rm s. 1.1. oiieil mi-um Grind Grlndaeand Rivierzand Schelpen JOH. DESSING Co., Kantoor 008TJ*VEN 24, mm OOUDA. Mapiji vu ParliniritBi, Tiililirlikilu ii S(beirginilsthippii..'== Balt. A. da «long Wegens sterfgeval is de zaak DORLAS, Westhaven 2, a.s. MAANDAG GESLOTEN. HG GOUDA Probeert th 6 PH0T0KAARTEN van die betere aansluiting: bedacht. Hy moge in dit verband w^zen op zyn rondschrijven aan de inspecteurs vaan het lager onder- WÓB> d.d. 27 Februari 1923, waarvan een exemplaar is nedergelegd ter griffie, ter inzage van de leden. 3. Het treffen van overgangsbepalingen in zake het aantal lesurep in hot Fransch ia den directeuren van hogereburgerscho len, onder goedkeuring van den minister, toegestaan tot het einde van den cursus 1923—1924. Dit tydstip is gekozen in verband met den termijn van vyf jaren vermeld in art. 193, eerste lid, der Lager-onderwljswet 1920, wleke termen dus ultimo December 1924 ten einde loopt. Aangezien derhalve nog in 1924 leerlin gen toegang kunnen verkrijgen tot de H. B. S., die reeds op de lagere school onder wijs in het Fransch hebben genoten, is er, naar de meening van den ondergeteekende, geen aanleiding om de bedoelde overgangs bepaling in het Kon. Besluit van 16 Juni 1920 (Stbl. no. 299) te wijzigen. Nederland en het Roergebied. Op de vragen van den heer Ter Hall, be treffende het nemen van maatregelen in verband met het niet aankomen van papier zendingen uit het Roergebied, bestemd voor grossiers en fabrikanten ter verdere bewer king, héfeft mi mater van Kamebeek geant woord, n&t de pogingen der regeering om zoo m(Hpalljk tot opheffing van de belem meringen te geraken, nog steeds wonlen voortgezet, ook ten bate van de belangen der papierbranche, voor welke echter geen bijzondere stappen kunnen worden onder- nomcnpdie niet tevens andere branches be treffen. Het ohtslag aan de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Op de vragen van den heer Oud betref fende de toekenning van een voorschot aan de op TT Januari j.l. ontslagen korporaals werklieden by de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg, in afwachting van de vast stelling van het hun toekomende wachtgeld, heeft de Minister van Oorlog het volgende geantwoord Te rekenen van 12 Januari j.l. zyn by' de luchtvaartafdeeling te Soesterberg 38 mili taire werklieden ontslagen met toezegging van wachtgeld, overeenkomstig de voor mi- litairqiygaldende regeling. De uitvoeringsmaatregelen der militaire wachtgeldregeling, alsmede de vaststelling van het wachtgeld, zyn eerst een dezer da gen gereedgekomen, zoodat binnenkort uit betaling zal kunnen volgen. Voor zoover de ontslagen militaire werk lieden geen werkkring hebben gevonden, is machtiging verleend tot het uitbetalen van een voorschot. 'Obiia<jnn BerlijnscHé'Brieven. Van onzen specialen medewerker. JHvfcrtÜn 4-4-'23. Het Pressebal behoort alweer tot het ver leden. Er is veel geld uitgegeven, in hoofd zaak voor de Ruhr-speude, er is gedanst, gespeecht op het vaderland, de dames heb ben hun toiletten laten bewonderen, de hee- ron hunne ridderorde. Op vyf plaatsen in vier zalen speelde een orkest, dat het tot s morgens 6 uur uithield! Waarlyk, het feest was schitterend. De kanselier Dr. Cuno, lag met griep te bed, en de presi dent was door drukke bezigheden op het laatste oogenblik verhinderd. Mevrouw Ebert echter was aanwezig en met haar zaten alle overige ministers met hunne dames in de eere-loge. In de loge daarnaast trokken de aandacht Fern And ra, Lya Mara en Henny Porten de prinsessen van het be- wegelyke doek, die oakr geregeld aan den dans deelnamen. Verder was tout Berlin aanwezig, eenige exotische gezanten schit terden in goud en ridderorden, by na alle heeren droegen het IJzeren Kruis 1ste klas en ook de „ordre pour la Mérite", om den hals gelagen, prykte op menig rok-over- hemd. Opvallend weinig uniformen werden gedragen, alles was in rok en witte das, vele dames droegen orde-teekenen, in den oorlog ontvangen. De „Namenrspeude", een tulp, waarop de namen der Berlynsche Cou ranten, was gevuld met eene goede hoe veelheid van de beste Sarotti-pralines en was een waarlyk prachtig geschenk, waar mede niet alleen de dames in hun schik waren. In de tombola, die op geen Ber- lynsch bal ontbreekt, kon men een stola uit hermeiyn trekken, die eene waarde van vyf millioen mark had, terwyl de overige pryzell alle mooie of nuttige voorwerpen waren. Het was een zeer welgeslaagd feest 1 Om een uur of 10 speelde het orkest het Deutschland-lied en een der ministers bracht een „Hoch!" uit op het vaderland, hetwelk de algemeene geestdrift ontke tende 1 Intusschen is het ook alweer Paschen ge weest en hoewel de eieren niet goedkooper zh'n geworden, is het toch gevierd -gewor den, zooals alle jaren. Er is veel gekocht en vooral veel nuttige dingen, want het le ven is te duur om geld aan luxe en choco lade weg te gooien; maar een paaschei van bordpapier met een paar mooie zyden kou sen er in, of een lekkere flesch parfum, of kousebanden, of een corset, welke vrouw is daarmede niet even tevreden als met pra lines? En daar een pMd'^jralines 10—-12 duizend mark kost, kan WÉk zich voor dat geld ook nog wel wat anders en nuttiger» koopen! Het weer werkte niet erg mede, de eerste Paaschdag was buitengewoon koud en de tweede bracht togen den mid dag alleen een beetje zonneschy'n, zoodat de trek naar buiten niet heel groot was. Maar de Paschen viel dit ja%r ook zóó vroeg, dat het Wet te verwonderen was. Men was al biy, dat het niet regende of sneeuwde, en maakte zyne Paaschwandeling tevreden in het bewustzyn, dat het mooie weer toch wel spoedig zal komen. Als bewys voor de vindingrykheid op het gebied van belastingen der Berlynsche autoriteiten moet ik U het volgende ver tellen. Op de trottoirs der Tauliitzienstrasse liepen twee beambten op den eersten Paaschdag, met insigne op de borsten hiel den iederen voorbyganger aan, die een hond by zich had zonder muilband, al liep het dier aan een koord, of al werd het kleine ding op den arm meegedragen. Als boete op dit ongehoorde feit moest men tegen eene gemeentelyke quitantie 1000 Mark betalen! Anders werd de hond mee genomen. Waar er in den laatsten tyd nooit iets van hondsdolheid vernomen werd en buitendien een hondje, op den arm gedra gen, en zoo groot als een hand, toch ge- meenlyk ongevaarlyk acht, heeft men hier natuurlijk met een maatregel te doen, om geld in het laadje te brengen. Vandaar de zen overval op klaarlichten dag, op de drukste promenade der stad en op Paasch dag! Ingenieus verzonnen was het in ieder I geval! Dat de Paaschdagen verschillende mis- klanken brachten, is in dezen tyd niet an- I ders mogelyk. In deze drie dagen werd on- geveer 8 zelfmoorden door gasvergiftiging gemeld, byna alle uit nood, eenige zware automobielongelukken en dan het zoo vree- selyke voorval te Essen. Wat moet de toe stand in die stad met de Paschen ellendig zyn geweest! Tot nu toe zyn dertien doo- den door het onzinnige schieten der Fran- schen te betreuren, die allen met schoten in den rug werden opgenomen; bewys, dat het schieten op vluchtende personen was ge weest en niet op aanvallers. Het mag nu worden verontschuldigd van Fransche en Engelsche zyde door zenuwachtigheid der soldaten, maar of het nu zenuwen zyn of moedwil, de gevolgen bly'ven voor een on gewapende bevolking precies hetzelfde! Men went hier langzamerhand aan de steeds terugkeerende berichten over de ge welddaden der Franschen en Belgen in het bezette gebied en alleen de Ruhr-speude j vaart er wèl by, eiken eer, als weer eene nieuwe heldendaad gemeld wordt. Verder gaat het leven dan weer zyn gewone gan getje, dat op het oogenblik in het teeken I van den „Preis-ahbau", de prijsverminde- I ring staat. Stelt u zich nu maar niet voor, I dat alles ineens razend goedkoop is gewor- I den! Hier en daar gaan de prijzen met 10 j en 20 naar beneden en als men dan I denkt dat ze nog wel lager zullen gaan, I dan trekken ze net weer een beetje aan. J Een Hollander die nu hier heen komt, kan zich verwonderen over de hooge prijzen, want vele dingen kosten meer dan in Hol land. Maar hy kan toch nog heel veel spot goedkoop krijgen, als men alleen maar be denkt, dat men in een bekend restaurant voor 2700 Mark, dat is dus ongeveer 35 cent, een menu krygt, dat bestaat uit: schildpadsoep, visch, herte- of reebout met aardappelen of groente en ys of compote toe! Voor een tientje in de maand heeft men dus reeds zyn middagmaal. Ik moet er echter byvoegen, dat dit een uitzonde ring is, daar overal elders een enkele seho- tel reeds meer kost. Daartegenover gaan nu per 1 April alle gemeentelyke bedrijven weer met een sprong naar boven, zoodat eene rekening van 100.000 Mark aan gas j niet tot de onmogelykheden zal behooren. Daar de nieuwste verordening van den ge meenteraad ook den vuilafvoer en de straat reiniging door de huurders laat betalen, hoofdelyk omgeslagen, heeft de huurder van een huis te Beriy'n het gevoel, dat een I citroen moet'hebben wanneer deze nuttige I vrucht geperst en uitgeknepen en gewre- I ven wordt 1 Nederlandsche belangen In China. Aan een brief van den heer F. J. Bloim, vertegenwoordiger van het Algemeen Ne- i derlandsch Verbond te Sjanghai in Neer- landia, is het volgende ontleend: „Nederlanders bevinden zich in alle dee- len van China, samen een 400-tal. In hoofd zaak wonen zy in de groote steden Sjanghai, Hongkong, Tientsin, Peking, Hankou en verder zyn zy verspreid in het binnenland, I als kooplieden, ingenieurs of missionarissen. In de bovengemelde steden zyn Holland- sche firma's gevestigd, venschillende takken van koopmanschap dryvende. Er zyn twee banken, de Nederl. Handel My. en do Ned. Ind. Handelsbank. Er zy'n verzekerings- maatschappyen, in- en uitvoerzaken, een raadgevend ingenieur, de Nederlandsche Maatschappy voor Havenwerken, het Ne derlandsche Syndicaat voor China, hetwelk een werkzaam aandeel heeft in het doen j tot stand komen van de verlenging van den Loeng Hai-spoorweg in aansluiting met een haven te Haitejou. Verder zyn er verscheidene missionaris- kolonies en enkele musici in Sjanghai. Consulaten-generaal zyn in Sjanghai en Hongkong en consulaaten in Canton, Han kou, Tsjifoe. Het gezantschap bevindt zich in Peking. Verscheiden Hollanders zyn in regee- ringsdienst, in leidende betrekkingen by de douane, terwyl de Javar-Oiina—Japan-lyn en de HollandOost-Azielyn onze scheep vaart be langen behartigen, welke van vol doende afmetingen zyn om ons de vyfde plaats te bezorgen op scheepvaartgebied. Dit bezorgt ons medezeggenschap in de ha- venbelangen te Sjanghai. Te Hongkong heeft zich een Hollandsche Club gevormd met clublokalen ter beschik king van de manneiyke leden. In Sjanghai bieden de buitenlandsche clubs met prachtige inrichting meer dan voldoende gelegenheid tot byeenkomsten; een Hollandsche club is overbodig. Op zakeiyk gebied valt te vermelden, dat door toedoen van onzen yverigen consul W. Daniels een Nederlandsche Kamer van Koophandel is opgericht. Deze zal spoedig ambtelyk haar beslag krygen en ia onder- tusschen reeds geraadpleegd door Kamers van andere volkeren, zakelyke regelingen betreffende. Het doet my een groot genoegen lof uit te spreken over de wyze, waarop onze ge zant, de heer W. J. Oudendyk, K.C.M.G. voor onze belangen strydt. Wy vinden in Z.Exc- een krachtigen en zeer gewaardeer- den steun, steeds tot hulp en voorlichting bereid. Van ouds her hebben de Belgen zich zeer geroerd in China en een werkzaamheid ont wikkeld, welke een oorzaak vindt in hun nyverheid, die een afzetgebied noodig heeft. Vooral op het gebied van spoorwegen in Midden-China heeft zy met goeden uitslag gewerkt. Wy staan daarby ten achter. Wel heeft het Nederlandsche Syndicaat voor China getracht de Hollanders te winnen voor een geldbelegging in den Loeng-Hai- spoorweg en de Haitsjou-haven, doch dit is, jammer genoeg, niet geslaagd. Leeningen aan het Syndicaat worden be steed voor het aanleggen van groote wer ken. Bestellingen worden in Holland ge daan. Aan de nyv^heid en den handel komt zulks ten goede. Het Syndicaat heeft flinke vertegenwoordigers in China, die zich goed rekenschap gegeven hebben van de hecht heid van den grondslag, waarop zy bouwen. I Zou een verdere leening mislukken, dan I gaan de voordeelen dezer met moeite ver- I kregen vergunning terug naar de Belgen. Er wordt maar al te veel gewag gemaakt I van de onmeteiyke rykdommen van China. I Ieder, die geen weg meer weet met z(jgi te I groote voorraden, schrijft een brief aan I den Consul en verzoekt opheldering over I het afzetgebied in China. I Ongetwyfeld is China het land der toe- I komst. Maar ik moet hier ernstig waar schuwen tegen overdreven voorstellingen. I Het is geen goudmyn, waar maar gedolven behoeft te worden om schatten te leveren. De hier aanwezige zaken hebben zich met noesten yver een plaats verworven, die op j het oogenblik allerminst benydbaar is. De Ghineezen staan niet klaar om de Hollandsdie voortbrengselen met open ar men te ontvangen, hoe mooi de Hollanders ze zelf ook vinden. Maar al te dikwijls ko men er aanbiedingen uit Holland met de boodschap dat de Qhineezen maar opgevoed moeten worden tot de hoogere kwaliteit der Hollandsche goederen. De onzin. 400 mil lioen Chineezen! Ik kan er niet genoeg op wijzen, dat, wil men met goed gevolg aan China leveren, een nauwgezette -studie dient gemaakt te worden van de eischen van het land. Wan neer de hier aanwezige handelslichamen, met schade en schande wijs zijn geworden, I en nog moeite hebben zich in deze tijden van slapte te hagdjiaven, zijn aanbiedingen zonder meer van haring of molensteenen of koperen bordjes ijiet „voor de bus niet bel len" geen reclame voer de betreffende zaken. Weldoorwrochte verslagen zün hier te krijgen omtrent den afzet van artikelen. Zij kosten tijd, geld en moeite. Maar noch een consul, noch uw vertegenwoordiger zijn in staat om met een enkele raadgeving een af zetgebied te openen. De Hollanders hebben een goeden naam in China. Ze zijn nauwgezet en betrouw baar. Op waterbouwkundig gebied hebben zij veel voor het land gedaan. Moge het zoo blyven." LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft April). Nadruk verboden. Maart heeft zich goed gehouden: hij gaf ons zijn zomersche dagen en hij was daarbij toch in- en terughoudend, zoodat de plan- ten niet te vroeg uitbotten. Van April ver wachten we nu, dat hij ons mild Lenteweer brengt, 't Is nu de tijd om naar buiten te gaan, zoowel voor den land- als voor den tuinbouwer. Hoe meer we thans ep den ak ker en in den hof kunnen zijn, des te beter. In de eerste helft" dezer maand kunnen we gerst en haver zaaien, vlas, zomerspurrie en zomerkool, voorts erwten en boonen po ten. Echter mag bij dit alles de veehouder de zorg voor zijn Vee niet verminderen; noch de voeding noch het schoonhouden van de dieren: koeien en" varkens, en het rossen der paarden. Zyn paarden neme hy in acht als zy bezweet van den akker in den stal terugkeeren; de stal mag niet te koud zyn. Gaan zy daarentegen uit den stal naar buiten, dan is 'n ietwat lagere staltempe- natuur gewenscht. Een geregeld toezicht van den veehouder op voeding en verdere j verzorging wordt stellig beloond; het spreekwoord: „Het oog des meesters maakt het paard vet", is ten volle waar. De dieren zyn cok dankbaar voor een zachte, goede behandeling. Met welk genoegen werken we nu in den hof! Met het mooie weer scheppen we er behagen in te zaaien en te poten, te schof felen er. te harken, alles in en om den hof op te knappen. Ook de boschjes worden doorgeschoffeld, of, als ze erg vuil zyn, om- •gespit en geharkt; evenzoo wordt de grond tusschen heesters en struiken omgelegd, het gazon of het grasveld van bladeren en sprikken (sprokkels) gereinigd. En in den hof is er dagelyks meer te doen. Men kan spinazie zaaien en raapstelen, kropsla, wor telen, radys, enz., zyn ze halfweg, dan zaait men opnieuw, om zoo gedurende langen tyd er van te profiteered Dat gaat echter met spinazie en raapstelen niet den geheelen zo mer door; als de dagen warmer worden, dan gaan ze spoedig doorschieten. Doperw ten kan men wel leggen tot Juli; men legt nieuwe, als de boven den grond staande een paar blaadjes hebben. Zoo kan men ook doen by capucyners en peulsooiten. Erwten teelt men liefst ieder jaar op een andere plaats. Denk om de nachtvorsten! Vaak verrassen ze ons en veroorzaken schade, als we er heel niet op bedacht zyn. Beschut dus uw perzik- en abrikozenboomen en dek vooral ook de planten, waarvan de bladeren het glas raken, als de vorst hierover gaat, dan zyn ze bedorven. Neem ook de bakken in acht, waarvan ge de ramen al hebt afgeno men. Perzikken en abrikozen beschut men door dunne, doorzichtige schutsels, die dag en nacht blyven hangen. Deze gaan by nacht de uitstraling tegen en temperen overdag de scherpe zon. Men plaatst ook wel erwten of boonenryzen tegen den boom, totdat de vruchten gespeend zyn en de bladeren flink zyn uitgegroeid. Een tobbe met water onder den boom wil ook wel de vorst van den j bloeienden boom afhouden, ook doen natte turven of plaggen wel denzelfden dienst. In Duitschland en Amerika legt men vuren aan in boomgaarden ,men bezigt daarvoor stof fen, welke langzaam smeulen en een tigh ten rook verspreiden: vochtige turf, vochtig stroo, groene takken, bladeren enz. Men legt die vuren aan kort vóór zonsopgang, I als de temperatuur het sterkst daalt. Hoe minder wind er is des te beter treft het I middel doel. Ook heeft men, naar het heet I den laatsten tyd in Amerika goede resul- I taten verkregen door in den vroegen mor gen tusschen de vruchtboomen, op niet te groote afstanden, kleine haarden met ko lenvuur aan te leggen. Uw knolgewassen: Canna's Dahlia's e. a., die op een droge plaats bewaard zyn, moeten thans aan den groei gebracht worden. Ge kunt ze ingraven in den grond, maar dan hebt ge er niet spoedig plezier van. Beter is het daarom ze achter een bak te leggen, waar de grond altyd eenigszins warm is. Blauwmaanzaad. Nu er noch met den verbouw van gra- neu noch met de teelt van aardappelen en suikerbieten waarschijnlijk behoorlijke win sten te behalen zullen zjjn, ruimen in het Lronmgsche kleigebied verschillende boe ren bij 't opmaken van hun cultuurplan voor het komende seizoen aan de handelsgewas sen bi) uitnemendheid karwij en blauwmaan- taad, een ruimere plaats in, in de hoop, dat de marktprijzen zich in het najaar tegen ramie aanvoeren bestand zullen toonen. Blgkt dat inderdaad het geval, dan kan speciaal het blauwmaanzaad (maankop, maanzaad, lat. papaver somniferum), dat in April gezaaid wordt en reeds einde Aug. oogstrijp is, op een enkele hectare goed maken wat op grootere oppervlakten veel andere gewassen bedorven. Een goede oogst toch levert 1400 1500 K.G. zaad, dat soms tegen 0.90 4 1 per verhandeld wordt, zoodat in gunstige gevallen zender veel risico en zonder veel extra kosten bij den verbouw, een bruto opbrengst van 1500 per H.A. gewonnen wordt. In de tegenwoordige omstandighe den, nu vau granen en suikerbieten de bru- to-opbrengst niet meer beloopt dan 400 4 600 per H.A., zeker een bedrag om van te watertanden. Maar 't is zeer de vraag of de hooge prijs, die het vorig jaar be dongen werd, tegen veel ruimere markt- aanvoeren bestand zal blijken, daar maan zaad steeds een artikel bleek waarvan de markt betrekkelijk gauw overvoerd was, wat zich steeds afspiegelde In de beteelde oppervlakte. Zoo bedroeg voor ons geheele land die opervlaktc in 1917, toen er veel vraag naar allerleivetten was - het blauw maanzaad bevat van 50 tot 60 olie bijna 2200 H.A., doch in 1919 en 1920, als gevolg van veel geringere vraag, liep de bebouwde oppervlakte terug tot resp. 56 en 162 H.A. Niettemin, blauwmaanzallie wordt in de vernisfabrieken voor speciale doeleinden gebruikt, zoodat ze niet leeds met goed gevolg door andere oliën vervan gen kan worden, en deze overweging voor al heeft verschillende boeren doen besluiten het er voor 1923 met den verbouw maar op te wagen. Lukt het om met het artiel zéér vroeg aan de markt te zijn, dan is er zeer zeker een ruime prijs te bedingen, en lukt dat door omstandigheden niet, dan is de op brengst toch in leder geval nog wel zéé hoog als bij korenteelt of bietenbouw het geval zou z(jn geweest. Voor den Tuin. De volgende praktische wenken een raad gevingen ontleen^n wy aan 't weekblad „Floralia": Knolbegonia's. Het wordt nu ook tyd, de knolbegonia's te voorschyn te ha len. gok voor deze verdient het aanbeve ling ze eerst in een warme kas te laten ontspruiten, terwyl we ze, wanneer ze wat geschrompeld mochten zyn, regelmatig be sproeien, waardoor ze spoedig zwellen en opnieuw uitloopen. Tegelykertyd maken we een lauwwar- men bak klaar, waar de planten over en kele weken in uitgeplant kunnen worden. Het verdient aanbeveling door de aarde- wat ouden koemest en wat roet te men gen. Roz'en. Daar, waar de rozen npg on der 't winterdek zitten, wordt het tyd, dat dek te verwyderen. Na het ontdekken kun- j nen ze gesnoeid worden. Als algemeene regel kan worden aangenomen, dat zwak- groeiende, kort en sterk groeiende, langer of in 't geheel niet gesnoeid worden. Pas geplante rozen worden alle zonder onderscheid op 2 4 3 oogen terug gesne den. Daardoor kan men krachtige scheu ten verwachten, die goed gevormde, bloe men zullen geven. Aan treur- en klimrozen wordt weinig gesnoeid, uitgebloeid en dood hout wordt verwijderd. Tenslotte kunnen we zefhren, elk soort een aparte snoei vereischt. door dit werk, evenmin als het aurt^Z heesters, dan bekwame handen kan I den toevertrouwd. Gladiolus. Wil men In den zonu, over groote en stevige snijbloemen k? schikken, dan raden we aan een partBta Gladiolen-knollen te planten. Vindt S de groofcbloemige te grootbloemig te fond! voor snijbloemen, dan bevelen we aan 4. Gl. primulinus in verschillende variëteit». Gladiolen verlangen een goed bewe* ten en bemesten, maar te zwaren grooï Voor snijbloemen planten we ze op büh den, plm. 8 cM. diep en 20 cM. tuMcW ruimte. Behalve als snijbloem verdienen k gladiolen zeer veel aanbeveling voor IvT desbeplanting. Laurieren, enz. De laurieren en dere oranjeneplanten gewent men zoo verf mogelijk aan de buitenlucht. Houdt k planten vooral niet te warm, tracht d. ontwikkeling van jonge scheutjes tegen te gaan, deze zullen later buiten toch verin- ren gaan en t is dus kraehtvarepilling. Drem In 't klein geteeld, kunnen uien afatand^oet afstand moeten hebben van 20 c.M. Breed- werpig zaaien wordt echter neg 't meert gedaan. Op een bed van 10 vrk. M. in een lood zaad noodig. Land, dat reeds in 't n,- jaar gemest en gespit werd, Is het meert geschikt. Goed aanplakken of rollen is ge- wenseht. Ze moeten nu gezaaid wonfa en omdat t gewas een dichten stand krijgt en tot het najaar op 't veld blijft, le«t deze groentesoort zich slechts voor een combinatie met een ander product. Inm aak-uitje s. Die zijn vroeger r()P, tegen half Juli, en kunnen wel tos- schen late boonen uitgroeien, als we smalle strookjes zaaien, waar later de stokken over komen, 't Meest wordt op 't open veld geteeld. Zeer dicht zaaien, 5 4 7 lood op 10 vrk. M., van veel warmte en vocht. Deze jonge planten zyn zeer geschikt voor 't vullen van bloemtafels, enz. Kool zaaien. Sluitkoolsoorten voor herfst- en wintergebruik moeten half Maart gezaaid worden. Alleen de late s* voye kan nog in April. Dik zaaien geeft langgerekte planten. Een lood zaad op twee vrk. M. is een goede moot. MODEPRAATJE. Mantelcostuums. Zoodra met het voorjaar het mooie we der zyne intrede doet, ziet men ook het voor- jaarscostuum by uitnemendheid, het veel geliefde mantelcostuoim zyne herrijzenis vieren. In dunne stofjes en van een zomerech snit, wekt het de meeste belangstelling. Wanneer het door zacht, zonnig weder be gunstigd wordt, is hot alsof het vanzelf aan die wenschen tegemoet komt. Het is dm zelfs of zyn snit er met den dag luchtiger op wordt en of het deze luchtigheid paait aan eene even luchtige bewerking. Dit vooropstellende zou men mogen aan nemen, dat de mode een voorgevoel had van het mooie voorjaarsweder. Zy brengt zóó I luchtige vormen voor de manteltjes der I pakken, dat ze een speciaal zomerschen in- I druk maken. Zooals ik reeds eerder schreef I zyn er velen by, in den lossen sacco of jek- I kervonn, anderen hebben het model eener I vareuse. Zoowat allen zyn omgord met dc lage heupceintuur, welke een weinig naar de hoogte verschoven is en het van zéér breed, tot een normaal smal bandje gebracht heeft. Enkele sacco's van de veelkleurige be drukte of bewerkte stof, die thans zoozeer in de mode is, blyven los hangen en heb ben dus wat minder ruimte. Ze vallen niettemin éven klokkend by den zoom, en daar ze op slechts één knoop slui ten, doen ze in alle opzichten luchtig aan. De haute-nouveauté onder de gekleede mantelpakken bestaat uit een dergelyk kort jasje met een effen rok in de hoofdkleur. Maar meer kans op inslaan, vooral in het gekleede genre, heeft het combinatie-coe* tutim, waarvan het jekkertje uit effen ma- telassé, broché of faconné bestaat, by een effen geiyktintig rokje. Ik behoef u niet te verzekeren, dat een dergelyk pakje uiterst flatteus is, te meer daar men gewoonlyk deze combinatie in zy den stoffen ten uitvoer brengt. Een bruine zyden damassé jasje met zwaar opliggende patroon werd b.v. gedragen met een costuum I van bruin zyden crêpe Marocain. De samenstelling van manteltje en ge- I heele japon is trouwens zeer in de mode en I men noemt haar nu eens zeer terecht, „robe I complet". Het bewuste jasje had een zeer breeden overslag en lange shawlrevers met een niet I te smallen heerenkraag. Om kraag en re vers liep eene op koord, ingerimpelde effen bies, welke iets breeder, ook als ceintuur tje dienst deed en van voren gestrikt werd. Het is niet om te zeggen welk een rijk I geheel dat maakte met het soepele rokderi, i dat er onder uitkeek en dat aan ééne «yde in eene watervaldraperie eindigde. Voor de buitengewoon modieuse en setT gekleede „robe-complet" ziet men nog rij kere combinaties. De jasjes zyn dan wel van fyne lintrozet- j«8 op tulle gewerkt, en het is haast niet te gelooven, dat menschenhanden een dergelyk peuterwerkje konden vervaardigen. Want alle lintjes zyn met de hand ingehaald en alle rozetten zyn met de hand zoo plat mo gelyk op de tulle genaaid. Men krijgt wel eens den indruk, hoe bedroevend het eigen- lyk is, dat terwille van de ydelheid van en kelen tallooze vrouwen en meisjes met der gelyk priegelwerk hare oogen moeten be derven. Hetzelfde soort rozetten- en pafn>* nenwerk wordt ook in machinale bewerking gebracht en het moet gezegd, dat het effect Jngeengeval minder is. Dikwyis ook bestaat de stof uit allerlei slingers en arabesken, die uit smal tres of soutache te zamen gesteld zyn. Het zoo ge wilde procédé van alles zeer gelykmatig te doen uitzien door middel van het opleggen van een waslaagje, wordt hierop grif toege past. Het is begrijpeiyk, dat ook deze mantel tjes, om het bewerkelyke materiaal uiterst kostbaar zyn- Het opstikken van het souta che volgens eene zeer ingewikkelde teeke- ning moet op zichzelf al een zeer zenuwach tig werk zyn. Deze manteltjes hebben het voorrecht licht als een veertje te zyn, want het tulle weegt haast niets en ze zyn meestal met een dunne Japansche zyde of met crêpe de chine gedoubleerd. Doch laat ons het ver der hebben over de degelyke mantelpakken, geschikt om door iedereen gedragen te wor den. Men ziet ze veel in gabardine, zwaar popeline, ripstoffen en corc-ahrew en ook het cóte de cheval is eene stof, die zich vol komen aan de modebedoeling aanpast. Daar het stikken van koordjes in de stof nog zeer en vogue is, heeft men in het cóte de cheval immers de stof by de hand, welke uit zichzelve reeds uit koordribbels bestaat. Door de stof nu in horizontale en verticale richtingen te verwerken, krygt men de zoo gewenschte garneering. Er zyn manteltjes, die heelemaal in fyne koordjes gestikt zyn en dan op geregelde afstanden. Van sommigen zyn ook de voornaamste partyen in koordjes gestikt, zoodat deze goed tegen de gladde partyen uitkomen. Koord8tiksels en baguetten aan de schoot- randen der manteltjes duiden op eene kleine uitzetting daarvan, welke reeds naar eene klokkende valling gaat zweemen. Het kan mis dan ook niet verwonderen, dat de eerste klokschootjes er reeds zyn. Met hunne ïandgarneeringen en hunne ongel ykheid van lengte herinneren zy ons sterk aan eene vroegere mode, zoodat het type ons maar al te bekend voorkomt. De rokken der wandelpakken zyn zeer eenvoudig, hebben meermalen ééne overslaande baan en zyn zoo nauw en lang, dat ze een recht slanken aanblik bieden. GRACE ALLAN. BINNENLAND. Minima voor gepensionneerden. Naar de Tel. verneemt, overweegt de re geering de wyziging der pensioenwetten in den geest eener vroegere bepaling, krach tens welke aan gepensionneerden in andere functie, die in Ryks dienst worden her plaatst, geen hooger salaris zal worden toe gekend, dan het verschil bedraagt tusschen hun laatst genoten tractement en het hun toegekende pensioen. Dr. G. D. Cohen Tervaert. f Na een langdurige ongesteldheid is te 's-Gravenhage overleden dr. Gerard David Cohen Tervaert, in breeden kring gewaar deerd als specialist op het gebied der keel-, neus- en oorheelkunde. Te Assen op 29 Nov. 1856 geboren, be haalde Cohen Tervaert te Leiden in 1886 den doctorstitel op een proefschrift over in- nervatiefunctie en verlamming van enkele larynxspieren en voltooide vei-volgens zyne studiën in Duitschland. De sociaal-democratische vakbeweging. Uit het verslag van den Amsterdamschen Bestuurdersbond over de jaren 1921 en 1922 blijkt, dat het aantal leden van dezen bond van de eerste week in Januari 1921 tot en met de eerste week in Januari 1923 met 6084 is achteruitgegaan. Hiervan kwamen voor rekening van de Diamantbewerkers 3098, van de sigarenmakers 360 en van het hotelpersoneel 965 leden. In 1920 was dé achteruitgang 6955 leden. In het verslag wordt gezegd, dat er na de mobilisatie van Augustus 1914 een ab normale toevloeiing van leden plaats had, en dat daarop een reactie moest volgen. Tn de diamantindustrie en de sigarenindustrie duurde de malaise voort, en in het café- restaurant-bedryf werd een werkstaking verloren. De toelating van jden heer Van Hellenberg Hubar als raadslid. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ongegrond verklaard het beroep van den heeren Harms en De Meester, leden van d« commissie van onderzoek van de geloofs brieven van het benoemde raadslid J. M. van Hellenberg Hubar, tegen het besluit den gemeenteraad, waarby genoemde heer tot het lidmaatschap van den raad werd toe gelaten. Ben anomatie in het Nederlandsche Munt- Vier kwartjes meer waard dan een gulden. Prof. Bordewyk wyst in „Economisch Statistische Berichten" er op, dat by de einde November 1919 aangenomen wet in *®ke de vermindering van het zilvergehalte van den Nederlandschen gulden, welk ont werp destyds vry overhaast is behandeld, geen rekening is gehouden met het ver band tusschen de zilverwaarde van gul dens en ryksdaalders eener- en van onze pasmunt anderzyds. By de verzwakking van den gulden iB destyds blykbaar alleen 8®dacht aan het gehalte van de pasmunt, en niet aan het gewicht. Doordien nu niet op het gewicht is acht gegeven is, zonder dat dit iB beoogd, in 1919 de zilververhouding tusschen gulden en zilveren pasmunt omgekeerd. Bevatte vóór dien de gulden 0.298 gram zilver meer a* vier Nederlandsche en 0.2916 meer dan vier Indische kwartjes, alsook 0.49 gram rilver meer dan tien Nederlandsche en 0.45 *rwa «ilver meer dan tien Indische dub beltjes, thans is het andersom; de zilveren pasmunt, hoewel de mindere in de mone taire hiërarchie, houdt meer zilver per gul den dan de gulden zelf. Met het niet-ge- .wilde, maar vaststaande gevolg, dat het oogenblik, waarop versmelting en verkoop voordeel geeft, het eerst aanbreekt voor de kwartjes, daarna voor de dubbeltjes, en eerst in de laatste plaats voor de guldens! Ik heb gerekend, dat by een wisselkoers op Londen van 11.89 en een zilvernotee- ring van 84% per ons troy Bhillinggehalte (222/240), waarby zoodanig ons komt te staan op 4.16 2/5 en een ons fyn op 4.50, een gram fyn zilver 0.1447 waard zyn, hetgeen voor den gulden een zil verwaarde beteekent van 1.01518, zeg ruim 104 cents. Vier (Ned.) kwartjes zyn dan echter reeds lang het smeltpunt" voorby, vermits daarvan de zilverwaarde in bovengenoemde onderstelling zop zyn byna 13% cent, en ook tien dubbeltjes wy- zen met ruim 126% cent een belangrijk hoogere zilverwaarde aan dan de gulden. Aan dit voorbeeld kan men zien, hoe in 1919 het onderling verband van teeken- en pasmunt uit het oog is verloren. Al bestaat er by den huidigen zilverprys van 3111/16 geen reden tot direct alarm, toch dient de wetgever deze dwaze onre gelmatigheid, zoowel voor Nederland als voor Ned.-Indië te regulariseeren en ter wille van het uit onbedachtzaamheid ver broken logisch verband tusschen teeken en pasmunt èn wegens de blykens alle er varing volkomen onbèrekenbaarheid van den loop der zilvernoteering. Uit het tragi komische (on)geval, dat den wetgever by het uitzonderingsgewys betrachten van bui tengewonen spoed hier is overkomen, kali deze leering worden geput, dat iaciden- teele wyziging van één enkel punt uit een regeling betreffende een zóó samenhan gende materie als h^l munt- en geldwe zen is, een uiterst.^riskant bedrijf moet heeten, vooral waneer de wetgever zich daarby niet de motfte geeft het geheel te overzien. GEMENGDE BERICHTEN. Een zeldzame vogel. Vogelkundigen zullen zich wellicht inte resseeren voor het bericht dat een exem plaar van den zeldzamen vogel „Notomia" in Nieuw-Zeeland is waargenomen. De notornis werd voor het eerst in fos- sieden vorm gevonden en men meendo dan ook aanvankelyk dat hy was uitgestorven. In 1847 werd door den heer Mantell in een hoop vulcanische asch een fragment van een fossielen schedel gevonden. Acht jaar vroeger had prof. Owen de moa geconstrueerd van een fossiel dybeen, en zyn werk werd later bevestigd door de ont dekking van meer beenderen. Met de no tornis was hy nog gelukkiger, want zyn klassificatie werd byna volkomen beves tigd door de vangst van een levend speci men in 1849. De vogel werd gevangen en opgegeten door een troep matrozen, die weinig vermoedden hoe verheugd de geleer den met de beenderen zouden zyn geweest. De huid kwam echter in het bezit van dr. Mantell. Later werden nog drie vogels gevangen, waarvan de huid zich nu bevindt in het Britsch museum in Dresden en in de Otago Musea. De laatste notornis werd in 1896 gevan gen. Een lam met twee koppen. By den veehouder D. de Roos te Stavoren is een lam geboren met twee koppen. Het dier leefde by de geboorte, maar stierf spoedig daarna. Met een Flaubertbulw. Eenige jongens te Zantvoort vermaakten zich aan den Boulevard met het schieten met een flaubertbuks. Toen eenige jonge lui uit Amsterdam, die een fietstochtje naar Zantvoort hadden gemaakt passeerden, werd het gevaarlijke spelletje voortgezet, door op de petten van die jongens te schie ten. De petten werden aan den duinrand neergelegd, terwyl de jongens zelf zich verscholen. Toen een hunner echter onvoor zichtig genoeg zyn schuilplaats verliet en over den duintop gluurde, werd hy door een flobertkogel in het linkeroog getrof- fen. Onder leiding van den heer Lovink, com missaris van politie aldaar, werd de jongen naar het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam vervoerd, waar getracht zal worden het kogeltje te verwyderen. Paaschvuurtje stoken. Zooals te Ambt-Hardenberg nog gebrui kelijk is, hebben daar eenige kinderen een Paaschvuur ontstoken. Later kwamen meis jes vanuit Sibculo een kykje nemen op de plek waar den vorigen avond het vuur vrooiyk had gebrand. Een smeulende mas sa was overgebleven. Het zevenjarig dochtertje van den heer W. de J. te Sibculo waagde zich te dicht by, zoodat het vuur haar kleertjes aan tastte. Het kind spoedde zich toen terstond m»nr huis, maar het had reeds zulke ern stige brandwonden bekomen, dat het eenige uren na aankomst in de ouderlijke woning ls overleden. De vergiftigde haver. Het gif, waarmede de haver was ge mengd, die den dood van een aantal paar den, in het by zonder in Limburg heeft ver oorzaakt, moet geen arsenicum zyn maar men denkt, volgens de Tel. aan een zink- vergiftiging. Donderdag zyn te Heerlen weder vier paarden gestorven en een aan tal nieuwe ziektegevallen zijn aangegeven Een woning verdobbeld. Een inwoner van Hariingen had een wo ning, dien hy van de hand wenschte te doen. Niet minder dan 29 liefhebbers al len slachtoffers van den woningnood dongen naax deze gelegenheid. De eigenaar, allen geiykeiyk een goed hart en een goede kans toedragend, bedacht een origineel plan. Niets toch was meer terljjk dan het lot te laten beslissen. Aldus geschiedde. De eigenaar lootte eerst een zestal uit, dat hy toen by zich noodigde. De heeren namen de dobbelstee- nen ter hand en... aldus werd anno 1923 in 't verlicht Friesland een huis verdobbeld! (Hbld.1 Het allernieuwste dano-record. Te Straatsburg heeft een student in de letteren aan de universiteit te Lyon, Jean Becsületerösy, het jongste dans-record ge slagen, in tegenwoordigheid van drie tijd opnemers. Het jongmensch „startte" Zon- oag j.l. om 10 uur 's avonds en danste zon der ophouden door, met drie verschillende dames, tot Dinsdagochtend 7.27. Onder af trek van 6 korte pauzen van totaal 11 mi nuten en 30 seconden, danste de student dus in het geheel 33 uur, 15 minuten en 30 seconden achtereen. Een Zoeloe-prins als kellner. „Ik moet aan den koBt komen", zoo luidt de verklaring, die prins Bullawa Cetawayo, eens heersher van het tropisch koninkryk Zoeloeland, geeft van de verwisseling zy- ner purperen koninklyke gewaden tegen het witte voorschoot van den kellner van een Amerikaansche Lunchroom. En de schoone woorden van den man, die lezingen hield over het leven van een Zoeloe-hoofd heb ben plaats gemaakt voor de meer alledaag- sche: „kleintje koffie" en „broodje kaas!" Prins Bullawa, die 75 jaar oud is, kwam volgens de „Chicago Tribune" naar Ame rika, om door het houden van lezingen geld te verdienen. Maar het publiek stroomde niet naar zyn lezingen en tengevolge daar van raakte hy aan lager wal. Zyn eerstvolgende toespraak hield hy te gen een klerk van het werkloozenbureau te Chicago. „Wat is uw beroep?" vroeg de klerk. „Prins van koninkiyken bloede, voorma lig heerscher van 2 millioen zielen!" luid de het antwoord. „Nou geen gekheid 1" stelde de klerk voor. „Ik verzeker u, dat ik in ernst spreek", zeide de vorst, terwyl hy brieven voorlegde van het Engelsche gezantschap te Was hington, waarin wordt verklaard, dat hy een Afrikaansche prins is, te Eaton heeft gestudeerd, doctor in de medicynen is, phy- losophie heeft beoefend en veertien talen spreekt. Hy vertelde, tot zyn 28e jaar een vol komen wilde te zyn geweest, totdat Cecil Rhodes hem medenam naar Engeland, waar hy zyn opvoeding genoot.' De klerk, kon niets, anders doen dan hem aan een baantje helpen eri de iy»t van va cante betrekkingen doorgaande, vond hy een restaurant, waar een kellner werd ge vraagd. ,Wat denkt u daarvan?" vroeg hy den prins. „Wel" antwoordde deze, „ik moet aan den kost komen." STADSNIEUWS. schoenmaker, uit Batavia, L. Dwarsstr. 14. Vertrokkenen: J. Schotman, van Bleekerssingel 26 naar Utrecht, Witte Vrou wensingel 85; J. G. W. Schotsman, van Bleekerssingel 26 naar Utrecht, Weistraat 108 bis; W. van Steendelaar, van Nieuwe Haven 230 naar Amersfoort, Lageweg 2; B. v. d. Kaa en gezin, van Geuzenstraat 27 naar Waddinxveen, Noordeinde; M. David son en gezin, van Dr. Leydatraat 1 naar Rotterdam, W. Beukelaznplein 4a; J. Bou- terse, van Pretoriaplein 30 naar Bussum, Adelheidstraat 23; W. Vermjj, van Nieuwe Haven 65 naar Haastrecht, Dorpstraat 27; S. A. Uytendaal, vaan Cronjéstraat 11 naar Amsterdam, Da Costakade 175h; P. J. Schuss, von K. Tiendeweg 11 naar Hilver sum, Violenstraat 34; B. van der Wolf, van Kleiweg 60 naar 's-Gravenhage, ührispyn- straat 23; J. R. van Weelden en gezin, van Spoorwegstraat 67a naar Moordrecht, Tam- boerstr. 14b; A. H. v. d. Pavoordt, van Nieu we Haven 6 naar Amerika (Ohio); P. J. Robbers, van Crabethstraat 66 naar Rotter dam, Stations-restaurant; F. Baren, van Keizerstraat 64 naar Teteringen; A. Stuur man en gezin, van Kleiweg 112 naar Schoonhoven, Voorhaven 7; M. J. van Vliet, van v. Stryenstraat 18 naar Haastrecht, Groote Haven; H. G. Groenendaal, van Bo gen 45 naar Rotte rd aam, Haagse he Veer 13a; P. Bekker en gezin, van R. v. Cats- weg 2 naar Rotterdam, Nettenboeterstraat 22; J. Ooms en gezin, van Turfmarkt 68 aaar Groot-Ammers, Graveland; G. de Groot en gezin, van 3e Kade 63 naar Bos koop, Zyde. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 4 April 1923: Francisca Jo hanna Maria, d. v. D. Busker en W. J. Knapen, St. Josephstraat 76;. 6 April: Bas- tiaantje, d. v. J. Alphenaar en A. S. Buur man, Vrouwen steeg 39; 5 April: Elmire Eleonora Gerarda Martina Maria, d. v. H. P. H. C. Timmermans en M. M. S. L. P. Dorbeck, Kleiweg 37; 6 April: Eva, d. v. H. Vet en W. Ekelmans, Robaarsteeg 4. ONDERTROUWD: 6 April: W. de Graaf en A. J. Verschut; C. de Zeeuw en H. M. van der Heyden; L. G. Hoogenboom en J. P. C. van der Peyi; 7 April: B. Beszelzen en M. P. Herfst. (Zie ook le Blad.) GOUDA, 7 April 1928. Zitting Centraal Stembureau Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Vrijdag 13 April a.s. des voormiddags 10% uur, ten einde te voorzien in de vacaturen van le den van den Gemeenteraad, ontstaan door het bedanken van de heeren C. H. Koe mans en J. G. Potharst. Gouda, 6 April 1923. De Voorzitter voornoemd, ULBO J. MIJS. Bevolking. Gevestigden: W. Reerds, ambt. dir. belast uit Zuiddorpe, Achter de viachmarkt 36; W. T. Berlyn, bleeker, uit Bussum, Chr. de Wetstraat 21; D. Metselaar, los werk man, uit Waddinxveen, Heerenstraat 8»; H. E. Calatz, ryksklerk, uit Middelburg, Kar- nemelksloot 30; H. S. van Beever, violist, uit 's-Hage, Raam 296; C. Harders, rijks- klerk, uit Rheden, Zeugstraat 106; C. J. van Ham, kellner, uit Breda, Zoutmanaplein 16; L. Slager en gezin, schipper, uit Dordrecht, ad). IJssel 18; L. Endenburg en gezin, kan toorbediende, uit 's-Hage, 3e Kade 22; L. Dortland, fabriekarbeider, uit Norg, Hoef- steeg 7; H. G. Versluis, letteraetter, uit Woerden, Houtmaasgracht 8; P. van den Berg en gezin, veehandelaar, uit Stolwyk, Lethmaetstraat 96; H. T. Arends, kantoor bediende, uit Utrecht, Regentesseplantsoen 23; A. de Jong, fabrieksarbeider, uit Am sterdam, R. v. Catsweg 160; W. Kerver, machinist, uit Moordrecht, Rozendaal 15; H. A. D. Toen, uit Delft, Boelekade 64; W Boelhouwer en gezin, uit Domburg, F. W. Reitzstraat 75; J. Sluyter, boekbinder uit Amsterdam, Geuaenstraat 2; J. Spee en ge zin, los werkman, uit Maasland, Geuzen- straat 48; E. J. ter Veer, commies Ryksbe- last., uit Ubbergen, Groenendaal 11; A. Roggeveen, brievenbesteller, uit Waddinx veen, St. Josephstraat 54; J. J. Valentgoed, onderwijzer, uit Leiden, Turfmarkt 69; L. de Vries en gezin, uR Schoonhoven, West haven 80;' A. J. H. Weenink, kantoorbe diende, uit Rotterdam, W. Tombergstraat 50; T. van Schaik, art». N.S.W., uit Utrecht, IJssellaan<35; H. Breedveld, meubelmaker, uit Lekkerkerk, Wydstraat 16; J. van Veen, De expediteur vervoerde den inboedel van het station Winterswyk naar Kotten, waar voor hy van den schoonvader 17 ontving. Hy gaf echter aan «lezen op verzoek een quitantie van 60 af en de schoonvader heeft *yn schoonzoon daarna genoemde som, dus 33 te veel, laten betalen. Het O. M. elschte tegen den kommies en diens schoonvader feder 1 jaar en tegen dsn expediteur 6 maanden gevangenisstraf. ynTw*. De moordssnslag te Valkenswaaid. Volgens mededeeling van den verdediger van J. ltfersaemaekers, veroordeeld wegens den moordaanslag to Valkenswaard, zal deze hooger beroep aanteekenen. Omtrent de beslissing der Bossche recht bank in de zaak tegen mevrouw Besmet, wordt aan de Tel. nog meegedeeld, dat de rechtbank een nader onderzoek gelastte in verband met de verklaring door bekl., naar haar bewering, aan Kerasemaekers gedaan: Als je myn man doodt, kan ik niet meer van je houden. Het dienstmeisje en andere getuigen zul len nog gehoord worden. RECHTZAKEN. Hoe de declaratie hoog werd. Voor de Rechtbank te Zutphen stonden, naar de „Msb." meldt, achtereenvolgens te recht een kommies by de dir. belastingen te Kotten, gem. Winterswyk, diens schoonva der, wonende te Amsterdam, en een expedi teur te Winterswyk, allen wegens overtre ding van art. 225 Sr. De kommies was ovèrgeplaabst van Am sterdam naar Kotten en mocht dus de ver huiskosten aan het RUk declareeren. Hij maakte daarby gebruik van een valsche quitantie ten bedrage van ruim 10 voor het vervoer van een piano, welk bedrag niet was uitgegeven. ADVERTENTIEN. VOOR DB TUINKN. GOUDA - Oosthaven 29 Talaf. 118 Groote sorteering van alle bekende blnnen- en buitenlandsche Parfumerie-merken, oa. Haarherstellera, Haarverf, Birkenwater; „L'utox" voor de verzorging van handen en nagels; Huidcrême voor verzachting van de huid en na het scheren; Scheermessen (prima kwaliteit); „Vwlet" Scheerapparaat 3.50; Gilette-mesjes, per dotyn 2A0| Doozen met Scheergereedschap; Scheerra men, Tandreinigingsmiddelen: Odol KoU- noe, Pepsodent. Nis». Pooi PMtoL P«- beco, groote tube Pasta (prima) 24 eent. n*»J ioarn 1001 25 wnrLAA I O INBUL.ULU3I, toff'EERDERLI •94 34 DE GOUDSCHE LANOE TIENDEWEG 27 - heeft in BLAjUWE DRUIVEN BANANEN SINAASAPPELEN CITROENEN KASTANJES DOOSJES TUNISDADELS BUSGpOENTEN (MERK SLEUTELS) FRUITHANDEL. TELEF 313 - OOUDA vooraad: TAFELPEREN TAFELAPPELEN NIEUWE VIJGEN ANANAS IN BLIK DIVERSE SOORTEN NOTEN TEGEN CONCURREKRENDE Do zachte geurige Sigaar CKNT. Fa. A. H. J. WIJTENBURQ, Wijdstraat 43 SroooooSooi Fotografisch Atelier

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4