1 *c Tandarts CRAMER m m m o mm b *sy® m m Kleine VILLA o a rn mm m n o Li m a gj 0 ca M L®_ m m m m N O m o BL ifife 4. '0 0 m GOUDA. OPENBARE VERGADERING «■on. dat zoo'n paar slechte dagen een paar ton aan inkomsten scheelt. Vooral de tweede Pinksterdag is een „strop" geweest- omdat de voormiddag zoo'n hardnekkigen vegen gaf ,dat alle uitstapjes onherroepelijk wi ien vervallen. De lange stoeten fietsers uit het Westland, gelijk wy die ten vorigen jau hebben gezien, bleven afwezig. Slechts weinigen zetten door in de hoop, dat het •veer zou opklaren. Maar dat deed het pas iwel laat in den middag, te luat dus voor de uitvoering van de schoone plannen. Het was gewoonte, dat op tweede Pink -teldagen de Scheveningeis eey bezoek brengen aan den Haag. Dat bezoek strekt zith natuurlijk het meest uit tot de café n niet zelden eindigt dat bezoek in minder aangename verwikkelingen. Dit jaar is er echter van deze bezoeken niet veel gekomen, De groote armoede die op Scheveningen heerscht, zal daarvan wel de voornaamste roden zyn. Wat wy nimmer hebben gezien deed zich nu voor, n.I. dat op tweeden Pinksterdag met haring langs de deu wend gevent. Vlak vóór de Pinksterdagen zijn eenige logger» met de „eerste nieuwe" binnen gekomen en daarvan hebben vele mannen en vrouwen gebruik gemaakt om te vonten. Dat zy er echter hun Pinksterdag aan gaven, is wel een bewys hoe de nood hu» dwong, want over het algemeen is men op Scheveningen zeer gehecht aan de chris teiyke feestdagen en er moet dus wel iets heel bijzonders gebeuren wil men deze den steek laten. Maar do toestand onder de visschersbe- volking is op dit oogenblik heel droevig het ergste is, dat alle uitzicht op verbetering ten eenenmale ontbreekt. Ben Sche-eninj,e kan geen onder beroep gaan uitoefenen dat hy voor niets anders geschikt is dan 'u0 'Ie zeevaart. Op den duur zullen le jon geren naar iets andeis moeten uitvien, want herstel van den ouden toestand zal in geen jaren zijn te wachten. De export van visch naar Duitschland één van de levensvoor waarden vóór de vischvangst staat al ja ien stil en ieder kan begrijpen, dat herstel daarvan niet is te wachten. Gedurende de Pinksterdagen hebben wij ons op andere wyze moeten vermaken dan we wel hadden gehoopt te zullen kunnen doen. We hebben nu o.a. een bezoek ge bracht aun een tentoonstelling. Voor velen is een dergelyk vermaak bykans huivering wekkend, maar wie ditmaal ons had verge zeld zou tevreden geweest zyn. 't Was in een knus niuziekzaaltje ergens op Duinoord dat de N. J. N. Nederlandschez Jeugd vereeniging voor Natuurstudie haar eer ste expositie van planten, mineralen, her- Uariu, aquaria en schelpen had georgani seerd. Hier waren het nu eens jongelui van de H. B. S. op hun best. De geachte lezer weet wel, dat wy van de hooggeroemde sport, geiyk die tege nwoordig wordt be oefend, niet veel moeten hebben. Met na tuurgenot heeft die sport niets te maken. Hoe gunstig stak daarby deze liefhebberij van de jongelui af. Bienvoudig en primitief ala deze tentoonstelling was, had ze 'n sfeer van natuurgenot en leefde voor de natuur die weldadig aandeed, 't Waren geen verza melaars, die in verblinden yver zoeken en jagen naar het bizondere of zeldzame, dat hier hun schatten etaleerden. Veeleer sprak uit die met zooveel zorg opgekweekte plan ten, met zooveel lust verzamelde mineralen en schelpen, met zooveel overleg aangelegde hectaria een stille vredige eerbied voor het schoons dat de natuur oplevert. We ont moeten ze op onze eigen tochten door de duinen en de bosschen maur o zoo zelden, de jongelui, die in eenzaamheid ronddwalen om de r.atuur te bezien en zich bezig te hou den niet de planten en de dieren en waailyk het verraste ons in dit tentoonstellingsz ral- tje zooveel by één te zien, dat er van getuig de hot- er toch nog heel velen zyn die hun vrijen tyd op goede en nuttige wy'ze he- t tecifii. Het waven nu ook eens niet de leiders en leeraren, die hier de aanvoering had den: 't waren de jongelui zelf die hun schat ten toonden. Maar al te vaak wordt er ge klaagd over de tegenwoordige jeugd en wy hebben er ook vaak aan mee gedaan. Des te meer stemde het tot vreugde, dat de jonge lui op deze tentoonstelling blyk gaven van hoogere aspiraties dan schuilt in het nahol- Itm van een bal. Natuurlyk zal de groep die zich in deze richting wil ontwikkelen niet groot zyn: er is niet alleen lust en yver maar ook kennis en volharding voor noodig en die zyn niet zoo i-yk verspreid als men dikwyis wel denkt. Deze liefhebbery' heeft voor ons meer bekoring dan de padvindery, die trouwens al aan het verloopen is, ook al opidat zy niet geheel aanpast aan den Hol- landschen aard, die over het algemeen niet van militairistiach gezag houdt. Helaas heeft de padvindery zich, vooral in het uiterlijk, niet aan het militaire weten te '-Uitrekke». Juist den Haag met zyn wyde omstreken van duin en bosch en strand biedt schitte rend gelegenheid voor natuurstudie en na- tuurvorsching. De jongelui die zich daartoe aangetrokken gevoelen, hebben een arbeids- eld haast zonder weerga. We zagen byvooi - Iwïeid een verzameling schelpen die voov het grootste gedeelte zyn verzameld langs het Haagscho strand. BToevele uren heeft de erzomelaar doorgebracht in de frissche zeelucht. Reeds dat hygiënische belang heeft groote beteekenis. Niet alleen dat de studie op zich zelf nuttig is, zy heeft dit groote voordeel dat zy oproept tot wandelen en verbiy'ven in het vrye veld enaf houdt van andere bezigheden, die noch op zichzelf, noch Indirect goed zyn te noemen. Verzamelen is een karaktertrek. Niemand la er of hy heeft iets van dieh trek in zich, maar «iet tedere soort verzameling is even nuttig en belangryk te noemen. De verza- meleucht zóó gecombineerd met bizondere omstandigheden al» by de liefhebberij vooi- de natuurlyke historie het geval is, is de meest lofwaardige. Te midden van de droefgeestige Pinkster dagen, waarin de Hollandsche natuur zich niet op z'n best gaf was het bezoek aan de tentoonstelling waariyk een aangenaam moment. Ze deed zeer de hoop in ons ont waken, dat de jeugd van heden toch ook nog haar goede uitingen weet te geven. De tal loos vele minder goede deden die hoop wel eens zeer ernstig nadeel. HAGENAAR. HNANCIEBl.E BERICHTEN. Weekoverzicht. De algemeene Stemming in het beursleven moge door tijdelyke verschijnselen by tus- schenpoozen al eens minder optimistisch zyn, het valt niet te ontkennen, dat in de groote lynen een geest van hoop en vertrou wen steeds weer tot uiting komt. Zoo is het opmerkelyk, dat de sombere verhalen, die in Amerika aangaande de werkelijke waarde der heerschende prospe- riteit den laatsten tyd de ronde doen, slechts indruk maken op hen, die in verband ermede hunne speculatieve posities verplaatsten. Wie echter bezonken en met het noodige overleg is te werk gegaan, heeft zich zijn vertrouwen door niets laten ontnemen en ziet thans reeds in, dat er in de alarmee- rende waarschuwingen tegen een te groote voortvarendheid véél was, dat met den juis- ten toedracht van de zaken niet strookte. In bona fide kringen der Amerikaansche belanghebbenden is de rust dan ook reeds wedergekeerd. Wel tracht de baisse de ge dachte aan een mogelyke. reactie levendig te houden en is het woord inflatie niet van de lucht, maar heel veel indruk maakt men hiermede toch niet en met den dag groeit het aantal dergenen, die tot de overtuiging komen, dat zy in hunne voorzichtigheid te ver gegaan zyn. De New-Yorksche effectenbeurs is hier door het terrein geworden van sterk tegen- strydige tendenzen, die tot uiting komen in een weifelende markt en een tamelyk bewo gen koersverloop. Te Londen iB de houding meer geprononceerd. Hier bestaat reeds lang een vaste stemming voor gilt-edged fondsen, waarin weliswaar eenige reactie zich heeft afgeteekend, doch die thans we der ook op breeder, mer speculatief ter rein optreedt. De iets gunstiger verhoudingen in de we reld der Europeesche politiek hebben hier toe veel bijgedragen. Het vraagstuk der schadeloosstellingen staat op punt, in een nieuwe phase te geraken, doordat van Ber iyn uit een nieuw voorstel venvacht wordt, als antwoord op Curzon's nota. Dit was te ei wachten, doch het zal te bezien staan of de binnenlandsche politiek van Duitschland den schok kan weerstaan van een aanbod dat van het voorgaande in belangrijke mate afwykt. Mogelijk is men in Engeland geneigd, de beteekenis der komende dingen te overdry ven, maar in ieder geval houdt men in beurskringen rekening met de kans op be langryke evenementen in de naaste toe komst. A De Amsterdamsche beurs vertoonde, me de onder den indruk van de gebeurtenissen op politiek gebied, een vastere tendenz, doch hoezeer ook de politiek een woordje mee sprak, in hoofdzaak waren het feiten van internen aard, die de stemming overwegend beïnvloedden. Vooral de sfeer, die van de Petroleum-af- deeling uitging, kwam de markt ten goede. De beurs moge zich al eens tijdelyk losma ken van de stemming, die voor Kon. Olie heerscht, wanneer dit fonds een sterk uitge broken tendenz vertoont, blyft dit toch voor de rest van de markt nooit zonder ge- olgen. En te minder, wanneer gelijk in dit geval zulk een tendenz analoog is aan wat de beurs het liefste wil. De grondstemming toch is nog altyd geneigd tot de hausse en toen dan ook Kon. Olie dezen weg insloeg, olgde <le markt als 't ware vanzelf. De vernachting van een slotdividend ten be- druge van 16 r/ was de oorzaak dezer ten denz, vooral waar officieus te kennen is ge- dat dit slotdividend in cash zal wor- len uitbetaald. Ook Consols waren goed ge disponeerd, dank zij het bericht, dat 6Vg r/< dividend wordt uitgekeerd en dat een be langrijke dividends reserve beschikbaar ge houden zal worden. Rubbers herstelden zich vry scherp, on- dunks het feit, dat de markt van het pro duct min of meer gedrukt blyft. Toen hierin echter een geringe verbetering kwam, liepen de koersen extra scherp op en werden de courante, zoowel als de minder courante soorten weder goed gekocht. Ook Theewaarden werden op betere pry- zen voor rekening van het publiek uit de markt genomen. Voor Cultuurfondsen was de belangstel ling betrekkelijk gering, maar niettemin was de grondtoon ook hier vast. Van de Amerikaansche maatregelen tegen de spe culatie in suiker verneemt men niets meer en het heeft er dan ook veel van, dat onze oorspelling, dat de zaak op een sisser zou itloopen, reeds bewaarheid is. Intusschen blyven de statistieken hun onverbiddelyke taal spreken en wyzen alle gegevens met toenemende zekerheid op een wereldtekort lUiker. Dit laat zich door geen regee- ringsmaatregelen aanvallen en het is dan ook te voorzien, dat, de beste bedoelingen van Washington ten spyt, de suikerprys nog verder zal oploopen. Dat de directie van de Handelsver. Am sterdam de toekomst niet somber inziet, wordt bewezen door het meevallend dividend van 30 Vc. Een uitkeering van 26 'A was in uitzicht gesteld, doch men had een slag om den arm gehouden aangaande het slot divi dend, dat thans op 80 is bepaald. Dit wyst er op, dat men vertrouwen heeft in het voortduren van den guhstigen conjunctuur in de suikerwereld en als zoodanig werd het bericht dan ook uitgelegd. Een koersstyging over de geheele afdeeling was er dan ook het gevolg van. Tabakken, aanvankelyk zwak gestemd als gevolg van de mededeeling, dat ook Ai endsburg met leege handen komt, trok ken later onder den invloed van de alge meene tendenz wel iets aan, doch van harte ging het hier met dit redres toch niet. De Scheepvaart afdeeling was kalm van voorkomen, doch de grondtoon was hier niet onbehagelyk. Dat de My. Nederland een di vidend van 9 uitkeert, maakte een gur.- stigen indruk en stemt, wat de Indische ly nen aangaat, tot vertrouwen en kooplyst. Wy zien onder deze omstandigheden vooral in Scheepvaart Unie een goed speculatief beleggingsobject. Beleggingswaarden vertoonen nog altyd een vaste tendenz. De 5 3-jarige note van de Gemeente Amsterdam wordt in het algemeen als kortloopende belegging wel gunstig beoordeeld. Voor Industrieele fondsen is den laatsten tyd weder belangstelling van het publiek te constateeren. Geld 3'/4 3% V(. Amsteidam. Fa. B. SANDERS Ezn. Berlijnsche Brieven. Van onzen specialen medewerker. Beriyn, 16-ö-'23. Wat zoudt u ervan zeggen, als u een daagje met vrouw en kinderen naur buiten gaat, en in het bosch of op den grooten wandelweg wordt u naar uw pas gevraagd en aan den lyue gevisiteerd? Dit gebeurt heel gemoedereerd in de buurt van Beriyn door communistische vereenigingen, die daar vergadering houden, voorposten uitzetten en tirailleurs uitsturen om het terrein te ver kennen! Eigenlijk is het een beetje ongelooi- lyk, maar het is heusch waar en nu zyn de .proletarische Hundertschaften', zooals deze stormtroepen genoemd worden, door den minister verboden. Wanneer het niet waar iyk zeer ernstig was, zou men denken van soldaatje spelende kinderen, maar in wer- kelykheid zyn deze „Hundertsc-haften" de ruggegraat en basis van eene toekomstige „Kote Armee". Nu moet men niet denken, dat de omgeving van Beriyn onveilig is, dat is volstrekt niet het geval; dergelyke din gen behooren, vermoed ik, steeds in eenen toestand van wording van een nieuw ryk. Maar het neemt niet weg, dat het zeer on gewoon, om niet te zeggen, onaangenaam is, wanneer u zoo iets op uw Zondaguit- stapje overkomt! Eu dan vooral de Berlyner is zqp iets niet gewend, hy ,die by alle mogelyke gelegen heden naar buitengaat, omdat zyn „naai buiten" aan alle kanten zoo mooi is. Beriyn ligt aan de grens van de bekende, drooge „Mark Brandenburg", de kern, waaruit on der den grooten Keurvorst van Brandenburg het latere Pruiken en nog later het Duitsche Rijk ontstond. Het zyn geene zandwoestij nen, maar uitgestrekte landen, op zandbo dem, vry vlak, zoo nu en clan heuvelachtig met boschpartyen en meien. De Havel de Spree en de zeer kleine Panke zorgen voor het vocht, dat de grond steeds drin gend noodig heeft. De „Mark" heeft geen overweldigend schoon, maar is, wat de Duit- scher noemt „Anheimelnd", en de liewoners die meestal reeijs lange reeksen van jaren, dikwyis eeuwen, op hunne „Scholle" zitten (letterlyk: eigen lapje grond), hangen aan niets zoo zeer als aan hunne „Mark"! Men zou haav eemgsxins kunnen vergelijken met de omgeving van Apeldoorn, de Veluwe,- maar er is meer water en meer afwisseling. Overal vindt men oude kasteeltje!*, oude abdyen, en overblijfselen van vroeger, groo te landgoederen, die de hoofdstad met hun aardappelen, groente en vruchten verzor gen, uitgestrekte meren, waarby de Kra- lingsche plassen nog maar een kleinigheid zyn. Deze meren hebben een werkelyk zan dig strand, zooals onze zee-badplaatsen, maar missen natuurlyk de heerlyke ziltige lucht, die onze zeeplaatsen zoo gezond maakt. Komt men meer naar den Zuidkant van Berlijn, dan wordt het terrein heuvel achtiger en meer beboscht; het specifiek zandige verdwynt eenigszins. Maar overal is de omgeving mooi, en de Berlyner laat geen gelegenheid voorbygaan. om er eens uit te trekken. Op den Hemel vaartsdag is het de gewoonte, dat de hee- ren, zonder hunne vrouwen of kinderen, met hun „verein" een uitstapje maken; voorop het vaandel, als het kan een trommel en een fluit, de jassen aan den wandelstok over den schouder. En dan gaat het in de vrye natuur! Want niet alleen de noodige lafe nis wordt meegevoerd, maar dat elke uit spanning, elk kapelletje bezocht wordt, is vanzelfsprekend. Eveneens, dat daardoor het woor, de naam: „Herrenpaitie", een minder gunstigen klank heeft in de ooren der Ber- lynsche moeder de vrouw! Dit jaar goot het den gfiheelen dag, maar toch waren nog vele geharde „Herrenpartie" liefhebbers onder weg geweest, dat zag en hoorde men by de terugkomst. Oude gebruiken sterven niet zoo gauw uit en regen is by zoo iets al van heel weinig invloed'. Wat verder by alle uitstapjes een groote rol speelt, is de gemakkelijke verbinding; tot tamelijk ver buiten het eigenlyke Ber iyn reikt de ondergrond en de electrische tram. Wat verder ligt, kan men altyd be reiken met booten en met de onvolprezen „Vor-ort-bohn". Elke 20 minuten, elk half uur gaan treinen heen en terug en men be hoeft niet eerst met de tram naar het sta tion, want in elke omgeving i8 een „Bahn- hof" en wanneer men eenmaal door de „Sperre" is, dan kan men met overstappen in een andere trein overal komen, waar wil. Men behoeft nooit het station uit te gaan, men stapt alleen maar over. Op mooitf dagen kunnen er dan ook geen treinen genoeg loopen, al wordt de prys zoo nu en dan met 100 'A opgeslagen! Deze treintjes hebben alleen 2c en 3e klasse wa- genes, in de laatste zyn ondei-afdeelingen voor reizigers met lasten (houtspiokke iaars!), dito met honden, en voor zwaar gewonden. Vooral aan dit laatste wordt streng de hand gehouden, wat de arme ke reis ook wel verdiend hebben. Ook in de trams hangt in den laatsten tyd het be vel, dat voor ouden van dagen het „Kriegs beschadigten" minstens twéé plaatsen by de voordeur moeten worden vrygemaakt, Er hing ook de laatste dagen een andere bekendmaking, „Mutters-tag!" „Zy denkt •aan U het heele jaar, denk aan haav dag-" Deze dag, Zondag de 13de Mei, moest een feestdag voor alle moeders zyn, en alle kinderen, groot en klein, die hun ne moeder nog bezitten, brachten haar op dien dag een geschenk, een paar bloemen, een attentie. Zóó tracht de regeering by de jeugd de vereering van de moeder, die haar het leven gaf, weer op te wekken. En waarlijk, de verwildering, die sinds den oorlog by kinderen en jonge menschen op te merken is, gaf aanleiding tot eene ern stige aanmaning. Maar de schuld ligt even zeer bij de moeder zelf als in de omstan digheden. Bijna nooit ziet men dat eene moeder in de tram haar zoontje of dochter tje doet op staan, wanneer eene oude danif of heer moet blijven staan, omdat de wa gen vol is, Hoe kan die moeder dan ver langen, dat men voor haar opstaat, wan neer zij eens geen zitplaats kan krygen? Dat de hoffelijkheid, het auccesmiddeltje van den dagelykschen omgang, er lang zaam uitgaat, is zelfs m.i. minder schu'd der jeugd, dan die barer opvoeders, wint hoe kan v» en .et* verlangen wat men zelf niet in p-aktyk brengt, en dan van een kind, dat niet beter weet? Van de tram sprekend, valt my in, dat door de prijsverhooging het verkeer reus achtig terug gegaan is. Nu is den conduc teurs, enz. ingeprent, by de haltes uit te kyken naar passagiers en op deze te wach ten, als zy komen aanhollen! Waarom zoo bescheiden? Waarom niet regelrecht aan prijzen: „nog een mooi hoekplaatsje vry, mevrouw!" of: „heerlijk verwarmd, bijna leeg, uitstappen, keeren!" En dan even tueel den conducteurs van ieder verkocht billet een percentage geven, dat houdt den moed er een beetje in! Een dag of tien geleden was de geheele pers geïnviteerd bij eene enorme-film-op- name van de „Soenska"-film Gesellschaft, regisseur de heer Buckowetsky. Daar was een schitterende theater-ingang met foyer opgebouw, de auto's reden af en aan en laadden heeren en dames in avondtoiletten en kostbare pelzen uit; men zag diaman ten, ridderorden, fraaie décollete's en stijve overhemden, en alles begaf zich naar de lift en naar de gezelschapszalen. De lift was een fraai verguld gevaarte, bediend door een beulsknecht, terwijl by het naar boven gaan een hcusch guillotine-mes naar beneden kwam! Een prima orkestje speel de dansmelodieën. Dit was het eenige, wat jammer genoeg niet kon worden gephoto- grapheerd, al het andere werd onder de be velen en het fluitje van den regisseur in het apparaat vereeuwigd, onder den schijn van ontzaggelijke lampen. Het was waar lijk eene prachtige voorstelling. De geheele Edelcomparserie, die daarvoor hare" nieuw ste garderobe had aangetrokken, was aan wezig. Zelfs een Japanner scheen er onder te zyn, maar ach, ook dit was slechts schijn, een wasch- en rasechte Berlijner had zich zoo schitterend gegrimeerd! LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft Mei). Nadruk verboden. Mei zette zich kwaad in, met koud guur weer, maar toonde zich in de volgende dagen in haar volle heerlijkheid. Daarop volgde af wisselend weer, doch nu we bijna halfweg zijn, kunnen we niet anders zeggen, dan dat Mei ons tot dusver rijkelijk gezegend heeft. Er is veel ,zeer veel gewassen. Het vee vindt overvloedig gras en het graan schoot welig op. B^en enorm verschil by verleden voorjaar! Het is dus een goed vooruitzicht; ook in den hof en ten deels ook in den boom gaard. Midden Mei wordt boekweit gezaaid maar met het oog op de nachtvorsten is het beter nog een paar weken te wachten. Ook dit gewas kan op rijen worden gezaaid, in welk geval het een paar malen geschof feld kan worden. De rijenafstand is 20 c.M. Men heeft op ryen 50 Liter 30 K.G.) cl noodig, by breedwerpig zaaien 60 L. of 36 K.G. Het milde Meiweer dat we had den, was, zooals de boeren in myn streek zeggen: de beste Chili-bemesting. Toch mag men niet nalaten ,om aan de graanpercee- len, welke het noodig blijken te hebben, nog wat Chili te geven na de uitstoeling. En ook by de suiker- en voederbieten mag de Chili- zak niet achterwege blyven. Geen gewas is in de zandstreken van zoo groote waarde als de voederbiet of mangelwortel, en geeft een grooter gewin dan dat, maar ook geen enkel gewas vraagt en rykere bemesting. Hieraan moet dus worden gedacht. In den hof. Let op de meloenen in den bak! Zie toe, of ze door het gieten ook op den vochtigen grond liggen, in welk geval ze licht worden aangestoken of gaan rotten. Om dit te voorkomen, moet ge ze eens per week omleggen of omdraaien; ook kunt ge er een stukje glas onder leggen. Ge kunt nu op den kouden grond augurken zaaien, vóór een muur of schutting of op een warm plekje in den tuin. De kleine scherpe groene i« een goede soort. Leg op onderlingen af stand van lbi k 2 voet 2 of 3 zaadjes bij elkaar, één late men later staan. By warm weer is hot aspergessteken in vollen gang; 't geschiedt met een lang, smal, daarvoor be stemd mes, en gebeurt wel drie maal per dag; dan oogst men ze blank, terwijl 2e anders, wanneer ze enkele uren boven den grond hebben gestaan, blauw zyn geworden en hun fynen smaak hebben verloren. In de 2e helft van Mei worden wel boonen, zoowel stam- ais stoksla- en snyboonen gelegd Men legge de boon nooit in natten, kouden grond, dan wachte men nog liever. De bed den, waarop reeds boonen zyn gelegd, hOU(]t men goed schoon; pas op, de boontjes zelf niet te raken, dus liefst niet schoffelen Aanaarden is aan te bevelen, ze staan dan vaster en groeien beter; doe het met de hand! Zaai in dezen en den volgenden tijd worteltjes om de 3 weken, ge hebt ze dan steeds; doe evenzoo met erwten, en zaai en plant kropsla om de 14 dagen. Postelein kan tot in Augustus gezaaid worden, mits bjj warm weer; de eerste 3 dagen het zaaibed flink nat houden. In den bloemhof! Mei ig (je maand vai^ B'lora's kinderen. Vele plan ten en bloemen kunnen nu al naar buiten Pelargonium, Zonalen, Petunia's, Odier, Ver- bena's, Heliotropen en andere. Maak de per ken gereed; zorg voor stokjes (sterk dit riet of bloemstokjes) om ze vast te doen «taan tegen den wind; Raffia bindbast is uitwe kend om te binden. Verbena's. Petunia's en Heliotropen komen in den vollen grond, dus wit den pot; men brenge eerst oude koe- of verteerde paardemest op het perk. Ook Aloe's, Laurier, Phormiums en andere kou de kasplanten kunnen nu op hun zomer- plaats gebracht worden. Onder Cyclamen- bollen, welke al meermalen hebben gebloeid, kunnen, als ze zyn uitgebloeid, buiten wor den gezet voor een poos, b.v. voor deze en de volgende maand; daarna verpotte men ze weer en brenge ze onder glas. Zy houden van besten, stevigen grand, met ouden koe mest vermengd. By verpoten vragen Cycla- heel weinig water; wel een maand kunnen ze staan eer de bollen zichtbaar be ginnen te werken. De asters, eind April ge zaaid, moeten thans verplant worden. Laat men ze op dezelfde plaats staan, dan krijgt lange en geen gedrongen sterke plan ten. Asters moeten meermalen verplant wor den. Nederlandsche landbouwers naar Italië. Dit jaar had de Nederlandsrlie Laad- bouw-Handelskamer een excursie ge organiseerd naar de Po-vlakte. Dew excursie, waaraan door 16 Nederland- •clie landbouwers en bekende perso- ner op landbouwgebied werd deelge nomen, heeft plaats gehad van 27 April tot 6 Mei jl. De tocht was voorbereid door ojuen gedelegeerde aan het internationaal Landbouw-Instltuut te Rome, dr. J. .1. L van Rijn, in samenwerking met het Ilaliaansche ministerie van Landbouw. Gedurende de laatste 2 dagen was de Ilaliaansche onder-minister van Land bouw reisgezel van de Nederlanders. Gedurende de eerste H dagetl werd Milaan als uitgangspunt genomen en werd een bezoek gebracht aan de Land bouw hoogeschool en aan de be- loeimge» door middel van het stads- afvalwater. Voorts werd een tocht ge maakt naar Monza. Gp 30 April werd een uitstapje ge maakt naar Vercelli, het middelpunt van de rijstcultuur. Den volgenden dag vertrok het gezelschap naar Lodi. Hier werd oen bezoek gebracht aan een zuivelfabriek, een kaasproèfstation en aan de pakhuizen van een coöperatief landbouw consortium 's Middags werden een paar boer derijen in (Ten omtrek bezocht, waar de reis werd voortgezet naar ure- menn. Hier werden deu volgenden ochtend de coöperatieve superfosfaat- fabriek en de pakhuizen en kantoren een landbouw-syndicaat in oogen- schouw genomen, terwijl voorts in de omgeving een melkvee-fokkerij en een groote coyperatieve zuivelfabriek wer den bezocht. Per automobiel werden de excursio- nisten van hier naar Piacenza gebracht alwaar een kijkje werd genomen bij dc Federazione Italiana dei Conzorzi agrari, vrijwel de eenige centrale coö peratie voor aankoop en distributie op landbouwgebied. Den volgenden dag werd een boer. derij bezichtigd waarop men zwart bont Hollandsch-B'riesch vee hield en een fokkerij van het zware paard, van het Belgisch type, waarvan men uit Nederland reeds enkele goede exem plaren had ingevoerd. Per trein werd de reis voortg »et tot Bologna en van hier verder per auto naar Ravenna. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan de v ruchtenkweekerijeo van Massalombardo. Per auto werd de tocht voortgezet naar rerrara, alwaar de excursionis- len onder de leiding kwamen van de Federazione Nazionale della Bonifiche. Deze vereeniging houdt zich bezig met hel inpolderen van land in het gebied van de Po-delta. Twee dagen werd in deze streken die sterk aan het Hol landsche Polderlandschap herinneren, met automobielen rondgetoerd en ver schillende belangrijke werken op wa terbouwkundig en op landbouwkundig gebied bezichtigd. Op dezen tocht, waaraan ook door den Italiaanschen onder-Minister van Landbouw werd deelgenomen, hebben de Hollanders kunnen kennismaken met het enthou siasme der Italianen. Op tal van plaat sen stonden de menschen langs den weg geschaard en juichten de beaoe- kers hartelijk toe, terwijl jonge mete- jes bloemen in de auto's wierpen. In den namiddag van den tweeden aag werd het gezelschap te Chioggia door het waterschapsbestuur van V netic ontvangen dat voor den tocht naar Venetië een boot ter beschikking steWe aan boord waarvan door dit bestuur een maaltijd werd gegeven. In Venetië werd van de autoriteiten afscheid genomen waarna men huis waarts keerde. Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 1320 Mei 1923. Provinciën veebeslagen gemeenten Friesland 1 1 Utrecht 10 4 Noord-Holland l I Zuid-Holland 26 14 Limburg 4 3 Overige provinciën Totaal 42 23 ONS PLUIMVEE. Krijgen wij de beste prijzen voor onze eieren? Zoo niet, waarom niet? De heer H. Curtis, heeft op de. Pluimvee- conferentie, gehouden te B:isenburg (Goe- vevnement Proefstation) Zuid-Afrika, een lezing gehouden over bovenbedoeld onder werp. Eenige der voornaamste punten wil ik hier weergeven. Ik spreek hier tot de pluimveehouders, die buiten wonen, en die een 50 hennen, of meer, aanhouden. Dorpsmenschen, of zij die naby groote steden wonen, krijgen altijd veel beter prijzen voor producten. Ik on derschat niet; maar hier by ons krijgt de pluimveehouder, die buiten woont, geen goede pvyzen voor eieren. Nu komt de vraag by ons: Waarom niet? Hiervoor kan ik de redenen aanvoeren. Nemen wy de (boeren) pluimveehouders in het algemeen, clan vinden wy ons eerste antwoord in de behuizing. Eenige oude schuur of buitenhuis rekent men goed genoeg voor pluimVee; dieren slapen in de boomen, enz. Het voe dsel. Dieren loopen over de geheele plaats en tegen den avond strooit men wat mais. Het water moeten de dieren ook zoeken en drinken dan uit een stinkenden poel, want voov zuiver water is geen voorziening gemaakt. De nesten. De dieren moeten zelf maar een nest zoe ken. Wat is nu gewoonlijk den uitslag van dit alles? De eieren worden misschien wel eiken dag verzameld, terwyi de eieren. Welke „weggelegd" zyn, de een of andere dag wel zullen gevonden worden; eieren wor den dan opgegaard en liggen misschien na by uien, vrachten en andere sterk rieken de goederen en daar eieren poreus zyn, worden deze sterke „luchtjes" opgenomen. Zóó worden de eieren bewaard, totdat pen dag den opkooper rond komt, misschien na 7 dagen, of daarna. De opkooper weet goed, onder welke con dities de eieren vergaderd zyn, en betaalt hierna den prys, en wie kan zeggen, dat hy te min betaalt voor wat hy koopt? Ver koopt den pluimveehouder misschien zyn eieren op het dorp aan den winkelier, dan ontvangt hy hiervoor geen contant, maai de waarde In goederen. Ilc heb eenige keeren zulke eieren (voor onderzoek) opgekocht en betaalde een prijs die, na onderzoek, zeker te hoog was. Van deze eieren kon niet gezegd worden, dat ze in elk opzicht goed waren. Wy hebben hierboven aangegeven waar om men niet altyd de beste prijzen krygt voor eieren, en nu is de vraag hoe kunnen wy hierin verandering brengen? Verder: zal het voor de extra moeite betalen? La ten wy nu dezelfde volgorde nemen als hierboven besproken: Behuizing. De dieren moeten goede hokken hebben, waar genoeg frissche lucht is, maar vrij van tocht, en de dieren zullen gezonder zyn. Het voed sel. Dit is een belangryk punt, waardoor de kwaliteit van het ei verhoogd wordt, het el van een goed gevoede hen bevat meer eiwit en is vaster, terwyl een minder goed gevoede hen een ei voortbrengt met minder eiwit en wat meer waterig is, en na een paar dagen al begint uit te drogen het bevat meer luchtruimte. Ik heb onbevruch te eieren uit de boedmachine gehaald, wel ke eerst na 14 dagen, in de broedmachine waren geplaatst en na 7 dagen (na onder zoek) minder luchtruimte hadden dan het ei van een ondervoede hen na eenige dagen gelegd te zyn. Maar sommige menschen zeggen: maar myn hennen krygen genoeg om te eten, maar als men kostbare dieren heeft, dan moet de kwaliteit van het voed sel ook prima zyn, anders kan men geen succes verwachten. Het water. Dit is een ander belangryk punt. Vuil water heeft invloed op de kwaliteit van het ei; schoon water is absoluut noodzakelyk; vergeet dit niet! Nesten enhet verzamelen van eieren. Weer een belangryk punt, ik zou haast gezegd hebben het belangrykst van al. Leghokken behooren steeds in vol doend aantal aanwezig te zyn niet te nauw, zoodat de dieren xich kunnen om draaien; deze nesten moeten daarby schoon «y» en gevuld met kaf of hooi en geplaatst in een rustig hoekje, want de dieren willen gedurende de legtyd niet gestoord worden Als men in dit opzicht de hennen helpt, dan is he twegleggen buiten de kwestie. Eieren, als er hanen by de hennen loopen, behoo- rtn tweemaal per dag verzameld te wor- d«n; eieren, welke gevonden worden, welke -weggelegd" zyn, behooren niet by de ver- *he eieren, welke voor de markt bestemd *fjn, maar voov eigen gebruik afzonderlijk gehouden te worden. Het bewaren van eieren. Zoo •Poedig de eieren verzameld zjjn, moet men deze op een koele plaats houden, daar waar geen tocht is. Sterk riekende producten, zooals uien, enz. mogen niet in de nabij heid van versche eieren liggen, daar eieren poreus zyn en deze sterke luchtjes opne men, en daardoor besmet worden. De melk- kamer is een goede plaats voor bewaring. Eieren in wai-me vertrekken beginnen spoe dig te verdampen. Versche eieren. Wat is een versch ei? Deze vraag is te beantwoorden door te zeggen, dat dit alles afhangt onder welke onstandigheden het ei is voortgebracht en bewaard wordt. Eieren, voortgebracht en bewaard op de manier als beschreven, in het begin van dit artikel, zyn na 3 dagen niet meer versch te noemen, terwyl eieren onder behoorlyke condities, en in koelka- mers van twee tot drie maanden bewaard, beter zullen zijn dan laatstgenoemde. Dit is proefondervindelyk bewezen. Bovenstaande, in praktyk gebracht, zal zeker tot voordeel strekken voor hen, die voordeel zoeken door het houden van pluim vee. GEMENGDE BERICHTEN. Het raadslid Coremans door de politie opgepakt. Het nieuwe Rotterdamscho raadslid va» de Rapuille-partij, Coremans, heeft zij het niet in, dan toch voor het nieu we raadhuis voor de eerste maal m zijn nieuwe functie van zich doen spre ken. Met een «root bord, waarop in vlammende letters stond geschilderd v,Waakt tegen laster, tegen troon en altaar", en waarop vördor ter'illustra tie eenige prentje» warén aangebracht, trok hij met eenige volgelingen over den Coolsingel. Weldra had zich een rij groote menschenmenigte verzameld De politie achtte het toen maar raad zaam in te grijpen, daar het hier een ongeoorloofde demonstratie gold. Zonder veel plichtplegingen werd Z. Edelachtbare naar de politie-wachtpost in de Raadhuisstraat gebracht, waar he' bord in beslag genomen en tegen het raadslid proces-verbaal wegens or- dever.-toring werd opgemaakt. Een se hade post je. Boven een zaak in electrische benoo- digdheden van de naamlooze vennoot schap De Trust, op de Kruiskude in Rotterdam, woont een dokter. Deze had al meermalen bij De Trust geklaagd over hel reclamebord^ dat hem het bent in zijn gang en op zijn trap benam. Nadat de dokter op zijn herhaald ver zoek om het bord to verwijderen o! daarin zoodanige veranderingen te bren gen, dat hij er geen hinder meer van nad, geen voor hem afdoend antwoord had gekregen, besloot hij zelf te han delen. Zijn dienstbode zond hij naar beneden om op straat het publiek te waarschuwen en op een afstand te hou den en zelf knipte hij de draden door, waaraan het uithangbord hing. Het bord sloeg in zijn val ooor een spiegelruit \an dc zaak en richtte daarbij schade onder de uitgestalue voorwerpen aan. Dfe Trust heeft zich nu met een klucht tot de politie gewend. - i De verdwenen erfenis. Voor eenige maanden overleed in deu trein plotseling een bekend im- pressario uit Rotterdum. Deze stond algemeen als zeer vermogend bekend; de nauste familie schatte zijn vermo gen op circa f 200.000. Het eigenaardi ge feit doet zich nu voor, dat de ertc- nis zoek is. Ook het geld, dat de over ledene voor een dame beheerde, is niet te vinden. Het is op verzoek dezer dame, dat de justitieele afdeeling van hel bureau I'aauwensteeg reeds gerui- men tijd een nauwgezet onderzoek heeft ingesteld. De overledene, zoo vertelt de Tel., wus ingeschreven te Antwerpen, doch te Rotterdam had hij aan de Schieka- de een kamer in huur, die bij opening geheel ledig bleek te zijn. Een te Ant werpen ingesteld onderzoek heeft geen resultaat gehad. In deze zaak zijn de talrijke vrien den en relaties van den overledene ge hoord, het dossier heeft reeds een res pectabelen omvang gekregen, doch tot klaarheid is de zaak niet gebracht. Zelfs de naaste familieleden kunnen geen inlichtingen geven. Nimmer heeft de overledene zich tegenover hen uit gelaten over zijn kapitaal en de plaats, waar dat bewaard werd. Een onder zoek bij de safe-instellingen hier ter stede leverde al evenmin resultaat. Het ctnige wat uit de talrijke verklaringen bleek is, dat de overledene steeds zeer \cel geld in contanten bij zich droeg, vaak f20.000 en meer. Hij deed groo te zaken, zoowel op theater-gebied als elders en was in vele ondernemingen geïnteresseerd. De gelden iler dame werden steeds met de grootste zorg door hem beheerd. Hij was uiterst punc tueel op het gebied' van geldzaken. Bij zijn overlijden bestonden er tiog ver schillende groote vorderingen op der den, o a. een schuld van f 50.000 van een bekend artist, zoodat 't niet aan te nemen is, dat een en ander niet be schreven zou zijn. Er moet een testa ment bestaan, doch ook dat is nergens te vinden. Het onderzoek zal zich ook uitstrekken tot verschillende notaris sen om het testament op te sporen en daar weer vaststaande gegevens aan te ontleenen^c Uit de verschillende verklaringen Is ook gebleken, dat de overledene groo te beurszaken te Amsterdam heeft ge daan. Wel heeft hij evenals iedereen die bij beurszaken betrokken is, den laatsten tijd verliezen geleden, doch liet is onaannemelijk, dat zijn gansche ver mogen daarbij betrokken was. Eeu on derzoek, dat bij eenige Amsterdamsche bankiers ingesteld zal wordeu, moet daaiover nadere opheldering brengen. Het meest waarschijnlijk wordt ge acht. dat de ovorledene om de belas tingautoriteiten op een dwaalspoor te leiden, zijn geld in veiligheid heeft ge bracht op een piauts, die alleen hem bekend was. Waal een in aadereu zin geleid onderzoek heeft tot geen enkel tastbaar resultaat geleid Dit vermoe den wint te meer grond in het feit, Out de overledene even voor zijn dood in een proces gewikkeld wus, waarhij een schadevergoeding van f 20.000 van hem werd gevorderd. In die richting zal hot onderzoek dan ook worden voortgezet. Nachtvorsten. Ook in verschillende gedeelten van Zeeland en in Oost-Groiihigen heeft het in den nacht van Donderdag op Vrij dag vrij hard gevroren. Iven stoomlederfahriek uit «ebrand. Gisternacht is, naar het DgblV v. N. Br. meldt, de groote stoomlederfabriek der firma Joh. Verbunt te Dongen in vlammen opgegaan. De brandweer stond machteloos tegenover de vlammenzee, uie ruimschoots voedsel vond in hout, leei en looistoffen. ONDERWIJS. De beteekenis vau het rekenen. Het shibboleth voor ver hoog i n De beteekenis van het rekenen niet voor het leven, maar voor de verhooging schijnt in de lagere scholen nog dik wijls te worden overschat. Het zo) wel niet zoo vaak voorkomen, dat men een leerling vyf maal een klas laat doormaken waar van ons eenige voorbeelden bekend zyn omdat h\j onvejdoende rekent, maar fiog te vaak Is een voldoend cyfer voor reke nen het shibboleth, dat beslist over de verhooging. Menige leerling heeft de lage- •e school uit het vyfde of zelfs vievd» leer jaar verlaten, alleen door gebrek aan be gaafdheid voor rekenkunde. Het schynt wel eens, alsof men denkt, dat de aanleg, die er dit jaar nog niet Is, zich het volgen de jaar wel opeens zal openbaron. Als een slechtrekenende leerlipg, mits hij zyn best doet, verhoogd wordt, dan bestaat wel is waar kans, dat hy in de volgende klas nog minder van de sommetjes terecht brengt, maar als winst is daartegenovei te boeken, dat hy van de andere vakken wat opsteekt en daardoor den leertyd niet vrywel nutteloos besteedt, wat wel het ge val is als hy zyn klas nog eens weer door moet maken. Voor voortgezet oittttfrwy», voor am bachtsschool, enz. komt inderdaad het re kenen zeer te pas, en in zooverre mag men spreken van de beteekenis van dat leervak voor het leven. Maar voor het eigenlyke leven, buiten bepaalde beroepen om, komt het rekenen voor de meeste men schen maar zelden te pas. De levenspraktyk. Een huisvrouw moet kunnen berekenen, hoeveel ze terug moet hebben van een ryksdaalder, als ze drie pond ryst van 24 cent en 6 eieren van 9 cent koopt, ze moet een beetje met den centimeter kunnen om gaan, maar daar blijft het dan ook by. In gewikkelde berekeningen van den voetgan ger en de tram, van inkoop en verkoop en alle mogelyke puzzle-spitsvondigheden komen in de levenspractyk nooit te pas. Onderzoek heeft al heel vaak geleerd, dat de meerderheid der leerlingen de mees te vraagstukjes niet begrijpen, maar xc maken als ze de truc te pakken hebben. Dat blykt duidelijk, als men in plaat- van emer in een sommetje schryft minder of mgekeerd, of als men in een koopmana- sommetje gewonnen vervangt door ver loren. Het aantpl leerlingen, dat de som men dan niet kan maken is vaak zeer groot. Niettemin willen we het leeren oplossen van dergelyke vraagstukjes en puzzles ze kere vormende waarde niet ontzeggen, maar dan doet do vraag zich voor, of de zelfde of daarmee gelijk te stellen waarde niet kan worden verkregen op meer vrucht dragende wyze door andere vakken, b.v. rc-nigszin» moeilyke leeslessen met minder gemakkelijk geconstrueerden zinsbouw. 15 maal zooveel Ie zen als rekenen. In het algemeen schynt de tyd aan lezen gewyd beter besteed dan die voor rekenen. B!en Amerikaan heeft eens uitgerekend dat we v-yftien maal zoo vaak lezen noo dig hebben als rekenen. Of het uitomt, weten we niet te zeggen, er zyn menschen, die het lezen zeker honderd maal zoo vaak moeten toepassen als rekenen, b.v leera- rer in talen, natuurlijke historie enz., jour- palisten, brievenbestellers, musici, advo caten, rechters, predikanten, ldlterxettors, correspondenten, typisten en nog vele an deren. Er is dus geen enkele aapleiding, het rekenen zoo hoog aan te slaan en zeker ••erdient het vak niet shibboleth voor ver hooging te zyn. Er zyn tyden geweest, waarin een on voldoend cijfer op rekenen voor onderwij zers- of hoofdonderwyzersexamens onver- bi(kleliyk afwyzen tot gevolg had. Maar dat is allang voorby. Nederlandsche taal heeft de bevoor«echte plaats van rekenen ingenomen. Rationeel zou het zyn, dit voor oe schooljeugd ook te doen. Als men dan een wachtwoord voor toelating tot Ie hoo gere klasse wil hebben, nemen men kennis der taal in den ruimsten ain. Voor de meeate menschen heeft rekenen practise» siechts een fictieve waarde. De toekomst van ons volksonderwijs. In „Volksontwikkeling schrijven A. H. Gerhard en Ph. Koluwtainm hun He vervolgartikel over „De toekomst van ons volksonderwijs" en bespreken thans „De beteekenis der neutrale school", waurin ze laten zien hoe de signifische waarde van het woord neu traliteit in den loop der tijden gewij zigd is. Ze komen tot deze conclusies: a. Als het meest gewenschto school type wórde door het Nut voorop ge steld de openbure „neutrale" school, die aun den socialen eisch der „een- heidsschool" voldoet Het Nut gebruikte al zijn invloed in eigen kring en daarbuiten, door voor lichting van het publiek eu aandrang op de autoriteiten, om dit schooltype te propageeren, zonder daarbij te ver vallen in kleineorcnde bestrijding of \ijnndeiijkhcdcn tegen andere school typen. b. Voor zoover de ingrijpende her vorming van ons schoolwezen onder u bepleit, in het openbaar onderwijs nog niet kun worden verwezenlijkt, steune Het Nut pogiugen om ook onder de nieuwe wet liet openbaar onderwijs zooveel mogelijk aan de eisrhen van n te laten voldoen met vermijding van het plutocratische staudenschoolkarnk- ter. c. Waar bij het openbaar onderwijs hetzij onulat' gedifferentieerde openb. scholen in strijd worden geacht met do wet, hetzij om andere redenen, de pogingen onder b bedoeld falen, kuu niet verwacht en nuar het boven be- sprokeno ook niet gevergd worden, dat de ouders een voor hun kind geschikt onderwijs opofferen terwille van het beginsel der openbare school. Het Nut steune in die gevallen po gingen om tot oprichting van neutrale bijzondere scholen le geraken, zoowel ter bevordering van goed onderwijs ut algemeen, als om te voorkomen dat de afwending vun de openbare school liet niet-neutrnie onderwijs ten goede kome. d Bij het steunen vun dc onder c ot-doelde neutrale bijzondere scholen wende Het Nut zijn invloed aan, op dat deze scholen zooveel mogelijk vol doen aan de onder a gestelde eischen. V oor zoover de bovengenoemde oplos sing van de didaktische bezwaren te gen de „eenheidsschool" nog niet aan- r-tonds te verwezenlijken is, geschiede de daurdoor als overgang noodig wor dende differentiatie der schoolbevol king op paedagogische gronden, niet op gronden van „standen-vooroordeel" Waar blijkt dat dit laatste wèl du stichting eener bijzondere schooi be- heerscht, onthoude Het Nut zijn finan- cieolen en moreölen steun. e. Steun van Het Nut voor bijzouder neutraal onderwij» kan voorts worden verleend voor zoogenaamde experimen- teerscholen en daar waur hut cipou- buar onderwijs de facto niet liet ka rakter van neutraal onderwijs bezit, of wegens een het openbaar onderwijs slecht gezind gemeentebestuur niet aan normale eischen voldoet. Ook in deze gevullen werke do in vloed van Het Nut in de onder d uan- gegevon richting. VARIA. Mitaines. Toen grootmoeder en koningin Victoria nog jong waren, vierde de mitaine hoogtij. Want ook die dagen kei uien de mouwlooxe avond japonnetjes, welke eenige armbekbe ding of versiering vroegen. In dien tyd wa ren de vingerlooze, lange handsctu enen van meer of minder fyne kant, die heel sterk placht te zyn, gezien het feit dat dc oud-Engelsehe huisvrouwen of huishoud sters zelden zonder haar mitaines voor den dag kwamen, en er toch haar lichte be zigheden als theeschenken, deken, voor dienen e. d. mee verrichtten, En thans, nu de mode weer teruggegrepen heeft naar grootmoeder'» dagen, voor zoo menig mo del van japon en kapsel, nu is ook de mi taine weergekeerd, maar in velerlei en ge- moderniseerden vorm. Men maakt ze van zware, liefst zwarte zijden kant en van Mi- laneesche zyde, maai- daarnaast zyn er prucht-exemplaren van suède, met parel tjes bestikt, waarop ook, in een hoekje, het monogram der draagster, of mitaines van ragfyne zyden tricot, mét b re wie kanten opslagen of strookjes van smalle, fyn ge rimpelde voile frills. Grappig is een strak zittende miaine van zware zwarte zyde, met kleurig borduursel versierd, of een waarvan het deel dat om de hand sluit van in ruiten gekruiste zwarte lintjes ia ge maakt, welke aan den pols, met een schuifje wordt dichtgetrokken, terwyl de arm bedekking van zwarte rijde i«. Onge- twyfeid is de open mitaine gemakkelijk te maken van fyne gehaakte koordzij, maar ook kan man de eenvoudige onversierde door allerlei borduurwerk van zijde en kra len tot iets heel origineels maken. H. P. Een overoedc lekkernij. De koek, dien men bokt van meel en ho ning of stroop, snipper», sucade of gem bcr, dien we hier langzaam aan „ontbijt koek" zyn gaan noemen, en die in Duitsch land, onder den naam van honingkoek, fn allerlei carricaturale vormen gebakken wordt, is een internationale lekkerny. sindt eeuwen bekend. Men ver telt van Philips de Schoone er gens in Vlaanderen voor het eerst van dit „pain d'épice" proefde en er zóó verlekkerd op werd, dat hy den bak ker onmiddeliyk in «Un gevolg engageer de en mee naai huis nam. Ook in Enge lend werden de koeken al vroeg gebakken, onder bUmenging van veel gember, en Je echt ouderwi tsche Hollapdsche kruidkoe ken waren gekruid met kancel en kruid nagelen. De muldeleeuwache Duitsche al- denier vond de honingkoek, inet het brouw sel van gerst en hop gebruikt, een spijs, den krygsman waardig. In het midden der 17e eeuw werd het „pain d'/iptee" in de rtrateen vnn Parijs gevent. Op do beroem de markt van Saint Germain was ven be langrijke plaat» afgestaan aan de kruid koek-verkoopera. IA- medici hmh'en reeds ir de 17e eeuw groot vertrouwen in de heil zame uitwerking van kruidkoek. De Zonne koning zelf verorberde er groote hoeveel heden van, wanneer hy lange reizen per karos had gemaakt, en nog he len ten dage schryft men als laxeer- en bloedxulveren-i middel dikwyis «r.tbjjtkoek vo u\ In Parijs koopt men in het voorjaar kruidkoeken in den vorm van zwyntjes, waarop natwn met suiker gespoten staan, die hij de kin deren gretig aftrok vinden. DAMKl'KKIKK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht by den Secretaris. Steynkade 27, of aan het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten wortlen ingezonden uiterlijk Dinsdag 5 Juni. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 16 Juni. i 6* Probleem no. 48. Zwarte schijven op: 6—9, 11, 12, 14, 15, 18—20. 22, 23, 25, 28.* Witte schy\en op: 16, 26, 27, 30, -11. as—87, 89, 40, 44, 49, 50. B 1 O 0 Probleem no. 49 Zwarte schyven op: 516, 8, 10—16^ 19, 24, 26. Witte schyvpn op: 26, 30- -32, 34, 85, 37—40, 44—47. De uitslag van Probleem no. 40 is: Wit 28—7, xw. 60 of 6), zw. 50, wit 46—18, 18-22, 26 12. wit 2621, 21—16, 16—11. Van Probleem no. 41: wit 2420, 4238, 45—4H, 48—31, 3K 32, I t, l 20 ADVERTENTIE^ Voor de vele bewyxen van deelneming ontvangen hy het overlijden van onzen ge liefden Man en Vader, den Heer w. vy. KALIS betuigen wij onxen hartelyken donk. M. H. KALISHOPMAN. J. KALIS en Verloofde. A. KALIS en Verloofd». TE KOOP of TE HUUR GEVRAAGD. Brieven onder No. 1591 aan het Bureau vgn dit blad. 10 I* Itdsrin Donderdag van 9-4 an Vrljdagt van 9 3 uur ta spreken Oosthaven 7. ISO IS op MAANDAO 28 MCI i s, 's avonds 8 u. In de Soc' „De Reünie" INLEIDER: De heer KLAAS OB VRHSS Anutevdem. Lid v. d. Ond.rwii.rmdd «n AlgnoMn Secretaris v. h. Hoofdbestuur van Velksonderwy». ONDERWERP: I* een bijzondere school vaar Openbaar onderwijs voor Bouda nuttig of noodig. Cd.(Mk.ld tM D.WL Tg.,.., Vrij. Het Beetnnr van de Afd. Gouda I5S0 25 voor YeHuwnderwty».

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2