npel en r zoon Niet door menschenhanden gebouwd Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ens. 62*Jaargang Vrijdag 20 April 1923 Mf. K. F. DGEEST” No. 15214 Pieren, oekjes. i 'ab rieken EKEN ■De daling van de Mark. 1 «58 CO Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen R I EEL 1034 40 (Wordt vervolgd.) SSL- n. wart ia geplombeerd* sakken lej hen i zien wij niets van elkaar, m avond, als het werk gedaan OOSTENRIJK. Het Zionistische congres zal dit jaar te Marienbad wonden gehouden. GOUDA. WERK PPEN, HCHT- NTEN, 676 34 re.arande.nl aui«r n Goeden Medaillu N. IT E M. Ten slotte ia mr. Zimmerman, na daartoe gedane stappen door onzen gezant by het vaticaan, door den Paus in audiëntie ont vangen, die hem opdroeg de Oo«tenr(jlcsche Weering de verzekering te geven van zijn groote belangstelling voor het reconztruc- tie-werk. en, aadt 1029 104 WORMERVEER FEUILLETOM. (Nadruk verboden.) Mr. Zimmerman is na een officieel be zoek van drie dagen aan de Italiaansche re- geering naar Genève afgereisd ter bijwoning van den Volkenbondsraad. Zyn bezoek te Rome, dat vooral een be- leefdheidskaiakter droeg, is, zoo verklaarde hij aan de corr. van de N.R.Ct., naar wensch afgeloopen. Na zijn audiëntie bij den Ko- ning, legde mr. Zimmerman bezoeken af bij Mussolini, Stefani, den minister van finan ciën, dien hij namens den Volkenbond en na mens Oostenryk dank bracht voor den ver leenden steun bij Oostenrijk's reconstructie- weric. Verder bezocht hy Salandra, Ita- liaansch lid van den Volkenbondsraad. Na tuurlijk werd de Oosten ryksche kwestie grondig besproken. Mr. Zimmerman ont moette overal veel belangstelling voor Oostenrijk en veel kennis van zaken en ern stig verlangeaj zijn gezag, noodig ter door voering van de hervormingen, zooveel mo- gelyk te versterken, opdat het aan Oosten rijk te leenen geld niet verspild zal worden aan onnutte dingen, maar dienen zal om de staatsfinanciën weder in orde te brengen. Poincaré beantwoord het Duitsche protest naar aanleiding van het bloed bad bij Krupp. Werkloozen-onlusten in Mulheim. Uit het bezette gebied. De Fransche resultaten aan de Roer. Mr. Zimmerman te Rome. De daling van de mark heeft op de beurs te Berlyn een groote opwinding onder de speculanten veroorzaakt. Toen bleek, dat de Rijksbank geen steun verleende, werden op groote schaal en haastig dekkingsaan- koopen uitgevoerd, waardoor de dollarkoers tot 32.000 steeg. Gezien die plotselinge stjjging trad het Rjjkskabinet in overleg met de directie van de Rijksbank en besloot de steunactie voor de mark zoo uitdrukkelykmogelyk voort te zetten. Met dit doel werden behalve de maat regelen ter beurze nog de volgende bepa lingen getroffen. Een verregaande beper king van den invoer, de invoering van een verplichte aangifte van het bezit aan wis sels naar den koers van den dag, waarop de desbetreffende noodverordening wordt afgekondigd. De Ryksminister van economische zaken verklaarde dat geen woorden scherp ge noeg zyn voor de veroordeeling van de mis dadigers jegens het land, die schuld heb ben aan deze wisselpolitiek en dat de Re geering niet zal terugschrikken voor de scherpst^ maatregelen tegen deze misda dige speculanten. Wij^zuÜen,- zoo zeide de Minister de steunactie voor de mark ver- breeden door positieve maatregelen om onze passieve handelsbalans een ietwat ac tiever beeld te geven. De regeering zal daarnevens ook niet terugschrikken voor draconische maatregelen om de mark op een peil te houden, dat een verder -omhoog vliegen van de kosten van levensonderhoud belet. De steun aan de Rijksbank, die reeds 2% maand aan den gang is, zal worden voort gezet, de middelen van de Rijksbank om dat de doen zyn daartoe in staat. In ver band hiermede werd er nog op gewezen, dat de goudvoorraden in het buitenland nog onbelast zijn. De noodverordeningen, waar van in de officieele nota’s der regeering sprake is, zullen reeds de volgende week worden uitgevaardigd. Dit regeeringsoptimisme, volgens het welk men hier te doen zou hebben met een soort krijgslist van de rijksbank,*die opzet telijk den koers vrij zou hebben gelaten, ten einde^p het juiste moment met des te meer effect te kunnen ingrijpen, wordt naar een part telegram van de N. R. Crt. meldt, niet in alle financieele kringen gedeeld. Dr. Herz, de sociaal-democratische spre ker heeft in den Rijksdag medegedeeld, dat toen de rijksbank haar steun van de mark opgaf, zij reeds 1% millioen tever geefs op de markt had geworpen. Dr. Herz De stad Mulheim was gisteren wederom het tooneel van woeste exessen der radicale elementen, die uit de naburige steden waren samengetrokken. De rustverstoorders, die met stokken en allerlei wapens voorzien wa ren, versperden de straten en hielden voer tuigen en voetgangers agn. De winkeliers sloten hun zaken en baricadeerden de deu ren.. Niettemin werden wapenwinkels ge plunderd, waarbij echter geen munitie werd buitgemaakt, daar men dit tijdig had kun nen vernietigen. Verschillende uitgangen der stad, o.a. de straatwegen naar Essen z4jn door de rust verstoorders bezet, die het verkeer ónmoge lijk maken. Omtrent do werkloozeaonlusten op het raadhuisplein wordt nog gemeld, dat twee personen zwaar en 15 licht gewond werden. Een door de menigte mishandelde beambte der crimineele politie werd aan een Fran sche patrouille overgegeven. Ook uit andere plaatsn van het Ruhrge- bied worden dingen gesignaleerd, die naar men vreest als voorteekenen van onlusten moeten worden beschouwd. Zoo wordt uit Recklinghausen gemeld, dat zich daar talrijke lichtschuwe elemen ten uit het bezette en het onbezette gebied verzamelen. Te Essen schoolden eveneens voor het raadhuis talrijke werkloozen bijeen, die om ondersteuning verzochten. Een deputatie der werkloozen werd door den burgemeester ontvangen, die verklaarde geenerlei besluit te kappen nemen zonder advies der Duitsehe ffl^itring. r« ten overstaan vm Mulié. Iprü 1923 J (eigen gdd). I 819 14935 173231940 035 15020 24 19751 102 15251 100 69 15337 17823 0 ’12 15494 51 20141 112 158131838720244 39 16020 18593 20423 '81 16264 18000 33 teO 16828 65 20583 09 16957 18733 20877 19 no 7 19314 16 m2 JMM j OOIDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot d« beaorgkrtof): j—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezprgtertag: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het laterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Uefdadigheids-advertantiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot seer geredveeer- den prijs. Groote letters en randen worden betekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkumst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. noemde den dag van gisteren den Mame- slag voor de rijksbank. Indien de mededee- ling van dr. Herta op waarheid berust, kan een lezing, die in beurskringen circuleer de, nauwelijks juist zyn, volgens welke de rijksbank op aandringen van de industrie den dollar op 30.000 had laten springen, ten einde de industrie betere exportmoge lijkheden te openen. In alle geval heeft de rijksbank door haar actie belet dat de dol lar hooger dan 30.000 is gestegen. De waarheid is altijd naakt. De leugen heeft immers haar kleed noodig om tegen haar te kunnen ageeren. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 345, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Berichten uit de Palts wijzen er op, dat de bezetting zal worden uitgebreid. Door de Franschen worden steeds troepen vervoerd, zoowel uit de-richting Straats burg als Luneville. Blijkbaar zyn deze troepen voor het Ruhr- gebied bestemd. Uit Orthenburg in Baden komen hardnek kige geruchten omtrent uitbreiding der be zetting in het Zwarte Woud, die elk oogen- blik zou kunnen worden verwacht. Op ver schillende plaatsen zijn de Duitschers reeds begonnen met de ontruiming der spoorweg- werkplaatsen. Te Offenburg zijn de militaire dienstlo- kalen uitgebreid, wat eveneens op een uit breiding der bezetting schijnt te wijzen. Minister De Lasteyrie, die van zijn bezoek aan de Roer te Parijs is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de opbrengst van de belas tingen van den uitvoer, die in den beginne vrijwel nul waren, als volgt is gestegen, waarby de waarde van de frank berekend is naar den koers van 9 April: 720 Fe bruari 2640 fr., 2028 Februari 94.016 fr., 1—10 Maart 213.638, 10—20 Maart 204.385, 2031 Maart 432.338. De minister zette den financieelen toestand van Duitschland uiteen, dien hij afgrijselijk slecht noemde, legde er den nadruk op, dat het ryk in de rusland. De Russische houttrust heeft te Londen in gemeenschap met een groep Engelsche en Nederlandsche kapitalisten een maat schappij onder den naam Dwinoless Export Company opgericht. De maatschappij stelt zich den houtuitvoer uit het gebied der Duna ten doel. Het kapitaal bedraagt 100.000, waarvan 51 door de houttrust •n 49 door de Engelsch-Nederlandsche groep is gestort. Binnenkort zullen 80.000 standaards hout uit Rusland worden uit gevoerd. VERSPREIDE BERICHTEN. FRANKRIJK. Uit de bangste dagen van den oorlog herinnert- leder zich nog het kanon, waar mede de Duitschers op grooten afstand Parijs beschoten en de vele geruchten, die over het geheimzinnige en onvindbare vemietigingswerktuig de ronde deden. In antwoord op een artikel van de Action Frangaise, waarin de veronderstelling werd uitgesproken, dat het kanon misschien electrisch en geruischloos werkte en mis schien wel in een voorstad van Parijs sUmd opgesteld, bevat de Matin thans een medo- deeling van een deskundige van het minis terie van oorlog, waarin gezegd wordt, dat er aan het Duitsche kanon, dat door den Franschen volksmond Bertha was gedoopt, niets geheimzinnig is. Amerikaansche offi cieren hebben in 1919 in de fabrieken van Skoda dergelÜk geschut gezien. Het Is marine-geschut van 35 c.M. kaliber en mot oen loop van dertig tot vyf-en-dertig me ter lengte. De met dit monster-kanon af geschoten granaten wegen ongeveer hon derd kilogram ontplofbare stof. Hot pro jectiel werd niet door middel van eloctri- citeit maar met behulp van kruit afge- schoten. Het kanon is het eerst in de buurt v‘an Crévy, ten noordwesten van Loon, op gesteld geweest. ITALIË. De „Messagero” verneemt uit Milaan dat afdeelingen van de fascistische militie er in geslaagd zijn de voornaamste leiders van den bond der z.fc. „Zwartjassen, welke on langs door communistische en anarchisti sche elementen in Milaan en in de provin cie was opgericht om aanslagen uit te lok ken, in handen des justitie over te leveren. verlegenheid hield er haar van terug. Zij wist natuurlijk in het geheel niet, dat het hart van den heer Crewe reeds week was geworden door het zingen van de oude psalmen, waardoor vage verlangens waren gewekt, die niet onder woorden gebracht konden worden. „Heeft u lust voor het middagmaal een eindje den weg op te wandelen? vroeg Alison, toen zij de kerk verhe ten. „We eten pas kwart over oen. heen, we wachten met op mijn oroer. Zondags ÈÉH voor dei l:> Zij voegde dit er aan ioe omdat zij meende, dat de heer Crewe naar Pat omzag. Hij dacht echter niet aan hem, maar wierp nog slechts een blik terug naar de kerk en de lieden, die de deuren uitstroomden, zo ider p te merken welk een groote belangstelling zij voor hem hadden. In eenvoudige, kleine gemeenten als Rochailan is de tegenwoordigheid van een bezoeker in welk huis ook oen gebeurtenis, waar voor ieder de diepste en grootste be langstelling koestert. „Dat zou ik buitengewoon prettig vinden,” antwoordde hij; en toen zij het hek uit waren, wendden zij zich vanzelf naar de bosschen van Rochai lan. de geliefkoosfie wandeling. De zon was sinds den morgen ver duisterd en de glans was van de hoo rnen verdwenen; het waa nu een tweede decade van Maart 1.559.537 millioen mark, in de derde decade 882.623 millioen uitgaven had, welke slechts gedekt waren door 101.000 millioen in de 2e en 80.040 mil lioen in de 8e decade. De vlottende schuld van het rijk steeg van 1.611.048 millioen mark papier op 1 Januari tot 6.601.142 op 31 Maart. Na te hebben herinnerd aan de mislukking van de goudleening, legde de minister den nadruk op de krankzinnige uit gaven aan de Roer, waar honderden milliar- den worden besteed aan schadeloosstellin gen voor patroons, werklieden en spoorweg personeel. De minister besloot met op te merken, dat men zoo’n politiek niet einde loos voort kan zetten, dat deze tot een zeker ramp moet leiden om niet te gewa gen van het vaste besluit van Frankryk, België en Italië om de overwinning te be halen, evenals in-1918. Minister Le Trocquer, die eveneens het Roergebied bezocht, verklaarde aan Havas, dat er thans in het Ruhrgebied 29 plaatsen voor de verzending van cokes z(jn georga niseerd. Het laden van cokes zal worden uit gebreid, tot men de 12.000 ton dagelijks als in 1922 zal hebben bereikt Het trans port van kolen langs <len Rijn en de spoor wegen is begonnen. De noodige transporten van graan en kolen, de legertransporten, het vervoer der schadevergoedingskolen, de dienst der internationale treinen en het vervoer v,an reizigers en goederen zijn van nu af verzekerd. Ondanks de bedreiging met gevangenis straf door het Duitsche rijk tegen Duit- schera, die mot geallieerde treinen reizen, heeft het station Essen gisteren 232 kaart jes afgegeven tegenover 60 in de vorige week. Gisteren werden er in plaats van 159, veertien dagen geleden, te Trier 1500 afge geven. Deze cijfers toonen vooruitgang en de zekerheid van resultaten. alles verdwenen en voelde zij zich snel weer een kind worden, dat naast haar moeder knielde en leiding en hulp en troost vroeg. Zij wist intuïtief, dat deze de ge wichtigste Zondag van haar leven zou zijn. Er was nog geen orgel in de nieu we kerk van Rochailan, daar er nog steeds een schuld op de kerk rustte; zij bezaten geen fondsen voor den aan koop. Maar het koor was goed ge oefend en krachtig en er viel hoege naamd niet te' klagen over de leiding van den lofzang. De melodie van den groote Crewe van de honderdsten psalm vulde de ruimte van het gebouw, maar hoorde alleen de lieflijke stem vrouw naast hem. Er was iets over den man gekomen een ontroerend bewustzijn, dat er on danks al het succes, dat hij bereikt had, iets aan zijn leven ontbrak, iets, dat indien Alison Fleming het hem zelf niet kon geven, toch door haar in zijn weg kon worden geplaatst. Zoo doende kwam er toch' een boodschap tot zijn ziel, al was het niet van de lippen van den predikant op den kan sel.. Dien morgen stelde Patrick Alison teleur. Hij werd niet bezield door zijn onderwerp; haar althans liet hij koud. Zij had er nog aan gedacht hem opmerkzaam te maken, dat hij in 't oog moest houden, wie onder zijn ge hoor was, maar een onverklaarbare lachte, grijze dag, zeer najaarsachtlg van toon. Zij liepen langzaam en spraken niet veel, totdat zij de laan hadden be reikt, waarmee men het bosch inging. Ali.‘on stelde voor door het hek te gaan en beloofde hem door een ope ning in de boomen een schoon uit zicht op de Heads van Ayr te zullen wijzen. Maar toen^ij het hek open hield om haar» door te laten, herin nerde zij zich met een snijdende tril ling, dat zij gekomen waren aan de oude plaat» van samenkomst en dat zij zoo aanstonds de brug over het riviertje de Allan zouden moeten over gaan, waar zij en Archie Maekerrow \oor het laatst afscheid hadden ge nomen. Gaarne zou zij teruggekeerd zijn, gedrukt door een vreemd gevoel, dat zij daar niet met den heer Crewe kon staan. Maar voor zij er zichzelf klaar bewust van werd, wat zij wilde, hield hij haar met de volgende woorden, die grooten indruk op haar maakten, tegen: Juffrouw Fleming, haast u niet van deze plaats. Ik heb u iets te zeggen. Ik hoop, dat u gegist heeft, wat mij naar Schotland bracht. Ik wensch niets Ik ver dan dat u mijn vrouw wordt.” De Fransche regeering heeft het Duit sche protest tegen het bloedbad te Essen met een door Poincaré onderteekende tot den Duitschen zaakgelastigde te Parijs ge richte nota van 18 April beantwoord. De Fransche regeering beweert, dat het Duitsche schryveri van 4 April onjuiste op gaven bevat. De au togarage, zoo wordt verklaard, ligt niet in het midden der Krupp-fabriéken, maar vlak aan de straat. De bezetting heeft derhalve de arbeiders niet kunnen storen. De aanwezigheid der Franschen was door de arbeiders dan ook niet bemerkt, maar is hun van andere zijde medegedeeld. De menigte is eerst kalm ge bleven, doch later door sprekers opgehitst, waarvoor de directie verantwoordelijk is. De arbeiders hebben met wandelstokken en revolvers gezwaaid, met steenen en cokes naar de Franschen geworpen. Voorts wer den stralen stoom uitgelaten om den Fran schen brandwonden te bezorgen. De Fran sche commandeerende officier heeft over eenkomstig de voorschriften in de Duitsche taal gewaarschuwd. Eerst toen deze waar schuwing vruchteloos bleef, heeft hij twee schoten in de lucht doen lossen, en pas toen ook dit niet hielp een salvo. Deze uiteenzetting wordt door ooggetui gen bevestigd, zoo wordt verder verklaard, en er kan geen twyfel bestaan aan de bedoe ling der directie om een incident uit te lokken. In Het Duitsche antwoord, dat de zaak gelastigde te Parys vandaag aan de Fran sche regeering zal overhandigen, wordt al lereerst met voldoening geconstateerd, dat de Fransche regeering, welke de Duitsche protesten tot dusver onbeantwoord liet, thans officieel van repliek heeft gediend. Haar uiteenzetting wordt echter onjuist ge noemd, uit het verhoor onder eede der oog getuigen blijkt precies het tegenovergestel de. De Duitsche regeering stelt aan de Fransche de gelegaliseerde afschriften de zer verklaringen ter beschikking, mits ook zy haar materiaal publiceert. Kwart voor elven begonnen de klok ken te luiden, en Alison, gekleed in haar stemmig Zondagsgewaad, ver scheen op den drempel van de stu deerkamer om te zeggen, dat het tijd was om te gaan. De dominee had zich nadat hij na het ontbijt, met zijn gast een pijp had gerookt, teruggetrokken in de afzondering van zijn consistorie kamer. Er liep een paadje van den tuin der pastorie naar de uitgestrekte groe ne ruimte rondom de nieuwe kerk en dit pad volgden Crewe en Alison te zamen. De lieden, die belangstelden in wat er in de pastorie plaats vond, verbaasden er zich over weer een vreemdeling in de domineesbank te zien, en waren niet in staat ook maar bij benadering te bepalen in welke verhouding hij tot den predikant en zijn familie stond, evenmin als zij het den vorigen Zondagavond van de on bekende dame hadden kunnen doen. Crewe stelde veel belang in alles, wat hem omgaf, hoofdzakelijk omdat het behoorde tot den kring, waarin hij de vrouw had gevonden, die zoo plot seling in zijn leven was gekomen, en er kleur en doel van veranderd had. Alison ging het eerst de bank bin nen, voor hem liet zij den buitensten hoek. Nadat ze er op toegezien had, dat hij voorzien was van boeken, ging zij een goed eind van hem af zitten, en haar hoofd even buigende, sloot zij haar oogen. En met een veeg was 33 - Feitelijk werd er op Zondag niet gekookt irr de pastorie; de Flemings hielden zich aan de oude gewoonte, die gedurende het leven van hun va- °er algemeen gehuldigd werd, dat na melijk de Zondag zoo strikt mogelijk als rustdag gehouden moest worden. Id Alison overheerschte een drang naar eerlijkheid en ook een soort trots. Zij wilde niet buigen om te vleien, en evenmin onderhoudend zijn alleen om den grooten man van Birt- een genoegen te doen. Hij moest nemen, zooals zij waren. Er was ^en tijd, waarop zulk een gebeurtenis haar met een onrust zou hebben ver- die het Reheele huishouden zou nebben gevoeld. Janet, die gewoon W aan de wisseling van stemmingen dij haar meesteres, was verbaasd over aar ongehoorde onverschilligheid, die «L» ade komst van den heer Crewe gestadig scheen te zijn toegenomen.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1