>3 s nz. ia Tonic Niet door aenscbenlianden gebouwd Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15230 62*Jaargang Woensdag 9 Mei 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Da Goudsche Courant zal DONDERDAGAVOND niet v«r>oh(|nM. 3 strijd- om hot bestaan festroden; oa ar ichtoffore. Wan- ermogon geledoa r werk niet tnear wanneer gy on- vachtig; prikkel- imeurd, dan eijt n slachtoffer te voort, dan kunt r! Daarom ver- i het nog tijd is. s het kostelijke zeker de verlo- vedergeeft. Zy Jtandsvermogoa; en verkwikkend vekt gevoel van dat by een vol behoort. Neemt Engeland en de Duitsche nota. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWDE, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* den 1377 4C0 FEUILLETON, A ZOON, Goed» I ’<1. GOK ld van deze van aanzienlijke vermeerdering Maar het kleine 4i wordt, dat het reiaigorirverkeer in het sta tion Berchem niet langer gehandhaafd zal blijven, wijl het personeel reed» den arbeid wilde neerleggen, doch dit naliet op aan drang van xyn raperieuren. (Nadruk verboden.) gstraat; C. DE ILLARD, ERDEN: liverMolo goaoeo- egen imathiek, en Jloht per deoe. IJGBAAR. 667 15 VBBSPRMDE BERICHTEN. DUITSCHLAND. Volgens borefamingna van het Rijkabu- reau voer statistiek in Berlijn waren er voor den oorlog, op een bevolking in Europa van rond 460 milüoen, 9.6 millioen vrouwen meer dan n<*nnen. IntuMoben is de bevolking tot 496 millioen en het vrou-. wengurplus tot 25 millioen gestegen. Wa ren er voor den oörlog op elke 1000 mannen 1038 vrouwen, thans 1UL Het grootst is de verschuiving In Rusland, waar voor den oorlog tegen elke 1000 mannen 1042 vrou wen waren ,welk getal thans tot 1229 is ge- stegen. In DuitschlunJ steeg het getal van 1026 tot 1100, in Oostenrijk van 1027 tot 1069. Gisteravond hadden overal vergaderingen van spoorwegpersoneel plaats. Een bevel tot algemeene staking werd echter nog niet gegeven. Het aantal stakende machinisten en stokers te Antwerpen bedroeg gister avond 750. De Brusselsche metaalbewer kers hebben zich solidair verklaard met het spoorwegpersoneel en de telefoonar- beiders te Leuven en lieten aan het natio naal syndicaat weten, dat asij, trots de be dreiging met ontslag, morgen het werk niet zullen hervatten. Ook te Brussel wordt door de telefoon- en telegraafarbeiders ge staakt. Op verscheidene Hughes-toestellen zou reeds sabotage zijn gepleegd. Om tien uur was te Antwerpen en omstreken de stand van zaken als volgt: Het goederen vervoer staat geheel stil; het personeel van het station Antwêrpen-Zuid heeft inmiddels gestaakt en nu ligt het personenverkeer langs dit station geheel stil. Verwacht maandtuigevangemsstraf verourdeeid. De difecteur Gross <die niet was verschenen) tot 10 jaar gevangenisstraf en 50 millioen mark boete. De veroordeelden werden onmiddellyk naar de gevangenis overgebracht Evenals Maandag waren ook gisteren de straten over een groote uitgestrektheid af gezet. De corr. van het Hbld. vernam dat de verdediging tegen het vonnis revisie zal aanvragen, welke vraag vermoedelijk op 18 Mei door den krijgsraad te Duseeidorff zal worden behandeld. stap overging voor een der andere rijken en daardoor blyk gaf een vriendschappelijke verhouding met Rusland en het Russische volk te willen vestigen. In tegenstelling hiervan tracht de Rus sische Regeering op alle mogelyke manieren de overeenkomst te schenden. Talryke incidenten kunnen worden aan gehaald uit Egypte, Turkije, de Britsche dominions en zelfs Groot-Brittannië, getui genis afleggend van de consequente wijze waarop de Sovjetregeering de voorafgaande voorwaarde der handelsovereenkomst tot een aanfluiting heeft gemaakt. Het is dui delijk, dat het onmogelyk is, een overeen komst te doen voortduren, die getrouwelijk wordt in acht genomen door de eene party en even stelselmatig geschonden door de an dere. Tenzy dergelijke daden worden gere- futeerd en er verontschuldigingen voor wor den aangeboden en tenzy de verantwoorde lijke officieel» personen worden gedesavou eerd en teruggeroepen van het tooneel hun ner boosaardige werkzaamheden, is het voor de hand liggend onmogelijk voort te gaan met een overeenkomst, welke zoo een zijdig in haar werking is.” Het document houdt zich in bijzonderhe den bezig met een reeks van wandaden, ge pleegd tegen Britsche onderdanen in de laatste paar jaren, waarvóór geen veront schuldiging is aangeboden en geen schade loosstelling is gegeven en wyst op den pijn lijken indruk, daardoor in Britannië teweeg gebracht, „waar de openbare meening niet kan begrijpen hoe een dergelijke behande ling van ongelukkige en onschuldige perso nen kan geschieden door een regeering, waaraan de Britsche hand zoover gegaan is de hand der vriendschap toe te steken en hoe laatstgenoemde regeering het met haar eigen waardigheid en met een voldoende be scherming der rechtmatige Britsche belan gen kan overeenbrengen te berusten in de voortzetting van een dergelyk schandaal.” Ten aanzien van de godsdienstvervolgin gen verwyst het document, terwyl het doet uitkomen dat de Britsche regeering zich niet als geroepen heeft beschouwd zich uit tc spreken over de geldigheid der tegen geestelyken ingebrachte beschuldigingen, naar de beleedigde nota’s aan den Brit- schen agent te Moskou overhandigd in antwoord op de Britsche mededeeling, waar in gevraagd werd om het aanhouden der executie, en zegt ten slotte dat zy hoewel betreurende dat een plotseling einde wordt gemaakt aan de handelsovereenkomst waar toe zy met oprechtheid toetrad en met goede trouw heeft inachtgenomen er toe moet overgaan. Als niet binnen tien dagen, zoo besluit de nota, de sovjetregeering op zich geno- Het best onthouden wij de dingen, die wij wenschen te vergeten. De Belgische Kamer heeft gisteren de bespreking hervat over de salarissen van het spoorweg- en post- en telegraafperso neel. De Minister van Spoorwegen ver klaard», dat hy alle oplossingen zal over wegen, die hem zjjn voorgesteld om de ar beiders ten deele te bevredigen. Het oogen- blik is voor de samonroeping van scheids rechterlijke commissies, echter zoo meen de h(j, niet gunstig. De regeering staat te genover een lydelyke staking; Indien het verzet toeneemt, kan de voorziening van het land met levensmiddelen worden in ge vaar gebracht. Deze toestand kan niet voort duren. De regeering zal deze tuchteloosheid niet dulden. Indien de stakers het werk niet hervatten, zullen zy als ontslagen wor den beschouwd en vervangen worden. De Minister-president Theunis besprak de finantieele moeilijkheid, de geldmid delen laten absoluut niet toe aan d» ver langens van het personeel te voldoen. Zoo- dra de toestand wat verbeterd is zal het eerste werk van de Regeering zijn Ban de verlangens van het personeel tegemoet te komen. De Kamer nam tenslotte met 94 tegen 41 stemmen een motie vaan vertrouwen in de regeering aan, 14 socialisten stemden blanco. Muiterij in een gevangenis. In de gevangenis te Brandenburg i» gis teravond een i—r ernstig* muiterij uitge- br^ken. Daar de autoriteiten vreesden, dat de gevangene een gemeenschappelijke po ging tot ontsnappen zouden ondernemen, werd de gevangenis gedurende den gan- schen nacht door een sterke politiemacht omsingeld. Den gevangenen was medege deeld, dat op elkeen, die zich zou vertoonen, onmiddellijk zou worden geschoten. De ge vangene trokken zich daarop, tan getale van 600, in het siaapgebouw terug, waar *(j zich hedenmiddag nog bevonden. De N. R. Ct. vernam de volgende bijzon derheden over dit conflict Sinds April be staat er reeds een conflict tuaschen de ge vangenen en de directeur der gevangenis. Reeds vroeger hadden de gevangenen ge staakt, omdat het middagrantsoen was ver minderd en de soep ochtends door koffie was vervangen. De gevangenen eiechten ook, dat hun arbeid beter zou worden be taald. Gistermiddag bracht de directeur van het Pruisische gevangeniswezen een bezoek aan de gevangenis en kondigde eenige ver beteringen aan. De gevangenen waren hier mede echter niet tevreden. Zij Slachten het recht, middags te mogen rooken, voorts het recht, te lezen wat en waaneer zjj wil den, en ten slotte ook de vergunning om levensmiddelen van bloedverwanten en vrienden te ontvangen. Het arbeidsloon moet tot 1004) Mark per dag worden verhoogd, en het voedsel moest worden verbeterd. De directeur verklaarde, niet in staat te zijn, deze eisehen in te wil ligen, waarop om 11 uur avonds de op stand losbrak. De gevangenen sloegen al les wat onder hun bereik viel kort en klein. De ruiten werden verbrijzeld en de inhoud van de slaapkamers op straat geworpen. Een Engelsche nota aan de Sovjet-regeering. Het Krupp-proces. De staking in België. In het Engelsche Lager- en Hoogerhuis zijn gistereh door Balwin en Curzon gelijk luidende verklaringen betreffende de Duit sche nota namens de Regeering afgelegd. De nadruk werd gelegd op het standpunt der regeering, dat de beste en meest natuur lijke handelwijze zou geweest zijn dat de geallieerden een gezamenlijk antwoord had den gegeven, te meer daar de Duitsche no ta werd ingediend als republiek op een denk beeld, in het openbaar en officieel door Curzon in overweging gegeven en het be trokken vraagstuk, namelijk dat van de schadevergoedingen, er een was waarby alle geallieerden en niet alleen Frankrijk en België nauw betrokken waren. Evenmin zou er naar de meening dor Britsche regeering onoverkomelijke moeilijkheden zyn onder vonden by het opstellen van een collectief antwoord, waarby voor afzonderlijke behan deling door de Fransche en de Belgische re geering, indien zy dit wenschten, de quaes- ties zouden zyn voorbehouden, voortvloeien de uit de bezetting van het Roergebied. De Britsche regeering had reden te gelooven, dat djt standpunt werd gedeeld door som mige der geallieerden en na haar algemeene denkbeeld reeds te hebben meegedeeld aan de geallieerde regeeringen, was zij bereid voorstellen van deze strekking te doen, toen zy er officieel van in kennis werd gesteld, dat de Fransche en de Belgische regeering reeds voor zichzelven alleen een gezamenlijk antwoord hadden opgesteld, waarvan de tekst op 5 Mei aan de-Britsche regeering werd meegedeeld, met de bijvoeging dat het binnen 24 uur by Duitschland zou worden ingediend. De Britsche regeering betreurde de naar haar voorkomt onnoodige overhaasting van dezen stap zoowel als het te loor gaan van de gelegenheid om opnieuw door een geza menlijke Vnededeeling getuigenis af te leg gen van de solidariteit der geallieerde en tente en verklaarde zich niet ontheven te voelen van de verplichting om haar stand punt in een antwoord aan Duitschland ken baar te maken. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. de eenige beweging die hij nam. Hij verliet ongeveer een uur later dan gewoonlijk het huis, en nam een omweg ndar de stad. Het park en de bosschen, die Old Hall omgaven, strek ten zich uit tot de strook lagen grond langs den voet van Law ford Hill; er was een eigen pad, dat bijna tot aan de grens van Barbridge door de ak ker» liep. Het grootste deel van het land tusschen Barbridge en Birtley be hoorde aan den heer Crewe en de pachtsommen van de verschillende eigendommen op Lawford Hill lever den een - van zijn inkomen. eigendom in Birtley self betaalde toch nog beter en ofschoon hij nu en dan overhoop lag met de autoriteiten over den schandelijken toestand van eenige der armzaligste huizen, slaagde hij er toch telkens weer in hen door zijn groote handigheid te ontkomen. Over de woningtoestanden in Birtley iwerd mijlen in het rond gesproken en over dat punt had Guy Fleming meer dan eens een scherpe woordenwisse ling met den heer Crewe gehad. Al de huizen van Parkinsstreet behoorden hem, het laatste er van was Rose Cottage, waarin de Odells woonden. In schuine richting de akkers over stekende vanaf een bepaalden hoek van zijn park, kwam de heer Crewe regelrecht op Rose Cottage aan, zon der door iemand in de straat opge merkt te worden. Op dit uur, hall elf in den morgen, waren de goede huis- •st per flosch 12 fl. ƒ21.—. I» meoete Ap»- NAMAAX! iCt, I. Dm Hm,. teruggenomen. Engeland heeft gisteren aan de Sovjet regeering een offlcieele mededeeling doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat de Britsche Regeering, indien niet binnen 10 dagen aan verschillende voorwaarden is vol daan, zich vry zal beschouwen van de ver plichtingen van de Engelsch-Russische han delsovereenkomst. Het document herinnert er aan, dat Enge land twee jaar geleden een handelsovereen komst teekende met de bedoeling de han- delsbetrekkingen tusschen beide landen te bevorderen, aan welke overeenkomst Enge land zich trouw heeft gehouden, tot deze ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bohoorendo tot den boxorgkring): 1—5 regels 1.30, elk» regel meer 0.25. Van buiten Goud* en de* bezorgkrtagi 1—5 regels 1.55, elke regel moer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Lief dadigheids-ad vertentién de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 ragols ƒ2.06, alk» regal maar ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bfj contract tot zeer geroducoer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau zijn ingekomea, teneinde van opname verzekerd te zjjn. 49 - „Ik heb nooit een tehuis gehad, in den zin, waarin de menschen dat op vatten,” vervolgde hij, na even zijn keel geschraapt te hebben en op den toon van iemand, die voelt, dat eeni ge verklaring niet overbodig is. „Je hebt juffrouw Fleming ontmoet en ik geloof, dat je haar mocht lij- •den.” Hij zweeg en Anna prevelde werk tuigelijk „Ja ik dat wil zeggen, wij allen mochten haar zeer graag lijden.” „Dan wil je het misschien wel aan do anderen vertellen en ook zoo vriendelijk zijn haar te schrijven. Ik >k geloof, dat zij het verwacht. Zij maakt er zich ongerust over, dat zij hier niet welkom zou zijn, ofschoon ik haar verzekerd heb, dat daaromtrent geen twijfel mogelijk is.” „O neen, in het geheel niet! Wij zullen allen blij zijn!” zei Anna op denzelfden toon. Ja haar eigen blij heid overstroomde haar als ’t ware, zoo men heeft om volledig en onvoorwaardelyk te voldoen aan de daarin vervatte verzoe ken, zal de Britsche regiering erkennen, dat de sovjetregeering niet wenscht, dat de bestaande betrekkingen met haar worden gehandhaafd. In dat geval zal de Britsche regeering harerzijds met het oog óp de voor de hand liggende schending der handels overeenkomst door de. sovjetregeering, zich zelf onmiddellijk ontslagen kekenen van de verplichtingen dier overeenkomst in over eenstemming met de bepalingen nopens hare beëindiging. Het proces tegen de directeuren' eji be ambten van Krupp is gisteren geëindigd en na een beraadslaging die Sneer dan twee uren duurde werd de uitspraak bekend ge maakt Krupp v. Bohlen u. Halbach werd ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en 100 millioen mark boete ;directqur Bruhn tot 10 jaar gevangenisstraf en 100 millioen mark boete; directeur Hartwig tot 15 jaar en 100 millioen mark boete; directeur Oes- terlen tot 15 jaar gevangenisstraf en 100 millioen mark boete; directeur SchUffer tot 20 jaar gevangenisstraf en 100 millioen mark boete; directeur Baar,tót 20 jaar ge vangenisstraf en 100 millioen mark boete; directeur Sehrappjer tot 20 jaar gevange nisstraf en 100 millioen mark boete; direc teur Cuntz tot 20 jaar gevangenisstraf en 100 millioen mark boete, de beklaagde be drijfsleider tot 10 jaar gevangenisstraf en 50 millioen mark boete; het lid van den bedryfsraad Müller tot zes maanden ge vangenisstraf. Van de 23 schuldvragen werden er 21 met „ja" beantwoord. De beklaagden werden zoowel schuldig verklaard aan het smeden van een complot als van verstoring der openbare orde. De veroordeeling geschiedde by alle be klaagden met algemeene stemmen, met uit zondering van Krupp en directeur Bruhn, die met drie tegen twee stemmen werden veroordeeld. v. Müller werd van de beschuldiging inzake het complot met drie tegen twee stemmen vrygesprqken en slechts wegens versto ring der openbare orde tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Het publiek hoorde de uitspraak onder doodsche stilte aan. De drie arbeiders, die een motorrijwiel hadden ontvreemd, werden ieder tot twee dat zij moeite had zich*te bedwingen. „Zij zal natuurlijk in hoofdzaak zich ongerust maken over jou. Je kunt je hierop verlaten, dat ik de noodige maatregelen voor je zal treffen. Dit zal je tehuis zijn, zooals het altijd is geweest, maar als je om eenige reden of om geen enkele,” voegde hij er n>et een lachje bij, „de moderne ma nier zoudt willen volgen, die nu onder de vrouwen heerscht, om een eigen loopbaan te zoeken, dan zal ik je tweehonderd pond per jaar toestaan, en je in geen enkel opzicht bemoei lijken.” „O vader, dat is heel edelmoedig,” bracht Anna er m t moeite uit. „Ik zal, wat het ook kosten moge, mijn plicht doen,” antwoordde hij ern stig. „Zul je het dus vanmorgen aan Stephen vertellen?” „Ik kan het hem natuurlijk zeggen, maar vindt u niet, dat u het hem zelf moet mededeelen? vroeg zij bedeesd. „Voor niemand van ons zal het van zooveel beteekenis zijn als voor hem. Zijn geluk is geheel afhankelijk van de atmosfeer, die in het huis hangt.” De heer Crewe fronste het hoofd hij werd niet graag herinnerd aan de afhankelijkheid van zijn zoon. „Vanmorgen heb ik geen tijd, want ik heb een tamelijk dringende aange legenheid in de stad. Bereid hem in elk geval voor. Ik kan hem vanavond spreken; je moest ook maar schrijven aan Celia en Madge. Daarmee zul je mij zeer verplichten.” I vrouwen in het achterhuis bezig met het gereedmaken van het middagmaal en voor de minder goede was het nog te vroeg om zich te laten zien. Er waren geen werkplaatsen, waar spij kers gemaakt werden, in Parkinsstreet; daarom stond de straat iels hooger in danzien dan de lager gelegen straten. Hier inponden voor het meerendeel welgestelde handwerkslieden of de kleine kooplieden, die er naar ge- streefu hadden een huisje te hebben op eenigon afstand van hot terrein van hun arbeid. Mevrouw Odell was boven bezig een der slaapkamers in orde te brengen, toen zij het tuinhekje hoorde openen. Zij stak haar hoofd buiten bet raam, om te zien, wie er was. Toen zij den heer Crewe zag, ontstelde zij hevig. Zij trilde, toen zij zich van het nam verwijderde en met bevende, zenuw achtige vingers beproefde zij de ban den van haar huishoudschol! los te maken, dat haar veel beter stond dan de vuilzwarte japon er onder. Maar mevrouw Odell hechtte aan de eigen aardigheden van Fen valsehe bescha ving en een er van was de ingewor telde afkeer om in haar werkpakje te worden aangetroHen. Haar gewoonlijk bleek gelaat was met een levendigen hxw bedekt, toen zij de deur opende en haar mond was ternauwernood in staat eenige klanken te stamelen in antwoord op het harde „goeden mor- I gen” van den heer Crewe. (Wordt 'vervolgd.) BOUDSCHE MRANT. „Heel goed, vader.” i „Maar bovenal is het van belang, dat je aan juffrouw Fleming schrijft. Zul je het zoo tijdig doen, dat hij met de middagpost meegaat?” „Ja zeker, dat zal ik,” zei zij. Toen zij ópstond, bewogen haar handen ze nuwachtig. „Ik hoop, dat u gelukkig zult zijn, vader. Natuurlijk is het een huele verrassing; maar ik ben er ze ker van, dat het voor ons allen iets heel gelukkigs wordt.” „Dank je; je bent heel lief, Anna, je hadt gemakkeiijk anders kunnen zijn. Dat zal ik niet zoo gemakkelijk vergeten,” zei hij, met een uitdruk king van groote verlichting op zijn ge laat.” Nu, goeden morgen wij kunnen er verder over praten, als ik terug kom. Ik zal probeeren vanmiddag vroeger thuis te komen. Er zijn mis schien enkele dingen, die wij in huis kunnen veranderen. Ik denk, dat jij ze wei zult kunnen aangeven.” Hij ging kalm heen en sloot«de deur. Anna viel wqer in haar stoel en be gon. tot haar eigen groote verbazing, te schreien. Maar er was geen smart in tranen noch eenige zuurdeesem bitterheid. Het waren tranen van op rechte verlichting en vreugde. HOOFDSTUK XIV. De lucht wordt zeaulvenL Het was de gewoonte van den heer Crewe eiken morgen van Old Hall naar "de gieterij te wandelen. Het was 1806 40 SI» 66

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1