UILTJE TEHUIS FirwI.«U ROOKT PREDIKBEURTEN. TERSTOND GEVRAAGD Indian Motorrijwielen r WEET GIJ SIGAREN ia tsiaïl Adverteert in dit Blad. 6 PHOTOKAARTEN begint met JULI een nieuw kwartaal. wicli-, Middon-Europeesche tijd) betrok ken zou kunnen worden, er toe zal bij dragen, rtat een juist inzicht wordt ver kregen omtrent de voor- en* nadeelen, verbonden aan een oplossing in de een of andere richting van het vraagstuk zonnetijd of zomertijd. Benoeming. Tot gemeentesecretaris van Amers foort is benoemd de heer K. Kaan Jz., hoofdcommies ter secretarie p ld aar (bui ten de voordracht om). STATEN-GENERA^L. Do prijzen der vacantiekaarten. (leen verlaging. Op de vraug van den heer Schaper betreffende spoedige verlaging van de prijzen <ler vacantiekaarten heeft de minister van Waterstaat het volgende geantwoord. De prijzen van de vacantiekaarten blijven ver beneden de nieuwe verlaag de prijzen voor lange afstanden, zoodat reeds bij de thans voor die kaarten bepaalde prijzen de reizigers over lan ge afstanden niet slechts eenigerinate, doel belangrijk gebaat worden. De ver laging bedraagt op 225 K.M. reeds on geveer 30 pet., óp 250 K.M. 35 pet., op 275 K.M. 40 ct pot., op 300 K.M. 44 pet. op 400 K.M. 53 pet. en kan dus niet als tamelijk gering worden voorgesteld. Al mocht het mogelijk zijn, door nog slerkere verlaging het gebruik van de •spoorwegen verder te bevorderen, dan zou toch nog moeten worden betwijfeld of de finaucieele uitkomst gunstiger zou werden dan bij de vastgestelde prijzen. Verlaging toch is in beginsel slechts ge rechtvaardigd, voor zoover met eenige zekerheid mag worden aangenomen, dat het verwachte drukker vervoer niet alleen liet door verlaging prijsgegeven bedrag, doch ook de hoogere kosten van dat vervoer zelf ten minste zal goedmaken. De tegenwoordige toestand veroorlooft niet daaromtrent gunstige verwachtingen te koesteren, zoodat het ni t verantwoord ware tot verdere be langrijke tariefverlaging over te gaan. Dok de aanvankelijk ongunstige uit komsten van de mot het buurtverkeer gene men proef kunnen daartoe niet aanmoedigen. Hel Wereldzuivelcongres. De heer De Boer, lid van de Twee de Kamer, iieeft aan den minister vun Binnenlandsche Zaken en Landouw de volgende vragen gesteld: 1 Is de minister bereid mede te dee- loa. o* het juist is, dat zijner'.'jds ge weigerd is gelden beschikbaar te stel-* len ter bekostiging eener afvaardiging van een of meer zuiveldeskundigen naar het in October dezes jaurs te hou den Wereldzuivelcongres, in Amerika? II. Indien bovengestelde vraag be vestigend wordt beantwoord, is de mi nister dan bereid mede te deelen: a. op welke gronden deze weigering be rust, b. ol de besprekingen op een Wereldzuivelcongres, wnur zeer belang rijk i vraagstukken uun de orde wor den gesteld, waarbij Nederland als zui vel exporteerend land len nauwste be trokken is, niet van zoodanig belang moeten worden geacht, dat de kosten eener afvaardiging van rogeeringswege alleszins gemotiveerd zijn te achten? UIT DE PERS. 1>© atfiinverleening aan de Hanze-Banken. In de „N. It. Ct." schrijft prof. rar. C. W. J. Bruins: De aan de Centrales te geven staats garantie zal en hierop komt het aan het karakter drugen van een premier risque, «I. w. z. alle verliezen, welke op de overneming van een dergelijk crediet zullen vallen, zullen tot het te bepalen percentage door den staat gedragen wor den. Dezfe regeling kan niet door den beu gel. Stellen wij het te garandeeren percen tage b.v. op 30 pCt. Het gevolg is dan, dat de nieuwe Hanzecentrale of de Alge- meene Centrale niet alleen de werkelijk solide debiteuren straffeloos zullen kun nen overnemen, doch alle, van wie bij on derzoek blijkt, dat 70 pCt. terecht zal ko men. Immers de staat past de resteeren- de 30 pCt. automatisch bij. Waar de Hanzebanken bij de overdracht van het crediet de volle 100 pCt. uitbetaald krij gen, wil dit dus zeggen, dat dezelfde re geering, die een bladzij tevoren principi eel verklaart tot financieelen steun aun aandeelhouders en crediteuren niet be reid te zijn, practisch een regeling in het leven gaat roepen, die over de debiteuren heen zoodanigen steun niet alleen moge lijk, doch waarschijnlijk maakt. Tot oen dergelijke garantie mag de Staat zich niet binden. Hij behoeft er zich echter vandaag ook niet toe te bin den .omdat de zank geen haast heeft. De aangevraagde surséance toch ont heft de botrokkep Hanzebanken geheel van de noodzakelijkheid om tot gefor ceerde liquidatie der uitstaande credieten over te gaan. Kr is dus alle tijd om deze credieten aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen en de wezenlijk solide credieten dae immers de eenige zijn die de regeering wenscht te helpen zullen, nu er zonder eenige overijling te werk kan worden gegaan, onder de huidige om standigheden zonder veel bezwaar wel zoo noodig een ander onderkomen kun nen vinden. Abnormale omstandigheden als in 1914 en 1918 zijn thans niet aan wezig. Kerst wanneer bij de verdere af wikkeling blijken mocht, dat ook de so lide ciedieten zwarigheid opleveren, kan naar een oplossing worden gezocht, waarbij desnoods de Staat een rol W" spelen. De zaak kan dan echter worden overzien en het Parlement weet, waartoe het zich bindt. Ihans acht prof. Bruins het onnoodig een overijlde beslissing te nemen, waarvan de ongewenschte gevolgen voor de hand liggen en de finantieele consequenties niet zijn te overzien. GEMENGDE BERICHTEN. Door den trein overreden. Gisterenmorgen vroeg is op de stoom- tiamrails ter hoogte van den overweg Vaillantlaaii-Waldorpstraat in Den haag het verminkte tijk van den 30-jarigen rangeerder bij de Holl. Spoorwegmaat schappij D. S. gevonden. De man bad eeigisterenavond dienst gedaan ui het sf iuhuis Vaillantlaan en was om 10 uur algelost. Vermoed wordt, dat hij bij liet oversteken van de rails, om zich naar huis te begeven, door een treui of stoomtram is achteropgeredtyi ge- üood. Moordaanslag. Up een landweg in de buurt van Kuchlinde in de nabijheid van Dort mund, heeft een 24-jarig Amsterdamsch student, K. H., getracht zijn verloofde, een jonge verkoopster uit Amsterdam, waarmede hij een pleizierreisje maakte door revolverschoten te vermoorden in een vlaag van woede. Toen de revol- \ei na het eerste schot, dat het meisje uon den schouder verwondde, ketste, poogde hij haar met zijn wandelstok te oocden, door haar hevig op het hootd te slaan. Het meisje werd meer dood dan levend door een passeerende auto ■tan den kant van den weg gevonden. De dader is ontvlucht. Het motief töf deze daad is waarschijnlijk te zoeken in jaloezie. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Huiszoeking in een Loterijkantoor. Reeds geruimen tijd geleden heeft de politie te Amsterdam wegens overtre ding van de loterijwet procesverbaal op gemaakt tegen den directeur van de N. V. Gemeenschappelijk Bezit, Prin sengracht 718. In verband met hgt ver dere onderzoek in deze zaak hebben thans justitie en politie een huiszoeking gedaan in het genoemde loterijkantoor en daar tal van boeken en obligaties in l eslag genomen. De gevolgen van een verminkt telegram. Wij lezen in het Haarl. Dagblad: ,,ln October van bet vorig jaar werd een inwoner van Franeker te Huarlem benoemd Hij plaatste een advertentie in Haarlem's Dagblad, waarin hij een w oning vroeg en kreeg hierop een aan bieding. Met zijn vrouw, die toen nog zijn verloofde was, ging bij hierop naar Hacrleni, om die woning te bezichti gen. Het bleek, dat het een gemeubi leerde woning was, waarvoor de eige- uaai f 50 per maand vroeg. De gega digde hapte niet dadelijk toe, maar sprak met den eigenaar af, uit Frane ker een telegram te sturen. Op 6 Oct. siui'ide hij dan ook het volgende tele gram: Nemen het huis niet." „De belunghebbende toonde aan on ze redactie liet formulier uit Franeker als overtuigingsstuk. „De eigenaar van de woning kreeg evenwel het volgende telegram: „Ne men het huis". „Dus dat was juist liet tegenoverge stelde. Do eigenaar wachtte lang op de komst van den nieuwen bewoner, maar dc-ze kwam natuurlijk niet opdagen, 'leen de hoeren elkander in Haarlem ontmoetten, kwam het tot een verkla ring. De eigenaar nam er evenwel geen genoegen mee. Hij raadpleegde een ad vocaat, met het gevolg, dat de zaak voor bet Kantongerecht behandeld werd. Hier werd uitgemaakt, dat de man uit Franeker de gevolgen van deze ver gissing moest dragen, omdat het Rijk nu eenmaal geen schade vergoedt voor b verminken van telegrammen. Hij werd veroordeeld tot het betalen van f 100 schadevergoeding plus de rente aan den eigenaar van de woning en van de proceskosten, te zamen f125. „Wegens de vergissing, door een ambtenaar gemaakt, moet de gedupeer de dit voor hem groote bedrag in ter mijnen afbetalen." ONDERWIJS. Is een „buitenschool" een school voor gewoon L. O.? Ged. Staten van Zuid-Holland hebben eenigen tyd geleden een beslissing genomen in het navolgende geval: Het bestuur der Vereeniging „Herstel lingsoord de Leidsche Buitenschool", te Lei den. had de me P werking de- gemeente Katwjk ingeroepen voor de stichting eener bijzondere lagere school te Katwijk, in de daai toe te verbouwen villa „Dumlust", wel ke medewerking werd geweigerd. De heer J Hcuting, aits te Katwijk, stelde hiei tegen beroep in by Ged. Staten. De Raad had zijne medewerking onthouden op grond dat de school niet bestemd zou zijn voor het ge ven van gewoon lager onderwijs. Adressant voerde daartegen aan. dat de school alleen als zoodanig kon worden aangemerkt, by aldien zy by algemeenen maatregel van be stuur als zoodanig zou zyn aangewezen, en voorts dat de kinderen waarvoor zy be stemd zou worden, feitelyk niet ziek zyn, niet geregeld koorts hebben of lydende zyn aan open tuberculose, zoodat het vaststaat dat deze kinderen het gewone onderwijs kunnen volgen, terwyl het leerplan dei- school aan de gewone eischen van een school als een voor gewoon lager onderwys kan worden beschouwd, aangezien de kinde ren voor wie deze school, blykens eene ge schrift van de aanvragende vereeniging, is bestemd, lichameiyk ziek zyn, zoodat zy niet zonder blyvende schade een school voor gewoon L. O. kunnen bezoeken, en dus niet in staat zyn dit onderwys geregeld en met vrucht te volgen. Het onderwys in de buitenschool te Katwijk moest dus Vrorden beschouwd als een school voor buitenge woon lager onderwys, en op grond daarvan werd het beroep afgewezen. Voorts werd door Ged. Staten een be slissing genomen in de navolgende geval len: Te Barend recht was door het bestuur der Vereeniging voor Ned. Herv. Ond. mede werking van den Raad gevraagd voor de stichting van een school met drie lokalen, elk voor 48 II., terwyl volgens de overge legde stukken de school zou wowien be volkt met 120 U. Ged. St. overwogen, dat op deze wyze het getal der leerlingen waar voor het gebouw bestomd wordt, minder is dan het product van het maximum aantal 11. dat per lokaal zal worden toegelaten en het aantal lokalen, het in de hand van het school bestuur zou liggen, het bepaalde in de artt. 79 derde lid, en 83, zesde lid, groo- t end eels illusoir te maken. Op dien grond werd de afwyzende beslissing van het ge meentebestuur bevestigd. Op soortgelyke gronden werd bevestigd een besluit van den Raad van Leiden, be treffende een aanvraag van het bestuur der R.K. Parochiale Jongensscholen aldaar. De Raad van Oegstgeest had geweigerd te voldoen aan het verzoek van het Ge nootschap voor opvoeding, te Roozendaal. om eene school te bouwen in eerstgenoemde gemeente, in de plaats van de bestaande la gere school aldaar, welker lokalen, inge bouwd in een gesticht voor oude lieden, door den inspecteur van het Lager Onder wys geacht werden niet meer te voldoen aan redelyke eischen. Het gemeentebestuur meende dat daarin verandering en voldoen de verbetering zou te brengen zyn door ver bouwing. Ged. Staten hebben den toestand opgenomen en nader beslist dat het raads besluit van Oogstgeest moest worden ver nietigd en het verzoek alsnog moest worden toegestaan. Vervolgonderwijs brood noodig. Een oproep van het N. O. G. Het hoofdbestuur van „Volksonder wijs" heeft een circulaire gezonden aan de hoofden van scholen in Nederland, waarin het verklaart, dat er, nu de ge meentebesturen in ons land niet meer verplicht zijn, vervolgonderwijs te doen geven, ook al wordt liet door de ouders voor hun kindeten gevraagd,.terwijl het Rijk niet meer als te voren de salaris sen vaiijjjhot onderwijzend personeel bij nat onderwijs betaalt, ernstige reden tot ongerustheid bestaat, dat dit zoo brood- i.oodige onderwijs in heel ons land in 'I bijzonder nog ten plattelande zoo goed als ten doode zal zijn opge schreven, als niet naar middelen wordt omgezien om dit onderwijs met alle kracht te behouden. Alvorens den aard en den omvang dezer middelen' te bepalen, en aan de a.s algemeene vergadering ter over weging voor te leggen, wenscht het hoofdbestuur zieti te vergewissen van wat er door de gemeentebesturen in ons land dezen aanstaanden winter in betrekking tot dit onderwi s nog zal worden gedaan en welke plannen daar omtrent voor het vervolg ten goede ol ten kwade bestaan. Daarom verzoekt het de volgende vragen te willen beantwoorden: a Wordt er aan uw school dit jaar nog vervolg-(herlialings)onderwijs ge geven? b Bestaat er eenige zekerheid, dat dit onderwijs in volgende jaren wordt erstrekt? c. Welke middelen zouden er naar uw meening kunnen worden aange wend, om in dit onderwijs te voorzien? Het antwoord op die vragen moet worden gezonden aan den algemeenen secretaris van „Volksonderwijs", den lieer Klaas de Vries, Alex. Boersstraat 13 Amsterdam B. en W. van Vlaurdingen hebben Jen onderwijzer J. K. S. voor den tijd van 14 Hagen geschorst zonder toeken ning van salaris. De heer S., die tot voor een paar jaren nog behoorde tot de leiders van een Christ. Jongelings- vtreeniging, is na zijn uittreden uit deze vereeniging lid geworden van de 8.1).A.P.. waarin hij kort daarna be last werd met de leiding van de afdce- Img der Arbeiders Jeugd Centrale. Kort geleden maakte hij er bezwaar Uger de volksliederen met zijn klas te zingen, welke door het comité van open bare en bijzondere onderwijzers waren gekozen voor het kinderfeest ter gele genheid van het 25-jarig regeeringsju- bileum van de KonTngin. Nadat zoowel Goor het hootd der school als van de zijde van B. en W. vergeefs getracht is len heer S. het verkeerde van zijn han deling onder het oog te brengen,, heeft het hoofd der school hem opgedragen de liederen te doen zingen. Daarop is de betrokkene een soort van lijdelijk verzet begonnen door de liederen te doen zingen, terwijl hij zelf met den rug naar de klasse gekeerd stond, ten gevolge waarvan hei gezang mislukte. Het hoofd der school heeft toen inge grepen, waarbij een woordenwisseling tusschen beiden is ontstaan. B. en W. hebben na tusschenkomst van de Plaatselijke Schoolcommissie en na zoowel het hoofd der School als den heer S. gehoord te hebben het schor singsbesluit genomen. ONS PLUIMVEE. De Nederlandsche hoenderrassen. Van de geweldige opleving welke de laatste jaren in de pluimveeteelt heeft plaats gevonden, hebben de Nederland- t che Hoenderrassen al bitter weinig ge profiteerd. Zoo door en door als de verschillende uitheemsche rassen bij de pluimveeliefhebbers bekend zijn, zoo weinig kennen ze hun nationale rassen De Nederl. Hoenderclub heeft de vol- gendt- „in bescherming" genomen: De Kraaikop, het Friesche Hoen, het Hol- landsche Hoen, de Nederlandsche Uile- baard, liet Drentsche Hoen, het Vlaam se he Hoen, de Brabanter, het Holiand- sche Kuifhoen, de Nederlandsche Sabel- pootkriel on het Hollandsche Kriel. We hooren zoo bedroevend weinig van die Nederlandsche Hoenderclub, wal doet ze, hoe doet ze, waar doet ze, welke zijn haar successen? Mocht er slechts een klein onderdeel .villi hot enthousiasme in haar vafen, cinl b.v. zoo krachtig in de Rh. Island Reu club huist, och 't zou er met onze Nederlapdsche Hoenderrassen wel be ter voorstaan. Maar die geestdrift ont breekt en dat is jammer, dood-jammer is dat zelfs. En we begrijpen zoo goed de bittere stymming welke uit" de woorden van den heer Brouwers, de eenzame fok ker der Groninger Meeuwen, klonk, leen die ons zei: „Indien wij Neder landers voor onze eigen rassen het geTd de moeite en zorg hadden besteed in plaats van aan al die vreemde rassen, dan waren we naar mijn meening beter uit geweest dan thans, want veel geld aan vreemde rassen ten koste gelegd is v erloren gegaan door dat ze of hier niet patten of niet in den smaak vielen. Het Nederlandsche landschap had meer het oorspronkelijke en kenmerkende karak ter behouden, wanneer rond de boer derijen uitsluitend Nederlandsche ras hoenders liepen". De heer Brouwers heeft voor een groot deel gelijk. Niet dal we het betreuren, dat er zooveel \uilheemsche rassen, ten/ onzent een plaats hebben weten te veroveren, 't /.ij verre. Want we vinden daar schit terende kwaliteitsdieren onder, welke zich volkomen aan ons klimaat hebben aangepast en welke we niet graag zou den willen missen. We hebben daarbij geprofiteerd van wat de buitenlandsche fokkers in die rassen reeds wisten te verbeteren, waardoor we slechts heb ben vast te houden. Maar een deel der kosten, van die moeite, van dien zorg was aan onze nationale rassen toch zoo goed besteed geweest. De Nederlander is chauvinistisch aan gelegd, zelfs waar het de hoenderteelt betreft: „Wat van verre komt smaakt altijd lekker", is een helaas voor den Hollander kenmerkend gezegde. Ken hierboven nog niet genoemd ras is dat der Groninger Meeuwen. I) propagandist daarvan is de straks reeds genoemde heer B. M. Th. Brou wers te Groningen, bij wien we met dat hoen kennis maakten en die er ons l.et volgende van mededeelde „De Groninger Meeuwen heb ik 18 jaar ge leden trachten te fokken door een Frie sche Zilverpelhaan te kruisen met ge- lijkgeteekende hennen die hier op de boerderij rondliepen en Meeuwen wer den genoemd. Eerst exposeerde ik ze sleeds als Friesche Zilverpelien, doch daar de mijne grooter en steeds mooier van teekening werden, kregen ze steeds de prijzen en verdrongen ze de Frie sche totaal. Toen nu de Nederlandsche Hoender club zelf een tentoonstelling wilde hou den van Uitsluitend Nederlandsche Hoenders, verzocht men mij mijne hoen ders daar onder een anderen naam te iexposeeren opdat de oorspronkelijke Friesche er ook weer aan zouden kun nen meedoen. Zoo gebeurde het, dat destijds mijn kippen door de Nederland sche Hoenderclub werden erkend en voor 't eerst onder den naam van Gro ninger Meeuwen werden geëxposeerd. Steeds heb ik van de mooiste kippen gefokt en die met gebreken onherroe pelijk van den fok uitgesloten, daarbij sleeds van de grootste en mooist ge vormde eieren gebroed, met het resul taat, dat de eieren in al die jaren ze- kei wel 10 gram zwaarder werden en de jonge hennen eieren tot 65, de over jarige tot 75 gram leggen. Ze zijn beste legsters, die bij goede verzorging ook 's winters leggen, ter wijl ik als bijzonderheid nog kan me- dtdeelen, dat ze niet vechtlustig zijn, zoodat bij het plaatsen van andere hen nen van dezelfde kleur in een bestaan- den toom, deze direct in de familie worden opgenomen, hetgeen ik van de andere rassen, welke ik in den loop de 18 jaren hield, niet steeds kon zeggen." Tot zoover de heer Brouwers over de Groninger Meeuwen, die, als een ling werkende, zulke verrassende re sultaten bereikte. Hoe veel grooter vooruitgang had niet tot stand kunnen worde/i gebracht, wanneer men den lieer Brouwers ntet alleen had laten staan? KLEIN, MAAR GOED BEGINNEN! Op de eerste bladzijde van het boek ,D Avonturen van Mijnheer Prikke- bcen", door Goeverneur, staat: Wat gedrukt staat, dat ia waar; „Fideldie, wilt nu verstaan, „Nu vangt mijn historie aan." .„Dit kwam zoo. De man was een timmerman en verdiende alleen zijn dagelijk8ch brood. Rheumatische koorfe had gemaakt, dat hij niet meer werken kon; hij was kreupel geworden, maar anders weer gezond. Wat nu te doen? Er moest voor het onderhoud van zijn gezin een uitweg gevonden worden om te leven. Ik had zooveel gehoord van menschen the een bestaan vonden in de pluim veeteelt en den verkoop van eieren z.eide nij, dat ik hierover ernstig na dacht. Ik verstond er wel iets van r.,nar anderen zouden mij zeker met raad willen dienen. Ik vroeg eenige catalogussen aan,... en kocht een broed machine. Nooit had ik een broedmachine in werking gezien. Ik volgde de in structies, zooals aangegeven, en in het voorjaar iiad ik 400 kuikens en op 20 Augustus kreeg ik het eerste ei nu heb ik al 2 broedmachines en noop tegen het voorjaar 1200 kuikens te kiijgen. Van 500 legsters kreeg ik in twaalf maanden 80.000 eieren; het volgende jaar van 550 hennen 93.095 eieren. Menschen, die mijn hennen zagw». maakten mij een compliment over... 2>' prachtige hoenders. Nooit heb ik nof mislukking gehad met mijn broedsel» maar ik laat het niet aan het geluk over; ik volg de instructies, en ik kijk er zelf naar. De heer C., die ook alles aangehoord had, vroeg naar het adres, omdat hij Mm X eens wilde bezoeken. Hij deelt over zijn bezoek het volgende mede: De man heeft een stukje grond van 110X1^0 voet. Daar de man een tim merman van ambacht is, ziet alles er netjes uit. In hoofdzaak gaat hij voor eierproductie in. Sommige van zijn I okken zijn van twee verdiepingen. Al les is betrekkelijk beknopt, maar hij heeft al geleerd wat kan en wat niet l<an en gebruikt steeds een dosis „ge zond verstand zoodat dit ook de kip potjes ten goede komt. De man is er op uit om er een goed bestaan uit te maken. Het is natuur,ijk niet gemakke lijk om bij een beperkte ruimte alles schoon en zuiver te houden, maar hier valt mets op te zeggen. Hoenderluis en ander gespuis is daar niet, de hokken zijn tochtvrij, toch luchtig, terwijl men zier kan dat de witkwast niet onge bruikt blijft en van binnen alles frisch ruikt. Hij leeft dan ook zoo te zeggen bij zijne dieren, die, als hij tfe hokken binnenkomt, op zijn hoofd en schouders vliegen. De dieren zijn zoo mak, dat men geen vangstok noodig heeft deze in handen te krijgen. Iemand, die van het gekakel van kippen en het gekraai van hanen houdt, kan nier van zonsop- lot ondergang de heerlijkste concerten genieten. Ziekte onder zijn hoenders is onbekend, omdat, wanneer kuiken, ol hen, of haan niet pluis schijnt te zijn... hij niet wil dokteren. Hij voert hel beste, met mate, en op vaste tij- li n De man slaapt met als hij behoort wakker te zijn. Hij ruimt zijn jonge lianen zoo spoedig mogelijk op, omdat zijn legsters eiken duim grond noodig hebben om goed te groeien. Hij laat zijn kippetjes werken voor den kost en strooit zijn voer in fijn kaf; hij zorgt er echter voor, dat zijn dieren met een gevulde krop den nacht ingaan. Hij probeert om van elke hen een eier- mnchine te maken door goede verzor- f mg en... vriendelijke behandeling. Hij houdt zorgvuldig boek van alles, zoo dat hij eene behoorlijke winst- en ver- I esrekening kan opmaken aan het ein de van elk jaar. Hij toonde mij zijn boek, zoodat ik zelt kon zien, dat zijn winst- en verliesrekening zuiver was. Dit is in 't kort de geschiedenis van een man, die niets verstond van de pluimveeteelt, toen hij begon, daarbij nog ziekelijk, en gebrekkig naar het lichaam. Op de vraag, waarom hij zijn getal legsters niet ging verdubbelen, ant woordde hij: „ik weet, dat mijn win sten dan ook zouden verdubbelen, maar mijn lichaamskrachten kunnen het niet staan, maar de man, die het ernstig op wil nemen en de noodige hulp daarbij heeft, kan vandaag nog dezelfde (in dien niet beter) resultaten verkrijgen". Dc aanvraag naar producten voor dagelijksch gebruik blijft groot. Prach tige stukken grond liggen dikwijls ren teloos kleine goudmijnen die slechts behoeven geopend te worden om productief te zijn. Als het maar met k e n n F s v a n z a k e n wordt aange pakt. Wat gedrukt staat, dat is waar I MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". Veiling van 22 Juni 1923. Komkommers le soort ƒ6.40—-8.70, id. 2e soort ƒ3—7.60, Bloemkool le soort ƒ8.60- 14.90, ld. 2e 3—9.90, id. uitschot 1—8.50, Kropsla le soort 1.90—5.10, id. 2e 1.20— 2.60, Snijboonen 1.33—1.71, Stamboonen ƒ0.460.65, per 100 stuks; Doperwten ƒ33 —44. Peulen 40-54, Postelein 13.20— 21, Spinazie 1429, Zuring 68, per 100 K.G., Peen 9—17.50, id. sprot 1.90—8, Rabarber 0.60—6, Radys 1.40—2.30, Pe terselie ƒ1.70—3.90, Selderie 3.10-5.50, Sjalotten 1.70—2.80 per 100 bos, Slavellen per kist 0.480.86, Aardbeien per pond (bruto) ƒ0.34—0.54, Eieren per 100 stuks 5.40—5.90. STADSNIEUWS. GOUDA, 23 Juni 1923. School voor Bijzonder Neutraal Onderwijs. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter voldoening aan het bepaalde by artikel 75 der lager onderwijswet 1920, ter openbare kennis het hiernavolgend besluit van den Raad dezer gemeente dxl. 19 Juni 1923 20 no. 35-20/1-5, onder mededeeiing voorts, dat alle op dit besluit betrekking hebbende bescheiden gedurende dertig vrije dagen na heden kosteloos voor een ieder ter inzage liggen op de secretarie der gemeente (afideeling Financiën). De Raad der gemeente Gouda; Op de voordracht van Burgemeester en Wethouders d.<L 5 Juni 1923, no. 52; Gezien de aanvrage d.d. 10 April 1923. overeenkomstig het bepaalde by artikel 72 der lager onderwyswet 1920 van het be stuur der sohoolvereeniging voor Byzonder Neutraal Onderwys voor Gouda en Omatre ken te Gouda, om de voor de vestiging van een byzondere school voor lager en uitge breid lager onderwys benoodigde gelden te mogen ontvangen; Overwegende, dat de vereeniging boven genoemd rechtspersoonlykheid bezit en dat aan de in artikel 78 der wet omschreven vereischten is voldaan; Gelet op het bepaalde by artikel 75 der wet; Besluit te verklaren dat de gemeente be reid is tot medewerking voor de vestiging van een byzondere school voor lager en uit gebreid lager onderwys, uitgaande van de schoolvereeniging voor Byzonder Neutraal Onderwys voor Gouda en Omstreken te Gouda. De Byzondere Neutrale School. Nu het vast staat, dat de Byzondere Neu trale School begin September zal worden geopend, zyn aan die schoolvereeniging door meerdere leden toezeggingen gedaan, die het bestuur in staat stellen die leermiddelen aan te schaffen, die een goed ingerichte school behoeft. Het ligt ook in de bedoeling voor het zangonderwys een piano aan te schaf fen, terwyl ook de plaatsing van een toe stel voor druadlooze telegrafie en telefonie v erzekerd is. Uitslag aanbesteding. De uitslag van de voor de Coöperatieve Graanmalery „de Boerenbond" gehouden aanbesteding is als volgt: Nieuw veld en Co., Gouda, 15.821; K. Ende, Waddinxveen, 15.490; Gebr. Loef, Beyersche, 16.394; C. Middelkoop, Gouda, 16.660; L. Dekker. Zevenhuizen, 16.800; G. v. Hofwegen en Co., Gouda, 17.400; J. P. den Hertog, Gouda, 18.993; A. P. Janssen, Gouda, 19.619. Ingenieurs-examen. Voor het ingenieurs-examen voor electro- technisch ingenieur is geslaagd de heer C. J. T. C. Roos, alhier. Nieuwe Horlogerie. In het perceel L. Tiendeweg 20 heeft de heer L. Heppener heden een zuak geopend in klokken, pendules, horloges en goud -en zilverwerken, en daaraan heeft hy verbon den een reparatie-inrichting, waar ieder te recht kan. Vergadering Classis Gouda. De Classis Gouda van de Ned. Herv. Kerk houdt haar jaarlyksche vergadering in het koor der St. Janakerk op Woensdag 27 Juni a.s. De agenda vermeldt: Verslag werkzaam heden Cl. Bestuur. Benoemingen. Financieel Overzicht 1922. Omzendbrief der Synode. (Voorloopig aangenomen reglementswijzi gingen) enz. Thalia Theater. Het Thalia Nieuws is ditmaal belangwek kend en mooi, gymnastiekfeesten in Frank- ryk, snelheidsproeven te Lyon, de verplaat sing van de Laalfibrug te 's-Gravenhage. Het werk is verricht door de N.V. voorh. H. J. Nederhorst, de geheeie verplaatsing ge schiedde binnen 24 uur. „De Millioenen-weduwe" is een allerver- makelykate klucht in twee acten. „Past op! Gevaarlyke bocht", is de titel van het hoofdnummer. Rupert Hughes, die ook het scenario voor „Het Oude Nest" schreef, versmaadt alle uiterlijkheden, waarmede gewoonlyk de handeling m films tot meerdere aantrekkelijkheid wordt om kleed. Als onderwerp heeft hy ook dezen keer gekozen een spel van den huiselyken haard. De geschiedenis van een nog jong gehuwd paartje, hun kleine beslommeringen van ei kendag, zyn kantoor dat zooveel beslag op hem legt, h*""- verveling, waardoor zy byna tot haar jongemeisjes-kwaal terugvalt. Want daarvan worden in de inleiding, die wellicht 't aardigste gedeelte der film vormt zoo genoegelyk-weg enkele episodes ver toond: zy was een geweldige flirt en pas toen 't zoo'n keer of zes hf was geraakt, vondt ze 't welletjes en is ze maar gaan trouwen. En zooals dat meer gaat, dat wor den beste huisvrouwen. Ze kibbelen wel eens en als er kindertjes komen moet hy er nachts wel eens mee optrekken, maar over 't geheel geeft haar vroegere frivoliteit toch geen reden meer tot ernstige klachten en vooral na de les die zy by een kortston dige ziekte van een der kinderen krijgt, is het einde de groote verzoening met een duurzaam geluk in het verschiet. Een film, die juist door het pretentielooze zooveel doet Het zyn allemaal vriende lijke kiekjes van rustige, prachtig gespeel de tafereeltjes, die bovendien worden opge luisterd door het beeldige,geakhtje van He ten® Chadwfck. Van d« diverse titels zijn velen geestig Het is een zeer mooi programma deze week met mooie muziek en explicatie. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week werd ten Htad- huize aangifte gedaan van een geval van besmetteiyke ziekte diphteritis. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Juni 1923: Maria Mys, d. W. L. van And el en N. Adriaanse, Blee- kerssingel 23; 20 Juni: Wynanda, d. v. J. J. Hollebeek en T. Duhen, Zoutmansplein 41; Petronella Johanna Maria, d. v. H. J. Kxoe- ders en H. W. de Jong, L. Tiendeweg 64; 21 Juni: Francina Maria, d. v. I. A. van Veen en E. F. van Driel Koxhoora, Looiers poort 14; Agatha Maria, d. v. J. J. B. van Vliet en A. A. Blom, Muilenpoort 12. ONDERTROUWD: 21 Juni: G. Wasse naar en E. T. van Kersbergen. A. M. van der Pool en W. C. Annaars. T. Snoey en A. de Korte. A. de Korte en C. C. H. de Rooy. H. van Daaselaar en H. Hap- pel. P. W. van Loon en C. van der Win den. G. van der Lecq en M. H. F. Esse- baggers. H. M. van der Steen en W. van der Horst. P. J. van der Burg en J. Schriek. GETROUWD: 23 Juni: G. P. J. Jaspers en M. L. Groos. OVERLEDEN: 21 Juni: Wynanda Slobbe, gehuwd met J. Donk, 57 jaar. 22 Juni: Maria Hillegonda Hofman, wed. van W. M. Kalis, 48 jaar. Agenda: 26 Juni, 8 uur. Soc. de Réunie. Benedenzaal Lezing met lichtbeelden voor de Techn. Studieclub „Gouda". i Juni, 8 uur. Soc. de Réunie, Ledenverg. Antd-Rev. Kiesvereeniging. 27 Juni, 7% uur, Raadzaal Stadhuis. Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 27 Juni, 8 uur. Zaal Kunstmin Six:. „Ons Genoegen", ledenvergadering. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Zondag 17 Juni hiekl de Postd. Ver. De Witpen een onderling concours van uit Potsdam, afstand 672 K.M. Wegens het slechte weef werden de duiven Woensdag in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: le dag: le T. D. Both 7.11.29, 2e idem 8.39.42; 2e dag: 3e F. v. Vliet 7.50.38, 4e P. Burger 8.23.16, 5e A. W. Soet 9.0.37. le overduif O. v. Vliet Wz. 9.15.22. Eereprys, geschonken door J. van Vliet, werd gewonnen door T. D. Both met len prys. MOORDRECHT. De bewaking van den spoorwegovergang GoudaRotterdam langs den vyfden tocht en den spoorwegovergang Gouda's-Gra- venhage langs den vyfden tocht en zuide lijken dwarsweg, zullen vanaf 22 en 28 Juni worden opgeheven. Deze plaatsen zullen kenbaar gemaakt worden door een waar schuwingsbord. WADDINXVEEN. In het Noordeiade heeft zich een tweede geval van mond- en klauwzeer voorgedaan, thans op de boerdery van den veehouder De Jong aldaar. In de laatstgehouden ledenvergadering van de woningbouwvereeniging „Waddinx veen" weitien tot bestuursleden herkozen de heeren A. Kreupeling, P. Magie en G. J. Sprayt. In de vacature- H. v. d. Weerdt werd ge kozen de heer C. Jongenburger. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. 1 uitengewone competitie. Haarlem: (terrein R.C.H.): Hilversum- S. V. V. Gouda—B.M.T. Morgenmiddag speelt „Gouda" een vriendschappelijken wedstrijd tegen de 2e klasser B.M.T. van den Haag. Hiervoor zal „Gouda" een gewijzig de opstelling in 't veid brengen op aan wijzing van trainer Julian. O.N.A—Olympia II. De vorige week uitgestelde wedstrijd O. N. A. IOlympia li, vindt morgen plaats op het terrein van O.N.A. Seriewedstryden T.O.G„ Zevenhuizen. Zondag 24 Juni. A. Olympia 4—Zwervers 1. B. Haastrecht I—Olympia 111. C. Alto 1—Zevenhuizen 1. D. Verliezer B—Gouda 111. IJsselschildwedstryden te Nieuwerkerk u. d. IJsael. Het eindprogramma voor Zondag a.s luidt: 2 uur: Zwervers Capelle—L'Esperan ce, Nieuwerkerk. 8.15 uur: Oudewater I—Gouderak I. 4.30 tot 6 uur: beslissingswedstrijd om het IJsselschild: Kralingsche Veer I Moordrecht 1. Na 4frk>P van den beslissingswedstrijd uitreiking van het Schild met de elf herinneringen. Vorig jaar is het Schild door „Gouderak" gewonnen. LAWN-TENNIS. Het programma voor a.s. Zondag luidt: 2e klasse B. Den Haag: Clubh. tqWerve-Oranje T.C. Gouda: T.I.O.D. I—T.O.P. I. Rotterdam: Anglo Dutch III—A.V. 2e klaBse E. Den Haag: Houtrust—Adno. Rotterdam: Sido— Rood-Wit. Gouda: T.I.O.D. II—T.O.P. II. Zondag, 24 Juni 1021. GOUDA. Remonstr. Kerk, lÜVa u. vjm. Dr. L. J. van Holk. St. Janskerk, 10 u. van. Dn. J. Borger. Luthersche Kerk, 10 u. van. Üx. Th. Schar- tan. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. von. Da. W. Veder, ü',i u. non. Da. T. Sap. Kattenaingel, 10 u. von. Da. T. Sap, 5 Mi u. n.m. Da. W. Veder. Geref. gemeente, Turfmarkt, 10 u. van. en 5 u. non. Leeakerk. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 2 u. nan. Da. J. v. d. Spek uit Schoonhoven. JURKEN WDUDE. Ned. HerVEerk, lüMi u. von. Da. J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 Mi u. van. en 7% u. non. Da. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10.u. van. de heer H. J. Koetein, theol. cand. te Leiden, ltemonstr. Kerk, 1 Ou. v.ra. Da. M. v. d. Vegte Jr., em. pred. te Den Haag. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. van. en 7 u. non. Da. B. M. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Da. J. N. v. d. Heyden uit Berkenwoude. Geref. Kerk, 10Mi u. v.m. Preeklezen en 7 Mi u. non. Da. W. Veder. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Kniphuy/.en. Geref. Kerk, 10 u. van. en 6 u. non. Preek lezen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Cladder, em. pred. te Utrecht en 6 u. n.m. Ds. M. Buiskool. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, lOMs u. v.m. Ds. B. J. Ka nis. Evangelisatiegebouw, 10^4 u. van. en 7Mi u. n.m. de heer C. A. de Vries, g. o. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. IJsebrands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. Hoek, pred. te Oudewater, 6Mi u. n.m. de heer P. Lycklema. Hemonstr. Kerk, 10 u. v.m. Dr. W. J. I^nte te Leiden. OUDERKERK A. D. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u .v.m. en 7 u. n.m. De heer Verheul, g.o. te Giesendam. NIEUWERKERK A. D. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. van. Da. v. d. Griendt uit Maassluis. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 2 Mi u. n.m. Da. F. G. Hoa- pers uit Gouda. Woensdag, 27 Juni 1923. GOUDA. Gebouw tot Heil dea Volka, 7 Mi u. n.m. Ver. Caivyn, Da. W. Bieahaar van den Haag. LAND- ËN TUINBOUW. wengoeu ox Deter zyn uan nooi, maai- eiaciu dan ooX een goede behandeling. vertier wordt de noop nog vaak mishan deld by t opbouwen, ivog ateeda DtyXt t oeate te zyn inkuilen m den gronu, met dieper uun de hoogste grondwaterstand, uv wanden van de kuil moeten loodrecht zyn en de xanien der Kuuhoop dus eveneens, zoodat zy by t samenpersen zeer atyi, alie lucm uitsluitend tegen de wanden der kuil persen, veel ziet men thans weer rtoopen met overhangende xauten, waarvan zal oiy- xen, dat t overliangende deel gtooiendeeis verrot en de aantuu niet goed axgeduxt kun nen worden, en ook nu»t ingebonden aanton, die op den grond met zoo erg zyn, doch by een kuil weer aanleiding geven tot ingeslo ten luchten, dus rot en schimmel. iuutUMi, die onregelmatig slaan, nu eens ingebonden, dan weer overgebouwd, zyn wel t aller minst. Dan moet meu deze gauten met op zetten mot geheeie o roggen gras tegeiyg, met ais gevolg luchtiiolten en sctuinmel, doen met los gras, evenals trouwens de ge heeie hoeveelheid koud loageschud moet worden. V erder is noodig de midden steeds hooger te houden, dun de kanienj>L>e midden heelt ui val, tules wat men daar kwyt kan ten is goed bewaard, bovendien broeit de muiden t eerst, wat aanleiding geert tot meerdere bezaaxing. i-uge kanten en een one midden magen de bouw der guilhoop steviger. Aun trappen van de hoop is thans le raden, een inuu op de noop is genoeg, rappen gaai de brugi, die we nu juist noo dig neoben, tegen. Oe plaatsen van aanvoer moet men zoo veel mogelyg over de hoop verdoelen voor t regelmatig bezakken. By aauvoer per ni, waar steeds aan dezelfde kant gras wordt opgestoken, dient men te zorgen dat die kant steeds lager biyft dun de rest. By berekening der grootte van 't grond- dak van een hoop, om deze niet te hoog of e plat te krygen fpl.m. 1.5 M. geperst), uw misschien dienen dut rond 10 M3. ge perste kuil één koe s eten gras vertegen woordigd. Vóór 't afdekken der hoop maukt men deze extra rond van boven. Byna steeds wordt de midden hog te laag i broeien en bezakken. Het afdekken mag mei eerder geschieden dan mulat ook de bovenste lagen doorgebioeui zyn, zichtbaar 't ineenzakken en 't opstygen van wa terdamp. Het dekken kan dit jaar lichter zyn dan andere jaren, bovendien is 't dok- materiaal zwaarder. 't Geheeie kuilen in de finesses behande len is hier niet op z'n plaats. Wanneer ech ter de kuilbereiding aan de hand van deze wellicht andere gegevens naast eigen ervaring wat doelmatiger wordt, ia 't doel vun 't schryven bereikt. Dan zullen we ook wel langzamerhand terugkomen van 't „hooi boppe" en de kuil meer op waarde loeren achaten. Dat er dit jaar weer vole hoopen zullen mislukken, is niet aan de me thode te wyten, doch hoofdzakelyk aan ver keerde toepassing. Nog biyft echter de vraag, welke ik reeds eerder stelde, onbe antwoord, n.1. „of 't niet op den weg def Friesche Maatschappy van Landbouw ligt, in de kuil-hooi-kweatie meer licht te ver schaffen. 't Gaat om groote belangen. (Fr. Ldbl.) G- J- R- Inkuilen. „Kuilen" is tegenwoordig al wat de klok slaat. Gelukkig, dat tenminste dit middel er is, om onze oogst te bewaren nu 't hooien toch is uitgesloten. Over de doeltreffendheid van beide methoden echter niet gesproken, maar alleen over eerstgenoemde. De manier waarop hierby tegenwoordig veelal wordt te werk gegaan, ia wel een korte bespreking waard. Het betreffende vraagpunt verleden jaar door de H. Maat schappy van Landbouw behandeld, blykt □og weinig aan de veehouders geleerd te hebben. Waarom met 't hooien alles er op gezet prima hooi te verkrygen en de kuil als afval behandeld? 't Wordt toch bende 't wintervoer en bereken daarvan de waarde eens. Zooveel verlies by kuilen, betee- kent de volgende winter idem zoo zooveel honderden guldens minder winterprovisie, en maakt groote aankoop van by voer noodza- kelyk, die vermeden kan worden. Om kort te gaan. In de eerste plaats moeten we zoete kuil verkrygen, die de zure verre in smaak en voedingswaarde over treft. We krygen die thans in deze natte periode, door 't gras zooveel mogelyk droog te maaien en daarna direct op te harken in rillen van 46 zwad opeen, om 't dun zoo lang te laten liggen tot 't allermeeste wa ter er uit is. Momenteel b.v. een paar dagen. Men heeft dan wel verlies door 't verdere ademhalen van het gemaaide gras, doch voorkomt 't uitregenen op 't zwad, en de nog niet geheel onmogelyke inwerking van de zon, terwyl men 't land grootendeels spoedig bloot heeft met 't oog op de nagras bloei, die we ook wel mogen bevorderen by al deze koude natheid, 't Aanvoeren aan de kuilhoop moet dit jaar langrzaam en regel matig geschieden. Men moet de hoop ge legenheid geven dóór te broeien. Er wordt momenteel veel te snel en te nat ingekuild, met als gevolg zuurvoer en allerlei misère de volgende winter. Op regendagen doet men goed 't werk te staken, evengoed als by hooien. Men brengt dan byna niets dan wa ter aan, veel en zwaar werk, dat niet op schiet, stukgereden land, en bederft z'n win terprovisie. Ook kuilen geschiedt 't beste by droog weer, dan mag men de kuilhoop niet maar weer aan z'n lot overlaten en alle aan dacht aan 't hooi besteden! De kuil kan ADVERTENTIEN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 778.8 te Valentia. Laagste stand 787.2 te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matige wentelyke wind, ge- deeltelyk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Licht op. 23-24 Juni 9.64 n.m.—4.10 n.m. 24-26 9.54 —4.10 25-26 9i>4 —4.10 26-27 9.54 —4.11 27-28 9.54 —4.11 28-29 9.54 —4.12 GEZOCHT in beschaafd (train voor een jongen, die de H. B. S. bezoekt. Brieven met volledige inlichtingen onder No. 1859 aan het bureau van dit blad. 10 IEMAND, om in den Hooibouw behulpzaam te zijn, liefst kunnende melken. Bij Jde Vrie», Bouwman 't Beiersohe Stolwijk. 1868 10 AGENT VOOR GOUDA: J.L. HULLEMAN Langt Tlindi wtfi 5 INDIAN SCOUT, alectr., 1040.—. DUO-ZITTINGS in soorten voorradig. 1794 10 MOTORRIJWIELBANDEN. dat de Sanguinose zulk een voortref- feiyk middel is? Voor allen die zwak en moede zyn; die lusteloos en zonder energie; die gedurig vermoeid *yn of ïyden aan p(jn in het hoofd, in den rug of de leden; die te moe zyn om te eten, of te zwak om te slapen, le de Sanguinose een opwekend en ver sterkend middel, waarvan de uitwer king snel en verrassend is. Prys per fleach met gobrulksaan- wyzing 2.6 fl. 11.12 fl. 21.-. WACHT U VOOR NAMAAK. Verkrygbaar by alle Apothekers en voorname Drogisten. VAN DAM A Co.. I)en Heug. De Riemerstraat 2c/4. IH1H «2 WtMHRANTCN VAN LA BOLSAJ gMADM IN.V. IAMPCHI vanaf f 1.— Fotografisch Atelier Het bekende Veertiendaagsch Tijdschrift mm voor de Practische Huishouding. dat in vele duizenden gezinnen in alle deelen van het land - vartaf de Noordzee-eilanden tot de Schelde - groote belangstelling gen,et. van de met 1 April begonnen nieuwen jaargang. BW Proefnummer* Oratie. wm- Abonneert U voor f 0,75 per kwartaal bij de Uitgevers A BRINK'.MAN A ZOON, GOUDA.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4