I er M: mm lad. Kilt hu lUKlinlnnd» ul»uwi ua tet Bag-hch van DAVID LYALL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 7 Mei 1823 82* Jaargang OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen w rste ss - FEU1LLETOB. Rijwielen 'motoren- IER J EG RAAF, Tol. «ga BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Het Fransch-Belgische antwoord. uvxzuMXkx» t Uli, UVKJ11VV4 f WI-'XUl VZXXV., XXXX2S.OX iVUVll XlUWVllWlIrtAJliX f XVXV/A^XVV'XAX XUXUXJ VERSPREIDE BERICHTEN. 1MI 70 J. dat Pat niets er op verlaten, dal ik hier Ik uw J. f. WBSSBUNK—VAN BOSSUM. (Nadruk verboden.) De botsingen die de laatst* dagen in Weenen plaats vonden tusschen- nationaal socialisten en arbeiders, droegen Zaterdag een ernstig karakter. Toen de politie tus- schenbeide wilde komen, werd er met etee- nen naar haar geworpen, zoodat de agenten zich gettwongen zagen, hun sabels te trek ken. Van nationalistische zijde werden eenige schoten afgevuurd, waardoor een der leiders van de socialistische betooging ern stig door een schot in het onderlijf werd ge wond. In totaal werden 23 politiebeambten gewond, waarvan één ernstig; het aantal gewonde burgers bedroeg om middernacht ongeveer twintig. Talrijke arrestaties had den er plaats. De dreigende spoorwegstaking in België is thans, wat het goederenstation Antwer pen betreft, een feit geworden. Gisteren kwamen uit Essen geen goederentreinen ons RUSLAND. De kardinalen Dalbor en Kakowski heb ben een oproep aan de beschaafde wereld uitgevaardigd, waarin zij verzet aanleek* nen tegen het in hechtenis nemen van pa toor Zielinski en het dagen van de ander wijs gevende zusters voor de rechtbank. Zü zeggen, dat de schandelijke misdaden, die na do terechtstelling van Boedkiowits en de berechting van Zepljak komen, nog ergei zijn dan do vervolgingen, die do Christenen in de eerste eeuwen te verduren hadden. De heidenscho staten immers garem zich toen geen rekenschap van wat hot Christen dom beteekende, terwijl de bobjewlkl nu welbewust en opzettelijk den strijd tegen het Christendom en tegen de grondslagen van iedere beschaving hebben aangfhou In de Pruisische landdag is hot Zater dag gekomen tot een botsing tusschen com munisten en politie. De politie had in op dracht te beletten dat de communist Katz in de zittingszaal zou komen. Alle toegangen tot de zittingszaal en de tribunes stonden onder controle. Kórt voor den aanvang der zitting, te half één, stoof een dicht opeengepakte hoop communisten, in wier midden xich de afge vaardigde Katz bevond, op den hoofdingang toe. Voorop gingen de drie vrouwelijke af gevaardigden der fractie. De polltie-beamb- ten kwamen onmiddellük in actie. Eenige communistische afgevaardigden trachtten hen op zü te dringen en Katz in de zitting zaal te schuiven. De communistische afgevaardigden, zoo wel de mannelüke als de vrouwelijke, rie pen den politie-beambten voortdurend al lerlei scheldwoorden toe, terwijl zü ook de toevallig voorbükomonde sociaal-demoera- tische afgevaardigden beleedigingen naar het hoofd slingerden. De bewaking der zittingzaal wordt door de versterkte politiemacht in vollen om vang gehandhaafd. De houding van Turküe tegenover Frank rijk wordt er al niet beter op. Verschillende Turksche bladen beweeren, dat indien Frankrijk zijn winstzuchtige kapitalisten niet in toom houdt, het tusschen beide lan den tot een botsing moet komen. Andere Turksche bladen wüzen er op, dat de Fransche houding hierdoor verklaard moet worden, dat toen Frankrijk na den terugtocht van de Grieken Turküe begon te steunen, het dit deed in de hoop door ©eco nomische concessies vóór deze vyiendelük- heid te wonden beloond. Daartegen zou Tur- krlje geen bezwaar hebebn als het mogelük was die tegemoetkoming te geven zonder daarmede te zondigen togen de Turksche levensbelangen. Daar deze evenwel op het spel staan is er geen sprake van de tege moetkoming, die Frankrijk wenscht, vooral daar Turküe zich volstrekt niet in een toe stand om vrede tot lederen prü» te moeten sluiten bevindt, gelük men zich in Weet- Europa poogt wü" te maken. Volgens een Reutertelegram zou de Brit- sche Regeer! ng eerst de meening van Fran krük willen kennen alsvorens haar antwoord op de Duitsche nota op te stellen. Bespre kingen zouden er gaande zün tusschen Ixm- den, Parijs, Brussel en Rome. Volgens de Fransche meening bestaat er geen kwestie van een gezamenlüke actie, aangezien alleen Frankrük en België deel nemen aan de bezetting van de Ruhr. Of het Brische antwoord, dat nu wel spoedig zal tvol gén, eenige verandering in de hou ding van Frankrük zal brengen, valt te be twijfelen. Geloof mij, de uwe, Alison Fleming.*’ (Wordt vervolgd j, uei schrijven En zij is mo ernstig; zij - T"*1 10011 hoogen standaard au. En het ergste van alles is, dat rj gevoel voor humor bezit. Ik •nï.'ï WQnd®Hijke ~n W v»n dingen viMen om mij ie amuneeren in dat (lOI IISIIIE COURANT. Op de puinhopen der waarheid wordt dikwijls het huis van de leugen gesticht. Een botsing tusschen communisten en politie. De houding van Turkije. Staking van goederenvervoer in Antwerpen. duurt. Zü wenschen niet, dat het leven van., hun officieren, soldaten, douanepersoneel en spoorwegambtenaren aan aanslagen bloot staat, terwü'l men bezig is aan het onder zoek van de kwesties die geregeld moeten worden. Zü wenschen evenmin, dat de nor male functionneering van de militaire con trolecommissies wordt bemoeilükt en de ontwapening van Duitschland op losse schroeven wordt gezet. Frankrük en België hebben herhaaldelük verklaard, en zien zich gendbpt hier te her halen, dat zü zich niet kunnen vereenigen met een vermindering van hun eigen vor dering en dat, indien zü er bereid zün, er een gedeelte van te compenaeeren met de intergeallieerde schulden, zy in de materi- eele noodzaak zün, het restant te innen, ten einde zich te herstellen van de ontzet tende verwoestingen, die door de Duitsche invasie over hen gebracht zün. Frankrük heeft op het oogenblik 100 mil liard francs, België 16 milliard francs op rekening van Duitschland voorgeschoten. Elk van beiden heeft, buiten zijn kosten aan pensioenen, nog meer dan de helft van zün schade te herstellen. Het economisch belang van Frankryk en België en van de geheele wereld, alsmede de gerechtigheid zelf, eischen dat de geschonden landen niet lan ger veroordeeld blyvan om zich te ruïnee- ren ter verrijking van hun schuldenaren. Evenmin als Frankryk stelt de aangebo den som België, dat slachtoffer is van de meest cynische verdragsschending, in staat thans de verwoeste gebieden weer op te bouwen .Zoo zou dus, terwül de streken die vier jaar door het Duitsche leger bezet wer den gehouden, gedoemd zouden zün voor ombepaalden tüd in haar treurigen toestand te blüven, Duitschland vry’elük kunnen voortgaan met in het Roergebied en elders nieuwe fabrieken, hoogovens en spoorwe gen te bouwen. Het aanbod van 30 milliard, door de Duit sche regeering gedaan, bevat bovendien vol gens de uitlating van den heer Cuno zelf, een element van rekbaarheid, waarvan men nauwelüks het willekeurig en gevaarlük ka rakter behoeft aan te toonen. In werkelükheid gaat het in de Duitsche voorstellen slechts in schün om een nomi naal bedrag van 30 milliard. Inderdaad wordt slechts tegen 1 Juli 1927 een nomi naal bedrag van 20 milliard in het uitzicht gesteld. Dat beteekent dus een algeheel mo ratorium van 4% jaar, dat Duitschland vraagt, met ingang van 1 Januari 1923, den datum, dat het betalingsplan van Londen door de C. v. H. weer van kracht werd ver klaard. En bovendien gaat er van die som van 20 milliard nog heel wat af, daar tot op 1 Juli 1927 de interest in mindering bespraken, was Alison, nadat haar bij- belklasse was afgeloopeu, eigen kamer bezig een brief heer Crewe te schrijven. Tibbie zou verbaasd geweest zijn over den brief, die aan Alison heel wat nadenken kostte. Het zal ons beter inzicht in den toe stand geven, indien wij het voorrecht hebben, dien nu reeds te lezen. Pastorie te Rocha I la n. Zondagavond. Waarde heer Crewe. heb uw langen, vriendelijken brief Vrijdagmorgen ontvangen en het spijt mij, dat mijn antwoörd óp eerste schrijven u niet geheel vol deed. Maör wij in Schotland hebben wordt gebracht op de opbrengst der lee ning. Wanneer men rekent op 6 daalt dus de waarde dier 20 milliard tot 15.820 millioen. Bovendien, gaan die onnauwkeurige voor stellen vergezeld van reserves, die het mo gelük zouden maken, om over eenige maan den alles weer op losse schroeven te plaat sen. De Duitsch* regeering garandeert zelfs niet, dat die 20 milliard of 't mindere be drag, dat zy op 't oog hoeft, werkelyk op den gestelden datum zal worden betaald. Integendeel wil zü, dat wanneer het bedrag niet door de leening wordt gedekt, het niet volgestorte gedeelte den belachelüken ren tevoet zal hebben van 5 en te amortisee- ren annuïteiten zal oplevoren. Nog minder garantie is er in het aanbod te vinden voor de twee andere gedeelten, de twee betalingen van 5 milliard ieder, vervallende reap. 1 Juli 1929 en 1 Juli 1931. Een internationale commissie, heet het voorts, zal uitmaken, of die twee tranches der leening zullen worden uitgegeven of niet, en ook pf de rente vanaf 1 Juli 1923 al dan niet moet worden betaald. Zulke dingen maken iedere ernstige be groot ing van de contante waarde van het aanbod onmogelük. De regeeringen van Frankrük en België hebben besloten, de onlangs bezette gebie den eerst te ontruimen, naar mate van de gedane betalingen. Zü hebben aan dit be sluit niets te veranderen. Zü achten de Duitsche nota van begin tot e'md een nauwelijks omalyisrde belichaming van een systematisch in opstand komen te gen het verdrag van Versailles en wanneer zy in overweging zou worden genomen, zou dit uitloopen op een totale en definitieve vernietiging van het verdrag, op de nood zaak, een ander te sluiten en op een mo- reele, economische, politieks en militairs revanche van Duitschland. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Owe bureaux zün dagelyks geopend van 9—8 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 645. OOSTENRIJK. Hst wereldcongres der Joodsche vrouwen. Gisteren is te Weenen het Wereldcongres van Joodoche Vrouwen, dat tot- 11 Mei duurt, geopend. De voorbereidingscommis sie is Vrüdag door president HainJsch ont vangen; de Amerikaansche gedelegeerden miss Kobut en miss Harris, lichtten den president over het doel van het congrsa tn, welks sociaal en cultureel streven door hem ten volle werd gewaardeerd. lot dusver rün er «lei «naties ‘il* d* vol gen *e landen aangenomen; Nederland, Bel gié, Denemarken, den Vrü*taat Dangig. Duitschland, Ver. Staten, Frankrük, Groot Brittannië, Italië, Polen, Roemenië, Zwit serland, Tsjecho*-Slowaküe, Hongrjje en Letland. Buitendien hebben zich nog tal rijke buiten de organisatie staande deel neemsters aangameld. agaUL. land binnen, en werd het verkeer over Eind hoven naar België geleld. De personentrei nen veitrokken allen gewoon op tüd. In Antwerpen hadden gisteren wel yer- schillendo meetings plaats, maar van een vergadering, die over een algemeens sta king zou beslissen, was geen sprake. Verwacht wordt, dat eerst wanneer Dinsdag het parlement de spooi^egdebat- ten zal beëindigen een definitieve beslis sing zal worden genoemn. In ieder geval wordt de ernst van den toestand niet onderachat. De leden van het zoogenaamde „Roode Syndicaat” worden door hun besturen mot moeite in bedwang gehouden. Wat er onder hen loeft, demon streert de partieele spoorwegstaking bfj het Antwerpsche goederenstation. Een provinciaal Belgisch blad bracht da sensationeel* tüding, dat in een geheime vergadering van het ..Nationaal Syndicaat besloten ia tegen Dinsdag de spoorwegsta king te proclameeren. Het bestuur aprsskt dit pertinent togen. Wel geeft het toe dat de gemoederen gespannen zün. haar geen enkele gedaan en ik heb haar ook niet toegestaan in bijzonder heden te treden, zoodat ik den naain van de dame niet eens weet. Ik heb haar gezegd, dat dit iets moest zijn tusschen u en mij. En het eenige, wat ik van n verlang, is de vonekertog, dat ik de plaats niet inneem van een andere vrouw, noch iemand teleurstel. Ik zou geen geluk kunnen hebben, indien ik denken moest, dal eenige vrouw lijden moest, ai was bel niet opzettelijk, door mij. Stel mij dus als jeblieft op dit punt gerust on u kunt u er op verlaten, dat ik hier nooit meer op zal doelen. Het stellen van deze rechtstreekache vragen is voor mij het eenige middel. Ik ben nooit in mijn leven voor iels teruggeschikt, omdat het onaangenaam was. en ik hoop het nooit te doen. U vraagt mij den dag te bepalen en zegt, dat we op niets behoeven te wachten. Ik ben bereid u in Novem ber te trouwen, tegen het einde der maand. Maar kom alsjeblieft spoedig naar Roehallan, voor het einde der week, opdat wij er over kunnen spre ken. Voor ge komt, zou ik echter graag per brie! antwoord op det, .vragen hebben; dan kunnen wij «He voor altijd als afgedaan be- een goede thuisreis hadt en alles in orde vondt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda *n omstreken (be hoor end* tot den bexorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel moer 0.25. Van buiten Gouda en den bexorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80, Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 büslag op den prjjs. Liefdadigheids-adverteatiën de helft vaa den prü«. INGEZONDEN MEDEDEELlNGENi 1—4 regels ƒ2.05, elke regel moer ƒ0.60. Op do voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mododoellngen bü contract tot zoor gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingesonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentieburoaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plsatsing saa het Bureau zün ingekomen, teneinde van opname verzekerd te s|jn. 47 - »Ja, dat schijnt redelijk, en zeker ïb het, dat hij zich, toen ik hem laatst •Prak, niet voordeed als een man, die iets te verbergen heeft. Maar dat is met het eenige gerucht. Birtley is vol van dergelijke verhalen.” „Een hooge boom vangt veel wind,” Prevelde Edith met een lachje. >,Het kan zijn, dat ook hier wat van aan is; maar zeker is het, dat hij te v.®e* drinkt, omdat mijn broer, die zipi dokter is, er hem voor gewaar- In elk geval is hij geen geschikt echtgenoot voor Ailie en zij w«®t met, wat zij op zich neemt. Be- '«Kt het leven maar Alison zal alles met den groot- sten ernst opnemen en zich er dade lijk toe zetten om het te verbeteren. Dan zal het grappige in bitteren ernst omslaan.” „Maar mogeiijk slaagt zij; men kan nooit weten! En zij is zoo vreeseiijk goed! Ik heb nog nooit iemand ont moet, zoo goed als zij. Stel je mij eens voor als haar opvolgster hier Mijn eenige troost is, dat Pat niets van mij verwacht.” „Het is zeker, dat Alison zich hier geheel gegeven heeft voor Pat en de gemeente,” zei Tibbie. „En ik vrees, dat zij heel hooge verwachtingen van jou als vrouw van den dominee zul len hebben.” „Dan vrees ik, dat zij teleurgesteld zuil n worden. Ik zal mij alleen met mijn tehuis bezig houden. Ik heb er nooit een gehad. Mijn arme vader en ik hebben altijd op kamers gewoond en ik heb nooit iemand gehad, die voo» mij zorgde, zooals andere vrou wen dat hebben. Zoo zie je, dat mijn beweegreden om te trouwen van ge heel anderen aard is, dan die van je zuster. Zij trouwt om voor anderen te zorgen. Ik trouw, opdat er voor mij gezorgd zal worden „Het zal uitnemend voor Pat zijn,” zei Tibbie en zij had nooit een weord gesproken, dat meer waarheid be vatte. Terwijl zij aldus gelukkig en met veel belangstelling en sympathie de positie, waarin de familie zich bevond, tijd noodig, om op intiemen voet mot iemand te komen, en u moet mij dus alsjeblieft een beetje tijd gunnen. Ik dank u zeer voor uw vriendelijke be langstelling in mij. Ik ben volkomen wel, en het beteekende hoegenaamd niets, ik bedoel, het veroorzaakte, vol strekt geen bijzondere inspanning, u ais gast te hebben. Denk toch niet, dat u eenigen overlast bezorgd hebt. Wij hebben nooit een welwillender gast gehad. Mijn zuster Isabel is van Birtley hierheen gekomen. Zij kwam, juist zooals ik naar hen ging, zonder voor af bericht te geven, en heel toevallig ontmoette ik haar laatstleden Vrijdag middag aan hst station te Glasgow; in haar aan den Het Fransoh-Belgische antwoord op de Duitsche voorstellen is gisteren officieel aan de Duitsche Regeering overhandigd. De officieuse berichten hebben eigenlyk het antwoord reeds gebracht en we weten reeds dat het antwoord op alles zou zün onaan- nemelük. Het officieele antwoord legt er den na druk op dat geen enkel Duitsch voorstel overwogen kan worden, zoolang het verzet in het Ruhrgebied voortduurt. Verschillen de punten in de Duitsche voorstellen wor den als volslagen onaannemelük geken schetst, o.a. dat, betreffende de aangebo den sommen. De nota doet uitkomen, dat aan het, besluit, om de nieuw bezette ge bieden eerst te ontruimen, naarmate van de gedane betalingen, niets te veranderen is. Wanneer de Duitsche nota in overwe ging zou worden genomen, zou dit uitloopen op een definitieve vernietiging van het ver drag van Versailles, op de noodzaak een ander te sluiten, en op een algeheele re vanche van Duitschland. Frankrük en Bel gië weigeren derhalve op den door Duitsch land voorgestelden koop in te gaan. Wat de aangeboden sommen betreft, Duitschland is, zegt de-nota, in gebreke ge bleven aan zy'n verplichtingen te voldoen. Het kreeg een gedeeltely’k moratorium. Het kweet zich echter zelfs niet van zün ver minderde verplichtingen. De Commissie van Herstel constateerde het telkens in- gcbrekeiblüven van Duitschland. Ingevolge het feit nu, dat de C. v. 'H. zulks consta teerde en ter uitvoering van het verdrag, hebben België en Frankrük panden geno men. In strijd met de bewering der Duitsche regeering heeft het nemen dier panden zich afgespeeld zonder eenige geweldpleging van de zyde van België en Frankrük; en wanneer het slechts van die twee mogend heden had afgehangen, zou er dadelük sa menwerking in het Roergebied zün tot stand gekomen tusschen de< Duitsche indus- trieelen ingenieurs en arbeiders. Slechts orders van Berlijn hebben gemaakt, dat sa menwerking ónmogelijk werd. De Duitsche regeering beweert, dat de bevolking van het Roergebied de bezetting beantwoordde met het lüdelük verzet. Niets is minder juist Niet de bevolking, maar de Duitsehe regeering heeft het verzet gewild en georganiseerd. De Duitsche regeering heeft niet alleen da staking van ambtenaren uitgelokt, maar een algemeen en stelselmatig opgezet con flict, agressieve daden, sabotage, vergrü- pen tegen het gewone recht. De regeeringen van Frankrük en België zullen geen enkel Duitsch voorstel in over weging nemen, zoolang het verzet voort ik had dien middag doorgebracht bij juffrouw Edith Brooke, die met mijn broer Pal gaat trouwen. Die vertoeft hier ook de laatste dagen der week; wij hebben dus eon huis vol. Ik ben nu geheel alleen thuis; zij zijn allen uil. Mijn zuster schijnt om de een of andere reden niet zeer ingenomen te zijn met hetgeen gaat gebeuren. Ik heb veel nagedacht over hetgeen zij mij gezegd heeft, ofschoon ik haar verboden heb er langer met mij over te sproken. En na er over nagedacht te hebben on ernstig om leiding te hebben gebeden, heb ik besloten u er openhartig naar te vragen. Het is de beste weg voor twee, die het overige van hun leven samen denken door te brengen. In de eerste plaats zou ik graag willen weten, of uw kinderen ingenomen zijn met het denkbeeld, dat ik naar Old Hall kom; zijn zij het niet, dan kan ik niet komen. Ik zou cr mij maar ellendig voelen, ais ik een huis binnen ging, waar ik niet welkom was aan hen, die er meer rechten hebben dan ik en ik zou er met gelukkig noch in vrede kunnen wonen, indien een hunner het vader lijk huis om mijgrerliet. Het andere is nitt zoo gemalMblijk neer te schrij ven; het is moeilijk er woorden voor te vinden. Mijn zuster heeft gehoord dat er te Birtley iemand is, die eenig recht op u heeft. Ik veronderstel, dat bet een vrouw is, die verwacht had, dat u haar zoudt trouwen. Ik wensch geen vragen te «tellen. Ik heb er schouwen Ik bén blij, dat u .1 ,h

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1