TARWENA 1 het *ich f» du ij vis" n s- s BINNENLAND. Eerste Kamerleden. Volgens het Dev. Dagbl. zou het plan bestaan, de oud-ministers mr P i Hink en dr. C. Lely tot lid van de nieuwe Eerste Kamer te kiezen. Mr. H. Goeman Borgeeius. Naar het Dev. Dagbl. meldt, heeft zich een uitvoerend comité gevormd, waarin personen uit alle deelen van het Iqnd hebben zitting genomen, het- I welk ïich ten doel stelt, alsnog in con- I creten vorm hulde te brengen aan de I nagedachtenis van oud-minister mr. H. I Goeman Borgesius, overleden in 1917, I door een monument, een schilderij, een ronds of iets dergelijks. Tevens heeft I zich voor dit doel een eere-comité ge- I vormd. I Onderscheidingen van het Roode Kruia. I Heden is het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis I verleend aan de volgende personen: I J. B. dé Beaufort, te Bosch-en-Duin bij Utrecht; mevr. A. Bijlv. Slooten, te Assen; E. Cabos, te Amsterdam; luitenant-generaal b. d. J. van Delft je 's-Grayenhage; C. R. T. Baron Krayenhdff te Utrecht; M. Lindenbaum te Amsterdam; jhr. H. Loudon, te s-Gravenhage; J. W. J. A. baronesse van Lynden—jkvr. von Schmidt auf Altenstadt, te 's-Gravenhage; dr. F A. F. M. O. Nève, te Valkenburg;' W, C. baron Röell, te Dtrecht; L. A. Roezen te 's-Gravenhage; dr. R. G. C. Schroder, te Alkmaar; mevr. S. Swaep- hpeyer, te Breda; mevr. C. E. J. M. Uromels—van Meerwijk, ta 's Hertogen- boach; K. E. M. Vogel, te Zevenber gen. De Medaille van Verdienste van bo vengenoemde vereeniging: in zilver aan: A. van Buizen, te Googezand; W. N. van der Kaay, te Rotterdam; M. Lansberg, te Apeldoorn; M. H. Rademacher, te Sittard; in brons aan: M. van der Plas te Breda en M J. H. P. de Villers Masi bourg te Valkenburg. Hoffelijkheid van koning Albert. De „Msb." maakt melding van het volgende sympathieke staaltje van hof felijkheid van den koning der Belgen tegenover een Nederlandsche dame. Voor het diner, dat Zaterdag te Gent I gegeven werd ter gelegenheid van de opening der internationale bloemen- tentoonstelling aldaar en waarbij, be- nevens de geheele koninklijke falnilie, onder meer ook aanzaten verschillen de diplomaten, waaronder de Neder landsche gezant te Brussel, jlir. Van Vredenburch en de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. Quarles van U,',t "elk® laat8te namens Koningin Wilhelmina den Belgischen vorst kwam bc'gioeten, was jhr. Quarles van Ufford in gezelschap van zijn echtgenoote naar Gent gekomen, maar daar 'me vrouw Quarles van Ufford geen offi cieel geïnviteerde was, nam zii geen deel aan het banket. Toen nu koning Albert vernam, dat de echtgenoote van den Nederlandschen Commissaris der Koningin in Zeeland te Gent was, sprak hij als zijn verlangen uit, dat zij eveneens op het diner zou worden geïnviteerd en toen mevrouw Quarles van Ufford in de zaal verscheen, drong de vorst erop aan, dat de écht- genoote van den Nederlandschen gede legeerde tusschen hem en kroonprins Leopold zou plaats nemen. Dit blijk van courtoisie van koning Albert werd door vele aanwezigen bijzonder op prijs gesteld. y STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 19 April. Voorzitter: Jhr. Mr. V. D. DOES DE WILLEBOIS. Zomertijd. Aan de orde was de voortzetting van de behandeling van het ontwerp-Braat tot af schaffing van den zomertijd. De heer SCHiSNFELD (vA.) zegt, dat met li vol te houden dat de land- en tuin- bouwende bevolking over 't algemeen den zomertijd wenscht af te schaffen. He ar gumenten van den heer Braat Hjken hem niet steekhoudend. Hij herinnert aan de hy giënische, ook voor het platteland. De heer DE WAAL MALEFIJT (a.r.) getuigt van de bezuinigingen aan kunst licht, die de zomertijd met zich brengt. Hu- ontkent, dat de crisistijd voorbij zou zjjn. Zie naar de kolenprijzen, die de laatste we ken weer met 26 zijn verhoogd. Boven dien hebben w(j hier feitelijk niet met een noodmaatregel te doen. Reeds in 1892 heb- ben eenige Rotterdamsche geneesheeren ondersteund door 2 professoren, gepleit voor invoering van den middel-Europee- schen tyd. De landarbeiders wenschen in Heele afschaffing van den zomer- tyd. Hy wyst in dezen op een uitlating van den voorzitter van den Frieschcn Land- arbeidersbond. Pl,b°"LTrïit volstrekt niet ean banden gelegd Hij kan beginnen en eindigen wan neer hb WH. De heer Diepenhorst zei dat de zomertijd onnatuurlijk is. Spr. kéert de zaak juist om en vindt den tijd, waarnaar w# 's zomers leven en niet voldoende pro- fiteeren van de zon, onnatuurlijk De heer HAZEVOET (r.k.) zegt, dat de regeling van den tbd zich niet leent tot een initiatief-ontwerp, maar aan de regee ring moet worden overgelaten. Hij' wijst op de groote besparing, die de zomertijd medebrengt en haalt in dezen eenige aan T1™ ,ld,,!■8e,, J"» «P«- ker de vela adressen doorkijkt, slot h(j, dat de vooratanders van den zomertijd homo geen zjjn, terwijl de boerenbevolking is verdeeld. Vroeger begon het stadsleven niet 1 uur, doch 2 k 3 uur vroeger en nooit wer- I den van het platteland bezwaren gehoord Mevr. POTHUIS-SMIT (ad.) aoemde de bezwaren tegeii den zomertijd overdreven In den oorlogstijd heeft toch de tuinbouw ook beantwoord aan hooge eischen. De voordeelen z(jn veel grooter dan de na deden. Zii protesteerde tegen de voorstelling I van den heer Braat, als zouden de stede lingen luie pleziermakers zijn. i De Minister van Binnenlandsche Zaken «Landbouw, de he"«- BOYS DE BEE- rifeNBROUeK, merkt op, dat h(j vorige gelegenheden de regeering niet veel genoe- „ln„.™buriBe landen maakt men het wel moeilik voor Nederland een beslissing te de regeering Sf so i OTtvan«CT' dat België 21-22 April den zomertijd invoert d!t jaat «""eftüd L spoorwegen betreft, in dien vóór 1 Juni a.s, de zomertijd weid in gevoerd, dan zou de zomerdienstregeling geheel m de war worden gestuurd. Indien het ontwerp-Braat wordt verworpen, over- 1 weegt de regeering invoering van den zo- mert„d met 1 Juni a.s. Wanneer de zomer tijd zal eindigen is nog niet uit te maken. De regeering moet omtrent begin en eind punt vrijheid hebben deze vast te stellen met het oog op de naburige landen ■De heer BRAAT zeide, dat het hem zeer moeilijk is nieuwe stof aan te voeren. De land- en tuinbouw kan met den zomertijd met opschieten. Alles moet zich naar de zon regelen. Het landbouwbedrijf begint <ds de dag rijpt en eindigt als hij inzinkt. Do voordeelen van den zomertijd zijn in hooge mate opgeschriefd. Het Ned. volk fs eenzijdig ingelicht. De N. R. Ct is, zoo zeide spr., nooit een vriend van het platteland geweest (we heb- ben dat gezien met het kwakzalverstong- blaarmiddel). De couranten bidden oon I meer zon en nochtans sohynen zij het recht te schuwen. Spr. laakt het werken van het Comité van Actie. Zuigelingen kunnen niet teekenen, doch dit zegt nog niet, dat hun namen niet op de lysten voorkomen. Spr. wees op mindere nachtrust, vooral voor schoolkinderen. H(j las een groot aan tal brieven en krantenartikelen voor. Ook de Joden klagen over den zomertyd met het oog op den sabbath. Op vele fabrieken in de omgeving der steden, waar de lyst van het Comité van Actie rond ging, is I zeer slecht geteekend. Van de zyde van het platteland bestaat geen antithese met steden. Kinderen en fietsende stedelingen worden 's zomers vriendelyk ontvangen. Het platteland heeft in 1914 en 1918 de steden geholpen, laten deze nu het platte land iets tegemoet koihen. Wat de vermeende bezuiniging betreft wyst spreker er op, dat een uur langer licht en dus buitenahuis, meer kost aan schoenensiytage en sigaren. Men heeft ook gezegd, dat de melkboe- boeren toch een uur vroeger moeten komen als de stedelingen een uur vroeger opstaan j zonder den Zomertijd. Maar weet men dan niet, dat de melkboeren by iedere deur een I kwartier moeten bellen voor er openge daan wordt. Als z(j voor halftien komen I is er niemand op. (Uitbundig gelach.) I Het ontwerp vervolgens in stemming ge bracht, werd verworpen met 35 tegen 9 I stemmen. Vóór de heeren Smeenge (vj).), Diepen horst (a.r.), Croles (a.r.), v. d. Hoeven (c. h.), Westerdyk (v.d.), Sytsma (a.r.), H. Franssen (a.r.), v. Lanschot (r.k.) en v. I d Does de Willebois (r.k.). Na de pauze stelt de Voorzitter aan de orde de Begrooting van Justitie. De heer JANSSEN (r.k.) besprak in de eerste plaats den wetgevenden arbeid en brengt hulde aan den Minister vCor de ener gie waarmede hy zyn taak op dat bebied vervult. I Met ingenomenheid heeft spr. vernomen dat aan de invoeringswet van het Wetboek van Strafrecht de laatste hand wordt ge legd. s In de tweede plaats het huwelyksrecht, waanby huwelyksrecht en huwelyksgoede- I renrecht uit elkaar moeten worden gehou den. Wyziging van het laatste is dringend noodig ter wille van de vrouw, aan wie meer rechtsmiddelen moeten worden gege ven. Wat het huwelyksrecht betreft, komt spr. op tegen de bewering, dat het in over- eenstemming met het rechtsbewustayn zou zyn de gronden voor echtscheiding uit te breiden. Hy is wyders tegen afschaffing van de materiale macht en volkomen gelykstelling van de positie van man en vrouw. Z.I. moet de man het hoofd van het ge- lil hf>dhilv'1i<E van d« artt. IÓO en reit 7; "f spr- «"▼«■«HL En als men rtif dl dle artikelen ouderwetsch Zin, dan verwijst ,,r. naer het betrekke- U)k jonge Duitsche B. W„ dat niets anders bepaalt omtrent de verhouding tusschen man en vrouw dan onze wet De heer ANEMA (ar.) betoogd, dat zijns inziens de man en de vrouw in 't huwelijk I dient moeten worden. Er dient gewaakt te worden tegen misbruik de? e" V"1 "ndere bepalingen der al bgna een eeuw bestaande regeling ym het B. W Maar men verlieze SSHd? het oog dat de artikelen speciaal met het oog op de abnormale gevallen zjjn geschre- zidVfIÜ"rt zich vwd" bo£n wij ziging der bepaling betreffend» ouderlijke macht en echtscheiding. D, heer MENDELS (s,da.p.) erkent de groote werkkracht van dezen minister, die ernstig weet te zyn zonder deftig te zyn. Niettemin dringt spr. aan op spoedige wy ziging van de regeling voor naamlooze ven- j nootschappen. De minister vreest voor gè- I legenheidswetgeving, doch de minister ver geet, dat juist massaal voorkomende fei ten aanleiding kunnen geven tot oogenblik- kelyk ingrypen en tegen die gelegenheids wetgeving kan spr. geen bezwaar hebben. Spr. wyst op allerlei débacles op het ge- I bied van naamlooze vennootschapen, die I dringend een behooriyke wetgeving noodig I maken tegen het roekeloos omspringen met I andermans geld. TWEEDE KAMER. Vergadering van 19 April. Voorzitter: Mr. Dr. KOOLEN. Wetsvoorstel-San nes. Aan de orde kwam een voorstel van I wet van den heer Sannes tot aanvul- I ling van de Invaliditeitswet. De heer RUTGERS (A.-R.) is tegen I het voorstel, dat ia zijn algemeene I strekking, n.i. verbetering van de po- I sitie der verzekerden veel aantrekke- I lijks heeft. Spr. meent echter dat de I soort van wetgeving moet worden overgelaten aan de regeering. De heer SNOECK HENKEMANS (C.- H.) betoogt dat niet de hoofdzaak is of het fonds het dragen kan, maar of bij aanneming vain de geheeie rege ling niet reeds was bedoeld een toe passing voor de weduwen, zooals die in het onderhavige voorstel nader wordt geregeld. De heer DUIJS (S.D.A.P.) verde digde het voorstel namens zijn partij genoot, die ongesteld is. Dat de heer I Snoeck Henkemans spreker bijvalt is geen wonder, want „De Nederlander'' heeft reeds maanden geleden precies hetzelfde gezegd. De oppositie van den heer Rutgers gaat geheel bezijdén dit voorstel. Moet inen een onbillijkheid handhaven, om- I dat zulks minder gunstig zou zijn voor I liet fonds? en dan nog wel een on- I billijkheid, die door de Kamer heele- I maal niet is bedoeld? Dit is eenvoudig I een verduidelijking van de wet. Thans I kunnen rentes van f5.10 per jaar worden uitgekeerd aan weduwen, wier mannen het meest energiek zijn en het I minst hebben verzuimd. Reeds in 1918 I is een begrooting van den deskundi- ge in de Kamer geweest, die den heei Rutgers moet hebben aangetoond dat de Kamer niet beter wist of er ".ou gebeuren wat eerst nu kan plaats hebben door dit initiatiefwetje. Beide artikelen werden aangenomen. Aan de orde is de interpellatie van den heer VAN DEN TEMPEL aan gaande de regeling, volgens weike dooi het Rijk aan, de gemeenten bij dragen worden vdrleend in de kosten van werkverschaffing en werkloozen- ondersteuning en den omvang dier bij dragen, betreffende de voorwaarden welke daarbij aart de gemeenten wor den gesteld, en in het algemeen be treffende de bemoeiing van de Regee- ring met de gestie der gemeenten te dezer zake, ook in geval het Rijk geen finantieeien steun verleent. De heer VAN 1)EN TEMPEL (S.D.) I herinnerde er aan, dat de minister nad toegezegd bij spreker's vorige in terpellatie regelen te zullen stellen, volgens welke de bijdragen zouden werden gegeven. Voor zoover hem I bekend is, zijn die regelen echter tot dusver niet gesteld. Vandaar dat spr. dienaangaande de Regeering vragen stelt. Thans verkeeren de gemeenten ui onzekerheid. Door het stellen van voorwaarden bij verleening van bij dragen, oelent de minister voorts pres sie op de gemeenten uit, die spreker afkeurt. Dat hij normen stelt voor de loonen bij werkverschaffing is op zich zeil met afkeurenswaardig, maar de minis ter volgt daarbij een onsociale prac- hjk. De loonen qp de werkverschaf fing en werkverruiming worden zoo veel mogelijk naar beneden gedrukt Vooral in de jongsten tijd hebben tal van loonsverlagingen daarbij plaats gehad op last van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. De loonnorm wordt in zooveel mogelijk gemeenten teruggebracht op 20 24 cent per uur, wat beteekent voor loon van 11 gulden 52 cent per week. Deze loon politiek leidt ertoe dat particuliere werkgevers die lage loonen gaan vol- I gen. Zelfs „De Sfendaard" heeft dit afgekeurd. Spr. acht het onmogelijk I dat een arbeider van f 11 per week I rond komt. Het armbestuur moet bij- I springen. De gemeenten hebben geen I keus. Leinsterland, Smallingerland en Opsterland protesteerden tegen deze I l8ge loonnormen, maar de Regeering handhaafde ze. Spr. acht die practijk hoogst bedenkelijk en richt tot den minister de vraag of hij dat ook niet I vindt en of hij bereid is toe te staan dat de gemeenten desverlangd en op eigen kosten dit loon aanvullen. Spr. herinnerde er aan dat aan Tilburg, die weigerde zich naar de eischen te schikken de bijdrage niet verleend is. Spr. stelde ten slotte een aantal vragen, wat de minister voornemens is te doen, welke voorwaarden hij wil stellen en of hij bereid is, gelet op het voortduren eener omvangrijke I werkloosheid, de werkverschaffing ein- I de April niet te beëindigen, maar de- zo ook gedurende de zomermaanden te continueeren. I De minister van Binnenlandsche Za- oonrJS he6r RUYS DE BEEREN- BROUCK, antwoordde, dat alles, wat de werkloosheid betreft een onder werp uitmaakt van aanhoudende zorg I I dei Regeering. De wijze waarop de pegeering zich daarbij laat voorlich ten, is eigenlijk alleen een zaak van internen aard. Alleen de ministers zijn verantwoordelijk. Maar de Regeering stelt de medewerking van degenen, die haar ten deze voorlichten, op noo- gen prijs. Spr. heeft onmiddellijk na de eerste interpellatie-Van den Tem pel getracht tot een vast stel van re gelen te komen. Dit bleek echter af te stuiten op onoverkomelijke bezwa ren. Bij de werkloozenzorg werken ïm- mert. te veel verschillende factoren, die invloed hebben op het percentage van de subsidie bij werkverschaffing. Vooreerst de omvang van de werk loosheid in de gemeente, ten tweede de duur van de werkloosheid, ten der de de financieele toestand van de ge meente, ten vierde de aard van net werk, ten vijfde eventueele subsidie van derden en ten zesde de soort van 'werklooze arbeiders. Vaste regelen bleken dus onmogelijk. Ook voor het percentage van de Rijksbijdrage in de kosten van steunverieening geldt het zelfde. Hierbij echter kunnen Gedep. btaten gehoord worden. Hun advies wordt dan ook geregeld gevraagd. Sinds 1 December 1922 zyn voor werk- I verschaffing ingekomen verzoeken om steun van 222 gemeenten. Op 184 is gunstig, op I 88 afwy zend beschikt. Voor steunveriee ning waren die cyfers 127. 76 en 51. Wat de vierde vraag aangaat, deze loonen zyn gesteld in verband met hetgeen het vrye bedryf in den landbouw op het platteland betaalt. De vraag of loonen van 20—24 ets. voor levensonderhoud voldoende zyn, is voor zeer verschillende beantwoording vat baar. Maar in het loon by werkverschaffing I moet de prikkel liggen om naar ander werk om te zien. Anders zou de werkverschaf fing steeds meer moeten worden uitgebreid. Van loondrukkenden invloed by de werk verschaffing is spr. niet gebleken. In stre ken, waar geen werk wordt verschaft zyn de loonen niet hooger. Zekere begrenzing der loonen werd noodzakelyk geacht. Wer den de gemeenten vry gelaten dan beatond het gevaar dat de loonen by de werkver schaffing gelyk aan of hooger werden 8an in het vrye bedryf. Daarom mag men de gemeenten niet vrylaten om beslag daar- °F te geven. Met de besturen van 17 ge- j meenten wordt gecorrespondeerd over wij zigingen in hun belastingwezen. Deze wa- ren aanvankelyk als voorwaarden gesteld. Aan de gemeenteraden wordt thans alle I gelegenheid gegeven hun bezwaren tegen I sprekers opvatting duidelyk te maken. De financieele toestand eischt de grootste zorg I I Daarom moet de Regeering er voor waken dat niet meer subsidie wordt gegeven dan de financieele positie eener gemeente strikt nodozakelyk maakt Vandaar dat aan ver schillende gemeenten de eisch moet worden gesteld dat zy den aftrek voor noodzake lyk levensonderhoud verlagen. De Regee ring is niet verantwoord subsidie te ver- leenen aan gemeenten die niet al het mo- gelyke hebben gedaan om haar financiën in goeden staat te houden. Aangezien de werkeloosheid in sommige streken nog zoo omvangryk is, is de Mi nister bereid de werkverschaffing voort te zetten waar dat noodig is. De vergadering werd daarop verdaagd tot heden 1 uur. De invoering van de Zomertijd. heer Van der Waerden, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den mi nister van Binnenl. Zaken en Landb. de volgende vragen gesteld: Acht de minister het, rekening houdend met het internationaal spoor wegverkeer, niet wenschelijk, dat de zomertijd wordt ingevoerd te gelijk met I zijn invoering in België en Engeland, dus op 22 April a.s.? I k *n(^en,^ertegen onoverkomelijke I bezwaren rijzen, is de minister dan bereid mede te deelen, waarin die be- I staan? 3. Is de minister bereid te bevor deren, indien de datum van 22 April I onmogelijk is, dat de wet van 23 I Maart 1918 (St.bl. no. 165) zoo spoe dig mogelijk worde uitgevoerd? En tegen welken datum kan de invoering I worden te gemoet gezien? Nu de stemplicht blijft Versterking van de reehterljjke macht. Nalatige burgemeesters. De heer H. Colijn heeft den minis- j ter van Justitie gewezen op het cijfer J dergenen, die bij de jongste verkie zing niet voldaan hebben aan den door dé wet voorgeschreven opkomstplicht. Ducht de minister niet, dat daaron der enkele honderdduizenden zullen zijn, tegen wie, krachtens alinea 2 nrt. 149 der Kieswet, een vervolging I zal moeten worden ingesteld en is de I rechterlijke macht in haar tegenwoor dige samenstelling wel in staat eenige I honderdduizenden dezer overtredingen I binnen een redelijk tijdsverloop te be- I handelen? Zoo niet, is de minister dan niet I van oordeel, dat tijdig maatregelen tot I versterking der rechterlijke macht be- I hooren te worden genomen, en is de minister voornemens tot het doen van I voorstellen ter zake over te gaan? I Verder heeft hij den minister van I Binnenlandsche Zaken er op gewezen I dat door onderscheiden burgemeesters op niet te rechtvaardigen wijze de hand I gelicht wordt met de toepassing van art. 149 der Kieswet. Dit moet als vol strekt ontoelaatbaar worden beschouwd. Is de minister bereid er voor te zor gen, dat alle burgemeesters in den I vervolge de betrokken wetsbepaling zullen naleven en kan er, bij even- I tueele verdere nalatigheid, op worden I INGEZONDEN MEDEDEELÏNuï^r T FIJNSTE voor PUDDINQ.VUF^ gerekend, dat tegenover de nalatige» met de vereischte gestrengheid mi worden opgetreden? Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen, in hoeveel gevallen voldaap is aan den eisch tot verzen ding van oproepingen als bedoeld in alinea 1 art. 149 der K ieswet? GEMENGDE BERICHTEN. Meppel in opstand. Wij lezen in de „Meppeler Crt."- Onze handelswereld heeft Zaterdag- avönd van den ontvanger der registra tie en domeinen een opfrisscher be- komen. De stoombootmaatschappij N.V. Ge- bi. v. d., BQom's Stoombootreederij (de Paul Krüger) te Rotterdam heeft beurtvaartadressen, waarop zedenaanr teekening van de geadresseerden voor het ontvangen der goederen eischt Tevens staat op die z.g.n. kwitantie het bedrag der vracht ingevuld, 't Ia echter absoluut geen kwitantie voor betaalde vracht, want in dat geval zou de kwitantie geteekend moeten zijn dooi de stoombootmaatschappij, en zou den deze papieren ook alle in handen zjjn der verschillende firma's. Maar neen, de reederij eischt onderteeke- ning van de firma's, als bewijs, dat zij de goederen heeft afgeleverd. Nu schijnt de nieuwe zegelwet voor te schrijven, dat op zoo'n bewijs, in dien daarop een vrachtbedrag is inge vuld boven f 10, een zegel van 25 ct wordt geplakt. En dat doet geen en kele reedetij in ons land. Ze gaan daarbij uit tan de zuiver logische re deneering, dat de woorden: „ontvan gen per stoombootdie en die goe deren" enkel slaan op de door haar afgeleverde stukgoederen en niet op de vracht. De Stoomb. Mij. Verschure te Ara- sterdam (de Meppeler booten) heeft voor de grootste firma's een apart I boek. Eens in de week of in de maand int zij de vrachten per kwitantie, I voorzien van een gewoon zegel van 10 cent voor alles te zamen. Nu heeft de ontvanger der Registra tie en Domeinen te Meppel inzage ge nomen van alle beurtvaartadressen, ge durende de laatste drie maanden bin nengekomen, en Yoor elk adres, waar-» op hij een vrachtcijfer boven flOaan- tn* heeft hij de firma, wier naam op het adres voorkwam, beboet met f 100. Dit is geen late Aprilmop. Neen, Zaterdagavond kregen wel een 30-tal der grootste firma's boeten, varieereu- de van f100 tot f1700. De fiA Boom en Zoon f 100, Idema f 500, ijan Blom f 500, J. v. d. Bosch f 400, Kuur- man f 700, Brocades en Stheeman f 1200, firma R. Houwipik f 1300, Jacob v. Esso f1700, de firma Pasman uit Steenwijk, naar men zegt, over de f 2000. I Maandagmorgen al vroeg werd het I kantoor der Paul Krüger bestormd I door gramstorige zakenmenschen, die I luide hunne ontevredenheid te kennen I gaven. Men begrijpe de situatie dan ook goedl Al die zakenmenschen wisten van den prins geen kwaad. De ont vanger schijnt destijds wel de stoom bootreederij gewaarschuwd te hebben, maar deze, meenende, dat zij geen on gunstige uitzondering behoefte tema- ken op alle andere reederijen in ons land, stoorde zich daaraan niet, en liet kalm door, de adressen door of namens de firma's teekenen of stem pelen. En nu ontvingen daar al die firma's plotseling de mededeeling van de hun opgelegde hooge boete. Zeer terecht werd opgemerkt, dat de ontvanger al die herrie en drukte had kunnen voorkomen door één ad- I vertentie of bericht in de courant. Ook I zou Z.Ed. verstandig gedaan hebben I het officieele lichaam voor den handel I cée Kamer van Koophandel, tijdig te I hebben ingelicht. Deze zou dan wel I gezorgd hebben voor behoorlijke watr- I schuwing. I Maandagavond was in Tivoli een I piotest-vergadering belegd door de ge troffenen. Meer dan 30 zakenmenschen waren opgekomen. Besloten werd, zich per request tot den minister te wen den, met het verzoek om kwijtschel ding der boeten. Na een klopjacht gearresteerd. Van der TT. te Uden, de dader v«n den moord op Willem Nooyen, 8 April te Volkel gepleegd, is gisteren na een klopjacht door de politie onder Wan- roy gearresteerfi. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Goudsche Zwemclub versus Sehwlm*- verein Sanitas. De Schwimmverein Sanitas '06 te Rhejdt, welke op 7 en 8 Juli aj- deelneemt aan de Internationale wed strijden van de, Rotterdamsche Zwem* club, heeft de uitiloodiging van de Goudsche Zwemclub tot een ontmoe ting op 12 Juli alhier aangenomen. N. Z. B. In de Zondag jl. gehouden verga dering van den Nederlanüschen Zwem- bond werd de heer J. C'. den Boer herbenoemd tot lid der Polo-Commis sie. STADSNIEUWS. GOUDA, 20 April 1923. Nunmering van de lijsten van candidaten. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Gouda maakt be kend, dat de nummering van de op 10 April jj. ingeleverde lysten van cadidaten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Vrijdag 27 April a.s. des voormiddags te 11 uur ten gemeentehuize alhier. Gouda, 20 April 1923. De Voorzitter voornoemd, ULBO J. MIJS. Bedankt voor beroep. Ds. Veder van de Geref. Kerk alhier be dankte voor het beroep van de gemeente te Boskoop. Overplaatsing. By resolutie van den minister van finan ciën is verplaatst de ontvanger F. H. van Slooten, onder intrekking van zyn by reso lutie van 2 Februari j.l. bevolen verplaat sing naa rhet 4de kantoor der directe be- lastingen te Rotterdam, van het kantoor der directe belastingen en accynzen te Gouda naar het kantoor derzelfde middelen te Vuorburg. Kerkelijke Verkiezing. Woensdag j.l. had in de kerkvoogdenka mer der St. Janskerk alhier de stemming plaats ter verkiezing van drie Kerkvoogden, acht Notabelen en vyf Commissarissen, van Oppertoezioht. Uitgebracht werden 567 stemmen, waar van verkregen: Voor de verkiezing van 3 Kerkvoogden: de heeren D. G. Noordyk 482, Dr. A. Mon tague 396, J. K. Begeer 256, M. v. d. Rotte 186, T. Zaal 160 en J. G. van Sandyk 105, loodat gekozen zyn de heeren D. G. Noor- dijk, Dr. A. Montagne en J. K. Begeer (va cature-Koole). Voor de verkiezing van 8 Notabelen: de heeren C. van Tongerloo 388, J. de Ven 349, F. Rietveld 260, R. van der Brug 257, A. Remeyn 256, J. M. van der Harst 250, P. J. van den Heuvel 240, B. A. de Jong 237, J. J. Teeuwen 174, W. de Bruin 168, A. Mig hout 168, D. B. Lankhorst 165, P. W. Mul 162, J. Boekamp 161, A. Nieuwveld 156, If. Spee 154. Zoodat gekozen zyn de heeren C. van Tongerloo, J. de Ven, F. Rietveld, R v. d. Brug, A. Remyn, J. H. v. d. Harst, P. J. v. d. Heuvel en B. A de Jong. Véor' de verkiezing van 5 Commissarissen van Oppertoezicht: de heeren A. A. Smit 369, H. Braat 334, A. dé Weger Sr. 313. H. van Tongerloo 246, J. Remey n 241, J. A. Lutje Kossink 239, J. Ph. Gobel 188, G J. Nieuwpoort 164, IJ. de Jong 163, D. Zwaan 162, zoodat gekozen zyn de heeren J. A. Smit, H. Braat, A .de Weger Sr., H. van Tougerloo en J. Remyn. Voorschot woningbouw. Ingevolge de Woningwet is ten behoeve van den arbeiderswoningbouw een voor schot van 12.200 verleend aan de Woning- bouwvereeniging „Ons Ideaal", alhier. Nieuwe woningbouw. Naar wy vernemen heeft het bestuur van de R.-K. Woningbouwvereeniging „St. Joseph" in studie genomen een plan tot het bouwen van nog 50 arbeiderswoningen. Men wil trachten die woningen te bou wen zonder Ryks- of Gemeentesubsidie, doch met crediet-hypothaek. De huurprijzen zouden ongeveer 4. per week zijn. Ook huurkoop wordt overwogen. Ren oproep «aan alle buurtcommisaieo. De feestcommissie alhier noodigt bij ad vertentie in dit nummer alle buurtcoimriis- sies uit tot een bijeenkomst op Maandag 23 April, des avonds half negen, in Hotel «de Zalm", ter bespreking van de verschil lende plannen. Circus Althoff. Het circus Althoff, dat thans te Delft zyn tenten heeft opgeslagen, trekt daar zoo groote belangstelling, dat de Directie aan bet gemeentebestuur verzocht heeft zyn standplaats te Gouda een week later te mogen innemen, welk verzoek is toege staan. Het circus Althoff zal dus Zaterdag 28 April a.8. zijn openingsvoorstelling geven. De Ambachtsschool. In de Woensdagavond onder voorzitter schap van Burgemeester Mijs gehouden le denvergadering van de Vereeniging „De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken" de aftredende bestuursleden, de heeren H1"- S. S. Hoogstra, D. Bremmer en P. Vin gerling herkozen. iooa 'lening der Ambachtsschool voor alsmede die der Schipersschool, die door een commissie waren nagezien en in °rde bevonden, werden goedgekeurd. Aan de rekening der Ambachtsschool, "biit met een totaal aan inkomsten uitgaven van 63.599.78 Miwaaronder een nadeeUg saldo van 8.584.97, ontlee- nen we 0.a. de volgende cijfers: t v»ngsten: Rijkssubsidie J 88.228.24 (1921 80.668.24); subsidie «n»P bij ongelukken 100; Gemeentesub- «Jje 2?JllJ2% (1921 8000.—); con- «n bijdragen ƒ802.50 (1921 ƒ442.50); 1408.25; verkochte voorwer pen 297.02; rente 123.85 en Huur van Eigendommen 278. Uitgaven: Jaarwedden 87.648.26 (1921 33.728.25); pensioengelden ƒ3799.45 (1921 3895.64); rente en aflossing ƒ6000; onderhoud en schoonmaak 1465.51 (1921 390.70%); leermiddelen en gereedschap pen 1441.19 (1921 695.61); materialen 2413.88 (1921 1793.88); schoolbehoef- ten, kielen enz. ƒ1038.05(1921 ƒ970.49%); vuur, licht en water 1679.17% (1921 1496.48); belasting en assurantie 120.92 (1921 117.36); kantoorbehoefjten 237.24% (1921 286.31%); Invaliditeit 139.62% (1921 169.—). De rekening 1921 sloot met een batig saldo van 4.136.66%. De rekening der Schippersschool sluit in ontvangsten en uitgaven met een totaal van 5.168.84%, tegenover 4415.72 in 1921. Er is een nadeelig saldo van 2219.62%. De Rijkssubsidie voor deze school be draagt 2799.20; die van de gemeente 150.—. „Traviata". De Nationale Opera is voornemens op Woensdag 25 April bij genoegzame deelna me in den Nieuwen Schouwburg een op voering te geven van de opera Traviata, waarbij zullen optreden de Italiaansche ar- tisten, die overal een groot succes behaal den. Voor bijzonderheden verwijzen wy naar de advertentie in dit nummer. De Bijzondere Neutrale School. Da Schoolvereeniging voor Byzonder Neutraal Onderwijs voor Gouda en Om streken hield Woensdagavond een zeer druk bezochte ledenvergadering in één der zalen van de Sociëteit de Réunie. De Voorziter heette de' aanwezigen har telijk welkom en zeide, dat deze vergade ring door het bestuur belegd was met het oog op de praatjes en scheeve voorstellin gen, die door tegenstanders van de Bijzon dere Neutrale School, voornamelijk door den Bond van Ned. Onderwyzers verspreid worden. De heer Slop, hierna het woord verkrij gend, gaf een heldere uiteenzetting van de feiten, die tot de stichting van de Bijz. Neutrale School geleid hebben. Vóór de in voering van de nieuwe wet op 't L. O. in 1920 bestonden in Gouda twee opleidings scholen, de Burgerscholen, één voor jon gens en één voor meisjes. Aan deze scho len werd ander onderwijs gegeven in Ned. Taal, Rekenen, Aardrijkskunde en Geschie denis dan op de volksscholen. Ook werd ï'ransch en Wiskunde onderwezen en in ze ven jaar werden de leerlingen goed opge leid voor H. B. S. en Gymnasium. Ottuktt deze leerlingen later verder atudeeren moe ten, moest dit onderwijs anders zyn dan op de gewone lagere school. En het kon ook anders zijn, omdat de ouders, die hun kin deren verder willen laten leeren, zich er meer mee bemoeien, wat al blijkt als de kinderen pas op school komen uit de wijze, waarop ze praten, vertellen, op vragen ant woorden, verschillende getalbegrippen reeds hebben, enz. Het onderwijs op de Burger scholen was beter dan op de L. S., mede door het feit, dat de klassen kleiner waren. Als dan ook flinke leerlingen van de L. S. naar de B. S. overkwamen, moesten ze al tijd bijgewerkt worden. De L. S. kon geen leerlingen leveren aan H. B. S. en Gymna sium. Afgezien van de eischen voor het Fransch, schoten ze ook in Taal, Rekenen, Geschiedenis en Aardrijkskunde te kort en by leerlingen uit 't 7e leerjaar der Burger scholen waren ze ver ten achter. De Bur gerscholen waren dus opleidingsscholen met uitgebreider leerplan en andere leer- stofverdeeling dan de volksschool noodig had. In 1917 werd de V. L. O. school opge richt Die school, inmiddels geworden tot de Centrale Kopschool, stichting van den Bond van N. O. en door 't werken van dien Bond aan haar bestemming onttrokken, was bedoeld te zijn een 7e leerjaar voor de volksschool en zal in de toekomst worden 't 7e leerjaar voor alle leerlingen, voor wie 't L. O. eindonderwijs ia. In 1920 is alles anders geworden. De open bare volksscholen zijn gesplitst en ze heb ben 't recht gekregen, leerlingen af te le veren aan H. B. S. of Gymnasium. Als t hoofd der school de gevraagde cijfers 6, 6, 5, 6, voor de vereischte vakken geeft, dan moeten de leerlingen worden toegelaten. Speciale opleiding dus niet langer noodig. De gewone volksschool moet nu kunnen, wnt vroeger alleen de Burgerscholen ver mochten. Hierbij wordt echter vergeten, dat de verklaring die door de hoofden van scholen moet worden afgelegd, dat de leer lingen geschikt en bekwaam zyn het onderwijs aan een H. B. S. of Gymna sium te volgen, door den Minister van On derwijs blijkens zyn rondschrijven aan de Inspecteurs, van meer gewicht wordt ge acht dan het behalen van de vorengenoem de cyfers. En in den regel kan men de leer lingen niet in een jaar klaar krygen voor H. B. S. of Gymnasium. Dus, zal deze ver klaring niet afgelegd kunnen worden. Toch moest dit met November van 't vorig jaar plotseling doorgevoerd worden. Het 7e leerjaar werd aan de 2 oude burgerscholen in eens afgenomen. Manr de, volgende stap in de riehting der reformatie van het onderwij» wafl er" ger. School A ia opgeheven, de leerlingen zullen over de andere scholen voor G. L. O. worden verdeeld, zóó althans is 't plan van B. en W. Dat kan, omdat de Wet geen opleidingsscholen meer kentHet gemeentebestuur, dat de Wet moet uitvoeren, kan ze dus niet hand haven. Zoo wordt ook de ooderschool van den heer Den Hoed (de eerste 6 leerjaren) een gewone volksschool en alle besluitea of maatregelen, die voor de volksscholen gel den, zullen voor die school gelden en voor wat er van school B overblijft. A1 s er een school B overblijft! Stel daar nu de Bijzondere Neutrale School tegenover. De Bijzonder School is veel vrijer in haar bewegingen dan de Openbare School. Alle openbare scholen moeten gelyk zijn, alle Bijzondere mogen verschillen. Met betrekking tot de leerlin gen, die ge wilt toelaten; tot de leerkrach ten, aan wie ge uw kinderen toevertrouwt; tot den leeftijd, dien ge voor uw kinderen het beste acht, zjjt ge volkomen vrij. Ge kunt dat op de Bijzondere Neutrale School krijgen, zoo ge 't hebben wilt; want de Bij zondere School heeft rechten, die de Open bare niet heeft. Daaro m werd de Bij zondere School gesticht Daarna behandelde de Voorzitter de fi nancieele zyde van de B. N. S. Aan de hand van de wet op het L. O. bewees hü, dat met 't beperkt aantal leerlingen, dat de Ver. in elke klasse wil toelaten, slechts één leerkracht door de leden onderling be taald zal moeten worden. De ouders behoe ven dus volstrekt niet ongerust te zijn, dat 't duurder za] uitkomen, dan door de ver schillende bestuursleden is opgegeven. Eenige aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen, waaruit bleek, dat de door den Bond van Ned. Ond. verkeerdelijk gepropageerde mee ning, als zou de Gemeente verplicht zijn tot het instandhouden van opleidingsscho len, hen ten onrechte op dit punt had ge rustgesteld. Het Bestuur liet het volle licht schijnen op het misleidende van deze be wering, er nogmaals op wijzende, dat de wet volgens art 3 slechts kent scholen voor G. L. O., scholen voor U. L. O. (vroegere M. U. L. O. scholen). Het voorstel van 't Bestuur om een proef te nemen met het invoeren van een cursus in de Fransche Taal voor de leerlingen der 5e en 6e klasse, verwierf de instemming van alle aanwezigen. De cursus zal worden gegeven zonder finantieele offers van de zyde der ouders. Ten slotte dankte de heer I. van der Want het Bestuur voor alles wat het in het belang van de Neutrale School heeft ge daan. De ontwikkeling van de toestanden op onderwijsgebied voert noodzakelijker wijze tot het oprichten van bijzondere scho len. Waar het openbaar onderwijs de wen schen der ouders niet meer bevredigen kan, spreekt het vanzelf, dat zij die bevrediging bij de bijzondere neutrale school zoeken. Aan het Bestuur komt de eer toe, hierin diligent te zijn geweest, waarvoor de heer v .d. Want hen hartelijk dankte. De heer Bosselaar wentelde dien dank voor een groot deel af op den zeer ijveri- gen Voorzitter, wiens w^pckracht en liefde voor de goede zaak werkelijk ongeëvenaard zijn. Met een paar gevoelig» woorden dankte de Voorzitter de leden voor de door hen geuite waardeering en zeide, dat het groote doel: „Steeds het beste' onderwijs voor onze kinderen" altijd door de Bijz. N. S. zal wor den nagestreefd, waarna de geanimeerde vergadering werd gesloten. De heer van Wynen over den Zomertijd. De heer A. van Wijnen heeft gisteren na afloop van de vergadering van den Bond van Kaasproducenten in de zaal Kunstmin van de Soc. Ons Genoegen in openbare ver gadering gesproken over bet standpunt van deh Bond van Kaasproducenten tegenover den zomertijd. Allereerst deelde spr. mede een uitnoodi- ging te hébben ontvang»* van Dr. van der Myle om een debatavond te Amsterdam te doen plaats hebben. Dit zaJ door den Bond worden geaccepteerd, mits een tweede ver gadering te Gouda plaats vindt. Spr. meende, dat de mènschen zich door de praktijk hebben afgewend van den zonne tijd en men nu met kunst- en vliegwerk de klok wil verzetten. Een drang naar de na tuur terug te keeren van het cultureele stadsleven is toe te juichen, maar komt met de plattelandscultuur in geweldige botsing. De actie voor het behoud van den zomer tijd is naar spr. meende door de groote pers op vernederende wijze voor het platteland gevoerd. Gelukkig neemt spr. een kentering waar en meer voorzichtigheid in uitdruk kingen en deze kunnen wij nog verbeteren door de Pers beter voor t«, lichten, opdat zij over deze kwestie béter kan ooideelen. De campagne door de groote pers voor dezen zomertijd gevoerd, lokt, zoo zeide spr., tot groot protest De groote stad is het, waar het cultuur leven bloeit en groote invloed op het wereld gebeuren uitoefent. Volgens de groote pers ligt de hooge re cultuur niet op het platte land, maar spr. betwijfelt of het de groote stad is, met haar gereglementeerde prosti tutie, die een hooger cultuurleven biedt De uitwassen van de hooge re stadscultuur ko men soms over naar het platteland. Hoo- gere cultuur bestaat niet in beter vormen en uitdrukkingen, getailleerde costuumpjes, maar in het veredelen van het hart Dit valt bij de groote stadscultuur nu niet altijd waar te nemen. Tegen de uitdrukking van Dr. van der Linden, die zegt dat het plat teland er is voor het cultureele stadsleven, protesteert spr. Het is niet de bedoeling het platteland te gen de stad in te drijven; iedere partij moet recht geschieden. Waardeert de stad wel het platteland voor de beteekenis van ons land? Wij bestrijden Aldus spr., de groote pers en het comité van actie om alles wat xö voor het belang van een groep heeft gelan ceerd. Spr. merkte op, dat door afwezigheid van sprekers van het Comité van Actie deze ver gadering niet aan haar doel beeft beant woord, maar rusten, zoo zei hy, doet deze zaak by ons niet, hoe de uitslag van de Eer ste Kamer ook zij. De Eerste Kamer heeft gisteren het ont werp-Braat tot afschaffing van den Zomer tijd verworpen. Voor bijzonderheden ver- w ijzen wy naar het verslag van de Eerste Kamer. RED. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Goads en Omstreken. UI. Aan de Gemeentebesturen en verschil- ldhde industrieelen in het district der Ka mer werden een aantal vragen gesteld over den gang van zaken in de verschillende be- dryven. Bijna de meeste antwoorden wy- zen op malaise, onbevredigde resultaten, buitenlandsche concurrentie. Bergambacht. De firma H. Tempelman en Zoon, man denmakers te Bergambacht, vreest dat in dien de arbeid niet vry komt, de fabriek tot huisarbeid zal overgaan. De fabriek is reeds tot 4 arbeiders na ontvolkt, er is geen kooplust en men wacht nog steeds op la- geren prys. Bodegraven. De firma Gebr. Beyen uit Bodegraven is van meening dat de kaashandel te Bo degraven, Woerden en Zwammerdam on geveer de beste zaken heeft kunnen ma ken van handel en industrie in den Rijn streek. De kaasmarkt te Bodegraven werd door den Raad van 7% op 8 uur als aanvang vastgesteld; in 1922 zyn ruim 12.000 par tyen hier aangevoerd. Het marktwezen te Bodegraven en Woer den is voor een groot deel een levenskwes tie voor den Middenstand. Daarom zal het goed zyn, dat de Kamer steeds ook op dit punt de zaken goed onder de oogen biyft zien. Zoowel te Alphen als te Woerden, en ook wel te Bodegraven, is de Gemeente- ïyke belasting hoog geworden. De toltarieven op den byna onbegaan- baren Goudscheo straatweg; zyn met in gang van 1923 ongeveer verdubbeld. On getwijfeld is dit voor velen onaange'naam, maar voor sommige middenstanders te Bo degraven kan het een voordeel biyken, om dat steeds meerdere personen sommige ie le oo pen te Gouda gingen doen. Nu de tollen voor rytulgen enz. duurder zyn, kon dit feit medewerken, dat men eerder in de plaats kocht, omdat de te maken kosten naar Gouda ook al weer hooger zyn ge worden. Hoewel de handel op Duitschland in *22 langzamerhand tot op minder dan 1/10 van voorheen is gekomen, hadden de kaashan delaren toch gelegenheid hun voorraden goed te plaatsen, speciaal in België en Frankrijk. Een gedeelte van het jaar trok ook Engeland bizender veel. Voortdurend gaat ook naar andere dan genoemde lan den, speciaal de tropen, de volvette Boe renkaas in beduidende hoeveelheden weg. By de middenstand is echter van winst- makén geen sprake. Boskoop. De firma C. B. van Nes en Zonen te Bos koop antwoordt dat de handel op Engeland tengevolge van den vrijen uitvoer van plan ten niet onbelangryk is geweest De han del op Canada bleef stabiel, de handel in rozen-onderlagen met de Ver. Staten van Noord-Amerika breidt zich uit. Ook wordt men er biykbaar meer vrygevig met Spe cial Permits voor verschillende artikelen, waaraan gebrek schijnt te zyn. De handel met Frankryk en België gaat tameiyk goed, doch de daling der frank bemoeiiykt het zaken doen met profyt Scandinavië, tengevolge der Duitsche concurrentie, is voor Boskoop's artikelen achteruitgaande. Langzamerhand begint het gevolg van inkrimping der verschillen de kweekerUen alhier, zich te toonen, hier van is styging van prys van enkele arti kelen, die zeldzamer worden, de reden. Er wordt, zooals de laatste jaren na Ben oorlog nog veel transitohandel gedreven, d.w.z., artikelen In het binnenland en bui tenland gekocht en via Boskoopsche han delaren naar Engeland, Canada en Ame rika doorgezonden. De fout van de Boskoopsche artikelen is nog steeds in het algemeen, dat de prijzen welke betaald worden, te laag zyn! Met flink succes, zonder buitenland schen handel, rendeert een kweekerij te Boskoop en omgeving nog maar matig of niet Onze persoonlijke zaak met buitenland- schen handel rendeert met moeite, tenge volge van te weinig afname en te veel con currentie overal In de wereld, waar nog kans is planten te kwitteeren. Blijkbaar tfln de arbeidsloonen, die op kweekeriJ vallen in verhouding van den af zet, ook nu nog te hoog. In verschillende tuinbouw-centm in Ne derland wordt reeds beduidend minder looa betaald. Hier is er nog geen sprake van, daar het aanbod van werknemers aeer gering is op heden. Gouds. Door de Coöperatieve Tolniersvereeniging „Gouda en Omstreken" werd op 188 vel- Ungsdagen in totaal verhandeld voor een bedrag van 887.878.42. Het vorig jaar be droeg dit 582.919.60. De oorzaak dezer vermindering Is gelegen In het sterk terug- loopen der prijzen bij een vee! grooteren aanvoer. Voor ongeveer 9/10 deel waren de groen ten bestemd voor het binnenland, hoofdza kelijk voor Rotterdam en Utrecht. Hoog stens 1/10 werd gekocht voor het buiten land. Tn normale tflden is dase verhouding juist omgekeerd. Het aantal leden der coöperatie bedroeg op 81 December 1922, 184. Wordt vervolgd.) Het Kantongerecht. Uitspraken van de zitting van 18 April: Wegens in grasperk geioopen: M. J. v. d. P., H. M. B. te Gouda schuldig verklaard zonder toepassing van straf. Wegens overtreding arbeidswet: J. M„ Hekendorp 2 maal 2 of 2 m. 1 d. h.; P. W. de B„ Gouda X of 5 d. h. Wegens rijwiel zomjer licht: J. W. v. S., Gouda, K. T., Waddinxveen, L. A. P., Moor drecht ieder ƒ6 of 2 d. h. Wegens voetpad berijden met trekdier: J. K„ Nieuwerkerk a. d. IJ 50 ets. of 1 d. h. Wegens venten zonder vergunning: M. B., zonder bekend ewoonplaats 2 of 2 d. h. Wegens rijwiel zonder licht: F. v. J., Moordrecht 1 of 1 d. h. Agendo 20 April, 7% uur, Bovenzaal v. h. Schaak bord Ledenvergadering Afd. Gouda Hall. My. van Landbouw. 25 April, 8 uur. Bovenzaal „Het Schaak bord", ledenvergadering Goudsche Ver. voor GsnsssHeel- en Verloskundige Hulp. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. „Vrijgeesten". Gisterenochtend tusschen 10 en 11 uur be woog zich door de straten onzer veste een vrachtauto, overbelast met groote re en kleinere spes patriae, van beiderlei kunne, meest H. B. S.'era, die zongen en lawaaiden dat het een aard had en menig eerzaam burger deed vragen, wat dat beduiden moest. De jongelui hadden een schik alsof hun een ongewoon buitenkansje ten deel gevallen was. Er was echter reden voor op dien zonnigen Oranjedag. Ze hadden een Aprilgrap uitgehaald, die vry aardig g«- slaagd was. Toen ze Woensdag vernamen, dat de Regeering hun den Verjaardag van Prins Hendrik als vrijen dag ontnomen had, zonnen ze op een middel wat drom mel, alle lagere scholen hadden nu toch vrijaf om, wat zy zeker hun „recht" waanden, zich zoo maar niet kalmpjeaweg te laten afnemen. Een paar hunner komeh op het lumfneuse denkbeeld op de achter poort, in de Krugerlaan den ingang voor leerlingen een papier te punaisen, waar op met groote drukletters te lezen stond: Heden vry. Zy hadden succes, de rak kers. Tegen kwart over acht komen uit alle hoeken en gaten de buitenieerlingen op zetten om aanstonds als de poort opengaat hun tweewieler te stallen. Zoodra ze het papier in de gaten krijgen zy vragen niet ,of het wel waar is, kyken niet, of er de naam van den Dijrecteur onderstaat was man wünscht, glaubt man ja gern of zy maken rechtsomkeer en smeren 'era om van hun vrijheid te genisten, luid uit bazuinende aan wien het maar hooren wil: vry vandaag, Oranjedag! Als de Directeur even later opdaagt en verneemt, wat er gaande is, laat hy het papier één, twee, drie verwyderen om niet nog meerdere nietskwaudsvermoedenden erin te laten loo- pen. Do lessen syn dien dag, maar met en kele sterk verminderde klassen, gewoon doorgegaan. „En wat heeft de „baas" gezegd", vroeg een der „vrijgeesten", dien zyn ouders des namiddags weer naar school stuurden aan een der getrouwen. „Wel hy lachte erom, vond het après tout geloof ik, een leuk» mop; je weet wel, hy houdt wel van een jongensaardigheid, die leuk, aardig verzon nen is, als er maar geen gemeenheid in steekt. En dan nog, het was een Oranje dag, en van sijn geschiedenislessen weet je wel, hoe enthousiast hy is, als hy over Oranje spreekt." „Dus sou 't nogal aftoo- pen met de schuldigen?" ,Jk geloof 't wel, maar als hy een paar belhamels te pakken kan krijgen, dan zullen se ervan lusten, denk is." „Enfin, dat moet je er voor over hebben, wat zeg jy." MOPPIE. MARKTBERICHTEN» Coöp. Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". Veiling vnn 20 April Azalea 75 Gemizta 26—ZT et, Acer. 60—75 et, PIummub 10—12 ct, Se ringen 4—12 et, Mahia 2—6 ct, Geranium 22—28 ct. per atuit. Violen 10—14 ct, Ver- geetroii-niet 10—18 et, Ilarwintulpen 20— 50 et., Anemonen 1015 ct. per 10 etnka. Groen 16—40 et per boa. WISSELKOERSEN. 19 April officieel 2 uur Londen 11.88% 11.88% Berlyn 0.0087% 0.0098 Parijs 16.94% 17.02% Brussel 14.67 14.71 Zwitserland 46.27 46.36 Weenen 0.00% 0.00% Kopenhagen 48.20 48.25 Stockholm 67.96 68.35 Christiania 46.77% 45.85 New-York 2.55% 2.557» TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogde .tand 770.0 ta SaydiafJonL Laaget» .tand 740.1 ta Toaioua». Verwachting: Meed matige wind uit oontelljke richtingen, half tot .waar be wolkt ol betrokken, in het noorden weinig of geen regee, in het aoldcn kan» op ngaa. iet» i

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2