TARWE SA BUIIUo. - IM1 VOORTZETTING i GROOTE OPRUIMING flinke DIENSTBODE Markt 9 Tel. 210 Dr. Hommel' S Haamatogen I PU IJ VIS' Iff- Ziet de etalages modepraatjk. Hoogzomerraode. J a pon vormen. Men kan het zich nauwelijks voor stellen, dat om dezen tijd van het jaar I ui de modebranche het hardst gewerkt wordt. El toch is dat zoo. Wanneer eenmaal uit de voorjaars mode, ook de zomermode geboren is dan doet zich opnieuw de behoefte ge voelen aan eene verandering in de vormen. En dat is zeer begrijpelijk. Was dat niet zoo, dan zouden de duizenden die de mode scheppen, en die de modellen uitvoeren, om ze tot de menschen te brengen, spoedig met de handen in het haar oI bever in den schoot zitten. 4oo komt het dat we tegen de heltt vau liet seizoen reeds wijzigingen in den vorm waarnemen. Dat wij ook an der materiaal, andere kleuren, andere garneofwijzen zien opduiken. B.aI! -Vs ,or /-oowat gebleken wal erin gaat bij het publiek, want de mode- dle-roen-schept, wijkt in den aanvang nog al oens at van de-mode-die-men- draagt. Wat thans verschijnt kan men als het vaststaande genre voor den laatzomer beschouwen. Meer nog, men kan het i ibg rekenen tot de voorioopers van wat een volgend winterseizoen bren gen zal. Hel eerste wat opvalt in de nieuwe karaktertrekken van het modebeeld is: «ene verandering van snit. i ,*1"e.wel de l'i" los en gracieus-slank blijlt is er toch iets meer taille. plaatsdiC taUie verandert Hatelijk van Zij schuift op en nadert meer en meer hare natuurlijke standplaats. Bovendien is de lijn oer nieuwste ja ponnen niet meer de volstrekt rechte lijn 'I Br is dus meer taille ingekomen. En er is iets dat gaat verdwijnen. L)e ceintuur. Voor haar is op de modellen, die geleidelijk uit de losse rechte vor- I men vodrtgekomen zijn, geeue plaats meer. v Immers er is weder lijfje en rok, maar zoo, dat beiden haast onzichtbaar aan elkaar verbonden zijn. Dat ge schiedt met een gewoon naadje, hetzij opgestikt, hetzij te samen genomen. De nieuwe modellen zijn het beste te I vergelijken met de robe-Princesse, maar ui dier voege dat deze het be- I jvuste taillenaadje krijgt. Verder is dan het rokdeel dat met losse, vlotte aan- hangsels aan de zijden versierd is, zoo I nbuwspannend om de heupen, dat liet I ruimer geknipte bovendeel vanzelf een I overblousenden vorin aanneemt. Het lijfje is, wat het snit betreft, overigens geheel glad gehouden. De wijdte die van onderen toegegeven wordt, krijgt hare verdeeling slechts in geringe inate rondom, liet meerendeel wordt echter in zéér fijne inhaalseltjes op di' heupen bij elkaar genomen en vastgehouden. Deze groep van inhaalseltjes, ontmoet daar een zelfde groep van den rok, omdat ook hij liet gros zijner "-ruimte naar de heupen verplaatst, ziet, welke ruimte daar vustgehouden wordt. Overigens zijn de rokken even siauk en nagenoeg in deiizelfden vorm ais tot dusverre. Alleen krijgen ze, als ze effen zijn, terzijde aan den linkerkant soms gewel dig breede, fraai met zijde tegengevoer- Ue overslagen. Een rokdeel dat 20 en meer c.M. al dus overslaat is geene zeldzaamheid. Zooals gezegd, zitten de ruimtegroe- pen op, niet 0111 de heupen. En daarin ligt ook de groote karakte- I ristiek der mode. Allo garneering beweegt zich wel om de heupen, docli omsluit ze niet meer, daar zij zich bevindt juist op de plek waar het heupbeen gaat uitsteken. Het laat zich denjcen dat bij dit snit, I met de fraaie zijgarneenng, en de ove- I rigens zoo strak zittende rokdeelen (die het geheele figuur er door doet schij nen), de reintunrs geheel overbodig worden. Wanneer men zich ook een juist beeld maakt van het gladde, alleen wat op- blousende lijfje, dan vat men, dat dit et Ui zeer eenvoudige halsafwerking heeft en dat ook de mouwen niet meer zoo uitgevend mogen zijn, opdat ze de rest niet te veel zouden in den schaduw stellen. Vandaar dat deze gladde lijfjes, een uiterst kl^ein glad mouwtje bekomen, dat menigmaal niet meer is dan eene kleine verlenging van eene verlengde schouder. Maar nu gaal men de al te groote gladheid ondervangen door versiering in de staf! Nu neemt men een aardige bonten hip, liefst met een mooi randdessm, knipt dien mooi uit naar de kantfiguren van het dessin en gaat hem incrustee- fe'i *>p liet lnkke voor- en rugpand van hel lijfje. Of men neemt eene prachtige I kantstof geheel In de kleur der japon, I geeft daaraan een bijzonder fraai ge- I kartelden omtrek en zet het verkregèn I doel op uauw-zichthare wijze in het I gladde lijfstuk. D» variaties die aldus verkregen wor den kunnen legio zijn. Men kan combinaties maken van stof en zijde in dezelfde tint; in eenigszins verspringende tinten, of ook in mélan ge-kleuren. Men kan zijde-op-zijde en stof-op-stof kiezen, mits men door de nuanceering voldoende afwisseling aanbrengt. Dit slag costuumpjes wordt veel ge zien bij het nieuwe, zoogenaamd drie- deelige .„complex", waarvan een kort, ceintuurloos jasje dan de derde in den bond is. Al is de halsafwerking dezer tolletjes uit hun aard zeer eenvoudig, dat neemt niet weg dat de bootvormige sierkraag en de gladde Berthekraag toch veel aangewend worden. Bij gekleede toiletten wordt deze h.atste aldoor rijker. Hij vergenoegt zich niet meer met goud- en zilverkant en met de fijnste echte kanten. Hij wil nu ook uit tal van plisselaagjes in tulle en kant bestaan. Hij laat zich gaarne vervaardigen uit gepijpte strookjes, die wij ons van „grootjes" nijpmutsje her inneren. Ook nog in dubbele stolpplooi- tjew wordt hij gelegd, van zoo ragfijn batist, dat de luchtig-uitspringende vlok je, ijl en teer als een zomerzuchtje aandoen. Die aardige korte mouwtjes, thans met eene fijne afwerking van wat ingestikte plooitjes en smalle opgelegde biesjes, staan daar toch zoo snoezig bij. V ormen dezè en andere nieuwigheden niet het bewijs dat de mode maar al te snel verandert en dat men vandaag niet weet wat men morgen dragen zal. GRACE ALLAN. KERKNIEUWS. Congres Ned. Protestantenbond. Onder voorzitterscchap van Ds. Eldering uit Rotterdam heeft de Ned. Protestanten bond een Congres gehouden in het BotuJh- huis te Soesterberg. 'De beraadslagingen werden daarop inge leid door Ds. H. E. Hooykaas en ds. F. H. G. van Iterson, over de doelmatigste verbin ding tusschen de georganiseerde vrijzinnige groepen (Vrijzinnige Kerkenbond). De eer- ste inleider wil de kleine' commissie van vertrouwensmannen vormen, die als vryzin- I nige Christelijke Centrale zal functioneeren. Naast deze centrale zal een plaatselijke fe deratie kunnen optreden, waaraan spr. de voorkeur geeft boven een landelijke fede ratie. De tweede spreker verklaarde de nood zakelijkheid van een wetenschappelijk ge- j fundeerde, klaar geformuleerde eenheid in denken en willen, doch hij gelooft, dat de kerkelijke gescheidenheid daarvoor geen be letsel biedt. Hij is echter bang voor een vrijzinnige kerk, omdat men dan licht de nog niet beslist vrijzinnigen maar wel on- I der vrijzinnigen invloed staanden zou af schrikken. Plaatselijk zou hy in de Prot. Bond afdeelingen een federatieve commis sie willen benoemen voor gemeenschappe lijke belangen, lundelijk zou hü tusschen de verschillende kerkgenootschappen en groepen contactcommissies willen benoemen, gelijk de Vrijzinnig-Hervormden, die een soort interkerkelijk parlement zouden vor men. Dit parlement zou zich hebben te be moeien met: concentratie in de opleiding van predikant, oprichting van bijzondere leer stoelen, de pers, het bepalen van het in te nemen standpunt tegenover actueele vraag stukken enz. Ds. Schade van Westrum, Ev. Luthersch predikant te Groningen, wil in tegenstelling met dr. Hooykaas wel degelijk denken aan i samensmelting van de kerkgenootschappen I en groepen. Het staat er met de positie van het vrijzinnig Christendom slecht voor; niet alleen in de steden, maar ook ten plattel&n- de verliest dit gaandeweg en in snel tempo terrein. De synode van de Ned. Herv. Kerk I telt nog maar zes vrijzinnige leden en even- j eens is de positie in de Ev. Luth. Kerk. Wij moeten iets gaan doen, anders gaan wy er onder. Met Hooykaas' plannen alleen kun nen wij het dreigende gevaar niet meer af wenden. Op het platteland hangt alles af van de vrijzinnig Hervormde actie, die al daar tot taak heeft, de positie der vrijzinni ge godsdienstigen te redden. In de groote steden is het contact met de groote massa absoluut verloren. Met een enkel treffend voorbeeld toont spreker dit aan. Oo kde dis sentergemeenten in de steden zijn geenszins in overeenstemming met het bevolkingscy- fcr gegroeid. Wanneer wy geen manier kunnen vinden om de groote steden te be- I werken, gaan wy ten gronde. En de eenige manier is: samensmelting. Reeds de gelde- 1 lyke nood dwingt er toe, met de jammer lijke verspilling van geld en arbeidskracht uit te scheiden. Al is de samensm'elting op het oogenblik nog niet mogelyk, dan dient men er zich nu toch reeds op voor te berei den. Veel zal er van afhangen, of de modus Vivendi in de Ned. Herv, Kerk tot stand komt. Spreker peloeft er niet zoo hard aan. Maar wanneer men nu een „centrale" sticht, dient deze de mogelijkheid van samensmel ting niet bü voorbaat af te wijzen. Ds. G. Huisman, voorganger van den Pro testantenbond in den Haag, is minder som her gestemd, dan ds. Schade van Westrum. Men kan religieus zijn zonder naar de kerk te loopen. Het element van verveling speeit hier een rol. Wat den kerkgang betreft, zul len we nooit tegen de Boomschen en ortho doxen op kunnen, maar is de kerkgang het eenige en voornaamste? Het is wel hard voor ons, predikanten, maar ook zonder kerkgang is religie mogelijk. Na een inleiding van den heer W. Drop over Organisatie en Leiding van de Jeugd, kreeg dr. L, J. van Holk, Kemonstrantsch predikant te Gouda en secretaris van den Vrijzinnig Christcliiken Jongeren Bond, het woord al» tweede inleider over hetzelfde onderwerp. Spr. begon met op te merken, dat organisatie en leiding geen aangelegen heden zijn van veel paperasserij, maar be staan tn het laten functioneeren van deelen als organen van een levend geheel. De ouderwetsche opvatting was, dat men moest I arijeiden vóór de jeugd op den grondslag van oen vooropgesteld, aan de jeugd vaak volmaakt vreemd ideaal. Hiertegenover gaan alle moderne jeugd bewegingen uit van de overtuiging, dat het ingezonden medbdkblingen* Als ge Uw kind gezond, v roolijk en frlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Alom verkrijgbaar a 2.50 p. fi. werk door de jeugd aan de jeugd zelf moet worden gebracht, en dat het spontaan zich moet ontwikkelen uit een in haar ontwakend idealisme. Nu bestaat er echter een derde mogelijk heid van leiding en organisatie: dat de jon geren zich voelen gegrepen door een boven hen staand, richtend ideaal (ordening door onderschikking aan zelf-erkende Wet, een spanmngsryke syuthese.) Dan is de eigen- lyke taak van leiding en organisatie: een duidelyk doel, een soepele opleiding naar dat doel, een zoo bi-eed mogelyk verkeer tus schen beweging en omgeving; jeugdleven, tijd strooming, kerkelijk leven. De .mogelijk heid echter van een zoodanige doeltreffende leiding en van een sterker organisatie be rust op een groote economische zelfstandig heid der beweging, daar functies functiona rissen eischen. Dit vraagt dus offers van de geestverwante groepen uit de omgeving. Aan de gedachtenwisseling over deze in- j leidingen werd door verschillende predikan- j ten deelgenomen. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Juni 1923. Gemeenteverslag 19i22. «UU. erdere scholen ven bijzonderen aard en strekking. Onder deze rubriek behoort te woixien I vermeld I a. De Huisvljjtschool, in 189? op- I gericht door de plaatseijjke vereeniging tot bevordering van trouw schoolbezoek. I De gemeente verleent ten behoeve dezer I school aan het hoofd, den heer H. C. Ger man een toelage van 800.—, onder voor waarde, dat ook on- en minvermogenden aan het onderwijs kunnen deelnemen. Voor dit doel werden ook, van het Departement Gou da der Maatschappij tot Nut van het Alge meen en van enkele ingezetenen bijdragen ontvangen. Het aantal leerlingen bedroeg gemiddeld waaronder 10 vrouwelijke. Het aantal leerlingen dat de school kosteloos bezocht, bedroeg 80; dezen leerlingen werden ook de grondstoffen kosteloos verschaft. b De Cursus ran den Typografisohen Studiekring „Gouda". De cursus 1920-1921 begon met 26 deel- nemers. Geneeskundig Schooltoezicht. Beeds in zijn verslag over 1921 kondigde de schoolarts zijn voornemen aan, ontslag te vragen uit z(jn betrekking. Uit dat ver slag bleek, dat de schoolarts voor zichzelf reeds met die bezigheden had afgedaan. Nog eenige maanden bleef hij in functie, en I met ingang van 15 Mei 1922 werd hem eer- vol ontslag- verleend. By de begrootingebetoandeling kwam het I instituut schoolarts nog even ter sprake. Met het oog op de bezuiniging werd beslo ten de vacature voorloopig niet te vervul Middelbaar Onderwijs. De Commissie van toezicht op het mid- melbaar onderwys bestond op 31 December 1922 uit de lieeren, A. H. i'eepe, voorzit ter, Dr. J. G. Rups, W. F. van Beek, R. W. H. Pitlo, R. U. Jongenburger, J. C. Winter- terp en J, C. Bemer, leden; A. J. Gideonse, U cgevoegd secretaris. Het toezicht strekt zich uit over: de it. H, B. S., de Ambuchts-avondschool en den Handelscursus. D^ ltyks Hoogere Burgerschool telde ui- timo December 188 Jeeilingen, w. 45 vrou- I welyke. Het aantal buitenleerlingen bedroeg I 92, waarvan er 11 tydelyk in de gemeente I woonplaats hadden. Voor alle klassen was splitsing in paral- I lelklassen noodig. Aan het eindexamen onderwierpen zich 28 leerlingen; van hen hebben 25 (22 man nen en 3 vrouwen) het getuigschrift ver kregen. I De Ambachtsavondschool bestaat feitelyk uit twee verschillende onderwijsinrichtingen n.l.: eene Burgeravondschool (2-jarige cur sus) en eene Avondschool voor Ambachts lieden (3-jarige cursus met vervolgklasse). De Burgeravondschool met 2-jerigen cur- i sus, telde op 1 Januari 1922 127 leerlingen. De cursus 1922/1923 zette met 134 leerlin gen in. De Avondschool voor Ambachtslieden met 3-jarigen cursus en vervolgklasse (4 leer jaren) telde op 1 Januari 1921 92 leerlin gen. De nieuwe cursus begon met 112 leer lingen. In totaal bedroeg het aantal leerlingen by I den aanvang van den nieuwen cursus 246. I Hiervan betaalden 190 vol schoolgeld 6) I en 36 verminderd (ƒ3), terwijl 20 leerlin- I gen het onderwys kosteloos ontvingen. Ingevolge de Nyverheidsonderwyswet be droeg de subsidie van hét rijk 7500. Evenals in vorige jaren werd van de in den afgeloopen cursus vervaardigde werk stukken eene tentoonstelling gehouden. De Handelscursus telde bij den aanvang van het jaar 153 leerlingen, waaronder 42 vrouwelijke. Het aantal buitenleerlingen be droeg 12. Deze onderwijsinrichting telt 4 klassen en eene voorbereidende klasse. Het onder wijs omvat de verplichte vakken die alle leerlingen moeten volgen); Nederlands*, aardrijkskunde, rekenen, boekhouden, han- deisrekenen en de beginselen van het han- delsrecht; en de niet-verpliohte vakken: I hransch, Duitsch, Engelsch, stenografie en I typewriting. 25 leerlingen werden toegelaten tegen verminderd -schoolgeld, terwyl 1 leerling het I onderwijs gratis ontving. Het rijk verleende een subsidie van 2500, I de provincie van 500. De Bijzondere Ambachtsschool voor Gou da en Omstreken telde op 31 December 197 leerlingen, waarvan 109 buiten de gemeen te woonachtig (ruim 56 Vrijstelling van schoolgeld werd verleend aan 23 leerlingen, waarvan 16 uit Gouda. De school ontving van de gemeente een subsidie van 16500.-. Het rijkssubsidie was bij de samenstelling van dit verslag nog niet bekend. Hooger onderwys. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal leerlingen van het Gymnasium 50. I Het college van curatoren onderging geen I verandering. 'In het ieééarenpersoneel hadden de vol gende veranderingen plaats: De tijdelijke aanstelling van den heer M Cohen als leeraar in het Hebroeuwsch weixi weder met een jaar verlengd. Dr. I. H. Nort en jkvr. A. M. J. van Be- resteyn werden eenigen tyd wegens ziekte vervangen, reap, door den heer L. F. Mar- gadant te Arnhem en Mej. E. Beynen te a-Gravenihage. Ann <ien Conrector Dr. B. K. Boekmeyer, wien reeds een janr ziekteverlof was toe- Bestaan, werd met ingang van 1 September eervol ontslag verleend; het conrectoraat werd daarna met ingang van dien datum tijdelijk opgedragen aan Dr. L, van Uempt De heer Dr, H. M. E. Leopold Heef werk zaam bij het Nederlandaoh Historisch Insti tuut te Bome in velband waarmede hem, ingaande 1 Maart eervol ontslag weid ver- leend. Mej. H. A. Engelsman, verkreeg met in gang van 1 November eervol ontslag als leerares in de oude talen. Zij werd opge volgd door mevr. J. G. H. ZelveMer-Hmrens Greve te 's-Gravenhage die op denzelfden i dag in functie trad. Het afgeloopen jaar, dat zich kenmerkte door zün bemoeiingen met het onderwüs, liet ook het gymnasium niet onaangeroerd en bedreigde het in zün bestaan. Uit een oogpunt van bezuiniging w«d n.l. in den Baad meermalen de vraag gesteld of het nut van deze onderwijs-mrichting wel even redig was aan de kosten, en zoo neen, of dan het handhaven er van wel gemotiveerd was. Het gevolg hiervan is geweest, dat wü ons tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wendden met de vraag of een besluit tot opheffing van het gymnasium koninklijke goedkeuring zou verkrijgen en «f hjj zjjn medewerking zou kunnen verieenen aan vervorming der rijks hoogere burgerschool alhier tot ly ceum. Aan het eind van het verslagjaar was deze op 29 September gestelde vraag nog niet beantwoord. Het gebouw onderging in het afgeloopen jaar geen verandering. Mocht echter Met aantal leerlingen gestadig blijven toenemen dan zal de beschikbare localiteit spoedig te klem Zijn. Het college van curatoren wjjst er in Zijn verslag op dat aan het gebouw verschillende gebreken kleven die zeer nood zakelijk verbetering behoeven. Zoo zjjn de verlichting en ventilatie onvoldoende; de verwarming hoogst primitief en ondoelma tig terwiji het dak een grondige reparatie noodig heeft. De bibliotheek voor de leerlingen telde aan het Hnde des jaars 1240 nummers; die De uitgaven voor het gymnasium bedroe gen ƒ6471544. Hoeveel hiervan door het rijk zal worden gedragen is nog niet bekend Aan schoolgeld werd ontvangen 6009.40. B. Kunsten en Wetenschappen. Aan het jaarverslag van de commissie van toezicht op de stadsmuziekschooi ont-" leenen wij hat volgende; Bg den aanvang van het jaar weid de school bezocht door 470 leerlingen, waar van 195 manneiyke en 276 vrouwelyke, over de verschillende vakken als volgt verdeeld: elementaire zang en theorie 289, viool 68 violoncel 3, contra-bas 1, zang en een stryk- instrument 13, solozang 13, piano 92, orgel 99, blaasinstrumenten 20. 10 leerlingen ontvingen gratis onderwys. Tengevolge van de ziekte van den heet J. H. Schyvens weid de heer J. J. Jager ge continueerd ais tydelyk leeraar in het viool spel. De beide leeraressen waren wegens ziekte eenigen tyd afwezig. Dit veroorzaak te echter geen stagnatie In het onderwys, doordat de directeur de lessen overnam, Overigens kwamen in het personeel geen Het schoolgebouw en de instrumenten verkeeren in goeden staat. In de commissie van toezicht kwam wyzi- ging door het bedanken van den heer E. v. d. Werf. In zyn plaats weid benoemd de heer E. v. Dantzig. De uitgaven ten behoeve der school be droegen /2236M0; aan schoolgeld werd De stedelyke bibliotheek, genaamd; „De Goudsche Librye" werd in het afgeloopen jara bezocht door 278 personen. Uitgeleend werden 387 deelen Aangekocht werden de gewone vervolg- wericen en de volgende boeken: Handelingen der Maatschappg van Ne der], letterkunde te Leiden 1917-1918 (uit vinding der boekdrukkunst) Muller, Critische Commentaar op Van den.Vos Beinaarde, 1921; INGEZONDEN MEDEDEELINGKN rT&^MPorWOOWC.VUï. Van der Kloot Meyburg, De economische ontwikkeling van een Zuid-Hollandach dorp (Oudshoorn) tot in den aanvang der 20ste eeuw, 1920; Enschedé, Technisch onderzoek naar de uitvinding der boekdrokkunst, 1901. RECHTZAKEN. Khaki-unilormen. De rechtbank te 's-Gravouhage heeft voa- nis gewezen in de z -' -v -- ring van 200.000 1 38 per stuk door een Haagsche firma au de Bussische handel sconunissje te Beval ii (- „t hl„„.i aalt -betreffende de leve- khaO-uniformen tegen De handelsvennootschap onder de fini G. Scheel und Ko. te Beval had wegens ni« behoorlijke levering van deze ..uniforms veroordeeling van de Haagsche firma ge- vraagd tot betaling van 6 millioen j rente ad 6 f/t van 1 December 1920 af. De Haagsche firma had daartegenover I gesteld, dat zy zich tegenover eischeresae nimmer had verbonden dan tot voorwaar- delyke betaling van een wissel en dat eisdre- resse derhalve niets heeft, te vimderen en z.ch niet heeft te mengen in een meening!. I verschil, dat nog hangende is tusschen de Bussische handelscommissie en de Haagsche firma, zoodat zy concludeerde tot niet-ont- vankelykverklaring van de vordering. I De rechtbank heeft overwogen, dpt het geschil tusschen partyen hierover loopt, of I de firma Scheel, toen zy het accreditief stelde of deed stellen, en de 6 millioen gul den aan de Haagsche firma deed uitbetalen, claarby handelende op verzoek van deze fir- ma en ingevolge door haar voor eigen reke ning met gedaagde (Haagsche firma) ge, sloten overeenkomst, dan wel of zulks door de firma Scheel geschiedde in opdracht en voor rekening van de Bussische handels- commissie te Reval. Voorts werd overwogen, dat de door de firma Scheel overgelegde telegrammen zon- der meer omtrent dit geschil niet afdoende licht verschaffen, en de overige door de Haagsche firma by procureusakte vóór het pleidooi in het geding gebrachte stukken, als, zooals eischeres terecht eischeres te recht heeft aangevoerd, te laat overgelegd, voorshands buiten beschouwing moeten blij ven. Ten slotte overwoog de rechtbank, dat de firma Scheel moet worden toegelaten tot het door ham- aangeboden getuigenbewys van haar stellingen, en de Haagsche firma dan by het tegenverhoor de gelegenheid zal kun nen vinden, voor zooveel noodig haar voor stelling van zaken waar te maken. 'Het getuigenverhoor is daarne bepaald op Woensdag 3 October, 10 uur; de verdere uitspraak heeft de rechtbank aangehouden. UIT DE PERS. De Provinciale Staten en de Waterschappen In D e V r y h e i d V.B.* stelt prof. mr. A. C. Visser van Uzendoom de vraag: „Zul len onder de werking van het algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht, met toepas sing van een stelsel van evenredige verte genwoordiging, d« Provinciale Staten belast kunnen blyven met de vaststelling van de reglementen voor de waterschappen?' Na een overzicht, hoe de vaststelling vroeger geschiedde, vervolgde de schr.: I Toen ik in den zomer van 1890 myn intrede deed in de vergadering van de Stoten van Zuid-Holland, was deze nog ryk aan personen, die van de water schap in de provincie volkomen op de hoogte waren. Had men inlichtingen noo dig omtrent een in de provincie geiegea waterschap, men kon zeker zyn, dat eêï*** of meer leden, die onmiddellijk konden geven. De vergadering was volkomen be rekend voor de aan haar met betrekking tot de waterschappen opgedragen taak. Sedert hebben de uitbreiding van het kiezerscorps en de andere wyze van ver kiezing grooten invloed geoefend op de samenstelling van de Statenvergaderin gen. Onder de kiezers is het aantal perso nen, dat eenig begrip heeft van de taak, welke de Staten hehben te vervullen met betrekking tot waterschappen, dykes, wegen, vaarten enz., betrekkelijk zeer gering. Regel is, dat een kiezer van de werkzaamheden der Staten niets meer weet, dan dat de leden der Eerste Ka mer door de Staten worden gekozen. Al het overige gaat buiten hem om, dringt nie ttot hem door, kan welhaast niet tot hem doordringen. Onderneemt hy bet een enkele maal, om in een nieuwsblad een verslag van een Statenvergadering te lezen, dan is dat veelal te eenenmale onbegrijpelijk, wanneer men de voor stellen niet kent, waarop het betrekking heeft Het kan niet anders of het eenige, dat een kiezer van een candidaat voor de Staten wenscht te weten, moet zijn, hoe deze zal stemmen voor de Eerste Kamer; al het overige boezemt hem geen be lang in. Bjj dien stand van zaken, moeten de Statenvergaderingen politieke lichamen worden, en moet de kmaa gering tijm dat daarin een genoegzaam aantal des kundigen op het gebied van den water- sn hunne zijn verd- Wegens huwelijk der tegenwoordige VRAAGT Mevrouw SPIT, Crabothstraat 46, tijdelijk adres Hotel de Zalm, Marlet 54. «en niet als meisje alleen. 18&7 lfl Laat na etn Sterfgeval hel I bsddsgosd as da blasdlng stoomsn I bü O DE RAADT, Gouda. I stelling in de hoeken harer meest courante fondsen, maar daarenboven is gedurende de laatste weken voor meer dan 100 millioen der beschikbaar komende gelden in den vorm van nieuwe ataats- en gemeentelee- n ingen aan de markt onttrokken. Onder deze omstandigheden kon het moeilijk anders, of de aandeelenmarkt had een loom aqpect en het is slechts te danken aan het ontbreken van wat ruimer aanbod, dat de koersen niet in belangrijke mate zijn teruggeloopen. In de hoeken der suikerwaardeh was de stemming min of meer gedrukt door de doorloopend reageerende prijzen van suiker op alle wereldmarkten. .Voornamelijk schijnt het echter de speculatieve positie van den handel te zyn, waardoor deze inzinking is opgetreden, terwijl, naar wy uit vakkrin gen vernemen, de omzetten in deze dalende markt zeer gering zijn. De marktpositie van het artikel zelf is en blijft zeer gezond^ Petroleumwaarden hadden een minder be- hagelyk aspect, dat teweeg gebracht werd door de ongunstige uitleggingen, welke men aan de toenemende productiecijfers meent te moeten geven en inderdaad is het ook een urgente vraag, hoe men onder de be staande omstandigheden de afname met deze productie gelyken tred zal aoen hou den. Zoolang deze vraag niet beantwoord is bestaat er geen reden om te juichèn over de constant klimmende wereldvoorraden. Rubbers en Tabakken waren kalm van voorkomen, de laagste echter ondervonden steun van het bericht, dat Snembah een di vidend van 8 zal uitkeeren, een bericht, dat nog wel niet officieel bevestigd werd, maar dat, hoewel het in stryd was met de geldende verwachtingen, vrijwel algemeen als juist wordt aangenomen. De Scheepvaartafdeeling blijft lusteloos gestemd en beweegt zich zonder noemens waardige koersverschillen op het oude ni veau. Een levendige handel viel gedurende de laatste dagen van de bericlSteperlode te con- stateeren in den hoek der internationale Oostenryksche leening, die op het Londen- sche voorbeeld hare intrede deed met een belangrijk agio, hetgeen, gezien de wijze waarop deze leening is ingeschreven, zeer begrijpelijk is. Het fonds is op de huidige koersen dan ook altijd nog zeer koopwaar dig. Prolongatie 3% Fa. B. SANDERS E*n., Amsterdam. Het middenstandsbankwezen. Naar aanleiding van het feit, dat mr. W. M. Westerman in het artikel over het mid- denstandsbankwezen van mr. J. Nolen in een der vorige nummers van Econ. Stat. Ber. j een aanval op het grootbankbedryf ziet, verklaart de heer Nolen in het deze week verschenen nummer van lystzelfde weekblad, dat hij, volgens zijn meening, daartoe geen aanleiding heeft gegeven, maar integendeel met waardeering over de werkzaamheden der banken heeft gesproken, dat hy de bankconcentratie als een eisch der noodza kelijkheid heeft beschouwd, om ten slotte al leen te constateeren, dat er een zekere ca tegorie van menschen bestaat, voor wie de gewone provinciale bankinstelling, om by- zondere redenen, niet de meest aangewezen bankier is. Grootbanken en middenstands- banken vervullen beiden een eigen taak, zy behooren elkaar aan te vullen en zij kun nen, waar zy elkaar op het grensgebied ontmoeten .zonder afgunst samengaan, overtuigd van beider bestaansrecht. Wan neer hy het tegenpleidooi va nmr. W. aan dachtig leest, zoo zegt mr. N. verder, komt hy tot de conclusie, dat het meeningsver- schil terug te, brengen is tot een onvol ledig- j heid zijnerzijds, waarna hy vraagt, of mr. i W. er nog zooveel heeft tegen in te brengen, als hy de zaak als volgt stelt: De bankconcentratie werkte in de richting van credietconcentratie en leidde tot uitstoo- ting van een aantal kleine en minder loo- nende credieten. Anderzijds werd de crediet- uitzetting onder de grootere provinciale be- I dryven, niet het minst in de industrie, I krachtig uitgebreid. Verband met het toen- I maals welig bloeiende emissiebedrijf mag I niet ontkend worden. Daarop komt de wereldcrisis. De hoofd- I banken, betrokken in groote, vaak interna tionale financieringen, zien een groot beroep gedaan op haar expansievermogen. De bank filialen ondervinden in tweeërlei opzicht den terugslag: voor het publiek vertrouwen heeft de nieuwe constellatie meer kwetsbare plekken gekregen; by het doorwerken dor crisis slinken de beschikbare saldi op na tuurlijke wijze, allereerst by de ook voor het buitenland werkende ondernemingen. De sterk in de hand gewerkte credietuit- eetting kan nu niet gehandhaafd blyven. L Vele credieten, waaronder de belangrijkste, blijken door de omstandigheden bevroren I te zijn. Dit dwingt tot opzegging van goede, 1 liquide, provinciale credieten. Voorts merkt de heer Nolen op, dat men I hem niet zal hooren beweren, dat de Neder- I landsche middenstand zich vry zou kunnen I houden van de invlpeden eener internatio- I nale crisis. Zyn betoog strekt alleen hier- I toe, zoo zegt hy, dat de middenstand uit den I aard van de zaak al genoeg te dragen heeft van de onafwendbare gevolgen eener crisis J in het ingewikkelde raderwerk onzer samen- I leving, doch dat hy daarom door samenvoe- I ging zijner krachten (coöperatie) moet trachten zich vry te houden van risico's, die bij anderen thuis behooren en waarvan hy zich kan bevrijden. I In een onderschrift zegt de heer Wester- I man: In korte trekken blijft de quintessens I van het betoog van mr. N. deze: het inter- I nationale karakter van het grootbankbedryf I (resp. van zijn groote relaties)1 brengt mee, I dat een internationale crisis zich binnen I korten tijd aan het nationale bedrijfsleven I mededeelt met het gebruikelijke gevolg van I credietrestricties over de geheele lyn van I hoofdstedelijk en provinciaal bankbedryf. I Tegen deze noodlottige ontwikkeling helpt I slechts één middel, n.l. onderlinge samen- I I werking van het kleinbedrijf in den vorm I van een coöperatief middenstandscred1®*- I Het valt te betreuren, zegt mr. W. dat I deze stelling door mr. Nolens nog niet na- I der is uitgewerkt, aangezien de effectiviteit I van het aangeprezen serum twyfelacntig I schijnt. Ware dit niet zoo men zou den I geachten voorvechter van het middenstands- I bankbedryf kunnen gelukwenschen met een I ontdekking, die het ei van Columbus naby, I komt. Het spijt iny echter, dat ik het oeco- I nomisch wereldbestel iets minder simplia- I tisch zie dan hij. Het wil mij namelijk nog I steeds voorkomen, dat een crisis als de te- I genwoordige, welke behulve in de geweldige I kapitaalvernietiging gedurende een aantal I jaren haar oorsprong vindt in een bewuste I negatie van erkende oeconomische grondbe- I ginselcn, niet kan nalaten de maatschappij I in al haar geledingen aan te grypen. Geen I bankorganisatie is zoo volmaakt of zy weer- I spiegelt in haar werking deze catastropliale I verhoudingen. Dit geldt voor het huidige I provinciale bankbedryf zoo goed als voor I het middenstandscredict. Ato d® fundamen- I ten van den wereldhandel worden geschokt I of omvergeworpen, zal het ragfyne crediet- I weefsel, dat zich er over heeft uitgespreid, I noodzakelijkerwijs ook scheuren vertoonen. I Geheel daarlatende of de kapitoalsconcen- tratie van de laatste jaren in deze een over wegende rol heeft gespoeld, is het toch niet I redelyk om aan te nemen, dat de krachtige oeconomische ebbe in haar wezen inter nationaal en universeel precies daar halt zou kunnen houden, waai het middenstands- I crediet begint. De internationale risico's, I waarover mr. Nolen het heeft, zyn risico's, I die uit de belangrijke positie van ons land I in het wereldverkeer rechtsreeks voort- I vloeien. Zy drukken niet op enkele Neder- I landers of op enkeée Nederlandsche bedry- I ven, doch krachtens hun aard op het geheele I volk. Een organisatie te willen scheppen, I die het Nederlandsohe kleinbedrijf in tyden I van hoogconjunctuur wel de voordeelen wil I doen plukken, doch by neergaande conjunc- I tuur niet de nadeelen, schijnt mij een taak I taak toe, die onuitvoverbaar zal blyken. Ik 1 vrees, zoo besluit mr. W., dat ook mr. Nolen I vroeg of laat tot deze overtuiging zal moe ten komen. Nationale Bankvereeniging. Aan het jaarverslag over 1922 der Natio nale Bankvereeniging ontleenen wy het na volgende: De in 1921 naar voren getreden crisisver schijnselen, waarvan de plotselinge groote I prijsdalingen zonder twyfel de meeste I slachtoffers maakten, herhaalden zich ge- I lukkig niet in het afgeloopen jaar. Zy los- I ten zich op in een voortdurende malaise, I die op haar beurt haar stempel drukte op I ons bedryf. Dientengevolge bleef onze bedrijfswinst I niet onaanzienlijk ten achter by de over 1921 I behaalde resultaten. Zoools wy verwachtten, ayn wy er in ge- I slaagd ons onkostencyfer terug te brengen. I De totale vermindering op dit hoofd be- I draagt over het afgeloopen boekjaar ruim I 518.000.wy blijven verder streven naar I besparing en mogen met zekerheid een ver- I dere verlaging over 1923 verwachten. De in het afgeloopen jaar door ons inge- I stelde indeeling onzer kantoren in ilistric- I ten onder leiding van district-directeuren, I schonk ons bevrediging. Zy bracht, naast een meer intensiever controle, besparing van tyd en onkosten, daar de werkzaamhe den onzen Centrale Administratie thans I aanzienlijk ingekrompen konden worden. De maatregel bevordert het contact tusschen Hoofddirectie en kantoren en het overzicht van den gang van zaken. De resultaten der renterekening verlieten de opgaande lyn, hetgeen te verklaren is uit de afneming van de diverse hoofden van rekening. De verminderde credietbehoeften gepaaid aan afwikkeling van minder gewenschte credieten deden, ondanks het feit <iat ge regeld nieuwe credieten weiden verstrekt, het debiiteurencyfer per saldo dalen. Het evenwicht tusschen ons opereerend kapitaal I en onze uitzettingen bleef gehandhaafd. I Het totaal der door derden by ons gede poneerde gelden verminderde, een verschijn sel, dat zich op alle bank-balansen voordoet, j Deze teruggang van credit-saldi bij ouze instelling mag echter onder de in het afge loopen jaar vigeerende omstandigheden als matig worden beschouwd. Na een nauwkeurige revisie van onze de biteuren achten wy deze, in aanmerking ne mend de onder crediteuren opgenomen spe ciale reserve, volwaardig. Gezien evenwel de in de crisisjaren opge dane ervaring, oordeelen wij het wensche- lijk telkenjare deze spec vale reserve tegen debiteuren te versterken. Thans stellen wy U voor daaraan een bedrag van 600.000.— toe te voegen. Een toevoeging van l'.OO.OOO.— aan e statuaire reserve en een afschrijving van 150.000.op gebouwen achten wij dan voldoende. Wy stellen voor /karna het dividend te bepalen op 4 De Balans vertoont de vol|-ende cyfers: Debetzyde: Kas, coupons, vreemd geld I 3.017.281.63 (v. j. 3.S90.41920 Credit-saldi by bankier» evn kj8»"8 5.206.949.80 (v. j. 3.687.072^4), Credit- aaidi in vreemde valuta Hj inkier» 48.650.21 (V. j. 32.682.2»), ronde dit de tegenwaarde, berekend tegen den koer» van 31 December jJ. van bet bedrag, dat voor eigen rekening en risico b(j u staat, WjaselportefeuiDe 18.850.826.64 (v j. f 17.668.276.58, Leendepot (V j. 3.764.831.73). Effectee, 471.771 27 (v. j. f 711.051.22t4Prolongatie gegeven Btaat en d« waterschappen zitting zal hebben. Ook de invoering van de Evenredige Vertegenwoordiging is niet bevorderlijk aan de behartiging van de waterschaps- belangen door de Statenvergaderingen. De kleine kiesdistricten, die waaiborg- dat alle deelen der provinciën in de vertegenwoordigers had- verdwenen, hebben plaats ge- voor veel grootere niet op zich- aelf staande kieskringen. Daardoor dreigt het gevaar, dat deelen van een provincie niet in de vergadering verte genwoordigd zullen zijn. Daardoor en mede door dat de bevolking van de ste den sterker is toegenomen, dan die van het platteland, is het zwaartepunt yan de vergadering verplaatst in de richting der steden en is de belangstelling in wa terschapsaangelegenheden verminderd. Het gevaar is groot, dat bij de rege ling van de waterschappen de leiding van de vergadering naar de bureaux van de ambtenaren zal worden verplaatst. Wijziging van dezen toestand acht schr. niet mogelijk, noch óoot Eerste en Twee de Kamer door verschillende kiezers te doen kiezen, noch door een ander stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Voorshands zal er dus in moeten wor den berust, dat de regeling van de wa terschappen is bij colleges, welke gevaar loopen de hoedanigheden te verliezen, welke voor de richtige vervulling van die taak worden vereischt. Men mag echter in dit opzicht niet veel wagen. Bij deugdelijke regeling van de water schappen heeft ons geheele volk het grootste belang. Tot welke rampen het kan leiden, wanneer aan die regelingen gebreken kleven, is nog pas voor enkele jaren in Noord-Holland gebleken. Moest in dat geval reeds verband worden'ge legd tusschen de samenstelling van de Statenvergadering en den gebrekkigen toestand, die door den ramp voor een ieder duidelijk werd, doch waarvan liet bestaan reeds vele jaren bekend was? Om op die vraag een antwoord te kun nen geven, zoude men geruimen tyd zit ting moeten hebben gehad in de Staten van Noord-Holland, liet gaat hier toch om de persoonlijke hoedanigheden van de leden van de Staten en niet om de verhouding van de partyen in de Staten. Het blijft echter geraden nauwlettend toe te zien, of de zorg voor de regeling van de waterschappen aan de Staten van de provinciën toevertrouwd kan blijven, dan wel aan daartoe in het leven te roe pen colleges moet worden opgedragen. Vooralsnog is er myns inziens geen reden zich ongerust te maken, en dus ook niet, om eene verordening te over wegen. liet is echter een ieders plicht voort durend ervoor te waken, dat men achter dijken en zeeweringen veilig slapen kan. F1NANCIKELE BERICHTEN Weekoverzicht. Hoewel het langzaam gaat en de verschil- ienUe pnasen in uen ontwikkelingsgang van de groote politieke kwestie uie van de schadeloosstellingen eikander in traag tempo opvolgen, mag toch gezegd worden, dat ue pontieke heruei in den loop van de achter ons liggende benchtsperiode in be- 1 angryke mate is opgeklaard. Vry zeker mag men aannemen, dat er tusschen de bei de partyen groote kans op toenadering be staat, en wy gelooven dan ook, dat het niet lang meer zal duren, dat de in het vorige jaar afgebroken onderhandelingen hervat zullen worden. Vooral indien dit de ophel- ling van de Roer-bezetting tot gevolg zou hebben, dan zou men hierin een belangryke schrede in de goede richting kunnen zien, en het is dan ook verklaarbaar, dat er ge durende den laats ten tyd in de financieele- en handelswereld, wat de politiek betfeft, een zekere herademing valt waar te nemen, deze herademing heeft evenwel nog geen merkbare toename in de activiteit der za kenwereld tot gevolg gehad en in ieder ge val hebben de beurzen er nog hoegenaamd geen invloed ten goede van ondervonden. De stemming in Wallstreet bleef, gelyk zy thans reeds zoo lang is, weifelend en m het algemeen tot reactie geneigd. Opmer kelijk is het echter, dat deze tendenz den laatsten tyd geheel wordt toegeschreven aan factoren van zuiver beurs te chnischen aard, terwijl de talrijke baisse argumenten, welke men met zooveel vrucht als strijdleuzen ge bruikt heeft, geheel verdwenen zyn. Dit mag er op wijzen, dat de argumenten, waar mede men de baisse heeft ingeleid, op zich zelf niet steekhoudend waren, al waren ze dan ook deugdzame wapenen om het op tredend optimisme den kop in te drukken, ten einde zoodoende speculatieve belangen te dienen. Wy hebben hierop herhaaldelijk gewezen en zijn er nog van overtuigd, dat men de talrijke tot onrust stemmende le zingen, die tot voor kort |iit de Amerikaan- sche zakenwereld tot ons kwamen, met groote omzichtigheid dient te behandelen. Dat de spoorwegen, dank zij de toene mende proeperiteit, doorloopend hoogst be vredigende ontvangstcyfers boeken, had op onze beurs tot gevolg, dat de Amerikaan- sche afdeel ing een uiterst levendig aspect verkreeg, voor zoover het althans de hoe ken der meest courante spoorweg shares aangaat, i .««g duurde deze bevlieging edi tor niet en ten slotte hadden de betrokken fondsen slechts betrekkelijk onbelangrijke koe rsavances te boeken. De aandeelenmarkt had een loom aspect, doordat de emissie- en beleggingsmarkten abnormaal hooge eischen stelden. Niet al leen toch concentreert de beleggingsmarkt een groot deel van de nog bestaande belang en voorach. tegen effecten 11.117.467.19 (v. j. 15.410.450.81%), Debet-saldi in re- I kening-courant 64.254.281.02 (vorig jaar 71.758.394.36), Vorderingen wegena ge stelde borgtochten 3.460.986.08 (v. j. 2.246.724.68), Gebouwen 4.698.845.54 j. 4.202.141.67%). Creditzijde: Kapitaal 10.000.000 (onv.), Reserve 2.100.000.— (vorig jaar 2.000.000.—), Termijnaffaires in vreemde valuta 56.147.16 (v. j. Leendepot I 2.325.080J.8 (v. j. 3.764.97 (vorig jaar I 104.000.439.78), Te betalen wissels I 635.848.58 (v. j. 462.236.17), Nederland- I sche Bank en Bankiers 1.496J207.63 (v. j. I 791.968.—), Dividend en belanting I 436.200.— (v. j. nihil), Onverdeelde winst I 66.851.96 (v. j. 136.028.05). Het winstcijfer der rente-rekening be- 1 draagt 8.010.877.85 (v. j. 3.769.271.76%), dat der provisie-rekening 2.463.846.88 (v. j. 2.895.983.44), soodat de totale bruto winst, het saldo van het vorig boekjaar in- begr. 5.599.752.78 (v. j. 6.682.677.22-% bedraagt. De onkostenrekenlng wijst aan, j gesplitst over de twee hoofden: honoraria 3.092.580.88 (v. j. 3.621.937.72), bedrijfa- onkosten 1j065.870.16 (vorig jaar 1.145.012.98%). De netto-bedrijfswinst be draagt 1.451.301.74 (y. j. 2.015.626.52). De verdeeling der netto-winst ad 1.451.301.74, na aftrek van de verplichte I uttkeering volgens art. 16 der statuten van I tantièmes aan plaatselijke directeuren, be- I dragende jl 198.249.78 laat toe: I eene afikfcryving op gebouwen van I 160.000.— een toevoeging aan het Re servefonds van 100.000.—, eene toevoe- I ging aan de speciale reserve tegen debiteu- I ren, op te nemen onder crediteuren, van I 500.000.—, 4 dividend 400.000.— en een reserveering voor belasting van 86.200 terwijl alsdan een overblijvend winstsaldo ad 66.851.96 op nieuwe rekening is over te boeken. N.V. Scheurleer'» en Zn. Bank. De gisteren te 'a-üruvenhuge gehou den gewone jaarlijksche algem. verga dering van aandeelhouders der N. V. Scheurleer s Zn. Bank te Dellt, Uo- riuchem, Uouüa en Leiden heelt de ba- luns en de winst- en verliesrekening o* er tiet ulgeloopon boekjaar goedge keurd en het dividend vastgesteld op I 4 pet. voor de gewone- en 4 pet. voor I di preferente uandeelen (als v. j.). De lieer jhr. mr. N. C. de üijs.laar I fcerd uls commissaris herkozen. BINNENLAND. Vereeniging van Nederland se he Gemeenten. De Vereeniging van Nederl. Gemeen ten houdt op 27 en 28 dezer te 's-Gra- vi'nhage een ulgeraeene vergadering en een congres. Dinsdag 26 dezer, dos avonds om hall negen, worden de deelnemers ontvan gen door het gemeentebestuur van Den Haag. Woensdag 27 dezer wordt des mor gens om 9 uur de ulgemeene vergade ring begonnen, aan het eind waarvan j de heer P. Bakker Schut, directeur van den dienst der stadsontwikkeling en volkshuisvesting te 's-üravenhage een lezing zal houden over de stadsontwik keling van 's-Gravenhuge in de latere jaren- Na het noenmual begint men om 2 uur rondrit in auto s door den Haag, I aangeboden door het gemeentebestuur, waaraan tevens verbonden is een be zoek aan Marlot en De Kievit; daarna I thee In kasteel Oud-Wassenaar. Donderdag 28 dezer wordt om half I tien het congres begonnen waarvoor I prat adviezen zijn uitgebracht door mr. I L H. N. Bosch ridder van Rosenthal I en mr H. H. baron de Vos van Steen- wijk, welke praeadviezen, die reeds zijn gepubliceerd in de Mei-aflevering van het Gemeentebestuur, de vraag behan delen: Is het mogelijk en wenschehjk door een algemeene wegenbelasting 6e vcrcischte bronnen van inkomsten te vinden ter bestrijding van de door het autoverkeer en door de verhooging van loonen en materiaal zeer vermeerderde onderhoudskosten der wegen? Dee middags bestaat voor de verte genwoordigers de gelegenheid om, tiet zij per auto, hetzij per extra tram een rit te muken voor een bezoek- aan het gemeentelijk woningcomplex aan den Trekweg en de Montessorischool, een wandeling door „Spoorwijk" en een bezoek aan de door de gemeente aan gekochte buitenplaats Westhoff in Hijs- wijk, terwijl voor vertegenwoordigers, wolke aan dien rit niet wenschen deel te nemen, gelegenheid bestaat des mid dags een ot meer gomoentelijko inrich- tiugen te bezichtigen. advertentien. Probleem No. 57. Zwart schijven op 7, 9, 10, 12-14, 16, 19-21 23-26, 29, dam 60. Wit schijven op 18, 22, 27, 82, 34, 85, 87, 39, 40, 41, 44, 45, 48, dam 48. De oplossing van probleem no. 60 is; Wit 81-27, 37-81, 34-29, 40-84, 49-44, 30:37, 46:84, 86:22. van no. 51: Wit 28-22, 39-83, 27-22, 16-11, 36-81, 50-44, 85:24. DAMRUBR1EK. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht bij den Secretaris, Steijnkade 27, of aan hot lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingea-jnden uiterlijk Dinsdag 3 Juli. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 14 Juli. Probleem No. 56. Zwart schijven op 2, 7-10, 18, 14, 16, 19, 23, 24, 31, dam 15. Wit schijven op 11, 26, 28, 82-35, 89, 42- 45, 50.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2