OF Milt hor nenscbenhinden gebouwd u* het EngoUch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN BOSSUM. (Nadruk verboden.) NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEU WERKËRK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOOJ Mo. 15206 62" JaargMKI [OVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. SVROUW” souda. in Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen p dit Blad, wen!! Hsrdsnkmg der dooden van^Krupp in den Rijksdag. De begrafenisplechtigheid te Essen. Arrestatie van Rijksdagleden. Pntncarré zal te Duinkerken de houding der Fransche Regeering nader vaststellen. - De eisehen van Amerika. Het wederwoord der Turksche Regeering. il 1928 i bü de admi- rt ori«i- N udinj, doordat ▼an praottMh t enorm de mo- «keltfk» slechts 4.— te voldoen In en het 11 TO dittokirag is begrepen de schadevevfoedinf voorde door de Duitse her» getorpedeerde „Lum tenia”. Den Duitechen diplomatiek*» vertegen woordiger te Washington en de gemengde commissie voor de oorlogsschade styn van dezen eisch door de Amerikaansche regee ring officieel in kennis gesteld. FEUIIXETOM. Do Franechen autoriteiten gaan voort met hunne aanhoudingen. De staatssecretaris, Dr. Hamm, die de bexettingsautoriteiten niet verwittigde van zyn voorgenomen reis naar het Ruhrgebied, is gearresteerd. Zyn verblyfplaats is onbe kend. Drie Ryksdagleden, die op weg wa ren naar de begraienisplechtigheid te Es sen, xyn eveneens gearresteerd. Een later bericht meldt dat Dr. Hamm weer ia vrij gelaten .De eerste burgemeester dr. Jarres van Duisburg, die daar zijn gevangenisstraf heeft uitgezeten, is gisteren uitgewezen en in het onbezette gebied gebracht In het gebied van Mengede en Brackel zijn tal van sabotage-daden op telefoon- en telegraaflijnen gepleegd. Het hoofd der po litie te Mengede is gearresteerd. Een Duitscher, die geen gevolg aan de sommaties had gegeven, is gisteravond door een geweerschot van de wacht voor de deur van het hoofdkwartier te Herrede gewand. Er wordt een onderzoek ingesteld. Te Lünen is wegens het vernielen eener Belgische geleiding in den Dortmundei* straatweg de verscherpte staat van beleg afgekondigd. W”, Veert ien- rkstert allerlei ■esseeren i verheugen in ringen in het lik maken van vermeld. it het moeilijk >uw dee huizes an alle onder- FR ANKRUK. Weeaech fabrikant bereefd. Naar de Journal meldt hebben tot dus ver onbekend gebleven lieden In een groot hotel te Parijs een Weensch fabrikant be roofd van verschüleade voorwerpen van waarde, een paarlencolller, juweetan, enz., ter waarde van 600.000 franken. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring): 1—6 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.116. Van buiten Gouda on den bezorgkring; 1—6 regels 1.56, elke regel moer 0.30. Advertentlën in het Zatordagnummer 90 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiln de helft van doa prjjs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel moor /M9. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mododeeiingen bü contract tot zoor gerodueoor- den prijs. Groote lettors en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschonkomst van tolled» boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hot Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De diplomatieke medewerker van Havas meent te weten dat Poincaré, die Zondag a.s. een monument ter nagedachtenis der dooden in Duinkerken zal onthullen, de houding der Fransche regeering tegenover het schadevergoedingsprobleem nader zal vaststellen: „Geen enkele vermindering van de Fransche schuldvordering, het bezet houden van het Ruhrgebied totdat Duitsch- land zijn verplichtingen zal zjjn nageko men.” Loucheuf, Kamerafgevaardigde voor het departement du Nord, zal de plechtigheid bjjwonen. e o o De Parijsche bladen ontvingen het bericht uit Washington dat aldaar in officinale kringen wordt verklaard, dat de Amori- kaansche regeegjng van Duitschland een bedrag van 1.187. 736.000 dollar zal eisehen, zijnde ongeveer het bedrag der schadeloos stelling benevens de totale som der vergoe dingen voor schade, welke gedurende den oorlog aan Amerikanen is berokkend. In GoiDsuiE mm. Essen was geheel in diepen rouw. Alle werk stond volkomen stil, alle winkels in de binnenstad waren gesloten, ook in de fabrieken werd niet gewerkt Uit de stad stroomden de» geheelen mor gen duizenden en nog eene duizenden naar het Westen, om het voorbijtrekken van den rouwstoet te zien. Reeds om zeven uur hadden de kameraden van de dooden zich verzameld en werd de rouwstoet onder lei ding van den bedrjjfsraad opgesteld. Onder het spelen der kapel zette het hoofd van den stoet zich tegen negen uur in bewe ging. Van alle zjjden van het industriege bied waren deputaties, die met kransen en vaandels waren verschenen, hun aantal liep in de duizenden. De stoet alleen was vele kilometers lang, niettegenstaande bü elke krans slechts v|jf man waren toegelaten. Het grootste deel der deputaties bestond uit afgevaardigden vha de mijnen uit het ^geheele Rnhiwsbierl, *Me<«n mijnwerkers kleeding verschenen waren. I De communisten hadden een bijzonder groot aantal afgevaardigden gezonden» met zeer vele vaandels. Een reusachtige sovjet- ster werd voor hun afdeel ing uitgedragen. Voor de eerste maal verschenen zy met hun nieuwgevormde „Hundertachaften" in het openbaar, die op aanwijzing van hun leiders hun plaats in den rouwstoet inna men. Terwijl de rouwstoet in de straten van Essen nog steeds grooter werd, kwamen is het bestuursgebouw van de „Friedrich Krupp A. G.” de belangstellenden bijeen. De groote „Lichthof" was in een woud van laurierboomen Veranderd. Uit de venzters en van de balcons hingen lange zwarte vlaggen. In twee rijen waren de 11 dood kisten, die de slachtoffers van de catastro phe bevatten, neergezet. Om de kist van een mynwerker, die op weg naar de mijn den dood had gevonden, stonden acht mijn werkers in hun mijnwerkerskleedü en hiel den de doodenwacht bjj hun doodgeschoten kameraden Alle kisten waren rijk met bloemen ver sierd. In het midden lag een reusachtige lauwerkrans van de Rjjksregeering, die deze „den slachtoffers van recht en vrü- VERSPREIDE BERICHTEN. De zomertijd. Het begin van den zomertijd in België is op 27 April vastgesteld. ggen, smetten and-, sny- en veü- nden en voeten, gé- hjiid, huidvartgjiil- zweren, open beé- in en uitwendigs met Wortelboer’s Wortelboer. t bü de verkoopen >len. 9S« 16 De wereld is vol bloemen, slechts en kelen gelukt het, ze over\e planten in eigen tuin. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Fraaco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelüks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelüks geopend van 9—6 uur.: Administratie Tel. Int. 82: Redactie Tel. 545. üda bü ANTQN t geen Pain-Expel- sen en verpakking heid vereerde, paarnaasi ue kransen van dr. Krupp von Bohen und Haibach en van de directeuren van alle iiiiaien der firma Krupp. De ruuwplechtigheid zelf werd ingeleid met een koraal. Toen trad dr. Krupp von Bolden und Halbach naar voren en hield een korte toespraak, waarin hy af scheid nam van de gevallenen en de aan wezigen aanspoorde eensgezind te zijn om de moedyke tyden, te dragen en te over winnen. Na deze rede werden onder de to nen van een treumuusch de kisten uitge dragen. De „Tempt” bevat den tekst van de no ta, die de Turksche regeering aan de ge allieerde commissarissen te Kunstentinopei ter hand heeft doen stellen, en welke feito- lyk een wederwoord ie op het antwoord dor geallieerden op de Turksche tegenvoentel- len inzake het vredesverdrag van I antenne In dit antwoord spreekt de Regeering van Turkye haar verbazing er over uit, dat de uitnoodigpnde mogendheden, terwjjl zy beloven haar krachten te willen inspan nen om het Turksche tegenontwerp inzake het justitieel beheer in Turküe met het ge allieerde ontwerp In overeenstemming te brengen, de neiging toonen de beeprokia- gen te heropenen ten aanzien van oen be langrijk vraagstuk, dat zü op goede gron den reeds geregeld achtte in overleg met de belanghebbende geallieerde mogend heden. Inderdaad is de tekst, welke in de Turksche tegenvoorstellen is opgenomea niet een Turksch ontwerp, doch integen deel do uitslag van de uiterste pogingen, gemeenschappelijk aangewend door de af gevaardigden, dia uit naam van de geal lieerden optraden, en de Turksche dele gatie, om de handelende Ptetyen tot elkan der te brengen, te meat daar ttes» rege ling, bekend onder den naam van de „for mule van Montagna” kerhaakteitfk beves tigd is in den loop van de mondelinge, zoowel als schriftelüke voorsteliea van de geallieerde mogendheden De nota besluit met de mededeellag dat de Turksche regeering den 28en April haar vertegenwoordigers naar Lausanne sal zenden. „O, lieve, zoo moet u niet spreken en dat nog wel tegen een vreem de voor ons is. Ik houd van u. En het deed mij goed, zooals u tegen va der over den wijn sprak Als hij iemand bij zich had, die hem altijd zoo aanphkte, zou dat uitstekend voor hem zijn. Maar wij zijn allemaal bang voor hem Alison wist niet, wat zij op deze zonderlinge uiting zou antwoorden. Be vreesd meer dergelijke vertrouwelijk heden te krijgen, veranderde zij van onderwerp en vroeg juffrouw Crewe, of zij van muziek hield. „Ik zou er graag mijn heele leven aan gewijd hebben; maar niemand vond dat gewichtig genoeg om voMr een goede opleiding te zorgen. We zijn goedkoop en slecht onderwezen.” „Maar uw zuster; ik heb begrepen, dat die te Oxford studeert.” „Zij is te Cambridge; maar zij heeft haar eigen weg moeten zoeken en zorgen, dat zij een beur» veroverde. Zoodra zij gepromoveerd ia, gaat zij les geven in wiskunde. Nooit komt zij meer hier wonen. Dat zou ik ook zoo graag willen doen. Natuurlijk geen les >n wiskunde geven, daar ben ik niet knap genoeg voor. Som», als ik‘s morl gens opsta, vraag ik mezelf af, hoe ik den dag door zal komen. Up een goeden dag loop ik nog eens het wa ter in en maak er een eind aan.” „O, mijn lieve, het is heel «lecht om zoo te spreken,” en met eerrvoor haar ongewone uiting /an sympathie legde zij luchtig haar vinger» op de 25 - Het viel Gavin op, dat Crewe na Alison’s woorden zijn glas niet meer aanraakte, en^ de champagne zelfs voorbij lief gaan, wat een buitenge wone hoffelijkheid van zijn kant was. Het diner duurde niet lang, en zoo dra het was afgeloopen, stond juf frouw Crewe op, waarbij het haast al te merkbaar wa», welk een opluch ting het haar gaf, dat alles voorbij Zij ging voor naar den salon cn nam op de groote rustbank naast Alison plaat», terwijl Tibbie en Celia •1» twee, die elkaar graag in vertrou wen nemen, ziclj in een hoek met elkaar onderhielden. komt zeker niet dikwijls in Birt- •cy, juffrouw Fleming?” begon Anna, «u »ij zoo dicht bij haar zat en haar het gelaat keek, zag Alison, hoe belangwekkend zij er uitzag. Or a *oni I“el zo° heel dikwijl», want uc doe het huishouden van mijn an- “««n broer en het la niet geuekke- on weg t, konen." 1 ruiming van het Kuhrgebieé wil onderhen- delen, heeft hü ook ditmaal niet vervuld. De bereidheid om te onderhandelen bestaat wèl, niettegenstaande da uitdaging der Franschen, niettegenstaande het bloedbad van Essen. Na de rede van Cuno spoelde dè Opera- t kapel nog het bekende tweede deel van Beethoven's Zevende Symphonie. Daarna verlieten de rükspresident en d« rykskan- selier het podium, om in do saai eenige af- gevaardigden van het Ruhrgebied de hand te drukken. De zeer eenvoudige rouwplechtigheid was hiermede afgeloopen. „Van Celia heb ik gehoord, hoe goed u altijd voor allen geweest ben.’ „!k heb mijn plicht gedaan, niets meer, evenals u. Toen ik hoorde, dat u de oudste van de vier waart, ver onderstelde ik, dat wij het een en ander met elkaar gemeen moesten hebben; maar u is zooveel jonger dan ik en ook zijn de omstandigheden zeer verschillend.” „Vijf en twintig ben ik maar ik voel mij als vijftig. En ook ben ik niet hier gebleven, omdat het mijn plicht was; die zou me niet hier ge houden hebben maar omdat het niet anders ging Ik ben noch knap, zoo- •als mijn tweede zuster, noch mooi, zooals Celia en daarom moest ik wei trachten mezelf nuttig te maken.” „Maar u hebt een goeden vader en een mooi huisden u zoudt heel wat kunnen doen, om veel menschen ge lukkig te maken „O, neen; ik zou niemand gelukkig kunnen maken; daar heb ik geen ge legenheid voor. En ofschoon vader een rijk man is, geeft hij ons geen geld, dat we vrijelijk kunnen uitgeven. Van alles moet rekenschap gegeven wor den.” „Dat is niet meer dan billijk. Het is niet noodig verkwistend te zijn, als men rijk is.” „d, maar er is onderscheid tusschen verkwistend zijn en gierig- En vrien den hebben we ook niet. Niemand houdt hier van ons. Omdat we bij vader hooren, die de meest gehate man in Birtley is.’* Ter nagedachtenis van de te Essen dood geschoten Duitscne arbeiders werd gisteren id den Kyksdag een rouwpiechtigheid ge- houden waaraan vertegenwoordigers van alle standen en beroepen deelnamen. Van den koepel van het Kykadaggebouw waaide de vlag halfstok. De groote zittingzaal geleek door al het krip op een grafkelder. Guirlandes van don ker dennegroen waren om de balustrade der tribunes geslingerd. De beelden in de nissen aan de wand en de talryke neer hangende lampen waren in zwart gaas ge huld. De presidentsstoel was getooid met de ryksvlag en achter de sprekerstribune hing een adelaar op gealachtigen grond. De zetels der afgevaardigden werden ingeno men door vertegenwoordigers der vakver enigingen en officieele genoodigden. Links van de sprekerstribune de gezanten der at- zonderiyke Duitsche staten met inbegrip van het geheele Pruisische ministerie. Rechts het rykskabinet, rykspresident Ebert en Loebe, de president van den ryka- dag. De vlaggen op het gebouw woeien half stok en by het begin der plechtigheid be gonnen in heel Berlyn de klokken te luiden. Het orkest van de staatsopera speelde ach ter een gordyn de treurmarsch uit de Heroïca van Beethoven en vervolgens sprak de rykskanselier zijn uit. Schoon zy14 uiterlyk nog de sporen van zyn ziekte ver toonde, klonk zyn stem vast en helder. Dr. Cuno richtte woorden van deelne ming tot de groote menigte. „Niet één woord van deelneming over de vernietiging van Duitsche menschenlevens heb ik uit den mond der officieele vertegenwoordigers van het Fransche volk gehoord, aldus ver volgde hü. Gaarne zou ik hebben geloofd, dat schaamte en geweten den Franschen machthebbers het zwygert hadden opgelegd. Het is de schaamte en het geweten van het Fransche volk, dat men wil geruststel len door ook hier door een rechta-comedie onrecht in recht, recht in misdaad te ver anderen. Geen veroordeeling van onschul- digen zal de kreet van het misdadig ver goten bloed dempen, of het oordeel der we reld over'de ware schuldigen op een dwaal spoor leiden en het feit te niet doen, dat op <pof uitgetrokken Fransche soldaten ongewapende Duitsche arbeiders, zonder dat deze hun kwaad hadden gedaan, met de wapens gedood hebben.” Algemeene spanning heerschte er toen^ de rykskanselier nog een oogenblik de'po litieke züde aanroerde, en woordelük zeide: „Een overeenkomst hebben wy’ aangebo den. Geld en goed, en de opbrengst van ENGELAND. DuitadM treiter» Te Aberdeen duren de moeilükheden met de viochers die geen Duitsche treiters wil- behoOTde tot het oudste deel Van het hui» en lag in een vleugel, die van het overige deel van bet hui» kon afgesloten worden. „Ben jij het Anna?” vroeg een dun ne, klagende stem, en vlak ontorden gloed van een groote, roode iunpe- -ap zag Alison een gestalte op een rustbank liggen. Ziekte en lijden maakten altijd grooten indruk np AH- scn. Ook nu verzachtte haar gelaat opvallend, toen zij den jongen aag, op wien Anna nu toeliep. „Ben je vanavond erg moe, lieve- li»g?” „Ja, waarom ben je zoolang wegge bleven? ’t 1» niet aardig van te, Anna, om me zoolang te laten wiekten „We hadden gasten. Ik heb een dame meegebracht. Ik ben er zeker van, dat je van haar houden zult.” „Waar ia ze?” Een blik uit- een paar donkere, zwaarmoedige oogen in een mager, pijnlijk vertrokken gelaat veaügdezieu op Alizon en bleef daar met een vor- schende uitdrukking op rusten. Hij scheen iets te alen, dat hem aange naam aandeed, want even verhelderde een glimlach zijn trekken. „Hoe heet zij en waart» heb je 4-aar meegebracht? Je brengt toeh pooit iemand boven?” ,*t Ia de snater van den dokter, juffrouw Fleming.” (Wordt vervolgd.) den arbeid van lange jaren, waarborgen uit vryen wil. Men heelt met gewild. Zens toen nog, toen de vyand in het land stond, nebben wy hernaaiueiyk te kennen gege ven, dat Wy tot eenyke ondernandeimgen met geiyke rechten bereid waren. Ja, wy nebben een practischen weg gewezen, waar langs het door den Kuhr-invai byna onont warbaar geworden herstelprobteem kon worden op^eiost, doordat wy verklaarden net eens te zyn met het voorstel van den leider der Amenkaansche buitenlandsche politiek. Men heelt niet gewild. Alles is geschied om den inval in het Ruhrgebied te vermyden en om den duur van den op- marsch te verminderen. Zoo zal ook m het vervolg mets worden nagelaten, dat ons volk en land de vryheid en den vrede kan geven, maar de vryheid en vrede moeten gewaarborgd zyn, daar anders de offers, die wy thans aan Ruhr en Ryn betreuren, nutteloos gebracht zouden zyn. De schadevergoeding moet tot het ver vulbare worden teruggebracht; de aarde, waarin wy heden de 11 dapperen begraven, moet vry gemaakt worden van den vyand. Den in gevangenschap vertoevenden moe ten èn de vryheid èn hun woonplaatsen wor den teruggegeven. Geen regeling kan wor den goedgekeurd, die Ruhr en Ryn terri toriaal of grondwettelijk zou aantasten Zoolang de tegenstander tot een dergelyke regeling niet bereid is, moet het lüdelük, verzet van het geheele volk even vastbe raden en even bezonnen worden voortgezey als tot nu toe. In dezen stryd mogen er geen partycw bestaan en geen onderscheid van Idasiw, maar ook geen vreesachtigen en onbezoli- nenen, evenmin als dit het geval was Bij hen, wier dood wü thans betreuren. In dé zen stryd mag niemand ontbreken. Vaster willen wü ons aaneensluiten dan ooit te vo ren. Eén doel zal ons vereenigen, daar wü immers allen niet anders zyn willen dan arbeiders aan het welzün van het volk. En evenals heden alle standen en beroepen zich hier hebben vereenigd tot één rouw en één trouw,, zoo zal ook dit huis nog slechts één strüd der partyen kennen, om te ver eenigen, te dragen, te of/eren, alle krach ten te vereenigen ter Bereiking van den vrede, en tot zoolang d/n grooten afweer strijd te strijden.” Iets nieuws heeft de kanselier in zün rede eigenlük niet gezegd; de wensch van de Soc. Democraten, dat Cuno zich duide lijk zou uitspreken of Duitschland geduren de de bezetting of uitsluitend na de ont- lange, bruine, magere hand van Apna. ,.God weet alles van u en waakt over ,U. dat moogt u nooit vergeten.” „God! Ik weet niets van godsdienst. Daai heeft nooit iemand ons iets van geleerd. Samen gaan we nooit naar de kerk, maar als vader weg is, ga ik nog wel eens naar Birmingham om een dienst in de katholieke kerk bij te wonen, voor de muziek Dat is het eenige, wat mij in een godsdienstoefe ning interesseert Ja, Ricketts, wat is er?” „Juffrouw, jongeheer Stephen vraagt ol u boven wilt komen om hem goe den nacht te zeggen, voor hij naar bed gaat!” zei de man, die met zijn blad kwam om de koffiekopjes weg te nemen. Anna sprong op; toen plotseling een blik op Alison werpende, «ei zij. „Gaat u mee naar boven? Voor het el en vroeg u nog naar mijn broer? Ik ga hem nu goeden nacht zeggen. Gaat u mee?” Alison stond met een levendige be weging op. Verbaasd over de snelle vorderingen, die de vriendschap tus- sehen deze twee reeds gemaakt had, keken Tibble en Celia elkaar aan. De deür ging achter haar dicht en bei den gingen naar boven Aan het eind v an een lange gang, die met een kost baren, zachten, scharlaken looper be dekt was, opende Anns een deur. Zij kwamen in een zeer groote, ruime zitkamer, tamelijk laag van ver dieping, met eikenhout beschoten en met vreemde uitstekende ramen. Ze N

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1