ER TIS izarjd! tOOP .2 eming Milt doer niasdunbanden iibouwd NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 89* Jaargang Ma. f8288 Maandag 25 Juni 1828 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen W. K. F. contant. oor nst, TER. letterdam. .D. Lflïri „DE De val van de Mark. llll slechts f6, I, Gouda. potü.0- paleis te Lae- Gouda. P 1872 40 FEUILLETON. 87 (Wordt vervolgd.) I I jen en ver* ima auto’s. n gegarandeerd. ;rtrekt. Haar julou-creatie ten. in geplombeerde zakken Het station van Calalzo de Cadore meldt, dat er 20 centimeter sneeuw gevallen ia. 676 34 ;egarandeerd zuiver Jouden Medaill js Uit het Engehch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) abrieken WORMERVEER iKEN t over „DE EEL”; 1NEEL TE ITAI4B. In de Fransche bladen komt een bericht voor uit Milaan, gedateerd 20 Juni, dat mel ding maakt van hevige stormen, die in het geheele Noorden van Italië woeden. Woeste orkanen hebben in het gebergte huisgehou den en de dalen in het gebied van Bergamo geteisterd. Een dichte hagelregen viel in de Zuide lijke zone van Alexandria, terwijl ook in de nabijheid van Venetië de weersgesteldheid zeer slecht is. De barometer is gedaald van 28 gr. tot 9 gr. 96.766 beantwoordt. Dit beteekent natuur lijk een belangrijke verbetering van den markkoers. De vraag ie nu maar of men hier weer niet met een prysmanoeuvre te doen heeft. Mogelijk is het natuurlijk ook, dat deze plotselinge stijging een reactie is op de snelle daling van den laatsten tijd. Ten slotte acht men het niet onmogelijk, dat groote hoeveelheden marken op verzoek van de Duitsche overheid te New-York zijn opgekocht. Welke rol de nieuwe verorde ning reeds bij het bepalen van de koersen te New-York kan hebben gespeeld is niet duidelijk. De Tag acht het in elk geval raadzaam voor een overdreven optimisme te waarschuwen. vrees en ontzag, en haar tong -scheen aan haar verhemelte te kleven. HOOFDSTUK XXIV. In verband met de door de Fransche be zetting uitgesproken doodvonnissen heeft de regeeringspresident te Dusseldorff er bij voor 116.000 den Engelsehen districtsgedelegeerde te Keulen op aangedrongen dat van Engel sche zijde stappen zullen worden gedaan teneinde de tenuitvoerlegging in de toekomst te voor komen. Een bericht uit Parijs meldt dat Lord Crewe, de Briteche gezant te Parijs, Zon dagmiddag een belangrijk onderhoud had met Poincaré aan de Qua! d’Orsay. Naar verluidt zal dit onderhoud zeer waarschijn lijk kunnen leiden tot het vinden van de kanalen, welke zullen kunnen voeren tot verdere onderhandel ingen tusschen Frank rijk en Engeland. korst overdekt thans de lava, die echter nog een groote hitte afgeeft, terwijl er dampen uit opstijgen, welke op groeten afstand zichtbaar zijn en een sterken geur afgeven, welke lijkt op dien van cokesoven*. De wijn gaarden in de omgeving, die niet door den lavastroom zyn vernield, z(jn echter voor een groot deel vertrapt door toeristen, die begeering waren het schouwspel zoo goed mogelijk te zien. Talrijke kleine wijnbou wers trachtten verontwaardigd het weinige, ddt er van hun bezittingen te velde overge bleven was, tegen de al te nieuwsgierige toeristen te beschermen. Mussolini heeft aan de pers verzocht geen verdere overdreven verhalen van de ramp te publiceeren, De Rijkspresident heeft ook een verorde ning uitgevaardigd tot regeling van de huis vesting der uit het bezette gebied uitge wezen Duitschers, wier aantal reeds ruim 50.000 bedraagt. Tot dusver werd dezen van huis en hof verdrevenen zoo goed mogelyk een onderdak verschaft dank zy de goede zorgen van autoriteiten en particuliere steunvereenigingen. Nu het aantal zulke af metingen gaat aannemen heeft men blijk baar begrepen, dat andere maatregelen ge nomen moeten worden. Door de verordening van den rijkspresident, vastgesteld op grond van art. 48 van de Gondwet, wordt thans de voorloopige huisvesting op een wettelij- ken grondslag geregeld. Zij legt den ge meenten den plicht op voor het onder dak brengen der veriiannenen te zorgen. Deze moeten alle hiertoe noodige maatregelen treffen en kunnen hiertoe beslag leggen op de noodige woningruimte. Gezinnen moeten zooveel mogelyk in badplaatsen en op het platte land worden ondergebracht. Zooveel doenlijk wordt bij de indeeling rekening ge houden met de wenschen der betrokken uit gewezenen. Moch in enkele plaatsen geen behoorlijke verzorging enz. te verschaffen z|jn, dan kunnen de autoriteiten de gemeen ten verplichten maatregelen te nemen, dat de menschen toch verzorgd worden. De be paling van het artikel van de noodwet van 24 Febr., volgens hetwelk de uitgewezenen recht hebben op toewijzing van een woning vóór alle overige personen, wordt gehand haafd. MODERNE aaie ontwer- produceerd. ten tooneel- iden in deze rekenaar en geheeld. is a f0,75. VERSPREIDE BERICHTEN. DUITSCHLAND. Het Rathenau-muzeum. Zaterdag begaven zich Ebert, dr. Cuno en verschillende ministers naar de Grune- wald, waar zij werden ontvangen door Me vrouw Rathenau met haar dochter en schoonzoon. Mevr. Rathenau droeg het huis als een ge deelte eener Walther Rathenaustichting aah de vertegenwoordigers der regeering over met de woorden: „Wanneer de geest der humaniteit, waarvoor de overledene heeft geleefd, zich over het vaderland en de gansche wereld verspreidt, dan zal dat de vervuiling z(jn van zyn bestaan”, waarop Ebert met een hartelijke toespraak ant woordde. Men herinnert zich, dat het morgen, Zon dag, een jaar zal zjjn geleden, dat Rathenau door moordenaarshand viel. Overal in het R|jk werd dit feit plechtig herdacht. ENGELAND. Ambtenaren van de Ixmdensche politie hebben een inval gedaan in de bureau’s van de Daily Herald, het orgaan van de arbei derspartij, om het origineel en de reproduc ties in handen te krijgen van een foto van de nieuwe reusachtige Britsche duikboot, die in het blad opgenoemn was. Het origi neel werd den ambtenaren ter hand gesteld en de onverkochte exemplaren van de krant met de gereproduceerde foto in beslag ge nomen. De wijsheid heeft den ernst bedacht, de domheid gebruikt hem als incognito. De huisvesting van uitgeweien Duitschers uit het Ruhrgebied. Een onderhoud van Poincaré met den Britschen gezant. Uit het bezette gebied. De uitbarsting van de Etna. Een Zaterdag door den Rijkspresident van Duitschland uitgevaardigde en onmid dellijk in werking getreden verordening be paalt dat tegen Ryksmarken of in Rijks- maik uitgedrukte effecten alleen betaalmid delen en vorderingen in buitenlandsche va luta te gelde kunnen worden gemaakt, die in Berlijn officieel worden genoteerd en wel alleen tegen den officieelen koers van den dag, waarop de transactie wondt afgeslo ten. Uitgesloten zijn transacties met de Rijksbank. Transacties, die niet overeen komstig deze voorschriften worden afgeslo ten, zyn ongeldig. Overtredingen worden gesrtaft met een hechtenis tot 3 jaar toe en met geldboeten tot het 10-voudige van het bedrag der trans actie. De buitenlandsche valuta van derge- lijke transacties (waarbij de bepalingen zijn overtreden) vervallen bovendien ten gunste van het Rijk, zelfs indien zy niet aan de overtreders behooren. Door den Rykskanselier werd tevens een telegrafisch rondschrijven gericht aan de regeeringen der verschillende Duitsche lan den, waarin gewezen wordt op de beteeke- nis def nieuwe verordening omtrent den handel en deviezen tegen eeniheidskoersen. Overwegingen over veroorzaakten hinder voor den handel en het bankverkeer moeten achtergesteld worden by het nagestreefde doel. De medewerking der regeeringen wordt ingeroepen. Deze nieuwe wisselverordening heeft ner gens opschudding verwekt. In de belangheb bende kringen wacht men alleen met zekere spanning op de venter door de regeering aangekondigde maatregelen ten voordeele van de mark. De nieuwe wisselverordening voorziet geen bepalingen voor het toekomstige ver keer met niet genoteerde betaalmiddelen. Dit geit o.a. voor dè bankbiljetten van de Oostelijke grensstaten. Het aankoopen van deze betaalmiddelen is voerloopig verboden, daar men anders langs dezen omweg en zonder tusschenkomst van de beurs toch in het bezit van buitenlandsche betaalmiddelen zou kunnen komen, daar bijvoorbeeld de munt van Letland zeer hoog staat. De dollar noteerde officieel 125.500. Aan-» gezien er echter vrijwel geen vraag was, kon de rijksbank zonder veel moeite de dol larkoers, die zich Zaterdagmorgen tusschen de 131.000 en de 133.000 had bewogen, tot dezen officieelen koers laten dalen. De dol- larschatkiijtbons wenden 125.000 mark aangeboden. In het vrije verkeer te New-York noteer de de mark ’s morgens om 10 uur 0.0010 Ó.00125 hetgeen aan een dollarpariteit van ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal f2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, b|j onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel. lat 82; Redactie TeL 546 „O, juffrouw Ailie, juffrouw Ailie!” zei zij. „Wat is het? Is hij ziek of wat is er?” Ailie schudde het hoofd. ‘„Hij is in slaap gevallen. Wil je wat sterke koffie gereed maken tegen dót hij wakker wordt; als ik ze noodig heb kom ik ze halen.” „Ja, juffrouw Ailie, stellig is cr nog wat anders? „Niets. Maar - maar o, Janet Janet Plotseling kon zij zich niet goed meer houden en snikken deden haar stem beven. Janet snelde bleek en wanhopig op haar toe. „Mijn lieve, lieve juffrouw Ailie! Huil niet, Het is, het is de drank, niet waar, maar er zijn erger dingen ik had nooit gedacht Maar Alison legde haar hand op haar lippen en richtte zich op, alsof woorden haar meer pijn deden dan zwijgen. Toen overviel Janet Aiken een groote ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda au omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 1-6 regels 1.30, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1-5 regels 1.66, elke regel moer fOM. Advortenüën in bet Zatordagnummer 20 ƒ8». Op do voorpagina 60 hoogor. Gewone advortentita en ingoaoadon modadoeUngen by contract tot sear garadneeer- den prijs. Groote letters on randen worden berekend naar plaateratante. Advertentiën kunnen wordeningezonden door tusschenkomst van sollodo boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «Ijn. aandacht trok. Een lange, magere, brui ne man, in lange grijze jas, een knap man, doch met een ernstig gelaat en een paar scherpe, donkere oogen dat zag zij met een oogopslag. Hij kwam haar bekend voor, doch thuis brengen kon zij hem niet. Maar Archie Mackerrow herinnerde zich haar en na een snellen, verbaasden blik kwam hij naar haar toe, met zijn hoed in de hand. „Ik vergis me niet, het is Tibbie,” zei hij, met den lach, waarmee hij reeds lang geleden haar hart had ge wonnen. In die ver verwijderde dagen werd Tibbie verteerd door een zoo goed mogelijk verborgen gehouden, doch daarom niet minder brandende jaloezie op Alison, die -den eenigen begeerens- waardigen minnaar, die in Rochallan, neen, langs de geheele kust van de Kyle te vinden was, had veroverd en daarna verstooten. En Tibbie, toen een mager en gespierd meisje van vijftien jaren, met twee ‘lange vlechten en een onpeilbare diepte in haar oogen, had zeeën van tranen gestort en zelfs droeve verzen gedicht, om haar gebroken hart verlichting te geven. Maar niemand had het ooit geweten; het geheim had zij zorgvuldig verborgen, voor Alison nog meer dan voor eenig ander. Het waren ongetwijfeld deze oude, belachelijke herinneringen, die een blos op haar gelaat brachten en den verdachten glans in haar oogen, toen zij een hand uitstak om den vriendschappelijken greep van Mackerrow te ontvangen. dal alles scheen hel leege hart van Mac kerrow te verwarmen. Hij was weer uitgetrokken als een zwerver; ja, hi) was al weer op den terugweg naar wat hij noemde „zijn eigen plaats”. „Ik logeer in Russolhotel; ik geloof, dat daar nog wei plaats is; zullen wij he’ eens probeeren?’ „Jk vind het best; een plaats om mijn hoofd neer te leggen, moet ik hebben antwoordde zij en samen verlieten zij het hotel; hij hielp haar in het wach tende rijtuig en volgde haar. „Maar had je geen afspraak of 100 ielh hier?" vroeg zij, nadat hij het adres aan den koetsier had gegeven. „Een afspraak eigenlijk niet. Ik hoorde, dat een man, dien ik in het Oosten heb ontmoet, hier vertoefde en ik zocht hem op om hem te vragen met mij te dineeren. Het is het vreeselijkst, wat men zich denken kan, alleen eten, maar nu zal ik jou hebben.” „Zoo, Archie Mackerrow? Ik xle, dat je niet veel veranderd bent,” ant woordde zij, met een lichte trilling m haar stem. „En heb je daar ook, waar je geweest bent, altijd je zin gekre gen?” Toen had zij haar tong wel af willen bijten om haar vreesehjke domheid haar woorden moesten hem herinne ren aan het feit, dat hem het land had uitgedreven. BELG1E. Een vrijspraak. De burgerlijke rechtbank te Antwerpen heeft uitspraak gedaan in de zaak ten laaie van kapelaan Dierckx van Sinte Annakurk te Burgerhout by Antwerpen, tydens den oorlog aalmoezenier aan het front, die in een sermoen, gehouden bij de uitvaart van Herman Vandenreeck, die op 11 Juli 192U op de Groote Markt te Antwerpen door de politie neergeschoten Vlaanwehen student, oproerige taal zou hebben gesproken. De rechtbank, zich aansluitend by de conclu sies van de verdediging, waargenomen dooi mr. Stryckers, verklaarde de meening, te zyn toegaan, dat de gewraakte woorden uit het sermoen van beklaagd*, waarbij hy zich uitaprak voor het verleenen van am nestie aan al z|jn om hun VUuimsche over tui ging veroordeelde landgonooten, evenmin als de woorden betrekking hebbend op bet vervlaamschen van het onderwijs van hoog tot laag in Vlaanderen, of de bewering dat Vandenreeck lafhartig voor ’elands instel lingen of het gezag der regeering mogen worden beschouwd en sprak beklaagde dan ook vry. De koning van zijn paard gevallen. Een B. T. A.-bericht uit Brussel meldt dat de koning tengevolge van een val mol zijn paard -jmn frucJjMtr-man het wricht bekwariu Volgens de bladen is de koning onmiddel lijk na he| ongeluk naar zf ken teruggekeerd, vanwaar hy zich alleen per automobiel naar he/Ghirurgisch Insti tuut te Berdael lieoX/Dokter Depage acht te het veretandigCtot fiet zetten van de gedeelte van het Inden. tot fiet zetten breuk over te gaanT^Ee, gekwetste lid werd veri ZWITSER] Er komt een kentering toestand van de Zw/u Had de exploitatie maanden van 192-J, fr. opgoleverd, ^thi periode van 32.460.000 frs. Dit resultaat is gedeeltelijk te danken aan vermeerdering van inkomsten (139.800.000 fr tegen 128.700.000) maar grootendeels aan de bezuiniging, ten gevolge waarvan op de exploitatie de uitgaven van bijna 130 miUioen tot 107.300.000 fr. verminderd z|jn. VEREENIGDE STATEN. De En gelucht* schépen en de Amerikaansche drankwet. De douaneambtenaren te New-York heb ben de verzegelde drankvoorraad van de Baltic in beslag genomen. Ook werden de zegel* van de drankvoorraad van de Beren- „Ik dacht maar toen ik weer keek was ik er zeker van, dat jij het waart,’ zeide zij aarzelend. „Wanneer ben je thuib gekomen?” „Ik ben ongeveer zes weken in Schot land geweest,” antwoordde hij. „Ik zou je overal herkend hebben. Op de lange rokken en het opgemaakte haar na, ben je heel weinig veranderd.” „O, Archie, heb je vleien geleerd in de plaats, waar je vandaan komt? Wij zullen maar geen leeftijd noemen. Dat is een van de dingen, die wij hebben te aanvaarden, zoo goed als wij kun nen. Wel ik heb hier een kamer trachten te krijgen, maar vergeefs, ik moet er weer op uittrekken met die bagage en Londen doorzoeken.” „Ga je dan niet najir Schotland?” „Nog niet, morgen ga ik naar Birt- ley, naar mijn zuster.” Zij keek hem bij deze woorden niet aan en liep naar de deur. Haar le venservaring zei haar, dat er gesloten deuren waren, waarachter geraamten verborgen konden zijn. Tibbie was er \an overtuigd, dal die stevig gesloten moesten blijven en dat alles aange wend behoorde te worden om ze ge sloten te houden. Zij had rpeds lang ontdekt, dat er nergens meer behoefte ran is in de wereld dan aan vreugde en zij had gedaan, wat zij kon, om het tekort hieraan zooveel mogelijk aan te vullen. Haar zonnig gelaat, de opgewektheid die van haar uit scheen te stralen, de vriendelijke klank van haar lieve stem, Tibbie met het opgewekte gelaat. Tibbie Fleming was een vrouw van zaken geworden. Zij kwam te Londen m den avond van den twaalfden Augusd tus met het doel een onderhoud te heb ben met een uitgever, die in de stad gebleven om haar te ontmoeten. Tibbie besefte niet de beteekenis van zulk een concessie door een man, die een uitnoodiging had ontvangen tot de jacht op een van de beste heidevelden van Yorkshire en die natuurlijk brand de van ongeduld om er heen te gaan. Zij had geen overmatig verlangen ten toon gespreid om hem te ontmoeten; de drang was van zijn kant gekomen, wat ook van beteekenis was. Daar zij van plan was na het onder houd naar Birtley te gaan, reed zij naar Eustonhotel, dat haar het best gelegen scheen, om haar reis den volgenden morgen te beginnen. Zij had reeds zooveel verschillende hotels op haar reizen leeren kennen, dat zij zich door geen enkele ervaring op dat gebied liet terneerslaan. Toch dfeed het haar oprecht leed, toen haar gezegd werd.dat er in Euston hotel geen plaats meer voor haar was. Zij stond in de vestibule en beet zich op de lippen bij de vraag, waar zij nu heen zou gaan, toen zij een man zag binnenkomen, die onmiddeilijk haar GOUDSCHE COIRA NT. Het hoofd van de Staatspolitie te Buer heeft in opdracht van de regeering te Mun ster het onderzoek op zich genomen inzake den moord op de Belgische schildwachten. In overleg met den Belgischen commandant zijn twee Duitschers en een Belgisch recher cheur hplast met het verder onderzoek in het ontgzette gebied. De strenge sancties, die te Buer getroffen zyn, hoewel de daad op Marl’s gebied is gepleegd, blijven echter van kracht. Het raadslid Schossier is dooi de Belgen in hechtenis gekomen toen hy den Belgischen commandant het leedwezen van het gemeentebestuur met het gebeurde kwam betuigen, doch tevens tegen de zware bestraffing van Buei* opkwam. Te Marl, dat wegens het gebeulde geheel is afigezet, zouden nieuwe botsingen zijn voorgevallen, waarby een Belgisch luitenant ernstig gewond moet z|jn. Op het station Fintrop heeft een Belgisch schildwacht een Duitschen werkman neer geschoten. Volgens de Vossische Zei tong werd op het redactiebureau van het sociaal-democra- tisch orgaan de „Volkswille” een dynamiet- aanslag gepleegd. Drukkery en zetmachines werden totaal vernield. De lavastroom van de Etna is thans zoo goed als tot stilstand geta ilktB. Indien deze rust blijft aanhouden en'geen nieuwe uit barsting komt, zal de stad Linguaglossa gespaard bly’ven. Blijkbaar heeft men ge weldig overdreven en zyn de4verwoestingen niet van dien aard als de eerste berichten hebben verteld. Een correspondent van de Times bezocht de geteisterde streek en volgens hem zyn de meeste bewoners weer naar hun huizen teruggekeerd. 'Daarentegen is de schade aan den land bouw in het omgevende gebied berokkend, onberekenbaar. Groote uitgestrektheden grond zyn voor altijd voor den akkerbouw onbruikbaar gemaakt. Afgezien daarvan valt de aangerichte schade erg mee on de pers van Sicilië laakt de overdreven verhalen, in andere Italiaan- sche bladen gepubliceerd. Dezelfde correspondent meldt heden uit Toarmina: Hedenvoormiddag bracht ik an dermaal een bezoek aan de geteisterde streek .De lavastroom is thans in de rich ting van Linguaglossa vrywel tot staan ge komen, zoodat er geen onmiddeilijk gevaar voor die stad bestaat. Een dichte, zware iND. in den financieelen tsersche spoorwegen, turende de eerste v|jf '^n deficit van 1.193.000 tans is er over dezelfde dit jaar een surplus van

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1