Jwwena Circus Horman ALTHOFF Gouda Openingsvoorstelling Markt EZ2SZZZÖZi2223SaKi c&uijvis wnrvp-. liezen zouden dragen. Maar bovendien, de sriak zelf ia gezond; er bestaat alle reden aan Oostenryk's herstel te gelooven. VERSPREIDE BERICHTEN. »$eOl ENGELAND, lie waarde van een man. Te Londen dient op het oogenblik een merkwaardig proces. Mevr. (iray eisclit van mej. Uee, die goed in het geld zit, een schadevergoeding van 4u0ü pond, ornaat laatstgenoemde den echtgenoot van eerstgenoemde heelt weggelokt. Dit is het eerste proces van dien aard, dat in Engeland aan hangig is gemaakt. Mevr. üray was in December 1990 met haar man ge trouwd en had tot 1917 een zeer gj- lukkig huwelijk gehad, waarui zij vji kinoeren kreeg. De 'verkoeling in de vei houding dateerde van net oogen blik af dat de thans 58-jarige neer üray, riöèarts, mej. Uee hau loeren kunien,' ^ïe Uruy had lataa i jopvi ten behoeve van haar zieken houd. l)c verhouding tusschen Uriy en julfr. Uee werd van dien aara, dat mevr Cray echtscheiding aatwroog, welke iu October 1921 werd uitgesproken. Mevr. üray stelt zich nu op het stand punt, dat julfr. Gee haar inan beeft weggelokt en haar daardoor berooid van haar echtgenoot en van de voor- deelen van haar echtgenoot, die i aar een „home" en een gezellig lamilie- leven had verschaft, en dat zij der halve tot schadeloosstelling verplicht is. Mevr. Gray's rechtsgeleerde raads man meende dat hier alle reden aan wezig was voor het eischen van scha deloosstelling. De rechtsgeleerde raadsman van mej. Gee betwistte de wettigheid van het instellen van deze actie. Mr. Darling, de rechter, bleek het met de opvatting van Miss Uee's raadsman niet eens te zijn en geloof de dat, ofschoon er geen bepaalde jurisprudentie ter zake bestond, de vrouw op grond van de wet evenzeer iiet recht had een actie in te stellen als de man, dat de rechten te dezer zake voor beiden dezelfde waren. Engel sche kolenmijnen ondergeloopen. 8 mijnwerkers geïsoleerd. In de Apedaiemijn te Chesterton in Stallordshire heelt gisteren een grooie cwersiroommg plaats gonad, waaruoui «fcht mijuweraers van de buitenwereju Muueu afgesloten. Een hunner ver drong en zijn lijk word later terugge vonden. De zeven anderen zijii nog levenfr begraven. Honuerdzestieu miju- werkers konden ontkomen. Ook in de Coliyceidrim anthraciet- inijn in Wales had hedennacht een groote overstrooming plaats. Do mijnwerkers moesten vluchten, achtervolgd door het aanstroomende water, hun lantaarns dooiden, zoodal zij in do duisternis van de mijngan gen1 film weg naar de schachten moes ten ^lilden. De sterkeren hielpen de zwakkeren en te zamou zorgden zij voor de jongens en zoo wisten allen uog behouden uil de mijn te ontko men. Het huwelijk van den hertog van Vork. De plechtigheid van het huwelijk van den hertog van York, den tweeden zoon van den koning, met lady Elizabeth bowes-Lyon dat gisteren ia voltrokkdh, werd begunstigd door prachtig weer. Een ontzaglijke menig te was op de been in de straten, waardoor de stoet zou trekkeu van en naar de West minster Abbey. Tal van infanterie-regimen- ten hebben, bijgestaan door negenduizend politiebeambten, den weg vrijgehouden en toen de stoet, geëscorteerd door cavalerie passeerde, werd het jonge paar hartelijk toegejuioht. De plechtigheid in de Westminster Ab bey, welke werd bijgewoond door een uit gelezen geselschap, waaronder alle hoogere officieren en vooraanstaande persoonlijk heden uit het sociale leven geleid door de aartebisschoppen van Canterbury en York en andere geestelijke hoogwaardigheidsbe kleders. Het vertrek van het jonge paar van de cathedraal was het teeken voor een oorver- doovend gejuich der duizenden, die voor de kerk wachtten en hex gejuich zette zich voort, overal langs «ton weg, welke de stoet naar het Buckingijmn-paleii nam. Later op den d£ heeft het jonge paar Londen verlaten om naar het vorstelijk bui ten In Surrey te gaan, waar de jonggehuw den de wittebroodsweken zullen doorbren gen OOSTENRIJK. 1 De "(fommissaris-generaal Zimmerman, die tot dusver Jn het dept van financiën te Weenen zijn werkzaamheden verrichtte, zal dezer dagen zijn bureaux overbreng*;, naar het paleis van aartshertog Otto in de Augarten. De eerste verdieping daarvan welke 20 kamers omvat heeft hij voor 110 jnillioen kronen per jaar gehuurd. Zij zal worden gemeubileerd met meubels van het (voormalige Hof. FRANKRIJK. Het Arsenaal ts Maubeuge door brand verwoont. Het arsenaal te Maubeuge i« door brand vernield .De schade woid| pp vele millioe- nen -francs geraamd. RUSLAND. De Middenkoers behouden. In Moekou vergadert sedert den 17den April de Russ. communistische par tij, dat wil practisch zeggen de Rus sische regeering met haar partljge- nocten. Drie namen karnen bij de debatten op tdeu voorgrond, namen, die de rich tingen in de communistische partij aangeven. Daar is in de eerste plaats de man, die jarenlang met Europee- si he regeerders, kooplieden en indus- trieelen heeft omgegaan: Krassin. Hij vertegenwoordigt de richting der ge matigden, de richting van degenen, die nauwe aansluiting bij West-Europa be pleiten. Het economisch leven van Rus land, zoo meent deze rechts-bolsjewiek ken zich niet herstellen zonder actie ve hulp uit de kapitalistische landen. Hij wenscht dan ook op ruime schaal concessies te verleenen aan kapitahs- Un, en de economische politiek der sovjetregeering nog verder af te bui gen in de richting, die door Lemn reeds onder den druk der omstandig heden werd aangegeven. Tegenover Krassin verzet zich inde eerste plaats Kamenef, de vertegen woordiger van de „centrum"-ideeim. xvamenef richt zich tegen Krassin. Krassin en zijn mannen, zoo betoogt Kamenef, bezien de politiek der sov jetregeering uitsluitend uit het oog punt van hun eigen speciale functies. Zij welen zich niet op te werken tot net inzicht van dev belangen der par tij ais geheel. Onder deze omstandig- neden, zeide hij, wordt die oppositie onwillekeurig een willoos werktuig iu üe handen van de kleinburgerlijke in stincten der massa. Krassin lijdt vol gens Kamenef aan een overdreven pessimisme ten opzichte van de mo gelijkheid van ontwikkeling der pro ductieve krachten van Rusland door oe Russen zelf en hij is te weinig omzichtig bij zijn streven om het bui- tenlandsch kapitaal bij het herstel van het Russisch economisch leven te in- leresseeren. Kamenef wil dus de Europeesche en Amerikaansche kapitalisten niet zoo vei te gemoet komen. Maar in het bin nenland staat hij een politiek voor, die volgens den uiterst linkschen vleu gel nog veel te weinig communistisch is. Ossenski, communist van het zui verste water, is tolk van al degenen die van oordeel zijn, dat door het Leninisme reeds te veel concessies aan het kapitalistische systeem zijn ge daan. Met Larin, den leider der vak verenigingen betoogde hij, dat de hui dige sovjetregeering veel te veel de boeren naar de oogen ziet. Daar moest een eind aan komen. De boeren moesten veel meer belasting betalen dè 10 pCt. op de oogst moest tot 20 pCtverhoogd worden enz. In uitvoe rige debatten werden de verschillende standpuhten belicht. Kamenef, de man van de middengroep ging ten slotte met de palm der overwinning strijken. Lenin's politiek wordt voorioopig voort gezet. ZUID-AFRl&A Een scheepsramp. Het Australische stoomschip Porl Victor, dat aan den draadloozen roep om hulp van het Portugeesche stoom schip Mossamedes gehoor gaf, dat aan de kust van Zuid-West Afrika, nabij Kaap Feio was gestrand, vond de Mos samedes veriaten. Van de passagiers en de bemanning, tezamen 237 man, w^s geen spoor te bekennen. Ook werden er geen reddingsbooten op gepikt. De Port Victor blijft zoeken. BINNENLAND. Het Koode Kruis. Dr. 1. H. J. Vos, wethouder van Amsterdam, benoemd tot commissaris vooi de jeugdbeweging van bet Roo- de Kruis, heeft dezer dagen voor Ne derland het internationale congres van jeugdorganisaties te Brussel bijge woond. Op dit congres is o.a. een plan ontwikkeld om een internationaal kamp voor zwakke kinderen te stich ten, waar kinderen van alle landen kunnen worden ondergebracht om kracht en gezondheid te verkrijgen. Naar het Dev. Dagbl. meldt, stelt ook het Nederlandèche Roode Kruis zich voor, de jeugdbeweging dienstbaar te maken aan een goede hygiënische jeugdzorg. De Ned. Centr. Ver. tot bestrijding1*de? T. R a Onder voorzitterschap van' dr. H. J. Rijlstra is te Utrecht de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederl. Centr. Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose gehouden. Tot bestuurslid werd gekozen mr. L. N. Roodenburg, lid van de staats commissie tot bestrijding van de tuber culose. Jhr. mr. W. Röell, werd tot eere voorzitter en prof. dr. W. Nolen tot eere-lid benoemd. In de op de algemeene vergadering gevolgde bestuursvergadering werd mr. L. N. Roodenburg gekozen tot lid, te vens voorzitter van het dagelijksch be- stuui, en kwamen ter sprake de mede werking van de school en den onder wijzer in den strijd tegen de tuber culose, en de nieuwe wegen, te vet ten bij de propaganda in de ver schalende provincies. Het Haagsche beiastingcentitd. Bij het Haagsche comité tot wering van de navorderingsbelastingen, zijp reeds meer dan 1000 contribuabelen aangesloten. Het comité is als volgt samengesteld: jhr. mr. J. Rendorp, re ferendaris aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken, voorzitter; mr. A. E. baron Mackay, mr. L. Thurkow, M. van Vliet, D. Siem, E. C. M. M. Bur gers, mevr. H. C. Vreezen, B. J. Houtman, M. Schoon, H. L. Th. Wa- ZATERDAG 28 APRIL 1923 8 UUR Zondag 29 April 1923 2 VOORSTELLINGEN FwlllwwnWIIn, Kinderen betalen in de middagvoorstelling halve entree-prijzen. Je Wereldstad Programma. 1230 40 Extra voor Holland geaagageerd 6 PERSONEN - FAMILIE BRUMBACKS 0 PERSONEN Europa's vermaarde Rijdersfamilie co de overige 16 ATTRACTIES. De inwoners van Delft dwongen ons het verblijf voor eene week te verlengen op de Paardenmarkt Wordt verwacht te Gouda grooter succes. Kaarten ook verkrijgbaar bij den Circus-voorverkooper J. MARKUS, Sigaren magazijn, Hoogstraat 6, Gouda. ATTENTIE. Men lette op onze levende reclame aan de overzijde op de hoek.' Eenig. teircus en F. Th. J. Berkhout, direc- teui der Algem. Nederl. üoöp. Land bouw-maatschappij, secretaris. Rechtsk. adviseurs zijn mr. Coops en mr. Raymakers. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 26 April. voorm. 11 uur. Voorzitter: Jhr. Mr. V. D. DUES DK WILLEBOIS. Aan de orde kwam de Begrooting voor Buitenlandsche Zaken. De heer ANEMA (a.-r.) verklaarde zici tegen het beperken van het aan tal gezantscnappen. De actie van den Volkenbond in zake Oostenrijk juichte spr. toe. De algemeene politiek van üeu Vol kenbonü acnt spr. nog niet goed te omlijnen, omdat er twee stroom ingen zijn. Spr. gevoelt 't meest /oor de ge matigde ricuting en hij sluit zicu «ij prol. Struycken aan. De rede van d,*u Doer Loudon heeft op velen een kil len indruk gemaakt en dat spijt spr. Uaaine neemt hij van den Minimier aan, dat hij niet koel staat tegenover den Volkenbond en met die politie*, gaat hij gaarne mede. De heer WITTERT VAN HOOG LAND (r.-k.) vroeg steun voor het stichten van een Nederlandschen leer stoel aan de Sdrbonne. Vervolgens behandelde hij de kwes tie der minderheden in den Volken bond. De bescherming der nationale min derheden is eën vraagstuk, dat na den oorlog op den voorgrond is getreden, in üe onderdrukking van die minder- neden ziet spr. het voortdurende ge vaar voor den yrede. Voor Nederland was naar zijn meening een grootsche taal. weggelegd om als land van de vrijheid voor fleze onderdrukte min derheden op te treden. Daardoor zal Nederland een belangrijke taak ver vullen lot het behoud van den alge- meeireiï vrede'. *Spr. wenscht 'n per manente comtoiêsie, om allo klachten te onderzoeken? of zoo noodig zonder klacht te onderzoeken. De heer VAN EMBDEN (v.-d.) be handelt verschillende détail-Onderwer pen het aanstellen van vreemde con suls, het verleenen van passen o om daarna uit te weiden over den VolMhboud. Minister VAN KARNEBBEK acht de klacht over gemis aan zuinigheid niet juist. Spr. acht bezuinigingen op de lega ties niet gewenscht. Er is hier een groot belang mee gemoeid, juist in de ze tijden. .De Rijnvaart-kwestie besprekend, Zfcide de minister, dat het laterale Rijnkanaal geen water aan den Rijn oi*ttrekt. Het Rijnvaartvraagstuk zal steeds groote aandacht hebben der re geering. De inmenging van mogend heden, die minder betrokken zijn bij den Rijn, is rpeds eerder besproken. In het vredesverdrag zijn nu eenmaal regelingen getroffen, die daartoe aan- ioiding gaven. Nederland is tot de ovei eenkomst toegetreden, ai heeft de Sta ten-Generaal het protocol nog niet goedgekeurd, omdat Nederland nog steeds in onderhandeling is. Eerlang *al een aanvulling van het protocol de Staten-Generaal bereiken en dan kan dit punt nader worden bespro ken. In zake de kwestie-Tack heeft spr. alleen anvies uitgebracht en de be slissing rustte niet bij hem. Meer aan deel heeft spr. in deze zaak. niet ge had. li< zake denVolkenbond, is spr. het eens met den heer Anema, dat de gematigde politiek-Balfour het meest verkieslijk is, Waarbij spr. zich ook aansluit. In dien geest beschouwt hij cok de werking van den Bond. Men moet bedenken, dat deze Bond pas -drie jaar bestaat en dat dus niet te veel mag worden gebiecht. Na repliek van den heer Wittert v. Hoogland, werd de begrooting z.h.at. aangenomen. Later Onderwijswet 1920. Op het wetsontwerp tot aanvulling dei wet van den 16den Febr. 1923 tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920 heeft de heer Rutgers een amende ment ingediend. De toelichting mefkt op, dat het de bedoeling der regee ring is onaangetast te laten het recht op rijksvergoeding voor onderwijzers, die iit functie zijn getreden tusschen 1 Jan. 1923 en het tijdstip van in wer king treden van het thans bij de Ka mer aanhangig ontwerp. Doch deze be- dbeling is in het gewijzigd voorstel der regeering niet tot uiting gebracht. Als uitersten1 termijn voor het aan vullen van vacatures met aanspraak op op rijksvergoeding, onder de voor waarden in het regeeringsvoorstel om schreven, noemt het ontwerp thans het in werking treden dezer wet. De heer Rutgers stelt voor in plaats hiervan de termijnsbepaling te doen plaats vinden door het opnemen van een datum (i. c. 15 Mei 1923), welke, indien het aanhangige ontwerp wet wordt, naar alle waarschijnlijkheid niet ver-verwij derd zal zijn van de in werkingtre- ding er van en wel niet na die in werkingtreding gelegen* zal zijn. Wijziging Wet Personeele Belasting. Mevr. Bakker—Nort heelt op het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Fersoneele Belasting LUJd een amendement ingediend, dat beoogt de vrijstelling van belasting op net hou den van dienstboden ook uit te strek ken tot eene weduwe of een vrjuw, wier echtgenoot wegens ziekte, b.v. zielsziekte, elders wordt verpleegd. „Hoe dikwijls toch moet een vrouw, na den dood van haar echtgenoot ol na de opneming van haar man in een z. ekenhuis hulp iq de huishouding ne men ter vervanging van haar zelf, om dat zij den kost moet verdienen voor zichzelf en haar gezin." INGEZONDEN MEDEDBELINGKN Voedzaam* Vóórdelig j 1229 ly trouwe ambtenaar ais opbrengst fan uc verduistering in een apart t had bewaard, pe controleur en de handelaars hebben een volledige be kentenis afgelegd. Staking geproclameerd. Voor de drukkerijen van de heeren Bionsgeest en Briezee te 's-Uravenha- ge, oeiaen ongeorganiseerde patroons, nebben üe samenwerkende organisaties m net druakersbedriji de staging ge proclameerd. GEMENGDE BERICHTEN. Een eigenaardige restauratie. Het vervallen gebouw aan de Binck- horstlaan in de nabijheid van den Haag, wordt aan een eigenaardige res tauratie onderworpen. Het is eenigen lijd geleden in het bezit gekomen van ïcmano, die het voornemen heeft het geheel alleen weder in bewoonbaren toestand terug te brengen. Do Binckhorst, een gebouw dat reeds in 10/6 werd vermeid, en dus zeker een der oudste huizen van de provincie mag genoemd worden, ttans het eigendom van den neer J. H. Volkers, een jonge man, van nuis uit eigenlijk zeeman, maar die nu dagelijks aan het werk is als timmer man, metselaar, loodgieter, schilder en wat men nog maar meer wil. Hij is, gelijk wij zeiden, van plan de restau ratie geheel „in eigen beheer", dat wil zeggen in zijn eentje, op zijn hoogst met behulp van een paar werk lieden of familieleden, ten uitvoer te brengen. Door een natuurlijke lief hebberij voor oude dingen is hij er toe gekomen naar het bezit van het mus te streven en het is hem gelukt het nu een half jaar aeleden te ver- w rven. Beneden heeft hij ai het een en an der opgeknapt, n.i. een van de vroe ge' „blauwe kamer" afgeschoten ver trek, waarvan hij het eiken baiken- plafond had -te voorschijn gehaaid van onder een dikke laag kalk en linnen uil, afgekrabd on netjes weer in een nieuw frisch verfje had gezet. Daar woonde hij nu voorioopig. Wat er slocht is aan balken, muren, enz. wordt langzamerhand vervangen of ver sterkt, het dak is al gemaakt, ook de afvoerleiding van de goot; en de wa terput werkt weer. Later komen dan ook de muren aan de beurt om op geknapt te worden in één woord" zoo hoopt de heer Volkers, in een paat jaar hard werken deq Binckhorst weer bewoonbaar gemaakt te hebben. Meikeverplaag. De vruchtboomen in de boomgaar den langs de Maasstreek in Limburg, die reeds veel hebben geleden door de nachtvorst der laatste dagen, wor den thans door een nieuw gevaar be dreigd, meldt de Msb. Ondanks het koude weer komen de meikevers in grooten getale in de Maasweilanden uil den grond te voorschijn. Het jaar 192? is voor deze ongewerischte gasten een beurt jaar. "'Si. 33MMQ2NBI Einde van de havenstaking te Rotterdam. De stakende havenarbeiders te Rot terdam hebben zich Donderdagochtend weer aan de aanneem lokalen aange meld, ondanks de Woensdagavond in de vergadering van de Federatie van TraiiMortarbeiders aangenomen motie. Wel w getracht, aan de aanneemloka- len deze motie dbg aan de directie d havenreserve over te reiken, doelt toeu elk onderhoud geweigerd werd, zijn aan den rechtet-Maasoever onge veer 1200 en aan den linker-Maas- oever 800 man weer aan den arbeid gegaan. Em «tranrc ambtenaar. Te Bussum is proces-verbaal opge maakt wegens verduistering in dienst betrekking tegen den cokescontroleur dei gasfabriek en wegens heling te gen twee brandstoffenhandelaren. De man leverde een grooter hoeveelheid cokes dan waarop de handelaren vol gens hun bon recht hadden, waarna bij het te veel geleverde tegen 20 cent onder den geldenden pnjs lie' betalen. Bij huiszoeking is een bedrag van bijna f1300 gevonden, datdeon- STADSNIEUWS. GOUDA, 27 April 1923. De candidatenlysten voor de sa Gemeenteraadsverkiezing. Bjj de heden ten stadhuize gehouden lo ting voor de nummering der candidaten lysten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing, zyn deze aldus toegewezen: Lyst no. 1 S. D. A. P. Lyst no. 2 Communist. Partij. Ljjst no. 3 Vrijheidsbond. Lyst no. 4 Christ, booiaie Party. Lyst no. 5 Roomsch-Kath Staatsparty. Lyst no. 6 Vryz. Dem. Bond. Lyst no. 7 Staatk. Gerei. Party. Lyst no. 8 A.-R. Party. Lyst no. 9 Christ. Hist. Party. Commissie voor Openbare Feesten. De Commissie voor Openbare Feesten houdt een byeenkomst op Vrydag 4 Md a.s. des avonds half negen in Hotel ,4e Zalm". De overweg aan de Zwarte weg. Blykens een elders in dit blad opgeno men advertentie zal de bewaking en afslui ting van den overweg aan den Zwarteweg in deze gemeente by K.M. 30.936 van den spoorweg UtrechtRotterdam worden op geheven en zal deze overweg enkel worden kenbaar gemaakt door het plaatsen van waarschuwingsborden. Het doel, dat aan voormelden maatregel ten grondslag ligt, n.l. het ook voot de spoorwegen treffen van zooveel mogelyk bezuinigingsmaatregelen, heeft den Minis ter van Waterstaat er toe geleid gebruik te maken van de hem by art. 3 van het Koninklyk besluit van 9 Augustus 1922 (Stbl. no. 490) verleende bevoegdheid om ontheffing te verleenen van de verplichting tot afsluiting van openbare overwegen over de spoorwegen. Voor verschillende overwo gen in alle deelen van het land wordt dan ook van die bevoegdheid gebruik gemaakt. Naar onze meening is het niet uitgeslo ten dat het treffen van een zoodanigen maatregel ten aanzien van den overweg aan den Zwarteweg, die dus straks geheel on bewaakt, en wat nog erger is, geheel on afgesloten zal zyn, oorzaak zal worden van ongdlukken. Het is ons bekend dat het ge meentebestuur er den Minister met nadruk op gewezen heeft dat het verkeer ter plaat je, zoowel van motorrijwielen en rywielen als van voetgangers, aldaar van dien aard is, dat de meest uitgebreide veiligheids maatregelen noodzakelyk zyn. De helling van den overweg eischt dat rywielen en motorrywielen zich een grootere snelheid verzekeren om deze te overwinnen, met Als gevolg, dat het gevaar voor ongelukken toeneemt. Het is ondanks een uitvoerige uiteenzet ting van de gevaren aan de opheffing ver- bondep niet mogen gelukken den Minister op zyn eenmaal genomen besluit te doen terugkomen. Het is onbegrypelyk hoe de Minister, hoe wel van bevoegde rijde op het gevaar daar aan verbonden gewezen, tot een dergelyke onverantwoordlyke daad gekomen is en wjj vreezen dat de zuinigheid die ook hier als argument gebezigd is, ten slotte de wys- heid zal bedriegen. De put zal dan wel VfOt gedempt worden als het kalf verdronken Is! Examen 1. o. Onze stadgenooten de heeren J. Roos W. Gabry en de heer P. Slingerland van Reeuwyk, slaagden gisteren te 's-Graven- hage voor de onderwyzersacte. Alle drie waren leerlingen der Ryksnonnaallesw® alhier. C Ter-inzage-legging van lijsten TjM» Candied en. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden den Raad der gemeente Gouda maakt be kend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zyn nedergelegd, met vermelding van de nummers en letters der ïysten. Duitsche godsdienstoefening. Zondag 0 Mei, des avonds van 89 zal in de Luthersche Kerk, Gouwe, *oek Groenen daal, een Duitsche godsdienstoefe ning gehouden worden, die door Herbst uit den Haag zal geleid worden. De toegang is voor iedere vrij. Wereldreizigers. Dinsdagavond kwamen hier ter stede ssn 2 jonge werelreizigers, Simon Bosman Lambertus Thys, beiden uit Rotterdam, die voornemens zyn een reis om de wereld te maken. Voor zij daartoe overgaan «Bes zfj geheel Nederland over een traject 2000 KM. ts voet doorkruisen. BUJkbss* geachiedt deze tocht als reclame voor de Bats-schoenen, althans zy vertelden ons, dat iy hun voetreis ondernemen op Bata- icboenen, die zy gratis van de Beta My. ontvingen om de degelykheid te beproeven. Van hier trok het tweetal over Woerden naar Leiden. Vergadering afd. Gouda van „Mercorius" De afdeeling Gouda van de Nationale Bood van Handels en Kantoorbedienden ^Mercurius" houdt Maandagavond in de bovenzaal van Het Schaakbord een leden- rergadering. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Tot agent van de Afdeeling Handelsre gister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zyn benoemd voor de onder staande gemeenten: Ammerstol en Bergambacht, de heer C. Anker te Bergambacht; Bleiswyk, de heer Oi. E. Th. Baetings te Bleiswyk; Bodegra ven, Zwammerdam, Waarder en Barwouts- waarder, de heer W. Hoogendoorn te Bo degraven; Boskoop, de heer T. Schol ten te Boskoop; Gouda, de heer D. J. Mooyaart te Gouda; Haastrecht en Vlist de heer L. Groenedyk te Haastrecht; Lekkerkerk de heer A. C. den Boer te Lekkerkerk; Moor drecht, de heer J. A. van Gennep te Moor drecht; Ouderkerk a .d. IJsel en Gouderak, de heer P. Rook te Ouderkerk a. d. IJsel; Oudewater, Hekendorp, Pnpekop en Lan ge ruigeweide, de heer C. v. d. Vist te Oude water; Reeuwyk en Sluipwijk, de heer J. Th. van Weel te Reeuwyk; Schoonhoven en Willige-Langerak, de heer N. C. Simons te Schoonhoven; Stolwijk en Berkenwoude, de heer T. de Graaf te Stolwyk; Waddinx- veen de heer P .de Graaf te Waddinxveen; Zegwaart en Zoetermeer, de heer P. Th. de Vries te Zegwaart; Zevenhuizen en Moer- kapelle, Mej. L .de koster te Zevenhuizen. Deze agenten zyn speciaal belast met het nagaan der handelszaken, waarvan de aige- naren tot nog toe verzuimden zich in het Handelsregister te laten inschrijven. For mulieren tot aangifte, alsmede die tot het inschrijven van wijzigingen in ingeschre ven Handelszaken kunnen door belangheb bende!) by deze agenten wonden aange vraagd. Het muziekkorps van het regiment huzaren opgeheven. Gistermorgen 10 uur is d»kapel van het 2de regiment huzaren uit Den Hiag, dat hier in de Sociëteit „Ons Genoegen,, zoo vaak concerten heeft gt geven, voor de laatste maal met het geheele regiment uitgerukt. De kapei wordt uit bezuinigingsoogpunt opge heven. Er werd een tocht door Den Haag gemaakt langs de verschillende bureelen van militaire controle, o.a. de cavalerie-controle, en langs de Svo- ningen van tal van opper- en hoofd officieren. Den kapelmeester, den heer Joh. Fabriaan, werden in den Malle molen uit het publiek bloemstuKkon aangeboden. Nadat het regiment in de Aloxan- der-kazerne terug was en voor den commandant, kolonel baron ,Van Heem stra, gedefileerd had, werd de kapel in het repetitielokaal door den kolo nel toegesproken. Deze d&nkte den kapelmeester en zijn ondergeschikten voor de vele goede diensten aan hel regiment bewezen en bood daarna oen kapelmeester zijnportret aan. Namens de kapel bood de heer Fa briaan den kolonel een bronzen paard aan, waarin een inscriptie zal worden aangebracht. Ritmeester Drijfhout van Hooft, die veel voor de kapel gedaan heeft, ontving een muziekkast van de leden van de kapel. Dezen hadden bun kapelmeester een groote plaat toegedacht, waarop al de groote com ponisten voorkomen. De heer Van 't Sant, hoofdcommis saris van politie, had als afscheid aan de kapei een bloemstuk gezonden. Vergadering Goudsche Winkeüera- vereeniging. In Hotel ,4e Zalm" werd gisteravond een algemeene vergadering van de Goud sche Winkeliersvereeniging gehouden. De voorzitter, de heer B. Rietveld, richt te inzonderheid het welkomstwoord tot de dames, die blyk gaven van medeleven en medewerken met de Middenstandsaangele genheden en tot den heer Hilfman, wien spr. als blyk van waardeering en belang stelling „Goudseh gebak" aanbood in den vorm van een bloemenvaas. Na lezing der notulen werd mededeeling gedaan van een schryven der Groningsche winkeliersvereeniging, die van meening was d*t »y te veel betaalden voor het electrisch licht, en opgaaf der Goudsche pryzen vroe gen. Daarop gaf de heer Heshusius, directeur der Middenstandsbank, kantoor Gouda, een korte uiteenzetting van den Middenstands girodienst, een dienst die nog niet is inge burgerd. De heer Heshusius zeide dat by aanschaffing van een giroboekje ad 0.89 en het deponeeren van een willekeurig be drag men zich veel faciliteiten kan bezor gen, zonder verdere kosten ^f moeite kan n^n *yn ffaancieele aangel^jenheden van achter de schryflessenaar regelen. Op een girobiljet kunnen negen opdrachten ge- plaatit worden; die opdrachten worden da- d®iyk behandeld, den volgenden dag ont- men de debptnota, van het tegoed «>tvwgt men van elk bedrag 3* rente. Spr. deed uitkomen de voordeelen verbon den aan den Middenstandagirodienit boven d® Postgirodienst Over het eerste half- J®* was reeds 689.000.— gestort Door aansluiting by den Middenstands-girodienst bevoordeelt men tevens den Middenstand. Naar aanleiding van een vraag gesteld door den heer Grootendorst, deelde de heer Heshusius mede dat desnoods wekelykache rekeningen kunnen worden verstrekt De Voorzitter danke den heer Heshusius voor de gegeven inlichtingen en hoopte dat de uiteenzetting niet onvruchtbaar mag oyn. Vervolgens verkreeg de heer P. A Hilf man het woord om te spreken over het on derwerp „Hoe voeden wy onze jonge mid denstanders op". Spreker begon met te zeg gen het niet te zullen 'hebben over de voe ding van de jonge middenstanders, niet over hun kerkelyke of politieke richting, omdat de middenstand politiekloos is, doch wil het hebben over de vraag hoe we onze kleur- looze middenstanders kleur laten beken nen. Over het gebrek aan zelfsbewustiyn en organisatiegeest heeft spr. meermalen het woord gevoerd; net zoolang zal hy op die steen laten druppen tot ze uitgehold ia Niettegenstaande de moderne geest om ons, zitten we nu eenmaal vast aan zeden en gebruiken, we kunnen daaruit ontkomen door de jeugd, door ze manieren te leeren met doorzicht op het verschiet. Hoogst zel den worden de middenstandskindören tot middenstanders opgevoed. Als het echtpaar na den dagtaak zit te verpoozen, komt het gesprek op het knappe kind, dat dokter, in genieur enz. moet worden. Het kind moet studentenkooze manieren later krygen. Het kind wordt te goed geacht voor den mid denstand; het kind krygt een hekel aan va- der's bedrijf, het hoort zeggen „Je moet grooter worden als vader, boven zyn bedrijf uit zien te komen. Nu bestaat de mogeiyicheid dat het kind inderdaad in geen enkel opzicht beantwoordt aan de verwachtingen der ouders en komt het toch in het vak van vader terecht met tegenzin. Het vindt zyn vak een schande, er zit geen fut in zoo een middenstander, men heeft een nietsnut van het kind ge maakt. Laten we van die grootheidswaan zin afzien, zegt spr. en inzien hos schitte rend mooi de ontplooiing van ons vak is. Wanneer het kind voor de helft gelukt, de geesteiyke positie krijgt die vader en moeder hem toegedacht hebben is hy toch een mislukking, want in onze maatschap- py is slechts plaats vpor de uitnemenden, onverschillig in welk Vak ook. Daarop besprak spr. hoe hy' zich de huis- houdeiyice opvoeding dacht. Laat moeder in eenvoudige bewoordingen vertellen van het mooie van de zaak en dat niet de hooge heeren de maatschappy vormen, maar haar man en zyn lotgenooten vormen het fun dament onzer samenleving, dan zal dat kind ten slotte worden de middenstands man zooals wy hem denken. Buiten moet het kind leeren naar gelang van de toekomst die wy het gedacht heb ben, zegt spr. en vraagt of onze scholen er voor berekend zyn om van onze kinde ren middenstandskinderen te maken? In de eerste klasse gaat het nog al, doch in hooger klassen krygen ze ingewikkelde vraagstukjes, raadseltjes lossen ze op en als ze na 6 of 7 jaar thuis komen en op een gegevan moment wordt een rekening uitgeschreven, ontwaart men dat die schor! geen practische cyfervaardigheid heeft by- gebracht en het kind niets geleerd beeft om zich aan te passen aan de maatschappy. Aardrykskunde is de laatste jaren iets verbeterd. Nooit heeft spr. leeslesjes gele zen over den middenstand. De geschiedenis geeft verheev!ijking van zeehelden, uitvin ders en geleerden. Als men het kind vraagt hoe zit de maatschappy In elkaar, zoudt u denken dat ze weten wat een middenstand is, vraagt spr.? Ze lezen over Noorsehe le vertraan, warme bronnen in IJsland, vuur spuwende bergen op Java, maar van wat er om gaat aan strijd en gewoel in ons da gelijks leven leeren ze niet wat daarvoor noodig is. Spr .betoogde het nut van de oprichting van aanvullingsscholen om de kinderen die kennis by te brengen ten einde paraat te zyn in de maatschappy en vindt het een gebiedende eisch dat die scholen er komen met steun van die middenstanders die over de financieele kracht beschikken. Het be lang van die middenstanders is er mede ge baat, omdat uit die scholen gevormd zal worden het personeel voor hun zaken. Daarop besprak spreker de moeilykhe- den tot opvoeden, van de 18- 'en 19-jarigen en bepleitte de oprichting van middenstands- clubs voor die jongelui, b.v. éénmaal in de 14 dagen bijeenkomsten waar iemand ze wat vertelt uit het volle leven, een ontwik kelingscursus. Dit bygebracht In een ge zellig onderonsje op de wyze, zooals spr. zich die voorstelto niet door een droogprui mer of schoolmeester in de slechte betee- kenis van het woord, dan zult ge zien, zegt spr., dat op die manier waarachtige stands- bewuste middenstanders verkregen Worden. Spr. verklaarde ernstig te meenen dat ia Gouda zulke ontwikkelingscursussen mo gelyk zyn. Nog eens heeft spr. hier leto doorgedreven, waarvan men gezegd had, dat het niet mogelyk was, gezien de toe standen te Gouda, Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat Gouda victorie zal kraaien met een naderhand overtuigde mid denstand. De heer Siert tax w*t meer walen weten hoe de iprefcer rich de vervolf-midden- standsscholen dacht De spreker achtte het beter dat het be stuur of een commissie een plan klaar maakt; deze avond leent zich niet* derge lyke onderwerpen nit te spreken; een voor stander ven middenstandeeursueeen iz zpr. niet en voelt meer voor onderwy» In de geest van een volksuniversiteit De heer v. Vreumingen, hoewel in veie opzichten het met spr. eens zijnde, meikte op dat hy te veel de practische en te wei nig de ethische kant door den heer HHraan naar voren is gebracht De rekenkundige vraagstukken der lagere school beschouwt spr. niet als raadseltjes maar als training voor den geest, hulpmiddelen die later te pas komen .De heer Hilfman heeft te veel over het hoofd gezien datgene wat een mensch noodig heeft aan algemeene ont wikkeling om het genot van het loven op prys te stellen. De heer Hilman zeide een practisch man te zyn, die niet inziet het nut van ethica op de lagere scholen .Mea geeft vaa alles een snufje wysheki aan de kinderen en ze denken zich professoren en in wezen kun nen ze niets. De heer Rond bepleit het nut der burger avondscholen zooals die in ityn jeugd on derwy s bezorgden. De heer Hilfman is de meening van den heer Rond voor een groot deel toegedaan en acht het tegenwoordig onderwya fout De minst begaafden kunnen het volgen, dat houdt de vluggeren te veel tegen. De heer Grootendorst acht de lagere school den grondslag voor het latere leven en zooals de heer Hilfman zich die school denkt, te eenzijdig. De heer Hilfman zeide te hebben willen betoogen hoe de kinderen uit den Midden stand het meest gelukt is by te brengen door ze voor dien stand op te voeden. De voorzitter concludeerde dat een van de practische dingen welke deze bespreking kan afwerpen is te komen to? oprichting van Middenstandscursussen. Spr. hoopt in het bestuur die zaak in overweging te ne men .Voor 14-daagsche avondjes komt nog al wat kyken en hervorming der lagere school ligt niet in ons bereik Spr. eindig de met een woord van hartelyken dank aan den heer Hilfman. BiJ monde van den voorzitter werd mede gedeeld dat het bestuur besloten heeft een vragenbus te plaatsen In het Bankgebouw, speciaal ook voor menschen die op verga deringen die vragen liever niet ztellen. Voorts dat besloten Wis het oifanlseeren eener winkelweek, waaraan geen bekronin gen verbonden zullen zfjn. De winkelweek zal gehonden worden tydens de Kronings feesten. Het bestuur denkt aan lederen deel nemer een souvenir san te bieden. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Kantongerecht. In de zitting van 25 April werden ver oordeeld: Wegens voetbal spelen: K L. te Gouda 0.50 subs. 1 w. tuchtach. Wegens om geld spelen: W. J. O. te Gouda 1 subs. 1 w. tuchtach., C. A. M. de K en J. J. v. P., belden te Gouda, ieder 1 subs. 2 d. Wegens voetbal spelêh: H. B. C. v. N. te Gouda 2 maal 1 subs. 2 maal 1 d. Wegens overtreding Arbeidswet: A. H. v. d. W. en C. U-, beiden te Gouda, ieder 6 subs. 2 d. met vryspraaak van het meer ten laste gelegde tot 2 heehtenisstraffen elk van een dag. Wegens venten zonder vergunning: M. B. zonder bekende woonpl. 2 maal 2 subs. 2 maal 1 d. Wegens autorijden zonder verlicht num mer en letter: J. M. v. M. te Gouda 6 subs. 4 d. Wegens motor ryden zonder licht: R. J. W. te Velp 6 subs. 4 d. Wegens autorijden zonder verlicht num mer en letter: P. C. M. te Gouda 6 sub. 4 dagen. Wegens" openbare dronkenschap: H. W. -V d. H. te Oudewater 8 subs. 4 d. Wegens fietsen zonder licht: A. V. te Nieuwerkerk a. d. IJsel, H. in 't H. te Ze venhuizen, A v. d. G. en J. C. S. beiden te Nieuwerkerk a. d. IJsel, leder 5 su^ 2 dagen. gemeentelijke Arbeidsbeurs. In de aafgeloopen week kwamen de vol gende aanvragen in: 1 werkmeisje, 1 keu kenmeisje, 1 strykster (leerling strykster), 1 dagdienstbode, 1 vliegenier, 1 loopjongen 13 k 14 jaar, 8 fabrieksarbeiders, allen voor Gouda. Er boden zich aan: 19 aardewerkers (pot tenbakkers en pypmakers), 1 plateelschil der, 1 modelleur, 2 gieters, 1 boekdrukker, 2 drukkers, 7 lettersetters, 9 grondwerkera, 10 helers, 21 opperliedeh, 86 timmerlieden, 1 uitvoerder, 2 schilders, 9 metselaars, 1 aank. bouwk. en 1 werktuigk. teekenaar, 1 bouwk. opzichter-teekenaar, 1 steenhouwer, 3 telegraaf werkers, 3 mach. bankwerkers, 2 stoelenmakers, 3 houtdraaiers, 1 meubel maker, 4 kistenmakers, J bijteer, 1 klom penmaker 4 houtbewerkers, 1 witwerker, 3 bleekersknechten, 1 zeilmaker, 1 huis naaister, 2 schoenmakera, 1 kleermaker, 1 machinist, 1 meubelschilder, 8 motorher- stellers, 2 bulmonteurz, 1 loodbrande*. 2 klinkers, 8 yzerwerkar* 1 kopergieter, 4 bankwerkers, 1 metaaldraaier, 1 ketelma ker, 10 stokers, 8 smeden, 14 blikslagers, 4 electriciens, 1 aanhouder, 2 loedgietere, 1 werkmeester textiel, X touwslager, 6 tex tielarbeider^ stera), 1 hekelaar, 1 nettesi- rekker, 9* brood- en banketbakkers, 6 sui kerwerkers, 60 sigaren- en tabakbewerkers, 2 landbouw-, 29 pakhuis-, 1 magazyn-, 5 expedidtiel en 16 schippersknechts, 1 boom- kweeker, 2 reizigers, 1 winkel- tn 18 kan toorbedienden (kpekhooders, administra teurs, schrijvers/Wl, 1 matroos (groote vaart), 125 transport- en fabrieksarbeiders, 1 zager, 1 waker, 4 Duitsche dienstboden (nog niét in Holland), 1 hallfwas koper- slager-fltter, 1 chocolade-décorateur, 2 werksters, 6"chauffeurs, 3 koetsiers, 2 half was timmerlieden (leerlingen Ambachts school) 1 gasfitter, 2 hulpstraatmakers, 1 kuiper, 1 beeldhouwer (bout), 1 zadelma ker, 1 dienstbode. Afaadat 28 April, 8 uur. Markt Cireus Althoff. Openingevoorstelling. 80 April. 8 uur. Café Het Schaakbord. Verg. Nat.) Bond van Handels- en Kantoorbe dienden Mercuriua. 1 Mai, 8K uur. Café Koenderink. Verg. Mei, 8 uur. Jjtotel ckZaJm. Verg. Comm. voor Opanbfve Feesten. 8 Mei, A uur. Blauws Kruis. Ledenvergade ring) Voetbalclub Alto. UIT DEN OMTREK. MOORDRECHT. De weg tusschen Moordrecht eu Nieuwar- kerk a. d. IJasel ia versperd voor voertui gen, doordat by het paaseeren van een auto twee binten van de brug zijn gebro ken. Het bestuur van den Goudachen Voetbal Bond heeft toestemming verleend tot het houden der jsariyksche schildwedstryden van den IJselkrlng. WOERDEN. De standplaats vaa de late coespagale hospitaalsoldaten. Naar de Tel. verneemt bestaat het voor na rtoen de 1ste compagnie hospitaal-solda ten, thans te Amsterdam in garnizoen, van standplaats te doen veranderen en over te plaatsen naar Woerden. MUZIEK La Tra vla ta. Met de opvoering dezer beroemde opera van Verdi heeft de Nationale Upera de Goudsche muziekliefheobers dio in bevredigende mate waren op gekomen, aan zich verplicht Te ver- wouderen is het wel, dat 'is hooid personen, de orkestleider incluis vreemden waren, immers, ondor onze nnlioiiale artiesten zijn ook b3proo*de krachten, die vooral onder ae tegen woordige slechte economische toestan den, meer dan ooit steun en aa'uuoo- diging behoeven, en van welko zijdo eerder «Dun juist van de Nationale Opera zou men in dit opzicht verwach ten, dat van de Nederlandsche krach ten partij wordt getrokken? Echter, wc kennen niet de omstandigheden, die daartoe hebben geleid, ea mis schien zijn die wel te vinden in het feit, dat de heer De Hondt een vorig jaar met zijn Italiaanzche Opera veei bijval en toeloop had, terwijl de Na tionale instelling zoo te zeggen ver kommerde. Ons Nederlandsche publiek is hieraan dus zelf voor een groot ge deelte schuldl Het was Woensdagavond eigenlijk een opvoering van Italiaansche arties ten, met medewerking van een klein Nederlandsch koor! Toch handhaven we ten volle wat we hierboven zeiden, n.l., dat de Opera ons aan zich verplicht heeft, want wie beter, dan juist Italianen vermogen deze onsterfelijke muziek van de Travlata, een van de beste werken van den grootsten Italiaanschen com ponist van zijn eeuw (Verdi leefde \an 1813—1901 en maakte de Travia- ta in 1853, op de middaghoogte van zijn kunnen) te vertolken? Naar men weet, vormt het libretto den door Piave bewerkten tekst naar tiet drama van Alex Dumas' Fils: „La Dame aux Camélias", en is de Tra- viata ook wel bekend onder den titel van Vloletta, den naam van de vrou welijke hoofdpersoon .Violetta Vaiery Voor deze hoofdrol had men be zwaarlijk een schitterender keus kun nen doen, dan die op te dragen aan Ena Surinacti; deze Italiaansche zan geres beschikt over een sopraangeluid, zo natuurlijk en ontwikkeld als men hier zelden te hooren krijgt; een stem van een ongekende hoogte, en moei lijk te evenaren techniek; daarbij een voudig en ongekunsteld van voor dracht. Een zangeres, wien het zin gen spel, ja, natuur, is. Eenmaal hoorden wij zelfs een hooge e! Haar voordracht en spel waren teven* pri- tniseima. In Emanuele Giletta en Lorenzo Co- nati had zij uitnemende partners. Een zeldzaam mooi tenorgeluid, licht aan sprekend en heerlijk van timbre, had de Italiaansche tenor, en de bariton beschikt evenzeer over een bizonder geluid, hoewel de laatate in het be gin iels versluierd was. De kleinere rollen waren bij de overige artiesten mede in goede han den, en we noemen daartoe Henri Bloemgarten (Dr. Germont), Jos. Bes- se link (Vieomte de Létorières), Martin van Reen (Baron Douphal) en de da mes Eliae de Haai (Annette) en Gusts Scheepmaker (Flora Bervoix). Het kleine koor zong vrij goed. Het geheel stond rader leiding van Maestro Uriel Nespoll, die erdennoo- digen Schwung in wist te brengen, de Heerlijk mooie en subtiele ouverture, bijna geheel voor strijkorkest, klonk verdienstelijk. Een muzikaal tn rustig toider, die aan de verrukkelijke mu ziek alle recht deed wedervaren. 1L dirigeerde 'sober en had orkest en koor flink in ztjn macht, terwijl hij da so listen innig muzikaal ter zijde atond. We hopen van harte, dat ons nog meer van deze mooie Opera-opvoerin gen gebracht zullen worden. RECHTEAKJOJ.- Ds Zuid-Hollandse be CrwUstvsresaiftaf. De voormalle* Directeur tot 9 maandos De Haagsche rechtbank heelt bij vervroeging den zeatigjarigen W. J. J. A T., thans gedetineerd, vroeger di recteur van de Zutd-Hollandache Cre» dietvereeniging te den Haag, wage» bcdriegelijke bankbreuk, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechten!* vanéf 6 October 1922. De eisch was 2 jaar gevangenisstraf onder aftrek der pre ventieve hechtenis. INGEZONDEN» Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hst voorstel van de nfdcettnf Oud-Al bias vee d* Bend va» Kaaapredncenten. Mijnheer de Redacteur, Het is altijd eentgszms gevaarlijk m de courant te schrijven ne^r aan leiding van een persverslag eener ver gadering. UH den aard der zaak kan zulk een veralag niet volledig waardoor men heel spoedig „er nuast" is. Ondergeteekende werd hierin we«r versterkt bij het lezen van het inge zonden stukje, geteekend M. V., in Uw blad van dezer, waar deze ia- zender critiek oefent op het werk van den Bond van Kaasproducenten, spe ciaal in verband met het voorstel afd. Oud-Alblas. Genoemde inzender heeft vermoe- lijk er geen kennis van gedragen, noe net voorstel in zijn geheel luidde. Daaraan was ter toelichting nog toe gevoegd, dat de regeering de nood zak elijke bezuiniging van onderaf zocht, terwijl juist van bovenaf moest worden begonnen. Geachte inzender, b dén dat vprlangen zoo laakbaar ai» U het wil doen voorkomen? Of durft inzender in verdediging nemen de en orme salarieeringen van verscntUende hcogere functie's, vooral ontstaan in een tijd, toen men met geld zoodanig smeet, dat elk burger daarvan heden nog de wrange vruchten plukt. De. inzender knoopt aan zijn argu mentatie, weer de gebruikelijke hate- lijkheidjes vast aan het adree van den boer, a la de Zomertijd-afctie. Dit !a« ten we voor wat het is en keuren we geen antwoord waardig. Slechts dit eeno willen wij vragen, n.l. past te genover een vereeniging, die een der gelijk voorstel als hot gewraakte be handelt en aanneemt onder het uit drukkelijk vooraf gemaakte beding, dat niet mag worden gegcneraliseMd en scheiding moet worden gemaakt tus schen noodige en met-noodige bezui nigingen, niet een weinig ander; laat ik zeggen ieta meer fataoeniijk,oordeel dan ï\et van M. V. ten deel viel? U, Mijnheer de Redacteur, dank voor de ruimten. Uw dw. dn. A. VAN WWflfEN, Voorz. Bond van Kaasproduoeuten Bedoeld voorstel met toelichting werd opgenomen in de G. Crt. van 14 AP"' JKcl, MARKTBERICHTEN. Co»». Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". GOUDA 27 April 1928. A Bloemen. Geraniums 1W25 et, Plumocus 10-12 et, Aznlea's éO-^%t. Begonia's 10 ct, Afri kanen étt et, Vftilen 1—2 ct, Seringen 7 —15 ct, Saxifrage 8—12 et., Geniete 25— 85 ct per stuk. Tulpen 4060 et, Malus 25—40 ct, Doronicum 15 et, Anemonen 1016 et, per 10 stuk». SPORT EN WEDSTRIJDEN. NederlandBelgië. Wijzigingen in de Belgisch* pleeg. Het staat nog steeds niet vast afd» Belgische spil, Van Halme, die, zoo- i'U wij reeds berichtten, geblesseerd is, a.s. Zondag kan uitkomeu. Hetzelf de 1» het geval met den middenvoor tarnoe. Spelen zij niet dan wordt v. Halme door Moriet en Laraoe door Joiifc (R. C. Bruxelles) vervangen. De Belgische ploeg vertrekt Zater dag om 2.50 naaf Amsterdam en keert Maandag terug. Baron de Lavaleye vergezelt het elf- lil en heeft het recht om nog op hel laatste oogenblik, indien de omstan digheden dit noodig zouden maken, veranderingen aan te brengen in de snmensteliing van het Belgisch.» elftal. WISSELKOERSEN. 27 AprU 1928. 26 April. 17 April. Officieel. t uur. Londen U-8«% 1144% Berlijn 0.0068% 0.0066% Partje 17J0 1740 Brussel 14.90 1446 Zwitserland 46.75 46.78 Weenen 00086 0.00% Kopenhagen 48.05 4746 Stockholm «646 «•46 Christteaia 48.85 4446 New-York SM 246^ TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste steed 760.8 te Biarrtte. Laagste stand 742.4 Is Bate». Verwachting tot de» volgenden dag: Matige «et «wakke westelijke tot nide- lyke wind, aanvankelijk opklarend, later toenemende bewolking en kaaa ap togen, aanvankelijk konder.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2