len. L)e liquidatie van de goederen der Duit- ache kolonisten wil hy, zonder het oordeel van het Haagsche Hef af te wachten, in een jaar geregeld zien in Pookchen geeat, terwijl hy de ontneming van het Duitachc karakter aan de vroegere Duitsche gebie den van Posen en Pome rellen nadrukkelijk in zijn program heeft opgenomen. Het blad legt dan verband tusschen de gewijzigde houding ten opzichte van Duitschland en de aanwezigheid in Polen van den Franschen generaal Le Rond en maarschalk Foch, en vraagt zich vervol gens af, of het doel van die bezoeken is een aansluiting van Polen te bewerken bij de Kleine Entente en in de eerste plaats van een overeenkomst tusschen Polen en TBjecho-Slowakye, dan wel het «luiten van militaire overeenkomsten voor bepaalde ge vallen en een ingrjjpen van Polen ter ver sterking van den druk op Duitschland. Een aldus overstag gaan van de Poolsche politiek acht de „Frankf. Z." ten slotte al leen dan verklaarbaar, indien men te War schau Moskou zoo verzwakt gelooft, dat men meent den rug vrij te hebben. An ders toch ware een politiek van Polen, om zich als barrière tusschen Rusland en Duitschland te stellen en beide buren te gelijkertijd op de voeten te trappen, toch wel wat al te gevaarlijk voor het nieuwe Polen. Het verloop van de staking in België wordt het geheele land door'met spanning gevolgd. Vandaag wordt in d© Kamer ge stemd over een socialistische motie, waar bij aan de regeering wordt voorgesteld het loonsysteem te herfien op een minimum basiB van 12 frank, welke motie echter door den tegenstand van de meeste Katholieken en al de liberalen weinig kans heeft te wor den aangenomen. 1 In de rangeerstation^ te Antwerpen en Borgerhout staakt mi reeds het geheele personeel, alle goederenvervoer is daar stopgezet Ook de machinisten en stokers van het rangeerstation te Meirelbeke bjj Gent besloten zich by de beweging aan te «luiten. Het reizigers- An goederenverkeer op de iyn Brussel-Osteade en het spoor wegnet in Oost-Vlaanddren zou daardoor bedreigd zyn. Té Nameni staken de arbei ders' van de telegraaf- eri telefoondiensten. Het aantal stakers bedralgt circa driedui zend. De algemeene directie van telefonie en telegrafie Hot schriftelijk aan ieder der stakers weten, dat zy op strafe van ontslag Woensdagochtend het werk moeten, her nemen. VERSPREIDE BERICHTEN. D U1T8CHL AN U. Hindenburg en prins Eitel Friedrich bij de by de onthullu g van een gedenksteen te Döberitz. Zondag is op het exercitieterrein te Dö beritz een plechtigheid gehouden ter gele genheid van de onthulling van een gedenk steen, die de loden van het gewezen ikle garde-regiment te voet ter eere van de in «en oorlog gevallenen van dit regiment hebben opgericht. Onder de aanwezigen waren ook veldmaarschalk von Hindenburg en prins Eitel Friedrioh, die beiden tot het regiment behoort hebben. BELU1E, Gistermorgen omstreeks elf uur is te Brugge een ernstig ongeluk gebeurd, waar van tal" van personen het slachtoffer zyn geworden. Verscheidene hunner verkeeren in levensgevaan Zekere heer P., een koopman yit den omtrek van Brugge, was met zyn veertien jarig zoontje per auto naar Brugge geko men om de processie van het Heilig Bloed by te wonen. Hy reed te Brugge, uit de rue Forzé aux Loups komend, de rue Nord du Sablon op, waar het verkeer door een dichte menigte evenwel was gestremd. Hy stapte uit den auto om te informeeron, welke andere richting hy met zyn wagon kon inslaan, doch had daarty de onvoor zichtigheid, zyn motor niet stil te zetten. Gedurende zyn afwezigheid trapte zyn zoontje, zonder dit te weten, op het de- brayage-pedaal. Op hetzelfde oogenbllk vloog de auto met volle snelheid vooruit en stortte zich op de dichte menigte. Vreese- lyk© kreten stegen uit het volk op. Het bleelp dat een twintigtal personen tegen den grond was geworpen en gekwetst. Een jt ruiter werd met zyn paard eveneens tegen den grond geslingerd. Ten slotte liep de auto tegen den gevel van een huis en kwam zoo tot stilstand. Van onder den wagen haalde men een dame te voorschyn, die vreeaelyk .was gewond. Onder de andere slachtoffer bevinden zich vyf eveneens in levensgevaar. Zy zyn da- delyk naar het ziekenhuis gebracht. Een is reeds overleden. ITALIË. Het bezoek van den Koning en de - Koningin van Engeland. Koning Goorge en koningin Mary zyn gisteren te Rome aangekomen. Van Spez- zia werd de koninkiyke trein naar Rome begeleid door een vloot van luchtschepen en vliegtuigen. Aan het station te Rome werd het Engelsche koninkiyke paar ont vangen door Vistor Emanuel, koningin Helena, den kroonprins en den hertog van Ao*ta, met wie zy in staatsiekoetsen naar het Quirinaal reden. Langs den weg wer den voortdurend ovaties gébracht door een groote menigte en uit verscheiden ge bouwen werden bloemen geWorpen. On derweg werd stilgehouden om senator Cremonesi, den koninlciyken commissaris der stad, gelegenheid te geven H.H. M.M. te verwelkomen en het eere-burgerschap der stad aan te bieden. By aankomst op hat Quirinaal werden de koninkiyke gasten door een aanzieniyk gezelschap op indrukwekkend© wyze ont vangen. Het gejuich der menigte voor het paleis hield aan lang nadat het vorstelyk gezelschap naar binnen was gegaan en bedaarde eerst nadat koning George en koningin Mary op het balkon der troonzaal waren verschenen. AMERIKA. Het drooggelegde Amerika. Het Ministerie Van Financiën der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, heeft de volgende kennisgeving aan scheepvaart maatschappijen gepubliceerd: In een uitspraak, gedaan op 17 April j.l. met betrekking tot de drankwet (nationaal prohibion act) heeft het hooggerechtshof uitgemaakt, dat het onwettig is voor elk schip, hetzy buiten dan wel binnenlandsch om naar de Vereenigde Staten of binnen haar territoriale wateren alcoholhoudende dranken voor consumptie-doeleinden te brengen. Het Ministerie heeft thans voor schriften in voorbereiding, die aan deze be slissing uitvoering zullen geven. Deze zul len tydig worden gepubliceerd en met in gang van 10 Juni a.s. in- werking treden. Alle schepen zoowel binnen- als buitenland- sche, zullen van af dien datum aan deze voorschriften zonder ftadere aankondiging onderworpen zyn. BINNENLAND. De Gezondheidscommissies. Onder groote belangstelling had Za terdag in de groote zaal van Pjjkhri {Studio in den Haag plaats het con gres van de gezondheidscommissies in Nederland, ter bespreking van de houdbaarheid van de tegenwoordige positie van de gezondheidscommissies. De voorzitter der Haagsche Gezond heidscommissie, mr. A. 'lak, advocaat- generaal bij den Hoogen Kaad, open de het fcongres met een rede waarin hij wees op de bedoeling van Minis ter Aalberse om de gezondheidscom missies een gedeelte hunner macht te ontnemen door het besluit, dat zij voortaan op woningbouwplannen, die voor subsidie in oanmerking komen, niet meer behoeven te worden ge hoord en vervolgens wordt hen in het Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorioopig Verslag op het ontwerp tot Instelling van Gezondheidsdiensten de stempel opgedrukt van te zijn saam- gesteld uit belanghebbende, verstan dige personen, die echter niet in staat* zijn een taak van beteekend gewicht te vervullen. Mededeeling werd gedaan van een concept-adres, op voorstel van de ge zondheidscommissie te Amersfoort te zenden aan den minister van Arbeid, waarin in een 8-tal stellingen wordj uiteengezet, dat de gezondheidscom missies, zoo noodig in gewijzigden vorm, moeten worden behouden als oen schakel tusschen bevolking en re geering inzake openbare gezondheid; zij zijn een repressieve en stuwende kracht, die plaatselijk als ^podanig niet te vervangen; de Gezondheidswet en de Gemeentewet dienen te worden be houden en het wetsontwerp tot instel ling van gezondheidsdiensten te wor den ingetrokkeu. Mr. Joh. Belinfante, lid van de .Haagsche gezondheidscommissie, bracht 'hulde aan den voorzitter van dit con gres, die het initiatief tot bijeenroe ping nam, en die het daardoor moge lijk maakte, dat menschen, die wel uitnemend van deze zaken op de hoogs te zijn, hun oordeel over al dan niet voortzetten van den arbeid kunnen uitspreken. De Haagsche commissie zou bet zeer betreuren, indien tot ophef fing werd besloten, daar zij haar taak lang niet( als geëindigd beschouwt. /Dat laatste toonde spr. aan met een uittreksel uit de jaarverslagen van de Haagsche commissie over de jaren 1903—1922, waaruit blijkt, dat zij op een breed terrein met baar onderzoe kingen en adviezen is werkzaam ge weest en, groote resultaten bereikte. Resumeerende, concludeerde spr., dat woninoverbetering^ onbewoonbaarvfr- klaring, voorziening in den woning nood de resultaten waren; verder ad viezen betreffende hygiëne op scholen in kazernes, maatregelen met betrek king tot eetwaren; adviezen voor het uitbreidingsplan, enz. enz. Nu bepleit men die opheffing om bezuinigings motieven, maar de gezondheidsdiensten zijn veel duurder, en de presentiegel den e d. worden toch door de ge meenten betaald, terwijl het rijk in totaal slechts f50.000 betaalt voor de secretarissen. Nu zijn er wel commis sies voor bouw- en woningtoezicht, maar er moet een onpartijdige, dig samengestelde commissie zijn, niet- wettelijk, die een schakel vormt tus schen bevolking en regeering, en die een stuwende, initiatief-nemende kracht moet uitoefenen. De gemeentelijke ge zondheidsdiensten zijn prachtig, maar daarboven moeten voor nieuwe denk beelden, voor het c^nsureeren en re- viseeren de particuliere commissies blijven Een groot aantal aanwezigen voer den daarop het woord. Prof. Sleeswijk betoogde, volkomen onbevooroordeeld de zaak te kunnen bespreken, daar hij geen lid van een gezondheidscommissie is. Hij besprak de financieele zijde van de zaak. Het bezuinigingsargument is het wapen om uit de wéreld te helpen, wat men er graag uit wil hebben. Zijn de com missies nu zoo duur? De gezondheids diensten kosten in elk geval zooveel, dat hun invoering voorioopig onmoge lijk is. Spr. heeft berekend, hoeveel de ge zondheidscommissie aan de gemeente per hoofd der bevolking kosten, en concludeerde, dat de goedkoopste com missie 1 cent en de duurste 6% cent pei hoofd kost, gemiddeld 3% cent De uitgaven bedragen voor alle com missies f106.000 en langs dien weg komt men dus tot 2% cent per in woner. In Den Haag waren de kosten in 1921, 1922 en 1928 reap. 1.3 cent, 1.7 cent, 1.8 centl De .minister is van oordeel, dat de |ezondheidscommissie8 geen batig sal do opleveren. Hoe rekent de minister dat uit? Het systeem der volksgezond heid werkt prachtig; kan er nu zoo maar een orgaan worden geamputeerd? Dat is toch te dwaas. Spr. vergeleek de rol der commissies met de taak der politie in de maatschappij; zij zijn een veiligheidsmaatregel, die maar niet plotseling kan worden gemist. De heer Winterwep (Gouda) be toogde dat da.„ Goudsche commissie voor den woningbouw niet kan wor den gemist, vooral in verband met de slechte rioleering. Ook voor betere drinkwatervoorziening arbeidde zij met succes. Er komen zeer veel klachten bij de commissie, die na onderzoek en met medewerking van het gemeente bestuur veel verbeteringen tot stand brengt. De heer Van Veen (Amersfoort) oordeelde dat een resultaat moest wor den verkregen, en dat niet alleen een congres moest worden gehouden, dat eventueel met een aan den minister te zenden motie zou eindigen, maar dat ook een resultaat diende te wor- den bereikt, zooals dat werd gefor muleerd in den reeds eerder genoem den brief met stellingen van de com missie te Amersfoort, die als adres aan den minister zouden kunnen wor den gezonden. Dat adres concludeert tol intrekking van het ontwerp op de Gezondheidsdiensten en tot behoud van de tegenwoordige regeling: In trekking vanjiet eerste ontwerp zou reeds tot gevolg hebben, dat de ge- y.ondheidscommissies zouden moeten worden gehandhaafd, daar anders de Gezondheidswet zou moeten worden gewijzigd. Andere commissies hebben datzelfde reeds betoogd. Indien de minister het werk van de Gezond heidscommissies te weinig oordeelt, zou hij daaraan meer werk op dit ter rein kunnen jtöevoegen. Voorts verde digde spreker de verdeeling in sub commissies. Spr. wenschte te doen besluiten een adres aan den minister te zenden, en het ontwerp van Amersfoort aan de Haagsche Gezondheidscommissie of aan een commissie uit de vergadering te geven als leidraad. De voorzitter concludeerde, dat una niem het voortbestaan der commissies is bepleit. Spr. stelde de volgende motie voor, die met algemeene stem men werd aangenomen: De afgevaardigden der gezondheids commissies van Nederland te 's-Gra- venhage, in vergadering bijeen, zijn van oordeel, dat de gezondheidscom missies niet behooren te worden op geheven, en besluiten den voorzitter der commissie te 's-Gravenhage op te dragen dit oordeel ter kennis te bren gen van Z.Exc. den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid. Holdert-Broekhuys. Zaterdag publiceerde de heer Hol- dert, de eigenaar van de Telegraaf, een communiqué waarin hij uiteenzet-, te dat de heer Broekhuys bij hem geen pogingen heeft aangewend om de Telegraaf te koopen, geen onder- onderhandelingen hebben plaats ge had. Thans schrijft de heer J. C. Schrö- der het volgende Deze verklaring van den heer Hoi- dert is geheel bezijden de waarheid. In opdracht van den heer Holdert heb ik mij, omstreeks 20 Januari, naar Zwitserland 1 begeven, waar de heer Broekhuys vertoefde ten einde dezen le bewegen „De Telegraaf" en „De Courant" van den heer Holdert te koopen. Den 25sten Januari had te Parijs in mijn tegenwoordigheid tus schen beide heeren een bespreking plaats, die tot geen resultaat leidde. Zoo is de gang van'zaken geweest en niet anders. Intusschen handhaaft de directie van „De Telegraaf" en „De Courant" haar verklaring. De débacle van de Chr. Amsterdammer. In zake hot faillissement van „De Amsterdammer" liggen de lijsten der door den curator mr. J. van Wouden berg Hamstra voorioopig erkende en betwiste schuldvorderingen ter inzage te-* Griffie der Arrondissementsrecht bank. Volgens die lijsten bedraagt het to taal der hypothecaire of preferente schuldeischers f 32,906.03, het totaal der concurreerende schuldeischers f 586.100,92. Onder deze laatsten treft men aan de Nea. Spoorwegen voor het vervoer dei couranten voor f8510.37, de firma C. G. A. Corvey te Amsterdam voor geleverd papier met een bedrag vhn f 109,219.42, verder A. W. Frentzen te Leiden voor f88,778.65; P. Mayer te Broek in Waterland met f 18.962.50; f 10 8936 ^eer' Rii8Senbur8 *et Het besoek ran den koning ran Noorwegen. 5 Juni ziet de Koningin het officieel bezoek tegemoet van den Koning van Noorwegen. -Hij is voornemens de reis per oorlogsschip te doen en zal dien dag te Amsterdam aankomen. 7 Juni vertrekt hij. D© Land- en Tuinbouwongevallenwet. Bij kon. besluit zijn als bedrijfsver- eeniging in den zin der Land- en Tuinbouwongevallenwet erkend de vol gende vereenigingen: de Centr. Land bouw Onderlinge te Amsterdam; de Boeren- en Tuinders Onderlinge te 's-Gravenhage; de Tuinbouw Onder linge te Amsterdam; de Federatie van Onderlinge Landbouw-Ongevallenverze- Kering in de provincie Groningen,* te Groningen; de Onderlinge Bedrijfsver- eeniging Land- en Tuinbouwbelang te 's-Gravenhage; de Bedrijfsvereeniging de Waarborg, te Leeuwarden; de Nat. Boeren Onderlinge, te 's-Gravenhage; de Centr. Bond voor Ongevallenverze kering in het Land- en Tuinbouwbe drijf in Nederland „Het Platteland", te 's-Gravenhage. Prof. Lorentz. Een B. T. A.-telegram uit Genève meldt, dat prof. H. A. Lorentz heeft medegedeeld, dat hij de benoeming tot lid van de Volkenbond-commissie tot lntellectueele Samenwerking, als op volger van Einstein, aanvaardt. Verkeer Nederland—Zwitserland. Tusschen de betrokken spoorweg maatschappijen hier te lande en in het buitenland zijn onderhandelingen han gende om voor den komenden zomer het verkeer Nederland—Zwitserland v. v. gedurende de bezetting van het Roergebied zoo goed mogelijk over an dere routes te bewerkstelligen. Onder meer bestaat het voornemen m aansluiting aan bestaande nachttrei nen tusschen Frankfort a.M. eenerzijds en Bazel en Munchen anderzijds een nieuwen trein van Frankfort naar Ne derland en terug in te leggen over Hamm-Mun8ter-Rheine-Bentheim Verder worden onderhandelingen ge voerd over verbetering van 't verkeer Nederlandf-Zwitserland over Brussel- Luxemburg en MaastrichtJemelle Luxemburg door versnelling der be staande verbindingen en zoo mogelijk door het tot stand brengen van een nieuwe* directe verbinding over een dezer routes. Protest vergader inR tegen de Tabakswet. Gisteravond werd, vanwege het Lan delijk Comité van Actie, in het Geb. van K. en W. te Utrecht, een protest- yergadering gehouden tegen de Tabaks wet, onder voorzitterschap van den heei W. Goubitz, uit Amsterdam, die in zijn openingswoord er op wees, dat de Tabakswet van dien aard is, dat men, wfllens of onwillens, om zijn brood fe verdienen de verschillende bepalingen zal moeten overtreden. De wet is er op uit, noodzakelijkerwijze, de industrie te concentreeren op een zeker aantal groot-industrieelen de kleine industrieelen Worden met kracht er uitgewerkt, na er eerst zachtjes in gelokt te zijn. Een oordeel te vellen over de ver schillende overtredingen dezer wet is, volgens spreker, voor een rechter als mensch iets vreeselijks, bijna onmoge lijk, uit technisch oögpunt bezien, be slist noodzakelijk. En een klpine noodzakelijke overtreding is oorzaak van een ernstige gevangenisstraf. Spreker zet daarna met eenige voor beelden, aan de praktijk ontleend, uit een de cynische gevolgen van deze wet. Hierna trad als spreker op de heer B. C. van Straeien („Vox Ciamans"), die over deze aangelegenheid reeds meermalen heeft geschreven in Maasbode". Als vakmenschen in den strijd tegen de gehate en gevloekte Tabakswet, zeide spreker, zijn wij, hoewel vogels van diverse pluimage, het natuurlijk gloeiend eens. Spreker ga! een overzicht van het geen hij reeds in de actie tegen deze wet gedaan heeft en deelt daarbij de correspondentie mede, welke hij daar over met vooraanstaande Kamerleden gevoerd heeft; alsmede van de daar op ontvangen antwoorden van baron Van Wijnbergen en mr. D. A. P. N. Kcolen. Vervolgens sprak de heer D. de Vries, uit Amsterdam. Na te hebben herinnerd aan de hul de, welke 30 jaar geleden door hem gebracht werd aan den grooten Schaepman, bracht spr. hulde aan de mannen der R.K. kiesvereeniging te Utrecht, die eenigen tijd geleden, zoo juist in den geest van dr. Schaepman bet initiatief namen den strijd aan te binden tegen de Tabakswet. Spreker verklaart zich hierna tegen die wet, in alle opzichten. Uitvoerig betoogt hij vervolgens de onbillijkheid der hooge tabaksbelas ting, een economische groote dwaas heid. Wat moeten wij toch wel denken, zeide spreker, van het verstand onzer autoriteiten, die in deze tijden regee- ren en de zaken bij de pooten in- plaats van bij den kop nemen. Was de tabak geen product van ons eigen land, dan zou spr. het toejui chen, wanneer daarop belasting werd geheven, maar nu moet hij krachtig protesteeren tegen deze wijze van be lastingheffing. E™ne dergelijke* wantoestand heerscht in Turkije, doch de Regeering zal ons wen, meent spr., niet heelemaal in lurksche richting willen drijven. Onze huidige Regeering is, meent sprek r, niet de voor dit oogenblik meest gewenschte. Mooie phrases kan men van haar hooren, maar zij gaat door met ons te worgen en een bo- demlooze put te diepen voor den klei nen middenstand. Waar de Regeering haar schatkist maar wil blijven vullen en ons daarvoor blijft tergen, daar moet n wij ons tegen haar verklaren, en zal zij ons bereid vinden den strijd tot het einde te voeren. Ten slotte vereenigde de vergade ring zich met de volgende motie: De Protestvergadering enz., consta- tec-rende, dat Yele ondernemers in het tabaks- en sigarenbedrijf reeds zijn gestraft met gevangenisstraf of hooge geldboeten, waardoor een groot aan- taltal hün ondergang tegemoet gaan; kennis genomen hebbende van het feit, dat een groot aantal ondernemers door middel van transactie, groote of kleine boeten' werden opgelegd, waar door de fouten van deze wet voor het publiek verborgen blijven, is het eens het de verklaringen van de deskundigen, die tijdens de behan deling van de wet hebben voorspeld, dat verschillende bepalingen^onuitvoer baar zijn, JF protesteert krachtig tegen een wet, die van eerlijke, werkzame menschen misdadigers maakt en meent alleen daarom (buiten de andere schadelijke gevolgen) de re geering dringend te verzoeken, de Ta bakswet te doen intrekken. GEMENGDE BERICHTEN. Auto-ongeluk. In den nacht van Zaterdag op Zon dag ontdekten surveilieerende agenten van politie, dat een auto aan den fiooge-Rijndijk te Leiden, nabij de Wil helm inabrug, vrijwel vernield aan den walkant lag, terwijl een paar boomeu aan den weg erg beschadigd waren. Ongeveer acht M. verder vonden ze een man liggen in half-bewusteloozen toestand. De Eerste Hulpdienst bij On gelukken voerde den man naar het Academisch-Ziekenhuis. Hij bleek een zijner beenen te hebben gebroken. De man verklaarde te zijn Monchen, .ren tenier te 's-Gravenhage. Volgens zijn verklaring had hij met eigen auto een vriend naar Bilthoven gebracht. Plot seling was op den terugweg het stuur onklaar geworden en sloeg het voer tuig van den eenen boom naar den anderen. Hij zelf trachtte zich te red den door eruit te springen met boven genoemd gevolg. Drie kinderen gestikt. Zaterdagavond te ongeveer half elf heeft in een woning aan de Molen straat te Helmond een kleine binnen brand gewoed, welke aan drie kinde ren het leven heeft gekost. In de woning van den spoorwegar beider Van .der Kruif, geraakte, toen van der K. naar zijn werk was, en zijn eehtgenoote boodschappen was doen, een gaskooktoestel in brand. Dit toe stel stond in de keuken op een kist met brandstoffen. Deze kist begon vlam te vatten en verspreidde veel rook. Tengevolge hiervan zijn de drie kinderen van Van der Kuif, waarvan een in de keuken en twee in de aan grenzende kamer lagen te slapen, ge stikt. Voorbijgangers merkten, dat er rook uit het huis kwam en slbegende ruiten in. Van der K., die juist thuis kwam, snelde naar binnen en haalde een der kinderen naar buiten; de bei de anderen werden door de voorbij gangers uit het huis gehaald. Hoewel de onmiddellijk ontboden ge neesheer nog geruimen tijd trachtte met een zuurstofapparaat de levens geesten der kinderen, die van ander half tot drie-en-een-half jaar oud zijn, op te wekken, is hij daar niet in ge slaagd. TOONEEL. Een nieuw tooneel gezelschap te Rotterdam. Den len Mei is in het gebouw van den Rotterdamschen Kring te Rotter dam de Tooneelvereeniging „De Rot terdammers" opgericht. Haar bedoeling is het vormen van oen vast te Rotterdam verblijvend, en dus niet reizend, tooneelgezelschap, dat in deze stad eiken avond en ook in middagvoorstellingen zal optreden. De taak van dit gezelschap zal zijn, door ernstig voorbereide opvoeringen van de belangwekkendste stukken der wereldliteratuur, zoowel uit het ver leden als uit den allerjongsten tijd, de beschavende roeping van het too- ueel als gemeenschapskunst te dienen, tot een tegenwicht tevens tegen de meer en meer overwegende grove amusementskunst. De vereeniging zal bestaan uit le den uit alle kringen der burgerij om door dit nauwer verband van de be volking met het tooneel en de hieraan verwante kunsten, den beschavenden invloed hiervan te bevorderen. Het bestuur van de Tooneelvereeni ging „De Rotterdammers" bestaat uit de heeren dr. Bf. van Blankenstein, M J. Brusse, Jaap Gidding, mr. Wil helm Loeb, W. van Meeteren, mr. A. Reiffer Jr., dr. ffi H. de Raaf, Henri Zogwijn, Ed. Schürmann (voorzitter), en Alb. van Waasdijk (secretaris-pen ningmeester). Tot artistiek leider van het te vor men tooneelgezelschap is de heer Chrispijn Sr., thans regisseur van Hot Rotterdamsch Tooneel, verkozen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagea 6. V. B. 6 Mei 1929. le klasse A. Zwammerdam I—Alphia I STADSNIEUWS. Vrijstelling van den Dienstplicht. De Burgemeester van Gouda brengt het vólgende ter kennis van belanghebbenden: De Dienstplichtwet vermeldt zes redenen van vrystelling, te weten: a. broederdienst, b. kostwinnerschap, c. persoonlijke onmisbaarheid, d. het bekleeden van een geesteiyk of een godsdienstig menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt, e. verdrag, f. aanwezigheid van een byzonder ge val. Byzonderheden omtrent elk dezer vrij stellingen zyn te lezen in de openbare ken nisgeving die terzyde van heit raadhuis is aangeplakt, terwyl inlichtingen lederen werkdag ter secretarie zyn te bekomen. Voor zooveel broederdienst en geestelij ken betreft, moet de vry stelling worden aangevraagd tusschen 16 en 81 Mei. Voor zooveel kostwinnerschap of persoon lyke onmisbaarheid betreft in October. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 Mei of na 16 October, dan moet de aan vraag geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Voor het opmaken van stukken betref fende vrijstelling wegens broederdienst wordt ter secretarie dezer gemeente zitting gehouden van 16 tot 80 Mei a.s., lederen werkdag tusschen 9 en 12 uur. By het aanvragen van vrystelling we gens broederdienst moeten door de zorg van den belanghebbende tegenwoordig zijn twee getuigen, die meerderjarige personen moe ten zyn van wie kan worden aangenomen, dat zy met het gezin waartoe de ingeschre vene behoort, voldoend© bekend zijn. De Feestavond van „Ons Genoegen". iZooals reeds met een enkel woord is ge meld, zal de nieuwe beheerder der Socië teit „Ons Genoegen", de heer Frits Klein- bloesem, Woensdag 16 dezer zyn entree in de Sociëteit, op feesteiyke wyze doen plaats hebben, door den leden een soirée aan te bieden. Het programma dat voor dezen feest avond wordt opgemaakt, zal iets bijzonders zyn. Het eprste gedeelte vsn het program ma zal worden uitgevoerd in den Nieuwen Schouwburg en zal bevatten verschillende nummers op kunstgebied, tooneel, zang en muziek, voor de uitvoering waarvan de meest bekende Hollandsche artisten zyi) aangezocht. Binnen enkele dagen zal daar omtrent nader mededeeling worden gedaan. Het tweede deel van den avond zal in niet mindere mate een attractie zyn; dan is er soirée dansante in de zaal Kunstmin, waarby een Yaz-Band en variété-artisten hun medewerking zullen verleenen. De avond van 16 Mei belooft dus een grootsch feest in „Ons Genoegen"! Arbeidsvergunningen met het oog op den Hemelvaartsdag. Men meldt ons, dat mét het oog op den Hemelvaartsdag Donderdag a.s. de Arbeids wet verschillende afwykingen toelaat. Wanneer op Donderdag 10 Mei niet ge- arbeid wordt in banketbakkeryen .slage ryen, bloemenwinkels en in winkels, welke tevens werkplaatsen zyn, mogen mannelyke werkkrachten en vrouwen, die geen huis houding te verzorgen hebben daags te voren tusschen 6 u. v.m. en 10 u. n.m. werken mits dé arbeidstijd dien dag niet langer - duurt dan elf uur. Hoofden of bestuurders van broodbakke- ryen en bakkersgezellen mogen op 9 Mei a.s. den arbeid aanvangen te 4 uur in den morgen. Indien een vergunning verleend is om te 5 uur te mogen beginnen, dan mag de arbeid te 3 uur worden aangevangen, en indien ingevolge art 87 eerste lid der Ar beidswet vergunning is verleend, dan mag twee uur vroeger, dus te 2 uur of te 1 uur in den nacht worden begonnen met het ge reedmaken van het deeg en het aanleggen van de ovens. aardewerkindusrie alhier zyn als volgt: a. met moet den 16-jarigen leeftyd hebben bereikt; b. een H.B.S. met 3-jarigen cursus, een school voor m.l.o. of een daarmede gelijk te stellen onderwysinrichting met vrucht hebben doorloopen tenminste 1 jaar practisch hebben gewerkt in een klei- of aardewerkbedrijf. In bij zonde re gevallen kunnen ook zy, die niet aan de vereische sub b en c vol doen, zoomede buitenlanders tot de school worden toegelaten, indien uit een door hen af te leggen toelatingsexamen biykt, dat zy het ouderwijs met vrucht kunnen volgen. De kapitein van „De Gomlsche Boot". Een voor vele Gouwennnrs bekemte per soonlijkheid ,/ie knpitein van de Goudaehe boot", de heel' H. Woltman, gaat met 1 Juni e.k. den dienst bij de reederij verlaten. Voor cirea 48 jaren kwam hij als kapi tein b|j den sleepdienst onder directie van den heer O. G. van der Garden in lunette, ging daarna over bij de reederij „de IJsel eveneens onder dmelfde directie en ver richtte gedurende meer dan 40 jaren met de meeste nauWguiethcld zijn dienst als kapitein van de verschillende etoombooten „IJsel V. De directie der reederij, blijkbaar over tuigd dat de man die met zooveel toewij ding en voorbeeldigen ijver, gedurende een reelts van jaren de belangen der reederij steeds behartigde, een rustigen levensavond toekomt, heeft aan kapitein Woltman, die ondanks zijn 72-jarigen leeftijd nog voor zijn task volkomen berekend is, een pen sioen toegezegd. Een rustigen ouden dag zij den kapitein van harte toegewenseht Een jubileum. Zondag S Juni aal het 20 jaar geladen zijn, dat de postdnivenvereeniging „De Zwaluw" werd opgericht De voorzitter, de heer W. Jansen heeft gedurende die twin tig jaar de vereeniging in al haar voor- en tegenspoed geleid en het moet voor hem wel een voldoening aijn, dat het „De Zwa luw" thans zoo goed gaat Er zal allee! voor de leden van de juhileerende vereeni ging een feestvludht worden gehouden van uit Stendal. D, Rijksschool voor kiel- en aardewerk- industrie. De voorwaarden vsn toelating tot de eerste kalsse der Rijksschool voor klei- en Lezing over Egypte voor de Volks universiteit. Voor de Volksuniversiteit hield de heer J. Blom, 1 eeraar aan de Kweekschool te Rotterdam in de Sociëteit „de Reünie" een lezing over Egypte en het graf van Toet- Ank-Amen. Het onderwerp van de lezing, zoo zeide de heer Blom, ir d© tyd van Toet-Ank- Amen, daar de persoon zelf zoo bitter wei nig beteekend heeft. Aan de sensatie over de gelfèele wereld is te danken dat er zoo veel over hem gesproken wordt, maar de tyd waarin hy leefde is van zeer groote be- teekenis. Toet-Ank-Amen kwam vóór hy 16 jaar was aan de regeering en stierf 2 8 jaar later: hy was de laatste eener dy nastie die ten ondergang dreigde, due wer- keiyk niet in staat een wareldryk te be- heerschen en te hervormen. De opgravingen sinds het najaar 1922 zyn eigenlyk ook overdreven. Spr. wil niet te kort doen aan de groote mannen van de wetenschap, maar de sensatie is tot in het malle overgegaan. Toet-Ank-Amen Is zelfs een mode geworden. Er zyn opgra vingen gedaan van heel wat meer bet eeke nis die de Egyptische historie toelichten. In 1822 is de groote ontdekking gedaan wel ke leidde tot de cmtcyfering van hyrogly- fen door de Fransche geleerde Champdllion, die ontdekking was de sleutel voor de mo derne kennis. Zonder Campillion's daad zou geen sprake van geweest zyn, vóór dien had men slechts het gefabel. De ontdek king kwam tot stand door de expedidtie van Napoleon, die door een staf van geleerden naar Egypte werd begeleid. De bekende steen van Rosette bevatte hyroglyfen en Grieksche vertaling. Spr. noemde het werk van dien Fransche geleerde een der grootste daden der 19e eeuw. De fabelach tige kennis van voorheen groeide tot een wetenschap, die nu aan alle universiteiten in Europa en Amerika wordt beoefend. De Egyptische geschiedenis is er een van honderden en duizenden jaren. Het is mo- geiyk op te klimmen tot 4200 vóór Chris tus, reeds tqen had men een kalender vast gesteld. Neemt men aan een-geschiedenis- tydperk van 6600 jaren dan valt midden daarin de tyd van Toet-Ank-Amen. Men heeft behoefte gevoeld eenige oude tydperken te onderscheiden. Altyd heeft men by mogeiyke beschrijvingen en in mu sea (ook te Leiden) aangegeven onder wel ke dynastie iets plaats had. Zoo spreekt men van het Oude Rqk 4000—8000 voor Christus. In den tyd van de Pyramidebou- wers heerscht» er al een hooge cultuur, ge zien die monumenten. Men heeft hyroglyfen ontcyferd di© wyzen op een ontwikkeld be schavingsleven. In den tyd van vrede voelde men er de personeele unie. Het Middenryk droeg ook een vrede lievend karakter (2000—1700 vóór Chris tus) 12 dynastiën. Thebe is toen hoofdstad geworden. In het Oude Ryk was Mem phis de hoofdstad. Thebe kwam op den oorgrond door den God Amon ;in het oude ryk was het de God Raa; elke stad had zyn God. Beide goden waren de verpersooniy- king van den Zonnegod. Het Middenryk verdween door een groote catastrophe, de inval van Aziatische Bedouïnen. Zy hebben Egypte bezet en veel vernield en ten slotte ook Pharao's aangesteld. Later weiden ze teruggejaagd, het nationale leven werd hersteld, doch die inval heeft niet nagela ten Egypte een ander karakter te geven, het werd een militairistischen, imperialis- tischen staat (1570 voor Chr.). In dat nieu ryk hoort thuis de 18e dynastie, waarin ook Toet-Ank-Amen leefde. Spr. toonde lantaarnplaatjes betrekking hebbend» op de inleidende geschiedenis. De strijdwagens weiden door de Bedouïnen geïmporteerd. Thutmose III was de grootste veroveraar; hy breidde het land uit tot 't drievoudige der oorspronkelijke grootte. Heel wat schatten werden verzameld door veroveringen, waar van Amon en zyn priesters profiteerden. Tevens leerden de Egyptenaren andere be schaving en andere kunst kennen. Na de groote veroveringen wede de verstarring had verandering in religieus© en be schaving sbe grippen tengevolge. Amen Hotep III was de groote bouwheer, bouwde paleizen van het door zyn voorgan gers veroverde goud. Steeds deed men aan godenvereering en doodenveraorging, waarvan de pyranuden, doodengalerijen en sphinxen geto*g<». Gekomen aan den tyd van Amen, zeide spr., dat Amen Hotep IV de schoonvader was van Toet-Ank-Amen. In 1887 zyn te El Amanm kleitabletten gevon- i f. .„„nio si a Aiwip Ha- Die revolytie op geestelyk en godsdienstig gebied was een belangrijk tyd perk. Men heeft uit dit tydperk ook kun nen nagaan realisme fin naturalisme in de kunst. Die kooing stierf OP 30-jarigen leeftyd na een regeering van 17 jaar. In 1868 vóór Chr. overleed hy en acht jaren later was de groote revolutie geheel ongedaan ge maakt. Men veimoedt dat Toet-Ank-Amen het slachtoffer der reactie is géwordén. In de dynastie 19 van de Rhamsessen is het vrijwel gedaan met de herinnering san de 18e dynastie. Men achtte hen niet waard hun nagedachtenis te eeren. Men noemde hun tydperk dat van jfcvarte Zonde van den misdadiger op den troon. In dat opsicht was de tyd van Toet-Ank-Amen van grodV) beteekenis. Daarop weiden ten slotte nog enkele plaatjes vertoond van den laatsten tyd om trent de opgravingen van 1922. Bnrgariyke Stand. GEBOREN: 4 Mail Adrians, d. v. A. Broekhuizen en A. Puit, Nieuwe Haven 198. 5 Mei: Aaltje Reintje, d. v. T. Joustra en A. Spoelstra, St. Joaephstraat 39. Hendrika Willemina, d. v. A. F. Eist J. E. de Jong, 4e Kade 16. 6 Mei: Grada Wilhelmina, d. v. C. Huisman en A. G. Dil len, Groenend&al 90. OVERLEDEN: 4 Mei: Johannes Petrus Wagemans, 11 maanden. 6 Mei: Jan Adriaan Willem Baart, 52 jaar. Anna Geertruida Boumans, gehuwd met F. J. Forathövel, 46 jaar. 7 Mei: Willem Arle Nieuwveld, 2 jaar. Agenda: 8 Mei, 8 qpr. Blauwe Kruis. Ledenvergade ring Voetbalclub Alto. 9 Mei, 8 uur. Gebouw Daniël. Cursusoefe ning E. H. B. O., leider Dr. Evers. 8 Mei, 8 uur. Café do Groot, Markt. Verg. afd. Gouda Alg. Werkmeestersbond. 9 Mei. 8% uur. Het Schaakbord Cursus Goudsche Reddingsbrigade. 16 Mei, 7% u. n.m. Soc. de Réunie. Openb vergadering Centr. Ned. Ambtenaars- bond, afd. Gouda. UIT DEN OMTRÉÏL ALPHEN d. RUN. Tot leeraar aan de Chr. H. B. S. te Am sterdam (met 6-jarigen cursus) zyn be noemd de heeren* Li A. van Andel (En- gelsch) en A. Borst (handelswetenschap pen), beiden van de Chr. H. B. S: te Al phen a. d. Ryn. BOSKOOP. Coöp. vereeniging „De Boskoopsche vei ling. Er werden prijzen besteed als volgt: Azalia Indica in pot, per stuk 40—80 ct, Azalia Hexe, kluit, per stuk 16—25 ct., Spi rea v. Hoety* in pot, per stuk 20 ct, Rho- dodendrontakken, per tak 212 ct., Frollius per bos 16 ct. Rozen in soorten per bos 0.40-^-1.20, Tulpen per bes 4% ct., Viool tjes per bos 3 ct. Benlustutakken per bos 6090 ct, Pyrethrum, per bon 15 ct., Bar byrozen per bos 60 ct. Fruit: aardbeien per stuk 12 ct. lOOI *©U VW »-*• D_ den met spljkerechriit, wed» de oude Br byloniër die schreef, wessrutt bleek^*' archiefstukken alt dien ttjd bylonisch ais ds tssl dei diplomatie. Te- vens kon alt die kleitnfels anted ferd won den een uitset vsn een prinses en meer seer intieme reken. 4— Hotep IV moest veihutsen vm> Thebe nsnr Anretn» csndat bil was de ket- terkoning op den Egypttoebea tnoojWl bracht een revolutie tewewf, segde de Amon- dienst vaarwel voor den dienst van de Zon- De verkoop van Ortmjeknopjes, ten bate van het Feestcomité heeft opgebracht 160. De bloemen- en fruitveilingen te dezer plaatse zullen in defc v^volge gehouden worden op Maandag, Woensdag en Vrijdag aanvangende 's morgens te 10 uur. BurgerUjlfe Stand. ONDERTROUWD: C. Bos en M. de Borst P. Kalkman en Ml .v. d. Heijden. J. Boer en" J. Vericade. GETROUWD: B. Pellekoo-nen en C. C. Hoogenraad. J. W, Ottolnnder en H. M. Visser. GEBOREN: Marimw Jacobus, z. v. J. v. Oosterom en A. v. Lomwei. Bplia, d. J. v. Klaveren en P. V. Oosterom. Hen drik Gerardus, z. v. A. Fianen en M. C. Voortij. - Maria Christiana Theresia, d. v. J. C. Vermeulen en J. M. Meyer. HAASTRECHT. In de hedenmorgen gehouden gemeente raadsvergadering van Haastrecht waren in gekomen verslagen omtrent den toestand der gemeente en omtrent de verbetering van de volkshuisvesting over 1922. De ver slagen werden ter visie gelegd. Van God. Staten waa ingekomen een ver- mk cm t. besluiten dm woe vol if de grens der gemeente Vliet ook voor motor- r|]tuigen open te etellen, wenrtoe werd be- Sl°Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den heer floheer, antwoordde de Voorzitter dat voor vrachtauto's geen ver ordening zal worden voorgesteld, op verzoek van Ged. Staten, omdat het mazimum ge wiekt provinciaal geregeld zal worden. De heer Reneman deed die mededeeling genm- gen, daar er vele klachten komen van huis eigenaren over het trillen der hulsern. In verband met de veewet werd besloten tot afschaffing der paarden- en lammeren- markt, die preeüsch niet betond. Van B. Blom was een aanvraag om aen subsidie van ƒ1600 ingekomen voor den autodienst en om hot pakhui» op het marktveld te hu ren. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken, omdat het contract met van Vliet vesloten. loopt tot April 1924, leatetgenoem de heeft dua het recht op auhsidic. De Baad besloot overeenkomstig het advies. Daarna kwam aan de orde de vasttolling van het percentage van denhoofdeisen omsla* B. en W. stellen voor het op 8 m plants van 1.4 vaat te tollen, de rer- hooging is gebaseerd op de iteAe daHng der inkomsten vsn de landbouwers. Ten vorigeu Jsre heeft degemeente vanhetRjk 8000 te veel uitgekeerd gekregen en dit i jaar niets. De heer Scheer vraagt of de hef- ..„J I«towonut mogeiyk is, de wet vertledt progressie om dat opcenten op de Rykslnkomstenbelastlng en vermogensbelasting worden geheven. Het percentage wordt daarop vastgesteld op 4%. De Instructie vsn den gemeente-ontvan ger wordt aangevuld overeenkomstig het voorstel. De aanvulling betreft dè regeling by het meer In kas hebben dan de borg stelling bedraagt. Het meerdere zal nu op een aparte girorekening moeten worden ge stort Het voorstel tot af- en overschrijvingen en wytlging der begrooting dienst 1923 wordt goedgekeurd. Een der posten betreft bUdra- ge in het Middelbaar en Hooger Onderwijn over 4 maanden ten bedrage van 717, welk bedrag niet verhaald kan worden op de ouders der leerlingen. By de rondvraag wees de heer Dogterom „p de verordening tot heffing van recht op vleeschinvoer, die eldere is afgeschaft. De Voorzitter zeide, dat tot heffing besloten was, omdat de hosten van slachten elders goedkeoper waren tengevolge waarvan Haastrecht baten uit dien hoofde derfde. Om de zaak rendabel te maken, werd de invoer belast. De heer Reneman had men er attent op gemaakt, dat elders gekeurd vleeach in Haastrecht weer aan keuring onderworpen moet worden en dat door invoer van buiten, in kleine partytjea den slagers ter plaatse concurrentie wordt aangedaan. De Voorzit ter zegt, dat zulks geschiedt om herken nlngsrecht te heffen; wat betreft de invoer van kleine partytjes, dat is niet te onder vangen daar de wet invoer van hoeveelheden tot 6 K.G. vry laat. De heer Van Dyk vraagt hoe 't mogeiyk is dat de vleeschkeuring elders goedkoo- per is. De Voorzitter antwoordt, dat dte gemeen ten een combinatie hebben, b.v. Schoonhoven met Bergambacht, Ammeretol, Stolwyk en Vlist, waardoor de kosten veel goedkooper zyn. De Raad wenschte indertyd niet tot een combinatie over te gaan. De heer v. Dyk merkt op, dat Gouda den keuringsdienst te grootsch wilde opvatten. Als Reeuwyk een dergeiyke heffing gaat toepassen, worden de Haastrechtsche slagers de dupe. De Voorzitter zegt, dat ds vleesch- keuringswet steeds soepeler wordt toegepast en dat in Reeuwyk bereids een verordening als door den heer v. Dyk bedoelt, bestaat. Napraten, besluit spr., geeft weinig daar de verordening eiken dag van Ged. Staten goedgekeurd kan worden terug verwacht De heer Scheer herinnert er aan, dat vaq een combinatie met Gouda niets kon komen, omdat de opzet te duur was'. Gouda dacht met'de buitengemeenten te kunnen spelen. Nu ze de buitengemeenten kwyt is, heeft ze de keuringsdienst op eenvoudiger leest ge schoeid. Wat betreft de weinige slachtingen in Haastrecht, kan spr. moeiiyk begrijpen, dat de reden zou gelegen zyn in het verschil van keurloon (ƒ2.50); de kwestie is gele gen, naar spr. vernomen heeft, In de veran derde situatie van het bedrijf van den vleeschhouwer Goudkade. Spr. acht het be ter de zaak voorioopig te laten rusten. Ten slotte wil spr. de aandacht vestigen van B. en W. op den toestand van de oprU van het marktveld, welke oprij door verbé terde bestrating ln orde gebracht kan wor den. Staande de vergadering werd besloten de straat ter plaatse te laten ophalen. De Raad besoot een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Reeuwyk, opdat Reeuwyk zal betalen de extra kosten van het onderwijs voor kinderen te Haastrecht de school bezoekende. De heer Raateland wy«t er op, dat de ver ordening op de maximum snelheid in de kom der gemeente, 10 KM. bedragende, da- geiyks wordt overtreden, beter ware het de maximum snelheid op 15 K.M. te stellen. De Voorzitter zegt, dat dageiyks proces sen verbaal worden opgemaakt. De heer Reneman zegt zelfs 10 K.M. te hebben voorgesteld. Processen verbaal wor den niet opgemaakt op snelheden van 15 K.M., maar wel indien gereden wordt met 40 K.M. snelheid. Spr. geeft in overweging den veldwachter in burgerkleeren-te laten oontroleeren of anders een rechercheur aan te stellen. WÊtÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊKÊÊIÊÊIÊtÈÊÊÊÊÊB De Voorzitter antwoordt, dat vóór de mo torbestuurder den veldwachter ziet, laatst- MARKTBERICHTEN. Kotlurautoeku Veeererkl. 8 Hei 1928. Aanvoel: 219 puurden, 22 veuluu, 1196 muccre runderen, «91 veto rundureu. 288 vette graekulveren, 1846 nuchtureu kulau- ren, 188 echupen of lommeren, 124 vurkuuu, 438 biggen, 18 bokken en geiten. Prüreni Vette koelen le kw. 1.16—U0. 2e kw. 1.»—1.10, 8e kw. 036—0.86, On een le kw. 1.00—1.10, 2e kw. 038—036. 8e kwI 0.76, Stieren le kw. 036—1.00, 2e kw. 0.800.90, Se kw. 0.70, Kolveren lo kw. 1.80—1.80, 2e kw. 1.20—U0. So kw. I 0.06—1.06. Melkkoeien 280—386, KnUkoeden 260 100, Stieren 160—800, Pinken 146— 176. Vannen 160-210, W.rkpoarelen 100—216, Slnehtpooiden 00—180, Hit ten 90—176, Nuchtere Kolveren 8—14, Pokkalveren 18—27, Biggen 20-80, Overloopera 80-46. Kedeüjko handel, 8e 8e soort mootllik to plonteeo, terug- gaande pryw». Kaasmarkt. Bodegraven 8 Mei 1928. Aonvoer 289 portiien, woorondor 224 mot RiJkemerk, 12808 toko, gewicht «4400 K.G. Prijs Goudaehe Keoo le art. 6866, 8e art. 47—4»; le art. met RAjkamerk 40— (8. Hendel matig. Coüp. Tuinieravereeaiging „Gooia ee Omatreken". Veiling von 7 Mal 1928. Sptnooie 0.40—9.80, Postelein 8»— 86 por 100 K.G., Komkommore 1# ert. 18 -18.40, 2. art. 14.20-16.10, Blomnkool le ert. 16-29 2e ert. 7-10, uitaehot 020—6, ala le art. 120—6.20, 2e art. j 030—3.00 per 100 rtukr, idem yellen 0.18—037 por klat, Zuring 0.8»—038 per klat, Peen 12—14, Bndij. Rabarber' 2.20—7, Raapatelen 0.70— 1.70 per 100 boe. Aardbeien 1.04—130 per pond (bruto), Klpoleren 4.90—620, Eendeleren 4.80 per 100 atuka. Nieuwerkerk n .d. IJoel, 7 Mei. Co6p. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk e. d. ljael en Omatrekon.' Eng. komkonmtera 10.10-18, 2e ert. 1130-1830, kleine halve kondcomntera 6, bloemkool 18— 20.00, lt art. 6-16, ale Meikoning 830 —6.60, 2e art. 030-2.80, allea par 100. abt vellen 020—0.46, per klat; paan 18.10 -16, poatalaln 22.10-27.10, aplnaule I —8.00, beide per 100 K.O. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De Neutrale Bij arauier. Scheel. In Uw blad ven' Maandag 7 deeer krant bericht voor ven do nfd. Gouds von ■t N. O. G., wserin wordt medegedeeld dot een commiaaie van 8 loden la baamamd om tegen de oprichting van de Btjaondue Neu trale School to egoeree. Ondeagetohoed. zag hier vreemd van op, door toch do boor Slop vooral tor van deze afdeeliag, tevma aecreteri» ven dn achoolvereeniglng ia. Wie voor ondergetekende dit probleem ken op tomen, betuigt hU den ook el h* voorbant rijn dank. Uw dw. C, W. ZANEN, Dr. Laydetrert 10, "PÏNANCIEELE BERICHTEN. Anion Jurgeno Vereenigde Pobrleke». De algemeene vergadering ven houder» von gewone aaadoelon N.V. Anton Julgunn' Vereenigde Plhriakea, to Oas, hooft hot voorstel der directie aangenomen, cm op olie preferente aandeden 8 86 dividend Uit te koeren. De heer C. E. ter Heulen ward ria cooaniaaarle dor veonootichop herko zen, terwijl aan den beer A. D. do Mono Oyeno het gevraagde ontslag ala eeenmla- earia op de meeat eervolle wijao werd ver- WISSELKOERSEN. genoemde roede den afstand heeft opgeno- ien. Ten slotte deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. Pref. Viseer te Delft tot adviseur ln sake ds waterleiding hebben benoemd. OUDERKERK a A IJSEL. ln de Vrijdag gehouden vergadering van Burg. en Weth. piet het brandcollege Is de hoofdoprichter G. VU gehuldigd, wegeno aijn 60-jarigen dienat bij de brandweer. De burgemeester getuigde met bijaondere waardeering van de wil»», waarop de jubi laris zich Bteeds van aijn tank had gekwe ten, waarvoor hem nooit lets to veel wn». Mot rijn groto teehnieehc vaardigheid wno hij er altijd in geslaagd de vier brandepul- ten zóó degelijk te onderhouden, dat rij al tijd gereed waren voor den dienat Ala tof- feltlke blijken van waarde»ring weiden hem aangeboden een hangklok, met volle Weetminster .log- speelwerk, alsmede een huldeblijk in lij at, waarin dan jubilaris dank gebracht wordt voo rd» aorg m al geheels toewijding, waarmede h# geduren de een halve eeuw aijn betrekking vervul de. Nadat de hartelijke gelukwanachon met een handdruk waren bekrachtigd en de 71- jarfge beer VU diep getroffen dank hod gezegd voor de ondervonden waardeering, werd do eerewijn rondgediend en de plech tigheid, die ook bijgewoond werd door (tan heer Chr. Mohr, die al» broodmeester vóór een pear jaar ook zijn 60-jarig. dienrtver- 8 Mel 1928. 7 Mei. Officieel 8 Mei 2 uur. Londen 11.80 M 11.80 Borlyn 0.0070 0.007Q Farya 18.85 16.91 Bruaael 14.66 14.61 Zwitserland 46.07 ft 46.06 0.0088 0.0087 ft Kopenhagen 46.70 47.66 Stockholm 68.10 68.07ft Christian ia 48.60 48-20 New-York 2A6 ft 2.667- Da wlaoalkaavaao een ds statoss. Ds wisselkoersen van buiUnlnndache bankbiljetten, gouden an ailvenn munten op de stations dor Nadarlaadaoha spoorwe gen zijn thans vastgesteld op: Poplar. Goud. Zilver. Shilling ƒ0.67 ƒ0.80 ƒ0.60 Mark „0.06J „038 020* Frank. Frankrijk „0.16 „0.47 020" België „0.13 „0.47 „0.20* Doller „230 „230 „220 6 Fr. en 6 Mk. 1.10. i per 1000 Mk. Deriehenakaeaenaehelne groot 60, 20, 6, 2 en 1 Mk., Rotahskaaaeosehelne groot 100, 10 en 6 Mk., en biljetten Deutsche Belcha- bank groot 100, 60 en 20 Mk. worden aon- ,omen tegen den kners van ƒ0.06 per 1000 Mk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 7673 te Volenti». Ungate stand 7403 te Haperend». tot mü^-tobre^^tk^. De Voorzitter antwoordt, dat «nik» met een geaelhf anm«niyn beateten. noordooateiyke wind, waarachyniyk eanlfe regen, zelfde temp»-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2