wagen ia bevestigd om hetgeen voor den wagen valt weg te schuiven. Met behulp van vriendelyke woordjes en met stukjes brood trachtte men het dier uit z{jn schuil plaats te lokken, maar allea was te ver- geefs. Kigenzinmg bleef het zitten, schud de zijn 'veeren en knipoogde tegeh at .die menschen, die daar stonden te kyken, Wat te doen Eenvoudig een kip te overrijden, een dier, dat onder de huidige financieele verhoudingen een klein kapitaal vertegen woordigt en bovendien allen mannen en vrouwen uit het volk een geliefd huisdier is geworden, was een zoo afschuwelijk idee, dat het zelfs by niemand ook - maar opkwam. Met het gevolg, dat alle passa giers rustig wachtten, tot het eindelek een slimmerd uit het publiek gelukte de kip met een stok weg te jagen, waarna het dier weldra gergepen en aan zijn eigena res werd teruggegeven. Waarna de einde- looze keten van stilstaande wagens zich weer in beweging zette. Verkeer en kip waren gered. BINNENLAND. lie Kij kszui vei inspectie. Het Hbid. veruebuit out op het de partment vau ttiimenl. Zamou ea vau L.UUUO uw, naar aaiueiuiiig vau eeu op- uierKiug uer Dezluuigingsiuspecue, ia eiiumge overweging ia ue vraag, op weiae wijze ook oezuiuigt kun woruea op' uen uteuat oer rijKazuiveiiuapecue, uie belust ia uiet het toezien t op ue uuieviiig der Boterwet (vau 'J Juni luuoj eu op boier- ea Kaas-controie- Btatiouu. Overwogen senijnt zeug te woruea of gedeeltelijk 01 geheeie op- heiiiag vau aezea aieaat mogelijk u. Hei gerucht daarvau neeit ia zuivci- ki-mgeu groote outuiemiiiiiig gewent, omuat men vau beperkiag vau den dienst genade verwacht voor oozeu bo ie mandei. 1)« Carnegie-Stichting. Mr. Cort v. d. Linden volgt mr. A. P. C. v. Karnebeek ais voorzitter op. Bij kou. besluit van 17 dezer is aau jhr mr. A. P. C. van Karneheek, minister van Staat, oud-minister van Buiteni. Zaken, op zijn verzoek eer vol ontslag verteend ais bestuurder te vens voorzitter van de Carnegie sticn- ling onaer dankbetuiging van de vele langdurige diensten noor hem in die flibcue bewezen. Bij hetzeiide kon. bosiuit is tot bestuurslid tevens voor zitter vau genoemde stienting benoemd mr. P. W. A. Cort van der Linden, minister van Staat, lid van den Kaan van State. Huldiging Mr. Goeman Borgesius. Tot het eere-comité voor het huldi gen der nagedachtenis van mr. H. Koeman Borgesius zijn alsnog toege treden de heeren: jhr. Ér. D. A. W. van Tets v. Goudnaan, te 's-üraven- hage, oitd-minister van Buijenl. Zaken; nu. dr. E. van Ketwich Verschuer, burgemeester van Groningen en dr. H. F. R. Hubrecht, oud-lid der Twee de Kamer, te Amsterdam, mr. R. J. H. Patijn en dr. J. W. IJzerman, oud leden der Tweede Kamer te 's-üraveu- hage en Wassenaar. 'lot het uitvoerend comité zijn nog toegetreden mr. J. van Gilse, oud-liu der Tweede Kamer, kantonrechter te Steenwijk en G. Polak Daniels, parle mentair redacteur van het Vaderland. Het dagetijksch bestuur is nu aan- J gevuld en voorloopig als volgt L). hans, voorzitter; J. C. Hoos, secreta ris; mr. P. Droogleever Fortuyn, G. Polak Daniels en mr. dr. W. P. J. Bok, penningmeester. In het vorige persbericht was de lunctie van mr. dr. F. W. J. G. Snijders van Wissen- kerke onjuist weergegeven; zij moet luiden: voorzitter van den Volksbond tegen Drankmisbruik, lid van den Ge zondheidsraad. Burgemeesters-benoeming niet aanvaard. De heer Mr. L. C. van den Steen van Ommeren, hoofdcommies-redacteur ter gemeente-secretarie te Enschedé, die benoemd is tot burgemeester van Alblas8erdam, heeft aan de Koningin verzocht die benoeming in te trekken, apngezien geen rekening is gehouden met zijn uitdrukkelijk voorbehoud, toen hij zich voor die betrekking beschik baar stelde. Een order van de Spoorweg-directie. Reclame-maken verboden. Naar de Tel. verneemt heeft de directiö 'der Nederlandsche Spoorwegen de volgende dienstorder uitgevaardigd: ,,Het is aan het personeel verboden de van den openbaren weg of van den spoorweg af zichtbare oppervlak ten van woningen, gebouwen of ge timmerten, bij spoorwegpersoneel in gebruik en gelegen op spoorwegter rein, te gebruiken, te doen gebruiken, of laten gebruiken voor mededeeiin- gen aan het publiek, zooals reclames of andere dergelijke aankondigingen. Het is alzoo ook verboden op be- I doelde oppervlakten borden, biljetten of opschriften te hebben of te gedoo- gen welke mededeelingen of aanspo ringen betreffende verkiezingen voor openbare lichamen, bevatten." Plaatsvervangend voorzitter van Raden van Arbeid. Zaterdag hebben in het jaarbeursge bouw te Utrecht, onder leiding van mr. G. Nord-Thomson, plaatsvervan gend voorzitter van den Raad van Ar beid te Leiden, plaatsvervangende voorzitters van verschillende Raden vergaderd, ter bespreking van het voorstel der regeering, om het insti- I I te heffen, welk voorstel bereidB door I ue tweede Kamer bij wijziging van I do Kadeuwet is aangenomen. Over- wogen werd om in een aures aan ue I Kerste Kamer mee te deeieii, aat net I voorstel der regeering ue piaatsver- I vuugonde voorzitters overvallen nau eu j nuu gevoelen niet wns ingewonnen. I uoor nuu vervanging door* liet ouusie I nd van eou tiaau vau AroeiU worut net begiusei der pariteit van weruge- I veis eu werKuemers, uat in üe Kuueu- I wei is neergoiegü, gescnouueu. Voorts I oeuraagt ue oooogue oezuunging over aiie Kaden van Aroeiu tezamen uau- wetijKs l H.Uuu, waarvan nog aigaai ue vergoeuing uie 111 üe tooKomsi voor waarneming uoor ieuen zal moeten woruon toegekend, wat nu niet noo- uig is. ue vergadering stelde zich op hei siauupuui, uat oezuunging moest wor- uen oevorüerd en men overwoog oi ue piaaibvervangeiiue voorzitters in ue tooKouist fzij zijn voor o jaren, wuar- I van nauwenjKs ue neiit versireKen zijn uooi üe Kroon benoemd) niet zonuer vergoeuing aan Ue uitvoering van ue ttaueiiwet zouden kunnen meewerken, •lOewei ue plaatsvervanging vau vuoi- pmera in sommige gevallen geen sine cure is geweest. nestelen werd een adres aau ut eerste Kamer te zend eb.' Zeer vei.. onvoorwaarueujKe eu eimeie voorwaar- ueiijae auüae«ieoetuigiugen üauuen uen iinuaiiei-uemer, mr. noruinonisou, rtteus tevoren schniteiijk bereiat. Nederlandsche bouwvakarbeiders naar Frankrijk 7 Naar de Tel. verneemt beginnen de reeus eenigen tiju bestaanue pntnueu ueirelienuo uitzenuing van .Neuenanu- ocne oouwvaaaroeiuers naar ue ver woeste geoieuen van Nooru-FrankrijK, vasiereu vorm aan te uenion. liet piun worut in Frankrijk ten zeerste toegejuicut. e»e Frauscue regeering heeft ver maard, ue Hoiianuscne werkkrachten buarne te zuilen ontvangen. luuien ue Keuerianusche regeering I uereid hlijkt, ueae uitzenuing ie sieu- I «en, is net mogelijk, uat pi.iu. twe^ I uuizend bouwvaKuroeiders in groepen I van ongeveer üonuerd man buinenkort naar Frankrijk wordt gezonden, waai zij, onder Hoilaudsche ieiduig, wer« zuilen kunnen vhiden. Scherper actie tegen geheime branderijen. j Li is een wetsontwerp ingediend tot herziening der bepalingen nopens de opsporingsbevoegdheid met betrekking I ioi ue wet, nouuende nadere hepauii- gen tot verzekering van den accijns op «et gedistilleerd. I ue toeneming van de vervaardiging oinnenslanus van gedistilleerd in ge- «eime branderijen, welke de voor naamste aauieiuing is geweest tot de wet vau iy Mei ly^2, maakt, naar meer eu meer blijkt, een intensief toe- zicnt over liet geueeie rijk, niet name ook op net platteland, noouig. ue dienst der accijnzen benoelt den steun van rijks- en gemeentepolitie en de minister van Financiën is dan ook I reeus in overleg geneden met zijn uuibtgeuooten van Justine en van Biu- xieiiiuuuscne Zaaen en Landbouw. I beuoeiue ambtenaren van politie zulten echter bij de vervulling van die mak deze belemmering onuervuiden, uat hun ter zake van de wet geen zelfstandige opsporingsbevoegdiieiu t«u- KOint. Hei ouuernavige ontwerp is die nende üe politie ten deze met vone- uige bevoeguneid toe te rusten, lie: uoet dit aoor eeiiige artikelen der Ai- gem. Wet van 2o Augustus 1822 op nieuw vast te stellen. G. L. van der Zwaag. f Zondag is te Gaasteriand overleden de heer Geert Lourens van d. Zwaag, vele jaren lid van de Tweede Kamer, 22 jaar lid van de Provinciale Staten van Friesland, waarvan 12 jaar lid van de Ged. Staten en lid van den gemeenteraad van Opsterland. De heer v. d. Zwaag was vroeger een van de bekende voormannen uit de oude so cialistische beweging. Met Van der Zwaag is iemand heen gegaan die in de vroegere Friesche revolutionnair-socialistische beweging I een rol van beteekeius heeft gespeeld en een van de eersten is geweest die het socialisme onder de Friesche ar- beiaers heeft gepredikt. Hij werd in 1»61 te Gorredijk ge boren, was aldaar slager en koopm.. in varkens. Hij voelde zich tot de socialistische I beweging aangetrokken en wijuuezit. niet ijver aan de propaganda, die hij met alleen mondeling voerde, door als spreker op vergaderingen op te tre den, doch ook met de pen en wel in de eerste plaats als redacteur van het socialistische weekblad „De Klok", dat door hem was opgericht en gretig door de arbeiders in Friesland werd gelezen. Van der Zwaag schreef voorts een aantal tooneelstukjes van socialistische strekking en trad mei^gfctl zelf in liefhebben j-tooneelgezelschappem als medespeler op, hetgeen hij op niet-on- verdienstelijke wijte deed. lu 1897 werd Van der Zwaag voor het oude district Schoterland tot lid van de Tweede Kamer gekoien. In het parlement deed hij aich vooral als anti-militarist kennen; de leute „geen man en geen cent voor het mi- iitarisme" werd door hem voor het I eerst aangeheven. Van der Zwaag U nooit in over- I dreven idealisme of in uitersten ver venen; integendeel hij had een nucn- toren kijk op net leven en heeft dien steeds weten te benouden. benalve van de Tweede Kamer, maakie Van der /.waag, zooals hoven reeds opgemerkt, tal van jaren ueei uit van ue Prov. Staten van Friesland, en van Ged. Staten, alsmede van den gemeenteraad van Opsterland. Guoaiiks het feit dat Van der Zwaag teen hij eenmaal uit de Kamer ver- ui ongen was, nimmer opnieuw verko zen werd, niettegenstaande hernaaide pogingen daartoe,' bleef hij nog steeds een zekeren aannang in Friesland be houden. j Van der Zwaag is nimmer lid ge weest van de S.D.A.P., niettegenstaan de herhaalde aanraking met ue voor mannen dezer partij in vroegere da gen. Mevr. P. J. CohenDe Vries, f Mevr. P. J. Cohen—-De Vries, die in de N. Rt. sinus een aantal jaren «aar zoo gewaardeerde „Kindereu uit m n Kias senroef, is voer enkele da gen overleden. Haar werk, de uiociste miniaturen, uie ooit ui on ze laai gObCiireveu ziju over kinderen «wam voort uit een kunstenaarsziel, ie tevens een warm-liefhebbende moe derziel was, waaruüor het zal blijven ïeven voor de geslachten, die na ons komen. Eenvoud en eerlijkheid omlijsten haar kleine, schoone stukken en ais mevr. Conen—-De Vries niets meer geaaan zou hebben in haar leven, dan uit werk te leveren, dan zou ze niet tevergeefs geleefd hebben. Want zij, «ie haar boek lazen en zulten lezen en herlezen, zullen er uit kunnen lee- ren, hoe men tót de kinderen gaan moet, hoe men hen zien moet. Mevr. CohenDe Vries is vele ja ren onderwijzeres geweest. Van 1905 lot 1918 was zö in Amsterdam in een school aan den overkant van het IJ werkzaam. Ze kreeg in 1918 eervol ontslag en vestigde zich in Hilversum, waai haar echtgenoot pianoleeraar is. Mevr. Cohen—De Vries is jarenlang lijdende geweest. Wat moet er in naar, toen ze zich bijna niet bewegen kon, zijn omgegaan, als ze onder het schrijven over haar „kinderen" van voorheen, dacht aan de levenslustige drukbewegende jeugd? Het bericht van haar heengaan zal de vele vrienden, die ze zich, ook door haar werk gemaakt heeft, zeker met ontroering vervullen. UIT DE PERS. Niet hl den haak. Er is onlangs in afkeurenden zin op ge wezen, dat van jfajkswege reclame wordt gemaakt voor hetf instituut der vrijwillige ouderdomsverzekering. Met belastinggelden, die ook voor haar 'deél worden opgebracht door de particuliere verzekerings-inatellin- gen, tegen deze laatste in het krijt treden, voegt den Staat niet. Men kan deze aange legenheid ook bezien onder den gezichts hoek van het door de Overheid aanmoedigen eener sociale verplichting, van welker besef het welslagen der geheele Verzekeringswet geving afhangt; en dan komt het geval wel eenigszins anders te liggen. Nochtans kunnen toch zeker niet alle mid delen, tot dit doel gebezigd, door den beu gel, zegt de Msb. Zoo vestigt men onze aan dacht op de methode, welke door den Raad van Arbeid te Middelburg wordt gevolgd, en die inderdaad tot gerechtvaardigde critiek aanleiding geeft. Genoemde Raad toch ver spreidt volgende aanmoediging: Het is u wellicht bekend, dat de Haag- sche Post een rubriek bevat: „Vragen op Verzekeringsgebied". Ook candidaat-verzekerden voor de Vrijwillige Ouderdomsverzekering maken uit den aard der zaak van de gelegenheid gebruik om vragen te stellen over de Vrijwillige Ouderdomsverzekering. In het nummer van 17 Maart komen 2 antwoorden voor, waaruit tevens blijkt, hoe de Haagsche Post na haar gunstig artikel dxl. 13 Mei 1922 ook thans nog over de Vrijwillige Ouderdomsverzeke ring denkt. J. J. R. v. G. te R'dam De premies door het Ryk vastgesteld zijn volkomen juist berekend. H. W. te 's-Hage. b. Wjj zouden u ra den naar den Raad van Arbeid te gaan. De premie is daar zeker niet hooger dan bij de door u genoemde instellingen. Wellicht is de Vrijwillige Ouderdoms verzekering ook iets voor u. Vraagt eens tarieven. Dat de dienst der Posterijen ons de voor treffelijkheden der Miss Blanche-sigaret in herinnering brengt, is tot daar aan toe; ook kan het zyn nut hebben, dat de fiscus, na den Nederlandschen Staatsburger te hebben uitgekleed, hem meteen op de gelegenheid wy|t door Peek en Cloppenburg geboden omj zich weer goedkoop en solied aan te klafeden. Maar dat een Raad van Arbeid tef bereiking van genoemd oogmerk als propagandist van een onzer weekbladen ga^t fungeeren, schijnt ons toch niet in den haak. Ons dunkt, van zulk middel diende een Staats-instituut zich te onthouden. D^ganwaa der Christ. Hist. Partij. Onder dezen titel bespreekt prof. Kern kamp in de Groene de versterking van de Christelijk Hlstorischen zooals deze uit den uitslag van de jongste Prov. Statenverkie zingen is gebleken. O.a. schrijft hij: „De beweegredenen va nde kiezers zijn vaak ondoorgrondelijk; maar het is ge makkelijk te gissen, waarom er juist in dezen tijd van de Christ. Hist, partij een groote trekkracht uitgaat Van de drie rechtsche partijen is zü degene, die op sociaal gebied het meest een gesloten phalanx vertoont Zeker, ook by haar komen nuances voor; zelfs vrij groote verschillen: tot haar fractie in de Eerste Kamer behoort zoowel de in merg en been conservatieve baron de Vos van Steenwijk ais de in Christelijke kringen voor „rood" doorgaande prof. Siotemaker de Bruine. Maar voor de overgroote meerderheid bestaat zy toch uit conservatieven; by haar zoeken dan ook allen heul, die met wrevel vervuld zyn over de democratiseering der maat schappij; zy wordt beschouwd als de krachtigste dam tegen de revolutionnafre strooming, veel meer dan de party die ®ich bjj uitstek de anti-revolutionaire noemt. Zoo heeft zij in de laatste jaren toeloop gekregen van kiezers, die vroeger op vrijzinnige candidaten stemden, maar van den Vrijheidsbond niet genoeg me dewerking verwachten voor de vervul ling van hunne voornaamste wenschen: bezuiniging en beperking der bemoeiing van den Staat met het bedrijfsleven. Maar niet alleen door overloopers uit I het liberale kamp zyn de gelederen der Christ Historischen versterkt. Ongetwijfeld heeft deze party ook kie zers tot zich gelokt, die vroeger op een candidaat der anti-revolutionairen stem den, maar dit, hetzy om kerkelijke, het zij om politieke redenen niet langer wil len doen." Ten slotte schrijft Prof. Kernkamp: „Tot het hechter m^ken van den band der coalitie kan de groei der Christ Hist, party niet bevorderlyk zyn. Eerder het tegendeel. Wy hebben hier boven reeds herinnerd aan enkele gelegenheden, waarby de Christ. Hist, party heeft getoond niet gewillig in het coalitie-juk te loopen. Eii men mag verwachten, dat zy, nu de uitslag der jongste verkiezingen haar gevoel van eigenwaarde moet hebben versterkt, voortaan hare zelfstandigheid nog minder zal willen verloochenen. Het zal Monseigneur Nolens dus nog wat meer moeite kosten om het pad van de tegenwoordige Regeering te effenen. Maar deze taak is hem toever trouwd. En men moet eigenlyk wenschen, dat hy dikwijls in de gelegenheid zal worden gesteld, van zyn talent als vredestichter te doen blyken. Want hoe meer strubbelingen in de coalitie er komen, des te meer zal de Re geering ook rekening moeten houden met de meeningen der linkerzyde. En in dit opzicht kan ook iemand, die met de beginselen der Christ. Histor. party niet dweept, zich over haren aan was nog verheugen. Omdat die in eik geval de kans ver- hoogt, dat aan specifiek-Roomsch of specifiek-anti-revolutionaire wenschen het zwygen zal moeten worden opjre- legd." .GEMENGDE BERICHTEN. Poging tot moord en roof. Zaterdagavond tegen elf uur, toen de sigarenwinkelier Th. J. A. N., aan stalten maakte om zijn winkel in de INieuwslraat te Rotterdam te sluiten en reeds gekleed was om naar zijn wo ning aan het Weenaplein te gaan, kroeg hij nog bezoek van een klant, die om een doosje sigaretten vroeg, 7oo vertelt de Msb. De winkelier buk te om het gevraagde van onder de toonbank te voorschijn te hyien, doen juist toen hij dat deed, gaf de bezoe- ke hem een slag op het hoofd met een zwaar ijzeren voorwerp, waaru^- hij een diepe gapende hoofdwonde kreeg. De aanrander had waarschijn- lijk gerekend den heer N. dadelijk he- wusteloos le slaan. Uit gelukte even wel niet. De aanrander, dit bemer kende, probeerde bet toen nogmaals. Ue heer N. wist den tweeden slag te te ontwijken en kreeg .den hamerslag toen op den schouder. Meteen begon hij uit alle macht om hulp te schreeu wen en verweerde zich .tegen den aanrander, die hierop ijlings den win kel verliet en uit de Nieuwstraat ver dween, zonder er in geslaagd te zijn den getdkoffer mede te nemen. Ue heer N. volgde den bezoeker naar bui ten en op zijn luid geschreeuw kwa men van alle zijden buren en nieuws gierigen toeloopen, waarvan eenigen hem in deu winkel terugbrachten. Politie was spoedig aanwezig. Van den dader was niets meer te zien. Ue geneeskundige dienst heeft na het aanleggen van een hooidverband den heer N. met den dienstauto naar hei ziekenhuis Cooisingel vervoerd. Eenigen tijd later kon hij, nadat de wonde was gehecht, weer naar zijn woning terugkeeren. D. Raadsverkiezingen op Marken. Op Marken was veel belangstelling voor de gemeenteraadsverkiezing. Er zijn vijf candidatenlijsten inge diend w.o. een van een groep kiezers met ais no. 1 een vrouw, bekend Mar ker-type. Ook was er een lijst bij van oen groep C.-H. kiezer met zes can didaten. Enkele der vele onderteeke naars van deze lijst bleken echter ge- teekend te hebben toen daarop de na men van twee candidaten voorkwamen Twee leden van het hoofdstembureau, de raadsleden Q. de Jong en O. Zon- dervan, kwamen dil to weten en zou den in de openbare zitting van het stembureau tegen de geldigheid"» die lijst bezwaar maken, hu zoo»? er voej belangstelling van de haru„" hij ueze zitting van het Stembus.» weiae een hiatoriache zinnig werden. Aue lijsten werden goedgekeurd halve die lijst van de groep J T kiezers. ut neeren Ue Jong en Zondervai. maakten bezwaar tegen die inat Z ue hoveuomsclireven renen jfn T voorzitter van üe, C.-h. kiesvereeao ging wierp een brief op tatel, waarin eeuige onderieekeuaars van uie urn vermaaraen geteekend te hebben voor twee canmuaien en nu verzoenten o» njst oiigeuug te verklaren. ue voorzitter, burgemeester Brug merkte ecuter op, dai nel stembureau "tei niet anders had te doen, oaa ie Deoórueeien de geldigheid van de can uiuaieniijsien. Ais er bezwaren tegen de liiatea waren aan kounen die in het proca! voroaal vermeld worden, üelgeeu mi OOK deed. hr ontstond een hemge dis' cuasie en ue beiae andere ledoa wtl- uen het proces-vernaai niet leeaeaeu. waarop ne voorzitter de zitting scaor' die tot 's avonos. «et raadslid ue Jorn wilde eciiter net raadUuu met veria, teil en werd op tast van den burge- utgesler uoor uen veldwacnter verwu- ueru. Uit raadslid neeit hij ueze scoermutsetmg uen politieman in zijn vinger geoeieu en toen nij buiten awuin, Kreeg hij een opstopper een üer eiiauü-oewoners. Hiervan neeit nij aangifte gedaan hij den otticier van Justiue te Haar- iem. 'legen het raadslid zelf is proces- verbaai opgemaaKt wegens mistianae- itiig van ue politie en tegen den voor zitter der C.-H. kiesvereeniaing we- geus belemmering van de politie m ue uitoeiening van haar lunctie. Toen ue gemoederen wat bedaard waren is s avonds de zitting van het hoofdstem- Dureau weer onder groote Ibeiangstefc nng voortgezet. ue meerderheid der leden van het stembureau verklaarde de bewuste lijst ongeldig en het proces-verbaal weM nu geteekend. Ut burgemeester en een aantal an dere kiezers zijn hiertegen in beroep gegafan bij Ged. Staten. 120.000 itaar de vuilnisbelt. Sinds de oorlogsjaren lagen, zo« sclinjlt men aan de Leeuw. Crt., op eeii terrein aan de StreeK nabij üak- Kum pi.m. T2UÜ vaten vruchtenjam te wichten op ja, op wat het toeval nog eens brengen mocht. Naar we vei- nemen zijn de vaten, waarvan dom- t'oud indertijd op i 100 per stuk moet zijn bereKeud, thans, verkopht teaen ib.75 f 1.het ledige fust vroe gere waarde f 10 terwijl de jam in pramen naar het stadsaschland ia gebracht. Staking in de Rotterdamsche havens. Gistermiddag is een 800-tal boot werkers, zoowei van den linker- als den rechter Maasoever in Rotterdam in staking gegaan. Omtrent de oorzaak wordt het vol gende gemeld: Eenige weken geleden weigerde een 30-tal haven-reservisten zich te laten aannemen. Vijf hunner, die dit reedj eerder hadden gedaan, werden gestraft met verwijdering uit de havenreserve, terwijl de werkloozenuitkeering *an de overigen werd verminderd met het bedrag, waarmede ze verminderd zou zijn, indien zij dien dag hadden ge werkt. De arbeiders eischten onthef fing van deze straffen. Toen hieraan met werd voldaan, zijn zij in staking gegaan. ONZE KOLONIËN. Een aanslag. Omtrent den moord op den reserve len luitenant Biraie werd 24 Maart j.l. nader gemeld uit Kediri: „Van een zich op meerdaagsche oefenin gen te Kediri bevindende compagnie «af vluchtte de Ambonneesche fuselier P«h met 10 scherpe patronen by zich. Heden zou de compagnie naar Malang vertrekken,' doch een sectie werd achtergelaten om den deserteur op te vangen. De sectie stond onder bevel van kapitein Lankamp (be doeld zal wel zyn luitenant Birnie). Toa de troep op marsch was, hoorde kapitein Lankamp twee schoten vallen. Hy snekfc af op het geluid en zag toen op den wef den deserteur Padi. Met een sergeant een auto gesprongen, reed hy in die rich ting en zag toen den eersten luitenant der reserve Birnie dwars over den weg ligg«*| Lankamp verwondde Padi, en deze werf door drie schutters neergelegd. Birnie bleA zwaar gewond en is sedert overleden. P* sergeant Kermantoy werd zwaar gewond, zyn toestand is zorgeRjk; hy heeft een schot dwars door de long. Padi bleek zwatf gewond; zy'n kaak is gedeeltelyk wegge schoten. Kapitein van der Weide, t Omtrent de oorzaak van het overlijd» van kapitein Van der Weide na zÜU v#r" wonding by een motor-ongeval, w(j nog aan Aneta-beriehten, dat toestand eerst nog eenige hoop liet, W* bloedvergiftiging geconstateerd werd. Luitenant van Buuren. t W(J lezen nog in de Indieche binden, luitenant Van Buuren verdronk bB zwemmen in zee, vermoedeiyk teng»*°MP van kramp. STADSNIEUWS. GOUDA, 24 April 1928. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is byeengeroe- op Vrydag 27 April 1923, des namid- ,<zgs 7% uur. Aan de orde komt: Het voorstel tot vaststelling van het ver- «enigvuldigingscyfer voor de plaatsclyke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1923/24. Het voorstel tot verlaging der electrici- fcitspryzen. Het voorstel tot goedkeuring van balans ea winst- en verliesrekeningvan de Ge meente-Lichtfabrieken over 1922. Het voorstel tot goedkeuring van balan- jen en winst- en verliesrekeningen van het woningbedryf over 1922. Het voorstel to* goedkeuring van balans en winst- en verliesrekening van het grond bedrijf over 1922. Het voorstel tot verhuur van lokalen van „Arti-Legi" aan het Ryk voor het kanton gerecht. Het voorstel tot vaststelling der voor schotten op de vergoedingen krachtens de L 0. wet 1920 aan besturen der byzondere scholen uit te keeren. Het voorstel tot wyziging der Algemee- ne Politieverordening, afsluiting Lange Noodgodsteeg, Walesteeg en Doelestraat. Het voorstel tot wyziging der „Verorde ning als bedoeld in de artikelen 6, 7 en 11 der Drankwet" verbod tot verleenen van vergunningen in het stadsdeel de „Korte Akkeren." Behandeling reclame plaatselyke inkom stenbelasting dienst 1921/1922, en /erder voorkomende zaken. Ontrent de subsidieaanvrage van het be- stuuder „Middenstandshuisvesting" moet dooit Burgemeester en Wethouders in de op hedoi te houden vergadering nog worden begoten. Waarschynlyk zal ook dit punt nog aan de orde worden gesteld. Byeenkomst Feestcommissie met Buurtcommissies. Gisterenavond had onder leiding van den heer G. J. J. Pot, voorzitter van de Commissie van Openbare Feesten, in Hotel „De Zalm" een byeenkomst plaats van het bestuur der Feestcommissie met de ver tegenwoordigers van de verschillende in onze gemeente gevormde buurtcommissies voor de versiering en verlichting van stra ten en stadsgedeelten in de feestweek ter herdenking van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Deze byeenkomst werd bygewoond door vertegenwoordigers van 17 buurtvereeni- tfngen. Nadat de Voorzitter zyn vreugde had ge uit over de groote belangstelling er wa ren c.a. 90 personen tegenwoordig waarin hy een gunstig teeken zag om te kunnen geraken tot een algemeene samenwerking, werden de besprekingen geopend. By deze besprekingen bleek dat alge meen de wensch bestond om iets grootsch tot stand te brengen, men was vol enthou siasme om goede plannen uit te voeren. Er werden verschillende ideeën geopperd, waaromtrent niet terstond beslissingen konden worden genomen. Daarom werd be sloten eeft nieuwe byeenkomst te houden op Vrydag 4 Mei a.s., waarin het bestuur dier Feestcommissie aan de hand van het m deze vergadering besprokene, zal komen met concrete plannen, die dan aan de buurtcommissies zullen worden voorgelegd. Om in deze nieuwe byeenkomst tot goede resultaten te komen, werd be sloten aan de vertegenwoordigde buurt verenigingen een overzicht te zenden van de gisteren gehouden besprekingen, ten einde het besprokene in eigen kring te kun nen behandelen en daar machtiging te vra gen om in de volgende byeenkomst defi nitieve besluiten te kunnen nemen. Aan Buurtverenigingen, die in deze by eenkomst niet vertegenwoordigd waren, wordt verzocht hun bestuur en adres op te geven aan den Secretaris der Feestcommis sie, den heer P. B. Sips, Nieuwe Park 6, teneinde in staat te worden gesteld de vol gende byeenkomst te kunnen bijwonen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met byla- gen van de Firma A. Vingerling en Zonen, om vergunning tot het uitbreiden harer electrische krytmalery, door het daarin plaatsen van een eest, bestemd voot het drogen van ruw krijt, in de perceelen ge legen Turfsingel nos. 44, 45 en 46, kadas traal bekend Sectie E No. 2499. Op DinBdag den 8 Mei 1923, des namid dags ten 1ure zal op het Raadhuis ge legenheid zyn om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen; gedu rende drie dagen vóór dien dag zal op de Secretarie der Gemeenlte van de ter zake ingekomen schrifbturen worden kennis ge nomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zy, dSe niet over eenkonwtig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zyner leden zyn verschenen ten einde hunne be swaren mondeling toe te lichten. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders brengen t«r openbare kennis: dat op 23 April 1923 by hen is ingekomen een verzoekschrift Van H. C. Rietveld, van beroep azynhande- wonende te Gouda, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het •«•in, drank voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in een gedeelte van het perceel Grocneweg no. 68 alhier; en dat Ma nen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking een ieder tegen het verlee nen van deze vergunning schriftelyk be zwaren by hen kan inbrengen. W. W. Kalis, t Hedenmorgen had op de Algemeene Be graafplaats alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelyk overschot van den neer W. W. Kalis, in leven ontvanger der registratie alhier. Velen uit ambtelyke krin gen en persoonlyke vrienden van den over ledene waren by de plechtigheid tegenwoor dig. De heer J. J. A. Montyn, notaris, al hier sprak aan de groeve een woord van afscheid. Vele bloemen dekten de baar. Het Nederlandsch jubileumzegel. Naar wy vernemen beeft Willem van Konynenburg twee ontwerpen gemaakt voor een Nederlandsch jubileumzegel. Daar de minister van Waterstaat de ontwerpen eerst moet goedkeuren, kan nog niet ge zegd worden welk van de .twee uitgevoerd zal worden. Het ontwerp van de letters en cyfers opgedragen aan den letterkunstenaar onzen stad-genoot Jan van Krimpen, thans te 's-Gravenhage woonachtig. Nationale Opera. Morgenavond geeft de Nationale Opera in den Nieuwen Schouwburg een voorstel ling van „Traviata" met de italiaansche ar- tisten Ena Surinacti, Violetta de Saint Y; Emanuele Giletta, Rodolphe d'Orbel; en Lorenzo Conati, George d'Orbel. Verdere medewerkenden zyn Gusta Scheepmaker, Clara; Elize de Haas, Annette; Henri Bioemgarten, Dokter Germont; Jos Besse- iink, Burggraaf Emil Letoriere; Martin v. Reen, Baron Raynal; Bernard Leeuwin, Markies d'Orbigny, De mededeeling dat met Ena Surinacti, die overal wordt geroemd als een zangeres van buitengewone be teekenis, ook Ema nuele Giletta en Lorenzo Conata hier in „Traviata" zullen optreden, verheugt ons zeer. Wy hadden het voorrecht vorigen zo mer beiden te hooren in „Rigoletto" waar by het publiek dat den Koninkiyken Schouw burg in den Haag tot de laatste plaats vulde hen een ware ovatie bracht. Wie deze beide Italiaansche zangers en de voottref- felyke coleratuurzangeres Surinacti wil hooren, verzuime niet morgen naar den Schouwburg te gaan. Vrijwillige Landstorm Gouda. Onder leiding van den sergeant W. van Heiningen, instructeur by den Landstorm alhier, werden op 14 en fil April j.l. van den vrywilligers by deri Kadêrlandstonn en den gewonen Landstprm wedstryden ge houden in veldloop, sj^lloop, handgranaat- werpen en schieten. Veldloop: le/prya, korp. G. A. de Moree, 2e pr. Peetwrs, 8e pr. Rademaker. Snel loop: lelprys korp. C. M. Rade maker, 2e pr. Peeprs, 3e pr. G. A. de Mo ree. Ha n d g r. w e rfp e n le prys L. L. Kre ling, 2e pr. K. OiJ. de Vries. Schiet en:/le prijs v. Duyn, 2e pr. Leeuwen, 3e5pr. Peeters, 4e pr. L. J. Dikhooff. Van deze wedstryden werden door den heer H. N. Valckenier de Greeve 4 medail les en een bedrag in geld, door de PI. Land stormcommissie een zilveren medaille be schikbaar gesteld, terwyl de heer G. P. de Jong (voorheen fa. Begeer), juwelier en medaille-leverancier van alle groote ver- eenigingen, Wydstraa tl3 te Gouda, die de medailles leverden, een medaille beschik baar heeft gesteld. De pryzen werden uitgereikt door den kapitein F. H. W. de Quartel, die vooraf hulde bracht aan den instructeur, die het initiatief tot deze wedstryden nam. Jongelui van 16 en 18 jaar, die nog niet welen dat zy maar 6 weken inplaats van 5% maand behoeven te dienen, door 't slui ten van een verbintenis by den Landstorm, kunnen inlichtingen bekomen by het bureau van den afd. Commandant, Varkenmarkt 37. De Napoleon-aigaren. Voor den politierechter te Utrecht stond gisteren tereent een winkelier uit Gronin gen, die beacnuldigd werd in zyn filiaal in Amersfoort sigaren in voorraad te hebben gehad, welke voorzien waren van een merk, dat by niet te nauwkeurige beschouwing sprekende gelykenis vertoonde met dat van de firma Donker. Beklaagde verdedigde zich: hy had datzelfde merk reeds 18 jaar gevoerd, en er nooit eenigen last mee ge had. Op een desbetreffende vraag van den politierechter, antwoordde hy, dat hy ver leden jaar ook had medegedaan aan een actie om het patentrecht van de firma Don ker vernietigd te krygen. Ten overvloede waren verleden jaar te Groningen eenige andere kistjes by hem in beslag genomen, doch later teruggegeven, met de byvoeging dat de officier van justitie geen termen tot vervolging vond. Hy mocht genist voort gaan met verkoopen. Dit was zyn lezing van dat onderhoud. Uit het getuigenver hoor bleek later evenwel, dat de betrokken officier van justitie een veel ongunstiger wending aan het gesprek gegeven had en gezegd had dat er groote kans bestond, dat een ander wel reden tot vervolging zou vinden. Bovendien verschilde, zooals door den procuratiehouder der firma Donker, die als getuige gehoord werd, aangetoond werd, het merk van 18 jaar geleden hemelsbreed van het merk van nu, dat behalve de let- l tera J. A D. op het lichaam van Napoleon, \er eenige wyziging M d« omiyating, Ms kwee druppels water op het gedeponeerde handelsmerk der firma Donker geleek. Be klaagde hield tot het einde vol, volkomen te goeder trouw te hebben gehandeld. De of ficier van justitie vond het feit bewezen en eischte 100 boete, subs. 20 dagen hechte nis, doch de politierechter achtte de zaak r voor de Meervoudige Kamer der Rechtbank geschikt en verwees haar daar heen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 20 April: Cornelia Paulina, d. v. C. M. Schilt en M. G Jonker, Kruger- laan 10; 21 April: Cornelia, z. v. J. G. Steen winkel en C. van Wyk, IJssellaan 39; Theo doras Bernardus Bastiaan, z. v. T. B. Meyer J. van Roon, Kraidenierstraat 21; Jo hanna, d. v. S. Ra pis en R. J. de Vroom, Pretoriaplein 9. ONDERTROUWD: 28 April: K. Poot en ,C. Hoogteyling. GETROUWD: 24 April: B. Beszelzen en M. P. Herfat OVERLEDEN: 20 April: Willem Wouter Kalis, 56 jaar; 22 April: Johann Friedrich Theodor Wulf, 77 jaar. Agenda 1 i April, 8 uur. Bovenzaal „Het Schaak bord", Ledenvergadering Goudsche Ver. voor Geneea-, Haal- en Verloskundige Hulp. 25 April. 7V4 u. Raadzaal Stadhuis. Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 26 April, 7Vk uur. Nieuwe Schouwburg. Nat. Opera „Traviata". 26 April. 8% uur. Hotal da Zalm. Leden vergadering Goudsche Winkeliersvereeni- ging. 80 April. 8 uur. Bovenzaal het Schaakbord. Ledenvergadering „Mercurius". 1 Mei, 8% uur, Café Koenderink, Vergade- ding Sigarenwinkeliers. UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. De Anti-Rev. Party heeft candidaat ge steld voor den gemeenteraad te Berken- woude, de heeren W. Ooms (aftr.), W. Mar kus,' A. C. Dekker en W. Huisman. Op de aanbeveling toor de benoeming van gemeente-ontvanger alhier, zyn ge plaatst de heeren: W. Schippers, gemeente secretaris en C. Zyderlaan, ambtenaar ter secretarie, beiden alhier. BOSKOOP. Ten bate van de einde Augustus a.s. te houden huldigingsfeesten in deze gemeente zal op Julianadag, 80 April, des n.m. 7% uur een zanguitvoering worden gegeven in de Ned. Herv. Kerk. Voor bedoelde zanguitvoering is een pro gramma opgesteld, bevattende 12 nummers zang en 6 nummers voor orgel en vióol. De zangvereenigingen „Hosanna" en „Sur- sum Corda" en het mannenkoor St. Cae cilia verleenen hun medewerking. Voor or gel de heer J. Erkelens alhier en voor viool de heer Schoustra uit Rotterdam. Op de veiling door notaris Maarschalk alhier gehouden zyn de perceelen voor de wed. A. v. d. Kraats in bod gebracht als volgt: Het huis, Zuidwyk No. 5 en 6, op 2050, Het huis aan de Ridderbuurt No. 32 op 550. De perceelen van den heer M. J. Walraad staan in bod als volgt: Perceel 1, 2400, perceel 2, 4600, per- veel 3, 3000, perceel 4, 4100, perceel 5, 2600, perceel 6 2900, perceel 7 300, perceel 8 1900, perceel 9 2900, perceel 10 4600, perceel 11 1800 en perceel 12 op 9000. Aan het postkantoor ?yn terug te beko men de volgende onbestelbare brieven: J. H. Burger, p.a. mej. P. de Friesch, Beu kelsdyk 156a, Rotterdam1, J. de Geus, Schip- perstraat 36b, Rotterdam en P. de Jong, hotel de Valk, Wageningen. Coöp. Vereeniging „De Boskoopsche Vei ling". Er werden pryzen besteed als volgt: Aazalia-lndica 3564 ct. in pot, azaiia takken 16 ct., rhododendrontakken 2V4- 16 ct., seringentakken 412 ct., rozen in soorten 57 ct., baby rozen ct. per tak, asparagus 8145 ct., doronicuma 2 ct per bos, azalia-Hexe kluitgoed 1936 ct. per stuk. GOUDEKAK. Zondag 22 April hield de postduivenver- eeniging De Witpen een onderling concours vanuit Amersfoort, afstand 62 K.M.. De pryzen werden als volgt behaald: le pr. J. G. Honkoop 9.36.46; 2e pr. H- J- Scholten 9.45.56; 3e pr. P. Burger, 9.49.24 4e pr. H. J. Scholten 9.51.66; 5e pr. P. Burger 9.53. 39; 6e pr. idem 10.7.22; 7e pr. A. W. Soet 1011.44; 8e pr. H. J. Scholten 10.11.47; 9e pr. A. den Brabef 10.16.28; 10e pr. F. v. Vliet 10.19.63; lie pr. J. C. Honkoop 10.24. 7; 12e pr. A. W. Soet 10.24.49; 18e pr. J. C. Honkoop 10.26,16; 14e pr. A. de Groot 10.83.22; 16e pr. J. C. Honkoop 10.35.56; 16e pr. A. de Groot 10.36.67; 17e pr. A. den Braber 10.88.27; 18e pr. A. W. Soet 10.43. 16: 19e pr. J. Baas 10.46.19; 20e pr. idem 10.49.39; 21e pr. A. W. Soet 10.60.27 22e pr. J. C. Honkoop 10.61.46; 23e pr. A. den Braber 10.52.28; 24e pr. A. W. Soet 10.66. 26- 25e pr. T. D. Both 10.59.26 26« pr. H. J. Scholten 11.5.29; 27e pr. G v. Vliet 11-6. 36; 28e pr. A. W. Soet 11.7.1; 29e pr. 3. Baas 11.8.30; 30 pr. W. Loendersloot 11.10. 39- 31e pr. F. v. Vliet 11.13.44; 32e pr. C. v Vliet 11.16.4. le overduif J. Baas 11.21. 5'; 2e overduif W. Loendersloot 11.28.68. Eereprijs geschonken door Mej. Both, werd gewonnen door J. G Honkoop met eerste prijs. LAND- EN TUINBOUW. Vereeniging „Het Keaaaserk", Leiden. Dezer dagen heeft de Vereeniging ,,Het Kaaamerk", inrichting tot het aanmaken van Kijkgkaasmerken» geves tigd te Leiden, daar hare jaarverga dering gehouden onder leiding van den heer J. G. Hioma. Behandeld werden de balans met exploitatierekening over 1922, waar van de eerste sluit met een eindcijfer van f 34G.717, de laatste met een van f 2G8.919. Besloten werd het batig sal do toe te voegen aan het reserve fonds. De begrooting voor het dienstjaar 1928, die gebaseerd is op een mer- ken-aaumaak van 25 millioen stuks en ontvuugst en uitgaaf aluit met 1191.000, werd eveneens goedgekeurd. Voorts werd behandeld het jaarver slag over 1922, waaraan het volgende is ontleend: liet algemeen bestuur besloot, op verschillende gronden niet in te gaan op het plan van dr. W. van Dam te Hoorn tot het nemen van proeven op uitgebreide schaal met het door neui ontworpen doekmerk mot toepassing van de z-g- methode-Pijper, omdat 't Het nut van deze proefuemingeu twij felachtig oordeelde en de kosteu daar van door de vereeniging niet voor nare rtkenuig mochten worden gonouien, aangezien het hier niet gold de ver betering van het bestaande Rijkskaas- mork, docli een geheel nieuwe metho de vau kaasmerken. en aanzien vau de bruikbaarheid der merken vermeldt het verslag, dat bet Kaas-contr4J|-station te Utrecht voor volvette kaas in het voorjaar ern stig klaagde over het veelvuldig scheu ren der kaas rondom de merken, ou der mededeeliug, dat de geaardheid vun het merkplaatje als de oorzaak hiervan werd beschouwd. In de pro vincie Zuid-Holland kwam het ver schijnsel echter slechts sporadisch, en elders in het geheel niet voor. Uit de officieele statistiek van den uitvoer van kaas blijkt de bruikbaarheid volgens het verslag afdoende. In het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Nov. 1922 zijn blij kens deze statistiek uitgevoerd 56.245.000 K.G. kaas, waarvan slechts 316.771 K.G. of circa l/t pCt. z.g. dis- pensatiekaas was, d.w.z. kaas met be schadigde Rijksmerken of die het Rijks- merk verloren had. Zelfs indien 1 nu in aanmerking neemt zoo zegt het verslag dat een deel der kazen die het Rijksmork verloren hebben, in het binneniaud wordt geplaatst, komt men toch tot de conclusie, dat per centsgewijze uitgedrukt, het aantal Rijksmerken dat niet of onvoldoende op de kaas blijft zitten, volstrekt met groot kan zijn. Er zijq in 1922 in totaal aange maakt 26.902.200 Rijkskaasmerken, waarvoor benoodigd waren 1.202.605 L. ondermelk. Aan de. stations wer den afgeleverd 24.88Ö.ÖÓ0 merken, te gen 28.157.500 in 1921. De stations hebben als minder bruik baar teruggezonden 196.198 oude mer ken. tof voorzitter van het Internationaal Congres voor Vrijzinnig Godsdienst!- gen werd benoemd, naar Amerika af reizen, waar hij van ongeveer half Mei tot half Juni een reeks spreek beurten zal vervullen over de werk zaamheden van genoemd congres en de toestanden op godauiun»tig kerkelijk gebied ui Europa. Het zijn speciaal de tot de American Unitarian Association behooreuüe gemeenten voor welke hij zat optreden. De moerd te Houtdorp. Het caaeatiebereep verworpen. De hoogo Raad heelt verworpen het cassatieberoep van A. Dijksiag eu J. ue Graat, die door de recutoank te /.wolie waren veroordeeld tot lö jaar gevangenisstraf, loder wegens dieistal met geweldpleging, den dood ten ge volge hebbend, gepleegd te Houtdorp. KERKNIEUWS. De Oud-Katholieke Kerk. Het 200-jarig bestaan. Den 27en April is het 200 jaar ge leden, dat de leden van het kapittel van Utrecht Cornelius Steenhoveu ver- kozon tot aartsbisschop van Utrecht, het bijzondere van deze verkiezing is dat zij geschiedde tegen den wit vuu den Paus, maar met instemming van uen Staten-üeneraal. Door dit feit ont stond dus in Nederland een nationale Katholieke Kerk, welke zelfstandig is blijven bestaan, doordat de Roomsche geestelijkheid zich in 1853 heeft on derworpen aan de toen door Rome ingevoerde hiërarchie, hetgeen de „Oude bisschoppelijke Clerezy" uit be ginsel weigerde. Daar na het jaar 1870 in verschil lend ahdere Europeesche landen on ui de Vereenigde Staten van Noord-Ame nka ook Katholieke kerken zijn ont staan, die zich aansloten bij die kerk in Nederland, werd deze het middel punt der Oud-Katholieke beweging. Dit jubileum zal in de O. K. ker ken worden herdacht, door een piecb tigen dienst van dankzegging op Zon dag 29 April, waarbij iedere gemeen te een herderlijke brief zal worden voorgelezen en na den dienst een Deum zal worden gezongen. Op den 2en Mei zal in de kerk der gemeente te 's-Gravenhage een dienst worden gehouden, waarbij alle oud Kath. kerken uit het buitenland ver tegenwoordigd zullen zijn. Des mid dags houdt het kapittel ontvangdag in het hotel „De Twee Steden". De vereeniging „Cor Unum et Ani ma Una" organiseert een tentoonstel Ung van prenten, die betrekking heb ben op den kerkelijken strijd uit die dagen. Deze tentoonstelling wordt ge houden in Pulehri Studio te 's-Gra- venhage. Ter blijvende herinnering aan d«>xe herdenking wordt een gedenkboek uit gegeven, dat de geschiedenis der Ka tholieke Kerk van Nederland i» het licht stelt, vooral bezien van hat stand punl der bisschoppelijke opvolging Algemeen secretaris van hot comité is pastoor Lagerwey te Dordrecht. Pref. Bimhiih naar Amerika. Binnenkort zal prof. dr. K. H. Roes- singh te Leiden, die het vorige jaar RECHTZAKEN. MARKTBERICHTEN. RoUardamacha V ««markt. 24 April 1923. Aanvoer: 103 paardan, 35 veulens, 2083 magere runderen, 941 vatte runderen, 136 vette graaiutiveren, 1759 nuchtere kniveran, toti schapen of lammeren, 30 varkens, 365 biggen, 5 bokken en geiten. Fry*®°: Vette koeien le kw. 1.161JQ, 2e kw. 1—1.10, 3e kw. 0.85—0.96; Üe- sen la kw. 1.10—1.16» 8e kw. 0.90—1, 3e kw. 0.75—0A6; Stieren le kw. 1.0» 1.10, 2e kw. 0.86—0.96, 3# kw. 0.76; Kalveren le kw. 1.66-1.90, 2e kw. 1.40 -1.60, 8e kw. 0.96—1.06. Melkkoeien 286-876, Kaifkoelen 246 -400, Stieren 146-375, Pinken 186- 171), Vaarzen 160-200, Overloopers f 86, Werkpaarden 100—200, Slachtpaarden 140—145, Hitten 65—«6, Nuchtere kal veren 816, Fokkalveren 16—27, Big gen 82—36. Handel in vet vee redeiyk, wegens aankoopen uit het buitenland, daar door waren de pryzen iete vaster. Kaasmarkt. Bodegraven, 24 April 1926. Aanvoer 216 partyen, waaronder 170 met Kyksmerk, 9302 stuks, gewicht 68812 K.Q. Prys Goudsche Kaas 1# srt. 6862, 2e •rt 68—66; le srt. met Rykemerk 66— 66. Handel flauw. Coöp. Tuiniersver. „Geada en Omatreken". Veiling van 28 April 1923. Spinazie 1.60—6.80, Poztelein 29-26, Zuring 6—10, per 100 K.G., Bloemkool 3—27, Kropsla le srt. 2.40—4, idem 2e srt. t 0.80—2.70, per 100 stuks, idem vellen 16—0.26, per kist, Rabarber 2.10—4, Radys 3.10—6, Raapstelen 1.45-2 Pe terselie 1.70—2.10, Selderie 0.80—0.90, per 100 bos, Eeieren 6.10—6.20 per 100 stuks. Bloemen Violen 0.80—1, Muurbloemen 1.80—2 per 100 stuks, idem in pot 0.09. Nieuwerkerk a. d. IJssel, 28 April- Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJssel en Omstreken. Eng. komkommen 18, bloemkool 15-26, dito 2e art. 12, sla Meikoning 2.10—4.50r dito 2e srt 1.202.20, alles per 100; sla vellen 0.2» 0.96, per lüat, poztelein 22AO-29.20, spinazie 6.70—8.70, beide per 100. SPORT EN WEDSTRIJDEN» VOETBAL. Uitategen G. V. B. 21 April 1928. 2e kift A. Bodegraven IIG. S. V. II 70 8e klasee B. G. S. V. III—O. N. A. III 1—2 WISSELKOERSEN. Londen Beriyn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christlanin New-York 24 April 1922. 23 April. 24 AprU Officieel. 2 uur. 11.89* 11.88 0.0089 0.0067 17.07* 17.18* 14.77* IAM 46.37* 46.44 0.0036 0.00% 48.26 48.12* 68.38 68.31 46.75 4626 2.66* 2.55'/* TELEGRAFISCH WEERBERICHT. HoofiU stand 7M.0 to S.)rdisIJord. laatste stand 748.8 to Skaat». Verwachting tot den volgenden dag: Matige later afnemende Noordw.st.lUk. tot Westelijke of Zuidwestelijke wind, iwtar bewolkt of betrokken, «anvankeltlk nog buiig met regen of hsg.l, inter opkla rend en iets smehter. ADVERTENTIE!*. NIEUWE SCHOUWBURO Natlona'c Opera WOENSDAG 18 APRIL 1«H „TRAVIATA" Aanvang 7H 1,r' Stalles ledsa t 2.80, Nist-lsden 8.—, Baleon Inden 1.80, Nlet-ledsn Galerij f lr-. A1U P rij «en verhoogd snot 10 voor Stedelijks belasting. Plaatsbespreking bij loting hsdsn- svond uur. itoo Is

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2