Tooneel-voorstelling Waarschuwing. Morgenavond 8 uur beider», voordat er iets voor hen gedaan zou zün, vernederend zou wezen. Ik kan deze zienswijze niet aanvaarden. Wy willen de zaak in kalmte en orde onderzoeken, anders zouden wy meewerken aan een ontreddering welke wU uit alle macht van de bami wyzen. Verwacht wordt dat deze tegemoetkomen de houding van de Regeering aanleiding zal »ön tot een 'wederzüdsche overeenkomst, van de eene xyde de hervatting van den ar beid, welke, van de parlementaire tribune geëischt zon Worden, van de andfere zyde een geruststellende houding der regeering, in stilzwijgende toestemming besloten. indertyd was opgelegd wegens het niet- toeluten der kolenrequiaitie. By den directeur-generaal Wustenhöfer gebeurde hetzelfde. Daar geen zilver en geen geld werd gevonden, legde men ook hier beslag op olieverfschilderyen, meube len, tapyten, enz. Te Oberhauaen hebben de Franschen de verbindingsiynen der Gute Hoffnungshütte on dere Thyssenwerke opgebroken, waar door deze bedryven geheel zyn geïsoleerd. Voort» hebben zij de rails tusschen de myn Caroline en de fabrieken van de Bochumer Verein opgebroken, zoodat deze het bedrijf spoedig zal moeten stopzetten, waardoor 25.000 arbeiders werkloos worden» De nieuwe daling van de Duitsche mark, heeft zooals te verwachten was een nieuwe prysstyging uitgelokt. Tevens ia ze de voorbode van tariefverhoogingen over de gansche iyn, terwyi natuuriyk de arbel- delrs en de beambten van alle mogeiyke categoriën en uit alle mogeiyke bedryven met nieuwe iooneiachen voor den dag zul len komen, voor zoover zulks nog niet is geschied. Boter kost weer 95Q0 murk per pond, voor het goedkoopste vleeach wordt 6500 mark per pond betaald. De prijs voor ver acht visch is met 50 gestegen. Die vato "ei en margarine met 5060 '/c. CJnrde worst kost 10,000 tot 12,000 mar per^ond. De jonge groenten zyn onóet la'baar. De p.ys der geïmporteerde peulvruchten wordt door den stand van de dollar be paald. Het meel is ook duurder geworden, zoadat de prys van het brood dezer dagen t ok zal worden verhoogd. Sinds 16 Mei zyn del kolen 25 duurder geworden. l)e ta rieven voor het goederenvervoer worden weldra met 40 en die van post, telegraaf «n telefoon met gemiddeld 100 CA verhoogd. In de confectiezaken en schoenwinkels zün de prijzen nog weinig verander!, omdat de koopers met den dag schan'-scher worden. Intusnchen kondigen" ook deze zaken prijs- vorhoogingen van 60 en 100 aan Door de aanhoudende sty ging der pvy- zen is de geldomzet natuuriyk zeer ver- hoogd. De vraag naar papieren geld is sterk gestegen. Meer en meer onderzoekt men in Duitsche financieele kringen de wy'ae waarop het Duitsche geldwezen zal kunnen worden fcrvormd. Wegens het geldgebrek, dat verleden jaaar herhaalde- lyk heeft geheerscht, heeft men de geki- pnoductic met alle mogeiyke middelen ver moogt!. Men heeft zelfs de hulp van parti culiere drukkenen ingeroepen. De ryks- bank heeft het thans zoover geebracht, dat zy over een reserve van 8 mlllioen mark beschikt. De kelders van de ryksbank zyn veeel tg klein voor deze sommen. Het kleine geld ligt in balen in de gangen van van de kelders opgestapeld. Voorts heeft men geweldige voorraden by verschillende Berlynsche banken in bewaking gegeven. Groote pakken met biljetten van 1000, 5600, 10.000 en 20,000 mark zyn per vrachtauto's naar de verschillende ban ken gebracht. Er schynt dus op het oogen- bllk toch nog overproductie te zijn. Enkele weken geleden heeft men het weer eens met metalen geld geprobeerd en toen geldstukken van 200 mark uit allumi- nium gebracht. Nu is er voor 200 mark vrijwel niets te koop en de uitgifte van dit geld bleek daardoor onmiddellykk een fias co te zyn. Het vervaardigen van geldstuk ken van 600 mark werd ook weldra opge geven. Nu onderzoekt men of een stuk van 1000 mark meer populariteit dan een van 200 mark zal hebben. Men ziet echter ook wel in, dat een enkel metalen geldstuk zeer onprartisch in het verkeer zou zyn. Volgens een Reuter telegram beeft de conferentie tusschen Curzon en Krassin gisteren twee uren geduurd, over de uit slag der bespreking is niets medegedeeld, nfar verluidt zou de termyn van het ulti matum iets zyn verlengd. Uit verklaringen van Baldwin in het Lagerhuis afgelegd, bleek, dat de regee ring zich beslist houdt aan de in de Brit- scha nota gestelde eischen en dat, wil de handelsovereenkomst voortgezet worden, de bepalingen er van beslist moeten worden in acht genomen. MacNeill herjnneerde er aan, dat hy verklaard had, dat Lord Cur zon bereid was de Britache nota met Kras sin ma te gaan en te trachten hem te over reden, dat de Britsche eishen redelyk wa rn Wat verder zal gebeuren, hanat, aldus MacNeill, af van de Russische regeei-ing. Als zU voldoet aan de verzoeken in de nota zal de Britsche regeering voldaan zyn. Zoo niet dan zou, onder voorbehoud van verlenging van den ternhfc.v de Britsche agent Hodgson Moskou verlaten. De iMÉnM11 België die gisteren het ge- heek* il heeft ontredderd, zal \ermoedeHjlripoédig tot het verledene be- 0 hooren. Algemeen in men van meening dat men op weg is naar de verzoening. Dit is verklaarbaar na de rede van den minister president Theunis, gidteren in de Kamer ge houden, waarin hy zelde te zullen trachten 'het personeel in den kortst mogeiyken tyd de voldoening te geven, die het verdient. Wy onderzoeken, zoo vervolgde hy, de mogeiyk- heid van verdubbeling van den gezinabyslag en van tiapsgewüze verhooging van den duurtatoyslag. Ik hecht er aan op te merken zoo voegde Theunis er by, dat dit gezegd Is, voordat er van cenigen druk sprake was. Het zün dus geen ydele woorden. Wü doen dus het mogelüke om België te vallissen uit de moeilüke positie, waarin het zich bevindt. AJs de staat wordt geruïneerd gaat iedereen ten gronde en de werklieden zullen daarvan het meaet te lyden hebben. Anseele heeft gezegd, dat de staat door toe te geven zün gezag niet zou Inboeten, maar dut ooa toi ugtrekken van de apoorwmgar- YERSPREIDE BERICHTEN. VEREENIGDE STATEN. Een conflict in het schcepvaartbedryf. De Amerikaanache Vereeniging van Scheepseigenaren heeft geweigerd de loons- verhooging van tien dolfor per maand voor het dok- en mdchinekamerpersoneel der Amerikaanache schepen in te willigen. Deze verhooging was Zaterdag j.l. door den Shipping Board toegestaan, nadat de Internationale Zeeledenorganisatie een ver hooging van 15 dollars had gevraagd. De regeling der schuldquaestie m$t Engeland Een Ideuwe bijeenkomst. De Britsche ngeering zond een nieuwe mededeel Ing aan het Britsche gezantschap te Washington betreffende een gewenschte verandering in de quaestie der schuldrege ling. Naar verluidt heeft Geddes verzocht vóór Vrijdag een vergadering te beleggen met de schuldcommissie, ten einde haar van deze mededeeling in kennis te stellen. CHINA. De Chineesche roovers. Uit Shanghai wordt gemeld: De sterke bandietenmacht, die in de heu velen achter Lintsjeng verschanst is, waar zü de buitenlandsche gevangenen vasthoudt, beraamt een aanslag om' de vreemdelingen, die zich naar Tsjang begeven, om te onder handelen over de invrijheidstelling van de in den sneltrein van SjanghaiPeking ge vangen genomen reizigers, in een hinderlaag te lokken. Volgens een ander bericht uit Shanghai d.d. 17 Mei hebben mannen der GhinëBsche gendarmerie "den trein van Peking naar Shanghai aangehouden. Zü vielen de beamb ten aan en doorzochten den geheelen trein. Alles wat zy vonden namen zü mede, on danks de protesten van de vreemdelingen. Verscheidene uren hielden zü den trein be zet. Ten slotte kregen consulaire ambtena ren, bÜgestaan door Chineesche beambten*, de overhand op de gendarmes, die giaarop den trein verlieten. De Amerikaanache gezant in China heeft gisteren het Staatsdepartement medege deeld, dat geen vorderingen zün gemaakt bü de onderhandelingen tusschen de Chineesche autoriteiten en de bandietenleiders over de invrüheidstelling van de Amerikaanache en andere vreemdelingen, die gevangen worden gehouden. De gezant deelde mede, dat er aanwyzingen zyn, dat de onderhandelingen nog tot een resultaat zuilen leiden. BINNENLAND. Het regeeringsjubileum van de Koningin. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft naar aanleiding van een verzoek van het Nationaal Comité tegen het alcoholisme onder de aan dacht van de gemeentebesturen ge bracht de vraag of het geen aanbeve ling verdient op de dagen van de viering van het '25-jarig regeeringsju bileum van de Koningin een tapver- bod vati sterken drank uit te vaardi gen. De minister heeft de gemeentebestu ren uitgenoodigd de wenschelijkheid van zoodanig verbod te overwegen. Minister Ruys de Beerenbrouck te Boskoop. De minister van Binnenlandsche Za ken en van Landbouw heeft een be zoek gebracht aan Boskoop. Hij be gaf zicli onmiddellijk naar het raadhuis waar hij werd ontvangen door den burgemeester, den heer P. A. Colijn. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Rijkstuinbouwwinterschool en aan den schooltuin, waarna een tocht langs de kweekerijen werd gemaakt. Het noenmaal, waaraan ook de bur gemeester deelnam, werd gebruikt ten huize van den heer J. H. van Straa- ten van Nes. Vervolgens werden nog eenige kweekerijen bezichtigd, waar na om 3 uur per auto de terugreis werd aangenomen. De burgemeester van Maasdam geschorst. Naar aan de Tel. wordt bericht, is de heer L. E. M. Klaar, burgemeester der gemeente Maasdam, wegens wan gedrag voor een maand in zijn ambt geschorst. De Leidsche navorderingsbelaating. Gisteren hebben Ged. Staten van Kuid-Holland een beslissing genomen inzake de navorderingsbelaating t.a.v. van een ingezetene van Leiden, die bij dit college hiervan in hooger be- rutjr was gegaan. Ook hier was ge steld dat het recht tot navordering verjaard was. Ged. Staten hebben, (n afwijking met de beslissing van de Haagsehe recht bank, beslist, dat de aanslag moet wol den geacht te zijn opgelegd bij de vaststelling van het kohier door den gemeenteraad^ in casu den 26en Dec. 1920, alzoo nog voor dat er drie ja ren na den aanvang van het belasting jaar 1918/1919 waren verioopen. Mitsdien is de aanslag gehandhaafd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Morgen is beslist de laatste dag van den vfrkoop van HEEREN enJONGENSKLEEDINO in Café „HET SCHAAKBORD", Klei- weg, (bovenzaal), Gouda. Sluiting beslist 9 uur n.m. Gaat de speciale sorteering prima COSTUMES en REGENJASSEN zien. Het succes der eerBte dagen danken wy aan onze prims kwaliteiten voor lage prijzen. im u Belastingverlaging. De gemeenteraad van Amsterdam hooft na uitvoerig debat de voordracht om den vermenigvuldigingsfactor der Inkomstenbelasting voor het belasting jaar 1923/24 te verlagen van 0.75 op 0 675 aangenomen met 27 tegen 2 stemmen. Deze verlaging beteekent practises een vermindering van 10 pet. POST EN VERKEER. De staking in België. De Koninklijke Luchtvaartmaatschap- pij heeft de volgende maatregelen ge- tioffen met het oog op de spoorweg staking in België. De passagiers voor Brussel begéven zich op eigen gelegenheid naar het vliegterrein Waalhaven te Rotterdam waar zij volgnummers krijgen. Drie of vier vliegers zijn daar den geheelen dag beschikbaar met een) voldoend aan tal toestellen en van des morgens 7 tot des avonds 6 uur vertrekken de toestellen, zoodra zij vol zijn. Elk half uur of elke driekwartier gaat er een, zoodra de toevloed Van passagiers re gelmatig loopt. Te Brussel zijn gelijke maatregelen genomen voor het verder vervoer naar Parijs. In totaal ziet de K. L. M. kans op deze wijge per dag een 80 personen naar Brussel te verveer^n. In verband met de spoorwegstaking in België, zullen de Nederlandsche treinen- voortóopig niet verder gaan dan Esschen-grens. Het Intern. Verkeers Bureau heeft van heden af een geregelden auto- dienst geopend van Roosendaal (sta tion) naar de Fransche grens. De ver binding sluit aan op den trein, welke 7.34 's morgens uit Amsterdam ver trekt zoodat de reizigers nog 's avonds in Parijs kunnen aankomen. GEMENGDE BERICHTEN. Naast een doode geslapen. Eenigen tijd geleden werd de echt genoot van een bejaarde vrouw die m dt Van Ostafjestraat nabij den Am- steldijk te Amsterdam woonde, onge steld. De ziekje nam in hevigheid toe en .ten slotte verviel de man in een bewusteloosheid. Dagen lang bleef de arme vrouw bij hem en begaf zich des nachts in hetzelfde belT ter ruste. De buren zagen de vrouw in geruimen tijd niet en het wekte op zekeren avond hun bevreemding toen zij beneden ge- stommei hoorden. Uit het raam kij kende bemerkten zij, dat de vrouw voor de deur stond. Zij vroegen haar wat er was, waarop zij antwoordde, dat haar man misschien wel dood was gegaan. Hij was, zoo vertelde zij ver der koud en bewoog niet meer. De buren gingen mee naar binnen en bevonden, dat de ongelukkige in derdaad overleden was. zoo vertelt de Tel. De lijklucht was duidelijk in de vertrekken merkbaar. Een dokter werd gehaald en deze coitelateerde; dal de man reeds verscheidene dagen geleden overleden moest zijn. Voor een spoedige begrafenis werd zorg ge dragen. Een niet alledaagsche geleide. De S.D.A.P. in den Helder is al sedert eenigen tijd in volle actie voor de gemeenteraadsverkiezing. Gisteren avond 8 uur zou er raadsvergadering zijn. Een uur te voren was een open luchtvergadering op 't Koningsplein be legd, waar de geheele S.D.A.P.-raads- fractie aanwezig was en de wethouder Verstegen 't woord voerde. Na afloop werd de fractie door de partijgenoo- ten naar het stadhuis gebracht, waar een socialistisch lied werd aangeheven Daarna ging de fractie, zeven man sterk, naar de raadsvergadering. Pokken in Rotterdam. Zooals men zich herinneren zal, kwam in Rotterdam de vorige maand het Engelsche stoomschip „Graftmann" binnen. Aan boord bevonden zich drie lijders aan pokken, die m het zieken huis Opgenomen werden. De zieken zijn nu weer zoo goed als hersteld een van hen worat nog verpleegd. Plotseling heeft zich thans, naar de Tel meldt, in de stad een nieuw ge val van pokken voorgedaan. De sleep boot kapitein S., wonende in de Dam straat die eenige malen naar het be smette schip goederen heeft vervoord, is ziek geworden. Hij is onmiddellijk naar de barakken in de Waalhaven overgebrachtZijn toestand moet hoogst ernstig zijn. De woning is ontsmet. Het ge in, bestaande uit vrouw en 2 kinderen, is geïsoleerd. Het drama te Enachedé. De 80-jarige monteur W. te Ensche dé. die Woensdag een moordaanslag pleegde op een meisje waarmede hij tot voor korten tijd verkeering had en zich daarna zelf in het hoofd schoot is in het ziekenhuis overleden. STADSNIEUWS. GOUDA, 18 Mei 1928. Zitting Centraal Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal hou den in het Gemeentehuis op Vrydag, 25 Mei a.s. des voormiddags 11 uur, ten einde den uitslag der verkiezing vast te stellen. Zitting Centraal Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorziter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal hou den in het Gemeentehuis op Vrijdag 25 Mei a.s. des voormiddags 1114 uur, teneinde te voorzien in de vacature van lid van den Gemeenteraad, ontstaan door het niet aan- neetnn van züne benoeming door den heer W. I. D. van Rymenam. Drankwet. Burgemeester en Wethouders der ge meente Gouda brengen ter openbare ken nis; dat op 16 Mei 1923 by hen is ingeko men een verzoekschrift van: Remmelt ten Walde, van beroep koffiehuishouder, wo nende te Gouda, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop in de benedenlocaliteit van het per ceel Hoogstraat no. 21, aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder, tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren b(j hen inbrengen. «K51BW*JWf Jubileum Ds. Th. Scharten. Dinsdag a.A, 22 Mei, hoopt Ds. Th. Schar ten, Evang. Luth. predikant alhier, den dag te herdenken waarop hü 25 jaar geleden in Stadskanaal zün ambt aanvaardde. Gedu rende 9 jaar heeft Ds. Scharten deze eerste gemeente gediend, vervolgens was hy 7 jaar predikaat te Hoorn. Vanaf 1914 is Ds. Schalk ten thans predikant by de Luthersche ge meente hier ter stede. Ope)nb. Verg. der S.D.A.P. In „Kunstmin" werd gisteravond vanwe ge de afd. Gouda der S.D.A.P. een alge- meene vergadering gehouden. Na het ope ningswoord van den heer van Hofwegen kreeg als eerste spreker de heer L. Over hand het woord, die er op wees dat binnen enkele dagen men voor de keuze gesteld en geroepen zal worden ter stembus te trekken. Van de keuze zal afhangen hoe de eerstkomende vier jaren de Raad zal zyn samengesteld, hetgeen voor de arbei ders van buitengewone beteekenis is in deze dagen van malaise en in dagen dat de reactie troef is. De GouAche bur- gery zorge niet alleen dat de S.Q.A.P. onr verzwakt uit de stembus komt, maar ste- stevig worde versterkt. De noodzakelyk- heid er van wenscht spr. aan te toonen door terug te denken aan de periode vóór het alg. kiesrecht ,toen de S.D.A.P. geen stem in den Raad konden laten hooren. Adres sen van arbeiders werden voor kennisge ving aangenomen, functies in de verschil lende commissies werden onderling ver deeld om ie zorgen dat de arbeiders hun invloed niet konden doen gelden en van de luimen der heeren afhingen. Het alge meen kiesrecht maakte die terstond eenigs- zins anders en bracht zes S.D. in den Raad. De Goudsche Courant, zoo zei spr., was er zoo door overstuur geraakt, dat zü schreef dat het peil van den Raad daardoor zou gezakt zün. Wü, zegt spr., troffen in den Raad komende een desolaten toestand op allerlei gebied. Het loon der werklieden was schrik barend laag, van rechtspositie der ambte naren was absoluut geen sprake, het te kort aan salaris moesten zy met bijbaan tjes aanzuiveren. Door de salarisherziening werden de loonen eenigermate op peil ge bracht, er was ook een minderheidsrap port van de salariscommissie, de Vryheids- bond wilde daarin een mindere uitgaaf van S 6000, reeds toen wilde men bezuinigen, maar slechts voor de lagere klassen. De wachtgeldregeling voor ambtenaren dat was eerst, zegt spr., de knuppel in het hoenderhok. De S.D. stelde die regeling ook voor, voor de werklieden. Wat wel Voor de ambtenaren igold, kon niet voor de werk lieden, er kwam ten slotte een regeling, maar aarimerkelyk slechter. Vervolgens besprak de heer Overhand het instituut Arbeidsbeurs, voor de arbei ders van de grootste beteekenis, een paar jaar geleden was de oprichting door den G.B.B. verzocht. By het voorstel van B. en W. kreeg de heer v. d. Want reeds kippen vel van het sociaal gedoe. De arbeidsbeurs, zoo zeide spr., staat bloot aan de felste re actie, geen gelegenheid gaat voorbü om te trachten het reglement gewüzigd te krij gen en de arbeiders te maken tot een in strument en hen nog lager te doen bukken dan reeds het geval is. We hebben te zor gen, zegt spr., versterkt uit den strijd te komen, daar groote gevaren boven ons hoofd hangen. Voorts wees spr. op hetgeen zijn party heeft gedaan voor werkloozen- zorg en volksgezondheid door aan te drin gen op de verkrijging van een rioleerings- plan. In plaats dat B. en W nu sturen in de richting het groote werk der rioleering aan te vangen, traineeren ze, het plan ligt gereed, maar vóór de uitvoering zullen nog ontzettend veel moeilijkheden moeten wor den overwonnen, daar de reactie bü V-B. en R.K. toeneemt Vervolgens werd besproken de steunre geling voor hen die geen werk konden vin den. Het eenige wat de S.D. hebben kun nen bereiken is, dat de uitbetaling niet ge- WKIT U lat er Morgenavond in „Kunstmin" •cm groot Bal plaats vindt, onder leiding van den neer van Tyn. Optreden van variété-artiaten. Zie voor verdere details de groote annonce in ons blad. 1512 12 schied door het Burgerlyk Armbestuur, maar door de Arbeidsbeurs. Hoeveel reactie te overwinnen was voor de heeren de Rotte en Middelwéerd in het Burgerlyk Armbestuur zitting kregen, schetste spr. Het oude pruiken-college, zoo noemde spr. het Burgerlyk Armbestuur, kon die uitbreiding niet overleven en nam ontslag. Voorts behandelde spr. hetgeen in den Raad was voorgevallen in verband met de niet-naleving der bepalingen in bestek en voorwaarden van werken voor de gemeente en de resultaten verkregen door de gehou den interpellaties. Nu kan, zegt spr., de G. C. wel vragen: „Maar zyn die interpel laties wel noodig?" Met Uilenspiegel kan de Raad zeggen, meent spr.: „We hebben het er naar gemaakt!" Dat men van het sociale gedoe by de V-B. en Kranenburgers wéinig moet hebben, kwam zeer duidelyk uit by het repareeren der school aan de Patersteeg, waar ge vraagd werd of repareeren wel noodig was. Een vermolmt hok voor onze kinderen, zegt spr., komt er niet op aan, als hun kinde ren maar nieuwe scholen krijgen. Na nog besproken te hebben de subsidie- verleening aan de te houden landbouw tentoonstelling, wekte spr. de arbeiders op te zorgen versterkt uit den stembusstrijd te komen in het belang van de Goudsche' arbeidersklasse. De volgende spr. was de heer W. San ders. Spr. wilde beginnen met het opmaken der balans om te zien of -het werk der S.D eenig resultaat heeft opgeleverd voor de Goudsche arbeidersklasse. Een feit noemt spr. het, dat in de maatschappü waarin we leven, de arbeidersklasse niets anders kan dan zóóveel mogelyk trachten te veroveren om de toestand in die maatschappy nog zoo drageiyk mogelyk te maken. Allen die modern denken, zelfs wel christelyke arbei ders, zün hej; er volkomen over eens dat de maatschappy, waarin we leven, door en door rot is. Waar de fundamenten in een zoodanig stadium komt te verk°eren dat alles wankelt en schudt, is de kracht der arbeiders noodig om op het nieuwe fun dament een nieuw gebouw op te trekken. Hetgeen verricht is in den Raad zal naar den geest der arbeiders niet volmaakt zyn, maar 6 is nog geen meerderheid van 19. Spr. zal niemand wys trachten te maken dat in een zekere plaats een socialen staat te vestigen ia. Vóór vier jaren wisten we niet precies hoe hot in den Raad zou zyn. Reeds in de 2e vergadering werd reed* de eerste viucht voor de arbeiders door de rood» fractie verkregen n.l. de 8-uren dag voor de Gemeentewerklieden. Ujt alle hoeken van den Raad ging de democratie© hoogty vieren om ons, zegt spr., niet het succes te gunnen de toestand der arbeiders te verbeteren. Zoo kwam ge organiseerd overleg van den een en kant «n een commissie die tot taak. had de loonen te herzien van den anderen kant Spr. deelde mede hoe onder leiding van den wethou der van Soc. aangelegenheden de zaak werd aangepakt. Als ik spreek over den wethouder van Soc. aangelegenheden, zegt spr., wil ik even stilstaan by den per soon van dr. Hoffman. Daarop citeerde spr. uit een verkiezingsstrooibiljet van vóór 4 jaren van d© R.K., waarin wordt ge sproken van „mannen die weten wat te willen". Men vraagt zich af moet men uit die kringen komen om een gemeente te be sturen? Dr. Hoffman, vervolgt spr., is het beste te vergelijken met iemand die te veel aan Bachus heeft geofferd, n.l.: zoo staat hy op zün beenen, zoo staat hij op zün hoofd. Dr. Hoffman's mede coalitie genoot Kolyn heeft in een der Raadszittin gen hem toegevoegd: „hetgeen wat je daar zegt is „kletskoek" en „paljas". Het ia, zegt spr., ons niet kwalijk te nemen, dat wy als lachende derde daar schik in heb ben. 14 k 15 Zaterdagmiddagen heeft spr. de vergaderingen dier salariscommissie by- gewoond en bemerkt dat Dr. Hoffman een heel goed mensch is, maar wat initiatief betreft, is van den wethouder van Soc- Aangelegenheden niets uitgegaan; al wat uit dit departement nog gehaald is, is er uit getrokken door party genoot Overhand. Voorts besprak de heer Sanders de ver betering gebracht in den Woningbouw, f traoht is de toestand drageiyker te make* jammer genoeg is men de meening toege daan, van hooger hand,, dat de woning bouw niet noodig ia. Men gooit ^®ver millioenen weg voor het militarisme, neer te sabelen is er geld, niet voor opheffen uit den poel der ellende. 'tkort besprak spr. de kindervoeding ke in betere banen is geleid, de verla ging van een Dagsanatorium aan het van Iterson Ziekenhuis en de onwil van reges ten der werkinrichting de Gerfieente zeggingschap te geven in het bestuur inrichting. Het beeojgen van onderdal het z.g. Proveniershuis aan de ouden vz» dagen, gaf geen voldoende oplossing, die inrichting te klein was, pogingeno»* uit te breiden zal wel weer afstuiten w het motief bezuinigen. Een van de grootste en moeilijk*» ties noemde apr. het finantieete vr»*^ en herinnerde aan de briastingtabel gesteld door de heeren Sterk en Over waarbü de arbeiders wat ontlost en hooge inkomens meer zouden betalen» boe de Rood het tarief-v. d. Brug aannam waardoor de arbeiders meer betalen. De uitgaven zyn van zoodanigen aard, dat het noodzakelyk is, dai er een tame lijk hooge belasting wordt geheven. By voorbaat wil spr. vastleggen dat niet de S.D. die uitgaven hebben opgevoerd, maar jy het gevolg zün der economische omstan digheden, waaronder wy leven. Spr. noem de eenige cüfers: kosten krankzinnigenver pleging in 1919 f28855, in 1920 f 33000 in 1921 büna 60.000; kosten Ziekenhuis in 1919 f86000, ifl 1920 f 36500, in 1921 f71591. Renten en aflossingen van geleen de gelden tengevolge van crisis-uitgaven gedaan voor dat wy, zegt spr., in den Raad kwamen in 1919 f 58000 in 1920 1102000 jn 1921 f 162000 en voor Woningbouw in 1919 ƒ11000, in 1920 4200Cy in 1921 ƒ53000. De sty ging der uitgaven voor loonen wil vgpr. toegeven. Over de post voor de Burgerwacht zei spr. nog een en ander en wees er op, dat de invoering wan het reorganisatieplan voor het onderwijs, waarvan de bezuini- ghxgsaipostel-v. d. Want gezegd had het zoo lang mogelyk moest worden opgebor gen, 60 70 mille bespaart. Hiermede wil de spr. aantoonen dat er nog wel te bezui nigen is als men wil, daartegenover wil men nu pogingen in 't werk stellen om een bijzondere school te stichten, hetgeen niet anders dan met uitgaven voor de gemeente 'gepaard kan gaan. Spr. zou het niet erg vinden als het 't onderwys op hooger peil bracht. Tenslotte wees spr. op de noodzakelyk- heid dat de arbeiders by deze verkiezing als een man schouder aan schouder staan, omdat zy zal zyn een graadmeter voor de heeren of zy de reactie nog meer hoogtij kan laten vieren. Van de gelegenheid tot dehat werd ge bruik gemaakt door de heeren Bekker, van Dartel en Huurman; de debaters werden daarna door de sprekers beantwoord. De zaal was maar matig bezet. Nieuwe Feestavond m „Ons Genoegen". De nieuwe pachter der Sociëteit „Ons Ge- noegen",de heer Kleinbloesem, die Woens dagavond jvl. op zoo feestelyke wijze de le den tier Sociëteit heeft ontvangen, wil thans ook aan hen, die Woensdag niet kwamen en ook aan de niet-leden laten zien hoe hy zich de exploitatie van „Ons Genoegen" voor stelt. Daarvoor wordt op morgenavond we derom een f eestvoorstelling gegeven in den Schouwburg, gevolgd door een groot bal. Voor de tooneelvoorstelling zyn verschil lende beroemde Nederlandsche artistem ge- engageerd. Voor nadere byzonderheden verwyzen wü naar de betreffende advertentie in dit blad. 25-jarig bestaan „Mercuriuij'. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan der af deeling Gouda van den Nat Bond van Handels- en Kantoorbediende^ „Mer- -curius", hield het bestuur gisteravond in „Het Schaakbord" een receptie. Op deze receptie waren tegenwooxdig enkele op richters der afd., n.1. de heeren J. J. P. den Boer, die als secretaris van de af dee ling optrad en de heer Boot. Ook de heer W. den Hoed had gevolg gegeven aan de uitnoodiging, omdat hy een 20-tal jaren geleden reeds aan het hoofd stond van de cursussen in talen en boekhouden door de afdeeling gegeven. Deze cursussen die na een 5-tal jaren door de gemeente zyn over genomen, worden thans nog onder voort- durenden groei voortgezet. De heer den Hartog van Rotterdam, die het bondsbe- stuur vertegenwoordigde en de heer H. C. Snel, oud-bondsvoorzitter, thans vice-voor- zitter van den Bond en lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid, werden eveneens door den heer Rem begroet. De voorzitter memoreerde na zyn be groeting enkele gebeurtenissen, van be lang uit de 25 jaren van het bestaan der af deeling en wees erop wat de afdeeling in het belang van het onderwys heeft gedaan en thans nog ter harte neemt, hoewel te genwoordig aan de materieele eischen in het byzonder door afdeeling en bond de aandacht wordt gewü'd. Hy wekte op tot «root organisatie-besef en besloot met een lang leve „Mercurius". De secretaris deed vervolgens mededee ling van de talryk ingekomen schrifteiyke en telegrafische felicitaties van zusteraf- deelingen-organisaties en oud-leden, bene vens van afwezige leden. De heer de Hartog bracht dank namens het Bondzbestuur, memoreerde in korte trekken het actieve deelnemen der afdee ling aan het organisatieleven der H. en K.- bedienden en wydije een dronk op dit jubi leum. De heer Snel vice-voorzitter wees op den staat van dienst der afdeeling en noem de haar de parel aan de bondskroon. De heer Den Hoed bracht nog even in herinnering de cursussen van voor 20 jaar «n wilde de oprichters, de heeren Adolf van Dantzig, Triezenberg en Van Schenderen, aan de vergetelheid ontrukken. Spr. las log een afscheidsbrief van genoemd be stuur voor bü de overdracht der cursussen *an de Gemeente. Hü atelde het op prys *lch te bevinden in een gezelligen kring van oud-leerlingen, vrienden en kennissen. De heer d© Zeeuw, voorzitter van de afd. R'dam, schetste de wegen der afd. Gouda en R'dam ale parallel gaand en wees op het evenement van het laatstgehouden congres Anrhem, alwaar in het werkprogram aan den Bond mede werd opgenomen de taak <kr hoofdarbeiders t. o .z. v. de bedrijfs organisatie en het formeeren van een een heidsfront der hoofdarbeiders. De secretaris gaf daan* een meer ge detailleerd resumé, waarna de heer de Metter het huidige bestuur huldigde, in het bijzonder den voorzitter den heer Rein, om zün groote werkkracht, onvermoe iden Üver en organisatietalent. Hierna sloot de voorzitter, onder dank aan zyn medebestuurders, het officieele gedeelte waarna de aanwezigen in gezellig samenzijn nog lang bijeen bleven. UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. De rekening 1922 der Huurcommissie te Groot-Ammers sluit met een nadeel ig saldo van f 156.22. Dinsdag werden te Tienhoven door de visschers 1 zomerzalm en 2 elften gevan gen. BERGAMBACHT. Het bouwen van een woonhuis met loods voor den heer G. D. Rehorst, te Berken-1 woude, is na publieke aanbesteding gegund aan den laagaten inschrijvers, de gebr. Loef, te Stolwyk, voor f6480. BOSKOOP. Gemeenteraad. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad dezer ge meente, op Woensdag 16 Mei 1923, des na middags ten 7 uur. Tegenwoordig met den voorzitter, de heer P. A. Colün, alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den tyxveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. verschillende ver slagen van vereenigingen uit deze gemeente, die by' de gemeenteraadsleden zullen circu- leeren. Op het verzoek van de Besturen der be waarscholen om een subsidie van 3.— per leerling gedurende 1923, wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. gunstig be schikt. Op het adres van de „Loge door Een dracht Hooger", houdende verzoek om ge durende de feestdagen ter herdenking van het ambtsjubileum van de Kroon een tap- verbod in het leven te roepen, adviseeren B. en W. af wü zend te beschikken. De heer Verkade bestrijdt dit, z.i. hebben by alle feesten uitspattingen plaats door het gebruik van sterken drank. Juist door het te verbieden slaat men den weg in om de menschen op een hooger peil te brengen. De heer Brand wyst op het gevaar dat zou kunnen ontstaan, indien met niet tot een tapverbod besloot, terwyl de omliggende ge meente zulks wel zouden doen. De menschen uit die plaatsen zouden dan hier komen. De heer van Kleef is een tegenstander van een tapverbod. Wanneer de menschen weten, dat op die dagen niet getapt mag worden, dan zullen zü te voren hun inkoop doen, en het gevolg zal zün, dat er dien dag juist meer zal worden gedronken. Spreker zou met hetnemen van een beslissing wil len wachten, totdat de omliggende gemeen ten een beslissing hebben genomen. De Voorzitter meent dat men de zaak zelf standig moet behandelen en niet afwachten wat een naburige gemeente wel zal doen. Volgt die gemeente dezelfde taktiek, dan kan men geen beslissing nemen en biyft de zaak hangende. Het advies van B. en W. wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. B. en W. deelen mede, dat de zomertyd blykens mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken X Juni 1923 ingaat. Naar aanleiding hiervan meenden B. en W. geen verdere stappen te moeten nemen, in verband met de in de vorige vergadering door den heer Guldemond gedane vragen. Voorts deelen B. en W. mede dat blykens mededeeling van den Voorzitter van de wo- nimgbouwvereeniging „Onze Woning" geen verhoogd voorschot noodig zal zyn. De heer Verkade deelt ter verduidelyking mede, dat ook vah de woningbouwvereeni- ging geen verzoek om een verhoogd voor schot is ingediend. B. en W. stellen voor om het raadsbesluit van 28 December 1922, tot verhaal van pen sioensbijdragen van gemeente-ambtenaren, in te trekken, alsmede om te besluiten tot toepassing van het ingevolge de Pensioen wet 1922, geoorloofd Verhaal op nieuw aan te stellen ambtenaren. De heer van Kleef heeft met groote te leurstelling van dit voorstel kennis geno men. B. en W. zeggen, dat geen beroep op de Kroon mogelyk is, omdat een wethouder van Alphen aan den Ryn dit nu beweert. Z. I. is dit geen autoriteit. Spreker leest in de gemeentewet, dat van een besluit van den gemeenteraad, die Ged. Staten weigeren goed te keuren, wel degelük beroep open is op de Kroon. Z. I. hadden Ged. Staten het besluit wel goedgekeurd, indien zü wisten welke de redenen waren, die de gemeente raad tot dit besluit hadden geleid. Spreker somt op de hooge belastingen, de opcenten o pde verschuldigde rüksbelastingen. Duur gas en water. Bovendien is deze regeling ge troffen in overleg met de ambtenaren en werklieden. Spreker dient dan ook een motie in, waar bü wordt voorgesteld B. en W. te verzoeken om het raadsbesluit weder opnieuw by Ge- dep. Staten in te dienen met vermelding van de gronden en redenen, dia tot het nemen van een dergelyk besluit hebben geleid. Spr. hoopt dat Ged. Staten het besluit wel zul len goedkeuren. De heer Noest zal tegenstemmen, omdat hü ook geen verhaal van pensioensbydra- gen op nieuw aan te stellen ambtenaren wenscht te zien toegepast. De Voorzitter antwoordt, dat de brief van den wethouder van Alphen a. d. Rün niet is zün oordeel, doch de ondervinding in die gemeente opgedaan. Bovendien ls de wet houder dier gemeente niet de eenige raad gever in dezen geweest Spr. wflst er op, dat het nieuw ter sprake brengen van dit onderwerp toch op niets uitloopt Het geeft alleen vertraging. De motie vih den heer van Kleef wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. B. en W. adviseeren om aan de gemaakte opmerkingen door Gedeputeerde Staten op de begrooting voor 1923 te voldoen.. Aldus besloten. Tot lid der Commissie van Toezicht op het algemeen vormend lager onderwyz wordt benoemd de heer P. Zyderveld. B. en W. adviseeren maatregelen te ne men tot beteugeling van het misbruik vfti Gods naam en wel door aanbrenging in de openbare gebouwen en enkele wachtlokalen en hotels van cartons, waarin op dit euvel wordt gewezen. De heer Brand wenscht de aanbrenging van deze cartona uitgebreid te zien tot alle café's enz. De heer Sprayt acht het aanbrengen in de openbare gebouwen meer dan voldoende. De heer Verkade vreest, dat het meer de tegenovergestelde uitwerking zal hebben. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich moesten bepalen tot de twee grootste ho tels hier, omdat deze gebouwen het meest voor het publiek verkeer worden gebruikt. Spr .is een andere meening over het pu bliek uit Boskoop toegedaan dan de heer Verkade. De heer Guldemond doet het genoegen, dat bijna alle raadsleden over'dit onderwerp het woord hebben gevraagd. Het betoog van den he«ï' Braad heeft zün Volle sympathie. Spreker heeft echter ge constateerd, dat er over dit zoo belangrijke onderwerp het veronthéiligen van Gods naamwaarvan God gezegd heeft dat hü geenszins zal onschuldig houden die Zün naam ydel gebruiken gelachen is gewor den. Hiertegen protesteert spreker met kracht uit naam van de religie. De heer Ver- kade meent, dat deze borden de menschen zullen prikkelen. Spreker vraagt of de blau we knoop, die sommige raadsleden dragen de menschen nu juist prikkelen om te gaan drinken. De heer Verkade wyst er op, dat het la chen een gevolg was vari een opmerking, die een (Ier voorstanders van het vloekver- bod maakte. Wat het prikkelen van het pu bliek betreft, het alcoholvraagstuk is een ander vraagstuk dan het vloekverbod. Dit eerste is grover materie, j De heer Noest wyst er pp, dat juist door de bestrijding van het alcoholisme het vloe ken indirect wordt tegengegaan. De Voorzitter zegt met genoegen de rede van den heer Guldemond gehoord te heb ben. Spreker moent echter niets irriteerends te hebben gevonden in die rede, gericht aan het adres van dé hier aanwezige geheelont houders. Het advies van B. en W. wordt vervol gens aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot onderhandsche verhuring van een perceel boomkweekeryiand aan den heer J. Soet te Waddinxveen. Tot leden der raadscommissie voor on derzoek der rekening van de gemeente-be- dryven over 1922 worderf benoemd de hee ren Spruüt, Brand en Ltféf. B. en W. bieden ter vaststelling aan con cept-besluiten tot wyziging der gemeente- bègrooting 1922. Overeenkomstig besloten. B. en W. bieden het gemeenteverslag over 1922 aan. Dit verslag zal bü de raadsleden circulee- ren. B. en W. stellen voor om te besluiten tot opheffing van het vervolgonderwüs. De heer Verkade bejammert het advies van B. en W. In andere gemeente heeft men naast talencursussen vak- en teekenscho- len. In Boskoop heeft men die niet. Spreker hoopt, dat men die richting zal inslaan, op dat men naast de talencursussen nog krijgt een avondvak- en teekenschool, waaraan nog enkele lesuren züh in Ned. taal en rekenen. Nu die echter nog niet bestaat meent spr. dat de tyd tot afschaffing der cursus voor vervolgonderwys nog niet is gekomen. De Voorzitter antwoordt, dat de kwestie hoel eenvoudig is. De cursus wordt bü wüze van spreken kunstmatig in het leven gehou den. Niet dat B. en W. niet doordrongen zün van den eisch van goed onderwüs. In zün installatierede heeft spreker gezegd „beper king van vermeende of wenkelyke uitgaven, die niet voldoen aan een behoefte". Welnu, ziehier een uitgaaf, die niet voldoet aan een behoefte. Na nog eenige discussie wordt tot ophef fing dier cursus besloten. B. en W. stellen voor om te besluiten tot aanvulling van de „Voorwaarden en Ta rieven" der Waterleiding. Het betreft hier de verzegeling van de waterleiding, vroeger geschiedde dit bü den afsluiter en kostte dit 2.50. Thans kan vol staan worden door de krfcan te venegelen, waarvoor dan 1.— in rekening wordt ge bracht. Na nog eenige discussie wordt hiertoe be sloten. B. en W. atollen voor om te besluiten tot wijziging van de gemeenschappelijke rege ling omtrent de toelating van kinderen uit de gemeente Alphen aan den Rün op de openbare school der gemeente Boskoop. Hiertoe wordt besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een conceptbesluit tot wüziglng van de alge- meene politieverordening. De wüziging be doeld een voetbalverbod in het leven te roe pen. De beer Noest kan zich met het standpunt von B. en W. vereenigen. Doch dat met dit voorstel wordt gekomen ie feitelyk de schuld van den Raad zelve. Immers het voetballen op openbare wegen is het gevolg van het gebrek in deze gemeente aan een behooriyk sportterrein. Indertyd is een voorstel tot een stichting van een sportterrein door den Raad afgestemd. De Voorzitter is het eens met den heer Noest, alleen vraagt spreker waarom moet hier de gemeenschap weer voor zorgen. Z.I, moet dit door het particulier initiatief tot stand worden gebracht Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt vervolgens besloten. B. en W. stellen voor een crediet te ver leenen van 80.— voor aansluiting aan het telefoonnet van de woning van den burge meester. Aldus besloten. B. en W. stellen voor om In beginsel te zien uitgemaakt of de Raad al of niet voor den bouw van 20 woningen is, zulks naar aanleiding van de verzoeken van de R.-K. Bouwvereeniging „St Joseph", om hiervoor de noodige voorschotten, ingevolge de Wo ningwet, te verstrekken. De Voorzitter acht een goede volkswo ning een volksbelang. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. B. en W. stellen voor om aan de melksiy- ters water uit de drinkwaterleiding te le veren tegen 0.16 per M8. en om een cre diet te verleenen voor vergoeding aan de gemeente-bedrijven van de dientengevolge e.v. te ïyden schade. Wordt verworpen. By de Vondvraag vraagt de heer Noest of werkloozen, die langer dan een maand by de gemeenteiyke steunregeling werkzaam zün nu niet eens met de Pinksteren een kleine gratificatie kunnen krygen, om die dagen voor hen ook feestdagen te doen zün. Niets nu er aan de orde zyde, sluit de Voorzitter de vergadering. De alhier gehouden collecte ten bate van de alleenstaande blinden te Wolfhete heeft f 56.80 opgebracht. Coöp. vereeniging „De Boskoopsche Vei ling". Er werden pryzen besteed als volgt: Bloemen; Rozen in soorten, per bos, le art. van f 1.00f 1.85, id. 2e srt. f 0.40-— fl,00; Lupinen 12 ct.; Pyrethram 20 ct. Campanula 18 ct.; Damastbloemen 1417 ct; Asparages 4070 ct.; Violieren 20 ct; Elle Poulse 4090 ct; Pioenen 7085 ct; alles per bos. Seringen 2043ct.» Rhodo- dendrontakken 416 ct., beide per tak; Stamrozen 56 ct; Primula 14 ct, beide in pot, per stuk. Te beginnen met 18 Mei zal ook in Laag- Boskoop door den gemeentelijken reini gingsdienst asch en vuilnis worden opge haald. Burgem. en Weth. dezer geemeente zul len Dinsdag 29 Mei schouwdryven voor slooten en zoogenaamde wykjen. De slooten en wüken zullen uit het midden gemeten een diepte moeten hebben van 0.75 M. De handel in afgesneden rozen fa in de laatste dagen schitterend te noemen. HAASTRECHT. Movrouw Hagenbeek van het groote bekende circus heeft met haar gedres seerde olifanten eenige voorstellingen in onze gemeente gegeven, ten bate van de arme Duitsche kinderen. Zij oogste als overal veel succes. Burgerlijke Stand GEBOREN: Cornelis Marinus, s. van J. B. v. Vlaardingen en v. L. Nobel. KRIMPEN A. D. IJSEL. De uitslag van de stemming voor den gemeenteraad is: anti-rev. 493, soc.-dem. 387, vrüzinnigen 385 stemmen. Gekozen zün de heeren P. v. d.,Linden (a.-r.), J. Drapers (a.-r.) C. Vermeer (a.- r.), M. de Jong (a.-r.), A. Pek (s.-d.), C. v. d. Linden (s.-d.), L. van Duüvendyk (s.-d.) L. Schutter (s.-d.), B. Boogaerdt (vrü*.), K. G. Smit (vrijz.) en X A. Groe- neveld (v.-d.) De raad bestaat thans uit 3 anti-rev., 2 soc.-dem. en 2 vrijz. KEEUWIJK. Bij de alhier gehouden Raadsverkie zingen zijn uitgebracht 1367 geldige stemmen. Kiesdeeler was 124. De stemmen waren ais volgt ver deeld: Lijst l, Chr.-Hist. 217 st., lijst II S.D.A.P. 140 st., lijst 111 Vrijh. Bond 352 st., lijst IV, R. K. Staats partij 427 st., lijst V, Anti Rev. 231 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren: L. P. van Leeuwen, C. Schalkwijk en L'. Vermeulen (R.K.), v. Os (S.D.A.P.), J. Kapteyn, C. van Leeuwen en U. Vente (Vrijh. Bond), A. Verboom en J. van Roon (Chr. Hist.), J. C. Hagen en O. Teeken» (Anti Rev.). Behalve de heer van Roon zijn alle herkozenen. De Vtijh. Bond verliest een zetel aan de Chr. Hist., everi- gen8 bleef de samenstelling van den Raad de zelfde. SCHOONHOVEN. Burgerlijke Stand. GETROUWD: G. Voraloü» en H. Para graaf. GEBOREN: Pietertje Adrians, d. v. F. v. d. Bogerd en W. de Heer. Elizabeth A b rami nu, d. v. J. Brouwer en H. ES. V. Tlggelen. Dirkje Janaje Louise, d. v. L. Lankhorat en M. Hartman. Johannes, z. v. P. Verkalk en J. Sodaar. Paulina Pietrotiella, d .v. C. Oskam en N. M. Pon*. Anna Mario, d. v. A. W. Cnzander en C. Groenendijk. VLIST. Burgerl ij ke, Stand GEBOREN: Adriaan Jacobus, i. van J. F. van Vliet en Van K. do Pater De oefening van de Brandspuit zul len gehouden worden op Dinsdag 22 Mei te Stolwijkersluls; Woensdag 23 Mei te Haastrecht; Donderdag 24 Mei te Rozendaal. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De geataakte kamploenawedatryd. Willem II geatraft Door Go Ahead en Willem II if oen gemeenschappelijke schrijven ge richt aan het bestuur van den fi.V.B. met het verzoek Willem II wegen» het staken vanf den J.l. Zondag in Deven- tet gehouden kampioenswedstrijd niet door extra vorliespunten te straften, doch do wedstrijd in Deventer t« doeu overspelen. Naar wij vernemeu heeft de bestuurs commissie van den N.V.B. afwijzend op dit verzoek besehikt, en besloten, dat Willem II zal worden geatraft met eeu boete, alsmede door de reglemen- tairê Iwee verlieapunten- terwijl de wedstrijd op nader te bepalen datum in Deventer zal worden overgespeeld. Indachtig aan de stormdagen van 1021, waarin werd gevoetbald en zelf» aoor medici den N.V.B. als een feut wérd aangeduid, waarop door hen soopole besluiten werden genomen be treffende voetbal bij slecht weer, be vreemdt ons dezo uitspraak ten zeer ste. Schooner gelegenheid om een wed strijd to staken bestond er voor den heer Mutters niet, toen tijdens de rust van beide aanvoerders het verzoek kwam niet verder te spelen. Stand met, rust 8-—8. Dè sportieve opvattingen van Go- Ahead zijn toe te juichen, om in hel bezit van de overwinning dit verzoek te steunen. Ook daarom had men op een gunstige beslissing gerekend. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Beid rutin* Bleekeraaingel, Münheer de Redacteur, Mogen wü langs dezen weg het Gemeen tebestuur en den Gemoentebouwmeeeter een» attent maken op den treurigen toestand van de bestrating van den Bleekerssingel Wy noodigen de heeren beleefd uit in dezen re- gentyd daar eens een kykje te komen ne men. Ontvang, münheer de Redacteur, onaën dank voor de plaatsing. EENIGE BEWONERH van den Bleekerasingel. MARKTBERICHTEN, Coöp. Kweekeravereeniging „Gouda en Omstreken te Gouda. 18 Mei 1928. Plumoaua 10 ct., Begonia's 1517 et„ Ailiantum 20—26 ct., Afrikanen 8—7 ct., Agaratum 910 ct., Rododendron 40 ctalle per stuk; Pyretrum 15—20 ct., Lupinen 26— 30 ct., Rozen 701.00 ct, Violen 10—12 ct., alle per 10 stuks; Violen 17—20 ct per boa. WISSELKOERSEN. 17 Mei 18 Mei Officieel 2 uur Londen ILBlfc 11,81)4 Beriyn 0.0055 0.0061 V4 Parüa 17.— 17,15 Brussel 14.66 14.67 Zwitserland 46. 49.02'a Weenen 0.0036 0.00% Kopenhagen 47.60 4T.30 Stockholm 68.15 68.20 Chriatiania 41.65 41.80 New-York 2.55H 145 TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige Noordwestelijke tot Zuid- westeiyke wind, afnemende bewolking, waarschünlyk enkele regenbuien, ieta iseh ter. ADVERTENTIEN. (ZATERDAG 19 MEI) In <18 NI8UW8 Schouwburg Gevolgd Optreden belasting)

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2