Tentoonstelling WST-UUME BANANEN MODE-ETABLISSEMENT „GOUDA Heden begint onze GROOTE OPRUIMING Schilderijen u reeteiupi Sclioolineiibt'leii, Te Koop: Rijp en Lekker MARKT 26 TEL. 131 PREDIKBEURTEN. Kolfbaan dar Sociëteit de Réunie. AANBESTEDING. „Hot verbouwen vau een winkelpand". Een vrucht voor klein ^n groot W. SLONT, GOUDA. l) vSchwarsor Kaler, Faum, an derg»l(jke, waar door vrouwen zeer ttchoone dansen worden uitgevoerd, waarby t(j echter heel erg en negligé *yn, speelt byna overal de vrouw de grootste rol in het leven der groote stad. Maar toch zyn er ook lokalen, die geheel buiten het kader vallen; daar is b.v. een café-restaurant, dat geheel als grafgewelf ie ingericht; men zit op doodkisten, gekruis te beenderen zyn overal het embleem; de keil nor is gekleed in monniks-py, en steekt met bloote voeten in sandalen. De indruk is waarlijk plechtig, maar het gaat er alles behalve plechtig toe. Zelfs eventueele „ly- ken" worden by sluitings-uur zonder vorm \an proces op straat gezet! En hoe moer de dollar stygt, hoe meer deze lokalen vol zitten. Dit is zeer begrij pelijk: de goede burger, de middenstand, de geloerde, deze worden steeds armer; maai de speculant, de „Schieber" „Kaffke", die heeft met elke dollar stijging geld verdiend, want hy hoeft „deviezen"! En dat geld, die winst, heeft over een paar dagen toch zoo veel minder waarde! Dus hoe eerder het uit gegeven is ,hoe beter. En vandaar dat de in druk, dio de doortrekkende reiziger van Ber lijn krygt, een valsch beeld geeft van den werkeiyken toestand. liy ziet slechts den „hochstapler" ,den speculant, den speler, maar den werkeiyken burger, hem, dien het leven van alle kanten moeilijk wordt ge maakt, ziet hy niet! BINNENLAND. Nedcrlundsche Koode Kruis. In Restaurant „De Twee Steden" te 's-Gravenhage is gisteren de algemeene ver gadering gehouden van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". De vergadering werd met een kort woord geopend door den voorzitter, Print Hendrik. De secretaris-generaal de'heer Dressel- huys bracht het jaarverslag uit. Aan dit verslag wordt het volgende ont leend: Ten aanzien van het werk van het Hoofd bestuur wordt medegedeeld, dat nog slechts kleine zendingen naar het Niederlandisches HiJfskomitee flir die Wiener Kinder uitgaan en dat nog een party levertraan naar Graz verzonden kon worden. l)e inzameling van Oostenryksche en Honguarsche coupons en effecten, die in groote aantallen toevloeien, gaat nog gere geld voort. De nood in Duitschland is nog zeer groot. Uit de opbrengst van de herhaalde malen geplaatste oproepen om gelden voor dit land konden zeer vele instellingen, zooals de ge zamenlijke Frauenvereine in Keulen, het Saksische Roode Kruis, het Baltische Rootle Kruis, het Brunswyksche Roode Kruis, dia conessen- en andere ziekenhuizen en kinder sanatoria, kraamvrouwen-inrichtingen, ste delijke hulpverleeningen aan jeugdige per- Hone en oude lieden enz. worden geholpen, waarvoor inlichtingen worden verstrekt door het Duitkche Rootle Kruis. Ook werden voor het hulpwerk van het üuitsche Roode Kruis rechtstreeks wagons aardappelen, levensmiddelen, kleeding en geld gezonden. Uit een bedrag van ƒ2000, aangeboden door de Nederlandsche Vereeniging van Vrouwen voor Duurzamen Vrede werd ge condenseerde melk gekocht en verzonden naar de noodlijdenden in het Ruhrgebied. Voorts kon financieelen steun worden ver leend aan het „Julianaheim" te 's-Graven hage, waai Duitsche ondervoede kinderen worden opgenomen. Verder werden noodlijdende personen in Duitschland en een aantal Nederlandsche gezinnen in België gesteund. In de meeste gevallen was het mogelyk hulp te verleenen uit fondsen, welwillend door het Nederlandsche volk afgestaan, het zij door het zenden van producten in natura of door levensmiddelen. Voor vele Nederlanders, die door den brand in Smyrna alles hadden verloren kon een flink bedrag, dat was ingezameld, wor den overgemaakt, terwijl eveneens gelden werden gezonden voor de vluchtelingen uit Klein-Azië. Door nu wijlen jhr. de Beaufort, wiens bemoeiingen op zeer hoogen prys zijn gesteld, werd een keuken voor 1000 vluch telingen in het Apollokamp by Athene inge richt. Voorts werd o.a. nog steun verleend in Chili na een aardbeving, en aan vluchtelin gen uit dc Krim, terwijl als gevolg van de Kerstmis-actie ter verzameling van Liebes- gaben-paketten eenige wagons naar Wee- nen konden worden vervoerd. In Rusland kon, dank zij de in 1922 nog ruim toevloeiende middelen, de hulpactie in de Ion Zuiden van Samara liggende gebie den worden voortgezet, welke z.g. „Holland- sche districten" een oppervlakte van 20.000 K.M.2 beslaan. Het aantal dagelijks gevoede personen varieert tusschen 20 en 30.000. Door uitzen ding van nieuwe voorraden is het mogelyk in ieder geval door te werken tot den nieu wen oogst, welke ongeiveer half Juli binnen gehaald zul worden. Uit het finantieel verslag van den heer van Kieinsdyk bleek, «lat de geldelijke toe stand van «le vereeniging reden tot tevre denheid geeft. Inzamelingen worden gehouden ten be hoeve van de nagelaten Intrekkingen van de slachtoffers «Ier „Helden van de Zee" voor de slachtoffers van den veenbrand in Dren the en voor Nederlanders in den vreemde; hierdoor kon steun verleend worden tot een bedrag van ƒ36.142.45. Voor Rusland, Oos tenrijk, Hongarije, Duitschland, Frankrijk, Chriatenvluchtelingei» uit Klein-Azië en voor de slachtoffers van tie aardbeving in Chili kwamen aanzieinlijke bedragen in en werden deze tot een bedrag van 756.963.35 aangebrand voor leen mg van den grooten nood in die landen. Üiieromder was een be drag an 99.560, dat' door" het hoofdbestuur werd overgemaakt aan de Union Interna tionale de Secuurs aux Enfants" te Ge- nève, ten behoeve van de lunderkeukeiiM van het Nederlandsche Roode Kruis in Rus land. De op 30 September jJL gehouden collecte dag is een succes voor de Vereeniging ge weest, dat deze ultimo December een bedrug aan netto-ontvongsteu aanwees van pl.rp. 90.000, terwijl na dien datum nog eenige kleine bedragen inkwamen. Alle aideelingen, die tot de collecte hebben medegewerkt, hebben 20 der netto-col lectegelden voor eigen kas behouden. Een voorstel om de kringbes turen te doen vervallen werd aangenomen met 113 tegen 3b stemmen. Voor stemden dc afdeelingen Amsterdam, Broek in Waterland, Haarlem, Wecsp, Lei den, Gouda, Den Haag, Rotterdam, Schie dam, Vlissingen, Middelburg, Culemborg, Gorkum, Zeist, Deventer, Apeldoorn, Ede, Nymegen, Zutphen, Eindhoven, 's-Hertogen- bosch, Maastricht, Valkenburg en Weert. legen stemden de afdeelingen Alkmaar, Behagen, Voorne en Putten, Buss urn, Hilver sum, Assen, Enschede, Hngelo, Breda en Zevenbergen, terwyl twee leden van het hoofdbestuur mede tegenstemden. Een Kngelsch stuk op een Nederlandseh leest. Zooal» reed» vroeger getiteld zal tij dens de feestelijkheden in de hoofd stad ter gelegenheid van het 25-jarig regeoringsjubileum van koningin Wil- lielmina, door het gemeentebestuur van Amsterdam in 'den Stadsschouwburg, ook een galavoorstelling worden aange boden. Naar wij thans van betrouwbare zij de vernemen is voor hel dan op le voe ren stuk de keuze gevallen op „Mijl palen" door de Engelsche schrnwers Bennett en Knoblauch, dat reeds tVt de repertoire stukken van dr. Willem hoyaards' gezelschap behoort. Het zal wellicht bevreemding wek ken, dat op een feest dat Dij uitstek een Nederlandse!) karakter draagl een oer hoofdschotels gevormd wordl door ceu Engelsen tooneelstuk. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft dit ook een punt van overweging uitgemaakt doch men meende over de bedenkingen die hier tegen ingebracht kunnen worden, te kunnen heenstappen omdat het monloe- ren van een nieuw Nederlandsch too neelstuk te veel kosten zou meebren gen Uitvoering der Ongevallenwet-1921. Het werkgevers-aandeel in de administratiekosten. In het Staulshlad no. 214 is opgeno men hel kon. besluit van 24 Mei jl. tot wijziging van den aigemeenen maatre gel van bestuur, vastgesteld ingevolge art 64, öe lid der Ongovallenwet-1921, ui zake hel aandeel dat werkgevers hebben hij te dragen 111 de administra tiekosten, voortvloeiende uit de bemoei ingen «Ier Rijksverzekeringsbank. Van de thans aangebrachte wijzigin gen zij aangestipt, dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank bevoegd is, de voorloopige bijdrage, door werkgevers iu de administratiekosten te betalen, *ast te stellen op een ander bedrag, indien zulk een bedrag naar zijn oor- el eel meer in overeenstemming is met hel bedrag, dal als aandeel in de admi nistratiekosten verschuldigd zal blijken. Voorts is als nieuwe bepaling inge- lascht Hel bestuur der Rijksverzekerings bank is bevoegd van een werkgever, een» naamlooze vennootschap ot' eene vt reeniging, zoolang de vaststelling van diens voorloopige bijdrage nog niet heeft plaats gehad, voorloopige stortin gen in ontvangst te nemen in afbetaling op de voorloopige bijdrage. De tijd stippen en bedragen dier stortingen worden door dat bestuur bepaald. Dit besluit is in werking getreden den 13den Juni 1923. Onderscheiding. Bij kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan F. P. Deir- kuul, pianostemmer te 's-üravenhage. GEMENGDE BERICHTEN. Een ingezetene van Zandvoort heeft zich op 82-jarigeii leeftijd aangemeld om in ondertrouw te worden opgeno men. Het is reeds de vijfde maal, dat zijn huwelijksbootje in zee zal steken. ONDERWIJS. Ken ontbrekende schakel ingelascht. We hebben eenigen tijd geleden ge wezen op het ontbreken van een scha kel tusschen lagere school en arbeids wet: de kinderen hebben in zeer vele gevallen op hun 13e jaar aan de leer plichtwet voldyan en mogen eerst op hun 14e arbeid verrichten. In verband hiermee schrijft men ons het volgende: De Philips Vereeniging voor onder wijs en volksontwikkeling te Eindhoven zai eene school oprichten voor meisjes van 13" jaar die aan den leerplicht heb ben voldaan, doch volgens de arbeids wet nog niet op eene fabriek mogen arbeiden. Per week zullen 40 lesuren gegeven worden, waarvan 20 gewijd aan algemeene ontwikkeling (rekenen, lezen, schrijven, Ned. taal, aardrijks kunde) en de andere uren aan practi- sche opleiding in Bommige onderdeelen de: gloeilampen-fabricage. De meisjes zullen voor den cursus die 8 maanden duurt f 1.50 vergoeding per week ont vangen. STADSNIEUWS. GOUDA, 16 Juni 1923. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente byeengeroe- pen up Dinsdag 19 Juni 1923 des namiddags te 7% uur. Aan de orde komt: Installatie van den heer R. U. Jongen burger. herstemming over het voorstel van Bur gemeester en Wethouders om niet tot slui ting over te gaan van de Jan Kattenbrug op Ohristelyke feestdagen, over welk voor stel de stemmen staakten in de vergadering van 5 Juni 1923. Het voorstel betreffende de rioleenng vun het stadsdeel de Korte Akkeren. Het voorstel ter zake de stichting van school voor bijzonder neutraal onderwijs. Het voorstel tot uitbreiding der oven stallatie van de Gasfabriek. Het voorstel betreffende de electriciteits- levering aan den polder Broekvclden en Vet- tenbioek. loststelling le suppletoir kohier honden belasting 1923. En verder voorkomende zaken. (■oudsche Lund- en Tuinbouwtentoonstelling. Ge«lurende de tentoonstellingsweek van 27 Aug.1 Sept. zullen vele vreemdelingen in Gouda vertoeven, voor een korter of lan ger verblijf. Teneinde hen, die gedurende den ganschen duur der tentoonstelling of wel gedurende eenige dagen hier verblijven, behoor!yk logies te verschaffen, heeft het bestuur der vereeniging „Gouda Vooruit", welke mede de bevordering van liet vreem delingenverkeer tot doel heeft, door mid del van advertenties in de bladen een op roep gericht tot de hotelhouders in deze ge meente en die particulieren, die bereid zyn tegen vergoeding behoorlijk logies met ontbijt te verschaffen. Voor een bijzondere gelegenheid als deze tentoonstelling is de logiesgelegenheid in de hotels hier te gering, zoodat evenals in andere provinciesteden een beroep moet worden gedaan op de particu lieren, die kamers beschikbaar hebben. Het bestuur verzoekt ieder, die daartoe in staat is, mede t^ werken om het logies- vraagstuk hier tot goede oplossing te bren gen, dooi aan den secretaris van „Gouda Vooruit", den heer P. C. de Vooys, Markt 8, schriftelijk opgaaf te doen van het aantal beschikbare kamers en prys. Het is van belang dat velen zich daartoe opgeven. Reeds meermalen toch is er sprake van geweest dat Gouda, dat zoo gunstig voor het verkeer is gelegen, zou worden aangewezen als plaats voor een congres of dergelyke bijeenkomsten, maar het ontbre ken van voldoende logiesgelegenheid is al tijd een reden geweest om daartoe niet te besluiten. Dat behoeft niet. Wat elders kan, moet in Gouda ook mogelyk zyn. Etalage-Versiering in de Feest week Aug.—Sept. 1923. De Commissie voor Openbare Feesten te Gou«la heeft mede uit naam \1in de hier bestaande WinkeJiersverecniging tot «1e Goudsche winkeliers een oproep gericht, waarin zij worden uitgenoodigd in de feest- week van Aug.—Sept. a.s. «ieel te nemen aan een .demonstratie van etalage-versie ringen. In «tat schrijven wordt er op ge wezen dat in de week van 27 Augustus— 1 September a.s. in onze stad niet alleen een groote tentoonstelling gehouden zal worden op land- en tuinbouwgebied, maar dat hiermede ook samenvallen de herden kingsfeesten van het 25-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Voorts wordt daarin gezegd: Verwacht mag worden dat duizenden uit den omitrek en van verre zich in die week zullen opmaken naar onze stad, hetzy om deze tentoonstelling te bezoeken, hetzij om mede feest te vieren. Voor feestvieren nu heeft men noodig een, aan zyne gemoedsstemming aanpassende omgeving. De in deze gemeente bestaande Commis sie voor Openbare Feesten, die reeds lang de leiding van de „Koningimnefeesten" op zich heeft genomen en samen werkt met de door de ingezetenen gevormde buurtcom- miasaes, die versiering van straten en plei nen beoogen, heeft gevoeld dat nevens een straatversiering, meer luister aan het fees telijk, stadsaanzien zal kunnen worden by- gabracht door een smaakvolle, doelmatige inrichting van *winkeletalages, een aanvul ling van de versiering van het geheel, die niet alleen het oog kan bekoren, maar die ook zoowel voor stadgenoot als vreem- «leling blyk kan geven wat de plaats zij ner inwoning «f het centraal punt waarop hy in zyne omgeving is aangewezen, hem voor woning, nering of bedrijf bieden kan enihpm zal weerhouden elders zyn inkoo- ïrfmte doen. De Commissie is van mecning dat het nuttige 'hand in hand moet gaan met het aangename en dat naast een aangename herinnering aan een waardige feestviering, den bezoeker de gedachte aan datgene wat handel en nijverheid hem kan bieden, leven dig moet bijblijven. Daarom wekt de Commissie op tot deel neming aan een demonstratie van etalage versieringen, die op smaakvolle wyze blijk zullen geven v^n datgene wat in de diverse branches door de winkeliers in Gouda kan worden aangeboden. Een zoodanige demonstratie strekt onge twijfeld in het algemeen belang der stad en bevordert den bloei daarvan. Aan alle deelnemers zal een smaakvolle herinnering worden aangeboden. Wy verwijzen voorts naar de betreffende advertentie in dit blad. p Poet e rij en. In 1923 worden 5 plaatsen als surnumerair der Posterijen en Telegrafie beschikbaar ge- steld. De aanmelding staat open voor man nelijke candidaten, die in het bezit zijn van ten einddiploma van een Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus, gymnasium of tlaarméde gelijkgestelde inrichting van on derwijs met uitzondering van de Hoogere Handelsscholen. Aanmelding behoort te ge schieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage vóór 25 Juli a.s. Inlichtingen zyn te verkrijgen by den Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te dezer plaatse. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis, dat zy vergunning hebben verleend aan de Firma A. Vingerling Zonen te Gouda, en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden harer electrischen krijt,malerij, door hot daarin plaatsen van een eest, be stemd voor het drogen van ruw krijt, in perceel pljmtseltfk gemerkt Turfsingel nos. 44. 45 en V> kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie E No. 2499, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instel len van beroep binnen 14 dagen by H. M de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hin derwet. Hij die het beroep instelt,-geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het ge meente-bestuur en (by deurwaarders exploit) aan de(n) gene(n), aan wie de ver gunning is verleend. Tentoonstelling Louis Bron. De heer Louis Bron, werkend iid van het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio te 's-Gravenhage houdt een tentoon stelling van zyn werk in de benedenzaal van de Sociëteit de Réunie. De tentoon stelling die hedenmiddag 2 uur wordt ge opend, zal dagelijksoh geopend zyn van 10 uur v.m.' tot n.m. half vyf. De S. D. A. P. In de Voorwaarts is een kort ver slag opgenomen van de dezer dagen ge houden huishoudelijke vergadering van de S. D. A. P. Daarin wordt medegedeeld dat sinds de vorige vergadering 47 nieuwe leden zyn toegetreden. Wegens bedanken van den heer van Hof wegen als voorzitter werd in diens plaats gekozen de heer M. J. Donk. De heer W. Sanders heeft bedankt als bestuurslid en in diens plaats is gekozen de afgetreden voorzitter, de heer Van Hofwegen. De circulaire-over de rechtspositie van de gesalarieerden der partij werd vervolgens behandeld. Besloten werd aan een en an«ler zoo goed mogelyk uitvoering te geven. Voor de Septembermeeting zal een reis- kasje worden opgericht. Tenslotte werd verslag uitgebracht over jle gevoerde actie by de jJ. gehouden Raads verkiezing, waaruit o.m. bleek «lat circa 100.aan vrijwillige bijdragen was in gekomen. Met het bestuur van de arbeiders-muziek- vereeniging „De Pionier" zal overlegd wor den wat er kan gedaan worden tot verster king der financiën dezer muziek vereeniging. Besmettelijke ziekte. In «le afgeloopen week werd ten stad- huize aangifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte, roodvonk. Wij beng^-Leen te Bolsward. Bestuurders-Collatoren van het Wybenga- leen te Bolsward zyn voornemens, over te gaan tot de begeving van een studiebeurs. Nakomelingen uit. de familie van den stichter, die naar de beurswenschen te din gen, zullen zich, onder overlegging van een geboorteakte en met opgave van genoten onderwys, vóór 7 Juli 1923 schriftelijk moe ten aanmelden by Dr. t'. J. Niemeyer. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te heb ben bereikt. De begiftigde zal vry zyn in de keuze van een vak van studie. De sollicitanten zullen zich hebben te on derwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de daitum later zal worden bekend gemaakt. Réunie van Toeristenvereenigingen. Morgen wordt op het vliegveld Waalha ven te Rotterdam een Réunie va» toeristen vereenigingen gehouden, waar als bijzon dere attractie door de Proof Aeroplaan Sports Commissie (P.A.S.C.) Londen onder leiding van den heer J. H. van der Muelen secretaris P. A. S. C.. Hieraan zal worden genomen door de Haagschej Haarlem- sche en Rottenlamsche Proefvliegtuigenver- eenigingen; voorts is de medewerking ver kregen van een strijkje voor het restaurant en van het muziekkorps S. H. V. op het ter rein. Het aantal deelnemers zal volgens de voorloopige opgaven zeker de 1000 over schreden. Zooals wy gisteren berichtten behooren tot die deelnemers ook de Toeris tenclub Gouda en de fietsclub V. E. O. Wy hopen van harte, dat het weer beter zal zyn dan nedenmorgen, ongetwijfeld wacht den deelnemers dan een prettige dag. I itbreiding oveninstallatie der gasfabriek. Blykens een schrijven met bijlage van de Commissie van Bijstand in het beheer der Geheente-Lichtfabrieken alhier, adviseert de directeur dier fabrieken over te gaan tot het doen bijbouwen van 2 gasovens by de bestaande oven-installatie der gasfabriek. De reden van dit advies is gelegen in het feit, dat in den afgeloopen winter 5 van de 6 aan wezige gasovens in bedrijf zijn geweest, waardoor het vormen van meerdere reserve in de stokerij noodzakelijk is geworden. De kosten van deze beide ovens, welke de directeur voorstelt te betrekken van de fa. August Klönne te Dortmund, zullen bedra gen 37.000.—. De bouw der ovens zal moeten geechie- m op een onderheid gewapend beton fun dament waarvan de kosten worden geraamd op 3800.—. Voorts wordt voor onvoor ziene uitgaven geraamd 700.—, zoodat de totale kosten zullen bedragen 41.600.—. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen B. en W. den Raad naar het overgelegd ad vies van den Directeur der gemeente-licht fabrieken. De Commissie van bijstand bovengenoemd heeft geadviseerd den Raad in overweging te geven tot uitvoering van de hierboven genoemde uitbreiding der gasfabriek over te gaan. B. en W. kunnen zich met het advies der commissie zeer wel vereenigen en stellen den Raad voor: lo. te besluiten tot het doen uitbreiden der bestaande oveninstallatie aan dc gas- fabriek met 2. gasovens, te betrekken van de fa. Klönne te Dortmund, voor de totale som van 41.500. 2o. tot voormeld bedrag van 41.500 een geldleening aan te gaan. Electriciteitslevering Polder Broekvclden en Vettebroek. Het Bestuur van den Polder Breekvalden en Vettebroek te Reeuwyk heeft zich eeni gen tyd geleden tot B. en W. gewend met de mededeel ing dat door dien Polder wu besloten tot het aanschaffen van een ei«. trisohe bemalingsinstatlatie en tevens de daarvoor benoodigden electrischen stroom te betrekken van de gemeente-lichtfabrie ken in deze gemeente op de voorwaarden, welke daartoe door den directeur dier be drijven in concept waren opgesteld. Omtrent deze aangelegenheid bereikte B. en W. mede een schrijven van den directeur bovengenoemd, die daarbij wyst op de voor- deelen, welke aan het afleveren van elec trischen stroom aan groote poldergemalen in het algemeen en in het byzonder aan den bovenvermelden Polder verbonden zyn en mitsdien adviseert tot aansluiting van den Polder Brode velden en Vettebroek op het gemeentelijk electriciteitsnet. De voorwaar den betreffende de leveringen zyn vervat in een daarby overgelegd concept-contract. De Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken, wier advies door B. en W. werd ingewonnen, geeft in overweging den Raad te adviseeren tot 't af sluiten van een contract als bovenbedoeld over te gaan. Voor den aanleg van kabel naar de bemalingsinrichtang, alsmede voor bijkomende werken, zal de gemeente Gouda op eene uitgave van ƒ9980.moeten reke nen. De specificatie van dit bedrag vindt den Raad nader «inschreven in het advies van den directeur der lichtfabrieken. Ter bestrijding van bovengenoemde kos ten betaalt de polder per jaar 1028,76 ge durende 15 achtereenvolgende jaren. De polder kan een belasting afnemen van K.W., waarbij een verbruik van 210.000 W'.U. per jaar wordt geraamd. Wanneer bovenstaande getallen worden aangenomen zullen de totale jaarinkomsten voor Gou zyn: 8686,70 waarbij het verbod van stroJim- afneming door den polder gedurervdté «ten spertijd wordt geaccepteerd en 2/3^661 van den stroom gedurende den nacht ziL worden afgenomen. In deze berekening is .een ko- 1 en prijs van ƒ20.— aangenomen. B. en W. kunnen zich met het advies der commissie bovengenoemd zeer wel gen en stellen den Raad voor: lo. te besluiten tot den aanleg kabel met bijbehoorende werken naar malingsinrichting van dien polder, van de kosten in totaal wordón begr« f 9980. 2o. tot voormeld bedrag van ƒ9980.— een geldleening aan te gaan. Thalia Theater. Het hoofdnummer, het meesterwerk van Amerika's beroemdsten regisseur p. W. Griffith, „De Groote Zonde" is de geschie denis van Anna Moore. Zy leeft met haar moeder buiten en worden door geldzorg ge kweld. Bij haar rijke familie zal zy steun vragen. Het eenvoudige buitenmeisje komt by haar ryke familie', waar ook een schat rijke tante logeert. Om haar nichtjes te pla gen bezorgt zij Anna een schitterend baltoi let. Op het bal maakt Ahna kennis met Lennox Sanderson, een rijk leeglooper, die de onschuldige Anna tot een geheim huwe- ijk weet ovgr te halen. Als hy eenigen tjjd met haar samen is geweest, gapt zy, nog steeds niets vermoedend, naar huis terug. .Sanderson's bezoeken worden allengs chaarscher. Dan volgt voor Anna de ontgoocheling. Anna's moeder overleeft de smart niet. Anna vertrekt uit haar geboorteplaats. In een logement wordt haar baby geboren, die na enkele dagen sterft. Zwervende en naar werk zoekende komt zy op de boerderij van Bartlett terecht waar men haar spoedig als lid der familie beschouwt en de zoon, Da<- vid, een groote liefde voor haar opvat, haar droevig verleden weerhoudt haar op zijn inzoek in te gaan. Sanderson's landgoed grenst aan de hoeve van Bartlett en plotseling staat hy tegen over Anna. Cynisch dreigt hy haar uit zijn •mgeving te verdwijnen. Door praatjes wordt Bartlett, een strenge puritein, Anna's geheim gewaar en jaagt haar het huis uit, nadat Anna de geheele waarheid had medegedeeld en Sanderson's gedrag aan het licht komt. In een sneeuw storm verlaat zy het huis, komt op kruiend ij' Na haar herstel van David haar ereeni- m een de be- waar- iot op terecht en wordt gered door David. ondanks sel mag zyn. Zy alles het geluk. De aankondiging van die film als aangrij pend, buitengewoon, schitterend van •norm van sensatie enz. is niet overdreven» oen ga »ich. Ook het bijprogramma is de moeite waard. Wen ziet er werk van variété artisten zooals j)e inhoud van het hoofdnummer geeft den heer Ambriola speciaal de gelegenheid zijn uitmuntende hoedanigheden als explica teur te doen uitkomen. Aangehouden. Door de politie is gisteren aangehouden e«n minderjarige uit Bolsward. Het jonge- nvensch zal naar zyn ouderlijk huis worden teruggebracht. Prop. examen scheikundig ingenieur. Aan de Technische Hoogeschool is ge slaagd voor het prop. examen scheikundig ingenieur de heer H. J. M. W. de Quartel. GevesHgden. Th. P. J. K'einbloesem en gezin uit '5-Bosch, Boelekade 71; G. J. Endenburg en gezin, bankwerker uit Oosterhout, Bogen 20; N. van Vliet en gezin, kaashandelaar, uit Rotterdam, B. Martenasingel 21; C. Jon- geneel en gezin, h mlhandelaar uit Woerden, B. Martenssingel 25; P. G. Repko en gezin, lithograaf uit Rheden, B. Martenssingel 27; W. H. van Norder. en gezin, teekenaar uit Busstim. Cronjéslraat 17; H. van der Beek, uit Leider.lorp, K Tiendeweg 8; M. H. Ty- bout en gezin. ui'. Schoonhoven, Varken markt 7; C. B. Lünnemann, magazijnbe diende uit Boskoop, L. Tiendeweg 55; E. ter Hoeven, winkelbediende uit Utrecht, Markt 51; D. F. Mollema, smid uit Amsterdam, Vorstmanstraat 27; H. C. v. d. Dungen, be drijfsleider uit Vughit, Bleekerssingel 69; F. J. Vreugdenburg, machinist uit Welte vreden (N. O. I.), Vrouwensteeg 33; H. G. Groenendal, kantoorbediende uit Rotterdam, Bogen 45; W. H. A. de Mol, monteur uit Leiden, Gouwe 117; J. Cozak, sigarenmaker uit Ammerstol, Varkenmarkt 13; J. Was sing, chauffeur uit 's-Hage, Veerstraat 6; M. G. J. Nebbeling, officier L. d. H. uit Doesburg, N. Markt 11; R. de Keijzer, rep. motoren uit Jutphaas, Westhaven 65; J. Kok en gezin, scheepmaker uit Reeuwyk, Raam 217; W. van der Velden en gezin, melk- slyter uit Ridderkerk, Turfsingel 60; C. v. cl. Flier en gezin, seinh. wachter uit Utrecht, Bockenbeigstraat 114; D. A. v. d. Sluys en gezin, schoenmaker uit Rotterdam, Cappe- iversteeg 26; J. van Vliet, veekoopman uit Reeuwyk, Graaf Florisweg 40; S. A. Rochat, rijksontvanger dir. belast, uit Terneuzen, B. Martenssingel 57; G. Ekkel, reiziger uit En schede, Blauwstraat 12; J. J. A. Beerling, Kantoorbediende uit Arnhem, Buurtje 1. Vertrokkenen. M. A. Hansen, van Turfmarkt 18 naar Utrecht, Celebesstraat 1 bis; P. A. Stehou- wer en gezin, van Mr. D. J. v. Heusdestraat 31 naar Alblassenlam D 118; W. Stekelen burg en gezin, van Raam 217 naar Reeuwijk, Reewal 253; A. J. M. Hemmelder, van Karnemelksloot 189 naar Zaandam, West- t He 34; J. Matse, van R. van Catsweg 60 naaA Maarn, Zwarteweg; B. N. Broekhuisen en gó(mn, van Naaierstraat 5 bov. naar 's-HagA Anemoonstraat 176; D. Davidson en gezOn, van Turfmarkt 65 naar Rotter dam, yïeidisstraat 32c; J. Alphenaar, van Keizeifctraat 78 naar Ouderkerk a. d. IJssel, Dorpsltraat; C. Keij, van L. Dwarsstraat 38 naar Moordrecht, p.a. bakker Rook; J. Woudenberg en gezin, van Markt 39 naar Nym-&gen, Heiweg; J. B. Roos, van Oostha ven 49 naar Sassewheim, Fl. Schoutenstraat 11; G. Speksnijder, van Spieringstraat 9 naar Oud-Beierland, Voorstraat 66; J. Aten en gezin, van Turfmarkt 132 naar Amster- «lam, Westerdoksdijk 45; F. R. Dangremond, van Turfmarkt 130 naar Raalte, Schoalstr. 214b; N. L. Brouwer, van Karnemelksloot 141 naar Leiden, Sieboltstraat 53; C. Beert- huizen, van Raam 19 naar Rotterdam, Quintstraat 2; M. Noordegraaf, van G. v. Bloisstraat naar Zuid-Beierland, p.a. Tim mermans; L. J. P. Jaspers, van v. Strijen- straat 5 naar Weltevreden (N. O. I.); J. Sloof, van St Joseph straat 27 naar Moor drecht, p.a. D. 'V?iboom; J. van Duin, van Vest 95 naar Nuth (L.). Burgerlijke Stand. GEBOREN: 12 Jun«. Marie, d. v. G. de Jong en A. J. Verkerx, K. Tiendeweg 2. 13. Maria Neeltje, A v. J. Dercksen en M. P. A. van Andel, Krugerlaan 85. Auke, z. v. D. C. Brem en L. Meyer, 4e Kade 17. 15. Theodoras Dirk, z. v. C. Both en M. P. T. Walthie, Houtm.plantaoen 16. ONDERTROUWD: 14 Juni. C. J. Jochems en A. M. Kalmeyer. P. Zandyk en J. W. Scheepbouwer. F. KI eer en M. van Oei. W. J. Rietveld en C. Jansen. J. de Jong en M. van Vegten. J. Vermy ep A. Muy 1 wyk. OVERLEDEN: 13 Juni. Willem Leendert van der Steen, 62 jaar. Agenda: 18 Juni, 8% u. Soc. de Réunie. Verg. van Aandeelhouders der N.V. Goudsche Rij en Voertuig-onderneming. 18 Juni, 7 V4 uur. Raadhuis Gouderak. Ge meenteraad. 19 Juni, 7 uur. St. Janskerk, 2e Orgel bespeling. 27 Juni, 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen", Ledenvergadering. UIT DEN OMTREK. MOORDRECHT. De schietoefeningen zullen met in gang van Zaterdag 23 Juni voor de le den der Burgerwacht worden hervat. De oefeningen zullen dezen zomer we derom bestaan in het schieten met mar- ga-patronen op het terrein achter de openbare school. De schietoefeningen worden wekelijks gehouden en wel Za terdag van 1% uur n.m. De schiet- eursus eindigt op Zaterdag 15 Sept. a.s. Bij iedere schietoefening wordt, na af loop, aan 3 schutters die het hoogst aantal punten hebben behaald, een pre mie verstrekt, bedragende reap, f 1,—, ro.60 en f 0.40. Bij het eindigen van den schietcursu» zal bovendien aan 3 schutters, welke over den geheelen cur sus het hoogste aantal punten hebben behaald, een premie word n verstrekt bedragende resp. f 7.50, f 5.— en f 3.—. PAPE OP. In de vergadering van den Raad de- zei gemeente waren met den voorzitter, den heer W. H. M. Doorman, alle leden, tegenwoordig. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen was van Ued. Staten een besluit tot vaststelling der jaarwedden van de wethouders op f72; een besluit •van Ged. Staten houdende handhaving van den aanslag van P. D. Boer; van den Minister v. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat deze gemeente voor den tijd van vijf jaar wordt vrijgesteld van de verplichting tot het geven van openbaar onderwijs; van Ged. Staten 'de goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1923; (Van het gemeentebestuur van Wijnbritseradeei om adhaesie te betui gen aan een door dat bestuur aan H. M. gezonden adres om de openbare Godslastering strafbaar te stellen in het Wetboek van Strafrecht; besloten wordt dit adres voor kennisgeving aan te ne men Aangeboden werd het gemeentever slag over 1922, hetwelk ter secretarie ter inzage zal worden gelegd- De rekening van hel Alg. Burg. Arm bestuur wordl vastgesteld in ontvangst «.p f 527.57% en uitgaaf f 3(54.89%ba tig saldo f 180.68. 1 Het percentage voor de gem. ink. be lastingdienst 1923-24 wordt bepaald op 4. Verder besluit de raad in principe een veldwachterswoning te bouwen an nex brandspuithuis en arrestantenlokaal Na wijziging der begrooting voor 1923 in verband met de opening der bijzon, dere school werd de vergadering ge sloten. REEUWIJK. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Johannes Cornells, z. v. A. van den Hoogen en A. Bunnik. Johanna Maria, d- van M. Verkleij en A van Velzen. Cornelia Adiiaua Antonia, d. van Ph. J. Neerlander en M. van As. OVERLEDEN: Ida Maria Vergeer, 21' j., echtgen. v. W. N. van Leeuwen. Pieter Scheer, 72 j., echtgen van J. v. d. Heeden. Adriana Johanna Peere, 3 weken, d. van N. M. Beeren öu A. J. Matze. Levenl. kind van M. Hogenelst en W. van Doorn. Willemina van Doorn. 41 j., echtgen. M Hogenelst. GETROUWD: W. van Vliet, 32 j. en Mei ja Oosterwijk, 28 j. SCHOONHOVEN. De rechtbank te Rotterdam heeft uit gesproken het faillissement van A. Klabbers, sigarenwinkelier alhier. Tot curator is benoemd mr. R. Rensma te Gouda. Zondag 17 Juni. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10 to u. v.m. Da. A. Klaver, uit Hoont. St. Janskerk. 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthorsche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Th. Schar- ten. Geaef Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. Doopen. 5 to u. n.m. Ds. J. Hoek. Kattensingel 10 u. v.m. Ds. J. Hoek, uit Soest. Doopen. 5 to u .n.m. Ds. T. Sap. Geref. Gem. 10 u. v.m. en 5to u. n.m. Ds. Overduin. AMMERSTOL 10 u. v.m. Ds. Slot uit Lekkerkerk. BERKEN WO UDE. Ned. Herv. Kerk. 10to u. w.m. Ds. J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. w.m. en 7 u. n.m. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. M. B. Ver kerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 7 u. n.m. Ds. B. J. Kanis uit Stoiwyk. Geref. Kerk. 10to u. w.m. Preeklezen. 7 to u. n.m. Ds. T. Sap uit Gouda. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Kniphuizen. Geref. Kerk, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Drost. OUDEWATER Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Buiskool, 6 u. n.m. Ds. Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10to u. vjn. Ds. B. J. Evangelisatie-gebouw, 10to u. v.m. en 7to u. n.m. Ds. Bouthoorn uit Dordrecht. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. IJsebrands WADDINXVEEN. Ned. Hew. Kerk, 10 u. v.m. De heer Lykle- ma, 6to u .n.m. Ds. Hospers uit Gouda. Remonstr, Kerk, 10 u. v.m. Ds. Houtgast. OUDERKERK A. D. IJSSEL. Ned. Hew. Kerk, 10 u. v.m. de heer C. A. de Vries, g. o. te Stoiwyk. 2 u. n.m. Ds. Verkerk uit Gouderak. NIEUWERKERK A. D. IJSSEL. Ned. Hew. Kerk, 10 u. v.m. Dr. A. Troel stra uit den Haag. REEUWIJK. Ned. Hew. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Verheul uit Gouda. Maandag 18 Jnni 192S. GOUDA. Gebouw tot Heil des Volks, 7to u. n.m. Ds. P. Zandt uit Delft voor de Ver. Calvjjn Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Volgens mededeeling in het weekblad van de Vrijz. Hervormden zal de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk zyn samengesteld voor Zuid-Holland uit Dr. H. Schokking. predi kant te 's-Gravenhage en J. Sneep, ouder ling te Numansdorp. Van de kerkelijke hoogleeraren hebben zitting: dr. L. Knappert en dr. W. J. Aal- ders. Van de 19 afgevaardigden voor de ver schillende provincies behooren slechts 6 tot «le vrijzinnigen tegen verleden jaar 7 of, bij de vewanging van «len heer Voerman door zijn secundus J. W. Bolt, 8. KUNST. Maartje Offers. Naar de N. R Crt. verneemt, heeft Maartje Offers, die thans te Milaan woontverbintenissen aangegaan met den Scala Schouwburg aldaar, met de Carlo Schouwburg te Napels en met de Metropolitan Chicago Opera House. SrORT ËN WEDSTRIJDEN. VOETBAL WedulrUdprogramma voor Zondag 17 Juni. Kampioenschap vun Nederluijd. Tilburg: Willem 11—Be-Quick. Buitengewone Competitie. Leiden: (terrein Lugdunum) S.V.V.— Zandvoort. Jiaurlem: (terrein E.D.O.) Hilversum— D. H. C. D.U.C. en Hilversum hebben ui deze buitengewone competitie beiden 6 punten behuuld en speleu opnieuw oen halve competitie om do 2e plaats iu do ze competitie. Mocht S.V.V. niorgon vuu Zandvoort winnen, dan neemt ook zij woor aan de beslissingswedstrijden om de 2e pluats deel, daar zij aan even eens punten hoeft, indien uus de 3 candidaten voor de 2e piauts in deze lieol bijzondere competitie ieder we derom een wedstrijd winnen, wordt geen beslissing meer gespeeld, maar het seizoen gesloten tot Sopt. Ü.N.A.Olympia-combüiatie. Ltn ülympia-combinatie speolt morgen ten vriendschappelijke wedstrijd te gen ü.N.A. i, op hot terrein aan de Friiis Hendrikstraat, alhier. Usaeluchildwednlrijde» te Nieuwerkcrk a. d. IJasel. Het eindprogrumma voor Zondag a.s. luidt: 2 uur: Zwervers CapelloL'Espo- rance, Nieuwerkerk 3.15 uur: Oudewater l—üouderak 1. 4.30 tot 6 uur: beslissingswedstrijd om hel IJsselschild: Kralingsche Veer I Moordrecht 1 Na afloop van den beslissingswedstrijd jiitreiking van het Schild met de elf herinneringen. Vorig jaar wus het Schild door „Gouderak" gewonnen. ZWEMMEN. N. Z. B. I)( competitiewedstrijden voor uior- gtn zijn door de slechte weersgesteld beid uitgesteld. Dil is reeds de 2e verloren compoti- tifcdag. LAWN-TRNNIS. Wedntrijdprouramma voor Zondag a.a. 2e klusse B. Gouda: T l.0.1). 1—Clubh. te Werve I Den Haag: l'.O.P. 1—Anglo Dutch 111 Den Haag: Oranje T. C. 1Schiedum- sche L.T.V I. 2e klasse E. Gouda: T.I.O.D. II—Adno l. Deu Haag: T.Ü.P. 11—Sido I. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 768.5 te Valentia. Laagste stand 750.9 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordelijke tot weste lijke wind, afwisselende bewolking, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. Wolk* Hmmr of dom* van vrijzinnigen huize wil zich bü dag of avond enkele uren tegen vergoeding be schikbaar stellen tot het BEZOEKEN VAN' PARTICULIEREN voor een speciaal doel? Geen zakelijke aangelegenheden. Aanbiedingen onder No. 1788 Bur. vaïi dit blad. 10 «■n partij bultan dlanst gastalda o. m. schoolbanken en dergelijke. Dagelijks te bezichtigen op het STADS ER F van 9--10 v.m. INSCHRIJVINGEN te zenden vóór 28 Juni aan den Genjeente-Bouw meester te Gouda. 1805 20 in de i804 20 TOEGANG VRIJ. Dagelijks van 10 -4uur. Op DONDERDAG 28 JUNI 1923 des v.m. 11 uur in Zaal Concordia Westhaven 28. zal voor rekening van den heer H. C. Warning Goud* worden aanbesteed: Bestek en teekening a 10.rest. ƒ5.bij den Architect DIRK STUURMAN. Tel. 604. Burg. Martenssingel. Gouda. H 01 20 Verschonen by de HOLl.ANDIA-DRUK- KERIJ te BAARN: DE SPIJSVERTERING (Maag Darm- en Ijverziekten. Vetzucht, Suikerziekte, Jicht, Nierziekte en Bleek zucht), door Dr. B. F'. TEN CATE (Speciaal Arts te Rotterdam). 4e druk 2.40 ing.; 8.65 geb Opening Badseizoen 1923 Vraag het. nieuwe nummer van het LEUKHf GEÏLLUSTREERDE BLAD 25 Cl ABartriT fR.RP F.I.6S /nu/TERCOM UITGAVE Atg UIT6tVER/m* M.Z VOOABUAOWAl 110

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4