X. hervormingen, zegt spr., Motorhandel Rllwlol- Tzntwrsn A SO - Stolwijk den liet bolsjewisme i/in weien niets dan de strgd van den anti-Christ tegen den Christus. Polen heeft bijzondere redenen om de bolsjewiki te vreezen, aangezien het aan Rusland grenst en de infectie van den geest even besmettelijk is als de infectie van het lichaam. Daarom doen de bisschoppen een beroep op steun. BELGIE. De koning van Spanje heeft Zaterdag morgen, vergezeld van koning Albert, de metaalfabvieken la Providence te Charleroi bezocht In de toespraak welke koning Al fonso |ield in antwoord op de begroetings rede van den burgemeester van Charleroi, bracht hij hulde aan de arbeiders van Char leroi. De beide koningen begaven zich vervol gens naar Antwerpen. Toen de trein te Brussel arriveerde, kwamen de beide ko ninginnen zich by de koningen in den tiein voegen. De Spaansche souvereinen zuller. heden uit België vertrekken zy gaan naar Vpe ren en verder naar Frankryk. ZWITSERLAND. Op 1 dezer is te Bern door den Zwitser- schen Minister van Posteryen en Spoorwe gen den heer Haal-, de derde conferentie tot herziening der internationale verdtage.i betreffende het spoorweggoederenverkeer geopend. De na\ eigende landen nemen aan deze conferoncie deel: Duitschland, Oosten rijk, België, Italië, Bulgarije, Spanje, De nemarken, Letland, Litauen, Esth'.and, Lu xemburg, Finland, Frankryk, Griekenland, Hoftgavye, Noorwegen, Nederland, ''uien, Portugal, Roemenie, het Saargebied, Zwe den, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Joago-Slavië. Deze conferentie heeft niet alleen ten doel de herziening van de Conventie van Bern van 1890, maar ook de definitieve vaststelling van een internationale conven tie op het vervoer van reizigers en bagage, uitgewerkt door de conferentie van Bern in 1911. Bovendien zal zy tot taak hebben de herziening van het ontwerp van 1912 van een nieuw eerste toevoegsel aan de inter nationale conventie op het goederenvervoer. Dit toevoegsel houdt bepalingen in, die van toepassing zijn op voorwerpen, die slechtB onder zekere voorwaarden tot het spoor wegvervoer kunnen worden toegelaten, zoo als b.v. brandbare en ontplofbare stoffen. De «jonferentie heeft allereerst een ont- Wfrpreglement voor haar beraadslagingen aangenomen. De verdere werkzaamheden worden door drie commissies verricht, waar van de eerste de algemeene en slotbepalin gen alsmede de redactie van de conventies en het eerste toevoegsel zal behandelen. De tweede commissie heeft tot taak het vast stellen der byzondere bepalingen bereffen- ie het goederenvervoer en het eerste toe voegsel. De derde commissie zal de byzon dere bepalingen met betrekking tot het rei zigers en bagagevervoer bestudeeren. Daar na zullen de besluiten der commissies aan de voltallige zitting der conferentie ter goedkeuring worden voorgelegd. De heer Stieltjes (Nederland) is tot voorzitter der eerste commissie gekozen. ENGELAND. in Engeland was het Vrydag zoo heet als het in geen 50 jaar is geweest. De rivierbooten waaraan Londen zoo ryk is, hadden enorm veel te doen. In de bin nenstad was het in de nauwe straatjes, waar de zon pal op scheen, ondrageiyk heet. De opiticiens deden goede zaken met den verkoop van zonnebrillen, want het licht van de dagvorstin was voor ietwat gevoelige oogen niet te verduren. De treinen waren stampvol. De „week- end"-menschen namen de express naar Brigthon, Southsea, Torquay, Bournemouth. De badinrichtingen te Londen zelf voor de minder gelukkige stervelingen, die niet weg konden moesten files menschen verzwelgen. KLEIN-AZIE. Aardbeving in Klein-Azië. In de omstreken van Josgad en Tokat (ten Opaten van Angora) heeft een hevige aardbeving plaats gehad. In hbt byzonder ia de plaata Soeloeseraf hierdoor getroffen. De meeste huizen daar zyn ingestort. Er ayn enkele dooden en verscheidene ge wonden. CHINA. Kooveraanval in China. Een groot aantal bandieten lieten Zater dag, volgen» een Reuter-telegram, den ex- prestrem van Poe-Kow naar Tientsjin naby Lin Tsjeng op het schiereiland Sjan- toeng ontsporen en overvielen daarop de reizigers. Van deze laatsten werden 800 door de bandieten weggevoerd, onder wie «nkele vreemdelingen. Een vreemdeling is, naar verluidt, gedood; twee Chineezen wer den ernstig gewond. Drie-en-twintig Chi- neezen en zes vreemdelingen wisten te ont kennen. BINNENLAND. Jeugdbeweging Roode Kruis. Zaterdagmiddag ia in de groole zaal van hef Concertgebouw te Amsterdam ecu samenkomst gehouden, bijeenge roepen door het Nederlandsche Roode Kruis. I)e bedoeling was te komen tot de lichting van een algemeene jeugd beweging, waarom als toehoorders wa- i en uitgeuoodigd kinderen van veler lei scholen met hun onderwijzers. üe bijeenkomst werd geopend door m.1 H. C. Dresselhuys, secretaris-ge neraal van het Nederl. Roode Kruis. Hij wees erop hoe het Roode Kruis dnt vroeger altijd alleen werkte waar „akeligheid" was, thans begint met haar vreugdewerk. Het Roode Kruis is een oorlogsinstelling, het werkte wanneer oorlog of rampen de mensch- beid getroffen hadden. Nu is er een nieuwe gedachte gekomen, n.l. deze dat het beter is te voorkomen dan te genezen. Het Roode Kruis wil thans een groot deel van haar werk beste den aan het voorkomen van oorlog en het voorkomen van ziekte. Voor dit vredeswerk nu wordt de jeugd opge roepen. De grondslagen hiervoor zijn reinheid vau Lichaam eu geest, liefde voor den naaste en een grootsch ge voel van saamhoorigbeid. Vervolgens sprak de heer N. Padt de kinderen toe; hij wees hen op het goede, in het noodzakelijke vau naas tenliefde. Daardoor alleen zuilen de verschrikkingen vau den oorlog tot het verleden kunnen behooren. Hij wekte hen tenslotte op mede te werken aan het bereiken vau de idealen die het Roode Kruis zich met ziju jeugdbewe ging voor oogen Sad gesteld. Na de pauze gaf dr. 1. H. J. Vos een uiteenzettiug van de wijze waarop Uet Roode Kruis in deze wil werken. De middag was verder gevuld met muziek en zang. „Het Nieuws van den Dag", f Zaterdagavond is van het „Nieuws van deu Dag" het laatste nummer ver schenen. Aan redactie en administra tie is dit des morgens mondeling mee gedeeld. Tevens werd vanwege de Vereenig- di Drukkerijen aau dat gedeelte van liaar zetterij- en drukkerij-personeel, dal de uitgave van het „Nieuws van deu Dag" bezorgde, een onmiddellijk ingaand ontslag aangezegd. Men her innert zich, dat op den 21 Maart in de algemeene vergadering van de „N. V Dj Kleine Courant" is besloten tot verkoop van het Nieuws aan de Ver- eenigde Drukkerijen. Einde Maart werd aan redactie- en administratie-perso neel tegen 1 Juli ontslag aangezegd waarbij tevens de gelegenheid werd gegeven, bij de nieuwe directie (Ver- eenigde Drukkerijen) te solliciteereii. Op den 3en April antwoordde laatst genoemde vennootschap op de inge komen sollicitaties, dat deze met de nieuwe leiders van het blad bespro ken zouden worden. Eerst Zaterdag kreeg het personeel zekerheid omtrent ziju verder lot. Kegeeringsjubileum der Koningin. Officieel. Het is de weusch van de Koningin dat degenen, die zich op maken om plechtig te herdenken den dag, waarop H.M. 25 jaar geleden de regeering aanvaardde, den grootst mo- geiijken eenvoud betrachten en de kos ten tot het strikt noodige beperken, lil verband hiermede wenscht H. M. zich dan ook te bepalen tot een De- zoek aan de hoofdstad en zal zij daar tei plaatse gaarne gelegenheid schen ken, ook aan ingezetenen van andere gemeenten, om aan hun gevoelens uiting te geven. De bezuiniging by de Spoorwegen. Naar de Tel. verneemt zullen de inspectie 's-Hertogenbosch der spoor wegen en het bureau Weg en Werken aldaar, als bezuinigingsmaatregel wor- I den opgeheven. Belastingverlaging te 's-Gravenhage. Bij den gemeenteraad van 's-Gra- venhage. is thans ingekomen een voor stel van B. en W. tot vaststelling van het verhoudingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting 1923-1924 op 1,3, tegen 1,5 in 1922-1928. Uit de toelichting op dit voorstel blijkt, dat in 1922-1923, toen men re kende op een daling van het belast baar inkomen met 20 pCt., het ver houdingscijfer werd gesteld op 1,5 ten einde een ontvangst van f 11.400.000 te verkrijgen. Er mag vermoedelijk thans worden gerekend op een totaal-ont- vnngst van f 15.000.000, zijnde 'drie millioen gulden meer dan was ver wacht. Bezoek van den Koning van Noorwegen. Naar wij vernemen, zal de koning van Noorwegen, Haakon VII in het eerste gedeelte van Juni een bezoek aan ons land brengen. Omtrent den duui van het verblijf hier te lande, dat in de eerste plaats de bedoeling van een tegenbezoek aan Koningin Wilhelmina heeft is nog niets bekend, verwacht wordt dat de koning zaker enkele dagen te 's-Gravenhage zal vertoeven. Ned. houtzendingen uit het Roergebied. Het departement van Arbeid, Han del en Nijverheid geeft aan belang hebbenden, die houtzendingen heoben liggen te Mannheim, Lud wigshaf en of Karlsruhe, in overweging de op deze yxndmgen betrekking hebbende koop contracten en facturen te doen toeko men aan den coiisul-generaal der Ne derlanden te Frankfort a.Main. In ge val de partijen reeds betaald zijn, zal het aanbeveling verdienen deze beta lingen met bewijzen te staven. Voorts dienen ook alle andere gegevens, wel ke terzake van belaug kunnen zijn, door belanghebbenden te worden ver strekt. Belanghebbenden dienen de aan den consul-generaal voornoemd in te zen den stukken vergezeld te doen gaan van een verklaring, afgegeven door de Krmer van Koophandel en Fabrieken, bij welke hun onderneming in het Handelsregister is ingeschreven en waaruit blijkt, dat de overgelegde fac turen in overeenstemming zijn met de boeken. Ter zake Van de Wenachelijkheid van legalisatie der verklaring vau de Kamer van Koophandel en Fabrieken zal deze belanghebbenden de noodige inlichtingen verstrekken. De consul-generaal voornoemd zal bovenbedoelde stukken aan de bezet- tingsautorUeUen overleggen, Veneinde zoo mogelijk de betrokken partijen hout voor in beslagneming te vrijwa ren. D« raadsverkiezing op Marken. Op het eiland Marken is Zaterdag reeds voor den gemeenteraad gestemd Na al de beroering welke na de can- didaatstellinsr volgde, heeft de stem ming een rift tig verloop gehad. Gekozen zijn K. de Waart, J. Boot- sma (groep C.-H. kiezers), G. de Jong (vrijz. aftr.), C. Dortland (aftr.)A. Schipper (beiden A.-R.),iO. Zonder- van (aftr.), P. Visser Jr. (beiden C.- H.). De eenige vrouwelijke candidaat S. Vlasbloem—Boes is dus niet geko zen. Zij had 25 stemmen. GEMENGDE BERICHTEN. Brand. Te Sneek is de Sneeker Kofferfa- briek van de fa, Tj. Wielinga met den geheelen inventaris tot den grond af gebrand. De fabriek had haar werk op de bovenverdieping; beneden woon den een paar gezinnen. Dezen hebben alles verloren, een weinig huisraad kon nog worden gered. Enorm is de wa terschade van onderscheidene belen dende perceelen. Deze waren evenals de fabriek met inhoud verzekerd. Vi sac hen met waschfaren. De minister van Binnenl. Zaken eu Landbouw heeft bepaald, dat in af wijking in zoover van het voorge- schrevene in art. 7 lid 2 letter A van het bijzonder Visscherijreglement 1 oor Zuid-Holland en het gedeelte van Noord-Holland, waarop dat reglement van toepassing is, in 1928 de gesloten tijd voor het visschen met wasgaren zal eindigen op 1 Juni in plaats van op 1 September, Malversatie met gemeenteleeningen. Naar de Dordr. Crt. verneemt, heb ben er te Maasdam met leeningen van de gemeente groote malversaties plaats gehad. Tot die leeningen werd nim mer door den gemeenteraad besloten, eu de bedragen waren gefingeerd. De gelden werden door den burgemeester ontvangen. De zaak is in handen zoowei van het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land als van den officier van justitie te Dordrecht. Kindje in een put gestikt. lu de Pastoorswarande in den Haag was een der bewoonsters naar Rijs wijk gegaan om haar man in het Zie kenhuis te bezoeken. Een familielid, een 18-jarig meisje, zou op de beide kinderen van 5 en 2l/2 jaar passen. Het meisje verzuim de echter haar plicht en ging de deur uit en de kinderen zijn toen de straat opgeloopen. De 2^-jar. Gerritje stap te op een houten deksel van een ri- oolput, dat^ uitgleed, waardoor het kind in den put viel. Het jongetje zette net op een schreeuwen. Maar voor een buurvrouw het geschreeuw hoorde en te hulp snellen kon, was het kind reeds in de modder weggezakt. Internationale oplichter gearresteerd. Eenige dagen geleden kwam een barbier hij de politie aan het bureau Singel te Amsterdam aangifte doen dat zijn bediende door een vreemdeling, die zich noemde Due de Maqueda, ver moedelijk was opgelicht voor circa 400. De vreemdeling had gezegd rijk te zijn, maar op het oogenblik aan ge brek aan contanten te lijden. De jon geling gaf zijn spaarduitjes. De politie stelde een onderzoek in en arresteerde den vreemdeling, wiens adres bekend was, in diens hotel. Na de arrestatie zijn belangrijke fei ten aan het licht gekomen- De vreemdeling bleek te zijn een Belg, die heette Leopold Danco, zich ook wel noemde Danco de Keizer, maar bij voorkeur zich uitgaf voor een Spaanscheu hertog, Due Paul de Maqueda. Het is gebleken, dat de „hertog" te Amsterdam in tal van ho tels heeft gelogeerd zonder te beta len. In de laatöte twee weken had hij ook een aantal particulieren geld af weten te zetten. De „hertog" blijkt al vroeger relaties te hebben gehad in Spanje. Daar zou de Madrid-Va- lencia-spoorweg worden aangelegd door een mijnstreek. Een bankconsortium was gevormd om het plan te financie ren. Danco, die gestudeerd had aan de Technische Hoogeschool te Luik en daar was gediplomeerd, zou met de uit voering von 'het werk worden belast. De plannen zijn evenivel afgesprongen Het bank.consortium beschikte over een kapitaal van 900 ihillioen pese ta's. Het zou bereid zijn dit bedrag vcoi te schieten, ais de Spaansche C'crtez zou besluiten, dat de staat de rente zou garandeeren. Eenige dagen geleden heeft Danco zijn zoon laten overkomen, een inne mende jongen vau circa 20 jaar, met een vriendelijk onschuldig gezicht, dia alles bevestigt, wat papa weet op te disschen. Vermoedelijk is de jongen alleen naar hier ontboden om zijns va ders verklaringen te bevestigen. De oude heer Danco had, naar is gebleken, relaties met veel vroolijke vrouwtjes en bezocht tal van bars. Hij droeg kleeren, die een van zijn slacht offers hem had geschonken. In zijn manieren was hij uiterst correct. Hij spreekt gemoedelijk Vtaamsch en zeer vloeiend Fransch. Uitermate welbe spraakt is de „hertog" en ook schijnt hij op technisch gebied zeer goed ont wikkeld tê zijn. Hij is thans ter beschikking gesteld van de justitie, evenals de zoon, Eraé- ric Danco. Het is evenwel nog niet gebleken of deze jongen een bewust handlanger dan wel een slachtoffer van den vader is. Een lading kolen voor Nederland. Men schrijft uit Ruhrort aan de N. Rott. Crt.: „Een Hollanjlsch Rijn-Herne-kanaal- schip lag sedert eenigen tijd met ko len beladen in een haven aan het Rijn- Herne-kanaal. Deze lading was be stemd voor een Holl. maatschappij. „Op Dinsdag 24 April tegen 3 uur kwamen vijf Fransche marinesoldaten aan boord. Onmiddellijk werd door hen de Hollandsche vlag neergehaald, waartegen de schipper protesteerde. De Fransche soldaten antwoordden, dat het schip zou worden weggesleept en gaven aan een gereed liggende sleepboot den sleepstrang. De schip per en de matroos verlieten toen het schip en gingen op een aldaar liggend vaartuig over. Het schip voer toen zonder gepatenteerden schipper in richting van Ruhrort weg. „Zaterdag 28 April 10 uur 's mor gens werden schip en lading, na pro test van het Nederlandsch consulaat te Ruhrort, door de bezettingsoverheden vrijgegeven. Genoemd consulaat heeft loen aan de bezettingsoverhedèn ver zocht het schip te doen onderzoeken en zich daarbij door een expert le laten vertegenwoordigen. „Vastgesteld werd dat het vaartuig aan bakboordsvoorschip een zeer scherpe indeuking heeft, ook is het roer blijkbaar door een aanvaring be schadigd. De herfteo- 4an het schip zijn leeggehaald, de woningen van schipper en matroos geven een zeer treurige» aanblik. Alle huishoudelijke artikelen, benevens vlaggen zijn ver dwenen en wat niet meegenomen is, is onbruikbaar gemaakt. De verwoes tingen zijn meer dan treurig. Kachels liggen onderstboven, spiegels zijn uit gebroken, het schilderwerk is met bruine verf besmeerd, enz. Van den ankerinotor is de magneet verwijderd, zoodat de moter onbruikbaar is. Even- tueele verdere schade kan eerst na lossing vastgesteld worden." Zonderlinge manieren. Tijdens de openingsvoorstelling van den Circus Hermann Althoff te Haar lem heeft de monteur van dezen cir cus Donderdagavond moedwillig elec- trischen stroom gezet op het prikkel- draau, dat diende om het terrein al daar af te zetten. Vele nieuwsgierige kinderen, die den draad vasthielden, kregen brandwonden aan beide han den. Door de politie is tegen den monteur proces-verbaal opgemaakt. Brand in den groot en IJpolder. Zaterdagnacht, omstreeks één uur, meende de landbouwer F. Dekker, wonende Ringweg, Groote IJpolder F. 102, gemeente Amsterdam, dat een au tomobiel zijn erf opreed. Ook zijn vrouw, die gewekt werd, dacht zulks. Toen zij echter uit het raam keken, bemerkten ze een vuurzee, die ont slaan was doordat een schelf tarwe in lichtelaaie stond. Het geluid, dat door de vlammen veroorzaakt werd, was oorzaak, dat beiden aan een automo bielmotor dachten. Doordat te lang op blusschingsmate- naal gewacht moest worden, brandde dt hooischelf totaal uit, een dorsch- en maaimaohine werden eveneens een prooi der vlammen. De diefstal in het postkantoor te Steen wijk. Omtrent de beruchte diefstal in het Steenwijksche postkantoor, lezen wij in de Asser Courant dat de Burge meester van Emmen in overleg met de Justitie, thans is overgegaan tot arrestatie van Be moeder van de 22- jarige B., die reeds 4 weken in voor arrest zit. Hoewel de vrouw aanvan kelijk bleef ontkennen, heeft zij ten slotte bekend dat op een plek achter het kerkhof van Burger-Oosterveld geld was begraven en inderdaad vond men daar f 17.956 aan bankpapier. Behalve dit geld is te Valtermond nog f 10.000 in den grond gevonden en uls het waSr is dat de vrouw 10 briefjes van 1000 heeft verbrand, dan komt men al haast op het bedrag dat werd vermist. Een meisje verbrand. Zaterdagavond brak een brand uit in de boerderij en de stallen van den landbouwer J. te Ell (Hunsel) Lim burg. De 27-jarige dochter, die eenige sie raden wilde redden, werd levenloos uil de vlammen gehaald. Twee broe ders. die haar wilden redden, werden bewusteloos naar buiten gedragen. De materieels schade ia aanzienlijk. MARKTBERICHTEN. Rotterdaaiache Veemarkt. 7 Mei 1928. Aanvoer: 579 vette runderen, 801 vette en graskaiveren, 229 varkens. Prysen: Runderen le kw. 1.10—1.20, 2e kw. 1.00—1.05, 8e kw. 0.85—0.96, Oasen le kw. 1.00—1.10, 2e kw. 0.86— 0.95, 3e kw. 0.75, Kalveren 1* kw. 1.00 —1.80, 2e kw. 1.20—1.40, 8e kw0.96— 1.06, Schapen le kw. j 0.80—0.80, 2e kw. 0.06—0.76, 8e kw. 0.66, varkens le kw. 0.82-0.84, 2e kw. 0.7O-0.T9, 8e kw. 0.70—0.74, licht soort le kw. 0.74—0.78, Zuiglammesen 18—80 pet stok. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 Mei 1923. Zitting officieel Stembureau. In de hedenmorgen gehouden zitting van het officieel etembureau voor het benoe men van plaatsvervangende leden van den Raad, ontstaan door het bedanken van de heeren Steenland en Leefiang, zyn als op volgers van de raadsleden de heeren Koe man» en Potharst benoemd de heeren W. I. D. van Rijmenam in de vacature Steen- land en J, W. C. Niehoff genaamd War ning in de vacature Leefiang. Het zwembad. Het zwembad aan de Houtman sgracht, dat dezer dagen voor de zwemliefhebbers zal worden opengesteld, heeft in de periode van sluiting een zoodanige verbetering on dergaan die de zwemmers en zwemsters wel byzonder aangenaam zal zyn. de hoog»' boomen, ter z(jde van het bassin, die de zon belemmerdën in het water te schynen en daar zyn goede werking te doen, en die te vens oorzaak waren dat by het vallen der bladeren het basain daarmede werd over dekt, zyn weggehakt, zoodat de zonnewarm te nu volop in het bad komt. Bovendien is het slecht bestrate déél daar geheel opge broken en is in de plaats daarvan over de volle lengte van het bad een tegelvloer ge legd. Door deze veranderingen maakt het bad ook een veel aangenamer indruk. Het warme weer der laatste dagen doet de zwemmers verlangend uitzien naar dt opensteling van het bad, opdat zy daarin naar hartelust kunnen rondplaasen, zich verfrisschen en zich weder kunnen oefenen in de zoo nuttige zwemapovt. De overweg aan den Zwarteweg. De heer Oud richtte tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen: Is het juist, dat de Minister besloten heeft de bewaking van den spoorwegover weg aan den Zwarteweg te Gouda op te heffen Zoo ja, is de Minister bereid op dit be sluit terug te komen, met het oog op da gevaren, die de opheffing by dezen zeer drukken overweg tengevolge zal hebben? Actie tegen de oprichting van de Neutrale Byzondere School. Zaterdagmiddag vergaderde de afdeeling Gouda van het N. O. G. en nam het bealalt zich met alle kracht te verzetten tegen de plannen tot oprichting eener byzondere neutrale Bchoól. Een commissie van drie leden werd daartoe benoemd. Bloem pjesdag. Het propaganda-comité voor de drank bestrijding is voornemens op Hemelvaarts dag een blauw bloempje ten verkoop aan te bieden ten bate van het zoo nuttige doel, de drankbestrijding. Fietstocht. De Toeristenclub „Gouda" organiseert met Hemelvaartsdag een fietstocht naar het Wassenaarsche Sing. Vertrek 8 uur precies vanaf de Markt, terug ongeveer 7 uur. De deelnemers zullen kunnen rusten by „de Jonge Prins" Zoetermeer, het Wasse naarsche Slag en Café „de Graaff" Koude kerk. Val ka- m Sehaalba* In de afgeloopen week werden, in het Volks- en Schoolbad verbruikt 268 sproei- baden, 215 kuipbaden en 827 kinderbaden, in totaal 1800 baden. Centr. Ned. Antbtenaarebond, efd. Goede. De afd. Gouda van de Centr. Ned. Amb- tenaavsbond houdt een openbare vergade ring op Woensdag 16 Mei 1928, half acht 's avonds, in de zaal „Réunie", Oosthaven, alhier. Als spreker zal optreden (kj heer W. Luberti, lid van het Hoofdbestuur. Onder werp: De ambtenaren en de malaise. Regeering» jubileum van de Koningin. Men schrijft aan de N. R. Grit.: De kunstaardewerkfabriek „Ivora-wer- ken" alhier heeft ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum van de Koningin een fraai bord in den handel gebracht naar een ontwerp van den heer P. Woerlee. Het ivoor-kleurige bord, dat een middel- lyn heeft van 24 c.M., verdiept zich van den omtrek af geleidelik naar het midden, waar op een oranjezon, de letters W. v. O, (Wilhelmina van Oranje) zyn ineengestren geld, met daarboven een kroon. Een rand blaadjes van den Oranjeboom, afgewisseld met oranjevruchten, loopt om de zon heen. De buitenste rand is eveneens ingenomen door oranjeappels met bybehoorende bla den. De jaartallen staan aan weerszijden te halver hoogte en aan de onderzyde ia de datum „6 September" aangebracht. J. A. W. Baart, t Hedennacht is in den ouderdom van 62 jaar hier ter stede overleden de heer J. A. W. Baart, doctorandus in de wis- en na tuurkunde, in leven 1 eeraar in de wiskunde, werktuigkunde en coamografie aan de Rijk" Hoogere Burgerschool alhier. Jan Adriaan Willem B*art weid geboren op 1 September 1870, was van September 1892 tot 1894 leeraar aan da R H. B. S. te Middelburg, werd 1 Februari 1900 benoemd tot tydelijk leeraar aan de Rjjks H. B. 3. alhier. September 1906 werd de heer Baart benoemd tot leeraar aan. de R. H. B. 8. al hier en bleef tot voor korten tyd zQn beate krachten geven aan de Goud ache H. B. S., waarvan hy een van de meent geHefde leeraren was. Die heer Beert was nog leeraar aan de Ambachtsavondsohóol, secretaris van het collega van leeraren, secretaris van de af deeling Goude van de Zuid-Hollandache IJs vereniging en consul van de A N. W. B. Tragisch ongeval. Gisterenmiddag ia een ongeveer 60-jarige dame, Mevr. G. K. uit Utrecht, in de auto bus BoakoopGouda, tijdens het vervoer naar hier plotseling dood gebleven. Buurtverkeer ep alle treinen. Naar wy vernemen zyn vanaf gisteren d« buurtverkeerksartjes, die aanvankeiyk alleen geldig waren op bepaalde treinen, thans geldig op alle treinen in de richting Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Msifeestviering S. D. A. P. en G. B. B. Bi den nieuwen Schouwburg had Zater dagavond vanwege den G. B. B. en de S. D. A. P. de Mei-feestviering plaats. Q* .Voorzitter, jte heer L. Overhand, be gon met aan de feeatgeaooten te verzoeken ds 20 minuten te late opening niet euvel te duiden, daar zy was veroorzaakt door uitgelichte treinen in verband met de Roer bezetting tengevolge waarvan de voorzit ter 20 minuten over tyd aankwam. Spr. zette voorts uiteen waarom, men hier aan wezig was, dat de Meigedachte in steeds breeder kringen baanbreekt blykt uit de tjokvolle zaal. Men den wensch dat uit deze vergadering nieuw leven en strijdlust moge gewekt worden, beëindigde spr. zyn ope ningswoord. „De Pionier" gaf eenige nummers ten beste, de Internationale werd staande mede- gazongen. De Gemengde Zangvereeniging „Kunst na Stryd" bracht een tweetal lie deren ten gehoore, waarna de feestrede door Mr, M. Mendels werd uitgesproken. Hier en daar, zoo begon spr., zyn stem men opgegaan, er op zinspelende dat de tyden zoo drukkend, de voorzuitzichten zoo somber zyn in de .Arbeidersparty, dat het Meifeest niet met de noodige opgewektheid kan worden gevierd en hier en daar in klei ne plaatsen achterwege zou blyven. Men heeft altijd een soort van menschen die geneigd zy'n de zaken van de sombere kant te beschouwen en anderen die steeds de lichtzyde in het oog vatten. Wat betreft de Arbeidersbeweging hebben we ze beiden noodig, zegt Spr. De moéilykheden vun den stryd zwaar laten wegen is noodig opdat de beweging zich niet in een gevaarlijk avontuur stort. De anderen die geen moei iykheden zien iB ook noodig. Die twee ele menten werken op elkaar in om te waken voor te trage behoudzucht en onbekookte bestormingsdrang in te toornen, a Van de geest om het Meifeest in Gouda «achterwege te laten heeft spr. niets ont dekt. Het recept tegen den druk der tyden hier gevolgd om het feest twee maal te vieren, ïykt spr. uitstekend geslaagd. Op 1 Mei openlyk en waardig krachtig demon- atreeren en een paar dagen later om elkaar te sterken in den strijd. Da tyden zyn voor de Arbeidersklasse van een zwaren druk. Zy is teruggedron gen en er niet in geslaagd de gansche macht in Staat en Mftatschappy in handen te ne men. Al spoedig bleek in de kapitalistische groepen, tydeiyk teruggeweken, vrees en angst de hervormingen te hebben toege staan. Het bleek weldra dat zy het verlo ren terrein zoo spoedig mogeiyk wilden her winnen. In 1918 en 1919 hebben wy heel wat bin aangehaald, vervolgt spr. Wie meenen mocht dat de sterke macht der bezittende IrUaa» zich nu too maar terzijde zou laten schuiven, die zag de zaken wel heel licht in. Van de malaise, inzinking in het handels leven en industrie maakten de kapitalisten gebruik om te trachten van de hervormin gen af te knypen en de arbeidersklasse te rug te dringen naar de ellende. Door ver snippering van kracht en door gemis aan eensgezindheid by de arbeiders is men daar in ten deele geslaagd. De Arbeidersklasse in Nederland heeft getoond zoowel in de politiek als in de vak beweging, dat zy zich heeft weten schrap te zetten tegen reactie en heeft voet voor voet het terrein verdedigd. Hoe langer hoe meer komt in de Arbei dersklasse het goede besef, het juiste in zicht, dat verbetering van het dageiyksche levenslot noodig is. De feiten toonen met den dag duideiyker dat geen duurzame verbetering mogeiyk is zoolang de heele ondergrond van Staat en Maatschappy biyft zooals ze is, het stelsel van goederen voortbrenging beheerscht blijft door particulier winstbejag en niet doer het overwegend belang der overgroote meerderheid der menschheid. Zoolang het kapitalisme gehandhaafd blijft kan er rijk dom zyn als er armoede is. De welvaart van het volk in al zyn lagen is onder het kapitalistische stelsel onmogelijk. Vooral sedert den oorlog hebben we met hot oog op het sterk ontwikkeld besef do leus op den 1 Meidag naar voren gebracht v66r do socialisatie. Die theoretische eisch ii tevens een stuk practisehen strijd, waar ia we, zegt spr., bittere, harde tegenstand zullen hebben te overwinnen. Men kan op de desorganisatie wyzen, dis het kapitaal gesticht heeft, doch wil men een brok sociale theorie toepassen, dan staat alles op zijn achterste beenen en worden alle machtsmiddelen aangewend om bat tegen te gaan. Spr. wees in dit ver band op het onnoozel wetje van Minister Aalberse omtrent vreedzame bijlegging van Arbeidsgeschillen. Het begon te- ruiken "Mr socialisatie. Alls Katholieke groot- industrieeten in da Eerste Kamer stemden zien in hst licht van het groote eind- doM, macht In Staat, maatschappij, ten- •mde se om te vormen in een meascheljjke maatschappij voor sta door elkaar. Ds groo te hinderpaal is het militairisme. Het ia de uitdrukking van den stryd van volk tegen volk. Dat gevoel van stryd tegenover el kaar, door het kapitalisme gekweekt, uit zich in het militarisme. Van het militai- dat zyn bloedfeest in den wereld oorlog heeft gevierd, heelt de menschheid in haar geheel nog niet genoeg, zy wil het weer handhaven als noodzakeiyke voor waarde voor haar volksbestaan. Het socialisme heeft de illusie laten va- n tot omvorming in een democratische volksleger. Duideiyk is het parool uitge geven dat dp menschheid niet langer gebukt gaat onder het militairisrae. De internatio nale ontwapening en de nationale wegens de volkomen onverdedigbaarheid van het land is de leuze die ^iet uit onze gedach- tengang mag gaan. Spr. gaf cyfers omtrent de ontzettende verliezen van menschenlevens in slechts één land, in Duitschland door den oorlog, niet temin hebben wy, zegt spr., verleden week de oorlogs- en marine-begrooting aangeno men. 108 millioen voor é^n jaar op een to taal uitgaven van 800 millioen. Spr. wees er op dat het aan de eigen wil en kracht der arbeiders ligt om het einddoel, de so cialisatie te bereiken en besloot met te herinneren aan het schoone verhaal der oud heid van het bronzen afgodsbeeld naby Egypte in de woestyn. De lucht in het beeld was 's nachts door de koude verdikt en ver dicht Overdag zette de lucht uit door de zonnewarmte en gaf een welluidende klank over de gansche vlakte. Duizende arbeiders dooien nog rond in d« kapitalistische woes- teny. Als straks de zon haar licht in de donkere massa zal hebben ingewerkt, dan zal de geheele menschheid hooren het roe pen tot geluk en tot vrijheid (daverend ap plaus). De heer de Rotte bood Mr. Mendels als biyk van sympathie namens G. B. B. en S. D. A. P. een groote bloemenmand aan. De heer van Hofwegen overhandigde aan Mr. Mendels een fraaie wandelstok als be wijs van hulde en als symbolische beteeke- nis. De heer Mendels verklaard* niet spoedig verlegen te zyn, doch onder deze betuigin gen die hy in dien zin niet had verwacht, was hy verlegen en bracht in een zeer gees tig speechje dank. Het uitvoerig programma werd daarna verder afgewerkt. Muziek, zang en tooneel- spel wisselden elkander af, terwyi door de Arbeiders Jeugdcentrale nog een fraaie lin- tendans werd uitgevoerd. De S. D. A. P. heeft heel genoegiyk haar Meifeest gevierd. Agenda: 7 Mei, 8 uur. Benedenzaal Soc. d* Réunie. Algemeene V*rg. afd. Gouda Volksuni versiteit. 8V4 uur zalfde zaai. Lezing met licht beelden* over Egypte en het graf van Toet-ant-Amen. 8 Mei, 8 uur. Blauwe Kruis. Ledenvergade ring Voetbalclub Alto. 9 Mei, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursusoefe- ning E. H. B. O., leider Dr. Evers. 8 Mei, 8 uur. Café de Groot, Markt. Verg. afd. Gouda Alg. Werkmeestersbond. Mei. 8% uur. Het Schaakbord Cursua Goudsche Reddingsbrigade. 16 Mei, 7% u. n.m. Soc. de Réunie. Openb. vergadering Centr. Ned. Ambtenaars- bond, afd. Gouda. 18 Mei, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursusoefe ning E. H. B. O., leider Dr. Hamburger. Af- en overschrijvingen wyziging Begroo- ting dienst 1922. STOLWIJK. Naar wy vernemen sol eerstdaags door Voetbalvereniging Vitesse alhier serie- wedstryden worden gehouden. Van ver schillende verenigingen is reeds deelname toegezegd, terwijl door eenige voetballief hebbers medailles worden beschikbaar ge steld. WADDINXVEEN. Te Monster is aanbesteed door de Bouw vereniging „De Goede Woning" het bou wen van 16 arbeiderswoningen aan de Zee straat. Laagste inschryver K. Einde, te Wad dingsveen, met 89.700. UIT DEN OMTREK. BBRKENWOUDE. Aan het Nat Concours, dat te Berken- woude zal worden gehouden, zullen ruim 1) zangers en zangeressen deelnemen. Na afloop van het concours wordt e* marschwedstryd gehouden, 's Avonds wordt een concert gegeven door de muziekver- eeniging „Crescendo" uit Krimpen a. d. Lek waarna -een bioscoopvoorstelling volgt en tot slot vuurwerk. Gezien het rijke pro gramma zullen velen zich naar die gemeen te begeven om gezellig féést te vieren. BOSKOOP. Van de 69 ingeschrevenen voor den dienst plicht der lichting 1924 zyn geschikt ver. klaard 42 en voorgoed ongeschikt 14 per sonen, terwyi 2 personen tijdelijk onge schikt zyn verklaard. Op Hemelvaartsdag zal op het voorma lige sportterrein eene openlucht-samen- komst worden gehouden vanwege het Leger des Heil s. Zaterdagavond werd in de zaal van Ho tel Klassen een concert gegeven door den directeur van het strykorkest „Uno Animo alhier (piano en viool) en Mej. W. Ryken, o.a. weiken van Beethoven, Chopin, Lisst De zaal was jammer genoeg, maar ma tig bezet, maar de thuiabiyvers hebben on gelijk gehad, want hetgeen ten gehoore ge bracht werd verdiende allen lof. HAASTRECHT. De Rood dezer gemeente is byeengeroe pen op Dinsdag 8 Mei 1928, des voormid dags 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: Voorstel tot openstelling voor motorrij tuigen op meer dan twee wielen van den West-Vlisterdyk onder Haastrecht. Voorstel tot opheffing van de paarden en lammerenmarkt. Aanvraag B. Blom om eubaidie voor d* autodienst en om het pakhnie op het markt veld te huren. Burgemeester en Wethouders advii afwijzend te beschikken. Vaststelling percentage van den hooioe- ïyken omslag. Aanvulling instructie van dsn Gemekte- Ontvanger. A ik SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Voetbaluitslagen ven Zondag 6 Mei. Kampioenschap van Nederland. Groningen: Be-Quick-Willem 11 02 Haarlem: R C.H.-Go Ahead 3—0 Stand,!. Willem II 11 - 2 2-0 2.- R.C.H. 2 1-12 2—2 1.— Be-Quick 8 1119 8—2 1.— Go Ahead 4 1 1 2 3 2—6 0.75 Westelijke afdeeling. le klasse. Den Haag: H.B.S.-D.F.C. 1-1 Rotterdam: V.U.C.—BI. Wit 2—1 Wedstrijden bedoeld in het rapport voop een nieuwe competitie-indeeling Gonda: Hilversum—D.H.C. 1—0 Delft: S.V.V.—A.S.C. 1-1 Haarlem: SpartaanZandvoort 2—1 2e klasse B. Utrecht: D.O.S.—Donar 02 Kampioenswedstrijden 3e klasse. Groep I. Den Haag: NeptunusGouda 0—0 Groep II. Bussum: Kampong—D.W.S. 1—2 Kampioenswedstrijden reserve 2e kl. Groep 1. Amsterdam: U.V.V. II-E.D.O. 11 1-3 De voorronde om den Begeer-krans. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden (voorronde) om den Begeerkrans luiden: Utrecht: U.P.V.B.—Goudsche V.B.|2-1 Leiden: L.V.B.IlaagscheV.B. ,02 Deventer: Geld. V.B.N.C.V.B. 4—0 Amsterdam: A.V.B.N.H.V.B. 4—0 Vlissingen: Z.V.B.—D.V.B. 1—9 Internationale wedstrijden pelgië—Engeland 8—0 Opstenrijk—Hongarije 1—0 Tjecho Slowakije—Denemarken 2—0 Hilversum—D.H.C. 1-4. Voor de competitie bedoeld iu het corstel van een nieuwe competitie-in- deeling vond gisteren op het sportter rein alhier bovengenoemde wedstrijd plaats. Beide ploegen verschijnen volledig, terwijl de scheidsrechter wordt bijge staan door 2 arbiters van den N.V.B., die als grensrechter fungeeren. Aanvankelijk gaat de strijd zonder eenig fraais gelijk op en blijken de Hilversum-backs IrapVast. De beide keepers doen zich van hun beste zijde zien. Een halt uur na den aanvang schiet de rechtsbinnen van Hilversum ktihard tegen de bovenlat en den te- rugspringeiiden bal wordt door den linksbinnen onhoudbaar ingezet. (1—0) Dat wordt de Delftsche kampioenen te erg, nu het succes aan den anderen kanl komt. Ze komen geweldig opzet ten en oefenen druk op het Hilver sum doel. Eenige vrije schoppen op korten afstand vliegen hoog over. Rust 1—0. In de 2e helft ontwikkelen de Delf- tbuaren een keurig spej, afgewisseld door kort en open samenspel. Hilver sum heeft dan niets pieer in te bren gen, behoudens een enkele tegenaan val. De 2e klassen scheppen zich reu- zenkansen. Van achter tot voor sluit het spel als een bus, maar voor doel wordt te lang gewacht, waardoor de achterhoede der Overgangen telkens kan ingrijpen. Fortuna is niet met de Delftenuren. Pracht doorbraken wor den op onverklaarbare wijze gekeerd Vrije schoppen, even buiten het straf schopgebied, missen eveneens. Tegen het laatst tracht Hilversum het spel te forceeren, maar dit is van korten duur. Verandering in den stand komt niet meer en zoo zien we het wederom ge beuren dat de beite spelende ploeg verliest. Neptune»—Gouda 6. Scheidsrechter Moerman fluit twee complete ploegen in t veld. Het spel kenmerkt zich door zenuwachtigheid waardoor geen mooi spel wordt ge geven. Neptunus heeft meer baat bij een gelijk spel en legt zich van den aanvang af toe op verdedigen om bij tusschenpoqzep ,een uitval te onderne men. De voorhoede onzer stadgenooten werkt hopeloos en laat de meest op gelegde kansen passeeren. Speeigeniet dermate de sympathie van Neptunus, dat hij een speciale bewaking ont vangt. Hij ziet daarom slechts kans voor rust maar één hard 0ttot in te zenden. Boere verwerkt een .paar vin nige schoten op keurige wijze. Rust 0—0. In de tweede helft domineeren onze stadgenooten mede door het telt dat Neptunus zich nog meer op verdedi gen toelegt. De beide vleugelspeler» knoeien erbarmeli|i, waaraan eek het binnentrlo laboreert. Een hard schot van Walthie verdient beter lot dan een niets opleverende corner. Telkens zat d» goedspeiende middenlinie onzer stadgenooten den aanval aan het werk, maar het hechte baclutel en de doel man van Neptunus blijven meester van het terrein. De linksbinnen van Gouda mist nog de kans van den dag en dezen strijd blijft onbeslist. Neptunus eindigt hierdoor als kam pioen van de 3e klasse, groep 1. Neptunus en Furmeruteijn promo- veeren door dezen uitslag naar de 2e klasse, terwijl promotie van Gouda al leen mogelijk wordt indion de voor stellen, vervat in het rapport betref fende een nieuwe competitie-indueliug worden aangenomen. Stolwjftk. Vriendschappelijk. Vitesse 1—Sportclub Combinatie Schoonhoven 81 ATHLET1RK. Af Propaganda Athletiekwedstrij^fcn. Gistermjddag voor den aanvflng van den wedstrijd Hilversum—D.H.C. hield do Athletiek-commissie van -Olympta een Zweedsche estafetteloop over 400 Meter. De uitstag van deze wedloop i» ai» volgt: le Olympia iu 2 min. 24 sec., 2e Pro Patria in 2 min. 25 sec., 8e Com binatie (01.) in 2 min. 821/10 sec., 4e Excelsior in 2 min. 33 2-5 sec.; 5e Pro Patria II in 2 min. 361/10 sec. Hieraan waren geen prijzen verbonden omdat de wedstrijden uitsluitend als propaganda bedoeld waren. De Olympia-ploeg bestond uit: H. Wilier, H. van Eijk, A. van Hulzen en W. Jaspers. De ploeg van Pro Patria (Zoeter- meer-Zegwaart) uit: W. Ceelen, J. v. Duijvenbode, M. van Beurden en D. van Wensveen. Int. Studentenwedstrijden te Parijs Op de internationale studenten-athle- tiek-wed8trijden te Parijs won Van Rappard van H B.S. in 16 seconden do finale voor de 110 M. hindernis. In de 800 M. hardloopen was Paulen van Haarlem no. 2. In de relais-race was Holland eer ste. terwijl in de 400 M. Paulen zich no. 1 plaatste. De Hollandsche studenten hebben in deze wedstrijden uitstekend geloopen en lieten een gunstigen indruk achter. BOKSEN. De Boksmatch CarpentierNillee. Carpentier wint door K.O. de 8e ronde. Op de Buffalobaan heeft de boks wedstrijd Carpentier—Nillis plaats ge had. Carpentier won door K.O. in de achtste ronde. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De Bijzondere Neutrale School. Geachte Redactie. Het Bestuur der Byz. Neutr. Schoolver- een. heeft onze uitnoodlging om in het openbaar aan te toonen, in welk opzicht onze afdeeling zich aan misleiding had schuldig gemaakt, van de hand gewezen. Dat is, iedereen zal zulks beamen, veiliger voor dat bestuur. Of het echter ook fat- soeniyker is om van achter de gesloten deuren van de ledenvergadering een ander te bekladden, dat laten we liever aan de beoordeeüng van Uw lezers over, evenals de vraag, of dit nu juist het beschaafde milieu moet zyn, waarin de Goudsche ouders hun kinderen zulten moeten plaatsen. Een klein beetje wil het bestuur der sclioolver- eeniging toch wel debattoeren, maar. tegen een afwezige spreker; op de open bare vergadering schitterde het door af wezigheid. En om nu te kunnen debattee- ren, neemt het een krantenverslag. We sul len daar niet op ingaan, daar het niet op onzen weg ligt om een debat aan te gaan, gebaseerd op een foutief veralag. AJ» wy debatteeren, doen wy dat tegen de spreker zelf ,doch niet achter zyn rug, ale hy ver genoeg weg ia. Alleen willen wy nog wel meedeelen aan het bestuur, dat de heer Lamera de circulüre voor zich had en daar uit telkens de betreffende tirade voorlas en besprak. Bovendien, het getal 25 leerlingen per klas is toch heusch niet door on» ver zonnen, doch herhaaldeiyk en door den heer Aberson en door den heer Slop tegen ver schillende ouders genoemd. Trouwens, het bestuur der vereeniging heeft by het schry ven van het ingezonden stukje geen geluk kig oogenblik gehad. Er zouden geen leldingsscholen bestaan. Och, bestuur, doe eens erven de moeite om de Goudsche ver ordening op het L. O. in te zien en U snit kunnen lezen, dat de scholen A, B en C zullen opleiden voor H. B. S. en Gymna sium. Trouwens herinnert zich de heer Slop nog do vergadering van den Wethouder ven onderwijs mot de afgevaardigden der vak- organisaties, waar ook de heer Slop aan wezig was, en won*' werd meegedeeld, dat al» de opteWUngeecbolen er kwamen een Neutrale school niet zou verrijzen. De heer Slop herinnert eleh eeker nn» wel wW dnt geiepl heeft De wet kent ie niet M|t^het bestuur. De wet noemt ze «i«*. bedoelt U. Bovendien is deze verordening to Gouda door den toenmaligen wethouder zteld in overleg met het Rijksschool toeaiebt en met goedkeuring van God. Staten van Zuid-Holland. Die opleidingsscholen zjjn er en moeten er, zoolang de gemeente oplei- dingsonderwy» geeft in genoemzaam aantal zijn, om plaats te bieden aan alle leerlin gen, waarvoor de oudera dit verlangen. Wat het Fransch op „Uw" school aangaat? U mag dat Fransch niet onder «le gewone schooluren, doch sleehts als aparte curiu» geven. Doch zoo'n cursus mag het Gemeen tebestuur ook doen geven. Of dit echter wenscheiyk is? Lees daarvoor het vernie tigende «tuk: „Geen Fransche curauoaan" van den heer C. L. «ie Liefde, leeraar in het Fransch aan de 2e H. B. S. met 6-Jn- rigs cursus te Haarlem, waarover we dezer dogen nog het een en onder hopen mee te deelen Waar bemoeit de Bond zich mee? vraagt het bestuur. Het staat immer» „verbaasd" «lat wy meenden dat het op onsen weg lag, de menschen voor te lichten. Welnu be stuur, wy treden op volgen» punt H. van on» programma, dat zegt dat de Bond atrydt voor een krachtige ontwikkeling van het openbaar neutraal onderwijs. Wy onderwijzer» lichten niet zoo de hadü met hot door ons aanvaard* programma als de heer Slop het doet met het zijne, waarvoor hU ai» voorzitter der afd. Gouda van het Ned. O rul. Gen. heette te ztrijden. Tea slotte zegt het bestuur dat het niet op onze uitnoodiging tot een debat kan in gaan omdat openbare vermakelijkheden niet 'als doel in de statuten der sohoolvvr- een. «yn genoemd. Geacht bestuur, laten we U de verzekering geven dat IJ geen ver makelijkheid zou hebben bygewoond, doch dat het voor U een drama was geworden zooals U er nook een hobt beleefd. Hoewel niet voorkomende ln het ingecon- den stuk van het bestuur, doch in hot var slag der ledenvergadering, een veralag, «14t biykens de geJykluidendheid met dat in an dere plaatseiyke bladen van het beatUUf zelf afkomstig is, moeten wy nog een zaak recht zetten. In dit verslag etaat: tn 1917 werd de V. L. O. school opgeriéht Die. school, inmiddels geworden tot een Cen trale Kopachool, stichting van daq Bond van N. O. en door het W«r- ken van dien Bond aan haar be stemming onttrokken, was bedoabi to zyn een 7e leerjaar voor de v«xlksechopl. Afgezien nog van hot feit, dat het beatdur niet op de hoogt* is wanneer die school Is opgericht, wordt hier de insinuatie geuit, dat de Bond eerst op de stichting van die schooi heeft aangedrongen en haar nu ont halsd. Welnu het is een absolute onwaar heid, «lat wy dezen vorm ven 7e leerjaar hebben gepropageerd en in adressen oan den Raad hebben gevraagd. Vanaf onae eerste pogingen in 1912 tot aan de stich ting van «leze school hebben wy voor het 7e leerjaar vervolgklassen aan elke school gevraagd. Po» toen in 1920 door de tden aangenomen wet op het L. O. een Wette- lyke vorm aan deze soort scholen we» ge geven, pas toon hebben wy, zy het flog niet overtuigd van de wenscheiykhoid van deze inrichtingen, ons verzet Izten varen. En nu, door niet-uitvoerlng van het ver plichte 7e leerjaar in het nieuwe gebouw dér Centrale Kopschool slechts 4 klassen zyn bevolkt en de overige lokalen in ge bruik zyn genomen door een lagere school, nu insinueert men dat deze school door on» aan haar bestemming i» onttrokken. Om deze onwaarheid voorgoed uit «ie wereld te helpen, wcnschen wy mee te deelen, «lat do afd. Gouda van den B. v. N. O. noch haar bestuur, noch een van «le bestuursleden, 't zy schriftelijk, 't zy mondeling een dergo ïyk plan heeft geoperd, en «ie Burgemees ter machtigde ons dan ook te verklaren «lat dit plun van hem alleen afkomstig i». Het bestuur der Afd. Gou«ia B. v. N. O. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christinia New-York 7 Mei 1921. 4 Mei. 7 Mei. Officieel. 12 uur. U.82% 11.80% 0.0069H 0.0069% 17.12K 16.89% 14.80 14.68% 46 07 Vé 4 Hl 0 0,0036 ü.00% 47.46 47.60 68.20 68.06 43.66 43.40 2.66% t.sr/w TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogst» stand 707.7 te Toulon. ï,AUg»te itand 749-6 'te Rtkrt. Verwachting. Aanvankelijk zwak ke veranderlijke, tater zwakke tot ma tige Noordwestelijke tot Noordooatedij ke «lud, mee.» zwuar lol liull b**woIM lot., opklarend, »eini|( ol «een regen, lel. koeler. ADYBBTBNT1EN. D. Heer en Mevrouw SCHILTJOHKBR betuigen hiermede hun hnrtelgken dnnk voor do vele hl||ken ven belengetelllng bU de geboorte ven hun dochter ondervonden. Bezoeken worden gaarne afgewacht Woenedng 9 Mei *K uur. '37t NIBIIWP. MIW1BLF.N venef !«•-- let een de nllerhrU. «erken. I,. verkoop ven gebruikte Bk-leien. Reparatie en» RIJWIELEN, MOTOREN en AUTOMOWELEN MOTOR-OLIE eet BENZINE. - OVERMAN CUSHION BANDEN, epeeieal Eeedmedel e» eerder «He mogelkk. "XI 1-pereeeae Ante. «erk UW J. C KOOT. l»o

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2