Circus Hermann Althoff OPGERICHT 1910 niet te verwarren met gelijknamige Circussen. 42 diameter 2 masten tent 20 vrijheids- en schoolpaarden, 48 leeuwen, dresseur Kapt. SCHNEIDER. Eigen muziekkapel, onder leiding van de kapelmeester den Heer JOH. KOPA. KOMT TE GOUDA - MARKT Wegen» uitbundig ongekend succe» in deze tijden werd de Circusonderneming gedwongen zijn verblijf te Delft, Paardenmarkt, voor enkele dagen te verlengen. Reuzen pracht ongekend wereldstad Programma Kapt. SCHNEIDER met z|jn 48 LIIUWEN en de overige IS ATTRACTION Kaarten verkrijgbaar bij den Circua-voorverkooper J. MARKUS, Sigarenmagazijn, Hoogstraat 6, Gouda. ugg 20 de actie achterwege. Het blad voegt er bij, dat de actie voor het geheel Roergebied be doeld was. Volgens de „Voss. Ztg." heeft generaal Degoutte het Vatikaan laten mededeelen, dat de tot drie jaar gevangenissrtaf ver oordeelde burgemeester van Essen, dr. Schafer, met het oog op zijn zwakke ge zondheid uit de gevangenis zal worden ont- zlagen en met zijn familie in een sanato rium of hotel in het bezette gebied tal wor den ondergebracht. Dit besluit is een suc- ceö voor den pauselijken gedelegeerde, mgr. Testa, die zich het lot van den burgemees ter had aangetrokken. Naar de „Rheinisch-Westf. Ztg" meldt, is te Herdecke gisteren de staat van beleg afgekondigd. Des avondB na 8 uur is het verkeer verboden. Te Witten is het dezer dagen in beslag genomen geldtransport van elf millioen mark, dat door de Mitteldeutsche Kredit- bank naar de Rijksbank werd gezonden, weder vrijgegeven. Naar de Berlynsche bladen melden, be draagt de hoeveelheid kolen, die van begin j Februari tot 16 April naar Frankrijk en België is gezonden, c.a. 340.000 ton. Naar aanleiding van de vorming van on bewapende „Hundertschaften", welke de I verdediging van de republiek op zich wil- I len nemen, heeft Minister Severing, de Prui- I sische Minister van Binnenlandsche Zaken I gezegd dat uit het optreden van de Maag- I denburger „Hundertschaften" blijkt, dat niet de minste geheimdoenerij wordt be tracht; dat zij zich bewegen noch op poli tie- noch op militair terrein en dat zij vol komen ongewapend zijn. Daardoor is ge waarborgd, dat de actie van deze afdeelin- gen niet tegen de republiek is gericht en dat noch de bestuurscolleges noch andere officieele lichamen door de „Hunderschaf- ten" in hun beleid worden belemmerd. Niet temin, zoo verklaarde minister Severing, houd ik het optreden der Maagdenburger afdeelingen voor bedenkelijk en ik zou gaar ne zien, dat men niet verder op dien weg ging. Wat één partij Is toegestaan kan een andere niet worden verboden. Reeds thans hebben wij de bontste monstèrkaart van „Hundertschaften", gymnastiekafdeelingen enz. enz. Behalve de geheime organisaties van de rechtsgeoriënteerde partijen, die ge heel andere doeleinden nastreven, roept thans de arbeidersklasse om eigen afweer- organisaties. De communisten propageeren de oprichting van bedrijfs- en districts-Hun- dertschaften en werven onder de leden van alle arbeiderspartijen, maar willen ten slot te de leiding in eigen hand houden. Uit een en ander blijkt, dat men tot den dolsten chaos moet komen als de politieke en eco nomische richtingen de leden gaan orga- niseeren om bewust of niet eventueel met physiek geweld tusschenbeide te ko men. Minister Severing heeft zich ten slotte aldus uitgelaten dat er geen nieuwe for- i maties noodig zijn op parades en demon straties, maar dat noodig is de ontwikke ling der politieke- en vakvereenigingen. In het Spaansche parlement heeft de oud- Minister Cambo een rede gehouden, waar in hy den algemeenen politieleen toestand aan een uitvoerige beschouwing onderwierp. Hy verklaarde dat de Spaansche monarchie in volkomen verval verkeert en zloh nog slechts handhaaft door den afkeer van het Spaansche volk voor chaotische toestanden. Het parlement is volstrekt gediscredi teerd en de natie eisoht zijn verdwijning. Over de gebeurtenissen in Marokko spre kend, zeide Cambo dat de aldaar geleden I nederlagen het gemeenschapsgevoel van het I leger niet hebben versterkt. De soldaten I zb'n in aantal toegenomen, maar de tuch- I teloosheid duurt voort. De uitspraak van den krijgsraad, di© is belast de voor den nederlaag verantwoordeiyke personen aan te wijzen, zal het leger niet meer het ver loren gezag kunnen teruggeven, daar de toestand in Marokko nog steeds dezelfde is. Met betrekking tot de sociale maatrege len zeide Cambo, dat de werkgevers en ar beiders het schynen te zyn eens geworden om elkaar wederzyds te ruïneeren. Spanje ïydt aan een tekort aan patriotisme dat in Catalonië dageiyks levendiger wordt 8*8 De Raad van den Volkenbond besloot Za terdag op voorstel van de Finsche regee ring advies te vragen aan het Internatio^ naar Grechtahof inzake de vraag, of de artt 10 en 11 van het Vredesverdrag, tus- schen Finland en Rusland 14 October 1920 te Dorpat geteekend, alsmede de daarby gevoegde verklaring der Russische delega tie betreffende de autonomie van Oost-Ka- relië internationale verplichtingen bevatten die Rusland jegens Finland verbinden. Rus land wordt hierdoor voor de vraag gesteld, het Hof te erkennen. De rapporteur, Sa- landra, achtte een uitnoodiging aan Rus- l*nd voor het Hof te verschynen, waar schynlyk. Het advies cal niettemin slechts moreele waarde hebben. VERSPREIDE BERICHTEN. BELGIE. De Zomertijd begint. In den nacht van heden op morgen treedt in België de zomertijd in. OOSTENRIJK. In verband met hel bericht, dat de VolkenbondscommisHiti voor Oostenrijk de Oostenrijksche regeering zou heb- igem?chtigd tot het aanban van een leening op langen termijn ten be- 171» ï,n 27 milliocn pnnd sterling, r° !LVroaea' dl" de betrokken bui- lenlandache regeeringen tijn overeen- I gekomen, haar voorschotten te fundee- ren. Het totaalbedrag der nieuwe lee ning zal waarschijnlijk een som van I eXj millioen pond sterling niet te bo- I ven gaan. Een finaneieele missie zal I eerlang naar New-York gaan in ver- I band met deze leening, welke men in I Juni hoopt te plaatsen. Het is nog I niet zeker, of de leening in eens zat worden geplaatst of in tweeën zal I worden gesplitst. POLEN. Grensincidenten. I Het Litausche persbureau meldt, dal Poolsche troepen te (iubowo de grens van het gebied, dat door den V dkep- bond aan Litauen is toegewezen zijn overgestoken, maar door de Litausche grenswachten teruggeslagen zij 1 met verlies van vele dooden en gewenden. Volgens berichten van Poolsche zijde zijn de Polen op Poolsch gebied aan- I gevallen door de Litauers, die den commandant van het 9e grenswachtba- tuljon gedood en zijn vrouw wegge voerd hebben. Door het Poolsche persbureau wordt verder gemeld, dat twee compagnieën infanterie en een eskadron cavalerie van het geregelde Litausche leger deelgenomen hebben aan aanvallen op Poolsch grondgebied nabij het fort Todbrodsi waar zij twee Poolsche sol daten gevangen genomen hebben. Ook wordt beweerd, dat Litausche troepen op Poolsch gebied verschillende land goederen geplunderd en een Poolsche stelling beschoten hebben. RUSLAND. Hevige aardbeving in Siberië. De Russische bladen maken melding \an een aardbeving, welke op 15 April in de streek van Petroparolowsk plaats vond, en ten gevolge waarvan iwee fabrieken, een hospitaal en ver scheidene huizen in de zee verdwe nen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Omtrent de toestand van Lenin wordt medegedeeld, dbt in de twee laatste dagen de temperatuur gestegen is, ten I gevolge waarvan hij eenigszins ver zwakt is. De verbetering in zijn I spraak en in de beweging van zijn rechterarm en rechterbeen neemt,ech ter toe. AMERIKA. Doodgedanst. De correspondent van de Daily Mail te New-York meldt, dat het eerste slachtof fer tengevolge van de danswoede is geval len .Te North Tonawanda (New-York) is de 27-jarige Henry Morehouse dood neer gevallen, nadat hy" 87 uur kan een stuk ge danst had. Een draadloos bericht uit Winnipeg meldt dat het geheele westelijk ge deelte van de stad Portage la Prairie siond heden onder water. Oog de bin nenstad wordt door overstrooming be dreigd. BINNENLAND. Zomer- of zonnetijd 7 Het bestuur der Overijs. Landbouw Maatschappij heeft het volgende schrij ven tot de aangesloten vereenigingen, afdeelingen en buurtkringen gericht: Naar aanleiding van de verwerping van het wetsontwerp-Braat inzake den zomertijd door de Eerste Kamer, ge ven wij u in overweging, teneinde de plattelandsbevolking zoo weinig mo gelijk hinder van deze nieuwe beslis sing te doen ondervinden, om te trach ten, voor het platteland in uw omge ving den ouden tijd gehandhaafd te doen blijven. Dit kan doordat de eigen organisa ties voor den landbouw, als: coöp. zuivelfabrieken en coöp. aankoopver- eenigingen zich aan den zonnetijd houden. Tevens zou door u bij de be voegde autoriteiten er op kunnen wor den aangedrongen, om den schooltijd ook volgens den zonnetijd te regelen. Op deze wijze worden de bezwaren van tien zomertijd wel niet geheel over wonnen, maar toch tot het bereikbare minimum teruggebracht. GEMENGDE BERICHTEN. Aangereden. Zaterdagmiddag ongeveer half vier I is op het Spui te 's-Gravenhage een ernstig ongeluk gebeurd. De 47-jarige G. A., reed daar op een fiets, met ®en 9-jarig meisje voorop geplaatst. Toen lijn 4 passeerde reed A., vol gens de verklaringen van ooggetui gen. in verkeerde richting voor het balcon van de tram langs. Niettegen staande de bestuurder belde en flink remde, werd de fietser door den wa gen gegrepen en van zijn fiets gealin- I gerd, tengevolge waarvan hij zware verwondingen bekwam aan hoofd, rug en linkerarm, terwijl zijn rechterbeen vermoedelijk was gebroken. Wonder boven wonder bekwam het meisje in het geheel geen letsel. Een baby gevondm. Toen Zaterdagmorgen de D-trein uit Oldenzaal te Utrecht aankwam, werd in een der coupé's een zuigeling ont dekt De coupé was verder ledig. Al leen lagen in de nabijheid van het kind een taschje met gekt en een pas. Daar deze laatste omstandigheid er op wees, dat het hier een „zuivere" zaak gold geen tevondeünglegging b.v. informeerde de stationschef op verschillende stations, waarbij bleek I dat deze zaak zich als volgt had toe gedragen: De moeder der kleine had in I Amersfoort, waar de trein pleegt ge- I splitst te worden, moeten overstappen I »--an het Rotterdamsche naar het Am- I slerdamsche gedeelte van den trein. I Ze bracht achtereenvolgens al haar I bagage pver, en zou 't laatst het kind I overdragen, doch juist toen ze dit zou I doen, zette het Rotterdamsche trein- I deel zich naar Utrecht in beweging. De wanhopige moeder had rntus- I schen niet anders weten te doen dafn I de reis naar Amsterdam voort te zet ten, doch werd bij aankomst aldaar I onmiddellijk door den van uit Utrecht I gewaarschuwden stationschef gerustge steld. Eén doode, verscheidene gewonden. Tusschen Eysden en Visé is Vrijdag avond omstreeks 9 uur een Nederland- schc personentrein op een goederen trein geioopen, waarbij een remmer werd gedood en een aantal personen werden gewond. Een goederentrein, uit de richting Visé komende, moest wachten voor I l'fct inrijsem van het station Eysden. Een personentrein, die eveneens uit de richting Visé kwam, stortte zich op den achterstes goederenwagen van den goederentrein. Een zestal goede renwagens vlogen gedeeltelijk in en op elkander. De remmer Uilemans, die zich in dit treindeel bevond, werd verpletterd. In den personentrein zaten talrijke reizigers, waarvan verscheidene licht gewond werden. Van de personen trein is de machine zwaar beschadigd en van de rijtuigen braken de ruiten. Onmiddellijk werd Maastricht ge- I waarschuwd en vandaar vertrok een werktrein naar Eysden. Het parket te Maastricht is per extra-trein naar het tooneel van de I ramp vertrokken om ter plaatse een I onderzoek in tw.stellen. I De vermoedelijke oorzaak is, dat het Belgische statioqspersoneel van Visó I den personentrein heeft laten vertrek ken, zonder dat het station Eysden I de lijn vrijgegeven had. I Doodelyk motorongeluk van een Neder lander, in Engeland. Naar de Man$h. Guardian uitOtley I verneemt, is een Hollandsche> jonge man, Bernard Funcke genaamd, bij eon motorongeluk aldaar om het le ven gekomen. Zijn lijk werd 'g mor gens om 7 uur door twee passeeren- de werklieden gevoqden. Men veron derstelt, dat de motor, die van een heuvel afreed, halfweg de helling stop te. Bij het aanzetten van den motor is hij gojjallen jiwet het gevolg dat de moloi op-hem viel. Aldus valt af te leiden uit de sporen op den grond. Uit de papieren die op hem gevon den werden is gebleken dat de getrof- lene werkzaam was voor een manufac- tuurfirma. Vermoedelijk js hij onder het ge wicht van de motor gestikt, daar het lichaam geen enkele verwonding 01 fractuur vertoonde. De getroffene is 2o 28 jaar oud. Motorongeluk by Naarden. Gisternamiddag omstreek» halfvier reden een heer en twee dames op een motor met zijspan en duo-zitting t? u:? richting Amaterdam-Naarden. Nabij de Hakkelaarsbrug moest de mo- tui uitwijken voor een passeerenden auto. Hij kwam op het fietspad te recht, waarop zich 'n wielrijder 6e- I vond, die, een botsing vreezend, zich vr.n zijn fiets liet vallen en in de vaart sprong, welke zich langs het fietspad bevindt. De motor stortte naar I met het gevolg dat ook de heide dames en de motorrijder te wa- I ter geraakten. Zij werden echter spoe- vl?orM«»nSere OP hel droge gebracht. Een passeerende auto ver voerde de dames naar Baarn. Pokken in de haven van Rotterdam. Bij het Èngelache atoomschip „Grafts- man dat gisteren in de haven van £°ï?r omi Alt R,ftng(J?n aangekomen D1J leden der bemanning pokken geconstateerd. Het schip dat in de Maashaven ligt heeft de quarantaine vlag in top. Vandaag zou met de lossing van de lading, die uit rijst bestaat, een aan vang worden gehaakt. De lossing mag echter alleen ge schieden door ingeënte bootwerkers. Diefstal van geldswaardige papieren. De politie te Bussum heeft bij haar onderzoekingen in verband met een effectendiefstal aldaar het spoor gevon den van een anderen diefstal van geldswaardige papieren, bij een en- acène gezellen verkoop van verdachte papieren In de Roode Leeuw Ie AQ- sterdam. De handlanger, zekere v. d. B. uit Baarn, is aangehouden; f 5000 aan effecten werden in beslag geno- j men. Toen eerst bleek, dat niet de Bussumsche effecten waren gevonden, maar dat deze afkomstig waren van een inbraak te Amersfoort in Maart j.l. Ook de inbrekers, woonwagenbe woners uit Amersfoort, zijn gepakt. Stakkers. De politie te Vlissingen heeft in een wo- I ning het ïykje van een lrind van één jaar I in zeer vervuilde toestand en omgeving aan- I getroffen. De moeder, di© veel mishande- I iingen van haar man heeft te verduren, had I het huis verlaten. Behalve het doode kindje, I waren er nog vier ook zeer vervuilde kin- I deren in het huis. Eergerlyke baldadigheid. De commissaris van politie te Venlo heeft naar de N. Venl. Crt. meldt, een brief ge zonden aan de hoofden van schalen in die 1 gemeente, waarin hy, ook namens den bur gemeester, hun medewerking inroept „in verband met de steeds toenemende en er- j gerlyke baldadigheid der jeugd." Vooral tijdens de jongste Paasch-vacantie zoo schryft de commissie was een dergelyke hoogte van baldadigheid bereikt, dat het klachten en aangiften regende. Hoofdzake- lyk betrof het het inwerpen van ruiten, het uittrekken van jonge boompjes, het graven van gaten en kuilen in den openbaren weg. Hoe Caruso tot rijkdom kwam. In samenwerlung met uruno Zarato heeft I Pierre Key by iiurst biackett te Konden I een boek uitgegeven over wylen Enrico I Caruso. Aan üe „Evening News" wordt I daarover het volgende ontleend: De beroemde tenor, die op 2 Augustus I 1921 te Napels overleed, kwam van bittere I armoede tot grooten rykdom. Alleen voor I het „zingen voor de gramofoon" onfving I hy in den loop der jaren totaal 446.ÜUU pond sterling. Caruso werd in 1873 te Napels gebaren en begon ais milicien in het openbaar te zingen. Hy heeft veel te danken gehad aan een majoor van zyn regiment, die een goed hart had en die zorgde dat hy in de gele- j geilheid werd gesteld zyn schitterende stem te ontwikkelen. Het eerste optreden van Caruso was een volkomen mislukking. Hy werd dermate door „tooneelkoorts" overmand, dat zyn keel als het ware werd dichtgeknepen. Hy vermink te den tekst van de door hem gezongen lie deren, geraakte uit de maat en maakte voorts nog tal van technische fouten. In 1895 ging hy echter naar Caïro en bracht het er daar beter af. Sindsdien maakte hy vele buitenlandsche I tournees. En terwyl de groote sommen I gelds, welke hy allengs verdiende, zich op- I stapelden, hield Caruso zelf op nauwge- I zette wyze zyn boeken by. Zyn kasboek I was altyd in orde. STADSNIEUWS. GOUDA, 23 April 1923. Verlaging Electriciteitspryzen. Op grond van de uitkomsten der exploi tatie van de Eelectrische Centrale en de verwachtingen voor 1923 wordt door B. en W., overeenkomstig het advies der Com missie van ByBtand voor de Lichtfabrieken, voorgesteld de electriciteitspryzen te ver lagen en de kasten van aansluiting te ver minderen (van 26.— op 16.—). De voorgestelde nieuwe pryien zyn al dus met ingang van 1 April 1922 (meter opneming begin Mei 1923): a. voor verlichting 28 cent per K.W.U. b. voor kracht (tegen dubbeltarief) 28 cent per K.W.U., 1. in den bezetten tyd 28 cent per K.W.Ü., 2. in den vryen tyd 16 cent per KW.U. Voor stroomverbruik boven de 8000 K.W. U. per jaar voor licht en boven 7000 K.W. U. per jaar voor kracht, kunnen door de Lichtcommissie onder goedkeuring van Bur gemeester en Wethouders byzondere over eenkomsten worden aangegeven. c. 1. voor licht, kracht en verwarming, 2. voor licht en verwarming, 8. voor licht, 4. voor verwarming, tegen dubbel tarief in den bezetten tyd 28 cent per K.W.U., in den vryen tyd 16 cent per K.W.U. by een I gegarandeerd minimum-verbruik van 400 K.W.U. per jaar. d. voor kracht (tegen enkel tarief) 23 cent per K.W.U. G«en Drankwet-vergunning meer in de Korte Akkeren. Het raadslid, de heer R. v. d. Brug, heeft I in d« zitting van 21 Dec. 1922 voorgesteld dat geen vergunningen tot verkoop van I atarken drank in het klein meer zouden wor- I den verleend voor het stadsdeel ten Noor- I den en Westen begrensd door de Karne- I melkaloot en den Fluw. Singel en verder I voor het stadsdeel ten Oosten begrensd door I de Turfsingelgracht Aangezien reeds sinds 1906 voor het eerstgenoemde stadsdeel een dergelyke be- paling bestaat, heeft de grootTüJZ heid der commissie alleen voorgesteld v de Korte Akkeren geen vergunning nln, te verleenen. Onder Korte Akkeren worit dan verstaan de buurt tusschen den W I singel, den Hoogen Schielandschen Ztmtin* de Oostelyke grens der gemeente, dTX I we en de Nieuwe Vaart. Het aantal vergunningen voor Kort Hm» I tem bedraagt thaw© 2. Vergoedingen By zonder Onderwijs. De besturen der scholen voor bij rondo lager en uitgebreid lager onderwij» en <U vereeniging tot stichting en instandhoudt van Chr. Scholen voor L. en U.L.0 en d» R. K. Inrichting van Liefdadigheid, 'hebbm aan B. en W. het verzoek ingediend tot vet- goeding der kosten van instandhouding dier scholen, overeenkomstig het bepaalde in tit 101 der Lager Onderwys-wet. Dpze vergoeding wordt berekend naar het gemiddelde getal leerlingen op 1« Maart, 16 Juni, 16 September en 16 Dece». ber, en bedraagt per leerling het gemiddeld» bedrag van de kosten per leerling der ov«. eenkomstige openbare lagere scholen o?#r hetzelfde dienstjaar. Om de drie jaren wordt de vergoedin* hiervoren bedoeld, verminderd tot hetb#. drag, hetwelk noodig is tot goedmaking van de over dat tydvak werkeiyk gemaakte kos ten, na aftrek va nde verschuldigde school gelden. Waar vaststelling dezer vergoeding esrtt kan plaats vinden na het sluiten van de gemeente-rekening, en dit geschiedt in de maand Juli va nhet jaar volgende op het jaar waarover de gemeenterekening loopt, is in art. 103, 3e lid de bepaling opgenomen, dat in afwachting van de eindbeslissing omtrent het toe te kennen bedrag, aan de besturen, indien sQ dit wenschen, een voor- schot van ten hoogste 80' wordt uitte- keerd. Als basis wordt genomen het dienstjaar, waarover de rekening reeds is gesloten. Le! het dienstjaar 1921. Vermenigvuldigingscyfer plaatselijke inkomstenbelasting 1923/1924. B .en W. schreven d.d. 17 April aan dm Raad: „Telken jare moet in de maand Mei au den Inspecteur der Ryks Directe Belastin gen mededeeling worden gedaan van het vermenigvuldigingscyfer voor de plaatselij ke inkomstenbelasting, dat zal gelden voor het nieuwe belastingjaar. Bepaling vaji dit cyfer voor het belasting jaar 1923/24 zal dus voor 1 Mei a.s. door Uwen Raad moeten plaats vinden. In Uwe vergadering van 24 Juni 1922 ii door den Wethouder van Financiën <un. medegedeeld, dat voortgaande met een zoo zuinig mogelyk beheer en ernstig re kening houdende met het feit, dat alle bij zondere, niet strikt noodzakelyke uitgaven moeten worden vermeden voor het belas- I tingjaar 1923/24 vermoedelijk met een ver menigvuldigingscyfer van 0.7 zou Impwf" worden volstaan. Het is ons College byzonder U thans te kunnen mededeelen, dat dit ver moeden niet alleen is bewaarheid, maar dat ons gebleken is, dat met een eenigszins la gere multiplicator kan worden volstaan, al 0.65. Tot deze wetenschap zyn wy gekomen door kennisname en beoordeeling van d» navolgende cyfers: Volgens het kohier voor 1922 (4 mnd.) bedroeg het totaal belastbaar inkomen voor alle aangeslagenen berekend plus min. 9.000.000.—. Voor zoover de aanslagen thans bekaai zyn zal het totaal belastbaar inkomen over het belastingjaar 1922/23 vermoedelijk be dragen pl.m. ƒ7.600.000.— of ƒ1.500.000.- minder. Deze vermindering vindt zich hoofdzake lijk in de allerhoogste aanslagen. In 1922 zyn de loonen der werklieden ge daald, en is een korting ingevoerd op de salarissen der Ryksambtenaren enz. voor I pensioen. Deze feiten, gevoegd by de neg I steeds heerschende malaise in handel en in- I dustrie, zullen oorzaak zyn dat ook voor I 1923 het belastbaar inkomen wederom I«1 I dalen. Wy hebben deze vermindering ge- I schat op 1.500.000.tengevolge waarna I het totaal belastbaar inkomen voor laatst- I genoemd belastingjaar zal verminderen tot I pl.m. ƒ6.000.000.—. Het kohier 1922/28 belastbaar inko- I men ƒ9.000.000.vermenigvuldiging*#* I fer 0.08 zal vermoedelyk netto bedrag» I ƒ850.000.—. Zooals reeds opgemerkt, zal het behu^ I baar inkomen voor 1923/24 waarschijnlijk I wederom met een bedrag van ƒ1.500.000/- I verminderen en aangezien daze vermiad»- I ring byna uitsluitend zyn oorzaak zal *i* den in de lagere aanslagen, mag word» aangenomen, dat van dit belastbaar bedrag over 1922/23 gemiddeld 8 belastinf i» betaald of in totaal 120.000.—. By een vermenigvuldigingscyfer van U zal dus over 1923/24 vermoedelyk wori* ontvangen, rond 780.000.terwyl wordt voor dat belastingjaar de multiplicator ba* paald op 0.66 de geschatte kohieropbrügl! ongeveer zal bedragen ƒ600.000.—. Dat met een dergelyke kohieropbreog* waarschynlyk ook zal kunnen worden wd* staan, blyke uit het volgende. Het bedrag der maandelyksche Rijkwooi1* schotten voor het belastingjaar 1922/190 bedroeg ƒ80.000.—, waarvan op den die»* 1922 is verantwoord (6 uitkeeringen) n» trek van verleende ontheffingen enz., 4* som van ƒ479.280.04. Op de begrooting 1923 zyn geraamd 4 uitkeeringen uit de baten van het beiaettaf jaar 1922/23 of ƒ320.000.—. De post plaatselyke ink- is op die begrooting uitgetrokken tit bedrag van ƒ625.000.—, f806.000.— gevonden moet worden uit het kohier voor het belastingjaar 1923/24. Van het door ons becijferde bedrag aan plaatselyke inkomstenbelasting dienstjaar 1923/24 zullen dan ook komen ten bate van het dienstjaar 1923 6 voorschottermynen of 6/l0 der geraamde opbrengst, al zoo ƒ300.000.—, tengevolge waarvan de totaal «schatte belastingopbrengst over 1923 dus 5al bedragen ƒ680.000.— of ƒ55.000.- hoo- pr dan het cyfer dat de gemeentebegroo- ting voor dat dienstjaar aangeeft Het wil ons voorkomen, dat deze raming, OTts de gemeenteiyice uitgaven biyven bin nen de limieten by de vaststelling der ge meentelijke begrooting voor het loopende dienstjaar aangelegd, en alle niet strikt noodzakelyke uitgaven met het in 1924 ter dekking van het tekort aan gemeentelyke middelen benoodigde belastingbedrag. Bij deze becyferingen hebben wy geen rekening meenen te mogen houden met een ercntueele nooduitkeering van het Ryk, waaromtrent ook nog niets definitiefs be kend is, mede ook met het oog op de steeds stijgende, ten laste der gemeente blyvende, kosten van werkloosheidsbestryding." Balans en Winst- en Verliesrekening 1922 Lichtfabrieken. De balans en de winst- en verliesreke ning der gemeente-lichtfabrieken over 1922 wijst aan dat de Gasfabriek een voordeelig saldo heeft opgeleverd- van 6J.761.72 en de Electrische Centrale '40.166.34, tesamen 101.928.06. De directeur der fabrieken stelt voor van deze bedragen respectievelyk 12.824.36 en 12.220.24 te storten in de reserve. De Commissie van by stand kan zich hiermede vereenigen en ook B. en W. hebben daar tegen geen bezwaar. In de gemeenterekening, dienst 1922, dient dus in ontvangst te worden verant woord als winstsaldo van de gasfabriek 48.937.37 en als winatsaldo van de elec trische centrale 27.946.10, tesamen 76.883.47. Aan de gemeente werd in het afgeloopen boekjaar door de electrische centrale, krach tens het bepaalde by artikel 10 der betrek kelijke verordening, wegens retributie voor kabelleidingen in straten en wegen betaald een bedrag van 9955. De afschrijvingen van de electrische cen tmie bedroegen in tótaal 68.124.87ft ter wijl voor verplichte aflossingen wegens de ten behoeve der fabriek aangegane geld- lceningen aan den Gemeente-Ontvanger werd afgedragen de som van 48.726.26. Er is dus 9.398.62 ft meer afgeschreven dan afgelost De afschryvingen van de gasfabriek be llepen in totaal 40.084.42, terwyl aan ver plichte aflossingen wegens te haren behoe ve aangegane geldleeningen aan de ge meente werd betaald 20.780.—. Er is dus 19.304.42 meer afgeschreven dan afge- fos£ Aangezien de totale afschryvingen de to tale aflossingen met 9.398.62 ft en 19.304.42, samen 28.703.04ft overtref fen, zal, ingevolge artikel 11 der beheers- verordening, door den Raad moeten worden bepaald of het meerdere zal warden gebe zigd voor eene buitengewone aflossing dan wel als bedryfskapitaal door de fabriek in kas zal worden gehouden. B. en W. adviseeren den Raad in navol ging van vorige jaren te besluiten tot het laatste. Tevens werd door de gasfabriek nog afgelost een bedrag van 1000.— op de schuld voor het terrein aan de Vest. De retributie van de gasfabriek wegens het hebben van buisleidingen in straten en wegen bedroeg overeenkomstig de bepalin gen der verordening 15.110. B. en W. stellen voor deze balansen en de winst- en verliesrekeningen góéd té keu ren. Autoverkeer door de Korte Noodgodsteeg. B. en W. adviseeren den Raad afwyzend tc beschikken op een adres van de bewoners in de Korte Noodgodsteeg, waarin verzocht wordt die steeg ook by politieverordening te verbieden voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. B. en W. zyn met de Commissie voor de Strafverordeningen van oordeel, dat hoe wel die steeg zich ©venmin leent voor auto verkeer als de Lange Noodgodsteeg, Wale- steeg en Doelestraat, deze toch niet voor auto's kan worden gesloten, aangezien het noodzakelyk vrachtautoverkeer door de Kuiperstraat naar de Vest niet andera dan door de K. Noodgodsteeg kan worden ge leid. Met het oog op de veiligheid wordt aan bevolen in deze steeg trottoirs, zy het dan smalle worden aangebracht ▼•huur lokalen van „Arti Logi" aaa Kantongerecht. Daar de jaarlyksch huur van de by het Kantongerecht in gebruik «ynde 5 lokalen met vestibule en een deel vaa den zolder het gebouw „Arti Legi" niet meer in overeenstemming zijn mat de daaraan ver bonden onderhoudskosten hebben B. en W. den Minister van Justitie medegedeeld dat ue huur van ƒ700.— moet worden ver hoogd tot 1000.De Minister heeft me degedeeld met dezen verhoogden huurprys aceoord te gaan, mits de a.g. schutterszaal t®* beschikking van het Kantongerecht wordt gesteld, de verwarming en verlich- «ter lokalen geschiedt door en voor re- «raing der gemeente en de opaeggingster- mvn verlengd wordt tot twee jaar. ®a W. stellen den Raad thans voor ov*re*nkotnstig dezen wensch te verhuren. Burgemeester en Wethouders brengen ter gabare kennis dat pp 20 April 1928 by te ingekomen een verzoekschrift van Mariana Belonje, van beroep bier handelaar, wonende te Gouda, om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit van bet perceel Kei zerstraat no. 87, alhier. Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren by hen inbrengen. Het Geaieeateiyk Woningbedrijf. Het Gemeentelijk Womngbedry! heeft hlykeiis de balansen en winst- en verlies rekeningen over 1922 een nadeeiig saido opgeleverd van 28.U27.52, waarvan ten laste der gemeente komt 11.388.12 (1921 14.811.69). Gemeentelijk Grondbedrijf. Blykens de balans en de winst- en ver liesrekening van het Gemeenteiyk Grond bedrijf heeft de gewone dienst over 1922 een voordeelig saido opgeleverd van J 1682.50 tegen 1497.50 over 1921, cn sluit de buitengewone dienst met een nadeeiig saldo van 4.411.69 tegen 4.494.19 over 192 L 6e Koomsche Districtsdag. Onder leiding van den heer J. C. Rietveld, voorzitter der Federatie van R. K. Propa- gandaclubs in den Statenkieskring' Gouda, had Donderdagavond j.l. in het Bondsge- bouw, een vergadering plaats van de bestu ren der R. K. Goudsche Propagandaclubs, tot vorming van een plaatselyke commissie voor voorbereiding en regeling van den 6en Koomschen Districtsdag. Tot bestuur der commissie werden geko zen de heeren J. C. Rietveld, voorzitter; A. van Velgen, secretaris en C. Verkley, pen ningmeester, terwyl de commissie onderver deeld werd in de navolgende sub-commis- siën: I. Reclame-commissie. Voorzitter: C. Verkley. Leden: N. Koest en C. Schenk. II. Propagsnda-commissie: Voorzitster: mej. Jos. Kabel. Leden: de dames J. M. Tholens, B. Rynaarts, M. Jorink, D. Koe mans, G. Groenendijk, M. Jansen, J. Meeu weren, W. Veiby, W. van Loon. III. Regelings-Commisaie. Voorzitter A. van Velsen. Leden: J. Agten, C. A. B. Bant- zinger Jr., A. J. Kraan, G. Kasbergen, N. Roest en C. Verkley. IV. PerscommisBie. Voorzitter: A. C. v. Berkel. Leden: J. Agten en J. C. Rietveld. Goudsche Winkeliersvereeniging. De Goudsche Winkeliersvereeniging houdt een algemeene ledenvergadering op Don derdag 26 April des avonds 8 ft uur in Ho tel de Zalm. De agenda vermeldt o.m. een korte uit eenzetting door den Directeur der Midden- standsbank alhier over den Middenstands Girodienst en mededeelingen van het be stuur. Verder zal de heer P. A. Hilfman spreken over „Hoe voeden wy onze jonge middenstanders op". Volks- en Schoolbad. In de afgeloopen week werden in het Volks- en Schoolbad verbruikt 806 kinder baden, 198 kuip- en 236 sproeibaden, totaal 1240 baden. De Mei-viering van de S.DA.P. Voor de af deeling Gouda van de S. D. A. P. zal Zaterdag 6 Mei in de feestvergade- ring voor het Meifeest als spreker optre den Mr. Mandeis. Verdronken. Gisteravond is de 28-jarige C. v. H. in de nabijheid van Reeuwyk vermoedelyk door de duisternis misleid, met zyn fiets te wa ter geraakt en jammerlijk verdronken. Thalia-Theater. Het journaal geeft de herdenking van den 76en jaardag van den beroemden Edi son, de officieele ontvangst in Algiers van de deelnemers aan den Citroënyautaexpeui- tie door de Sahara, olifanten gebezigd voor het vervoer van boomstammen, een prach tig variété-nummer bestaande in buitenge wone evolutiën door een heer en dame op het slappe koord, enz. „Jonge Liefde" is een dolle klucht in 2 actan waarmede men zich goed amuseert. Het hoofdnummer „Au Bonbeur des Da mes", de r",am van een Warenhuis te Pa rijs, is de geschiedenis van een wees welke met haar jonge broertje onderdak komt zoeken by den oom, een handelaar in stof fen, die oorspronkelijk een goed beklante zaak had, doch door de oprichting van het Warenhuis bezig is naar den kelder te gaan. De directeur van het Warenhuis neemt het meisje in dienstbetrekking; pogingen old met hyar te gaan dineeren stuitten af op bvwr fatsoenlijkheid; toch doen lasterpraat jes onder hèt Warenhuispersoneel omtrent het meisje spoedig de ronde. Zy neemt haar ontslag. Bij de overhandiging van haar ge tuigschrift komt het tot een verklaring tus schen haar en den directeur cp de heer Am- brioia verzekert aan het slot dat zy de vrouw van den directeur wordt. Het ia een uitnemend gespeeld filmwerk, geeft tevens mooie tafereelen uit Parijs te aanschouwen, on. een prachtig uitzicht vanaf de Eifeltoren, aankomst aan bet sta tion St Lazare en de warenhuisdruk te. Het orkest zorgt voor goed gekozen 1 zikale illustratie en de beer Ambrioln le vert een explicatie waarnaar men met groot genoegen luistert vergadering Goudsche Winkeliersvereenl- ging. 30 April. 8 uur. Bovenaaal het Schaakbord. Ledenvergadering „Mercurius". UOUDERAK. _J de landbouwers1 u/ V. en L. V. heeft een noodslachting plaats gehad van een kalf. Het vleesch werd voor de consumptie afgekeiird en is onder politietoezicht be graven. HAASTRECHT. Gisteren speelde Sparta I en Sportclub II en G. S. V en Sportclub I vriendschappelij ke wedstrijden op het Sparta-terrein. De uitslag is: Sparta I en Sportclub II 2—2. G. S. V. I en Sportclub I, eindstand 11. Na verlenging van den wedstrijd won Sportclub met 21. Gisterenmiddag kwam het zesjarig zoon tje van den heer S. al spelende de Ooievaar straat uitloopen, toen juist een auto de Hoogstraat passeerde. Het ventje kwam in botsing met den auto, dje echter heel gauw stopte. Het kind werd opgenomen. Dr. Hakkenberg verleende spoedig hulp en heeft de bekomen verwondingen verbonden. Naar wy vernemen had de bestuurder geen schuld. De toestand van het jóngetje was hedenmorgen bevredigend. 26 April, 8 uur. Bovenzaal „H«t Schaak bord", Ledenvergadering Goudsche Ver. voor Genees-, Heel- en Verloskundige Hulp. 26 April. 7ft u. Raadzaal Stadhuis. Varg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 26 ApriL 8ft uur. Hotel da Zalm. Ledee- UTT DEN OMTREK. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Verschudigd zegelrecht by vracht te water In de „Goudsche Courant" van 20 April j.l. komt onder „Gemengde Be richten" een relaas voor, getiteld „Meppel in Opstand", overgenomen uit de Meppeler Courant, uit welk relaas blijkt dat de ontvangers der registra tie daar ter stede overgegaan is tot beboeten van meerdere firma's, welke met overeenkomstig de bepalingen van de nieuwe zegelwet (1 Maart 1922) het verschuldigde zegelrecht bij vracht te water hebben voldaan en welke boo ten varieerden van 1100 tot 11700. Enkele passages id dat stuk zijn on juist weergegeven, er zitten zells eeni- ge gevaarlijke fouten in. Het schijnt daarom niet ondienstig het navolgende bekend te stellen. Vooraf zij medegedeeld dabde „Ver eeniging van Werkgevers in de Bin- nenbeurtvaart" zich voor het in wer king treden van deNieuwe Zegelwet in verbinding stelde met den minister van Financiën, om nadere uitleg te verkrijgen omtrent meerdere bepalin gen in het ontwerp wet, welke min der duidelijk voorkwamen. Als gevolg daarvan konden wij dan ook onze clientèle begin Maart 1922 reeds de waarschuwing doen toe komen: dal de schriftelijke kennisgevingen van aankomst van góederen, (op wel ke schifturen aangebrachte goederen kunnen worden afgehaald) zoo ook de ontvangstteekening in het bestelboek gezegeld moeten zijn met f 0.25, ten zij uit deze stukken blijkt dat de vracht minder dan f 10 heelt bedra gen, dat de ontvanger van het goed, die handteekening moet stellen, verant woordelijk ia voor het zegelen, dat het zegelrecht tenzij anders overeengekomen door den ge adresseerde moet worden betaajd, dat op overtreding bij de wet' een boete van f 100 is gesteld. Het geval rn Meppel >fc niet het eerste, medio 1922 vond bm dezelfde redenen een beboeting plaats in Rot terdam, naar aanleiding waarvan wij nadien nog duidelijker de ontvangers van goederen in hun belang voor hun nen „wettelijke verplichtingen" meen den te moeten waarschuwen. Dat onze goede bedoelingen ten deze slecht werden begrepen, bewezen uitlatingen als „wij vervoeren niet meer per ree- dt-rij de IJsel, die maakt het ons met beurtvaart-adressen en zegelkwesties veel te lastig, bij een schipper heb ber wij daar heelamaal geen last van." Meer speciaal nog voor deze wil het ons voorkomen zijn nut te hebben, de in Meppel opgelegde boe ten te herhalen: „De firma Boom en Zoon f 100, „Idema f500, Jan Blom f500, J. van „der Bosch f400, Kuurman f700, Bro- „cades en Stheeman f 1200, firma R. „Houwink f 1300, Jacob vap Esso „f1700, de firma Pasman uit Steen- „wijk, naar men zegt, over de f2000, en henzelve de gevolgtrekking te doen maken, in hoeverre zij hier in Gouda tot nu toe den dans ontsprongen zijn Gouda, 21 April 1923 Directie N.V. „Reederij de IJsel v.h. C. G. VAN DER GARDEN baar onze zienswijze hebben kenbaar gemaakt, zonder dat nog ooit éen van üe bestuurs- of gewone leden dier vtreeniging van de voile gelegenheid tot gedacntonwiaseling heelt gebruik gemaakt, zeil» niet otachoon huu eeu aparte uitnoodiging voor de vergade ring was gezonden. Toch wil het bestuur van de aid. Gouda van den Bond gaarne alle grieven die tegen zijn actie zijn aan gevoerd in het „openbaar" weerleg gen en daarom is het bereid eeu nieu we openbare vergaderiug te beieggen, vi aar een voorstander van de ttijz. Neutrale schooi en een lid vah den Bond v. Ned. Ond. de betwiste pun ten elk van hun standpunt uit zuilen uiteenzetten, soodat belanghebbenden dan ten volle kunnen oordeelen, wat waarheid en wat misleiding ia ge weest. Waar deze kwbstio een spoe dige oplossing vraagt, mag de uid. Gouda v. d. Bond zeker wel een be slissing op deze uitnoodiging voor eeu openbaar debat vragen voor of op uonderdag 26 April 1923. in overleg met het bestuur der schpolvereeniging zal dan dag en plaats worden vastgesteld, als mede de tijd, die iedere spreker in eerste instantie zal spreken en hoeveel tijd elke partij voor debat zal toegestaan krijgen. Het bestuur der aid. Gouda v. d. Bond v. Ned. Ond. vleit zich hiermee het duidelijkste bewijs te hebben ge geven dat het geen misleiding wenscht Het Bestuur der afd. Gouda v. d. Bond v. Ned. Onderwijzer». Secretariaat: Fluw. Siugei 66. Da Bgsaaders Neutral* Schaal Gouda, 28 April 192 Geachte Redactie, Ir. het Vrijdagavondnummer van uw blad komt voor een verslag van de ledenvergadering der vereeniging tot stichting van een Bij». Neutrale school. Waar een verslaggever gewoonlijk met aanwezig is op een ledenvergadering, schijnt het dat dit verslag van de ver eeniging (het bestuur) zelf afkomstig is. in dit verstag komt voor d# ■ede- deeling, dit het bestuur vso de lid Gouda van den Bond van Hed. Ond de mensehen in Gouda heeft mialeld Nu willen wij er op wijien dat wij tot SXtoe (openb. vergadering; Inge zonden ituk en vraagavond - ataeda voor leder toegankelijk) in het open- SPOKT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Goudsche Voetbalbond. Stand le klasse A. Bijgewerkt tot 15 April. Bodegraven 1 10 6 2 2 14 23-9 1.40 Aiphen II 10 5 3 2 13 21-9 1.80 Alphia I 9 4 1 4 9 18-20 1.— Vervantie I 10 8 4 3 10 12-17 1.— Woerden I 1(1 8 1 6 7 18—23 0.70 Zwammerd. I 9 2 1 6 5 6-15 O.06 Eindstand le klasse B. O.N.A. I Gouderak I Moordrecht I Gouda II Schoonh. II Olympia III 10 8 2 - 18 26—5 1.80 10 5 2 3 12 22-16 1.20 10 4 2 4 10 14-22 1.— 10 4 6 8 12—14 0.80 10 8 - 7 6 16-21 ü.tH) 10 2 2 6 6 12-24 0.60 G. S. V. II O. V. A. II A. L. T. O. I Weerden II Alphen 111 Bodegr. II Stand 2e klasse A. 9 7 1 1 15 55-9 1.67 10 5 8 2 13 18—7 1.30 10 6 - 4 12 17-14 1.20 10 4 6 8 17-80 0.87 10 3 1 6 5 11-21 Q.50 8 3-85 0.88 Alphen UI 2 verliesp. w. n. 0. tegen Gouwsluis. Stand 2e klasse B. Haastrecht I 12 9 1 2 19 38-13 1.58 Zwervers I 12 5 5 2 15 31-21 1.25 Gouda III 12 0 2 4 14 20—£1 1.17 Oudew. I 11 5 2 4 12 27-20 1.09 Zevcnh. I 12 8 8 6 9 23-27 0.75 Olympia IV 12 4 - 8 8 27-27 0.67 Espérarice I 11 2 1 8 3 12-49 0.25 *Espérance 2 verliespunten w. n. o tegen Oudewater. Eindstand 3e klasse A. Alphia II 8 6 - 2 12 19-10 1.50 Gouda IV 8 5 1 2 9 28-0 1.18' Woerden III 8 4 - 4 6 11-23 0.75* Zwammerd. II 8 2 1 5 3 8-13 0.88* Bodegr. III 8 2 - 0 2 4-13 0 25* Woerden III, Zwammerdam II, Gouda IV, Bodegraven III elk 2 ver liespunten w. n. 0. Stand 3e klasse B. O. N. A. III 11 6 5 - 17 23-10 1.55 11 7 1 8 16 26-14 1.87 12 0 4 2 10 25-11 1.33 10 4 1 5 9 32-23 0.90 11 2 3 0 7 10—25 0.07 12 2 2 8 0 22-30 0.50 11 3 2 0 4 17—42 0.! Oudewater II 2 verliesp. wegens staken tegen Moordrecht en 2 verlies punten w.n.o. tegen ALTO. III Schoonh. Stolwijk (3 S. V. III A.L.T.O. II Moordrecht II Oudew. II Eindstand 4e klasse A. Alphia III AL.T.O. III Boskoop I O.N.A. IV Waddinxsv. I Vivantie II 10 5 2 3 12 32-10 1.20 10 0 - 4 12 18-12 1.20 10 4 4 2 12 17-18 1.20 10 5 1 4 11 17-15 1.10 10 2 8 5 7 22-31 0.70 10 2 2 0 0 11—25 0.60 Eindstand 4e klasse B O.N.A. IV 12 10 1 1 21 54-7 1.75 Haastrecht II Bergamb. I Gouda V G.S.V. IV Schoonh. II Stolwijk II Stolwijk Haastrecht. 12 12 12 12 12 12 8 1 8 17 42-10 1.42 7 2 3 10 80-8 1,83 4 2 8 10 18—30 0.83 5 - 7 10 18—37 0.83 4 1 7 9 25-22 0.75 111 1 8-75 2 verlieap. w.n.o. tegen Wedstrijduitslagen van Zondag 22 April 1923 Kampioenschap van Nederland. Deventer: Go Ahead—R.L.H. 2—0 Oefenwedirtrijd Ned Elftal. (Terrein Sparta) Rotterdam: Feyenoord—Ned. Elftal 2—0 Westelijke afdeelmg. le klasse. Den Haag: Quiek—U.V V. Haarlem: Haarlem—H BS. 0—0 Overgangsklasse. Amsterdam: V.V.A.—H.P.C. 1—2 Den Haag: A.D.O.—V.U.C. 1-2 Schiedam: 8.V.V.-Hilversum 0-0 Dordrecht: O.D.8 Excelsior 1—0 2e klasse B- Hihrersum: Victoria—D.6.8. 1—8 2-1 0-8 2-0 1-2 3e klasse F. Leiden; L.F.C.-V.C.S. Kampioenwedstrijden. Wedstrijden bedoeld in het rapport betreffende een nieuwe competitle-i^. deeling. Den Haag: (H.V.V.-terrein) A.8.C.—D.H.C. Reserve 2e klasse. Gouda: (terrein Olympia) Xerxes Il-U.V.V. II Vriendschappelijk. Gouda: Gouda-rSt. Hooger O.N.A.—IJselskring Elftal 1—0 Gouda—Steeds Hooger 1—2. Gouda stelt zich op met 1 invaller oor Spee, terwijl Steeds Hooger met invallers binnen de krijtlijnen treedt. Scheidsrechter de heer Verkaaik. Gouda speelt met den wind in den rug en is daardoor meer aanvallend, terwijl van een absolute meerderheid geen sprake is, omdat St. H. tactisch r<n weldoordacht speelt en daardoor zelfs zeer gevaarlijke tegenaanvallen onderneemt. De voorhoede vat) Gouda hangt als droog zand aan elKhar en elk verband is volkomen zoek. De aam al van St. H combineert keurig en valt bizonder op de goede controle die het binnentrlo over het leer heeft 11 links en rechts zuiver aangeven. Geheel onnoodig bewerkt Groenewoud Sr. even buiten het strafschopgebied den bal met den hand en de vrije schop wordt onhoudbaar in het net gedeponeert. (0—1). Hierna is de Gouda-voorhoede in ac tie. Een voorzet van Cattel loopt de linksbinnen jammerlijk tegen keepers boddy en wordt gered. Even daarna bewerkt een St. H.-back met geheel opzettelijk het leer met de hand; do penalty wordt door Groenewoud mot een zacht rolletje aangegeven en weg getrapt. Nou eenige schoten van den Gouda- liukskinnen volgen, maar door het slechte verband in de voorhoed* is cezo niet in staat de R'damsche ach terhoede te passeeren. In de tweede helft heeft St. H. bet voordeel van den steeds sterker wordenden wind. Onze stadgenooten cmdornemen de eerste aanvallen. Voor zetten van links en rechts verwekken et-nige scrimmages voor het R'dam sche doel, maar worden tenslotte ge red. Steeds dichter komen de gasten bij Boere en een goede voorzet van rechts wordt keurig door eeu links binnen ingekopt. (6—2). Kort hierop volgen eenige voorzetten van de lin- kerwing van Gouda. Een goed geno men corner kopt Walthie keurig in; keeper stopt, maar via de paal vHegt bet leer in het net. (1—2). Keurig combineerend komt de Rot terdamsche aanval telkens voor Boere en doordat Steeds Hooger zich niet volkomen geeft, worden de uanvallen afgeslagen. De Gouda-achterhoede dringt moer op en zet de voorhoede aan het werk. Beide doelen worden evenwel voor verder onheil bewaard. St. H. blijft met deze cijfers overwinnaar van deze vriendschappelijke ontmoeting. Gouda gaat steeds door met oefen wedstrijden te spelen tegen sterkere e'i meer geroutineerde elftallen, om daardoor beter de zwakke plekken te kunnen opsporen. En er zijn er vele aan te wijzen. Al is het spel in de beide vriend schappelijke ontmoetingen onzer stad genooten tegengevallen, ze hebben ge leerd voor de nog resteerende kam- pioensontmoeting, waarvoor we de ge heele ploeg zouden gehandhaafd wil len zien. TeaaisscB. W edstrijd uitslagen 2e klasse E. Rotterdam: Adno-Sido (Rotterdam) 2-2 Den Haag: Houtrust-T.I.O.D. II Gouda 5-2 MARKTBERICHTEN. Ratterdaauch* Veemarkt. Maandag 28 April. Aanvoer: 674 v*tto runderen^ 214 vette en graskalveren, 87 schapen en lammeren, 6f6 paarden. Pryxen: Runderen 1* kw, L17ft—1.20, 2e lew. 1.16—1.20, 8e kw. 1—1.90, Own le kw. 1.16—1.10, 2e 1—0.90, Kalveren le 1.60-1.80, 2e 1.40-1 J0, Se ƒ1.06— 0.96, varkens le 0.92-0.94, 2e 0.80-0.88, Se 0.82-0.78, licht soort le 0.80—0.96. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 772.0 te Seydiafiord. Laagste stand 748.9 te W< enen. Verwachting: Meest matige noordelijk* tot westelijke wind, meest swaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschynlyk lichte regen- of hagelbuien, xeifd* tempera tuur. Licht op. 22-23 April 7.38 n.« 4.18 28-24 April 7.40 n.m.—4.48 v.m. 24-28 April 7.41 n.m.-«.t4 tj». 25-20 April 7.43 iijb.-4.18 r.m. 26-27 April 7.44 4.11 v.m. WISSELKOERSEN. a April IMS. tl April 28 ApriL Officieel. Londen U.88% 1L89H Berlijn 0.0OM 0.00876 Parijs 16.97 ft 17.06 Brussel 14.67ft 14.78 Zwitserland 4êJ7ft 46.84 0.0086 0.00* Kopenhagen 46J0 48.20 Stockholm 68-88 68.82% Christianla, 46.80 46.62% New-York 2.66% 1.65%

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2