dl EjEQ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 3 Mei 1823 62*Jaargang rkt, - Dan Haag. a FEUILLETON. |S Mo, IS225 ^g-e-ss—h ELEN EN I I BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Kit hor nenschenhanden oebiuwd innas ortorico Maryfanö IkÊwai Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Fabrieken Hat Duitsche voorstal. d imitreken behoorende tot den bezorgkrin<) ol tlggASPEBAP I 1»2» IU 696 20 j 11 11 11 11 ÏÜF eens u van hem houdt, dan Uin DoaitiA zinnVon (Wordt vervolgd N A ZOON, Geaéa lakken 1171 1H met inbegrip van Nederland, en aan den paus toegestuurd. ■sa op je I 4. r E i. GOUDSCHE COURANT. Uit het Engelsch van DAVID LYALL J. P. WESSELINK—-VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) De Duitsche zaakgelastigde heeft de nota in Parys overhandigd en vandaag zal Poin caré deze aan den Ministerraad onder werpen. Volgens het Fransche Persbureau Belga kan nu reeds met stelligheid worden ver klaard dat door de Fransche Regeering de Duitsche aanbiedingen onaannemelijk zul len worden geacht. Gisteren publiceerde Fridtjof Nansen het twaalfde en laatste van rijn serie belangrij ke artikelen over Rusland in de Vos*. Ztg. Nansen zegt ervan overtuigd te zÜn, dat het weder annknoopen «Ier normale betrek ktngen tusschen Rusland en het .buitenland voor de welvaart van beide partijen ten eenen male nootzakelijk Is. Maar hot «on ten zeerste schaden, wanneer do nieuwe eco nomische relaties gebaseerd werden op een onjuist oordeel over den waren toestand van handel, rtfyverheid, landbouw, vervoer on geldmiddelen van Rusland. Nansen-zegt op ADVERTENTIEPRIJS: UJt Gouda en oi 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkring: meer q go Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 igheids-ad verten tién de helft van den prijs. SLINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer fOM. Op Volgens een Reuter-telegram zal de Brit- sche Regeering geen commentaar leveren op het Duitsche voorstel. Na een zorgvul dig onderzoek der nota zal de Britsche re geering zich tot de Fransche, Belgische en Italiaansche regeering wenden om haar standpunt te vernemen, tenzij er natuur lijk een onmiddellijke verklaring van Fran krijk aanstaande mocht zijn. Overeenkomstig het besluit van den Duit- 8chen Rijksdag heeft de RJjksregeering thans het wetsonwerp inzake de graanpo- iitiek in het oogstjaar 1928’24 ingediend, waarbij de graandistributie en daarmede de broodkaarten voor de gansche bevolking worden opgeheven. Er zal echter als voor zorgsmaatregel uit binnen- en buiten- landsch graan oen reserve van drie millioen ton worden gevormd, ten einde in geval van nood de voorziening der minvermogen de bevolking tegen lage prijzen te verze keren. De financiering van deze goedkoope voorziening van cjl zes 4 zeven millioen minvermogende kleine renteniers, werkloo- zen, enz. zal geschieden door een nieuwe belasting, welke volgens de grondslagen der gedwongen leenig slechts eenmaal zal worden geheven. De Êngelsche Regeerig heeft naar aan leiding .van de mededeeling van de Turk sche Regeering over de Chester conces sies medegedeeld dat zjj de Britsche Hooge Commissaris in Konstantinopel opdracht heeft gegeven krachtig protest aan te tee ltenen tegen het toekennen, door de Turk- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17cent, met Zondagsblad par kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onae bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Hij, wien het leven tegenvalt,'begrijpt noch zich zelven, noch het leven. 15 regels 1.55, elke regel bijslag op den prijs. Liefdad INGEZONDEN MEDEDE1 de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereducoer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onae Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. 676 34 m gegarandeerd zuiver egen Gouden Medailles zei Alison snel, „en zult u trachtten eenige dingen te doen, die terecht óf ten onrechte van u worden verwacht. „Daar ben ik niet zeker van. Ik verlang naar een tehuis en ik zou dolgraag een klein kindje hebben ze» Edith met zulk een groote kalm te, dat Alison ofschoon van haar stuk gebracht haar toch niet kon laken. „Maar ik zal mij nooit laten binden door regels of geloofsovertuigingen. Ik weet niets af van geloofszaken en ik ben er niet zeftét van, of ik wel iets geloof; u ziet dus, welk een ge brekkig en ongeschikt persoon uw broer gaat trouwen. Ik zeg hem steeds dat het nog niet te laat voor hem is om zich ferug te trekken.” „Dat zal hij nooit doen. Hij houdt te veel van u.” ty „En ik heb hem lief, en ik zal een tehuis voor hem maken maar het zal niet het tehuis zijn, waaraan hij gewoon is. Ik zal den anderen kant van hem ontwikkelen, want gij, lief vrouwtje, hebt hem tot den meest zelf- zuchtigen en meest onbeholpen van al le mannen gemaakt. Nu wij de lucht zoo door en door gezuiverd hebben, gaan wij thee drinken.” Zij brachten nog een gezellig uur tje met elkaar door en op het afge sproken uur vertrok Alison naar het station, buitengewoon ingenomen met haar nieuwe zuster. Wanneer zij haar nuchter verstand liet spreken, dan vond zij veel afkeurenswaardigs in haar, maai' de bekoring, die van baar WORMERVEER DEKEN De nota der Duitsche regeering begint met de gebruikelijke verzekeringen omtrent hare bereidwilligheid, langs den weg van onderhandelingen tot een regeling van de schadevergoeding te geraken, maar voegt daar dadelijk in de eerste alinea aan toe: JLij heeft daarom besloten nog een poging in die richting te doen, zonder daardoor haar rechtsstandpunt te verlaten of het lij delijk verzet prijs te geven, hetwelk zal worden voortgezet tot de ontruiming van het gebied dat buiten de perken van het verdrag van Versailles bezet is en herstel van met dit verdrag overeenstemmende toe duiden in het Rijnland bereikt is.” Dus ontruiming niet slechts van het Roerge bied, maar ook van Dusseldorp, Duisburg en Ruhrort De draagkracht van Duitschland is moei lijk in cjjfers uit te drukken, derhalve moet iedere oplossing een elastische factor be vatten. Bovendien kan het noodige geld uit sluitend uit buitenlandsche leeningen wor den opgebracht, welke niet mogelijk zijn tenzjj het Duitsche crediet eerst worde her steld. Op deze overwegingen en aanknoopend b|j het voorstel-Bergmann doet Duitschland thans het volgende voorstel: De geheele verplichting van Duitschland tot prestaties 'm geld en waren uit hoofde van het ver drag van Versailles wordt bepaald op der tig milliard goudmark op te brengen door uitgifte van leeningen onder normale voor waarden op de internationale geldmarkten, te weten twintig milliard tot den eersten Juli 1927, vjjf milliard tot den eersten Juli 1929 en vjjf milliard tut den eersten Juli 1931. De inteekening op de eerste twintig milliard wordt terstond geopend. De interest tot den gersten Juli 1927 wordt uit de leening zelf betaald. In zoo ver de twintig milliard goud tot den eer sten Juli 1927 niet volteekend mochten zijn, rullen zij van dat oogenblik vjjf percent rente dragen en één percent geamortiseerd worden. Indien de twee bedragen van vijf mil liard niet tijdig door leeningen op te bren gen zijn, moet een onpartijdige internatio nale commissie beslissen of, wanneer en hoe de niet gedekte rest moet worden op gebracht. Dezelfde commissie moet in Juli 1931 beslissen of, wanneer en hoe de uit gestelde rente van 1 Juli 1923 af zal moe ten worden betaald. De nota omschrijft vervolgens wat onder „onpartijdige inter nationale commissie” moet worden verstaan en hêrinnert in dit verband aan het voor stel van Hughes en het denkbeeld van Bo- Mr Law. Ten slotte zal Duitschland in persoonlijkheid uitging, haar oprecht heid en waarheidsliefde, haar inne mende manieren deden het hare. Toen zij echter eenige oogenblikken in de wachtkamer stil zat, totdat de trein zou voorrijden, moest zij zich beken nen, dat het meer dan waarschijnlijk was, dat er eenige moeilijke dagen voor de pastorie te Rochgllan zouden aanbreken. Hoe snel, in twee korte weken, was de toekomst voor hen al len veranderd. De omstandigheden, die elk hunner onder de bogen had te zien, en waaraan hij of zij zich had aan te passen, waren alle even nieuw en verschillend met die uit het ver leden. Het was niet te verwachten, dat het geluk hen allen ten deel zou vallen. Zij had juist op haar horloge gekeken en wilde haar enkele kleine pakjes bijeen nemen, toen iemand haar naam noemde en verward ópkij kende, zag zij een vrouwelijke ge daante en een gelaat, dat op Tibbie geleek. „Ja, ik ben hetl Ik ben' onverwacht gekymen, zooals jij veertien dagen ge leden deedt, om met je te praten,” zei Tibbie, heel wijs knikkende, ter wijl zij nader kwam om haar te kus sen „Ik heb een driedaagsch retour genomen, en volgde daarmee tot in de kleinste bijzonderheden je uitne mend voorbeeld. Ik ben vanmorgen vroeg van huis gegaan en heb een uur gewacht hier in Glasgow. Willen wij gaan? Wij zullen voor dezen keer een eerste klasse coupé nemen, Ali- In België breidt de staking onder het spoorwegpersoneel zich uit. Ta Mechelen hebben 3000 spoorwegarbeiders net werk neergelegd. Ook te Antwerpen heeft^ een deel van de brievenbestellers gedurende en kele uren gestaakt, als bewijs van symps ,thie voor de telegrafisten. Te Gent, alsmede te Charleroi en Arlon, hebben vele arbeiden het werk verlaten. Het Nationaal Syndicaat van het depart? ment van financiën heeft thans ook ztfti sympathie met de spoorwegarbeiders be tuigd en elscht eveneens herziening van den loonstandaard, wat de zaak nog ingewikkel der maakt. In de Kamer hebben de socialistische- le den getracht de gisteren aangekondigde In- terpellatie-Heyman te bespreken en ge- •i8-.‘ht, dat minister Neujeun dadelijk een verklaring in verband met tien toestand zou afleggen. Oud-minister Wouters trad daar bij zeer scherp op tegen de regeering, ter wijl hij beweerde, dat het Nationaal Syn dicaat zijn best deed om het conflict hij te leggen, wat van de zijde der liberale »n ka tholieke Kamerlrxlen levendig verzet uit lokte. Het spoorwegpersoneel had Intusschen een delegatie naar den voorzitter van do Kamer gezonden met een adres, waarin wordt betoogd, dut het personeel hoopt, dat het Parlement zijn eischen, die billijk zijn, zal inwilligen, en tevens zijn verwondering er over uitdenkt, dat de regeering die eischen zoo besliwi heeft afgewezen. Onaannemelijk verklaring verwacht in Parijs. Het oordeel der Pers. Opheffing der graandistributie in Duitschland. De Chesterconcessies. De staking in België. Nanoen over den toestand in Rusland. mindering van zijn schuld leveringen in waren doen, waarover nog nadere overeen komsten dienen te worden gesloten. 'De Duitsche regeering voegt hier ouder gewoonte aan toe dat dit de uiterste grens is waartoe zij Snet inspanning van alle krachten kan gaan. Z(j moet zelfs twijfe len of het niet na de gevolgen der bezet ting van het Roergebied Duitschland’s draagkracht te boven gaat. Moch de tegen partij het met deze zienswijze niet eens zijn, dan stelt de Duitsche regeering voor het heele probleem van het herstel con form het denkbeeld van Hughes aan een onafhankelijke internationale commissie te onderwerpen. De nota herinnert dan dat het geheele bezit en de inkomsten van het Duitsche rijk reeds volgens het verdrag van Versail les als borg dienen. Slechts door onderhan delingen met een internationaal leenings- consortium en de commissie van herstel is uit te maken hoe deze waarborg concreet is te maken en in bijzonderheden te regelen. De regeering is bovendien bereid langs wettelijken zorg te dragen, dat alle Duit sche productieve krachten tot waarborging van de leening zullen bijdragen. Ondanks alle geruchten worden de spoorwegen dus niet als waarborg aangeboden, vermoedelijk wegens hun steeds toenemend fabelachtig deficit. Het vraagstuk van de stabilisatie der mark vormt met dat van het herstel een geheel. Tot verwezenlijking van dit pro gram moet de politiek van panden en sanc ties worden uitgeschakeld en moeten de onproductieve uitgaven door bezetting enz. ophouden. Om bjj te dragen tot een vreedzame sa menwerking tusschen Duitschland en Frankryk is de Duitsche regeering, zoo als zy reeds door haar initiatief ter zake heeft getoond, bereid tot iedere overeen komst welke den vrede verzekert, mits zij op wederkeerigheid berust. In het bizonder is zy bereid alle geschil len die niet lang® diplomatieken weg kun nen worden bygelegd, in zoover zy van ju- ridischen aard zyn, aan de beslissing van een scheidsgerecht over te laten en alle andere geschillen aan de door Bryan voor gestelde regeling te onderwerpen. De Duit sche regeering stelt voor op den grondslag van vorenstaande beschouwingen in onder handelingen te treden. Uitgangspunt der onderhandelingen moet zyn dat binnen den kortst mogelijke tyd de status quo wofdt hersteld. De nota is behalve aan de Entente mo gendheden ook aan de groote neutralen, De Fransche bladen zyn eenstemmig in hun oordeel over de Duitsche nota. De Petit Parisien merkt op, dat dit aan bod niets meer is dan een bod van twintig milliard goudmark, waarvan byna vyf mil liard wordt afgetrokken voor de rente, een bedrag, dat het Duitsche ryk veilig zal kunnen verkry«n. Dit bedrag is echter niet meer dan de helft van het bedrag, dat Duitschland aan Frankryk alleen verschul digd is. Met betrekking tot de volgende tien milliard legt de Petit Parisien den na druk op het feit, dat Duitschland aandringt op een schatting van zyn prestatievermo gen door een internationale commissie, het geen neerkomt op een ontzetten der Com missie van Herstel uit de haar by het ver drag van Versailles gegeven bevoegdheden. Ten slotte ziet de Petit Parisien een onvol doende verplichting in de Duitsche nota voor de Duitsche industrieelen. De Echo de Paris verklaart: de houding vgn de Fransche regeering ten opzichte van dit document dat te Bert» is voorbereid, laat geen reden tot twijfel. Frankryk ver- wyst naar de uiteenzetting van zyn eischen op 3 Januari j.l. voorgelegd aan de Pary- sche conferentie. De Echo de Paris voegt er aan toe, dat d<t bedoeling van de voorstellen biykbaar is om invloed uit te oefenen op de Engel- sche geallieerden. De toon «van de Êngelsche bladen met be trekking tot de kansen van de aanneming, of de behooriyke overweging van het Duit sche aanbod is zonder uitzondering pessi mistisch. De conservatieven-beschouwen de voorstellen slechts als een onbehoorlyke propaganda, bestemd om de bemiddeling van Engeland en Italië en de welwillend- van Amerika in te roepen en achten het Frankryks plicht ze te weigeren. De libe rale bladen en die van de Arbeiderspartij zien in het aanbod den wensch van Duitsch land om tot een regeling te geraken, doch ook een geest van tegenkanting om onver vulbare verplichtingen op zich te nemen. Ook zyn zy van oordeel, dat Frankryks weigering om te onderhandelen uitsluitend op grond van zyn rechten, onvoldoende de bedoeling verbergt om het vraagstuk der schadevergoedingen onopgelost te laten en aldus Duitschland te beletten zich te her stellen en weer tot gevaarlijke hoogte krach tig te worden. De „Manchester Guardian” zegt, dat Duitschlands crediet, hetzij mót, hetzij zón der het RuhGebied niet geschikt i» voor een leening, zoolang zyn financiën geen grondige hervorming hebben ondergaan en zyn industrieels leven tegen belemmering gevrywaard is. Ook de Duitsche pers heeft het aanbod van de Regeering niet gunstig ontvangen. Maar de Duitsche pers is van meening dat het aanbod te ver gaat, het bedrag van 30 milliard een maxumum is, dat ver boven de Duitsche betaal kracht gaat. De „Vörwarts” daarentegen, die in dit opzicht als de exponent der met het aan bod akkoord gaande troepen kan worden beschouwd, noemt de som een minimum, op grond waarvan men tot onderhandelen zou kunnen komen. Hetzelfde betoogen de andere bladen van deze richting. Het „Bert. Tagebl.”, de „Vom. Ztg.” en de „Germania”. Het laatstgenoem de blad meent zelfs, dat de nota een uit gangspunt zou kunnen vormen voor kans rijke onderhandelingen, ofschoon aan vorm en inhoud velerlei wyzigingen kunnen wor den aangebracht. „Enkele; maar ik ging om Edith Brooké vandaag op te zoeken. Wat jammer, dat jij me niet hebt laten we ten dat je kwam; dun had ik je af kunnen haten en wij waren haar sa men gaan opzoeken.” „O, dat kan wachten,” zei Tibble onverschillig. „Het ia jouw aangole genheid, die mij hier heeft gebracht Ik heb geen behoorlijke nachtrust meei gehad, sedert de brief van Pat kwam Alison, je kunt dien man niet trouwen. Ik zal hel niel toelaten.” De toon van Tibbie was vnslbera den en haar oogen stonden hard uitdagend. „Je kunt hot niet verhinderen,” ant woordde Alison oen beetje onvast. „Ik ben reeds lang meerderjarig.” „O, natuurlijk, maar ik kan met j«* redeneeren, naar ik h jup. Hoe bob je er ooit toe kunnen komen, AiUe? Dal heb ik mij telkens afgevraagd, sinds9de brief kwam, hoe hjj hel ge durfd heeft, je te vragen hoe hij hot aangelegd heeft. Ik vin I, dat hij een groote onbeschaamdheid aan den dag heeft gelegd.” Tibbie sprak met jongensachtig e openhartigheid, maar haar oogen ston den donker en haar blik dwaalde ni rustig hoen en weer. O, Tibbie, wees tenminste billijk tegenover den manl Hij gaf mij het grootste compliment, dat hij geven kon.” 44 „Omdat ik geloof, dat hij mij hoo- ’hg heeft en er iets in zijn huis voor ®>J te doen is. Hij heeft kinderen en zal kunnen helpen om voor hen te xorgen.” „Dat lijkt mij geen afdoende re- wa. ik trouw, opdat er voor mij ge- orgd zal worden en niet om voor «deren te zorgen. Ik zou wel jgweten, wat de goede manier “ogelijk, dat beide goed diïh j tei Alison. „Door de omstan- Pwsonen „veran<^eren gevallen en meent U stellig, det de perso- dic J^H^eren? Ik niet. U moet zijn, illArU en die ik ben, tot het tio ben ontzettend zelfzuch- dat iv heb uw broer gewaarschuwd doen -Diet staat iets te Tsrïaeh*” ‘Ue8’ W“* v“n mii wordt «lit**.?1. 0 »«n hem houdt. d»n toch aan poaiüe denken,” sche regeering, van rechten binnen de grenzen van Irak, en te verklaren, dat de geldigheid van deze toekenning niet door Z. M.’s regeering zal kunnen worden er kend, aangezien de Britsche commercieele belangen in Turkye betrokken zyn by den bouw van havenwerken in Samsoun, ten opzichte waarvan een Britsche maatschap- py aanspraken doet gelden op een vroeger contract, dat in 1911 met de Turksche re geering is afgesloten en voorts by den aan leg van een spooriyn in het gebied van Irak, naar Mosoel en Suleimanich, met mynbouw-rechten langs de iyn. Hieruit zou biyken, dat de Turksche Ro- geering niet alleen de vroegere concessie* van Frankryk heeft genegeerd, maar ook de Êngelsche belangen uitgeschakcld heeft. son. alleen maar om rustig te kunnen praten; het verschil kunnen wij in den trein verrekenen.” Alison voelde zich ontroerd, zij zou niet hebben kunnen zeggen waarom. De gebeurtenissen volgden elkaar zoo snel in deze dagen op, dat zij haar gang nauwelijks kon bijhouden. Soms gingen er zes maanden en meer voor bij, zonder dat de gescheiden leden der familie elkaar ontmoetten. Dit plot seling heen en weer trekken over het aardvlak scheen een der elementen te zijn van den nieuwen, verwarrenden loop der dingen. Zij had niets aan te meiken op wat zij anders als onnoo- dige verkwisting zou hebben geken schetst en zij volgde Tibbie gedwee naar een eerste klasse rijtuig in het midden van den trein, waar zij zich van een coupé voor haar beiden ver zekerde. Het was een sneltrein, die op de minuut vertrok en zij hadden den coupé voor zichzelf. Tibbie schikte haar pakjes, deed haar blauwe voile af, die om haar hoed was geslagen ter bescherming tegen het stof en veegde haar gelaat afmot een schoonen zakdoeje, die doortrok ken was van eau-de-cologne. Daarna deed zij haar stofmantel af en nam plaats; zij zag er keurig en netjes uit in haar goed ziftenden mantel en rok vun blauwe serge, afgezet met Rus sisch band. „Nu voel ik mij beter. Ik had dit gelukje nooit gerekend. Ben boodschappen wezen doen?”

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1