abonneert U op dit Blad. f. I. B. Bantzinger en Strikjes. MopjtUil 1123. BEZUINIGEN Tandarts CKAMKK Arte CLKYNDERT p Radio-Installaties en onderdeelen. Meubelmagazijn fcen wapenstilstand in het „Ruhrgebied" a PREDIKBEUKTEN. verhemden. Nieuwste dessins Schiller Hemden. Strandgordels. Nieuwe zending Heeren-Dissen Badcostumes Badmutsen. Lage prijzen. Markt 18-19. alle Buurtcommissies Bijeenkomst Sigareiiliandol .B0KNE0", 6 kaartin ut virgrutiig f 3.50 Hl HUMORIST en PIANOMUZIEK. Electrotechnisch Bureau A. DE VRIES. In den Gouden Bril' A. C. Tuüthof. Lange Tiendeweg 19. - Brillen, Pincenez, So Easy's Atelier voor alle voorkomende reparaties. Naaier straat 12, Gouda. a> THEEKASTEN, WANDKASTJES, PIËDESTALS SCHILDERIJEN, enz. B.BELONJE. 3: S 3. REPARATIE-INRICHTING. De aanvraag om revisie inzake het Krupp-proces afgewezen. De com munistische agitatie in het Ruhrgebied. De stakintg in België. De wederopbouw van Oostenrijk. Uit Parijs komen belangwekkende ge ruchten over voorstellen nopens een „wa penstilstand" aan de Rhur. De Parjjsche correspondent van de Times wijst er op hoe gelukkig deze gedachte is, immers in dat geval zou Duitsohland zijn lijdelijk verzet moeten opgeven. Zulk een wapenstilstand zoo zegt hij zou het waar schijnlijker maken dat het te verwachten nieuwe Duitsche aanbod ernstig wordt on derzocht. De oor respondent noemt het van beteekenis dat een van de Pransche Kamer leden, die over het denkbeeld heeft ge sproken, een industrieel is, die bijzonder goed ingelicht over de Duitsche bedoelin gen mag worden geacht. Gelijk de meeste denkbeelden van deze soort is ook dit denkbeeld nog vrij v**g en de voorwaar den voor zulk een wapenstilstand kunnen nog niet precies omschreven worden. Ze ker is, dat Frankrijk voldoening zal moe ten krygen ten opzichte van zijn eisch, dat het „lijdelijk verzet" in de Ruhr ophoudt vóó het eenigerlei Duitseh voorstel in over weging neemt, hoe goed dit ook mocht zijn. In Fransche officieele kringen, zoo zegt de correspondent verder, wordt ernstig aangenomen dat Duitschland van plan is voorstellen te doen, die gewichtige wijzi gingen zullen inhouden van die, welke in het begin van deze maand zijn ingediend, en waarbij rekening ia gehouden met de kritiek in de geallieerde landen. Volgens de inlichtingen aan de Quai d'Orsay ont vangen zou het kabinet-Cuno voor het oogenbiik nog aanblijven en heeft het be sloten het nog eens te probeeren alvorens het veld. voor een opvolger te ruimen. Voor het revisiegerecht in het groote Fransche hoofdkwartier te Pusseldorp heeft gisteren de behandeling plaats ge had van de aanvrage van Krupp von Bottlen und Halbach, evenals yan de direc teuren Bruhn, Hartwig, Óesterlen en van het lid van den bedryfsraad Muller tot opheffing van het vonnis van 8 Mei van den krijgsraad van Werden. Het revisiegerecht heeft de aanvraag voor wat betreft Krupp von Bohlen und Halbach en de directeuren Bruhn, Hartwig en Óesterlen afgewezen, terwijl het von nis voor wat betreft de veroordeeling van Muller tot 6 maanden gevangenisstraf op geheven werd, met bepaling, dat voor dat punt een nieuwe behandeling te Dusseldorp zal plaats hebben. Beroep op revisie van de uitspraak van heden is niet meer mogelijk, zoodat de uitgesproken zware straffen tegen Krupp en de directeuren in kracht treden. In de revisie-aanvraag, opgesteld doof mr. Mauriod uit Genève en dr. Grimm uit EsBen, was in de eerste plaats de bevoegd-s heid van den krijgsraad bestreden. Verder werd aangevoerd, dat den beschuldigden enkel vergrijpen tegen de Fransche veror deningen ten laste gelegd waren zonder dat bepaalde feiten genoemd waren. Verder was in het proces-verbaal der te rechtzitting ten aanzien van het niet hoo ien van 16 getuigen niet vermeld, dat de verdediging van het hooren dier getuigen had afgezien. Ook werd als grond voor revisie aange voerd, dat het Fransche strafrecht geen eigenlijke gevangenisstraf van hooger dan 6 jaar kent. De hoogere straffen luiden of dwangarbeid of reclusie. Inzake den beklaagde Muller werden nog eenige andere gronden van revisie aan- gevoerd, ontleend aan verordeningen. De verdedigers vroegen ter terechtzit ting de opheffing van het vonnis, de audi teur-militair de afwijzing van de revisie- aanvrage, behalve wat een der ten opzichte van Muller aangevoerde gronden betreft. Nadat het gerecht ongeveer gedurende een half uur in raadkamer gegaan was, werd de reeds bovenvermelde uitspraak ge daan. De stakingsbeweging in het district Dortmund blijkt steeds duidelijker een po ging tot oproer te zijn, in het werk gesteld door de communisten. Dezen hebben n.l. besloten, de arbeiders van alle mijnen in het district Dortmund er toe te diwingen het werk neer te leggen. Als gevolg daar van kwam het gisteren aan enkele mijnen tot gevechten, waarbij gewonden vielen, en by welke gevechten de communisten haantje de voorste waren. De rustverstoor ders trokken gisteren met de leden der communistische organisaties voorop, en ge wapend met byien, messen e. d. naar de rnyn Kaiserstuhl II, waar arbeiders zwaar mishandeld en toen verjaagd werden. By de rnyn Fremonia hadden de stakers geen succes. Aan de rnyn Dortfeld kwam het tot een vechtparty, waar bloed vloeide, tuBschen de rustverstoorders en de inmiddels ontbo den politie, welke laatste meester bleef yan den toestand. Aan de Minister Stein, waar de commu nisten eveneens probeerden binnen te drin gen, kwam Ket tot een formeel gevecht met de politie, die van uit de menigte werd beschoten. Ook hier moest de politie van de wapens gebruik maken. By dien strijd werden zes politiemannen zwaar gekwetst, een paar andere politiebeambten kregen lichte verwondingen. Van de betoogers zyn er vier zwaar gekwetst; een ervan is aan zyn wonden overleden. Pas laat in den avond kon de rust worden hersteld, zoodat de nachtploeg ongehinderd de rnyn kon be treden In den loop van heden is het echter aan de communisten gelukt de arbeiders van de rnyn Minister Stein er toe te brengen het werk neer te leggen. Terwyl de beweging zich tot dusver uit sluitend beperkte tot de mynen, is zy in den loop van den dag ook overgeslagen naag de ijzerfabrieken. Voor het directiegebouw van de Deutsch-LuxembUrgischen Berg werk- und Hütten A. hebben communis tische betoogingen plaats gevonden, 'later trok de menigte af naar de hoogovens en dwong daar het personeel het werk neer te leggen. Op de door Minister Theunis in de Ka mer afgelegde verklaringen die in zekeren zin toch een belofte van tegemoetkoming tot het spoorwegpersoneel inhielden en die ffan ook door den socialist Wauters werden opgevat als een verheugende voorbode van toenadering tusschen de regeering en het stakend personeel, volgde de goedkeuring met 103 tegen 4 stemmen (van de Front party en van den oud-stryders-afgevaar- digde van Remoortel) van motie van ver trouwen. De socialisten verklaarden zich te hebben onthouden, omdat ze na de Ka mervergadering van gisteren de overtui ging hebben, dat eerlang een lotsverbete ring zal worden toegestaan. Ook in ver band met deze houding der socialisten was de algemeene indruk gisteravond dat het geschil in der minne zou geregeld worden en zelfs ging onmiddellyk het gerucht dat de leiders der stakingsbeweging direct nog hun leden zouden aansporen bm het werk te hervaten, naar van bepaalde zyde echter beweerd wordt met de beperking dat, in dien het begin der volgende week de regee ring geen verbetering aan het personeel zou toestaan, de staking tegen Woensdag weer zou worden uitgeroepen. Ondertusschen gingen de machinisten te Doornik toch in staking, met het gevolg, dat ineens vyftig percent van het perso nenverkeer daardoor werd stopgezet. An derzijds kwamen ook wel gevallen van ge* deelteiyke werkhervatting voor, doch ook hier tegenover staat dan het uitbreken van de staking op andere plaatsen. Algemeen misnoegen verwekt in de eer ste plaats nog steeds het feit, dat militaire hulp werd ingeroepen ter vervanging van de stakende arbeiders. Van Antwerpen uit reden verscheidene treinen en tusschen Brussel en Antwerpen is zelfs een beperk te regelmatige dienst verzekerd. Evenwel is het aantal reizigers opvallend gering. De bladen uit Londen melden dat er zeer bevredigende berichten worden ontvangen met betrekking tot de vorderingen by cfe uitvoering van het schema van den Vol kenbond in Oostenryk. De leening op lan gen termyn zal begin Juni worden uitgege ven, en het vooruitzicht dat het Ameri- kaansche kapitaal, hetwelk geen aandeel nam in de geslaagde uitgifte van de jong ste leening op korten termyn, aan de lee ning op langen termyn zal deelnemen tot een bedrag van ongeveer vyf millioen pd. st. van het totaal van 27 millioen, is by- zonder aanmoedigend. Intusschen is het plan voor de algeheele reorganisatie van het improductieve spoor wegstelsel in Oostenryk aan den Natiofta- len Raad voorgelegd ,en dit werk zóu wor den uitgevoerd onder de deskundige lei ding van Sir William Acworth, directeur van de Underground Electric Railways te Londen. VERSPREIDE BERICHTEN. VEREENIGDE STATEN; De kleine stad Camden in den staat Ca rolina is gisteren door een groote ramp getroffen. Terwyl op een der bovenloka len van een schoolgebouw c.a. 300 men- schen byeen waren voor de viering van klasse verhooging der schoolkinderen viel een brandende lamp naar beneden, waar door het gebouw in brand geraakte. Een geweldige paniek ontstond waarbij onge veer 80 menschen in de vlammen omkwa- len aan den koopman G. de G., uit de Zandstraat, die ze dienzelfden dag voor zyn lastgever by de Twentuche bank al daar had gekocht Gelyktydig werd G. de G. toen van 500 beroofd. Drama op zee. In de haven van Sassnitz is binnenge bracht het Nederlandsche zeilschip „Voor waarts" uit Groningen, dat met een lading yzer van Stettin naar Randors onderweg was. In volle zee had de bemanning om hulp geseind, waarna het zeilschip „Doro thea" uit Lübeck het schip naderde en in de nabyheid het anker uitwierp. Als reden voor het verzoek om hulp gaf de beman ning op, dat de waanzinnig geworden ka pitein Hoover haar met zyn revolver had bedreigd. Een matroos had reeds een sterk bloedende wonde aan het hoofd. Men had den kapitein, toen er geen andere uitweg meer was, over boord geworpen. Hy kon echter door de bemanning van de „Doro thea" nog worden gered. In de haven van Sassnitz loste hy nog verschillende schoten, waarvan er een den juist uit de kajiut van de „Dorothea" komenden scheepskok dood- *de. De kapitein werd daarna in verzeker de bewaring gesteld. De eerste van het jaar. Heel onverwacht de logger was pas 3 weken uit, is &itrcermiddag de Sch. 868, reeders J. J. van der Zwan Zonen, *de Scheveningsche haven komen binnenvallen met 63 kantjes pieuwe haring aan boord, de eerste haring die is aangevoerd. STADSNIEUWS. GEMENGDE BERICHTEN. Overleden. De heer C. van het Eindje te Eindhoven- Woensel, die eenige dagen geleden door een auto te Eindhoven werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Gestolen recepissen. Een vrij bejaard man, die Donderdag avond zenuwachtig op het perron van de electrische spoor aan het Hofplein te Rot terdam op en neer liep, trok de aandacht van een daar dienstdoenden rechercheur. Deze verzocht hem, zich te legittmeeren en fouilleerde hem, waarbij de man in het be zit bleak te zyn van drie recepissen van 1000 en een van 600 van de Nederland sche Staatsleening van 1923a. Aangezien den rechercheur bekend was, dat de op sporing van dergeiyke recepissen door den commissaris van politie den heer C. H. Hanewinckel verzocht was, hield hij den man, die zich bekend maakte als de com missionair in huizen E. S., aan. Naar de herkomst van de recepissen gevraagd, ver klaarde hij, deze in commissie te hebben van den koopman A. S., die daarop even eens is aangehouden. Beiden zyn als ver dacht van heling voorloopig opgestoten. De in beslag genomen recepissen zfln in den avond van 28 Maart jJ. op de Letuve- haven aldaar, na geweldpleging, ontsto- GOUDA, 19 Mei 1923. Een ongeval. Donderdagmorgen kreeg de 67-jarige land bouwer B. in de' stal van den heer Erber- veld van een paard dat daar gestald was een trap, waardoor hy kwam te vallen en met zyn hoofd op de steenen vloer te recht kwam. B. werd in het café van den den heer Erberveld gebracht. Dr. Evers die ter hulp werd geroepen constateerde een hersenschudding en oordeelde over- breitging per brancard naar het van Iter- son Ziekenhius poodig. I Meelwagen gekanteld. Gisteravond omtsrteeks half acht kan telde door het breken van de vooras in de Wijdst raat een zwaar beladen meelwagen van dp N.V. Dercksen. Door tydig afsprin gen der voerlieden, werd het paard direct gegrepen, voordat het op hol kon gaan, en zyn daardoor gelukkig ongelukken voor komen. Besmetteiyke ziekte. In de afigeloopen week werd ten stadhuize aangifte gedaaaw'van een geval van besmet- teiyke ziekte, ffiphtheritis. Eindexamen H. B. 8. De minister'Onderwijs heeft bepaald dat by de eindexamens der Ryks H. B. S. te Gouda op 25, 26, 27, 28, 29 Juni; Btfz. H. B. S. te Woerden op 2 en 3 Juli; Ohr. H. B. S. te Alfem av.d. Ryn op 4, 5 en 6 Juli; R.-K. H. B. S. te Katwyk a. d. Ryn op 7, 9 en 10 Juli; Byz. H. B. S. te Voorschoten op 11, 12, 13 en 14 Juli; alsdeskundigen zullen op treden de heeren: H. F. van Riel, lector Landbouwhoogeschool te Wageningen; J. Coops, assistent Handelshoogeschool te Rot terdam, te 's-Griivenhagedr. Th. L. Haitje- ma, Ned. HerV. predikant te Apeldoorn; Mej. dr. A. Posthumus, priv. docent aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, te 's-Gra- venhage; P. Werkman, oud-leeraar M. O., te Leiden. Openbare Vergadering Volksonderwijs. Naar wij verpemen zal de heer Klaas de Vries, uit Amsterdam, lid van de Onder- wysraad, voor de afd. Gouda, van Volkson- üerwys spreken op Maandag 28 Mei in openbare vergadering, over de Byzondere school. Vergadering Vrijz.-Dem. Bond. lri „Kunstmin werd gisteravond een openbare vergadering gehouden, uit geschreven door den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond, waar als sprekers op traden dr'. S. Abrahamsz en mr. P. J. Oud Na het openingswoord van den waar- nemenden voorzitter, den heer P. Hoe- vens, kreeg de heer Abrahamsz het woord, die begon met er op te wijzen dat we op het oogenbiik staan aan den vooravond voor de verkiezing van d^n Gemeenteraad". De V.-D. komen tot u, zoo zeide spr., opnieuw het vertrou wen vragen en doen het met opge wektheid omdat 't blijkt dat men meer en meer de V.D.-idee gaat begrijpen. Vooruit wisten we dat de invoering van het vrouwenkiesrecht ons schade zou doen doch 't heeft ons niet belet er voor te propageeren. De cijfers ver gelijkende is een steeds stijgende lijn thans weer waarneembaar bij' de V.D. terwijl de andere partijen achteruit gaan. Op grond van dit feit, dat alle reden tot verheugenis geeft, vragen wij, aldus spr., het vertrouwen. Bij de laatste Kamerverkiezing verkregen de V.D. 133000 stemmen; bij de laat ste Provinciale Statenverkiezing wer den 159000 stemmen verkregen. De eenige partij die een vooruitgang kon boeken was de C.H.-partij, n.l. 092 stemmen. De R.K. verloren 94 000 en de S.D. 63000 stemmen. Spr. heeft goeden moed dat het stemmend jfer zich in stijgende lijn zal blijven bewegen, De oorzaken der verschuiving zijn ve lerlei. De invloed van de C.H. partij heeft tengevolge dat de V.B. het lood je moet leggen. De menschen die op C.H partij stemmen, willen goed con servatief pereeeerd worden De heer Drion zegt dat de C.H. oorlogswinst oe- haald hebben, dat die aanwas zal ver dwijnen zoodra de V B. een andere richting inslaat. Volgens spr. meening komt men bij den V.B- niet rond voor zijn meening en richting uit. Het ver val zal er daardoor steeds grooter wor den evenals bij de voormalige liberale partij. Het gaat niet aan vogels van verschillende pluimage onder een hoed te vangen. Wanneer wij, vervolgt spr., voor den Gemeenteraad het vertrouwen vragen het omdat wij zoo gaariie onze mooie beginselen naar voren willen brengen, zooals de gelijkmaking der ontwikkelingsyoorwaarden voor ieder een. Het is voor een democraat een moeilijken tijd om idealen die geld kosten te verwezenlijken. Bij den ge meenteraad moeten twee klippen ver meden worden, de reactie en het so- cialisatie-gevaar, dat dreigt. De toe passing van het v.D. beginsel betee- kent belasting heffen progressief en naar draagkracht, vermijdend de groo te druk op de middenklasse; goed on derwijs voor iedereen en een ieder naar zijn aanleg dat onderwijs aan genieten waartoe hij m staat is. Nu de landsregeering dreigt met al lerlei verslechtering, zullen de ge meenteraden waakzaam moeten zijn en niet luk raak bezuinigen, zooals de regeering met 17 pet. voor elk depar tement en afblijven van die bezuini ging waarmede de volkskracht, volks gezondheid en volkswelvaart geschaad kan worden. Wat wij vandaag aan het kind op schoot onthouden geeft over 10 jaar een intellectueel en economisch tekort. De V.D. is voor de handhaving van den behoorlijk loon, erkennende dat be zuinigd moet worden, blijve men van het loon af mits de volle arbeidspres tatie wprdt geleverd en zoolang het levenspeil zoo hoog ig. Hier en daar is een verlaging van het indexcijfer te bemerken, maar de woninghuur is voor den arbeider nog schrikbarend duur. Met een behoorlijke werkloozenver- zorging zit men thans met de handen in het haar, de toestand is niet gun stig- De overheid moet echter wel be- d nken dat haar taak is 't scheppen van werkgelegenheid en niet in de eerste plaats zeggen het kost zooveel, uit- keering kost ook geld en demorali seert degenen die ze ontvangt zonder arbeid. Er wordt met altijd met de noodige ernst en ijver uitgezien naar productieve arbeidsgelegenheid. Spr. weet niet hoe 't in Gouda is, maar vraagt of er niet gelegenheid bestaat een behoorlijke spoorhaven te maken, het is een voor de overheid dankbare laak en levert in de toekomst profijt op Zorg voor de volksgezondheid moei een behoorlijke zijn, niet alleen wat betreft geneeskundige behandeling maai ook de voorzorg Tuberculosebe strijding, Bad- en zwemgelegenheid en bevordering der woningbouw voor de arbeiders. Spr. erkefit dat er groote moeilijkheden -zijn voor het laatste, daar de gemeente niet de volle zeg genschap heeft maar met kracht aan dringen, heeft wel invloed. Met de indeeling van de tegenwoor dig» partijconstellatie zijn de V.D. niet tevreden, het gaat in de practische politiek niet meer tusschen geloovig en niet-geloovig, het gaat er om wie het democratisch beginsel voorstaat. Eenerzijds zegt spr., zijn we geen reactionairen en anderzijds kunnen we ons niet aansluiten bij de S.D. en zijn voor het Overheidsbedrijf, wan neer het van huis uit is monopolis tisch. Wij zijn voor exploitatie van gemeentebedrijven, daarom achten we het verkeerd dat de watervoorziening van Gouda nog steeds in handen is van het particulier initiatief. De winst uil een dergelijk bedrijf behoort den burgers van Gouda ten goede te ko men. Het is een belangrijk bedrijf om dd samenstelling, zuiverheid van net water en de prijs, factoren van be lang voor de volksgezondheid. Als gij on« in staat steit onze stem in den Raad te doen hooren, dan zal de eer ste daad zijn een poging om dat be drijf te naasten, zegt spr. Wèl heeft de V.D. eens medege werkt aan een eigenlijk concurreerend bedrijf, n.l. in de distributietijd, toen men misbruik maakte van de schaars te der eerste levensbehoeften. Het was voor do- V.D. een middel om to ko men uit de tijdelijke moeilijkheden. De S.D. willen die overheidsbedrijven nu verder exploiteeren. Voor hen blijkt 't geweest te zijn niet het middel maar het doel. De ervaring door spr. opgedaan zijn niet gunstig en de Duitsche S.D. Maier heeft ook gezegd de socialisatie moet maar verhuizen naar het verre ver schiet. Met een aanbeveling front te maken door alle weldenkende democraten van alit partijen tegen het drukken van het bedrag voor aftrek van noodzake lijk levensonderhoud en te zorgen een lid van den V.D. in den gemeente raad komt, besloot spr. zijn rede. Mr. P. J. Oud daarop het woord verkrijgend, wees op de eigenaardige bezwaren om te spreken voor een ge meenteraadsverkiezing in een gemeen te waar men niet woont, omdat het gaat om vrageib van plaatselijke poli tiek Niettemin/heeft spr. het aange durfd hier op /te treden omdat de be ginselen van-den V.D. niet verschil lend zijn voor Gemeente- en lands- politiek. De V.D. is in deze gemeente nog in opkomst, dat maakt spr. over het verleden moeilijk en 't is van grooter beteekenis te sprekenj over het geen men gedaan heeft dan over toe komstbeloften, waarmede men in ver kiezingsdagen te royaal is. Spr. wilde de zaak tn het algemeen bezien en be^on met de taak in ge meenteraden. De V.D. hebben geëischt dat het bestuur zal berusten bij de bur gerij zelf, de V.D. heeft geijverd voor algemeen kiesrecht dat is de onmid dellijke aanleiding geweest tot de op richting van den V.D. Bond. Spr. gaf daarop een overzicht van den strijd tusschen den V.D. en de liberale partij en ging terug tot de giijze oudheid van 1848, en zeide daarbij ongeveer hetzelfde, hetgeen hij voor de verkiezing voor de Provincia le Staten betoogde. De bevoegdheid der regeering tot vernietiging ytan besluiten van den ge meenteraad, to strijd met het alge- een belang, werd tot 1918 doo^ de opvolgende regeeringen steeds zeer beperkt toegepast. Nu is dit anders, men tracht buiten de wet om van uit den Haag alles centraal te regelen, hel bezuinigingsvraagstuk speelt daar bij een groote rol. Aan de oezuini- gingsinspectie houdt men alleen reke ning met de cijfers; betretfende het onderwijs wordt niet gevraagd of het goed is voor het volksonderwijs. Men wil de gemeente-autonomie aan ban den leggen, zelfs voorschrijven hoe het belastingstelsel moet worden inge richt. Alleen de V.D. nemen stelling tegen die gevaarlijke houding, waar door verloren zou kunnen woeden net- geen bereikt M. Spr. wil daarvoor waarschuwen. ^Het revolutionair gevaar in 1918 overwegende, was veroorzaakt door de groote achterstand op het ge bied van sociale hervormingen, jüe eer Dresselhuys spoorde aan op uit voering der beloften van 1918 en hu daagt men over de hooge belastingen on de sociale maatregelen waarvan de democraten nu de schuld krijgen. De reactie zou opnieuw kunnen op roepen de gevaren die men in 1918 trachtte te weren. Spr. waarschuwde om niet het paard van Troje (reactie en revolutie) bin nen te halen en te zorgen dat ook hier in den gemeenteraad ten minste één i). gekozen wordt. Wat één kan doen ziet men op andere plaatsen, zegt spr. Begeerte naar een wethou derszetel heeft de V.D. niet, evengoed Kan de taak in den Kaad vervuld worden, doch roept men ons, zegt spr. geen V.D. zal de verantwoording af wijzen. Spr. besloot met op te wekken in groote getale op de V.D. lijst te stem men. n de gelegenheid tot debat of het stellen van vrag n werd geen gebruik gemaakt. De zaal was tamelijk bezet. Kwitflnjrerecty. In de zitting van Woensdag 16 Mei 1928 werden de volgende uitspraken gedaan: Wegens gedurende een staking te Wad- dinxveen samenscholing houden met meer dan drie personen, terwyl zulks door B. en W.- dier gemeente verboden was: L. B., L. ue W., M. de B., T. T., W. S., M. 8., B. veen tot f5 subs. 6 d. h. T., H. v. d. G., J. W. T., allen te Waddinx- Wegens overtr Arbeidsw.: H. A. A. B. te Gouda, tot f5 subs. 2 d. h., G. M. te Gouda, tot twee hechtenisstraffen elk van 2 dagen met vryspraak van het secundeau ten laste gelegde. Wegens overtr. Politieverordening: T. C. te Gouda, tot f2 subs. 1 d. h. Wegens in de kom der gemeente Wad- dinxveen 2 mestvaalten houden: H. Z. te Waddinxveen, tot fl subs 1 d. h. Wegens te snel motor ryden: L. J. S. te Nootdorp, tot f 1 subs 1 d. h. Wegens openb. dronkenschap: J. J. G-. te Gouda, tot f8 subs. 4 d. h. Wegens rywiel zonder licht: J. D., t® Waarder, tot f5 subs. 2 d. h. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 16 Mei: Gerrit Jan, i. v. C. Kraayeveld en A. Jesse,, A. de Vischmarkt 37; Anna Maria, d. v. H. van den Heuvel en S. Terlouw, Pretoriaplein 18; 17 Mei: Jansje, d. v. G. van den Berg en E. Iden- burg, Kleiwegstraat 11; 18 Mei: Peter Lijs- bert, z. v. H. J. Lyster en J. Bruchem, Vla- mingstr. 12. ONDERTROUWD: 17 Mei: D. Steen- beek en M. Hofman; C. van der Kist en M. G. van Veen. OVERLEDEN: 17 Mei: Maria Agatha Sluiter, gehuwd met E? de Jong, 58 jaar. Agenda: 22 Mei. 8 uur. Soc. Ons Genoegen, openbi» Vergadering Vryheidsbond. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. By de gehouden verkiezingen voor 4* Gemeenteraad zyn in totaal 2503 sten** uitgebracht door de ruim 2949 ldezera. I* Vrijheidsbond kreeg 645, de 8-D.A.P. J»» de R.-K. 619, de A.-R. 693 en de Chr. 369 stemmen. Gekozen zytf voor den Vrij heidsbond de heeren J. van Gelderen. C. v. Kleef en J. Spruyt; voor de SJXAJ- KI. Veerkade en voor de R.-K. A. Branfl. Th. A. Houdyk en H. A. Boekraad; voorj* A.-R. E. Guldemond, J. J. GrootenA** D. Mesman en C. J. v. d. Wolf; voor C.-H- A. Nyhof en P. Loef Azn. Het aantal raadsleden ia door da» f*J* der gemeente met 2 vermeerderd. De va* houding in den ouden Raad was 8 Vrij heidsbond, 2 S.D.A.P., 2 R.-K., 8 A.-R, 1 C.-H. Tuinbou «tentoonstelling. Onder de bezielende leiding van den beer J- H. van Straaten van Nes zijn Donderdag j.l. in Hotel Klaassen bij eengekomen een 30-tal boomkweekers, ten einde te overwegen of en zoo ja 0p welke wijze Boskoop vertegen woordigd zou kunnen zijn op de a.s. Gondsche Land- en Tuinbouwtentoon stelling, eind Augustus te houden. Zonder uitzondering verklaarde men zich bereid voor één of meer num mers van het programma in te schrij ven. Hoofdzakelijk<<waren tot deze ver gadering-opgeroepen diegenen die van snijbloemen of rozen hun hoofdbedrijf maakten.In niet minder dan 30 num mers in de afdeelingen: afgesneden bloemen, buitenrozen, kasrozen, com- feeren, bloemwerken werd door ver schillende aanwezigen ingeschreven. De belangstelling bleek ook wel hieruit dat men nog enkelè nummers wensch- te bijgevoegd te zien om de belang rijkheid van de tentoonstelling te ver- hoogen en uit het feit dat men ook buiten mededinging wenschte mede te werken. Waar soms 4 tot 5 personen zich voor één nummer lieten inschrij ven kan verwacht worden, dat de Bos- koopsche kweekers ten gevolge van de concurrentie hun uiterste best zullen doen zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Nadat een commissie voor opstellen en rangschikken was samengesteld en besloten was begin Augustus nogmaals te vergaderen, sloot de voorzitter met een krachtig opwekkend woord de ver gadering. NIEUWERKERK a. d. 1JSSEL. Tot lid van den gemeenteraad zyn gekozen de heeren Ch. Ames (s.d.a.p. aftr.), T. Ver hoef (s.d.a.p.), T. Stout ,lib. aftr.), M. Mo lenaar (vb. aftr.), A. den Hollander (vJx), mevr. Slop geb. IJsselstyn (v.b.), W. van Waasbergen (c.h.), N. van der Wees (cJl), P. Rapteyn (a.r. aftr.), T. Maaskant (a.r.) en G. de Jong (rJc.). De verhouding in den nieuwen raad zal zyn 6 links en 5 rechts. STOLWIJK. Zondag j.l. had hier de bevestiging plaats der" orthodoxe ouderlingen en diakenen- door het classicaal bestuur van Gouda „doende wat des kerke- raads is" benoemd in zijn vergade ring van 21 Maart. Op verzoek van de benoemden had de predikant zijn beurt afgestaan aan ds. Steenbeek van Berg ambacht, onder voorwaarde echter, dat ook hij een woord zou kunnen spre ken. Deze opzienbarende gebeurtenis was oorzaak, dat een zeer groote me nigte getuige was van de plechtigheid; 't groote kerkgebouw was bijna geheel gevuld. Ds. Steenbeek hield eerst een pre dikatie n.a.v. Hebr. 12 1 en 2. Ver volgens verrichtte hij de bevestiging met gebruikflrakltig"Vatf het formulier van 1586. Nadat den nieuwen ambts dragers was toegezonden vers 3 van dén morgenzang (ietp gewijzigd) ne- klom ds. Kanis den kansel. Hij begon met een felicitatie aan de orthodoxe partij, aan wie het eindelijk gelukt was na jaren van moeizame inspan ning getuigend van haar godsdienstig leven en haar gehechtheid aan de Kerk der Vaderen, het bestuur in han den te krijgen eener gemeente, die gedurende tientallen van jaren ,bolwerk van het modernisme is weest. Daarna behandelde bij de rat e: of hij thans niet gehouden was spoedig mogelijk het veld te ruimen en 't eerste 't beste beroep aan te nomen. Zijn antwoord luidde ontken nend; hij achtte zich niet demissionair Wat echter niet beteekende, dat hij wenschte te blijven. „Tenzij de vrijzinnigen tot inkeer komen en zich bewust worden van de schande, die zij over Stolwijk en de vrijzinnige partij hebben gebracht." D«t deze spoedig zou komen, ver wachtte hij niet. Op zeer duidelijke wijze gispte hij de karakterloosheid het gemis aan verantwoordelijkheids besef en het gebrek aan geldelijke bffervaardigheid zijner partijgenooten. Toch was hij overtuigd, dat de inkeer eenmaal zou komen en „elke dag, die ik hier nog blijf, zal daaraan bevor derlijk zijn. Want elke dag zal de schande vermeerderen dier vrijzinnigen aim wie 't te wijten is, dat ik voort aan zal moeten leven met orthodoxe ouderlingen en., diakenen. Als een le vende aanklacht tegen hun lamlendig heid en zouteloosheid zal ik in nun midden verkeeren, en ook wanneer ik m»j van alle ambtelijke bezigheid ont hield, zou ik alleen door mijn zijn hier ter plaatse reeds nuttig wezen. In de tweede plaats stond de spre ker stil bij de vraag, op welke wijze samenwerking mogelijk zou zijn. Hij verklaarde zich bereid tot belangrijke consessies. „Aan één voorwaarde moet achter voldaan worden, nl. dat mij het leven financieel mogelijk wordt ge haakt, in gehoorzaamheid aan d# ver ordeningen onzèr kerk. Ik kan alleen «o orthodoxe partij respecteeren, wan- "«er zij mijn recht erkent om mij zonder broodzorgen geheel aan mijn geestelijke taak te wijden. Geschiedt .met> dan kan ik geenerlei con fessie doen en sta van meetaan op .®eest gespannen voet met kerke- e° orthodoxe partij. Bc zeg dit nadrukkeüjk, omdat ik niet zou ffini i dat uil het feit bevesti- volahiï? eoNega Steenbeek de ge- jgiretting zou worden gemaakt, dat ziida ^^eetkomende houding mijner- m in ieder geval verzekerd is. Daarmede heb ik alleen het bewijs willen geven, dat ik van goeden wil ben en een vriendschappelijke ver houding op prijs stel. Ik wacht nu rustig af de voorstel len, waarmede de orthodoxie tot mij zal komen. Voordat een overeenkomst tot stand gekomen, sta ik den kan gel niet af aan eenigen orthodoxen collega, maar handhaaf zijn wettelijk recht opi in elke officieele godsdienst oefening voor te gaan. Zelfs op doop- of avondmaalsbeurt mag niet gerekend worden. Laat nu de Evangelisatie spoedig haar'Houding bepalen. Het is in ieder geval gewnscht, dat de on zekerheid, die nu over den kerkelij- ken toestand hangt, van den kortst mogelijken duur zij." Nadat ds. Kanis geëindigd had, be trad ds. Steenbeek wederom den kan sel om in hartelijke woorden zich tot de nieuwe ouderlingen en diakenen te richten, daarbij zijn vertrouwen uit sprekende, dat zij 't wel met den pre dikant zouden kunnen vinden. Hij ont veinsde zich de moeilijkheden niet, die hun te wachten stonden, maar gaf hun den raad, zoo zij geen uitweg wisten, God om wijsheid en inzicht te bidden. De collecte voor de emiriti-predi- kanten, weduwen en weezen van pre dikanten gehouden, bracht f 18.23 op. Ds Steenbeek had zich in'zijn pre dikatie onthouden van veel toespelin gen op het feit van den dag, maar in zijn voorgebed en jn zijn slotwoord liet hij zich verleiden tot een paar uitdrukkingen, die zeer onaangenaam waren voor de aanwezige vrijzinnigen en inzonderheid voor heeren kerk voogden. De zaak was, dat hij door laatstgenoemden geprikkeld was, om dat zij niet hadiilen willen gedoogen, dat een Bergambachter, door hem mee gebracht, als voorzanger zou fungee- ren. Zij hadden den man gedwongen de plaats te verlaten, die 'hij reeds ingènomen had. In zijn slotwoord nu zeide hij, terwijl hij zich naar de kerk voogdenbank richtte „Als vrijzinnigen ?een beginsel meer te verdedigen heb ben, dan gaan ze een b&nkje verde digen' Heeren kerkvooyden achtten zich door die uitdrukking ten zeerste beleedigd en zoo ontstond na afloop van den dienst een heftig twistgesprek tusschen heeren kerkvoogden eener zijds en een paar kerkeraadsleden an derzijds, dat niet veel goeds voorspelt ten opzichte van de verhouding in de toekomst. Wie deze week ons anders zoo rustige dorp aanschouwde, kon aan de jeugd reeds bemerken dat er iets gewichtigs op til was. Deze ongewone drukte vond zyn oorzaak in het naderen van de Pinksterdagen en voor Stohvyk van de Kermis. Schepen en woonwagens kwamen aan, dit was voor de kinderen reeds een motief Voor opgewon denheid. We tijn daarom ook eens een kykje gaan nemen wat de kermis dit jaar aan attractie biedt. Om te beginen de draaimolen van den heer K. Honkoop en Co. alhier, die voor de jeugd het voornaamste deel der kermis uiimaakt en dan de groote zwaaiende osci- latoria of „De golven der Zee", die zeker ook veel belangstelling zal genieten. Als iets nieuws troffen wy aan de heer Joh. Breek uit Broek ln Waterland met zyn Motor Turksche Schop, het geheel ziet er prettig uit en zal zeker even groot zyn als op andere plaatsen door den heer Breek bezocht. Voor koek en suikerwerk zorgt de heer Jacob Hardland met zyn 13 M. lange tent, waarnaast de oude Reg ter met zyn Hoepla en Lyntreksport. Voor vischvermaak zorgt C. Regter Jr., terwyl voor liefhebbers van schieten de inrichting van den heer Veldmeyer gelegenheid biedt. Voor koekslaan bieden de kramen van D. Burger, D. Buurman en G. v. Eyk ge legenheid, terwyl voor de afdeeling gebak den heer Jansen met zyn nette inrichting zorgt Voor dansen is gelegenheid in de café's van K. Verdoold, P. Bouter en B. NatzyJ en in de melksalon van den heer Romeyn, terwyl zy die een rustig zitje wenschen zich gemakkelijk kunnen maken by M. Zui- dervliet, waar voor goede muziek is ge zorgd. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, u. van. Da. N. J. v. d. He yd en van Berkenwoude. Geref. Kerk 9% u. v.m. Preeklezen, 6Mi u. n.m. Ds. W. Veder. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. von. Ds. Kniphuyzen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 9V4 u. v.m. Ds. Hoek. 6 u. n.m. Ds. Buiskool. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 9% u. von. en 7 u. n.m. Ds. B. J. Kanis. Evangeliafttiegebouw, 9% u. vjn. en 7 u. n.m. De heer Schoonde rbeek, g. o. te Put ten. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. vxn. Ds. IJsebrands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9% u. vjn. De heer Lyl klema, 6 u. n.m. Leeedienst. Remonstr. Kerk, 10 u. v.m, Ds. Houtgast. OUDERKERK A. D. IJSEL. Ned. Herv. Kerk, 9tt u. v.m. en 6tt u. n.m. Ds. J. de Bruin te Rotterdam. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 2 u. wn. Ds. Joh. Byi uit Gouda. GOUDA. WOENSDAG 28 MEI 1923. Obou» tot Heil de» Volk», u. n.m. Ver. Calvdn, Ds. Bieshaar van 'arGravenhaee. MAANDAG, 21 MEI. H Pinkaterdag. GOUDA. Remonstr. Kerk geen dienst St. Janskerk, 10 tl. v.«n. Ds. 3. Börger. Kleine K»rk, 10 u. vjn. Da. Steenbeek uit Bergambacht Luthersche Kerk, 10 u. v.jBTDb. Th. Scaiar- ten. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. T. Sap. Geref. gemeente, 10 u. van. Da. J. Overdum. gouderak. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.tQ. Da. B. M. Ver- kerk. HAASTRECHT. Geref. Kerk, u. v,m. en 0% u. n.m. Preeklezen. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 9V4 u. v.m. De heer Ly- klema. Overige gemeenten geen dienst. Leger des Heils. Zondag 20 Mei (le Pinksterdag). 7 uur v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienet, kapitein J. U. C. StaBtra. 3.30 uur n.m. Openluchtmeeting b. d. Sluis. 7.30 n.m. Openbare HeUfsamenkomst, ka pitein J. U. C. Stastra. Maandag 21 Mei (2e Pinksterdag. Openluchtsamenkomsten te Waddinxveen. Dinsdag 22 Mei. 8 uur n.m. Soldatensamenkomst. ADVERTENT1EN. Gedipl. Boekhoud,r zoekt avondwerk onverschillig welke bran che. Bill. cood. prima re/. Br. fr. onder no. 1529 Bur. „Goudsche Courant". Voor het eerst op de STOLWIJKSCHE KERMIS ZONDAG 20 MEI, le Pinksterdag. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10% u. v.m., Ds. A. K- E- Horst, em. pred. te Velp. Collec te v. h. subeidiefonds. In de St Janskerk Ds. Borger geen dien*. Luthersche Kerk, 10 u. v.m., Ds. Th- Schar- ten. Geref. Kerk, Turftnarkt, 10 u. v.m. Ds. T. Sap, 5% u. n.m. Ds. J. van Dam uit Bo degraven. Rattensingel, 10 u. v.m. Ds. W. Veder, 5Vi u. n.m. Ds. T. Sap. Geref. Gemeente, 10 u. v.m. en 5Mr u. n.m. Ds. J. Overduin. BERKE NV/OUDE. Ned. Herv. Keric, 9% u. van. Ds. J. N. d. Heyden, bevestiging van nieuwe leden en avondmaal. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 914 u. v.m. en 614 u. n.m. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. Gèaa. Remonstr. Kerk geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 9H u. v.m. «n 6%, u. n.m. Da. Verkerk. BINNENLAND. Oud-minister König directeur-generaal van posterijen en telegrafie. Naar het N«d- CorreagRikMtiebureau te 's-Gravenhage uit zeer goede bron zegt te kunnen mededeelen, is eerlang de benoe ming te verwachten van den keer A. A. H. W. König, oud-minister vim waterstaat, tot ■directeur-generaal van posteryen en tele- grafie. ONDERWIJS. Een nieuwe neutrale School in Amsterdam De nieuwe organisatie der lagere school, die een gevolg was van de Onderwijswet 1920, beeft niet alle ouders bevredigd. Velen zijn van oor deel, dat de dooreenmenging van kin deren uit ^verschillend milieu en met daardoor dntstane verschillende voor ontwikkeling niet gewenscht is, even min voor het goed ontwikkelde, als voor het kind uit minder intellectueel milieu. De ouders blijken niet van de eenheidsschool, die trouwens paedago- giscn vele bezwaren heeft, gediend. In Juli 1921 hebben daarom een aan tal ouders, in hoofdzaak behoorende tot heu, wier kinderen op de Vale- riusschool gaan, een schoolvereeniging „Willemspark" geheeten, opgericht. Na vele moeilijkheden, die den a beid remden, is (ie vereeniging thans zoover, dat de gemeente, nu hetstop- wet je" is ingetrokken, een schoolge bouw voor haar stient aan de Pieter Lastmankade, nabij het Amsterdamsch Lyceum. Hoofd der school zal de heer H. J. Schoo worden.:. Deze school zal, evenals andere bij zondere scholen, meer vrijheid hebben 'in: a. het al of niet rplaaUen van leer lingen; b. de grootte der klasse (maxi mum aantal leerlingen 30); c. de In richting van het leerplan, waarin han denarbeid en openluchtspel zullen wor den opgenomen, terwijl ook Fransch onderwezen zal worden, een en ander zonder meer kosten en zonder beslag te leggen op den vrijen tijd der kin deren; d. de regeling der vacanties MARKTBERICHTEN. Nieuwerkerk d. IJssel, 18 Mei. Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Eng. komkommers 16 —17.40, 2e srt 10.40—12.60, beiden per 100; bloemkool 28—39, dito 2e srt. 12— 24.50, sla (Meikoning) 2.20—6.80, dito 2e art. 1.90—2.70, alle* per 100; slavellen 0.86—126 per kist, peen 1120—18.10 per 100 bos, postelein 32.20—43 en spina zie 22—88 Ar 100 KG. Nieuwste kermisvermaak voor iedereen. Aanbevelend, JOH. BREEK. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidelijke tot westo- lyke wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke lijk regenbuien, later opklarend, iets zach ter. De Feestcommissie te Gouda noodigt til dageiyksche besturen van uit tot een op VRIJDAG 25 MEI 1923. des avonds half negen, in „Het Schaakbord". Kleiweg, ter bespreking van de verschillende plannen Namens de Feestcommissie, G. J. J. POT, Vooreitter. P. B. SIPS, .Secretaris. 4, 5 tn 6 etnts tlgirsn gemaakt van prima kwaliteit overaeeedie tabak. ZIE ETALAGE. KLEIWEG 87 i-l TEL. 517. IjI I-"» la ledaren Donderdag van 9-4 en Vrijdags van 9 3 uur ta spraken. Oosthaven 7. 1M2 IS GEARRIVEERD op de »t*lw«kache kermis Jao. Hart land met zyn net ingerichte KOEK EN SUIKERKKRAAM Aanbevelend, 1540 10 JAC HARTLANI). Van Iterson-Zlekenhuli lanaPInkatoran wadar om ta ratadplagan. 1521 10 Belde PI n Irs t e rd e g en geopend tot avonds 9 uur Karmis ta Stolwl|k Wenscht gij een rustig zitje ln de onmiddellijke nabijheid van het Kermki- terrein? Bezoekt dan het Café van M. ZUIDERVLIET. 2e PINKSTERDAG TUINCONCERT van het STÖLWIJKSCH STRIJKJE. GOEDE CONSUMPTIE. BILLIJKE TARIEVEN. 1539 30 Aanbevelend, M. ZUIDERVTuIET. WESTHAVEN .10 GOUDA. Lavtrlng van complot* Reparatiën van electrische apparaten worden uiterst soiled en concur reerend uitgevoerd. 15U J30 ft' Alle soorten UURWERKEN met gewoon en Westminster speelwerk. Ook op voorschrift van H.H. Doktoren. RUIME KEUZE van CO E tegen zeer VERLAAGDE PRIJZEN. B 0> Aanbevelend, co

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2