it Blad. I JU- EK Iht hi MukuluiiilNi gabauwÉ UM M EarM> vu DAVID LYALL - EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ■o. 15217 Dinsdag 24 April 1823 62*Jaargang Een nota van de Duitsche Regeering verwacht. lezen I kil VIS' WENA iplsran, van I, Gouda. abrlakan EKEN FEUILLETON. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen ZOON GOUDA. 8«' xakkaa (Wordt vervolgd) toen I Als lente en jeugd niet zoo gauw tot het verleden behoorden, zouden ze véél min- der gewaardeerd worden. VERK PEN, ICHT- ITEN, 3DING. RRITZEN. 1203 100 tfna voor niets ASSEN. nemen in uur, Woensdag 1 uur, Zaterdag 10 uur, beslist jdsomstandig- tEN- n KIN- mten, en zul- ■koopen in itmt, Stub. voor sma- VERSPREIDE BERICHTEN. DUITSCHLAND. Een Nederlander voor het Landeagerkht te Berlijn. Naar de Berlijnsche berichtgever van het Hbld. meldt, wordt het proces-Zwaan voort- »8 66, 78, ƒ90, 30, ƒ35, ƒ45, Het huwelijk van den hertog van York. Alle» i» thans bezig met de voorberei ding van het huwelijk van den hertog van York, den tweeden zoon der koning», met Lady Elisabeth Bowes Lion, dat Donderdag plaats vindt. Er is een groote vraag naar plaatsen op de tribunes, die hier en daar op goede plaatsen lang» den weg van het paleis van Buckingham naar de abdy van Westminster sjjn opgeslagen. Vanavond sullen braid en bruigom de ontvangst be wonen .die.de koning en de koningin aan bieden aan eenige duizenden gasten uit al- WORMERVÖfc De uitvaart van prins Kite. Het stoffelijk overschot van den Japan- schen prins Kitasjirukawa, den zwager van den Mikado, die dezer dagen bij een auto- mobielongeluk in Frankrijk om hot leven is gekomen, is gisteren met het Japansehe s.s. „Katoi” uit Marseille naar Japan ver voerd. In het Japanseh gezantschap te Parijs heeft een rouwdienst plaats gehad, waar van graaf Matsoedahira, opperceremonio- meester aan het hof te Tokio, die toevallig in Parjjs toefde, de leiding had. Uit Tokio was hem den tekst getelegrafeerd van de ritueele gebeden, die moesten worden ge zegd. J. T. WEBSELINK—VAN BOSSUM. (Nadrok verboden.) afe grondstof srtreffen. De rede door Poincaré in het departe ment de la Meuse Zondag gehouden, waar aan het voornaamste gisteren reeds door ons werd ontleend, geeft de Belgische staatsman, de Bronckere aanleiding in le Peuple, het Brusselsche blad, er op te wij zen dat Poincaré zich beijverd heeft om haat te verwekken door een beroep te doen op de geschiedenis. De Brouckere vraagt zich af, of Poincaré op dit oogenblik wel een bepaalde politiek volgt. Het komt hem voor, dat Poincaré tweeërlei politiek voert, die wel eenigszins met elkaar in strijd is. Van den eenen kant hitst hij de gemoede ren op om een overeenkomst onmogelijk te maken, zoodat de „Temps" en de „Echo de Paris” hem luidruchtig toejuichen en van den anderen kant bereidt hjj tot het groot ste ongenoegen van dezelfde bladen een ontwerp van een regeling voor, dat Barthou en Delacroix zullen uitwerken en dat, of ficieel of officieus aan Engeland medege deeld, den weg naar ernstige onderhande lingen moet openen. Verder betoogt de Brouckere, dat Duitsch- land al meer en meer naar onderhandelen neigt en dat de Duitsche regeering blijkt bereid te zijn tot een nieuw onderzoek van de kwestie, terwijl van Fransche zijde in gezien wordt, dat Engeland een aanbod van 40 milliard zou steunen. Ten slotte wijst de Brouckere er op, dat Curzon wel duidelijk te verstaan heeft ge- lerlei kringen van de uitgaande wereld. Te vens zullen de huwelijksgeschenken s(jn uit gestald. Morgen zullen da koning de ko ningin een feest gaven voor hun personeel, en gevolg, terwijl Woensdag een diner «1 worden gegeven aan tal van voorname lie den, die tot bijwoning van het huwelijk zijn uitgenoodigd. Op den trouwdag organises- ren theathers en restaurants In het Want end speciale feesten, FRANKRIJK. De staking der midinattee. De „Chambre Syndicale de Couture” te Parijs heeft met het oog op da el schen dar stakers de uitsluiting geproclameerd. De Brouckère becritiseert de rede van Poincaré. De conferentie te Lausanne hervat. leggen, dat het college van deskundigen, dat Hughes voor oogen zweefde, zal wor den vervangen door een college van entente- autoritei ten. Hier zou op zijn minst moeten worden verlangd dat ook Amerika en En geland in zulk een college zouden zyn ver tegenwoordigd. Omtrent de vierde kwestie, de demilita- risatie van het Rijnland, heeft Duitschland aan zjjn bereidwilligheid geen twijfel ge laten, mits ook aan de andere zijde van de grens een strook hetzelfde lot ondervinde. In een opzicht zou Duitschland echter in alle geval op zjjn stuk moeten blijven staan; dat is dat de ontruiming van het Roerge bied bij deze onderhandelingen niet als pand mag gelden. Dit belet niet de aanvaarding van het voorstel van Curzon. De beslissing kan echter eerst over en kele dagen worden verwacht, en jal waar schijnlijk in den vorm van een nota worden gegeven. De partijleiders zullen eerst Woensdag of Donderdég met de resultaten van de be raadslagingen der regeering op de hoogte kunnen worden gesteld, het zal dus wel laatst dezer week worden eer de nota zal worden verzonden. Als gevolg van de rede van Curzon en onder den invloed der verleden week in den Rijksdag tot uiting gekomen opvattingen en wenschen der partijen, kan binnenkort een belangrijke stap van de Duitsche Re geering verwacht worden. In welken vorm deze stap der regeering zal worden gedaan en tot welke beslissin gen hjj zal leiden hangt af van het resul taat der besprekingen, die op het oogen blik worden gevoerd en waarbij vermoede lijk ook de leiders der rjjksdagpartjjen, der industrie en der financiën zullen worden gehoord en die eerst over eenige dagen zul len zjjn afgeloopen. Bü de overwegingen der Rijksregeering staat natuurlijk de vraag op den voorgrond of zij een nieuw nauwkeurig omljjnd voor stel zal doen, zooals Curzon wenscht, dan wel of zij er door doeltreffende stappen op wijzen zal, dat het jongste Duitsche aan bod, tot welks overhandiging het te Parijs niet gekomen is, nog steeds geldig is en dat Duitschland bereid is op den grondslag van dit aanbod onderhandelingen omtrent de bijzonderheden aan te knoopen. In parlementaire kringen is men van oor deel, dat de regeering óf bjj de ondertee- kenaars van het verdrag van Versailles, óf bjj een der voornaamste leden der En tente er op moet wfjzen, dat het aanbod- Bergmann wordt hernieuwd en nogmaals in discussie gebracht Van een z(jde, die haar inlichtingen blijk baar uit de onmiddelljjke omgeving van Ro senberg heeft, wordt gezegd, dat de rijks regeering stelselmatig een aantal vragen tel hebben te overwegen, dl© zich van zelf voordoen, zoodra men besloten heeft te vol doen aan de aansporing, die lord Curzon tot de Duitsche regeering heeft gericht. Dan is in de eerste plaats de vraag of Duitschland de eerste zal zijn, die spreekt. Theoretisch is daar veel tegen in te bren gen, in het bijzonder dat Duitschland’s laat ste vporstel niet is aangehoord en het daar na het onrecht van de Roerbezetting heeft ondergaan. Evenwel heeft Curzon zich niet als moreel scheidsrechter, maar slechts als practisch bemiddelaar opgeworpen. De op vatting van Duitsch-nationale zijde als zoude men met een soort val te doen hebben, die Curzon in overeenstemming met Frankrijk voor Duitschland heeft op gezet, is stellig onjuist Het is dus prac- tisch om niet te blijven staan op de volg orde, die volgens het Duitsche rechtsgevoel de juiste zou zijn geweest. De tweede vraag i> volgens dezelfde bron of Duitsch land verder kan gaan dan het voorstel Bergmann, gelijk Curzon blijkbaar ver wacht Nog moeilijker is de derde vraag, «f Duitschland er zich bjj neer zou kunnen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda on omstreken (beboerende tot den bezorgkring) 16 regels 1.30, elke regel moor ƒ0.25. Van bulten Gouda on den bezorgkring: 15 regel» 1.55, elke regel moor 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummor 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELlNGENi 1—4 regels /2.05, elke regel moor fOM. Op do voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden modedeolingen b(j contract tot zoor gerodveoor- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiled» boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. OOSTJÖNRIJK. Een dezer avondsé;\«n schrijft mm uit Weenon, stond op den Schottenring, oen ven de drukste straten van Wiesen, oen onafzienbare rij el eet rise he trams stil. Voor den eersten wagen stond een groote troep menschen, die heftig betoogden. De men* schen, die zich vlak bij don wa^n bevon den, lagen op de knieën of stonden voor* over gebogen en beijverden zich een levend wezen onder den wagen te ontdekken en weg te halen. Wat was er gebeurd? Ze nuwachtige vrouwen geraakten in de grootste opgewondenheid, omdat zü ge loofden, dat het raadseiaehtige voorwerp daar onder de tram «en mensch was, en on der de nieuwsgierigen, die wat verder af stonden, gingen de vreeneiyste verhalen rond. Eindelijk, na veel gevraag, bleek wat de quaestle was. Een vrouw was heel genoegelijk met haar lievclingsklp in den arm op den Schottenring ann het wande len, toen het dier plotseling hiid kakelend weggevlogen was, om onder een tram te verdwijnen, die juist om den hoek kwam. Een in goed Weensch uitgestooten kreet: .Jessös, mei Hendlt” maakte den wagen bestuurder erop opmerkzaam, dat er tets bijzonders was gebeurd, en met een ruk bracht hij zijn wagen tot staan. Het dade lijk ingestelde onderzoek wees uit, dat de „Hendl" wel angstig, maar toeh heelhuids, tnder de inrichting zat, die voor aan den (iOI BSUIE COUtVVT ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. la’s algemeen ukw« neme meat ik er wel goed aan doe. Laat ons nu naar huis gaan en spreek er van daag niet meer over met mij. Zwijg er in de eerste plaats over tegen mijn broeder. Ik moet tijd hebben, om aan dt gedachte te wennen.” „Je zult alles hebben, wat je wilt,” antwoordde hij en glimlachte even, toen zij zich haastte om hem voorbij te komen en het hek te bereiken. Mis schien vreesde zij, en wel heel erg, dat hij haar een kus zou willen ge ven; maar indien dat al in zijn voor nemen had gelegen, dan liet hij er aPhans niets van merken. Hierin toon de hij zich een verstandig man, want ongetwijfeld zou het zijn zaak bena deeld hebben. Zij versnelde haar pas om den open weg te bereiken, toen zij tot haar ontsteltenis merkte, dat het bijna half twee was en dat Patrick zich zou ver bazen over de vertraging van het middagmaal. „Indien ik morgen vertrek om mijn zaken te Glasgow te regelen, mag ik dan ’s avonds terug komen en vanaf het station te Seadoon naar huis gaan, of wil je mij voor mijn zonden naar een hotel in Glasgow verbannen?” vroeg hij nederig, toen zij den roo- den zandsteen van de nieuwe kerk in het zicht kregen, die van den kent van den weg de kleine, grijze pasto rie er achter geheel verborg „Wees niet dwaas, natuurlijk rijt ge welkom, als u komt; maar mag ik u nog eens vragen niets tegen mijn broer te zeggen? Ik zou het liever zelf op mijn manier en op den lijd, dien ik geschikt vind, vertellen „Lieve, ik laat alles aan jou over,” antwoordde hij. „Indien je mij maar de zekerheid geeft, dat je niet terug zult komen op je belofte." ,.Ik denk niet, dat ik dat zal doen; tenminste niet zonder goede reden," antwoordde zij; maar haar stem was eenigszins onvast, en zij verlangde bo ven alles in staat te zijn zich in haar eigen kamer te kunnen zien en met zichzelf in het reine te komen Maar dat was haar ontzegd. Toen zij tóch door het hek spoedde, zag zij Janet Aiken verlangend uit de keukendeur naar buiten kijken, en de geur van geroosterd schapenvleesch vervulde de lucht. „Ik weet zeker, dat u honger zult hebben, mijnheer Crewe,” zei zij. „Mijn dienstbode kijkt al naar ons uit Zooiets is nog niet opgeteekend in de annalen vah de pastorie, voor zoover ik mij kan herinneren. Ik denk dat Pat in de studeerkamer zal tójn. Daar komt hij ook al aan, om naar ons te informeeren.” „Ik ben de schuldige,” riep de heer Crewe bijna vroolijk. „Wij tójn naar een bosch gewandeld, en daar het *t eenige bosch schijnt te tójn, waarmee gij hier kunt praten, is het een Hink eind weg.” „Hij spreekt over de boeschen van Rochallan, Pat,” tei Alison snel, ter wijl zij langs haar broer heen ging durend gerekt,vooral omdat omtrent het verleden van mevrouw Zwaan allerlei ont hullingen worden gedaan, die som» vóór, som» tegen haar pleiten. De verdediger van Zwaan heeft een aantal getuigen laten dag vaarden die verklaarden dat mevrouw Zwaan vóór haar huwelijk als „blonde Ma rie” een vaate bezoekster was in beruchte bar». Ook haar suster gaf toe dat z|j met mevrouw Zwaan dikwijls was uitgegaan „en kleine avontuurtjes met haar beleefd”. De verklaring van getuige Hecht, de beste vriendin van mevrouw Zwaan, was een soort revue van bars en „diele” in de mid dens tad. De moeder van mevrouw Zwaan deelde mede, dat de broeder van bekl. by haar was gekomen met het verzoek, haar doch ter te bewegen de aanklacht in te trekken, „er zou daarbij op een paar miillioen niet gekeken worden.” Ook werd een getuige gehoord, de in voorarrest gedetineerde Stahl, vroeger eige naar van een nachtlokaal; hij verklaarde dat mevrouw Zwaan voor haar huwelijk dik wijls zijn etablissement bezocht. Zy ont kende dit met klem. Op de vraag van den president, waarom Stahl als getuige in dit proces optrad, antwoordde hy, dat hy er in de courant van had gelezen, waarop hy een mede-gedetineerde had toegevoegd: „daar wordt weer een onschuldige ge straft.” Gedurende het getuigenverhoor werd be klaagde zeer onrustig, zoodat de president zich genoodzaakt zag hem uit de zaal te doen verwyderen. O pde vraag van den president aan den getuige Stahl aan wiens waarheidslief de sterk getwyfeld werd of het geen doorgestoken kaart was tusschen hem en beklaagde, waarbij de Nederlandsche gul den een rol speelde, bleef de getuige by zyn verklaringen met de opmerking: „ik kan met den gulden in de gevangenis toch niets beginnen.” ENGELAND. De Zomertijd in Engeland. De Britsche zomertijd, waarbij de klok ken een uur achteruit worden gezet, ia Zondagmorgen om twee uur in werking ge treden. uig, nee piauvs- Victor aan het oorlog zelf had aan- waartegen men zich Duitsche zyde had verzet. Frankryk, Italië, België, Spanje, Uryguay, Brazilië en Chili hebben deze benoeming goedgekeurd, dat de Engelache vertegen woordiger zich by het voorbehoud van de Zweedsche regeering aansloot. 36 - Je zoudt eenigen van de menschen kunnen helpen, waarvan je goede hart yol is, en ik zal je nooit,vragen, wat i« «et het geld hebt gedaan. Ik hob leven doorgebracht met het te verdienen en nu haat ik het. Het is w®t bij machte om een mensch een greintje geluk of vrede te bezorgen. „0 neen,” zei Alison zacht. „Het «oet alleen goed besteed worden, het °P het altaar worden gelegd. Het 8P>jt mij zoo voor u; het schijnt, dat u alles in het leven gemist hebt, en meende, dat ik de eenige was, die bedrogen uit was gekomen.” Haar toon was zacht, de blik uit a?. .°°8«| 100 lieftallig vriendelijk, ««hij een stap nader waagde. d.’i’T-* »ii dan en laat mij, ken er*’ ietg Vtn -«THjkakte een lichten zucht, «j «ch tot hem wendde. u maar irf kan beloven. Ik weet zelf» niet, of geven dat de Engelache regeering beslist zal optreden zoodra Duitschland een aan bod doet, terwijl het overigens met den dag duideiyker blijkt, dat Engeland niet zal toelaten, dat het gestelde vraagstuk, waar mede zyn levensbelangen zijn gemoeid, buiten Engeland om MU opgelost worden. De vertegenwoordigers van de uitnoodi- gende mogendheden, voor de vredesconfe rentie te Lausanne hebben in hun eerste bijeenkomst het programma en de werk methode vastgesteld voor de nieuwe onder handelingen. Er worden drie afdeelingen ge vormd, comité’» genaamd. De eerste afdee- ling, onder voorzitterschap van sir Horace Rumbold, zal zich bezig houden met de po litieke artikelen van het verdrag en het justititeele stelsel in Turkije, de tweede, onder voorzitterschap van generaal Pellé, met de financieele en sanitaire bepalingen en de derde, onder voorzitterschap van Mon tagna zal voornamelijk het onderzoek ter hand nemen van de oeconomische vraag stukken, met inbegrip van het commercieel stelsel in Turkye. Ismet pasja heeft met dit plan ingestemd. De aangelegenheden van het Saargebiea hebben reeds direct een onderwerp van be langrijke besprekingen uitgemaakt. Bran- tihg heeft met groote gematigdheid het standpunt van de Zweedsche regeering uit eengezet .Van den anderen kant heeft de voorzitter van de regeeringscommissie in het Saargebied indruk gemaakt op den Raad met zyn uiteenzetting en aantooning van de wezenlijke doeleinden, welk© de Duit sche regeering en haar4*rtsgenwoordigers in het gebied nastreven. De vergadering vond plaats met gesloten deuren, maar een van de weinige getuigen heeft den indruk weergegeven dat de atmosfeer van de by- eenkomst van het begin tot het einde zwaar geladen was; het kwam echter niet tot een uitbarsting. Men kan zeggen, dat de mee- ning van den Raad over de zaak tot uit drukking kwam in de stemming over de motie naar aanleiding van de vervanging van Victor, het Saarlandsch lid van de re geeringscommissie door Lang, het plaats vervangende lid, dat Dr. Victor aan het einde van den gewezen, doch toen van ,,Het spijt mij, dat wij je hebben la ten wachten Ik ben zoo aanstonds weer beneden.” Zij liep vlug naar boven, naar haar kamer en na haar hoed op haar bod te hebben gelegd, ging zij voor de toilettafel staan, om naar haar haar te zien. De zachte blos op haar wan gen, het vreemde licht in haar oogen trof haar, en het scheen haar toe, dat zij er jonger uitzag dan den vorigen dag .Geen dwazen zoo groot als oude dwazen, o Alison Fleming! Welk een dag! En hoe zullen wij het overige van den dag door komen? Pat moet hem- een poos van mij overnemen voor oen wandeling langs het strand, want eenigen tijd moet ik toch voor «ij* zelf hebben, na dit allee.” Toen zij de eetkamer weer binnen ging, wachtten de anderen reeds en het vleeach stond al op tafel. Zij nam snel haar plaats aan het hoofd der tafel in; Pat sprak het gebed uit «n begon daarna het vleescn te snijden en was zeer spraakzaam. Het was hem buitengewoon aangenaam het hoofd van de ijzergieterij te gast te hebben en hij aanvaardde het bezoek als een gelukkig voort eek en Maar bij was verbaasd, dat Alison, gewoonlijk even als Martha, zoo druk en overbezorgd bij de minste verandering in hun huis houdelijke aangelegenheden, zich zoo weinig moeite gaf om het den heer Crewe aangenaam te maken. Nooit was de tafel hem zoo eenvoudig voor- gekomen, nooit het voedsel zoo woon. Hij schreef het toe aan het raadsel achtige in den aard zijner zuster, dien hij nooit goed begrepen had; maar nh was blij te zien, dat zij zoo kalm gestemd scheen Patrick Fleming tel de onder zijn gaven niet die van sehorp opmerker, anders zou hij heet gemakkefijk hebben kunnen zien, nat zijn zuster volstrekt niet kalm gestemd was. Er was een gejaagde zenuwach tigheid over haar; aan tafel sprak zij heel weinig, wat de dominee niet op merkte, daar hij zelf veel sprak. Zoo dra de maaltijd voorbij was. veront schuldigde Alison zich, en verliet hen. „Ik ben moe, Pat en wil wat geen ruston, voordat ik naar de Zondags school ga.” „Nog meer kerk?" vroeg de neer „Ik heb om half drie eert, bijbel- klasso, mijnheer Crewe,” angroordde ril. „en ik zal u niet zien voor thee tijd. Indien Pat u een wandeling langs de zee laat maken, zorgt u er dan voor, dat hij u om vijf uur torug brengt, want ik beloof niet, dat ik met mijn thee op een van u beiden wacht. De woorden wekten bij Patrick Fleming de levendigste verbazing

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1