Abruzzen, die rich in Afrika bevond, keert met den groot*ten spoed huiswaarts ter bewoning van het huwelijk en zal vermoe delijk 's ochtends van den huwelijksdag aankomen. AMERIKA. Uitgeweken Russen toegelaten. De bladen te New-York melden dat de op Ellis Island vastgehouden uitgeweken 260 Russen, die tot de vroegere aristocratie behoorden, tot de Vereenigde Staten zijn toegelaten. De terugzending naar Rusland zou voor velen hunner gelijk hebben ge staan met het krijgen van een doodvon nis, want zij waren in nauwe verbinding «net den tsaar en den adel geweest, had den in de eerste falen van den wereldoor log voor de tsaar gtttreden ert vochten la ter tegen de militam: Sovjetoverheden. BINNENLAND. De Zomertijd. liet adres van het Cdmité van Actie voor het behoud van den Zomertijd is thans bij de griffie van de Eerste Kamer ingediend. De bijlage bevat niet minder dan 392.286 handteekeningen Het adres wijst er op: „dat deze zomertijd toch zoo vele voor- «Iceien van socialen, economischen, ethi- schen en hygiënischen aard in zich sluit, dat afschaffing daarvan groot nadeel zou be rokkenen aan het geheele Nederlandsche voik; dat de niet duizenden, maar honderddui zenden betuigingen van adhaesie met het streven van ons comité, ontvangen uit alle doelen van het land, zoowel uit de steden ais van de bevolking van het platteland, uit alle rangen en klaassen der maatschappij, zoowel van patroons als arbeiders, het be wijs opleveren, dat het overgroot deel van het Nederlandsche volk, ook de bevolking van het platteland, den Zomertijd gehand haafd wenscht te zien; dat het comité zich er van bewust is, dat vooral in landbouwkringen de tegenstanders van den Zomertijd worden gevonden, maar dat het comité ook weet, dat die tegen stand lang niet algemeen is, getuige het groot aantal betuigingen van adhaesie, ontvangen uit kringen van den eigenlijken landbouw, van het bloembollenbedrijf, van den tuinbouw enz., zoowel uit het klein- als uit het grootbedrijf; dat het comité niet aarzelt de verschil lende bedenkingen in de Tweede Kamer ge opperd door enkele leden, weinig steekhou dend tc noemen, zooals in de dagbladen trouwens reeds is betoogd; dat uit alles blijkt, dat het platteland in zijn geheel niet zoo vijandig staat tegenover den Zomertijd, dat integendeel uit den in houd vanvtal van adhaesiebetuigingen blijkt, dat ook daar bij velen daarvoor enthousias me bestaat; dat het groote aantal adhaesiebetuigin gen, ontvangen van de bevolking van de groote re en kleinere steden, zoowel van par ticulieren, als van gemeentebesturen, van onderscheidene Kamers van Koophandel en andere groote lichamen er op wijst, dat de Zomertijd door de stedelijke bevolking op zeer hoogen prijs wordt gesteld; dat de Zomertijd een groot arbeidersbe lang in zich sluit gegeven o.a. het feit, dat zoo vele arbeiders door deze tijdregeling in gelegenheid zijn gesteld om na afloop van hun dagtaak, na eerst een rustpoos te hebben genoten, hun eigen hoekje grond te bewerken, te bezaaien, te bepoten enz., la ter hun weliswaar kleinen, doch voor hen belangrijken oogst binnen te halen, hun aardappels te rooien, enz.; dat de Zomertijd het voor het zoo groote aantal kinderen en jonge lieden, welke de verschillende inrichtingen van onderwijs be zoeken, mogelijk maakt in de avonduren bij het maken van hun huiswerk een uur lan ger van het zonlicht gebruik te maken, een zaak van groote beteekenis voor de hier bedoelde jeugdige personen, waar tbfch het zonlicht zohder gevaar voor tegenspraak kan worden genoemd het lieht bij uitne mendheid voor het menschel ijk oog; dat in het licht der hedendaagsche wet tenschap telkens nieuwe feiten worden vast gesteld, die alle getuigenft afleggen van den heilzamen invloed van het zonlicht op het menschelijk en dierlijk organisme; dat waar de overheid telken jare belang rijke bedragen uit de schatkist beschikbaar stelt voor de bevordering der volksgezond heid, de invoering van den Zomertijd óok uit dien hoofde aanbeveling verdient; dat voor het groote contingent van per sonen. wier werkkring medebrengt het ver blijf gedurende een groot deel van ^n dag in kantoren, winkels, werkplaatsen enz., een uur langer zonlicht in hun vrije avonduren ebn zaak van onschatbare waarde is; flat de belangrijke besparing in het ge bruik vn kunstlicht een niet te onderschat ten factor is, vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, waarin bezuiniging zoo wél voor het individu aals voor de ge meenschap wensehelijk en noodzakelijk ia" Het besluit van de Fransche regeering om dit jaar den zomertijd niet in te voeren en het uithalen van kunstlicht zooveel mogelijk te beperken tot vacantie-oorden, heeft de Engelsche spoorwegmaatschappijen die aan sluiting hebben met de Fransche spoorwe gen in een moeielijke positie gebracht. Brant, tie directeur van het verkeer met het vasteland van de Great Eastern, heeft aan ven man van de Evening Standard uiteen- uezet, dat, indien noch de Engejsche noch tie Fianfeche sporen hun dienstregeling ver anderen de passagiers uit Engeland bij hun aankomst in Frankrijk een uur met wachten zullen verdoen en dat in de omge keerde richting reizende passagiers een uur later te landen zullen aankomen. De En- c\-u lie ij oren hadden de Fransche reeds in November in kennis gesteld met hun dienst regeling in verband met den zomertijd, maar de Fransche sporen hadden geant woord dat zij niets konden doen vóór hun regeering een besluit had genomen. Daar het Fransche ministerie lang geaarzeld had. hadden de Fransche sporen tenslotte dên bestaand en toestand gehandhaafd be halve voor vacantie-oorden. Brant wist er niets anders op dan dat men tot een com promis in een of anderen vorm kwam waarbij elke partij de andere halverwege tegemoet trad. Ongelukkig worden de bij zondere zomerdienstregelingen in Engeland pas op 8 Juli van kracht, terwijl de Engel sche zomertijd al op 22 April begint, zoo dat er een interim komt waarvoor bijzon-) dere voorzieningen getroffen moeten wor4 den. Intusschen zyn de Engelsche spoot-I boekjes reeds gedrukt, en het is onmogelijk plotseling wijziging aan te brengen in het verkeer op ongeveer acht hoofdlijnen zon der duizenden andere treinen in do war te sturen. (N. R. Ct.) Het Nieuws van den I»ag. Naar wij vernemen is het recht van uit gave van het Nieuws van den Dag overge gaan aan een combinatie waarin, met" de vennootschap Vereenigde Drukkerijen, ook deel heeft de heer Holdert van De Tele graaf. Dat wil blijkbaar «eggen, dat het blad van De Veer, Ritter en Easton over gegaan is aan De Telegraaf. Of deze na 30 Juni het blad zal blijven uitgeven, is nog niet bekend. Broederschap van Candidaat-Notarissen. De Broederschap van Candidaat-Notaris sen heeft Zaterdag zijn 60-jarig bestaan herdacht. Daartoe was een feestvergadering belegd, in het Hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage. Tal van bloemstukken en vele bevriende covporaticn gaven blijken van belangstelling bij dit halve eeuw-feest. Mr. H. M. A. Schadée, notaris te Rotter dam heeft in die bijeenkomst een rede ge houden over „Notariaat en Burgerlijk Recht". Een vliegtuigfabriek in Rotterdam. De Ned. Vliegtuigfabriek, die te Veere en Amsterdam haar terreinen en fabrieks gebouwen heeft, is in onderhandeling met B en W. van Rotterdam om haar geheele bedrijf ovpr te plaatsen naar het gemeen telijk vliegterrein aan de Waalhaven. Daar voor is een terrein van 25000 M2. aangewe zen. dat tot 31 Dec. 1927 zou worden ver huurd voor 1 per jaar of gedeelte daarvan. Daar tegenover staat, dat het terrein be schikbaar zal worden gesteld, zvjaM het daar ligt en dat zelfs de kosten van den toe gangsweg en rioleering, kortom alles wat noKlig is voor de exploitatie cn gebruik voor rekcring van de vennootschap komen, Zoo-Jat de gemeente geenerlei kosten krijgt. Nu 31 Dec. 1927 zal de N.V., wanneer zy den wensch daartoe zes maanden van te voren kenbaar maakt, het teéreln in erfpacht ver krijgen voor een door haar te bep'alen tyd van minstens 25 jaar en hoogstens 75 jaar. Voor de eerste vyf erfpachtjaren zal een canon verschuldigt zyn van 10 cents per M2. en daarna voor elke vyf opvolgende jaren telkens 10 cents meer tot voor de vyfde 5- jarige periode een jaarlyksche canon van 50 cents per M2. is bereikt. Ten élotte krijgt de vennootschap het recht kosteloos gebruik te maken van het vliegveld voor fabrieksvluchten, waarbij zij echter gehouden is aan eenige beperkende bepalingen van den commandant van het vliegveld. Jubileum Haagsche Courant. De i Haagsche Courant bestaat heden 40 jaar. Ter gelegenheid daarvan bevat het blad een kort overzicht van de gestage uit breidingen, die dit békende Haagsche blad in den loop der jaren heeft ondergaan. Meerdere illustraties geven een beeld van den toestand van vroeger en thans. De stichter dezer courant, de heer A. Sijthóff, kan met gj-oote voldoening op zijn succesvollen arbeid terugzien. Vlopt wetcomm (mie. Naar wy vernemen, heeft de in Novem ber 1922, onder voorzitterschap van mr. R. J. H. Patyn, ingestelde Vlootwetcommipsie haar werkzaamheden beëindigd en zal zij heden haar rapport aan de Koningin aan bieden. Faillissementen in Nederland. Volgeps mededeeling van het Handelsin formatiebureau van van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 6 April in Neder land uitgesproken 69 faillissementen tegen 82 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 April 1928 1142 faillissementen tegenover 723 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In de Dinsdag den 17den April te houden Tweede Kamerzitting zal de voorzitter voorstellen om een aanvang te maken met de beraadslaging -over de volgende' onder werpen: Wetsontwerp Wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Ge meentewet; voorstel van wet van den heer Sannes c.s. tot aaanvujling van de Invalidi teitswet; Interpellatie van den heer Van den Tempel aangaande de regelen volgens welke door het Rijk aan de gemeenten bij dragen worden verleend in de kosten van werkverschaffing en werldoozenondersteu- ning en den aanvang dier bijdragen; be treffende de voorwaarden, welke daarbij de gemeenten worden gesteld, en in het al gemeen betreffende de bemoeiing van de Regeering met de gestie der gemeenten te dezer zake ook ingeval het Rijk geen fi- nancieelen steun verleent; Wetsontwerp Regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor 1923; Interpellatie van den heer Van Itavesteyn over de afsluiting van een ge deelte der duinen, ressorteerende onder de administratie der Domeinen, in de gemeente Noordwijk; Wtsontwerp machtiging tot het ar n gaan van een overeenkomst met de AkenMaastrichtsche Spoorwegmaatschap pij betreffende de Dominale Mijnen; Wets ontwerp Nadere wijziging van de wet van 10 Nov. 1900; Wetsontwerp Wijziging van wetten betreffende de spoorwegen; Wets ontwerp onteigening, met toepassing van de wet van 27 Maart 1916, van de edgendom- men, noodig voor en ten behoeve van het verstrekken door de gemeente Utrecht van een terrein aan het Rijk voor het bouwen van een nieuw post- en telegraafkantoor aan de Potterstraat aldaar, enz.; Wetsont werp Goedkeuring van het verdrag ter be strijding van den handel in vrouwen en kin deren, op 30 Sept. 1921 ter onderteekening neergelegd op het Secretariaat-Generaal yan den Volkenbond. Voorts Jaehoudt de voorzitter zich voor een voorstel om op deze lijst nog eenige andere onderwerpen in te voegen, w.o. de wetsont werpen tot aanvulling der wet tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920, betreffende de ontbinding dqr rechtbank te Zierikzee en diipte Heerenveen en het voorstel der Huis houdelijke Commissie tot wijziging van het Reglement van Orde, indien deze voorstel len inmiddels voor openbare behandeling gereed mochten komen, en om gelyk met laatstgenoemd voorstel aan de orde te stel len dat van den heer De Kanter c.s. tot aanvulling van het Reglement van orde der Kamer. Personeele belasting. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging der wet op de Personeele Belasting 1896, waren sommige leden van oordeel, dat verscheidene bedra gen, die daarin worden genoemd, niet meer in overeenstemming zijn met de verminder de waarde van het geld. Met het oog daarop zou de gehèele wet aan een doorloopende herziening moeten worden onderworpen. Eenige leden waren van oordeel, dat de belasting naar den eersten grondslag te zwaar drukt op de arbeidersklasse. Behalve dat de belasting zelf verhoogd is, worden nu ook de huren verhoogd, zoodat de druk dubbel zwasJr treft. Sommige leden drongen er. op aan de ge bouwen of lokalen van jeugdorganisaties yry te stellen van personeele belasting. Eenige leden waren van oordeel, dat de vermindering van belasting, die in art. 11 wordt voorgesteld voor perceelen, die zich bevinden op badplaatsen, lust- of ontspan ningsoorden, uitsluitend dienen voor uit spanning of gezellig verkeer en slechts kor ten tyd van het jaar in exploitatie zijn, niet ver genoeg gaat. Naar hun meerling zou aan dergelijke lokalen steeds geheele vrijstelling moeten worden verleend. GEMENGDE BERICHTEN. Geheime jeneverstokerij ontdekt. Nu de accijns op gedistilleerd 350 per H.L. bedraagt, loont het nog eens de moei te om. de belasting te ontduiken. Overal in het land, vooral in Brabant, heeft men d$n laatsten tijd dan ook miniatuurstokerytjes ontdekt .De keteltjes hebben meestal slechts een inhoud van 10 a 20 L., maar ddt be teekent dat men daarmede dan toch 35 k 70 gulden belasting ontduikt. De kommie zen in den Haag waren reeds enkele maan den een kleine branderij op het spoor. Gis teren is het hun gelukt het keteltje ie ont dekken in een pakhuis in de buurt van het Spui. De toestellen zijn in beslag genomen en het onderzoek wordt voortgezet. Een noodlottige sprong. Met de tram van plm. 11 uur zou iemand uit Krimpen a. d. Lek familie aan de Hak- kelaarsbrug bezoeken. Daar hy een kaart je Muiderberg had, reed de tram aan de Hakkel aars brug door. De man sprong van de in vollen gang zijnde tram en sloeg ach terover. Een geneeskundige, spoedig ter plaatse, constateerde schedelbreuk. Door electriciteit gedood. De 26-jarige schipper Dinkla van Ten Boer is te Veendam door het electrische hoogspanningsnet gedood. Feest op eigen houtje. De afdeeling Heerenveen der S. D. A. P. heeft besloten de kinderen harer leden niet te laten deelnemen aan het schoolfeest ter gelegenheid van het a.s. jubileum van de Koningin, doch op dien dag zelf een kin derfeest te organiseeren. Logies in een kippenhok. Bij Groenlo heeft de politie zeven Duit- sche padvinders aangehouden die een kip penhok in het Ruurloeche Broe als nacht verblijf hadden gekozen. Ze werden als zijnde zonder papieren over de grens ge zet In Kronenland. Een lezer van het Hbld. thans te Augs burg vertoevende, zendt aan dat blad een lijst van pryzen van verschillende artike len (men berekene de koerswaarde van den gulden op 28.000 kronen). In de uitstalkasten liggen de meeste ar tikelen ongeprysd, daar men den buiten landers minstens het dubbele laat betalen. Door een legitimatie-kaart bekomt de Oos tenrijker zyn kortingen, die dikwijls niet gering zijn: Heeren- en damesschoenen van 119.000—800.000 kr., bergschoenen zelfs tot 860.000 kr. Een heerenhoed 100.000 kr., wol len damescostuums 890.000890.000 kr., een tennisblouse 140.000 kr., schapenwollen jakken 132.000460.000 kr., blouses van crêpe de Chine 226.000490.000 kr., hee- rencostuumstoffen per M. (breedte 130 c.M.) 42.000 kr., dito gestreept 98.000 kr., cheviot (180 c.M.) 49.000 kr., gabardine (130 c.M.) 110.000 kr., covercoat (135 c.M.) 140.000 kr., crêpe de chine (100 c.M.) 98.000 kr., heerencostuums 380.000 kr., dito pan talon 69.00098.000 kr., 1000 yards garen 12,800 lm, een rolletje zijde. 4000 kr., een meisjescostuum 45.000 kr. en hooger. De menschen zijn zoo gewend aan hooge prijzen, dat b.v. de groote stukken als cos- tuums worden geprijsd met 130, dat dan van zelfsprekend 180.000 kr. beteekent. Een Ford-auto 2—4 zitplaatsen 820 H.P. 38 millioen kr., een Alpenwagen type S 95 millioen kr. Een fiets 3 millioen kr. Ook d« huisvrouw betaalt verschillende artikelen met duizenden kronen: kool 1400 1700 kr., zuurkool 18002400 kr., aard appelen 9001200 kr., het onmisbare knab- lauch 6000 kr., npinaaie 10.00013.000 kr., runderlappen 18.000--24.000 kr., kalfsvleeach 20.000—«24.000 kr., varkensvleesch 28.000— 30.000 kr., boter 43j00046.000 kr., honig 43.00046.000 kr., suiker 16.000 kr., meel 7000 kr., alles per K.G. Een ei kost 1000 1200 kr. Leeft men gewoontjes aan, dan is men in de stad al gauw 3 millioen kr. per week kwijt. Een wedloop met kinderwagens. Gisteren heeft van Londen naar Brigh ton al een heel zonderlinge wedstrijd plaats gevonden, waartegen terecht verschil lende Londensche bladen en de vereeniging voor kinderbescherming hebben geprotesteerd. Pa wedloop kwam hierop neer, dat moeders, over een afstand van 83 kilometer en over een harden weg hun kinderwagens met de kinderen er in, moesten voort duwen. L'itgeloofd waren drie prijzen, bestaande uit artikelen ter waarde van vier tot zes pond sterling. Vijf gehuwde vrouwen na men aan den wedloop deel. De eerste prijs werd gewohnèn door een waschv rouw uit Eastbourne, moeder van vyf kinderen, die met een twee-jarig knaapje in haar kinderwagen, den afstand het snplst aflegde, namelijk in twaalf uur en twintig m^naten. Zij verklaarde .onderweg uitslui tend bonbons en sinaasappels te hebben ge nuttigd.- De vijf kinderen, waarvan het jongste slechts vyf maanden oud was, wer den door de moeder onderweg met de flesch gevoed. De vrouw vfertrok des morgens half acht van de Westminster Bridge uit Londen. De deelneemsters aan den wedloop werden te Brighton opgewacht door een talryke me nigte. Een 36-jarig man uit Birmingham, die hierbij tegenwoordig was, maakte zich over den wedloop zoo opgewonden, dat hij op straat dood 'neerviel. STADSNIEUWS. GOUDA, 9 April 1928. De a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Naar de N. Z.-H. verneemt bestaat het voornemen om bij de a.s. verkiezingen voor den Gemeenteraad ook een communistische lijst in te dienen. De a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. De samenstelling der qandidatenlyst der R.-K. kiesvereeniging heeft blijkbaar aan leiding gegeven tot een zekere actie in die krinffen, die met den uitslag van het refe rendum, dat neerkomt op een niet-herkie- zing van de heeren Koemans en Potharst, niet accoord willen gaan. Blijkens een aan kondiging in de Nieuwe Zuid-Hollan der is er op Verzoek van den heer H. Stra- vers en 14 andere leden een ledenvergade ring der kiesvereeniging uitgeschreven, ten einde te pogen het bestuur in gebreke te doen stellen. Er worden n.1. naar aanlei ding van een actie, die gevoerd is tijdens de verkipzing voor de groslijst, de volgende punten aan de orde gesteld: 1. Het Bestuur der R.-K. Kiesvereeni ging is in gebreke gebleven, om te protes teeren tegen een gevoerde actie (biljet met aanbeveling van personen), waaruit blijkt dat 't bestuur, zelf met verschillende na men op 't biljetje voorkomend, niet voor de taak van een bestuur geschikt ia 2. Een der bestuursleden heeft op zich genomen, die biljetten te laten verspreiden. 3. Duidelijk is komen vast te staan, dat het bestuur zal moeten worden veranderd, ter willen van onpartijdigheid, zaken van dergelijke vergaande strekking en gevol gen, beter en meer neutraal te kunnen be handelen. 4. Protesteeren tegen dergelijke onge oorloofde practyken, in een R.-K. Kiesver eeniging. Tijdelijke verplaatsing der Openbare School no. 6. In verband met een noodzakelijke ver bouwing is de openbare school no. 6 tijde lijk ondergebracht in de voormalige lokalen van de openbare school no. 2, ingang Pa- tersteeg. Ouders, die kinderen op school no 6 hebben (hoofd de heer P. de Vos) wordt verzocht deze Dinsdagmorgen niet naar de Keizerstraat, maar naar de Patersteeg te zenden <jf te brengen. Na de verbouwing worden de lokafcn in de Keizerstraat weer in .gebruik genomen. De IJssel Missie-actie. De opbrengst van de eenige maanden ge leden in „Concordia" gehouden IJssel-mis- sie week bedraagt volgens de N. Z.-H. 1702.76. Gerf. Kerk. Da W. Veder van de Geref. Kerk alhier komt voor op het tweetal te Axel. Verkiezing Rijnland. De uitslag van de Donderdag gehouden verkiezingen van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervanger in het Hoogheemraadschap Rijnland was de na volgende: le District. Hoofdplaats Bloemendaal. Gekozen tot Hoofdingeland-plv. de heer jhr. W. Ph. Ba maart (Bergen N.-H.). 3e District. Hoofdplaats de Cruquius. Herkozen als Hoofdingeland de heer A. Buurman te Haarlemmermeer. Gekozen tot Hoofdingeland-pl.v. de heer W. Biesheuvel te Haalemmermeer. 7e District. Hoofplaats te Leeghwater. Herkozen tot Hoofdingeland de heer D. J. Biemond te Haarlemmermeer. Gekozen tot Hoöfdingeland-pl.v. de heer J. A. Bos te Haarlemmermeer. 10e District. Hoofdplaats Alphen aan de Khyn. Herkozen de heeren W. Los en Jhr. G. J. Stoop, beiden te Alphen a. d. Rijn; op volgend tot Hoogheemraad en Hoogheem- raad-pl.v. Volks- en Schoolbod. In de afgeloopen week werelen in het volksbod gebruikt 261 sproeibarmen en 204 kuipbaden. Het schoolbad werd bezocht door 186 kinderen. Toeristenclub „Gouda". Wegens den hevigen wind van Zondag j.l. is de Introductie-tocht naar dé bloem- bollenvelden, uitgeschreven door bovenge noemde vereeniging, niet doorgegaan. B(j goed weer zal deze tocht nu Zondag a.s. gehouden worden. Matinee Antoinette van Dijk. Gistermiddag gaf Mevr. Antoinette van Dyk een kindermatinée in „Ons Genoe gen". Een goed idee van het bestuur der Sociëteit is het organiseeren van dien ge- zelligen middag voor de kinderen ge weest Mevr. Antoinette van Dijk heeft er slag van met de kleuters op te schieten. Al spoedig wist zij reeds bij het welkomst liedje der kinderen tot medezingen en mqde- acteeren te bewegen en weldra heerschte er een prettige stemming onder het jeug dig publiek. De vroolyke liedjes werden het meest gewaardeerd. Een spelliedje „Het levende landschap" met kinderen uit de zaal had veel succes. Eerst-werd een levend bosch geformeerd, daarna verschillende bloemen gerangschikt, ook -ontbrak niet een windmolen en een hinnikend paard. By het refrein kwam het levende landschap in beweging. Doch na de pauze was er nog meer te genieten met het tooneelstukje „Grootmoe ders bril", waarbij een elfje en een kabou tertje heel aardig dansten en acteerden. Ware grootmoeders bril niet gebroken, waardoor de betoovering werd verbroken, dag ging het spel nu nog door. De middag werd besloten met eenige liedjes by de luit en een dankliedje. De re freinen werden door de kinderen en de pa's en de ma's enz. allen dapper meegezon gen. Het waS een prettige middag en al len zullen met verlangen naar een volgend matinée uitzien. Dansavond James Meier Fils. De bekende dansleeraar James Meier Fils te Amsterdam, die hier ter stede danseur- sussen geeft, had Zaterdag j.l. een bal ge arrangeerd yoor de jeugd en de ouderen, met een jazband orkest, dat de kunst ver stond bijzondere dansmuziek te geven. Voor het kinderbal waren eenige fraaie prijzen uitgeloofd, voor de beste dansers. Dat viel in den smaak en zy die in aanmer king konden komen voor een prys, waren er wat trotsch op». Er werden ook enkele solo-dansen uitge voerd, waarvoor gracieuse medewerking werd verleend door Miss Mary Gayford uit Londen en Mademoiselle Suzette Barrel uit Parjjs. Het avondbal was bijzonder geanimeerd en heeft tot laat in den nacht geduurd; er was een zeer opgewekte stemming. Het James Meier-bal mag uitstekend ge slaagd genoemd worden. Staatkundig Geref. Party. Voor de Staatkundig Gereformeerde Kiesvereeniging Gouda trad Zaterdagavond in het lokaal „Tot Heil des Volks" «1» spreker op den heer F. K, van Wingerden van Reeuwyk, met het onderwerp: „Waar om Staatkundig: Gereformeerd?" Nadat de waarnemend Voorzitter voor lezing had gedaan van psalm 81 en met go- bed geopend'had, wees hy de vergadering op het brandpunt van den stryd onzer da gen, n.l. wat overheerschen zal, de geeste lijke over de materieele dingen of omge keerd. Het is de macht des ongeloof» die geestelijke dingen wil onderwerpen aan da materieele dingen en compromis bestaat er niet tusschen de richtingen. Spr. hoopte dat de beginselen waarop deze partij gebouwd is, uitipg te geven naar haar beste weten van de beginselen door God geopenbaard ook dezen avond op bevattelijke wijze mag wórden voorge steld aan den volke. De heer v. Wingerden wees op de cijfe rende berekening van den stryd, terwijl bet bewustzijn waarvoor men strijdt, voor zoovel en gering ia. Spr. maakte vergelij kingen tusschen Israël en Nederland. Ook Nederland ia uitgeleid uit het juk *aa Spanje en uit de Roomache dienstbaarheid- In den eersten tyd der revolution was de bevolking van Nederland zoo ver gebracht dat zij een regeering wilde buitan de gra tie Gods. Mannen als Bildeidjjk, da Coeta en Groen v. Prinsterer hebben bat weer teruggebracht Spr. partij wil bou wen op grondslagen sooale Groan v. Prin- die voorstond en niet het heden- ^.'ynrh antirevolutionair begrip. Evenals Groen v. Pr. zegt spr-, dat de strijd niet ligt in het parlementaire cijfer, maar in de nationale kracht, in het gehalte. •a Lands historie wijst er op, dat God bemoeienis hield met Nederland, waarbij bet weivaarde. Maar nu is het alleen, de onderwijswet en alle andere religieuse za ken zijn ovefijoord geworpen. Spr. ging daarop na de concientieuze bezwaren. De vaccinedwan£. Het lichaam laten on derwerpen aan een kunstmatige behande ling druischt in tegen elk besef van den calvinist. De rechtsche partijen hebben dit punt wel in 't programma, maar zwijgen het dood. De leerdwang is voortgekomen uit een locialiseerend oogpunt, zegt spr. De Staat tmedt in de rechten en verplichtingen van de ouders. Het gevolg van die dwang is werkschuwheid en heer spelen. Socialisee- ring is onwaardig om. genoemd te worden ia een Christelijk land. Alsof we zelf niet toerekenbaar waren, in verstand en religieuse overtuiging als achterlijk werden beschouwd, zoo kregen we de verzekeringsdwang. Spr. wees op de inconsequentie waar Dr. Kuyper heeft ge- xegd verzekeringen komen voort uit een kwade bron. De stemdwang heeft al wat haat, nijd en stoornis teweeg* gebracht. De vrouw gesteld ok> hulpe van den man, wordt naast en in de regeering zelfs boven den man geplaatst. De vrouwelijke positiq wordt ingenomen tea koste van de mannelijke positie. De a.-r. wraken het vrouwenkiesrecht, waarom dan zoo inconsequent in de Kamer, waar slechts 3 leden tegen stemden Spr. wees op de gtrafbepaling by overtreding der kieswet in verband met art. 167 der Grondwet, waar bij een ieder de belijdenis van zijn gods dienst naar volle vrijheid ia toegestaan en maanden aan tot terugkeer naar de oude paden van vrijheid tegen gewetensdwang. Nog werd besproken de arbeidstijd. Het damoraliseerend ontfutselen van ons levens beginsel, zegt spr., ligt ook in ons samen gaan met Rome. „Verderfelijke eensgezind heid" noemt Groen v. Prinsteren het. Men kan niet samengaan met de a.-r. party om dat die party juist contra haar beginselen werkt. Spr. wees op zijn party. Zij is geen nieu we maar de oude partij van Groen v. Prin- uteren en de zuivere voortzetting in den gang van zaken der hervorming. Spr. girtg in 't kort na de volksmisleidende houding van de regeering en wees op de inconse quentie. Tegen handhaving van het Gezant schap by den Paus heeft niemand gestemd, de bioscoopwet werd met groote meerder heid verworpen. Van Zondagsheiliging of het vloeken tegen gaan hoort men niets in de Kamer. Thorbecke heeft gebracht niet de vrijheid van godsdienst, maar van goddeloosheid. Spr. eindigde met te wijzen op de kansels van de Herv. £erk, waarop godloochenaars m dat Nederland gedemoraliseerd ontfut seld wordt uit de handen van het Christen dom. Gelegenheid tot debat werd niet verleend. Vragen werden niet gesteld. E. H. B. O. De afdeeling Gouda van de Vereeniging E. H. B. 0. houdt een cursusoefening op Woensdag 11 April onder leiding van Dr. Evers in het gebouw Daniël. ,m Woensdag 18 April zal Dr. Hamburger de cursusoefening leiden. Agenda: 9 April 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Ge noegen Openbare Vergadering afd. Gouda S.D.A.P. 12 April. 8 uur. Nieuws Schouwburg. Con cert „Symphonia". 12 April. Apollo Bioscoop „Noorschen avond", afd. Gouda Ned. Reisvereeniging. 13 April 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing Na tuurkundig Genootschap. 16 April 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Het Schouwtooneel. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Zaterdagavond trad alhier voor de afdee ling van den Vrijheidsbond op den heer Etos, wethouder van Vlaardingen. Spreker behandelde de beteekenis van de verkiezing voor Gemeenteraad, Prov. Staten en Twee de Kamer. 0.a. werd door hem medegedeeld, wat zob al vanaf 1918 is gebeurd onder het Huidige ministerie in de Tweede Kamer, en wat het vrouwenkiesrecht heeft tot stand gebracht. Vermoedelijk is het, zeide spr., dat het daar de zeker wel meeste vrouwen recHts uitgebrachte stemmen de Kamer een sterke rechtsche party heeft. De kerkelijke gezindheid der vrouwen heeft zeker daar '«•Joe bijgebracht. Politiek en geloof wordt ™*wyls in verwarring gebracht. Politieke ««lijding moet eerlijk blijven, dat geeft ®pbouwing in 's land» belang. Een beepre- ■oag over bezuiniging meende spr. niet te moeten geven, maar dat op alle ministeries ««liniging is voorgesteld, kan men dit «Hter niet merken bij Marine en Oorlog. Vooral bij Marine is veel geld gevraagd, ook *5 Arbeid en Onderwijs wordt hoog geleefd. ln «riogstijd, zij spr. voorts, zijn vele kleine P**tijtjes ontstaan, o.a. de Plattelandera- «aw- Dit alles doet echter maar afbreuk eenheid en haald niets uit. Het Kamer lid Braat moge al eenig succes gehad heb- 7*in de Tweede Kamer met den zomertijd, oech welk een strijd wondt daar nu tegen- gesteld, daar de Prov. Staten de Eerste f*®er kiezen. Nu ia het vooral noodig nu zien wie men stemt voor de Staten. De Vrijheidsbond is voor vrijhandel, wat "«euwl nu, er wordt al bescherming ge vraagd voor tabak8invoer, schoeneninvoer, lederinvoer en wat zal er meer gevraagd. worden. De liberalen zijn voor vrijhandel, wordt het buitenland geweerd, dan ook zullen wij geweerd worden van de buiten- landsche markten, iets wat vooral voor land en tuinbouw in Nederland een groote schade zou zijn. Dat het ministerie voor landbouw is opgeheven (niet volgens belofte) ,is een diepe teleurstelling geweest voor het platte land. De rechterzijde heeft niet gedaan wat vrwacht werd. Onderwijs, arbeid, marine en oorlog verslinden veel geld en onderwijs gaat nu een gedeelte van die kosten op de gesmeente overbrengen, niet in het voordeel van de belastingbetalers. De Vrijheidsbond stelt de volkseenheid boven de kerkelijke schikkingen, geestelijke vrijheid beschermd, leidt tot welvaart van het Nederlandsche volk. Rood kan niet ge ven wat door hen wordt gezegd, zie, aldus spr., naar Rusland. De Vrijheidsbond wil verstandige bezuiniging en waarschuwt te gen gevaarlijke proefnemingen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen gebruik gemaakt De Voorzitter dankte hierna den spreker voor zyn flinke en krachtige rede. Het op a.s. Hemelvaartsdag te houden concours voor muziek en zangvereenigingen alhier, mag zich verheugen in bijzonder veel belangstelling. Ongeveer alle stand plaatsen op het terrein zyn verpacht. Da gelijks melden zich nog kermisreizigers aan, die gaarne alhier zouden -deelnemen op de daaraan verbonden kermis. Na het reeds groot aantal bekend zijnde aangeboden medailles, zijn thans beschik baar gesteld zilveren medailles door dé* hee ren J. P. Malhstede en Ds. Zielstra te Berg ambacht. Dr. Beekenkamp te Gouderak, me- juffr. de Wed. A. J. de Jong en de heer G. D. Rehorst alhier, ternijl een zilveren penning is aangeboden door de Zangver- eeniging Vriendschap alhier, voor den Di recteur eener zangvereeniging, die naar het oordeel der Jury het beste dirigeert. Een zoon van den heer W. Verdoold reed Zondagmorgen per fiets, waarop tevens achter hem zijn jongere zuster had plaats genomen, direct met van huisgaan' in de Voorwetering. Door zyn tegenwoordigheid van geest redde hy zich zelf en ook zyn zus ter .alleen een koud bad en de schrik waren de gevolgen van deze reis. BOSKOOP. De Kerkvoogdij der«jNed. Herv. Gem. ont ving van den Raad van Beheer voor de pre- dikantstractementen een circulaire, waarin stond vermeld, dat onze Ned. Herv. Gem. alhier is gerangschikt ln de 2e Ijriasse en dat het aanvangstraktement voor den do- miné voor onze gemeente bed raagt min stens 3000 met vrye woning en dat de bijdrage voor de centrale kas over 1923 is vastgesteld op een bedrag van 250. In een dezer dagen gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen werd voor de zooveelste maal, ook verleden jaar, una niem besloten die circulaire op voorstel van Kerkvoogden voor kennisgeving aan te nemen. De predikant dier gemeente, ter vergaderiing aanwezig, wensch te te we ten, waarom deze aanslag door de centrale kas, over 1923 niet betaald zou worden, waarop de voorzitter geen antwoord als zijnde dit al meermalen toegelicht en be sproken en den predikant overbekend. Het een was het gevolg van het ander. De predikant voert deif laatsten tijd tegen het beleid van Kerkvoogden telkens een scherpe critiek, zoodat ten slotte in deze vergadering het tot een uitbarsting kwam en het den predikant op ondubbel zinnige wyze is toegevoegd, dat hy op iedere vergadering hy komt trouwens weinig Kerkvoogden zoekt te sarren en door allerlei voorstellen, die tot niets lei den, het beheer onmogelijk zoekt te ma ken, Een en ander geeft aanleiding tot een onaangename verhouding. Hem werd ge zegd dat hy „de kerk leeg joeg". Trou wens het zielental onzer kerk, vooral het vrijzinnig deel, gaat sterk achteruit. Ook worden geeen lidmaten aangenomen, die de vrjjz. beginselen toegedaan zyn. Ver leden jaar was er één vrouwelijke lidmaat en dit jaar ook één vrouwelijke. Dit is wel een bewijs dat er geen groote ambi tie iB. (Rijnbode.) GOUDERAK. Door de hulpvereeniging va nden Gere formeerden Zendingsbontl alhier is wederom ontvangen uit het busje van de Zondag school 6.56%, uit het busje van P. Kok ƒ3.74 en tevens nog ƒ2 contributie. 3 nieu we leden werden deder ingeschreven. CAPELLE OP D'IJSSEL. De Chr. Hist. Kiesvereeniging heeft voor den gemeenteraad candidaat gesteld: 1. J. Nell (aftr.), 2. P. Zeeuw; 3. N. Aaldijk; 4. M. G. Schinkel; 5. P. Kalkman; 6. M. Molenaar Pz.; 7. J. Holster; 8. J. van den Berg; 9. J. de Ruiter. TOONEEL. „Opstanding". (Christus is opgestaan). Een drama van zonde en boete, in zes t&fereelen, naar den roman van Graaf Leo Tolstoi. Vertaling Rika Hopper. Het moet voor Rika Hopper al wel heel teleurstellend zijn geweest, dat zy op haar jubileumavond in onze stad zoo weinig be langstelling hééft gevónden. Teleurstellend niet alleen omdat deze groote artiste by haar 25-jarig jubileum alom in den lande wordt gevierd en gehuldigd, maar ook om dat haar schitterende vertolking van Ka- tusha Maslowa m Tolstoi's Opstanding ze ker een volle Schouwburg had verdiend. Dat zoo velen schitterden door afwezigheid, mag zeker wel toegeschreven worden aan de slecht gekozen Zondagavond, een avond allerminst geschikt om een schouwburg te vullen met een publiek, dat een goede ar tiste weet te waardeeren. Voegen wy daar bij de zeer korte tyd van aankondiging- Slechts eenige dagen voor den avond zelve kondigt men toch geen jubileumvoorstelling aan, en zeker niet daar waar de tooneel- speelster Rika Hopper in geen jaren optrad. Ondanks dat alles zyn wy zeer verheugd dat wy deze byzonder begaafde artiste gis terenavond als Katuaha hebl^n mogen be wonderen. leder kent natuurlyk Tolstoi's drama „Op standing" en de rol die Katushu hierin ver vult, die vrouw om wier wezen alle overige figuren reageeren, die waarlyk opwekt ten goede, dat Vanzelfsprekend leidt tot een verder beter leven. En Prins Dimitri Nekludoff, de weergave van Tolstoi's eigen wezen, Tolstoi, die zich nimmer aan zichzelf kon ontworstelen, die zyn tendenz, in casu de vergeestelijking van den mensch, nimmer uit het oog ver liest ea zóó door deze tendenz wordt gedo- mineerd, dat zyn figuren, vooral Nekludoff, niet anders worden dan de spreektrompet, waardoor de auteur z(jn eigen gedachten, zjjn eigen idealen meedeelt. Het zyn dezelfde idealen, die Antoine Cur ry bezielen, maar hoeveel levender zyn de menschelyke dragers van die idealen ge worden. In de toelichting wordt ons dit zoo juist gezegd. Kika Hoppoé speelt haar rol van Katusha Maslowna schitterend, hoe innig doorvoelt zy het gegeven en hoe weet zy te boeien en te ontroeren. „Christus is opgestaan, „de paaschklokken luiden" en voor haar be gint het droevig deel van haar leven, waarin zy ten onder dreigt te gaan. Na jaren van ellende dringt het luiden van de Paasch klokken weer tot haar door, maar dan ifl de loutering gekomen en zij weet zich haar weg. „Christus is opgestaan", zy doorvoelt het en weet zich een beter mensch, die al he: leed te boven zal komen. Vol moed gaat zij haar weg. Wy kunnen Rika Hopper niet genoeg dankbaar zyn, dat zij ons in de gelegenheid stelde haar in deze rol te zien en te hooren. Jacques van Hoven, die de regie ver zorgde, was Prins Dimitri, hy vervulde zijn taak uitnemend, evenals de vorige acteurs en actrices. Charlotte Kohier, die ons altijd weer aan „Sprotje" doet denken, was een vreeaelijke Botschkova, Louis Poolman een echte boef als Kartikien. Rika Hopper werd met bloemen gehul digd. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Wedstryduitslagen van Zondag 8 April. Amsterdam: De Zwaluwjm (Ned. Elftal)-— De Engelsche Corinthians 0—2 N. V. B. Westelijke le. klasse. Haarlem: HaarlemR. H0—1 Rotterdam: SpartaU. V. V60 Overgangsklasse. Hilversum: HilversumExcelsior 3—1 IJmuiden: Stormvogels—Spartaan 42 Den Haag: A. D. O.—Z. F. C. 2—2 Dcfdrecht: 0. D. S.—V. U. C. 1—0 Kampioenscompetitie 3e klasse. Amsterdam: Purmersteyn IGouda I 1—0 g. v. a Kampioenswedstrijd le klasse. Gouda: O. N. A. IBodegraven I 20 liuinpioenswedtsryd le klasse Goudse he Voetbalbond. O. N. A.—B. V. V. (Bodegraven) 2—0 Doordat deze ontmoeting ais eenigslc belangrijke gold voor wat betreft voetbal in Gouda, was de belangstelling zeer gro.'t. Jammer was het dat da vry sterke wind veel afbreuk deed aan goed spel, zoodat zij niet aan de verwachtingen voldeed. Hoe wel B. VV. werd geklopt was hot spel der gasten niet onverdienstelijk. De O. N. A- spelers profiteerden van den wind en van eigen terrein. De w edstr jjd Onder leiding van den beer Slop trapt B. V. V. af. Gesteund door den wind gaan onze stadcenooten spoedig tot de* aanval over en weten binnen het kwartier uit een corner te scoren. 1—0. B. V. V. spoelt n et ontmoedigd. Een kwartier later bewerkt een B. V. V.'er in zijn enthousiakmu het leder met de hand in het gevreesde geoie l. ten strafschop volgt en Koolmees depo neert onhoudbaar het leer in het net. 2—0. Langzamerhand komt B. V. V. opzetten De t-anva'len wcfrden zeer verdien-uelyk opgezet, maar voor doel ontbreekt het schot. Plotseling bewerkt de O. N. A. koe- per het leer meer dam. drie pas; de vrye schop wordt ineens^ in een doelpunt omge zet, zonder aangeraakt te worden, maar wordt niet toegekend. Hierna komt de rust. De verwachting dat B. V. V. zou opha.en werd niet bewaarheid, want in de 2e heift bepaalde O. N. A. zich hoofdzakelijk tot verdedigen. Zelfs forceerden onze stadge- nooton nog eenige doorbraken. De gasten konden ooor deze verdediging niet heen komen en in den stand geen verandering brengen. Hiermee stelde O. N. A. zich m het be zit van het kampioenschap van den G. V. B. voor het seizoen 1922—'23, met groote kans in den N. V. B. te worden opgenomen. Na afloop weid de aanvoerder van O. N. A. gehuldigd. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt, 9 April 1928. Aanvoer: 526 vette runderen, 202 vette en graskalveren, 836 varkens, 109 schapen en lammeren. Prijzen: Runderen le kw. ƒ1.161.20, 2e kw. ƒ1.10—1.80, 3e kw. ƒ0.96—0.85, Os sen le 1.10—1.12%, 2e 1—0.90, 3e 0.86, Kalveren le 1.66—1.90, 2e 1.46-1.25, 8e 10.96, Schaden geen noteering, handel onbeteekenend, varkens le 0.930.96, 2e ƒ0.91—0.88, Se 0.84—0.80.'licht soort le 0.80-0.96. NIEUWE UITGAVEN. Jubileumboekje. Bij J. M. Bredée's Uitgevers Mij. te Rot terdam verschijnt een aardig geïllustreerd werkje van de bekende kinderschrijfster Betsy ter gelegenheid van het zilveren re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het boekje draagt tot titel: In het midden haars volks. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Toet>Ank-Amen's Graf. Aa neen brief van prof. G. J. Thierry in het Hbl. ontleenen wy het volgende: Tot nog toe heb ik bijna steeds over rar. Carter gesproken, byna nooit over Lord Carnarvon. Dat heeft zyn goede reden. Niet, dat ik de groote verdienste van den laatste ook maar in 't minst zou willen verkleinen. Integendeel. Carnarvon is de man die het geld, het vele geld dat voor dergelijke on derzoekingen noodig is, verstrekt heeft. En man achte dat niet gering. Eerst nü heeft iedereen den mond vol van de ontdekking bij Loeksor. Doch slechts weinigen denken er aan, hoe vele jaren van schijnbaar of wer kelijk onvruchtbaren arbeid aan zoo'n ont dekking voorafgaan; een arbeid waarvan het publiek niets merkt en niets behoeft te merken, rtiaar die dan toch maar mogelijk moet worden gemaakt door het geld van een Maecenas, die genoeg kunstzin en idealis me bezit. Maar dat is niet alles. Lord Car narvon is, naar ik van Callendar hoorde, een niet onverdienstelijk expert op arcKaecolo- gisch gebied. Lange jaren heeft hy zich met deze dingen beziggehouden, en al is hy geen vakman in den engeren zin des woords, toch heeft hy hier groote kennis en ryke erva ring van allerlei kunstvoorwerpen. Maar dit alles neemt weg, dat zonder de zelfopofferende volharding en het taaie geduld van Carter de ontdekking niet zou hebben plaats gehad. Carter (die evenals zyn vriend en assistent Callendar, aanvan- kelyk aan de admfniBtratie der Egyptische spoorwegen verbonden was geweest) is ruim 30 jaren aan het onderzoek bezig, waarvan de 17 laatste jaren in de omgeving van Loeksor, 8 jaren in de vallei der konings graven. Natuurlyk alleen gedurende de 4 wintermaanden; in de overige jaargetyden is het werk voor een Europeesch gestel in dat dal zoowat onmogqiyk. Carter heeft den onderkant van de berghelling meter voor meter onderzocht; niet, zooals gewoonlijk gedaan wordt (pok door mannen als Flin ders Petrie te Fajoen en elders), enkele proefboringen, min of meer op goed geluk gedaan. Carter heeft het puin overal, tot op den rotsbodem, doorgraven. Juist dit syste matische afzoeken van zoo'n reusachtig ter rein heeft voel tyd en veel moeite gekost, ondenkbare volharding. Lord Carnarvon, die aanvankeiyk zyn volledigp toestemming had gehecht aan deze methode van onder zoek, begon ik zeg niet zyn geduld te verliezen, want ook hy had ontzaglyk taai geduld, maar te vreezen dat hier niets te vinden zo uzyn. En dat te meer, omdat men met het afgraven vlak by een reeds bekend koningsgraf was gekomen, en de koningen hun rotsgraven voor zoover be kend eenigszins van' elkaar verwyderd trachten te houden; kwam een rotsgang in de buurt van een bestaand graf dan boorde men in andere richting verder; bier zyn voorbeelden van bekend maar niet van het feit dat de openingen zoo vlak by el kaar, schuin boven elkaar, lagen. Carnarvon en Carter hadden reeds een termyn afge sproken daar ter plaatse geen geld meer zou geven en dus het onderzoek zou worden ge staakt, en vlak vóór dien termyn vond hy (in Nov. 1922) de eerste treden van de trap die in de rots was uitgehouwen en naar de opening van hot graf leidde. Terstond nam hy zyn maatregelen om de vondst nog abso luut geheim te houden en om militaire be waking te verkrygen. Eerst toen de veilig heid voljioende gewaarborgd was, mocht de zaak wereldkundig worden gemaakt. De toeristen «m het geld stroomden binnen. LAATSTE BERICHTEN. Een onbeschryfiyke drinkparty. In de grensgemeente Quevrechain op eenigen afstand van Valenciennes, heeft zich naar de Tel. uit Bruspel verneemt e- n onbeschryfiyke zwelgpartij afgespeeld. Werklieden, die een karwei verrichten na- by het spoorwegemplacement, hadden een tankwagen ontdekt, welke 160 hectoliter Kinabitter bevatte .Daal «le uloeUtof uit den wagon siepelde, konden zy zich aan den drank te goed doen. Spoedig werd het feit id het dorp bekend en van alle kanten kwamen de dorpelingen voorzien van fles schen en glazen, aanloo- pen. De geheele voorraad werd opgevangen. Den ganschen middag vierde het dorp feest. Tal van beschonk enen liepen door de stra ten en verscheidene® vielen voor dood neer. De politie kwam tusachenbeide, doch de geheele wagon was toen reeds leeggedron ken. Na een door de politie Ingesteld on derzoek, werden aeht personen in hechtenis genomen. Men verwacht, dat nog meer ar reataties zullen worden verricht Een Noorsch dorp geheel door braad verwoest. Het dorp Hemnesborger in het district Nordland in Noorwegen is door brand ge heel verwoest Van de 200 houten hulzen ter plaatse werden ongeveer 130 ln de aach gelegd, waaronder het telegraafkantoor en het bureau -van de plaataeiyke courant. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade was echter zeer groot zy wordt op ongeveer 2 millioen Noorache kronen geschat De hervatting der Ooetersche conferentie. Een Reuter-bericht meldt dat de regoe- ring van Angora voorstelt, de conferentie betteffende het Nabye Oosten tegen 28 April te hervatten. Ze heeft de administratie van de Otto- maunsche schuUl ér van ln kennis geeteld, dat «e alle couponbetalingen sinds 1918 on o>ok allo waarde beschouwt De administra tie herinnerde ln haar antwoord de regee ring o.a. aan het ook door deze erkend de creet, waarby zy zich verplicht alle nadoe len te vorgoeden, voorspruitende uit de af schaffing van het monopolie op geestryke dranken, welk» opbrengst ruw geschat 4 millioen Turksche pondon per jaar bedroeg. Loonsverlaging in Engeland. vereenigde werkgevers in de bouw vakken van Engeland en Wales, hsbht aangekondigd, dat do loonsverlaging en de verlenging van den werktyd voor hot zomer seizoen, namoiyk een arbeidsweek van 47 uur, Zaterdag a.s. in toepassing zullen wor den gebracht, met uitsluiting van alle ar beiders, die daarmede geen genoegen ne men. Een half millioen bouwvakarbeiders zyn hierby betrokken. Auto-ongeluk te Zantvoort. Gistermorgen heeft te Zantvoort een auto-ongeluk plaats gehad. Een driewieug motorrytuig, waarin gezeten waren De- halve den bestuurder, tien heer M. Blok uit Amsterdam, het echtpaar Sprayt en hun 18-jarigo dochter, kwam by het tnryden van de Haltestraat met het trottoir in aan raking. zoodai de wagen kantelde en de vier inzittenden er onder kwainen te lig gen. Tengevolge van het kantelen kwam de auto tevens terecht in de winkelruit van de fa. J. G. de Kruk in de Haitostraat. De bestuurder en de dochter kwamen er roet eenijj© ontvellingen af. De heer en Mevr. S. werden ernstig gewond. Reorganisatie der Sovjetregeering. De Telegraaf vernoemt uit Moskou dat het a.s. Russische communistische cong.es voorstellen zal behamie.en totoMn radicale reorganisatie van de sovjet-regeering. 'tot dusver bestond het meerendeel der wetion uit decreten, uitgevaardigd door de vo.ks^ commissarissen .Het is thans de bedoe.mg dit voorrecht op te heffen en een soort van kabinet in te stellen, dat verantwoorde yk zal zyn aan het al-Russische centrale ex«v cutieve comité, dat gereorganiseerd zal worden in een soort van communistisch parlement. Dit parlement zal echter op zoo danige wyze worden gekozen, dat den com munisten een overweldigende meerderheid verzekerd zal zyn. De zittingsperioden van dit parlement zullen minstens zes maan den per jaar moeten duren. De ontwerpers van dit reorganisatieplan verklaren nudrukkelyk, geenszins voorne mens te zyn, aan nlet-communistlsche par tyen een aandeel in de regeering te willen geven. Hun vooratellen hebben uitsluitend ten doel, de heerschappy van de oommunis- ten doeltreffender te maken. Nieuwe conferentie» te Parijs? De Tel. correspondent uit Brussel bericht «lat Poincaré den wensch to kennen heeft gegeven een byeenkomst te hebben met den Belgischen minister-president Theuois en den minister van Buitenlandsche Zaken Jua- par. De Fransche minister-president had zelfs verzocht, dat «ie beide Belgische mi nisters zich a.a. Dinsdag naar Parijs zou den begeven. Zy kunnen echter niet yóór Vry«iag a.s. uit Brussel vertrekken. Het betreft hier btykbaar een omtefhoud naar aanlekling van de stappen van Ivou- cheur, waarmede de Belgische regeerng niet officieel of officieus in kennis waa ge steld. Ook zal het onderhoud betrekk ng hebben op de bezetting van bot Roergebied. Herbette, de Fransche gezant te Brussel, ia hedenmorgen uit Brussel naar Parys ver trokken, waar hy zonder twyfel zal biy- ven totdat Theuniz en Jaspar «laar zUn aan gekomen. WISSELKOERSEN. 7 April 9 April officieel 2 uur Londen 11.88% 11.89% Berlyn 0.0121 0.0121 ParUs 16.82% 17.25 Brussel 14.60 14.87% Zwitserland 46.80 Weenen 0.0036% 0 00% Kopenhagen 48.60 48 60 Stockholm 67.60 67.66 Christian la 46.— 45.42% N«w York 2.54"/ TKLEOltAFISCH WKKHUEliirHT Hoogste stand 770.< to VaMer«und. Laagüte at* ml 750 8 te Zurteh. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtig. Noordoonteiijke tot Zuidoostelijke wind cwaur bewo'kt tot t e trokken met tijdelijke opklaring», lanvan kei ijk eenige sleeuw of regen, «anvanke'ijk celfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2