NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 82*Jaargang go. 15268 Donderdag 21 Juni 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen AL lel 9e*t, lan” neel Het goudloon in Duitschland. Milt inr NBBSchMhindfln (ibiuwd teel D.D.D. I het origi- l*JN en dat voor altijd, (Wordt »CTTOlgd.) I* ZOON, Gort». b AQINAS •OWTOPKO UCHAND X BAAI •rdt enorm 'at de me- jdzakelyke Het vonnis in het hoogverraad sproces te München zal eerst Maandag 9 Juli worden geveld. De rechtbank heeft gisteren beslo ten den beklaagde Munk in voorloopige vrij heid te stellen, hoewel het O. M. zich daar tegen verzette. De rtfikspresident heeft een verordening uitgevaardigd over de voorloopige onder brenging van hen, die uit het bezette ge bied zyn uitgewezen. Het aantal uitzettin gen bedraagt reeds meer dan 50.000. Da gelijks komen er nog honderden bij. In het Engelsche lagerhuis zal vandaag in tweede lezing worden behandeld het wets ontwerp inzake de mijnwerkeraloonen, het welk beoogt een minimumloon voor alle mij- hj m en het 681 70 hoplg W Het langzaam doch onophoudelijk voort- schrikkelijk tooneel van verwoesting op. De gen van de Etna levert nog ateeda een ver- schrikelijk tooneel van verwoesting op. De vuurstroom heeft thans een breedte van on geveer 400 K.M. en een hoogte van onge- 1447 28 mhoest, bronchitis, t-, keel- en lueht- t men met heiboer, van Oude- f 2.— per flacon Wortolboer’s Arti- 848 15 De nieuwe salaris- en loonsverhoogingen, verhoogden de uitgaven van de Berlijnsche tram reeds met 300 millioen mark per dag Zij besloot daarom de tarieven van 600 Mk. of 1000 Mk. te brengen en de volgende week reeds een tarief van 1500 Mk. vast te stel, len. Betwijfeld wordt of deze verhooging voldoende zal zijn, gezien de geweldige prijsverhooging van de materialen en den electrischen stroom. Theunis heeft gisteren met Prof. Nolf, den gewezen minister van Kunsten en We tenschappen, den katholieken afgevaardig de Maenhout en verschillende andere oud- ministers en afgevaardigden onderhandeld. Den algemeenen indruk is dat het moge- lijk zal zijn om tot overeenstemming te ko men over het militaire vraagstuk, zoadat dan de hoogeschoolkwestie de eenige moei lijkheid blijft uitmaken. Zoowel van katho lieken Vlaamschen, als van liberalen Vlaam- schesn kant hoort men, dat de grens van toegefelijkheid bereikt ia De centrale commissie uit de katholieke rechterzijde heeft met de katholieke minis ters den heelen middag beraadslaagd, vaar- b(j men het er over eens bleek, dat de ver lenging van den militairen diensttijd van 10 tot 14 maanden niet gekoppeld mag wor den aan d« bezetting van de Roer. Men kwam tot een tusschenweg van een verlen ging van 12 maanden, afgescheiden van den duur van de bezetting van de Roer. Dit zou strooken met de inzichten van Theunis. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda omstreken (behoorende tot dan bezorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel moer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagaummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadlgbeids-advertantita do helft van don prijs. INGEZONDEN MEDEDELINGEN i 1—4 regels ƒ105, elke regel moor 0.50. Op do voorpagina 50 hooger. Gewone adverteatita «n ingeacmdon modedoelingen M contract tot mot gereducoer- den prijs. Groote lettors en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli ode boekhan delaren, Advertentiebureau! on onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd to styn. De Rijksdag heeft zich ook beziggehou den met een van de belangrijkste vraag stukken van den tegenwoordigen tijd: de radicale bestrijding van de geslachtszieken. Ondanks de uiterste inspanning van de ze denpolitie, ondanks de groote publiciteit, die aan hygiënische raadgevingen en waarschu wingen gegeven wordt, ondanks de moge- voer acht meter bereikt. Hjj legt per uur ongeveer twintig meter af, terwijl hot vloeiende deel der lava alles met zich mode sleurt, zoodat de zich voorwaarts bewegende massa's op vele plaatsen twintig meter hoog zijn. De lavastroom beweegt zich op den naar Linguaglossa leidenden landstraatweg steeds verder .Menigmaal gelooft men, dat de lava tot staan is gekomen, doch plotse ling kruipen de vuurmassa’s weder des te onstuimiger voorwaarts. Groote eiken- en beukenbosschen, evenals uitgestrekte hazel noot en amandelaanplantingen zijn verdwe nen. Het station van Carro is eveneens ver nield. Alle landerijen van het stadje Lin- guagloesa zijn thans bedolven. Te midden van het onheil zijn de beide bevolkingen van Linguaglossa en Castiglioni ten gevolge van een uit bijgeloof geboren legende met el kaar slaags geraakt. De berwoners van IJn- guagtossa hebben den herderstaf van hun schutspatroon onder psalmgezang den lava stroom tegemoet gedragen, in het geloof ’den stroom daardoor te kunnen tegenhou den. De bewoners van Castiglioni vreesden echter, dat de lava door het aangeroepen wonder naar hun gebied zou jvorden afge leid en trokken daarom naar Linguaglossa om den herderstaf van den schutsheilige van deze stad te verwijderen. Hierbij ge raakten de bewoners met elkaar slaags. In Catania ztyn duizenden vluchtelingen aangekomen. Thans zijn reeds 20.000 be woners dakloos. De Etna heeft in den loop der eeuwen herhaaldelijk „gewerkt” met de meeat nood lottige gevolgen. De eerste uitbarstingen gaan .tot hot Ijstijdperk terug, terwijl de eerste eruptie, welke te boek is gesteld, in 1169 geschiedde en den dood van 15000 men.- schen veroorzaakte. In 1869 had wederom een uitbarsting plaats, terwijl in 1852 de vulkaan gedurende negen maanden weHcte Daarna kwam het in 1865, 1879. 1886 1892 1899 en het laatst in 1910 tot uitbarstingen. nen op de kosten van het levensonderhoud te baseeren. De zware financieele last, welke door leze nieuwe wet op de schatkist zou komen te drukken, kan nog niet worden vastgestekt, zoolang de loonswijzigingen, die er het ge volg van zullen z(jn, nog niet bekend zijn. Wel neemt men aan dat de loonen in Nort humberland, het oostelijke district (Yorks hire, Derbyshire, Nottingham en Leicesters hire), in Zuid-Wales en in Durham zullen stijgen. Een betrouwbare berekening heeft aangetoond dat, door de minimumloonen volgens de kosten van het levensonderhoud vast te stellen en tegelijkertijd den mijn eigenaren in staat te sollen „standaard'’- wimgen te maken, de prjjcen aan de mjjn met 3 sh. 4 d. per ton zouden moeten wor den verhoogd. Daar nu de exportfcolen een wereldprtjs hebben, zou de exporthandel er onder lijden indien de productiekosten der Britsche kolen» dezen prijs zouden over schrijden. Gistermiddag heeft de premier een depu tatie van het uitvoerend comité der parle mentaire Labour Party, alsmede Herbert Smith, voorzitter en Frank Hodges, secre taris der mijnwerkersfederatie, ontvangen, die het gaheele vraagstuk met Baldwin .heb ben besproken. Sir Beddoe Rees, de natio- naal-liberale afgevaardigde, heeft een motie gedeponeerd, strekkende tot verwerping van het wetsontwerp. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie TeL 545 W e/hc ofe TE.fi Uit den Duitschen Rijksdag. Meer dan 50.000 uitzettingen. - Het proces Fuchs. De mijnwerkeraloonen in Engeland. De kabinetscrisis in Bel- Kië. De uitbarsting van de Etna. kert. Dr. Brauns meent dat in het verarmde en onder buitenland schen druk levende Duitschland alleen de laatste mogelijkheid voor een bespreking in aanmerking kan ko men. Het loon zou zich in dit geval auto matisch naar de veranderingen der pry'zen richten. De minister vreest echter dat de prjjsschommelingen in .’en tot dusver onge kend tempo zullen plaatsvinden en dat dien tengevolge het resultaat niet aan de ver wachtingen der arbeiders zal beantwoorden. Bovendien zal het bedrijfsleven in dit geval een geheel fictieven muntstandaard tot grondslag dreigen te nemen waardoor de papiermerk op een kwaden dag- misschien geheel waardeloos zal worden. In dit geval zou de staat die zyn tekorten in de eerste' plaats met hulp der bankbiljettenpers moet dekken, niet meer bij machte zijn verder te functionneeren. Om al deze redenen wil de minister van een wat hy „Gleitlohn” noemt niet weten. Veel beter zou het zyn de loonen door onderhandelingen voor een bepaald tijdstip,' byv. voor een maand, te bepalen. Tijdens dit tijdperk zou men echter reke ning met de prysschommelingen dienen te houden. Na afloop zou een nieuw loon wor den bepaald voor een volgend tijdperk enz. De hoogte van het loon zou in de eerste plaats door een verbeterd indexcijfer die nen vastgesteld. De waarde van de goederen die thans in het indexcijfer worden opgenomen zou op nieuw worden onderzocht. Voorts zou men by het vaststellen der indexcyfere met grooten spoed moeten arbeiden en ten slotte het indexcyfer zoo dikwijls mogeiyk, byv. wekeiyks, publiceeren. De vakvereenigingen hebben trouWens voorstellen in dezen geest ontwikkeld. De toezegging der Duitsche Regeering om de loonen in overeenstemming te zullen brengen met de duurte, heeft in het geheele land groote ontspanning gebracht. De be sprekingen met de vakvereenigingen der werkgevers en de werknemers hebben reeds plaats gehad. Als gevolg hierop zal nu Za terdag in de centrale Arbeidsgemeenschap, waarin zoowel patroons als arbeiders sa menkomen, worden gepoogd een basis te vinden, inzake het „goudloon". Bracht dit bericht reeds een verbetering in den binnenlandschen toestand, dit werd nog versterkt door het succes dat Cuu» ip den Ryksdag te boeken had, toen hy vap alle partyen instemming verwierf op het voorstel inzake de broodverzorging voor 1924 door middel der gedwongen leening. Hierdoor is het hoofdvoedsel voor de be volking verzekerd zonder dat financieel^ operaties noodig zijn of een verdere daling van de mark een nadeeligen invloed kap uitoefenen. Minister Luther wees er in den Rijksdag op dat de nood, waarin de bevol king aan df Roer verkeert, inwerkt op het geheele volk en bydraagt tot oeconomische moeilijkheden en de markcrisis. Hoewel de bevolking hare nooden met vastberaden heid draagt, heeft de regeering gemeend te moeten ingrijpen orfi de markcrisis te be strijden, waartoe de ontvangst der jongste nota in het buitenland niet kan hebben by- bedragen .De regeering had reede volmacht aan de beurs in te grypen doch zal thans door wettelijke maatregelen een betere ver houding tusschen pryzet en loonen schep pen. Reeds werd door de vertegenwoordigers der groote vakorganisaties met de rykskan- selier het vraagstuk van het‘goudloon be sproken. Men is het over de volgende rege ling eens geworden: In alle bedryven zal een nieuw, vast grondloon worden bepaald. Voorts komt er een veranderiyke duurte- byslag, die volgens het nieuw indexcyfer zal worden bepaald. Maatregelen zyn ge troffen om zoo spoedig mogeiyk de bere kening van het nieuwe indexcyfer mogelijk te maken. Dr. Brauns, de ryksminister van de ar beid, heeft aan een medewerker van het Berliner Tageblatt zijn meenang over het probleem der goudloonen uiteengezet. Over de beteekenis van het woord goudloon is men het nog lang niet eens. Volgens som migen is het eén loon dat met de waarde der voor den oorlog bestaande loonen strookt, volgens anderen is het een loon dat eenzelfde waarde biy’ft behouden en de arbeiders dus een geregeld inkomen verze- De rechte weg is de kortste, maar het doel wordt langs dien weg meestal niet bereikt. FEUILLETON Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WE8SELINK-VAN ROSSUM. (Nadrak verboden.) dat niet in?” - zei zij met een treurig glimlachje „het vraagstuk, van de vrouw op middelbaren leeftijd, zonder middelen van bestaan en niets dan haar handen, die een vrouw uit onzen kring tot op het gebeente mag gebruiken voor haar eigen familie, maar .die de wet der conventie haar verbiedt te bezoe delen voor andere menschen op straffe van uitgestooten te worden. Niet dat die dingen er op aankomen, maar ik meende, dat ze het deden en ik was niet bestand tegen de verzoeking. Dat i-» de geheele kwestie, Archie Macker- row, en het beste, wat jij en ik kunnen doen, is elkaar nu verstandig vaarwel te zeggen en elkaar zoo snel wij kun nen te vergeten. Jij bent de beste kans en het kan zijn, dat je zelfs nu nog een vrouw vindt, die je meer waard is en die je gelukkiger zal maken, dan ik het zou kunnen doen.” Ofschoon zij dappere woorden sprak, logenstraffen haar oogen, wat ze zei en het was een gevaarlijk oogenblik voor deze twee. Want ofschoon hun jeugd voor altijd voorbij was, het war me hart der jeugd hadden zij behouden en zij waren verdreven van de vreug de, die het beste is, wat het leven kpn geven. Maar op dat oogenblik ver schrikte hen een voetstap in het kreu pelhout en Alison, die zich plotseling omweödde, werd vuurrood en daarna vaalbleek, want het was haar man, die naar de plaats van samenkomst was gekomen om haar te zoeken. Er zijn oogenblikken, die geen verklaring ge hoeven, hun bitterheid is de beste ver kte genezen, die U en last maakt. Die uk en dat branden* verdwijnen. Vele einde raad waren, 3. reeds genezen, r baat bij vinden. 2 SO (protfflacon krachtige D.D.D.- Bij apothekers en klaring. Een kort oogenblik keken dezo drie, die zoq vreemd dóór het noodlot iu zijn net waren bijeengebracht, el kaar aan en de sluier was gescheurd. Zelfs iu dat oogenblik van wanhopige spanning stond Alison het duidelijkst voor oogen het scherpe contrast tus schen den man, dien zij getrouwd had en den man, dien zij had liefgehad. Archie Mackerrow lang, mager, bruin, wiens ras uit eiken trek'sprak, die dank zij een rein leven onbevlekt was ge bleven te midden van de verzoekingen dezer wereld en Edmund, de belicha ming van de zelfzucht, de man, die het geld tot zijn God had gemaakt! De uit drukking op zijn blozend gelaat was op dat oogenblik een sombere; en Mac kerrow een blik van verwondering en walging in zijn oogen, die Alison kwetste nam even zijn hoed af en liep heen. Alison beantwoordde dien groet ternauwernood, wendde zich tot haar man en begaf zioh in tegengestel de richting. Zij kon geen woord zeg gen.-Zij wist niet wat zij zeggen moest, het scheen haar op dat oogenblik, alsof de hemel was ingestort en het er ver der niets meer op aan kwam. „Is dat de knappe minnaar zei de heer Crewe. „En is dat het resul taat van het psalmzingen en het bidden diep zit het dus ook al niet.” De ruwe, hatelijke toespeling, die in de woorden lag, de onmiskenbare be doeling, vervulde Alison met zulk een afkeer en ontzetting, dat haar m )<nl, die voor een oogenblik onderdrukt was, weer als een wervelwind terugkeerde. lykhekl van een kostelocae behandeling, schat minister Oester 't aantal van deze zieken in Duitschland nog steeds op rond 1 millioen, terwyl een kwart hiervan lues heeft. Ander# autoriteiten noemen veel hco- gere cyfers, anderen weer achten de schat ting van de deskundige commissie overdre ven. In ieder geval is het hoog tyd, dat de wetgever ingry.pt. Het wetsontwerp richt zich natuurlijk in de eerste plaats tegen de lyders aan lues. Het bepaalt voorts dat personen die ver dacht zyn een geslachtsziekte te hebben door een byzondere gezondheidsoverheid kunnen worden aangehouden en wanneer z(j geen bewijs voor hun geaontlheid, d. w. z. een medisch attest kunnen overleggen, aan een geneeskundig onderzode worden onder worpen .Deze maatregel moge minder ra dicaal zyn dan de z.g. verplichte aanmel ding, practisch heeft zy het voordeel de overiieid in de gelegenheid te stellen op eigen gezag daar in te grypen, waar zy hat noodig oordeelt en niet te wachten op een aanmelding of een denunciatie. Onrecht vaardigheden, die hiervaan het gevolg kun nen zyn, zinken in het niet tegenover den ernst van den toestand. De wet bedreigt met een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaar alle personen, die een ander met een geslachtsziekte infectee- ren of een huweiyk aangaan zonder de an dere party van hun zfekte mededeeling te doen. De vervolging van de ziekte wordt 1 hiermede uit de hand van de zedenpolitie genomen en aan de gewone- organen van do recherche toegekend. Daar gewerbsmëssige 1 Unzucht by de toepassing- van deze bepa ling natuuriyk als strafverscherpende om- 1 standighekl in aanmerking zal komen, ligt hierin een betere afweer van de ontucht dan in de strengste reglementeering. Verschillende bepalingen omtrent de ge- 1 neeskundige behandelingen zyn In de wet opgenomen, die naar verwacht spoedig zal worden aangenomen. VERSPREIDE RERTCHTEN. FRANKRIJK. Siki, de bokser, is gisteren te Parijs voor den rechter verschenen, ten lo. omdat hij een revolverschot gelost had tegen de zoldering van een koffiehuis on het bolwerk Bonne-Nouvelle, ten 2e omdat hij in een gelegenheid op Mont martre gebokst had met den Kellner, die weigerde hem te bedienen en le vens wegens het beleedigen van de agenten. De president wees hem er op, lat hij goed zou doen wat soberder te leveh en geen gekke dingen uit te ha len. Siki antwoordde met een dommen grijns. Hij is ten slotte veroordeeld tot 100 fr. boete voor de eerste overtreding 5 fr. wegens dronkenschap en 200 fr. getrouwd had alleen uit liefde on dal hij zijn hoop bedreigd zag om op 't laatst van zijn leven nog een tijdperk van geluk mee te maken, dat bij in zijn jtugd niet had gekend. Hij had haar geen kwaad gedaan. Zij on zij alleen had hem kwaad ge daan door hem te trouwen, terwijl haar hart koud voor hem was. Nu moesten zij beiden den prijs betalen. Zij hadden den weg halverwege at- gelegd en boden den toevalligen vour- bijgangen het vreemde schouwspel van u n man en zijn echtgenoote, die eeni ge passen van elkaar ahiepen en dat mot zulk een somberheid op hun gelaat dat allen er op konden lezen, hoe nun stemming was. Zij vermande zioh daar om plotseling en wachtte, totdat bij naast haar zou komen. Want nog maar enkele minuten en zij zouden het hek van de pastorie be reiken en de rol, hoe moeilijk ook, zou gespeeld moeten worden. Zij moes ten, ai was het alleen uit trots, zoo al niet om iets anders, overeenkomen in welken geest zij die vervullen zouden. Zij wachtte en haar oogen richtten zich bedeesd op zijn boos en torugatoo- tend gelaat. Nooit had het ruwer en ongenaakbatjrder gezien. Toen zij te rugdacht aan de beminnelijke vriende lijkheid en het geduld, die hij haar .in de Parijsche dagen had getoond, vroeg zij zich verwonderd af, of zij misschien ook gedroomd had, dat deze harde man een zachtere zijde kon neb ben Zij stond stil op het bemoste pad en keek hem aan met iets, dat op kouov woede geleek. „Hoe durf je zoo togen mij sproken? :-Le durf je?” zei zij, met hooge, hel dere slem, „ik heb geen minnaar. Ik hud er een, ja, vele jaren geleden en dat was hij on ik was blij hom weer te zien, en hij, dat hij mij zag. Door eon vergissing bleven wij gescholden Wij hebbon die vergissing opgehcilerd en dat is alles. Als je er bij waart ge weest, om de woorden te hooren, aan zouden ze precies zoo gesprok on ziju. Ik wilde voor God, dat je er bij waait geveest „En wat zal nu het resultaat zijn,” vervolgde hij, precies alsof hij haar woorden niet had verstaan. „V’io zal bel zijn, hij of ik?” De hartstocht van haar rechtvaardigen tuc-rn, die gloeide in haar ooge-i, boe zemde zelfs hem schrik in, die zelden terugschrok voor het aangezicht van een man en zeker nooit voor dat van een viouw. „Ik wil niet tegen je spreken, je bent een slechte man, nu je lUtke din gen zegt die je weet, dat niet waar zijn!” Haar trots was zoo beleedigd, haar vrouwelijk gevoel zoo gekwetst, dat zij wegliep, met baar hoofd hoog üpgtbe- ven, zonder dat zij een oogenblik de smart in aanmerking nam, dio deze harde woorden had doen spreken. Zij vergat want zelfs een go<de vu uw kan zelfzuchtig zijn in ha?r grootste smart dat doze man haar KOI ILSCIIE OIR I \T 84 - Er zijn andere dingen in het leven dan ons zelfzuchtig geluk, en het is heel goed mogelijk voort te leven, als meu voor anderen zorgen moet. Het is het eenige, dat somtijds het leven mo gelijk maakt.” Zij deed, alsof zij zich van hem wil de verwijderen, maar hij was niet ge neigd haar te laten gaan. De groote klove lag nu tusschen hen en dat voor altijd, de groote, onover brugbare klove, maar ongetwijfeld was toch eenig dralen aan den rand ervan geoorloofd en het zou niemand eenig kwaad doen. ,Jk heb in die door God verlaten Plaats geld verdiend; het geld komt tot Mh.jman, als hij er niet om geeft. En v langt6” °llea ^ebben 8©üeven’ wat i® verlangde niets,” zei zij wan- „Daarvoor ben Ik niet getrouwd I0leen om dep weg vrij Fe maken •n h.t voor anderen gemakkelijker te maken. Ik was een vraagstuk, zie je

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1