IIS lezorgi! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. IS269 Oinsdagt'28 Juni 1823 •2«Jaargang ZOON GOUDA. »lar an, KJ»». HIELEN IOURANT 270 Zlokmrt. Kilt door lenschenbinden gebouwd feW BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Cuno over het lijdelijk verzet. WW to t het origi- MN FEUILLETON. was milliocn mark. Het gehcule gebouw voor 8(H) millioen mark verzekerd. ordt enorm ‘vat de me- jodzakelijke Conventioneele leugens toonen ons de domheid in het meest schrille licht. HAAG Uit het Eagebch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) een reed waar RK ÏN, IT- 2N, lam en het 681 70 Tusschen den minister van arbeid en de vertegenwoorigers der vakvereenigingshe- sturen is gistermorgen in het Ryksdeparte- ment van Arbeid een bespreking gehouden pver het „wertioesthndige” loon. Terwyi tot dusver het probleem in het algemeen was besproken, kwamen heden de geformuleerde voorstellen der vakvereni gingen aan de beurt. Daarin wordt met het oog op de reorganisatie der loonpolitiek een vaste grondslag voor het inkomen der werk nemers geëischt, waaraan een op grond dor indexcijfers vast te stellen bijslag moet wor den toegevoegd. De rijksregeering wordt in de voorstellen De rjjkeregeering heeft de gro(|e ge meenten, die niet in de onmkldellijke nabij heid der mijnen liggen, een milliardencre- diet toegestaan voor de aanschaffing van brandstoffen voor den komenden winter. Reeds thans komt daaraan gebrek, mede in verband met het koude weer. Voor de elec- trische installaties hoopt men rond te ko men met Engelsche kolen. Met den huis brand is het echter zeer slecht gesteld. Zelfs al werd over een maand het lijdelijk verzet opgegeven, zou nog ’n aanzienlijk te kort niet te ontgaan zijn. Men za] nu trach ten met behulp van deze crodieten buïten- landsehe kolen en andere brandstof te be komen o.a. ook Limburgsche kolen uit Ne- dei vakverenigingen uitgenoodigd de on- middellijke wijziging der indexcijfer» voor te bereiden, opdat de calculatie daarvan by de publicatie in overeenstemming is met de werkelijke waarde der artikelen. Er zullen aub-commiasies worden gevormd om de practische uitvoerbaarheid der voor stellen te onderzoeken, daarop nogmaals met de regeering zal worden beraadslaagd. De werkgevers hebben tegen de invoering van het zuivere index-loon nog steeds het bezwaar, dat dit de duurte zou bevorderen. Zou het in den boezem der centrale ar beidsgemeenschap niet mogelijk zijn tot overeenstemming te komen, dan zal de rUks- minister van arbeid langs wetteiyken weg een beslissing moeten nemen. De volgende bespreking zal Dinsdag over een week worden gehouden. nie anders dan een bijzonderheid, die bij zulke gelegenheden hoort.” Mackerrow deed haar heel wat vra gen, alleen om het genoegen te hebben b.aar antwoorden te hooren. Wat haar vroolijkheid vooral zoo onweerstaan baar maakte, was haar neiging om de komische zijde van alles het eerst te zier en te belichten dan was haar lach daarbij de verrukkelijkste, wat in de wereld te hooren viel. Hij begon er over te peinzen, hoe oud zij werkelijk was, en de inspanning, die het hem kostte, om deze som uit het hoofd op te lossen, maakte, dat hij slechts een verdeelde aandacht schonk aan do klei1 ne episoden uit haar reizen. „Je luistert niet,” zei zij met schert sende koelheid. „Het verveelt je, nu dan houd ik op. Het is jouw beurt.” „Ik luister wel,” verzekerde hij ne derig. „Zal ik je zeggen, wat mij af leidde?” „Ja, doe dat.” „Nu ik vroeg mij af, hoe oud je was „Dom, kun je niet tellen?” vroeg zij, ?eit verbaasden blik over de bloemen en beschermende lichten naar hem toe werpend. „Toen je van Rochallan weg ping, was jij vijf en twintig en ik vijf tien. Hoe lang ben je weg geweest?” „Dan ben je een en dertig nu je ziet er niet naar uit.” „Het is natuurlijk heel beleefd van je dat te zeggen, maar het is niet noo- dig. Ik heb al eenige grijze haren, maar, o Archie, ik zie die van jou Amsrikanusche autoritei- van den sterken (irtÜikV JwhhM» - J»uiuwkcn voor de terugrei» aan ooord had, heeft In Londen opwinding noch verontwaardiging gewékt. Het behoeft echter wel geen be toog, dat de gang van zaken in officieele kringen met groote aandacht wordt gadege slagen, doch totnogtoe neemt men het standpunt in, dat er geen politiek geschil tusschen Groot Brlttanmè en de Vorecnig- oe Staten mee gemoeid is. In het <-agerhuis vroeg Lord Curzon of de zegels op de „Olympic” waren aange bracht met goedkeuring der Britsche regee» ring en of het verbreken van deze zegels door Amerikaansche ambtenaren binnen de territoriale wateren door de Britsche regee ring was erkend. Baldwin verklaarde in zijn antwoord, dat de zegels niet in de territoriale Wateren kunnen worden verbroken, maar dat zy ove rigens geenazin» onschendbaar zijn. Pwten- landsche douane-zegel» worden gewoon!ijk in de Britoche wateren verbroken, indien de noodzakelijkheid zich voordoet, zoodat de Britsche regeering daarom geen reden heeft om te proteateeren wanneer Britiche dou ane-zegel» door Amerikaanscho douane ambtenaren binnen do Amerikaanse!»! wa teren worden verbroken. Rykskanselier Cuno heeft ter gelegenheid van de opening der landbouwtentoonstel ling, verbonden aan de Duitsche Oosterjaar- beurs te Koningsbergen, waartoe verschil lende leden van het rykskabinet en talrijke vertegenwoordigers van economische orga nen waren, uitgenoodigd, een rede óver den tegenwoordigen toestand gehouden. Hy leg de er den nadruk op, dat hy op dit oogen- blik geen politieke rede wenscht te houden maar uitsluitend wenscHte te spreken als van menscli tot mensch, zonder aan partijen te denken. OostiPruisen is thans geheel op zichzelf aangewezen. Juist daarom moet Oost-Prui- sen en dit gezelschap waar de bloem van, de economische wereld van Oost-Pruisen vertegenwoordigt! is, het voorbeeld zyn van wat Duitschland moet worden. De kanse lier verzekerde den aanwezigen dat hij ten innigste overtuigd is, dat Oost-Pruisen evenmin als het Rynland en het Saargebied niet zal vergeten dat het tot het Duitsche ryk behoort. De vraag is thans wat de toe komst zal brengen, men richtte daarby het oog naar het door de vyanden bezette ge bied in het Westen. Het Duitsche volk daar houdt stand evenals op den eersten dag der bezetting en het zal dat blyven doen, mis schien nog vaster besloten ondanks de of fers aan goed en bloed, die het moet'‘bren gen. Alle kringen der bevolking in hét be zette gebied hebben den kanselier verzekerd dat zy niet van het rjjk zullen afvallen. Wy moeten onze politiek op een openlijke wy'ze en in een behoorlijken voii^ voeren. Dit zijn wij hun verschuldigd. Wij moeten er op be dacht zyn het lyden van deze mannen niet onnoodig te verlengen. De regeering heeft zich bij de vaststelling harer politiek niet door onverschilligheid over het lot der betroffenen doen leiden. Zy kon geen anderen weg inslaan dan aan de politiek van Poincaré een geslist „neen” toe te roepen. Dit „neen" moet zoolang gel den als in het belang der vrije economische ontwikkeling ,der onafhankelijkheid en der souvereiniteit van Duitschland noodig is. Hierdoor wordt ook de poging der regee ring verklaard om een oplossing te vinden voor het vraagstuk van herstel. Het heeft getn zin zich politieke idealen voor te spie gelen als men slechts een kracht heeft die te zwak is om deze te verwezenlijken. Wij hebben een politiek van practische overwe gingen en practische doeleinden noodig, die op den grondslag van het practisch bereik bare staat .De taak en het doel der regee ring is geweest en zal zyn de wereld, die bij het vredesverdrag belang' heeft, te over tuigen van onzen wil om ter zake van de schadevergoeding niet alleen te beloven, Gisteren had in de Hofburg te Woenen de plechtige openingwittlng plaats van de internationale Liga van Vojkenboadsver- eeni gingen. Vermelding verdient, dat voor de eerste maal ook d« Vereen igde Staten vertegen woordigd waren. Tot voorzitter werd gekozen baron Adeia* vart (Zweden), tot vice-voorsitter David (Engeland). De besprekingen worden gevoerd in de Engelsche en de Fransche taal. Er zyn 24 volken vertegenwoordigd. Na een korte bogroetingsrede door den voorzitter der Ooatenryksche vereeniging nam de Oostenryksche minister van bulten!, zaken Grünberger het woord, die wees op het belang- van zyn land by deze vergade ring, in verhand met de hulp van Jen Vol kenbond l»y den wederopbouw van Oosten rijk. De voorzitter baron van Adahvin deed on de aanwezigen een beroep >m de politiek zor. veel mogeiyk uit te schakelen en werken In een geest van verzoening. Dc Amerikaan Caldwell sprak over do mogeiykheid van Amerika’» aansluiting hy den Volkenbond. Na afloop der zitting werden de deelne mers door den bond sp i er, I dent dr. Ha Ini sc h ontvangen. Omtrent de dynamiet-aanslag op het re- dactiebureau van de „Volkswille” te Mun ster wordt nog het volgende gemeld. Des nachts om ongeveer half vier werden de bewoners van dit stadsdeel opgeschrikt door heftige ontploffing. Spoedig daarna de brandweer naar de Burgstrasse, het gebouw van het socialistische blad in brand stond. De vlammen sloegen naar achteren uit, waar de brandweer by haar aankomst een groot deel van den achter muur door de ontploffing ingedrukt vond. De vlammen bereikten door de zoldering van de eerste verdieping de tweede, waar de paptervoorraad was opgeslagen, die dadeiyk vlam vatte. Door de vernielde zoldering wa ren drie zetmachines op de daaronder staan de rotatiepersen gevallen. Alles was één vormlooze massa geworden. Het gelukte de brandweer, het voorhuis, waarin de bureaux en de particuliere woning van den directeur gevestigd zijn, te redden. In den omtrek van het gebouw zyn vele ruiten door de ont ploffing gesprongen. M^nschenlevens zyn niet te betreuren. De politie is yverig in de weer om de daders te ontdekken. De schade alleen aan den papiervoorraad bedraagt meer dan 100 Toen zij eindelijk haar oogen op sloeg, stonden zij zeer ernstig en de lach om haar mond was verdwenen. je een geheim bewaren, „Ik zou denken van wel. Er zijn er - den mij den dan „Kun Archie?" „IK ÏUU UVIlKUIl ’<111 »»v». m* mij al heel wat toevertrouwd in loop van mijn leven. Maar als je gaat zeggen, dat je van plan bent een of anderen man te trouwen, behoef ik het niet te hooren.” Tibbie lachte, maar haar blik nog afgetrokken. „O neen, er is geen man in het spel, ee is er zelfs nog nooit een geweest, ten minste geen, die ernstig genomen werd,” voegde zij eraan toe, toen de herinnering aan enkele hardnekkige hofmakers verwijtend voor haar oprees „Het is erger dan dat, een heeleboel erger; ik heb een boek geschreven.' „Een boek!” herhaalde hij en er viel niet aan zijn belangstelling te twijfe len. „Een boek, jij, Tibbie Fleming, en waarover?” „O. dat is het juist. Ik heb sinds mijn tiende jaar steeds dingen neerge krabbeld, hoewel niemand er eenig vermoeden van had. Ik heb zelfs een gedicht gemaakt om jou te vieren bij je vertrek uit Rochallan.” „Dat gedicht wil ik zien,” zei hij met de grootste vermetelheid. „Neen, dat zul je niet; bovendien is het veraietigd." (Wordt vervolgd.) De woorden van Cuno zyn door de Fran- sche pers met vreugde vernomen en zy zien er een teeken in dat zou wijden op een mo gelijke beslechting van het Roergebied. OoKowaohywiyu aou mon *oo aegwen >--<■ Fransche verlangen om een eind aan den toestand te maken hierby wel sterk naar voren komt. Volgens de Information zou Cuno in zyn rede te keiinen hebben gegeven dat Duitsch- land zich by den huldigen toestand moet aanpassen dat het onmogelyk aanstonds na dé bezetting van den Roer een nieuwen koers kon kiezen, dat in vorige aanbiedin gen een element van marchandage was en zonder van ontruiming van dat gebied te spreken, een waarioorg voqr de onafhanke- lijkhei<| daarvan gevraagd te hebben. Daar Poincaré herhaaldedyk ontkend heeft, inly- vingsbedoelingen te hebben, zou dit geen moeiiykheid behoeven te zyn. Wel zou het toezicht aan Frankrijk en België moeten blyven, maar deze landen hebben het gevoel, niet tegenover de bevolking maar tegenover een handvol magnaten te staan. Als de eer ste dus een druk op den laatsten uitoefent, zouden de geallieerden hun druk in getypte mate kunnen verminderen. Ter motiveering beroept men zich op ver scheiden factoren, op het artikel, uit den Roer aan de Social-Demokratische parle- mentsdienst gezonden, volgens hetwelk de bewoners tot besprekingen met de gealli eerden bereid zyn. Tegenover staking van zie ik niet graag!” Hij stak zijn vingers door de haren, die aanstoot gaven en lachte Kort en hard. voor mij komt het er niet op aan, een een ik zou een ondeugend woord willen zeggen, maar ik zal het niet doen. Gebruik je eigenlijk wet wat? Ik kan het niet meer zien door de lampekap. Kijk, zoo is het beter!” Hij verzette de lamp, zoodat de tafel tusschen hen vrij was. Het was geen groote ruimte en hij kon elke veran dering van haar trekken gadeslaan; en weer zegende hij zijn ongewoon geluk. „Mug ik nu een paar vragen doen?” „Natuurlijk, als je maar niet ver wacht, dut ik ze alle beantwoord.” „Maar dat doe ik zeker. Je zegt, dat je naar de woning van je zuster gaat, a s je morgen vertrekt. Zal dat nu je trhuta zijn?” „O neen, dank je hartelijk.” Dat antwoord kwam met zeer over tuigende snelheid. „Zal je dan naar Rochallan terug gaan? Als tk het goed heb begrepen, is Guy ook getrouwd.” „Ja, daar is plotseling een epidemie uitgebroken, die at de Flemings aan gestoken heeft, behalve mij,” zei tij. „Je ziet dus het laatste blad aan den boom voor je.” „En wat denk je nu te beginnen? Waar ga je wonèn?” Tibbie zweeg een oogenblik en scheen al haar aandacht te concentree- ren op de soufflèe op haar bord. het verzet aan de Roer zou amnestie en terugroeping van de uitgolften gevraagd worden. De Figaro meent, dat hierover kan wor den gepraat. De hoofdtaak toch ls, dat dit verzet verflauwt. L’Europe Nouvelle betoogt ernstig, dat Duitschland nu kans heef», zich de baan voor den toekomst vry te maken op een manier die, zoo ze al niet zyn eigenliefde streelt, toch redelyk is: door met dat ver zet op te houden. De Journal rept van eau vergoedingsplan, opgesteld door een Berlyntehen zakenman Litwin, die waarborging van de Duitsche verplichtingen door de geheele nationale productie onontbeeriyk acht en meent, dat geen Duitsch industrieel aarzelt, als hy moet kiezen tusschen een bestendig conflict met F rankrijk en vrede, zelfs op voorwaar de van een ernstig offer, ly «telt de aan neming van een wet voor, die alle Duitsche ondernemingen zou herscheppen in een maatschappij .Een derde hunner aandeelen of obligaties zou een internationale maat- sAappij in Duitschland ten behoeve van het herstel moet vormen. De Fransche deskun digen zouden zich in beginsel hiermee ver- eenigd hebben. De Temps ziet in Cuno’s rode niets, dat op wijziging van den toe stand wyst. De aangekondigde verdke maatregelen tot verbetering van den m«rkkoers zullen eerst wonden getroffen, nadat de uitwerking van de nieuwe wlaselverordeiyng zal zyn te overzien. iitwsL tia» -rappor van oui- tenlandsche wissels een verklaring van de Kamer van Koophandel overleggen, waar uit bleek dat hy de buitenlandsche betaal middelen werkelyk voor zyn zaken noodig had. De Kamer van Koophandel zal een derge lijke verklaring niet meer zoo grif als tot dusver mogen afleggen en elk verzoek eerst zeer grondig moeten onderzoeken. Voorts zal de handel met buitenlandich bankpapier en de aankoop van buitenlandoche waarde papieren in het buitenland geheel worden verboden. 88 - Hij antwoordde daar met op, doch vioeg haar na een lange stilte, van welken kant der aarde zij gekomen was Dit maakte haar tong los en zij praatten onafgebroken, totdat zij het hotel bereikt hadden. Toen wist Mac- kerrow alle bijzonderheden uit Tibbie’s leven, behalve een. Hij wist, dat zij buitenslands was geweest met eenige leden van de familie Crewe, maar zij had hem met verteld, wat haar naar londen had teruggedreven. jn het Russelhotel was nog plaatsen Tibbie, die zeer tevreden was met wat haar ten deel was gevallen, want haar hart was oprecht verheugd den vriend harer jeugd terug te zien, begon haar koffer uit te pakken. Zij wilde trachten iets geschikts voor deze bijzondere ge legenheid te vinden. In Weenen was h«ar artistiek oog bekoord geworden door de kleeren der vrouwen en zij had er een aanmerkelijk deel van haar geld in belegd. Daarom was het een zeer aanlokkelijk beeld, dat zijn oog ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goada ca omatraken (beboerende tot dan beaorgkriaf): 15 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den beoorgkring: 1—5 regeia 1.66, elke regel meer fOM. Advertentidn in het Zatordagnummar S0 byslag op den prijs. Liefdadigbeida-advertantiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 1—4 regale ƒ2.06, elke regal maar /OM Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentftn en ingesonden merfedeelinden b|j contract tot sear gerednoeec den prtja. Groote latten en randen worden berekend naar plaatanimta. Advertentiën kunnen worden ingesonden door tuaacheakomat van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureau on case Agenten en moeten daags vóór do plaatsiag aan bot Bureau styn ingekomen, teneinde van opname vonakord te sjjn. trof, toen zijn gast het salon, waar hij op hahr wachtte, binnenkwam. Het was sicchts wat „klein toilet” werd ge noemd. De grondtoon was wil en zwart maar er lag een liefelijke weerschijn van prachtig turkooizen blauw over, dat bij Tibbie’s oogen paste. Nooit was haar keurig figuurtje zoo bewonderens- waardig uitgekomen, en de zachte Me- cbelsehe kant om den hals, doorzichtig genoeg om den zachten, blanken omtrek er onder te toonen, verhoogde den in- druk van elegantie aanmerkelijk. Ar chie Mackerrow bewonderde haar bui tengemeen. Tibbie las het in zijn oogen en het gaf haar een onschuldige blijd schap. Zij giste misschien, wat hem deerde en ais het in haar macht stond, wilde zij graag iets doen om hem te genezen. Mackerrow zag er in zijn goed zittend avondcostuum uit, zooals Tibbie zich hem altijd had herinnerd: ais de knepste man ter wereld. Mackerrow had reeds voor plaatsen t gezorgd en in de kleine nis, voor een de* vensters, zaten zij zoo afgezonderd, also! zij alleen waren in de kamer. „Dit is een prettig plekje,” zei Tib bie critisch. „Wij hebben de laatste ste paar maanden, al rondtrekkende, met allerhande hotels kennis gemaakt. Het meest hield ik van dien aardige, kleine logementjes in de bergen, waar men yan drie mark per dag kan leven en vrij bier te drinken heeft. Het is waar, dat men Heel dicht in de nabij heid van koeien en varkens gelogeerd wordt, maar dat is toch ook eigenlijk GOUDSCHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad par kwartaal 2.90, per waak 22 cent, overal waar da bezorging per loopar geschiedt Franco par port per kwartaal ƒ8.16, mat Zondagsblad /8J0. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onM agenten en loopar», den boekhandel en de postkantoren. Owe bureaux 4jn dagelijks geopend van 9—4 uur.; Adminirtratie Tel. Int 82 Redactie Tel. 546 Verbetering van den markkoers. De loongrondslag in Duitschland. Crediet voor den aankoop van brandstoffen. Plechtige opening van de vergadering der Volkenbondvereeniging. Het drankverbod in Amerika, ntt r. maar ook te beta|en, Duitschland be- vryd worde van de belemmeringen van zyn economische ontwikkeling. Dit nu is met het nieuwe memorandum bereikt. De wereld staat thans niet meer onverschillig, en er is geen sprake van dat Engeland en Italië geen belang meer stel len in de oplossing van het Roervraagstuk. Poincaré is we^4s waar nog niet tot onder handelen berem en verlangt het pry’sgeven van den paUieven tegenstand, doch geen regeering Iqjin dien passieven tegenstand, welke uit de’bevolking van het Ryn- en Roergebied zelf is voortgekomen, opgeven en wij zyn het den mannen schuldig, die hun leven lieten en in de gevangenis lyden, om te volharden. Poincaré moge nog niet tot onderhandelen bereid zyn, maar hy zal het zyn, indien hy ziet dat het Duitsche volk zich in al zyn gelederen een (Joelt, in dien het volhardt voowel in het bezette als in het onbezette gebied. Indien men in het bezette gebied is geweest en daaruit terug komt, is men versterkt waar men ziet dat het'Duitsche volk ondanks den oorlog en ondanks het zware lyden na den oorlog, trouw aan het rijk biyft.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1