A.s. OnnderdaBinorgBn 8 uur begin der Verkooping. »r Burgers helpt ons! Het Rapport der Raadscommissie over de Ziekenhuisquaestie. Hseren-, Jongeheeren en Kinderkleeding op te ruimen VOLKSKLEED INGM AG AZIJN, hoek Lange- en Korte Tiendeweg. Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering. Opgericht ta TIEL in 1833. H. P. C. DE BALBIAN, Heeren- en Jongenscistuums, Winterjassen, likkers, lipjmin, Pantalons, enz. Korte Tiendeweg S, te Gouda. Costuums in alle kleuren 780 12.50ïfSö22.50 30. Winterjassen vanaf f 2,75. Jekkers vanaf 4,50. Regenjassen in alle maten f 7,50. Pantalons vanaf f 1,50 enz. enz. CONCLUSIE EN VOORSTELLEN. (Vervolg van het Tweede Blad).' 1. de verhoudingen in het ZIEKENHUIS. De verhoudingen tusschen doktoren en Regenten. Conclusies. De umbtelyke verhoudingen tusschen de beide medici onderling en die tusschen den öwdcuodige en Regenten zyn van dien aaixi «at net in het algemeen belang der inrich ting m0ït worden geacht dat hierin op een «I andere wjjze een verandering ten goede Wordt gebracht. Oorzaak van deze minder goede verhoudingen moet mede wonien ge zocht in het feit dat niet voldoende nood zaak tot een geregeld contact bestaat èn tuaschen den Uneesheer-Directeur eu den heelkundige onderling. Worden maatregelen getroffen dat een blyvend contact, d.w.z. een blijvende noodzaak tot voortdurende sa menwerking en bespreking in en van de ziekenhuisaangelegenheden, zoowel tusschen den Geneesheer-Directeur en den heelkun dige als tusBchen den heelkundige en Re genten aanwezig is, dan zullen deze ver houdingen zy het den eersten tyd waar- «•hyniyk ook gedwongen naar de commis si e vertrouwt beter worden en zullen beide medici al hunne krachten inspannen in het belang der inrichting. Om tot deze noodzakelijke verbeteringen te geraken, is het, zooals reeds is opge merkt, geboden den heelkundige zoodanige verplichtingen op te leggen dat Hj gehou den is tot geregelde samenwerking met den Geneesheer-Directeur en met Regenten, en hem tevens meerdere verantwoordelijkheid wordt gegeven ten opzichte van het bestuur der inrichting. Dit nu is waarschijnlijk te bereiken door hom aan te stellen tot ad junct-directeur. In verband hiermede zal de I titulatuur van de tegenwoordige adjunct- directrice wellicht wijziging dienen te onder gaan. Voor bijkomende voordeelen van an deren aard verwijst de Commissie naar hare beschouwingen. Voorstellen. De Commissie stelt Uwen Raad, onder »orwijzing naar liare beschouwingen, dan ooit vuur in principe te besluiten den heei- kuouigo tot adjunct-directeur te benoemen, nauai door burgemeester en Wethouders, genoord Regenten, zoodanige voorbereidin gen zyn getrotl'en als in verbund hiermede noouig zyn. 2. l/e aanvrage tut opname van patiënten, de opname zelve en de plaatsing op de verschillende atdeehngen. Conclusies. 1. Het is noodzaakolyk dat «H aanvrage tot opname geschiedt, behalve in zeer by- aonuere bepaaldelyk aan te wyzen geval len, schrilteiyk by een door of vanwege het bestuur der instelling vastgesteld formulier, dat voor alle medici gelyk is. Niet juist ingevulde aanvraagformulieren neme men niet in behandeling. 2. De Geneesheer-Directeur, resp. zyne plaatsvervanger, bl(jve beslissen over de op name zelve. Administratieve maatregelen worden getroffen die het betrokken zieken huispersoneel van iedere opname onmiddel lijk doen blyken. 3. Door het eischen van juist ingevulde uanvraag-formulieren tot opname van pa tiënten zal ook uitdrukkelijk blyken in wel ke afdeeling de aanvragende medicus op name van zyn patiënt verlangt en zal dus misverstand hieromtrent zyn uitgesloten. Voor eventueelen twyfel omtrent de plaat sing treffe men afdoende maatregelen, die waarborgen dat hieromtrent, noch voor de ziekenhuisdirectie, nooch voor de aanvraag gedaan hebbende geneeskundige, moeilijk heden kunnen ontstaan en wel door overleg tusschen «leze directie en den medicus in dit geval gebiedend voor te schrijven. V o o rs t e 1 1 e n. Uw Raad noodige het bestuur der instel ling uit maatregelen te treffen en voorstel len te doen welke aan de hiervoren sub 1 tot «sn met 2 getrokken conclusies tegemoet komen. 3. De zorg voor voldoend personeel by operatie en verpleging. Conclusies. 1. Door de Commissie wordt het be schikbaar gestelde personeel voor opera ties, in verband met bekomen inlichtingen van elders, voldoende geacht. 2. Moet worden voorkomen, dat eenig personeel, hoe ook genaamd, niet gedurende den geheelen diensttijd zoo economisch mo gelijk benut wordt. 3. Moeten maatregelen worden genomen opdat de vervanging van den heelkundige cn den internist steeds afdoende is te rt- gelen, wont-by er rekening mede gehouden moet worden dat vervanging van den eerst genoemde door een te Gouda wonenden chi rurg het meest aanbevelenswaardig en ge- wenscht is. Voor»tellen. De Commissie adviseert Uwen Raad het daarheen te leiden dat de aandacht van Re genten op het sub 2 geconcludeerde geves tigd biyft en dat tevens aan den sub 3 ge noemden eisch zooveel mogelijk wordt vol daan. 4. Aanschaffing van instrumenten. Conclusie en voorstel worden te dezen opzichte door de Commissie samen gevat Ten uanzien van dit onderdeel ware er de aandacht op te vestigen dat afwijking van de hiervoor vastgestelde regelen, ook ten opzichte van de verplichte indiening van opgaven ten behoeve der jaarlyksche be grooting, nimmer is geoorloofd en de daar omtrent gegeven of nog te geven voor schriften strikt dienen te worden opgevolgd. 5 Het gebruik van de KöntgeninrichtinR door den heelkundige. De Commissie acht het onder verwij zing naar de hiervoren terzake gehouden beschouwingen noodzakelijk dat het zie kenhuisbestuur aan deze kwestie ernstig zijn aandacht schenkt en tracht, rekening houdend^ met de uit dit rapport eventueel voortvloeiende gewijzigde verhoudingen, een voor de, aan het ziekenhuis verbondene, me dici bevredigende oplossing te vinden. Zij Btelt Uwen Raad voor het ziekenhuisbestuur te verzoeken hieromtrent ten spoedigste voorstellen te doen. 6. Diverse onderwerpen, a De inrichting van den heelkundige in de Minderbroedersteeg en het nut van po liklinieken. C o n c 1 u s ie s. 1. Hoewel telkens nauwkeurig zal dienen te worden overwogen of een bepaalde poli- j kliniek voordeelen voor het ziekenhuis me de zal brengen, en voorkomen zal moeten worden dat deze onverhoopt belangrijke fi- nanrieele offers vragen, acht de Commissie de poliklinieken nuttig voor de instelling. 2. Tegen de polikliniek van den heelkun dige buiten het ziekenhuis gehouden bestaan yeene overwegende bezwaren. Voorstellen. Te dezen opzichte heeft de Commissie I uiteraard geene bepaalde voorstellen, om- I dat hier meer een zuiver principieelo uit- I spraak wordt verlangd. Zy stelt Uwen Raad 1 dan ook voor zich met de getrokken con clusies te vereenigen, b. Opname van zwangere vrouwen in het Ziekenhuia. De Commissie is tot de overtuiging geko men dat de regeling door Regenten te dezen opzichte getroffen, juist oet worden ge acht. Het is haar eveneens gebleken dat de kraamvrouwenverzorging in deze gemeente van dien aard is dat deze by Uw Raad een punt van ernstige overweging moet uitma ken en stelt Uwen Raad voor hieromtrent tea- bevoegder plaatse nadere inlichtingen in te winnen en ten spoedigste maatregelen te treffen, om by gebleken noodzakelijk heid, in een en ander te voorzien. c. Opname van patiënten, lijdende aan tu berculose. Te dezen opzichte onthoudt de Commissie Zich conform hare beschouwingen, van con- I clusies en voorstellen. d. De verhouding tusschen Regenten *n het Gemeentebestuur. Voor de te dezer zake getrokken conclu sies der Commissie zie men de over dit on- I derdeel gehouden beschouwingen; voor de I oplossing hiervan de hierna komende voor- I stellen inzake wijziging van den beheeis- I vorm. e. Aanstelling van een Assistent-genees- I heer. C o n c 1 u si e s. Aanstelling van een assistentgeneesheer I acht de Commissie met het oog op het aan- I tal verpleegden niet noodzakelijk. Zy is van meening dat door aanstelling van een ad- j junctdirecteur en invoering van vrye art- I senkeuze, zy het ook voorloopig voor een I deel der patiënten, vermindering vaji admi- nistratieven en medischen arbeid van den Geneesheer-Directeur kan worden verkre gen. Voorstellen. Zy geeft Uwen Raad in overweging te besluiten Regenten mede te deelen, dat geene termen aanwezig zyn tot aanstelling van een assistent-geneesheer over te gaan. B. BIJREKENINGEN. Conclusies. 1. Vooraf, d.w.z. vóór zyne opname dient een patiënt met de meest mogelijke nauw keurigheid te kunnen bepalen, welke onkos ten de verpleging afgezien van den tijd van verpleging van hem zal eischen. 2. In dit verband dient met het systeem der z.g. bijrekeningen te worden gebroken en ware de hónoreering van cveutueele by- i verrichtingen te verdisconteeren in den ta- riefsprys, op de wyze zooals dit in het ge meentelijk ziekenhuis te Utrecht geschiedt. 3. In ieder geval is een strenge contróle, in verband met de financieele draagkracht der patiënten, op de rekeningen voor bij- I zondere verrichtingen noodzakelijk en ver- I dient eventueel het Dordtsche systeem em- I stige overweging. 4. Dient onderzocht te worden of het even- I tueel vervallen van de honoreering dezer bij- I verrichtingen ook financieele schaden voor I de ziekenhuismedici me<iebrengt en zal over- I wogen moeten worden of het noodzakelijk is hieraan op een andere wijze, hetzy door her- I ziening der salarissen-, hetzy andemiins, te gemoet te komen. Voorstellen. De Raad besluite de sub I, 2, regp. 3 en 4 getrokken conclusies nader ie zullen over wegen en hieromtrent ter bevoegder of aan- geweizen plaatse nadere adviezen in te win- I nen, die leiden kunnen tot afgeronde voor stellen te dexer zake. I C. VRIJE ARTSEN- EN SPECIALISTEN- KEUZE. 1. V rye artsenkeuze. Uit de beschouwingen over dit onderdeel blykt, dat, hoewel de Commissie te dezer lake is verdeeld, de meerderheid vermeent# dat er alleszina aanleiding bestaat voor de J patiënten van het Van Iterson-Ziekenhuis, I zU het een vooralsnog voor de le en 2e klasse verpleegd wordende, beperkte, vrye artsenkeuze in te voeren, een en andei onder voorbehoud van de gemaakte restricties ten opzichte van operatieve verrichtingen, labo ratoriumonderzoekingen, enz. Zy acht het in het financieel belang der inrichting, dat Uw I Raad besluite hiertoe over te gaan en een en ander nader behoorlyk te reglementeeren, nadat hieromtrent de noodige adviezen zyn verkregen. 2. Vrye speicaiistenkeuze. Hiertegen heeft, zooals reeds gebleken is, I de Commissie, mits behoorlijk gereglemen- I teeixi, geene bezwaren en zy adviseert Uwen I Itaad dan ook te besluiten hiertoe de noo- I dige maatregelen te ttreffen. I D. Diversen. I 1 en 2. tarieven en kostprys. U« Commissie is van oordeel dat, met i'n- I achtneming van het hiervoren terzake ver melde, de tarieven gebaseerd op een nauwkeurig te berekenen kostprijs dienen te worden herzien. Waar mogelijk, dienen deze te worden verhoogd. De Commissie stelt Cwen Raad voor Regenten te verzoe ken ten spoedigste hieromtrent voorstellen te doen, en hierbij tevens bijzondere aan dacht te schenken aan de veor rekening der Rijksverzekeringsbank en/et de Raden vnn Arbeid op te nemen patiënten geldende ta- neven. 3. Afschrijving op instru meuten. De Commissie acht het noodzakelijk, dat op de aanschaffingswaarde der instrumen ten regelmatig wordt afgeschreven een en ander met inachtneming van het hiervoren vernielde en geeft Uwen Raad in overwe ging hiertoe te besluiten en Regenten hiei- metle in kennis te stellen. 4. Kapitaalvorming tot instandhouding van het slichtingslegaat. Uw Raad beslisse dat in nader overleg I met Regenten en Burgemeester en Wethou ders maatregelen worden getroffen opdat, voor zoover dit nog niet plaats vond, door reserveering het stichtingslegaat voor I zoover dit voor den bouw van het ziekenhuis I is benut behouden blyft en spreke voorts I als zyn wensch uit, dat de afschrijvingen op gebouwen en andere eigendommen, I waarvan de kosten door leening zyn gedekt, 1 overeenstemmen met de aflossingen, in ieder geval zoodanig zyn, dat deze in totaal de aflossingen niet overtreffen en de exploita tie gelijkmatig drukken. 5. Omzetting van het ziekenhuis in een gemeen tebedryf. De Commissie acht het noodzakelijk, dat I ter verkrijging van meerder overleg en nauwere samenwerking tusschen de ge meentelijke bestuursorganen de bestuurs vorm van het ziekenhuis te wijzigen en wel in dien zin, dat in het vervolg het bestuur niet zal worden opgedragen aan een College van Regenten in den tegemvoordigen vorm, niaar aan een Commissie van administratie, en beheer op de wijze als dit te Schiedam reeds meer clan 20 jaren plaats vindt, welke j Commissie ware samen te stellen uit een vertegenwoordiger uit het College van Bur gemeester en Wethouders door en uit dat College te benoemen, twee vertegenwoordi gers van Uwen Raad door en uit Uw Col lege te benoemen (waarby de wethouders niet in aanmerking mogen komen en vier vertegenwoordigers door Uwen Raad uit de burgerij aan te wyzen. Zij ziet in een op deze wyze samengesteld I bestuur, mede een waarborg, dat moeilijk heden als zich thans hebben voorgedaan, zich niet zullen herhalen en stelt Uwen Raad I dan ook voor een en ander in ernstige over- I weging te nemen ,in beginsel hiertoe te be sluiten en Burgemeester en Wethouders I uit te noodigen de noodige voorbereidingen I terzake te treffen. 6. De boekhouding van de instelling. In verband met het hiervoren medege- I deelde is hieromtrent eenige conclusie of I eenig voorstel overbodig. Toegejuicht wordt I het door de Commissie dat bereids aan een I en ander is toegemoet gekomen. 7. Verstrekking van medicijnen <aan opge nomen fondspatiënten. De Commissie stelt Uwen Raad voor Re genten te verzoeten in overleg met het Col lege van Burgemeester en Wethouders ten spoedigste tot een verrekening dezer medi- j I camenten tusschen de ziekenfondsen eenpr- I zyds en de gemeentelijke apotheek ander zijds te geraken en geeft verder Uwen Raad I in zeer ernstige overweging het ziekenhuis bestuur op te dragen overleg te plegen met de meergenoemde fondsbesturen inzake nadere financieele concessies door deze I fondsen te doen in verband met verpleging van hunne verzekerden. De Commissie is overtuigd dat een en ander in het financieel belang der inrich ting, resp. de gemeente is en dringt ten dezen op spoed aan. 8. Exploitatie van het Röntgenapparaat I I en de hoogtexon. De Commissie is van meening dat Uw I Raad elr de aandacht van het ziekenhuisbe- I stuur op moet veetigen dat het noodzake lijk is «at maatregelen worden getroffen, I opdat steeds van de exploltatie-uikomsten I dezer inrichtingen kan blyken, zoowel in I verband met een zoo nauwkeurig mogeiyke I bepaling dof, gebruikskosten, c.q. tarieven I Zy stelt Uw College voor hiertoe de noo- I dige maatregelen tetreffen 9. Laboratoriunbenoodigdheden en instru- I Uw Raad besluite de niet in eigendom aan de instelling toebehoorende instrumen ten volgens een door het ziekenhuisbestuur op te maken plan langzamerhand, voor Zoo ver noodig, te doen vervangen en stelle daarvoor by de eerstkomende begrooting der instelling een nader te bepalen bedrag beschikbaar. 10. Bezoekuren voor Se Idasae patiënten. De Commissie acht tegemoetkoming aan het in de beschouwingen naar voren 'ge brachte billyk en uitvoerbaar. Zij geeft Uw Raad in ernstige overweging, in over/eg met het College van Regenten, ten spoe- (llgste te geraken tot eene regeling die vool' (leze patiënten bezoek toestaat op Dinsdag, Donderdag, Zaterdag en Zondag. Hierbij worde rekening gehouden met den voor den Zondag genoemde uren. 11. Aanvang van den morgendienat op de I De Commissie zal het zeer op prys stel len indien Uw Raad stappen doet in de re geling van dezen dienst een wijziging te brengen in dien zin, dat de werkzaamheden op de zalen, zoo mogelgk, op een minder vroeg morgenuur aanvangen en stelt Uwen Raad voor te besluiten terzake in overleg met het (lolloge van Regenten te treden. Hiermede is de Commissie aan het einde van haar rapport, c.q. voorstel gekomen. De bjjlagen zullen waar noodig, nadere I inlichtingen omtrent bepaalde onderdeelen kunnen geven en uiteraard is z(j ter bestem der plaatse alsnog bereid mondeling inlich- I tingen te verstrekken. I De Commissie spreekt aan het einde van haar arbeid den wensch uit dat deze moge strekken tot opheffing van alle, in het zie- kenhuisbeheer en tusschen de leidende per soonlijkheden aan die inrichting verbonden, I gerezen moeilijkheden, en dat hare voor stellen en de naar aanleiding daarvan door 1 Uwen Raad te nemen besluiten mogen lel den tot meerdere bloei van deze zoo schoone gemeentelijke instelling, heil brengende aan allen, zonder onderscheid, die daar hulp en genezing trachten te vinden. GOUDA, 12 Juni 1923. De Raadscommissie ad hoe voorn., I P. D. MUIJLWIJK, Voorzitter. A. C. VAN BERKEL, Leden. R. VAN DER BRUG. F. L. J. LAFEBER. I. VAN DER WANT. G. J. J. POT, Secretaris. Aan het rapport zyn toegevoegd de vol gende bijlagen, welke niet voor publicatie beschikbaar zyn gesteld: 1. De notulen van de gehouden Commis sievergaderingen over het tydvak 23 De cember 1922—12 Juni 1923. 2. De resumé's uit deze notulen getrok ken in verband met door de medici en het College van Regenten verstrekte inliohtin- I gen. I 3. Overzicht van de tarieven van ver- I pleeggelden enz. in eenige gemeentelijke zie- I kenhuizen met toelichtingen. 4. Gegevens betreffende de salarieering van artsen verbonden aan eenige gemeente lijke ziekenhuizen. 6. Overzichten betreffende den verple- I gingsdienst in andere gemeenteiyke zieken huizen, vermeldende het gemiddeld aantal j patiënten, het aantal vast aan de inrich ting verbonden medici, de sterkte van het verplegend personeel in het algemeen en dat beschikbaar voor operaties in het bij zonder. 6. Gegevens betreffende de regeling van I de poliklinieken, de toelating van specialis- I ten en den aanvang van den morgendienst in I andere gemeentelijke ziekenhuizen. 7. Gegevens betreffende bydragen der I ziekenfondsbesturen aan hunne verzekerden I in de kosten voor „byzondere verrichtin I Ken". 8. Gegevens betreffende de regeling in- I zake het verstrekken van medicamenten aan I 7. i eken fond sled en 9. Verpleeggelden tarief van fle Ver- eenlgde Gods- en Gasthuizen te Utrecht. 10. Mededeel ingen inzake den beheers vorm van het gemeentelijk Ziekenhuis te I Cnkliulam en verdere door de Commissie overgeleg de bescheiden. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 26 Juni. Voorzitter: Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN Militaire Pensioenwetten. Voortgegaan wordt met de behande ling van de wetsontwerpen tot wijziging der Militaire Pensioenwetten. Aan de orde is de stemming over de motiec. De motie-TER HALL, luidende: „De Kamer van oordeel, dat binnen alzienbaren tijd aan de in nood-verkee- rende oud-gepensionneerden hulp moet worden verleend, noodigt de Regeering uit een commissie te benoemen ten ein de de Regeering daaromtrent van ad vies te dienen, werd verworpen met 52 tegen 29 stemmen, rechts tegen links uitgezonderd de heer Braat. De motie-DRESSELHUYS, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat aan militairen, die voor afvloeiing in aan- I merking worden gebracht, desgevraagd dc gelegenheid moet worden geschon ken de motieven, welke daartoe leid den, te kennen en dienaangaande ver weer te voeren, werd eveneens ver worpen met 51 tegen 31 stemmen, rechts tegen links, behalve de heer Braat. De heer K. TER LAAN (s.d.) ver dedigde een amendement waarvan het de bedoeling is duidelijker te doen uit komen dat de tijd waarin wachtgeld is I genoten, meetelt voor pensioen-Weke- I I nu^ .Z i' 1i?.,dit in hel regeeringBartikel I met duidelijk aangewezen. De MINISTER erkende dat de inter prctutie van dit artikel anders kan ziin aan üe bedoeling is geweest. Echter moet de ervaring hier den weg wijzen. De minister kan dan indiening van eeti novelle, overwegen. Het amendement is niet alleen een redactie-wijziginu I maai slaat een anderen weg in. Het amendement-K. ter Laan werd verworpen met 52 tegen 29 stemmen. 1?1LP,t!!',ugraal 6 verdedigde de heer I1LANUS (c.h.) een amendement dat bedoelt te zorgen dat ten aanzien van üe militairen rekening wordt gehouden nier de vroeger direct of indirect be- I taalde pensioenbedragen. In de Burg I I ensioenwet is bepaald dat bij verhaal L-van de pensioenbijdragen op de amb- I lonaren, rekening moet worden gehou den met de vroeger betaalde bijdragen I Hetzelfde wil spr. nu voor de militaw I ren doen gelden. I De MINISTER wees er op dat de Hurg. Pensioenwet wel rekening houdt met afloopende stortingen. Dat is heel iets anders en daarom past dit niet in ue militaire pensioenwet. De minister neemt over het amendement van de Commissie van Rapporteurs dat de pen- sioenbijdrage ten hoogste 3% 's jaari van den pensioengrondslag kan bedli- gen. liet amendement werd verworpen met 49 tegen 33 stemmen. B*J paragraar 7 verdedigde de heer K. TER LAAN (s.d.) de handhaving van de bepaling dat de Indische jaren \ooi pensioenberekening dubbel wor den gerekend. Hij betreurt het dat de ze bepaling wordt losgelaten, omdat hij dit onbillijk acht. 1 De heer DRESSELHUYS (v.b.) meent dat dit keerkringpensioen niet in deze wel thuis behoort. Spr.'s hoofdbezwaar is dat de bezuiniging wordt gezocht op ue lagere pensioenen. De beteekenis is dat bezuinigd wordt op hen die door ziek Ie of anderszins vroegtijdig worden gepensionneerd. Er ligt een onrecht in deze nieuwe bepaling omdat verkregen recht wordt miskend. Bovendien is deze regeling qpiuoodig en ze behoort niet thuis in deze wet. Voor de schatkist be- Iti kont deze bezuiniging zoo goed als niets. Hij vraagt den Minister dit punt in een novelle te herzien. De heer DUYMAER VAN TWIST, (a r.), steunde het betoog van de bei- de vorige sprekers. De MINISTER verdedigde de opvat- ling dat deze kwestie wel in het ont werp thuis behoort. Ue considerans laat dit toe. Spr. acht de regeling bil lijk, paragraaf 7 werd goedgekeurd met 44 tegen 27 stemmen. Bij paragraaf 9 verdedigde de heer K. IER LAAN (s.d.) een amendement om te voorkomen, dat de militair, die tot en met zijn 55e jaar peusioenprpmie moei betalen in ongunstigen conditie komt dan hij die wegens „langdurigen dienst" is gepensioneerd. Na afwijzing door den MINISTER werd dit amendement verworpen met 54 tegen 24 stemmen. Het ontwerp pensioenen voor de Zee macht werd z.h.st. aangenomen. Aan de örde kwam daarop het wets ontwerp Pensioenen voor reserve-personeel. De heer K. TER LAAN (s.d.) betoog Ue dat verschillende personen door dit ontwerp achteruitgaan, hetgeen de MI NISTER ontkent. Df heer TILANUS (c.h.) verdedigde opneming van de iandweerdistrictcom- niandanteh onder deze wet, omdat mag worden aangenomen dat zij in werke- lijken dienst zijn geweest, over dit amendement zal heden worden gestemd Eveneens over een amendement-TER HALL, later overgenomen door den heer TER LAAN, luidende: Indien de diensttijd volgens dit ar tikel met 4 per piille zou worden ver goed, is een aanmerkelijke verlaging van pensioen van personeel beneden den rang van officii»!' het gevolg. Door een verhooging tot 8 per mille wordt gerechtvaardigd door denhoo- geren levensstandaard een redelijke verhooging van het pensioen verkregen. RECHTZAKEN. Het Papefonds. De eisch tot ontbinding: af geweren. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft uitspraak doende in de zaak betreffen de het Pape-fonds, de vordering van ortgenamen tot nietig verklaring van liet gedeelte van het testament van wij len den heer Pape, waarbij een Pape- londs werd gesticht en tot óntbinding van dat fonds van ongeveer 9 millioen gulden, in strijd met de conclusie van liet Openbaar Ministerie ontzegd en de tischers veroordeeld in de gerechtskos ten. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. Woerden 27 Juni 1928. Aanvoer 416 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort f 4748, 2e soort f 40-44; le soort met <Rijksmerk f 40—50. Han del vlug. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 768.4 te Bluchsod. Laagste stand 755.9 te Skager. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige noordwestelijke tot zuidwestelijke wind. Gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, ieta war mer overdag. STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Juni 1923. Marktgetden. Het raadsbesluit d.d. 2i Februari J.I., waarby het recht voor het plaatsen op de weekmarkt van kramen, stallen en tafels, alsmede voor het uitstullen van meubilair, ijzerwaren, touw en lederwerk, klompen en andere koopwaren is verhoogd van 0.07% up 0.12 per M2. voor lederen marktdag en voor een vaste standplaats van 2.50 op 4.per M2. per jaar, is goedgekeurd by K.B. van 9 Juni j.l. No. 30. De verhoogde rechten zullen voor het eerst worden ge heven op 5 Juli a.s. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders bieugen ter ulgemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bylagen van T. van Tilburg om vergunning tot het op richten Van een drukkerij, door plaatsing van een snelpers en twee trapper.sen, aan gedreven door drie electromotortin, resp. van 1, 1 én P.K. in het perceel ge'cgen Gouwe 192, kadastraal bekend aect.o li No. 1476. en een verzoek met bylagen van de firma van der Want en Barras, om vergunning tot uitbreiden harer kunstaanlewerkfahiïek „Regina", door plaatsing van een steenen moffel in een bybouw van het perceel ge legen Oosthaven no. 37, kadastraal bekend Sectie C No. 3161. Op Dinsdag den 10 Juli 1923, des namid dags 1% ure zal op het Raadhuis gelegen heid zyn om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen, en gedurende drie dagen vóór dien dag kan op de Secre tarie der Gemeente van de ter zake inge komen schrifturen worden kennis genomen. De aapdacht wordt er op gevestigd, dat volgensfde bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zijn, die niet over- eenki/mstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner le den Ayn verschenen ten einde hunne bezwa ren/mondeling toe te lichten. Kigen rechter. Voor den Ilotterdamschen Politierechter heeft Maandag j.l. terecht gestaan de heer Chr. Z., aannemer, alhier, beklaagd van mishandeling van den heer K. S., leeraur aan de R H. B. S., alhier, wien bekl. met een wandelstok op het hoofd had geslagen. Deze mishandeling, door bekl. bekend, moet beschouwd worden als een gevolg van de nog tteeds niet tot oplossing gekomen quaestie van den middenstandswoningbouw aan den Burg. Martenssingel, waarvan bekl. de aannemer is, terwyl getuige S. bastuurs- lid is der vereeniging. Tot ons leedwezen hebben wij deze te rechtzitting niet kunnen bijwonen. Wij moe ten daarom een en ander ontleenen aan het Rott. Nieuwsblad. Volgens het verslag in dat blad heeft get. S. Véfktttórd.' (lilt bekl; hem had geslagert, omdat hy niet werd betaald. De officier, Mr. J. G. Holstejjn, heeft zich daarop op zeer scherpe wyze uitgelaten over de gestes van get. en de vereeniging, aan het slot waarvan Z.E.A. als zyn mee ning te kennen gaf, dat bekl. in deze het slachtoffer is geworden. Het was get.'s eigen schuld dat hy een pak slaag had gekregen. Bekl. zeide, dat hy het den volgenden keer met een revolver zou probeeren. De politierechter voerde aan, dat zulk een voornemen zéér, zéér dom was, want daar mee zou hij zichzelf en zyn huisgezin in het verderf storten. Bekl. zeide, dat het hem niets meer kon schelen .Hy was heelemaal ongelukkig ge maakt door de bewuste vereeniging. De politierechter zeide, dat hoewe! get. en zyn vereeniging beneden alle critiék han delden, hun praktijken minderwaardig en de leden ongevoelig waren, hy (bekl.) toch niet had mogen slaan. Dit meende de officier ook. De eisch was 40 boete subs. 20 dagm en het vonnis werd 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met 2 jaar proeftyd. Bekl. bedankte hiervoor. Hy wilde liever betalen. Zoo werd dus het vonnis gelyk aan den eisch. Lezing Technische Studieclub. Wegens plaatsgebrek moet het verslag van de gisterenavond gehouden lezing van den heer Heymans voor de Technische Stu dieclub tot morgen wachten. 3e Volksconcert. Het 2« Volksconcert zal door het Stede- lyk Muziekkorps, directeur de heer Fa- briaan, worden gegeven op Donderdag 28 Juni, des avonds half 8, in het Houttmans- plaataoen. Programma: 1. Marche des Dames Beiges, Rene Gibe. 2. Bona Fortuna, Ouverture, L. Canivez. 3. Sympathie, Valse, Mezzocapo. 4. Vive le Regiment, W. Hekker. 5. 'Reveil du Printemps, Romance voor Corno, Bach. 6. Une Soirée a Trianon, O. Cocqullet. 7. De Rotterdamsche Vlag, Marsch, B. Ver hallen. WISSELKOERSEN. UIT DEN OMTREK. 26 Juni 27 Juni officieel 2 uur Londen 11.76 11.74% Beriyn 0.0018 0.0014% P*ry« 'y 15.62% 15.53 België 18.32% 13221% Zwitserland 46.50 46.41 Weenen 0.0034 0.00% Kopenhagen 45.40 46.16 Stockholm 67.70 67.56 Chriltiafiia 42.25 42.15 New Yortt 2.56 2.55 ALPHEN a. d. BUN. Mét ingang van 1 Juli is voor den tijd van vijf jaar benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie, gezeteld al hier, den heer Ph. Boot, scheepsbouw meester, te Zoeterwoude. BOSKOOP. Marktbericht der Coöperatieve Ver eeniging „De Boskoopsche Veiling". Veiling van 25 Juni. Rozen: Ophelia 55 ct., Golden Ophelia 55 ct., Sunburst 8b et., Hadfey 55—75 ct., Pr, de Bul- garie 40 ct., Columbia 55 ct., Butterfly .)0 ct., Mac Keller o0 ct., Mrs. Aaron Ward 3b ct., Mme. Jules Bouché 21 ct., alles por bos; stamrozen in pot 25 ct., per stuk; diversen: dahlia's 70—B0 ct., Gladiolen 55 ct., Lathyrus 23 ct., Pioe nen 8040 ct., Violieren 56 ct., Cam panula 13 ct., Papaver 30 ct., Anjers 10 ct., Delphinium 30 ct., Irissen ct., Lelie's 50 ct., alles per bos; aard beien 46 ct. per 5 ons. GOUDERAK. Twee dienstplichtigen dezer gemeen te van de lichting 1923, Uerrit v. Dain Min. en Marinus van Herk Mzu., nad oen aangevraagd in werkelijken dienst te komen in het tijdvak van 10—20 Ju li 1928 hij één der detachementen te Amersfoort. De eerstgenoemde dienstplichtige is hieraan toegewezen. De dienstplichtigen (Jerrit v. Dam Mz. en Teunis de Jong Hzn., van de lichting 1923, zuilen op 19 Mei a.s. worden ingelijfd te Dordrecht; de eer ste met bestemming Amersfoort bij 't •>e rogt. int. Oefeningsdet. voor de le schooi vun verlotsoït. en de tweede met bestemming Bergen op Zoom bij het 3e Hegt. inf. ploeg ib. HAAöTKKCHT. Vergadering van den üemeenteruud vuil Haastrecht op Vrijdag, den 29en Juni 1923, numiddags 2)4 uur. Onderwerpen ter behandeling: Vaststelling overeenkomst met Keeu- wijk en wijziging der overeenkomstjinet Oudewater inzake de toelating van c. "olainderen. Verzoek van de Nutsspaarbank* en verhooging der rente van de leeningeii vun resp. 4, 3% en 4% tot 5%. B. en VV. adviseeren afwijzend te be schikken. Adres van het gemeentebestuur vun bnnlde inzake de uunalugregeliiig der piaatsel. inkomstenbelasting. B en W. adviseeren auuaesie te be tuigen. Adres van den Kaau van Wijmbritse- rudeel waurbij H.M. de Kourngiu ver zocht wordl het daarheen te leiden dut openlijke Godslastering strafbaar ge steld wordt in het Wejboek van Strul- recht. b. en Wudviseerqp aüliuesie te be tuigen. ï&nstrechtsche feest isidie van 1 500. B f 200 te verleenen ctatie der schooikin- Adres van het comité om een s en W. adviseerei uitsluitend voor tj deren. Voorstel vun geilheid van hjt en W. om ter geU- Regeeringsjubileuiu van li. M. de Koningin liet Raadhuis te ïllununeeren At- en oversJirijving dienst 1922 HEKENDORP. De heer W. L. van Dam alhier is ge slaagd vuor het candidaat-arts examen aan de Universiteit te Utrecht. LANGER UIGEWEIDE. De heer D. de Koning, volontair ter secre tarie alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen candidaat gemeente-secre taris. SCHOONHOVEN. Bedriegelyke bankbreuk. Voor de Rotterd. rechtb. stond giste ren terecht de veekoopman Th. V. al hier wie bedriegelijke bankbreuk ten last- was gelegd. Bekl. was niet ver schenen. Hij zou ter bedriegelijke kor ting van de rechten zijner schuld- eischers in begin Januari j.l., terwijl iii.l wist, dat zijn faillissement onver- .uiolijk was, een vierwieligen wagen verkocht hebben, terwijl hij later den curator in dit faillissement, mr. de Witt Wijnen, geen opgaaf deed van dezen verkoop. Mr. De Witt Wijnen, ais getuige ge hoord, verklaarde, dat bekl f 500 voor den wagen ontvangen heeft. Van dit geld heeft hij eenige schulden betaald. Do rest heeft hij echter voor zichzelf gehouden. Eerst later is den curator deze transactie gebleken. Bekl. heeft het hem niet uit eigen beweging mede gedeeld. Nadat nog eenige getuigen gehoord waren, vorderde het O.M. wegens be driegelijke bankbreuk een gevangenis straf voor den tijd van zes maanden Het vloekverbod in Schoonhoven. Schoonhoven, het stille stedeke aan de Lek, dat achter het romantisch poor tje tc droomen schijnt van een ver ver- leden, het pittoreske pièce-de-milieu tusschen landelijken eenvoud en groote stads-allures, het ligt zoo rustig en vre dig, dat elk rumoer van twist en ge krakeel uit den booze lijkt. En toch... de vroede vaderen, beducht voor alles wat de vredige rust en den rustigen vrede belagen kon, achtten het in hun wijs beleid noodzakelijk, maatregelen te treffen, die ook de gemoedsrust der Schoonhovenaren tot in verre toekomst verzekeren kunnen. En zoo schiepen zij een vloekverbod. Edoch, op zekeren dag kwam een jongeman uit Krimpen a.d. Lek, de 23-jarige scheepskapitein S. J. E., door Schoonhoven's straten ge- (tetnteld, en ziet, een politiedienaar, <fte, op een blijkbaar wat hardhandige injse, een Schoonhovenair naar de juiste plaats voor alle misdadigers transporteerde, wekte den toorn van dtn aanvankelijk zoo kalmen wande laar op En over zijn nog baardelooze lippen kwam een uitdrukking, die in ons land zeer druk gebruikt wordt, een uitdrukking, die voor de eenheid van een bekende coalitie niet zonder be denking was, de uitdrukking, waarhij men van een hoogere macht de verdoe menis over zicli zeiven afsmeekt. Een dienaar dtr wet, die zijn oor te luiste ren had gelegd ving deze snoode woor- oin op en, diep bewust van de recht matigheid vun zijn bediening, greep hij oen vlockendeu onverlaat bij diens kraag om hem, kort ucliter den vorigen arrestant aan, naar den plaatsvervan gend hulp-officier van justitie te expe- uieeren. De hoosheid van E., nog niet bekoeld sedert zijn oog het reeds eer- (i(i góschetste beeld ontwaarde, groei de tot een ziedenden toorn bij dezen \oor hem wel wat al te plotselingen overgang van vrijen burger tot opge- pakten misdudiger, en met alle kracht, oie in hem was, verzette hij zich tegen dtze rechtmatige overbrenging. Een handgemeen ontstond, en toen de wets- handhaver hulp had gekregen, en E. me' geweld van het gebruik van han den en voeten als natuurlijke verdedi gingswapenen was beroofd, nam de snoodaard zijn toevlucht tot zijn krach- lig gebit en met een forsohen hap maak Ie hij zich van een flink stuk uit des eersten politiedienaars wang meester. Di ongelijke strijd was echter ras be- slerhl en gistermiddag stond K. voorde Rotterdamsche rechtbank wegens zijn euveldaden terecht. Voor zijn vergrijp legen de Schoonhovensche verordening waarvan hem het üestanu op zulk een onvergetelijke wijze was bijge- tuaclit had hij. reeds eerder ter plaatse boete gedaan. 'Ihaus xorderde hel O.M. wegens we- (k rspatinigheid en mishandeling, een ambtenaar in functie aangedaan, zes weken gevangenisstraf. Als pleitbezorger voor E. trad mr. Van Iran op. Deze zeide, dat verorde ningen als vloekverboden slechts in kit ine plaatsjes kunnen bestaan, want, zoo zeide spreker, als Rotterdam iels dergelijks rijk was, dan zouden de stra ten gevuld worden door stoeten rust bewaarders, die aan lederen vinger titniaiiun misdadigers uls deze naar den Noordsingei sleurden, in Schoonhoven wrvolgde pleiter, meent men het vloe ken te moeten straffen, en, gelijk hier, lokt men er iets ergers mee uit. Spre ker drong met klem op een voorwaar delijke veroordeeling aan. Uitspraken 28 dezer N.R.Ct. Meineed? Kantongerecht te Schoonhoven. liet Kantongerecht heeft den 48-jar. landbouwer W. de K. uit Moercapelle, eer geldboete opgelegd wegens oen overtreding van de Juchtwet. Bekl. zou op 15 December op oen stuk land ge laagd hebben, zonder daartoe gerech tigd te zijn. Tegen het vonnis van het Kantongerecht was De K. iu hooger beroep gekomen, en gisteren diende de ze appèlzuuk voor de reclitbank te Kot- U rdam. Bekl. zeide iu appèl gekomen te zijn, aangezien hij onschuldig wus. Hij had dien dag in liet geheel niet gejaagd, nij luid gekaart hij zijn broer. Om zijn ali bi aan te toonon, had bekl. drie getui gen a décharge doen dagvaarden. Ah getuige a charge werd o.m. de veldwachter-verbalisant gehoord, bij wien men de klacht ingediend had. Als eerste getuige A décharge werd de 20-jarige K. B uit Moercapelle ge hoord. Deze zeide, den 15den Docem- bei j.l. hij den broer vun heklaugde op bezoek te zijn geweest. Van des mor- gtiiH acht tot des middags 12 uur heeft giTuige daar gekaart met dien broer en diens heide zoons, den 22-jarigen J. de K en den 19-jarigen N. de K. Be- kiiMigde was daar, aldus getuige, even- eens geweest. iVi enkele maal kaartte lx, mee, maar soms ging hij oven weg, 'och nooit langer dan een huif uur. De ulstaud van de woning, wnur gekaart j werd, en de plaats, waur de overtre ding plaats vond, is ten minste één uur4 gaans. De tweede getuige A décharge, J.'de K bevestigde deze verklaringen. Ook hij had dien morgen gekaurt, waarbij btkiuagde tegenwoordig was. derde getuigo A décharge, N. de k., vertelde, den lödon December J.L van des morgeus 8 tot 12 gekaart te hebben met zijn oom (hektuugdo), zijn vader en zijn broer. Ook de eerste ge tuige u décharge deed wel eens een spelletje mee. Het O.M., waargenomen door mr. Hoistein, vroeg dezen getuige, of hij yich positief horinneren kon, dat het Vrijdag 15 Doeember geweest was, waarop getuige antwoordde, dit heet zeker te weten. Het O.M. las daarop een verklaring vooi van don directeur vun het lluis van Bewaring te Rotterdam, waarin ver meld wordt, dat de 19-jarige N. de K., uit Moercapelle, op Vrijdag 15 Decem ber 1922 des morgens oui half acht door den veldwachter uit Moercapelle naar het huis vun bewaring te Rotterdam is overgebracht, om daar een hechtenis- strut van drie dagen te ondorgaau. Getuige zeide zich hier uieti van te kunnen herinneren. Hij wist zeker, dien morgen thuis gekuart te hehbep. Hierop word do getuigo-verhaiaant nogmaals gehoord. Uit diens zakboekje bleek, dat hij op 15 December J.L des morgeus half acht getuige N. de K. naar Rotterdam overgebracht heeft. Dit was volgens N. de K. evenmin waur. De drie getuigen A décharge werden doariiH nog eens allen ondervraagd, ióij bleven evenwel hij hun verklaringen. Met O.M. vroeg de behandeling van de appèlzuuk togen W. de K. to schor sen, proces-verbaal van de verklarin gen van de getuigen op te maken, rechtsingang te verleenen tegen do drie getuigen a décharge en hen in voor- loopige hechtenis te nemeu. De drie getuigen A décharge teeken den hun, door den griffier opschrift ge stelde verklaringen, waarna de recht- I ank, na in ruadkamer te zijn geweest, hesloot overeenkomstig het verzoek van het O.M. Terstond werden F. B., J. de K. en V d( K. gevunkelijk weggevoerd. De zaak tegen W de K. werd voor on bepaalden tijd aangehouden. Niet wegens Liquidatie Niet wegens vergevorderd seizoen Niet wegens Verbouwing Niet wegens de Malaise ook Niet wegens geldgebrek Maar alleen door gebrek aan ruimte, zijn wij genoodzaakt alle voorradige om plaats te maken voor het a.s. Winterseizoen. Heeren Colberteosluums vanaf f 4BO. Haaran Colbertcosluuma met paardenhaar bewerkt, prima afwerking vapaf 113.2B. Jongahearan Coatuuma vaor den leeftijd van 16 jaren vanaf I4.SO. BEZOEKT ALLEN het 1908 !H> KAPITAAL f IOOO.OOO. - RESERVEM f 1.924.374.32. De DIRECTIE geeft kennis dat in plaats van den Heer D. HOOQENDIJK aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend, tot Agent der Maatschappij voor Gouda en Omstreken, is aangesteld de Heer CRABETHSTRAAT 69. aldaar, dien z(j tot het sluiten of overboeken van varzekeringen beleefd aanbeveelt. 1902 40 9 vaqinas POPlöPKO rucuANO or BAAI k8> 23(1 PCD* ON* OlDtfWT AftmPOAH <8 De welbekende Amsterdamsche kooplieden maken bekend, dat zij hebben aange kocht één der grootste confectiezaken in Nederland. Slechts korten tijd kunnen de burgers van Gouda profiteeren. Wij hebben n.l. besloten deze goederen bestaande uit 1000*° in korten tijd uit te verkoopen in het perceel Om een ieder te toonen, dat het weg moet, laten wij eenige prijzen volgen gekost 22 30.— 35 50.— #0 D* varkoop baglnt DONDUDAO m.m. morgana om uur- Profiteert van deze zeldzame aanbieding. Dat komt nooit meer, Burgers. Aanbevelend, 1896 150 DE AMSTERDAMSCHE KOOPLIFDEN.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2