Gemeenteraad van Gouda. PREDIKBEURTEN. mém. Stiirin Kaarsenfabriik Huil. In de gisterenavond onder voorzitterschap van Burgemeester My* gehouden vergade ring van den Kaad dezer gemeente waren alle 17 leden tegenwoordig; de beide vaca- turee-Koemans en Pot harst xijn nog niet bezet. De notulen van de vergadering van 8 April 1928 werden vastgesteld. Mededeelingen: B. en W. doelen den Raad mede: 1. dat Gedeputeerde Staten bij schreven van 20 April J.I., B. no. 2567 (8e afd.) hebben toegezonden een uittreksel uit het Kon. besluit van 7 April no. 8 tot goedkeu ring der wijziging van de Legesverordening. 2. Alvorens by schrijven van 13 April j.l. B. no. 2422 (3e afd.) een uittreksel uit het Kon. besluit van 8 April j.l., io. 12, tot goedkeuring der Verordening op de heffing van een belasting naar het inkomen. 3. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 27 Maart j.l., B. no. 1428 (3e afd.) G. S. no. 32, goedgekeurd hebben teruggezon den het raadsbesluit van 27 Februari j.l., tot wyziging der gemeenteiyke pensioen verordening. 4. dat Gedeputeerde Staten by schryven van 16/18 April 1923 B. no. 920 (4e afd.) G. S. no. 8/1, hebben goedgekeurd terugge zonden het raadsbesluit van 27 Februari j.l. tot instelling eener kalverenmarkt op Maandagmorgen en afschaffing der jaar markt voor vee op Donderdag voor de paar denmarkt in de 2e helft van October. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Behalve de aan de orde gestelde stukken zyn ingekomen: Van de heeren Overhand en Sanders een voorstel om de Jan Kattenbrug mede te sluiten op Christeiyke feestdagen. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Van J. de Jong en J. L. Hulleman een adres houdende het verzoek de Lange Npod- godsteeg, Walesteeg en Doelestraat niet te sluiten voor het autoverkeer met het oog op hunne werkplaatsen. Besloten dit adres geiyictydig te behan del e\ met het betreffende voorstel. VaiKdiverse bewoners der Boelekade een adres van 15 Maart j.l. houdende verzoek deze straat opnieuw te doen bestraten. De heer OVERHAND (s.d.) uit zijn ver wondering dat niet het slechtste gedeelte van de Boelekade is bestraat; in het andere niet ter hand genomen gedeelte liggen kui ken waar wel een koe in kan leggen. Hoe wel 8pr. gaarne rekening wil houden met de financiën, is hy toch van oordeel dat het overweging verdient ook het andere ge deelte nu geheel te verstraten. De kuilen daar alleen dicht maken is ook volgens het oordeel van den gemeente-bouwmeester weggegooid geld, daarom is het beter in eens het werk goed in orde te brengen. Spr. wyst er op, dat er verband gezocht wordt tusschen het opnieuw bestraten van het eer ste gedeelte en de te houden landbouwten toonstelling. De heer BOKHOVEN (v.b.) is het niet eens dat niet het slechtste deel van de Boe lekade het eerst onder handen is genomen, maar geeft overigens toe dat de toestand van het andere deel zóó is, dat daar drin gend afdoende voorziening wordt vereischt Indien B. en W. de noodige gelden voor het opnieuw bestraten daarvan op een of an dere post kunnen vinden, zou spr. dat zeker van belang achten. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. slechts uitvoering hebben gegeven van het raadsbesluit dat inhield dat de verstrating van de Boelekade in 2 gedeelten zou plaats hebben. Spr. is echter gaarne bereid, te overwegen of de uitkomsten van het dienst jaar 1922 geen aanleiding kunnen geven om de bestrating nog dit jaar te doen ge schieden. Van de firma Duynstee een reclame d.d. 10 April j.l. tegen den aanslag in het ver gunningsrecht. Tot onderzoek dezer reclame wordt inge steld een commissie, waarin worden be noemd de heeren M. J. Oosterling en B. Sterk. Van de N. V. Rutten's Bierbrouwery een adres alsvoren van 13 April j.l. Dit adres wordt gesteld in handen der vorengenoemde commissie. Van drie samenwerkende arbeidersorga nisaties uit de sigarenindustrie een adres van 10 April j.l., houdende het verzoek om geheele of gedeelteiyke ontheffing te ver- leenen van de plaatseiyke inkomstenbelas ting over 1921 en de eerste 4 maanden van 1922 aan de werklooze leden hunner organi saties. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. de aanslagen over de vier maanden van 1922 hebben gewyzigd of kwytgescholden, waar dat voor 1921 nog een nadere beslis sing moet'vallen. De heer VAN BERKEL (r.k.) wyst er op, dat het reclameeren niet is geschied zooals het behoorde. Spr. zou het niet juist achten indien zy, die niet hebben gereclameerd in het vertrouwen op hunne organisatie, daar van de dupe zouden worden. De heer SANDERS (s.d.) wyst er mede op, dat hier feiteiyk een misverstand is ge weest; de reclames zyn niet rechtsgeldig verklaard. Spr. zou gaarne zien de ingedien de reclames alsnog te behandelen en waar noodig ontheffing te verleenen. Wethouder IJSSELSTIJN erkent dat het hier een formeele kwestie geldt, maar B. en W. hebben kennis gegeven dat deze re clame zoo niet kon worden behandeld. Spr. zou over deze aangelegenheid wel verder willen spreken, maar dan met gesloten deu ren. Indien er onder de aangeslagenen zyn die de dupe zyn geworden, geeft spr. de be trokkenen in overweging zich tot hen te wenden; reclames zullen op de meest cou lante wy'zé worden behandeld. Het gaat echter niet aan by voldoening aan het ver zoek de gemeente een zoodanigen strop te doen krygen. Indien die reclames zouden worden toegestaan, zouden die door Ged. Staten ongetwyfeld worden afgewezen. Van den Secretarie der voormalige Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier de rekening over het 1« kwartaal 1922 ter goedkeuring. Deze rekening wordt goedgekeurd. Van Regenten van het Van Iterson-Zie- kenhuis aanbieding van het jaarverslag over 1922 en van een suppletoire begroo- ting voor het jaar 1928 ter goedkeuring. Het verslag en de suppl. begrooting wor den goedgekeurd. Van Burgemeester en Wethouders aan bieding van het woningwetsverslag over 1922. Van de Commissie van BUstand in het beheer der Lichtfabrieken aanbieding van het jaarverslag over 1922. Van Curatoren van het Gymnasium als- voren. Van Libryemeesters het jaarverslag over 1922 omtrent de Stedeiyka Bibliotheek. Van de Kamer van Koophandel en Fa brieken alsvoren. Deze verslagen worden voor kennisge ving aangenomen en zullen worden ge bruikt by de samenstelling van het gemeen teverslag. Van het Bestuur der Schoolvereeniging voor by zonder Neutraal onderwya voor Gouda en Omstreken een adres van 10 April j.l., houdende het verzoek gelden be schikbaar te stellen uit de gemeentekas voor de oprichting van een school voor L. O. en U. L. O. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. De heer SANDERS (s.d.) is niet tegen een praeadvies, doch vraagt bespoediging daarvan, opdat dit op tyd kan ver- schynen dat de Raad niet ineens voor het feit van al of niet aanvaarden wordt ge steld. Spr .vraagt op welken grond de me- dedeeling in het adres berust dat de school van Mej. Bak zal verdwynen en dat daar gevestigd zal worden deae byzondere neu trale school. Spr. wil gaarne weten welk verband er bestaat. De VOORZITTER deelt mede dat de me- dedeeling in het adres van de vestiging der school in het Regentesseplantsoen niet is gebeurd in overleg met B. en W. Blykbaar is het bestuur der schoolvereeniging uitge gaan van yet standpunt dat de gemeente, met het oog op de financiën, liever deze school afstaat, dan dat een nieuwe school moet worden gebouwd. Wat de gevolgen van de stichting der nieuwe school betreft, daarvan kan spr. niets zeggen, dit hangt af van het aantal leerlingen. Indien er leer lingen zyn op de school v»n Mej. Bak, die niet naar de nieuwe school overgaan, maar de voorkeur geven aan een o. 1. o. school, dan zal de gemeente daarin voorzien. Over dat schoolgebouw is nog niets definitiefs bepaald; de beslissing daarvan is aan B. en W en den Raad. Het voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingsgcUfer voor de plaatselyke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1923/1924. Wordt goedgekeurd. Het voorstel tot verlaging der eleetrici- teit spry zen. De heer KOLIJN (a.r.) wil gaarne mede gaan met het voorstel, dat ontleend is aan de uitkomsten van het bedryf. Het is hem echter opgevallen, dat dit voorstel eenledig is; spr. had ook gasprysverlaging ver wacht. Vóór dat de heer v. d. Want in de Commissie der Lichtfabrieken zitting had, pleitte hy voor verlaging der gaspryzen. Spr. meent, dat er wel reden voor zal zyn, dat men geen voorstellen in dien zin heeft gedaan, maar zou het goed vinden die reden kenbaar te maken. De heer v. d. WANT (v.b.) verklaart, als lid der Commissie voor de Lichtbedryven, dat hy in die commissie de wenschelykheid naar voren heeft gebracht ook de gaspry- zen te verlagen ;spr. heeft zich by de meer derheid en de meening van den Directeur moeten neerleggen. De kolenleveranties, welke verband houden met de bezetting van het Roergebied maakten het noodig voor zichtigheidshalve te wachten met aanvulling van het voorstel tot Juni of Juli, wanneer men omtrent die leveranties eenige zeker heid kan hebben. De heer DE JONG (v.b.) hoeft met ge noegen het voorstel ontvangen; spr. vraagt hoe het staat met de contractanten, n.l. of die in gelyk tempo minder gaan betalen; ook wordt er geklaagd over de hooge prij zen van meterhuur, speciaal van de kracht meters. Spf. geeft B. en W. in overweging zoo mogelyk die pryzen te herzien. Voor tarief C by een gegarandeerd minimum ver bruik voor bedryf van 400 K.W.U. stelt spr. uit billykheidsoogpunt 26 in plaats van 28 ct. voor. Wethouder VAN GALEN (a.r.) zegt, dat contractanten in dezelfde mate van het verlaag tarief zullen profiteeren. Wat de meterhuur betreft zal spr. ter sprake bren gen by de commissie. De pryzen voor bezet ten tyd zyn door den Directeur berekend voor elke categorie van verbruikers en zyn zoo billijk mogelyk gesteld. Wat betreft de gaspryzen merkt spr. op, dat die zeer kort geleden met^l cent zyn verlaagd. Verlaging der pryzen voor electriciteit kan niet altyd (Verlaging der gaspryzen ten gevolge heb ben; die houden verband met de kolenpry- pen. De mogelykheid bestaat dat van den Bomer opnieuw tot verlaging kan worden overgegaan. De gasprijs is in vergeiyking met andere plaatsen niet hoog; hier heeft men een van de laagste pryzen. Het voorstel tot goedkeuring van ba lans en winst- en verliesrekening van de gemeente Lichtfabrieken over 1922. Aangenomen. Het voorstel tot goedkeuring van balans en winst- en verliesrekeningen van het woningbedrijf over 1922. Aangenomen. Het voorstel tot goedkeuring van balans en winst- en verliesrekening van bet grondbedrijf over 1922. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van lokalen van „Arti Legi" aan het RUk voor het Kantongerecht. De heer BOKHOVEN (v.b.) heeft in het nieuwe huurcontract gezien, dat de Schut- terszaal, waar het bekende en beroemde Bchildery van Ferd. Bol staat, in gebruik zal worden genomen door het kantonge recht. Spr. vraagt of de Raad met dit be sluit tevens de beslissing neemt omtrent de zorg voor een nieuw onderkomen van het schildery en een aanvang maakt met nieuwe museumplannen De VOORZITTER zegt, dat het voorstel geheel op zich zelf staat. Het museumbe stuur is van oordeel, dat het lokaal gemist kan worden, het is de bedoeling het stuk boven te plaatsen. De heer BOKHOVEN (v.b.) constateert, dat het schildery dus voorloopig in het ge bouw kan biyven. Hat voorstel wordt goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling der voor schotten op de vergoedingen krach tens de L. O. Wet 1920 aan besturen der byzondere scholen uit te keeren. De heer MUIJLWIJK (a.r.) vraagt of het mogelijk is, dat de raadsleden een gespeci ficeerde berekening krygen van de kosten per leerling by het o. 1. o. De VOORZITTER segt ter visie legging der stukken toe. Het voorstel wordt goedgekeurd. Het voorstel tot wyziging der Alge- meene Politieverordening, afsluiting Lange Noodgodsteeg, Walesteeg en Doelestraat;' De heer BOKHOVEN (v.b.) betuigt tot zyn spyt het met de strekking van dit voor stel eens te kunnen zyn; spr. Is in 't al gemeen tegen afsluiting van straten en we gen voor auto's. Het Is mogelyk, dat in die straten menschen wonen, die daar zaken hebben en autoverkeer noodig hebben. Spr. weet wel, dat er een byzondere vergunning is te krygen, doch gelooft, dat er in de practyk van die ontheffingen niet veel te recht komt. De VOORZITTER zegt, dat de Commissie Voor de Strafverordeningen en B. en W. in overweging hebben gegeven het verzoek tot afsluiting van de Korte Noodgodsteeg af te wyzen. Met de andere syde van de Haven is het iets anders. Sedert de openstelling Van de Burgemeester Martensstraat en Kort Haarlem is het verkeer door die stra ten belangryk drdkker geworden; werkelijk ontstaat er by autoverkeer kans op gevaren. Er zal niet meer belemmering aan het auto verkeer opgelegd worden dan noodzakelyk is; het doorgaand verkeer zal zich een om weg moeten getroosten. De heer BOKHOVEN (v.b.) merkt op, dat van doorgaand verkeer daar geen sprake is. Niemand gaat daar onnoodig heen. De VOORZITTER zegt dat voor hen, die gebruik moeten maken van die straten, by B. en W. een vergunning te verkrygen is en beveelt de aanneming van het voorstel aan als zynde een stap in de goede rich ting. De heer BOKHOVEN (vj>.) merkt op, dat hét kan gebeuren, dat iemand plotseling per vrachtauto goed krygt aangevoerd, dan moet hy eerst qpn vergunning gaan halen. De VOORZITTER meent, dat B. en W. eventueele bezwaren wel kunnen ondervan gen. In stemming gebracht, wordt het voor stel met 11 tegen 6 stemmen aangenomen. Het voorstel tot wyziging der „Ver ordening als bedoeld in de artikelen 6, 7 en II der Drankwet" verbod tot verleenen van vergunningen in het Stadsdeel de „Korte Akkeren". De heer v. d. BRUG (c.d.) brengt dank voor de welwillende houding ten opzichte van zyn voorstel, hetgeen zyn taak ter ver dediging gemakkelyk maakt. Het doel is geweest de verleiding tot drinken zoo ge ring mogelyk te. maken in de arbeiderswy- ken. De heer BOKHOVEN (v.b.) zal niet voor het voorstel stemmen, omdat by de tot stand koming der nieuwe sluis behoefte gevoeld Jcan worden aan een zoodanige gelegenheid. De heer OOSTERLING (r.k.) wyst er op, dat by vergunningen meer controle bestaat; door het verleenfen van verloven ontstaan er meermalen verkapte vergunningen, men be vordert daardoor de clandestine gelegen heden. De heer v. d. WANT (v.b.) beveelt een studiereis door Amerika aan. Wethouder IJSSELSTIJN (v.b.) vindt drooglegging eefa daad van dien aard, d alle schade voor belanghebbenden, voort spruitende uit een dergelyk raadsbesluit ten laste der gemeente zouden moeten ko men. De heer v. d. BRUG (c.d.) stelt de vraag wat zwaarder weegt het belang van het volk en de jeugd of het belangg van een enke ling? De beer v. d. WANT (v.b.) vraagt of men wel schifting kan maken tusschen menschen naar hun stand Men moet zich plaatsen op een algemeen standpunt. De heer OOSTERLING (r.k.) is ook te gen misbruik, evengoed als de heer v. d. Brug. Spr. is 55 jaar in het vak en gebruikt van tydt tot tyd ook wel iets; spr. vraagt of de heer van der Brug kan zeggen, dat spr. er minder goed uitziet dan de heer v. d. Brug? Spr. is vóór matigheid, in elk opzicht. De heer OVERHAND (s.d.) zegt, dat de bezittende klasse niets gedaan heeft tot af schaffing van hèt alcoholgebruik, integen deel vindt zy het niet zoo kwaad als de arbeider in zijn vryen tyd een slokje neemt. Wethouder IJSSELSTIJN (v.b.) is van meening, dat de bestryding van het mis bruik niet te danken is aan dwang. Het staat by spr. vast, dat één voetbal meer ef fect sorteert dan 100 speeches van den heer v. d. Brug. Als hoofdoorzaak geldt de sport en als aanvulling de geheel-onthouding; door drooglegging schept men het kwaad in de wereld. Wethouder HOFFMAN (r.k.) zegt, dat het gebruik op zich zelf niet onzedeiyk is en dat door dwangmaatregelen niets te be reiken is. Spr. zal tegen het voorstel stem men. Met 11 tegen 6 stemmen wordt het voor stel aangenomen. Het voorstel betreffende het verzoek der vereeniging Middenstandshuisves ting om een buitengewoon subsidie in de bouwkosten der door haar ge stichte 28 middenstandswoningen en de daarmede verband houdende adres sen van den heer Chr. Zanen, aanne- mer dier huizen. De heer KOLIJN (a.r.) zegt, dat wanneer hier sprake was van den bouw van huizen, waarby de gemeente niet was geïnteres seerd en daarby niet noodig was geweest steun van Ryk en gemeente, we geen woor den daaraan zouden behoeven te verspillen. Deze zaak heeft echter 't volle recht op na dere behandeling. In 1920 heeft de Raad toegestaan, onder voorlichting van B. en W., een zeker bedrag, waardoor die 23 woningen zouden verryzen. Men moet buitengewoon naïef zyn te mee- nen, dat vanaf het tydstip van het besluit tot uitvoering en het tydstip der beëindi ging, dat de voorwaarden gelyk gebleven zyn en dit te biy'ven volhouden. De gewy- zigde conjunctuur bracht nieuwe factoren. Het begon met het voorschot van Ryk en gemeente, waarnaar werd uitgezien. Geld is verstrekt door hypotheek; de som daar van kon niet hooger syn dan de waarde van het onderpand, dit is het criterium. Als er te kort geschoten is, moet de oorzaak ge zocht worden in de omstandigheden waar onder wy leven en verkeeren en die wy piet kunnen veranderen. Het is spr.'s vaste pvertuiging, dat de Raad zonder meer van deze zaak niet af kan. De gemeente moet iets doen om de zaak uit het moeras te hel pen. Spr. wil er speciaal tegen opkomen, dat de indruk wordt gevestigd, dat de om standigheden zyn te wyten aan een minder goed beleid, dit is totaal onjuist. Het Be stuur kan niet voor teruggang der pryzen aansprakeiyk worden gesteld. Het slot van het praeadvies bevreemdt spr., dat de zaak van privaatrechteriyken aard is. De ge meente is by de zaak nauw geïnteresseerd, het praeadvies getuigt wel van handigheid, maar 't is niet de weg, die wy op moeten gaan. De voorwaarden, waaronder alles tot stand 1b gekomen, waren zoodanig, dat, in dien er sprake zou zyn van winst, die ten goede zou komen niet aan de bouwers, maar aan de geldschieters. Nu kan, in het omgekeerde geval, Ryk en gemeente er zich maar niet zoo van af maken. Onder goedkeuring van den Minister zyn de huren verlaagd en de woningen op 6 7 na alle verhuurd. Er wordt gezegd, dat by de opzet van de exploitatie toch altijd een te kort van 1500 k f 2000 zal zyn. Zonder meerdere gegevens kan spr. die bewering niet aanvallen of ver dedigen. Spr. heeft in de commissie vergadering gezegd: Wanneer hier een te kort zou ont staan, er geen motief zou zyn zich te ont trekken aan alle verantwoordelijkheid. Spr. begypt niet dat men ten opzichte van dit bouwplan het te bezwarend zou vinden op het eventueel te kort in te gaan, terwyl de gemeente toch evenzeer de door dezelfde oorzaken ontstane schaden by den arbeiders woningbouw heeft te dragen. Spr. begrypt niet, dat B. en W. zich reeds thans zoo uitspreken. Er is hier een groot algemeen belang gediend. Spr. meent dat de belangen van den aannemer eerst in tweede instantie in bespreking Kunnen komen. Het is spr. «r om te doen, dat de Raad zich er maar niet zoo afmaakt, hy wil ar bitrage, waarby het beginsel nu reeds wordt vastgelegd, dat gemeente en aannemer zeer nauw aan elkaar worden verbonden. Het bestuur voor alles te laten opdraaien, zou z.i. een groote deloyaliteit zyn. De heer v. d. WANT (v.b.) zegt, dat de vereeniging hier gekomen is om gelden aan te vragen tot het bouwen der woningen; zy kwam met een bepaald plan en de gemeente gaf een belangryke som k fonds perdu. De gedachte is geweest, dat de gemeente daar mede er af was. Wanneer spr. de overtui ging had, dat het bestuur precies gedaan had wat geconditioneerd was en er waren moeilyke omstandigheden gekomen, dan zou hy willen zien, wat er aan te doen is. Spr. zegt ronduit, dat het praatje gaat dat de personen, die de overeenkomst hebben ge troffen, zich hebben teruggetrokken. Voor dat wy verder gaan, moeten we weten hoe de papieren staan, anders zou 't schande zyn medewerking te verleenen om de ge meente te laten betalen. Spr. snapt het ver band niet goed van hetgeen de heer Kolyn zegt, dait de gemeente in ieder geval moet ingrypen, maar toch de kosten niet behoeft te dragen. De heer BOKHOVEN (v.b.) herinnert er aan, dat een aantal middenstandswoningen is verrezen tegen den wil van B. en W. De houding van de menschen, die de zaak op touw hebben gezet is hem niet sympathiek. Men zou veronderstellen, dat die menschen zelf in die huizen zouden trekken, daar zy die dringend noodig hadden. Ten slotte wa ren allen toen de huizen klaar waren, van een andere woning voorzién. Spr. is het er ook mee eens, dat de gemeente er zich zoo niet van kan afmaken, de woningen zyn ge bouwd met gemeente-subsidie en spr. vindt dat B. en W. een oogje in het zeil moeten blyven houden. Spr. vraagt of het niet mo gelyk is, dat B. en W. het daarheen kunnen leiden, dat een uitspraak door arbitrage wordt verkregen, die bindend is voor beide partyen. In dien geest stelt spr. een motie voor. De heer KOLIJN (a.r.) zegt, dat naar zyn wyze van zien de zaak is vastgeloopen door de verlaagde conjuctuur; uit de Btukken blykt dat zeer duideiyk. Had men meer hy potheek gekregen, als men in de huizen was getrokken, vraagt spr. Wethouder IJSSELSTIJN (v.b.) herin nert aan het voorstel van 1921, waarin zeer sterk uitkomt de meening van het College van B. en W., die meening was ook het be stuur bekend; in spyt daarvan heeft het den bouw doorgedreven; nu moet het ook maar de verantwoording dragen. De heer v. d. WANT (v.b.) zegt, dat er geruchten gaan, dat indien het bestuur zyn verplichtingen had nagekomen, alles in or de was gekomen. Zoolang spr. de zekerheid niet heeft wie de schuld draagt, gaat het niet aan geld van de burgerij in de zaak te stoppen. De VOORZITTER zeide by het doen van het voorstel in de jongste vergadering van B. en W. niet aanwezig te zyn geweest an ders had spr. een afwykende meeningg doen hooren. Het wil spr. voorkomen, dat het be stuur gestreefd heeft het algemeen belang te dienen. Waren de leden der vereeniging eigenaar der woningen geworden, dan was 't een ander geval. Hier de verplichting terug te geven; men stadfonder toezicht en waar men nu gestreefd heeft het algemeen belang te dienen, rust op de, fcemeente de moreele plicht te steunen. De schyn wordt gewekt, dat het bestuur in buitengewone mate te kort is geschoten. Al is 't bestuur niet altyd handig geweest, van een minder goede financiering is geen sprake. Het is het slachtoffer geworden van de omstandig heden. De voornaamste moeilykheid schuilt in het niet geslaagd zyn by de plaatsing der eerste hypotheek, daardoor ontstond het te kort. Niet het bestuur, maar de aannemer wordt het slachtoffeT, daar de 50.000 niet betaald kan worden. De vraag rijst: Is er een middenweg? Geld is er niet, het be stuur mist de middelen. De uitspraak eener commissie zal filosophische waarde hebben. Nu de heeren van der Want en Bokhoven gezegd hebben eerst de zaak onderzocht te willen hebben is het instellen met den mees ten spoed van een commissie noodig; die uit zal maken of hulp verleend moet wor den en zoo ja, op welke wijze. Voor spr. zit aan de zaak ook een moreelen kant. u* heer v. tiüuii (c.8.) zegt dat de gemeen*e-iinancien met in het gedrang mo gen komen, tiet bestuur heelt zich voor 3Ü.UU0.— garant verklaard voor de bouw som. Spr. heelt den indruk dat het nu ««mt wil prooeeran de gemeente er voor te «pan nen om zeil het geid in de zak te houden. De VOUKZii'ihK antwoordt dat de borg stelling der leden van het bestuur aiieen geidt ten behoeve van het INoord-noilzndsch uunübouwcrediet. De heer KODIJN (a.r.) stelt voor een nader onderzoek in te stellen naar de oor zaken die geieid hebben tot het bouwtekort, opdat nadere voorstellen kunnen worden gedaan. Wethouder V. GALEN (a.r.) zegt dat de oorzaak natuurlyk ut in de oonjuctuur. Er is tekort aan geld en dat moet op een of andere wyze gevonden worden. De heer BOKHOVEN (v.b.) bepleit nog eens de instelling van een arbitrage-com missie, dua een commissie, die door partyen wordt benoemd en een bindende uitspraak doet. indien het bestuur een zoodanige com missie weigert, dan kan spr. daaruit wel zyn conclusie trekken. De heer SANDERS (s.d.) zegt, als hij goed is ingelicht, dé zaak by het gerecht aanhangig is gemaakt; spr. wil het proces afwachten, ia de Kaad van meexhng dat er nog iets gedaan wordt zonder dat het geld kost aan de gemeente, dan zou een commis sie samengesteld kunnen worden zonder bindend mandaat. De heer V. D. WANT (vj>.) herinnert er aan eenige maanden geleden te hebben ge vraagd of 't niet op den weg der gemeente lag, die za&k te onderzoeken. Toen is ge antwoord dat de gemeente er niets mede te maken had. Vanwaar toen dat antwoord en nu een ander? De VOORZITTER antwoordt dat toen die vraag is gesteld, de meening bestond dat de vereeniging uit de moeilykheid zou kun nen komen. Die meening is sedert veran derd. Spr. dringt op spoedige beslissing aan in het belang van den a&hnemer. Hulp kan soms ook te laat komen. De heer KOLIJN (a.r.) zegt dat hjj niet zoo gesproken zou hebben indien het tekort te wyten was aan het bestuur. Hy kan met het voorstel tot oplossing door arbitrage niet meegaan. De heer KOLIJN (a.r.) wyxigt op ver zoek van den Voorzitter zyn voorstel in dier voege dat de Kaad besluite een com missie te benoemen met de opdracht te on derzoeken of er aanleiding bestaat de bouw- vereemging uit de moeilijkheden te helpen en zoo ja met welke middelen. De motie-B okhoven wordt eerst in stemming gebracht en verworpen met 13 stemmen tegen en 4 voor. Voor stem men :de heeren de Jong, Bokhoven, d. Want en van Hoorn. Daarna wordt toet voorst el-Koljjn aangenomen met 12 tegen 5 stem men. Tegen Btemmen de heeren: Bokhoven, Muylwyk, v. Hoorn, v. d. Want en IJssel- styn. De VOORZITTER benoemt daarop de heeren Kolyn, v. d. Brug, van Berkel, San- dera en Bokhoven tot leden dier commis sie, noch de heer Bokhoven, noch de heer van der Want verklaart zich om principi- eele reden voor die commiaaie beschikbaar te stellen. De heer Sanders verzoekt den heer van Hoorn in zyn plaats te stellen; de heer Van der Brug kan deze functie niet aanvaarden. De VOORZITTER zegt dat de commissie dan maar uit drie leden moet bestaan. (In terruptie van den heer Bokho ven: Uit één en wel de heer Kolljnl). De Voorzit ter wyst daarvoor aan de heeren Kolyn, v. Berkel en v. Hoorn De heer V. D. WANT (v.b.) betwist den Voorzitter het recht de Commissie eerst op en daarna op 3 leden te bepalen De VOORZITTER zegt dat waar er prac- tisch bezwaren zyn tegen 5 leden, hy wel als Voorzitter de knoop moet doorhakken. De heer BOKHOVEN (v.b.) vraagt den Voorzitter of deze de benoeming van 8 leden voldoende acht om de zaak naar bahosKa te onderzoeken. De VOORZITTER antwoordt, dat waar eenigermate aan het vertrouwen getornd wordt, hy de beslissing aan den Raad geeft; spr. brengt in stemming of de commissie uit 5 dan wel uit 8 leden zal bestaan De Raad beslist het laatste met 10 tegen stemmen. Besloten wordt de door den Voorzitter aangewezen drie leden daarvoor aan te wy zen. De wyziging der gemeente-begrooting voor 1923. Wordt goedgekeurd. Interpellatie-Overhand inzake de werk verschaffing. De heer OVERHAND (s.d.) vraagt met het oog op het binnen kort afloopen der werkverschaffing of door B. en W. plannen tot het verstrekken van nieuw productief werk in overweging zijn genomen en of «1 van meening zyn, dat de werkverschaffing moet worden voortgezet De VOORZITTER antwoordt, dat indien eenigermate mogelyk, voortzetting v*n werkverschaffing oneindig beter is dan wv keering. B. en W. hadden gedacht, dat het werk langer aou duren. Reeds is het besluit gevallen by B. en W., welke maatregelen tot verdere werkverschaffing mogelijk zijn. Onderhandeld wordt met den polder Bloe- mendaal om een omloopkade aan te koop» Die polder vergadert 7 Mei. De rioleenng der Korte Akkeren is in voorbereiding. De heer OVERHAND (s.d.) geeft in weging eenige duizenden M3. gronfl. noodig voor de rioleering, in voorraad naar de Korte Akkeren te brengen. De heer BOKHOVEN (v.b.) waarschap daartegen, daar deae grond zou wegzak*», die zal door tweemaal verwerken ook te duu worden. De heer SANDERS (s.d.) is niet tevreden over het beleid van B. en W. en verzoe» voortvarendheid op dit terrein. De VOORZITTER werpt elk verwijt van zich; het is voor den buitenstaander bui tengewoon makkeiyk te eritiseeren. ^P: zegt, dat het niet juist is dat B. en W. actt» zyn geworden na de aankondiging dezer in terpellatie. Wethouder HOFFMAN (rJc.) vereek»* dat het college van B. en W. steeds dili gent is De VOORZITTER zeide ten slotte, indien het werk stop stond er dan reds* zyn tot eritiek. Interpellatie-Sanders inzake de Water leiding. De heer SANDERS (ad.) klaagt over de gruote onaangenaamheden, die zich voor doen door het te veel gebruik van water, tengevolge waarvan de Goudache Waterlei ding Maatschappy het te veel gebruikte wa ter te zamen laat betalen door 10 k 12 verbruikers, die op één meter zyn aangeslo ten. Het systeem gaat in tegen de recht vaardigheid, daar het niet opgaat te betalen voor water, wat men niet gebruikt heeft. Er komen moeilykheden uit voort Spr. vraagt hoe die kwestie is op te lossen. De heer v. BERKEL (r.k.) heeft ook Xrmalen klachten gehoord. Spr. wyst op geval in de IJssellaan, waar een aantal bewoners, omdat zy niet betaalden, door de Waterleiding My. zyn afgesneden en nu wa ter balen uit de Karnemelksloot. Daar »ver m reeds by de Gezondheidscommissie con k.*cht ingediend. Spr. verwacht meer c <u- hnt optreden van de Waterleiding My. in gevallen als deze. De VOORZITTER wil het voorkomen, dat de huiseigenaren voor een groot deel schuld hebben. Bekend is het, dat het gebruik te Gouda 103 Liter per etmaal per hoofd, te groot is; in andere plaatsen is het 40 k 50 L. Spr. deelt mede, dat de Maatschappy meermalen gewaarschuwd heeft en de noo dige soepelheid heeft betracht en ook bereid js enkele te helpen. Het geval van de IJssel laan is spr. bekend en heeft de aandacht van B. en W. De heer OVERHAND (s.d.) geeft ln over weging waterverspilling door het straat- boenen na te laten en dit te verbieden. Het is ook slecht voor de straten. Er is toch een goede gemeentereiniging! De heer SANDERS (s.d.) verzoekt de Maatschappy in overweging te geven cou- lanter op te treden. De openbare vergadering wordt te mid dernacht gesloten. Met gesloten deuren behandelt de Raad daarna de reclames tegen de aanslagen in de plaatselyke inkocmstenbelastingg, dienst 1921/22. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 April 1923. Uit den Goudschen Raad. De Goudsche Raad heeft gisterenavond tot over het middernachtelyk uur vergaderd; het uitvoerig verslag in dit nummer geeft het verhandelde weer. Het ia thans met het oog op onze be schikbare ruimte niet mogelyk aan een min of meer uitvoerige beschouwing plaats te verleenen. We moteten daarom voor heden volstaan met deze korte mededeelingen: Er is op til een sluiting van de Jan Kat tenbrug ook op de Christelyke Feestdagen, waartoe een voorstel in ingediend door de 'heeren Overhand en Sanders, die ook de Zondagsluiting van deze brug,-tegen het belang der gemeente in, hebben bewerk stelligd. Er is een aanvrage gekomen van de Schoolvereeniging voor de Byzondere Neu trale School, welke aanvrage zooals thans feeds is te voorzien, by de sociaal-democra tische leden, geen vriendelyke ontvangst «Ml hebben. A De Korte Akkeren is drooggelegd, om in de terminologie van den vader van het voorBtel, den heer Van der Brug, te spre ken, „tot zegen van den arbeider", een „zegen", die door andere leden een dwaas heid is genoemd. De quaestie van de Middenstandswoning- bouw is van de fase, waarin ze verkeerde, overgebracht in een andere, welke ze pre cies op dezelfde wyze zal verlaten als ze er in gekomen is. Er is heel veel over deze zaak gesproken, maar er is absoluut niets bereikt, omdat de heer Koiyn c.s. de ge meente willen laten bypassen onder het motief dat alleen de tijdsomstandigheden de oorzaak van de debacle zyn, terwyl an deren van verderen gemeente-steun niet willen weten, met het gevolg dat er geen geld beschikbaar komt om de schuld aan den aannemer te betalen. Het eenige middel dat een oplossing nog wra mogelyk maken, n.l. een door den heer Bokhoven voorgestelde scheidsrechterlijke uitspraak, wil het bestuur der vereeniging niet en de meerderheid van den Raad noch B. en W. willen dien weg op. Het is een fraaie geschiedenis, dat moet gezegd! Het kan niet anders of deze zaak zal nog onaangenamer worden dan ze reeds is. Maandag meer. Posterijen. De Directeur-Generaal der Posteryen en Telegrafie maakt bekend dat in verband met de ingebruikstelling van postwissel- «tempelmachines met ingang van 1 Mei a.s. met intrekking van de in gebruik zynde, lullen worden uitgegeven nieuwmodel post wisselformulieren, bestaande uit drie dee- len, te weten: het lichaam, dat by de uit betaling door den postdienst wordt inge houden, een rechterstrook strekkende den afzender tot bewys van storting en een linkeratrook, welke door den geadresseerde ban worden behouden. By de aanbieding ter verzending van de nieuw-model post wissels op een hulppostkantoor wordt even wel in verband met de behandeling op het betrokken hoofdkantoor, de rechterstrook alet als reyu afgegeven, doch wordt den afzender een uit een register'ontleend ont- vangbewys overhandigd. Buiten de dienst- aanwijzinge® behooren alle gegevens voor wissel daarop door den afzender te worden gesteld; desgewenscht kan daarby ue hulp van den postambtenaar worden in geroepen. Gedurende de maanden Mei en '™ni a.s zal gelegenheid worden gegeven de nog voorradige postwisselformulieren en verzekeringspostwissels, oud model, zonder kosten aan de kantoren tegen nieuwe om te ruilen. Examen 1. o. Ome beide stadgenooten, de dames C. P. v ™>ofman en E. G. Bakker, leerlingen de Rijksnorm aallessen alhier, slaagden pteren voor het te 's-Gravenhage gehou- e*amen voor onderwijzeres. n. r Waarschuwing. «e Urmimsaaria van politie te Dordrecht Jttrichuwt handelsbetrekkingen aan te da*?1»? JSP k Drinkwaard, wonende al- 22, alvorens te «Ijnen bu- inlichtingen te lubben ingewonnen. Aanvullingsexamen LatUn. Aan de Universiteit te Amsterdam slaag de voor het aanvullingsexamen Latijn Mej. A. M. Deur. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 26 April: Nicolaas, a. v. J. Vonk en M. Hoogendoorn, J. v. d. Heyden- straat 28; 26 April: Jacoba Clazina, d. v. G. van Oushoorn en J. N. Sterk. Vlaming straat 8; Sebastiaan, a .v. B. Rap is en E. van Heiden, 3e Kade 26. ONDERTROUWD: 26 April: W. G. F. Paulussen en C. C. Wiezer; H. Meyer en W. H. J. Spruyt; J. van den Wittenboer en C. M. Bol; J. Alberts en M. J. Barendee; G. J. Hageman en G. Herssenberg; D. de Bruin en A. A. Nonner; A. C. Redegeld en A. Snel; H. N. van Reenen en H. M. Tee- kens; C. van Tongerloo en B. M. Hulleman; J. B. van den Boogaard en T. J. M. Simonie. Agenda 28 April, 8 uur. Markt Circus AJthoff. Openingsvoorstelling. 80 April. 8 uur. Café Het Schaakbord. Verg. Nat Bond van Handels- en Kantoorbe dienden Mercurius. 1 Mei, 8)4 uur. Café Koenderink. Verg. Si garenwinkeliera 4 Mei, 8 uur. Hotel de Zalm. Verg. Comm. voor Openbare Feesten. 8 Mei, 8 uur. Blauwe Kruis. Ledenvergade ring Voetbalclub Alto. UIT DEN OMTREK. BRKGAMBACH'i'. De Geref. Staatkundige party te Berken- woude heeft candidaat voor den gemeente raad gesteld: no. 1. G. Suiker taftr.), 2. Jac. Slingerland, 8. G. van Eek, 4. O. van Vliet De Raad dezer gemeente heeft bepaald dat de zekerheidsstelling voor den meuw- benoemden gemeente-ontvanger 9000 zal bedragen. BEKKENWOUDE. Den heer W. van Herk Wz., alhier, haa het ongeluk bij net nersteilen van een brug zoo beklemd te raken, dat ni; zijn been brak. Door dr. T. öee- afciikawp werd dit weder gezet. Vrijdag 27 April j.l. was het den laatste aag dat den heer H. v. Eijck die meer dan 42 jaar onderwijzer aan oe openbare scnool ailiier in iunclie was, voor de klas zou staan. Dien laatsten dag nam hH afscheid van de sCbooi die hem al <ne jaren zoo iiei wa& geweest. Een oogenblik moeten wij. stil staan voor zulk een tijdperk... ue Achtbare Heer M. (jautier, burgemeester en ieden van den Kaad uer gemeente Berkenwoude, meenden uau ook dien dag niet voorbij te mo gen gaan zonder hun erkentelijkheid uaaraan te geven, ln een gloedvolle reue is door den Burgemeester in de seiiooi aan den neer van eijck gezegd uat berKenwoude zoo veel aan nem ie danKen had. Wat zijn er zoo zeide liij niet een aantal kindereu dit bij hem geleerd hebben, hoeveien zijn er niet die nu jreeus op jaren zijn. De heer Aan Eijck was aitiju oen leermeester waar allen hoogacü- ung voor hadden, hij is steeds de man gew eest waarvan iedereen steeds heett gezegd, en nog zegt, dat hij zijn beste Kracüten heeft gegeven, tot opbouw van werkelijk goed openbaar onder wijs. Spr. bracht hem een eere-saluut daarvoor. uoor den heer Burgemeester werd hem namens dep Kaad een vulpen ui goud met opschrift aangeboden, en door de scnookinderen en personeel oer school een stoei, benevens een uioemenuuide als bijzondere attentie, iva aiioop werd de neer van eijck op het stadhuis ontvangen, en in te genwoordigheid van den bl-jangen van der Wal, waar den heer v. Eijck 4i jaar in pension is geweest, eem- gen tijd gezellig onder net genot van een glas wijn doorgeoraent. W ij zouuen dit bericnt hiermede Kunnen besluiten, maar dat gaat nu niet daar elK inwoner van Berken- wouue weet wat den heer van Eijck is geweesi voor de .school, en vooral omdat hij in het geheel geen hulde wilde of had verwacht. Uoed doende in werkelijken dienst, geen dank daarvoor, hij acute ditziju plicht. Een commissie om hem te mu tagen is niet gevormd, alle hulde is nu uit louter sympathie gegaan, men ziet den heer van Eijck zeer nooae gaan, maar ieder gunt hem zijn wei verdiende rust, als dank en oprechte hulde aan zulk een goed onderwijzer. MOORDRECHT. Donderdag vergaderde de Raad dezer ge meente. Op verzoek van de Wew. Al tof Vis om verlaging van vergunningsrecht werd op voorstel van B. en W. afwyzend beschikt Ingekomen was een schryven van Ged. Staten houdende goedkeuring van de gemeente begrooting 1923. Ingekomen was een verzoek van de bur gerwacht om het voor eenigen tyd geno men raadsbesluit waarin besloten is geen subsidie meer toe te staan aan de burger wacht, te herzien. B. en W. stelden voor afwyzend te beschikken. De meerderheid van den Raad verklaar de zich voor subsidie. J'oor de commissie van toezicht op het erwys werd er in een schryven op ge wezen, dat de leermiddelen der byz. school ontoereikend syn. De voorzitter merkte naar aanleiding hiervan op, dat nog nim mer gelden voor aanschaffing van de be- noodigde leermiddelen zyn geweigerd, maar dat thans blijkt, dat, door het zuinige be heer op de o.l. school, men op de byzondere school met ds leermiddelen tekort schiet ln dit schryven tevens werd verzocht gelden beschikbaar te stellen voor aankoop vaa leermiddelen, stelden B. en W. voor dit te weigeren en het schryven voor kennis geving aan te nemen. Na eenige discussie werd hiertoe besloten. Tevens was Ingeko men het door B. en W. opgemaakte proces verbaal van kas en boeken der gemeente ontvanger .Door den heer J. Lngeibregt, ondtrwyser aan de o. 1. school, werd tegen 16 Juni a.s. ontslag gevraagd. De voorzit ter stelde voor, het gevraagde ontslag eer vol te verleenen. onder dankbetuiging voor het vele goede werk, dat Engelbregt ruim 40 jaar te Moordrecht voor het openbaar onderwya heeft verricht Aldus besloten. Ingekomen was een verzoek van D. de Jong verzoekende steun wegens byzondere koeten tengevolge van een operatie van een syner kinderen. De voorzitter zeide adres sant te zullen inlichten dat een dergeiyke vraag by het Burgerl. Armbestuur thuis behoort. Een voorstel van B. en W. om voortaan de notulen ter visie te leggen werd ver worpen. Een voorstel van B. en W. om de electri- ficatie van de gemeente op te dragen aan de firma Alberts en v. d. Kluft te Amster dam. De begrooting voor dit werk is 17000. Een voorstel van de beer Hogerbrugge om de huur van de woning van den ryks- veldwachter met 100 te verhoogen, werd aangenomen Het vermenigvuldigingscyfer voor het belastingjaar 1923'24 werd bepaald op 1.4. Door het bestuur der byzondere school werd ingevolge art. 72 der L. O. wet ver zocht een geldelyke bydrage voor onder houd van de speelplaats. B. en W. stelden voor hierop afwyzend te beschikken. De heer Vernooshuixen kon zich hiermede niet vereenigen en verklaarde bij Ged. Sta ten in beroep te zullen gaan. STOLWIJK. De Raad dezer gemeente is byeengeroe- pen op Woensdag den 2 Mei 1923, des voor middags ten 10 uur. Aan de orde komt: Ingekomen stukken; Vaststelling percen tage Hoofdeiyken Omslag 1928/1924. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De 12e ontmoeting tusschen Nederland en België. Zoo ooit dan is deze ontmoeting dcor de pers en voetbal-autoriteiten oil „amateur"-voetbal-autoriteiten be sproken, meer speciaal t.o.z. van de Kracht van ons Nationaal team. De samenstellers daarvan, de N. E. C., hebben hierover niet alteen narde woorden, maar zelfs verwijten moeten hooren. Wij echter kunnen ons niet plaatsen aan de lijde van hen die het beter weten, i(oewel we overtuigd zijn dat er nog wel een enkele zwakke stee1 in de ploeg Ie verbeteren is. B.v. Heinen en Jole zouden we gaarne vervangen zien door Forme- uoy en de reserve iniibaok Huisman, van wien overbekend is dat dit spe lers zijn met doorzettingsvermogen en enthousiasme. Dit vooral is tegen de Belgen een factor van niet te onder schatten gewicht. Dat de N. E. C. zich van de cam pagne tegen de samenstelling van dit nationaal team niets aantrekt, acnten we volkomen correct, trots de groote orkaan die op haar ia losgebroken na ue oefenwedstrijd tegen Feijenoord. De fouten schuilen niet direct bij de N. E. C., maar bij de organisatie van den N. V. B. Er moet geen peu- tcrw erk geleverd worden door telkens als een der uitverkorenen zijn oft uay heeft, deze te vervangen, maar aan de organisatie van een meer constante ploeg dient gearbeid en deze getramd, niet door een trainer van deze of ge ne club, maar door een vaste trainer, wiens taak het is de uitverkorenen m voetbalobservatie te houden en deN. E. C. van adviezen te dienen. We hopen en vertrouwen dat de elf dragers van het oranjeshirt alle ka baal zullen beschamen en ons mor gen op een wedstrijd zullen tractee- ren, waarin de Belgen het niet ca deau zal worden gegeven. We achten een gelijk spel of een kleine overwinning der Belgen, meest aanneembare resultaat. De ploegen zijn samengesteld als volgt: N e d e r 1 a njd De Boer Denis v. d. Kluft (aanv.) Jole Van Linge Lelèvre Groosjohan Bieshaar Heijnen Addicks en Sigmond Scheidsr.: de heer Albihn (Zweden). Bastin Thijs Ltrnoe Gilles Bessems Morlet Van Halme Fierens Verbeek Swartenbroecks (aanv.) De Bie België. lueien van Halme, die Zondag j i m den Brugschen dwby gekwetst is geraakt, niet meespeelt, zal de mid- dcnlinie aldus worden samengesteld Morlet, Fierens, Ed. Bastin. Wedstrtydprogramma voor Zondag 28 April Internationaal. Amsterdam: (Stadion) Holland—België Overgangsklasse. Den Haag: V.U.C.-'t Gooi (uitgesteld) Dordrecht: O.D-S.—Stormvogels. Promotie- en degradatie-wedstrijden. Den Haag: (terrein H.V.V.) S.V.V.- Zandvoort. Haarlem: (terrein E.D.O.) Hllversum- AS.C. Leiden: (terrein Lugdumum) Spartaan- D.H.C. De nieuwe eompetitle-indeeling. Protesten nit de Overgangsklasse. Naar de Tel. verneemt hebben de voetbalvereenigingen S.V.V., Spartaan en Hilversum Woensdag jl. telegra fisch geprotesteerd tegen de voor Zon dag 29 April a.». vastgestelde wed strijd n, reap, tegen Zandvoort, D li C. en A.B.C. en medegedeeld te over wegen deae wedstrijden uit protest met te spelen, aangezien zij in strijd worden geacht met art. 14 alinea b van het huishoudelijk reglement. Zij verzoeken de vastgestelde wedstrijden van Zondag uit te stellen, totdat het toegezegde onderhoud met de be stuurscommissie heeft plaats gehad. De vereeniging Overgangsklasse staat ge heel aan de zijde van dit protest. Goudsche Voetbal Bood. 2e klasse B- Espérance I—Oudewater I 2 uur 8e klasse B. Scho nhoven III—Oudewater II 2 uur OAMRUBR1EK. Onder redactie vande Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht by den Secretaris, Steynkade 27, of aan het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 8 Mei. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 19 Mei. Probleem no. 40. Zwart schyf op 2, dam op 11. Wit dam op 23, 26 en 45. Probleem no. 41. Zwart schyven op: 59,12, 18, 16, 17, 18, 21, 26, 41. Wit séhyven op 19, 24, 25, 80, 88, 89, 42, 45, 50, dam 48. De oplossing van probleem no. 84 is: wit 26—16, 87—81, 28—22, 16—11, 26—21, 44—40, 29 40, 38—82, 42 2. Van probleem no. 35: witr 2722, 81, 27, 48—43, 37—82, 82 14, 45—40, 50 6. Zondag 29 April. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10V4 u. v.m. Ds. H. J. Mis pelboom Beyer, uit Schoonhoven. Kleine Kerlc 10 u. v.m. Ds. J. Börger. Lutherse he Kerk. 10 u. v.m. Ds. Bielke van de Broedergemeente te Zeist Geref. Gemeente. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 5V4 u. n.m. Ds. Overduin. Geref. Kerk. Turfmarkt 10 u. van. Leea- dienst 6V4 u. n^m. Ds. T. Sap. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kei*. 2 u. n.m. Da. J. N. v. d. Heijden uit Berkenwoude. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. J. N. v. d. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9Mi u. v.m. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. de hear C. J. Bleeker, theol. cand. te Leiden. Remonatr. Kerk. Geen dienat GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9V& u. v.m. en 6tt u. n.m. Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Keric. 7 u. n.m. Ds. B. J. Kanis uit Stolwijk. Geref. Kerk. 9V4 u. v.m. ei» 6H u. n.m. Ds. W. Veder uit Gouda. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuijzen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9H u. v.m. Ds. M. Buis kool. 6 u n.m. Ds. P. Buiskool, pred. te St. Panera* STOLWIJK. Nad. Herv. Kerk. 9V4 u. v.m. Da. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 9% u. v.m. en 7 u. n.m. Da. Bonthoorn uit Wapenveld. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 614 u .n.m. Ds. H. IJsebranda. WADDINXVEEN. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9H u. v.m. en 6Mi u. n.m. De heer d. Kolf. g. o. te Dubbeldam. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6H u. n.ra. Ds. Luyendyk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9H u. v.m. de haar S. v. d. Knyf. GOUDA. Woensdag 2 Mai. 7tt u. n.ra. Gebouw tot Heil des Volks v. d. Ver. Calvün, de heer M. v. Leeuwen, g. o. te Dordrecht Lager des Heil*. 7 uur v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heilingsdienst Kapitein Pot gieter. 8.30 u. n.m. Openluchtmeeting by de Sluis. 7 uur 80 njn. Openb. Heilssamenkomst Kspiteine Potgieter. Dinsdag 1 Mai. 8 uur n.m. Soldatenseinen komt Donderdag 8 Mai. 8 nnr n.m. Hafllgfngseon- f eren tie. Kapitein Benadert. F1NANC1EKLK BKRICHTKN. Kea. Stearine Kas re—fabriek Gauda. Aan bet ons gezonden jaarverslag °v*r 1922 ontieenen wy het volgende: Kon de directie in hat versing over 1921 het telt reieveeran. dat da eerste maanden van 1922 eenige verbetering toonden in den toestand van bet bedryf, zoo moet thans worden vermeid, dat tal van nnd*r« fac toren, direct of indirect inherent aan da wereldcriaia, op de bedryfsresuitaten een zeen nadeeligen invloed hebben geoefend. Zy noemt in dit verband de aaer aanzien- lyke daling van de buiunlandacbe valutn'a de verminderde koopkracht van verschillen ds Europeesche staten en den prljsterug gang van enkele producten. Wat den biu- neniandschen verkoop betreft, heeft de ver betering zich kunnen handhaven, terwyl ook d« buiteniandscbe verkoop ondanks da reeds vermelde ongunstige toestanden geieideiyk weer aan balangrykheld wint. Na alschryving van 86.431 op terrei nen ,gebouKhn, machineriën, gereedschap pen en werktuigen en 17.881 op den dienst der 7 V» obiigatieleening geeft de winst en verliesrekening een aadeelig saldo aan van 6U6.330, hetwelk de directie voorstelt over te boeken ten laste van da statuaire reserve. De statuaire reserve bedroeg op 1 Ja nuari 1928 1.630.405, na aftrek van bo vengenoemd nadeelig saldo der winst- an verliesrekening ad 606.330, biyft er een saldo volgens balans van 1.126.0.75. De directie stelt voor uit de extra reserve beschikbaar te stellen, ter voldoening van 6 (als v .j.) dividend op het cumulatief preferente winstdeelende aandeelenkapitaal A on B 884.000. Verder geeft «y ln overweging uit de di vidend-reserve, welke op de vorige balans voorkwam met 1.055.158 vermeerderd met rente au 75.971. dus in totaal bedragande 1.131.180 rekening houdende met de wen schelykheid om dese reserve niet te sterk aan te spreken, een dividend op de gewone aandeelen uit te keeren van 6 (v. j. 10 De winst- en verliesrekening vermeldt in het debet: nadeelig saldo A.P. 242.617 40.803), interest der 7 obiigatielee ning 210.000 192.500). afschryvingen op terreinen, gebouwen, machineriën, ge reedschappen en werktuigen 85.481 85.901) en op dienst der 7 obligatie lening 17.881 17.881), (v. j. idem grondstoffen 379.895) en in het credit: overboeking van statuaire reserve 505.880. De balans vermaldt onder activa o.a.: ter reinen, gebouwen, machineriën, gereed schappen en werktuigen 987.000.— 972.136), belangen bij andere onderne mingen 14.820.264 14.822.154), dienst der 7 obiigatieleening 139.052 156.434) effecten 330.000 63«.4p6), belegde dividend-reserve 708.865, vo<nr- raden 1.869.186 2.564.249), debiteuren 460.699 861.078) en onder passiva o.a.: prbriteitsaandeelen 60.000 (onv.), ge wone aandeelen 6.400.000 (onv.), cumula tief preferente aandeelen 6.400.000 (onv.) statuaire reserve 1.126.076 1.680.406», extra reserve 174.658 598.310). divi dend reserve f 712.496 1 065.158), obii gatieleening 7 8.000.000 (onv.), voor zorgskas 221.627 870.984), crediteu ren 118.467 101.091), kassiers 218.847 488.018). Ir» de gisteren gehouden Algemeens Ver gadering van aandeelhouders werd het di vidend per gewoon aandeel vastgesteld op 75.voor de cumulatief Preferente winstdeelende aandeelen A en B op 60.— per aandeel. MARKTBERICHTEN. Cettp. Tuiniersvar. „Gouda en Omstreken". Veiling vaa 27 April Spinazie (2.40-9.00, postelein (33.00- 39.00, zuring 117.00, per 100 K.G.; bloemkool, le art. 112.00-32.00, bloem kool 2e srt. (5.00-16.00, bloemkool, uitschot, 11.00-5.00, sla, le srt., 12.80- 4,90, sla, 2e srt., (1 20-3.00 per 100 stuks; sla, vellen, 10.20-0.41 per kist; peen (14.00-1900, radijs (2.40-3.70, rabarber (1.00-5.20, raapstelen (1.40- 2.80, selderie f 0.40-1.90, peterselie (0.70-1.40, per 1Ü0 bos. Kipeieren 4.60—5.10, eendeieren (4.50 per 100 stuks. Nieuwerkerk a. d. lJsael, 27 April Veilingsbericht der Coöp. Tuinb.- veiling Nieuwerkerk a.d. IJssel en Om streken. Eng. komkommers 10, bloem kool le srt. (25-31, 2e srt. (10-21, meikoning 12.30-4.60, 2e srt. (160- 2 60 per 100; slavellen per kist 40- 90 ct., peen (18.60-23.80 per 100 bos, postelein (32 60-83 80, spinazie f 7.10- 10.80 per 100 K.O. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Westeiyke tot Zuide- lyke wind, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, waarsehyniyk nacht vorst, Iets zaehter overdag. ADVERTENTIEN. Koninklijke De Directie maakt bekend, dat in da he den te Gouda gehouden JaarlUksche Alge- meene Vergadering van Aandeelhouder» werd vastgesteld: Het DIVIDEND per Gewoea sandaal op f 76.—. Het DIVIDEND voor de Cumulatief Pre ferente Winstdeelende Aandeden A op IQ.betaalbaar tegen div. bewijs 8a an Het DIVIDEND voor de Cumulatief Pre ferente Winstdeelende Aandeelen B op M.—betaalbaar tegen div. bewijs 8a. De dividendbewijzen zijn betaalbaar van 1 Mai e.k. af ten kantore der Vennootschap te Gouda, by da heeren R. MEES k ZOO- NEN te Rotterdam en te 's-Gravenhage en by de ROTTERDAMSCHE BANKVER- EENIGJNG te Amsterdam en te 's-Graven hage, Mauritskade. GOUDA, r April 1M8. 1275 30

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4