'UB||apoiB opnaiu 03 9 NIH 'd Bezuinigen En Wionhnis nd Werkplnts, ■S|8}UB|A| 'ajmjfcurcrpdjuoQ AANBESTEDING. Limonade-Essences Openbare Vrijwillige Verkooping. Dr. BOMMELS HAEMATOGEN )tiuoi|UN spaais DUIJSPS tpiMJOlip IZII 1IIJ "S9U1BQjSjOOJQ Het bouwen van een Woonhuis met Loodste Berkenwoude. epnog - gi jeejjsBooH Goudsche Voorschotbank Hypotheken an Crediaten ALGONDA DAMASO „De Groote Zwaan", ANTONCOOPS aardig is het, dat het vlagvertoon aan de hulzen vrijwel nihil is geworden. Vroeger behoorde een vlag tot den uitzet van een huwend paar en nu is er op de honderd hui zen misschien niet één vlag te vinden. En juist dat vlaggen geeft altijd iets feeste lijks aan de straten. Het feestelijke is echter op dezen dag niet gebleken. HAGENAAR. MODEPRAATJE. Zijdenstoffen. II. Onder ai de zijdenstoffen, welke ik u de vorige maal opnoemde i* er steeds eene en dezelfde, welke koninkje speelt in het rjjk der mode. Zij is hier en overal. Zij is in onze mantels, in de tailleurpak- ken, in namiddag- en avondcostuums; zij bevindt zich op de hoeden en plooit zich tot aardige gezellige handtaechjes. Want „zijden crêpe Marocain" valt zoodanig in den smaak, dat ze voor bijna alle kleeding- doeleinden gebruikt wordt Het is om hare vele goede eigenschappen, dat zij ook voor alles bruikbaar is. Zij is soepel, vol van draad, laat zich op schitte rende wijze plooien en drapee ren en doet altijd mooi, ook al is ze bijna niet gegar- neerd. In hare nieuwste incarnatie, als „crêpe Marocain imprime", is zij in haar grootste kracht Dan levert zij de prachtige bonte zijde voor casaque-blouses, dan is zij meestal een oogenfeest van kleurenweelde. Niet in eene, doch in wel tien series vindt ge haar als blousestof op de kleurenkaart in één en hetzelfde patroon. En de kleurenmengelingen, in alle toon aarden van ééne kleur soms, kunnen één ander maal hevige tegenstellingen tot har monieus dessins vereenigen. Die woelige, bonte kleurenpracht, ge treft ze ook aan in fijnere, dunnere kwaliteiten. Deze leenen zich voortreffelijk voor de kleurwisselingen en den gloedvollen rijk dom van het moderne voorjaarskleedje. Wat was het vreemd in het eerst, dat doodsimpelen kleedje, met alleen maar het fraaie Bnit en de verlokkende spelingen eener voortdurend wisselende kleurencom binatie. En hoe lief is het ons reeds in het raffinement van zijn kleurigen eenvoud, van cjjne vreemdsoortige dessins. Dit is waarschijnlijk mede te danken aan het flatteuse effect. Na het stemmige zwart en zwart-wit eener vorige mode is men ge boeid door dezen frisschen kleurenschat, welke afstraalt op elk jeugdig gelaat. Het lange leven, dat aan crêpe Marocain bescho ten is, verhindert niet dat ook die andere soepele zijdenstof „crêpe de chine" hare herrijzenis viert. Maar dan in verbeterde, veelomvattende éditie! Is het wonder dat de oude populariteit van crêpe de chine, zich doet gelden, en steeds nieuwe mogelijkheden opent voor deze bevallige zijdenstof? In alle modieuse kleuren, in alle kwalitei ten beheerscht crêpe de chine de galerijen der mode-paleizen. De staalkaarten zijn er vol van, in elke afdeeling viert het triomfen. Vooral in het avondtoilet straalt het in volle glorie. Het laat zich in effen, voortref felijke kwaliteit geheel over met kraaltjes bezetten. Het laat zich tot de modernste creatie omtooveren, waarin het als wikkel japon om het lichaam kronkelt en draait, terwjjl het zich nauw met deazelfs vormen Verbindt. Los, bevallig en soepel hangt het in golvende draperiën. Luchtig fladdert het, als vlindervleugels, bij de losse schouder aanhangsels van het mouwlooze avondkleed. In de bonte kleurenorgiën neemt het eene eigen plaats in. Het schittert in een over vloed van internationaal vermaarde patro nen. Want onder Egyptischen invloed werd het met gedaanten, lijnen en letterteekens bedrukt. Naar Perzisch voorbeeld is het als een kleurig tapijt met in eikaar vervloeien de patronen bedekt. Ook leent het zich wonderwel voor de helle schakeeringen van de Bulgaarsche na tionale kleurenbroderiën en de fel-gedurfde pracht van de Russische kleur-allianties. Wanneer ge, volledigheidshalve aan deze toevoegt, dan hebt ge eene driéénheid, wel ke met recht als het alles-beheerschende élément in de mode beschouwd mag worden. In de zijde-mode, wel te verstaan. Dan kunt ge er zeker van zijn, in alle andere zijdenstoffen, den invloed daarvan te bespeuren. Zoo in shantung, als in crêpe Megara- en satijn „doublé face", met tegenkant dus, van gecrêpte zijde. Groot is de invloed van zijde ook in an dere vertakkingen van de mode-industrie. Voor kleine nouveauté's komt de opluiste ring met een kleurig zijdenstofje bijzonder goed te pas. Een bontgekleurde zijden Berthekraag staat een effengetint japonnetje als hulp middel ten dienste. Het bontgebloemde zij den jasje completeert een voorjaarscos- tuumpje, een zomersch toilet. Kleurig ge borduurde, met zware bloemen opgelegde zijden doeken, doen dienst op koele uren en bij koude avonden. Bontbedrukte zijde steelt het hart bij de vriendelijke voorjaarahoedjes, welke als hoogst-moderne dekselB een lokkig hoofdje versieren. En dan de nieuwste taschjes. Ze «ijn van zijde of met zijde gecombnieerd. Ze hebben den vorm van eene portemonnaie, een porte-trésor ,ze hangen aan een beugel of beugelleer sierlijk aan eene dubbele zij den lus. Maar altijd zijn ze kleurig en fleu rig, voeren ze alle nuances, vermengd met rijkdom van goud en zilver. Ze zijn voor beelden te meer voor de rijke, bonte kleu renpracht, waarvan de huidige mode, het rijk der vrouw doet schitteren. GRACE ALLAN. MEDISCHE BRIEVEN. De Fijt. IL De weeke deel en zijn, zoo als van zelf spreekt, bij een van buiten af optredende in fectie, die door een minimale verwonding van één der vingertoppen b.v. kan plaats vinden, het allereerst de dupe en wordt de strijd door de witte bloedlichaampjes niet gewonnen tegen de bacteriën, die naar bin nen gedrongen zijn, dan is weldra, ook het beenstukje, dat we vingerkootje noemen, aan de beurt. Het etteringsproces neemt ook daar ter plaatse een aanvang en tast aller eerst het z.g. „periost" of „beenvlies" aan, een dunne membraan, die het beenstukje bedekt en buitengemeen gevoelig is. Hoe gevoelig dit vlies is kan ik u het beste doen inzien, door u mede te deelen, dat een groot deel der lijderessen en lijders aan tand- en kiespijn hun misère aan ddt vlies te danken hebben. Bij den tandarts is dan ook de ont steking van het periest, kortweg genoemd een „periosittis" een alledaagsch voorko mend verschijnsel. Wanneer ik u nu nog vertel, dat vrijwel de heftigste graden van tand- en kiespijn juist hun oorzaak vinden in een aandoening van dit beenvlies, dan behoef ik hierover u niets meer te zeggen, daar het volde ende duidelijk is, dat een vin ger in zulk een stadium gekomen een alles behalve aangenaam bezit is. Het periost nu, één maal aangetast zijnde, brengt vrij spoedig daarop een ontsteking van het been weefsel te weeg en het gevolg is, dat zich weldra een ettermassa gaat vormen, die te gelijkertijd al meer en meer het beenweef- sel verweest. Al naar gelang de heftigheid der infeclies kan op oeze wijza he vinger kootje gelieel of ten deele worden te gron de gericht. In de meeste geva' en blijft nog een grooter of kleiner stuk over Zoóals u wellicht lekend is, heeft hes beenweefsel veel bloedtoevoer noodig. Wanneer leze laatste nu op één of andere wjjia gestoord is, dan zal ook in de onmiddellijke omgeving van het etter,ngsproi es de naueelige in vloed ondervonden worden en het gevolg zaïl zijn, dat bij gebrek aan voeding, welke in nature samenhang staat met de bloeds- toevoer, dat bepaalde gedeelte van het been- a tukje afsterft. Wanneer het proces in dit stadium geko men is, dan stroomt de pus of etter meestal in een vrij belangrijke hoeveelheid telkens naar buiten en tegelijkertijd hiermede zien we vaak één of meer beenstukjes te voor schijn, komen. Men zegt dan, dat het doode beenstukje, dat men de naam van „tegul- ster" pleegt te geven, afgestooten wordt. Is al het doode beenweefsel er uit, dan eerst treedt de genezing in. lederen dag wordt de hoeveelheid etter, die wordt geloosd al min der en minder, totdat bijna geen etter meer aan het verband zit, wanneer wij het oude er af halen om het nieuwe er om te doen Langzamerhand zien we de wondrandjes mooi rood worden, ten teeken dat er zich nieuw gezond weefsel vormt en binnen be trekkelijk korten tijd is de vinger dicht. Het beenstukje, het vingerkootje, heeft zich echter niet hersteld en het gevolg hiervan is dan ook, dat het meerendel onzer patiën ten, die aan fyt geleden hebben, een min of meer misvormden vinger overhouden na deze geheele historie. Uit één en ander zal het u nu duidelijk geworden zijn, dat de duur van dit proces vry lang is en in 't algemeen niet mee valt. De meeste tijd neemt dan ook in be slag doorgaans het „afgestooten" worden van het doode beenstukje of meer doode beefistukjes, welke bewerking wij niet kun nen verhaasten, doch kalmpjes moeten af wachten. Slechts één les kunnen wij uit het bovenstaande trekken, n.1. dat wij een ver- wondinkje aan onze vinger vooral, hoe ge ring en onbeduidend ook, niet moeten ver- waarloozen, doch die behandeling moeten doen ondergaan, welke noodzakelijk is en ons zooveel mogelijk zal vrijwaren tegen de onaangename gevolgen, die de fyt met zich medebrengt. FINANCIEELE BERICHTEN. Weekoverzicht. Het beursleven, dat gedurende eenigen tijd zulk een opgewekte activiteit te zien gaf, is, voor zoover het onze markt betreft, sedert eenige weken sterk onder den invloed geraakt van een algemeene vermoeidheid, die weliswaar geen scherpe inzinkingen te weeg bracht, doch waardoor begrijpelijker wijs het koerspeil toch ock niet in gunstigen zin beïnvloed werd. In dit opzicht treedt er weder een scherpe tegenstelling op tusschen de Amsterdamsche beurs en hare buitenlandsche zusters. Leest men de Engelsche finantieele bladen, dan blijkt hieruit, hoe er in vakkringen te Lon den weder algemeen êen groote bedrijvig heid tegemoet gezien wordt, een bedrijvig heid, die zich reeds afteekent op de markt der beleggingswaarden, alwaar men weder spreekt van een „boom" periode.. De gewo ne gang van zaken is deze, dat er na een hausse tijdperk in goud-gerande waarden een grootere belangstelling optreedt voor meer speculatieve fondsen, een verschijn sel, dat verklaarbaar wordt, wanneer men nagaat, hoe ruim het geld ook in Engeland voor fondsentransacties beschikbaar is en hoe spoedig b ijde huidige verhoudingen de koersen van gild-edged fondsen geen be hoorlijk rendement meer mogelijk maken. De New-Yorksche beurs heeft in de afge- loopen wede een tamelijk bewogen beeld vertoond. Het is opmerkelijk, hoe naast staal waarden, die nog altijd sterk beïnvloed worden door den krachtigen opbloei in de industrie, ook olie- en suikerfondsen aldaar meer en meer in het centrum der belang stelling komen te liggen. Zonder grond is dit verschijnsel niet; het bedrijf der olie ondernemingen is wij mogen wel zeggen voor de geheele buitenwereld een onont- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Versterkend. Bloed vormend. Wekt den eetlust op. Alom verkrijgbaar f 2.50 p. fl. 1809 18 warbaar raadsel en geen terrein is meer ge schikt voor speculatieve manipulaties en voor het uitbuiten van allerlei tendentieuze berichten dan dat, waarop men voor een onbegrensd aantal open vragen staat. Tot op zekere hoogte is dit eveneens het geval met de suikerpositie. De bedreigingen van autoritair ingrijpen in den termynhandel hebben een toestand van algemeene nervo siteit teweeg gebracht en de uiteenloopende conclusies, welke men aan de voorgenomen regeringsmaatregelen verbindt, leiden er toe, dat aangaande de toekomst van de sui kermarkt de inzichten hemelsbreed verschil len. Wilde sprongen in de pry zen van ter mijncontracten zyn het niet bedoelde resul taat geweest en een stijging in de contract prijzen, zooals die den laatsten tyd gezien is in de geschiedenis nagenoeg zonder voorbeeld. Dit heeft men op de Amsterdamsche beurs tamelijk kalm opgevat, overtuigd als men ervan was, dat de oploopende koersen een zuiver gevolg waren van de speculatieve positie van de markt. Een gunstigen indruk maakte het echter, dat de V.LS.P. doorgaat met tegen oploopende pryzen uit oogst 1924 te verkoopen en op grond hiervan was dan ook de stemming voor cultuurfondsen tame lijk geanimeerd. Dat niettemin de koersen zich slechts in zwakke lyn omhoog bewogen, werd hierdoor veroorzaakt, dat er groote premie affaires afgewikkeld werden, waar door in de leiding gevende fondsen een ab normaal groot aanbod aan de markt kwam. Weinig minder dan cultuurwaarden waren Tabaksfondsen levendig verhandeld en on derhevig aan ruim aanbod. Deze tendenz werd teweeg gebracht door het sterk teleur stellend verslag van de Deli-Batavia My. en door het bericht, dat deze onderneming geen dividend zal geven. Nieuws was er in dit bericht feitelijk niet, doch de cyfers wa ren dermate teleurstellend, dat men geheel over het hoofd zag, hoe op rekening van het thans loopend boekjaar schitterende re sultaten gerealiseerd worden, en vooral de speculatie een ruim aanbod in de leidende fondsen aan de markt bracht, met het ge volg, dat een scherpe koersval niet uitbleef. Rubbers hielden zich vry goed onder de doorloopend loome stemming va nde Lon- densche productenmarkt. De 'omzetten te Londen hebben overigens niet veel te betee- kenen en voor de algemeene tendenzen in den rubberhandel gelden dan ook momenteel veel meer de pryzen, welke men in de pro ductielanden maakt, dan die, welke door de Londensche markt genoteerd worden. Op de Scheepvaartmarkt had de handel uiterst weinig te beteekenen en kwamen zoo goed als geen koersverschillen tot stand. Oliewaarden hadden eveneens een loom voorkomen eaj in den hoek van het hoofd fond blyft de stemming uitermate gereser veerd. Voor industrieele waarden valt nog steeds een zekere belangstelling te constateeren van de zyde van het goed ingelichte pu bliek. De speculatie houdt zich den laatsten tyd bezig met de laag geprijsde fondsen, die zy in koers gemakkelijk eenige procenten kan doen stijgen, doch het blykt meer en meer, dat het publiek zich aan dit soort ma teriaal uit zuiver speculatieve oogmerken op groote schaal toch niet waagt. Prolongatie 3%—41% Amsterdam. Fa. B. SANDERS Ezn. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Mei.) Nadruk verboden. Mei, al stelt zij vaak te leur, doet ons denken aan lieflijkheid. Zij is de Bloeimaand, de maand waarin alles gioeü en bloeit, geurï en fleurt, de natuur zich in baar volle heerlijkheid en schoonheid ontplooit. Haar naam is afgeleid van Mai, d.w. de Romein- sche godin van de ontwikkeling der aarde. Vaak echter, wanneer heel de natuur in feestdos is, is het weer daar bij koud en schraal, en een enkele nachtvorst kan al onze schoone ver wachtingen omtrent den fruitoogst te niet doen, en de jonge tuin- en veld vruchten vernietigen, 12, 13 en 14 Mei de nachten der lJsheiligen: St. Pan- eratius, St. Servatius, St. Bonifacius, hebben in dit opzicht een zekere be ruchtheid verkregen. De tuinier en fruitkweeker zij dus nog op zijn hoede en zorge bij vriezend weer voor de noodige beschutting. Ter bescherming van vruchtboomen kan men bij helde ren hemel en droge lucht vuren of vorstfakkels branden, die veel rook ontwikkelen en daardoor temperatuur daling tegen gaan. In de wijnbergen wordt ze veel toegepast; de rook hoopt zich daar op in de'dalen* en langs «ie hellingen. Hier bij ons, op het vlakke land, heeft het minder ef fect; toch hebben bij Amersfoort ge nomen proeven wel de goede resulta ten daarvan doen zien. De kosten loo- pen echter hoog. Ook wordt de rook- wagen, een ijzeren kar, waarin kool- teer wordt gebrand, voor het zelfde doel gebruikt. Vriest het niet in Mei en waait er geen ijzige Noord- of Oos tenwind, dan nog kan deze maand verre van lieflijk zijn, doch koud en nat. De landbouwer mag zich dan ech- tei troosten met de oude belofte: KoeJ en nat! Koren in het vatl In Mei denkt men aan boekweit gaaien, maar met het oog op Be nacht vorsten, welke dit gewas zoo gemak kelijk kunnen vernietigen, wacht men tot einde Mei of 't begin der volgen* de maand. De hoekweitbouw is sterk verminderd, het gewas is te wisselval lig. De teelt is in de laatste 40 jaar teruggegaan van 66000 H.A. tot 6711 H.A. (in 1920). Alleen m de provin ciën Gelderland, üverijsel en Noord- Brabant heeft zij nog eenige beteeke- nis: resp. 1675, 1554 en 2222 H.A. 't Is thans uitsluitend een gewas voor zandgrond, ze is op hoogveen bijna verdwenen. Wij merken nu vast op, dat boekweitland een diepe bewer king vereischt: boekweit vraagt paar- denvleesch, hoorde men vroeger. Voor ons vee hebben zich de staldeuren ge opend en het gaat voor eenige maan den naar buiten. Dat is een heeie overgang, zoowel door de voedering als door het verblijf in de open lucht. De overgang van droogvoer op groen voer geschiedde voorzichtig, geleide lijk; het gehalte en de voedingsver- houdmg moeten ongeveer gelijk blij ven. Waar het mogelijk is, hale men, bij koud, uat weer, de "dieren des nachts in de stai of geve ze op an dere wijze, (dekking, beschaduwende hoornen, het plaatsen van een stroo- noop enz.) beschutting. Breng thans uw Cineraria's en Calceolaria's naar buiten; zet ze tegen een muur of schutting en dek ze des nachts met een mat. Kunt ge ze 's nachts dekken, dan kunnen ze nu ook wel al op de perken gebracht worden. Ge kunt nu reeds bruine boenen leggen, die zelfs onder de boomen ai is het in mindere mate en in een verlo ren hoekje vrucht dragen. Half Mei moeten ze er, in zijn. Leg 2 boontjes bij eikaar, 2|c.M. diep, op afstanden van 1 V/3 voet. Ge hebt uw erw ten er in gezaaid of doet het thans; htip ze bij het klimmen tegen de rij zen, opdat ze bij wind niet geknakt worden. Op hoogte van 1yt voet brengt ae een 2en band aan en zoo vervol gens. Houdt ge van cichorei? Dan. is het nu, om goede wortels te krij gen, de tijd om te zaaien: diep spit ten en goed mesten! En later uitdun nen op 7 8 c.M.; zoo krijgt ge dik ke wortels. - Begin Mei zaaien we bieten; hark hét zaad goed in, of leg net in rijen, 't Is ook de tijd van stoksnij- en sperzieboonen te poten of te leggen. Gebruik liefst geen ver- schen mest, maar verteerde paarden- mest ot oude koemest; den eerste op lagen veengrond, den laatste op hoo- gen zandgrond. Dun uw wortelenbed op 3 4 c.M., als ge kleine wortels verlangt; wilt ge grootere, dun dan op ongeveer 5 a 6 c.M. Bij lekker warm weer kan men reeds postelein zaaien, anders wachte men. Een minder bekende groente. In de „Veldbode" worden eenige minder bekende groenten oesproken, o.a. ook de Nieuw Zeelaudsche spi nazie. Wij ontleenen daaraan üet vol gende: Bij velen heerscht nog altijd de meening, dat deze spinazie en patiën tie dezelfde groente is; dit is een groote dwaling, die uit de wereld moet, omdat de tijd van gebruik zoo zeer uiteenloopt en omdat beide met zeer veel succes en op zeer verschil lende tijden in een bepaalde behoefte kunnen voorzien. De Nieuwz. spinazie is n.l. een groente voor den geheelen zomer, terwijl de patiëntie of over blijvende spinazie slechts korten tijd ui het voorjaar gebruikt kan worden, voordat de zomerspinazié komt. Nieuwz. spinazie kan men het best in de laatste helft van April in een bakje onder glas zaaien of in een teil in de kas. Desnoods zaait men in een klein kistje, dat men met een glas plaat dekt en in de kamer in 't zon netje zet. Men gebruikt lichte, voed zame aarde. Voor een gewoon gezin met 6 h 3 personen heeft men aan een twaalftal planten genoeg; als men dus het dubbele aantal zaden legt, üeeft men zeker genoeg. De zaden zijn groot, ruim zoo groot als eeu doperwt. Zoodra de plantjes boven komen en 3 of 4 blaadjes hebben, worden ze ieder afzonderlijk in een klem potje gezet; deze potjes worden voorloopig nog onder glas gehouden, desnoods in de vensterbank. Tegen hel einde van Mei komen ze desnoods Duiten. Men kan ook wel buiten zaai en op de plaats, maar dan niet voor de tweede week in Mei. Voor de plant jes zoowel als voor de zaden maakt men een bed gereed van pl.m. een Meter breed en lang, naar gelang het aantal planten. Daarop, over 't mid den van het bed, wordt één rij plan ten gezet of de zaden gelegd, twee of drie zaden in één putje, 70 80 c.M. uiteen. Dit is zeker een flinke af stand; men moet echter niet vergeten, dat de planten een grooten omvang krijgen: ze stoelen uit als een kom- Kommerplant, zoodat ze deze ruimte wet noodig hebben. Wanneer het weer eenigszins gunstig is, zullen ze spoe dig aan den groei gaan en zich in al le richtingen over het bed versprei den. Dan kan men er ook al spoe dig van gaan. gebruiken; omstreeks einde Juni, dus juist als de zomeiy spinazie afgeloopen is. Het oogsten gaat eenigszins andera dan bij de anuere spmaziesoorten. Bij deze wor den de bladeren van de over den grond kruipende stengels geplukt, den iep iaat men ongemoeid, deze groeit dooi en maakt voortdurend nieuw blad. Binnen oetrekkelijk korten tijd is net bed voigegroeid en neelt men overvloed van bladeren. Men kan Hier van plukken totdat de vorst er een einde aan maakt. De planten zijn niet sterk, zoodat ze met de eerste vorst ui net najaar weg zijn. De smaak vani meuwzeelandscne spi nazie heelt wondervol overeenkomst met die der gewone spinazie, ze ia misscuien iets droger en steviger. Konijnen. Wy lezen in „Avicuitura" het volgende over de voedering van konijnen: Het is alleszins aanbevelenswaardig, onze konijnen op vaste tyden van voeder te voor zien en niet maar op alle uren van den dag raak te voederen. In het belang van de goede gezondheid der konijnen, is een ochtend-, middag- en avondmaaltijd te pre- fereeren boven 'n voedering-van-in-'t-wilde- weg. Sommige fokkers houden een voede ring van twee maai 's daags voor uitmun tend. I kheb myne dieren altijd wel be vonden bij een ochtendmaaltijd bestaande ujt haver, gerstemeelbry of gekookte aard appelen (ook schillen), met een weinig gerste- of ljjnmeel en zout; 's middags vol op groenvoeder. in frisschen, drogen staat, dus niet beschimmeld, bedauwd of doornat, en* 's avonds afwisselend oud brood, tafel- afval, een weinig rgoen en een flinlre hand goed gewonnen, welriekend hooi. Zooals opgemerkt, wordt verschillend voedsel toe gediend, en voor hem die daartoe in staat is, is het zaak den dieren datgene te geven, dat ze gaarne lusten en waarvan ze uit muntend gedijen. Zoowel in de meelvoede- ring als in de groenvoedering kunnen ver schillende recepten worden klaargemaakt. Het doet er ook minder toe waaruit het voeder bestaat, als het maar met graagte wordt verorberd en het den dieren goed be komt, en zy dit door een goede gezondheid door een levendig temperament en door een aalgladde beharing bewijzen. Rauwe aardappelschillen (en nu kom ik tot de beantwoording van de derde vraag) zyn minder aanbevelenswaardig als komy- nenvoeder. De dieren worden er z.g. bran derig van, d.w.z. het bloed wordt eenigs zins onzuiver, en uitslag op huid en andere deelen zyn daarvan het bewijs. Spoedig worden de uitwerpselen dun, vooral wan neer de hooivoedering als tegenmiddel wordt verzuimd én ziekte (trommelzucht bij jonge dieren) kan er het onmiddellijk gevolg van zijn. Ten einde de aardappelschillen voor goed konijnenvoeder dienstbaar te maken, moe ten ze vooral goed worden gewasschen, zoodat alle vuil en kleideelen er van wor den verwijderd en ze schoon en zuiver wor den. Vervolgens moeten ze goed gaar wor den gekookt, fijn worden gestampt en, on der toevoeging van meelsoorten met een weinig zout, worden toegediend. Vooral als wintervoedsel, en dan warm, zijn gekookte aardappelschillen zeer aan te bevelen. Des zomers worden ze spoedig zuur en werken dan, speciaal bij jonge dieren, als vergif, wanneer zy worden opgegeten. Oppassen is dus de boodschap en vooral voor leeken op dat gebied. STATEN "GENERAAL. De wijziging van de Pensioenwet 1922. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over 't wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922 waren vele leden van oordeel, dat de Regeering deze gelegenheid had be- hooren te benutten om nog meerdere veranderingen in de Pensioeüwet 1922 aan te brengen, omdat reeds nu wu zijn gebleken, dat zonder redelijken grond in sommige gevallen, ten ge volge dezer wet pensioenen worden verleend, die te hoog zijn in verband met de bewezen diensten. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de Regeering zien met den pensioenraad op het stand punt stelt, dat de wet de pensioen kosten op alle ambtenaren geleidelijk laat drukken, alleen beperkt door de evenredigheid der inkomsten. Verplicht men, aldus de leden hier aan het woord, ieaer ambtenaar tot het storten van bijdragen voor wedu wen- en weezenpensioen, dan is het logisch, henr, die geen weduwe en weezen nalaten, in de gelegenheid te stellen een ander persoon aan te wij zen, die na zijn dood in het genot wordt gesteld van het pensioen, dat hij zich door die bijdragen verzekerd heeft. Verscheidene leden meenden bij de ze gelegenheid de aandacht te moe ten vestigen op een euvel, dat zien onder de heerschappij der nieuwe Pensioenwet heeft ontwikkeld en dat allerwege een bedenkelijken omvang is gaan aannemen: het onttrekken van geheele groepen van ambtenaren ami de werking der Pensioenwet door mid del van het sluiten met deze ambte naren van een burgerrechtelijke ar beidsovereenkomst. Evenals de oude pensioenregeling der burgerlijke ambtenaren mist oo* de Pensioenwet 1922 de bepaling wel ke de militaire Pensioenwetten wei kennen, dat bij de regeling van &el pensioen rekening moet worden houden met de zoogenaamde keer kringtoelage van militairen, die een gedeelte van hun diensttijd binnen ae keerkringen hebben doorgebracht- Gaarne zou men thans een zoodanige bepaling in de wet zien opgenomen- ^Wyriging van de Registratie wet. to zijn memorie van antwoord op voorloopig verslag der Eerste Ka mer nopens het ontwerp van wet tot wioWng van de Registratiewet 1917, dankt de minister van Financiën vopr de instemming, die de afschaffing van het registratierecht op. de veilingen Jan land- en tuinbouwproducten bij on derscheidene leden vond. De tegen deze afschaffing geopperde bedenking, dat zij voor een speciaal bedrijf een bevoorrechting zou in het leven roe pen, acht hij niet juist. Zooals reeds in het voorloopig ver slag werd opgemerkt, verkeert het land-en tuinbouwbedrijf in een bijzon dere positie, daar zijn voortbrengselen in vele gevallen niet rechtstreeks in den handel worden gebracht, maar door middel van een vanwege een vereeniging van land- en tuinbouwers gehouden veiling. Hun grief tegen het al te schaffen registratierecht is, dat het de concurrentie met vakgenooten, die buiten de veilingen om hun voort brengselen verkoopen, in hooge mate bemoeilijkt, en daardoor het voortbe staan van die veilingen, welke voor den bona-fide handel van groot be lang worden geacht, in gevaar brengt. Soortgelijke toestand bestaat er ten aanzien van andere bedrijfsvoortbreng- selen niet, zoodat de voorgestelde af schaffing niet zoozeer een bevoorrech ting schept, als wel een achterstelling, die de RegiBtratiewet 1917 invoerde, tal wegnemen. Dat het doen vervallen van art. 31 door sommige leden werd betreurd, verwondert den minister eenigszins. De vrijstelling of vermindering, welke dit artikel toekent, kan voor een ver krijging nooit meer bedragen dan f 10, iu vergelijking van den koopprijs en van de overige kosten, aan de ver krijging verbonden, veelal een gering bedrag. Al kan de afschaffing van artikel 29 waardoor de herhaalde overdracht bin nen drie jaar zwaarder wordt belast, in enkele gevallen tot eenig bezwaar leiden, het blijft den minister voor- tomen, dat dit bezwaar heel wat ge- nnger is dan dat, aan de veilingrech ten op land- of tuinbouwproducten ver bonden, tegenover welker afschaffing deze compensatie wordt voorgesteld. "binnenland. De Vrijheidsbond. Het algemeen gemeenteprogram van tien Vrijheidsbond,ontworpen opgrond van het verhandelde in de vergade- rmgeu van de Vereeniging van Ge meenteraadsleden in den Vrijheids bond, vermeldt de volgende punten: I. Erkenning van het vrijheidsbegin sel als grondslag van een zuiver libe raal gemeentebeleid ter bevordering van de zedelijke, geestelijke en stoffe lijke belangen van de ingezetenen. '11. Ontwikkeling van het onderwijs >n de richting van opleiding tot prac- iiache geschiktheid voor het maatschap palijk leven en de gezinstaak voor al le groepen der bevolking. Aanmoediging van wetenschap en kunst, ter vermeerdering van de volks kracht en ter verhooging van het al gemeen beschavingspeil door middel m ontwikkeling van het individu. III. Verzorging van de volksgezond heid in den meest uitgebf-eiden zin, in het bijzonder door een doelmatige U!"~ van tuberculose en gesLachts- IV. Vooruitziende zorg voor een harmonische ontwikkeling van de ge meente. Erkenning van een goede volkshuis vesting als een onmisbaren factor voor dfe verheffing van het zedelijk peil der bevolking. Geldelijke steun aan den particulie ren woningbouw slechts daar waar zonder dien steun niet in de behoefte «an goedkoope woningen kan worden voorzien. Beperking van den bouw van ge meentewege tot goedkoope woningen j® alleen voorzoover daaraan behoef je bestaat en uitsluitend en zoolang d*arin door de particuliee bouwnij verheid niet op behoorlijke wijze wordt voorzien. V- Zuinigheid in het gemeentelijk öoheer met inachtneming zoowel van de draagkracht der ingezetenen als van de te verwachten ontwikkeling der _v®">y<Ung van uitgaven welke niet «P de begrooting voorkomen, behou- a8.gevallen van onvoorziene nood zakelijkheid. Weigering uitgaven te voteeren indien tegelijkertijd geen dek- aing wordt aangewezen, ri* '£rac'lt streven naar verminde- jy van drukkende lasten der in- vb '®nen ten einde de mogelijkheid j a capitaalvorming en herstel van den de"eneconorn'schen toestand te bevor- i-t Erkenning van een belasting op gi li omen met een billijke progres- «an... f, Vo0rnaam8te belastingbron, met taino belastingen ter voorko- belastingdridcVerinat^en eenz^digen hpiriJi' ?udfng van onnoodige over- «eynnH1116118}118' aanmoediging van een «laa i Particuüer initiatief als grond- Frkl«- maat8chaPPelijke welvaart. hsndi»M2,ng x,n een Böed ingerichten denstanH V? en industrieelen mid- kèl in e®n noodzakelijke scha- waar samenleving; afwijzing «IliibbelS' ïan de lelijke be- VIIL Een looveel mogelijk beperkt, doen behoorlijk beiöldigd gemeente- personeel. Vereenvoudiging van de openbare diensten, ook hier waar mogelijk in overleg met de organisaties van ge- meentepersoneel zonder to leiden tot medezeggenschap. Gelijke bezoldiging van man en vrouw bij gelijke arbeidsprestatie in ge meentedienst. IXDoelmatig beheë» der gemeente bedrijven, in vorm en wteen naar re gelen van goede koopmanschap, ge richt op het maken van een matige winst, bij een zoo laag mogelijken le ver ingsprijs van het product. X. Krachtig verzet tegen aantasting van de gemeentelijke autonomie. Alwijzing vay financieele lasten wel ke als gevolg van Rijksmaatregelen op de gemeente worden gelegd! zonder be hoorlijke vergoeding van Rijkswege. Wat Den Haag betreft is de raads fractie van den Vrijheidsbond thans bezig met de gestelde candidaten van oen Bond een kort program van actie vwr den Haag op te stellen op den grondslag van het hierboven medege deelde algemeene program. De Raadsverkiezing op Marken. Naar de Tel. mededeelt speelt bij de raadsverkiezing op Marken ook een rol de zaak van den eenigen secreta rie-ambtenaar, tegen wien een ernstige aanklacht, (welke kans heeft op for- meele gronden gedeponeerd te wor den) bij de justitie aanhangig is. Hij li6eft het n.l. bestaan op een paar inkomstenbelasting-aangiftebiljetten, wel ke reeds ingevuld, aan zijn zorg eeni gen tijd waren toevertrouwd, de be dragen van het inkomen eigenmachtig aanzienlijk te verhoogen. Volgens zijn eigen bekentenis deed hij dit met 2 biljetten, van personen, die in den raad het initiatief hadden genomen tot het voorstel om den secretarie-ambte naar af te schaffen. Uit wraak dus. De burgemeester wist, dat zijn ambte naar de biljetten had veranderd, doch nam genoegen met een toezeggmg, flat de ambtenaar alsnog de aangebrachte wijzigingen uit de papieren zou ver wijderen, hetgeen de secretarie-man e\enwel naliet, met het gevolg, dat te hooge aanslagen opgelegd, de noodige onderzoekingen ingesteld werden en hel bedrog uitkwam. Niettemin hand haafde de burgemeester den ambte naar, doch de raad besloot met 4 te gen 3 stemmen hem te schorsen, welk besluit de burgemeester ter vernieti ging voordroeg. Bij Kon. besluit is onlangs de ten uitvoerlegging van 's raads beslissing opgeschort tot'Oct. a.s., waarin de op positie een manoeuvre ziet om de be slissing aan den nieuw yn raad te la ten. Jubileum prof. Eerdmans. Zooals reeds vroeger gemeld zal het op 11 Mei a.s. 25 jaren zijn geleden, dat prof. dr. B. P. Eerdmans, het ambt aanvaardde van hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit. Het is de wensch van den zilvenmi jubilaris den herinné- ringsdag onopgemerkt te zien voorbij gaan en hij zal, om zich aan hulde betoon te onttrekken, dien dag buiten de gemeente vertoeven. STADSNIEUWS. GOUDA, 5 Mei 1923. Gevonden voorwerpen gedurende April. Op eiken werkdag, des voormiddags tus schen 10 en 12 uur, zyn aan het bureau van politie {dhier inlichtingen te bekomen om trent de navolgende voorwerpen; die al daar gedeponeerd zyn. 1 huissleutel, 1 centuur, 1 huissleutel, 1 R. K. gebedenboekje, 1 huissleutel, 1 reti cule, 1 huissleutel, 1 kindertaschje, 1 rente boekje met kaart Voorts zyn te bevragen: 1 kinderschortje by Nedersticht, Pretoriaplein 34; 1 zilver bon by H. Engelhart Gouwe 226; 1 cein tuur by W. Hofstede, Vrouwensteeg 16; 1 armband by A. Verschut, Boomgaardstraat 57; 1 ceintuur by A. v. d. Laan, Wilhel- minastraat 64; 1 zilver beursje bij J. Mei link, Bothstraat 9; 1 dameshorloge by T. Anders, Kuiperstraat 39; 1 dameshorloge by S. Smit, Cappenersteeg; 1 sleuteltje by J. C. Guerain, v. d. Heijdenstraat 27; 1 bleekersnet met goed by J. Boer, Heeren straat 81; 1 pet by F. Spruit, Keizerstraat 76; 1 ceintuur by G. D. Goedewagen, Gouwe 58; 1 zijden sjaal bij P. J. Bourgignon, G. Verwellendyk 2; 1 portemonnaie by A. Boer Oosthaven 48; 1 brandkastsleutel bij Sta tionschef, Crabethstraat 70; 1 arm v. een babypopje by H. Both, Karnemelksloot 114; 1 handtaschje by G. Natrop, Kruidenier- straat 9; 1 jongenspet bij H. Walthie, Wa- lensteeg 15; 1 paar kousen by B. Lubke, Raam 138; 1 jongensmuts bij K. Belonje, L. Tiendeweg 61; 5 kaartjes gekleurde zijde bij T. Mays, Geuzenstraat 17; 1 ketting ceintuur by Mej. Broekhuizen, Baanstraat 26; 1 portemonnaie bij C. Zijl, Vortsman- straat 36; l' armband bij J. v. d. Kley, Raam 124; 1 pakje met boterhammen bij G. Boom, IJssellaan 19; 1 lrinderportemonnaietje bü M. Konings, Oosthaven 16; 1 onderdeeltje van een motor by G. Schouten, Zwarteweg 694, Reeuwjjk; 5 dweiltjes by J. Nuvelstijn, Willemsteeg 5; 1 dubbeltje by A. W. Vin gerling, Crabethstraat 59; 1 waterpas en 1 leesboek, Postkantoor, Westhaven; 1 por temonnaie by N. Nonner. Boelekade 44; 1 gr. schroefsleutel bij N. Nonner, Boelekade 44; 1 pet bij W. Prinsenberg, St. Joseph- straat 41; 1 damestaschje bij R. Gompers, Wjjdstraat 17; 1 zakmes bij W. J. Steen- laad, Cronjéstraat 11; 1 dwergpinchertje bij J. Groenend sat, Dr. Lajjdstraat 8; 1 portemonnaie bij H. Rosa, Raam 264; 1 kleedje bij J, v. d. Berg, Onder de Boom pjes 2; 1 kindermutsje bij J. de Zeeuw, Kekerstraat 94; 1 damesportemonnaie by Wed. Vergeer, Snoystraat 66; 1 armbandje by E. Schouten, Vest 71; 1 dobbelsteen bij H. Driessen, Heerenstraat 171; 1 rozen kransétui bij K. v. Duuren, Varkenmarkt 16; 1 kinderportemonnaietje bjj A. Vos, Boomgaardstraat 17; 1 overjas by P. Eiken boom, Zwarteweg 695; 1 haarvlecht bij K. Vermeulen, 4e Kade 27; 1 goud kettinkje m. hanger by H. P. v. d. Pool, Vest 61; 1 broche bij L. Schenk, Minnebroeders teeg 18; 1 beursje by N. Hemmelder, Karnemelk sloot 189; 1 hamer bij P. Hilgers, Looyers- poort 14; 1 ring met sleuteltjes bij A. v. Leeuwen, Nieuwe Gouwe 4; 1 doosje met lorgnetglas bij P. Hofstede, Boelekade 67; 1 herdershond bij C. J. Kok, Kattenaingel 19; 1 enveloppe m. postzegels by J. v. d. Bos, Vlamingstraat 60; 1 hondje bij H. Nieuwenhuizen, Coornhertstraat 22; 1 iip- sleutel bij A. Boot, Achter de Viachraarkt 62; 1 sjaal by D. de Weger, Pr. Hendrik straat 124; 1 pet by J. Eekelman, Blee- kerssingel 32; 1 heerenrijwiel bij G. v. Wijngaarden, Steijnkade 34; 1 kinderwagen tje by J. Zuileman, Wilhelminastraat 9; 1 rozenkrans bij A. Zoet, St. Anthoniestr&at; 1 duimstok bij G. v. Driesten, Turfmarkt 84; 1 portemonnaie by N. Stolwijk, Nieuwe Haven 104; 1 portemonnaie bij A. v. Maa- ren, Peperstraat 48; 1 zilverbon bij J. Kof- man, Krugerlaan 28; 1 portemonnaie bij A. Moons, Gr. Fioriaweg, over de 3e Kade 1 parapluie, Stadserf; 1 haarpen bij N. Loef, P. C. Bothstraat; 1 rozenkrans bij G. Broekhuizen, Turfmarkt 103; L broche met portret bij L. v. Groningen, 4e Kade 32; 1 partijtje veevoeder bij A. Oudenaar den, Zoutmansplein 11; 1 passer bij T. Rem, Cronjéstraat 8; 1 paar manchetknoopen en 1 heerendasje by J. Gompers, Groenedaal 84; 1 hondje bij H. v. 't Schip, W. Tom bergstraat 35; 1 ceintuur bij W. Heij, "tuin straat 3l; 1 kluwe koord bij W. Hartjes- veld, R. v. Catsweg 184;' 1 jongensjasje bü C. Eveling, 4e Kade 6. (Zie verder Tweede Blad.) WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Gedurende de toepassing van het middel verdween de suiker uit de urine, ook bij een gemengd plantaardig en dierlijk dieet, tijdelijke verlaging van het bloedsuikerge halte en aanmerkelijke vermindering der hoeveelheid ace ton werden vastgesteld. Toenemende tolerantie of andere verschijn selen. wijzende op een verbetering van de aandoening self konden tot nu toe niet wor den vastgesteld. Van niet te onderschatten beteekenis was het verbeterde subjectieve welbevinden van den lijder. De onderzoekers komen tot deze slotsom, dat het voortdurend toedienen van insuline wel niet mogelijk zal zijn, doch dat ook bij periodieke aanwending van 't middel wel bevredigende resultaten zijn te wachten. Het grootste gevolg zal het middel wel heb ben in gevallen van dreigend coma of bij zieken die tijdelijk over een moeilijke pe riode moeten worden heengeholpen, doch die daarna niet direct weer In bevredigend evenwicht kunnen worden gehouden. DAMRUBR1EK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht bij den Secretaris, Steijnkade 27, of aan het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden Ingezonden uiterlijk Dinsdag 15 Mei. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 26 Mei. Een teratoom. Een teratoom is een inwendig ge zwel van ongewone samenstelling, ge vormd door weefsel, kraakbeen enz., oogenschijnlijk niet nauw samenhan gend met het weefsel en de organen var den drager. Het behoort tot de zeer zeldzame ziektevormen en wordt veelal eerst ontdekt bij lijkopening een operatie tot wegneming er van komt bijna nimmer voor. Eenige tijd geleden heeft er eer plaats gehad in het Israelietisch zie kenhuis te Rotterdam, welke goed is afgeloopen. In het lTjttsc^r. v. Gen geeft dr. M. Eizas, arts te Rotterdam, er een uitvoerig artikel over, voor ge neeskundigen ongetwijfeld hoogst inte ressant. Als we er hier met een enkel woord gew*g van maken is dit vooral om het karakter van het gezwel en de gevolgen van de wegneming er van. De -patiënt was een 28-jarige Gali- ciër, een flinke, uiterlijk gezonde jon geman, echter met vroiiwelijke eigen aardigheden: lange hoofdharen, onbe haard lichaum en een volkomen vrou wenboezem, terwijl verder de kentee- kenen van mannelijkheid tamelijk on ontwikkeld waren, zoodat de deskun digen sproken van. eunuchoïdisme. Twee zeer zware operaties waren er noodig om den jongeman te bevrij den van een*groot gezwel in de borst holte, bijna 400 gram wegend. Hij'ge nas daarop voorspoedig. Dr. van Rijssel onderwierp het ge zwel aan een mikroskopisch onder zoek, hij vond er cellen in, die deden denken aan eicellen, Kraakbeen, spier, zenuw- en bindweefsel enz., doch be paalde organen werden niet waarge nemen. De heor Elzas schril mtus- scheu bij de j loging om «iet ontslaan van het gezwe i na te gaan. ..Allereerst denken wij dan -tan de bekende verkilling, dat het teratoom oen omgroeid tweelingbroertje ot -zutje zou zijn, in canu dus een zusje. H<e- zeer het mij zou toelachen deze ro mantische vejkl aring te aanvaard-m cn dit merkwaardige geval te publicee- ren onder den titel „De wraak van het vermoorde zusje", blijken bij na dere beschouv /ing de bezwaren hier tegen te groot." De heer fcdzas zet dit tip physiolo- gische grond*,n nader uiteen, maar hij aanvaardt tof -h het heterose -xueel ka rakter er va'n en schijnt ov**r te nel len tot de o"nd era telling, dat het tera toom een vorwording is van vrouwe lijke geslaahtaklieren, die in ^et man nelijk lichaam zijn achtergebit wen. En de verschijnselen na de opera- lit bevestigen dit. Het lichaam v anden jongen map begon n.l. na eenigontijd zich in mannelijke richting te on twik- kelen, de boezem slonk, er verto onde zich bhar op zijn gelaat, evenals on der de oksels en op het lichaam, k'ort- om, de abnormale verschijnselen \'er- dwenen geleidelijk. Een paar afbeeldingen zijn bij het merkwaardige artikel, dat in de ge neeskundige wereld ongetwijfeld met greote belangstelling is gelezen. Behandeling van Suiheraiekte met insuline. Prof. Polak Daniël* en dr, Doyer 'geven in het Ned. Tijdschrift Voer Geneeskunde verslag van een door hen met gunstig ge volg behandeld gesral vair suike, rxiekte met het nieuwe middtf Insuline, aarvan zij toevallig een kleine hoeveelheid 1 tonden be machtigen. Probleem no. 42. Zwart schijven op 3, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 17, 18, 26. Wit schijven op 21, 28, 25, 29, 81, 32, 88, 34, 87, 89, 41. •P U*A OOI 0001 •«p BB jbusa N3CM3HH2AO OO'OG S6*8 - Sri SZ-1 - 06 jbuba sssnoia ■as^jnf uazojjBjv 'UBZlud 3U3AIP UI N3HV0WV3 'XOIA3HO •p gg jbuba ujqdaz ui N33anrH3aNra 00*88 Si'B - SZ'fl - SZ't N3NNOJVr 31XOH3 00VI 'O' OS'i. - Si"B OS'S NOdvr asvinod -mi 00'fi* OS'OI - 0S*O OS'B NSNNOdVr N3HVOWV3 OO'O» OS'BI OS'VI - 0S*B N3NNOdVr 3NiaaVHVO 3WV133H 00'BI 0S*V OS'S - S6'l N3NNOdVr XOIA3HD Probleem no. 41. Zwart schijven op 8, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 23, 24, 26, 29, 39. Wit schijven op 21, 27, 32, 88, 86, 88, 88, 41, 42, 48, 45, 48. De uitslag van Probleem no. 86 Is: 29—24, 36—31, 26—21, 47—41, 87—81, 42 31, 39 17, 34 1. De uitslag van Probleem no. 87 la: Wit 27—22, 43—39, 42—37, 4842, 39—34, 34 8, 3 22. OO'S» 707 oo-fli - OS-KI - U'm J™"1 uuilMJ -uBz||jd ■laBmi •xnoi, •laujinu ADVERTENTIEN. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd ztjn aan de nalaten schap van den heer JOH. F. TH. WULF, gewoond hebbende te Gouda en aldaar overleden op 23 April 1923, worden verzocht daarvan spoedigst opgave te doen ten kantore van No taris J. VAN KRANENBURG te Gouda. Door den heer G. D. REEHORST te Ber- kenwoude zal op den 12den MEI a.a. des v.m. 11 uur in het Café van P. den Braven aldaar, in het openbaar worden aanbesteed InechrijvingabUjetten op zegel onder motto „Aanbesteding" worden tot 11 uur ,m. van genoemde datum ingewacht. Bestek en teekening verkrijgbaar onder toezending van postwissel groot 8.—. Notaris MAHLSTEDE te Bergambacht is voornemens op WOENSDAG 9 MEI 1923, des voormiddags elf unr, in het Koffiehuis van den heer NATZIJL te Stolwijk, in ééne sitting in het openbaar te verkoopent waarin vroeger wagenmakerij werd uitge oefend, met SCHUURTJE en flink ERF voor het huis; staande en gelegen op bes ten stand van het dorp STOLWIJK, kodostrul bekend In Sectio C, nummer 2021, groot ongeveer drie oren. Hot perceel io «oer geochikt voor oprtch ting von oen of ondom mok. Nadere inlichtingen geeft voornoemde notnrin. 13K 30 BLEEKERSSINGEL 2», geeft credieten vanaf 50.—. ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR. 673 tO Helderziend medium, vanouda bekend, so liedst ad ree, geeft u raad in alle sake*. Ook uw adres voor alle sanatariën, arti kelen en patentgeneesmiddelen, gummi artikelen voor damee en heeren. Let vooral op, dagetykseh te spraken, ook Zondags, adrea DELFTSCHEVAART 46, hoek St. Jacofcetraat, ROTTERDAM. Geheimhouding en succes verzekerd. doet gij, door Uw waach bij ons te laten behandelen. Zend ons eena een proefwaach. Stoom- on Chomlieho Waaachorl] Telefoon 540. im u Speciaal ingericht voor het opmaken van Overhemden, Boorden en Manchetten, en voor het behandelen van alle soorten Gor dijnen. DROGIST - WyDSTRAAT 31. 131A 10

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2