Magazijn „Rozenlust" Land-en Tuinbouwtentoonstelling f o Een sierlijke BLOEMENZUIL mag niet ontbreken in Uw tuin mm HEEREN- MODEARTIKELEN. 3 Voor smaakvolle en artistieke Bloemwerkenen Versieringen is HET ADRES. - Prijzen billijk. Keuze groot door eigen bewerking. Dr. HOMMELS HAEMATOGEN V Zie Etalage in het Magazijn „ROZENLUST" - Kleiweg 38 - GOUDA - Tel. 61i. M. G. DE RAADT, Ontheffing Winkelslaiiing GOUDSCHE 27 Jliigustiis-I September 1923. A. In den tuin van de Sociëteit „ONS GENOEGEN" B. Op het KAZERNEPLEIN S. S. VAN DANTZIG O Ruime keuze w HET VOORDEELIGST ADRES T. DEKKER - Groeneweg 77 - Gouda. FINANCIEELE BERICHTEN. Weekoverzicht. In de achter ons liggende berichts- periode hebben politieke factoren in de verschillende centra van den geld en effectenhandel, zich slechts in ge ringe mate doen gelden, doch voor zoover zij aan de heerschende tenden- 7en richting gaven, kan gezegd worden, dat hun invloed de stemming niet ver onaangenaamde, hoezeer ook de onrust in politiek Europa nog altijd groot is. Dat het Engelsche antwoord aan de Duitsobe regeering er op gericht is, nieuwe voorstellen mogelijk te maken, heeft in zekeren zin eenitze ontspan ning teweeg gebracht en in het alge meen heerschi dan ook de verwachting, dat het politiek aspect in de eerst komende weken wat vriendelijker zal zijn dan den laatsten tijd het geval was Dat dit op de beurzen niet .ster ker tot uiting kwam vindt zijn oor zaak voor oen groot deel hierin, dat Wallstreet zich laat beïnvloeden door ongunstige lezingen aangaande de ver houdingen in de industrie en de re sultaten, welke men in de huidige periode van activiteit bereikt zou heb ben. ueze resultaten zouden n.l. in tinantieel opzicht althans, zeer onvol doende zijn, een lezmg, die (dit zij tusschen naakjes ongemerkt) in het geheel niet stroolU met de gepubli ceerde kwartaalcijfers der vooraan staande bedrijven. De baisse is echter actiever dan ooit in het verspreiden van tendentieuze berichten en hoewel men niet mag aannemen, dat het in de Amerikaansche volkshuishouding zonder meer couleur de rose is, dient men er toch rekening mede te houden, dat de lezingen van thans sterk onder den invloed staan van speculatie belangen. De maatregelen, door de regeering aangekondigd ter bestrijding van de speculatie in goederen, zijn tot nog toe niet tol werkelijkheid geworden en zelfs heeft het gerechtshof van New- York de aanklacht betreffende de prijs opdrijving van suiker onontvankelijk verklaard, een negatief resultaat, dat gemakkelijk te voorspellen was. Als gevolg hiervan waarschijnlijk hoeft de speculatie nieuwen moed gevat om hausse posities aan te gaan, met het gevolg, dat de prijzen van verschil- londe producten een vrij belangrijke verbetering deden zien. Op onze beurs was de animo tot zaken doen uiterst gering. Er heerscht in het algemeen een loome tendenz. i'uiUiurwanrden komen zich wel min of meer redresseeren onder den in vloed van stijgende prijzen op de Now-Yorksche suikermarkt, doch toen Dier later eenige weifeling intrad, was mei» te onzent oogenblikkelijk geneigd A>m zich uit de 'hausse posities terug te trekken en ontstond weder een da lende koerslijn. Bovendien trad indië sterk verkoopend op, in tal van lei dende fondsen, hetgeen de markt voor al gedurende de laatste dagen der week nogal drukte. Een scherpe reactie in de prijzen van het product had tot gevolg, dat rubberwaarden zich tegen de algemee- ne tenaenz niet konden verzetten en gevoelige verliezen te lijden kregen. Zoowel op de markt van het artikel zelf, als op die der betrokken aan deden, trad echter op de lagere prij zen een levendige kooplust op den voorgrond en vooral te Londen is op de rubbermarkt op het lager prijs niveau een groot aantal belangrijk' transacties tot stand gekomen, naar verluidt voor Duitsche en Russische rekening. Petroleum waard en blijven loom van stemming en zelfs moest Kon. Olie een verlies boeken in sympathie met de tendenz te New-York en Londen, alwaar men de constante dqlingen m de prijzen van hét product met zorg blijft gadeslaan. Consols waren wat beter van stemming, in verband met gunstige berichten uit de Roemeensche olieindustrie. Voor Tabaksfondsen was het aanbod dermate overwegend, dat over de ge in ele linie een scherpe reactie ont stond. Naar uit Deli gemeld wordt beeft het te velde staand gewas on gunstig weer en vreest men, dat de kwaliteit van het product hierdoor blijvende schade zal ondervinden. Daartegenover staan echter gunstiger lezingen, zoodat de outsider in het al gemeen niet weet, waaraan hij zich heeft te houden. Scheepvaartwaarden trokken weinig belangstelling, doch het maakte een gunstigen indruk, dat het verslag van den Rott. Lloyd en van enkele klei nere ondernemingen meevallende resul taten doet zien. Voor industrieelen blijft de grond- loon vrij goed doch begrijpelijkerwijs hebben ook hier de koersen te lijden van de algemeene tendenz. Op do markt der beleggingswaarden kan het verhoogde koerspeil zich goed handhaven. Staatsfondsen ondervonden weinig invloed van het bericht, dat binnenkort weer een Indische leening tegemoet gezien kan worden. Op de Amerikaansche markt was de gicndtoon weifelend, doch de stemming WvTd eenfgszins gesteund door de vaste stemming van 't Amerikaansche devies. Prolongatie 3J4 pCt. A'dom. Firma B. SANDERS Ezn. MODEPRAATJE. Costuumrokken. Het had er in de laatste paar sei- zoens heel veel van alsof de costuum- rok nog maar een kwijnend bestaan leidde en gereed stond om in het niet te verdwijnen. De schijn is echter niet tot „wezen gekomen. Plotseling begint de costuum- rok, deze prettige metgezel van mantels en blouses, een hernieuwd bestaan. En dat niet alleen. Het artikel wordt uitgebreid en ziet zich uitgevoerd ih de nieuwste stoffen on in nieuwe aantrekkelijke modellen. Eéne soort van bovenrok heeft het weliswaar af moeten leggen en wel het aardige satijn of charmeuse rokje, dat voor semi-gekleede dracht toch soms zulke goede diensten, bewees. Doch daar het al te lastig werd, dat men bij jumber-blouses, casaques en sweaters van een gekleed rokje ver stoken zoude zijn, heeft eene andere populaire zijdenstof hare intrede ge daan en werd de wereld verrijkt met de élégante crèpe-Marocain rok. Dat bleek het sein voor eene groote vogue". Men bracht de sierlijke Marocainrok uitsluitend in zwart en in wit. In zwart liet men hem samengaan met alle kleurige blouses, cataques en ge breide jakjes, van effen tinten. Het witte rokje werd a le „match" voor de veelkleurige, bontgebloemde blouses en jakjes en ziet, deze combi natie voldeed bovenmate. Dat men de fijnste, de beste ge plooide modellen voor het crêpe Ma- rocainrokje reserveerde, heeft daaraan geen gering aandeel gehad. Vooral de groepjes en groepen van de vele mesplooien, die sierlijk uit springen bij het loopen, kunnen dat voor hunne rekening nemen. Na de zijden crêpe rokken, volgden alras de rokken in wollen crèpestoffen. Ook hierbij spreekt de voorliefde voor wit, wat zeer begrijpelijk is, nu het zomerweder zich nogal genieten laat. De belangstelling voor witte rokken, deed als vanzelf de flanelrok in de mode komen. Men moet de sport im mers ook haar deel weten te gunnen. Wij zal ook een dankbaar gebruik weten té maken van de1 nieuwe tweeds en homespun, waarin moderne tinten en moderne weefsels wedijveren met elkaar. Eene geheel nieuwe verschijning, die een goede gooi doet naar de populariteit is de gedrapeerde costuum rok Dat zou men vroeger niet voor mo gelijk geacht hebben! Iets dat zoo bij het compleete costuum behoort! En toch is het een nieuwtje dat thans geheel is ingevoerd en zal men moeten toegeven, dat het ongemeen voldoet. Bij de élégante draperierok draagt men oene gekleede casaque in dezelf de tint en het effect daarvan is me nigmaal zoo, dat het geheele costuum erdoor overtroffen wordt. Als middel ter afwisseling uitge dacht, biedt het dan oqk allerlei mo gelijkheden. De gewone costuumrokken zijn al zeer eenvoudig van model. Dikwijls tweebaans en dan met een breede biais als overslag. Dat staat altijd aardig en trekt velen m. Het is een typische verschijnsel dat de afzonderlijke costuumrok niet bij zonder lang en in gladden vorm, d.i. onbewerkt of zonder plooien zijnde, ook tamelijk nauw is. Hij zit niet meer zoo hoog boven de taillelijn als bij eene vroegere groote rokkenmode. Hij mag slechts even boven het ware middel uitkomen en moet dit vooral zoo weinig mogelijk accentueeren. De effen wollen stoffen, welke de fijne crèpestoffen concurrentie aan doen, maken het mogelijk om een beeldig rokje met drapeering in eiken prijs beschikbaar te vinden! Eenige tinten rood, roestkleur, beige en grijs, benevens de modetint mosterdgeelgeven volgens het ver langen der mode, kleurige en kleed- zame rokjes. In katoenen stoffen, vooral in épon- ges treft men patronen aan die niet veel verder gaan dan tot het geven van veelkleurigheid aan strepen, blok ken en ruiten. In enkele modellen valt wederom de neining te bespeuren tot het aangeven van zakken. Men doet dit door het opzetten van een paar versierde zakkleppen. Smalle tresjes en koordstiksels be- hooren tot de gewilde rokgarneeringen. In de gladde npstoffen en in het zoo dankbare covert-coat dat thans wederom voor allerlei doeleinden en zeker voor afzonderlijke rokken ge bruikelijk is, werkt men de garneering in de stof. Koordplooljes van afstand tot afstand worden zoowel verticaal als horizon taal aangebracht. In deze stoffen valt er ook heel wat te bereiken met sy- metnsche plooiengroepen. De bij het mantelcostuum behoorende costuumrok is tamelijk streng van vorm en uit voering. Twee- tot driebaans vertoont hij enkel eene nnadomlijning met stiksels, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Zwakken en zij die lijdende zijn aan bloedarmoede en zenuwachtigheid vinden in 1468 12 een krachtig en afdoend geneesraid-- del. Alom verkrijgbaar a f 2.50 per fl. een paar patten op de naden, of een figuui van tressen, al naar gelang dé mantel met deze eenvoudige middelen verfraaid is. GRACE ALLAN. BINNENLAND. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal zyn voor hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen tegen Dinsdag 29 Mei, des 's avonds te 8% uur. Hertog Paul van Mecklenburg, t Te Ludwigslust is op ruim 70-jarigen leeftijd overleden de half-broer van Prins Hendrik, hertog Paul Frederik Willem Hendrik van Mecklenburg, die gehuwd was met Maria prinses von Windischgraetz. De Prins is voornemens, de begrafenis bij te wonen, welke vermoedelijk a.s. Woensdag te Ludwigslust zal plaats heb ben. De Zomertijd. Aangaande de vervroeging van den wet- teljjken tyd op 1 Juni, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw de burgemeesters eraan herinnerd, dat het tijd stip van overgang is aangegeven in art. 2 der wet van 23 Maart 1918 (Stbl. no. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Stbl. no. 130). De minister heeft aan de burgemeesters verzocht, toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door het gemeentebestuur beheerde klokken, van ge noemden datum af in overeenstemming zij met de tijdvervroeging en hun meegedeeld, dat omtrent het tijdstip, waarop weer wordt ingesteld de tijdregeling naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam, aan hen nader zal worden bericht. Het centraal bestuur van den Nederland- schen Tuinbouwraad heeft zich, in verband met het besluit van de regeering, de afwij king van den wettelijken ijd 1 Juni te doen beginnen, tot de regeering gewend met het zeer dringende verzoek, den duur van den zomertijd zoo koft mogelijk te bepalen. De Rijksmiddelen. Blijkens het 'overzicht van de op brengst der middelen over de maand April j.l. bedraagt het totaal-generaal 36.880.924 gld. tegen 37.597.003 gld. in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hoewel deze verminde ring verhoudingsgewijze niet zeer groot is, wint zij nochtans aan beteekenis door het feit, dat ditmaal 1.159.221 gld. aan accijns op tabak ontvangen werd, welk middel uiteraard niet op den staat van het vorige.jaar voor komt. Ook de accijns op suiker wierp ditmaal een belangrijke bate meer at, nl. 3.240.692 gld. tegen 2.203.505 gld. Echterworden deze en de overige ver beteringen, waaronder grondbelasting van 1.398.515 gld. op 1.482.456 gld., accijns op bier van 316.351 gld. op 470.294 gld., accijns op geslacht van 686.454 gld. op 839.057 gld., dezegel- rechten van 1.503.837 gld. op 1.525.555 glda welke de voornaamste voordêfeli- ge verschillen uitmaken, in de scha duw gesteld door de meer of minder gevoelige verminderingen, welke ver reweg de meerderheid cjer Middelen aanwijzen. Zoo ging de inkomstenbe lasting in opbrengst vani 13.635.362 gld. tol 12.825.688 gld. terug, de dividend en tantième-belasting van 741.026 gld. tot 497.431 gld., de vermogensbelasting waarvan wel zeer de druk der tijden tot uiting komt, van 2.284.257 gld. Het gedistilleerd retireerde van 4.866.552 gld. tot 3.904.479 gld., ook de regis tratierechten wijzen een verlaging in opbrengst aan, van 1.542.555 gld. tot 1.478.233 gld., terwijl zoowel de in voerrechten van* 3.198.341 gld. tot 2 789.623 gld. als de loodsgelden van 217.451 gld. tot 172.728 gld., afnamen tooide verband houdend met de moei lijke gesteldheid, waarin ons land door de ongunstige wereldconjunctuur verder geraakt is. Nog verdient ver melding de sterke teruggang van den wijnaccijns van 140.655 gld. op 56.073 glo terwijl de altoos wisselvallige ba ten der rechten van successie eenigr- zins ruimer vloeiden, nl. met 3.280.302 gld. tegen 3.207.328 gld. v. j. Door deze mindere opbrengst der afgeloopen maand bedraagt het totaal- generaal over de eerste 4 maanden van 1923 142.170.313 gld., tegen 136.175.288 gld in de overeenkomstige berichts- periode van het vorige jaar, terwijl het vier-twaalfde der raming 135.151.666 gld. beloopt. Er resteert dus, niette genstaande dat behalve Maart, nu ook April een teruggang aanwijst, nog ren accres van circa 5.500.000 gld., dank zij de bijzonder gunstige uitkomsten voor den fiscus over de eerste twee maanden dezes jaars verkregen. B'ij- kens de specificatie der- zegelrechten zijn wegens verschuldigd bedrag aan no'p.'s van makelaars en commlssion- nairs in effecten enz., de beursbeiaj- ting, 331.912 gld. in de schatkist ge vloeid, welk cijfer verband houdt a et de in de atgeloopen maand eenigs- zins toegenomen levendigheid, daar Maart te dien aanzien 2o2.238gld. ver meldde. JJe belasting m verband met de buitengewone omstandigheden, de oorlogswinstbelasting, bracht sle-Jits 23.057 gld. op, terwijl de inkomsten ten bate van het Leeningstonds 1911 in totaal 11.594.828 gld. bedroegen waardoor de opbrengst over de ee/s e vier maanden van 1923 tot 37.905.524 gld gestegen is. Het bezoek van den Koning van Noorwegen.. Dinsdag 5 Juni, 's morgens, wordt het Noorsche pantserschip „Eidsvold", aan boord waarvan, gelijk gemeld, Ko ning Haakon naar Nederland zal rei zen, te lJmuiden verwacht, van waar deze oorlogsbodem onmiddellijk naar Amsterdam zal opstoomen. Be aankomst aldaar wordt verwacht te 11 uur 30 minuten, in een ceremo- nieelen stoet wordt naar het Koninkl. paleis op den Dam gereden, alwaar ten 1 uur een famiiienoenmaal zal plaats hebben. Te 3 uur zal worden uitgereden tot het brengen van een bezöek aan het Rijksmuseum, waarna van 4 uur tot 5 u. 45 min. een rondvaart door de haven van Amsterdam zal plaats heb ben, den koning aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam, bij welke gelegenheid de thee aan boord zal worden gebruikt. Van die rondvaart teruggekeerd, zal koning Haakon het bij H. M. hof ge accrediteerde corps diplomatique ont vangen ten Paleize. Te 8 uur zai een gaia-maaltijd in het koninklijk paleis plaats hebben. Woensdag 6 Juni zal de koning van Noorwegen, met onze Koningin en den Prins, ongeveer 11 uur uit Amsterdam via het station Baarn naar Soestdijk vertrekken tot het brengen van een bezoek aan de Koningin-Moeder, die dan haar zomerverblijf reeds te Soest dijk zal hebben gevestigd. De Konin gin-Moeder vereenigt de vorstelijke p< rsonen aan een familie-noenmaal te haren paleiZe. Omstreeks 2 uur vertrekken de Ko ning „Van Noorwegen, Koningin Wil- helmina en Prins Hendrik van de halte Soestdijk naar 's-Gravenhage, waar de aankomst aan het Staatsspoorstation in de Rijnstraat tegen 4 uur kan ver wacht worden. Van dat station zal in een stoet naar hel Koninklijk paleis in het Noord einde worden gereden. Te 5 uur dien zelfden middag brengt de koning een bezoek aan het Kon. kabinet van schilderijen het Maurits- hnis, waarna te 7 uur 30 min. ten Koninklijke paleize een familiemaaltijd plaats heeft. Na afloop daarvan heeft te 8 u. 45 min. de soirée plaats, aangeboden, ge lijk reeds gemeld, door het gemeente bestuur van 's-Gravenhage. Den volgenden dag, Donderdag 7 Juni, zal de koning te halftien des morgens een bezoek brengen aan net Vredespaleis. Daarna verlaat de koning met de Koningin en den Prins den Haag, voor een bezoek aan Rotterdam Het vertrek daarheen zai plaats heb ben te 10 u. 30 min. van het Hol- landsche Spoorstation. Verwacht wordt, dat de trein onge veer 11 uur aan het station Delftsche Poort in Rotterdam zal binnen komen. Dan zal allereerst een bezichtiging plaats hebben van het raadhuis, waar na de Vorstelijke personen zich aan boord zullen begeven van het inmid dels te Rotterdam ligplaats genomen hebbende pantserschip Jacob v. Heems- kerek op welken oorlogsbodem Konin gin Wilhelmina haar hoogen gast een noenmaal aanbieden zal. Na afloop van dat noenmaal zal de Noorsche Korting zich begeven naar de nabij het Park gelegen Noorsche Kerk, ter begroeting van de Noorsche Kolonie hier te lande, welkl in dat kerkgebouw vereenigd zal zijn. Te 3 uur 15 min. heeft een bezoek plaats aan het groote dok vap de fir ma Wilton en aan de havens van Rot terdam, aangeboden door het gemeen tebestuur van Rotterdam, welke rond vaart zal plaats hebben aón boord van de stoomboot Stad Rotterdam. Na afloop hiervan biedt de Koning van Noorwegen aan de koninklijke fa milie en verschillende genoodigden een Thé aan, aan boord van het Noorsche oorlogsschip „Eidsvold". Hier zal de Koningin afscheid nemen van haar koninklijken gast. Korl daarop vertrekt de Koning aan boord van de „Eidsvold" uit Rotter dam, om zich naar Belgiö te begeven, voor een bezoek aan het Belgische hof. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Indische geldleening. Voorloopig Verslag. Verschenen is het Voorloopig Ver slag over het wetsontwerp tot het aan gaan van een geldleening ten laste van Nederland8ch-Indii!. Verscheidene leden verklaarden het zeer te betreu ren, dat dit wetsontwerp, waarbij zoo groote financieele belangen betrokken zijn, reeds zoo spoedig nadat het bij de Kamer is ingekomen in de afdee- lingen is onderzocht. Afgescheiden van de vraag of de Regeering thans nog de bevoegdheid bezit een bepaald be rt iag aan schuldbrieven ten laste van Nederlandsch-Indië uit te geven, be stond bij zeer vele leden tegen het bedrag van de voorgestelde leening ernstig bezwaar. De leden, hier aan het woord, zou den het genoemde bedrag van 400 millioen gulden tot 300 millioen ver minderd wenschen te zien. Enkele leden verklaarden er geen bezwaar tegen te hebben, dat meer geleend werd dan op dit moment shikt noodig is, indien slechts vaststaat, lat het tekort, tot dekking waarvan net te veel aangevraagde zal moeten die nen, niet voort zal vloeien uit den ge wonen dienst, doch een gevolg zal tqn van buitengewone uitgaven. Ook in ander opïicht wordt, naar werd opgemerkt, een beroep gedaan op de Staten-Generaal om m dezen een zeer groot vertrouwen in de He- geenng fe stellen. Immers, wordt liet wetsontwerp ongewijzigd tot wet ver heven, dan zal de minister van Kolo niën binnen de grens van 400 millioen gulden geheel vrij zijn, zal hij ui geen enkel opzicht gebonden zijn door be palingen betreffende het tijdstip en den koers van uitgifte, den rentevoet enz. Achtte men het schenken van een zoo groot vertrouwen aan de Regeering in het algemeen reeds onjuist, te minöer was men in dit geval daartoe geneigd na hetgeen geschied is bij de plaat sing van de laatste Indische leening waarop betrekking hadden de vragen van het lid der Kamer den heer Ger- rilzen, onder dagteekening van 5 April j.l. door den minister van Koloniën beantwoord. De koers van uitgifte dier - leening heefl hier te lande algemeen ergernis verwekt en ook de Nederl. Kamer van Koophandel te New-ïork heeft van haar ernstig leedwezen over het te dezen aanzien gebeurde doen blijken. Sommigo leden meenden op de we deropneming van een voorschrift om trent de maximum-rente, als hierboven bedoelu, te moeten aandringen. In verband met de gemaakte opmer kingen omtrent den koers van uitgifte der laatste Indische leening verklaar' den sommige leden te hebben verno men, dat er aanvankelijk een aanbod was geweest van een groep Nederl. bankiers,, die deze leening wilden, plaatsen tegen een koers van 91 pet., uat de onderhandelingen hierover door hej departement van Koloniën werden afgebroken en dat dit departement zich vervolgens in verbinding stelde met een groep Amerikaansche bankiers, onder leiding van de Guaranty Trust company, welke groep het géheele bedrag van 25 millioen dollar tegen den koers van 84 pet. overnam en daarna tegen 88 pet. aan de markt bracht. Bedenkt men, dat deze leening thans 93 pet. .noteert en dat in de maand Aprii j.l., de Ned.-Ind. Gasmaatschap pij een leening van denzelfden rente- toet uitgaf tegen 97.5 pet., dan is de ontstemming, welke gelijk reeds van andere zijde in herinnering werd gebracht allerwegen over dit op treden der Regeering heerscht, alles zins gegrond te achten. Verscheidene leden vonden in het opgemerkte aanleiding den minister te. verzoeken, de toezegging te geven, dat hij een commissie zal benoemen, wel ke tot taak zal hebben advies uit te brengen over de vraag, of een inge komen aanbod tot overweging of plaat sing van een leening, als in dit ont- wipp bedoeld, al dan niet moet wor den aanvaard, in welke commissie zoo wel de Nederlandsche als de Javasche (3ank vertegenwoordigd zouden zijn. Had t de minister bij de bovengenoem de leeningen, en in het bijzonder bij de 25 millioen dollar-leening, het ad vies van eenige deskundigen ingewon- ren, dan zou Indië voor een groote schadepost behoea zijn gebleven. Dat den minister de tijd zou ontbreken om het advies eener zoodanige commissie in te winnen, achtten de hierbedoelde leden niet aan te nemen. Zij meen den, dat ook in de practijk der staats- leeningen voldoende was gebleken, dat de Regeering steeds voldoende).tijd kat* vinden om advies van deskundigen in te winnen. In de vergadering der Tweede Ka mer op Woensdag den 23sten Mei 1923 te één uur zal de voorzitter voorstel len in die vergadering een aanvang te maken met de beraadslaging over het wetsontwerp inzake het aangaan van een geldleening ten laste van Ned.-Indië (indien het eindverslag w uitgebracht) en voorts over conclusies van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van de Handelsvennootschap onder de finna Jac. Smits en Co. te Naarden en 14 anderen, thans of voorheen planten en boomkweekers op gronden, gelegen in of nabij de gemeente Naarden. houdende verzoek om schadeloosstel ling ter zake van de voorbereiding der militaire inundatiftn op hunne gronden gedurende den mobilisatietijd; 1507 40 wetsontwerp tot verhooging en wij- I ziging van hoofdstuk Va der Staatsbe- i grooting voor 1921 (verschillende on derwerpen) wetsontwerp tot aanvulling en vqr- hooging van hoofdstuk Xa der Staats begroting voor 1922 (verschillende onderwerpen); wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet 1922. Bij dit i wetsontwerp: de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van ae weduwe fc. J. de Man—Vaassen te Rotterdam, houdende verzoek om toe kenning van pensioen; wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van hoofdstuk V der Staats- begrooting 1923 (overbrenging dienst- I takken in verband met opheffing van 14het departement van Landbouw, Nij verheid en Handel); wetsontwerp tot wijziging van hoold- stuk Xa der Staatsbegroting voor 1923 (overbrenging diensttakken in verband met opheffing van het departement van Londbouw, N. en H.). Ouderdomswet 1919. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende de wijziging der Ouderdomswet 1919 ie het volgende ontleend. Er bestaat naar het oordeel der Re geering geen formeel wettelijk bezwaar tegen om een voorschrift, dat betrek king heeft op de thans loopende kos- telooze ouderdomsrenten, in de Ouder domswet 1919 (art. 32a) neder te leg gen en dat voorschrift toepasselijk te verklaren zoowel voor de renten, wel ke op 3 December 1919 reeds krach tens de artt. 369 en 370 der Invalidi teitswet waren toegekend als voor de renten, welke, te rekenen van dien datum, in gevolge art. 28 der Ouder domswet 1919 zijn toegekend. De mi nisters erkennen echter gaarne, dat het uit legislatief oogpunt bezien beter ware geweest, indien zij de onderha vige bepaling hadden nedergelegd in een afzonderlijk wetsontwerp. Zij meen den evenwel op deze wijze het snelst te kunnen voorzien in den misstand, dat tal van personen in het genot vai^ kostelooze ouderdomsrente waren ge treden, die op dat genot in verband met hun geldelijken welstand geen recht hadden. Ten aanzien van de bezwaren, te gen de meer materieele zijde van het ontwerp aangevoerd, onderschrijft de Regeering het betoog der hier aan het wbwfl- zijnde 'leden,dat toekenning eener rente niet behoort te geschie den dan nadat de gegrondheid der aanvraag behoorlijk is onderzocht. In verband echter mét het feit, dat eenige honderdduizenden burgers zich voor de kostelooze ouderdomsrentevaanmeldden hioest de Rijksverzekeringsbank bij haar onderzoek gebruik maken van tusschenpersonen, onder wie er wa ren, die gunstig adviseerden nopens aanvragen van personen, die blijkens hun aanslagen in Rijksinkomstenbelas- tinp of vermogensbelasting voor de rente niet in aanmerking konden ko men. Het ware een te groot offer aan theoretische beginselen, om deze ren tetrekkers rustig in het genot van die rente te laten. Het bezwaar, gemaakt tegen het 2e lid. schijnt niet klemmend. Het voor gestelde artikel luidt immers niet im peratief, doch facultatief; het Bank- bestuur is bevoegd de rente in te trek ken, zoonat elk geval op zichzelf kan worden beschouwd- Toepassing van deze bevoegdheid in gevallen als in het Voorloopig Verslag bedoeld, be hoeft niet te worden gevreesd. Intrek- .king der rente zal niet dan in sterk sprekende gevallen geschieden. Het ligt derhalve volstrekt buiten de be doeling, om het artikel in toepassing te doen komen in gevallen, waarin de geldelijke toestand van den rentetrek ker verbeterd is. ONZE KOLONIËN. Het ongeval van sergeant Kroeze. Bij de familie hier te lande is be richt ontvangen omtrent 't omkomen van den sergeant le klasse der infan terie N.I.L., H. J. Kroeze, uit Wilp, in de binnenlanden van Borneo. Einde November 1922 vertrok ser geant Kroeze met zijn brigade van 16 èoWaten naar kampong Moeara Mase, gelegen aan de Ratanrivier, een zij- rit ier van de Makahamrivier, ten-ein de daar te verblijven om toezicht te houden op den afbouw van een Da- iakschen kompong. Begin Januari begaf Kroeze zich op den terugweg naar Long Irom. De Patrouille nam plaats in twee prau- w*n, om zoo de Ratahrivier op te roeien. De voorste prauw, waarin Kroeze en 8 soldaten, passeerde toen een vak der rivier, waar een groote boonjstam gedeeltelijk onder water lag, uitstekend.tot ongeveer in het mid den der «kier. Kroeze liet toen, om de hindefows te kunnen ontwijken, de prauw naar het midden der rivier welen, ten einde om den boom heen te gaan. Toen de prauw stroodBDp- wa®rt» om den boom heen was, ge rockte zij plotseling in den sterken stroom, waarop het vaartuig daardoor tegen den boom aan. De prauw sloeg om en alle inzittenden geraakten te water. Ieder trachtte zich door zwem men te redden, wat ook aan alle in zittenden met veel moeite gelukte, be halve aan den brigadecommandant. De '.militairen verklaarden Kroeze niet meer te hebben zien boven komen. Niet on waarschijnlijk is, dat Kroeze met zijn jas aan de takken van den gedeelte lijk onder water liggenden boom u blijven haken. Met behulp van militai ren en bevolking werd voortdurend naar Kroeze gezocht. Pas twee dagen na het gebeurde vond men zijn lijk nabij de plaats van het ongeluk terug. Het stoffelijk overschot is toemmetden den meesten spoed naar Long Iram óvergebracht en daar ter aarde be steld. De collega's van Kroeze plaatsten op diens graf een marmeren gedenktee- ken. STADSNIEUWS. GOUDA, 19 Mei 1923. Een adres van de afd. Gouda van Volksonderwijs. De afdeeling Gouda van de Ver. voor Volksonderwijs heeft onderstaand adres aan den Raad dezer Gemeente toegezonden De Vereeniging voor Volksonderwijs, goedgekeurd bij Kon. Besluit, van 24 Oct 1916, geeft met versohuldigden eerbied te kennen: dat het met groote belangstelling ken nis heeft genomen van het besluit van Uwen Raad, om het adres van het bestuur van de „Schoolvereeniging voor Byzonder Neutraal Onderwijs voor Gouda en Om streken" van 10 April j.l. houdende het verzoek gelden beschikbaar te stellen voor de oprichting van een bijzonder school voor Lager Onderwijs en Uitgebreid Lager Onderwijs, in handen te stellen van Burge meester en Wethouders om prae-advies; dat het in opdracht van de vergadering der leden van Volksonderwijs, gehouden op 18 Med j.l. in het gebouw van de Sociëteit Reünie alhier, de vryheid neeemt zich in dit stadium van behandeling van genoemd adres tot Uwen Raad te wenden met de navolgende overwegingen en conclusies; dat blijkens haar naam de Schoolver- eeniging voor Bijzonder Neutraal Onder wijs voor Gouda e. o. aan de leerlingen der door haar verlangde school wenscht te doen geven zoogenaamd bijzonder „neu- s, dat in zijn spoedkundige het karakter heeft van het onderwijs, zooals dat op de in ite bestaande openbare lagere en opleidingsscholen en de scholen voor Uitgébreid Lager Onderwijs gegeven wordt, d. i. in overeenstemming met de wet op het L. O. eerbiedigend elke godsdiensti ge overtuiging, opleidende tot alle Christe lijke en maatschappelijke deugden; dat derhalve by de leden dezer school- vereeniging geen bezwaren bestaan tegen het openbaar onderwijs als zoodanig; dat evenwel bij hen blijkbaar de meening bestaat, dat het in het belang van hun kin deren is, als dit onderwijs verstrekt wordt niet op een der bestaande openbare scho len, maar op een bijzondere school, en zij van deze meening zelfs in die mate door drongen zyn, dat zy van onze gemeente een' financieel offer vragen, op zich zelf reeds van zeer beduidenden omvang, maar in deze tijden van malaise voor de belas ting betalende ingezetenen ongetwijfeld van hoogst ongewenschte gevolgen; dat de huidige L. O.-wet gereede aanlei ding geeft tot het stichten van bijzondere scholen, ten einde daarop onderwijs te kun nen verstrekken van de een of andere ker kelijke richting, het rijk en de gemeenten van deze versplintering van het onderwijs de geldelijke verzorging opleggende, en deze wet daarmee ook ruimte laat voor wie als de schoolvereeniging voor Bijzon- zonder Neutraal Onderwijs voor Gouda e. o. naast de bestaande openbare scholen een eigen school wenschen voor hetzelfde on derwijs als op de verschillende openbare scholen wordt en kan worden gegeven; dat intusschen deze L. O.^wet alle vrij heid gevende aan schoolbesturen om de richting van het door hen verstrekte onder wijs te bepalen, wat de inrichting van dit onderwijs betreft, bepalingen bevat, van gelijke strekking en kracht zoowel voor het openbaar als bijzonder onderwijs, al leen kan na de jongste technische herzie ning het schoolgeld op de bijzondere scho len hooger zijn dan op de opentiare; dat dan ook de materieele verzorging van het onderwijs op de openbare school in geen enkel opzicht beneden die van dat op de bijzondere school behoeft te staan, ja dat zelfs het bedrag, dat van gemeente wege per leerling aan de schoolbesturen wordt uitbetaald, bepaald wordt door wat de kosten zyn per leerling op de openbare school en indien extra-verzorging nog mocht borden begeerd, deze zoowel op openbare als op bjjozndere scholen door belangstellende ouders en vereenigingen gelijkelijk kan worden gegeven; dat gewenBcht differentiatie van het on derwijs b.v. met het oog op voortgezet on derwijs door bestaande of aan te wijzen zoogenaamde opleidingsscholen met het oog op opleiding voor H.B.S. en Gymnasia hier en elders wordt en kan worden in acht genomen; dat evenals aan de leerlingen van een bijzondere school ook aam de leerlingen van openbare scholen, als betrokken ouders dit wenschen. op op te richten cursus»"" Fransch of een andere vreemde taal kan worden onderwezen op dezelfde voor waarde; dat er ook geen enkele aanwijzing is voor de meening dat het onderwijzend per soneel te benoemen aan dergelijke bijzon dere scholen voor „neutraal,, onderwijs ook maar in eenig opzicht aan hoogere eischen van ontwikkeling, beschaving of onderwijs en opvoedkundige kracht zou voldoen dan dat aan de openbare scholen, terwijl de keuze ervan voor die soort bij zonder onderwijs zelfs uit beperkter kring dan voor het openbaar onderwijs heeft te geschieden, daar in het algemeen bij de onderwijzers en onderwijzeressen bij het openbaar onderwijs de sympathie voor bij zonder „neutraal" onderwijs uiteraard niet groot is; dat de oprichting van een school voor bijzonder „neutraal" L. en U. L. Onderwijs te Gouda dan ook in geen enkel opzicht het onderwijs ten goede komt of zou tege moet komen aan een behoefte, waarin door het bestaande openbaar onderwijs alhier niet wordt of zou kunnen worden voor zien; dat er dan ook geen enkele reden be staat voor de ouders van schoolgaande kin deren in Gouda en omstreken, waarom zy aan het op een bijzondere school te ver strekken „neutraal" onderwijs de voorkeur zouden geven boven dat op een openbare school en daarmee op het openbaar onder wijs hier ter stede geheel onverdiend een stempel van minderwaardigheid zouden drukken en de gemeentekas volstrekt on- noodig zouden bezwaren met uitgaven voor een vermeend belang; dat ondergeteekenden van bovengenoem de vergadering van de afdeeling „Volkson derwijs" alhier bovenstaande beschou wingen en conclusies ter kennis van Uwen Raad brengende tevens de opdracht ont vingen dringende pw aandacht te vragen voor een naar hun inzicht in het belang van het onderwijs hier ter stede zeer nut tige en met het oog op de financiën der, gemeente niet minder hoogst gewenschte scholen, reorganisatie tot stand te brengen door samenvoeging van de hier bestaande opleidingsschool voor U. L. O. voor meis jes tot één school voor L. O. en L. O. onder één daarvoor te benoemen hoofd; dat dezen samenvoeging tegemoet zou komen aan de wenschen van veel ouders, die het aan hun kinderen te verstrekken Lager Onderwijs gaarne in dezelfde school en onder dezelfde leiding gevolgd zien door het in onzen tijd zoo nuttige cn ook voor Gouda onontbeerlijk U. L. O. zoowel voor jongens als voqr nisjes; dat deze reorganisatie «oowel met bet oog op art. 27 der L. 0.*-wet en ook ad ministratief geen moeilijkheden brengende, het belang van het onderwijs zoowel als de gemeentebelangen gelijkelijk dienende, van gewenschten invloed kan zijn op de meeningen dier ouders, die nu uit een ze ker zij het dan ook ongemotiveerd angstgevoel, dat het openbaar onderwijs hier ter stede niet aan hun rechtmatige verlangens ten aanzien van de opleiding van hun kinderen zou kunnen voldoen, me dewerkten tot het indienen van het adres van de Schoolvereeniging voor Byz. Neutr. Ond. voor Gouda e. o., naar de meening van de afdeeling van Volksonderwijs ten spoedigste mocht kunnen plaats vintien; dat het daarom van het grootste belang kan zyn, dat deze door Volksonderwijs voorgestane reorganisatie door Uwen Raad uit een oogpunt van onderwijs- en gemeen tebelangen in het oog worde gevat, alvo rens een beslissing te nemen op het adres van 10 April van meergenoemde school vereeniging; dat ondergeteekenden U daarom beleefd maar tegelijk met allen aandrang verzoe ken die maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat aan de boven uiteen gezette wenschen van de afd. Gouda e. o. van Volksonderwijs worde voldaan. Hetwelk doende enz., Namens de afd. Gouda e. o. van Volks onderwijs, w.g. L. VERJAAL, Voorzitter, w.g. P. H. A. HOFKAMP, Secretatis, Nieuwe Park 3. (iZie verdér Eerste Blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Wedstrijdprogramma voor Maandag 21 MeL Kampioenschap van Nederland Tilburg: Willem II—-Go-Ahead. Groningen: Be-Quick—R. C. H. Overgangsklasse. Den Haag: V. U. C.'t Gooi. Bijzondere competitie. Rotterdam: (terrein Xerxes) S.V.V.— D. W. C. Bunsuin: (terrein Sportpark) Hilversum- Spartaan. Den Haag: (terrein B.M.T.): D. O. 8.- Lugdunum. Seriewedstrijden „Fortuna". Gouda I speelt Zondag 20 Mei te gen C. V. V. van Charlois, (R'dam). KERKNIEUWS. Wynaldum ('66), Drachten ('68), Nieuw- Beerta ('76), Herwen ('77), Naaldwijk (*88), Brielle ('90), en Enkhuizen, welke laatste gemeente hij 1 October 1901 als emeritus verliet. De begrafenis zal morgen plaats hebben op Oud-Eik en Duinen ;het vertrek van het sterfhuis is bepaald op 2 uur 's middags. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht bij den Secretaris, Steijnkade 27, of aan het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 29 Mei. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 9 Juni. Probleem no. 46. Zwart schijven op 2, 7, 8, 9, 11, 13, 16, 17, 19, dam op 12. Wit schijven op 20, 22 26, 27, 28, 32, 83, 39, 42, 44. In Den Haag is in den ouderdom van 87 jaar overleden da. B. W. Colenbrander, emeritus-predikant in de Ned. Herv. Kerk. In 1860 werd de heer Colenbrander in Gelderland toegelaten tot den Heiligen Dienst; het eerst werd hij predikant te Engelum (1861); vervolgens stond h(j te Probleem no. 47. Zwart schijven op 5, 6, 8, 9, 10, 14, 16, 18, 24, dam op 17. Wit schijven op 21, 28, 26, 27, 32, 39, 40, 44, 47, 48, dam op 46. De oplossing van Probleem no. 40 i Wit 23—7 (Zwart 50 of 6). Zwart 50. Wit 4518, 1822, Zwart 6. Wit 26—21, 21—16, 16 1 De oplossing van probleem no. 41 i Wit 24—20, 42—38, 45—40, 48—31,1 38:4, 4*20. - ADVERTENTIEN. De Heer en Mevrouw VALCKENIER DE GREEVE-ROZEBOOM geven kennis van «le geboorte hunner dochter. DOROTHEA. GOUDA, 19 Mei 1923. 162 8 Voor de vele bewijzen van belangstel ling ontvangen bh het 175-jarig bestaan van mijn horlogemakers affaire, betuig ik mijn hartelijken dank. J. D. VETTER. GOUDA, 19 Mei 1928. IQüi 10 Tapestry, Axminster, Moquette, Velvet, Bouclé tapijt en loopen». Cocos tapijt en loopers, bijzonder zware kwaliteit in breedte 50, 70 en 100 c.M. alleen^verkoop van deze kwaliteit voor Gouda en Omstr.). Cocosmatten, Chinamatten (afge past en per el). Opmeten, prijsopgaaf en leggen van tapyten en loopers ook buiten de stad Wat U niet in de étalage ziet is des niettemin voor 't meerendeel in voorraad op de andere afdeelingen. WESTHAVEN 42. (bij 'l Postkantoor). 1582 04 (Voorh. Gebr. DE RAADT, Peper straat). Qsvsstifld 1872. GOUDA, Telef. 46. Niet te verwarren met een andere firma van dien naam. Daarom steeds op het huisnummer 42 te letten (bij 't Postkantoor) (Wordt vervolgd). Burgemeester en Wethouder» van Gouda brengen bij dezen ter openbar»' kennis dat in verband met het te houden Muziekcon cours alle winkels 07» Maandag 21 Mei a.s. GEOPEND mogen bleven. 1634 10 Het Permanent TentoonsteUings-Comité van «le I.and-cn Tuinbouw tentoonstelling te Gouda stelt.de gelegenheid open tot INSCHRIJVING tot het plaatsen van: Eén Kiosk voor den verkoop van BLOEMEN. SIGAREN. SIROOPWAFELEN. 'j PIJPEN. CHOCOLATERIE ARTIKELEN. een zelfde aantal kiosken met dezelfde artikelen. Contract en voorwaarden /.ijn van af heden op aanvrage gratis verkrijg baar ten kantore van bovengenoemd Comité, terwyl aanbiedingen uiterlijk met bpgaaf van oppervlak DINSDAG 29 MEI 1923, des namiddag» véér 4 uur ten kantore TURFSINGEL 25—27 moeten zijn ingeleverd. 151? 70 1510 40 VOOR SALON-, HUIS-, EET- EN SLAAPKAMER-MEUBELEN, TAFELS, STOELEN, KASTEN, BUFFETTEN, ENZ.. ENZ., GORDIJNEN, ZEILEN, TAPIJTEN, BEDDEN, MATRASSEN. ENZ., ENZ., IS BEHANGERIJ, STOFFEERDERIJ, BEDDEN- EN MATRASSEN- MAKERIJ, COMPLETE MEUBILEERING. 1520 40

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4