedee Ka mer van 21 Februari 1928 geen bezwaar tegen, dat In gemeenten, waar de behoefte daaraan wordt gevoeld, vrijheid worde ge laten om aan de personen, jonger dan acht tien jaren, den toegang te verbieden tot an dere bioscopen, dan de zoodanige, die een paedagogiseh of didactisch karakter dragen. Ter uitvoering van een en ander zyn in gevoerd eenige artikelen en zyn eenige be palingen van het vroegere wetsontwerp ge- wyzigil. Overigens ia het wetsontwerp ge lijkluidend met dat hetwelk In de vergade ring der Tweede Kamer van Donderdag 1 Maart j.l. In stemming kwam. Aansluiting lager en middelbaar onderwij». Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Albarda: 1. Is het den minister bekend, dat nu in de laatste jaren, ln verband met de in voering van de Lager-onde rwy«wet 1920 en met de in 1920 gewyzigde eischcn van toe lating tot de hoogereburgevscholen, het on derwijs In het Frnnsch op de lagere scho len geleideiyk verminderd is de aanslui ting van hoogereburgeracholen en lagere school in vele gevallen gebrekkig is ge1 worden, doordat de hoogereburgcrecholen zieh niet overal voldoende aangepast heb ben aan de verminderde kennis van het Fransch by haar nieuwe leerlingen? 2. Is do minister bereid te bevorderen, dut eon behoorlyke aansluiting van het on- derwy» der hoogerehurgerscholen aan dat dar lagere scholen zoo spoedig mogelyk ver rekent wordt? 3. Is de minister niet van oordeel, dat bet in de tweede vraag aangewezen doel het best kan worden bereikt door den In de tweede Hnea van artikei 5 van het besluit van 16 Juni 1920 (BUM. no, 299) geste'don termyn van .het einde van den cursus 1923/24" te veranderen in „het einde van den cursus 1922/28"? heeft de mi nieter van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: L Het is den ondergeteekendc bekend, dat in de laatste jaaren de aansluiting tua- Hchen het lager en het middelbaar onder wijs niet in eik opzicht goed werkt. Dit is te wijten aan verschillende oorza ken, onder welke de overgangstoestand op hot gebied van het onderwijs van het Fransch er eene is. Moeiiykheden uit dez«t laataten toestand voortvloeiende, wonden zooveel mogelyk uit den weg geruimd door ln de eerste klasse der H. B. S., waar dit noodig biykt. aan de leerlingen, die zonder kennis van het Fraoech op school komen, één of twee lesuren per week meer te ge ven dan aan de ov«rifc« leerlingen. Het biykt dat ook reeds, dat door onder linge samenwerking een goede aaneenslui ting van lager en middelbaar onderwtyi kan worden verkregen en de ondergeteekendo vertrouwt, dat dit galektelyk overal zal ge schieden. 2. De onder geteekend* is op bevordering

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 3