snz. 1 5 [E :nf :nt iR ITisk NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 62* Jaargang No. IS277 Donderdag 5 Juli 1923 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen JE OON E N S "W Niet door «beurten gebouwd De verhouding tusschen Engeland en Frankrijk. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. rEI den LANDIA-DRUK- nooit. nooit om FEUILLETON. zi; HOOFDSTUK XXVil. Geef bevel aan Uw Hui». (Wordt vervolgd ZOON, Gouda. eren, kjes- Alleen hij die een grootere naast zich duldt, is waarlijk groot O U D A ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur.; Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545 JRANT 26 O nartikelen EN HAAG TERINO riekten, Vetzucht, ziekte en Bleek SN CATE Rotterdam). ing.; 3.65 geb 1958 100 mij. NKER I ELLER toch reeds zoo gedupeerd is, wordt het ergste getroffen. Tot nu toe wordt slechts een derde gedeelte van het benoodigde ont vangen. Een aanzienlijke beperking van het tramverkeer is op last der bezettmgsauto- riteiten in net bezette gebied ingevoerd- Hoe geweldig de duurte m de afgeloopen maand tengevolge van de inarkdepreciaties is toegenoinen, blykt uit het indexcijfer voor de levensmiddelenpryzen, dat va» 3816 In Mei gestegen is tot 7650 in Juni, dus met c.a. 100 Dit cijfer is intusschen, tenge volge van de sprongsgewijze stijging van alle levensbehoeften, reeds aanzienlijk over schreden. Zoo bedroeg reeds op 20 Juni hel indexcijfer 9272 en op 27 Juni 11780. Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) i bjj ANTON 1723 30 feen Pain-Expel en verpakking in Italië heerscht in diplomatieke kringen nog de meening dat toch nog een overeen stemming tot stand zal komen tusschen En geland, Frankrijk, Italië en België en wel op den grondslag van de memorie, welke Mussolini in December heeft uitgewerkt en waarop hij gisteren in den ministerraad op nieuw d« aandacht heeft gevestigd. Het moeilijkste punt blijft natuurlijk de terug trekking van de bezettingsroepen uit het Roergebied, waarbij het prestige van F rank rijk in het spel is. Er zal dus in ieder geval een vorm moeten worden gevonden ,die voor Frankrijk aannemelijk is en deze taak houdt op het oogenblik de staatslieden van Euro pa bezig, daar men beseft dat in dien men hierin niet slaagt in Europa een chaos zal ontstaan. De Belgische Kamer heeft tie besprekin gen over de regeermgsverklaring voortge zet. Theums wees er daarbij °P *lat ver anderde toestand van het land na den ooi log en de tegenwoordige basis van de franc voortvloeide uit de weigering van Duitach land om de sommen te betalen, die het als schadevergoedingen schuldig is. De minis ter was van meening, dat het voorstel lie treffende den militairen diensttijd het land het leger zou geven, die het noodig had. De jongste gebeurtenissen moesten de oogen van <le meest blinden openen voor den staat van inoreele wapening van Duitschland, welke voor België een groot gevaar bleef. Ten uanzien van de buitenlandsche politiek veranderde er niets. De minister eindigde zijn rede met te zeggen, dat de taak der regeering verpletterend was. De regeering zou deze taak vervullen met zoo mogeltyk de hulp van allen. Door de verscherpte dwangmaatregelen in het bezette gebied ondervindt de voedsel voorziening van het Ruhrgebied ernstige moeilijkheden. Essen en omgeving, dat dooi de stopzetting van het verkeer en de be zetting der stations Nierenhof en Dorsten Zooals wij gisteren reeds meldden hebben de besprekingen te Londen een aanvang ge nomen. De eerste diplomatieke ontmoeting heeft plaats gehad en al wordt over het gesprokene het diepste stilzwijgen in acht genomen, erkend wordt reeds dat de toe stand gespannen is en dat de huidige be sprekingen een beslissenden invloed hebben op de Engelsch-Fransche betrekkingen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat verdere in lichtingen uit Parijs zullen worden gezon den ten aanzien van zekere punten, welke Curzon onvbldoende duidelijk acht. De kabinetsraad heeft reeds kennis geno men van Curzon’s rapport over de bespre kingen. De Manchester Guardian noemt de voor uitzichten voor een gunstig antwoord op de Engelsche vragenlijst uiterst precair. Doordien, zoo zegt het blad, Bonar Law niet tusschenbeide is gekomen, heeft hij Frank rijk beroofd van het mogelijke argument, dat Engeland’s tusschenkomst oorzaak is geweest van de mislukking der Roerbezet- ting. De dreigende ineenstorting heeft Bald win gedwongen een poging in het werk te stellen om tot een regeling en verzoening te geraken. Als inleiding daartoe heeft hij vragen voor de belangrijkste punten ge steld, die Frankrijk niet kan beantwoorden zonder zijn bedoeling te verloochenen of openlijk bekend te maken, dat liet een ver momde souvereiniteit in het Roergebied wil uitoefenen. Voor het geval het verschil van meening blijft bestaan, is het de vraag wel ke politiek mogelijk is, daar bedreigingen onmogelijk zijn. Een onafhankelijke rege ling met Duitschland heeft geen nut, daar Engeland niets zou kunnen bekomen, zoo lang Frankrijk in het Roergebied zit en Duitschland op het punt van ineenstorting staat. Een werkelijke regeling is onmoge lijk, zoolang Frankrijk geen beslissing heeft genomen en Engeland moet daarom trach ten Frankrijk te overtuigen zonder het te gen te werken, lo. Engeland moet Frank rijk overtuigen, dat het meer veiligheid in den volkenbond dan in de Roerbezetting heëft en daartoe de voorbereiding van een plan bespoedigen. 2o. Zou wellicht de jong ste vragenlijst gepubliceerd kunnen worden en Engeland’s opvattingen omtrent een juis te regeling, waardoor de steun van alle na ties verkregen kan worden die hun instem ming daarmee betuigen. 3o. Aangezien de wettelijkheid van de bezetting van het Roer gebied twijfelachtig is. kan de vraag van deze wettelijkheid voor het Internationale Hof van Arbitrage dat bij het vredestrac- taat is ingesteld, worden gebracht. De bemoeiingen van den Paus. Een rede van Poincaré. De verscherp te dwangmaatregelen. Een onderzoek naar het beheer in het Saai- welke v oerwaarden de staking nog op hel allerlaatste oogenblik zou kunnen worueu vermeden, hy heeft ten antwoord gekregen, dat slechts een belangryk hooger uanood der werkgever» de slaking kan tt'genhouuen. in het bouwbydryf is de «taking uitge broken. De door de arbeidersorganinaue reeds aangenomen sclnudsrechterlyke uit spraak is door de werkgevers verworpen, waarna de organisatie der bouwvakarbei ders haar leden aanwyzing heeft gegeven, onmiddellyk het werk neer te leggen. Dit is dun ook geschied, en overal ligt het werk stil. Het conflict in de metaalindustrie duurt nog steeds voort. Een algemeen? staking is tot nu toe nog wel niet geproclameerd, maar toch hebben een groot aantal arbeiders het werk neergelegd. Indien de staking in de geheele metaal industrie te Berlijn geproclameerd wordt, zullen 300.000 arbeiders in staking gaan. De geheel groote industrie, de Börsigfabrie- ken, Schwarzkopf, Siemens Halske. Schuckertwerke en de fabrieken in Ober- schöneweide, benevens ongeveer honderd kleinere fabrieken zullen daardoor worden ■stopgezet. Volgens de door de arbeiders ver worpen scheidsrechterlijke uitspraak zou het loon 9000 mark per dag bedragen. De ar beiders hadden echter een minimum-loon van 10.000 mark voor de vorige en 11.000 mark voor deze week geëischt. De rijksminister van arbeid heeft zich met den voorzitter der af deel ing Berlijn in verbinding gesteld om na te gaan, onder mi4 kon neerleggen, meer te ontwaken. Tibbie, die haar nog stevig bij den arm vasthield, liet haar doorpraten; zeel goed begreep zij, hoe noodig hel was, dat zij lucht gaf aan haar opge- I ropte gevoelens. Maar de vreemde en omneedoogende wijze, waarop haar zus ter de geheimen van haar hart ontslui erde, vervulde haar niet een droefheid, die nooit meer geheel zou worden uit- gewischt. Ook zij zou oproerig hebben kunnen vragen, waarom een vrouw als Almon, die als aangewezen scheen om de gunstige en vredige zijde van het leien te genieten, zulke bittere erva ringen moest doorworstelen. Z,ij was blij toen zij de portierswoning bereikten, wanr zij de deur open vonden en de huisvrouw natuurlijk gaarne bereid om voor haar ongelukkige meesteres te zorgen. Water stond te koken en thee was spoedig gereed, die Alison niet weigerde te drinken. Steeds hield Tib bie een oog op de oprijlaan genebt, vanwaar zij verwachtte dat elk oogen- bhk een boodschapper kon komen. De ochtend begon nu te grauwen en op een van haar onderzoekingstochten naarde deur zag zij Madge hard door het park ioopen; zij snelde haar tegemoet. „Zij hebben vader gevonden,'* nep zij buiten adem, toen.zij binnen het ge hoor van elkaar waren. „Rechtuit lag hij bij het meer. Ja hij is gekwetst. De inspecteur zegt, dat hij op het hoofd is geslagen, maar hij is niet dood, en zij brengen hem hierheen. Ik heb een Rykskanselier Cuno heeft gisteren een onderhoud gehad met den pause lijken nun- ,tius Pacelli. Bij de besprekingen over het pauselyk telegram inzake de sabotagedaden heeft Dr. Cuno den nuntius toegezegd,, dat de Rijksregeering een officieele verklaring zal afleggen, niet in den Rijksdag, doch waarschijnlijk door bemiddeling van het Wolffbmeau of langs anderen weg, waarbij zij nogmaals over sabotagedaden en het ac tieve verzet in het algemeen ten scherpste haar afkeuring zal uitspreken. Dr. Cuno wees er echter op dat het vol strekt niet vaststaat dat de dezer dagen gepleegde aanslag op de brug bij Hochfeld aan Duitsche saboteurs moet worden toe geschreven. Zooals van zelf spreekt, heeft de Duit sche regeering herhaaldelijk en nadrukke- Ijjk, elke daad van actief verzet scherp ver oordeeld en indien indien mocht blijken, dat ook in genoemd geval van sabotage sprake is, zal zij ook deze daad veroordeelen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 15 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiön in het Zaterdagnununer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertantiën de helft van den pr(j«. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.06, alka regel maar ƒ0.50. Of de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiön en ingezonden mededelingen bjj contract tot zoor geroduceer- >ien prijs. Groote lettors en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiön kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname venekerd te zjjn. an de jongens op een fiets naar Guy gezonden Hij moet bier komen, vindt je met?” „Ja. natuurlijk; maar heb je gezegd, dat ze je vader naar hier, naar de por tierswoning brengen?” „Ja. het is het dichtsbij gelegen ll’IIS.' Maar ik geloof niet, dat Alison dal nog doorstaan kan. Zij heeft genoeg ge had, zei Tibbie bevreesd. Maar juist nu luid Madge weer een van tiaar buitengemeen gunstige mge- v *.ngen. „Ik geloof, dat je je vergist, Tibble jg geloot, dat zij weer geheel de oude zou zijn, indien zij zag, dat hij tiaar noodig had. Wij moeten het er tenmin ste op wagen, want daar komen zij al aan, en wij hebben geen tijd meer haar bier vandaan te laten gaan Tibbie snelde terug om Almon voor te bereiden op wat in aantocht was, maar toen zij de deur had bereikt, schenen de woorden aan haar verhe melde te kleven en zij stond met stom heid geslagen, totdat de kleine stoet, die den heer Crewe droeg, in het ge zicht kwam. Het was een vreeselijk oogenblik voor hen allen, toen Alison, die op den r rempel verscheen, haaf oogen op de uitgestrekte gestalte vestigde, die over bel grasveld gedragen werd. Onmiddellijk week de uitdrukking van verbijstering op haar gelaat, haar trekken ontspanden zich, haar oogen werden levendig en opmerkzaam. Tib- Het onderzoek, dal de Volkenbondsraad besloten heeft in te stellen naar het beheer van het Saargebied, zal de volgende punten omvatten: 1. beoordeeling van de gewraakte veror deningen der regeeringscommissie; 2. de betrekkingen tusschen de Commis sie en de Fransche regeering; 3. de aanwezigheid van Fransche troe pen in de Saar en de reden, waarom er in drie jaren niet meer dan 150 plaatse!yke gendarmen aangeworven zjjn; 4. het reglement van orde der regee- ringscommissie en de oorzaak der oneenig- heden van haar leden; 5. de gedwongen invoering van Franschen franc in het Saargebied. Naar het schijnt heeft Branting er tegen geprotesteerd dat de Raad zich er toe be perken wil om de regeeringscommissie te hooren. Op zijn aandringen heeft men be sloten dat de Raad zoo hy het na het ver hoor dfjr commissie noodig oordeelt, ook vertegenwoordigers der bevolking zal laten overkomen. De lezers herinneren zich misschien dat de landsraad van 't Saargebied dr. Herman Röchling had aangewezen om het stand punt van d® Saarbevolking voor den Vol kenbondsraad te Genève uiteen te zetten, doch dat de regeeringscommissie hem on- langs^jnedegedeeld heeft, dat de R(jnland- commissie besloten had heni uit te zetten zoodra hy het bezette gebied betrad. Daar het ónmogelijk is de Saar langs een anderen weg te verlaten kon dr. Röchling zyn op dracht niet nakomen. te uwanKiuiuiiivgririi. - uiiuei/.oeK naar net Deneer in net saar gebied. Het conflict in de metaalindustrie. De indexcijfers over Juni, een stijging met meer dan 100 De regeeringsverklaring in België. Dit alles zou kunnen voeren tot het vor men van een gezonde openbare meening over de geheel wereld, waaraan misschien geen weerstand kan worden geboden. Een rede gehouden door Poincaré bij de onthulling van een monument voor de in den oorlog gevallen Amerikaansche vrijwil ligers, geeft nog allerminst bljjk van ook maar eenige toenadering. Poincaré begon met te constateeren. dat men was bijeengekomen voor de huldiging van de nagedachtenis dier jonge Amerika nen. welke vrijwillig waren toe gesneld ter verdediging van den overweldigden Fran schen bodem. Het was een bewijs temeer van de natuurlijke sympathie welke beide landen verbindt en dia een spontane uiting De bewoners van Kyle zijn trotecii op de zachtheid van hun winter, op het gelijkmatige klimaat, dat zij het ge- hieie jaar door genieten. Het moest haar ongeloofelijk schijnen, dat men, toen mevrouw Crewe op een November morgen haar ramen aan de zonzijde opende, nog maar vier weken van Kerstmis verwijderd was. Een lichte nevel hing over de kalme zee, de zon I rak er doorheen met een zachten glans, die de fronsende rotsen van Ayr met een bijna bovenaardsche schoon heid overgoot. zich, dat ik Archie Mackerrow nog lief had. Het is niet waar, is het niet Tib bie?’ voegde zij er met een snellen onschuld igen blik aan toe, vertrouwen de als een kind op de wijsheid van baar, die zou antwoorden. „Lieveling, je bent te lang op een gedachte blijven hangen," zei ’Tibbie kalmeerend, ofschoon haar stem beefde ondanks haar poging een zoo stellig mogelijken toon aan te slaan. „Maar je antwoordt mij niet. Je kent is het niet, Tibbie? Zoo n vrouw ber ik toch niet. Als ik een man trouw, <ian zal ik toch niet aan een ander den ken. Ik dacht zelfs dien dag, toen ik hem ontmoette, niet aan Archie, maar och, ik kon Edmund niet overtuigen. Zie je, toen werd hij norsch en bitter en alles, wat slecht in hem was, scheen opgewekt te zijn. Hij wilde geen woord gciooven van wat ik zei, en zijn wan trouwen in mij maakte hem hard tegen over de geheele wereld daarbuiten en verlengde de uitsluiting. Ik hoorde, aal zij verleden week een deputatie naar hem toegezonden hebben, om hem te verzoeken het werk weer te laten be gum n op zijn voorwaarden, maar hij weigerde. Hij was zichzelf niet. Sedert dien afschuwelijken dag in het bosch van Rochailan is hij zichzelf niet meer gew est. ‘Waarom vraag ik, hoe God, indien Hij eenige macht heeft en de menschen liefheeft, zulke dingen kan laten geschieden. Het was niet eerlijk. Alles was zoo onschuldig en zie, wat er van geworden is! Ik wilde, dat ik Van Cauw^luert zeide dat hjj zyn stem aan het nieuwe Kabinet gal', omdat mA het oog op de tweedracht, die er tusschen Frankryk en Engeland rjjst, hy, en allen aan de rechterzijde, meenden dat Theunis en Jaspar de best geschikten waren om de belangen van België te verdedigen. Wy wil len, zoo zeide hÜ, dat Duitschland de schil devergoedingen betaalt, w(j veroordeelen eenstemmig de middelen die Duitschland gebruikt om ons te intimideeren. W(j willen niet dat België wordt vernederd. Huysinans bccritiseevde de formule van Theunis inzake de vervluamsching van de Gentsche Hoogeschoul. Hij wees er op dat er in de Kamer wel degelijk e.en demomti ache meerderheid bestaat, doch dat de so cialisten en christen-democraten, nog niet aandurven hand in hand te gaan. Hjj twy bie zag, hoe zij zich oprichlte, zooals iemand doet, die al zijn krachten bij een raapt voor iets, dat zijn uiterste in spanning vorderen zal. Instinctmatig gingen uilen terzijde slaan, terwijl Alison weer werd, wal de nutuur haar had gemaakt, een hulp en steun voor velen. Zij liet de drager* naar de woonkamer van de portiers woning gaan, en stond er bij, terwijl haai echtgenoot op de sofa werd neer gelegd; daarna wendde zij zich tot haar zuster en zei met heldere stem: „Zorg er voor, dat Guy dadelijk ge haald wordt; laat mij nu alleen.” Zij verlieten achter elkaar het ver te» k en de deur werd gesloten, terwijl geknield naust haar echtgenoot bleet. 96 - Een voorgevoel zei haar, dat het be ter was Alison naar een veilige schuil plaats te brengen, waar de volgende verschrikkingen van den nacht haar niet Zonder voorafgaande waarschuwingen konden bereiken. Want alles was nog niet voorbij. Onder het wandelen bleef zij steeds doorpraten over haar schuld aan de ver schrikkelijke ramp, die zooveel had vei woest van wat de menschen in deze wereld op prijs stellen. „Ik laak mijzelf, niemand dan mij zelf, Tibbie,” vervolgde zij koorteach tig- „In de allereerste plaats deed ik Ftrkeerd door hem te trouwen, terwijl ik niet van hem hield. Daarna ontdekte hij dat van Archie. Hij zag ons samen eu het was ónmogelijk hem er van te overtuigen, dat ik mijn huwelijk niet bejammerde en hem niet haatte, ik heb mijn uiterste best gedaan hem tot an dere gedachten te brengen, maar een man ate Edmund vertrouwt niets dan wat zijn oogen zien, en hij verbeeldde GOOSCHE COURANT. is van dc volksziel, welke niet van officieele zyde behoefde te worden aapgekweekt. Hy bracht de verontwaardiging in herinnering welke in Amerika heerschte, toen Frankryk zonder aanleiding door zyn onverzadigbaren nabuur werd oven allen, met liet doel het te onderwerpen. Hy prees de rol welke Myron f Herrick speelde door aan te dringen op de verdediging van Pary's en de bescherming der voortbrengselen van het Fransche ge nie. Het bloed, dat de Amerikaansche vrij willigers vergoten, vloeide niet vergeefs voor de zaak waarvan zy de vrijwillige ver dedigers waren. Zij waren de inspireerende voortrekkers, die aan hun landg^nooten de ware beteekeni.s van den oorlog openbaar den door de nevels te verscheuren waarmee de Duitsche. leugens den Amerikaanschen geest trachtten te omwikkelen. En thans, nu de overwinning is behaald, dank zy der gelijke offers, riep Poincaré uit, zal de menschheid nu onverschillig en sceptisch blijven en de heiligheid vergeten van de zaak die het voor haar opnam tegen niet te verontschuldigen gewelddadigheden; bar- baarsche aanvallen; misdadige invasies; stelselmatige verwoestingen? moordaansla gen op een weerlooze bevoilring; plunderin gen en brandstichtingen zal zy de stroo- men bloed» vergeten die den bodem van België en Frankrijk doordrenkt hebben; het leed der moeders en der wedhen; de ellende van de verdreven bewoners? Zal zy, nadat zy onschuldige landen heeft helpen redden uit de klauwen van Duitschland, thans wer keloos toezien nu Duitschland tracht de overwinning ongedaan te maken, een revan che voor te bereiden en de volkeren, wier gebieden reeds verwoest 41(1 geheel te nu- neerenZal zy met stoïcynsche koelbloedig heid blyven toekyken by dit schouwspel van schandalige onbillijkheid? Zaf zy haar werk niet slechts half onafgedaan laten, doch het ook nog laten compromitteren en uitjou- •wen? Zal zy toelaten, dat het onverganke lijke standbeeld, dat zy meende te hebben opgericht ter verheerlijking van het recht niet slechts begint te wankelen op zyn voet stuk, doch geheel wordt verbrijzeld? Indien wy niet willen, dat nogmaals vrij willigers zullen worden opgeroepen voor het leger der Fransche republiek, dat nogmaals de eskaders van Lafayette onzen hemel zul len moeten zuiveren van Tauben en Gv- tha's, zullen wij behoefte hebben aan vrij willigers van het woord, van de pen en van de vredelievende daad in al die landen waai de Germaansche propaganda dagelijks onze bedoelingen vervalscht, ons streven in den weg treedt en ons karakter belastert.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1