Gemeenteraad van Gouda. Uit den Goudachen Raad. Vergadering op Dinsdag 5 Juni 1921, n.m. 1* aar. Voorzitter: De Burgemeeser. (Vervolg.) Aan de orde: Het vooratei betreffende rioieeringa- piannen (Korte Akkeren e.a.) en werkverschaffing. De VOORZITTER stelt er prys op de aandicht van den Raad te vestigen op de beslissing van den Oostpolder, die alle uit voering op het oogenblik onmogelijk maakt. B. en W. moeten overwegen Hoe :i*n het bezwaar tegemoet kan worden ge komen. De Voorzitter vraagt de meening van den Raad omtrent zün voorstel om dit punt van de agenda af te voeren. De heer OVERHAND (s.d.) 'zou met het voorstel ace oord kunnen gaan als in de volgende week over het voorstel zou kun nen worden vergaderd, ook omdat de Raad onvoltallig is. Aan het vraagstuk, zegt *pr., mag wel een aparte vergadering worden gewyd; meer dan eens is de wen- 'fhaRjkheld daarvan naar voren gebracht. De heer BOKHOVEN (vi>.) kan zich vereenigen met het afvoeren van het voor stel van deze agenda, doch wenchte niet al t« vast aan een datum in de volgende week to houden, omdat eerst de bezwaren van den Oeatpolder nader onder de oogen moeten worden gezien. De heer OVERHAND (s.d.) ia het niet eens met den vorigen spr. Ondanks de tech nische moeilijkheden kan de Raad zich uit spuwkan, er is een minimum- eb maximum- programma. Met de bezwaren van den Oost- polder is a.i. reeds gerekend.' De heer BOKHOVEN (v.b.) wyst op den grooten invloed welke het besluit van den Qoztpolder in deae heeft; de technische moeilijkheden, die nu zyn ontstaan, moeten toch onder 't oog worden gezien. De heer VAN BERKRL (r.k.) zou iets voelen voor behandeling van het voorstel in de volgende week als de technische moei lijkheden dan zyn ovet^wonnen. Laat B. en W., zegt spr., zoo «poe dig mo^Iyk de technische moeilijkheden overwinnen en trachten de volgende week een verga dering te houden. De heer OVERljAND (s.d.) kan daar- toede geen genoegen nemen en is bevreesd dat dit uitstel er toe zal leiden om de be handeling op de lange baan te schuiven. De VOORZITTER verklaart geen tech nicus te zijn en ^Jaarom niet te kunnen op gaven in welken tijd (le moeilijkheid, die hiar gerezen is, is op te heffen. De tijd is te kort geweest ojn na de mededeel ing van den Oostpokler deskundigen te raadplegen. Spr. ia gaarne bereid er toe mede te weiken den meest mogelijken spoed te betrachten, maar kan niet de^ toezegging geven dat de behan deling in den Raad per sé de volgende week zal geschieden. De heer SANDERS (bxI.) vraagt of de Voorzitter een positief antwoord wil geven. De VOORZITTER zegt dat toen dit plan is gereedheid was gebracht er twee pro gramma's waren, een minimum en een ma ximum. Het was een zeer globale raming, de Uitwerking tot in de kleinste kleinighe den moest geschieden hier aan Gemeente werken. Deze heeft zich op het minimum - lil an geworpen en niet op het maximum- plan, zoodat daarvoor thans nog geen ge gevens ten dienste staan. Spr. verzoekt ge noegen te nemen met het streven naar een spoedigst mogelijke oplossing. Wethouder Dr .HOFFMAN (r.k.) zegt reeds voor een half jaar uit de discussie met de ingenieurs te hebben begrepen dat er inoeiUJkheden waren met den Oostpolder, doch de ingenieurs telden deze niet zoo erg. De heer BOKHOVEN (v.b.) kan volko men onderschrijven hetgeen de Voorzitter den heer Overhand heeft geantwoord. W|j kunnen, zegt spr., ons nog geen voorstelling maken van de gevolgen van het besluit van den Oostpolder. Er bl|jft slechts over het nemen van een beginsel-besluit. De uitvoe-. ring zal nu een belangrijk grootere uitgaaf vorderen. De heer SANDERS (s.d.) zegt dat men zich dus niet voldoende rekenschap gege- .-e» heeft van de moeilijkheden. Over dit voorstel valt nog niet breedvoerig te dis- cussieeren .Spr. zou willen voorstellen in principe tot de uitvoering te besluiten, want hij is bevreesd dat het winter zal zijn ge worden eer men het nu eens is over, de ma- uier, waarop het plan uitgevoerd moet wor den. De VOORZITTER wyst er op dat het bestuur van den Oostpolder zyn medewer king aan B. en W. had toegezegd en niet gerekend is op een andere houding van de ingelanden, zooals nu door deze is aange nomen. Spr. blijft ik overweging geven het voorstel aan te houden. De hear OVERHAND (ad.) merkt op dat d« kans bestaat dat de Raad in beginsel be sluit en later weer «al moeten beslissen hoe het welk aal worden uitgevoerd. Zijn ver trouwen in B. en W. is een'gszixui geschokt. Spr. vraagt of de Voorzitter de toezegging kan doen dat de voordracht ?r binnen 14 dagen is. De VOORZITTER: Ik hoop het! De heer BOKHOVEN (vj>.)- Het kpn wel -.en T""* wel twee maanden duren! Dat niet te zeggen. De heer V. D. WANT (vb.) komt het, naar aaiibiHtnp der bespreking voor, dat de aak van zoo grooten omvang is en er zoo- el mee gemoeid gaat, dat over lapten niet gewenscht ia. Spr. kan zich er rede vereenigen om .voor dit omvangrijke uoreM een aparte vergadering te houden. Thans ia de agenda te zeer overladen. De heer SANDERS (s.d.) verzoekt het "ippoxt van dan ingenieur de Bruine van Augustus 1980 »U de stukken ter visie te Het voorstel van den Voorutter tot »f- voering van het punt van de rgonda wordt in stemming gebracht «a aangenomen. Het vooratei tot wgsiglag der gearnen- tebegroetiag voor bet dienstjaar 19» in verband met het regeering■- jubileum van H. M. de Koningin. De heer SANDERS (s.d.) verklaart dat het niet ia z|jn bedoeling ligt een principieel debat te openen hoe zijn fractie tegenover dit instituut staat. We kennen eikaars in zichten, zegt spr. Het bevreemdt ons dat het college van B. en W. in een t|jd als deze nog met een dergelijk voorstel durft komen, na hetgeen reeds zijdelings is gevoteerd. Het feest zal toch wel slagen zonder dat het stadhuis verlicht wordt. Spr. uit zijn ontstemming dat voor steun in bepaalde gevallen geen geld beschikbaar is, maar wèl voor dit feest van de Koningin. Den VOORZITTER wil het voorkomen, waar het hier geldt een principieele kwes tie, dat er geen reden is om in debat te treden. Spr. brengt het voorstel in rond vraag. Het wordt aan ge nomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Over hand, Sanders, Sterk en Oudshoorn. Het voorstel betreffende de sluiting van de Jan Kattenbrug op Chr. feest dagen. De heer' OVERHAND (ad.) heeft er meermalen op gewezen dat de meening be stond dat onder het voorstel-Mu|jlw(jk tot sluiting dier brug op Zondag, de Christe lijke feestdagen waren inbegrepen. Men heeft zich echter gehouden aan de Zonda gen. Juist daarom is het voorstel gedaan. Het wil ons, zegt spr., een beetje bar voor komen dat de brugwachter om 6% uur in dienst moet komen voor de boot In de prak tijk ie gebleken dat op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag geen enkel jacht in of uit is gegaan. Wie Zondags voor pleizier uit varen wil gaan, kan de gelegenheid daar- voor wel vinden om daags te voren zijn boot buiten te brengen. De heer BOKHOVEN <v.b.) zegt reeds tegen het voorstel tot sluiting op Zondag met kracht te syn opgekomen: het is voor spr. een groote teleurstelling dat met bier nu ook komt met het voorstel op Clir. feest dagen de brug te sluitea. Vroeger roeren op Zon- en feestdagen eenige schuiten door. de brugwachter koa rekenen op ewaige be looning voor iedere schuit. Dat geen enkel jacht op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag is uitgevaren, acht spr. gezien het buiten gewoon ongunstig weer. geen maatstaf. Een massa ingezetenen wordt door de sluiting op Zon- en feestdagen een groote schade post berokkend om niet te spreken van het ongerief. De steigers in den Kattensinge! van den Toeristenbond waren een gelegen heid om behoorlyk te meeren. Nu moet men de vaartuigen reeds Zaterdags naar buiten brengen en onder bewaking stellen, waar voor menachen in dienst moeten zyn. Het komt spr. voor dat het geheele voorstel niets om het iyf heeft, men wil doordrijven en de vryheid aan banden leggen. De heer OVERHAND (s.d.) w|jst op het adres van den Toeristenbond, dat ah middel aangeeft de steigers naar buiten te ver plaatsen. Den heer v. d. WANT (v.b.) heeft het voorstel ook bevreemd, omdat het komt van een kant, waarvan men het allerminst zou mogen verwachten. Toen tijdens de zittings periode van den heer v. d. Werf in den Raad de Zondagswet wel eens ter sprake kwam, haalde deze den Amsterdamschen wethou der de Vries a)s goed anti-revolutionair aan, omdat die inzag dat de trams op Zondag moesten rijden. De gemeente en de ingeze tenen laat men de dupe worden van de werk tijdregeling der gemeentewerklieden. Het werk is zoo verschrikkelijk niet, zegt spr. Vroeger kwamen de jachten i n Gou da, nu mydt men Gouda. Het ligt op onzen weg het verkeer, dat vroeger tamelijk was, aan te moedigen; het gevolg van den be- staanden toestand is reed», dat ook de trek naar Gouda op werkdagen minder is. Maat regelen als die, welke in het voorstel worden beoogd, kan spr. niet toejuichen; hadden we een A. R. meerderheid, dan zou spr. het kunnen begrijpen, nu betreurt en ver baast hem het voorstel. De heer v. BKRKEL (r.k.) is verbaasd over het argument van de trams door den heer v. d. Want genoemd; spr. zal ter be vordering van de Zondagsrust stemmen voor het voorstel. De heer SANDERS (s.d.) zegt, dat men nu wel aan het Chr. ministerie hulde kan •brengen, dat z|j op Zondag treinen laat rij den. Het gaat er echter om de Zondagsrust te bevorderen, zonder het algemeen belang te schaden. W|j dachten, «egt spr., dat de Ohr. feestdagen onder de Zondagen begre pen waren. Ten opzichte der pleziervaartui gen gaat het over 2 dagen: Hemelvaartsdag en 2en Pinksterdag, 't is dus niet de moeite waard. De Toeristenbond geeft een oplos sing aan door verplaatsing der steigers, daaraan zal die Bond dan wel willen mee betalen. De heer v. d. WANT (v.b.) zegt, dat het een nieuwtje voor hem is, dat de heer v. Berkel zal voorstemmen, omdat het voorstel de Zondagsrust bevordert. Spr. beschouwt die dagen niet als Zondagen. De Kattensin- gel is een voorname verkeersweg en omdat het volgens den heer Sanders om twee da gen gnat, is er juist makkelijk in te voor zien. Wethouder Dr. HOFFMAN <rk.) ver klaart zich materieel voor de meening van den heer v. d. Want, maar ideëel voor het voorstel omdat de R. K. die dagen als Zon dagen beschouwen. Het episeopaat te Haar lem wenscht die dagen als zoodanig aange merkt te zien. De heer MUIJLWIJK (ar.) heeft geen oogenblik ér Z«b gedacht de feestdagen in zyn voorstel te begrijpen; spr. zal tegen het voorstel stemmen. De VOORZITTER merkt op, dat het be laag voor pleiziervaartuigen geen hoofdzaak is. Veel grooter is het verkeersbelang. De dienst GoudaBoskoop wordt geschaad bij sluiting op feestdagen, juist dagen voor menschen, die om principieele redenen niet op Zondag reizen. Voor hen is het een groote afstand en geeft het groote moeilijkheden hun vervoermiddel te bereiken. Een derge lijk verkeersmiddel als de boot mag men hjet moer belemmeringen in den weg leg gen. Booten z|jn toch aan allerlei rechten onderhevig, die voor het vervoer op den weg niet zoo zyn. Voorgesteld had moeten wor den dien brugwachter op die dagen vry te geven. Dan kan in die dienst voor vervan ging worden voorzien. Du heer OOSTERLING (R. K.) meent, dat het heele voorstel piager|j is. Op ge vaar af eenig Verwyt te krygen van de heeren van Berkel en Hoffman zal spr. te gen stemmen. Spr. gunt de menachen, die met een jacht willen varen op die dagen, de gelegenheid gaarne en gelooft dat het voor- stel-Overhand niet in het belang der* ge meente is. De VOORZITTER vraagt of het bezwaar te ondervangen zou zyn door plaatsvervan ging van den brugwachter? De heer v. BERKEL (r.k.): Neen. De aan leiding tot dit voorstel zit veel dieper; an ders had men wel Joodsch personeel kunnen aanstellen. De heer BOKHOVEN (v.b.) w(jst er op, dat indien er met Kerstmis geen ys is, de boot ook op 2en Kerstdag vaart en vraagt of het belang van den brugwachter zoo groot is, dat al die reizigers gedupeerd moeten worden? De heer OVERHAND (s,d.) zegt in ver band met het naar voren brengen van het verkeersbelang, dat de Roskoopsche boot aan de Jan Kattenbrug, ook door de week, de meeste passagiers lost. De heer BOKHOVEN (v.b.) merkt op, dat juist op die dagen dit niet het geval is, daa maken veel vrouwen en kinderen van de boot gebruik. De VOORZITTER verzekert, dat het geul passagiers op feestdagen buitengewoon greet is ea vooral bestaat uit gezinnen en vrouwen en kinderen. In stemming gebracht «taken de «temmen ever bei voorstel Voor het voorstel-Overhand stemmen: de aanwezige 4 soc. dem. leden, de heeren Overhand. Sanders Oudshoorn, Sterkvgn 2 van de R. K. leden, de heeren Dr. Hoffman en Va» Berkel. Hel voorstel tot verkoop van gemeente grond aan den keer C. K. Galama. De heer DE JONG (v.b.) kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Spr. acht den pr|js te hoog en stelt voor 25 per M2. en dus tegen 100.— in plaats van 150. De VOORZITTER zegt, dat de heer Ga lama heeft bericht geen bezwaar tegen den pr|js te hebben. De heer DE JONG (v.b.) acht dat zeer wel mogelijk. Wellicht had h|j ook in een vraagprijs van ƒ300.— toegestemd. Maar billyk is deze niet. De heer BOKHOVEN (v.b.) wyst er op, dat in de Fabricage Commissie met alge- meene stemmen besloten is 150 te vragen, het is een stukje fabrieksterrein; de prys is niet overdreven, de heer Galama stemt vol komen er mee in. Het voorstel-de Jong wordt met op 1 na algemeene stemmen, die van den heer de Jong) verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt z. st. aangenomen. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan den heer A. H. Prins. De heer OVERHAND (s.d.) verklaart zich tegen het voorstel, omdat z|jn party staat op het standpunt van het erfpacht stelsel. Allerlei redenen worden naar vo ren gebracht om verkoop te billy ken in dè voorstellen. Daarmede doorgaande wordt gehandeld in str|jd met de gemeentebelan gen en de speculatie in de hand gewerkt. Men is bezig den gemeentegrond te verbrok kelen. De VOORZITTER zegt ,dat de heer Prins uitdrukkelijk heeft gezegd van den bouw af te zien b|j verkrijging van den grond in err- pacht. De heer SANDERS (s.d.) motiveert zyn stem voor t voorstel, n.l. omdat h|j b|j het voorstel tot verkoop van een deel van dien grond aan Mej. Graafland heeft voorge stemd ter schepping van werkgelegenheid. Nu het stukje grond eenmaal is „aange boord", wil h|j een uitzondering maken. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Overhand, Sterk en Oudshoorn. Het voorstel tot verkoop en verhuur van gemeentegrond aan de Goudsehe Wa terleiding-Maatschappij. Aangenomen. Het voorstel tot ruiling van grond met en uitgifte van erfpacht van gemeen tegrond aan den heer C. G. Spit. De heer v. d. WANT (v.b.) vindt het niet goed, dat B. en W. van de gelegenheid gebruik maken de erfpachtscanon te ver dubbelen. Spr. komt er niet tegen op uit medelijden, maar uit rechtvaardigheid en wil voorstellen het c|jfer hoogstens op ƒ40 te stellen. De VOORZITTER antwoordt, dat ook de heer Spit geen bezwaar heeft tegen 't voorgestelde bedrag en het voorstel voor den betrokkene van groot belaag is. De heer v. d. WANT trekt zijn voor stel in. De heer OVERHAND (s.d.) w|jet er op, dat nu Wijkt, dat ook voordeelen verbonden z|jn aan het érfpaehtets^sW. Het voorstel tot wijziging der verorde ning tot regeling van de rechten voor het gebruik der Stedelijke Bad- en Zweminrichtingen. De heer SANDERS (s.d.) is geen voor stander van emolumenten, maar het heef apr. getroffen dat, inplaats dat men hc salaris van den instructeur gel|jk maakt, na ontneming der emolumenten, men hem heeft geplaatst in groep 1 van het salarisbesluit (ongeschoolde arbeiders). Spr. acht de plaatsing in de laagste groep in str|jd met het salarisbesluit. De VOORZITTER stelt er prys op hec voorstel zoo aan te nemen en de zaak door I), en W. nader onder de oogen te zien. Wethouder Dr. HOFFMAN (r.k.) zegt, dat die zaak afzonderlijk geregeld kan wor den en niets afdoet aan het voorstel vaii B. en W. Aangenomen. Het voorstel tot opheffing der Ammo- niakfabriek en den bouw van een Ammoniak* atort ank bij de Geifteente Lichtfabrieken. Aangenomen. Het voorstel tot aanvulling van het w er k I ieden r egl emen t Aangenomen. Het voorstel tot goedkeuring van ba- lans- en winst- en verliesrekening van den gemeentelijken relnigings- en ontsmettingsdienNt over 1922. Aangenomen. Het voorstel van de heeren L. Overhand c.s. betreffende den overweg in den Zwart eweg. De VOORZITTER leest voor het antwoord van den Minister in antwoord op de vraag van den heer Oud, betreffende de opheffing der bewaking van den spoorwegoverweg. De heer OVERHAND (s.d.) zegt, dat het dus op een afwyzing neerkomt. Spr. acht de opmerking van iemand, die zeide dat men het wachthuisje wel kon laten staan om dienst te doen als lykenhuisje, juist, want het is een buitengewoon gevaarlijken toe stand. Spr. acht nu alleszins aanleiding om het voorstel aan te nemen en vindt de daad van den Minister om dien overweg open te houden, onverantwoordelijk. De heer BOKHOVEN (v.b.) zegt, dat het adres kan worden verzonden maar het zal weinig wyxiging in den toestand brengen. Afsluiting als rijweg en zelf openen en sluiten als by de 3e en 4e Kade acht spr. de eenige oplossing, als het besluit van den Minister onherroepelijk is. De VOORZITTER deelt mede, dat twee ingenieurs van de Ned. Spoorwegen hier z|jn geweest en met den heer v. Galen, spr. en den Gemeentebouwmeester ter plaatse zyn geweest. Geconstateerd is, dat het uit zicht op de komende trein wel belemmerd is, (zoodat het antwoord van den Minister een onjuistheid bevat). Men had de bedoe ling het bezwaar te ondervangen door den weg gel|jk met den spoorbaan horizontaal te maken en later te laten afloopen. Spr. ge looft, dat die oplossing zeer primitief en niet afdoend is. Vóór de verzending van een adres aan den Minister zou spr. op een wil- lekeurigen dag willen controleeren het aan tal voetgangers, wagens, wielrijders enz., dat over dien weg gaat om daarna met cij fers het adres te documenteeren. Wethouder v. GALEN (a.r.) meent, dat de Minister bet* advies der ingenieurs zal volgen. Wil de Raad nag een adres zenden, dat moet hy zelf weten. Maar spr. gelooft, dat het heel weinig zal uitwerken. De VOORZITTER gelooft, dat een adres zending zonder meer, niet veel zal uitwer ken, maar nieuwe feiten aanvoeren kan mo gelijk wyziging geven. De heer SANDERS (s.d.) wil B. en W. vr|j laten, namens den Raad zich met de nieuwe feiten tot den Minister te wenden. De heer v. d. WANT zegt, dat voor *t geen de heer Bokhoven aan de hand deed, het te vroeg is. De geheele stad zou men by afsluiting moeten omrijden. De VOORZITTER merkt op, dat de ge meente nir-t over dien weg te beslissen heeft, zij heeft g*en enkele bevoegdheid over dien weg. De Zwarteweg komt voor op den leg ger van wegen en voetpaden in Zuid-Hol- land en mag niet afgesloten worden. De VQORZITTER concludeert, dat dus aangenomen in het besluit, dat de Raad zich met nieuwe gegevena tot den Minister zal wenden. Kegrootu.piwyzigingen dienst 1922 (comptabel besluit). Goedgekeurd. De Waterleidingquaeatie aan de IJasellaan. De heer v. d. WANT (v.b.) herhaalt zyn vraag aan het begin der zitting gedaan, n.l. of B. en W. aan den heer Sanders geen afdoend ent woord hadden kunnen geven en aan de nand der concessie-voorwaarden een andere gedragslyn hadden kunnen volgen. De VOORZITTER stelt er pry» op de zaak nader onder de oogen te zien en in een oigende vergadering de vraag te beant woorden. De heer MUIJLWIJK (a.r.) wil tevens aandringen, dat er nu ook drinkbaar water komt. De VOORZITTER zegt: Het is drinkbaar, we zyn op den goeden weg; het is nog wel ver van volmaakt; de kwestie heeft heel wat hoofdbrekens bezorgd. Het euvel van den slechten smaak is nu gevonden. De openbare vergadering wordt gesloten. 432e Nederlandaeke Staatsloterij. 5e Klasse. Trekking van Woensdag 6 Juni. 1060.4703 15584 21996 ƒ400.—: 8618 12472 21345 200.—: 15919 22968 100.—: 2809 5102 «137 7519 8190 13483 14043 15211 16380 18000 19667 Prijsen van 70.—: 53 58 59 109 111 145 150 297 462 464 467 623 768 830 907 990 1026 1069 1146 1180 189K-U407 1474 1797 1800 1802 1889 1958 1961 2118 2225 2685 2696 2756 276l' 2792 2978 3028 8085 3090 3180 3348 8357 3860 8401 8480 3584 3700 8717 3746 3762 3773 3844 3978 8988 4170 4233 4332 4899 4701 4792 4907 6014 5021 5024 5309 5514 5561 5554 5622 5639 5780 6812 5827 5916 5982 6407 6486 6699 0966 7090 7200 7230 7369 7382 7438 7764 7770 7861 7961 8006 8076 8189 8222 8344 8678 8695 8789 8921 8965 9194 9258 9409 9441 9507 9508 9546 9606 9624 9651 9721 9870 9927 10073 10080 10279 10819 10368 10476 10621 10556 10675 10755 10892 10931 11032 11174 11296 11435 11483 11538 11541 11597 11014 11640 11721 11807 11841 11957 11985 12125 12326 12330 12340 12446 12466 12498 12524 12579 12583 12743 12912 12954 13071 13212 13341,13547 13681 13702 13710 13834 13879 13948 14111 14277 14436 14771 1477fi 14887 14948 14992 15030 15048 15059 15216 .15321 15360 15399 15423 15460 15614 15801 15828 15845 15862 16230 16237 16325 16418 16417 16420 16490 16614 16616 16626 16701 16721 16839 17043 17091 17120 17245 17292 17390 17791 17976 18046 18102 18151 18164 18182 18193 18199 18281 18437 18443 18567 18582 18752 18803 18842 10077 19132 19204 19205 19239 19321 19322 19634 19724 19823 19841 20050 20151 20247 20508 20763 20811 20936 20991 21085 21246 21336 21360 21366 21882 21466 21609 21624 21696 21741 21810 21849 22018 22023 22063 22085 22106 22130 22131 22218 22243 22311 22367 22438 22493 22879 Nieten: 18 48 49 52 90 118 124 249 402 417 492 609 516 640 061 712 778 817 834 836 841 852 858 934 980 982 1037 1063 1092 1094 1100 1104 1126 1138 1191 1232 1246 1310 1318 1351 1488 1508 1616 1530 1643 1695 1604 1609 1637 1653 1699 1706 1757 1778 1814 1886 1905 2001 2045 2064 2071 2073 2097 2101 2142 2493 2243 2261 2268 2336 2342 2383 2306 2390 2397 2460 2514 2584 2600 2637 2642 2646 2661 2689 2848 2885 2922 2949 3023 3097 3111 3126 3273 3312 3329 3410 3621 3538 3654 3610 3619 3682 3633 3647 3707 3761 3772 3794 3830 3847 3849 3867 3943 3964 3978 4002 4011 4036 4041 4121 4136 4193 4279 4286 4291 4319 4324 4362 4392 4396 4603 4639 4653 4656 4793 4829 4887 4890 4911 6007 5022 5046 5060 5119 5124 6193 5194 5200 5339 5341 5383 5387 5426 5474 5483 6540 6661 5581 5582 5633 5686 5838 5847 5849 5932 5958 6991 6014 6019 6067 6093 6096 6121 6133 0156 6189 6211 6222 6299 6334 6364 6367 6378 6413 6602 6517 6644 6561 6566 6578 6696 6705 6763 6778 6837 6881 6889 6913 6921 7045' 7062 7066 7079 7094 7173 7197 7211 7236 78116 7320 7487 7494 7«7 7523 7532 7641 7547 7593 7685 7720 7725 7742 78C86 785 1 7872 7893 7901 7924 7963 7976 8030 8046 8165 8241 8296 8341 8364 8388 8423 8521 8642 8568, 8571 8628 8632 8701 8731 3763 8?80 88lf 8817 8824 8832 8888 8904 8941 9007 9016 9036 9056 9188 9242 9243 9269 9320 9431 9439 9606 9664 9610 9636 9636 9711 9746 9890 9966 9974 9994 10087 10189 10249 10266 10261 10817 10337 10392 10404 10638 10604 10611 10612 10613 10620 0626 10639 10685 10764 10794 10799 10950 11014 11041 11045 11063 11107 11128 11136 11186 11246 11297 1180S 11851 11432 11485 11602 11520 11525 11537 11542 11558 11672 11876 11727 11803 11809 11810 11875 11906 11953 12030 12061 12128 12144 12178 12188 12204 12218 12226 12235 12265 12297 12362 12371 12373 12376 12406 12415 12616 12526 12563 12616 12642 12674 12679 12712 12720 12723 12766 12796 12851 12896 12916 12920 12924 12960 12981 13018 1S099 13106 13113 13129 13133 13168 13160 13183 13203 13248 13259 13280 13310 13814 18334 13359 13878 13482 13641 13666 13597 13604 13609 13631 13644 13689 13701 13763 13785 13792 13800 13809 13826 18863 13916 18941 14005 14011 14074 14079 14114 14187 14203 14204 14273 14294 14298 14366 14397 14401 14408 14422 14442 14447 14463 14473 14488 14544 14550 14563 14587 14596 14625 14629 14633 14704 14705 14720 14738 14766 14769 14775 14777 14895 14901 14911 14925 15049 15052 15063 15067 15111 15119 15151 15178 15197 16237 15263 16278 16291 16297 16308 15333 15341 15373,16897 15463 15499 15500 15515 15623 15617 15634 16666 16676 16706 16735 16749 15777 16782 15808 16843 15851 16868 15926 16961 16985 16056 16061 16063 16067 16082 16086,16192 16194 16197 16212 16213 16248 16293 16800 16349 16874 16376 16484 16512 16641 16735 16746 16753 16764 16787 16804 16914 16922 16951 16976 16996 17001 17025 17031 17082 17111 17138 17151 17159 17174 17288 17296 17303 17337 17342 17386 17415 17434 17454 17496 17337 17640 17558 17564 17649 17691 17737 17775 17785 17798 17807 17845 17857 17864 17883 17889 17926 18008 18033 18044 18069 18100 18121 18147 18189 18197 18202 18271 18280 18294 18394 18401 18469 18488 18564 18660 18577 18602 18613 18627 18629 18341 18753 18830 18840 18852 18870 18876 1891B 18986 18989 19038 19045 t9057 19180 19201 19243 19292 19225 19239 19344 19422 19447 19456 19487 19499 1950S 19544 19647 19652 19706 19714 19741 19762 19763 19792 19811 19814 19822 19847 19875 19946 19992 20049 20072 20096 20108 20167 20282 20257 20298 20316 20328 20329 20358 20333 20479 20501 20610 20530 20538 20557 20628 20654 20716 20717 20762 20779 20804 20828 20863 20920 20964 20970 20973 21012 21064 21069 21084 21145 21191 21248 21254 21263 21271 21278 21281 21292 21391 21412 21430 21435 21436 21448 21533 21562 21605 21668 21687 21698 21728 21769 21786 21862 21930 21943 21985 21986 21998 22027 22134 22149 22198 22206 22242 22298 22314 22317 22388 22386 22869 22877 22393 22411 22448 22366 22509 22616 22643 22649 22728 22818 22882 22870 22898 22016 22926 22948 22967 22096 BINNENLAND. KUNST. Jbt De aankomst te Umnideft. De „Eidsvold" is onder bevel vun den kapitein ter zee Petersen met ko ning Haakon aan boord gistermorgen om 6 uur 15 te IJmuiden aangekomen en te 7 uur in de groote schutsluis ge varen. Van het pantserfort te IJmuiden werden de gebruikelijke saluutschoten gewisseld, die beantwoord werden van de „Eidsvold". Deze bleef tot 9 uur in d sluis liggen, alwaar te 8 uur 15 de Nederlandsche autoriteiten aan boord kwamen. De „Eidsvold" voer te 9 uur van IJmuiden. De aankomst van koning Haakon in de hoofdstad maakte een buitengewoon prettigen indruk. De belangstelling van de zijde van autoriteiten en publiek had zich uu grootendeeis geconcentreerd in de nabijheid van de De Ruyterkade. Velen hadden zich een goed plaatsje uitgekozen op een der talrijke gepavoi- seerde schepen, die in het Y lagen. Het weer hield zich vrij goed. Op den jDokkumerateiger, waarop door de ge meente een paviljoen was ingericht, versierd met denne- en sparregroen, prachtige rhododendrons en geraniums, waren de autoriteiten in ambtscostuum bijeengekomen. Z.K.H. de Prins, in admiraalsuniform en daarover het lint van de Olaforde dragende had omstreeks elf uur in de motorboot „Presto" plaats genomen, die het Noorsche pantserschip „Eidsvold" tegemoet voer. Op ongeveer 100 meter \an den steiger verwijderd, liet het pantserschip het anker vallen. 't Was 10 minuten over elf, toen de prins daarop, terwijl, het pantserschip „Jacob van Heemskerck" de saluut schoten loste, aan boord ging van den Noorschen bodem, en te hall twaalf verscheen de motorsloep, waarin de Noorsche koning met den prins met ge volg hadden plaats genomen voor den steiger. Even later was het kleine vaartuig vooi het paviljoen vastgelegd en be trad de Hooge Gast den steiger, waar Z M. door koningin Wilhelmina harte lijk verwelkomd werd. De Noorsche koning Haakon (uit spreken Hokon) droeg de admiraalsuni form waarover het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. De Koningin was gekleed in een wit zijden mantel- costuum, waarover zij een Hermelijnen mantel droeg. Na de Koningin trad burgemeester L>e Vlugt op koning Haakon toe, om Z M. in de hoofdstad welkom te hee- ten, waarna tal van autoriteiten aan den Noorschen vorst werden voorge steld, die zich enkele oogenblikken met ieder der aanwezigen onderhield. Terwijl het Noorsche volkslied ge speeld werd, inspecteerden de konink lijke personen de marine-eerewacht, waarop de beide souvereinen en Prins Hendrik het met zes paarden bespan nen hofrijtuig bestegen. Zoowel aan beide kanten van de De Ruyterkade als van het Stationsplein en Damrak stond het zwart van menschen die bij het voorbijtrekken van den stoet den Koning, die zeer vriendelijk de begroetingen in ontvangst nam, le vendig toejuichte. Een groote menschenmassa juichte koning Haakon en koningin Wilhelmina op den Dam toe. De volksliederen wer den gespeeld, de eerewacht werd ge ïnspecteerd, en tenslotte verschenen de Vorstelijke personen op het balkon. Om 1 uur ving het noenmaal ten pa- leize aan; te 2 u. 45 min. werd uitge reden voor het bezoek aan het Rijks museum en het maken van een rond vaart door de havens. Voordat deze tocht begon heeft bur gemeester De Vlugt koning Haakon na mens het. Gemeentebestuur van Amster dam welkom geheeten, waarop koning Haakon zijn groote vreugde uitsprak Amsterdam te mogen begroeten. Omstreeks half vijf scheepte het ge zelschap zich in op de aan den steiger gemeerd liggende boot de „Zaandam I" voor den tocht door de havens. De tocht ging allereerst oostwaarts langs de „Eidsvold" en de „Heemskerck". De bemanningen stonden op beide oor logsbodems aangetreden, op den Noor schen oorlogsbodem speelde de muziek kapel het „Wilhelmus", op de „Heems kerck" werd de eeremarsch door de tamboers geslagen en door de pijpers geblazen en een driewerf hoera voor de Koningin aangeheven Er werd verder gevaren langs de ve le gepavoiseerde schepen, zelfs de op gelegde hadden hun vlaggetooi. De >»Koningin der Nederlanden" werd ge passeerd en vertegenwoordigde op grootsche wijze voor den Noorschen monarch onze Indische koopvaardij- De tocht strekte zich uit tot aan de Oranjesluizen. Om 5.20 werd. de steiger weer bereikt en klokslag half zes was de Koninklij ke familie met haar gast terug in het paleis op den Dam. Aan de Galamaaltijd in de Groote Burgerzaal van het Paleis waren een 7°°f aantal autoriteiten genoodigd. De fomnklijke Militaire Kapel zorgde voor muziek tijdens het diner. H. M. de Ko- J»ngin hield in de Franscfae taal een gr K, Eerste Kerkconcert in de St. Janekerk. Er was groote belangstelling voor de eerste orgelbespeling in dit seizoen, gisteravond in de St. Janskerk gege ven door den heer J. H. B. Spaander man, met medewerking van mej. C. Roos (sopraan) uit Wassenaar en de heeren J. J. Japer (viool) alhier en H. C J. de Man (orgel) uit Maassluis. De kerk was bijna geheel gevuld. Mej. Roos zong de aria uit de Pfingst- cantate van J. S. Bach, de aria „Er weidet seine Heide" van Handel, ie Voyage van E. Paladilhe Qh'la Proces sion van César Franck, ey zij deed dat op verdienstelijke wijze. Het wil ons echter voorkomen, dat zij in de beide aria's haar stem wat te veel uitzette, waardoor de voordracht leed. In de beide laatste hummers gaf zij echter te genieten. De heer Spaanderman die zich gis teravond bepaalde tot het begeleiden van de zang- en vioolnummers, deed dit op van hem bekende, voortreffelijke wijze. De heer de Jager speelde het Air van Johann Mattheson, het Adagio can tabile van Jos. Haydn en het Elegie van O. Klose. In het bijzonder in het eerste en laatste nummer trof ons de mooie warme toon en de gevoelvolle voordracht. De heer H. C. J. de Man speelde op ons mooie kerkorgel het Praeludium und Fuga in C-moll van J. S. Bach, Fantasie van Saint-Saöns, Pastorale en Marche in Mi- majeur van Alex üuil- mant en Offertoire in Fa majeur van Lefébure-Wely. De kennismaking met den heer de Man is een zeer goede geweest hij bleek ons een organist van meer dan gewone bekwaamheid, die in de ver schillende nummers veel muzikaal ge it ,1 gaf. Naar wij vernemen, zal het eerstvol gend kerkconcert op 19 Juni a.s. wor den gehouden. STADSNIEUWS. toespraak tot haar gast, welke ook we der door koning Haakon werd beant woord. bracht de vorstelijke ««lie met haar gast een bezoek aan de Koningin-Moeder op Soestdijk. GOUDA, 6 Juni 1923. ZomerdienstregelinK. Lichtingen der bussen aan het post kantoor.' Richting Amsterdam en Utrecht: 5.20 v.m., 8.10 v.m. (alléén Amster dam); 10.15 v.m., 12.05 n.m., 1.20 n.m. (alléén Utrecht); 2.20 n.m., 3.45 n.m., 4.50 nm., 5.50 nm., 8.20 nm., 10.35 nm. Richting Den Haag en Rotterdam: 6.35 v.m., 8.10 v.m. 10.15 v.m., 12.05 n.m., 2.20 n.m., 3.20 n.m. (alléén Rot terdam); 4.50 nm., 7.05 nm., 10.85 nm. Richting Duitschland enz-: 5.20 v.m., 15.15 v.m., 3.45 n.m., 5.50 n.m., 8.20 n.m. Richting België enz.: 6.35 v.m., 10.15 v.m., 4.50 n.m., 7.05 n.m., 10.35 n.m. Richting Engeland enz.: 8.10 v.m., 7.05 n.m., 10.85 n.m. De Goudsehe Vereeniging voor Genees-, Heel- en Verloskundige Hulp. De Goudsehe Vereeniging voor Genees-, Heel- en Verloskundige Hulp heeft ter ge legenheid van het afsluiten van haar 25- jarig bestaan een gedenkschrift uitgege ven, waarin alle wederwaardigheden dezer vereeniging zyn geboekstaafd In het fi-aai uitgevoerde boekje, dat ge ïllustreerd is met afbeeldingen naar foto's van het bestuur van 1906, van het huidige kantoorgebouw aan de Westhaven en een interieurtje daarvan, wordt verhaald hoe in het voorjaar van 1897 uit de Steenkolerwer- eeniging „Winterzorg" het Goudsehe Coö peratieve Ziekenfonds is geboren. In de stichtingsvergadering van 31 Mei 1897 was de belangstelling nog wel gering, er waren 30 leden en de eerste contributie bedroeg niet meer dan 3.37, maar het toen malige bestuur durfde niettemin in zee gaan en is er na jaren van groote moeilijkheden ten slotte in geslaagd de vereeniging op zoodanigen basis te krygen dat zy sterk staat en haar werk-terrein regelmatig kan uitbreiden. Verklaarden zich aaitvankeiyk alle dokto ren in Gouda bereid hunne diensten aan de leden der vereeniging te bewijzen, met de apothekers is dat niet het geval geweest. Deze plaatsten zich, met uitzondering van de apotheek van Mevr. Weyer tegenover de vereeniging. Uit die verhouding is heel wat sti-Ud ontstaan en ze is aanleiding gewor den tot het vestigen in 1903 van een e'Ren apotheek aan de Westhaven onder leiding destyds van den heer Latenstein. Deze apo theek is intusschen weer opgeheven doordat in 1919 een overeenkomst met de Goudsehe apothekers is getroffen, waaH>y de recep tuur over allen is verdeeld. Toen is ook de naam der vereeniging, die geen coöpera tief karakter meer droeg, gewijzigd. Nadat in 1906 tusschen de doktoren en de vereeniging een ernstig conflict was ont staan, dat leidde tot een finale breuk, ten gevolge waarvan de vereeniging zelfstandig medici naar Gouda riep om haar leden ge neeskundige hulp te verschaffen, kwam in 1919 een oplossing dezer quaestie, die niet glleen in Gouda maar in het gansche land beroering had gewekt, tot stand. Met bijzondere waardeering wordt mel ding gemaakt van den steun en medewer king ondervonden van Mevr. Weyer, den heer Latenstein en de doktoren Dr. A. C. A. Hoffman en Dr. J. G. Rups, waaiby later nog kwamen Dr. de Haan, Dr. Beyers en Dr. Broekhuizen. Aan Dr. Beyers, die in den grooten oorlog in Servië is gevallen, wordt bijzondere hulde gebracht voor diens belangrijk werk tot bestrijding der tuber culose. De Voorzitter, de heer Joh. Mulder, die in 1897 de leiding nam by de stichting der vereeniging, staat nog aan de spits van het beetuur. En toen door de Ned. Maatschap pij ter bevordering van de Geneeealcunst een beweging ontstond die er toe had kunnen leiden dat het bestaansrecht aan de zieken fondsen zou zyn ontnomen, toen trad ook de heer Mulder op als voorzitter van de toen gestichte Federatie tot behartiging van het Ziekenfondswezen. Thans *yn alle Goudsehe doktoren, ook de specialisten, en de apothekers aan de vereeniging verbonden. En het bestuur hoopt ook den tyd to beloven dat ook ziekenhuis- en sanatoriuniverpleging aan de leden kan worden toegezegd. Achtereenvolgens traden als administra teur der vereeniging op de heeren A. Ze- gers, B. Veibruggen en T. P. van Ouwer- kork. Het bestuur bestaat (hans uit: Joh. Mulder, Voorziter, J. N. de Groot, Secreta ris, A. van Hertum, Dr. B. J. Broekhulzen, A- t de Mink, N. J. Montagne, J. H, v. d. Vegt en C. J. v. d. Want. Ontvanger registratie en domeinen. De heer L. W Brants, ontvanger der registratie en domeinen te Groningen, is verplaatst naar het kantoor der re gistratie 'en domeinen alhier. Het bezoek van Koning Haakon aan Nederland. Iiedennamiddag te half vier precies pas seerde de Koninklyke trein, waarin H. M. de Koningin, Prins Hendrik «n Z. M. Koning Haakon van Noorwegen met gevolg waren gezeten, het station Gouda, op weg naar 's-Gravenhage. De locomotief voerrte de standaards van H. M. de Koningin en den Noorschen Ko ning. Zoowel op het station als by den overweg waren politieposten uitgezet M. A. Cats t- Gisterenavond is hier ter stede plot seling op bijnu 50-jar. leeftijd overleden de heer M. A. Cats, papierhandelaar en papierwarenfabrikant, aan den Fluw. Singel. Het plotseling verscheiden van dezen man, die nog in de volle kracht van zijn leven aan zijn gezrti en zijn be drijf is ontvallen, zal door velen met leedwezen worden vernomen. De heer Cats was een selfmade man, die vanaf den ondersten sport van den maat schappelijke!) ladder, door noesten ar beid, ijver en goede koopmanschap zich heefl opgewerkt tot een zakenman, wiens bedrijf zich zoodanig heelt ont wikkeld, dat het tot de groothandelsbe drijven van ons land kan worden ge rekend. Vooral de latere jaren is het bedrijf Bnel gegroeid en tot een onder neming van beteekenis geworden. Wie den heer Cats kenden, wisten hem te waardeeren ais een aardigen jovtalen man en goedhartig van aard. Zijn druk zakenleven belette niet dat hij zich gaarne wijdde aan de belan gen van de ouden van dagen, die ver pleging vinden in het Centraal Israölie- tisch Oude Liedenhuis aan de Oost haven. Vun dit tehuis, waarin velen ouden viui dagen uit verschillende gemeenten hun werkelijK tehuis vinden, was hij sinds veie jaren de man, die als voor zitter van het bestuur leiding gaf. Zijn heengaan zal ook daar zeer wor den betreurd. Het stoffelijk overschot zat Vrijdag 11 u. v.m. op de Israölietische Be graafplaats worden ter aarde besteld. UIT DEN OMTREK. haar laatste rustplaats een woord van troost en dank te brengen. Db. Oldeman sprak daarop woorden v an dank voor de maatschappelijke da den van de overledene, als de stichting van het gebouw „Concordia", de Pro testantenbond, de steun aan de Ned. Hervormde Gemeente, de Zondagschool en zoovele andere schoone instellingen- Hij bracht de ontslapene hiervoor nog maals dank, voor haar steun, haar hulp en haar bijstand. Zij leefde voor hen, die van haar liefde genoten. In haar geest en daden willen we onzen weg vervolgen. Wij danken God zoo besloot da. Oldeman voor de zegen deze dochter aan onze gemeente te willen schenken en haar weer tot zich te hebben ge nomen. Wij dragen haar ziel op aan Hem in Eer en dank. Hiermede was deze dieptrelfende plechtigheid geëindigd, waarna de be langstellenden gelegenheid werd gebo den het familiegraf te bezichtigen. HAASTRECHT. Gisterenmiddag had de plechtige ter uardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mevrouw le Fèvre de Montigny, geboren Bisdom van Vliet. Op uitdrukkelijk verlangen van de ontslapene geschiedde deze plechtigheid op de meest eenvoudige wijze. Slechts een enkele krans van het personeel dekte de baar, terwijl naar de wensch der ontslapene aan het graf alleen het wooru gevoerd mocht worden door qs. Oldeman uit Enschedé, voormalig pre dikant te Haastrecht. Een 20-tal dragers brachten de baar met het stoffelijk hulsel naar den graf kelder in den grooten tuin van het huis, welke gevolgd werd door bloed verwanten en vrienden, pachters, raads leden en kerkeraad, vervolgens afge vaardigden van de Voetbalvereen. de Knegt Bosse, Muziekvereeniging, Geh.- Onthoudersvereeniging. Vervolgens en kele belangstellenden die de ontslape ne den laatsten eer bewezen. Nadat de kist in den familiegrafkel der naast die van hear echtgenoot was bijgezet, trad ds. Oldeman naar voren. „Met een gevoelvol weemoed zoo zei hij sta ik hier aan het graf van de beste inwoonster van deze gemeen te, mevr. le Fèvre de Montigny geboren Bisdom van Vliet, de laatste uit het geslacht dat reeds eeuwen op Haas trecht heeft gewoond. Wij kunnen zoo zei bij haar rijke leven niet ge noeg waardeeren, want ontegenzegge lijk heeft Haastrecht veel, zeer veel in haar verloren. Doch haar zegen werkt na. Stil is het aan deze groeve om ons heen, en we komen onder den indruk van het weemoedig gezang van de vogelen des hemels in dit zoo schoon aardsch paradijs, dat ze met het vele andere eveneens vaarwel moest zeggen. Velen van deze wereld zijn niet als deze gioote ziel,waarin zooveel liefde woonde voor haar medemensch. Ze is overge gaan in hét eeuwig vaderhuis en wij brengen hier haar omhulsel een laat sten groet. Geen bloemen, geen klok gelui, geen lofuitingen aan baar gral; alleen mij verleende zij bet voorrecht bij Een onvoltalliRe Raad. De heer Jon- Kenburger toegelaten. Behandeling rioleeringapten Korte Akkeren uit gesteld. De soc.-dem. fractie tegen feestverlichting Stadhuis. De Jan Kattenbrug op feeatdagen. De overweg aan den Zwarteweg. In een zeer onvoltallige vergadering is tie Raad gisteren byeengeweest Van de 19 le den waren er slechts 12; de afwezigen wa ren deels verhinderd door ziekte of om an dere reden, terwtyl de vacatures-Koemans en potharat nog niet *Un bezet. De heer Jon genburger zal nu in de volgende zitting veracbynen als opvolger van den heer J. G. Potharst. Een dergeiyke opvolging moet aan twee zUden we) een beetje vreemde gewaar wording zyn, nu de samenstelling van den Raad geschiedt naar evenredige vertegen woordiging. Het groote stuk der agenda: het rlolee- ringspian voor de Korte Akkeren, ia giste ren niet tot *yn récht gekomen. Zooals be kend is dit rioleeringsplan opgezet als een middel tot werkverschaffing aan de werk- loozen. By de uitwerking van dit plan bleek, dat dit als werkverschaffing heelemaal niet deugde, aangezien volgens den Gemeente- Bouwmeester dit werk moet geschieden door technisch geschoold personeel en dat is onder de werkloozen hier niet aanwezig. Voor werkverschaffing zou alleen in aan merking komen het dempen van de slooten, nadat de riool stukken zyn gelegd. Van het totaal voor het werk benoodigde bedrag van ƒ203.787.56 zou alleen een bedrag van 14174 ten goede kunnen komen aan hen, die daar by wijze van werkverschaffing, aan den arbeid kunnen gaan. Het is volkomen verklaarbaar, dat op deze w|jze niet aan de uitvoering als werkver schaffing kan worden gedacht, terwyl ook op anderen grond de uitvoering niet zoo klemmend kan worden genoemd, dat de ge meente zich thans daarvoor zulke enorme financleele opofferingen mag getroosten. Maar buiten deze redenen is nu ook nog gekomen een bezwaar, dat door den Oost polder is opgeworpen en waardoor een di recte beslissing om het werk te ondernemen onmogeiyk was geworden. Wel ware het mo gelijk geweest om in principe te besluiten of, afgezien van de bezwaren van den Oost polder, de uitvoering van dit werk, uit een financieel oogpunt zou kunnen en mogen worden ondernomen. Dat is nu niet gebeurd, omdat de Raad het beter heeft geoordeeld te besluiten, dat over dit punt vrywel alleen een avond moet worden gepraat. We kunnen dus binnen eenigen tyd een nieuwe behan deling dezer, inderdaad hoogst belangryke zaak, tegemoet zien. Het was te verwachten, dat by het voor stel van B. en W., waarby een crediet wordt gevraagd van ƒ700.voor de electrische verlichting van het stadhuis by de jubileum feesten in Aug.Sept. a.»., van de zyde der sociaal-democraten oppositie zou worden gevoerd. Het ligt nu eenmaal in hun ly'h om alles wat het koningschap betreft te ne- geeren en het van anderen, die niet van die meening zyn, onverantwoordeiyk te achten, indien zij medewerken, dat de gemeente zich daarvoor eenige opoffering getroost Wtf achten het een verheugend feit, dat de meerderheid van den Raad dit standpunt der sociaal-democraten niet deelt; wy zyn van oordeel, dat de gemeente hier wel de gelijk zy het op bescheiden wijze moet deelnemen tot verhooging van de feestelijk heden, die ter eere der Landuvorstinne hier worden gegeven. s Is er deatyd» toen het voorstel-Muijlwijk tot sluiting van de Jan Kattenbrug op Zon dag in behandeling kwam uitvoerig gewezen op het nadeel van dezen maatregel voor de gemeente en tal van inwoners en op den onnoodigen dwang, die daardoor wordt op gelegd, thans nu van sociaal-democratische zyde een poging is gedaan om ook de feeat dagen aan die Zondagen toe te voegen, was de oppositie daartegen zoo mogeiyk nog sterker. De voorstellers deden het aanvan kelijk voorkomen alsof z'y meenden, dat tot de Zondagen ook de feestdagen souden wor den gerekend, een standpunt dat toch wel naïef is. 't Was dan ook niet onvermakeiyk, dat de heer Muyiwtyk, de voorsteller van de Zondagsluiting, heel nadrukkelijk verklaar de geen moment er aan te hebben gedacht om de feestdagen ook als Zondagen te re kenen. Het tegendeel was juist het geval, da heer Muyiwijk kon zich met een sluiting op feestdagen absoluut niet vereenigen en ver- I klaarde zich dan ook tegen het soc.-dem. I voorstel. Toen die vlieger niet opging, gold alleen de Zondagsrust. Dat motiefwerd- zoowel door de aoc.-deraoomten als de r. k. leden v. Berkel en Hoffman aangegrepen en vastgehouden. Dr. Hoffman had van zUn standpunt, dat ook op feestdagen Zondags rust moest worden bevorderd, in de verga dering van B. en W., biykens de stukken wel niet deen biyken, maar op dergeiyke kleinigheden wordt al niet meer gelet. Thans volgde hy met den heer v. Berkel den wensch van het kerkeiyk gezag. Maar merkwaardigerwijze nam de heer Oosterling oen vr(jer standpunt in dan «yn r. k. mede-, leden. En deze aarzelde niet om het voor- stet-Overhand te betitelen als plagerij, waaraan hy geen medewerking wilde ver- W enen. En daarom stemde hij tegen. Zoo kwam de stemming en daze viel uit 6—6, zoodat de beslissing in de volgende vergade ring eerst kan worden genomen. Dan zal het er van afhangen wie vap de thans afwezigen den doorslag naar d# een «>r da andare ayde zullen geven. Aan het eind der zitting kwam het voor stal-Overhand om zich niet neer Ut leggen by het besluit van den Minister inzake dan Overweg aan de Zwarte Weg. Het resultant der besprekingen was een nieuw adres met nieuwe argumenten. W« hopen gaarne dat de noodzakelijke wyziging van Het besluit komen zal, vner er ongelukken gebeuren. SrOKT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. 1>. Wat,rpol*v«ütrtfd EraitkrKk—HoiUad. Oefeningen tod samenstelling van het Ned. Zevental# De waterpolo-commissie besloot in haar gisteravond gehouden vergadering tot het laten spelen van vier oefenwed strijden tot samenstelling van een ,«•- iderlandsch polo-zevental dat, zooaj» reeds meldden, 14 Juli u.u. te l'arys togen een vertegenwoordigend Frauech zevental zul spelen. De volgende zeatieu speler» (in «F phabetiache volgorde) zullen uitgenoo- digd worden tot hef deelnemen aan de ze oefeningen: J. C. den Boer (G<Z.C.), F. W. Bofc- 'lander (Het IJ), W. 0. Bokhoven (O. Z.C.), J. G. Kortlever (Het IJ), A. H. Goedings (A.Z.), J. Aöhler (Het IJ), H. Minnes (U.Z.C.), G. F. MUIIer(Dol fijn), A. van Olst (Het IJ), F. H. Flan- tenga (D.J.K.), J. O. J. Pronk (Dol fijn), A. H. C. van Bonus (Maaa), H. C. van Senus (U.Z.C.), 4B. van BlB* hout (Het IJ), K. Struys' (Het IJ), F. v. d. Velden Jr. (Dolfijn). Op 20 Juni en drie volgende Woens dagavonden zullen de oefeningen 'hij Obelt gehouden worden. -t MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. - Woerden, O Juni. Aanvoer 439 partijen Prijé Goudsehe kaas le soort f 51—55, 2e soo|| f kb—50 le soort met Rijksmerk H Handel matig. WISSELKOERSEN. 6 Juni 1923. 5 Juni. 6 Juni. Officieel. 2 uur. Londen 11.80 *4 11.80* Beriyn 0.0089* 0.0084* Purijs 16.41 Va M-M Brussel 14.21 14.26 Zwitserland 46.03* 46.01* Weenen 0.0037* 0.0038'. Kopenhagen 46.75 46.40 Stockholm 67.87* 67.00 Christian]* 48.10 42.30 New-York 2.64* 2.667* TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting lot den volgenden dog: matige tot zwakke Noord-Westelijke tot Westelijke of Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weinig later meer kans op regen, iets zachter. a ADVBRTENTÏEN. Heden overleed na langdurig dragen lyden onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom de Heer Handrlk Jacobus Klaasscn, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Boskoop: JOH. KLAASSEN. Hilversum: C. R. VRUGTE—KLA ASSEN. G. VRUGTE. R t* Zoon. J. K. W. KLAASSEN. C. M. KLAASSEN— VOORDENDAG. Hilversum: J. A LINTVELT— Wed. van W. D. KLAASSEN- 's-Gravenhage: W. M. C. VAN AltEN- KLAA&EN. J. W. v. AKEN Jr. Hilversum: B. VRUGTE. G. VRUGTE. BOSKOOP, 6 Juni 1»2S. De teraardebestelling zal plaats hebben te Boskoop op Zaterdag 9 Juni namiddags 2 uur.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2