Blad. i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WER KERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Kirt hr menschenhanden gebouwd u* bet Eagelseh van DAVID LYALL J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. No. 15224 Woensdag 2 Mei 1523 62*Jaargang I Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen JDGEEST” c ZOON tieren, ek|e*. Het nieuwe Duitsche voorstel wordt heden aan de Geallieerde Regeeringen overhandigd. >8 1929 104 als FEUILLETON. (Wordt vervolgd.) k SOON. G«d» GOUDA. Ijvert niet tegen elkander, maar met elkander. Volgens een Wolff-telegram zal het pro ces tegen de directeuren van Krupp Vrij dag en Zaterdag a.s. plaats hebben. De heer Krupp von Bohlen und Halbach, die in ver band met belangrijke besprekingen te Ber lijn vertoefde, is naar Essen ontboden en nadat hij een kort verhoor had ondergaan gevangen genomen en door de bezettings- autoriteiten in cle gevangenis opgesloten. tra tea overstaan van 3. Mulle. Mei 1923 VERSPREIDE BERICHTEN. DUITSCHLAND. De frank als oenig betaalmiddel geweigerd. Draadloos wordt gemeld, dat de Innd-.- conunissie voor het Saargebied het wor stel heeft verworpen van de regeerings- commissie om de frank als eenig wettig be taalmiddel in te voeren, daar dit een wij ziging zou zijn van het verdrag van Ver sailles. RK :N, iT- ÏN, O ■I ‘1-i GOIDM11 IE COURANT. (Nadruk verboden.) haar, zij is nog een zei Alison bij zich- leven Het Krupp-proces. Het Meifeest. De concessies in Turkije. Een Turksch verwijt aan de Franschen. Het rijk is bereid buitengewone wetten uit te vaardigen om het Duitsche bedrijfs leven te verplichten de noodige credieten te verleenen, waaromtrent onderhandelin- gen geopend zijn. In zake het vraagstuk van de veiligheid is de regeering bereid een verdrag te tee- kenen, dat de territoriale grenzen van alle oeverstaten van den Rijn waarborgt. Alle geschillen, welke hieromtrent konden ry- zijn, zouden onderworpen worden aan een internationaal scheidsgerecht. De ontruiming van de Roer maakt ook een punt uit van het aanbod van de Duit- 8che regeering, welke de hoop koestert, dat de ontruiming zal geschieden, zoodra de onderhandelingen afgeloopen zijn. De bijzetting der groothertogin van Baden. Naar aanleiding van het overlijden van groothertogin Louise van Baden is ren op het kasteel Baden te Kalaruh» ven rouwdienst in engen kring gehouden, waai Het nieuwe Duitsche voorstel zal heden aan de geallieerde Regeeringen worden overhandigd. Hoewel de juiste inhoud als we dit schrijven nog niet bekend is, kan toch reeds worden bericht dat zal worden voorgeeteld dat Duitschland 30 milliard goudmark zal betalen en zich bovendien bereid verklaart de Duitsche betaalkracht door internationale deskundigen te laten onderzoeken. Dit voorstel moet ongeveer beantwoor den aan de regeling, die staatssecretaris Bergmann te Parijs had willen voorstellen. De waarborgen in de veiligheid wil de Kjjksregeering door wettelijke bepalingen regelen. kanen: ten eerste gaat de roep van hen uit, dat zij beschikken over het noodijB kapitaal voor het vlotte „ontsluiten” van het gebied, wat van de concurrenten, En- gelschen en Franschen, misschien niet kan worden gezegd; ten tweede weet de Turk sche regeering, dat door de Amerikanen geenerlei politieke doeleinden worden na gestreefd, terwijl men den Europeesch^n diplomaten stellig van dergelijke bijbedoe lingen mag verdenken. De correspondent schrijft: „Men verwacht hier (New-York) niet, dat Engeland en Frankrijk zullen trachten den stap van de regeering in Angora on gedaan te maken. De kranten, die zich te dezer zake bijna algemeen aan de zijde van de Standard Oil Cy. hebben gesteld, den ken ook, dat deze Engelsch en Fraasch ka pitaal zal uitnoodigen mede te werken. Maar ook zog een Engelsch-Franseh protest de Amerikanen niet van hun voornemen doen afzien. Dat schijnt tenminste uit een hoofdartikel van de New-York Times te kunnen worden opgemaakt, die, anders vriendelijk oordeelend over de Engelsche en Fransche faits et gestes ,over deze aan gelegenheid op een duidelijk uitkomende plaats zegt: „Deel maken uit van de Ches- ter-concessie de petrouleumvelden van Mo- soel, ten aanzien waarvan tusschen Enge land en Turkije meeningsverschillen be slaan. Men mag aannemen, dat de Turken door de concessie aan Amerikanen tracht ten de regeering van de Ver. Staten aan haar zij te krijgen. Het ministerie van bui- tenlandsche zaken zegt, dat het niet 't geval is. Nu zijn admiraal Chester en rijn deel genoot generaal Goethals geen concessio narissen, die verwachten, dat de regeering hun arbeid zal verrichten, maar wanneer hun rechtmatige bezitsaanspraak door de toepassing van geweld in Mos ooi of door chicanes in Angora gevaar zou loopen, zou den naar alle waarschijnlijkheid verwikke lingen volgen". De New-York Times zegt wel niet, van welken aard deze „verwikke lingen” zouden zijn, maar de toon is drei gend genoeg en zal niet nalaten i nd ruk te maken in Londen en Parijs.” Tot zoover genoemde correspondent, aan wiens mededeelingen de redactie der Fr. Ztg. de opmerking vastknoopt, dat de En gelsche pers daarentegen laat uitkomen, dat het gebied van Mosoel in ’t geheel niet meer onder Turksche soevereiniteit staat en dat Angora bijgevolg in deze streek ook geen concessies kan verleenen; juist de kwestie der Turksche soevereiniteit in het Irak-ge bied is een betwiste kwestie van groot belang. Wanneer Amerika inderdaad van plan zou zijn deel te nemen aan de bespreking van deze aangelegenheid, dan zou dit neerkomen op een duidelijk uitge sproken politiek partij kiezen en een in grijpen in internationale aangelegenheden van de oude wereld. Het blad betwijfelt het of Washington, dat stellig zich bewust Is van de gevolgen van een dergelijken stap, iets van dien aard vun zins is. Men ziet ondertusschen uit het boven staande, hoeveel belangen by de regeling van de gecompliceerde Turksche kwestie met elkaar in botsing komen en dat feite lijk de oplossing van de Turksche kwestie het tot stand brengen van den vrede in het nabije Oosten, afhankelijk is van het met elkaar verzoenen dier zeer uiteenlopend» belangen. Het geld,' het profijt speelt hier weer oen groote rol en een onbaatzuchtig verlangen naar vrede om den vrede, schijnt b(j al de onderhandelingen nu niet bepaald de leiding te geven. Een tweede conflict tusschen Turkije en Frankrijk is thans ontstaan door de troe penzendingen naar Syrië. De Turksche premier Raoef bey richt in een verklaring ernstige verwijten aan het adres der Franschen in Syrië. Volgens dese verklaring denkt Turkije er niet aan om invallen op het gebied van andere volken te doen. Frankrijk, zoo zegt hij, heeft de histo rische vriendschap met Turkije opgegeven om kapitalisten en concessiejagers tegen over Turkije te steunen en heeft er den voorkeur aan gegeven Turkije economiHeh over te leveren aan speculanten, liever dan vriendschappelijk met de Turken samen te werken, waardoor tevens de rechtmatige belangen der Fransche beleggers zouden z(jn gediend. Deze houding van Frankrijk kan niet an ders dan verkeerd uitloopen en thans is volgens Raoef Frankrijk er ook nog toe overgegaan de Armeonsche benden in Sy rië langs de grens te gaan steunen. Her haaldelijk overschrijden Fransche vliegers de Turksche grens, wat eveneens de bevol king aldaar ongerust maakt. Dat Frankrijk daarenboven het garnizoen in Syrië wil ver sterken, maakt Turkije beangst voor zijn veiligheid, doch Turkije hoopt nog steeds dat Frankrijk het verkeerde van zjjn te genwoordige politiek zal inzien. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad p« kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, b|j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Teh 545. De vertegenwoordiger van het Zwitsersch telegraafagentschap te Berlijn verneemt het volgende over den inhoud van het Duit sche aanbod: Het rijk biedt den geallieer den 30 miljard gouden mark aan, alle be talingen in natura inbegrepen. Van dit be drag, dat als het uiterste van Duitschland’s draagkracht beschouwd wordt, zouden 20 miljard onmiddellijk vlot gemaakt worden door middel van een internationale leening, van de overige 10 miljard 5 na vijf jaar en de 5 overige drie jaar later. De renten, de amortisaties inbegrepen, zouden 1.2 mil jard bedragen. .Dit bedrag zou van de lee ning afgetrokken worden, zoodat, als deze geheel voheékend werd, 15.2 miljard onmid dellijk ter beschikking van de entente zou kunnen worden gesteld. In geval het saldo van 10 miljard niet 4 geheel gedekt kan worden door een inter nationale leening zal een scheidsgerecht Uitmaken of dit bedrag betaald moet wor den en hoe. Bovendien zal dit scheidsge recht te beslissen hebben of er verdere lee- ningen dienen te worden uitgegeven voor de betaling van de renten en, zoo de geal lieerden zich niet tevreden verklaren met het aanbod van 30 miljard, zal het de draag kracht van Duitschland dienen vast te stel len. Ten aarizien van de samenstelling van het scheidsgerecht ziet de rijksregeering drie mogelijkheden onder het oog: le. de leeningscornmissie zou scheidsgerecht kunnen optreden; 2e. een benoeming op den grondslag van de voorstellen van Hughes; 8e. de benoeming van een scheidsgerecht bestaande uit een vertegenwoordiger van de commissie van herstel, iemand, aange wezen door den Zwitserschen bondspresi dent, en een Duitscher. De waarborgen voor de internationale leening zouden als volgt zijn: ADVÉRTENTIEPRUS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1*—5 regels 1.55, elke regel moer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prijs. Liafdadigheidi-zdvertantiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel moer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureau» en Aze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zfjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. 43 - „En vertel mij eens, wat hebben ze te Birtley er van gezegd? O, ik moet u vertellen, dat ik een brief van uw luster heb gekregen, een lieven, zus terlijken brief. Ik vind, dat iedereen heel lief voor rajj en dat ik eea gelukkig meisje ben, daar zoovelen goed voor mij zijn. Ik wilde alleen dat vader het w*eten kon. Hij maakte er zich zoo bezorgd over, wat er van mij zou worden na zijn dood.” „Maar ik geloof,-dat hij het weet, °P de plaats waar hij nu is, u ook rt,pj kVroeg Alison zacht. hdith keek verschrikt door haar tra den heen. weet het niet; niet waar, nie- •and onzer weet, waar zij heengaan, ’s. deze wereld verlaten. Mijn a.» j 8®^°°We in de reïncarnatie en de onmiddellijk terugkeert in n ander omhulsel. Zoodat ik, ais hii dütwiite afvraag, of hJL?aar ,Qlasg°w is teruggekeerd. Ik P vurig van neen, want hij had er zoo’n hekel aan.” Alison keek haar ontstemd aan. „Lieve, ik geloof niet, dat wij eenige reden hebben om dit te gelooven. Er staat niets over in den bijbel. Ook zou het denkbeeld mij persoonlijk niet aangenaam zijn. Een leven is genoeg voor iemand en voor de meesten te veel.” „Ja het zou zeker verschrikkelijk zijn, alles nog eens te moeten mee maken, of het moest er in alle op zichten van verschillen. Maar dat is juist de kern in de leer der reïncar natie, dat elk nieuw leven een ver betering van het oude heet te zijn. Vader en ik hadden er lange gesprek ken over en als wij bijzonder onaan gename menschen ontmoetten, dan placht hij met zijn breeden, geduldi ger! lach te zeggen: „We moeten hen beklagen, mijn kind; zij zijn hier voor den eersten keer.” Alison wist een oogenblik niet, wat zij zou antwoorden. De wending, die het gesprek had genomen, was haar niet aangenaam, haar scheen het hei- dcnsch en oneerbiedig toe en zij kon zich levendig voorstellen, wat de ge volgen zouden zijn, wanneer in de orthodoxe gemeente te Rochallan der gelijke meeningen werden ten beste gegeven. Maar Edith maakte er zelf spoedig een eind aan door een rechtstreek- sche vraag over een ander onderwerp. „Ik hoop, dat uw broer het u heel duidelijk heeft gemaakt, dat de eenige 98 14955 - - 72 15048 1703819300 62 17102 76 11 15115 12 47 4311 „O neen, maar daarom gaat het eigenlijk niet. Het zou uw leven maar moeilijker maken, indien ik er was en er u zelfs van weerhouden, daar ben ik zeker van, uw eigen plaats in de gemeente in te nemen.” „Maar wat bedoelt u daar eigenlijk mede?” vroeg Edith, terwijl zij naar voren boog en haar stoel zacht heen en weer schommelde. „Indien mijn pesitie afhing van u of van wie an ders ook dan van mijzelf, ziet u dan niet in, dat het de moeite niet waard zou zijn die te bekleeden. Wij moeten onze eigen plaats maken.” „Dat is in zekeren zin waar,” gaf Alison toe. „Maar, ziet ge, ik ben zoowat ieders, hulp en raadsvrouw in de gemeente geworden ik draag zorg voor allerhande dingen, de Bijbelklas- se en de Moedervereeniging en de Dcrcas.” „O, maar met geen van die alle zou ik mij ■natuurlijk bemoeien. Ik ben niet van plan iets in de gemeente te voohvaarde, waarop ik hem wil trou wen deze is, dat u niet heengaat.” „Dat heeft hij onomwonden gezegd, maar „Ik wil van geen „maar” hooren. Ik weet alles, omdat mevrouw Dunlop het mij heeft verteld. En als mijn komst in de pastorie tegelijk uw heen gaan beteekenen moest, zou het iets verschrikkelijks zijn. Gelooft u niet, dat wij genoeglijk samen zouden kun nen leven, of vindt u, dat ik al te strijdlustig ben?” Rynland trouw bleven aan het socialisme en aan de Duitsche Republiek en dat geen voetbreed Duitsch gebied zou worden prijs gegeven ter belegging van het conflict. Kolonel Clayton Kennedy heeft Maandag te Angora namens admiraal Chester met Fevzi bey, den commissaris van openbare werken, de overeenkomst geteekend, waar in de concessies-Chester »yn neergelegd. Dit oogenschünlyk weinig belangrijke bericht heeft inderdaad een groote betee- kenis. Want deze concessies zijn eigenlijk de oorzaak van de minder goede verhou ding tusschen Turkije en Frankrijk. Turkije toch verleende aan Frankrijk nog voor den oorlog verschillende concessies en kreeg daarvoor ia ruil een belangrijke lee ning. Opeens annuleerde Turkije bedoelde concessies en verleende ze zooals uit boven staand bericht blijkt aan een Amerikaan, Chester genaamd, die nu met de buit gaat strijken. Chester is een gepensioneerd admiraal; voordien hoorde men niet veel van hem en' waarschijnlijk zullen alleen zijn vrienden en beroepsgenooten hem hebben gekend. Maar dat is plotseling veranderd: de groote concessies en privileges, die de regeering van Angora hem hebben verleend, heeft hem tot een man gemaakt, wiens naam op ieders lippen is. Zijn naam is een „house hold word” geworden. Algemeen wordt aangenomen volgens een New-Yorksche correspondentie in de Fr. Ztg., dat hy maar een strooman is van de Standard Oil- groep, die sinds langen tjjd heeft getracht in het bezit te komen van de oliebronnen van Mosiel, waaromtrent op' W'CTrste con ferentie, naar men zich herinnert, zooveel is te doen geweest. Deze streek behoort tot het Britsche mandaatgebied, doch de Turken eischten het ter eerste conferentie op, omdat volgens hen de bevolking er over wegend Turksch was; de Engelschen daar entegen verzetten er zich tegen het gebied af te staan omdat zij hun plichten, die het door den Volkenbond hun toegewezen man daat hen opiegde, getrouweltfk wilden ver vullen. Wat is trouwens prettiger dan inter nationale verplichtingen te vervullen? Op allerlei wyze, uiterst demonstratief, liet Engeland uitkomen, hoeveel het er aan ge legen lag de mandaat-verplichtingen gent lemanlike te vervullen. De Turken sleepten met denzelfden ijver ethnografische argu menten aan, welker juistheid door Enge land even naarstig werd bestreden. Over de olie werd niet gepraat, over deze onwel riekende olie. Maar volgens de berichten zou nu een Amerikaan, die geen ethische bevliegingen heeft, maar nuchter zaken wil doen en geld verdienen, de olievelden in bezit trachten te krijgen. Bovengenoemde New-Xorksche corres pondent verbaast er zich niet over, dat men in Angora de voorkeur gaf aan de Ameri- De viering van het Meifeest heeft in Berlijn een kalm verloop gehad. Slechts bij de universiteit kwam het tot een botsing tusschen soc. studenten en leden van recht- sche organisaties. De Schupo dreef de me nigte échter uiteen vóór het tot ongeregeld heden kwam. De soc.-dem. en communisten verzamel den zich te 11 uur in de Lustgarten. Inge volge den wensch der communisten voer den de soc.-dem. van enkele afdeelingen slechts roode vlaggen met zich. In de Lust garten zullen c.a. 40.000 i 50.000 personen bijeen zyn geweest. Op 40 plaatsen voer den sprekers het woord, in hoofdzaak af gevaardigden en vakvereenigingsleiders. Van het gedenkteeken voor Frederik Wil helm III sprak de vertegenwoordiger der Fransche communisten Fère, wiens rede door een Duitscher werd vertaald. Hij weid de uit over de bezetting van het Ruhrge- bied en verklaarde, dat niet het geringe te kort by de betaling der schadevergoeding, maar de machthonger van het Fransche kapitalisme de ware reden der bezetting was. De Fransche industrie streefde naar de hegemonie over de kolen in geheel Europa. In het Ruhrgebied verliep de Meibetoo- ging ook zonder incidenten. In Keulen werd vanaf eenige tribunes het woord ge- voer en moties aangenomen, waarin o.a. werd verklaard, dat de arbeiders in het doen, dat begrijpt Pat volkomen. Na tuurlijk, als iemand riek was en ik kon iets vriendelijks voor haar doen, ui voor een riek kind zorgen, dan zou ik daar blij mede rijn, maar ik zou niet aan het hoofd van een ver- eeniging of zooiets kunnen staan. Bo vendien zal ik mijn muziek hebben en die zal heel wat van mijn tijd in be slag nemen.” Alison zweeg een oogenblik; zij wist niet, hoe te antwoorden op een der- gclijke beschouwing. „u ziet dus hoe beslist noodzake- lijk het zal rijn, dat u blijft en pre cies doet, wat u altijd hebt gedaan. Ik zal er wei voor oppassen u niet in den weg te loopen en nu ik u ken, zal ik het heerlijk vinden u bij mij te hebben.” „God vergeve slechts een kind, tienmaal meer kind dan Pat,” zd Aliwü bij zelf. „En wat anders dan het kan hen beiden leeren?” Overluid antwoordde rij, terwijl het bloed haar naar de wangen schooi: „Lieve, het is heel vriéndelijk van n dit te zeggen, en op dien pijnlijken uag, toen Pat mij hier bracht, dacht ik niet, dat wij beiden ooit zoo in tiem met elkaar zouden spreken. Maar wat u wilt, kan om een zeer atdoen- de reden niet gebeuren. Ik ga zelf trouwen.” „U gaat trouwenl” riep Edith uit levendig naar voren komende. „En Pat heeft mij verteld, dat u nooit zoudt trouwen. Hij spreekt over i alsof gij tachtig waart en hij lachte, toen ik hem zei, dat ge een der mooi- .-te vrouwen waart, die ik ooit had gezien.” Alison maakte snel een alwonmdc beweging met haar hand. ,.O, lieve, zwijg stil! Ik verb?as. mij over u, maar in het geheel met ovci l’at, daar ik al sinds mijn vwtendv jaar een moeder over hen ben ge weest en daardoor komen zij er soms toe te vergeten, dat ik pas acht en dertig jaar ben.” „Ja, dat doen zij, maar wi zulton het hen nu goed in n«t geheug >u prenten!” riep Edith vroolijk uit .Wie b. de man?” „Het is de heer Crewe.ie Birtley „Mijnheer Crewe, de groots man, die pas te Rochallan bij u is ge weest; Pat heeft mij over hem ge schreven, maar hij wist zeker niet, dat hij voor u was gekomen.” Alison leunde achterover in haar stoei en lachte. w „Neen, dat kwam hem niet in de gedachte. Hij beschouwt mij ais iemand die reeds tang geleden afgedaan heeft.” Edith wierp een onderzoekenden blik op hel gelaat van Alison Fle ming. „Waarom trouwt u met hem?” vroeg zij. >23 4 9«3 16253 1H4) - (eigen geld». 12056 14480 1657418714 85 14639 99 43 12137 61 16627 18843 12227 72 51 62 58 14716 16708 85 - 92 16180» 14821 16860 60 28 Nt9H3 "16054 M 8319221 56 96. 83 73 74 „10414 69 54 30 15211 56 42 3817213 64 74 30 90 44 19547 51 19621 61 36 17369 93 "716 d 29 69 17431 10025 00 96 57 36 81 31 12 51 84 37 4220123 3270 74 70 3327 89177183083 73IW94 17808 20302 354415001 87 47 3664 II 17916 3770 30 5020C1 761612916140 66 3825 3018225 M 3002 40 6120864 4006 731833020678 3216213 63 34 90 n* 30 S^S^JO^ 12335 39 55 74 30 12452 85 12551 64 72 12609 17 27 78 82 12739 65 67 82 9515403 12812 23 72 82 12900 15617 86 19716 13022 43 93 44 36

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1