P. ROND Pz.S® GOUDA zich beleefd aan als Agent der Firma WECK voor de levering der ZOO bekende MgMI Probleem no. 52. Week’s SterilizeertDestallen, Glazen enz. WAV NIEUX* Openbare Verkooping, door Notaris J. A. MOLENAAR, te Rot terdam, op MAANDAG 25 JUNI 1923, in één zitting, ’s nam. 7 uur, bij veiling en afslag, in het Hotel „de Zalm” te Gouda, van: Openbare Verkooping door Notaris E. J. M. DE KAT, te Rotter dam, op DONDERDAG 21 JUNI 1923 bij veiling en op DONDERDAG 28 JUNI 1923 bij afslag, telkens voormiddags 11 uur, in het Hotel „DE ZALM” aan de Markt te GOUDA, van: A a No. IS2M Dit blad verst Mangelen. Wasschen. Strijken. Opmaken. Inschrijving van Leerlingen op WOENSDAG 13 JUNI en ZATERDAG 16 JUNI a.s., telkens ’s namiddags tusschen 45 uur ten huize van het benoemde hoofd der School Mej. F. C. A. BAK, Regentesse- plantsoen No. 27. Trouwboekje meebrengen. HET BESTUUR. bergambac W ER KERK Kilt hor iimb Goudsche Voorschotbank Hypotheken en Credieten geeft credieten vanaf 50. De nieuwe groenten zijn er weer daarom beveelt de FIRMA Kattensingel No. 33, kadaster sectie A, No. 3486, groot 2 Aren 65 centiaren. Tuinland Stoom- en Chemische Wasscherij „DE GROÓTE ZWAAN”. Telefoon 540. **^**4*^ Zaan- AD VERTENTIEN. n.m. 1722 20 II. 26, 26, 29, S3, 34, FEUILI 173'! 50 iej8 Bljz. Neutr. Schoolvereeniglng voor L. 0. on U. L. 0. voor Gouda on Omstr. gevestigd te Gouda. De geveinsde bel tegelijk: zich zelf en GOUDA, 9 Juni 1923. MAANDAG 11 JUNI cal de zaak van 11 4 wegens sterfgeval gesloten zijn K. DE JONG. KLEIWEG 14. abonnement^ per kwartaal ƒ2.90, Franco per post pei Abonnementen wc bjj onze agenten en Onze bureaux zjj Redactie Tel. 546 Uit het Engelsch v door J. P. WESSEL1 (Nadruk 7% 8% 9% 10% 11 12 13% 14% 16% 1697 29 BLEEKERSSI^GEL 29, ALGEMEEN ASSURANTIEKANTOOR. 673 40 alsook voor de levering van KEUKENU1T- RUSTINGEN, ELECTR. STOFZUIGERS, enz. Nederland Ir 1898- xv Wenden wij thans o bied van de kunst, naai teren, van het tooneel van de schilderkunst. opgewekt leven, np h het andere. Op alle des lijke klacht, dat de Nc ten dage niet meer d< kunst gevoélt als «ijni dagen van een Koemei Maar in het algemeen ook hierop trotsch zijl ling in deze verschillet is toegenomen. Wat de letterkunde gin van de regeering had de stroomdng der dusgenaamde beweginj wel baangeboken, zaj erkend. Willem Kloos de groote figuur gewc gebleven. Naast hem en Albert Verwey te i der de romanciers tr- ongetwijfeld naar voi volgende romans zijn woord- en scheppingsk deze jaren op de hoog gebleven. Naast hem Cyriel Buysse ,een D; Top Naeff, en tal ven bied der letteren hebl i«4 een afzonderlijke v Frederik van Eedei schrijver invloed oefen dienen genoemd Bou Herman Gorter, Helei benevens enkelen di< meld. Onder de Vlami do Gezelle naast Hen taal en letterkundige jaar gehouden worden leen toe by, dat de be nis werd uitgebreld, r der in verbinding tot buren treden. Op toom man Heyermans zeki schende rol; enkele i hem genoemd, van v iets beloofde, en Mr. geestigste behoort. Ms onder de ouderen te tooneel een figuur vi vooral Mevr. Simons- chologisch goedgesla dient genoemd. Op h tuur, gelyk op veel ai stroomingen, veel str: veel bereiken. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda”. Oplossingen worden ingewacht bij den Secretaris, Steijnkade 27, of aan het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlyk Dinsdag 19 Juni. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 30 Juni. Probleem no. 53. Zwarte schijven op: 3 5, 1113, 17, 18, 21, 22, 26, 41. Witte schijven op: 15, 23, 24, 28, 29, 32—34, 40, 48. De oplossing van probleem no. 46 is: wit 28—23, 20—14, 14 21, 21 1. Van no. 47: wit 4842, 4034, 4741, 38—83, 82 43, 46 2. Het PAND en ERF en TUIN te GOUDA, aan den Geheel in eigen gebruik. Aanvaarding en betaling: 1 Augustus 1923. Bezichtiging 22, 23 en 25 Juni 1923 van 10% tot 3 uur. Inlichtingen ten kantore van voornoem- men notaris, aan de Leuvehaven 22 te Rot terdam. I Zwarte schijven op: 1, 2, 4, 7, 9, 1114, 19, 20, 22, 35. Witte schijven op: 37—39, 43, 44, 46, 48. 8 20 9 30 10 40 11 40 12 60 12 70 14 80 15 90 100 L EENIGE PERCEELEN uitmuntend Tuinland en Weiland met ruime, goed onderhouden WONING, erf, rietland, weg, watering en schuur, aan den Platten Weg No. 622, in den Polder Elf- hoeven, kad. Gemeente Sluipwijk (Reeu- wük), Sectie G Nos. 332, 1464, 1505, 1507, 1409, groot 98.72 Are. Grondbel. 20.99. Polderbel. 7.05. Verhuurd aan den heer A. Verboom voor 400.’s jaars tot 1 Nov. 1927. EEN PERCEEL uitmuntend gelegen aan den Nieuwen Kerkweg (Kaa- giealand) in den Polder Middelburg, kad. Gemeente Middelburg (Reeuwjjk). Sectie D No. 1371, groot 1.00.53 H.A. Grondbel. 4.42. Polderbel. 1922 40.21. Verhuurd aan den heer W. Kraan voor 230.'s jaars tot 1 December 1928. Aanvaarding en betaling 1 September 1923. Informaties te bekomen by genoemde» Notaris Gelderschekade 12a te Rotterdam. 1923. 1667 45 Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Een nieuwe regeling der nooduitkeering. De bij K. B. van 18 Aug. 1921 ingeste!de staatscommissie om te onderzoeken hoe op de doeltreffendste wijze de financieele ver houding tpsschen Rijk en Gemeente is te regelen, heeft den 31 Mei een verslag by den Minister van Financiën ingediend om trent een nieuwe regeling van de nooduit keering aan de gemeenten. In dit verslag, dat vooraf gaat aan een eerlang aan H. M. de Koningin aan te bie den rapport, wordt medegedeeld, dat de Commissie zich aanvankelijk op het stand punt had geplaatst dat de gemeenten geen extra uitkeeringen kunnen hebben na. 1922. Zij is echter tot de overtuiging gekomen, dat bjj een groot aantal gemeenten de finan cieele omstandigheden sedert 1922 niet in die mate zyn verbeterd, dat eene nooduit keering zou mogen worden gestaakt, en het daarentegen aanbeveling verdient de uitkee- ring nog enkele jaren te verlengen. De meest wenschelljke oplossing zou zyn het bedrag, dat de gemeenten over 1922 ge noten hebben, als uitgangspunt te nemen, en op dat bedrag, hetwelk voor 1923 en 1924 als een maximum zou zijn te beschou wen, een vermindering toe te passen voor zooverre de gewijzigde omstandigheden in verband met de draagkracht der gemeente daartoe aanleiding zouden geven. Het ver schil tusschen dit maximum en het bedrag, waarop de gemeente over 1923 volgens de gewijzigde Wet van 1897 aan vaste uitkee- ring aanspraak heeft, zou dan voor 1923 het maximum van de nooduitkeering moe ten vormen. Dit maximum zou intusschen alleen dan toegekend moeten worden, voor zoover de Bij het gemeentebestuur van dam kwam naar aanleiding van deze staking een telegram van de regeering in, waarin werd medegedeeld, dat in verband met het uitgebroken arbeids conflict de steunregeling aan de haven arbeiders gisteren is ingetrokken en voorts dat tot hernieuwde steunregeling niet mag worden overgegaan, dan na machtiging van regeeringswege. GEMENGDE BERICHTEN. Spoorwegongeluk bij Zwolle. Bij het station Hattemerbroek is gis termorgen te kwart voor zes een mate- riaaltrein ontspoord. De ontsporing had plaats op den wissel, welke de lijn raa. Apeldoorn met de hoofdlijn Zwol- le-Amersfoort verbindt. Een groot aantal wagons is uit de rails geworpen. Het geheeie verkeer, met het Westen en Zuiden des lands via deze lijn is versperd. Waarschijn lijk zal het verkeer over Deventer ge leid worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Later meldt men ons: Onmiddellijk na het ongeval is spoorwegpersoneel begonnen den weg weer vrij te maken. Om negen uur was de verbinding Zwol le-Amersfoort hersteld. De eerste sneltrein van Amsterdam naar Groningen werd via Apeldoorn-- Deventer geleid en kwam met een uur vertraging te Zwolle aan. De schade aan den spoorweg is niet zeer groot. Staking te Zaandam. Donderdag is in Zaandam voor de losse arbeiders in het houtbedrijf de taking geproclameerd. Daardoor is vastgesteld dat overal, waar losse ar beiders op een loon van 70 ct. per uur woiden gevraagd, daarop niet zal wor den ingegaan, terwijl aan de werven waaraan reeds losse arbeiders werk zaam zijn, de arbeid zal worden neer gelegd. De vaste werklieden, die het contract reeds geteekend hebben, blij ven aan het werk. De Federatie verklaarde zich, even als de katholieke organisatie, voor de staking, de christelijken hadden te ken nen gegeven zich bij de meerderheid te zullen aansluiten doch in den moder nen bond stemden 77 voor en 53 tegen staking, zoodat de vereischte 3/4 ont braken. RECHTZAKEN. De Leidsche Navorderingsbelasting. Conclusie van den procureur-generaal. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Leiden heeft conclusie ge nomen in de bekende civiele rechtszaak betreffende de Leidsche navorderings- belasting. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Haagsche rechtbank bij vonnis van 14 Dec. jl. zich bevoegd verklaard van de vordering kennis te nemen, ook heeft zij de verordening als wettig er kend, doch zij heeft het dwangbevel builen werking gesteld, aangezien de Vordering, naar haar meening, verjaard was. Van dit vonnis is de gemeente Lei den toen in hooger beroep gegaan, om dat zij zich niet kon neerleggen bij de zienswijze der rechtbank, dat de vor dering verjaard zou zijn. De procureur-generaal concludeerde nu tot vernietiging van het door de ge meente Leiden bestreden vonnis der rechtbank en tot niet ontvankelijk ver klaring van de tegenpartij. De procureur-generaal overwoog bij zijn conclusie: dat de rechtbank terecht de exceptie van onbevoegdheid, om van de vorde ring kennis te nemen, heeft ontzegd; dat de aanslag wettig moet worden geacht, en dat ten onrechte een beroep is ge daan op verjaririg. De uitspraak in deze zaak wordt la- tTr medegedeeld. Zij werd bepaald op uiterlijk over 4 weken. gen van baten voor de schatkist, werd bereikt op rationeele wijze en onder instemming van zeker 95 pct. van de betrokkenen. 11. Het gevoel van recht werd bevorderd en het gevoel van on recht zou verdwijnen. 12. De kosten, aan de invordering verbonden, werden itruggebracht tot een onbeteekenend bedrag. Voorlichting aan den middenstand. Zooals men weet, aldus het Dev. Dagblad, zijn er verschillende Rijks- instituten, die tot taak hebben voorlich ting te verschaffen aan industrie en handel. De Middenstandsraad heeft on langs besloten, den arbeid van deze in stituten meer dan tot dusver dienstbaar te maken aan de belangen van den mid donstand. In verband hiermede heeft een conferentie plaats gehad, die geleid werd door den chef der afd. Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid en waarop tegenwoordig waren eenige leden van den Middenstands- raad, de Rijksnijverheidsconsulenten en directeuren der drie in ons land be staande middenstandsbonden. Op deze conferentie werd overeen stemming bereikt en van alle kanten medewerking toegezegd om te komen to‘ een beteren voorlichtingsdienst voor den middenstand. Als gevolg van een en ander zal thans overleg worden gepleegd met de bestu ren der verschillendéTniddenstands-vak- organisaties. Reeds is geconfereerd met da leiders van het wasscherijbedrijf. Een geschenk aan Jhr. Mr. van Karnebeek. Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, de onlangs afgetreden voorzitter van het bestuur der Carnegie-Stichting, heeft gistermiddag te zijnen huize een depu tatie van het personeel van het Vredes paleis ontvangen. De bibliothecaris van he: Vredespaleis, dr. A. G. van Hamel, betuigde jhr. van Karnebeek aller dank voor het vele, dat hij gedurende zijn voorzitterschap voor het personeel ge daan heeft en bood uit aller naam een foto van den voorgevel van het Vredes paleis aan, met oorkonde en bloemstuk De lijst, waarin de foto gevat is, is vervaardigd uit een restant van het pa lissanderhout, waarmee de Japansche zaal van het Vredespaleis bekleed is. Een Gemeente-üntvanger geschorst. Gistermorgen kwam de raad der ge meente Rheden ten raadhuize te De Steeg bijeen, ter bespreking van net worstel van B. en W. om aan den ge meenteontvanger, J. A. Roelofsz, ont slag te verleenen met ingang van den dag, waarop het raadsbesluit door Ged. Stilten zal zijn goedgekeurd. Dc heer J. A. Willinge (V.L.) stelde een motie voor, waarbij B. en W. wer den gemachtigd den gemeenteontvanger mede te deelen dat aan hem de gele genheid wordt geschonken voor Maan dag 11 Juni, des namiddags 4 uur, aan het adres van B. en W. ten Gemeente- huize te doen bezorgen een schriftelij ke herroeping, zonder eenig voorbe houd op eigen gezag, van de beschul diging waarvan sprake is in het ont- werp-besluit aan B. en W. Een schrlf- telijke verklaring, dat hij zonder eenig voorbehoud zijn tegenwoordige instruc ties geheel zal naieven en aan het tot stand komen der nieuwe instructies ten volle zal medewerken, voor zoover die medewerking aan de hand der nu gel den instructies kan worden vereischt. Wanneer deze herroeping en verkla ring niet tijdig is binnengekomen, dan woide zoo spoedig mogelijk een open bare vergadering belegd, waarin nader over het ontwerp-besluit zal worden be slist. Deze motie werd met 10 tegen 6 •teirmen verworpen, waarna het voor stel van B. en W. met 12 tegen 4 stem men werd aangenomen. Eveneens werd aangenomenbeen voor stel van B. en W. om den ontvanger direct te schorsetn. 75 „Tibbie heeft mi hen verteld. Zij zei lijke menschen zijn lang heeft gediend lig eenige considei bruikt worden, al i De heer Cren vreemde glimlach, heid was. „Lieve, het spijt leer moet teleursti het beter, dat wij e«n goed begrip v sitn. Dit ligt gehet leid; ik kan niet erin mengt. Je hel alle veranderingen stand te brengen, uen, als het mij i gelijk is, maar de moeilijkheden, die dit gepaard gaan, gripsvermogen van zich ook hierbij d< behoefte daaraan blijkt en deze behoefte ware te toetsen aan den druk der plaatse lijke belastingen. Zij doet ten slotte een wetsontwerp aan de hand, waarbij vastgelelgd wordt het be ginsel der nooduitkeering over 1923 en 1924. In dit ontwerp wordt het volgende voorge steld Ter berekening van den belastingdruk worden in elke gemeente, die voor een ver- hooging der Rijksuitkeering in aanmerking komt, voor de berekening daarvan in 1923 byeengeteld: le. de opbrengst der gemeentelijke in komstenbelasting volgens de kohieren dienstjaar 1922-’23; 2e. de opbrengst der gemeentelijke op centen op de Rjjksinkomstenbelasting vol gens de kohieren dienstjaar 1923-1923; 3e. de opbrengst der gemeentelijke op centen op de vermogensbelasting volgens de kohieren 1922-1923; 4e. de opbrengst der gemeentelijke op centen op de personeele belasting volgens de kohieren dienstjaar 1922-1923. Voor de berekening der verhooging in het jaar 1924 worden de in de vorige zin snede genoemde opbrengsten bijeengeteld, volgens de kohieren onderscheidenlijk van het dienstjaar 1923-’24 en 1923. Het totaal wordt uitgedrukt in een per centage van het totaal belastbaar inkomen der gemeente volgens de kohieren der Rljksinkomstenbelasting, nadat laatstge noemd totaal zal zijn verminderd met een bedrag, dat wordt verkregen door ver menigvuldiging van het aantal aanslagen in de gemeente op de kohieren der Rijks- inkomstenbelasting van het betrokken dienstjaar met 800. Indien het berekende percentage, dat den belastingdruk in de gemeente aangeeft, minder dan 6 pCt. bedraagt, wordt aan die gemeente geen verhooging toegekend. Bedraagt het percentage 6 pCt. of meer, dan bedraagt de verhooging, bij een belas tingdruk van: 6 of meer, doch minder dan 7 10 BINNENLAND. De Tabaksbelasting. IE en schema voor een ander systeem Het bestuur van den Ned. Bond van fiigarenwinkeliers-vereenigingeni heeft I aan de commissie van deskundigen in zake den tabaksaccijns een schema toe gezonden, Volgens hetwelk dit een wij ziging in het systeem der Tabaksbelas ting uitvoerbaar acht, verzekerden daar door het meest nuttig effect met den minsten overlast voor de industrie. Aan het betoog ontleenen we. Raming opbrengst sigaren. Voor den oorlog bedroeg de fabrica ge van sigaren in Nederland 1800 mil- lioen stuks per jaar, waarvan werd ge ëxporteerd ruim een derde en in Ne derland zelve verbruikt circa 1200 mil- lioen stuks per jaar.D eze cijfers ach ten wij sterk verminderd omdat o.a. het verbruik in Nederland is vermin derd met een derde, zoodat de vermoe delijk hier verbruikte hoeveelheid si garen kan worden gesteld op circa 800 millioen stuks per jaar. Daar elke 1000 Sigaren vereischen 800.000 maal 8 K.G. tabak, is dit dus circa 6*4 millioen KG. tabak. Als grondslag nemende f 1 per K.G. voor belasting op de ruwe tabak, te heffen bij den uitslag uit entrepot, beduidt dit dat op deze wijze wordt verkregen 6*4 millioen vulden belas ting. Daar alle aangevoerde tabak wordt opgeslagen in entrepot (pakhui zen) onder toezient van de reeds aan wezige ambtenaren, wordt dit recht na tuurlijk niet geheven! van de tabak, wel fce wordt uitgeslagen naar het buiten land, zoodat hiervan geen belasting mag worden verwacht, doch evenmin behoeft te worden genoemd. De wel uitgesla- geu tabak, benoodigd voor het fabri- ceeren van de exportsigaren, wordt bij ;uitvoer weer verrekend, maar ook deze 'bedragen vallen buiten de opbrengst en tollen dus. niet mede. De invoerrechten op sigaren en siga retten en de rechten op deze laatste kunnen veilig blijven bestaan, wil meu der binnenlandsche industrie inderdaad een eerlijke kans geven op ontwikke ling. Rechten op sigaren. Wanneer men aan de hand van de bestaande verbruikscijfers en de bere keningen, aanneemt, dat het verbruik van voor den oorlog, zijnde 1% milliard sigaretten der jaar, is gestegen tot cir- ci 5 millioen per jaar en de verkoop waarde van deze sigaretten in doorsne de stelt op f 15 per mille, is de totaal- verkoopwaarde hiervan 75 millioen gul den. Daar de banderolle voor het arti kel sigaretten geen overwegende oe- zv aren biedt, kan het recht veilig wor den verlaagd tot 10 pct. instede van de nu geheven 15 pet. belasting. Daar voor elke 100 sigaretten noodig is 1 K.G. tabak, is er voor de hoeveelheid van 5 milliard sigaretten noodig 5 millioen K. G. tabak; eveneens A f1 per K.G. be rekend zou dit brengen 5 millioen gul den. Nu kan men dit bedrag niet heffen en dan het banderollerecht op sigaret ten ad 7*4 millioen gulden, niet doen vervallen; of wel men kan de belasting op de ruwe tabak behouden en dan 'krijgen 5 millioen gulden. Beide posten behouden gaat niet uit billijkheidsoog- punt, daar men anders deze tabak dub bel zou belasten. Men krijgt dus ten minste een opbrengst van 5 millioen gulden. Hechten op tabak. Het juiste verbruik van tabak, in den vorm van rook- en pruimtabak (snuif) is niet statistisch vastgelegd. Het is ech ter bekend, dat het verbruik van tabak in eiken vorm in Nederland bedraagt bijna 3 K.G. per hoofd en per jaar. Een derde minstens van deze hoeveel heid wordt verbruikt in den vorm van rook- en pruimtabak en snuif, zoodat dit zou geven een opbrengst van 7 mil- hoen gulden. Het is denkbaar dat men dit recht te hoog acht voor tabak in dezen vorm, dan zou dit kunnen wor den gehalveerd, zoodat aan de hai>d van de verkoopboeken der fabrikanten, van de gefabriceerde tabak wordt te rugbetaald per K.G. 50 centl De op brengst zou dan wezen 3*4 millioen gulden. Rekenende met 30.000 bedrijfsvergun- nwgen, krijgt men van dit onderdeel een opbrengst van 3 millioen gulden. De opbrengst. De opbrengst zau dan wezen, vol gens onze raming: sigaren 6*/t millioen sigaretten (minstens 5 millioen, tabak 8Vt millioen, bedrijfsvergunning 3 mil lioen, totaal 18 millioen gulden. 1. De vrijwel volledige vrijheid van handelen in de industrie bleef behou den. 2. Geen belasting werd gelegd op niet-productieve uitgaven. 3. De export verkreeg weder de mogelijkheid! tot ont plooien, daar reeds het bestaan van de omslachtige banderolle-belasting met haar formaliteiten deze sterk tegen houdt. 4. Als gevolg daarvan zou de werkeloosheid worden bestreden. 5. De kleine export van den winkelier Merd bevrijd van den overlast, welken deze nu ondervindt. 6. De perceptie- korten van de wet werden weggeno men. 7. Het overbodige werk, verbon den aan de banderolleering, en tevens de kosten en last daarvan vervielen. 8. De aandrift tot fraude verdween. 9. De mogelijkheid werd aeschapen, dat de uitvoering van de wet zou plaats heb ben zond r de verbitterde stemming, waaronder deze nu geschiedt. 10. Het hoofddoel van de heffing, het verkrij- De commissie geeft aan de regeling te- nigwerkende kracht tot 1 Januari 1923. Vereenvoudiging administratie invoer rechten en accijnzen. Ingediend is een wetsontwerp tot het treffen van voorzieningen betreffende de vereenvoudiging van de administra tie der invoerrechten en accijnzen. Bij een ingestelo onderzoek is reeds aanstonds gebleken, dat een vereenvou- ding in de administratie zou kunnen worden verkregen, indien aan hen, die op de kantoren der invoerrechten en 'accijnzen aangiften tot het bekomen van gelei- en vervoerbiljetten on andere documenten hebben in te leveren, de verplichting kan worden opgelegd, om voor die aangiften gebruik te maken van formulieren, die van Rijkswege verkrijgbaar worden gesteld, en om die aangiften in te leveren in zooveel exem plaren als voor de administratieve be handeling noodig zijn. Hierdoor wordt een belangrijke per- soneelbesparing verkregen, terwijl te vens veel ongerief vervalt. Het ingediende ontwerp heeft nu de strekking om aan den minister de be voegdheid te geven, voor de schrijven, dat van bovengenoemde formulieren n.oot worden gebruik gemaakt. Naar de minister verwacht, zal de voorgenomen maatregel een besparing van omstreeks f 20.000 per jaar mee brengen.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4