lad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, No. f8282 Woensdag Juni 1823 82»Jaargang op dit Blad. en 5 ZOON De Duitsche nota. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen aarde arde. Ion. J61’ 40 ijd tenbssn. fastfu. >l«r«n, GOUDA. •U P'H t ook Tiend niet IvMMU „Hij heeft alle houvast verloren", zegt men vaak van iemand, die aan lager wal is geraakt; 't is echter de vraag, of hij wel ooit houvast gehad heeft. In de laatste vergadering van den Raad vun den Volkenbond ie voorgeSteld in een OoHtenriJksch-Belgisc-h scheidsgerecht sit ting te doen hebben, naast een lid van den Deenschen Hoogen Raad, mr. K. Jansma, advocaat te Amsterdam. quaestie der Turksche tolgelden ia thans o pbevredigende wfjze geregeld. WU I» U K gier» naar ekend ▼oor FEUILLETON, Niit hu RHsdunhiiiiu gebiuwd UI» het Eiwelsch vu DAVID LYALL J. P. WBSSBLINK—VAN ROSSUM. (Natruk vnboden.) RK :n. IT- ÏN, Advertentiën kunm delaren, aan het In Keulen behoort de staking al weer tet het verleden, vandaag zouden alle stakende arbeiders het werk hervatten. goederen- al* reixigeraverkeer wordt lang sito door het Panama-kanaal of lang* dan Panama-apoorweg. Zoowel Amerikaanaohe al* buitenlandsche schepen sullen het recht hebben een onbeperkte hoeveelheid drank aan boord te hebben voor medicinaal ge bruik. De verbodawet kan worden toegepaat noch op vreemde oorlogsschepen, noch op koopvaardij schepen, die verplicht zijn door den nood der omstandigheden in Amerikaan sche territoriale wateren binnen te loopen. vergadering van den Volkenbond. Het drankverbod voor buitenland sche schepen. wijst er op, dat de resolutie wellicht tot stand is gekomen onder den druk der onte vredenheid en onrust onder de arbeiders. Kwam deze ontevredenheid in Berlijn reeds tot uiting bjj de storing in de elec- triciteitsvoorziening tengevolge van het lij delijk verzet der arbeiders, thans gingen de arbeiders der werkplaatsen eri der electri- sche centrales van de ondergrondbaan in staking, waardoor op alle lijnen het verkeer moest worden stopgezet. De mededeel ing van deze staking bereik te de directie toen zij juist met regeerings- vertegenwoordigers onderhandelden over een voorschot van 100.000 Mark per hoofd. De onderhandelingen over de loonen dér rijks- en staatsarbeiders leidden reeds tot overeenstemming en wel op grondslag van een gemiddelde loonsverhooging van rond 66 2/3 pet. Mede als gevolg van de geweldige duurte en de daarmee gepaard gaande loonsver hogingen stelt het Ryksministerie van Fi nanciën voor de posttarieven met 300 ft 400 CA te verhoogen en niet met 100 zooals door het Rijkspostministerie is voorgesteld. Volgens het nieuwe voorstel worden de In dé conferentie te Lausanne is men tot overeenstemming gekomen Inzake het opiumvraagstuk. In de eenstemmig aange nomen resolutie wordt echter geen melding gemaakt van de wettigheid van opiumschui ven in Britsch-Indië. Een nieuw bijeen te roepen conferentie zal tot opdracht hebben de voortbrenging van morfine, cocaïne en andere schadelijke middelen te beperken, alsmede de beper king van de voortbrenging voor uitvoer van opium en cocablad en de beperking van opium invoer voor het schuiven. Na het aannemen van de resolutie ver klaarde de Amerikaansche biaschop Brent, die ook de opiumconferentles te Shangai in 1919 en te ’s-Gravenhage in 1922 heeft medegemaakt, dat dit de grootste vooruit gang is sinds het opiumvraagstuk het on derwerp van het internationaal verantwoor delijkheidsgevoel is geworden. Voor het aanzien van den Volkenbond in Amerika is de heuglijke beteekenis van de te Genève verkregen overeenstemming van groot belang. De Amerikaansche delegatie en alle commissieleden z(jn met dit gunstige resultaat van vijf kritieke werkdagen geluk te wenschen. Teleurstelling. Dien avond kwamen Quy en Tibbie naar Old Hall, waar zij zouden blijven soupeeren. Nu Celia en de dokter de Vaderlijke toestemming tot de verloving gekregen hadden, brachten zij een deel van den Tondag te zamen door. Hij waa vandaag echter lang in de stad opgehouden en Celia, die teleurgesteld was, fluisterde hem, terwijl zij van de tafel ópstonden toe, dat hij niet te lang bij haar vader moest blijven. Maar de heer Crewe scheen heel wat te verhandelen te hebben met den dokter. „Ik wilde u een* over Stephen spre ken, dokter,** zei hij, nadat hij zich een glas portwijn had ingeechonken, waar voor Quy bedankt had. „Wat zegt u Zeer opzienbarend is de resolutie van de Breslauer afdeeling der soc. partij, waarin wordt gezegd, dat de soc.-dem. zich thans niet meer mogen tevreden stellen met het overlaten der verantwoordelijkheid voor den nood des Rijks aan de bourgeoisie. De soc.- dem. hebben tot dusver den val der regee- ring willen vermijden. Wanneer er echter geen vooruitzicht bestaat, in den tegenwoor- digen Rijksdag de noodzakelijke offers der bezittend klasse door de „Erfassung der Sachwerte” af te dwingen, dan moet wor den overgegaan tot het extra-parlementaire middel van een volksstemming over deze kwestie of tot de ontbinding van den Rijks dag. In Berlljnsche soc. kringen wordt dit ge voelen der Breslauers niet gedeeld, en men hij met een goeden terrier dadelijk die konijnen nazitten, denkt u ook niet?” „Ja, mijn jongen, dat zou hij, maar denk daar nu niet aan; misschien zal jij er ook nog eens toe in staat zijn, zei de heer Crewe, en in zijn stem lag een klank, die noch Stephen, noch iemand anders ooit had gehoord. „Leun maar flink op mij. Welken kant zullen wij uitgaan? Door de bosschen of naar het meer?” „O, naar het meer. Verleden zomer heb ik een dag met Anna probeeren te roeien, maar het maakte mij zoo vree aelijk moe. Zij heeft gezegd, dat zij u een lichtere boot met kleinere roeispa nen zou vragen. Cr$we herinnerde zich, dat Anna het jHrzoek had gedaan endat hij het ge weigerd had. len wij De „Echo de Paria” meldt de volgende bijzonderheden betreffende de voorwaarden inzake de aanwezigheid van sterken aan boord van buitenlandsche schepen. De ver- bodswet is toepasselijk op Amerikaansche en buitenlandsche schepen in de Amerikaan sche territoriale wateren, doch kan niet worden toegepast op sterken drank in tran- Staking in Berlijn. Loonsverhooging van rijks- en staatsambtenaren. Verhooging der posttarieven met 390 a 400 Het proces Fuchs. Het antwoord van Moskou. Het verkeer in België. Een Hollandsch advocaat lid van het Oostenrijksch-Bejglsch scheidsgerecht. De derde ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, par weak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b|j onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zfjn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545 Reiersche volk wordt aangemaand zelf over zyn lot te beslissen. De verwarring van het cogenblik maakt het den koning onmocelijk zijn rechten uit te oefenen. Daarom is de Regentschapsraad met de uitoefening van de macht belast." In een telegram dat aan alle Beiersche autoriteiten zou worden ge richt, worden de grenzen gesloten verklaard; rij zullen door troepen worden bewaakt. De politieke partijen moeten allen arbeid laten rusten. Wie zulks niet doet wordt ter dood veroordeeld. De doodstraf wachts voorts elkeen die staakt of de Beiérsche grenzen overschrijdt. Al het geld dat zich in Beieren bevindt, wordt in beslag genomen, blijft echter binnen de Peiersche grenzen in om loop. Alle vermogens van niet-Beieren wor den aan het beheer der autoriteiten toever trouwd. Voor de dagbladen en andere druk werken wordt de censuur ingevoerd. Op een vraag van den voorzitter telde Fuchts, dat deze draconische maatregelen slechts zouden zijn toegepast in geval het Duitsche rijk in elkaar mocht storten. Voorts deelde hü mede van hertogin Carl van Beie ren 30.000 mark en van baron von Cram«r Klett 150.000 mark te hebben ontvangen. Deze bedragen waren bestemd voor de han- delsonderneming die Fuchts in leven dacht te roepen en de op te richten nationale uit geversmaatschappij die hij in samenwerkin,? met een Fransch consortium wilde stichten. Na het verhoor van Fuch* werd de stu dent Gutermann ondervraagd, op wiens va derlijk landgoed Richert onder den naam Kreutzer werd gehuisvest Daarbij bleek, dat Richert onder denzelfdcn naam ook lid van den Blücher bond was geweest. Gu termann deed het voorkom*»? .alsof hij van het innerlijk verband der gansche aangele genheid niet op de hoogte was geweest. HU en zijn broeder, die daarna wend verhoord, verklaarden te hebben gehandeld in de ver onderstelling, dat de actie tegen het in aan tocht zijnde bolsjewisme was gericht. Het antwoord van Rusland op de memo rie van Curzon is thans in het bezit geko men van Krassin, die het stuk Donderdag persoonlijk aan Curzon ter hand zal stellen. Naar verluidt, zou het Russische antwoord in hoofdzaak aan de Engelache eischen te gemoet komen en het voornaamste punt, waarin Moskou nog van Curzon’s wenschen verschilt, de uitbreiding is, die laatstge noemde heeft gegeven aan de inwilliging der gevraagde schadevergoeding in de ge- vallen-Davidaon en Harding. Curzon had uit het toestaan dier eischen geconcludeerd, dat Rusland ook in de andere gevallen, waarin Engelschen schade hebben geleden, compen satie zou toestaan, doch Moskou aanvaardt deze compensitie niet, tenzij Engeland zij nerzijds ook het recht van compensatie er kent voor.Russische onderdanen, die door Engelands toedoen schade leden. het weer voorjaar wordt, zul- er voor zorgen. Kan je niet een klein eindje alleen wandelen?” „Niet zonder stok. Dien heb ik ver geten mee te nemen. Zullen we terug gaan?” „Neen, neen; ik was alleen benieuwd om te weten, hoe je het loopen alleen er af zou brengen.” ,,’t Is niets dan wat strompelen, zei Stephen en een zucht ontsnapte aan zijn lippen, terwijl zijn gelaat de gemelijke uitdrukking herkreeg. „Daar komen menschen op de oprijlaan aan. Zij zij is<het, en Celia, ia het niet? Zij zijn naar de kapel geweest. Zullen wij haar tegemoet gaan?” „Nu niet. Laten we dat korte pad De Duitsche Rijksdag is gisteren voor het •erst na het Pinksterreces weder bijeenge komen. Op de agenda stonden eenige min der belangrijke voorstellen, doch morgen of overmorgen reeds zal de Rijksdag wellicht gelegenheid vinden, ten aanzien van belang- rijker vraagstukken zijn standpunt te be valen, ofschoon er van een debat over de buitenlandsche politiek, waaraan men eeni ge dagen geleden in verband met de tweede Duitsche nota inzake de schadevergoedin gen nog gedacht heeft, geen sprake jneer 1 ju. De tekst van de nota is thans vaStge- steld en zal Donderdag in de hoofdsteden der geallieerde mogendheden worden over handigd. De publicatie er van zal Vrijdag ochtend plaats hebben .Zij zal niet gelijk den eersten keer door een rede van den rijkskanselier vergezeld gaan. De Rijksdag zal zich dus in de eerste zit tingen niet met de buitenlandsche politiek bezighouden. Verwacht worden een inter pellatie en een dringend voorstel der soc.- dem. rijksdagfractie over de ontzettende duurte die als gevolg van den jongsten val van de Mark is ontstaan. De soc.-dem. eischen van de rtfksregee- i ring de zoo der salarissen bij de depreciatie der valuta, die der vermogensbelasting bij de huidige waarde van het geld en verder ingrijpende maatregelen ter bestrijding der markdaling, eventueel ter verhindering der deviezenspe culatie .De fractie wilde zoo mogelijk reeds vandaag met de behandeling beginnen en het is iriet aan te nemen, dat aan dezen wensch niet zal worden voldaan, daar alle partijen zich over den noodtoestand wen schen te uiten. Ie arme, gebogen gestalte, het op getrokken been, het t pijnlijke gelaat “et de uitdrukking van droeve onte vredenheid, waren een aanklacht tegen hemzelf, waardoor hij nu voor het eerst getroffen werd. De knecht, die nog be zig was met de toebereidselen voor de Jjffich, liet zijn glazen bijna vallen, toen hij vader en zoon samen in de hal zag en, nadat zij naar buiten waren ge gaan, bleef hij stilstaan en sloeg hij ®et een vreemde uitdrukking op zijn dom gelaat de twee gade. „Wel voor den drommel,” kon hij er Hndelijk uitbrengen, toen hij verdween de anderen te vertellen, wat er was gebenrd. De zon scheen heknftjk en toen zij «inde van het terras hadden be- ▼euKt» dat langs de geheele achterzijde van het huis liep, stond Stephen stil «n haalde diep adem. „Het is heerlijk/’ zei hij eenvoudig. A“ «en jongen goed kon loopep, zou Het treinverkeer in België, zoowel het zamerhand weer normaal. Op de lijn Brus sel-Antwerpen lijden eenige treinen voor- loopig niet. Tusschon Brussel en Dender- monde loopen de treinen als vroeger. Op het geheele net is oen druk verkeer van goederen- en kolentreinen. Te Antwerpen werden 27 ontslagen door den minister gehandhaafd, waaronder die van den voorzitter en secretaris van het Nationaal Syndikaat behooren. Er heerseht nog gebrek aan kolen, zoodat het aantal reizigerstreinen is verminderd. De spoorwegbataljons van de lichtingen 1914, 1915 en 1916 zyn gisteren gedemobili seerd; de lichtingen 1917, 1918 en 1919 zul len op Woensdag 6 ’'Juni, die van 1920 op Vrijdag 8 Juni en van 1921 zullen op Maan dag 11 Juni vrijkomen. spoedig mogelijke 'aanpassing tarieven yoor brieven en briefkaarten ver vier- tot vervijfvoudigd, die voor pakketten verdubbeld, die vooor telegrammen verdrie voudigd en die voor telefoongesprekken ver- zevenvoudigd. Brieven naar het buitenland tot 20 gram zullen 1000 mark kosten, brief kaarten 600 mark. geleden verlaten, en toen had zij zich dof en gedrukt gevoeld en haar hart was bezwaard geweest, toen zij neer knielde in het huis des gebeds on den dienst volgde. Maar zij had haar last daar achter gelaten bij Hem, Die be loofd had, dien op zich te nemat. En zie, plotsoling was het licht ge- woiden op een plaats, waar zij het *t allerlaatst had verwacht. Haar gelaat glansde, toen zij naar het huis liep; nauwelijks dorst zij haar oogen op- siaan, uit vrees den schijn op üch te laden, dat zij zien wou doen geiden in wol naar haar meening een heilig oogenblik was. HOOFDSTUK XX. VERSPREIDE BERICHTEN. ENGELAND. Sir John Cowans, „de bekwaamste kwartiermeester-generaal dien do we reld ooit gekend heelt” zegt een Eu- gelsch blad van hem, is April 1921 te Mehton^insolvent gestorven. Hij is do man, die in den grooten oorlog zorgde voor de voeding van millioeuen kngoi- sche soldaten aan het trout van Vlaan deren tot Mesopotamia. Lloyd George liad aan zijn weduwe een extra pen sioen van 100 p.st. in het jaar aauge- boden, betaalbaar per kwartaal, „met het oog op het schitterend werk van haren echtgenoot”. Zij beschouwde dit als een beieediging van zijn nagedach tenis en weigerde het. De weduwe is er nu bij gebrek aan middelen toe over moeten gaan de ordeteekenan on de coraties van wijlen haren man, o.a. het grootkruis van St. Michael en St. George en de Baa-orde, te verkoopen. Cowan’s vermogen van 8822 p. at. is verzwolgen door verplichtingen, die hij tijdens zijn leven had aangegaan. Zijn weduwe moest het daarom s’oHen d el het pensioen van een geueraaia- weduwe (22ö p.st.). FRANKRIJK. Een vorot«UJk hswotyk. In de uitgebreide Russische kolonie, welke sedert de instorting van hot kei zerrijk te Parijs is gevestigd, is eer gisteren het huwelijk gesloten tussctien prins Theodoor van Kuslaud, zoou van grootvorst Alexander en grootvorstin Xenia, zuster van wijlen Tsaar Nieo- laas II, en prinses Irène Paley, doch ter van grootvorst Paul en prinses Fa ley (met wie grootvorst Paul in 19u2 een morganatisch huwelijk sloot). De huwelijksinzegening in de Kusoische kerk geschiedde volgens de Qriekacb- Katholieken ritus. Toen de jonggehuw den hun ringen hadden gewisseld, wor den twee symbolische kronen bovon hun hoofden gehouden. Prinses Paley, de moedor dor bruid, had voor één dag de rouw afgoiogd, welke zij ter nagedachtenis van naar gemaal en haar zoon, grootvorst Paul en prins Wladimir, die door de bolsjewieken zijn vermoord, steeds nog draagt. In het hoogverraadproces te München heeft beklaagde prof. Fuchs verklaard dat volgens kolonel Richert generaal Luden dorff in verbinding stond met den Blücher Bund en door middel van een staatsgreep een dictatuur wilde vestigen. Fuchs zou Ri chert van de onmogelijkheid van dit plan hebben overtuigd. Daarna werden de door Fuchs opgestelde proclamaties voorgelezen Deze zouden op 12 Februari laatstleden moeten zjjn verspreid, want tegen dien dag was een staatsgreep aangekondigtl. In deze proclamaties veroordeelt de nieuwe regee- ring, die zich Regentschapsraad noemt, de houding van de „radicaal-bolsjewistische Berljjners” en de zwakke regeering van München .„De vrijstaat Beieren zegt bet stuk en de grondwet van Weimar worden al« niet meer bestaande beschouwd. Het GOIDSCHE Ullll 1\T naar het meer nemen,” zei de heer Crewe haastig, terwijl hij zoo be schaamd keek als iemand, die betrapt wordt op een goede daad, die hij stil letjes had willen volbrengen. Stephen nam zijn pet af en wuifde er mee, voordat zij het zijpad insloe gen en de twee personen stonden stil, beiden als met lamheid geslagen van verbazing. „Ik geloof, dat het papa met Stephen is; ja zeker, zij zijn het!” riep Celia opgewonden. „Dat moet stellig het ein de der wereld zijn. Weet u wel, dat iu dat nog nooit te voren heb gezien? Hel is nooit gebeurd. Laten we gauw naar hen toegaan!” Alison was verstandiger dan het meisje en legde haar hand op Celia’a arm om haar terug te houden. „Ik denk, dat zij graag alleen zijn. Heb je niet gezien, dat zij een anderen kant opgingen, toen zij ons zagen? La ten wij liever naar huis gaan!” „Maar het is onbegrijpelijk. Ik wil dadelijk naar hen toegaan, en vragen wat het beteekent. U bent niet ver baasd, omdat u niet weet, hoe het was tol nu toe. Papa heeft zich altijd ga- dragen, alsot hij een hekel had aan Stephen; hij heeft er nooit naar getaald om hem te zien en nu loopen zij arm iu arm. Ik moet voortmaken en hoorei), ol Anna weet, wat er gebeurd ia.’ Impulsief als een kind snelde zij net huis binnen. Alison volgde langzamer, haar oogen vol onpeilbaar licht. Zij had het hui* «lachte enkala urau van hem?” „U bedoelt van' zijn gMoudheidato»- •tand?” „Ja natuurlijk, want ik veronderstel, dat zijn geestelijke toestand voor een $root deel van den lichameiijken af hangt. Ik heb vandaag eeu lang ge sprek met hem gehad, en ben langen tijd met hem samen geweest. Het hin dert mij hem te zien, zooate hij te. Wat kunt u doen om hem te helpen?” Het was een directe vraag en tege lijk een vage. Quy nam eenigen tijd om over het antwoord na te denken, en een vorm te vinden, die hem niet al te zeer zou binden. Hij had reeds dik wijls kennis gemaakt met de eigenaar dige gave van den heer Crewe om vra gen te stellen, en wtet bij ondervinding dat het noodig was zich daartegenover voorzichtig te gedragen. Hij had do ge woonte een zeer terloops gedane uiting op het meest ongelegen oogenblik togen iemand uit te spelen. „Natuurlijk is zijn constitutie heel teer,” zei hij eindelijk; een antwoord dat om de een of andere reden aen h r Crews boos scheen te maken. „Dat geloof ik niet. Zijn moeder had een zeer gezonde constitutie en ik ben nog nooit een dag ziek geweest. De bij zondere omstandigheden, waarin bij verkeert, zijn voor een groot deel toe te schrijven aan zijn lichaamsgebrek. (Wordt vervolgd.) IAZIJN HYOIÊNA. len, xummiwaren TMr n Heeren. schte inlichtingen, ek één zuiden. I. Rotterdam. de Keizerstraat. Jt één uur. 1238 lu ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den basorgkriag 1—4 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regel* L55, elke regel masr 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-udvertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MRDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ040. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingeaonden mededoellngen bij contract tot seer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaataruimte. »rtentiën kunnen worden ingeaonden door tusschenkomst van «oliede boekhaa- i, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing t Bureau ajjn ingekomen, teneinde van opname venekera te ajjn.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1