Dagmeisje Tweede klas Drukker HUWELIJK. De pers over de ni !uwe Duitsche nota. PREDIKBEURTEN. JAN UE JONG H*n Man of Vrouw M. A. CATS, Papierwarenfabriek annex Papiergroothandel op den zelfden voet zal worden voortgezet. Kamer wan Koophandel en Fabrieken- Oosthaven 38 - Gouda- Nieuw Telefoonnummer133 kan voor tijdelijk werk geplaatst worden bi] Dcukkerij A. Brinkman Zoon FORD-AUTOMOBIELEN zijn goed en goedkoop. Aanbevelend, J. HULLEMAN, Ford-agent voor Gouda. landstreken nog niet geheel van activiteit 4Jo afgesloten heeft de expedidtie naar het Sneeuwgebergte in Nieuw-Guinea wel be- weten. Maar vooral is in deze jaren steeds weer gebleken, dat Nederland over uitnemende ingenieurs beschikt. Dat staat wel vast m alle deelen der wereld, waarheen zy geroe pen worden, in Zuid-Amerika, waar Krans havens aanlegde. Maar ook in eigen land 7.y» groote werken op verschillend gebied tot stand gebracht. In deze kwarteeuw kwam de Technische Hooge.school als Uni* versiteit naar voren; sedert dien zyn, het viel ook moeilgk anders te verwachten, de technische wetenschappen opnieuw opge bloeid. Mgn- en waterbouwkunde, werktuig kunde, scheepsbouwkunde, maar bovenal eiectrotechniek staan in hooge eere. Wat is «:r op het gebied van rivierenverbetering en i ijk versterking in deze kwarteeuw niet ver richt, hoe is Nederland er moge hier ook aan herinnerd worden te dien aanzien niet bezocht door rampen als de overstroo- ingen in Zeeland in 1906 en die in Noord- Holland in 1916, by welke beide de Konin gijl blijken van groote persoonlijke deelne ming gaf. Hoezeer zyn de havens te Am sterdam en Rotterdam met hare groote toe gangswegen naar zee niet verbeten! en op Sjtfjirisregelingen in Duitschland. MD in het Ruhrgebied. De vervl L>e Duitsche per» betujgt haar instem ming met de nota. Het ben. lageb.. wysi er #p dat men zich van den onmen*«ciieiykt:ii last dien het Duitsche volk op zich wil ne men, eerst dan een voorstelling kan muiten, wanneer men de tmancieele, economised «u sociale gevolgen van het vooistel ten volle zal kennen. Boven net vredesverdrag uit, dat slechts op het staatseigendom be- Jlag legde, zal thans ook de particuliere in dustrie aan de schadevergoedingsbetaiingeii «pdergeschikt worden gemaakt. Daarvan zaJ niet ulleen iedere producent, maar ten imtte ook iedere consument de gevolgen on- im inden. Het Duitsche volk zal weer van oran al' aan moeten beginnen en ieder voor *>eb zal zijn deel van de schadevergoegdin.-- 't'eJiuld moeten afdoen. Zonder een emigra tie-politiek in grooten styl zal het voorstel ••■an de ryksi-egeering echter niet uitvoer baar z^jn. De Britsciic persstemmen zyn over het "«♦•meen gunstig gestemd. De „Times' iwerkt op dat de nota zich strikt beperkt eot. de schadevergoodingsbetalingen, het is too zegt liet blad een economisch antwoord op een economische vraag. Als bedrage tot de regeling van het sclia- uovergoeding»vraagstuk, op zichzelf be schouwd, strookt de nota met de meeiung an de economen en de financieele deskun- *ig«n van alle voorname landen, roet inbe grip van Frankrijk, en om die reden kau jay niet nalaten een gunstiger indruk te ma gen op de meening der wereld dan eenig .uuler Duitsch document over het onder werp. De „Morningpost" voorspelt, dat Frank ryk zal weigert* het voorstel van Duitsch land te aanvaarden, om de Detaiingscapaci reit van Duitschland te doen vaststellen door wen onpartijdig internationaal lichaam en getft in ovunveging, dat de Commissie van Morste], met toevoeging van de V. S. en Duitschland, met deze taak zou worden be last Da politieke medewerker van de „Daily Newa" is van meening dat de eenste vraag niet ia of de voorstellen aan Frankrijk be- vall.en, wat natuurlijk niet het geval zal zijn, doch of Engeland, Italië en België er voldoende houvast in zien om op grond er een conferentie der geallieerden tyjeen te roepen ter nader onderzoek der aanbie- i&m .Nu het aanbod is verbonden met een <arantie die een waaide heeft van 1% mil- ïU'df sou het weigeren van zulk een confe rentie gelijk staan met het afslaan eenei regeling. Een kabinetsraad is nog niet gehouden, >vordt ook volgende week nog niet verwacht. Blijkbaar ia men van meening dat de kwes tie van de schadevergoedingen zoo lang han gend geweest is, dat het nutteloos en on verstandig is haastige beslissingen te ne- ms». De sleutel van den toestand bevindt zich te Parij.v De gedachtenwisseling met de Fraaache regeering zal waarschijnlijk terstond plaats hebben. Met spijtigheid vernam men uit Paryt, dat talloos» gezaghebbende stemmen te Lon den en te Parys zich uitspreken tegten ver werping van de Duitsche voorstellen en bloc on dat zich een beweging ten gun.ste van deze voorstellen kenbaar maakt, vooral ten aanzien van een onderzoek van de voorstel len betreffende «en internationaal onderzoek ijl Duitschland inzake zijn betalingsvermo gen «n de toelating van Duitsche afgevaar digden tot een speciale conferentie om te onderhandelen erver*de wijze van betaling vjut de schadevergoedingen en over de waarborgen De Parijsche correspondent van le Soir heeft een onderhond gehad met Poincaré. De Fransche premier verklaarde de Duii- a.-F.e nota niet te kunnen beantwoorden, t.nziJ «net de aan Berlijn te stellen vraag of het rijk thans bereid is zich te gedra gen naar de besluiten inzake het verzet 'loor de jongste Bmaaeteche conferentie ge nomen Duitsch! xml gou dus al le instruc tie betreffende hei Verbod van sain -nwer- king dor ambUnnon met de be/.ttendë autoriteiten moeten iatreken, de verg»edins aan de werkloozezr moeten afschaffen, enz. De Fransche regen ring zal dus roet de Bel gische va* gedach tes Wjsselèn over do wen- peil gehouden ;hoe is niet de binnenscheep vaart toegenomen tengevolge van de ver beteringen juiat in de riviervaart. Wat\al niet kunstwerken zyn er in deze kwarteeuw tot stand gekomen, wat is er niet veel j/o fraai gebouwd, hoe kan niet geheel een ofai- mekeer in de bouwkunst, zoowel in de ste den als op het platteland, worden gecon\ stateerd. De naam van Berlage staat hier waarschijnlijk wel bovenaan. Maar dat Ne derland nog iets in zich heeft van de oude energie van zijn vooruqilerb, het blykt voor al uit de plannen tot drooglegging van de Zuiderzee. Het is zeker eene voldoening ge weest voor Minister Lely, dat hij, ten derde male als bewindsman opgetreden, er in mocht slagen de plannen tot drooglegging, door hen als jong-ingenieur reeds verde digd, tot een begin van uitvoering te zien komen. Wel hoort men nog tal van malen stemmen opgaan om in den benarden finan- cieelen toestand, waarin Nederland ver keert, deze werken voorloopig stop te zetten het is niet waarschijnlijk, dat men tot iets anders dan tot een verlangzaming van het tempo zal komen. Over enkele tiental len jaren zal Nederland ongetwijfeld zijne twaalfde, naar het heet niet minst vrucht bare provincie bezitten. Een groot-industrieel over de succes- aamsching der Gentsche hoogeschool. schelykheid' van een eventueel antwoord op de Duitsche nota. De Belgische bladen noemen allen het aanbod onvoldoende. Le Soir zet boven het commentaar dat hy op de nota geeft „Non". Het soc.-democratisch blad Le Peuplc hoopt dat de Belgische Itegeering moge sla ggen in haar poging om den koppigen Poin- caré tot het bijeenroepen van een conferen tie der geallieerden te bewegen. De Itali- aansche bladen die in nauw contact staan tot Mussolini zeggen dat de Duitsche nota praktisch tegemoet komt aan de door En geland en Italië geformuleerde wenschen in hun antwoord op de vorige nota. Het pro bleem beschouwen zli nog geenszins als op gelost, doch in ieder geval is de kan> groo- ter geworden op een regeling. Verschillende bladen, waaronder de Xuovo Paese. wyzen er op, dat Frankryk nu kleur zal moeten bekennen en zal hebben te kiezen tusschen schadeloosstelling en veiligheid, zoomed» andere politieke doeleinden. Volgens een pait. telegram uit Berlyn aan de N. lt. Crt. heeft het ryksdeparte- ment van financiën aan de begrootingscom- missie van den Rijksdag een ontwerp be treffende de salarissen van de maand Juni voor de Duitsche ambtenaren voorgelegd. De lyst begint mot de schoonmaaksters en eindigt met den rijkskanselier, de eersten krygen voor Juni 518.175 mark, ue rijks kanselier tienmaal zooveel. Lon brievenbesteller krijgt 560.475 mark salaris over de maand Juni, een spoorweg conducteur 627.450 mark, een loccmotief- machinist 694.725 mk., een hoofdconductour 771.975 m., een secretaris 828.375 mk een ins|>ecteur 1.039.875 mk., een „Rgierung.-- rat, iets meer dan 2.000.000 mk., de presi dent van de spoorwegen 2.679.000 mk., een „Ministerialdirektor" 3.080.850 mk., een ge zant 3.718.325 mk., een staatssecretaris 4.036.125 mk., een minister 5.146.500 mk de rijkskanselier krygt 5.372.250 mk.. sala ris voor de maand Juni (ongeveer 180 gul den!) Aangezien echter dr. Cuno gehuwd is, krygt hy een bijslag van 32.000 mark en voor elk z'yner kinderen 70.000 a 105.750 mark per maand, voor zoover zy den leef tijd van 21 jaar niet hebben berèikt. Een Duitsch journalist heeft uitgerekend, dat dr. Cuno alles fe zamen dus 6.754.000 mark sa laris over de maand Juni zal ontvangen. In tegenstelling met de optimistische be weringen van Poincaré in «le Kamer iieeft thans de Wendel, een der grootste indus- trieelen van Frankryk die «ie ijzer- en staal industrie in Elzaa- Lotharingen beheer scht, en dus meer dan wie ook in staat is een oordeel uit te spreken over het succes der Kuhrondememingen zich daarover uitge sproken. Als voorzatter van de Kaaner van Koop handel te Metz heeft hij in een rede ter ver welkoming van Millerand er op gewezen dat Elzas-Lothanngen zwaar lydt onder de gevolgen der Ruhi ondernemingen. Het aantal in werking zijnde hoogovens was tusschen 15 Januari en 15 Maart van 40 tot 13 gevallen. In Mei is de situatie iets verbeterd maar ook nu nog krijgt men slechts 60 van de hoeveelheid cokes, die in December kwamen. De regeering heeft daarenboven bevel gegeven slechts twee derden van de cokes, die men krygt onmid dellijk te gebruiken uit vrees voor een slech ter worden van den toestand. De Wendel meent dat de verliezen van Frankryk ten gevolge van het stilleggen der industrie minstens zooveel bedragen als het totaal der militaire uitgaven voor de Roeractie. Daarbij komen nog allerlei an dere gevolgen der werkeloosheidmalaise voor den kleinhandel enz. Hy vraagt, dat Elzas-Lotharingen. na afloop der actie, een vergoeding zou Icrygen voor de geleden schade. In de eerste plaats dient er daartoe een definitieve regeling gevonden te worden van de samenwerking tusschen de Duitsche en de Fransche groote nijverheid op grond slag van een uitwisseling van Ijzererts te gen kolen. In de tweede plaats, zoo hoopt de Wendel, zal de regeering een aantal be langrijke werken in Tftzas-Lotharingen la ten uitvoeren. De Belgische senaat heeft zich gisteren met 92 tegen 46 stemmen uitgesproken voor de vervlaamsching d^r Gentsche Hooge- school. De Waalsche analisten en liberalen verweten <iy katholieke Walen dat zij de eenheid vn'n het land in gevaar brengen ter wille van het partijbelang. De deftige sena toren gingen zelfs aan' 't schelden. Het succes, dat de Vlamingen aldus be haald hebben is trouwens onmiddellijk weer vernietigd of althans zeer gereduceerd door het goedkeuven van een amendement op ar tikel 2 van de Broqueville's voorstel, waar door er in alle faculteitenen technische scholen, behalve in de faculteit der genees kunde ook een volledige Fransche afdeeling zal worden ingericht. Voor dit amendement stemden 72 senatoren en 65 er tegen. Tot nog toe heeft de Senaat dus beslo ten dat er te Gent etn volledig Nederlandse!) onderwijs wordt ingericht en dat de tegen woordige Fransche colleges echter blyven bestaan, behalve in de medische faculteit. A. Deswarte, de socialistische senator voor Aalst, heeft reeds onmiddellijk verklaard, «lat de Vlamingen met zulk een regeling geen vrede nemen. Alles zal echter afhan gen van de houding der katholieke Vla mingen in de Kamer, die weer in hoofdzaak zal bepaald worden naar het verdere verloop der besprekingen en der stemmingen in den Senaat. VERSPREIDE BERICHTEN. DUITSCHLAND. Hevige sneeuwval m de provincie Saksen. Volgens een bericht aan de „Lokalanzei- ger" uit HaJle a. d. Saaie heeft het gisteren in de buurt van Eisleben (prov. Saksen) he vig gesneeuwd. De sneeuw bleef urenlang op het veld liggen. ENGELAND. Men zal zich herinneren, dat er eenige weken geleden groote verontwaardiging is gewekt door een soort van hardloopwedstrijd met kinderwagens niet de wichtjes erin. De studenten te Cambridge hebben zich aan die verentw aardiging, noch aan de vervol ging van de organisatoren van dien wed strijd door de politie gestoord en een nieu wen kinderwagen-ren gehouden, waarbij de arme kinderen het nog heviger te verduren hadden dan den vorigen keer. Herhaaldelijk vielen de wagea» om en rolden de wichten door het slyk, zy kregen in het publiek flink om de ooren en ais zy huilden werd hun ruwweg een flesckje bier tusschen de lippen gedrukt. Verschillende historische gevallen luister den den wedstryd op, Cleopatra met haar zoon (op een handkar), Hendrik VIII, gere den door Anna Boleyn, Salomo in de wind selen enz. enz. Met Toet-Ank-Amen's opgra ving op «Ie Markt, eenige maanden geleden, moet dit een vaf de beste verkleedpartijen zyn geweest ,die de studentenstad sinds den oorlog heeft aanschouwd. BELG1K. Koning Haakon is gisterenmiddag te Antwerpen aangekomen en vandaar per trein naar Brussel gegaan, waar koning Al- bert en prins Leopold hem hebben afgehaald. De koning van Noorwegen heeft een krans neergelegd op het graf van den onbekenden soldaat. '.- Avonds was er een feestmaal ten paleize, waarbij de gebruikelijke toespraken zijn gewisseld. ITALIË. Inzake het vrouwenkiesrecht voor de ge meenteraden en provinciale staten bepaalt het nieuwe kieswetontwerp, dat Donderdag door den ministerraad is goedgekeurd, dat kiezer zijn de vrouwen boven de 25 jaar, die begiftigd zyn met een oorlogsmedaille, een onderscheiding voor publieke diensten of een onderscheiding voor haar werk inzake de volksgezondheid, en verder zy, die in den oorlog een zoon verloren hebben. Vrouwen, die lid zyn van den gemeente raad of de staten kunnen niet gekozen wor den tot burgemeester of voorzitter van de Staten. MEDISCHE BRIEVEN. Makrog! ossie. De medici zyn menschen, die zich nu een maal gaarne van vreemde woorden bedie nen en zoo moet ik ook ditmaal wederom zoo'n typische benaming plaatsen boven het artikel, dat ik heden voor u zal schrijven. Vele van deze vreemde woorden z|jn van het Grieksch afkomstig en degenen onder U, die met deze taal op de hoogte zyn, zul len reeds in gedachten het woord „makro- glossie" vertaald hebben, waarvan de eer ste twee lettergrepen „groot" beteekenen, terwijl de beide laatste vertaald moeten wor den door het woord „tong". Een patiënt, die dus lydt aan „makroglossie", js dus m.a. w. in het bezit van een „groote t<y>g" en willen we daarmede dus zeggen van een tong grooter dan deze normaal behoort te zijn. Alvorens wy nader op dit onderwerp in gaan, dienen wy allereerst even aan te stip pen, waaruit onze tong pleegt te bestaar Dit zoo belangrijke deel van ons lichaam is in hoofdzaak opgebouwd uit spierweefsel, waartusschen in zich bindweefsel bevindt, welk laatste de bedding vormt voot bloed vaten en zenuwen. Zooals u bekend is, is onze tong een buitengemeen bewegelijk deel van ons lichaam en al zyn wy in staat dat dagelijks wederom waar te nemen, daarom hebben wy nog geen gulden voorstelling van de gang van zaken, dus op welke wijze nu precies onze tong bewogen wordt, kort om wat precies noodzakelijk is om onze tong in actie te krygen. By eenig nadenken zult gij ongetwijfeld tot de conclusie moeten ko men, dat hiertoe een buitengewoon ingewik keld mechanisme noodig is, daar by het spreken onze tong binnen zeer korten tijd tal van doelmatige bewegingen op het juiste pogenblik dient uit te voeren. De medicus ziet van vrywel iederen par tiënt de tong, zooals u bekend is, daar dit orgaan zeer spoedig af wy kingen in de li chamelijke gesteldheid pleegt te verraden, en soms voor een bepaalde aandoening zeer karakteristiek zyn. Later zullen wy mis schien eens gelegenheid hebben hierop na der in te gaan. De tong van den één nu versduit hemels breed van die van den ander, doch niette genstaande dit alles, zijn er toch menschen, die er een buitengemeen groote tong op na houden en onwillekeurig vragen wy ons af waarop dit berust. Welnu, men heeft vast gesteld, dat het niet zoozeer de spieren zijn. die in een dergel yk geval in omvang toe nemen, doch het bindweefsel, dat gaat woe keren. Zooals ik reeds zeide is het bind weefsel de bedding van bloedvaten en ze nuwen en moeten wy hieraan nog toevoe gen de lymphbanen, die in nauwe samen hang staan met de bloedvaten. Het zijn de lymphbanen, die groote holten gaan vormen z.g.n. lymphspleten. De tong, die in onze mondholte dient opgeborgen te worden, geeft, waneer deze te groot is, hierdoor een eigenaardig gelaatsuitdrukking aan den pa tiënt, welke dus grenst aan die, welke by de idiotrie voorkomt. Men begrype my echter goedik wil hier mede geenszins beweren, dat iedereen, die in 't bezit is van een te groote tong idioot is. Het zy verre van dat! Toch zien wij daarentegen deze misvorming veelvuldig by hen, die geestelijk minderwaardig zyn. De schildklier, die ook in vele andere opzichten zoo'n belangrijke functie bekleedt wat be treft den gezondheidstoestand van den per soon in kwestie, spreekt hier ook in vele ge vallen een woordje mede en vinden wy daar, waar haar werkzaamheid beneden het nor male is, niet zelden tevens een makroglos sie. Trachten wy dan ook in zoo'n geval dit tekort aan activiteit van den schildklier té com penseeren, dan verdwynt daarmede meestal tevens de te groote tong. Ik behoef u niet te zeggen, dat de makro glossie in 't meerendeel der gevallen be langry'ke stoornissen pleegt te geven bij het spreken en slikken. GEMENGDE BERICHTEN. Een goede vangst. Hel onderzoek in de zaak van den eergisteren gearresteerden Piet v. d. B. den vernioedelijken tweeden dader van de inbraak op den Houtweg in Den Haag. heeft nog verrassende feiten aan hei licht gebracht. Bij een hernieuwde huiszoeking in een perceel dat in het belang van het onderzoek nog niet na- de i aangeduid kan worden, werd in ut u grond onder tegels begraven ge vonden een groote schat van zeer kost bare gouden en zilveren voorwerpen, zeldzame sieraden, brillianten en ande re edelsteenen, paarlen en schilderijen van bekende meesters, alsmede eenige kistjes, volgestopt met gouden en zil veren horloges, kettingen, gouden bro ches enz. De vondst moet overweldigend zijn en bevat de buit van tal van inbraken den laagten tijd gepleegd. De voorwerpen, welke door de politie niet herkend worden als afkomstig van .diefstal, zullen op een nader door den commissaris yan het bureau Duynstraat bekend te niukeu dag, te zijnen buree- le ter herkenning uitgestald worden. Alt verdacht van medeplichtigheid is gistermorgen nog gearresteerd mej. F. M. v. Z. Nader wordt nog gemeld: Meer en meer Jblijkt welk een gevaar lijk stel inbrekers de politie bezig is in bewaring te stellen, Piet v. d. B., die bij zijn beroep als chauffeur nog optrad als nachtwaker bij de veilig heidsdienst, heeft tegenover het over weldigende feitenmateriaal, dat hem wera voorgelegd niet langer bij zijn ontkennende houding kunnen blijven volharden. Hij heeft thans bij stukjes en beetjes zijn schuld aan niet minder dan negen inbraken bekend, waaronder die aan den Houtweg en de geweldple ging in de Francois Maelsonstraat. In zijn hoedanigheid als nachtwaker is hij zelfs in dienst geweest van een zeer deftige familie, die een villa in hei park Zorgvliet bewoont. Het spreekt vanzelf, dat de politie ook haar onderzoek heeft uitgestrekt tot de vertrokken dier villa, waar men zich placht op te houden. En niet te ver geefs! Niet alleen vond men onder een luchtrooster verschillende voorwerpen^ verborgen, doch ook een onderzoek op he! dak leverde een rijk resultaat op. Hel was ul. bekend, dat de brave chauffeur nog al eens op het dak placht te klimmen, zonder dat daarvoor eigen lijk een pfhusible reden bestond. Men had echter aan die hebbelijkheid wei nig aandacht geschonken, doch de po litic dacht er anders over en wilde toch liever haring of kuit van deze eigen- aai dige expedities hebben. Zoo gingen de speurders ook eens op het dak een kijkje nemen en daar yonden ze een collectie loopers en valsche sleutels, waarmede men zoowat alle huisdeuren van den Haag zou kunnen openen. l)' gearresteerde fuffrouw heeft ook ticds bekend. Aanvankelijk bezwoer zij haar onschuld en ontkende iets met dc practijken der heereu Ie maken te hebben gehad. Doch bij een nauwkeu rige visitatie aan den lijve trok haar corset vanwege de dikte de aandacht. He» werd aan een anatomisch onder zoek onderworpen, waarbij bleek, dat een bedrag van f 1400 aan bankbiljetten er in genaaid was welker nummers klopten met biljetten, die bij de politie als ontvreemd te boek stonden. De politie arresteerde verder nog den Ios-werkman V. en G. M., zich noe mende rijwielherstoller. Doodelijk ongeluk. By het aanleggen van een tunnel voor een nieuwe spoorlyn in myn 4 te Heerlen is M. uit Stein, door het instorten van een wand van vier meter hoogte, bedolven. Spoe dig toegesnelde hulp mocht niet baten. Bij de mynen 1 en 3 werden een paar ar beiders gekwetst door afvallend puin. Zjj werden naar het hospitaal vervoerd. Brand te Zwolle. Gisternacht te half twee zyn de bakkerij en de meelzolders van het geheel nieuw ge bouwde achtergedeelte van de bakkerij van den heer Woelders te Zwolle uitgebrand. Eenige knechts konden zich met moeite uit het brandende gebouw redden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. FINANCIEELE BERICHTEN. Nationale Bankvereeniging. Naar wy vernemen, zal het dividend der Nationate Bankvereeniging over 1922 4 bedragen (v. j. nihil). STADSNIEUWS. GOUDA, 9 Mei 1923. Inschrijving Bijzondere Neutrale School. Blijkens de advertentie van de Bij zondere Neutrale Schoolvereeniging voor L. O. en H. L. O. elders in dit blad opgenomen, zal de aangilte voor leerlingen voor deze school kunnen ge schieden op Woensdag 13 Juni en Za terdag 16 Juni. telkens tusschen 4 en 5 uur ten huize van mej. F. C. A. Bak, l'egentesseplantsoen 27, alhier. Buurtcommissie voor de Havens en Dubbele Buurt. Door de bewoners van üost- en West- haven en Dubbele Buurt is besloten aai. de jubileunisfeesten in Augustus- September a.s. een werkzaam aandeel le nemen door versiering en (of) ver lichting van die straten. Ei is een vereeniging gevormd en een bestuur gekozen. Dit bestaat uit: mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, eere- voorzitter; B. A. de Jong, voorzitter J Ouderkerk, secretaris; W. v. Vliet, penningmeester; L. Bruns, M. M. van Loon, M. J. Oosterling, J. H. Oostingh en C J. Revet. De Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling. Van week tot week komt er meer teeke- ning in de plannen van de Goudsche Land en Tuinbouwtentoonstelling. De verschillen de commissies werken ieder op hun terrein en weldra zullen uiterlijk de eerste phasan van de tentoonstelling zichtbaar zyn. De eerste teekenen zijn er trouwens reeds. De inschrijvingen voor de verschillende afdee- lingen zyn geopend en thans kan reeds worden gezegd, dat de deelneming zeer be langrijk zal zyn. De ruimte, welke voor ver schillende stands beschikbaar is gesteld, is al dermate bezet, dat er heel wat overleg noodig is om alle aanvragers behoorlijk te kunnen plaatsen. Het is niet alleen de Landbouw en Vee teelt, die zoo belangrijk voor den dag zal komen, maar ook de Tuinbouw laat zich niet onbetuigd. Het is nu reeds bekend, dat een geheel apart bloemenhuis wordt ingericht, waarin naast Flora's kinderen, de produc ten van vruchten- en groententerit een uit stekende plaats zullen krijgen. Weldra zullen de tentoonstellingsterreinen worden afgepaald; daarna zullen nadere mededeelingen omtrent de inrichting der terreinen en gebouwen worden gedaan. Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Gisterenavond is onder voorzitterschap van den heer Dr. S. S. Hoogstra ten stad- huize een bijeenkomst gehouden van de Plaatselyke Commissie voor het Nationaal Huldeblyk aan H. M. de Koningin. In deze byeenkomst heeft de penning meester, de heer R. U. Jongenburger ver slag uitgebracht van de resultaten van de inzameling der leden der Commissie in de gemeente gehouden. Van de verschillende groot-industriën, bankinstellingen, stichtin gen, scholen en verder van de bewoners uit alle deelen der stad is ontvangen in to taal een bedrag van 1890.30. Na aftrek van 79.30 aan diverse noodzakelyke kosten is als netto-bedrag 1811.aan het Provin ciaal Comité afgedragen kunnen worden. De rekening en verantwoording van den penningmeester is door de heeren M. J. Oosterling en H. J. E. van de Ven nagezien èn in orde bevonden, waarna den penning meester décharge is verleend. De Voorzitter heeft dank gebracht aan den burgemeester, die het voorzitterschap dezer commissie wel op zich heeft willen nemen, en aan de geheele commissie, in 't byzonder den Secretaris en den Penning meester voor hunne medewerking en voorts aan allen, die hebben bijgedragen om het resultaat ta verkrygen, waarmede men te- vrdenkan zyn. Btiwremeester Mys dankte daarop het be stuur en de geheele commissie voor de ge waardeerde hulp om de taak tot uitvoering te brengen, die het Provinciaal comité aan hen en den heer Jongenburger hadden op gelegd. De burgemeester uitte zyn bijzon dere erkentelijkheid dat zoovelen hunne sympathie met dit plan hebben betoond. Daar de commissie hare werkzaamheden heeft beëindigd, is deze door den Voorzit ter ontbonden verklaard. Goudsche Machinale Garenspinnerij. De Goudsche Machinale Garenspinnerij, die geruimen tijd heeft stop gestaan heeft baar bedryf thans weer in volle werking ge steld- Gemeenteverslag 1922. IV. Gemeente-Lichtfabrieken. a. Gas. Boor de daling der kolenpryzen, welke nog in 1922 plaats had, werd de gemiddel de prijs der aangekochte kolen in hoofd- Jfak Engelsche en zeer weinig Duitsche aanzienlijk lager dan in 1921. De gemiddelde prijs der aangekochte ko len bedroeg dit jaar franco bergplaats gas fabriek rond 16.70 per ton, tegenover rond 25.60 per ton in 1921. Niettegenstaande de kolenpryzen daalden konden de cokesprijzen worden gehand haafd; ook op de prijzen van het teer en de teerproducten oefende de daling der ko lenpryzen geen aadeeligen invloed uit. De gaspvijzen werden twee maal verlaagd en waren over 1922 als volgt: Gewoon gas: Van 1 Jan. tot 1 Juli 13 ct. per M3., van 1 Juli tot 31 Dec. 11 ct. per M3. Muntgas: van 1 Jan tot 1 Juli 14 ct. per M.3., van 1 Juli tot 31 Dec. 12 ct. per M3. De netto winst bedroeg 61761.22, zoodat de financieele resultaten gunstig mogen ge noemd worden. De kostprys per geproduceerde M3. gas bedroeg rond 7.6 cent, terwijl de kostprys per verkochte M3. gas rond 9.4 cent be droeg. De gemiddekle opbrengst per verkochte M3. gas bedroeg 11.9 cent. Het buizennet wérd uitgebreid met 1140 Meter hoofdbuis. Van de straatverlichting werden 16 lan taarns weggenomen. Het gasverbruik der openbare verlichting bedroeg 2841^15 M3. Dit gas wordt gratis aan de gemeente ge- leverd. De toeneming vaifnet aantal ge plaatste meters bedroeg in de laatste jaren: 1910 153 stuks, 1911 334 stuks, 1912 768 stuks, 1913 597 stuks, 1914 408 stuks, 1915 219 stuks, 1916 102 stuks, 1917 234 stuks, 1918 883 stuks, 1919 28 stuks, 1920 17 stuks, 1921 129 stuks, 1922 123 stuks. Het aantal gasmotoren bedroeg op 1 Ja nuari 1922 9 stuks, met een vermogen van 57% P.K.; dit aantal verminderde met 1, zoodat op 31 December aangesloten waren 8 stuks gasmotoren met een vermogen van 55% P.K- De gasproductie bedroeg totaal 3.194.640 M3. tegenover 1921 met 2.981.680 MS. Voor de productie werden gebruikt 9.164.129 K.Gj kolen van diverse kwaliteiten, terwijl de gasopbrengst per 100 K.G. kolen bedroeg 34.86 M3. De totale cokesproductie bedroeg 6.760.445 K.G. dus per 100 K.G. kolen 73.77 K.G. Aan koolteer werd geproduceerd 511.735 K.G., d.i. 5.58 K.G. per 100 K.G. vergaste kolen. De totale productie aan Ammoniakzout bedroeg 57.800 K..G., dus 0.63 K.G. per 100 K.G. vergaste kolen. - b. E 1-&C tr i oitei t. De malaise in de verschillende indu strieën heeft gezien de beangry'ke ver meerdering van het stroomverbruik over dit verslagjaar gelukkig nog geen na- deeligen invloed uitgeoefend op het elec- triciteitsverbruik. Het aantal verkochte of betaald gelever de K.W.U. bedroeg over 1922 2.414.015 K. W.U. tegenover 1921 met 1.913.954 K.W.U. eene vermeerdering dus van 530.061 K. W.U. of 27.6 Onderstaand staatje geeft een overzicht van het aantal opgewekte K.W.U. en de aflevering over verschillende groepen van verbruikers: 1922 3.272.690 207.489 3.065.201 524.673 2.540.528 1921 2.674.195 194.180 2.480.015 486.112 1 993.903 K.W.U. 14.17 cent bedroegen. De netto winst bedroeg dit jaar 40.166.84, zoodat ook de financieele resultaten van het elec- triciteitsbedryf gunstig zyn te noemen. Ten behoeve der openbare verlichting werden gratis aan de gemeente geleverd 96.518 K. W.U. stroom. Het kabelnet stad wend dit jaar uitgebreid met 5.212 Meter laagspan- ningshoofdkabel en 347 Meter hoogspan ningskabel. Het aantal aansluitingen in de gemeente nam dit jaar toe met 468 stuks. De toestand van het kabelnet was ook dit jaar goed. Evenals vorige jaren deden zich enkele plaatselijke storingen voor van zeer korten duur. Storingen in het hoogspan ningsnet kwamen ook dit jaar niet voor, zoodat sinds de oprichting van het bedrijf het aantal storingen slechts één bedraagt. De openbare verlichting werd uitgebreid met 46 lampen. De noodverlichting welke tydens den oorlog was aangebracht, werd geleidelijk verwijderd ,terwyl overspannin gen werden aangebracht. Het kabelnet voor de stroomverbinding der omliggende gemeenten werd dit jaar wederom uitgebreid. Er werd n.l. een ka bel gelegd vanuit het st.ation der tapijtfu- brieken te Moordrecht naar de gemeente Nieuwerkerk a. d. Uael. De stroomlevering aan de gemeente Nieu werkerk aan den IJsel nam op 1 November 1922 een aanvang. Ook de gemeente Bode graven werd dit jaar aan het kabelnet aan gesloten, terwijl de stroomlevering aan die gemeente op 21 September 1922 een aan vang kon nemen. Met de gemeente Moordrecht werd even eens een contract voor stroomlevering af gesloten, waarvan de uitvoering eerst het volgend jaar zal plaats hebben. In de ka belroute GoudaNieuwerkerk had een sto ring plaats, welke werd veroorzaakt door het leggen van waterleidingbuizen te Gou derak, waarbij de kabel op verschil lende plaatsen ernstig werd beschadigd. De stroomlevering naar de gemeente Woerden werd éénmaal onderbroken, door dat de hoogspanningskabel by het leggen van laagspanningskabels te Bodegraven be schadigd werd. De stroomlevering naar de gemeenten Haastrecht, Reeuwijk, Stolwijk, Bergambacht, Ammerstol en Schoonhoven had ongehinderd plaats. HHT- 'rw "SÏ7 Besmettelijke ziekte. Ten stadhuize werd deze week aangifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte diphterithus. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 6 Juni: Ottolinn Helena, v. J. J. v. Leeuwen en O. H. van Straaten, Heerenstraat 108. Albertha Maria, d. v. W. Slont en J. A. Wijn, Westhaven 55. 7 Juni: Annigje, d. W. J. v. Delft en D. v. Dam, Looi erspoort 5. 8 Juni: Antonius Arie, W A. IJsselsteijn en E- Berend- sen, Kanaalstraat 2. ONDERTROUWD: 7 Juni: 1\ M. Da mons en A. van Heteren. K. Knol en M den Broeder. L. Vermeulen en J Matse. OVERLEDEN: 7 Juni: Jan de Jong, jaar. Agenda: 12 Juni. 8% u. Sociëteit de Réunie. Leden vergadering B|jz. Neu.tr. School veroen. Opgewekte K.W.U. Eigen verbruik In het net geleverd Netverliezen Nuttig geleverd Verbruik Openb. Ver lichting 96-513 79.949 Verkocht of betaald geleverd 2.444.015 1.913.954 waarvan aan Contrac tanten Stad 1.187.673 961.695 waarvan aan Contrac tanten Omstr. 672.923 466.863 waarvan aan kracht 163.852 158.226 waarvan aan licht 819.897 327.170 waarvan aan licht-, kracht- en verwar ming (speciaal ta- rjef) 99.670 nihil De maximale belasting werd waargeno men op 7 December en bedroeg 1400 K.W. tegenover 1921 met 1240 K.W. De groot ste energieopwekking had plaats op 22 December en bedroeg 15.150 K.W.U. (in 1921 op 23 December met 11.950 K.W.U.). Ten behoeve der stroomopwekking werden verbruikt 3.335.536 K.G. kolen, in hoofd zaak Emmanootjes 4, en 459.260 K.G. co- keegruls. De electriciteitsprljzen werden twee maal verlaagd en bedroegen dit jaar: (in centen per K.W.U.). van van van 1 1 Jan. 1 April Juli t/m 1.1 Apr. 1.1 Juli 31 Dec. Lichtstroom 35 32 30 Krachtstroom tegen dubbel tarief: ia apertyd 35 *2 30 buiten spertijd 20 20 18 Krachtstroom tegen enkel tarief: tm *Uen tijde 30 27 25 Ucht-, kracht- en verwarming (tegen speciaal tarief) in spetttfd 35 W J® buiten spertijd 20 tO M De kostprijs van de electridteit bedroeg per verkochte K.W.U. rond 12.6 cent, ter- wijl de stroom ontvangsten per UIT DEN OMTHEK. GOUDERAK. De Postduiververeeniging de Witpen houdt een tentoonstelling voor jo'nge duiven in het café van den heer J. Baas, alhier. OUDERKERK a .d. IJSEL. Het bouwen van het Woonhuis met auto-garage voor den heer Adrs. Dek ker, alhier, waarvoor de vorige week was ingeschreven, is gegund aan de h.ygste inschrijvers: metselwerk: A. de Wit, Nieuwerkerk a d. IJssel, f 5329 timmerwerk: Duivendijk en Spruiten- burp alhier, f 4278; verfwerk: Ant. Wijk, alhier, f1182; lood- en zinkwerk Joh Holdermans, f-625; smidwerk: A Vis, alhier, f213; electrisch licht: De Rek en Horsman, f 185. STOLWIJK. Gisteren werd door den architect P (Stuurman te Waddinxveen aanbesteed hel bouwen van een woonhuis voor re kening van den heer K. Blarck alhier, Ingekomen waren 8 biljetten en wel van: Gebr. Loeff alhier voor f 7349, A de Vreugt, alhier, f 7445, C. Vonk, al hier, f 6475, K. v. d. Heuvel, Gouda f6879, P. Vermeij, Vlist, f6400, J. Dam Az., alhier, f 6947, Koster, Wad- dinxveeiï f 7200, Middelkoop, Gouda f 6985. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. LAWN TENNIS. Wedstrydprogramma voor Zondag 10 Juni. 2e klasse B. Den Haag: T.O.P. I-Oranje T.C. A.V. 1-T.l.O.D. I. Schiedam: S«h. L. T. C.-Clubhuis te Werve. 2e klasse D. Rijswijk: Rijsw. L.T.C.-Keady (P.) 11. Rotterdam: Rood Wit-T.l.O.D. II. Zondag 10 Juni. GOUDA. Itemonstr. Kerk, 10% u. v.m. Dr. L J. van Holk. St. Janskerk, 6 u. njn. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Th. Schar- ten. Geref. Kerk, Turfmarkt 10 u. vjti. Ds. W. Veder, 5% u. n.m. Ds. T. Sap. Kattenaingel, 10 u. v.m. Ds. T. Sap, 5% n.m. Ds. W. Veder. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 2 u. n.m. Ds. J. v. d. Spek van Schoonhoven. BERKEN WOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u .v.m. Ds. P. J. Stoenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 1 Ou. v.m. Dr. P. Glas. Rernonstr. Kerk, 10 u. v.m. Ds. H< utgast. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. em 7 u. n.m. Ds. B. M. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 2 u. n.m. Dr. J. Slot te Lokkerkerk. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 2% u. n.m. Prof. Dr. A. Honig. MOORDRECHT. Ned .Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. Knip- huyzen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. M. Buiskool. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. Bax te Noorden. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. IJsebranrls. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. F. G. Hos- pers uit Gouda en 6% u. n.m. Ds. G. Lans uit Zeist. Remonstr.' Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. de heer G. Breedveld, g.o. te Kralingen. NIEUWERKERK a. d. IJSEL. Ned .Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. G. Lans, pred. dir. te Zeist Reeuwijk. Ned. Herv. Kerk, 2% u. n.m. Ds. F. G. Hos- pers uit Gouda Maandag 11 Juni. GOUDA. Gebouw tot Heil des Volks, 7% u. n.m., Ds. P. J. Steenbeek van Bergambacht. Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. Kapitein J. Zondag, 10 Juni. 7 uur. v.m. Bidstond. U. Strastra. 3.30 n.m. Openluchtmeetingg by de sluis. 7.30 n.m. Groote openbare Heilssamen- komst. Kapt. J. U. C. Stastra. Dinsdag 12 Juni. 8 uur n.m. Soldatenmee- ting. Woensdag 13 Juni, 8 uur n.m. Openlucht- bijeenkomst Groeneweg. MARKTBERICHTEN. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Wedstrydprogramma van Zondag 10 Juni. Kampioenschap van Nederland. Haarlem: R. C. H.—Willem II. Buitengewone Competitie. Leiden: (terrein Lugdunum) S. V. V. Hilversum. Gouda IToerelftal. Hedenmiddag half vier speelt Gouda 1 een vriendschappel ijken wedstrijd tegen een Rotterdamsch toerelltak, saam gesteld uit spelers van Sparta en Nep- tunus. O.N.A.'t Noorden. O.N.A. I, kampioen van den Goud- schen Voetbalbond, speelt morgenmid dag een vriendschappelijken wedstrijd tegen de 3e klasser 't Noorden van Bot terdam. Seriewedstrijden Stolwijk. 1-2 u.: Sparta 2 (Haastrecht)—Schoon hoven 4. 2-3 u.: O. N. A. 3—Gouda 4. 4-5 u.: Bergambacht 2—Aito 8. ALPHEN AA NDEN RIJN, 8 Juni. (Vei- hngexploitatie van C. G. Hoogendyk). Spi nazie 81.20, peulen 62—64, postelein 27 —8/ per 100 K.G.; radys ƒ2.79—8.60, ra barber 2.20—3, peen 20—22 per 100 bos; kropsla 2.70—5, komkommers 13, 2e soort 17—28, 3e soort 8—12 per 100 stuks; aardbeien 6376 per 100 pond. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL, 8 Juni. Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwerkerk u. d. IJssel en omstreken. Eng. komkommers ƒ7.10—10, dito 2e soort ƒ4.90—7, kleine halve komkommers, 3.70—4.50, alles per 100; komkommers te It ƒ27 per 100 K.G.; bloemkool le 11—23.10, dito 2e soort 6.20 13, sla (Meikoning) 2.80ü.20, dito 2e soort ƒ0.60, allen per 100; peen J 12.10 21.50, per 10 Ostuks, postelein 28.9034.60, spinazie ƒ2027, beide per 100 K.G. ONDERWIJS. Nieuwe voorschriften. Buineiikurt, zoo meldt tiet Hbid., is ecu wijziging te wachten vau het kou. besluit, houdende voorachrilteu betref- lende den bouw van scholen, in ver band met de tot stand gekomen herzie ning der lager onderwijswet, in het al- gi meen de strekking hebbende ook op üen scholenbouw nog moer te bezuini gt n zond ei tiet ouderwijs te schudeu liet tegenwoordige bouwbesluit staat in in enig opzicht nog onder de werking dei wet van 1878, en de thans aanhan gige herziening beoogt o.ni. de regelen in overeenstemming te brengen niet de nieuwere inzichten. Als voorbeeld daar van kan worden genoemd het wegval len der verplichting om luchtkaualen ui de schoollokalen aan te brengen, uuti- guzicu bij het bpuweu van nieuwe scholen de luclitverversctung op een andere wijze wordt bereikt dan uiet de oorschriften betreffende de venstors Gok geeft het meer en meer gebruiken vun een panze ouder de 'lesuren gele geilheid tot ruimschoots ventileeren. Voorts zullen it gangen, m verband met het feit, dut'niet meer zoo groote scholen worden gebouwd, over het al ge meen kleiner kunnen worden, waar schijnlijk 2 meter, en zullen m het voor schrift van de noruiuaümiteu geen af wijkingen worden toegelaten. De m het bouwbesluit aan te geven maten, tbans minimum-eischeu, zullen imperatief zijn De hoogte, breedte en lengte der lo kalen zullen waarschijnlijk niet worden gewijzigd, wel zal getracht worden een zoo economisch mogelijk gebruik der luimte te bevorderen. Het aantal pri vaten en w. c.'s, thans 1 op de 40 leerlingen, wordt beperkt tot l op de 48. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Nationaal Huldeblijk aan H. M de Koningin. Aan de ingezetenen van Gouda. Gisterenavond hield de plaatselijke Com missie voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koninggin by gelegenheid van Haar 25-jarig regeeringsjubileum haar laat ste vergadering en werd ontbonden, omdat zij hare werkzaamheden ten einde gebracht had. De inzameling te Gouda heeft in to taal 1811.— opgebracht, welk bedrag aan het provinciaal Comité te Leiden opgezon den zal worden. De Commissie betuigt haar vriendelyken dank aan allen in onze stad, die door hun bijdrage getoond hebben te willen medewerken aan de verwezenlijking van het bovengenoemde schoone plan. Namens de Commissie, Het Dagelijkéch Bestuur: Dr. S. S. HOOGSTRA, Voorzitter. R. U. JONGEN BURG ER, Panningm. F. TIETER. Secretaris. PH. CATS. A. J. J. VOS. Goudu, 9 Juni '23. LAND- EN TUINBOUW. Cursus in melken. Vanwege de afdeel ing Alblasserwaard van de Holl. Maatsch. v. Landbouw is te Streefkerk op de boerdery van den heer W. de Jong Cz. een cursus in bekwaamheid van melken gehouden. Door 16 melkers werd deelgenomen welke allen een diploma verkregen, waarvan 7 een diploma met lof zullen ontvangen. De deelnemers werden beoordeeld door de Jury, bestaande uit de heeren H. Voorspuy, W. de Jong Cz.. Arn. van E\jk en W. F. .Dogterom .terwijl de Rijkszuivelconsulent W. J. Huisman te Gouda ten volle zyn me dewerking verleende Het in totaal te behalen aantal punten bedroeg 210, de toegekende cijfers liepen uiteen van 157 tot 200, voor de drie voor- naamate onderdeelen konden 135 punten worden gegeven, het hoogste aantal toege kende punten was dat cijfer, het laagste 105. Hoden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Man. Vader, Behuwd-, Groot-, Overgrootvader en Broeder, de Heer in den ouderdom van 77 jaar. Gouda, M. B. 8. DE JONGWEIJMAN G. VAN DORT-DK JONG. W. VAN DORT. H. DF. JONG. S. DE JONG—VKRKAAIK. 'a-Gravenhage, 1). J GKEVERDINGDF. JONG. M. J. GKEVERDING. Gouda, K. DE JONG. P. E. DE JONG -GEEVERDINO N. POUTSMA--DE JONG. Kleinkinderen en Achterkleinkind Verzoeke van rouwbeklag Verschoond te blijven. GOUDA, 7 Juni 1923. Kattensingel 27. De teraardebestelling zal plaats heb ben Maandag 11 Juni a.s., des mid dags 12 uur van het sterfhuis. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 769.8 te Biaritz. Laagste stand 739.7 te Thor shaved. Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tydelyk® krachtige Zuidweatelyke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. Hiermede betuigen wij onzen hartelyken dank voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen by het overlijden van onzen lie ven jongen. W. A. HOYNG. E. M. HOYNG—BRUNS. GOUDA. Juni 1923. 1786 H De eenige uitdeelingalyst in het faillisse ment N. UITMAN, caféhouder te Waddinx veen, is ter Griffie van de Arrondissempnt»- Kechtbank te Rotterdam en een atydirift daarvan ter Griffie van het Kantongerecht te Gouda nedergelegd, om gedurende tien dagen ter inzage te liggen. D« Curator, Mr. J. J. MIJS. Gouda, 9 Juni 1923. Mevrouw TEN BBUOOENCATE—BEE- KKNKAMP, Turfuragel 28 vraugt «en.n«t van 16—18 jaar. 1736 10 ontwikkelde, w eiber GEVRAAGD opraakte van vrijzinnigen huize, die tijd en hut heeft voor het bezoeken van particulieren. Geen verzekering. Hflarin na overeenkomst. Brieven onder nummer 1737 bureau van dit blad. 10 ARBEIDER, middelbaren leeftijd, niet onbemiddeld, vaste betrekking, zoekt langs dezen weg kennis te maken met meisje van ongeveer den zelfden leeftyd. Brieven met inlichtingen te zenden onder No. 1784 bur. Goudsche Courant. Geheimh. verzekerd. UtT Dr. DE HAAS' Beroemde KruUlengenezing Laun v. Meerderv. 550, Den Haag, 94 «8 schriftelijk. (Billijke cond.) m a mmmÊÊmÊmt^^ÊÊ^mmmÊmÊÊÊmmmmÊÊÊÊÊÊÊÊmfmÊÊmÊÊÊmÊÊÊÊm^^mrn Hiermede berichten wij onze geachte clientele dat de zaak van wijlen Gouda, 9 Juni 1923. voor Gouda on Omstreken. Het Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken, alsmede van hot HANDELSREGISTEK wordt niet ingang van MAANDAG 11 JUNI a.s VERP1.AATST naar 1739 30 Zioh aanmelden i KABRT 31. S-perfoona Torpedo (1385.--. 2 persoon» Torpedo 11335.-. met electrisch licht en starter int so 1-tons Vrachtchassls f 1120 w Voorradig of direct leverbaar

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2