5 Hilt tar intaiolniita giboita NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15258 Woensdag 13 Jui 62* Jaargang 1923 WERKERK Al EL Q dT""" De Britsche Regeering zet hare besprekingen voort. Nederland In 25 jaren. 1898—1923. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ens. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen 1 leel KDE BLAD WIJN I tische Gewerkschaf Isbundijet antwoord van deSovjetregeering. I den moot vervullen. 1385 50 Den Haag. i I jfdpjjn, hartklop- prikkelbaarheid, wel op Ihtpos uur op naam en het 681 70 1 middel zoo radi- arrykt het bloed; an tast met vaste tot een last kan De hveru- Atgehel- Dulf- I Utt hat Bngelach van DAVID LYALL door J. P. WBS8ELINK—VAN BOSSUM. (Nadruk vMfcodra.) dat het origi- gezondheid is ons der een bepaalde ijls tot een last wordt enorm bevat de me noodzakelijke Heel veel menschen zijn gelukkig, maar jammer genoeg vinden ze niemand die hun aandacht er op vestigt. FEUILLETOH. met dia der regeering. Uaarom waa nel mmi ernstige feut van minister vun KoseuOeug het soo voor te stellen, alsof do pastere wservtand af Ran kei yk ware van bewuuen der Ryiwregeermg. De Gewerkscnaiwou.ui heeft dan ook onmiddeUyk een vertuarwg gepubliceerd, waarin hij iedere directe in- mengtng van de regeering afwees. Meu kan zich het geval zelfs deuken, dat hel lyde- iyk veraet tegen den wensch van de regee- r.ng voortduurt. De heer Aufhhser houpt echter op beter. De arbeiders hebben er het grootste belang by den pasaieven weerstand svo vroeg mogolyk te staken. Dit kan ecb ter geschieden, wanneer de vraagstukken der schadevergoeding, der ontruiming van hot Roergebied en van het passief verset tegelijkertijd worden behandeld De arbei ders sullen absoluut weigeren aan een ver zoek der regeering gevolg te geven, wan neer de kwestie van den weerstand afzon derlijk wordt behandeld. Komt men tot on- uernandelen, dan is er waarschijnlijk zon der veel moeite een weg te vinden. Onder handelt men niet, dan wordt het verset een voudig voortgeaot Een capitulatie ia Slechts denkbaar in het geval eener algemeens, in eenstorting die het Roergebied tot een chaos zou maken. Met geweld zullen <1© Fran achen echter er niet in slagen <len arbeid weer normaal te maken. Het is niet wel doenlijk, in een beperkt aantal pagina’s een ook maar eenigszins volledig beeld te geven van Nederland in deze 25 jaren op elk gebied. Uit feen over zicht als dat, hetwelk wjj hier gaven van de meest belangrijke gebieden, blijkt intus- schen reeds hoeveel er gearbeid is, naar hoeveel er gestreefd is, hoeveel er ook ver kregen werd. Er blijkt uit, hoezeer gunsti ger de toestand zou z|jn, als niet een ver woestende oorlog van vier jaren zooveel met moeite verkregen resultaten had ver nietigd. Wy zouden nog over zoovele andere dingen kunnen spreken: over ons onder was, dat geheel een belangryke verande ring onderging; over leger en vloot, die me nigmaal van discussie waren; over ons rechtswezen, dat zich vooral in zijne be schouwing tegenover jeugdige misdadigers geheel wgzigde; over den godsdienst; over de journalistiek, die zich tot een geheel bij zondere hoogte opwerkte; over de openbare werken in Nederland; over de visscherü; over de posterijen; over het verzekerings- Wat de Engelsche pers over de Duitache voorstellen «gt. De Socialis- XVII. Een heel enkel woord tot slot over de ontwikkeling der sport. Zoowel de beoefe ning als de beschouwing der sport is in deze kwarteeuw geheel omgekeerd. Beoefe ning is toegenomen op bijna elk gebied, be oefening is niet meer eigendom van een bepaalde categorie. De beschouwing daar over heeft zich verloren in eene geweldige belangstelling, die vooral tegenover de voetbalsport enorm is geweest. Waar zyn de tijden, die wy als jongen voor 25 jaren kenden, dat een duizend toeschouwers veel was; wie herinnert zich dien tyd thans nog, wanneer een gewone competitie-wedstrijd een 20.000 80.000 toeschouwers naar het Amsterdamache Stadion kan lokken. De voetbalsport is populair geworden, heeft zich ontwikkeld tot een beweging. Neder land stond vele jaren, na Engeland, aan de spits van het voetbalspel, nu niet meer, gelijk onze laatste internationale wedstrij den wel getuigen. Ook op ander sportgebied is er van voor uitgang sprake. Wij denken aan cricket, san lawn-tennis, aan korfbal, aan lichame lijke oefeningen, aan wandelsport, aan turn- sport ,aan schaatsenrijden. Voor den twee den keer slaagde een Nederlandsche roeier erin, de Diamond Sculls te veroveren. De wielrensport vertoonde hier te lande eene inzinking, die eigenlijk duurde tot midden in den oorlog; daarna valt plotseling eene opleving te constateeren. De bouw van een groot aantal banen in ons land, het bezoek aan deze banen eiken Zondag van duizen den en nog eens duizenden, deze belang stelling zegt voldoende. Het aantal renners neemt toe ,de sterren onder hen eveneens, in de wielersport neemt Nederland een lei dende plaats in. Niet in zoo sterke mate op het gebied van de bokssport, al is het een vraag, die voor deskundigen nog altijd open bljjft, of dit verband houdt met de po pulaire opvatting van deze sport. De paar densport ontwikkelde zich eveneens, niet in zoo sterke mate, gelijk ook moeilijk kon, gezien de animo, die daarvoor reeds bestond. Maar, de eigenaardigheid van deze sport zal voorloopig wel bUjven, dat zij zich be perkt tot eene bepaalde categorie, dat zij voor een algemeene toepassing niet of nog niet geschikt is. De zwemsport nam zeker toe; auto en motor werden tot sport ont wikkeld. Een onbeteekend land op sportge bied is Nederland zeker niet, al zou hier en daar meer leiding gewenscht zyn, en meer zelftucht tot beter resultaat kunnen leiden. GOUDSCHE COURANT Hoewel allerlei geruchten de ronde doen over de beraadslagingen te Londen, staat het wel vast dat de beslissing van de En- gelsche Regeering op de Duitache nota nog eenige dagen op zich zal laten wachten, om dat Engeland er prijs op stelt, alvorens zich in eenig opzicht te binden wat haar stand punt betreft, precies te weten welke plan nen Frankryk heeft en of het mogelyk zal zyn overeenstemming te bereiken. Bespre kingen tusschen Parijs en Londen zyn gaan de, die hoofdzakelyk ten doel hebben eens en vooral vast te stellen of Frankryk evenals Engeland werkelijk schadevergoedingg wil dan of het er Parijs alleen cm te doen is de Duitschers verder in den put te helpen. In Parga is men reeds verwonderd over de vertraging welke hetzy door het Foreign Office, hetzy door den Franschen gezant wordt veroorzaakt, maar men hoopt in den officieelen tekst eenige termen fe vinden, die den al te categorischen toon van het officieuze resumé verzachten en misschien de mogelykheid openlaten om de bespre kingen met Londen over hetzelfde onder werp voort te zetten. De noodzakelykheid van zulk een voortzetting wordt in Parijs algemeen erkend, ondanks den heftigen toon van eenige bladen. De Eugelsche bladen zyn van meening, dat de toestand in het Ruhrgebied een hin derpaal Vormt voor een regeling en bespre ken de middelen, waardoor deze moeilijk heid uit den weg kan worden geruimd. Zy De jongste Russische nota is gisteren te Londen gepubliceerd. Zy stelt op vier pan- '.the ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2 J0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureaui MARKT 31, GOUDA, by oaae agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dageiyks geopend vaa 0—3 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie TeL 545 Naar aanleiding van de bloedige gebeur tenissen in Dortmund treden de Frauscnen overal met groote gestrengheid ojb De com- mandeerende generaal stelt de staAveran^ woordeiyk, hoewel de zaak nog op*i («erd is en het niet vdMstaat dat el behers by betrokken zyn. Een requisitie by de Dortmunder Manken levefte slechts 40 ndllteen mark In Recklinghausen schieten «ie 1 ten op ieder die zich na 's avond»x straat vertoont Zelta op persenth, die zich op de balkons aan de straat bevinden, wordt gevuurd, eveneens o kamera, welker ven sters aan de straat verlicht zyn. Omtrent den moord op de Fransehe offi cieren wordt nog gemeld dat beiden niet in Dortmund gestationneerd waren, doch er Zondagavond doorgebracht hadden in opou- Lure inrichtingen van vermaakt. Aan de schietparty ging een gevecht vooraf tua- schen burger» en de Franschen, waaraan ook twee dames zouden hebben deelgeno men, die later eveneens door de F ranse hen zyn gearresteerd. Van een nationslen aan slag schijnt dus geen sprake te zyn. Volgens den „Lokal Anzeiger" is by hel onderzoek te Dortmund gebleken, dat de beide Franschen zyn gedood door middel van patronen met koperen mantel, welke voor de Fransche geweren en karabijnen worden gebruikt De „Morning Post" stelt zich op het standpunt, dat het geheel binnen het be stek van de Britsche regeering valt, de aan dacht van de Duitache regeering te vesti- gene op de gevaren, die liggen in de poli tiek van het lydeiyk verzet, en haar op vriendschappeiyke wijze den raad te geven de mxxiige maatregelen te nemen, om aan deze politiek een eind te maken. Naar aanleiding van deze peroommenta- ren wendde de Beriynsche correspondent van het Vaderland zich tot den heer Auf- hiuser, de vertegenwoordiger van den So cial istlachen Gowerkschaftsbund in den Rijksdag. Zooate men weet la het Ijjdeiyk verzet in hoofdzaak georganiseerd in de Duitache vakverenigingen, die zich voor een groot deel onderwerpen aan de leiding van den Sodalistlschen Gewerluehaftabuad. De heer Aufhüuser begon met te ver klaren, dat een wapenstilstand in militai ren zin by het lydeiyk verzet uitgesloten is. De tegenstand van de Roeraibeidere is een organisch geheel, dat zich als verachynsel niet richt tegen een bepaald nationaal mili tarisme in het by zonder. De grond voor het organiseeren van den pauieven weerstand is het prjncipe van de vrije vakverenigin gen, die min of meer direct ook door de ander groepen van werknemers in dat op zicht gesteund worden, dat de arbeid vêy moet <yn. Principieel weigert de Roerarbei- der te werken onder den dwang van bajo netten. Daar de Fransche bwetting echter van de arbeiders eischte, dat zU wil zou den werken onder en ten behoeve van bui- tenlandsche militairen, begon reeds op den eersten dag automatisch het veraet De machtsmiddelen voor dit verzet zyn gege ven in de organisaties: de vakvereenigin- gen en de bedrjj tarnden. Hoe kan men on der die omstandigheden aan een wapenstil stand denken? Het zou een oneerlijke ca pitulatie zyn. Capituleeren kan men, wan neer men den stryd uit zwakte of uitput ting moet opgeven. Doch een wapenstil stand zou een prijsgeven van ©en der eer ste principM van den arbeider betoekenen, terwijl deze nog de macht en de kracht heeft zich te verzetten. Kortom, een wapenstil stand is geheel en al uitgesloten. Ook aan een capitulatie zonder meer Is niet te gelooven .Het ligt niet in den aard van de bevdking van het Roergebied een principe op een bepaald oogenblik geheel en al te verlaten. Het zou praktisch onmo- geiyk zyn de arbeiders tot capitulatie te be wegen. De heer Aufhüuser is van meening, dat slechts in onderhandel ingen een oplos sing kan worden gevonden. De vakvereni gingen staan niet in verbinding met de re* geering, krygen geen bevelen en zouden ook ronduit weigeren bevelen van de re geering op te volgen. De besturen der vak verenigingen beslissen zelf en het is een toevallige omstandigheid, wanneer de be sluiten van die besturen overeenstemmen 77 - Deie uitingen bevatten tot op zekere hoogte waarheid, maar ze gingen niet ver genoeg. Zelfs voor het einde van het eerste half jaar van zijn huwelijks leven had Patrick Fleming ontdekt, dat er veel dingen zijn, die veel bijdragen tot, al zijn ze niet beslist noodzakelijk voor het huiselijk geluk. En in de pas torie van Rochailan ontbraken veel van deze elementen. Edith, die een verrukkelijk vrouwtje was om mee te leyen, was zeer onge regeld in haar gewoonten. Zij deed de dingen of liet ze ongedaan, precies zoo- het haar op dat oogenblik het best uitkwam en zij lachte harteiijk om het ernstige gezicht, dat haar man bij de kleine wederwaardigheden van het le ven kon zetten. De dingen, die Alison “•d gekoesterd, de kleine plichten, die ■I haast met religieuze toewijding m- vuld had, waardoor zij er in geslaagd wee een bijna volmaakt tehuis te vor- vielen geheel buiten het kad^r ADVERTENTIEPRIJSi Uit Gouda M omstrek» (bshoorende tot dan besorfkriaff 1—5 regels 1.30, elke regal meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkringj 1—5 regels 1.55, elke reëel meer 030. Advartentita ia het Zatordagnummer 20 byslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertontikn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ050 Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiin an ingezonden mededeelingen bfj contract tot seer geredtMwor- den pr|j& Groote lotton en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van eoliede boekhan delaren, Advertentiebureau on onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname vorsekerd te s|ja. liefde en zelfverloochening, die voor ’t eeist Patrick Flendn's hart verwarmden maakten, dat hij Zichzelf in alle opzich ten overtrof. Dat hij zich van deze verandering met bewust werd, was slechts een be wijs te meer voor haar waarde en haar macht. Groot was op dit oogenblik de verzoeking otn terug te gaan naar het salon, waar hij Edith had achtergelaten gezellig neergedoken in den hoek van de sofa, met een nieuwen roman, en haai dooreen te schudden om de dom heden, die ze bedreef tegenover Janet Aiken Die stoere dienstbode was m de pastorie te Rochailan haar gewicht in goud waard en in geen gev il mocht hij toelaten, dat zi) vertrok. Zij hield de waardigheid van de huishouding in de pastorie op, zij was er het steun punt van; begaf dat, dan werd bel een volstrekte chaos. Tot eiken prijs moest zij hier blijven, al zou Alison dr voor vsn Birtley hierheen geroepen moeten Worden. Hij ging naar zijn lessenaar en nam den grooten bijbel, die zooveel aanteekeningen en onderstrepingen be vatte, welke de nauwgezette en lief hebbende studie van jaren vertegen woordigden. Maar ofschoon hij de bladen manhaf tig omsloeg, en zelfs af en toe beproef de een tekst te kiezen, merkte hij, dat het hem onmogelijk was zijn gedachten er bij te bepalen. Elke predikant, die in eenzelfde omstandigheid heeft ver keerd: een Zaterdagavond voor een Zondag, waarop hij twee predikbeurten Mussolini's nieuwe kieswet. vragen aandacht voor het denkbeeld van een bestand, dat een voor het voeren van onderhandelingen gunstiger atmosfeer zou scheppen .De „Times" wyst erop dat in Duitschland de mogelykheid van een soort „bestand” met groeiende belangstelling ge volgd wordt en dan ook in PMmaehe krin gen een soortg|iyk denkbeeld, dat tot nog toe echter geen officieels aanmoediging heeft gevonden, besproken Wordt. Het denk beeld komt hierop neer, zegt de „Times", dat de Duitache regeering, zonder geheel af te zien van haar eenig wapen, gedurende de onderhandelingen de decreten en de ge heime instructies die zy heeft uitgevaar digd voor het handhaven van het lydeiyk verzet, buiten werking stelt, terwyi Frank ryk van zyn kant zich afzydfg houdt en de bezetting van de Ruhr „onzichtbaar" maakt, zooala oorspronkeiyk in Frankryk’» voornemen heeft gelegen. De „Manchester Guardian" zegt dat in dien er eenig vooruitzicht bestond op een regeling, een bestand op bepaalde voor waarden mogeiyk zou zyn. De „Daily News” is van meening dat in dien een verzekering van Frankryk kon worden verkregen, welke Groot-Brittannië in staat zou stellen, Duitschlg® te ver staan te geven <lat wanneer dit land zou besluiten het lydeiyk veraet prijs te geven, <le weg naar een regeling op redeiyken grondslag open zou liggen, de hoop op een overeenkomst zou worden verstrekt. man lief en toonde hem dat op zoo be minnelijke wijze, dat zij er spoedig in slaagde de andere zijde vap zijn karak ter te ontwikkelen, de vriendelijke menschelijke zijde. Hij voelde, nog eer nij een maand met zijn vrouw had geleefd, dat Alison geweldig de moeder over hem gespeeld had. Zij had hem zoo voortdurend en zoo volkomen met zorgen omringd, dat hij een gevoel had, of hij tot aan zijn huwelijk in de luren had gelegen. Hij bemerkte, dat hij nu moest denken en handelen, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn vrouw. Hij had heel wat ^bezigheden, die wel be schouwd tot haar domemen behoorden en hoewel hij alles deed zonder mor ren, verbaasde het hem telkens weer, dat er een zoo groot aantal dingen m de wereld te doen waren. Het vervulde hem met zooveel ont- wy en waardeenng voor zijn zuster, dat hij geneigd was haar als het ware in een reliquiekastje te zetten. Maar de ondervinding deed Patrick Fleming goed en ofschoon er in Rochailan veel ciitiek werd uitgeoefend op zijn vrouw erkende men ronduit en warm, dat hij in al de jaren, dat hij hun predikant was geweest, nooit met grooter wel sprekendheid en stichting had gepreekt Er was een nieuwe toon in zijn pree- Ken, een warme, mooie menschelijke toon, die uit een hart moest komen, dat alle levenservaringen meevoelde, ge- toakkelijk andere harten bereikte en daar weerklank wist te wekken. De moet vervullen, zal de verslagenheid begrijpen, die Fleming voejde. Einde lijk deed hij het boek met een klap dicht, schoof zijn stoel weg en Hep de kamer uit. Nu had Edith een groote, en volgens Janet Aiken een vreeselijke verandering gebracht in de pastorie door de eetkamer in een salon te ver anderen, en zij had een kleine, leeiijke koude eetkamer gemaakt aan de ach terzijde van hel huis. „Wat komt het er op aan, waar wij eten? Hij is een afschuwelijke nood zakelijkheid," had zij luchtig gezegd. Het eten maq|t het teven maar moei lijk. Als wij allen het leven konden houden, bij tabletten met gecondenseerd vcedsel, dan zou onze ziel beginnen te leven.". Janet had bij deze verklaring ontzet get taan; zij begreep er maar do helft van, doch keurde ze geheel at. Edith had baar piano van het boven* huis in Glasgow medegebracht en haar eigen viool, en een paar platen en or namenten, die in de lijst in de pastorie t.e Rochailan, niet al te best schenen te pareen. Zij had haar man overgehaald zijn geld te beleggen in een groote Chesterfield rustbank, die zij zelf over trekken had met een stuk sits, waar van groote rozen het patroon waren; ze vormde met de piano de voornaam- bte meubileering van hel vertrea (Wordt vervolgd.) van Edith’s bemoeiingen. Het koesteren van een eigen ik, de behoefte aan en de eisch tot volkomen vrijheid, die het individu had, waren de hartstocht van haar ziel. Zij had een hekel aan huishouden; om de kwaliteit of de regelmaat der maaltijden bekommerde zij zich niet 't minst. Zij bezat al de indolentie van een artistiek temperament, en zij be klaagde Patrick van harte, dat hij zoo lang een gebonden leven had moeten leiden. Haar scherts was echter altijd zacht en nooit onvriendelijk, en zij was als een kind bij het genieten van een voudige dingen on van de verrassing bij onverwachte gebeurtenissen. Zij had er een hekel aan het verloop van haar dag te voren nauwkeurig om schreven te zien. Indien het gebeurde, word zij door den onweerstaanbaren wensch aangegrepen om het geheele plan omver te werpen. Ja, zij deed het ook dikwijls en toch was het niet mo- geliik boos op haar te zijn. Zij leefde in de wolken; aanbad de mooie zons ondergangen en lichtschakeeringen op zee en land, en den geest, die in boe ken huist, en de ziel in de muziek. De dingen, waarmede andere vrouwen haar dagen vulden, bestonden1 voor haar niet en er werd reeds dikwijls onheil spellend met bet hoofd geschud in het kerspel, als er gesproken werd over de vrouw van den predikant. Zij stond echter boven critiek, of beter gezegd, zij was er zich niet eens bewust van, dat ze werd uitgeoefend. Zij had haar wezen; over spaar- en credietweaen; over armwezen. Ziedaar een geheel onbetreden gebied. Wat wy in deae artikelen hierboven gaven, het zyn slechte aanteekeningen, die voor een ieder, die ze leest, bekende beelden uit een nog kort achter ons liggend verleden naar voren doen treden. Iets nieuws in den eigenlijken zin des woords kunnen artikelen ale deze niet brengen; een groot deel van ons heeft deze kwarteeuw medegeleefd, het zy meer hetzy minder intens. Maar staan deze artikelen toe een terugblik dat directe verleden, waarvan zelfs de groote bijzonderheden zoo licht worden ver geten door degenen die ze hebben meege- maakt, totdat een enkele wenk ze weer aan die vergetelheid ontrukt! z z z z Ziet, het vleide eener eeuw heeft zyne stonden dóorvlogen, zeggen wy den dichter Da Costa na. En wü staan gereed om in ontvangst te nemen wat een nieuwe kwart eeuw ons zal brengen.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1