ing Gouda' rouwen!! tenden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENW0UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOÜDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. IS240 62*Jaargang Woensdag 23 Mei 1923 E HUISVROUW’1 - GOUDA. JWIELEN iIJSCOURANT 210 in Ziakeurt. Standley Baldwin premier. :N KEN. rijheidsbond en uit op Woens. enteraad hun stem uit uen van dan liet door monschoiihoiiden gebouwd WERKERK Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ZEN VAN GOOR. Koningin zal moeilik te vinden .vloot- bekomen bü de admi- FEUILLETON. op drtet een da TJNEN. gij' de voorkeur geeft ïft waarde voor de lijst, IET BESTUUR. i huishouding, doordat houding van practisch digd in Bonar Law. Zfjn connectie» echter met «le Brltache industrie en de rol door hem vroeger daarin gespoeld, maken het waarschijnlijk, dat hü eerder behoort tot de groep dergenen, die economische dan politieke overwegingen op den voorgrond stellen by het vaststellen eener internatio nal o staatkunde. Naar verluidt zal Sir Robert Horna, kan- seller van de schatkist In Lloyd George's kabinet, ditzelfde ambt onder Baldwin her vatten. Gelukkig degene, die zijn geluk niet aan 't geluk dankt. edraagt slechts 4.— wenscht te voldoen in EN HAAG IER I beeld De Ruyter, dat van Coen te Hoorn, de herdenking van de inneming van Brielle. Verschillende vorstelijke bezoeken, het allereerst van den Duitschen Keizer/ later van den Belgischen Koning en den Franschen President, laatstelijk van sou- vereinen uit het Noorden, heeft de Konin gin ontvangen en beantwoord; met belang- stel’ing is Zy‘ op alle deze reizen gevolgd. In oorlogstad leefde zy met de verrichtin gen van leger en vloot mede; zij ondernam een reis op eene onderzeeboot, zU inspec teerde tallooze malen de troepen en de grenzen, zü toonde ook belangstelling in de sociale voorzieningen. Het particuliere leven \an de Koningin Robert Horne kanselier van de schatkist. Een nieuw onderhoud mei Krassin. Uit het bezette gebied. De staking in België. doch bü de huidige politieke constellatie is men algemeen van oordeel, dat de tegen woordigheid van den eerste-mlnister in het Hooger- en niet in het Lagerhuis een rege ling zou zün, welke moeilükheden met zich brengt. Dit zou wellicht in het tegenwoor dige parlement büzonder opvallen, daar de Arbeiderspartij, die thans de officieele op positie vormt, niet in het Hoogerhuis ver tegenwoordigd is. Stanley Baldwin hield nog vóór zün be noeming tot premier in zün kiesdistrict Worcester een rede, waarin hij wees op dfc beteekenis van een volledige vrede in Europa. Volgens hem kan er vóór de vol komen oplossing van het schadovergoe- dlngsvraagstuk tuasehen de geallieerden on de Duitschers van een algemeene hervat ting van den handel geen sprake zün. De huidige toestand kan niet onbepaald voort-, duren zonder een schadelüke uitwerking op de daardoor getroffen naties te hebben. In verband hiermede wide Baldwin dat men tot op een bereikbaren afstand van den vrede in het Naburige Oosten is ge naderd. Dit kan spoedig tot een hervatting van den handel met de Levant en Azië lei den, hetgeen voor Engeland van groot put zal zün. Daar Oostenrük een eerlijke en ernstige poging doet om zün financiën te ordenen en Hongarüe in dezelfde richtirg streeft, zal weldra een groot blok in hal middelpunt van Europa den internationalen handel met West-Europa kunnen hervat ten. Ten aanzien van de groote algemeene po litieke vraagstukken heeft Baldwin betrek- kelük een schoone lei. Wat hjj gezegd het ft in het Lagerhuis in verband met de Ruhr- quaestie en het vraagstuk der schadeloos stelling in het algemeen, was in naam en in opdracht van het kabinet, vertegenwoor- Volgens berichen uit Londen heeft Ktfcs- sin antwoord ontvangen op zün mededea- ling over het onderhoud, dat hü de vorige week met Lord Cu non bad. Vermoedelük zal als de beslommeringen van het kabinet in verband met de oplossing der crisis dit niet verhinderen, vandaag in den loop van den dag een nieuw onderhoud tuszehen Krassin en Curzon plaats hebben. De alarmeerende geruchten over „vloot- toebereidselen" die volgens de Dally He rald tegen Rusland bestemd zouden tün, worden door de Engelsche Admiraliteit ult- drukkelijk tegengesproken. In de Badische Anilin und Sodafabrik styn door de Franschen aangestelde arbeiders van 's ochtends vieren tot avond» zeve nen aan een stuk bezig de in beslag geno men kleurstoffen te verladen. De voorraad alizerine wordt sterk verminderd, en hoe wel de Franschen volgens het verdrag van Versailles slechts recht hebben op 26 van den voorraad, verladen zü heel wat meer. Drie van «le directeuren, die bü de be zetting als gtyselaan zün aangehouden, worden nog steeds op het kantoor van de firma vastgehouden. In Dortmund heeft de staking zich nog verder uitgebreid. De mün Tremonia en verschillende min der belangrüke Ijzer- en staalfabrieken hebben er zich bü aangesloten. Op de mü nen 01 lick Auf, Tiefbau en Adolf von Han- semann hebl»en de communisten van de reeds stakende münen een ultimatum tut de bedrüf»ra<len gericht om voor 10 um het werk te staken. Op beide münen is het personeel bijna voltallig opgekomen. Volgens een Wolff-telegram heeft <le Bel gische bezetltngsoverheid volgen» de Kola. Ztg. in de laatste dagen in een reeks van winkels meubels, bedden, bolde goed, ka chels, allerlei soort huisraad, piano's eps. in beslag genomen. Het in beslag genomen* werd op groote wagens, die door gewapen de soldaten begeleid werd, weggevoerd. Hat is bestemd voor de woningen, waaruit Duitsch spoorwegpersoneel verdreven ia en die door Belgisch personeel zouden worden bezet. De waarde van de tot dusver in lieslag BRT CHE KEN. ISVROUW”, Veertien- medewerksters allerlei Ier interesseeren mag zich verheugen in t alle kringen in het ;ig gebruik maken van in wordt vermeld. tijd met het moeilyk i elke wouw des huizep ouden van alle onder- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zün dagelijks geopend van 9—4 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545 „Anna, vind je het niet iet» vle selijks, dat Stophen over zijn vader kar spreken, zooals hij doet? De een ot andere slechte persoon heelt het htm in het hoofd gepraat, dat Bij door zijn vader zoo geworden ia, ik bedoel dat zijn gebrekkigheid door de schuld van zijn vader is veroorzaakt.*' (Wordt vervolgd.) GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prüs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prgs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke regel maar ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer geredueear- den prüs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zün ingekomen, teneinde van opname verzekerd te »ün. De Koning van Engeland heeft Standley Baldwin benoemd tot eerste minister, als opvolger van den afgetreden premier Bo- nar Law. Omtrent de persoonlykheid van Bealdwin lezen wü dat hü de candidaat der conservatieve „driehards", het kabinet van Lloyd George; hü was geruimen tüd voorzitter van den Board uf Trade, na eerst verscheiden jaren financieel secretaris van de schatkist te zün geweest. In October 1922, bü de vorming van het kabinet-Bonar Law, ging hü naar de pest van kanselier der schatkist over. W" Hoewel Baldwin in de conservatieve par ty steeds een voorname rol speelde, trad hy pas betrekkelük kort geleden op den voorgrond bü de verdediging van zün be- grooting in het Lagerhuis. Men herinnert zich dat hy daarin den belastingbetalers aangenamer vooruitzichten opende en te vens een aanzienlük bedrag vcor de ver mindering der schuld had uitgetrokken. Do vendien voerde hü als leider der Brit-che missie de onderhandelingen met de Ver. Staten over de fundeering der schuld Balwin is 55 jaar oud, hy deed 15 jaar geleden zy’n intrede in het kabinet. Sinds geruimen tüd was hü een intieme vriend van Bonar Law en had hü de leiding vun hel Lagerhuis gedurende Law’s ziekte. Hü ia een bondig, helder spreker en populair ly alle parijen in het Huis. Overeenkomstig het grondwetteljjk ge bruik dienen alle ministers hun ontslag bü den nieuwen premier in, die zün regeering opnieuw vormen zal. Men mag aannemen, dat het kabinet slechts een zeer lichte wü- ziging zal ondergaan. Opnieuw zal de Britsche eerste-minister I'd van het Lagerhuis zyn. Er is geen ron- stitutioneele bepaling, <Ue een lid van het Hoogerhuis van het premierschap uits'nit, is in deze kwarteeuw aan groote verande ringen onderhevig geweest .In 1900 kwam hare verloving met Hertog Hendrik van Mecklenburg, in het begin van 1901 ge volgd door haar huwelyk; in 1909 werd eindelyk de lang verwachte blyde gebeur tenis een feit en Prinses Juliana geboren. Daaraan is, zoowel in 1902 als later, een ernstige ziekte van de Koningin voorafge gaan; zoodanig, dat ernstige zorg alom heerschte. De herdenking van Brielle’s in neming en het bezoek aan Groningen zün de eerste gelegenheden geweest, waarbü Prinses Juliana, die eigenlük Prinses van Oranje is krachtens de Grondwet, zich mede in het openbaar heeft vertoond! Nederland in 25 jaren. 1898-1923. r. Op 6 September 1923 zal het 25 jaren geleden zijn, dat Koningin Wilhelmina krachtens de betreffende bepalingen der Grondwet in de Nieuwe Kerk te Amster dam den eed op de Grondwet aflegde en daarmede de Regeering aanvaardde, die s<v derl den dood van haar vader in 1890, na mens Haar door de Koningin-Regentes Em ma was gevoerd. Het zyn voor Neder'and 25 zeker niet onbelangrijke, ook niet on bewogen jaren geweest, die zün voorby- gegaan. Men zou geneigd zün te zeggen, dat in deze kwarteeuw geheel nieuwe stroo- m»ngen zich hebben baan gebroken, zij het gelük de tegenwoordige taak van het koningschap medebrengt niet tenge volge van het optreden der Koningin, maar niet hare medewerking. De toestand, ge lijk wij dien thans aan het einde dezer kwarteeuw zien, ig economisch ongunstiger dan ooit tevoren; zeker ongunstiger dan in het begin, toen eigenlyk welvaart allerwe gen heerschte. Noch het Nederlandsch volk, noch zijne Koningin zijn daaraan schuld; de oorlof is in alle zyne gevolgen ook over ons neutrale land heengegaan, en Ijêeft daarin veel, enkele dingen zelfs onherstel baar verwoest. Wy’ zijn geïsoleerd in de wereld ,al reeds dadelyk door den noodlot- tigen stand der valuta, maar ook tenge volge van politieke en economische gebeur tenissen. Aan den anderen kant kan ge tuigd worden, dat juist daardoor het besef is levendig gewonlen, dat opnieuw, als in de jaren na 1889, alle krachten moeten wor den ingespannen om niet alleen vooruit te komen, maar te behouden wat wy hebben. Ondanks soms de-schijn van het tegendeel wordt gewekt, is in het leven van het indi vidu algemeen ernstig sprake van versobe ring; dezelfde leuze viert thans hoogtij in Ryks- en gemeente-administratie, en, al verschilt men soms van meening omtrent de juiste wijze om die versobering te be reiken, in het willen staat men eendrach tig. Intusschen is deze economisch ongun stige toestand wel de eenige vergelyking, die men tusschen de Regeering van Konin gin Wilhelmina en die van haar overgroot vader, Koning Willem I kan maken; ging bü den laatste het contact met het volk steeds meer verloren; stelde Koning Wil lem I zich ook op het staatsrechteiyk zeer betwistbare standpunt, dat alles wat hem In de Grondwet niet werd ontzegd, tot zün rechten behoorde een voorbeeld van meer zuivere constitutionele plichtsbetrachting Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) een toestand te herstellen, te beproe- ven de verhouding tusschen hen te ver beteren, dat moest ongetwijfeld haar eerste werk zijn; maar hoe? Het pad scheen vol moeilijkheden te zijn. „Nu ik hoop, dat je mij als vroeg zij, terwijl zij zijn zenuwachtige h?nd, die streelde. „0 ja, ik ben blij, dat u bent ge komen; dat zijn wij allen, heel erg blij; Anna is van ons allen het meest blij, omdat het voor haar beteekent, dal zij weg zal kunnen gaan. Zij heelt meer dan genoeg van het leven hier, al zoo lang, als ik mij kan herinne ren.” Zij spraken nog eenigen tijd over de teekeningen en Alison keek eens naar zijn boeken en zoo was een uur ongemerkt voorbij gegaan. Toen zij den toren verliet, liep zij langzaam naar beneden; haar gelaat had een uit drukking van diep nadenken. Dit was haar derde dag in het huis en zij be gon eenig begrip van den toestand te krijgen. Zij had de teugels van het bewind reeds in handen genomen voor zoover het de dienstboden betrof, en zelf was zij er verbaasd over ge weest, hoe licht en gemakkelijk die taak was. Ook op hen had zij een goeden indruk gemaakt en dadelijk een minder gunstige verwachting tot zwijgen gebracht. Juffrouw Crewe was in sommige opzichten een veeleisehen- de meesteres geweest, in andere weer te slap en onverschillig. De nieuwe meesteres des huizen gaf dadelijk blij ken van haar volkomen meesterschap in huishoudelijke aangelegenheden en niemand is vlugger om de huishoude lijk eigenschappen van een vrouw in de weegschaal te leggen, dan de dienstboden in haar dienst. Hun eer bied voor geschiktheid in dit opzicht verheft zich ver boven de waardee- ring voor de meeste andere eigen schappen. Alison was niet gewoon aan de uitgestrektheid van haar nieuw te huis; soms drukte zijn rus|, en de een zaamheid haar. Zij vond het moeilijker een warm familieleven in 't leven te roepen, als de kamers zoo verspreid waren en als ieder zijn of haar eigen vertrek had. Er scheen in het geheele huis geen plaats te zijn om samen te komen voor een gemeenschappelijk doel. Zij hoop te daar verandering in te brengen, maar zij had geen plan te beproeven dergelijke veranderingen met grooten spoed tot stand te brengen. Ondertus- schen leerde zij elk der ledentvan haar nieuwe familie kennen. In de hal vond zij Anna bij den haard zitten, geheel verdiept in de nieuwsbladen. Toen zij naderbij kwam, zag zij, dat zij de advertenties in de Morning Post be studeerde. Anna keek bij haar nadering op en glimlachte vriéndelijk tegen haar. Haar houding jegens de vrouw van haar vader was er een van volkomen vriendschappelijkheid, vermengd met 59 - „O ja, dat zou ik heerlijk vinden, maar het is niet mogelijk, waarom er dus over te spreken? In Birtley is nie mand, die goed les zou kunnen geven en de ieeraar aan de teekenacademie te Bardridge is al evenmin een groot man m zqn Anna zegt, dat zij als zij in Londen gaat wonen, een geruimen tijd bij zich zal vragen, ok al de musea op mijn gemak te be zoeken. Daar verlang ik naar.” Alison hoorde voor het eerst van het voornemen van Anna, maar zij liet er zich niet door uit het veld slaan, was in het minst niet bevreesd v°or Anna, en evenmin was zij be- oucht, dat er eenig misverstand tus- Kften haar zou ontstaan. Zij zouden later samen praten, misschien zelfs en deg, maar het vraagstuk 5enStephen was het meest drin- f “9e- Voor haar was het iets ontzet- »«iM va^er en zoon onder het- dak wouden wonen met zulke gevoelens jegens elkaar bezield. Zulk lag- hoeft aangeboden?” Alison knikte. „Dat heeft hij gedaan en ik was heel blij. Maar wat ik niet begrijp is, wat je in Londen gaat doen. Het zal een doelloos leven zijn, dat op kamers wonen. Heb je er al over nagedacht, welk gebruik je van je vrijheid zult maken?” Anna bloosde even. „Uw zuster en ik hebben er samen over gesproken. Zij gaat naar Londen, als dokter Fleming en Celia getrouwd zijn. Dat zal in het voorjaar zijn. Wij dachten, dat wij ongeveer tegen Pa- schen,. samen den etage zouden kun nen huren.” <lan onze sün In de rede, waarmede zü het Koning schap in 1898 aanvaardde, zeide Zy gelük Willem III eens heeft getuigd: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen." Dat het moeilyker is in een tyd als deze dan in vroegere decennia dat «en vorst of vorstin voor een volk bepaald wat doet, is wel onweersprekelijk; het constitutioneele koningschap moge naar het oordeel van sommigen niats van zyne kracht hebben verloren, het heeft ongetwüfeld veranderin gen ondergaan in de wyze, waarop het dient te worden uitgeoefend. Deze verandering kenmerkt de kwarteeuw, die Koningin Wil helmina aan het hoofd van haar volk heeft gestaan. In die kwarteeuw vallen de bange vier oorlogsjaren, waarvan het niet over dreven is te zeggen, dat vorstin en volk zich nauwer aan elkander voelden verbon den dan ooit tevoren. De Kerstboodschap, die in een der eerste oorlogsjaren van de Koningin uitging, moge een verrassing zijn geweest, een ietwat vreemde plant op den Nederlandschen bodem gesproken heeft zjj in elk geval tot velen van het Neder- landsche volk. Koningin-Regentes Emma heeft hare dochter tijdens het regentschap van acht jaren opgevoed met alle de zorgen, aan «le opvoeding eener Koningin verschuldigd, maar ook in belangstelling voor alles wat het openbare leven geldt. In die acht jaren is er geen provincie van het land geweest, geene zyde van het volksleven, waarin niet de Koningin en hare dochter door persoon- lyke tegenwoordigheid belangstelling toon den. Deze traditie heeft Koningin Wilhel mina voortgezet, slechts onderbroken door de oorlogsjaren, toen langdurige afwezig heid van uit den Haag moeilük was, zoo moeilyk zelfs, dat de Koningin haar ge liefd Het Ix)o niet kon bewonen en zich een landhuis bouwde onmiddellük aan zee. Geen provincie van ons land, of de Konin gin is er geweest; geen gebeurtenis van overwegende beteekenis of Zij heeft eraan deelgenomen. Voor den handel: de opening van de eerste Jaarbeurs; voor het zich krachtig ontwikkelende Rotterdam: de op richting van het nieuwe Stadhuis; voor Groningen: de 250-jarige herdenking van het merkwaardige beleg; voor Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen: het met ongekende geestdrift ontvangen bezoek tijdens de Bel gische pogingen tot losmaking van deze ge bieden. Byna jaarlijks werd de Mioofdstad bezocht en vooral bü historische gelegen heden ontbrak de Koningin zelden of nim mer, getuige de onthulling van het stand- con weinig dankbaarheid, omdat zij een taak op zich had genomen, die Anna reeds lang vervelend liad gevonden! „Tk ben bij Stephen geweest. Ik maak mij bezorgd over hem, Anna. Hij is niet heel gelukkig,” zei Alison ernstig. „Arme jongen! neen, dat is hij niet. Ik heb hem beloofd, hem voor een langen tijd op bezoek te zullen vra gen, als ik in Londen ben, waar ik lieer ga, indien u en vader toestem ming geeft.” „Dus je bent vaat besloten weg te gaan?” „O, ja. Daar heb ik altijd naar v r- langd,” antwoordde zij dadelijk. „Het ii- papa onverschillig. Hij heeft n mij gezegd, toen hij mij zijn aanstaand huwelijk meedeelde. Heeft hij u ver teld, dat hij mij een heel mooie toe- Alison voelde zich gekwetst, omdat zij voor het eerst van Tibbie’s plan hoorde. „Dat klinkt alles heel mooi, maar ik wilde, dat ik wist, wat gij beiden met uw tijd denkt te doen.” „O, Tibbie zal het druk genoeg heb ben met haar schrijven.** „Welk schrijven?” Toen kreeg Anna weer een kleur „Heelt zii het u niet verteld? Ik ge loof, dat zij zich net voelt als ik. Haar eigen familie ia ook de laatste die te weten komt, wat zij doet. Indien zij het niet zelf heeft vertekl, mag ik ook niets zeggen.” „Dat vind ik ook,* zei Alison, die zich heel goedhartig over haar ver driet van een oogenbiik le voren trachtte heen te zetten- „Boven alles verlang ik er naar Stephen gelukki ger te maken.” Een oogenbiik aarzelde zij; daarna besloot zij openhartig mei de oudste dochter des huizes te spreken. Zij was toch al deze jaren moeder over het huishouden geweest; de dingen kon den haar dus niet verborgen zijn. - een je beschouwt, is het niet?” het tafelkleed lag, 1441 IK

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1