^™0$oobedroeg' daalde than8 tot Hng vaq de „Voltorao", em laadverhui- aersschip dat zeven honderd meest Nederlanden, aan boord had en dat tden jaren geleden midden in den Atlanti- sehen Oceaan in brand geraakte. De mar conisten bleven ondanks de uitbreiding van het vuur op hun post tot eindelijk de mas tten neerstorten en him arbeid onmogelijk Werd. Een aantal schepen konden echter te hulp komen en een groot deel van de opva renden werden gered. Sedden kwam de ge volgen van de ramp nooit te boven en bleef eedert een invalide. VEREENIGDE STATEN. f New York heoracht weer een ontzag lijke hitte, die den dood veroorzaakte van v|jf mensohen. Twintig anderen, die op straat flauw gevallen waren, werden in zie henhuizen opgenomen. De temperatuur ii. het observatorium, dat 200 voet boven de straten ligt, bereikte op zeker oogenblik 95 graden Fahrenheit. Dit U slechts 2 graden beneden de hoogste temperatuur, welke ooit In Juni is geregistreerd, Berichten uit Ohio melden, dat twintig emnschen gestorven zijn tengevolge van hitte gedurende de laaste drie dagen. In Chicago heeft de hitte vijftien sterfgevallen veroorzaakt, te Boston en Philadelphia vijf. BINNENLAND. De wijziging van de Leerplichtwet. Naar wij vernemen, vindt liet ttfitatel oer behandeling van het wetsvoorstel tot wijziging vau de Leerplichtwet (tij- aenjite opschorting der verplichting van het zevende leerjaar) niet enkel zijn grond in den wensen om de vacantie oer Kamer, vooral zich oponbarend in de U.-Katholieke Staatspartij. Terwijl heer Van Wijnbergen e.a. zich met ho». aoor den munster voorgestelde uit- stol wei kouden vereenigen, rees bij uen heer Notens bezwaar op grond der overeenkomsten van Washuigtou, die arbeid van beneden veertienjarigen uit sluiten. Hij vreesde dat een verkorting van uen schooltijd tot een verlaging van den leeftijd van toelating tot fabrie ken en werkplaatsen zou kunnen lei- ueii, en had daarom ernstig bezwaar tegen oen verkorting van den schooi- puchtigon leeftijd. Aangezien in dezeii geon overeenstemming kon worden ver- 'Kregen, heeft men in uitstel voor het oogeiihuk een uitweg gezocht, in par- ieiuentairo kringen acht men het voor o k e r, dat het ontwerp niet in de Kamer zal terugkeeren. Op nonactiviteit gesteld. Het feit dat oen aantal officiereu met inachtneming van een zeer korten ter mijn, soms slechts van één dug, op non- activiteit zijn gosteid, heeft in de be- ti Okuuii kringen groole verontwaardi ging gewekt. Sommige officiereu wenscheu volgens een hericnt aan de Tel. daarin niet te berusten. Met iö Juni op uonactiviteit gesieia, hebben zij zich op 18 dezer aangemeld bij den commandant van net korps, waartoe zij behooreu, tot het verrichten van hunne diensten, uaar zij deze non-activiteitsstelling in strijd achtten met de bestaande wetten. bij verschillende korpsen is van de ze aanmelding tot het verrichten van diensten een proces-verbual opgemaakt geleekend door getuigen, welk proces- verhaal moet dienen bij een aan te gaan proces tegen den Stuat der Neder landen. Niet alleen de officieren, vereenigd in de vereeniging van officiereu van de Ned. Landmacht en de R.K. Officiers- verceiuging hebben zich bereid ver klaard de kosten van het te voeren .proces te drageu, doch ook de tot he nen ongeorganiseerden hebben aange boden in deze kosten bij te dragfcüN la financieel» moeilijkheden. N Zooals we reeds hebben medegedeeld verkeert de Coöp. Landbouw Vereen. „Ons Belang" te Oldébroek in ernstige financieele moeilijkheden. Uit de ac countants-rapporten is gebleken, dat het tekort f 45.000 bedraagt, behoudens enkele posten, die nog nader onder zoek eischen. Besloten werd den reeds geschorsten Zaakvoerder onmiddellijk te ontslaan, üaai vaststaat, dat de moeilijkheden oen gevolg zijn van slecht beheer. Op «len borgtocht werd beslag gelegd, waarvan echter het bedrag op verre na niet toereikend is. Nagegaan zal wor den in hoeverre verder verhaal moge lijk zal zijn. Met zoo goed ais algemee ns stemmen werd besloten de vereeni ging in stand te houden en het tekort te dekken uit een hoogstens 5% obli- gutieleening, aflosbaar in 25 jaar, te plaatsen onder de leden. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 21 Juni. 'Voorzitter: VAN VOORST TOT VOORST Het wetsontwerp „Levensverzekèring- bcdrijf" werd na eenige discussie z. h. *t. aangenomen, eveneens werd z.h.st. aangenomen het wetsontwerp tot uit breiding van de gelegenheid tot het leveren vau bewijs door getuigen in burgerlijke zaken. Kieswet. Aan de orde kwam daarop het ont- worp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale Wet en Gemeentewet. Dc heer VOS VAN STEENWIJK (c.- b herinnerde aan zijn bereidverkla ring om mede te werken aan de even redige vertegenwoordiging. Hieruit volgt echter niet dat hij iedere uitwer king daarvan goedkeurt. De heer DE VLUUT (a.r.) wees op het feit, dat de stemplicht met te hand haven is. In 101b waren in Amsterdam 16.0ÖÜ personen, die piet aan hun stem plicht voldeden. Spr. somt alle formali- teiteL op, die moeten geschieden. Wijl de politie in een groote stad reeds zulk druk werk heeft, kan haar geen t«ag in dezen worden opgedragen. De erva ring, in Amsterdam opgedaan, u» mede gedeeld aan den minister van Justitie. Zijn antwoord wus niet Van dien aard. dat er eenig richtsnoer uit kon worden geput voor een verder te voeren beleid len gevolge van de onlangs gehouden raadsverkiezing te Amsterdam zouden opnieuw ruim 36.000 personen moeten worden vervolgd. Strenge handhaving i'an den stemplicht verhoogt uunmerke- iijk het aantal blanco-stemmen. Het re sultaat van den stemplicht is dus vrij wel nihil. De heer VERKOUTEREN (c.h.) be treurde het dat voor de Statenleden in -.date wel geen stemplicht is voorge- scf'reveh. Stöfnrecht en stemplicht hooren bij elkaar. De bewering, dat slemplicht niet is te handhaven, gaat z.i. niet op, men kun daarvoor een een voudiger regeling dan het gewone straf proces invoeren, waarbij o.a. de be wijsvoering wordt omgekeerd. Als de minister toelaat of weigert de wetv op den stemplicht uit te voeren, dan is hij strafbaar krachtens de wet op de mi nisterieel© verantwoordelijkheid. Stem plicht is juist noodig voor hen die te veel overtuigd zijn van de voortrefte lijkheia hunner beginselen, er zelfs niet voor ter stembus gaan De heer VAN EMBDEN (v.d.) meent dat bij een revisie van deze wet, wel licht schriftelijke stemming zou zijn in te voeren voor de verkiezing voor de Eerste Kamer. De onvereenigbaarheid van Kamer- en Stutenlidmaatschap zoo als dezo wet heeft vastgesteld, juicht spr. toe. Een lichtzijde in deze voor- diacht is de invoering van de evenredi ge vertegenwoordiging, waardoor aan het meerderheidsstelsel een eind wordt gemaakt. Spr. ontkent, dat enkel de wording van den Vrijheidsbond verte-* den jaar oorzaak is geweest van de zonderlinge samenstelling van de Eer ste Kamer, en licht dit met een voor beeld toe. Het wetsontwerp werd ten slotte z h. st. aangenomen, eveneens het ont werp wijziging L.O.-wet. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 21 Juni. Voorzitter: Mr. Dr. D. A. P. N.KOOLEN De VOORZITTER stelde voor hot wetsontwerp tot wijziging vanjhoofdstuk VÏIb (Hanzebank) aan de agenda toe te voegen. De heer SCHAPER (s.d.) protesteer- do tegen dit voorstel om dit ontwerp al op de agenda te plaatsen voor het eindverslag is - uitgebracht, althans be kend is. De heer VAN VUUREN (r.k.) wees er op dat de Regeering op grooten spoed heeft aangedrongen. De Kamer heeft daaraan gehoor gegeven door het ontwerp onmiddellijk in de afdeelingen te behandelen. Het liet zich aanzien (lat de Kamer morgen naar huis ging daarom is een eindverslag uitge bracht. De heer BEUMER (a.r.) meende dat dc waarschuwing van den heer Scha ker overbodig is. Hij is heusch niet >ereid dit ontwerp in vijf minuten af te doen. Hij heeft geen bezwaar tegen plaatsing op de agenda en zal afwach ten wanneer het antwoord der Regee ring is ingekomen. De heer MARCHAIJJT (v.d.) vond dat de mondelinge behandeling van dit ont werp niet voldoende is voorbereid en hij kan dus niet meegaan met het voor st .1 tot plaatsing op de agenda. Het voorstel van don Voorzitter werd aangenomen met 46 tegen 2L stemmen. Een voorstel-Ter Laan, om Dinsdag a.s. met de Militaire Pensioenwetten te beginnen, werd verworpen. Steunregeling Hanze-Credietbanken. Verschenen is een Nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijziging au hoofdstuk VÏIb der Staatsbegrooting voor 1928. De leden, die tegen dit ontwerp be zwaar hadden, grondden dit bezwaar in de eerste plaats op de overweging dat daarin een „zeer gevaarlijk precedent" zou gelegen zijn. Immers, zou de Staat nu steun gaan verleenen, dan zou hij zich, wanneer een nieuwe débacle in het bankwezen zou ontstaan, naar het oordeel dezer leden niet meer afzijdig kunnen houden. ,De Regeering is van oordeel, dat deze vrees niet op goeden grond be rust. Wel is waar is uit den aard der zaak in de toekomst de mogelijkheid van een beroep op den thans voorge nomen maatregel niet uitgesloten, doch dit beroep zou niet als juist kunnen worden aangemerkt." De grond toch, waarop de regeering haar voorstel heeft gedaan, is juist ge- legeh in de zeer bijzondere omstandig heden, welke zich ten opzichte van de thans gerezen moeilijkheden voordoen, Hel middenstandsbankswezen neemt in het Nederlandsche bankwezen een ge heel afzonderlijke plaats in. De om standigheid, dat de credietbehoeften van den middenstand door het Neder- lhudsche bankwezen niet of in onvol doende mate verzorgd werden, beeft tot het ontstaan en de ontwikkeling van het middenstandsbankwezen geleld. Deze omstandigheid heeft in de eerste plaats ue regeering tot haèr voorstel gebracht. „Kon verwacht worden, dat de goede debiteuren der in moeilijkheden geraak te banken in voldoende mate bij het Nederlandsche bankwezen krediet zou den kunnen krijgen, dan zou de voor naamste reden voor het ingrijpen der regeering zijn vervallen. „De vraag, waarop het ten deze aan komt, is deze: of het algemeen belang, op grond van de in de Memorie van 'ioeiichting in den breede uiteengezette overwegingen, het voorstel van de re geering rechtvaardigt. Deze vraag blijft de regeeriug, ook na kennisneming van het verslag, bevestigend bean woorden. „De hiervoren bedoelde leden werden in hun bezwaren versterkt, omdat zij in het voorstel een steunverleening za gen, die geschonken wordt aan banken waarvan de leiding, naar die leden meenden te weten, allesbehalve onbe rispelijk iv geweest, Dexegeering meent d.aj, gezien (ie greo- van haar voorstel, e voor haar geen aanleidin. bestaat, op deze beschou wingen in te g a a n." Zij wil geenszins geacht worden een verdediging van het gevoerde beleid tooi haar rekening te nemen, doch ver- ooi looft zich toch de vraag te stellen of ui de achter ons liggende jaren niet bij tal van bedrijven, welke van belang zijn voor ons economisch leven, een po litiek is gevolgd, welke achteraf onjuist is gebleken, en tot kritiek aanleiding zou kunnen geven. „Doch afgescheiden hiervan, wenscht de regeering zich ertoe te beperken, de aandacht te vestigen op het feit, dat l.aai voorstel geenszins beoogt de ge volgen van het gevoerde beleid voor rekening van den Staat te nemen. Aan de banken wordt generlei steun ver leend." Slechts die maatregelen worden ge troffen, welke in het algemeen belang wenschelijk zijn en die beperkt blijven tot hetgeen noodig is om te voorkomen dat vele levensvatbare bedrijven ver loren zouden gaan, doordien de moge lijkheid zou ontbreken, de crediethulp te vinden, die voor de instandhouding van die bedrijven noodzakelijk is en die aari de eischen van een voorzichtig beleid voldoet. Waar de principieele bedenkingen van enkele leden tegen iederen steun dan banken niet zijn gemotiveerd, kan de regeering zich vaij een weerlegging ontheven achten en zulks te eer, waar het thans gedane voorstel een derge- lijken steun niet beoogt. „De Regeering kan voorts niet dee- len in de zienswijze, dat door deze aan gelegenheid wederom zou worden aan getoond, hoe noodzakelijk het is, dat hel heele bankbedrijf onderRegeerings- toezicht komt. „Ook de Regeering betreurt, dat zij bij deze aangelegenheid op een zeer spoedige behandeling heeft moeten aan dringen." Hiervan kan haar echter bezwaarlijk een grief worden gemaakt, waar zij. nudat haar de toestand duidelijk was geworden, met den meesten spoed te werk gegaan en terstond nadat zij haar standpunt had bepaald, de indie ning van het ontwerp binnen den korst moge lijken tijd heeft bevorderd. Zij stelt het op hoogen prijs, dat de Kamer bereid is gevonden aan haren aandrang op een spoedige behandeling gevolg te geven. De vraag, of niet een bepaald bedrag indit wets ontwerp kan worden ge noemd, moetontkennendbe- antwoord worden. Voorstel van wet van Mevr. BakkerNort. Op voorstel van wet van mevrouw Bakker-Nort c.s. tot aanvulling der Pen- sioenwet-1922 heeft de heer Winter- mans eenige amendementen ingediend, waarvan blijkens de toelichting de be doeling is te voorkomen, dat huwelijk ol befcit van kinderen van een der be trokken belanghebbenden bij de ver leening van een gunstpensioen als on overkomelijk, wettelijk beletsel aan een nunisterieele beslissing in den weg zal treden. GEMENGDE BERICHTEN. Trouwlustig. In Zandvoort zijn ondertrouwd Jacob Schuiten, oud 80 jaar en Sara Zwem mer, oud 79 jaar, Jacob Schuiten waagt ueze stap voor den vierden keer. Zijn derde echtgenoote stierf in Februari van het vorig jaar. Ook de bruid is reeds getrouwd geweest, maar toch se- uert tien jaren weduwe. Bij goed weer zal op het strand het oude „jonge bruidspaar" gehuldigd worden. Een Radio-omroepvereeniging. Te Utrecht is een samenkomst gehou den van tabrikanten en industrieeien, om te komen tot een draadloozen om roepdienst voor den handel. In deze vergadering zijn de statuten voor de eventueel op te richten Radio- cmroep-vereeniging behandeld. Binnen fcenigq weken zal men tot oprichting yan de vereeniging overgaan. De yejr- eeniging stelt zich ten doel een of meer goede en krachtige radio-stations te ex- pioiteeren voor het geven van goede radio-concerten^ -lezingen, cursussen, enzoovoort. Ter vergadering traden reeds een be langrijk aantal firma's toe. De Landarbeidersbond, i '!h' h°°'dbef'"ur van den Modernen Landarbeidersbond heeft, naar het Hbl ™ne,!mV .door den grooten teruggang l leden'»l> ingrijpende beimni- g-ngsmaatregelen moeten nemen. 8M«™ntal' dat in 1919 nog onge- Na gepleegd overleg met den bonds- laan heeft het hoofdbestuur met ingang van 1 Julia.s. drie propagandisten ont jagen. Opgeheven worden de propa gandistkosten in do provinciën Gronin gen, Noord-Hofland en Zeeland. Het dag. bestuur van den bond blijft te Utrecht gevestigd, maar drie hoofd bestuursleden, die tot dusver aldaar woonden, gaan thans verhuizen naar Haarlem, Leeuwarden en Emmen. Naar aanleiding van genoemd ontslag bestaat er ontevredenheid bij een deel aer leden, omdat het besluit daartoe zoo kort na het congres is genomen. Deze leden meenen, als deze kwestie op het congres ter sprake was gekomen dal dan indien tot ontslag was be sloten vermoedelijk andere personen onfslagén zouden zijn. Opheffing van hetV celibaat bij de Oud-Katholieken. Te Egmond aan Zee is Zaterdag het huwelijk afgekondigd van den oud-ka tholieken pastoor daar ter plaatse. Meisje doodgeschoten. De 14-jarige zoon van bakker T. te Ellecom heeft spelenderwijze Zaterdag middag het 8-jarige dochtertje van den postbode G. doodgeschoten. Het onge luk gebeurde met een buks, die gela den in de schuur stond, hetgeen de kinr deren niet wisten. Het meisje was op slag dood. De malaise aan de grens. Nu de mark de laatste weken duize lingwekkende capriolen blijft maken is liet zakenleven in Zuid-Limburg, in de gemeenten langs en bij de Duitsche grens, totaal lam gelegd, schrijft de „Msb.". Onlangs, toen voor een gulden £000 marken te koop waren, was er eenige verbetering in de overigens on gekende slapte ingetreden. Er kwamen weer klanten in de winkels en zelfs Duitschers deden hun jnkoopen in de winkels van de grens-winkeliers. Maar... dat koopen van de Diiitschers hoeft niet lang geduurd. Nu de mark weer heel wat in waarde is vermin dtrd, betalen de eigen landgenooten duurder dan over de grens, met het gevolg, dat de clientèle in de winkels is verdwenen Naar het blad van alle zijden hoor de, is de toestand van den middenstand zeer ernstig. Een klant is in vele win kels een witte raaf. Het is een strijd ook bij de groote zaken, om het hoofd boven water te houden. De aanhouden de, steeds in nieuwe vormen en grooter afmetingen optredende, malaise heeft rteds vele slachtoffers gemaakt, dat nog meer zullen komen,, staat vast. Met den bésten wil van de wereld kunnen de eindjes niet aan elkaar worden ge knoopt. Er is bovendien niets, letter lijk'niets, dat een gunstiger perspectief voorspelt. De toekomst is donker voor den winkeldrijvenden middenstand in de grensstreeken. Al wat „zaak" heet, lijdt in de mijnstreek een armzalig be slaan. De catastrophe nadert haar uit barsting. RECHTZAKEN. Openbaar maken van een onware balans. Het hof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Th. H. J. N., oud-directeur van de Centrale Crediet- en Landbouwbank te Amersfoort, die door de rechtbank te Utrecht op 13 Maart wegens het als be stuurder van een naaml. vennootschap op zettelijk openbaar maken van een onware balans veroordeeld is tot 8 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van een gedeelte van de voorloopige hechtenis. De advocaat- generaal b(j het hof eisehte tegen beklaag de, die bijna 5 maanden in voorloopige hech tenis heeft gezeten, 4 maanden gevangenis straf, zonder aftrek van de voorloopige hechtenis. Het hof bevestigde het vonnis van de rechtbank. De moordaanslag in de Boschjes van Pont. Voor de Haagsche Rechtbank is gisteren voortgezet de behandeling van de moord zaak in de Boschjes van Poot, welke be handeling ongeveer zeven weken geleden was geschorst. De zaak werd ook nu met gesloten deu ren behandeld. Terécht stond de 37-jarige los wericman K. L., wonende te Den Haag, thans gedetineerd. Het verwonde meisje was thans b|j de zitting niet vertegenwoordigd. Allereerst werd rapport uitgebracht door dr. Rosenstein, die een onderzoek naar be klaagde'* geestvermogens had ingesteld. In dit rapport wordt o.a. vastgesteld, dat de beklaagde de daad in een vlaag van waan zin zou hebben gepleegd. De ambtenaar van het O. M., mr. Enger, eisehte evenwel veroordeeling van beklaagde tot een gevangenisstraf voor den t(jd van drie jaren. Als verdediger trad op mr. van den Oever, die er op wees, dat beklaagde onmogelijk over zjjn zinnen kon beschikken, toen hij den aanslag pleegde, pleiter vroeg dan ook rij spraak, subs, clementie. De uitspraak is bepaald op 28 Juni a.s. GOUDA, 22 Juni 1923. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis: dat de Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 19 Juni 1923 heeft benoemd tot lid der Commissie van Bijstand in het beheer van den Gemeentelijken Reinigings dienst, de heer R. U. Jongenburger, zulks in de vacature ontstaan door ontslagname als raadslid door den heer J. G. Potharst. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis: dat op 18 Juni 1923 by hen is ingekomen een verzoekschrift van: Andries de Jong van beroep zetkastelein, wonende te Gouda, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein,1 drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit Raam No. 46 van het perceel aldaar. Binnen twee weken na de 1 dartéekening dezer bekendmaking kan een ieder Je'fceii het verléehéïi vah deze vérgfln- ning schriftelijk bezwaren bij hen gen. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. De plaatselijke commissie alhier d<felt mede, dat er bij den penningmeester nog 8.50 is ingekomen vOor bovengenoemd doel. Totaal bedrag 1819.50. Ex. Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen gemeente-administratie o.a. de hoer C. Moerkerk alhier. Commissaris Nationale Bankvereenigiag. In d« heden te Utrecht gehouden verga dering van de Nationale Bankvereeniging is de heer D. Hoogendyk Sr. tot Commissaris bênoemd. Een botsing. Gistema rgen 9 uur is een motorrijder uit Delft op de Gr. Florisweg in botsing ge komen met de groentenwagen van v. H. De bestuurder van de groentewagen wilde de brug van de P. C. Bothstraat oprijden, juist toen de motorrijder aankwam. Aanvankelijk hield hy links aan, zoodat de weg vrij waa. maar opeens maakte v. H. met zijn wagen een draai naar rechts, waardoor hy vlak voor d« motor kwam, met het gevolg dat motorryder tegen de groentenwagen aan botste en door de schok in de sloot terecht kwam. Een zelfde lot trof dengene die op tie duozitting den motorryder vergezelde. De groentenverkooper verloor by dit onge val zyn bewustzijn en moest naar het Zie kenhuis worden overgebracht. Gelukkig kon hy echter spoedig weer naar huis terugkeeren. Collecte Hulpactie Roergebied. Vanwege een comité, dat zich hier ter stede heeft gevormd uit de besturen van de S.D.A.P. en G.B.B., met het doel hulp te brengen aan kinderen uit arbeiders gezin nen in het Roergebied, zal op Maandag 25, Dinsdag 26 en Woensdag 27 Juni e.k. in den namiddag een collecte langs de huizen wor den0 gehouden met open schalen, om voor het werk van genoemd comité de noodig* gelden bijeen te brengen. Het ligt in de be doeling een aantal van deze kinderen, lie het 't hardst noodig hebben, voor eenigen tyd hier te lande onderdak te brengen. Ge zien het goede doel bevelen wij deze collecte in de welwillendheid en goed geef schheid van onze lezers aan. Treinverbinding Rotterdam-Geuda-A'dam. Een reiziger schrijft in de N. R. Urt. over de treinverbinding Rotterdam- Amsterdam via Gouda. De groote hoofd stad Rotterdam zoo zegt hij wacht nog steeds op het weder exploiteereu ook voor personenverkeer der lijn Rot terdam—Amsterdam via Gouda, waar door weder de kortste verbinding met Amsterdam zou zijn hersteld. Het laten loopen van zegge twee treinen per dag die bovendien nog in Qoufla, Woerden en Nieuwersluis stoppen, kan toch geen exploitatie genoemd worden. Is het toch niet ongehoord, dat de 'bewoners der twee belangrijkste steden nog worden genoodzaakt van de lijn ovei Den Haag gebruik te maken, wel ke 15 K.M. langer is, voor een reiziger le klasse heen en weer dus f 1.70 meer kost en met de bekende langzaam heid der treinen van thans onge- veer een half uur meer aqp rijtijd eischt dan de rit over Gouda van voor heen (55 minuten)? Men zegge nu weer niet: „het publiek wil eenmaal over Den Haag". Dit moge voor den oor log eenigermate het geval zijn geweest, toen de tarieven voor beide lijnen ge lijk waren, thans, nu er eerf belangrijk prijsverschil in het voordeel van de lijn over Gouda is, zou wederinvoering van sneltreinen als vroeger ongetwijfeld blijken in een bestaande behoefte te hebben voorzien. De Redactie van de N. R. Crt. kreeg van bevoegde zijde hierop het voigqp- de antwoord: „Voor de fusie van de Nederlandsche tSpoorwegen heeft de S.S. voor het reizi- trsverkeer tusschen Amsterdam en [otterdam zoo goed mogelijk geconcur reerd met de lijn via Den Haag. In 1914 liepen daartoe 11 paar treinen via Breukelen—Harmeien, doch de gemid delde bezetting bedroeg slechts 70 rei zigers per trein, en deze treinen waren dus voor eene loonende exploitatie taêt onvoordeelig. Nu in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, door de malaise in handel en industrie minder dan voor den oorlog gereisd wordt, zou het aan tal reizigers dat van deze treinen ge- Ipiuik zoude maken, zeker nog gerin- gor zijn. „De Nederlandsche Spoorwegen, die alles in het werk moeten stellen, om het tekort, dat de exploitatie thans le vert, tot een minimum te reduceeren, kunnen er niet toe overgaan, deze slecht rendeerende treinen thans we der in te leggen." v Gcneenteiyke Arbeidsbeurs. In de afgeloopen week kwamen by de Gemeenteiyke Arbeidsbeurs de volgende aanvragen in: 2 kellners, 1 keukenmeisje, 1 strijkster, 1 dagdienstbode, 1 werkster, 1 kantoorbe diende (eenvoudige administratie; liefst ge- pensiooneerd militair), agenten spaarkas- verzekering, 1 halfwas schilder, 1 stoelen maker (rieten), 1 stoelenmaker (leerling), 10 fabrieksarbeidsters, allen voor Gouda. Er boden aich aan: 19 aardewerkers (pot tenbakkers en pijpmakars)1 plateelschil der, 1 gieter, 2 boekdrukkers, 3 drukkers, 8 letterzetters, 11 grondwerkers, 9 heiera, 20 opperlieden, 33 timmerlieden, 5 acbiWens, 6 metselaars, 1 aanlt bouwk., en 1 Werk- tuigk. teekenaar, 1 bouwk. opzichter, tee kenaar, 8 telegraafwerkers, 8 machine bankwerkers, 1 stoelenmaker, 6 hout draaiers, 4 meubelmakers, 4 kastenmakers, 1 bytaer, 1 klompenmaker, 7 houtbewerkers, 1 witwerker, 1 zager, 1 cirkelzager, 4 blee- kersknechten, 1 stoffeerder, 1 behanger, 8 kleermakers, 1 huisnaaister, 2 schoenma kers, 2 machinisten, 1 meubelschilder, 1 frameveiler, 8 motortierstellers, 1 loodbran- der, 4 klinkers, 8 (jzerweikers, 1 kopergie ter, 1 gieter, 5 bankwerkers, 1 metaal draaier, 1 ketelmaker, 8 stokers, 2 smeden, 8 verlakkers, 16 blikslagers, 3 electriciens, 1 aanhouder, 2 loodgieters, 1 werkmeester- textiel, 2 touwslagers, 2 textielarbeiders, 1 hekelaar, 7 brood- en banketbakkers, 9 sui kerwerkers, 60 sigaren- en tabakbewerkers, 2 landbouw-, 31 pakhuis-, 1 magazyn-, 8 expedidtie- en 10 schippersknechten, 1 boomkweeker, 1 tuinder, 2 reizigers, 1 win kel- en 14 kantoorbedienden (boekhouders, administrateurs, schrijvers, enz.), 117 transport- en fabrieksarbeiders, 1 waker, 8 Duitsche dienstboden (nog niet in Hol land), 1 halfwas koperslager-fitter, 5 chauf feurs, 5 koetsiers, 1 halfwas timmerman (leerling Amb.sch.), 1 gasfitter, 2 hulp- straatmakers, 2 huisbewaarders, 1 stalbaas of stalmeester. De navolgende werklieden kunnen res pectievelijk in België en Frankrijk worden geplaatst. Nadere inlichtingen omtrent ar beidsvoorwaarden worden desgewenscht door de Districts Arbeidsbeurs verschaft. België: 4 of 6 terrazaowerkers te Calmpthout (by Antwerpen), 6 betontim- merlieden te Hasselt. Frankryk: voor betonbouw: 2 bazen, 16 modelkistenmakers, 5 yzervlebhters, al len te Parijs; bekwame vaklieden: meubel makers te Angers; timmerlieden-meubel makers voor machinale houtbewerking te Tours (Indre et Loire), meubelmakers te St. Pierre des Corps (nabij Tours), 14 tim merlieden en 6 meubelmakers te Villefran- che sur Saone. Aanbiedingen ten spoedigste aan de Dis tricts Arbeidsbeurs te zenden, onder ver melding van naam, leeftyd, burgerlijken staat, beroep en bijzonderheden omtrent vakbekwaamheid. Agenda: 26 Juni, 8 uur. Soc. de Réunie. Benedenzaal Lezing met lichtbeelden voor de Techn. Studieclub „Gouda". 26 Juni, 8 uur. Soc. de Réunie, Ledenverg. Anti-Rev. Kiesvereeniging. 27 Juni, 7% uur, Raadzaal Stadhuis. Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 27 Juni, 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen", Ledenvergadering. UIT DETf OMTBBK. UWUNWOUDE. De gemeente Berkenwouüe is aangesloten by de Postcheque- en Girodienst onder No. 196619, Kantoor Moordrecht boskoop. In de Dinsdag gehouden openbare ver gadering van den Raad dezer gemeente wa ren tegenwoordig alle leden, met uitzonde ring van de heeren P. K. G. Loef en W. C. van Kleef. De notulen der raadsvergadering van lb Mei 1823 wonien ongewijzigd vastgesteld. De Vooraitter doet madedeeling van de ingekomen stukken, w.u.m. een schrijven van den Minister van Binnenlandsohe Za ken, waarbij wordt medegodaeld, dat bi) Koninklijk Besluit van 16 deaer het raads besluit van 16 Mei 1923, houdende toeken ning van een extra uitkeering van 6.— met de Pinksterdagen aan werldooien, b(| de gemeentelijke werkverschaffing werk zaam, is geschorst Een schrijven van den heer P. Zijderveld houdende madedeeling van zijn zannrming der tut lid van de Commissie van Toezicht op bet Alg- Voremnd L. O, Naar vau de door den heer Boekraad gestelde vragen omtrent de toe passing van art 1» der „Voorwaarden en Tarieven" der waterleiding, doelen B. en W. mede, dat dit artikel geen wijziging be- hoeft te ondergaan, aangezien reeds in de praktijk met deze gevallen rekening wordt gehouden. Het betreft hier woningen, waar in een watermeter ie geplaatst en die door 2 of meer gezinnen worden bewoond. B. en W. stellen voor ca san de Boe- koopsehe Handelsdrukkerij voor het jaar 1933 een ndaidie te verleenen van IK. van het drankmisbruik by de viering van bet regee rings jubileum van H. M. de Ko ningin ip deze gemeente. Na eenige discussie wordt het voorstel verworpen met 5 tegen 3 stemmen. B. en W. bieden aan het verslag van den toestand en de exploitatie van de gemeente bedrijven, alsmede van de balans en de winst- en verliesrekening van de gasfabriek en waterleiding over het jaar 1922. De Voorzitter stelt voor een en ander te stellen in handen van de Commissie tot het nazien van de rekeningen. De heer Boekraad wyst er op, dat in de exploitatie-rekening voorkomt de afschrij ving van den ovehbouw en wel de geheele afschrijving. Spreker meent hieruit te con- cludeerea, dat het indertyd toch nog niet zoo dwaas is geweest, toen er voorgesteld werd om de gasprys met 1 cent per M8. te verlagen. D, Voorzitter wyst er op, dat deze op merking thuis hoort in een volgende verga dering. Echter wil hy er wel den nadruk leggen, dat zy, die indertyd het meest pessimistisch de toekomst inzagöfc, het thans by het rechte eind hebben. De heer Verkade stelt de vraag, welke maatregelen B. en W. denken te nemen om te voorkomen, dat door buitengewone om standigheden de gasp rijzen weder zullen sty gen. Spreker acht het den juisten weg om de 12000.— winst der gasfabriek niet in de gemeentekas te storten, doch aan te wenden voor behoud van den tegenwoordi ge gasprys. De Voorzitter antwoordt, dat met dit winatcyfer reeds rekening is gehouden by de vaststelling van het vermenigvuldigings- cyfer, zoodat aan den wensch van den heer Verkade niet kan worden voldaan. Het ge vaar voor een tekort aan kolen is voor dit jaar vooihy. De heer Verkade vraagt of de betrêkke- ïyke verordening niet zoodanig kan worden gewyzigd, dat de Raad elk jaar opnieuw zal beslissen over de besteding van de winst der gasfabriek. Daardoor wordt voorkomen, dat elk jaar 25 der wdnBt blyft als re serve voor de gasfabriek en 76 der winst vloeit in de gemeentekas. De Voorzitter zal een en ander ter si.i ake brengen in het college van B. .en W., doch meent dat men stabiliteit moet hebben in de gemeente financiën. Spreker kan dit laatste niet vinden in het betoog van den heer Ver kade. B. en W. bieden aan de rekening en ver antwoording over 1922 van het Burgeriyk Armbestuur. Wordt gesteld in handen v«ui de Commis sie tot het nazien der rekeningen B .en W. stellen voor om in «ie vacature van een onderwijzer aan de openbare lagere school, vacature A. den Haan, voorloopig niet te voorzien. Overeenkomstig wordt besloten. B. en W. stellen voor om hen een crediet te verleenen van f300.— voor bekostiging van de offcieele ontvangst van afgevaardig den van het Congres i. z. plantenziekten. De heer Jongejan acht het ongemotiveerd dit bedrag te voteeren. Het is nog al ge- makkelijk om dit onder de rubriek gemeen te-belangen te brengen. Spreker ziet er dat belang niet in, en meent dan ook hst voor stel beslist te moeten ontraden. De heer Verkade is het eens met den heer Jongejan. De Voorzitter antwoordt ydat het inder daad moeiiyk is uit te maken, waar de grens van het gemeente-belang hier ligt De opening der Amerikaansche grenzen voor den invoer van planten is echter een levensvraag voor Boskoop. Daarom moet alles gedaan worden om de grenzen voor den invoer geopend te krijgen. Of positieve resultaten bereikt zullen worden blyft ech ter de vraag. Spreker geeft toe, dat men met het voteeren van dergelyke credieten uiterst spaarzaam moet zyn. De heer Brand kan wel meegaan met het voorstel van B. en W. Spreker vraagt ech ter of er met de ontvangst van de afge vaardigden wel iets bereikt kan worden. De heer Spruijt kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, nadat hy door de te dezer zake vafckundigen is ingelicht. De heer Noest kan zich niet vereenigen met het voorstel. De sluiting van de Ameri- kaansche grenzen is zuiver een zaak van protectie. Wel heeft men het indertyd ge weten aan den invoer van zieke planten. Spreker zal dan ook tegen stemmen, daar deze ontvangst z. L niet het minste voordeel zal opleveren. De heer van Gelderen wijst er op, dat lee- ken een betoog houden, over een zaak, waai vakkundigen nog een vraagteeken achter zetten. Spreker meent het voorstel van B. en W. wel terdege te moeten aanbevelen. De heer Vertade merkt op, dat de oor zaak van de sluiting der Amerikaansche grenzen een nog niet uitgevochten «aak ia Z. i. lag het echter meer op den weg vakvereenigingen om de festiviteit van hun nentwege te geven. Het voorstel van B. en W. wordt ten slot te aangenomen met 6 tegen 8 stemmen. B. en W. stellen voor om hen een crediet te verleenen van f386.— voor ophooging van de Rozeulaan en van f 126.— roor het opruimen van nesten en vuilnis aan het ein de van de Biezendijk. Aldus besloten. B. en W. stellen voor om te besluiten tot wyziging der verordening op de heffing van rechten voor het begraven van lijken op de algemeene begraafplaats. Deze verordening bedoelt, dat ook na overlijden van de rechthebbende van eigen graf op schriftelijk verzoek van erfgenamen of echtgenoot(e) het recht van een eigen graf op naam van een B. en W. bieden ter vaststelling aan een eoneept-verordeaing, Wtrafftwls bestrijding B. en W. bieden ter vaststelling aan een conceptbesluit tot wijziging der begrooting en van een conceptbesluit tot het doen van betalingen uit den poet voor „onvoor ziene uitgaven" dier begrooting. Aldus besloten. B. en W. stellen voor om te besluiten tot aanvulling der overeenkomst met Hasera- woude inzake de waterlevering aan Hasera- woude en andere gemeenten. De vergadering gaat in comité. Na heropening der vergadering wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stem men aangenomen. De aanvulling van de overeenkomst bedoelt in hoofdzaak, dat Boskoop het recht heeft, om behalve de aangesloten gemeenten ook andere gemeen ten aan het waterleidingnet aan te sluiten en van water te voorzien. De Voorzitter zegt, dat het geschil tus schen Boskoop en Hazerswoude hierdoor Is opgelost en hy hoopt dan ook dat de ver houding tusschen Boskoop en Hazerswoude van dien aard zal zyn, dat er ten opzichte van het waterieiriingbedryf voor eek vruchtbare samenwerking sprake kan lijn. By de rondvraag vraagt de heer Brand of er nog werkloozen by de gemeentelijke steunverleening werkzaam zijn, zoo ja, kun nen deze dan niet onder leiding van den stratenmaker worden belast met het verbe teren van de straat in Reijerskoop. De Voorzitter anwoordt, dat hiertoe juist dezer dagen is besloten. De heer Guldemond vraagt of het juist is, dat een onderwyzeres aan de openbare lagere school alhier in het huweiyk zal tre den en dat B. en W. haar hebben gezegd, dat hiertegen geen bezwaren hunnerzijds Hiermee wordt een onbiiykheid uit den ben te houden met de belangen van ande ren, die daarin voor en na eveneens doen begraven. De door de opponeerende nabe staanden gewenachte rust kan niet al tyd durend-zyn. De wet staat toe, dat reeds na 10 jaren die nut verstoord wordt, doordat alsdan de grond mag worden geroerd. Ai- leen eigen graven, moeten, ook op een ge sloten begraafplaats, onaangeroerd worden gelaten (art 26). Er is derhalve by het overbrengen van het l(jk van appellant's eohtgenoote naar een eigen graf een meer blijvend belang betrokken, en dit laatste rechtvaardigt naar onze meening de kort stondige storing van de rust der overige lyken." By hare beslissing overwoog de Kroon, dst, nu biykens de verklaring van de in specteur van de volksgezondheid uit hy giënisch oogpunt tegen inwilliging vnn het versoek geen bezwaar bestaat, appellant in de gelegenheid behoort te worden gesteld gevolg te geven aan zijn billjjk verlangen, boven bedoeld. De Voorzitter antwoordt, dat hU aan be doelde onderwijzeres jpdertyd heeft gezegd, dat er wel degelUk bezwaren bestaan, doch waar de wet zich niet tegen de toelating van een gehuwde onderwijzeres op de school verzet, hiertegen verder niet was te doen. Naar sprekers oordeel hoort de gehuwde onderwyzeres in het gezin en niet op de school. De heer Noest merkt naar aanleiding hiervan nog op, dat dit dan de tweede ge huwde onderwyzeres in deze gemeente is. Reeds is er een werkzaam aan de Christe lijke school. Niets meer aan de orde «ynde, slnit de Vooraitter de vergadering. Tot lid van de examencommissie voor het examineeren van hen die in 1923 een akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van lager onderwys in de land- en tuin bouwkunde, is o.a. benoemd de heer C. Ph Miaerlaiuls, rijktuinbouwconsulent, directeur van de Tuinbouwschool alhier. Deze examens zullen worden afgenomen te Wageningen. De in- deze gemeente gehouden collecte voor den Gewapenden Dienst heeft bracht 20.75. Door den Kantonrechter te Alphen a. d. Ry'n zyn eenige personen uit deze gemeen te veroordeeld tot 7.— boete wegens over treding van art. 28 der Algemeene Politie verordening (leunen in raaimkosynen). HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Maria Johanna, d. v. C. van Dyk en van M. A. van Leeuwen; Martyntje, d. v. A. H. Hoogenboezem en van J. J. Bak ker; Margarethus Leeadert, z. v. P. van Eyk en van R. Kwakernaak; Cornelia Ge- rawius, z. v. C. G. Aerts en van J. Bakker. OVERLEDEN: Arietje Maria van Schie, oud 43 jaren, echtgenoote van Jan Dirk van Dam. VLLST. Geen aangiften. OUDEWATKR. Burgerlijke Stasi. OVERLEDEN: Maria van der Maat, Jaar, weduwe van W, v. d. IJsael. SCHOONHOVEN. By Kon. Beeluit ie herbenoemd tot kan tonrechter alhier de heer F. H. van Kam- By de op 16 Juni ten Stadbuize alhier ge houden aanbesteding van het maken een beschoeiing in gewapend beton met by- komende werken aan de Noodhaven alhier, werd ingeschreven door: H. J. Scholten, Ammarstoi, 9129; W. Bakker, Bergam bacht, 8869; G. A. Viveen 11140; A. Bon ter ƒ11688; S. v. d. Oever ƒ8146, allen te Schoonhoven; J. Baron, Nieuwpoort, 9""" Aan den laagster inschrijver gegund. WOERDEN. Opgraving van een lijk. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland doen mededeeling van een Kon. besluit van 9 Mei, waarbij vernietigd is de beschikking van den burgemeester van Woerden, welke weigering inhield van een verzoek van een ingezetene van die gemeente om hem ver lof te verleenen tot opgraving van het lijk van zyn, in het begin van 1922 overleden en in een algemeen graf der algemeene be graafplaats aldaar begraven echtgenoote en overbrenging van dat ïyk naar een eigen graf op diezelfde begraafplaats. De burge meester grondde zyn weigering op overwe gingen van piëteit: „boven het ïyk van ap pellant's echtgenoot liggen a.1. drie andere overledenen begraven, en de nabestaanden van deze hebben er benwaar tegen, dat de kisten worden gelicht." De vernietiging van 's burgemeesters be schikking werd gegrond op een argumenta tie door Gedep. Staten, waaraan het vol gende ia ontleend: „Het karakter van een algemeen graf brengt nu eenmaal mee, dat ty, die daarin éoen begraven, rekening heb- IN GEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie derinvoering van het Franech in de hoogate klassen van de La, voor aoover dit de leer lingen betreft die naar de m. a. zullen gaan", ter kennis van de regeering te bren gen. Daartoe zende men vóór 16 JuH rijn naamkaartje aan den heer W. F. Hikte- brand, Koneweg 72a, Groningen. „Schoolbesturen, oommiaalea van toeeieht, colleges van curatoren en leeraren, ouder commissies. Ook andere belanghebbende li chamen worden daarbij verzocht schrijf* het bestuur hun bezwaren tegen de af schaffing vnn het Frunsch op de 1. a. te for muleeren, en ons reeds versdienen verste gen of uittreksels uit notulen, enz., die op den wantoestand wjjzen, toe te zenden, op dat we, niet alleen door een krachtig pro test, maar ook door een goed gedocumen teerd adres, waarvoor wy steun zullen wn- ken by de Staten-Generaal, onsen wensch aan de Regeering te kennen mogen gevet»." SPORT EN WEDSTRIJDEN. En nu de ouders. Waar de Schoolwet-De Visser van 1020 tot stand kwam door de krachtige medewerking der S.D.A.P., niet met het doei om het onderwijs beter te maken, doch vau rechts en ultra-links alleen met politieke bedoelingen, is het pleit beslist voor, de Openbare school uitzondering en de B ij- londere schooi regel. De Openbare school in handen vun Gemeenteraden meest haar tegen standers en van de onderwijzers; de Bijzondere school in banden van de ouders. Eu daarom is het treffend aan de eene zijde de wetmakers van links te zien tegenspartelen om een Bijzon dere Neutrale schooi te stichten en de weimakers van rechts, die b.v. in Gou da de mooiste schooi van Nederland bouwden, de oudera voor een Bijzon dere Neutrale school liefst willen af schepen met een oud schoolgebouw. Er .woidt ook heel niet van gerept, dat zoo'n bijzondere school toch de kosten voor Openbaar Onderwijs verlaagt. Het degelijke artikel van een school man als Dr. Hoogstru, met een 50-jari- ge ervaring bii Lager- eu Middelbaar, Bijzonder- en Openbaar Onderwijs, dat ver uitsteekt boven de luchthart en tieurnietrede van een Klaas de Vries, zal zeker in brochurevorm de oogeu van vele ouders openen en ais raon ian in een verslag van Gedeputeer de Staten van Zuid-Hotiand leest wat er in een Openbare school zonder hootd,, want neuach er is geen Hoofd meer, gebeuren kan, dan gaat ieder ouder ernstig overwegen, ol bij zijn kind moet toevertrouwen aan een Openbare school waar geen gezag is, waar ieder onder wijzer, een jong, pasbeginnend (broekje, een paedugogische tobberd, een drift kop, een politieke drijver, een drinke- bioer maar kan doen wat hij wil. (Sehrijver dezes heeft ervaring van een ouderwijzer, die boven z'n bier in de school kwam). in 't kort het schrijven vaq/Dr. Hoog- stra is afdoend. Hij heeft de ouders voldoende ingelicht over dat scheld woord, ambulant Hootd, en over dat stelsel van reserve-onderwijzers, aisol onderwijs geven houtjes zagen is. Ouders kiest nu: De Bijzondere school, zooais dq Wet u toestaat die zelf in te richten, met toezicht op het ouderwijs en bescher ming van uw kind, of de Openbare school, zooals mr. V. H. Rutgers, die deze week te zien kreeg in Gedep. bta- ten van Zuid-Holland bij dat Rotter- damsche zaakje van op straat slenteren loet een klasse in de sneeuw en in de koude. X. VOETBAL. Woeaadagavónü ejieemen t» BedetfCm*0 de Juniores van A. V. V. Aqmen oen v.umiU- schappeiyken voetbaiweuetryü togen ue Juniores van V. V. Bodegraven, onuer m- ding van den scheidsrechter besemei. .\n een keurigen wedstryd was de uitoiag voor Bodegraven 1—0. Op 1 Juli sal dee middags een seriewod- atrjjd plaats hebben van Juniores, ditmaal te Alphen, tusschen A. V. V., Oiympia, bo degraven en Martha Stichting. ZWEMMEN. Fotowedstrijden uitgesteld. Naar wy vernemen zyn met het oog op de weersgesteldheid alle potowedsuyOea vatt Zondag a.s. afgelast Dit is een grooto handicap voor de G. Z. C., omdat de ploeg daardoor ais het ware ■onder oefening'blijft Veie andere ploegen kunnen nog in over dekte bassins oefenen. Opening Zwembad Schoon hoven. Naar wy vernemen zal het geheel geres taureerde zwembad te Schoonhoven morgen (Zaterdag)middag wel geopend woruea, yxu.r door G. Z. C.-leden geen demonstra ties worden gegeven door de lage tempe ratuur. KEGELEN. Naast de bestaande kegelclub „Alle Ne gen" is hier ter stede opgericht een nieuwe kegelclub genaamd „Anti-poedel". Het bestuur is samengesteld als volgt: H. Hendriksen, Vooraltor, J. Ponaioen, Se cretaris, J. J. Becker, Penningmeester. Oefenavonden Donderdagsavonds te de kegelbanen van de „Harmonie". De BleekerattngeL By voorbaat dank ik U Redactie Voor het plaatsen van dees rijm In Uw veelgelezen Dagblad, Ik vertrouw, dat U zoo goed zal zijn. Wanneer men op de Bleekereaingel, Met dit zomernajaaraweer, De straat eens nader gaat beschouwen, Dan schudt men z'n hoofd toch heen en weer: Vol met kuilen eo met gaten Ligt die straat daar treurig by. Maar dit zou niet het ergst wezen. Luistert verder nog naar rnjj! Gaat er een auto langs U henen, Zonder dat gy er aan dacht, Zit gy vol gespat met modder, Ja, dat ia my heusch geen praebt- De gevels van de Singelhuizen Zien er vaak schandalig rit, Och, Geachte Vroede Vaderen Neemt hier eens een kloek besluit. Laat de straat eens repareeren, Heusch het is geen overdaad, Gy belieft de bewoners van do Singel, En iedere wandelaar van die straat Hierover maakt men toch geen ruzie, En ik noem ieder een EERLIJK man, Die de bewoners van de BVeekersringel Van deze modderellende bevrijden kan. EEN BLEEKERSSINGBLBEWONER. ONDER WUS. Het Fraaach op de L. Het bestuur van de Vereeniging tot Be- vordermg van de Studie van bet Franech, waarvan prof. Salverda de Grave voorzitter ia, noodigt alten, „die voor het opgroeiende gedacht opheffing verlangen van een ab- normalen toeataad", uit, den MARKTBERICHTEN. Coöperatieve Kweekers vereen! ging „Gouda en Omatreken" te Gouda. Geraniums 15 et, Adrantun 812 et., Be gonia's 10 ct., Delphinium's 2—7 ct, Cam panula 29—30 ct, Violieren 8—10 ct., Ro zen 6—10 ct, alle* per stuk; Pioenen 40— 80 ct., Campanlu 420 ct, Anemonen 16— 20 ct, Delphinium 8—15 ct, Anjers 2—8 ct, alles per 10 stuks; Lathyrus 16—39 ct. per bos. Oudewater, 20 Juni 1923 EIEREN: 4.89—6.00 per 100 stuks. BOTER: 0.78—0.80 per 6 ons. WISSELKOERSEN. 22 Juni 1923. 21 Juni. 22 Juni. Officieel. 2 uur. Londen 11.77% 11.(7% Beriyn 0.0019% 0.0018% Parijs 16.90 16.74% Brussel 13.67% ia.48 Zwitserland 4642% 46.77% Weenen 0.0036 0.00% Kopenhagen 4640 46.70 Stockholm 67.60 6743 Ghristiania 42.80 4245 New-York 246% 2.66% TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 778.7 te Valentia. Laagste stand 746.0 te 8tenselk. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige Westoiyke tot Noordwes- teiyke wind, zwaarbewolkt of betrokken, in het Zuiden weinig of geen regen, in het Noorden meer kaas op regen, zelfde tempe ratuur. ADVERTENTTEN. Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde Moeder MARIA HILLE60N0A HOFMAN Wedawe vaa wijl ca den Heer W. W. KALIS, ia den ouderdom vaa 48 jaar. J. KALIS en Verloofde. A. KALIS ea Verioofde. Teraardebestelling Dinsdag 26 Juni om lltt uur vaa het sterfhuis Turf markt 116. GOUDA, 22 Juni 1928. 1858 23

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2