L iAk ormen II WC II.'.' NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN nnitan” 62* Jaargang OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen HUISVROUW" W. K. F. ert in dit Blad. TAL LEL oden EKEN Niit door menschenbanden gebouwd Poincaré wil aftreden. meel. >AKTE BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, G0UDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. igumose. No. 15242 ;omen bij de admi- GOUDA. lishouding, doordat ding van practisch VAQINAS PORTORKO rtADMANO I Of BAAI 676 34 i gegarandeerd zaiv»r i Gouden Medailles i vóór da plaatsing te lijn. aagt slechts 4.— nicht te voldoen in Fabrieken WORMERVEER i in geplombeerde j zakken Wie zich zelf niets vergeeft, dien zal door anderen veel vergeven worden. FEUILLETOe. Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) ia Wortelboer van Oude r doos, drie doozen 2.40. Ie verkoopers van Wor- 604 17 ’De Belgische minister van spoorwegen heeft geweigerd een deputatie van het Na tionaal Syndicaat van spoorwegpersoneel voor een onderhoud te ontvangen. De algemcene toestand was wellicht daar door vanmorgen weer iets slechter gewor den .Ook te Brugge staakt thans een ge deelte van het personeel met het gevolg dat op de lijnen BruggeOstende en Brugge Thorhout slechts enkele treinen loopen. In het Nöordstation te Brussel is de toe stand haast normaal en het tusschen dit station en Gant-Zuid gisteren onderbroken verkeer kon grootendeels worden hersteld Een nieuw Duitech betalingsplan. De ongeregeldheden te Geteenkir- die de eerste mevrouw Crewe in de zaken van haar man stelde, zich ooit buiten de vier muren van haar woning, waar zij zoo weinig geluk had gevon den, had uitgestrekt. Toen Alison de kamer binnenging en de jongeman de deur achter haar sloot, bemerkte zij, dat zij hier niet alleen was. Aan het einde van den breeden lessenaar voor het raam, zat een meisje over een groot vloeiboek gebogen, waarover haar vin gers schenen te vliegen. Zij keek op, toen de deur open ging en zajj ontsteld naar de ongewone verschijning; een dame in het privé-kantoor van den heer Crtwe. Het volgend oogenbiik begreep Clara Odell, dat zij zich in de tegen- jwoerdigheid van de nieuwe» echtgenoote van haar werkgever bevond. Zij wist niet, wat 'er van haar werd verwacht maar nog altijd onder den invloed ha* rer alles overheerschende belangstel ling de bezoekster aanstarend, duwde zij haar stoel achteruit en stond op. Mijnheer Crewe heeft zoo juist het kantoor verlaten,” zei zij, en Alison meende in haar stem een norschen klank te hooren. „Ik heb hem zooeven gezien. Ik ben mevrouw Crewe,” antwoordde Alison wel vriéndelijk, maar toch met een waardigheid, die niet naliet eenlgen in- druk op Clara Odell te maken. Zij meende uit haar woorden te mo gen opmaken, dat zij kon vertrekken en begon haar papieren bij elkaar te pakken; maar mevrouw Crewe stelde issenen als by kinderen en snel met de be- Naar van bevoegde Duitsché zijde wordt medegedeeld, heeft Ministers Kermes aan zyn medeministers een nieuw plan ter rege ling van de herstelquaesties ter bestudeering voorgelegd. Hermes gaat hierbij uit van een bedrag van 50 milliard goudmark, dat over een periode van 35 betaald zal wor den. Voor de eerste vjjf jaar verlangt hij echter een moratorium. Na afloop van de zen termjjn zal Duitschland een bedrag van vjjf milliard betalen en vervolgens jaar lijks een milliard plus interest. Na tien jaar zullen de jaarlijksche betalingen stij gen tot 1¥j milliard plus interest, zoodat na afloop van 35 jaar Duitschland in totaal 50 milliard met inbegrip van interest zal hebben betaald. Opnieuw wordt voorgesteld eventueel hoogere betalingen door een commissie van deskundigen te doen vaststellen, waarbij Kermes geen bezwaar schijnt te maken te gen de Commissie van Herstel, mits daarin Engelsche, Italiaansche, Japansche en Ame- rikaansche vertegenwoordigers zitting zul len hebben. Van een internationale leening is ditmaal geen sprake. Wel worden eenige waarbor- rR0UW”, Veertien- dewerksters allerlei interesseeren? zich verheugen in Jle kringen in het gebruik maken van wordt vermeld. id met het moeilijk <e vrouw des huizes len van alle onder- De strijdende krachten. Alison volgde den jeugdigen klerk naar het privé-kantoor van haar man met een gevoel van toenemende belang stelling. Zij was zich volstrekt niet be*- wust van den grooten stap, dien zij ge daan hp.d; nooit, gedurende haar ge- heele huwelijksleven had haar voor gangster zich zoover gewaagd. Het was ook twijfetachtig, of de belangstelling, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b(j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en ƒ015. Te Bochum schijnen de communisten oen groote actie op touw te willen zetten, waar toe van uit Gelsenkirchen Hundertschaften naar Bochum zouden zijn gezonden om b(j het verwekken der onlusten mede te wer ken. In Berijjn heeft de daling van da mark die sprongsgewijze staging van alle prij zen veroorzaakte, natuurlijk onder de ar beiders groote ontevredenheid en gisting verwekt. In de uitgestrekte arbeiderswijk in Z.O. Berijjn, de voorstad Neuköln, waar meer dan 300.000 arbeiders bijeenwonen, hebben de communisten een intensieve agi tatie onder de bevolkikng gevoerd, dia in zooverre succes had, dat gistermiddag dui zenden werkloozen te hoop liepen. De communistische agitators ruiden de menigte op om de levensmiddelenzakan te plunderen en het raadhuis binnen te drin gen. Zij vroegen den burgemeester te spre ken en ei ach ten de onmiddelljjke uitbeta ling van een ondersteuning van 200.000 mark per hoofd, alsmede de levering van goedkoop» levensmiddelen. De politie was spoedig in vrachtauto's ter plaatse. Het gelukte haar de betoogers uiteen te jagen en de raddraaiers te arren teeren. Door haar krachtig ingrijpen werd de voorgenomen plundering der levensmid delen nog op het laatste oogenbiik voor hamen. Men verwacht met zekerheid een herha ling dezer voorvallen en meent ook In de andere arbeiderswijken in het N.O. van Berlijn met dergelijke gebeurtenissen re kening te moeten houden. liqinq elke de TEM GOl IISCI1E COURANT. h ONS ff Q 61 - Alison meende, dat hun gelaat som ber en onheilspellend stond, toen zij hen voorbij ging en weer vroeg zij zich at, of zij verstandig deed binnen deze dreigende muren te dringen. Maar in haar geheele leven was zij nooit bang voor iemand geweest en bedenkende, dat, indien haar man liet niet goed vond dat zij hem opzocht, hij het slechts be hoefde te zeggen, en dat zij het dan niet meer zou doen, liep zij de poort door. Be portier riep haar echter dadelijk aan en toen zij haar naam zei, was hij pen en al verlegenheid. Vergeeft u mij, mevrouw, u zult mijnheer op het kantoor vinden. Rectit ^0^’,,dan recht8 afslaan, ja, onder de Ahson dankte hem met een vriende- hjken lach en stak dwars over het kort geknipt grasveld in het midden van het plein; onder het gaan bewonderde zij de symmetrie en de regelmaat van het gebouw, wat bewees, dat het geheel was ontworpen door iemand met uitnemen de hersenen. Toen zij de klok naderde, kwam de heer Crewe met een anderen man uit de middendeur er onder en toen hij zijn vrouw zag, teekende zich de grootste verbazing op zijn gezicht. Zijn voor hoofd rimpelde zich, maar dat werd weggevaa'gd door Alison’s vriendelij- ken lach. „Ik moet een verklaring geven,” zei zij bijna vroolijk. „Ik ging uit, om mijn zuster te bezoeken en toen ik hoorde, dat zij een dagje naar Barbridge was, meende ik het er maar een» op te moe ten wagen hier te komen en met je te rug te rijden. De wegen zijn vanmorgen vrij modderig.” „Zeker lieve, zeker,” antwoordde hij haastig. „Waghorne, dat is mijn vrouw. Ik heb je wel eens verteld van den heer Waghorne. Alison. Hij is mijn rechterhand. Ga binnen, wil je, ik kom dadelijk bij je. hier,*Jenkins, wijs me vrouw Crewe deh weg naar mijn kamer. HOOFDSTUK XVII chen en Dortmand. Een Britsch antwoord aan Rusland. De staking 9 i» Voor het Pa rij ache Hoogerechtshof, «lat was samengesteld ah Opperste Gerechts hof zijn gisteren verschenen het Kamerlid Cachin en 18 andere Fransche communis ten, beschuldigd van aanslag tegen de vei ligheid van den staat evenals Hoellin, de Duitsche communist en 1 f anarchisten die beticht werden van soldaten te hebben aan gezet tot insubordinatie en van het voeren van anarchistische p£paganda. Met 30 stemmen meerderheid verklaarde het Gerechtshof zich onbevoegd een oordeel in deze zaak uit te spreken, omdat de da den der Fransche communisten gepleegd zijn volgens richtlyneA van de derde in ternationale van Moskou en dat alle daden die ten laste van de communistische partij komen, tusschen het Verdrag van Versail les en de Roer-bezetting, niets anders zijn dan het uitvoeren van bevelen uit Möskou en Berlijn. x Deze uitspraak was voor Poincaré aan leiding een ministerraad byeen te roepen en hij verklaarde in de uitspraak van den Senaat een teeken te zien van wantrouwen jegens het kabinet, wten het thans oglmo- gelyk is gemaakt tegen de praktijken der communisten op te treden. Het resultaat van deze besprekingen in den Ministerraad was dat Poincaré zijn ont slag aan den president der Republiek ia gaan aanbieden. Millerand weigerde echter dit ontslag aan te nemen. Het Russi ache antwoord op «Ie Britaehe nota Is gisteren besproken in een bijeen komst van minister*, die lid waren van het kabinet van Bonar Law en thans opnieuw een portefeuille willen aanvaarden. Bald win zelf was voorzitter. Aanwezig waren lord Curzon, lord Cave, lord Derby, de her tog van Devonshire, Barlow, Hoare, Brid geman en Amery. Binnen eenige dagen zal een nieuwe nota van Engeland aan Krae- «ing worden overhandigd. Officieel» mede- deellngen omtrent de houding dor En rel sche regeering zijn niet tr verwachten, voor Krassin daarvan officieel In kannla ie gesteld. lijd ontvankelijkon Harding te vertel len, ontspande zich het gelaat van den heer Crewe weer. „Dat is een onverwachte oer,” zoi hij heel luchtig. „Woel je wel, dat dit de eerste keer is, dat een van mijn vrouweliike familieleden binnen de poorten w geweest?” .Maar ik hoop dat je niet boos bent?” Boos! Waarom zou ik? Het is mij een genoegen je hier te zien. Maar ik heb het vanmorgen heel druk, en het is zelf» twijfelachtig, of ik wol naar huis zal kunnen gaam om te lunchen. Ik zal mij hier met een eotelet tevre den moeten stellen. De arbeiders heb ben het werk neergelegd." „Bedoel je, dat zij in staking zijn ge gaan?” vroeg Alison zenuwachtig. Roe- velen zijn het er en waarom? „Ongeveer driehonderd. Ongelukkig verlammen zij Iföt overige werk en wij hebben enkele contracten afgesloten, die zonder uitstel uitgevoerd moeten wor den. Ik moet het werk hier stop zetten en alle plaatslngsbureaux aan *t werk zetten x>m hun plaatsen door anderen te doen innemen.” „Dus zijn hun eischen niet zoo, dat je er aan tegemoet kunt komen?" „Neen, dat zijn zij niet; ik ben met heb gedaan wat ik in mijn macht had te doen. Mag ik je wat aanbieden? Wij hebben hier een kast met biscuits en andere dingen. Zul je wat gebruiken’? (Wordt vervolgd.) --omstreken (behoerende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1-—5 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.80. Ad verten tién in het Zatordagnummer 20 bijslag op den prijs. LiefdadigheldB-advertantiin de helft v»n den prij*. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer /0J0. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer- den prjja. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliedo boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten en moeten daags het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd t ker Iers naai werd gesloten, moest op het laatst via Amerika en het Panamh-kanaal gevoerd worden; gemeenschap met Indië bestond een tijdlang niet; de koloniale Regeering had een moeilykke taak. Torpedeeringen kwamen tal van malen voor, die van de „Tubantia”, tenslotte door een onpartijdige commissie te 's-Gravenhage berecht, ver- oorzaakte de meeste opschudding, die van zeven schepen tegelijk was de minst on schuldige en de nadeeligste. Monumenten, gewijd aan de nagedachtenis van de vis- schers, die hun moeilijk bedrijf bleven uit vieren, zijn op meer dan één plaats opge dicht; sociale voorzieningen werden getrof fen, teneinde het risico van het gevaarlijke bedrijf te verminderen. Er zijn tijden ge weest, dat de scheepvaart vrijwel stilstond; dat het uitvaren of aankomen van een schip als oen bijzonderheid werd gepubli ceerd, als leefde men tijden terug. De Ne- derlandsche Regeering nam tenslotte «Ie uitzending van een convooi voor; de uitzen ding van dit convooi gaf aanleiding tot be zwaren van Engeland, die moesten worden ondervangen voordat het convooi kon uit varen. Het is bekend, dat in den boezem der Regeering over dit al of niet uitvaren verschil van meening heerschte; zeer zeker mag het gelukkig worden, gerekend, dat de Regeering ook in dit opzicht voorzichtig heid betrachtte. Men werd angstig te moe de wanneer men op de wereldkaart zag hoe groot gedeelte van den aardbodem in strijd was en hoe klein dat stukje Nederland en overig neutraal gebied! Nederland heeft zich in oorlogstijd hulp vaardig betoond tegenover de ellenden, die elders heerschten. Wij denken aan de ont vangst die de ontvluchte Belgen hier von den; aan wat er gedaan werd voor het Roode Kruis voor hulpbehoevenden in tal van oorlogvoerende landen; aan wat er in het bijzonder na den oorlog gedaan is v,>or de Centrale landety .Onze betrekkingen met de oorlogvoerenden waren moeilijk; van weerszijden werden bezwaren zonder tal geopperd; Minister Loudon had een zware taak om te midden van het oorlogsrumoer de striktste neutraliteit toe te passen. Bij tal van gevallen van interneering van sche pen of schepelingen kwamen deze vragen ter sprake. Onze verhouding met America, vroeger zeer innig, onderging eenige veran dering; wij zyn niet al te gelukkig ge weest met onze achtereenvolgende gezan ten bij het kapitool te Washington; onze belangen heeft dit ongetwijfeld geschaad. De Regeering slaagde erin den heer Cre mer bereid te vinden, den Nederlandschen naam te Washington te herstellen; deze if daarin, blijkens de verkregen resultaten, ongetwijfeld geheel geslaagd. hour gerust. „Laat ik u niet in uw werk storen,” zei zij. „Ik %al hier plaats nemen en wachten. Ik veronderstel, dat u de par ticuliere secretaresse van mijnheer Cre we is?” „Ja,” antwoordde Clara stroef on zonder eenigen bijzonderen eerbied, „dal ben ik.” Zij ging zitten en deed of xij verdiept was in haar werk, maar in werkelijk heid wachtte zij vol spanning met Re nieuwsgierigheid, die een gevolg van slechte opvoeding is, om te zien wat er zou gebeuren als de heer Crewe terug keerde Zij was grenzenloos nieuwsgie rig; zij zou het liefst achterovergeleund in haar stoel zijn gaan liggen om me vrouw Crewe van de kruin van haar hoofd tot de zolen van haar voeten op te nemen. Wat vooral haar aandacht tiok, was de zeer mooie sealskin man tel. een der huwelijksgeschenken van den heer Crewe aan zijn vrouw. Haar persoonlijk oordeel over de nieuwe echtgenoote was, dat zij er ouwelijk en gezet uitzag. Van haar kant stelde Alison Vast, dat de typiste een zeer weinig aantrekke lijk meisje was, zonder manieren. Spoedig werd de deur geopend en trad de lieer Crewe binnen en een van plan er aan tegemoet te komen. Ik blik van hem was voldoende om juf- ‘*“K 4“ “14“ —*-*•* trouw Odell naar de kamer ernaast te zenden. Op het oogenbiik, waarop zij door de tus.-rhendeur verdween om de opwindende bijzonderheden aan den at- Idel tegen hloedarmoc <|i zenuwzwakte. «rijpt met vaste hand m van e$n greot aa„- ie in schijn verschil'cn ad een zelfden Wi. n. Sanguinose het bleed 1 rnieuvt zij ook het ft u dat heerlijk gevoel gd en kracht waardoor is te leven! I. f2.—, 6 fl. 12 fl. f21.—. en bij Apothekers Drogisten, J VOOR NAMAAK!' I DAM Co., aat 2c/4. Den Haag, lies in België. gen aangeboden in den vorm van een ta baks- en ulcohoi-monopolie. De ongeregeldheden in Gelsenkirchen du ren nog steeds voort. De winkels en hotels zyn gesloten, men vreest dat de plunderin gen zullen worden voortgezet. D« stad is volkomen in de fnacht der communisten. Het hoofdbureau van politie bevindt zich in hun handen. By het verbranden van do cumenten door de communisten ontstond in het ^>ureau brand in het dak, die echter kon jyorden gebluscht. Alle vensters van het jtbouw tyn vernield. Door de stad snellen voortdurend vracht auto's met leden der Hundertschaften. Het blykt steeds duid^|jker, dat men te doen heeft met een lang vooruit beraamde beweging. Uit verschillende plaatsen van het Ruhrgebied zijn Hundertschaften naar Gelsenkirchen gezonden om de oproerlin gen te steunen. De georganiseerde communisten drongen aan op het uitstellen eener organisatie voor het eenigermate handhaven der orde en het verhinderen van plunderingen. Tusschen de vertegenwoordigers van de magistraat, de zakenwereld, de vakver- eenigingen en de arbeidersorganisaties had den besprekingen plaats, waarbij over de instelling eener dergeltyfce organisatie, wel ke voor de veiligheid op straat zou kunnen zorgen, werd beraadslaagd. Daar de toestand zeer ernstig is en on- voorw'aanleljjk maatregelen- moeten worden getroffen, heeft de perste burgemeester van Gelsenkirchen beloofd de communisten tegemoetkomend te zullen behandelen by hun pogingen om een dergel(jke organisa tie in het leven te roepen,, welke ten slotte dan ook tot stand kwam en welke leidde tot de vorming eener vakvereenigingspo- litie, bestaande uit 400 man, waarvan 150 tot de vrije, 75 tot de Kirsch Dunckeriaan- sche, 75 tot de christelijke vakverenigingen en 100 Jpt de unionisten behooren. Van «Is laatsten mag men gerust aannemen, dat zy aan de opstootjes hebben deelgenomen. De burgerij is volkomen buitengesloten. De in vakverenigingen georganiseerde arbeiders hebben reeds gistermiddag ster ke patrouilles samengesteld, die de straten doorkruisen. Zy zyn officieel met gummi stokken gewapend. Een verdere bewapening der manschappen geschiedt op hun eigen verantwoordelijkheid. In het district Dortmund is de toestand ook zeer verscherpt. De communistische Hundertschaften hebben het personeel van verscheidene kleine en middelgroot» me- taalfabrieken en mijnen, zelfs de bouwvak arbeiders genoodzaakt zich bij de staking aan te sluiten. Nederland in 25 jaren. 1898-1923. ni. De oorlog bracht moeilijkheden van ver- schillenden aard mede. Aanvankelijk heette het in Fransche kringen, dat de Duitschers door Limburg zouden zyn getrokkenmet de stukken in de hand kon worden aange toond, dat «HklUÊt^is geschied. Later is, in 1916, het fiekende incident der Engelsche landing in Vlaanderen gekomen; moeilijk heden over het bevaren van de Schelde wa ren, in verband met Antwerpen, aan de orde van den dag. In 1918 doorleefden wij de spannendste periode tengevolge van den Duitschen eisch betreffende vervoer van zand en grint naar België jdaartegenover déden de Geallieer de en Geassocieerde Mogendheden zich gel den met de toepassing van hun angarie- recht, waarbij het grootste deel de? Neder- landsche vloot in bezit werd genomen. En geland verbrak onze telegrafische gemeen schap met de koloniën; belette onze vis- schersvloot haar bedrijf uit te oefenen; con troleerde onze levensmiddelenvoorziening en onzen handel met Indië, die slechts dank zy de oprichting van de N. O. T. voortgang kon vinden. Toen aan het einde van 1918 de Duitsche debacle in België en Noord- Frankryk begon, weken de Duitschers naar ons land uit; aan eene tevoren ontwapende afdeel ing werd toegestaan, door Limburg naar Duitschland te trekken, waaruit zich een onaangenaam incident met België' ont wikkelde. De Duitsche Keizer, na hem de Kroonprins, vluchtten naar Nederland; de vraag tot uitlevering van den Keizer zoo wel als geheel de positie van dezen vroeger zoo aristocratischen monarch hebben der Nederlandsche Regeering heel wat moeite het Nederlandsche volk tot heel wat over bodige belangstelling dikwerf aanleiding gegeven. Alleen het vermelden van de voornaam ste feiten, die zich in internationalen zin voor Nederland gedurende den oorlog af speelden, zou kolommen kunnen vullen. Wij volstaan slechts met er aan te herinneren, dat het allereerst het gevaar, door de drijvende mynen veroorzaakt, dat onze scheepvaart bemoeilijkte; dat daarna met ingang van 1915 kwam het duikbootgevaar, door de Duitsche maatregelen in het levéh geroepen ;dat vi ^volgens de Engelsche erf Fransche tegenmaatregelen onzen handel belemmerden en bemoeilijkten; dat op het laatst slechts een smalle vaargeul naar Noorwegen overbleef; die door de schepen werd benut om Amerika te bereiken. Onze vaart op Indië, aanvankelijk om de Kaap «Ie Goede Hoop verlegd, wijl het Suez-ka-

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1