ATEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 13208 Vrijdag 13 April 1923 62* Jaargang Bidsbond aatspartij OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Niet foor nenschenliinden gebouwd BERGA^AOIT, BERKENWOUÜE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN; ZEVENHUIZEN, enz. iche Partij Toenadering tusschen Frankrijk en Engeland inzake de Roer? IT no. 22. I* J., g, VERSPREIDE BERICHTEN. H.» Boskoop. A. Th., •Warmond. het D no. 23 Een gift van den Paua. Naar uit Berljjn wordt bericht, heeft de Paus 200.000 lire geschonken ter voortzet ting van het hulpwerk tot het onderbren gen van aan lopgzlekte lijdende Duitsche kinderen in Davos. De in al Een Wolff-telegram bericht dat de Duit- sche Regeering te Parys, Londen en Brus sel verzet heeft aangeteekend tegen de han delingen van de Rijnland-commissie jegens het spoorwegpersoneel in het bezette ge- Bodegravei. styn Azn., A. J„ Gouda, aaten v. Nes, J. H., Boskoop. i, J., Aiphen a. d. Rijn- nkamp, T., Gouderak. De geruchten over toenadering tusschen Engeland en Frankryk over het Roergebied worden opnieuw versterkt. Het feit dat Klotz, de oud-miniater van financiën, naar men zegt, geheel voor particuliere aange legenheden te Londen is gekomen, waar hjj aanstonds besprekingen had met ver schillende financiers, geeft daartoe alle aanleiding. Men meent te weten, dat Klotz in zekeren zin als vertrouweling optreedt van Sir Basil Zahkaroff, den bekenden Griekschen financier, die, naar steeds wordt beweerd, een grooten invloed achter de schermen op de Engelsche buitenlandsche politiek uitoefent, hoewel niemand in staat is om slechts bjj benadering te zeggen, waar in die invloed bestaat. In dit verband wordt natuurlyk ook het onderhoud, dat de Fran- sche gezant de St. Aulaire met Bonar Law had, druk besproken, doch ook omtrent het daarin behandelde is niets bekend gewor den. 5 Jz., C., Lekkèrkerk. enhuis, J. G. J. C., Voorburg. ma, F. A., Woerdea. ertog, W. J., Aiphen a. d. Kyt. x>t Jacz., J., Berkenwoud». geb. Brouwer, Voorburg. In het Lagerhuis is mede ter sprake ge komen de behandeling, die Engelsche koop lieden in het Rijnland ondervinden. In ant woord hierop verwees Sir Philip Lloyd Greame de minister van handel, naar de concessies die Frankrijk in het Roergebied reeds heeft gedaan en seide, dat als gevolg van de vertoogen der Engelsche regeering Frankrijk had bepaald, dat dezelfde rege lingen en invoerrechten in het bezette ge bied zouden gelden als vóór de bezetting en bovendien er in had toegestemd, dat wa ren die door het bezette gebied van het overige Duitschland naar Engeland en om gekeerd werden gezonden, in het bezet ge bied niet aan fechten onderhevig zouden zyn. Dit bewyst, dat Frankrijk het den Engelschen handel niet lastig wil maken, doch integendeel zooveel mogelyk redelijke faciliteiten wil geven. Het is in Engeland's belang, zooveel mogelyk samen te werken met de bondgenooten. Algemeen is in Engeland de vrees dat het niet gelukken zal om de uitsluiting in de bouwvakken te voorkomen het is ook niet aannemelijk dat zelfs de regeering als' De zitting van het Lagerhuis had, in te genstelling met de vorige dagen, gisteren een kalm verloop, hetgeen in hoofdzaak was toe te schrijven aan een mededeeling van Stanley Baldwin namens de regeering. welke voor een groot deel tegemoet kwam aan de wenschen der oppositie aangaande de behandeling vgn de oud-stryders. De regeering stelt thans voor een commissie te benoemen van 11 leden, waarvan 9 de verschillende fracties van het parlement zuilen vertegenwoordigen, terwijl de an dere twee leden vrouwen zullen zyn, staan de buiten het parlement. Deze commissie, die volgens Baldwia het uitvloeisel is van de „duidelijk uitgedrukte wenschen" van het Lagerhuis, zal zich met het vraagstuk van de oud-stryders in den ruimsten zin bezig houden. Ramsey MdDonald en As quith spraken hun tevredenheid uit met de voorgestelde regeling, die neerkomt op een bakzeil halen van de regeering. DUITSCHLAND. Werk in den Rijksdag. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen, waarbij de ver koop en fabricage van absinth wordt ver boden. Eveneens werd het wetsontwerp aangenomen tot regeling van het luchtver keer tusschen Duitschland en Denemarken en werd het handelgverdrag tusschen Duitschland en Spanje geratificeerd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorends tot den besorgkring) 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den besorgkring: 15 regels 1.66, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 SQslag op den prijs. Liefdadigheids-advertontien de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels ƒ8.06, elke regel meer ƒ0.60, Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot seer gereducoer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z(jn. maand voor het onderhoud der 120.000 man stakend spoorwegpersoneel, 3o. aanzien lijke schadeloosstellingen voor de uitge zette ambtenaren en uitgaven voor levens middelen en voor het fonds tot steun der Roerbevolking, 4o. gedwongen aankoopen in het buitenland van steenkool, erts en le vensmiddelen, bedragende per maand'meer dan 180 millioen gouden marken. Zonder rekening te houden met andere nog belangryker verliezen, die op het oogenblik niet te schatten zijn, is het mo- geiyk aan te nemqn, dat de tegenstand tot dusver aan Duitschland 800 milliard gouden marken(?) heeft gekost. In Essen is thans het proces tegen de vier directeuren van Krupp in vollen gang. Na het verhoor van de vier beklaagden zyn heden de door de beklaagden en hun ver- dsdigers genoemde getuigen gedagvaard. Het verhoor van deze getuigen is reeds be gonnen. De arbeiders, die by het incident tegenwoordig waren en leden van den groo ten bedryfsraad der firma Krupp zyn n.l. reeds verhoord. Naar de „Voss. Ztg.” meldt, scjiynt het in de myn Matthias Stinnes tot een ern stig conflict tusschen directie en personeel te komen. Op deze myn zyn, zooals men weet, de schachten 3 en 4 door de Fran- schen bezet, waarop de arbeiders van «leze schachten het werk hebben neergelegd. Thans moet de directie van de mijn ge- eischt hebben, dat het personeel van de bezette schachten door de onbezette schach ten 1 en 2 zou afda’en, om zoo de bezette schachten te bereiken en tiaar de „Not- standarbeiten” en herstelwerkzaamheden te verrichten. Het personeel weigerde dit, waarop de directie dreigde de loonen niet uit te betalen, iiglien de mijnwerkers ble ven weigeren. Men meent echter, dat de directie ten slotte wel zal tóegeven en fle honen verder betalen. Wie den lach van zijn gelaat verbant, verdrijft den zonneschijn van zijn pad. zeven. Zijn uw pantoffels in de tasch? Ik zal ze voor u halen. „Mijn beste zitten in de tasch. Haal liever het andere paar,” zei Alison; en toen Janet de kamer verliet, liep zij naar het oude bureau in den hoek, sloeg de klep neer, en keek op het noopje brieven, dat zich in haar af- wezighjd opgestapeld had. De laatst aangekomene, Jie hel post stempel van Birtley heel duidelijk en leesbaar droeg, lég bovenop. Maar zij opende ai de andere het eerst en liet zelfs Janet Aiken de tafel opruimen en de kamer verlaten, voor zij er naar keek. Zij wist heel goed wie hem geschreven hjd; dat groote, stoutmoedige handschrift .moesj van een man zijn, die er zich voor gezet had, om alle onvolkomenheden van zijn te vroeg ge&ndigd onderwijs te overwin nen, en dat was iet», dat haar buiten gemeen bekoorde. Het was een enve loppe met firmahoofd, en toen zij ein delijk heel alleen was, en er toe over ging het groote, zwarte zegel te ver breken, vond zij, zooals zij verwacht had, het adres van den afzender aan het hoofd. fATTTA --wvuikVVl, VZW X IVDVnL X/XVX/XVCAuXX X» WXXJ1U XVV/XSX XUL4L<L ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 645. 1. Th., ’s-Gravenhage. 1. R., 's-Gravenhaga. A., 's-Gravenhage. J. A., Rotterdam.- i. J. J. A., ’a-Gravenh^ge- FEUILLETOn. Uit het Eajelsch van DAVID LYALL «•w J. P. WESSBLINK—VAN BOSSDM. (Nadruk verboden.) GOÜDSCHE COURANT. B. V., ’s-Gravenhage. tvr. Mr. K, ’s-Gravenhag* ns, Beunen, G. X 's-Gravenhaga J. N., Rotterdam- i Mzn., A. I., Leiden. bemidueiaarster leU zuu kunnen beruiken, liet gesciiü zoif loopt over een loonsver laging die van 8 sh. te Londen tot 6 stui vers in de provincie zou bedragen, terwyi tevens de werktyden iets zouden worden verlengd. In dé laatste byeenkomst tus- schen patroons en werklieden waa het denk beeld geopperd de vraag aan een scheids gerecht te onderwerpen. Dit denkbeeld strandde hierop dat de patroons wensdi- ten dat de arbeiders, evenals zy zelf aan stonds met dit plan zouden instemmen en zich aan de beslissing zouden onderwerpen, terwyi de arbeidersvertegenwoordigera hier over eerst de verschillende vakverenigin gen wenschen te raadplegen. Hierop ajjn de ondurhandelingen afgebroken en boalo- ten de werkgevers tot de uitsluiting. Gaat deze uitsluiting door dan raakt een half millioen arbeiders buiten werk. By dé' groote werkeloosheid in Engeland zou dit. natuurlijk op zich zelf reeds een zeer on aangename gebeurtenis zyn, doch waar de woningnood zoo groot is zuilen de gevol gen dubbel ernstig zijn. De regeering was juist gereed gekomen met hare plannen tot verzachting van den woningnood door haar voorstel om gedurende twintig Jaar een bij slag van zes pond per jaar te geven by de huren van alle arbeiderswoningen die voor October 1925 gereed zullen komen en bo vendien de helft op zich te nemen van alle schaden, die pluatselijke besturen zouden lijden tengevolge van maatregelen tot le niging van den woningnood. Door tie thans ontstane crisis zal er, naar men vreest, in den eersten tjjd vaa bouwen weinig komen. Het regeeringsonlwerp op zich zelf heeft verre van algeineenen bijval, vooral omdat er uitsluitend wordt gezorgd voor arbei derswoningen en niets wordt gedaan voor den lageren middenstand, die er wat hui zengebrek en te hooge huren betreft min stens even erg aan toe is als de arbeiders. no. 25 Het Knipp-proces In vollen gang. Verzet der Duitsche Regeering. Wat het lijdelijk verzet volgens de Franschen kostDe positie der oud strijders in het Engelsche Lagerhuis besproken. De Engelschen in het Rijnland. De uitsluiting in de bouwvakken in Engeland onvermijdelijk. bied. Zy wenscht geen Duitsch spoorweg personeel beschikbaar te stellen voor de militaire transporten, welke de maatrege len van geweld moeten dienen, waartoe de Fransche en Belgische regeering in strijd met het verdrag van Versailles zijn over gegaan. De bezettingsoverheid laat het per soneel slechts de keus tusschen het heen gaan en het plegen van verraad aan het eigen volk. Met bedreiging van geweld, mishandeling, gevangenisstraf en dwang arbeid moet het personeel murw gemaakt worden. Het Verzet wijst de bewering, dat men hier met maatregelen ter bescherming van het volksbestaan te doen heeft, als hoon van de hand. Alle maatregelen der com missie van den laatsten tyd hebben naar het oordeel der Duitsche Regeering slechts én doel, het Rijnland van onbezet Duitach- land af te scheiden. Ten slotte wijst het verzet op de uitzet tingen, waarbij alle tusschenkomst van het Duitsche bestuur tevergeefs is geweest. Ijzergieterij te Birtley. Maandag 15 October Lieve juffrouw Fleming, Ik jraehtte u hedenmorgen te bezoe ken, maar hoorde, dat u met uw zua- ‘ter een dag naar Birmingham waart gegaan, en daar ik vanmiddag voor De Uwe, Edmund Crew». Het waa geen minnebrief, 4n geen enkel opzicht. Alison liet hem met een gevoel van verlichting op haar schoot vallen, na een oogenblik aan de verieidinff weerstand geboden te hebben om hem in het vuur te gooi en Reeds het feit, dat hij gekomen was als de voorlooper van een per soonlijk bezoek, vervulde haar met een wonderlijke onrust. Zij was geen dwaas, en ofschoon zij nooit in haar leven een huwelijks aanzoek gehad had, behalve dan dat van Archie Maekerrow en een stame lende liefdesverklaring van een jQig proponent in laug vervlogen dagen, zei haar vrouwelijke intuïtie haar toch nat achter deze enkele korte conven tioneel regela lag (Wordt vervolgd.) tijd de ziekte gekregen,” zei Janet droogjes. „Dus zal er ook voor juf frouw Tibbie gezorgd moeten worden. Is er in Engeland geen man voor haar?” Alison schudde haar hoofd. „Zij maakt er zich geen zorgen over, dat verzeker ik je, Janet. Zij zegt, dat zij haar weg wel vinden zal, en ik gelooff dat we het daar maar bij moeten laten Maar van één ding kan je zeker zijn; als mevrouw Pa trick Fleming in de pastorie komt, dan verlaat ik haar.” 0 „En ik ook” zei Janet vastberaden. „Want waar u ook heengaat, juffrouw Ailie, zonder mil kunt u niet.” „Misschien zullen wij niet in staat zijn je loon te betalen, Janet. Maar om dat alles te regelen hebben we nog den tijd tot Kerstmis. Zou het niet te laat zijn om nog naar de oude pastorie te gaan? Ik verlang er naar alles van mevrouw Dunlop te hooren.” „Geen voet zult u vanavond in de oude pasjorié zetten, al zou ik uw laarzen moeten verstoppen”, zei Janet norsch. „Trek te uit en dan gaat u wat rusten Er liggen eenige brieven in den lessenaar van u en een er van heeft het poststempel Birtley. Natuur lijk van iemand, die niet wist, dat u daar was.” „Het poststempel Birtley,” zei AM- son, met een vreemde uitdrukking op haar gelaat. „Weet je dat zeker, Ja net?” „Heel seker. Hij kwam juist om hal! IERLAND. Eemge bekende rebellen, waaronder graaf i'iunkett,*inej. Mary Mac Swiney en een broeder van den paa gesneuvelden be velhebber Liam Lynch, «yn gisteren bij Tipperary door de vr(j»taaUche trappen gevangen genomen. Lynch werd losgelaten om hem in staat te stellen de begrafenis van zijn broeder te Clonmel by te wonen. Er hebben tiians uitgebreido operaties plaats onder leiding van generaal Pront, teneinde De Valera, Dan Brien en andere leiders in handen te krijgen, die te Now- Castles in het graafschap Tipperary ge vlucht zijn, bij den aanval op het uitvoe rend bewind van de republikeinen. De ge- noemde -leiders zijn toen in zuidelijke rich- tióg naar de heuvels gevlucht» Er zyn thans 6 colonnes regeeriagstroepen uit ver schillende richtingen naar die streek ge zonden om de heuvels af te zoeken. Men gelooft in Dublin, dat de arrestatie van De Valera en zijn vrienden niet l*»g sal kun nen uitblyven. RUSLAND. De epidemiën in Europa. Een bulletin vau de afd. „Hygiëne’' van den Volkenbond bespreekt het voorkomen van epidemische ziekten in Oost- en Midden-Europa. Een korte, overzichtelijke vergelijking tusschen 1U21 en 1922 gebaseerd op ingezamei- de gegevens, toont aan, dat in Rus land typhus en periodiek terugkeeren- de koortsen in 1922 tweemaal zooveel voorkwamen als in 1921. In Polen werd in 1922 geen verbetering tegen over 1921 geconstateerd, daar typhus en andere ziekten zijn toegenomen. In Litauen verbreidde de typhus zich en ook in de periodiek terugkeerende koortsen kwam weinig verandering. In Letland nam de txphus toe, doch de andere ziekten namen af. In andere landen verminderden de besmettelijke ziekten, doch slechts weinig. Met uit zondering van de Oekraïne en Rus land kwam er verbetering in den cho- Ifcra-toestand. In Rusland, met uitzon dering van de ’Oekraïne, bedroeg het in 1922 gerapporteerde aantal geval len ongeveer een vierde van dat het welk in 1921 werden gemeld sinda het einde van de groote epidemie in Zuid- Rusiand In de Oekraïne brak even» wel in 1922 oen ernstige epidemie uit. Uit andere landen werdén kleine plaatselijke epidemiën gemeld, maar geen er van was van ernstigen aard. pokken verminderden vorig jaar ille landen. Malaria nam meer ver ontrustende afmetingen aan dan in 1921. Meer dan een millioen gevallen daarvan werden gemeld. Sassenheim. urf, P. F., Hazerswoud». Pz., A., Van Fransche zijde wordt beweerd, dat het lydelyk verzet van Duitschland in het Roergebied reeds enorme kosten, heeft ver oorzaakt. Behalve de afgifte van buitenlandsche deviezen door de Rijksbank met het doel de mark te steunen, welke alleen een uit nemende wisselkoers-operatie vormde voor de „Schwer-industrie” en ten nadeele kwam van den belastingschuldige, verhoogde de regeering haar schuld met het bedrag det nieuwe leeningen, 100 millioen gouden marken. De wekelyksche vermeerdering met 600 milliard van den bankbiljetten omloop, nog verergerd door de zending naar Zwitserland van 100 millioen gouden marken bestemd om de mark te steunen, waardoor de goudvoorraad der ryksbank met een zesde werd verminderd, toont het opzettelijke besluit van het Duitsche rijk om den weg van het bankroet op te gaan. De regeering handelt trouwens aldus ter uitvoering van de wet van 22 Maart 1923, waarby zy gemachtigd werd om zonder beperking alle uitgaven aan te gaan, noo- dig voor de voortzetting van den tegen stand. By deze cijfers moeten nog worden ge voegd: 10. de credieten, geopend voor de particuliere industrie, ten behoeve der werkloozen, welke 1500 milliard bedragen, waarvan 600 voor de steenkoolindustrie van Ruhrgebied, 2o. zestig milliard per 27 - „Nee, zij ging niet naar boven. Na het souper gingen zij naar de studeer kamer en het was elf uur, toen hij haar naar de oude pastorie terug bracht. Hij scheen heel gelukkig, juf frouw Ailie. Hij zong vanmorgen in rijn bad, en toen ging hij naar de oude pastorie, en vanmiddag heeft trij baar naar Glasgow gebracht. Ik ver onderstel, dat we niet veel van den dominee in Rochallan zullen zien, voordat hij haar thuis brengt. Weet u, wanneer dat zal zijn, juffrouw Ailie?’’ ><lk geloof omstreeks Kerstmis.” an rouwt “i “iel lang o<er haar .“isachien is dat ook nog het Deste Maar, juffrouw Ailie, u meende toch niet, toen u zei, dat u niet m de pastorie zou blijven?” niAi !°^h wel’ Het ,sou slecht en nut tegenover haar zijn en ook ,.tegJenover miMf- Daarenboven anai» twee<ie viool niet kunnen uü^lJanet.Laat dat maarrond- Ul* oekennan.” Vejjden, P. A. Th., Nieuwkoop. in, A. C. A», Gouda. ;enne, L. C. M., RÜswyk. rkel, A. C., Gouda. uren, A. J. J«, Schoonhoven. „U zoudt in ieder geval in de ge meente geen tweede viool zijn. Ik zal u zeggen, wat ik er van denk. Zij zal geen belang stellen in de kerk, noch in het werk daarbuiten. Dat kan ik haar zoo wel aanzien.” „Zij zal wel moeten, Janet. Haar plicht zal haar duidelijk worden, even als hij dat andere menschen wordt.” „Wacht maar, u zult het zien. In dien de dominéé u van de pastorie weg laat gaan, dan zal hij er spijt van hebben, dat is alles. En waar zoudt u naar toe gaanï Ik ben nooit in Birtley geweest, maar ik geloof niet, dat zij zoo’n heel groot huis hebben daar.” Alison kreeg een kleur, waarover Janet zich verbaasde. Op dat oogen blik verscheen voor het oog van haar meesteres een visioen, niet van de kleine, nauwe kamers in de woning van den, chirurg, maar van hei ruime oudé huis, dat te midden van schoone landerijen lag, waar het maanlicht op het meer tusschen' de boomen glans de. Waarom kreeg zij een kleur en klopte er iets In haar hart? Zij zou het niet hebben kunnen vertellen. „U heeft mij nog niet verteld, wat zi’ er te Birtley van hebben gezegd,” rei Janet schalks. „O, zij zijn er zeer mee ingenomen, vooral Gavin, want die wil zelf trou wen, met een juffrouw Crewe, de dochter van een van zijn rijke pa tiënten.” „O, dan hebben zij op denzelfden zaken naar Londen moet, zal ik geen gelegenheid hebben u nogmaals te be zoeken. Ik zal waarschijnhpi tot Don derdag te Londen zijn, en het is zelfs wel mogelijk, dat ik dan nog naar Glasgow moet Indien dat zoo te, zal ik mijzelf het genoegen gunnen u op té zoeken, voordat ik wegga- Uw be zoek aan Birtley waa al te kort, maar ik hoop, dat het begin van uw Be langstelling in de plaats er door ge- wekt la.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1